Haiti 2008

Division 1

Ouverture

Final Table:

 1.Tempête FC (St. Marc)                  13  7  6  0 13- 3 27  Ouverture Champions
 2.AS Mirebalais                          13  7  2  4 11-11 23
 3.Baltimore SC (St. Marc)                13  6  4  3 14- 5 22
 4.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            13  6  3  4 13-11 21
 5.Violette AC (Port-au-Prince)           13  6  2  5 14-11 20
 6.Cavaly (Léogâne)                       13  4  6  3 10- 4 18
 7.Valencia (Léogâne)                     13  5  3  5  7- 8 18
 8.Racing FC (Gônaïves)                   13  4  5  4 10-12 17
 9.Victory SC (Port-au-Prince)            13  3  7  3  7- 6 16
10.Aigle Noir (Port-au-Prince)            13  4  3  6 11-17 16
11.AS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  5  5  9- 9 14
12.JS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  4  6  5-10 13
13.Zénith AC (Cap-Haïtien)                13  3  3  7  9-17 12
14.AS de Carrefour                        13  1  5  7  4-13  8

Round 1 
[Feb 16]
Don Bosco  0-0 Tempête
[Feb 17]
JS Capoise 0-1 Racing G 
  [Antonio Despinasse]
Valencia   0-0 Aigle Noir
Carrefour  0-0 Cavaly
Baltimore  4-0 Zénith 
  [Teddy Saget 25, Peter Germain 60, 73, 90]
Violette   1-2 Mirebalais
  [Alexandre Boucicaut 1-0; Ansy Lafaite, Roscaldo Jérémie]
[Feb 21]
Victory    1-0 AS Capoise
  [Ricardo Charles ~60]

Round 2
[Feb 23]
Zénith     2-1 Don Bosco
  [Berthony Pierre  1-1, Jean Baptiste (og) 2-1;
   Monuma Constant Junior 24]
[Feb 24]
Cavaly     0-0 Violette
Aigle Noir 2-0 Carrefour
  [Fritzson Jean-Baptiste (2, 1 pen)]
Mirebalais 1-0 Valencia 
  [Roscaldo Jérémie 61]
Racing G   0-0 Victory 
Tempête    1-0 JS Capoise
  [Eliphène Cadet 90]
AS Capoise 0-0 Baltimore 

Round 3 
[Mar 2]
Mirebalais 0-0 Carrefour
Valencia   0-0 Cavaly
Baltimore  0-0 Racing G
JS Capoise 1-0 Zénith
  [Berthony Pierre 43og]
Victory    0-0 Tempête 
[Mar 19]
Don Bosco  1-1 AS Capoise
  [Dany Darius; Marc Antoine Simon]
[Apr 27]
Violette   0-1 Aigle Noir
  [Guilliano Philipe 85pen]

Round 4
[Mar 8]
AS Capoise 2-0 Valencia
  [Occima André, Marc Antoine Simon]
Racing G   1-2 Don Bosco
  [ntonio Despinasse; Monuma Constant Junior, Noël Sylvestre]
[Mar 9]
Cavaly     2-0 JS Capoise
  [André Amy (2)]
Carrefour  1-2 Violette
  [Simon Frédéric; Mésidor Dorcé (2)]
Zénith     0-1 Victory
  [Ricardo Charles]
[Mar 20]
Aigle Noir 0-2 Mirebalais
  [Harold Fédé (2)]
[Apr 27]
Tempête    0-0 Baltimore

Round 5
[Mar 15]
Violette   3-0 Racing G
  [Marcus Dorcé 11, Alexandre Boucicaut 31, Watson Coriolan 39]
[Mar 16]
Victory    0-0 Carrefour
Valencia   1-0 Zénith
  [Ernst Olius 10]
Don Bosco  1-0 Cavaly
  [Monuma Constant Junior]
JS Capoise 1-0 AS Capoise
  [Angelet Joinvilmar]
[May 1]
Baltimore  4-0 Mirebalais
  [Ednerson Raymond 10, Pierre Roland Saint-Jean 59, 83,
   Luxène Elestin 61]
[May 14]
Aigle Noir 1-1 Tempête
  [Evens Prophète 55; Thompson Amius 72]

Round 6
[Mar 20]
Tempête    1-0 Valencia 
  [Patrick Therméus]
[Mar 22]
JS Capoise 0-1 Baltimore 
  [Jean-Richard Morency]
[Mar 23]
Don Bosco  2-3 Violette
  [Walson Augustin 11, 45; Watson Coriolan 49, 
   Alexandre Jean Michel Boursicaut 66pen, Mésidor Dorcé 78]
Carrefour  0-0 AS Capoise 
Cavaly     0-0 Victory  
Mirebalais 0-2 Racing G
  [Clersant Clerjuste 10, 37]
Zénith     1-3 Aigle Noir 
  [Alain Gustave; Wedson Anselme (2), Evens Prophète]

Round 7
[Mar 29]
Violette   0-0 Zénith 
[Mar 30]
AS Capoise 3-1 Aigle Noir 
  [Wilfrid Joseph, Reynaldo Gustave, Wilfix Christolin;
   Fritzson Jean-Baptiste]
Baltimore  1-0 Carrefour 
  [Luxène Elestin]
Racing G   abd Tempête             [abandoned in 3' due to rain]
Valencia   2-0 JS Capoise 
  [Emerson Michel 30, 50]
Mirebalais abd Cavaly              [abandoned after 1st half due to rain]
Victory    0-1 Don Bosco 
  [Walson Augustin]
[Mar 31]
Mirebalais 1-0 Cavaly              [replay]
  [Marc-André Jean-Baptiste]
[May 1]
Racing G   1-1 Tempête             [replay]
  [Clersant Clerjuste 25; Jean Junior Brénus 1-1]

Round 8 
[Apr 5]
Violette   1-0 Baltimore 
  [Lucson Coriolan 38]
[Apr 6]
Zénith     2-1 Mirebalais 
  [Alain Gustave, Frantzy Mésidor; Roscaldo Jérémie 0-1]
Aigle Noir 0-1 Don Bosco
  [Walson Augustin]
Tempête    2-0 AS Capoise 
  [Eliphène Cadet (2)]
Cavaly     3-0 Racing G 
  [Fritz Gérald Alliance, Chadelson Charlemagne, Alex Milien]
Carrefour  0-0 JS Capoise
Victory    1-1 Valencia
  [Ricardo Charles 1-0; Géraldy Joseph 1-1]

Round 9
[Apr 19]
AS Capoise 1-1 Cavaly
  [Jackson Jean; Chadelson Charlemagne]
Zénith     0-0 Tempête
Don Bosco  0-1 Mirebalais
  [Roscaldo Jérémie]
[Apr 20]
Baltimore  1-0 Victory
  [Pierre Roland Saint-Jean (pen)]
Valencia   1-0 Carrefour
  [Jonel Joseph (og)]
Racing G   2-0 Aigle Noir
  [Clerçant Clerjuste, Carnès Jean-Charles]
JS Capoise 1-0 Violette
  [James Anténor]

Round 10
[May 3]
Aigle Noir 1-1 JS Capoise
  [Fritzson Jean-Baptiste; Angelet Joinvilmar]
[May 4]
Valencia   1-0 Baltimore 
  [Roody Joseph]
Tempête    1-0 Cavaly
  [Gregory Grand Pierre] 
Mirebalais 1-0 AS Capoise
  [Hultéguens Saint-Victor 65]
Carrefour  1-2 Don Bosco
  [? 1-0; Noël Sylvestre (2)]
Zénith     2-2 Racing G
  [Brisly Renaud 1-0, Rodney Dupuis 2-1; Antonio Lespinasse (pen) 1-1,
   Markens Sévère 90+]
Victory    0-1 Violette 
  [Lucson Coriolan]

Round 11 
[May 7]
JS Capoise 1-1 Victory
  [Charles Florestal 1-0; Ricardo Charles 1-1]
Violette   2-0 Valencia
  [Alexandre Boucicaut, Fabien Vorbe]
[May 8]
Don Bosco  1-2 Baltimore
  [Philbert Mercéus 1-2; Miguel Charles 15,
   Pierre Roland Saint-Jean 0-2]
Tempête    1-0 Mirebalais
  [Patrick Therméus (pen)]
AS Capoise 0-1 Zénith 
  [Pierre Berthony 40]
Racing G   1-0 Carrefour
  [Alcin Colcinus]
Cavaly     awd Aigle Noir          [awarded 3-0; abandoned at 1-1 in 86']
  [Frantz Gille 1-0; ? 86]

Round 12 [May 11]
Carrefour  2-1 Zénith
  [Valdano Paul (2); Jaquinto Jean]
Baltimore  0-0 Cavaly 
Valencia   0-1 Don Bosco 
  [Wadson Augustin]
Mirebalais 1-0 JS Capoise 
  [Rosacaldo Jérémie]
Victory    2-0 Aigle Noir 
  [Ricardo Charles, Robenson Jean-Louis]
Violette   1-2 Tempête 
  [Marcus Dorcé 19; Wilno Saint-Juste 1-1, Thompson Armius 1-2]
AS Capoise 0-0 Racing G

Round 13 
[May 15]
Zénith     0-1 Cavaly 
  [Fritz Gerald Alliance]
[May 16]
JS Capoise 0-0 Don Bosco 
[May 17]
AS Capoise 2-0 Violette 
[May 18]
Tempête    3-0 Carrefour 
  [Eliphène Cadet 34pen, 48, 90]
Victory    1-1 Mirebalais
  [Ricardo Charles 1-0; Philippe Bénet 1-1]
Aigle Noir 2-1 Baltimore 
  [Fritzson Jean-Baptiste 5, 53; Fritzner Louis]
Valencia   1-0 Racing G
  [Widly Siméon 86]

Final Table:

 1.Tempête FC (St. Marc)                  13  7  6  0 13- 3 27  Ouverture Champions
 2.AS Mirebalais                          13  7  2  4 11-11 23
 3.Baltimore SC (St. Marc)                13  6  4  3 14- 5 22
 4.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            13  6  3  4 13-11 21
 5.Violette AC (Port-au-Prince)           13  6  2  5 14-11 20
 6.Cavaly (Léogâne)                       13  4  6  3 10- 4 18
 7.Valencia (Léogâne)                     13  5  3  5  7- 8 18
 8.Racing FC (Gônaïves)                   13  4  5  4 10-12 17
 9.Victory SC (Port-au-Prince)            13  3  7  3  7- 6 16
10.Aigle Noir (Port-au-Prince)            13  4  3  6 11-17 16
11.AS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  5  5  9- 9 14
12.JS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  4  6  5-10 13
13.Zénith AC (Cap-Haïtien)                13  3  3  7  9-17 12
14.AS de Carrefour                        13  1  5  7  4-13  8

Fermeture

Final Table: 

 1.Racing FC (Gônaïves)                   13  9  2  2 16- 8 29  Fermeture Champions
 2.Baltimore SC (St. Marc)                13  7  5  1 13- 5 26
 3.Violette AC (Port-au-Prince)           13  5  6  2 15-10 21
 4.Aigle Noir (Port-au-Prince)            13  6  3  4 12-11 21
 5.AS de Carrefour                        13  6  3  4 16-16 21
 6.Cavaly (Léogâne)                       13  4  5  4 15- 8 17
 7.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            13  4  5  4 11- 9 17
 8.Victory SC (Port-au-Prince)            13  4  5  4 10-10 17
 9.AS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  7  3  9- 9 16
10.AS Mirebalais                          13  3  5  5 11- 9 14
11.JS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  5  5 15-19 14
12.Tempête FC (St. Marc)                  13  2  6  5 14-19 12
13.Valencia (Léogâne)                     13  1  5  7  6-17  8
14.Zénith AC (Cap-Haïtien)                13  1  4  8  6-19  7

Round 1 
[Aug 24]
Tempête    1-1 Don Bosco 
  [Jean Junior Brennus ~90; Philbert Mercéus 55]
Racing G   2-0 JS Capoise
  [Antonio Despinasse 10, Clersant Clerjuste 49pen]
Aigle Noir 0-0 Valencia
Cavaly     2-0 Carrefour  
  [Gregory Henry 2, Amy André 2-0]
Zénith     0-0 Baltimore
Mirebalais 0-0 Violette
[Nov 5]
AS Capoise 1-1 Victory
  [Occima André 1-0; Ricardo Charles 1-1]

Round 2
[Aug 30]
Don Bosco  2-0 Zénith 
  [Walson Augustin, Noël Sylvestre]
[Aug 31]
Violette   2-2 Cavaly
  [Yvener Guerrier 18, 75; Amy André 70, own goal 88]
Carrefour  1-1 Aigle Noir 
Valencia   1-1 Mirebalais
  [Géraldy Joseph (pen); Jeff Louis]
Victory    0-1 Racing G  
  [Clersant Clerjuste]
JS Capoise 2-2 Tempête
  [Benji Macajoux 1-1, Eddy Tertulien 2-1; 
   Kervens Fils Telfort 0-1, Junior Louis 85]
Baltimore  1-0 AS Capoise
  [Luxène Elestin]

Round 3 [postponed from Sep 14 due to damage caused by cyclone Hanna]
[Oct 18]
AS Capoise 0-0 Don Bosco
[Oct 19]
Carrefour  1-0 Mirebalais 
  [Jean Charles Tessy Fabio 89]
Cavaly     3-0 Valencia
  [Amy André 60, Harold Milord 65, Réginald Hertelou 0-3] 
Racing G   0-3 Baltimore
  [Peter Germain (3)]
Zénith     0-0 JS Capoise
Tempête    1-2 Victory
  [Éliphène Cadet 53; Ricardo Charles (2)]
Aigle Noir 1-2 Violette
  [Wedson Anselme 53; Mésidor Dorcé 1-1, Yvener Guerrier 1-2]

Round 4
[Oct 25]
Don Bosco  0-1 Racing G
  [Maxène Sévère 17]
[Oct 26]
Violette   2-1 Carrefour
  [Yvener Guerrier, Alexandre Boucicaut (pen); Santley Ridoré]
Mirebalais 1-2 Aigle Noir 
  [Roscaldo Jérémie; Wilson Anselme, Jackson Jean]
Valencia   0-0 AS Capoise 
JS Capoise awd Cavaly              [awarded 0-3; abandoned at 0-1 after 
  [Changler Cadet]                  attack on referee]
Victory    0-0 Zénith 
Baltimore  2-1 Tempête
  [Pierre Roland Saint-Jean 13pen, Ednerson Raymond 70; Kervens Telfort Fils 50]

Round 5 
[Nov 1]
Zénith     2-3 Valencia  
[Nov 2]
Racing G   1-1 Violette 
  [Alcin Colcinus 28; Alexandre Boucicaut (pen) 1-1]
Carrefour  1-3 Victory
  [Paul Valdano (pen) 1-3; Ricardo Charles 53, 81, Michel Chéry]
Cavaly     0-0 Don Bosco
AS Capoise 1-1 JS Capoise
  [Occima André 35; Jean Eddy Tertullien 0-1]
Mirebalais 0-0 Baltimore
[Nov 5]
Tempête    1-0 Aigle Noir
  [Kervens Telfort Fils 16]

Round 6 
[Nov 8]
Violette   1-0 Don Bosco 
  [Mésidor Dorcé]
[Nov 9]
Valencia   0-0 Tempête 
Baltimore  1-0 JS Capoise
AS Capoise 1-1 Carrefour
  [Occima André 20;  Simon Frédéric 1-1]
Victory    1-0 Cavaly
  [Ricardo Charles]
Racing G   1-0 Mirebalais
  [Pascal Soifaite]
Aigle Noir 0-3 Zénith
  [Laguerre Jean 8, Mésidor Frantzy 85, Léonel Saint-Preux 89]

Round 7
[Nov 15]
Aigle Noir 1-0 AS Capoise
  [Evens Prophète 14]
Carrefour  1-1 Baltimore 
  [Fabio Testy 1-1; Guemsly Joseph Junior 38]
Tempête    2-1 Racing G  
  [Eliphène Cadet 36, 74; Pascal Soifaite 60] 
JS Capoise 2-1 Valencia
  [Eddy Tertullien 8, Frantz Pierre 19; ? 30]
[Nov 16]
Zénith     0-3 Violette
  [Dorcé Mésidor 70, Dorcé Marcus 72, ?]
Cavaly     0-1 Mirebalais
  [Féder Phédé 74]
Don Bosco  2-0 Victory
  [Walson Augustin (2)]

Round 8 
[Nov 23]
Baltimore  1-0 Violette
  [Luxène Elestin 9]
Mirebalais 4-0 Zénith
  [Oscaldo Jérémie (2), René Floréus (og), Jeff Louis]
Don Bosco  0-2 Aigle Noir
  [Wedson Anselme 75, Delsa Jean Jourdain 90]
Racing G   1-0 Cavaly
  [Clersant Clerjuste]
JS Capoise 2-3 Carrefour
  [Jovenel Laguerre (2); Simon Frédéric, Fabio Testy, Alexis Balnet]
Valencia   0-0 Victory  
[Dec 4]
AS Capoise 2-1 Tempête

Round 9
[Nov 29]
Violette   1-1 JS Capoise
  [Marcus Dorcé; Benjy Macajoux] 
[Nov 30]
Mirebalais 0-0 Don Bosco 
Carrefour  2-1 Valencia
  [Junior Clersainvil 1-1, Simon Frédéric 2-1; Jackson Pierre 0-1]
Cavaly     0-0 AS Capoise 
Aigle Noir 1-1 Racing G
  [Evens Prophète 1-1; Pascal Soifaite 11]
Tempête    1-1 Zénith 
  [Thompson Amius 53; Jacquinto Jean 12]
[Dec 11]
Victory    0-0 Baltimore 

Round 10
[Dec 6]
JS Capoise 1-2 Aigle Noir 
Violette   1-2 Victory 
[Dec 7]
Cavaly     1-1 Tempête 
  [Cadet Changler 7; Thompson Amius 44]
AS Capoise 2-1 Mirebalais
  [Occima André 1-1, Jackson Jean 2-1; Simson Exumé 0-1]
Don Bosco  0-1 Carrefour
  [Junior Clersainvil 21pen] 
Racing G   1-0 Zénith 
  [Alcin Colcinus 87]
[Dec 14]
Baltimore  1-0 Valencia

Round 11 [Dec 17]
Mirebalais 3-0 Tempête
  [Oscaldo Jérémie 1, 54, Jeff Louis 8]
Baltimore  1-2 Don Bosco
Valencia   0-1 Violette 
  [Mésidor Dorcé 13]
Victory    1-2 JS Capoise 
  [Robenson Jean-Louis 1-2; Mohamed Joseph (og) 0-1,
   Marc Wesly Philippe 0-2]
Aigle Noir 1-0 Cavaly 
  [Evens Prophè 41]
Zénith     0-1 AS Capoise 
  [Sony Labranche]
Carrefour  0-1 Racing G
  [Antonio Despinasse 17]

Round 12 
[Dec 20]
Zénith     0-1 Carrefour  
  [Paul Valdano]
Don Bosco  2-0 Valencia
  [Walson Augustin,Noël Sylvestre]
[Dec 21]
Cavaly     1-1 Baltimore
  [Chadelson Charlemagne 90; Pierre Roland Saint-Jean 15]
JS Capoise 2-0 Mirebalais
  [Robenson Dorvil, Eddy Tertullien]
Aigle Noir 1-0 Victory
  [Robenson Eugène]
Tempête    1-1 Violette
  [Eliphène Cadet 3; Yvener Guerrier 1-1]  
Racing G   2-1 AS Capoise
  [Clersant Clerjuste 1-0, Edson Milcar 2-1; Occima André 1-1]

Round 13 [Dec 24]
Don Bosco  2-2 JS Capoise
  [Noël Sylvestre 1-0, Monuma Constant Junior 2-0;
   Eddy Tertullien 2-1, 2-2]
Violette   0-0 AS Capoise
Carrefour  3-2 Tempête
  [Junior Clersainvil (pen) 1-1, Paul Valdano 2-1, 3-1; 
   Eliphène Cadet 0-1, Jonas Siméon (pen) 3-2]
Mirebalais 0-0 Victory
Baltimore  1-0 Aigle Noir
  [Luxène Elestin 49]
Racing G   3-0 Valencia
  [Edson Milcar, Jean Charles Canès, Florvil Dimanche]
Cavaly     awd Zénith              [awarded 3-0, Zénith dns]

Final Table: 

 1.Racing FC (Gônaïves)                   13  9  2  2 16- 8 29  Fermeture Champions
 2.Baltimore SC (St. Marc)                13  7  5  1 13- 5 26
 3.Violette AC (Port-au-Prince)           13  5  6  2 15-10 21
 4.Aigle Noir (Port-au-Prince)            13  6  3  4 12-11 21
 5.AS de Carrefour                        13  6  3  4 16-16 21
 6.Cavaly (Léogâne)                       13  4  5  4 15- 8 17
 7.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            13  4  5  4 11- 9 17
 8.Victory SC (Port-au-Prince)            13  4  5  4 10-10 17
 9.AS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  7  3  9- 9 16
10.AS Mirebalais                          13  3  5  5 11- 9 14
11.JS Capoise (Cap Haïtien)               13  3  5  5 15-19 14
12.Tempête FC (St. Marc)                  13  2  6  5 14-19 12
13.Valencia (Léogâne)                     13  1  5  7  6-17  8
14.Zénith AC (Cap-Haïtien)                13  1  4  8  6-19  7


Aggregate Table:

 1.Baltimore SC (St. Marc)                26 13  9  4 27-10 48
 2.Racing FC (Gônaïves)                   26 13  7  6 26-20 46  Fermeture Champions
 3.Violette AC (Port-au-Prince)           26 11  8  7 29-21 41
 4.Tempête FC (St. Marc)                  26  9 12  5 27-22 39  Ouverture Champions
 5.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            26 10  8  8 24-20 38
 6.AS Mirebalais                          26 10  7  9 22-20 37
 7.Aigle Noir (Port-au-Prince)            26 10  6 10 23-28 36
 8.Cavaly (Léogâne)                       26  8 11  7 25-12 35
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Victory SC (Port-au-Prince)            26  7 12  7 17-16 33
10.AS Capoise (Cap Haïtien)               26  6 12  8 18-18 30
11.AS de Carrefour                        26  7  8 11 20-29 29
12.JS Capoise (Cap Haïtien)               26  6  9 11 20-29 27
--------------------------------------------------------------
13.Valencia (Léogâne)                     26  6  8 12 13-25 26  Relegated
14.Zénith AC (Cap-Haïtien)                26  4  7 15 15-36 19  Relegated

NB: top-8 qualify for Super Huit; bottom-2 relegated

Topscorers (Ouverture and Fermeture):

12 Ricardo Charles (Victory)
10 Roscaldo Jérémie (Mirebalais) 
 9 Walson Augustin (Don Bosco) 
   Clerçant Clerjuste (Racing des Gonaïves) 
   Peter Germain (Baltimore)
   
Player of the Year 2008

 1.Peter Germain (Baltimore)
 2.Clerçant Clerjuste (Racing des Gonaïves) 
 3.Walson Augustin (Don Bosco) 

NB: other reports listed Clerjuste as player of the year

Coach of the Year: Max Lauvaud (Racing des Gonaïves) 

Champion des Champions [Dec 28, parc Levelt, Saint-Marc]
Tempête    3-1 Racing G  
  [Eliphène Cadet 33, Thompson Amius 45, Kervens Fils Belfort 78;
   Wilbrichard Compère 60]


Super-Huit 2009

Quarterfinals

First Legs
[Jan 17]
Aigle Noir 1-1 Racing G
  [Evens Prophète 1-0; Antonio Despinasse 1-1]
[Jan 18]
Mirebalais 1-0 Violette
  [Marc André Jean-Baptiste 85]
Cavaly     0-1 Baltimore
  [Roosevelt Junior Morin]
Don Bosco  2-1 Tempête
  [Monuma Constant Junior 1-1, Walson Augustin 2-1; Pierre Marc Vanbosteev 0-1]

Second Legs
[Jan 21]
Tempête    2-3 Don Bosco
[Jan 22]
Racing G   1-0 Aigle Noir
Violette   0-0 Mirebalais
Baltimore  2-0 Cavaly
  [Miguel Charles, Serge Louis]

Semifinals

First Legs [Jan 25]
Mirebalais awd Racing G            [awarded 3-0; abandoned in 55' as referee
Don Bosco  0-1 Baltimore            was hit by Racing player after awarding
  [Teddy Saget]                     a penalty to Mirebalais]

Second Legs [Jan 28]
Racing G   awd Mirebalais          [awarded 3-0; Mirebalais refused to play in
Baltimore  3-0 Don Bosco            Gônaïves]
  [Meshack Jérôme 26, Serge Louis 69, Guemsly Junior Joseph 82]

Playoff [Feb 17, Parc Levelt, Saint-Marc]
Mirebalais awd Racing G            [awarded 3-0, Racing dns]

Final [Feb 21, Parc Levelt de Saint-Marc]
Baltimore  1-1 Mirebalais          [3-4 pen]
  [Meschak Jérôme 45; Wislet Saint-Louis 27]



Second Level 2008


Division 2 (named Championnat national Emmanuel Sanon in honour
            of the former Haitian international player, scorer
            of the country's World Cup goal against Italy in 1974,
            who died February 21, 2008)

Groupe A (Nord)

Round 1 
[Mar 15]
FICA                   2-0 Triomphe
Éclair                 0-0 Vision de Hinche
[Mar 16]
Panthère Noire         3-1 Racine de Gros-Morne
AS Rive-Artibonitienne 2-0 AS Verrettes 
ASSL                   0-0 Roulado de la Gonâve
US Papaye              1-1 Dynamite

Round 2 [Mar 22]
Dynamite               0-1 FICA
Triomphe               1-1 Éclair 
Roulado de la Gonâve   2-1 Panthère Noire    
Racine de Gros-Morne   3-0 AS Rive-Artibonitienne
Vision de Hinche       1-0 US Papaye
AS Verrettes           1-0 ASSL

Round 3 [Mar 29]
FICA                   0-1 Vision de Hinche
AS Rive-Artibonitienne 2-1 Dynamite
Éclair                 0-0 Roulado de la Gonâve  
Panthère Noire         2-0 AS Verrettes 
ASSL                   1-0 Racine de Gros-Morne
US Papaye              2-1 Triomphe

Round 4 [Apr 6]
Roulado de la Gonâve   1-0 FICA
Dynamite               0-0 Panthère Noire
Vision de Hinche       0-0 ASSL
Triomphe               1-0 AS Rive-Artibonitienne 
AS Verrettes           0-0 US Papaye
Racine de Gros-Morne   2-1 Éclair

Round 5
[Apr 17]
FICA                   1-0 AS Verrettes
[Apr 19]
Éclair                 3-1 Panthère Noire
Triomphe               0-1 ASSL
AS Rive-Artibonitienne 2-0 US Papaye
Racine de Gros Morne   1-1 Dynamite
Vision de Hinche       1-0 Roulado de la Gonâve  

Round 6
[Apr 25]
Dynamite               1-0 Éclair
[Apr 27]
Roulado de la Gonâve   0-0 Triomphe
US Papaye              1-0 Racine de Gros-Morne
ASSL                   2-0 FICA
Panthère Noire         0-0 AS Rive-Artibonitienne
AS Verrettes           1-0 Vision de Hinche

Round 7 [May 1]
Éclair                 0-0 ASSL
Triomphe               2-2 Panthère Noire 
Racine de Gros-Morne   2-0 AS Verrettes
Roulado de la Gonâve   1-2 Dynamite
AS Rive-Artibonitienne 1-0 Vision de Hinche
FICA                   3-0 US Papaye

Round 8 [May 4]
Vision de Hinche       1-0 Triomphe
Éclair                 1-1 AS Rive-Artibonitienne
Panthère Noire         4-0 US Papaye  
Racine de Gros-Morne   1-1 FICA
AS Verrettes           0-1 Roulado de la Gonâve  
ASSL                   0-0 Dynamite

Round 9 [May 11?]
Roulado de la Gonâve   1-0 AS Rive-Artibonitienne
Triomphe               4-0 Racine de Gros-Morne  
US Papaye              1-0 ASSL
Dynamite               3-0 AS Verrettes
Vision de Hinche       1-0 Panthère Noire
FICA                   0-0 Éclair

Round 10 [May 18?]
Dynamite               1-0 Triomphe
Panthère Noire         1-0 FICA
US Papaye              2-1 Roulado de la Gonâve  
AS Verrettes           0-1 Éclair
Racine de Gros-Morne   3-0 Vision de Hinche 
AS Rive-Artibonitienne 1-0 ASSL

Round 11 [May 25?]
Triomphe               2-0 AS Verrettes
Vision de Hinche       0-0 Dynamite
FICA                   3-0 AS Rive-Artibonitienne
Roulado de la Gonâve   0-0 Racine de Gros-Morne
ASSL                   3-0 Panthère Noire  
Éclair                 0-0 US Papaye

Table:

 1.Vision de Hinche                       11  5  3  3  5- 5 18
 2.Roulado de la Gonâve                   11  4  5  2  8- 6 17
 3.FICA                                   11  5  2  4 11- 6 17
 4.AS Rive-Artibonitienne                 11  5  1  5  9-11 16
 5.ASSL                                   11  4  4  3  7- 3 16
 6.Dynamite                               11  3  6  2 10- 7 15
 7.Eclair des Gonaïves                    11  3  6  2  8- 6 15
 8.Panthère Noire                         11  4  3  4 14-12 15
 9.Racine de Gros-Morne                   11  4  3  4 13-12 15
10.US Papaye                              11  4  3  4  7-13 15
11.Triomphe de Liancourt                  11  3  3  5 11-10 12
12.AS Verrettes                           11  2  1  8  2-14  7

NB: Éclair aka Éclaireur des Gonaïves
       
Round 18 [Nov 29]
Dynamite               4-0 Roulado de la Gonâve  

Rpund 19 [Dec 13,14]
FICA                   4-0 Racine de Gros-Morne  
Dynamite               2-0 ASSL

Round 20 [Dec 18]
Éclair                 0-0 FICA 
Racine de Gros-Morne   1-1 Triomphe 
ASSL                   2-0 US Papaye
AS Verrettes           1-0 Dynamite  
Panthère Noire         1-0 Vision de Hinche    
AS Rive-Artibonitienne 0-2 Roulado de la Gonâve  

Round 21
Éclair                 3-0 AS Verrettes
FICA                   1-0 Panthère Noire  
Vision de Hinche       6-1 Racine de Gros-Morne  
ASSL                   4-0 AS Rive-Artibonitienne 
Triomphe               2-1 Dynamite 
Roulado de la Gonâve   3-0 US Papaye

Round 22
Dynamite               1-1 Vision de Hinche   
Panthère Noire         1-0 ASSL
US Papaye              1-0 Éclair      
AS Rive-Artibonitienne  -  FICA            
Racine de Gros-Morne   4-0 Roulado de la Gonâve  
AS Verrettes            -  Triomphe            

NB: top-4 qualified for promotion playoff:
    Dynamite (St-Marc), FICA (Cap), Vision (Hinche), ASSL (St-Louis) 


Groupe B (Sud)

Round 1
[Mar 16]
Adonaï de Jacmel       0-1 Racing Club Haïtien
Intrépide              1-2 US Frères
Valencia               4-1 Inter GG
ASGG                   2-0 ASPDIF
ASVA                   0-2 Excelsior 
[Mar 18]
Hatüey Bacardi         1-0 ASPG 

Round 2 [Mar 22]
Racing Club Haïtien    1-0 Hatüey Bacardi
ASPDIF                 1-1 ASVA
US Frères              1-0 Adonaï de Jacmel    
Inter GG               0-0 ASGG  
Ecelsior               1-1 Valencia
ASPG                   2-1 Intrépide

Round 3 
[Mar 29]
ASGG                   0-0 ASPG
ASVA                   1-0 Inter GG
Adonaï de Jacmel       1-0 Excelsior
Hatüey Bacardi         3-0 US Frères
Valencia CS            0-1 ASPDIF
[Mar 30]
Intrépide              0-2 Racing Club Haïtien 

Round 4
[dates?; ppd from Apr 6]
ASPG                   0-0 Valencia
US Frères              0-1 ASGG
ASPDIF                 0-0 Hatüey Bacardi  
Inter GG               0-0 Adonaï de Jacmel  
[Apr 20]
ASPDIF                 2-2 US Frères
[Apr 23]
Racing Club Haïtien    5-0 ASVA

Round 5
[Apr 18]
Racing Club Haïtien    4-0 Excelsior
[Apr ?]
US Frères              2-2 ASVA
Intrépide              2-2 ASPDIF
Adonaï de Jacmel       4-0 Valencia
ASGG                   1-1 Hatüey Bacardi  
Inter GG               1-1 ASPG

Round 6
[Apr 26]
Hatüey Bacardi         2-0 Inter GG
ASVA                   3-0 Intrépide
[Apr 27]
ASPDIF                 1-3 Racing Club Haïtien 
ASPG                   0-1 Adonaï de Jacmel 
Excelsior              2-2 US Frères
Valencia               1-3 ASGG

Round 7 [May 1]
Adonaï de Jacmel       2-1 ASVA
US Frères              2-1 Valencia
Inter GG               2-0 ASPDIF
Excelsior              0-3 ASPG
ASGG                   0-0 Racing Club Haïtien 
Intrépide              1-0 Hatüey Bacardi   

Round 8
[May 3]
ASVA                   1-0 ASPG
[May 4]
Adonaï de Jacmel       1-0 ASGG
Inter GG               0-1 Intrépide
Valencia               1-0 Hatüey Bacardi 
ASPDIF                 2-0 Excelsior              
Racing Club Haïtien    abd US Frères            [abandoned at 1-2 due to rain]
[May 5]
Racing Club Haïtien    1-0 US Frères            [replay]

Round 9 [May 11]
Excelsior              0-2 ASGG
US Frères              0-0 Inter GG        
Hatüey Bacardi         1-0 ASVA
ASPG                   1-0 ASPDIF
Racing Club Haïtien    2-0 Valencia
Intrépide              0-0 Adonaï de Jacmel 

Round 10 [May 18]
ASPG                   0-0 US Frères
Valencia               1-3 Intrépide
ASPDIF                 3-0 Adonaï de Jacmel 
Hatüey Bacardi         1-0 Excelsior
Inter GG               0-0 Racing Club Haïtien 
ASGG                   1-0 ASVA

Round 11 [May 25]
US Frères              1-0 ASPDIF
Adonaï de Jacmel       1-0 Hatüey Bacardi   
Racing Club Haïtien    4-0 ASPG
Intrépide              0-1 ASGG
Excelsior              0-3 Inter GG
ASVA                   0-0 Valencia

Table:

 1.Racing Club Haïtien                    11  9  2  0 23- 1 29
 2.Adonaï de Jacmel                       11  6  2  3 10- 6 20
 3.ASGG                                   11  5  4  2 11- 4 19
 4.Hatüey Bacardi                         11  5  2  4  9- 5 17
 5.US Frères                              11  4  4  3 10-11 16
 6.ASVA                                   11  4  3  4 10-13 15
 7.Intrépide                              11  4  2  5 10-14 14
 8.ASPG                                   11  3  4  4  7- 9 13
 9.ASPDIF                                 11  3  3  5 10-12 12
10.Inter de GG                            11  2  5  4  7- 9 11
11.Valencia Cité Soleil                   11  2  3  6  9-17  9
12.Excelsior                              11  1  2  8  5-20  5    
 
Round 14
[Nov 1]
US Frères               -  Hatüey Bacardi
Racing Club Haïtien     -  Intrépide
[Nov 2]
ASPG                    -  ASGG
Inter GG                -  ASVA
ASPDIF                  -  Valencia
[Nov 4]
Excelsior               -  Adonaï de Jacmel      
 
Round 18 [Nov 29,30]
Racing Club Haïtien    0-0 ASGG

Rpund 19 [Dec 13,14]
US Frères              0-1 Racing Club Haïtien  

Round 20 
[Dec 18]
Hatüey Bacardi         2-0 ASVA 
Inter GG               1-0 US Frères 
Adonaï de Jacmel       6-0 Intrépide
ASPDIF                 1-0 ASPG 
[Dec 19]
ASGG                    -  Excelsior    
[tba]
Valencia                -  Racing Club Haïtien

Round 21
US Frères              2-2 ASPG 
Intrépide              1-3 Valencia  
Adonaï de Jacmel       1-0 ASPDIF    
Excelsior              0-3 Hatüey Bacardi   
ASVA                   2-0 ASGG  
[Dec 23] 
Racing Club Haïtien     -  Inter GG     

Round 22
Intrépide              0-1 ASGG 
Racing Club Haïtien    1-0 ASPG 
Adonaï de Jacmel       2-4 Hatüey Bacardi   
ASPDIF                 n/p US Frères 
Inter GG               n/p Excelsior
Valencia               n/p ASVA 

NB: top-4 qualified for promotion playoff:
    Racing Club Haïtien (Port-au-Prince), Adonaï de Jacmel, ASGG, ASPDIF


Promotion Playoff (2009)

Groupe A (Sud)

Round 1
[Jan 17]
Adonaï de Jacmel       2-1 Racing Club Haïtien
[Jan 18]
ASPDIF                 2-0 ASGG

Round 2 [Jan 21]
Racing Club Haïtien    3-2 ASPDIF
ASGG                   2-0 Adonaï de Jacmel       

Round 3 
[Jan 24]
Adonaï de Jacmel       n/p ASPDIF               [ASPDIF showed late]
[Jan 25]
ASGG                   0-1 Racing Club Haïtien  
[Jan 29]
Adonaï de Jacmel       2-0 ASPDIF              

Round 4 
[Jan 31]
Racing Club Haïtien    3-2 ASGG
[Feb 1]
ASPDIF                 3-0 Adonaï de Jacmel       

Round 5 
[Feb 4]
Adonaï de Jacmel       abd ASGG                 [abandoned at 1-0, ASGG
ASPDIF                 0-0 Racing Club Haïtien   walked off]
[Feb 16, replay in Port-au-Prince]
Adonaï de Jacmel       awd ASGG                 [awarded 0-3, Adonaï dns]

Round 6
[Feb 7]
Racing Club Haïtien    4-1 Adonaï de Jacmel       
[Feb 18]
ASGG                   0-0 ASPDIF

Final Table:

 1.Racing Club Haïtien                     6  4  1  1 12- 7 13  Promoted
 2.ASPDIF                                  6  2  2  2  7- 5  8  Promoted
--------------------------------------------------------------
 3.ASGG                                    6  2  1  3  7- 6  7
 4.Adonaï de Jacmel                        6  2  0  4  5-13  6

NB: Adonaï relegated to third level for their refusal to play ASGG
    at neutral venue on Feb 16

Groupe B (Nord)

Round 1 [Jan 18]
ASSL                   1-0 Dynamite
Vision de Hinche       0-0 FICA

Round 2 
[Jan 21] 
FICA                   1-0 ASSL
[Jan 29]
Dynamite               bt  Vision de Hinche  

Round 3 [Jan 25]
FICA                   1-1 Dynamite
ASSL                   1-0 Vision de Hinche   

Round 4 [Feb 1]
Dynamite               1-1 FICA
Vision de Hinche       0-2 ASSL

Round 5 [Feb 4]
Vision de Hinche       0-1 Dynamite
ASSL                   2-0 FICA

Round 6 [Feb 7]
Dynamite               1-0 ASSL
FICA                   2-0 Vision de Hinche     [also reported 5-0]

Final Table:

 1.ASSL                                    6  4  0  2  6- 2 12  Promoted
 2.Dynamite                                6  3  2  1  4- 3 11  [*]  Promoted
--------------------------------------------------------------
 3.FICA                                    6  2  3  1  5- 4  9
 4.Vision de Hinche                        6  0  1  5  0- 6  1  [*]
  
[*] missing goals Jan 29

NB: top-2 of both groups promoted

Championship Final [Feb 20]
Racing Club Haïtien    4-3 ASSL

Promoted: Racing Club Haïtien, ASSL, Dynamite and ASPDIF

NB: neither ASSL nor ASPDIF (founded 1969) ever played at the
    first level before




2007

2009

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggls for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 3 Apr 2009

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.