Ireland Third Level 2009

A Championship

NB: non-reserve sides finishing in the top-3 of their group are
    eligible for a promotion/relegation playoff against the bottom 
    club of the First Division


Group 1

Table:

 1.Salthill Devon            16 11  3  2 37-17 36  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Drogheda United A         16 10  2  4 39-19 32
 3.Finn Harps A              15  8  3  4 34-16 27
 4.Derry City A              16  7  2  7 32-21 23
 5.Castlebar Celtic          15  7  1  7 28-31 22
 6.Tullamore Town            16  5  3  8 13-19 18
 7.Dundalk A                 16  5  3  8 25-34 18
 8.Sligo Rovers A            15  4  3  8 14-29 15
 9.Galway United A           15  1  4 10  8-44  7

Round 1 
[Apr 4]
Finn Harps      1-2 Drogheda             
Tullamore       1-0 Derry 
[Apr 5]
Dundalk         0-1 Salthill 
Galway          0-0 Sligo              
Castlebar       bye            

Round 2 
[Apr 11]
Castlebar       1-2 Derry 
Galway          awd Drogheda        [awarded 0-3]
[Apr 25]
Salthill        2-1 Finn Harps
[Jun 13]
Sligo           1-0 Tullamore
Dundalk         bye

Round 3 
[Apr 18]
Drogheda        1-2 Castlebar
Salthill        4-2 Galway                  
[Apr 19]
Derry           2-0 Sligo
Finn Harps      2-0 Dundalk       
Tullamore       bye

Round 4 
[May 2]
Castlebar       2-5 Finn Harps       
Sligo           0-1 Salthill  
[May 23]
Tullamore       2-1 Dundalk  
[May 24]
Derry           6-0 Galway   
Drogheda        bye

Round 5 
[May 9]
Drogheda        1-0 Derry   
Tullamore       0-2 Castlebar
[May 10] 
Finn Harps      0-0 Sligo
[Jun 13]
Galway          1-1 Dundalk   
Salthill        bye

Round 6 
[May 16]
Castlebar       3-0 Galway  
Dundalk         2-1 Drogheda 
Tullamore       0-4 Salthill    
[May 17]  
Derry           1-1 Finn Harps
Sligo           bye 

Round 7 
[May 29]     
Castlebar       3-2 Salthill      
[May 30] 
Sligo           1-3 Dundalk
Finn Harps      awd Galway          [awarded 3-0]
[May 31]
Drogheda        3-2 Tullamore   
Derry           bye

Round 8 
[May 24]
Drogheda        1-3 Sligo
[Jun 7]
Derry           1-3 Salthill   
Finn Harps      0-1 Tullamore 
[Jul 11]
Castlebar       5-0 Dundalk      
Galway          bye 

Round 9 [Jun 20]
Dundalk         2-5 Derry 
Galway          0-0 Tullamore
Salthill        1-1 Drogheda
Sligo           1-0 Castlebar
Finn Harps      bye

Round 10 
[Jul 4]
Derry           6-1 Castlebar      
Dundalk         4-1 Galway
Tullamore       4-0 Sligo
[Jul 19]
Drogheda        3-1 Finn Harps
Salthill        bye
 
Round 11
[Jul 11]
Galway          1-1 Derry 
[Jul 12]
Tullamore       0-2 Finn Harps  
[Jul 19]  
Castlebar       3-1 Sligo 
[Aug 16]  
Salthill        awd Dundalk         [awarded 3-0]  
Drogheda        bye

Round 12 
[Jul 26]
Castlebar       0-0 Tullamore
Drogheda        1-3 Dundalk
Galway          0-4 Finn Harps  
[Sep 12]    
Salthill        2-0 Derry    
Sligo           bye

Round 13 [Aug 1]
Derry           0-1 Drogheda     
Dundalk         2-3 Castlebar  
Finn Harps      3-1 Salthill
Sligo           2-1 Galway
Tullamore       bye

Round 14 
[Aug 22]
Galway          1-3 Salthill  
Sligo           1-4 Derry 
Tullamore       0-1 Drogheda
[Sep 26]
Dundalk         3-3 Finn Harps
Castlebar       bye

Round 15
[Aug 29] 
Salthill        3-3 Sligo
Castlebar       2-3 Drogheda 
[Sep 2]
Derry           3-1 Dundalk 
[Sep 9]      
Tullamore       0-1 Galway
Finn Harps      bye 

Round 16 
[Sep 12]
Finn Harps      5-1 Castlebar     
[Sep 19]
Drogheda       10-0 Galway     
Dundalk         2-1 Sligo        
Salthill        2-0 Tullamore    
Derry           bye

Round 17 
[Oct 17]     
Dundalk         1-1 Tullamore   
Salthill        3-0 Castlebar    
[Oct 18]       
Sligo           0-5 Drogheda    
[Oct 21]
Finn Harps      3-0 Derry        
Galway          bye 

Round 18
[Oct 24]
Derry           1-2 Tullamore
Drogheda        2-2 Salthill   
[Oct 31]
Sligo            -  Finn Harps
[Nov 1]
Galway           -  Castlebar
Dundalk         bye

Table:

 1.Salthill Devon            16 11  3  2 37-17 36  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Drogheda United A         16 10  2  4 39-19 32
 3.Finn Harps A              15  8  3  4 34-16 27
 4.Derry City A              16  7  2  7 32-21 23
 5.Castlebar Celtic          15  7  1  7 28-31 22
 6.Tullamore Town            16  5  3  8 13-19 18
 7.Dundalk A                 16  5  3  8 25-34 18
 8.Sligo Rovers A            15  4  3  8 14-29 15
 9.Galway United A           15  1  4 10  8-44  7


Group 2

Final Table:

 1.Shamrock Rovers A         16 11  3  2 30-10 36  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Bohemians A               16 10  1  5 26-21 31
 3.Bray Wanderers A          16  8  4  4 30-21 28
 4.Sporting Fingal A         16  8  2  6 32-21 26
 5.Tralee Dynamos            16  8  1  7 20-21 25
 6.Cork City A               16  7  3  6 20-19 24
 7.St. Patrick's Athl. A     16  3  6  7 16-19 15
 8.FC Carlow                 16  3  3 10 14-35 12
 9.Cobh Ramblers             16  1  3 12 11-32  6

Round 1  
[Apr 4]
St. Patrick's   2-0 Bray      
[Apr 5]
Carlow          1-1 Cork                
Shamrock        1-2 Bohemians
Tralee          0-1 Fingal    
Cobh            bye            

Round 2 
[Apr 10]
Cobh            0-1 Bohemians
[Apr 11]
Bray            0-1 Shamrock
Cork            2-1 Tralee    
St. Patrick's   2-0 Fingal    
Carlow          bye

Round 3 
[Apr 18]
Cork            1-0 St. Patrick's
Fingal          2-1 Cobh      
[Apr 19]
Bohemians       awd Bray            [awarded 0-3; originally 4-0]     
Tralee          3-0 Carlow                      
Shamrock        bye

Round 4 
[Apr 25]
Carlow          0-3 Shamrock   
[May 2]  
Cobh            0-1 Tralee      
[May 3]
Bray            5-0 Cork       
[May 5]
Bohemians       2-0 St. Patrick's 
Fingal          bye

Round 5 [May 10] 
Cobh            1-1 Shamrock    
Fingal          1-3 Bohemians    
St. Patrick's   3-3 Carlow        
Tralee          1-2 Bray      
Cork            bye

Round 6       
[May 16]        
Carlow          2-4 Fingal     
Cobh            1-0 St. Patrick's  
[May 17]
Bohemians       0-1 Tralee 
[May 23]   
Shamrock        1-0 Cork         
Bray            bye 

Round 7 [May 31]
Bray            4-0 Carlow   
Cork            2-0 Cobh      
Fingal          1-2 Shamrock     
Tralee          1-0 St. Patrick's  
Bohemians       bye

Round 8 
[Jun 6]
Bohemians       1-5 Cork      
Cobh            0-0 Carlow   
Fingal          0-0 Bray   
[Sep 6]  
Shamrock        5-0 Tralee       
St. Patrick's   bye 

Round 9 
[Jun 13]
Cork            3-0 Fingal    
[Jun 20]
Bray            4-2 Cobh      
Carlow          0-5 Bohemians
St. Patrick's   0-0 Shamrock
Tralee          bye

Round 10 
[Jul 4]
Bohemians       3-1 Cobh            
Carlow          2-0 St. Patrick's
Fingal          1-2 Tralee    
[Jul 5]
Shamrock        1-1 Bray      
Cork            bye
 
Round 11 
[Jul 11]
Cobh            2-5 Bray      
St. Patrick's   4-0 Bohemians
[Jul 12]
Tralee          2-1 Shamrock 
[Jul 19]
Cork            2-0 Carlow  
Fingal          bye

Round 12 
[Jul 26]   
Shamrock        2-0 Cobh       
[Aug 16]
Cork            0-1 Bohemians  
[Aug 29]  
St. Patrick's   2-2 Tralee   
[Oct 3]    
Fingal          2-0 Carlow   
Bray            bye

Round 13 
[Aug 1]
Bohemians       0-0 Fingal     
Bray            2-2 St. Patrick's
Carlow          1-0 Cobh 
[Aug 2]       
Tralee          1-0 Cork      
Shamrock        bye

Round 14 
[Aug 22]
Bray            0-2 Bohemians
Carlow          3-1 Tralee      
Shamrock        2-1 Fingal  
[Sep 26]
St. Patrick's   0-0 Cork        
Cobh            bye

Round 15 
[Aug 16]
Shamrock        2-0 St. Patrick's
[Aug 30]
Bohemians       2-1 Carlow  
[Sep 5]  
Cobh            1-4 Fingal       
Cork            0-0 Bray      
Tralee          bye 

Round 16 
[Sep 19]     
Carlow          1-2 Bray      
Fingal          2-0 St. Patrick's  
Tralee          3-1 Cobh      
[Oct 3]
Cork            0-2 Shamrock     
Bohemians       bye

Round 17 
[Oct 13]  
Cobh            0-2 Cork      
[Oct 18]
Bray            1-7 Fingal     
Shamrock        3-0 Carlow 
Tralee          1-2 Bohemians
St. Patrick's   bye 

Round 18 
[Oct 24]
Bohemians       2-3 Shamrock
Bray            1-0 Tralee    
St. Patrick's   1-1 Cobh      
[Oct 26?]
Fingal          6-2 Cork      
Carlow          bye

Final Table:

 1.Shamrock Rovers A         16 11  3  2 30-10 36  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Bohemians A               16 10  1  5 26-21 31
 3.Bray Wanderers A          16  8  4  4 30-21 28
 4.Sporting Fingal A         16  8  2  6 32-21 26
 5.Tralee Dynamos            16  8  1  7 20-21 25
 6.Cork City A               16  7  3  6 20-19 24
 7.St. Patrick's Athl. A     16  3  6  7 16-19 15
 8.FC Carlow                 16  3  3 10 14-35 12
 9.Cobh Ramblers             16  1  3 12 11-32  6



Championship Final [Oct 31, Drom, Co. Galway]
Salthill        0-1 Shamrock  


Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd level

NB: Kildare withdrew and were relegated; Salthill Devon promoted


2008.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of champions (2nd level).

list of final tables (2nd level).

list of cup winners.

list of league cup winners.

list of dublin city cup winners.

list of top four cup winners.

list of league of ireland shield winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Julian Canny the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Julian Canny (cannyjf@gmail.com)
Last updated: 26 Nov 2009

(C) Copyright Julian Canny and RSSSF 2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.