Hongkong 2012/13


First Division
Second Division

First Division

Final Table:

 1.South China             18  11  3  4  46-21  36  Champions
 2.Kitchee                 18   9  5  4  39-23  32
 3.Tuen Mun SA             18   8  4  6  29-31  28
 4.Southern                18   6  6  6  24-27  24
 5.Sun Pegasus             18   4  9  5  35-29  21  [*2]
 6.Rangers                 18   5  5  8  32-52  20        [6 2 4 0 15-12 10]
 7.Sunray Cave JC Sun Hei  18   4  8  6  26-33  20  [*3]  [6 1 4 1  8- 9  7]
 8.Citizen                 18   5  5  8  31-27  20        [6 1 3 2 11-10  6]
--------------------------------------------------
 9.Yokohama FC (Hongkong)  18   4  8  6  25-34  20  [*1]  [6 1 3 2  7-10  6]
10.Wofoo Tai Po            18   4  7  7  34-44  19  Relegated

NB: Yokohama FC not relegated as top level extended to 12 clubs

[*1] Biu Chun Rangers were renamed Yokohama FC (Hongkong) 
[*2] TSW Pegasus were renamed Sun Pegasus
[*3] Sun Hei were renamed Sunray Cave JC Sun Hei

Round 1
[Aug 31]
Sun Pegasus      3-3 Wofoo Tai Po
[Sep 1]
Citizen          0-0 Tuen Mun         
Rangers          3-1 Southern 
[Sep 2]
South China      5-2 Yokohama HK      
SC JC Sun Hei    0-3 Kitchee          

Round 2
[Sep 6]
Kitchee          3-2 Citizen          
[Sep 8]
Sun Pegasus      1-2 Rangers          
Tuen Mun         3-0 Southern 
[Sep 9]
Wofoo Tai Po     2-3 Yokohama HK      
SC JC Sun Hei    2-2 South China      

Round 3
[Sep 13]
Kitchee          3-0 Southern   
[Sep 15]
South China      2-1 Citizen          
Tuen Mun         2-4 Sun Pegasus       
[Sep 16]
Rangers          1-4 Wofoo Tai Po     
Yokohama HK      2-0 SC JC Sun Hei    

Round 4
[Sep 29]
South China      1-0 Kitchee          
Southern         2-2 Wofoo Tai Po     
[Sep 30]
SC JC Sun Hei    2-2 Rangers          
Tuen Mun         2-2 Yokohama HK      
[Oct 1]
Citizen          2-1 Sun Pegasus      

Round 5
[Oct 5]
Citizen          2-3 Rangers          
[Oct 6]
Southern         3-3 Sun Pegasus      
SC JC Sun Hei    1-2 Tuen Mun         
[Oct 7]
Wofoo Tai Po     0-5 South China      
Yokohama HK      1-4 Kitchee          

Round 6
[Oct 20]
South China      0-0 Southern         
Tuen Mun         1-0 Rangers          
[Oct 21]
Kitchee          4-2 Sun Pegasus      
Wofoo Tai Po     1-1 SC JC Sun Hei    
[Oct 23]
Citizen          3-0 Yokohama HK      

Round 7
[Oct 26]
Yokohama HK      2-4 Rangers          
[Nov 3] 
Sun Pegasus      2-0 SC JC Sun Hei    
Southern         3-1 Citizen          
[Nov 4]
Wofoo Tai Po     1-3 Kitchee          
[Nov 11]
South China      2-1 Tuen Mun         

Round 8
[Oct 27]
Kitchee          1-1 Tuen Mun         
[Nov 4]
Rangers          1-3 South China      
[Nov 10]
Sun Pegasus      1-2 Yokohama HK      
Southern         2-1 SC JC Sun Hei    
[Nov 11]
Citizen          7-3 Wofoo Tai Po     

Round 9
[Dec 20]
SC JC Sun Hei    1-1 Citizen          
[Dec 22]
Sun Pegasus      0-3 South China      
Yokohama HK      0-0 Southern         
[Dec 23]
Rangers          2-7 Kitchee          
Tuen Mun         1-0 Wofoo Tai Po     

Round 10
[Jan 18]
South China      5-1 Wofoo Tai Po     
[Jan 19]
Sun Pegasus      1-1 Southern         
Tuen Mun         4-2 SC JC Sun Hei    
[Jan 20]
Rangers          3-3 Citizen          
Kitchee          2-2 Yokohama HK      

Round 11
[Jan 31]
Kitchee          1-2 Rangers          
[Feb 1]
Citizen          1-2 SC JC Sun Hei    
[Feb 2]
South China      1-1 Sun Pegasus      
Southern         1-0 Yokohama HK      
[Feb 3]
Wofoo Tai Po     3-1 Tuen Mun         

Round 12
[Jan 26]
South China      6-1 Rangers          
[Feb 23]
Wofoo Tai Po     3-1 Citizen          
SC JC Sun Hei    3-2 Southern         
[Feb 24]
Tuen Mun         0-2 Kitchee          
Yokohama HK      1-1 Sun Pegasus      

Round 13
[Mar 1]
Sun Pegasus      4-0 Tuen Mun         
[Mar 2]
Southern         0-1 Kitchee          
[Mar 3]
Citizen          0-1 South China      
Wofoo Tai Po     1-1 Rangers          
[Mar 24]
SC JC Sun Hei    1-1 Yokohama HK      

Round 14
[Mar 16]
Citizen          0-1 Southern         
Tuen Mun         2-1 South China      
[Mar 17]
Rangers          1-1 Yokohama HK      
Kitchee          2-2 Wofoo Tai Po     
[Mar 18]
SC JC Sun Hei    0-0 Sun Pegasus      

Round 15
[Mar 29]
Tuen Mun         0-5 Citizen          
Kitchee          1-1 SC JC Sun Hei    
[Mar 30]
Southern         3-1 Rangers          
Yokohama HK      abd South China      [abandoned at 0-0 due to bad weather]
[Mar 31]
Wofoo Tai Po     2-2 Sun Pegasus      
[Apr 4]
Yokohama HK      1-0 South China      [replay]

Round 16
[Apr 12]
Sun Pegasus      0-0 Citizen          
[Apr 13]
Wofoo Tai Po     2-1 Southern         
Yokohama HK      2-4 Tuen Mun         
[Apr 14]
Rangers          2-2 SC JC Sun Hei    
Kitchee          1-4 South China      

Round 17
[Apr 18]
Yokohama HK      1-1 Citizen          
[Apr 19]
Sun Pegasus      1-1 Kitchee          
[Apr 20]
Southern         3-2 South China      
SC JC Sun Hei    3-2 Wofoo Tai Po     
[Apr 21]
Rangers          1-4 Tuen Mun         

Round 18
[May 4]
Rangers          2-8 Sun Pegasus      
South China      3-4 SC JC Sun Hei    
Citizen          1-0 Kitchee          
Yokohama HK      2-2 Wofoo Tai Po     
[May 5]
Southern         1-1 Tuen Mun         

Final Table:

 1.South China             18  11  3  4  46-21  36  Champions
 2.Kitchee                 18   9  5  4  39-23  32
 3.Tuen Mun SA             18   8  4  6  29-31  28
 4.Southern                18   6  6  6  24-27  24
 5.Sun Pegasus             18   4  9  5  35-29  21  [*2]
 6.Rangers                 18   5  5  8  32-52  20        [6 2 4 0 15-12 10]
 7.Sunray Cave JC Sun Hei  18   4  8  6  26-33  20  [*3]  [6 1 4 1  8- 9  7]
 8.Citizen                 18   5  5  8  31-27  20        [6 1 3 2 11-10  6]
--------------------------------------------------
 9.Yokohama FC (Hongkong)  18   4  8  6  25-34  20  [*1]  [6 1 3 2  7-10  6]
10.Wofoo Tai Po            18   4  7  7  34-44  19  Relegated

NB: Yokohama FC not relegated as top level extended to 12 clubs

[*1] Biu Chun Rangers were renamed Yokohama FC (Hongkong) 
[*2] TSW Pegasus were renamed Sun Pegasus
[*3] Sun Hei were renamed Sunray Cave JC Sun Hei


Second Division

     
Final Table:

 1.Yuen Long               20  16  3  1  70-15  51  Promoted
 2.Happy Valley            20  13  5  2  54-20  44  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Eastern Salon           20  12  6  2  41-21  42  [*]  Promoted
 5.Tai Chung               20  12  4  4  53-25  40
 5.Hong Kong FC            20  12  1  7  49-34  37
 6.Wing Yee                20   7  6  7  31-39  27
 7.Shatin                  20   7  4  9  28-29  25
 8.Wanchai                 20   4  3 13  28-44  15
 9.Double Flower           20   3  2 15  19-64  11
10.Tuen Mun FC             20   3  1 16  32-73  10
--------------------------------------------------
11.Sham Shui Po            20   2  3 15  17-58   9  Relegated

NB: Eastern Salon also promoted as top level extended to 12 clubs

[*] Eastern were renamed Eastern Salon
    
Round 1 [Sep 9]
Tai Chung        0-0 Eastern Salon    
Wing Yee         0-0 Wanchai          
Tuen Mun FC      1-4 Shatin           
Hong Kong FC     6-0 Sham Shui Po     
Yuen Long        1-1 Happy Valley     
Double Flower    bye

Round 2 [Sep 16]
Happy Valley     2-0 Wing Yee         
Double Flower    2-1 Tuen Mun FC      
Sham Shui Po     1-4 Tai Chung        
Eastern Salon    1-5 Yuen Long        
Shatin           6-0 Hong Kong FC     
Wanchai          bye

Round 3 
[Sep 23]
Double Flower    1-1 Sham Shui Po     
Tai Chung        4-2 Wanchai          
Tuen Mun FC      1-5 Eastern Salon    
Hong Kong FC     2-1 Happy Valley     
[Dec 28]
Yuen Long        1-1 Wing Yee         
Shatin           bye

Round 4 [Sep 30]
Wing Yee         0-3 Tai Chung        
Happy Valley     7-1 Tuen Mun FC      
Eastern Salon    4-0 Double Flower    
Wanchai          1-4 Hong Kong FC     
Sham Shui Po     1-2 Shatin           
Yuen Long        bye

Round 5 [Oct 7]
Wing Yee         5-3 Tuen Mun FC      
Happy Valley     2-2 Shatin           
Wanchai          0-1 Double Flower    
Eastern Salon    3-0 Sham Shui Po     
Yuen Long        3-0 Hong Kong FC     
Tai Chung        bye

Round 6
[Oct 14]
Sham Shui Po     1-3 Wing Yee         
[Oct 21]
Shatin           1-2 Yuen Long        
Double Flower    2-3 Tai Chung        
Tuen Mun FC      0-4 Hong Kong FC     
Eastern Salon    1-0 Wanchai          
Happy Valley     bye

Round 7 [Oct 28]
Happy Valley     2-1 Tai Chung        
Sham Shui Po     2-4 Tuen Mun FC      
Shatin           1-0 Double Flower    
Eastern Salon    1-2 Hong Kong FC     
Wanchai          1-2 Yuen Long        
Wing Yee         bye

Round 8 [Nov 4]
Tai Chung        1-1 Shatin           
Wing Yee         2-2 Eastern Salon    
Wanchai          1-2 Happy Valley     
Hong Kong FC     6-3 Double Flower    
Yuen Long        4-1 Sham Shui Po     
Tuen Mun FC      bye

Round 9 [Nov 11]
Wing Yee         2-1 Shatin           
Tai Chung        9-3 Tuen Mun FC      
Happy Valley     2-2 Eastern Salon    
Wanchai          2-3 Sham Shui Po     
Yuen Long        3-0 Double Flower    
Hong Kong FC     bye

Round 10 [Nov 18]
Tuen Mun FC      1-2 Yuen Long        
Double Flower    2-4 Wing Yee         
Shatin           3-1 Wanchai          
Sham Shui Po     0-4 Happy Valley     
Hong Kong FC     0-2 Tai Chung        
Eastern Salon    bye

Round 11 
[Nov 25]
Tai Chung        0-3 Yuen Long        
Double Flower    1-4 Happy Valley     
Hong Kong FC     2-2 Wing Yee         
[Dec 2]
Tuen Mun FC      1-1 Wanchai          
Shatin           0-1 Eastern Salon    
Sham Shui Po     bye

Round 12 [Feb 3]
Tuen Mun FC      0-3 Happy Valley     
Tai Chung        3-0 Wing Yee         
Shatin           1-1 Sham Shui Po     
Double Flower    2-4 Eastern Salon    
Hong Kong FC     4-1 Wanchai          
Yuen Long        bye

Round 13 [Feb 17]
Tuen Mun FC      2-0 Double Flower    
Tai Chung        4-0 Sham Shui Po     
Wing Yee         1-1 Happy Valley     
Hong Kong FC     3-1 Shatin           
Yuen Long        3-3 Eastern Salon    
Wanchai          bye

Round 14
[Feb 24]
Wing Yee         1-8 Yuen Long        
Happy Valley     2-0 Hong Kong FC     
Eastern Salon    3-1 Tuen Mun FC      
[Mar 31]
Sham Shui Po     1-1 Double Flower    
Wanchai          2-3 Tai Chung        
Shatin           bye

Round 15 [Mar 3]
Tai Chung        3-3 Happy Valley     
Tuen Mun FC      1-2 Sham Shui Po     
Double Flower    1-0 Shatin           
Hong Kong FC     1-3 Eastern Salon    
Yuen Long        1-0 Wanchai          
Wing Yee         bye

Round 16 [Mar 10]
Sham Shui Po     0-7 Yuen Long        
Double Flower    1-6 Hong Kong FC     
Happy Valley     7-4 Wanchai          
Eastern Salon    2-1 Wing Yee         
Shatin           1-0 Tai Chung        
Tuen Mun FC      bye

Round 17
[Mar 17]
Tai Chung        1-0 Hong Kong FC     
Wing Yee         2-0 Double Flower    
Wanchai          2-3 Shatin           
Yuen Long        7-0 Tuen Mun FC      
[Apr 14]
Happy Valley     3-0 Sham Shui Po     
Eastern Salon    bye

Round 18 
[Mar 24]
Double Flower   1-10 Yuen Long        
Tuen Mun FC      1-5 Tai Chung        
Eastern Salon    1-0 Happy Valley     
Shatin           0-0 Wing Yee         
[Apr 24]
Sham Shui Po     1-2 Wanchai          
Hong Kong FC     bye

Round 19 [Apr 7]
Double Flower    1-2 Wanchai          
Tuen Mun FC      3-4 Wing Yee         
Shatin           0-1 Happy Valley     
Sham Shui Po     0-2 Eastern Salon    
Hong Kong FC     0-2 Yuen Long        
Tai Chung        bye

Round 20 [Apr 21]
Yuen Long        3-0 Shatin           
Hong Kong FC     4-1 Tuen Mun FC      
Tai Chung        5-0 Double Flower    
Wanchai          0-0 Eastern Salon    
Wing Yee         1-0 Sham Shui Po     
Happy Valley     bye

Round 21 [Apr 28]
Eastern Salon    1-1 Tai Chung        
Happy Valley     2-0 Yuen Long        
Shatin           1-5 Tuen Mun FC      
Sham Shui Po     2-3 Hong Kong FC     
Wanchai          3-1 Wing Yee         
Double Flower    bye

Round 22 [May 5]
Yuen Long        3-1 Tai Chung        
Wing Yee         1-2 Hong Kong FC     
Happy Valley     5-0 Double Flower    
Eastern Salon    2-0 Shatin           
Wanchai          3-2 Tuen Mun FC      
Sham Shui Po     bye

Final Table:

 1.Yuen Long               20  16  3  1  70-15  51  Promoted
 2.Happy Valley            20  13  5  2  54-20  44  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Eastern Salon           20  12  6  2  41-21  42  [*]  Promoted
 5.Tai Chung               20  12  4  4  53-25  40
 5.Hong Kong FC            20  12  1  7  49-34  37
 6.Wing Yee                20   7  6  7  31-39  27
 7.Shatin                  20   7  4  9  28-29  25
 8.Wanchai                 20   4  3 13  28-44  15
 9.Double Flower           20   3  2 15  19-64  11
10.Tuen Mun FC             20   3  1 16  32-73  10
--------------------------------------------------
11.Sham Shui Po            20   2  3 15  17-58   9  Relegated

NB: Eastern Salon also promoted as top level extended to 12 clubs

[*] Eastern were renamed Eastern Salon

Promoted from 3rd level: Kwai Tsing, Kwun Tong, Lucky Mile, Wong Tai Sin


2011/12.

2013/14.

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of senior shield winners and runners-up.

list of fa cup winners.

list of viceroy cup winners and runners-up.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 5 Sep 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.