France - D.O.M. - Guadeloupe - List of Foundation Dates

1917    Solidarité Scolaire (Pointe-à-Pitre)
1925    Racing Club (Basse-Terre)
1927    Red Star (Baie-Mahault)
1929    Club Guadeloupienne de Sports Généraux (Basse-Terre)
1930    AS Redoutable (Pointe-à-Pitre)
        La Gauloise (Basse-Terre)                  [on Aug 1]  
        Groupe de Sonis (Pointe-à-Pitre)
        Club Uruguay (Le Moule)                    [disbanded]
        ASAC Cygne Noir (Bassse-Terre) 
1931    CS Moulien (Le Moule)                      [split from Club Uruguay]                
1933    US Basse-Terrienne (Basse-Terre)
1935    SC Juventus (Ste.-Anne)
1938    Arsenal (Petit-Bourg)                      [on Aug 26]
1939    AS Le Moule
1942    ASC Siroco (Les Abymes)
1944    CS Capesterrien (Capesterre Belle-Eau)     [on May 18]
        Renaissance (Saint-Claude)
1945    Colonial Club (Baillif)
        Phare du Canal (Petit-Canal)
        AS Juventa (Les Abymes)                    [on Apr 11]
        Rex-Idéal (Basse-Terre)
        Réal Club (Port-Louis)
1946    L'Etoile (Morne-à-l'Eau)
1948    JS Vieux-Habitants                         [founded as Ideal Club] 
        Olympique Club (Morne-à-l'Eau)             [on Aug 29]
        CS St.-François
1950    US Ansoise (Anse-Bertrand)                 [founded as Clarté de Vénus]     
1953    Etoile du Carmel (Basse-Terre)             [on Aug 23]
1954    CS Capesterre (Capesterre Belle-Eau)
1955    Zénith (Morne-à-l'Eau)   
1959    AS Stade Lamentinois (Lamentin)            [on Aug 2] 
1962    ASC Madiana (Gosier)
1963    USR Ste.-Rose                              [on Apr 21]
1965    Jeunesse (Vieux-Fort)                      [on Nov 26]
1966    Amical Club (Grand Bourg de Marie Galante)
1972    AS Dragon (Le Gosier)                      [on Jul 19]
1973    Cactus (Ste.-Anne)                         [on Nov 29]
1974    AC St.-Robert
1978    Indomptable (Morne-à-l'Eau)
1980    AS Gosier (Le Gosier)
1981    SC Juvénis (Ste.-Rose)
1982    Olympique Marie-Galante (Grand-Bourg de Marie-Galante)
1984    UNAR Les Abymes                            [on Jun 4]
1989    USC de Bananier (Capesterre Belle-Eau)     [on Mar 4]
        Club Amical Marquisat (Capesterre Belle-Eau)
1990    AN Jeunesse Evolution (Les Abymes)
        Rapid Club (Petit-Canal)
        CF Equinoxe (Petit-Canal)
1991    CS Bouillantais (Bouillante)
        JS Capesterre-de-Marie-Galante
1992    AS Nénuphars (Le Moule)
        Etoile de l'Ouest (Pointe-Noire)
        Entrépide (Gourbeyre)
1993    AJSS Terre-de-Haut
        Jeunesse (Trois-Rivières)
        ASJF Le Gosier
        US Cambrefort (Capesterre Belle-Eau)
1994    Jeunesse Sportive des Abymes (Les Abymes)
        Résistance (Bouillante)   
        SLAC St.-Louis
1995    AS Dynamo (Le Moule)
        Solidarité (Port-Louis)
        US Goyave
        AC Nord Capesterre (Goyave)
1996    Avenir (Ste.-Rose)
1997    La Frégate (Le Gosier)
        Intrépide (Ste.-Anne)
        AS Pombiray
1998    JS Basses (Grand-Bourg)
1999    Fumerolles (Basse-Terre)
        Les Amis du Sport (Basse-Terre)
        USGA Le Gosier
        AS Rivière des Pères (Basse-Terre)
2000    Evolucas (Lamentin)
        Mondial Club (Petit-Bourg)
2002    L'Eclair (Petit-Bourg)
        Etoile Filante (Ste.-Rose)
2004    Association Omnisports Gourbeyrienne     [merger of Rex Idéal and Intrépide]         
2008    Alliance FC (Grand-Bourg de Marie-Galante)
2009    St.-Claude FC
2012    USGB Capesterre Belle-Eau
        ASC Carenage (Les Abymes)
2018    FC St.-François 


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 15 Apr 2021

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2008/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.