Guinea 2012/13


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2

Championnat National de Ligue 1 Rio Tinto

Final Table:

 1.Horoya AC	    22  13  7  2  31-11  46  Champions
 2.Satellite FC	    22  12  8  2  34-13  44
 3.AS Kaloum 	    22  10  7  5  23-20  37
 4.Fello Star 	    22   8  9  5  18-14  33
 5.Atlético Coléah  22   7  7  8  15-15  28
 6.AS Baté Nafadji  22   8  2 12  22-25  26
 7.Ashanti GB 	    22   6  8  8  17-23  26
 8.CI Kamsar        22   6  8  8  15-21  26
 9.Santoba FC	    22   5  9  8  17-18  24
-------------------------------------------
10.FC Séquence 	    22   5  9  8  14-18  24  Relegated
11.Tabounsou FC     22   7  2 13  18-29  23  Relegated
12.Hafia FC  	    22   3  8 11   7-24  17  Relegated

NB: first ever relegation Hafia

Round 1
[Jan 4]
Séquence	1-2 Baté Nafadji    
[Jan 5]
Atlético Coléah 1-0 Tabounsou       
[Jan 6]
Ashanti GB	0-0 Satellite       
Horoya          3-0 AS Kaloum       
Fello Star	0-0 Hafia           
[Jan 7]
Santoba         0-0 CI Kamsar       

Round 2
[Jan 9]
Ashanti GB	1-0 Hafia           
[Jan 11]
AS Kaloum       0-1 CI Kamsar       
Tabounsou       1-1 Horoya          
[Jan 12]
Séquence	0-0 Satellite       
[Jan 13]
Fello Star      2-1 Santoba         
Baté Nafadji    3-1 Atlético Coléah 

Round 3
[Jan 16]
Ashanti GB      1-1 Santoba         
[Jan 19]
Satellite       2-0 AS Kaloum       
[Jan 20]
Tabounsou       1-0 Baté Nafadji    
CI Kamsar       1-0 Atlético Coléah 
Fello Star      0-0 Séquence	
Hafia           0-2 Horoya          

Round 4
[Jan 24]
Baté Nafadji	3-0 Hafia
[Jan 25]
Séquence	0-1 Santoba
[Jan 27]
Atlético Coléah	0-1 Fello Star
[Jan 28]
Satellite	2-1 Tabounsou
[Jan 29]
AS Kaloum	0-0 Ashanti GB
[Jan 30]
Horoya		2-0 CI Kamsar

Round 5
[Feb 1]
Santoba		0-0 Atlético Coléah
[Feb 2]
Tabounsou	1-2 Ashanti GB
Baté Nafadji    0-2 Satellite
CI Kamsar	1-0 Hafia
[Feb 3]
Horoya		1-0 Fello Star
[Feb 4]
AS Kaloum	1-0 Séquence

Round 6
[Feb 6]
CI Kamsar	1-2 Ashanti GB
[Feb 7]
Santoba		ppd Baté Nafadji    [postponed due to visit Sepp Blatter]
[Feb 8]
Satellite	1-1 Fello Star
[Feb 9]
Séquence	0-0 Horoya
[Feb 10]
Tabounsou	1-2 AS Kaloum
Hafia		0-0 Atlético Coléah
[Feb 28]
Santoba		3-0 Baté Nafadji

Round 7
[Feb 17]
CI Kamsar	1-2 Satellite	
Fello Star      0-0 Baté Nafadji
[Feb 18]
Santoba		0-1 Tabounsou	
[Feb 19]
Hafia	 	0-2 AS Kaloum   
[Mar 17]
Séquence	0-1 Atlético Coléah 
[Apr 2]    
Ashanti GB      1-0 Horoya

Round 8
[Feb 20]
Ashanti GB	0-0 Baté Nafadji
[Feb 22]
Horoya		0-0 Santoba
[Feb 23]
Atlético Coléah 0-1 AS Kaloum
[Feb 24]
Tabounsou	2-1 Séquence
Satellite	5-1 Hafia
Fello Star	1-1 CI Kamsar

Round 9
[Feb 28]
Fello Star	1-0 Ashanti GB	
[Mar 7]
AS Kaloum	1-0 Baté Nafadji
[Mar 8]
Séquence	1-0 CI Kamsar
[Mar 9]
Satellite	1-1 Santoba
[Mar 10]
Atlético Coléah	0-0 Horoya
[Mar 12]
Hafia           0-1 Tabounsou

Round 10
[Mar 11]
Baté Nafadji    2-0 CI Kamsar
[Mar 15]
Satellite	0-0 Horoya
[Mar 25]
Atlético Coléah	3-1 Ashanti GB	
Tabounsou       2-0 Fello Star
[Mar 26]
Séquence        0-0 Hafia
[Mar 31]
Santoba         0-0 AS Kaloum

Round 11
[Apr 3]
AS Kaloum       0-0 Fello Star
[Apr 4]
Santoba         0-1 Hafia
[Apr 6]
Satellite	1-2 Atlético Coléah	
[Apr 7]
Baté Nafadji    0-2 Horoya          
CI Kamsar       1-0 Tabounsou       
Ashanti GB      1-1 Séquence 

Round 12 
[Apr 27]
Baté Nafadji	1-0 Séquence
Tabounsou	2-2 Atlético Coléah
Satellite	3-1 Ashanti GB
Hafia		0-1 Fello Star
CI Kamsar	1-1 Santoba
[Apr 28]
AS Kaloum	1-2 Horoya

Round 13
[Apr 30]
Hafia		0-0 Ashanti GB
[May 2]
Satellite       2-0 Séquence	
[May 3]
Atlético Coléah 1-0 Baté Nafadji    
[May 4]
CI Kamsar       2-1 AS Kaloum       
Santoba         1-2 Fello Star      
[May 5]
Horoya          3-1 Tabounsou       

Round 14
[May 8]
Horoya          0-0 Hafia		
Santoba         2-1 Ashanti GB
[May 9]
Séquence        1-0 Fello Star      
[May 10]
Baté Nafadji    3-1 Tabounsou       
[May 11]
Atlético Coléah 0-1 CI Kamsar       
[May 12]
AS Kaloum       0-0 Satellite       

Round 15
[May 17]
Hafia		1-0 Baté Nafadji    
[May 18]
Santoba         0-0 Séquence        
[May 19]
Fello Star      0-0 Atlético Coléah 
Ashanti GB      2-3 AS Kaloum       
Tabounsou       0-1 Satellite       
CI Kamsar       2-2 Horoya          

Round 16
[May 23]
Atlético Coléah	2-0 Santoba
[May 24]
Hafia		0-0 CI Kamsar
[May 25]
Satellite	2-0 Baté Nafadji
[May 26]
Séquence	2-2 AS Kaloum
Fello Star	1-2 Horoya
Ashanti GB	1-0 Tabounsou

Round 17 
[May 30]
Baté Nafadji	0-1 Santoba
[May 31]
Séquence	0-2 Horoya
[Jun 1]
AS Kaloum	1-0 Tabounsou
[Jun 2]
Ashanti GB	1-1 CI Kamsar
Fello Star	1-3 Satellite
Atlético Coléah	1-0 Hafia

Round 18
[Jun 21]
Baté Nafadji	1-2 Fello Star
AS Kaloum	1-1 Hafia
Atlético Coléah	0-1 Séquence
[Jun 22]
Satellite	3-1 CI Kamsar
[Jun 23]
Horoya		0-1 Ashanti GB
Tabounsou	1-0 Santoba

Round 19
[Jun 27]
Baté Nafadji	3-0 Ashanti GB
[Jul 11]
Séquence	3-1 Tabounsou
[Jul 12]
Santoba		1-2 Horoya
[Jul 13]
Hafia		1-3 Satellite
[Jul 14]
AS Kaloum	2-1 Atlético Coléah
[Jul 15]
CI Kamsar	0-0 Fello Star

Round 20 
[Aug 3]
Baté Nafadji	1-2 AS Kaloum
[Aug 4]
Ashanti GB	0-1 Fello Star
CI Kamsar	0-0 Séquence
Santoba		0-0 Satellite
Horoya		1-0 Atlético Coléah
Tabounsou	0-1 Hafia

Round 21
[Aug 10]
Hafia		1-1 Séquence
AS Kaloum	3-2 Santoba
[Aug 11]
CI Kamsar	0-2 Baté Nafadji
Satellite	1-2 Horoya
Ashanti GB	0-0 Atlético Coléah
Fello Star	4-0 Tabounsou

Round 22 [Aug 18]
Fello Star	0-0 AS Kaloum
Hafia		0-2 Santoba
Atlético Coléah	0-0 Satellite
Horoya		4-1 Baté Nafadji
Tabounsou	1-0 CI Kamsar
Séquence	2-1 Ashanti GB

Final Table:

 1.Horoya AC	    22  13  7  2  31-11  46  Champions
 2.Satellite FC	    22  12  8  2  34-13  44
 3.AS Kaloum 	    22  10  7  5  23-20  37
 4.Fello Star 	    22   8  9  5  18-14  33
 5.Atlético Coléah  22   7  7  8  15-15  28
 6.AS Baté Nafadji  22   8  2 12  22-25  26
 7.Ashanti GB 	    22   6  8  8  17-23  26
 8.CI Kamsar        22   6  8  8  15-21  26
 9.Santoba FC	    22   5  9  8  17-18  24
-------------------------------------------
10.FC Séquence 	    22   5  9  8  14-18  24  Relegated
11.Tabounsou FC     22   7  2 13  18-29  23  Relegated
12.Hafia FC  	    22   3  8 11   7-24  17  Relegated

NB: first ever relegation Hafia

Cup Tournaments

Coupe Nationale

NB: 54th edition.

Round 1 [Jul 21]

NB: 24 teams from lower levels (national and division d'honneur) divided into five zones.

Zone 1 
Ted Afrique		        bt  Representant of Conakry
AS Matoto		        1-0 FC Feindou
Flamme Olympique Conakry        1-0 Kaloum Star
Zone 2 
RCC Kamsar		        0-0 FC Sarinka de Coyah		[aet; 3-5 pen]
Gendarmerie Nationale Kindia    0-1 Club Olympique Kakandé (Boké)
Zone 3
Dimma FC de Koubia              0-0 Lélouma FC (Labé)		[aet; 1-3 pen]
Tangama FC de Dalaba	        awd Bafing FC de Mamou		[3-0 awarded; Bafing dns]
Zone 4 
Crew Gold Léro (Dinguiraye)     awd Sanankoro FC de Kérouané	[0-3 awarded; Crew Gold dns]
Kakong FC (Kouroussa)	        1-0 Gabou FC (Dabola)
Kolombada FC de Siguiri	        0-1 Milo FC de Kankan
Zone 5
AS Maané de N'zérékoré	        lt  Real Nimba de Lola
Solima FC (Faranah)             1-1 AS Makona FC de Gueckédou	[Solima FC on pen]

Round 2 [Aug 25]

NB: 12 winners of round 1 + 10 from Level 2 + 10 teams from Level 1 (FC Séquence and Ashanti GB qualified to 1/8 final)

Groupe 1
Ted Afrique	                awd Baraka FC de Conakry	[3-0 awarded; Baraka FC dns]
AS Matoto		        1-2 Soumba FC de Dubréka
Flamme Olympique Conakry        2-2 Club Industriel de Kamsar	[3-4 pen]
Atletico de Coléah	        1-0 Etoile de Guinée
AS Tabounsou de Dubréka	        awd AS Mineurs de Sangarédi	[0-3 awarded; AS Tabounsou dns]
Groupe 2
FC Sarinka de Coyah	        0-0 Hafia FC de Conakry		[2-4 pen]
Club Olympique Kakandé (Boké)   0-1 Club Olympique de Coyah
Gangan FC de Kindia	        drw FC Fatala de Boffa		[Gangan FC on pen]
Alu Stars de Fria	        awd AS Kaloum			[0-0, abd in 88'; 0-3 awarded]
Groupe 3 
Lélouma FC (Labé)	        0-0 Santoba FC de Conakry	[5-4 pen]
Tangama FC de Dalaba	        lt  Espoir de Labé
AS Baté Nafadji		        1-1 Horoya AC de Conakry	[2-3 pen]
Groupe 4 
Sanankoro FC de Kérouané        awd Simandou FC de Beyla	[3-0 awarded; Simandou FC dns]
Kakong FC ( Kouroussa)	        1-2 Satellite FC de Conakry
Milo FC de Kankan	        lt  ASFAG de Conakry
Real Nimba de Lola	        awd Sankaran FC de Faranah	[3-0 awarded; Sankaran FC dns]
Solima FC (Faranah)             1-1 Fello Stars de Labé		[Solima FC on pen]

Round 3 [Sep 4]

NB: only 3 matches

ASFAG de Conakry	        1-1 Satellite FC de Conakry	[4-2 pen]
Espoir de Labé		        0-0 Horoya AC de Conakry	[4-5 pen]
Gangan FC de Kindia	        0-1 AS Kaloum

1/8 final

NB: 16 teams; enters 2012 finalists (FC Séquence de Dixinn and Ashanti GB de Siguiri)

[Sep 8]
Sanankoro FC de Kérouané        0-2 Ashanti GB de Siguiri
FC Séquence de Dixinn (Conakry) 0-2 Atletico de Coléah
AS Mineurs de Sangarédi		0-0 Hafia FC de Conakry         [2-4 pen]
Lélouma FC (Labé)		0-1 Club Industriel de Kamsar
Club Olympique de Coyah		0-2 Horoya AC de Conakry
Real Nimba de Lola		awd Ted Afrique			[3-0 awarded; Ted Afrique dns]
Soumba FC de Dubréka		1-0 ASFAG de Conakry
[Sep 9]
AS Kaloum			4-0 Solima FC (Faranah)

Quarterfinals
[Sep 15]
Ashanti GB de Siguiri           0-0 Atletico de Coléah		[5-6 pen]
Real Nimba de Lola		1-1 Horoya AC de Conakry	[Horoya on pen]
Soumba FC de Dubréka		abd AS Kaloum			[0-0; abd on 4-3 pen; to replay]
Hafia FC de Conakry             0-1 Club Industriel de Kamsar
[Sep 22]
Soumba FC de Dubréka		awd AS Kaloum			[0-3 awarded; Soumba FC de Dubréka dns]

Semifinals
[Oct 5]
Atletico de Coléah		1-2 Club Industriel de Kamsar
[Oct 6]
Horoya AC de Conakry		1-0 AS Kaloum

Final [Oct 20, Stade du 28 Septembre, Conakry]
Horoya AC de Conakry		1-0 Club Industriel de Kamsar


Challenge Cup

Challenge Cup

NB: First edition; Horoya, AS Kaloum and Fello Star withdrew;
    played at Conakry [Oct 25-Nov 2].

Round 1 [Oct 25]
Satellite	1-0 Kamsar
Santoba		1-0 Gangan

Tables:

Poule A 
 1.Satellite FC	     1   1  0  0   1- 0   3
 2.CI Kamsar	     1   0  0  1   0- 1   0
 3.Atlético Coléah   0   0  0  0   0- 0   0
 4.Tabounsou FC	     0   0  0  0   0- 0   0

Poule B
 1.Santoba FC	     1   1  0  0   1- 0   3
 2.FC Gangan	     1   0  0  1   0- 1   0
 3.ASFAG	     0   0  0  0   0- 0   0
 4.FC Séquence	     0   0  0  0   0- 0   0

Final [Nov 2, Stade Annexe de 28 Septembre, Conakry]
ASFAG		2-1 Satellite
  [Bangaly Soumah 49, Salifou Bangoura 75; François Kamano 58pen]


Doyen Pathé Diallo/Gassime Sylla Cup

NB: 2nd edition (Sequence beat Coléah in the final of the first edition)

First stage

Round 1
[Dec 20]
AS Kaloum	0-0 Satellite
[Dec 21]
Tabounsou	1-1 Batè Nafadji
FC Séquence	1-1 Etoile de Guinée
Horoya		0-0 Atlético Coléah

Round 3 [Dec 25]

Final stage

Semifinals
[Dec 27]
AS Kaloum	2-3 Atlético Coléah
[Dec 28]
Horoya		0-2 Satellite

Final [Dec 30]
Atlético Coléah	0-0 Satellite		[5-3 pen]

Championnat National de Ligue 2 Rio Tinto

Participants:

Poule A
Alu Star de Fria (Boké)
Association Sportive des Mineurs de Sangarédi
FC Baraka
Etoile de Guinée
Fatala FC de Boffa
Soumba FC de Dubreka

Poule B
ASFAG (Conakry)
Club Olympique de Coyah (Kindia)
Espoir de Labé
FC Gangan de Kindia
FC Sankaran de Faranah
Simandou FC de Beyla


Poule A

Round 1 [Jan 17]
Baraka		1-2 Etoile Guinée
Soumba		1-2 Fatala
Alu Star	0-1 ASM Sangarédi

Round 2
[Jan 25]
Fatala		0-0 Baraka
ASM Sangarédi 	1-2 Soumba FC
[Jan 30]
Etoile Guinée 	 –  Alu Star

Table:

 1.Fatala FC		 2  1  1  0  2- 1  4
 2.Etoile de Guinée	 1  1  0  0  2- 1  3
 3.Soumba FC		 2  1  0  1  3- 3  3
 4.ASM de Sangarédi	 2  1  0  1  2- 2  3
 5.FC Baraka		 2  0  1  1  1- 2  1
 6.Alu Star de Fria	 1  0  0  1  0- 1  0

Round 6 [May 16]
Etoile Guinée	2-0 Baraka
Fatala		 -  Soumba
ASM Sangarédi	 -  Alu Star

NB: Soumba FC de Dubreka promoted.


Poule B

Round 1 [Jan 17]
ASFAG		0-0 Espoir Labé
Sankaran	1-0 Simandou
Gangan		1-0 CO Coyah

Round 2 [Jan 25]
Espoir Labé	4-0 Simandou FC
ASFAG 		1-0 CO Coyah
Sankaran	1-0 Gangan

Round 3 [Feb 17]
Espoir Labé	2-1 Sankaran

Round 4 [Feb 24]
Gangan		1-0 Espoir Labé

Round 5 [Feb 26]
CO Coyah	2-0 Espoir Labé

Table:

 1.Espoir de Labé	 5  2  1  2  6- 4  7
 2.FC Sankaran		 3  2  0  1  3- 2  6
 3.FC Gangan		 3  2  0  1  2- 1  6
 4.ASFAG (Conakry)	 2  1  1  0  1- 0  4
 5.CO de Coyah		 3  1  0  2  2- 2  3
 6.Simandou FC		 2  0  0  2  0- 5  0

Round 6 [May 18]
Espoir Labé	 -  ASFAG
Simandou	 -  Sankaran
CO Coyah	 -  Gangan

Round 7 [May 26]
Simandou FC	 -  Espoir Labé
CO Coyah	 -  ASFAG
Gangan		 -  Sankaran

Round 8 [May 29]
Sankaran	 -  Espoir Labé

Round 9
Espoir Labé	 -  Gangan

Round 10 [Jun 17]
Espoir Labé	2-1 CO Coyah

NB: Espoir de Labé promoted.


2011/12

2013/14

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 28 Nov 2013

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.