Trofeo Ibérico  (Badajoz-Spain) 1967-2018


Friendly tournament played at Estadio Municipal Vivero in Badajoz, Spain. Club Deportivo Badajoz, S.A.D. is a football team based in Badajoz in the autonomous community of Extremadura. Founded in 1905.
CD Badajoz play at Estadio Nuevo Vivero, which has a capacity of 15,200, which can be expanded to 30,000. They previously played at Estadio El Vivero, in the east of the city,
before moving a few kilometres south of the Guadiana in 1998 to the new facilities. The first match at Nuevo Vivero was on 2 December 1998, in a friendly goalless match against neighbours CF Extremadura.
From 1986 to 2004 the tournament stops dispute. In 2005 to celebrate the centenary of the CD Badajoz played a special edition.


Palmares

 1 1967 Sporting CP 	        	  * (Triangular Trophy)
 2 1968 Vitória FC Setúbal		2-0 UD Las Palmas
 3 1969 SL Benfica 			4-1 Atlético de Madrid
 4 1970 Sporting CP 			2-0 RCD Espanyol
 5 1971 Crvena zvezda 			2-1 Real Madrid CF
 6 1972 Sporting de Gijón		1-0 Vitória FC Setúbal
 7 1973 SL Benfica 			5-2 Crvena zvezda
 8 1974 Vitória FC Setúbal		1-0 Real Betis Balompié
 9 1975 Valencia FC			3-0 Standard Liège
10 1976 Athletic Club de Bilbao		3-2 Spartak Moskva
11 1977 FC Barcelona			3-0 Ferencváros TC 
12 1978 RCD Espanyol 			1-1 Athletic Club de Bilbao   [RCD Espanyol on pen.]
13 1979 Sporting Gijón			4-2 SL Benfica   [aet]
14 1980 Atlético de Madrid		3-2 FC Porto
15 1981 Atlético de Madrid		4-1 RCD Espanyol
16 1982 Real Madrid CF			4-1 FK Radnički
17 1983 Bulgaria XI                       * (Triangular Trophy)
18 1984 CA Huracán			4-2 Dinamo Bucuresti
19 1985 CD Badajoz			3-0 UP Plasencia
20 1986 CD Badajoz			x-x ?
   1987-2004  not held
21 2005 Atlético de Madrid  		3-1 Sporting CP   
   2006-2015  not held
22 2016 Villarreal CF			0-0 Sporting Clube            [Villarreal CF 4-3 on pen.]
23 2017 CD Badajoz			2-0 Deportivo Alavés
   2018       not held

Number of Wins:

 4 Atlético de Madrid

 3 CD Badajoz

 2 Sporting CP (POR)
   SL Benfica (POR)
   Vitoria FC Setubal (POR)
   Sporting de Gijón

 1 Crvena zvezda (SER)
   Valencia CF
   Athletic Club de Bilbao
   FC Barcelona
   RCD Espanyol
   Real Madrid CF
   Bulgaria XI (BUL)
   CA Huracán (ARG)
   Villarreal CF


1967

Participants:   
CR Flamengo (Brazil)
Sporting CP (Portugal)
FC Barcelona (Spain)

[Jun 24]
Sporting CP	2-1 CR Flamengo   
  [1-0 Gonzlavez, 1-1 neusinho 47´, 2-1 Fitohe[.
Sporting CP:  Damas; Morahia, Batista, Hilario; Gonzalvez, José Carlos;
              Carlitos, Moray, Manuel Duarte, Pérez, Fitohe.
CR Flamengo:  Marco Aurelio; Lanaho, Sitaho, Jaime (Oswaldo); Carlinhos, 
              León, Pedrinho (Nehusinho), Reyes, Américo, Ademar, Rodríguez.

[Jun 25]
FC Barcelona	1-1 Sporting CP
  [0-1 Pérez 23´, 1-1 Silva 61´]
FC Barcelona: Sadurni; Benitez, Olivella, Eladio; Muller, Gallego; 
              Rexach, Silva, Zaldua, Mendoza, Seminario (Zaballa).
Sporting CP:  Damas; Morais, Armando, Hilario; Gonzalvez, Jose Carlos; 
              J. Morais, Figueredo, Pérez, Morais, Alber (Carlitos).

[Jun 26]
CR Flamengo	1-0 FC Barcelona   
  [1-0 Fio 10´]
CR Flamengo:  Marco Aurelio (Wladimiro); Jarbas, Dilao, Jaime, Nelsinho; León, 
              Oswaldo, Reyes, Américo; Fio, Rodríguez. 
FC Barcelona: Sadurní; Borrás (Olivella), Torres, Gallego; Eladio, Muller, 
              Mendoça (Pujol), Zaballa; Silva, Zaldúa, Seminario. 

1968

Participants:  
CD Badajoz(Spain)
Vitória Setúbal (Portugal)
UD Las Palmas (Spain)
SK Rapid Wien (Austria)

Semifinals [Jun 22, 23]
UD Las Palmas 2-0 SK Rapid Wien 
CD Badajoz   0-2 Vitória Setúbal     [aet]
  [0-1 José María 95´, 0-2 Guerrero 102´].
CD Badajoz:  Rodri; Palacios, Suárez, Hidalgo; Anta, Pachón;
             Galán II, Galán, Pérez- Lozano, Curro, Charro.
Vitória SC:  Vital; Conceiçao, Arrooso, Herculano; Cornos, Jome;
             Batista, Guerrero, José Maria, Arcanjo, Viles.
 

Third place match [Jun 24]
CD Badajoz   2-1 SK Rapid Wien 
  [1-0 Chaparro 30´ 1-1 Flogel 34´ 2-1 Pachón 80´]
CD Badajoz:  Rodri; Hidalgo, Palacios, Suárez; Anta, Pachón, Chaparro;
             Curro (Cele 6´), Galán (Ramón), Galán II, Pérez Lozano.
Rapid Wien:  Pichler; Gerdhardt, Glechner, Fak, Traxler; Ullman, Fritsch,
             Kaltenbrunner (Munchauser); Skocik, Flogel, Sondergaard.

Final [Jun 25]      
Vitoria SC    2-0 UD Las Palmas
  [1-0 José María 80´, 2-0 Arcanjo 88´]
Vitória SC:  Vital; Concepçao, Cardoso, Herculano; Ciriaco, Tomé, Terreiro;
             José María, Figueiredo (Wagner), V. Bautista, Arcanjo.
Las Palmas:  Oregui; Aparicio, Tonono, José Luis; Castellano,
             Guedes, León, Gilberto II; José Juan, Germán, Vicente (Óscar)


1969

Participants:   
Atlético Madrid (Spain)
Vitória Setúbal (Portugal)
SL Benfica (Portugal)
Real Sociedad SS (Spain)

Semifinals [Jun 25,26]
At. Madrid	2-0 Vitória SC Setúbal 
  [Abelardo 18´, 2-0 Orozco 43´].
At. Madrid:  Zubiarraín; Mariano, Iglesias, Calleja (Quique); Jayo, Eusebio; 
             Orozco (Melo), Adelardo, Gárate, Irureta, Hernández.
Vitoria SC:  Vital; Conceiçao, Carriço, Cardoso; Alfredo, Tomé (Ferrero); 
             José María (Baptista), Vagner, Figueiredo, Arcanjo, Jacinto.
SL Benfica	1-0 Real Sociedad SS   
  [1-0 Torres 35´].   
SL Benfica:  Henrique; Malda, Humberto, Seca; Adolfo, Toni; 
             Coluna, Graca, Torres, Eusebio, Simoes.
R. Sociedad: Esnaola; Gorriti, Santamaría, Orniaechea; Arzac, 
             Lema; Urreisti, Urtiaga, Silvestre, Gaztelu, Corcuera.

Third place match [Jun 27]
Vitória Setúbal	1-0 Real Sociedad SS  
  [1-0 Guerreiro 68´].
V. Setubal:  Vital; Conceiçao, Carico, Cardoso, Herculano (Alfredo), Tomé,
             José maría, Wagner, Figueiredo (Guerreiro), Arcanjo, Jacinto Joao.
R. Sociedad: Esnaola; Iguarán II, Santamaría, Ormaechea, Arzac, Gaztelu,
             Urresti, Soroa (Lema), Arambarri, Urtiaga, Corcuera (Silvestre).

Final [Jun 28]
SL Benfica	4-1 Atlético de Madrid       
 [1-0 Eusebio 3´, 1-1 Adelardo 17´, 2-1 Eusebio 40´, 
  3-1 Graça 45´, 4-1 Simoes 89´].
SL Benfica:  Henrique; Malta, Humberto, Adolfo; Toni, Feca; Coluna, 
             Graca, Torres, Eusebio y Simoes.
At. Madrid:  Zubiarrain; Mariano (Quique), Iglesias, Calleja; Jayo, Eusebio, 
             Ufarte, Adelardo, Gárate, Irureta (Meló), Hernández.

1970

Participants:   
Sporting CP (Portugal)
Real Zaragoza (Spain)
CUF Barreirense (Portugal)
RCD Espanyol (Spain)

Semifinals [Jun 24,25]
Sporting CP	5-0 Real Zaragoza  
  [1-0 Tomé 9´, 2-0 Nelson 17´, 3-0 Nelson 33´, 
   4-0 Nelson 41´, 5-0 Tomé 78´].
Sporting CP:  Damas (Carvalho); Pedro Gomes, Galo, Hilario, Tomé, José Carlos 
              (Ernesto), Marinho (Chico), Manaca, Nelson, Deres, Dinis. 
R. Zaragoza:  Izcoa (Alarcia); Irusquieta, Niñez, Vallejo, Violeta, Borras (Royo), 
              Oliverros, Planas, Quirós, Marín, Totó (Muñoz).     
RCD Espanyol 	7-1 CUF Barreirense   
  [1-0 José María 16´, 2-0 Amas 24´, 3-0 José María 49´, 
   4-0 Roselló 56´, 5-0 Re 59´, 6-0 Amas 67´, 
    7-0 Re 76´, 7-1 Monteiro 87´].
RCD Espanyol: Bertomeu; Osorio, Tanco, Martínez, Glaría, Marín, Rodilla, Roselló 
              (Padilla), Re, José María (Giralt), Amas.
Barreirense:  Cabral; Bembo, Castro, Marques (Americo), Medeitos, Serio, 
              Pereira (Vieira), Arnaldo, Monteiro, Capitao Mor, Pedro.
 
Third place match [Jun 26]
Real Zaragoza	0-1 CUF Barreirense   
  [0-1 Arnaldo 17´].
R. Zaragoza:  Alarcia; Rico, Violeta, Míñez; Vallejo, Royo; 
              Oliveros, Quirós, Caldos, P1ana, Martín.   
Berreirense:  Victor-Cabral; José Antonio, Castro, Márquez; Américo, 
              Arnaldo; Pereira, Femández, Eduardo, Capitamor, Pedro.   

Final [Jun 27]
Sporting CP	2-0 RCD Espanyol    [aet]
  [1-0 Peres 96´, 2-0 Nelson 98´].
Sporting CP:   Damas; Pedro Gómez, Calo, Hilario; Tome (Gonzalves), José Carlos; 
               Marinho, Managas (Lourenço), Nelson, Pérez, Vinis.
RCD Espanyol:  Bertomeu; Osorio (Padilla), Griffa, Martínez; Glaria, Marín; Rodilla, 
               Roselló (Giralt), Ré, José María, Amas.

1971

Participants:   
Real Madrid CF (Spain)
Granada CF (Spain)
Sporting CP (Portugal)
Crvena zvezda (Yugoslavia)

Semifinals [Jun 27,28]
Real Madrid CF	2-0 Granada CF  
  [1-0 Grande 35´, 2-0 Miguel Pérez 81´].
Real Madrid: García Remón; José Luís, Benito, Zoco, Zunzunegui; Grosso, Grande, 
             Velázquez, Miguel Pérez, Amancio (Del Bosque 76´), Fleitas (Ortuño 65´). 
Granada CF:  Ñito; De la Cruz, Barrenechea, Lorenzo; Jaén, Fernández; Lasa, 
             Santos (Juárez 71´), Barrios, Fontela, Vicente.
Crvena zvezda	6-1 Sporting CP
  [1-0 Antonijevic 18´, 2-0 Filipovic 38´, 3-0 Filipovic 40´,
   4-0 Filipovic 44´, 4-1 Rocha 63´, 5-1 Acimovic 83´,
   6-1 Filipovic 85´].
Crevena z.:  Juscovic; Krenkosky, Bogicevic, Krisbocuka; Paulovic, Antonijevic;
             Jacovlic, Karasi, Filipovic, Asimovic, Dzaich (Panajotovic).
Sporting CP: Damas; Celestino, Calo, Hilario; Tomé, Batista, Rocha;
             Lorenzo, Yazaide (Gonzalves), Padras, nNndo (Chico).

Third place match [Jun 29]
Sporting CP	3-1 Granada CF   
  [1-0 Marinho 21´, 2-0 Marinho 52´, 3-0 Chico 80´,
   3-1 Barrios 89´].
Sporting CP: Botelho; Pedro Gomes, Laranjeira, Manaca; Gonzalves (Rocha),
             Dani; Chico, Tome (Yazaide), Marinho, Nelson, Dinis.
Granada CF:  Izcoa; De la Cruz, Barrenechea, Santos; Jaén, Fernández;
             Lasa, Juárez (Garre), Barrios, Fontela, Vicente (Chirri).

Final [Jun 29]
Crvena zvezda	2-1 Real Madrid CF    [aet]
  [0-1 Filipovic 58´, 1-1 Fleitas 87´, 1-2 Dzajic 116´].
Real Madrid: García Remón; José Luís, Benito, Zunzunegui; Zoco, Grande; Grosso, 
             Velázquez (Del Bosque 73´), Miguel Pérez (Ortuño 77´), Amancio, Fleitas. 
Crvena z.:   Juscovic; Klemkoski, Kribokuca, Pavlovic; Bojicevic, Antonyvic; 
             Janovic, Karasi, Filipovic, Asimovic, Dzajic.

1972

Participants:   
Vitória Setúbal (Portugal)
CA Peñarol Montevideo (Uruguay)
Sporting Gijón (Spain)
SC Corinthians (Brazil)

Semifinals [Jun 27,28]
Vitória SC	2-1 CA Peñarol Montevideo 
  [0-1 Acuña 18´, 1-1 Arcanjo 33´, 2-1 Martínez (og) 77´].
Vitoria SC:  Vez; Correia, Cardoso I, Mendes; Carrico, Octavio; Praia (Duda) 
             José María, Torres I, Arcanjo, Jacinto Joao.
CA Peñarol:  Corvo; Boavifacino, Utar, Caetano; Matosas, Martínez; 
             Acune, Acosta, Quevedo, Silva, Noble (Hernández).
Sporting Gijón	2-0 SC Corinthians  
  [1-0 Quni 15´, 2-0 Churruca 61´].
Sp. Gijón:   Castro; Echevarría (Herrero I), Alonso (Puente), Panchulo, José Manuel, 
             Pascual, Herrero II, Quini, Ciriaco, Valdés, Churruca. 
Corinthians: Sidney; Miranda, Valdochi, Graci; Diao, Pedríño; Vaguiño, 
             Nelson López, Mirandiña, Adao (Marcó Antonio), Aladin (Lance).       

Third place match [Jun 29]
SC Corinthians	3-1 CA Peñarol Montevideo   
  [1-0 Paulo 23´, 2-0 Irgen 67´, 3-0 Yagurno 85´, 
   3-1 Matosas 86´].
Corinthians:  Sidney; Miranda, Baldochi, Guarachi, Tiao, Pedrinho,
              Paulo, Irgen, Yagurno, Adalfinho, Aladin.
CA Peñarol:   Corbo; Oritanino, Caetano, Matosas, A. Martínez (Sandoval),
              Acuña, Acosta, Quevedo, Silva, Hernández (Noble).

Final [Jun 29]
Sporting Gijón	1-0 Vitória Setúbal 
  [1-0 Valdés 23´].
Sp. Gijón:   Castro; Herrero I, Panchulo, Alonso, José Manuel, Pascual, 
             Herrero II (Megido), Quini, Ciriaco, Valdés, Churruca.   
Vitoria SC:  Vaz; Correia (Amando), Cardoso, Méndez; Carrizo, Octavio; 
             José María, Praya, (Duda) Torres, Arcanjo, Jacinto Joao.    

1973

Participants:   
SL Benfica (Portugal)
CD Málaga (Spain)
Crvena zvezda (Yugoslavia)
RCD Espanyol Barcelona (Spain)

Semifinals [Jun 27,28]
SL Benfica	7-1 CD Málaga    
  [1-0 Eusebio 2´, 2-0 Eusebio 13´, 3-0 Adolfo 18´,
   4-0 Nené 20´, 4-1 Perroné 45´, 5-1 Toni 61´, 
   6-1 Jordao 63´].
SL Benfica:   José Henrique (Bento); Malta Da Silva, Humberto, Messias; Adolfo, Jaime Graça; 
              Nené, Víctor Martins, Jordao, Eusebio (Baptista), Simoes (Toni).          
CD Málaga:    Deusto; Montero, Macías, Monreal; Martínez, Parra (Vilberto); 
              Arrio, Galindo, Cherif (Bustillo), Vilanova, Perrone (Álvarez).
Crvena zvezda	1-0 RCD Espanyol  
  [1-0 Karasi 67´].
Crvena Zvez:  Petrovic; Djoric, Dojcinovski, Bogicevic; Paulovic, Keri; Jankovic 
              (Ostosic), Karasi, Filipovic (Panasotovic), Acimovic, Petrovic.
RCD Espanyol: Bertomeu; Granero, De Felipe, Ochoa; Romero, Glaria; Roberto Martínez, 
              Solsona, Amiano (Converti), De Diego (Poli), José María (Longhi).

Third place match [Jun 29]
RCD Espanyol 	2-1 CD Málaga 
  [1-0 De Diego, 2-0 De Diego 56´, 2-1 Arno 75´].
RCD Espanyol: Bertomeu (Samper); Granero, De Felipe, Albert; Romero, Carnonell:
              Poli, Longhi, De Diego, Juan maría, Converti.
CD Málaga:    Goicoechea; Montero, Macias, Monreal; Martínez (Galindo), Parra;
              Arno, Migueli (Viberti), Bustillo (Cherif), Vilanova, Búa.

Final [Jun 29]
SL Benfica	5-2 Crvena zvezda   
  [1-0 Eusebio 12´, 2-0 Jordao 18´, 3-0 Eusebio (p) 26´,
   3-1 Karasi, 4-1 Nené, 4-2 Jorik (p), 5-2 Eusebio 49´].
SL Benfica:   Henrique; Malta, Adolfo, Artur; Humberto (Tony), Messias; 
              Graca, Nene, Martins, Jordao, Eusebio (Batista), Simoes.  
Crvena zved.: Petkovic; Djoric, Docimovic, Bobicevic; Paulovic, Keri (Jovanovic); 
              Ostovic (Jankovic), Karasi, Panajatovic (Bocvaric), Acimovic, Petrovic, 

1974

Participants:   
Real Betis (Spain)
Shamrock Rovers (Ireland)
Vitória Setúbal (Portugal)
Spartak Trnava (Slovakia)

Semifinals [Jun 22]
Real Betis	3-2 Shamrock Rovers  
  [0-1 Leeh (p) 20´, 1-1 Rogelio 28´, 2-1 Olmedo 40´,
   3-1 Díaz 44´, 3-2 Mackaren 67´].
Real Betis: Esnaola; Bizcocho, Cobo, Sabaté; Alabanda, Díaz (Lobato); 
            Benitez, Olnedo, Mameli, Biosca, Rogelio (Anzarda). 
Shamrock:   Dunyen; Kackes, Sefian, Whelan; Evans, Warc; 
            Macharen, Leeh, Whezav, Conway (Daiy). 
Vitória SC	3-2 Spartak Trnava  
  [0-1 Varadin 5´, 1-1 Jacinto Joao 17´, 2-1 Duda 63´,
   3-1 Torres 69´, 3-2 Hustecki 77´].
Vitória SC: Torre; Lino, Cardoso, Méndez; Trevelo, Octavio (César); José María, 
            Matine, Campora (Torres), Duda (Pío), Jacinto Joao.
Sp. Trnava: Keketi; Dovias, Zvarik, Hagara; Varadin, Kune; Orbach, 
            Gásparik (Kria), Changula, Hustecki, Kaba (Krajeonig).

Third place match [Jun 23]
Spartak Trnava	4-1 Shamrock Rovers 
  [1-0 Kuna 28′ 2-0 Kuna 40′, 3-0 Martinovic 49′, 4-0 Jancula 73´, 4-1 Cooke 88´]
Sp. Trnava: Jeryk; Tobías, Majernik, Hagara; Hrusecky, Krajcovic, 
            Varadi; Martin Kovic, Jangula, Kuna, Kabas.
Shamrock:   Dunne; Miller, Parket, Wheelan (Keane); Kearas, Sagan, 
            Macken, Mac Evans; Ward, Murphy, Cooke.

Final [Jun 23]
Vitória SC	1-0 Real Betis  
  [1-0 Duda 2´]
Vitória SC: Torres II; Lino, Cardoso, Mendes, Rebelo; Octavio, 
            José María (Cámpora 61′), Matiné; Jacinto, Joao, Duda, Torres. 
Real Betis: Esnaola; Bizcocho, Lobato, Sabaté; Cobos, Díaz, Alabanda, 
            Rogelio; Benítez, Mameli (Aramburu, 46′) y Anzarda  

1975

Participants:   
Valencia FC (Spain)
CD Badajoz (Spain)
Standard Liège (Belgium)
SL Benfica (Portugal)

Semifinals [Jun 26,27]
CD Badajoz	3-3 Valencia CF      [Valencia on pen.]
  [1-0 Rivera 20´, 1-1 González 40´, 1-2 Valdés 43´,
   2-2 Giménez 60´, 3-2 Quetglas 67´, 3-3 Teca 81´].
CD Badajoz:  Zamorano; Morgado, Cortés (González), Rodri; Rivera, Pachón; 
             García, Ciriaco, Morón (Quetglas), Giménez (Bravo), Muñoz.
Valencia CF: Aguilera; Tirapu, Cerveró, Cordero; Barrachina, Lloret (Teca);
             Sancayetano (Esteban), Barrero, González, Jara, Valdés.
Standard Liège	2-2 SL Benfica       [SL Benfica on pen.]
  [1-0 Renquin 11´, 1-1 Artur 12´, 1-2 Nené (p) 50´,
   2-2 Piot (p) 64´].
St. Liége:   Piot; Gerets, Poal, Da Walker; Renquin, Garot; Thaeter, 
             Ven Moer, Balitz, Siguvinsson, Gorez (Dardenne). 
SL Benfica:  Jose Enriquez; Artur (Malta), Barros, Mesías (Eurico); 
             Humrberto, Martin; Nene, Toni, Jordao, Batista, Mohinos,
           
Third place match [Jun 28]
CD Badajoz	1-1 SL Benfica     [SL Benfica on pen.]
  [0-1 Nené 12´, 1-1 Ciriaco 13´].
CD Badajoz:  Zamorano; Morgado, González, Rodri; Pedrito, Pachón; 
             García, Ciriaco (Jiménez), Quetglas (Morón), Muñoz, Bravo.
SL Benfica:  Bento; Artur Barros, Enrico (Humberto), Toni; Martins (Messias), 
             Neme; Sheu, Jordao (Garrug Mata), Batista, Moinho.
         
Final [Jun 28]
Valencia FC	3-0 Standard Liège   
  [1-0 González 20´, 2-0 Valdez 26´, 3-0 González 49´].
Valencia CF: Valero; Tirapu, Cerveró, Cordero, Barrachina, Lloret (Esteban),
             Teca (Domingo), Barrero, González (Sancayetano), Jara, Valdez.
Standard L:  Piot; Gerest, Poel (Cararbe), De Walker; Renquin (Billen), Carot;
             Taheter, Van Moer, Balitz, Sigurvinsson, Gore.

1976

Participants:   
Athletic Club de Bilbao (Spain)
Sporting CP (Portugal)
Spartak Moskva (Soviet Union)
UD Salamanca (Spain)

Semifinals [Jun 18,19]
Ath. Bilbao	3-2 Sporting CP
  [1-0 Dani 1´, 1-1 Libiano 11´, 2-1 Méndez (og) 45´,
   3-1 dani 60´, 3-2 Fernández 73´].
Ath. Bilbao:  Zaldúa; Lasa, Núñez, Madariaga; Astrain, Zabalza; 
              Dani, Garay, Carlos, Irureta, Rojo I.
Sporting CP:  Conhe; Víctor Gómez, Laranjeira, Baltasar; Walter, Nelson; 
              José Mendes; Da Costa, Fernández, Fraguito, Libiano.
UD Salamanca 	1-2 Spartak Moskva
  [1-0 Rial 25´, 1-1 Bulgarov 55´, 1-2 Emirnov 62´].
UD Salamanca:  D’Alessandro; Enrique, Sánchez (Pepe), Lanchas; Juanjo, Bustillo; 
               Álvarez (Galleguillos), Lacasa (Sánchez Marco), Rial, Pita, Pérez.    
Sp. Moskva:    Wladoschenko; Bukievkii, Samanin, Kakorev, Lovtchev; Rachimov (Sidorov, 53′), 
               Gladilin, Rapaev (Ushakov, 46′); Bulgakov, Pilipko y Smirnov (Drosdov, 73′) 

Third place match [Jun 20]
Sporting CP	1-0 UD Salamanca   
  [1-0 Manuel Fernández (p) 33´].  
Sporting CP:   Conhe; Victor Gómez, Laranjeira, José Mendes; Da Costa, Baltasar; 
               Walter, Nelson, Manuel Fernández, Fraguito, Libiano (Gapé).
UD Salamanca:  D´Alessandro; Sánchez, Huertas, Lanchas; Juanjo, Bustillo; 
               Álvarez, Enrique, Chaves, Pepe, Galleguillos (Pérez).

Final [Jun 20]
Ath. Bibao	3-2 Spartak Moskva    
  [1-0 Dani (p) 25´, 2-0 Guisasola 40´, 3-0 Carlos 75´, 
   3-1 Rachilov 83´, 3-2 Ladilin 85´].
Ath. Bilbao:  Zaldúa; Lasa, Nuñez, Madariaga, Guisasola, Zabalza (Vidal 77´), 
              Dani (Amorrortu), Garay, Carlos, Irureta, Rojo I.
Sp. Moskva:   Vladoechelko; Bukiesko, Gamonin, Usakov, Kikorev, Loveev, 
              Bulgarov, Bilibko, Ladilin, Siterov, Smirnov (Rachilov).

1977

Participants:   
SL Benfica (Portugal)
CD Badajoz (Spain)
Ferencváros TC (Hungary)
FC Barcelona (Spain)

Semifinals [Jun 17,18]
CD Badajoz	1-5 FC Barcelona   
  [0-1 Asensi 5´, 0-2 Rexach 42´, 1-2 Borrego (p) 43´,
   1-3 Albaladejo 59´, 1-4 Cruyff 69´, 1-5 Albadalejo 74´].
CD Badajoz:   Zamorano; Calderón, Borrego, Salazar; Corrales, Lavado; 
              Tiensa, Adelardo, Serrano, Bravo, Marmesat.    
FC Barcelona: Mora; De la Cruz, Olmo, Migueli; Amarillo, Carreño (Albaladejo); 
              Rexach, Neeskens, Cruyff (Ramos), Asensi, Heredia (Clares).
SL Benfica	1-1 Ferencváros TC     [Ferencvaros on pen.]
  [0-1 Musha 50´, 1-1 Artue 55´].
SL Benfica:   Bento; Artur (Romeu), Alhinho, Bastos; López, Eurico; 
              Martins, Nene (José Luis), Fheu, Pietra, Chalana, Nelinho.
Ferencvaros:  Domeai; Martos, Meszoly, Vepi; Balint, Musha, 
              Pusztai, Nyvilasi, Magyar, Sbelvi, Pogay.
          
Third place match [Jun 19]
CD Badajoz	2-1 SL Benfica  
  [1-0 Serrano 1´, 1-1 Pietra 4´, 1-2 Chalana 57´].
CD Bajajoz:   Zamora; Cepas, Borrego, Salazar; Corrales, Lavado; 
              Tiensa, Bravo (Pancho), Serrano, Calderón, Marmesat (García).  
SL Benfica:   Bento; Artur, Alhinho, Bastos Lopes; Eurico, Martins (Romeu); 
              José Luis, Sheu, Pietra (Jorge), Chalana, Nelinho.   

Final [Jun 19]
FC Barcelona	3-0 Ferencváros TC  
  [1-0 Clares 14´, 2-0 Rexach 77´, 3-0 ´Rexach (p) 88´].
FC Barcelona:  Artola; De la Cruz, Migueli, Olmo; Amarillo, Albaladejo; 
               Rexach, Neeskens, Cruyff, Asensi, Clares (Heredia).
Ferencváros:   Domeai; Martos, Maszoly, Vepi; Balint, Mucha; 
               Pusztai, Nyilasi, Magyar, Sbedli, Pogay.

1978

Participants:   
RCD Espanyol (Portugal)
CD Badajoz (Spain)
Schalke 04 (Germany)
Athletic Club de Bilbao (Spain)

Semifinals [May 25,26]
CD Badajoz	1-5 Athletic Club de Bilbao
  [0-1 Carlos 28´, 1-1 Cepas 40´, 1-2 Irureta 54´,
   1-3 Vidal 55´, 1-4 Carlos 61´, 1-5 Carlos 81´].
CD Badajoz:   Crespillo; Cepas, Corrales, Borrego, Vázquez; Pacho,
              García, Bermejo (Morales), Marmesat, Del Barco, Tienza.
Ath. Bilbao:  Iríbra; Tirapu, Guisasola, Escalza, Vidal; Astrain, Bengoechea 
              (Amorrortu), Irureta, Carlos, Churruca (Sarabia), Rojo I.
RCD Espanyol	1-0 Schalke 04
  [1-0 aBAD 57´].
RCD Espanyol: Echevarría; Longhi, Ferrer, Canito, Verdugo; Molinos, Solsona, 
              Fernández Amado; Manolín Cuesta (Abad), Hrnic (Flores), Díez.
Schalke 04:   Gros; Ritchel, Wagner, Dormann; Sobiry (Kruse), Dobske; 
              Schipper, Lutgebommertz, Domange, Tonnies, Kremmers.

Third place match [May 27]
CD Badajoz	1-1 Schalke 04        [CD Badajoz on pen.]
  [0-1 Tonnies 30´, 1-1 Marmesat 77´].
CD Badajoz:   Crespillo (Zamorano); Cepas, Jacinto, Vázquez (lópez Adán), Corrales; 
              Borrego (Morago), García, Del Barco; Marmesat, Pancho, Tienza.
Schalke 04:   Gross; Ritchel, Dorman, Dubske, Kruse; Gorka, Sobiry,
              Aguilar, Domage, Lutgebommertz, Kremmers.

Final [May 27]
RCD Espanyol	1-1 Athletic Club de Bilbao   [RCD Espanyol 2-1 on pen.]
  [0-1 Churruca 34´, 1-1 Flores 44´].
RCD Espanyol: Echevarría; Molinos, Ferrer, Canito, Verdugo; Longhi, Solsona, 
              Fernández Amado, Osorio (José Manuel); Abad (Díez), Flores.
Ath. Bilbao:  Iríbar; Tirapu, Guisasola, Astrain, Escalza; Alesanco, 
              Irureta, Vidal; Churrucá, Carlos, Rojo I.

1979

Participants:   
Real Betis (Spain)
SL Benfica (Portugal)
Sporting Gijón (Spain)
FK Sarajevo (Yugoslavia)

Semifinals [Jun 23]
Real Betis	1-5 SL Benfica
  [1-0 Hugo Cabezas 31´, 1-1 Reinaldo 57´, 1-2 Reinaldo,
   1-3 Reinaldo, 1-4 Pietra 60´, 1-5 Nene 73´].
Real Betis:  Esneola; Bizcocho (Ocaña), Killer, Perurena, Cobo; Benítez (Pozo), 
             Megido (Arana), Ortega; Hugo Cabezas, Cardeñosa, Anzarda. 
SL Benfica:  Berrto; Bastos Lopes, Humberto, Alberto; Alhinho, Prieta 
             (Pierinha), Nene, Reinaldo; Alves (Cabuci), Chalana, Zeu (Toni).
Sporting Gijón	2-0 FK Sarajevo  
  [1-0 Quini 48´, 2-0 Ferrero 49´].
Sp. Gijón:   Castro; Redondo, Maceda, Rezza, Uría, Urbano (Andrés), 
             Ciriaco (Pulgar), Mesa, Abel, Quini, Ferrero (Morán).
FK Sarajevo: Durkovic (Andic); Vilovic, Lukic, Milak (Nikolic), Rajkovic; Hadibegic, 
             Simic, Susic; Hodic, Ferhatovic (Robelas), Nenecic (Karpetanovic).

Third place match [Not played]

Final [Jun 24]
Sporting Gijón	4-2 SL Benfica    [aet]
  [0-1 Humberto 30´, 0-2 Reinaldo 37´, 1-2 Abel 72´, 
   2-2 Quini (p) 89´, 3-2 Ferrero 95´, 4-2 Quini 114´].
Sp. Gijón:   Castro; Redondo, Rezza, Maceda, Uría, Urbano (Andrés), 
             Ciriaco, Mesa, Abel (Morán), Quini, Ferrero. 
SL Benfica:  Bento; Bastos Lopes, Humberto, Alberto, Alinho, Pietra (Toni),
             Nene, Reinaldo, Alves, Chalana (Salvador), Sheu.

1980

Participants:   
CD Badajoz (Spain)
FC Porto (Portugal)
Atlético de Madrid (Spain)
Spartak Trnava (Slovakia)

Semifinals [Jun 13,14]
CD Badajoz	0-2 Atlético de Madrid
  [0-1 Rubio (p) 35´, 0-2 Rubén cano 66´].
CD Badajoz:  Alcón; Job, González Díaz, Amunárriz; Ceballos (Juan Pedro), 
             Agujetas; Edu (Bermejo), González, Adolfo, Herrera, Tienza. 
At. Madrid:  Mejías; Marcelino, Sierra, Arteche, Pereirá; Mínguez (Bermejo), 
             Marcos (Pedraza), Quique; Rubén Cano, Dirceu (Clemente), Rubio.  
FC Porto	2-1 Spartak Trnava 
  [0-1 Brezina 44´, 1-1 Gomes 55´, 2-1 Gomes 60´].
FC Porto:    Fonseca; Gabriel, Simoes, Freitas; Teixiera, Sousa; 
             Frasco, Quinito, Gomes, Albertino, Romeu.    
Sp. Trnava:  Opalek; Benko, Mrva, Zvarik; Martinak, Lackovic; 
             Kramoliz, Brezina, Kuna, Bian, Badira.

Third place match [Not played]

Final [Jun 15]
At. Madrid	3-2 FC Porto    [aet]
  [0-1 Lima Pereira 25´, 2-0 Albertino 30´, 2-1 Rubio (p) 32´,
   2-2 Rubio (p), 3-2 Bermejo 100´].
At. Madrid:  Mejías; Marcelino, Sierra (Clemente 75´), Arteche, Pereira; 
             Tomás (Bermejo 55´), Marcos, Quique; Rubén Cano, Dirceu, Rubio (Guzmán 62´).   
FC Porto:    Fonseca; Gabriel, Somoes, Freitas, Lima-Pereira; Sousa, Frasco, Quinito 
             (Teixeira 100´), Malheiro (Rodolfo 75´); Albertino (Octavio 75´), Romeu.

1981

Participants:   
Atlético Madrid (Spain)
RCD Espanyol Barcelona (Spain)
CD Badajoz (Spain)
Vitória SC Setúbal (Portugal)

Semifinals [Jun 5,6]
CD Badajoz	0-1 At. Madrid	       
  [0-1 Rubén Cano 51´].
CD Badajoz:   Valero; Juan Pedro, Ceballos, Edu, Guitart, González (González Díaz),
              Lozano, Zubitur (Marmesán), Generelo, Herrera, Sancho (Tienzo).
At. Madrid:   Mejías; Marcelino, Arteche, Juanjo, Julio Alberto (Juanín), Ruiz, 
              Mínguez, Quique, Marcos (Pedraza), Rubén Cano, Rubio (Melo).
RCD Espanyol 	2-1 Vitória Setúbal  
  [0-1 Teixeira 27´, 1-1 Marañón 65´, 2-1 Marañón 83´].
RCD Espanyol: Espinosa; Escalza, Canito, Padilla, Corominas; Carreño, 
              Longhi, Vilches, Fortes (Mauri), Roberto Martínez, Marañón.
Vitória SC:   Amacal; Cerveira, Octavio, Cícero (Vieira), Dario, Garcés (Marco Aurelio), 
              Teixeira, Silva, Duda (Gregorio), Madeira, Chico Gordo.

Third place match [Not played]

Final [Jun 7]
At. Madrid	4-1 RCD Espanyol 
  [1-0 Quique (p) 57´, 1-1 Mauri 78´, 2-1 Marina 92´, 
   3-1 Mínguez 93´, 4-1 Quique (p) 97´].
At. Madrid:   Belza; Juanjo, Julio Alberto (Juanín), Arteche, Julio, Ruiz, 
              Pedraza (Rubio), Mínguez, Rubén Cano, Ouique, Marcos (Marina).
RCD Espanyol: Espinosa; Escalza, Canito, Padilla, Corominas, Carreño (Mauri), Longhi, 
              Fortss (Huertas), Vilches, Roberto Martínez (Arabí), Marañón.

1982

Participants:   
Real Madrid CF (Spain)
CD Badajoz (Spain)
FK Radnički (Yugoslavia)
Real Zaragoza (Spain)

Semifinals [Jun 4,5]
CD Badajoz	0-8 Real Madrid CF
  [0-1 Pineda 30´, 0-2 Juan José 35´, 0-3 Juan José 38´, 
   0-4 Pineda 42´, 0-5 San José 52´, 0-6 Pineda 55´, 
   0-7 Paco 58´, 0-8 Ito 73´].
Real Madrid:  Agustín; Juan José, San José, Salguero, Fraile; Del Bosque (García Cortés 45´), 
              Ito, Ángel (Carcelén 75´), García Hernández (Espinosa 55´); Paco, Pineda. 
CD Badajoz:   Valero; Espinosa, Cevallos, Generelo, Eusebio (G. Díaz 45´); Alegre, 
              Tienza, Lavado, González (Santos 45´); Herrera, Edu (Fede 85´).          
Real Zaragoza	0-1 FK Radnički
  [0-1 Vrizic 51´].
R. Zaragoza:  Vitaller; Casuco, Oñaederra (Zunzunegui 75´), Camus (Zayas 45´), Morgado; 
              Amorrortu, Badiola (Lafita 75´), Guerri, Blanker, Señor, Latapia.
FK Radnički:   Milenkovic; Grabrilovic (Sinonovic 80´), Ovradovic, Rodasavlevic, Voginovic; Vrizic 
             (Halilovic 80´), Steojiljkovic, Dordelic, Nikoliv (Pakajotovic 75´), Rincic, Aleksic.

Third place match [Not played]

Final [Jun 6]
Real Madrid	4-1 FK Radnički  
  [1-0 Paco 26´, 2-0 Paco 40´, 3-0 Paco 54´, 
   4-0 García Cortés 55´, 4-1 Radosablecic 74´].
Real Madrid:  Agustín (García Remón 77´); Juan José, San José, Salguero (Espinosa), Fraile; 
              García Cortés, Ito, Ángel (Sabido 72´), García Hernández; Paco, Pineda (Carcelén 84´).
FK Radnički:   Milenkovic; Gavrilovic, Obradovic (Simonovic 73´), Vojinovic, Radosavic (Savrilovic); Dordovic, 
              Vricic (Sinonovic 45´), Rincic; Steojiljkovic (Decanovic 45´), Nikolic, Alexsic.

1983

Participants:   (Triangular trophy)
Bulgaria XI
CD Badajoz (Spain)
Real Betis (Spain)

[Jun 17]
Real Betis	0-2 Bulgaria XI
  [0-1 Tamev 4´, 0-2 Tamev 18´].
Real Betis:   Salva; Diego, Gordillo, Carmelo, Alex; Ortega, 
              Rincón, Parra, Diarte; Cardeñosa, Casado.
Bulgaria XI:  Vulov; Ileef, Marinov, Marcov, Muledenov; Kdev, Iscrenouv, 
              Barcalov, Volchef; Yachev, Tamev.
[Jun 18]
CD Badajoz	1-3 Real Betis
  [1-0 Orgaz 4´, 1-1 Cardeñosa (p) 25´, 1-2 Diarte 35´,
   1-3 Cardeñosa 77´].
CD Badajoz:   Valerá; Lavado (Espinosa), Ceballos (Juan Pedro), Generelo, Román; 
              Alegre (Gaspar), Andrés, González, Orgaz; Herrera, Edu.
Real Betis:   Salva; Diego, Quico, Carmelo, Alex (Francis); Ortega 
             (Rosa), Parra, Ramón, Diarte (Romo); Cardeñosa, Casado.

[Jun 19]
CD Badajoz	2-1  Bulgaria XI
  [1-0 Andrés 14´, 1-1 Malkov 28´, 2-1 Ordaz 46´].
CD Badajoz:   Valero; Juan Pedro (Espinosa), Ceballos, Generelo; Román, Alegre, 
              Andrés; González, Ordaz, Herrera, Edu (Gaspar).
Bulgaria XI:  Mijaclov; Iniev, Maninov, Malkov, Mulledenov; Koeev, Stoeff 
              (Panv), Bakalov, Bolchev; Yanchev, Tamey.

1984

Participants:   
CD Badajoz (Spain)
CA Huracán (Argentina)
Dinamo Bucuresti (Romania)
Valencia CF (Spain)

Semifinals [Aug 22,23]
Valencia CF	3-0 Dinamo Bucuresti
  [1-0 Cabrera 30´ 2-0 García Pitarch 60´ 3-0 Roberto]
Valencia CF:  Sempere; Granero, Quique, Arias, Tendillo (Moreno); Castellanos, 
              Subirats (Fernando), Roberto; Saura (Rives), Cabrera, García Pitarch.
D. Bucuresti: Toma (Eslotea); Valds, Estreire, Mirea; Movida (Maldovan), 
              Piconmarin, Tama (Danzar), Multescu; Draglea, Tuva, Sutic.
CD Badajoz	1-3 CA Huracán
  [0-1 Carrizo 7´ 0-2 Lavao (pp) 9´, 0-3 Lanao 12´, 1-3 Elías 63´]
CD Badajoz:    Bernabé; Valverde, Juan Pedro, Edu (Andrés), Román; Lavado, 
               Bermejo, Alegre (Macarro); Miranda, Herrera (Loli), Elías.
CA Huracán:    Leyes; Sánchez, Torino, Corrado; Martínez, Angeleti (Romero), 
               García, Moresti; Lanao (Cabrera), De la Peña (Santiani), Carrizo.

Third place match (Not Played)

Final [Aug 24]
CA Huracán	4-2 Dinamo Bucursti
  [0-1 Orac 14´, 1-1 Lanau 18´, 1-2 Movila 35´,
   2-2 Morresti (p) 58´, 3-2 Morresti 63´, 4-2 Lanau 78´].
CA Huracán:   Leyes; Sánchez, Torino, Corrado, Martínez; Angeletti, García,
              Morresti (Janin 83´), lanau, De la Peña, Carrizo (De Felipe 77´).
D. Bucuresti: Toma; Vlad, Stanescu, Augustin (Ranu 68´), Nicolate; Iol, Movila,
              Sucin (Molovan 77´); Drazden, Tulba, Orac.

1985

Participants:   
CD Badajoz (Spain)
UP Plasencia (Spain)
Elvas CAD (Portugal)
CF Extremadura (Spain)

Semifinals [Aug 23]
CD Badajoz	3-0 CF Extremadura
  [1-0 Miranda 30´ 2-0 Herrera 80´, 3-0 Miranda 87´]
CD Badajoz:   Bernabé; Valverde, Ceballos, Fael, Rodri; Lavado, Macarro, 
              Alegre (Arce), Miranda; Herrera, Morgado (Cantalejo).
Extremadura:  Núñez; Ortiz, Juan Pedro, López, Parra; Ballesteros (Moya), 
              Cano Navia, José (Sátur), Peña; Blázquez (Manchón), Dávila.
UP Plasencia	1-0 Elvas CAD
  [1-0 Jiménez (p) 67´]
UP Plasencia: Juanín; isidro, Adolfo, Del Río, Victorino (Pepe); Jiménez, 
              Contreras, Oliva, Ondarru; Soto, Vidal.
Elvas CAD:    Domingos; Juan Carlos, José Antonio, Toñio, Ribeiro; Miguel, 
              José Manuel; Álvaro, Bule, Nelito, Beto.

Third place match [Not played]

Final [Aug 24]
CD Badajoz	3-0 UP Plasencia
  [1-0 Alegre (p) 61´, 2-0 Miranda 84´, 3-0 Miranda 89´]
CD Badajoz:   Bernabé; Valverde, Ceballos, Fael, Rodri; Lavado (Arce), Macarro, 
              Alegre; Herrera, Miranda, Morgado.
UP Plasencia: Juanín; Isidro, Adolfo, Del Río, Pepe; Jiménez (Hidalgo), 
              Oliva, Contreras; Ondarru, Soto, Vidal.

1986

Participants:  
CD Badajoz (Spain)


2005

Participants:   
Atlético de Madrid (Spain)
Sporting CP (Portugal)

For the Centenary of Club Deportivo Badajoz 
Played at Estadio Nuevo Vivero. 

Final [Aug 13]
At. Madrid	3-1 Sporting CP
 [1-0 Fernando Torres 33´, 2-0 Luccin 64´, 2-1 Rogerio (p) 80´, 3-1 Fernando Torres 87´]
At. Madrid:  Leo Franco, Velasco, Pablo Ibáñez, Perea, Antonio López, Gabi, Luccin, 
             Maxi Rodríguez (84 Ibagaza), Petrov, Kezman (84 Zahínos), Fernando Torres (89 Arizmendi).
Sporting CP: Nelson (46 Tiago), Rogelio, Semedo, Tonel, Paíto (68 André Marques), Polga (46 Beto), Nani, 
             Sa Pinto (46 Tello), Valera, Pinilla (62 Miguel García), Silva.

2016

Participants:   
Villarreal CF (Spain)
Sporting CP (Portugal)
Final [Jul 27]
Villarreal CF	0-0 Sporting CP     [Villarreal 4-3 on pen]
  [-]
Villarreal:  Asenjo; N'Diaye, Bonera, Rukavina, Jose Angel; Trigueros, Mario, Samu Castillejo, Jonathan Dos Santos; Akram Afif, Roberto Soldado. 
             (+ Víctor Ruiz, Fernández, Larrea, Costa, Mario González, Guerra, Pedraza, Cantalapiedra, Leo Suárez, Pantic, Llambrich).
Sporting CP: Azbe Jug; Jefferson Moreira, Naldo Pereira, Joao Pereira, Sebastián Coates; Radosav Petrovic, Bryan Ruiz, Bruno César, Iuri Medeiros; Alan Ruiz, Hernán Barcos. 
             (+ Joao Palinha, Martin Zeegelar, Rubén Pereira, Ezequiel Schelotto, Daniel Podence, Islam Slimani, Matheus Pereira, Everton Santos).

2017

Participants:   
CD Badajoz (Spain)
Deportivo Alavés (Spain)
Final [Oct 4]
CD Badajoz	2-0 Deportivo Alavés
  [1-0 Guzmán 72´,  2-0 Álex Rubio 89´]
CD Badajoz:  Fernando Sánchez; Salazar (Chechu), Fran Morante (Jesús Muñoz), Julio Rodao (Manu Torres), Gabri Izquier; 
             Álvaro Torralbo (Joaqui Flores), Javi Rey (Sergio Amrtín), Álex Herrera (José Ángel), Álvaro Romero (Guzmán); 
             Eloy Jiménez (Álex Rubio), Buben (Juanma García)
CD Alavés:   Pachecho; Vigaray (Víctor), Diéguez, Ely (Alexis), Pedraza (Duarte); Daniel Torres (Manu); Katai (Munir), 
             Enzo Zidane, Wakaso (Medrán), Burgui (Ibai Gómez); Christian Santos (Sobrino).

About this document

Thanks to Erik Garin (garinerik@hispeed.ch) for data since 1982 and to Santiago Reis da Cruz (santiago@arquivodeclubes.com) for adding missing winners

Prepared and maintained by Javier García and Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Javier García (jgarcia2608@telefonica.net) and Raúl Torre
Last updated: 18 Oct 2018

(C) Copyright Javier García, Raúl Torre and RSSSF 2002/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.