Guam 2013/14


Budweiser Soccer League Division One
Budweiser Soccer League Division Two

Budweiser Soccer League Division One

Final Table:

 1.Rovers FC               20  16  0  4 110-23  48  Champions
 2.Guam Shipyard           20  11  5  4  75-44  38
 3.Quality Distributors FC 20  10  3  7  57-63  33
 4.Espada FC               20   8  3  9  61-54  27
 5.Southern Cobras         20   7  2 11  68-88  23
 6.Paintco Strykers        20   0  3 17  20-119  3

Round 1
[Oct 25]
Southern Cobras         3-5 Quality Distributors    
[Oct 26]
Paintco Strykers        2-6 Guam Shipyard           
[Oct 27]
Espada                  3-4 Rovers                  

Round 2
[Nov 1]
Rovers                  4-1 Guam Shipyard           
[Nov 2]
Espada                  2-3 Quality Distributors    
[Nov 3]
Southern Cobras         3-3 Paintco Strykers

Round 3
[Nov 8]
Rovers                 11-0 Paintco Strykers        
[Nov 9]
Southern Cobras         4-1 Espada                  
[Nov 10]
Guam Shipyard           4-3 Quality Distributors    

Round 4
[Nov 15]
Guam Shipyard           2-0 Espada                  
[Nov 16]
Southern Cobras         4-2 Rovers                  
[Nov 17]
Quality Distributors    1-1 Paintco Strykers        

Round 5
[Nov 29]
Southern Cobras         4-4 Guam Shipyard           
[Nov 30]
Quality Distributors    0-4 Rovers                  
[Dec 1]
Paintco Strykers        0-5 Espada                  

Round 6
[Dec 6]
Quality Distributors    4-2 Southern Cobras         
[Dec 7]
Guam Shipyard           3-0 Paintco Strykers        
[Dec 8]
Rovers                  8-0 Espada                  

Round 7
[Dec 13]
Guam Shipyard           0-4 Rovers                  
[Dec 14]
Quality Distributors    7-0 Espada                  
[Dec 15]
Paintco Strykers       2-10 Southern Cobras         

Round 8
[Jan 10]
Paintco Strykers        1-3 Rovers                  
[Jan 11]
Espada                  7-2 Southern Cobras         
[Jan 12]
Quality Distributors    3-3 Guam Shipyard           

Round 9
[Jan 17]
Paintco Strykers        4-6 Quality Distributors    
[Jan 18]
Espada                  1-2 Guam Shipyard           
[Jan 19]
Rovers                 14-1 Southern Cobras         

Round 10
[Jan 24]
Espada                 10-1 Paintco Strykers        
[Jan 25]
Guam Shipyard           9-3 Southern Cobras         
[Jan 26]
Rovers                 10-1 Quality Distributors    

Round 11
[Jan 31]
Espada                  2-1 Rovers                  
  [this match featured two clubs which had both reached double digits in their previous
   league match, possibly a unique event in top level league football worldwide]
[Feb 1]
Southern Cobras         3-4 Quality Distributors    
[Feb 2]
Paintco Strykers        2-2 Guam Shipyard           

Round 12
[Feb 7]
Southern Cobras         3-0 Paintco Strykers        
[Feb 8]
3-1 Guam Shipyard           
[Feb 9]
Espada                  1-1 Quality Distributors    

Round 13
[Feb 15]
Rovers                 11-0 Paintco Strykers        
[Feb 16]
Southern Cobras         0-1 Espada                  
[Mar 5]
Guam Shipyard           3-1 Quality Distributors    

Round 14
[Feb 21]
Southern Cobras         1-5 Rovers                  
[Feb 22]
Quality Distributors    2-0 Paintco Strykers        
[Feb 23]
Guam Shipyard           2-2 Espada                  

Round 15
[Feb 28]
Quality Distributors    3-2 Rovers                  
[Mar 1]
Paintco Strykers        0-3 Espada                  
[Mar 2]
Southern Cobras         2-6 Guam Shipyard           

Round 16
[Mar 7]
Guam Shipyard           6-1 Paintco Strykers        
[Mar 8]
Quality Distributors    4-3 Southern Cobras         
[Mar 9]
Rovers                  3-1 Espada                  

Round 17
[Mar 12]
Guam Shipyard           0-4 Rovers                  
[Mar 15]
Quality Distributors    3-5 Espada                  
[Mar 16]
Paintco Strykers        1-8 Southern Cobras         

Round 18
[Mar 21]
Espada                  3-8 Southern Cobras         
[Mar 23]
Quality Distributors    1-5 Guam Shipyard           
[Apr 9]
Paintco Strykers       0-11 Rovers                  

Round 19
[Mar 29]
Espada                  3-3 Guam Shipyard           
[Mar 30]
Paintco Strykers        2-4 Quality Distributors    
Rovers                  awd Southern Cobras         [awarded 0-3, Rovers forfeited]

Round 20
[Apr 4]
Guam Shipyard          13-1 Southern Cobras         
[Apr 5]	 
Rovers                  6-1 Quality Distributors    
[Apr 6]
Espada                 11-0 Paintco Strykers        

Final Table:

 1.Rovers FC               20  16  0  4 110-23  48  Champions
 2.Guam Shipyard           20  11  5  4  75-44  38
 3.Quality Distributors FC 20  10  3  7  57-63  33
 4.Espada FC               20   8  3  9  61-54  27
 5.Southern Cobras         20   7  2 11  68-88  23
 6.Paintco Strykers        20   0  3 17  20-119  3


Budweiser Soccer League Division Two

Final Table:

 1.Sidekicks               18  15  2  1  76-17  47
 2.Rovers FC DII           18  11  4  3  61-23  37
 3.Big Blue                18  11  3  4  62-37  36
 4.Ambassadors             18  10  2  6  57-34  32
 5.Doosan FC               18  10  1  7  81-49  31
 6.Crushers FC             18   8  1  9  46-52  25
 7.Pago Bay Disasters      18   5  3 10  34-63  18
 8.FC Beercelona           18   4  5  9  31-43  17
 9.FC Shotguns             18   4  1 13  21-63  13
10.Xtra Krispy FC          18   1  0 17  15-103  3

Round 1
[Oct 25]
Doosan                  4-3 Rovers DII              
[Oct 26]
Sidekicks               awd Ambassadors             [awarded 3-0, Ambassadors forfeited]
[Oct 27]
Big Blue                3-2 Crushers                
[Oct 28]
Shotguns                1-2 Pago Bay Disasters      
[Oct 29]
Xtra Krispy             1-6 Beercelona              

Round 2
[Nov 1]
Big Blue                2-5 Rovers DII              
[Nov 2]
Doosan                  3-4 Sidekicks               
[Nov 3]
Shotguns                awd Ambassadors             [awarded 0-3, Shotguns forfeited]
[Nov 4]
Xtra Krispy             0-6 Crushers                
[Nov 5]
Beercelona              2-2 Pago Bay Disasters      

Round 3
[Nov 8]
Shotguns                1-4 Sidekicks               
[Nov 9]
Xtra Krispy             0-4 Rovers DII              
[Nov 10]
Beercelona              0-4 Ambassadors             
[Nov 11]
Doosan                  2-4 Big Blue                
[Nov 12]
Pago Bay Disasters      3-0 Crushers                

Round 4
[Nov 15]
Xtra Krispy             2-7 Big Blue                
[Nov 16]
Beercelona              0-1 Sidekicks               
[Nov 17]
Pago Bay Disasters      3-5 Rovers DII              
[Nov 18]
Doosan                  9-1 Shotguns                
[Nov 19]
Crushers                2-0 Ambassadors             

Round 5
[Nov 29]
Beercelona              0-4 Shotguns                
[Nov 30]
Pago Bay Disasters      2-2 Big Blue                
[Dec 1]
Crushers               2-10 Sidekicks               
[Dec 2]
Ambassadors             1-3 Rovers DII              
[Dec 3]
Doosan                  6-1 Xtra Krispy             

Round 6
[Dec 6]
Doosan                  4-1 Beercelona              
[Dec 8]
Pago Bay Disasters      2-0 Xtra Krispy             
[Dec 9]
Ambassadors             4-1 Big Blue                
[Dec 10]
Rovers DII              1-4 Sidekicks               
[Jan 5]
Crushers                5-2 Shotguns                

Round 7
[Dec 13]
Crushers                2-1 Beercelona              
[Dec 14]
Doosan                  9-4 Pago Bay Disasters      
[Dec 15]
Ambassadors             3-0 Xtra Krispy             
[Dec 16]
Rovers DII              8-0 Shotguns                
[Dec 18]
Sidekicks               5-2 Big Blue                

Round 8
[Jan 10]
Ambassadors             6-1 Pago Bay Disasters      
[Jan 11]
Rovers DII              awd Beercelona              [awarded 3-0, Beercelona forfeited]
[Jan 12]
Doosan                  5-1 Crushers                
[Jan 13]
Sidekicks              11-0 Xtra Krispy             
[Jan 14]
Big Blue                5-0 Shotguns                

Round 9
[Jan 17]
Shotguns                2-4 Xtra Krispy             
[Jan 18]
Sidekicks               7-1 Pago Bay Disasters      
[Jan 19]
Big Blue                5-0 Beercelona              
[Jan 20]
Doosan                  4-2 Ambassadors             
[Jan 21]
Rovers DII              4-0 Crushers                

Round 10
[Jan 24]
Rovers DII              1-2 Doosan                  
[Jan 25]
Ambassadors             awd Sidekicks               [awarded 0-3, Ambassadors forfeited]
[Jan 26]
Crushers                2-3 Big Blue                
[Jan 27]
Pago Bay Disasters      3-2 Shotguns                
[Jan 28]
Beercelona              8-1 Xtra Krispy             

Round 11
[Jan 31]
Rovers DII              1-1 Big Blue                
[Feb 1]
Sidekicks               4-1 Doosan                  
[Feb 2]
Ambassadors             awd Shotguns                [awarded 0-3, Ambassadors forfeited]
[Feb 3]
Crushers                8-0 Xtra Krispy             
[Feb 4]
Pago Bay Disasters      0-0 Beercelona              

Round 12
[Feb 7]
Sidekicks               7-0 Shotguns                
[Feb 8]
Rovers DII              5-1 Xtra Krispy             
[Feb 9]
Ambassadors             1-1 Beercelona              
[Feb 10]
Big Blue                3-2 Doosan                  
[Feb 11]
Crushers                3-1 Pago Bay Disasters      

Round 13
[Feb 14]
Big Blue                8-1 Xtra Krispy             
[Feb 15]
Sidekicks               4-0 Beercelona              
[Feb 16]
Rovers DII              5-2 Pago Bay Disasters      
[Feb 17]
Shotguns                3-2 Doosan                  
[Feb 18]
Ambassadors             6-4 Crushers                

Round 14
[Feb 21]
Shotguns                0-0 Beercelona              
[Feb 22]
Big Blue                5-0 Pago Bay Disasters      
[Feb 23]
Sidekicks               0-2 Crushers                
[Feb 24]
Rovers DII              0-0 Ambassadors             
[Feb 25]
Xtra Krispy            2-11 Doosan                  

Round 15
[Mar 1]
Xtra Krispy             1-5 Pago Bay Disasters      
[Mar 2]
Shotguns                1-2 Crushers                
[Mar 3]
Big Blue                1-6 Ambassadors             
Beercelona              5-4 Doosan                  
[Mar 4]
Sidekicks               1-1 Rovers DII              

Round 16
[Mar 7]
Beercelona              4-3 Crushers                
[Mar 8]
Pago Bay Disasters      1-5 Doosan                  
[Mar 9]
Xtra Krispy             1-8 Ambassadors             
[Mar 10]
Shotguns                0-3 Rovers DII              
[Mar 11]
Big Blue                2-2 Sidekicks               

Roud 17
[Mar 12]
Pago Bay Disasters      1-6 Ambassadors             
[Mar 15]
Beercelona              2-2 Rovers DII              
[Mar 16]
Crushers                2-2 Doosan                  
[Mar 17]
Xtra Krispy             0-2 Sidekicks               
[Mar 18]
Shotguns                0-6 Big Blue                

Round 18
[Mar 21]
Crushers                0-7 Rovers DII              
[Mar 22]
Xtra Krispy             0-1 Shotguns                
[Mar 23]
Beercelona              1-2 Big Blue                
[Mar 24]
Ambassadors             7-6 Doosan                  
[Mar 25]
Pago Bay Disasters      1-4 Sidekicks               

Final Table:

 1.Sidekicks               18  15  2  1  76-17  47
 2.Rovers FC DII           18  11  4  3  61-23  37
 3.Big Blue                18  11  3  4  62-37  36
 4.Ambassadors             18  10  2  6  57-34  32
 5.Doosan FC               18  10  1  7  81-49  31
 6.Crushers FC             18   8  1  9  46-52  25
 7.Pago Bay Disasters      18   5  3 10  34-63  18
 8.FC Beercelona           18   4  5  9  31-43  17
 9.FC Shotguns             18   4  1 13  21-63  13
10.Xtra Krispy FC          18   1  0 17  15-103  3


2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Brett Maluwelmeng for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Brett Maluwelmeng (bmaluwelmeng@gmail.com)
Last updated: 10 Apr 2014

(C) Copyright Brett Maluwelmeng and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.