India 2000/01


National Football League 2000/01 | Second Level

Regional Leagues
2000 season (link to separate file)
2001 season (link to separate file)

Cup Tournaments 2000
Santosh Trophy
Other Tournaments



5th "Coca Cola" National Football League

Final Table:

 1.East Bengal                 22 13  7  2 30- 9 46  [Calcutta] 
 2.Mohun Bagan AC              22 13  6  3 40-19 45  [Calcutta] 
 3.Churchill Brothers          22 10  6  6 32-25 36  [Goa]
 4.FC Kochin                   22  9  7  6 28-31 34  [Kochi]
 5.Vasco Sports Club           22  5 12  5 13-17 27  [Goa]   
 6.Salgaocar Sports Club       22  8  2 12 23-26 26  [Goa]
 7.Mahindra United             22  6  7  9 21-25 25  [Mumbai]
 8.Tollygunge Agragami         22  4 12  6 14-18 24  [Calcutta]
 9.JCT Mills                   22  4 11  7 17-22 23  [Phagwara]
10.Indian Telephone Industries 22  4 10  8 15-19 22  [Bangalore]
---------------------------------------------------
11.Air India                   22  5  6 11 25-32 21  [Mumbai]
12.State Bank of Travancore    22  4  8 10 24-39 20  [Tiruvananthapuram]

NB: Mahindra & Mahindra changed name to Mahindra United

Round 1
[Dec 14]
JCT Mills                   2-2 Mohun Bagan AC
  [J: 55 Hardip Gill, 73 Ram Pal; M: 46 Basudeb Mondal, 65 Jose Barreto]
Churchill Brothers SC       0-1 Vasco SC
  [78 Kashimov Awazbek]
Indian Telephone Industries 0-0 State Bank of Travancore
[Dec 15]
Tollygunge Agragami         0-2 East Bengal Club
  [26 Bijen Singh, 52 Suley Musah]
Mahindra United             1-2 Air India
  [M: 15 Ali Abbas Rizvi; A: 12 Radhakrishna Dubey, 89 Bungo Singh]
Salgaocar Sports Club       2-3 FC Kochin
  [S: 45 Dennis Cabral, 82 Climax Lawrence; K: 53 Sunday Seah, 81 IM Vijayan,
   90 Jo Paul Ancheri]

Round 2
[Dec 18]
Vasco Sports Club           1-1 FC Kochin
  [V: 19 Rustam Zabirov; K: 74 IM Vijayan]
Tollygunge Agragami         1-2 Mohun Bagan AC
  [T: 25 Abdullatif Seriki; M: 56 Joao dos Santos, 90 RC Prakash]
Mahindra United             1-1 JCT Mills
  [M: 48 Habib Adenkule; J: 34 Ram Pal]
[Dec 19]
Indian Telephone Industries 1-0 East Bengal Club
  [8 Pralad Rawat]
Churchill Brothers SC       0-0 State Bank of Travancore
[Dec 20]
Salgaocar Sports Club       4-1 Air India
  [S: 13,45 Bruno Coutinho, 25 Dennis Cabral, 73 Alvito D'Cunha; A: 61 Anthony Fernandes]

Round 3
[Jan 27]
FC Kochin                   2-1 Churchill Brothers SC
  [K: 43 Jo Paul Ancheri, 87 TS Anoj; C: 60 Francis Silveira]
Vasco Sports Club           1-1 Air India
  [V: 30 Kashimov Avazbek; A: 54 Narender Meetei]
East Bengal Club            3-1 State Bank of Travancore
  [E: 27 Dipendu Biswas, 35 Dipankar Roy, 71 Omolaja Olalekan; S: 6 T Shabir Ali]
[Jan 28]
Mohun Bagan AC              1-0 Indian Telephone Industries
  [62 RC Prakash]
Salgaocar Sports Club       1-0 JCT Mills
  [29 Climax Lawrence]
[Jan 29]
Tollygunge Agragami         0-0 Mahindra United

Round 4
[Feb 1]
Mohun Bagan AC              3-0 State Bank of Travancore
  [3 Jose Barreto, 32 Debjit Ghosh, 74 RP Singh]
FC Kochin                   2-1 Air India
  [K: 68 Eugene Gray, 80 Aaron Cole; A: 89 Khalid Jamil]
Mahindra United             1-0 Indian Telephone Industries
  [17 Manjit Singh]
[Feb 2]
Vasco Sports Club           1-0 JCT Mills
  [21 Peter Rodrigues]
[Feb 3]
Churchill Brothers SC       1-1 East Bengal Club
  [C: 36 Rajesh Meetei; E: 51 Omolaja Olalekan]
[Feb 4]
Salgaocar Sports Club       2-0 Tollygunge Agragami
  [57 Dharamjit Singh, 65 Bruno Coutinho]

Round 5
[Feb 5]
Mahindra United             0-1 Mohun Bagan AC
  [55 Jose Barreto]
FC Kochin                   1-1 Indian Telephone Industries
  [K: 53 Jo Paul Ancheri; I: 45 KV Dhanesh]
Vasco Sports Club           2-1 State Bank of Travancore
  [V: 50 Ravi Babu, 90 Kashimov Awazbek; S: 83 Jiju Jacob]
[Feb 6]
Churchill Brothers SC       4-0 JCT Mills
  [8 Edson de Crasto, 25,39 Igor Shkvyrin, 70 Somatai Shaiza]
[Feb 7]
Air India                   0-0 Tollygunge Agragami
Salgaocar Sports Club       0-2 East Bengal Club
  [34 Dipendu Biswas, 65 Surkumar Singh]

Round 6
[Feb 9]
Vasco Sports Club           0-0 Mahindra United
[Feb 10]
Indian Telephone Industries 0-1 Tollygunge Agragami
  [30 Abdullatif Seriki]
FC Kochin                   2-2 Mohun Bagan AC
  [K: 24 Eugene Gray, 52 Jo Paul Ancheri; M: 9 RC Prakash, 36 James Singh]
[Feb 11]
Churchill Brothers SC       1-2 Salgaocar Sports Club
  [C: 17 Edson de Crasto; S: 48 Climax Lawrence, 80 Dharamjit Singh]
State Bank of Travancore    1-1 JCT Mills
  [S: 53 Abdul Hakkim; J: 85 Harinder Singh]
[Feb 12]
Air India                   0-1 East Bengal Club
  [54 Dipendu Biswas]

Round 7
[Feb 14]
State Bank of Travancore    2-2 Mahindra United
  [S: 26,53 Abdul Hakkim; M: 29 Manjit Singh, 49 Raman Vijayan]
[Feb 15]
FC Kochin                   1-0 JCT Mills
  [75 Aaron Cole]
Tollygunge Agragami         0-0 Vasco Sports Club
[Feb 16]
Air India                   0-1 Churchill Brothers SC
  [76 Kaustav Ghosh]
[Feb 17]
East Bengal Club            1-0 Mohun Bagan AC
  [48 Omolaja Olalekan]
Indian Telephone Industries 0-1 Salgaocar Sports Club
  [12 Alvito D'Cunha]

Round 8
[Feb 20]
JCT Mills                   0-0 Tollygunge Agragami
Air India                   1-1 Indian Telephone Industries
  [A: 62 Khalid Jamil; I 33 Yusuf Mohammed]
East Bengal Club            3-0 Vasco Sports Club
  [40 Dipankar Roy, 69 Omalaja Olalekan, 85 Suley Musah]
State Bank of Travancore    1-4 FC Kochin
  [S: 10 Shabir Ali; K: 17 TS Anoj, 54 Aaron Cole, 75,89 Sunday Seah]
[Feb 21]
Mahindra United             2-0 Churchill Brothers SC
  [52 Davoud Hosseini, 63 Raman Vijayan]
[Feb 22]
Salgaocar Sports Club       0-0 Mohun Bagan AC

Round 9
[Feb 24]
Vasco Sports Club           0-0 Indian Telephone Industries
[Feb 25]
Churchill Brothers SC       2-0 Mohun Bagan AC
  [62 Igor Shkvyrin, 89 Andre Requena]
JCT Mills                   3-4 Air India
  [J: 14,31 Hardip Gill, 44 Jaswinder Singh;
   A: 29,75 Anthony Fernandes, 80 Taposh Ghosh, 87 Henry Picardo]
East Bengal Club            2-0 Mahindra United
  [36 Christopher (OG), 77 Surkumar Singh]
[Feb 26]
Tollygunge Agragami         0-1 FC Kochin
  [65 Sunday Seah]
Salgaocar Sports Club       2-0 State Bank of Travancore
  [10 Alex Ambrose, 15 Jules Alberto]

Round 10
[Feb 28]
Churchill Brothers SC       2-1 Indian Telephone Industries
  [C: 3 Francis Silveira, 55 Igor Shkvyrin; I: 33 KV Dhanesh]
[Mar 1]
Salgaocar Sports Club       1-2 Vasco Sports Club
  [S: 15 Bruno Coutinho; V: 57 Seby Dias, 90 Kishore Palkar]
Mahindra United             0-1 FC Kochin
  [41 TS Anoj]
[Mar 2]
Tollygunge Agragami         2-2 State Bank of Travancore
  [T: 8 Bhabani Mohanty, 55 Emeka Achilefu; S: 5 Abdul Naushad, 30 Abdul Hakkim]
JCT Mills                   0-1 East Bengal Club
  [89 Srikanta Datta]
Air India                   0-3 Mohun Bagan AC
  [10,44,89 RC Prakash]

Round 11
[Mar 5]
Tollygunge Agragami         0-0 Churchill Brothers SC
JCT Mills                   0-0 Indian Telephone Industries
Air India                   6-1 State Bank of Travancore
  [A: 37,48,50,65 Bungo Singh, 81 Anthony Fernandes, 90 PJ Jose; S: 30 Asif Saheer]
[Mar 6]
Mahindra United             2-1 Salgaocar Sports Club
  [M: 17 Raman Vijayan, 80 Habib Adenkule; S: 44 Covan Lawrence]
Mohun Bagan AC              3-0 Vasco Sports Club
  [40 Jose Barreto, 66 RC Prakash, 69 James Singh]
FC Kochin                   0-0 East Bengal Club

Round 12
[Mar 9]
FC Kochin                   1-1 Tollygunge Agragami
  [K: 90 Dinesh Nair; T: 62 Abdullatif Seriki]
Mahindra United             0-0 East Bengal Club
[Mar 10]
Mohun Bagan AC              2-2 Churchill Brothers SC
  [M: 10 RC Prakash, 62 Basudeb Mondal; C: 63 Francis Silveira, 90 Jose Colaco]
Air India                   0-0 JCT Mills
Indian Telephone Industries 0-0 Vasco Sports Club
State Bank of Travancore    2-0 Salgaocar Sports Club
  [73,88 Asif Saheer]

Round 13
[Mar 13]
Air India                   1-2 FC Kochin
  [A: 80 Taposh Ghosh; K: 25 Eugene Gray, 59 Aaron Cole]
East Bengal Club            2-1 Churchill Brothers SC
  [E: 5 Dipankar Roy, 31 Carlton Chapman; C: 75 Igor Shkvyrin]
[Mar 14]
State Bank of Travancore    4-2 Mohun Bagan AC
  [S: 8,38 Asif Saheer, 11 Abdul Hakkim, 55 Shabir Ali; M: 45,75 Jose Barreto]
JCT Mills                   0-0 Vasco Sports Club
Indian Telephone Industries 1-0 Mahindra United
  [43 Kenneth Ugwo]
Tollygunge Agragami         1-0 Salgaocar Sports Club
  [27 Abdul Wastu Saliu]

Round 14
[Mar 17]
East Bengal Club            0-0 Salgaocar Sports Club
Indian Telephone Industries 3-1 FC Kochin
  [I: 17 George Ekeh, 44,59 K Naushad; K: 58 Jo Paul Ancheri]
[Mar 18]
State Bank of Travancore    0-0 Vasco Sports Club
JCT Mills                   0-1 Churchill Brothers SC
  [76 Francis Silveira]
Mohun Bagan AC              6-0 Mahindra United
  [1 RC Prakash, 25,59,86 Jose Barreto, 34 Naushad Moosa (OG), 54 Bernard Operanozie (OG)]
[Mar 19]
Tollygunge Agragami         1-1 Air India
  [T: 71 Abdullatif Seriki; A: 88 Arun Malhotra]

Round 15
[Mar 22]
State Bank of Travancore    2-3 Churchill Brothers SC
  [S: 15 CV Sunny, 82 Asif Saheer; C: 13 Roque Barreto, 58 Igor Shkvyrin, 78 Francis Silveira]
Air India                   0-1 Salgaocar Sports Club
  [33 Jules Alberto]
FC Kochin                   0-1 Vasco Sports Club
  [35 Kashimov Awazbek]
Mohun Bagan AC              1-0 Tollygunge Agragami
  [58 RC Prakash]
[Mar 23]
JCT Mills                   1-0 Mahindra United
  [55 Hardip Gill]
[Mar 24]
East Bengal Club            1-0 Indian Telephone Industries
  [56 Omolaja Olalekan]

Round 16
[Mar 26]
Mohun Bagan AC              1-0 Air India
  [70 Amar Ganguly]
[Mar 27]
Indian Telephone Industries 1-2 Churchill Brothers SC
  [I: 64 Gyanaprakash; C: 70 Francis Silveira, 88 Igor Shkvyrin]
[Mar 28]
State Bank of Travancore    0-1 Tollygunge Agragami
  [30 Abdullatif Seriki]
FC Kochin                   0-4 Mahindra United
  [24 Shamshi Raza, 31,66 Bernard Operanozie, 87 Syed Hussein]
East Bengal Club            2-2 JCT Mills
  [E: 11 Dipendu Biswas, 66 Omolaja Olalekan; J: 57 Sameer, 58 Sukhjit Singh]
[Apr 11]
Vasco Sports Club           0-1 Salgaocar Sports Club
  [68 Bruno Coutinho]

Round 17
[Mar 31]
Mohun Bagan AC              2-2 JCT Mills
  [M: 56 Lorendra Singh, 77 Amar Ganguly; J: 27 Sukhjit Singh, 39 Hardip Gill]
State Bank of Travancore    1-1 Indian Telephone Industries
  [S: 50 Suresh Babu; I: 7 Kenneth Ugwo]
FC Kochin                   2-1 Salgaocar Sports Club
  [K: 2,44 Sunday Seah; S: 69 Tejani Ahmad]
[Apr 6]
East Bengal Club            0-1 Tollygunge Agragami
  [12 Emeka Achilefu]
Air India                   1-0 Mahindra United
  [25 Shabir Ali Mondal]
[Apr 23]
Vasco Sports Club           2-2 Churchill Brothers SC
  [V: 39 Edson Wanderley, 71 Vishant Pednekar; C: 73 Igor Shkvyrin, 84 Abhishek Yadav]

Round 18
[Apr 1]
East Bengal Club            3-1 Air India
  [E: 36 Falguni Datta, 77 Srikanta Datta, 87 Carlton Chapman; A: 57 Ratan Singh]
Mahindra United             0-0 Vasco Sports Club
[Apr 4]
Mohun Bagan AC              4-2 FC Kochin
  [M: 40,65,76 Jose Barreto, 70 Sumit Sengupta; K: 32,61 Sunday Seah]
[Apr 6]
JCT Mills                   1-0 State Bank of Travancore
  [61 Hardip Gill]
[Apr 8]
Salgaocar Sports Club       1-2 Churchill Brothers SC
  [S: 7 Dennis Cabral; C: 83 Ior Shkvyrin, 90 Osumanu Husseini]
[Apr 9]
Tollygunge Agragami         2-2 Indian Telephone Industries
  [T: 58 Abdullatif Seriki, Abdul Wastu Saliu; I: 2 Kenneth Ugwo, 58 George Ekeh]

Round 19
[Apr 9] 
JCT Mills                   0-0 FC Kochin
[Apr 10]
Mohun Bagan AC              0-0 East Bengal Club
[Apr 11]
Mahindra United             2-3 State Bank of Travancore
  [M: 43 Raman Vijayan, 90 Shamshi Raza; S: 27 Abdul Naushad, 65 Sylvester Ignatius, 89 Shabir Ali]
[Apr 12]
Churchill Brothers SC       2-1 Air India
  [C: 44 Francis Silveira, 85 Igor Shkvyrin; A: 70 Anthony Fernandes]
[Apr 14]
Vasco Sports Club           0-0 Tollygunge Agragami
[Apr 16]
Salgaocar Sports Club       1-2 Indian Telephone Industries
  [S: 36 Bruno Coutinho; I: 63 John Kennethraj, 78 Kenneth Ugwo]

Round 20
[Apr 16]
FC Kochin                   1-1 State Bank of Travancore
  [K: 8 Aaron Cole; S: 4? Sylvester Ignatius]
[Apr 18]
Vasco Sports Club           1-1 East Bengal Club
  [V: 81 Vishant Pednekar; E: 53 Suley Musah]
[Apr 20]
Mohun Bagan AC              2-1 Salgaocar Sports Club
  [M: 7,55 Jose Barreto; S: 59 Climax Lawrence]
Indian Telephone Industries 1-1 Air India
  [I: 70 Kenneth Ugwo; A: 25 Anthony Fernandes]
Churchill Brothers SC       1-3 Mahindra United 
  [C: 18 Igor Shkvyrin; M: 44 Manjit Singh, 85 Ali Abbas Rizvi, 90 Naushad Moosa]
[Apr 21]
Tollygunge Agragami         1-2 JCT Mills
  [T: 68 Emeka Achilefu; J: 76 Jaswinder Singh, 80 Hardip Gill]

Round 21
[Apr 17]
Churchill Brothers SC       1-1 Tollyunge Agragami
  [C: 20 Osumanu Husseini; T: 11 Abdullatif Seriki]
[Apr 24]
State Bank of Travancore    2-1 Air India
  [S: 33 Asif Saheer, 79 VP Shaji; 59 Ratan Singh]
East Bengal Club            3-0 FC Kochin
  [22 Falguni Datta, 29 Dipendu Biswas, 64 Suley Musah]
Salgaocar Sports Club       1-2 Mahindra United
  [S: 85 Bruno Coutinho, M: 49,63 Mohammed Najeeb]
[Apr 25]
Indian Telephone Industries 0-0 JCT Mills
[Apr 26]
Vasco Sports Club           0-1 Mohun Bagan AC
  [24 Abdul Khalique]

Round 22
[Apr 29]
Mahindra United             1-1 Tollygunge Agragami
  [M: 75 Bernard Operanozie; T: 48 Emeka Achilefu]
[Apr 30]
Air India                   2-1 Vasco Sports Club
  [A: 15 Khemtang Paite, 90 Ratan Singh; V: 18 Vishant Pednekar]
Churchill Brothers SC       3-1 FC Kochin
  [C: 47 Igor Shkvyrin, 52 Abhishek Yadav, 73 Ajay Singh; K: 31 Aaron Cole]
State Bank of Travancore    0-2 East Bengal Club
  [43,74 Omolaja Olalekan]
Indian Telephone Industries 0-2 Mohun Bagan AC
  [42 Basudeb Mondal, 56 Amar Ganguly]
JCT Mills                   2-0 Salgaocar Sports Club
  [37 Ram Pal, 77 Hardip Gill]

Final Table:

 1.East Bengal                 22 13  7  2 30- 9 46  [Calcutta] 
 2.Mohun Bagan AC              22 13  6  3 40-19 45  [Calcutta] 
 3.Churchill Brothers          22 10  6  6 32-25 36  [Goa]
 4.FC Kochin                   22  9  7  6 28-31 34  [Kochi]
 5.Vasco Sports Club           22  5 12  5 13-17 27  [Goa]   
 6.Salgaocar Sports Club       22  8  2 12 23-26 26  [Goa]
 7.Mahindra United             22  6  7  9 21-25 25  [Mumbai]
 8.Tollygunge Agragami         22  4 12  6 14-18 24  [Calcutta]
 9.JCT Mills                   22  4 11  7 17-22 23  [Phagwara]
10.Indian Telephone Industries 22  4 10  8 15-19 22  [Bangalore]
---------------------------------------------------
11.Air India                   22  5  6 11 25-32 21  [Mumbai]
12.State Bank of Travancore    22  4  8 10 24-39 20  [Tiruvananthapuram]

NB: Mahindra & Mahindra changed name to Mahindra United

Promoted: Hindustan Aeronautics Limited and Punjab Police

Topscorers:

 1. Jose Barreto (MB)  - 14 goals
 2. Igor Shkvyrin (CB) - 12 goals
 3. RC Prakash (MB)    - 10 goals


Second Level 2000/01

Preliminary Stage

North Zone

Group A [Delhi]

Table:
 1.Border Security Force           3  3  0  0  7- 0  9  [Jalandhar, Punjab]
 2.Indian Nationals FC             3  2  0  1 10- 1  6  [Delhi]
 3.Himalayan Tigers                3  1  0  2  3-12  3  [Himachal Pradesh]
 4.City Club                       3  0  0  3  0- 7  0  [Haryana]

[Mar 14]
Indian Nationals FC       2-0 City Club
  [65 Pushpender Singh, Yakubu Rubiu Mallam]
Border Security Force     4-0 Himalayan Tigers
  [10 Dharminder Singh, 3xSukhbir Singh]
[Mar 16]
Border Security Force     2-0 City Club
  [30 Dharminder Singh, 69 DS Negi]
Indian Nationals FC       8-0 Himalayan Tigers
  [16 Ran Vijay Singh, 4xRajesh Kumar, Pushpinder Singh, Yakubu Rubiu Mallam, 81 Trilok Singh Bisht]
[Mar 18]
Himalayan Tigers          3-0 City Club
  [3xRahul Sharma]
Indian Nationals FC       0-1 Border Security Force
  [9 Tapan Bhattacharya]

Group B [Delhi]

Table:
 1.Punjab Police                   3  3  0  0  8- 1  9  [Jalandhar, Punjab]
 2.J&K Bank                        3  1  1  1  2- 2  4  [Jammu and Kashmir]
 3.39 Gorkha Training Centre       3  1  1  1  1- 3  4  [Varanasi, Uttar Pradesh]
 4.Chandigarh Police               3  0  0  3  0- 5  0  [Chandigarh]

[Mar 15]
Punjab Police             2-1 J&K Bank
  [P: 41,68 Sher Singh; J: 20 Ishfaq Ahmed]
Chandigarh Police         0-1 39 Gorkha Training Centre
  [67 Sunil Chetri]
[Mar 17]
Punjab Police             3-0 39 Gorkha Training Centre
  [41,42,81 Sher Singh]
Chandigarh Police         0-1 J&K Bank
  [71 Deepak Sangral]
[Mar 19]
Punjab Police             3-0 Chandigarh Police
  [6 Jitender Singh, 11 Narender Kumar, 81 Harjinder Kumar]
J&K Bank                  0-0 39 Gorkha Training Centre

Semifinals [Mar 21]
Border Security Force     2-0 J&K Bank
  [23 Gurpreet Singh, 37 Tapan Bhattacharya]
Punjab Police             0-0 Indian Nationals FC        [5-3 pen]

Final [Mar 23]
Border Security Force     0-0 Punjab Police              [2-3 pen]

Punjab Police and Border Security Force to intergroup stage.


North East Zone [Imphal]

no results known

 1.Assam Rifles                    0  0  0  0  0- 0  0  [Lokhra, Assam]      
 2.Eastern Sporting Union          0  0  0  0  0- 0  0  [Imphal, Manipur]
 3.Agiye Chalo Sangha              0  0  0  0  0- 0  0  [Agartala, Tripura]
 4.Football Club of Mizoram        0  0  0  0  0- 0  0  [Mizoram]
 5.Langsning Sports Club           0  0  0  0  0- 0  0  [Shillong, Meghalaya]
 6.Nagaland Police                 0  0  0  0  0- 0  0  [Nagaland]

Assam Rifles and Eastern Sporting Union to intergroup stage.


East Zone [Balurghat]

Table:
 1.Tata Football Academy           2  2  0  0  2- 0  6  [*] [Jamshedpur, Bihar]
 2.Mohammedan Sporting Club        2  1  0  1  1- 2  3  [Calcutta, West Bengal]
 3.Jorba Durga Club                2  0  0  2  0- 1  0  [*] [Orissa]

[*] goals match Tata-Jorba Durga missing

[Mar 16]
Mohammedan Sporting Club  1-0 Jorba Durga Club
  [78 Gaurav Sengupta]
[Mar 18]
Tata Football Academy     bt  Jorba Durga Club
[Mar 20]
Mohammedan Sporting Club  0-2 Tata Football Academy
  [?,? Avinash Thapa]

Tata Football Academy and Mohammedan Sporting Club progress to intergroup stage.


West Zone [Vasco and Mapusa, Goa]

Table:
 1.Dempo Sports Club               5  5  0  0 16- 2 15  [Goa]
 2.Sporting Clube de Goa           5  4  0  1 13- 5 12  [Goa]
 3.Central Railway                 5  3  0  2  5- 6  9  [Mumbai, Maharashtra]
 4.City Police                     5  1  0  4  9-14  3  [Ahmedabad, Madhya Pradesh]
 5.Central Reserve Police Force    5  1  0  4  8-14  3  [Neemuch, Madhya Pradesh]
 6.Nivia Club                      5  1  0  4  6-16  3  [Kota, Rajasthan]                           5   1  0  4  06-16   -10    03

[Mar 14]
Central Railway           2-1 CRPF
  [Ce: 23 Adil Ansari, 85 Augusto D’Silva; CR: 26 V Shibu]
Dempo Sports Club         3-1 Nivia Club
  [D: 9 Maksim Nikolaev, 38 Tejinder Kumar, 71 Sammer Naik; N: 55 Ravindra Singh]
Sporting Clube de Goa     2-0 City Police
  [80 Premanand Gadekar, 88 Godfrey Aguiar]
[Mar 16]
Central Railway           1-0 City Police
  [51 Adil Ansari]
Dempo Sports Club         3-0 CRPF
  [31 Mario Soares, 47 Arslan Talipov, 61 Levy Coelho]
Sporting Clube de Goa     4-0 Nivia Club
  [31 Kamal Suleiman, 52 Pascoal Perreira, 65 Elvis Lopez, 78 Daniel Noronha]
[Mar 18]
City Police               2-6 CRPF
  [CP: 78 Subhash Jha Subash, P Datta (OG); CR: 10,25 PR Ganguly, 36,43 Tarun Singh, 72 V Shibu, 87 Nobin Singh]
Central Railway           2-1 Nivia Club
  [C: 65 Adil Ansari, 89 Rajesh Kharat; N: 29 Dinesh Kumar]
Sporting Clube de Goa     0-5 Dempo Sports Club
  [52,81,85,89 Arslan Talipov, 69 Francis Fernandes]
[Mar 20]
Dempo Sports Club         3-1 City Police
  [D: 10 Arslan Talipov, 32 Maksim Nikolaev, 70 Levy Coelho; C: 57 Pravin Thakur]
Nivia Club                2-1 CRPF
  [N: 30 Vikram Singh, 34 Praveen Arora; C: 57 Nobin Singh]
Sporting Clube de Goa     2-0 Central Railway
  [61 Elvis Lopez, 67 Pascoal Pereira]
[Mar 22]
City Police               6-2 Nivia Club
  [C: 18,44 Pravin Thakur, 37,80 Jitendra Thakur, 87 Subhash Jha, Saji; N: 29 Ravindra Singh, Bhanwar Singh]
Dempo Sports Club         2-0 Central Railway
  [40 Arslan Talipov, 45 Eusebio D'Souza]
Sporting Clube de Goa     5-0 CRPF
  [58,80,90 Elvis Lopez, 70 Pascoal Pereira, 75 Premanand Gadekar]

Dempo Sports Club and Sporting Clube de Goa to intergroup stage.


South Zone [Chennai]

Table:
 1.Indian Bank                     3  3  0  0 12- 2  9  [Chennai, Tamil Nadu]
 2.Hindustan Aeronautics Limited   3  2  0  1  6- 5  6  [Bangalore, Karnataka]
 3.Central Excise Recreation Club  3  1  0  2  5- 8  3  [Kochin, Kerala]
 4.State Bank of Hyderabad         3  0  0  3  1- 9  0  [Andhra Pradesh]

[Mar 14]
State Bank of India       0-3 Central Excise Recreation Club
[Mar 15]
Indian Bank               3-1 Hindustan Aeronautics Limited
  [I: 25,? Elwaseg Badr, Syed Shabir Pasha; H: 5 Rajendra Prasad]
[Mar 16]
State Bank of India       0-2 Hindustan Aeronautics Limited
  [35,90 Sunil Kumar]
[Mar 17]
Indian Bank               5-0 Central Excise Recreation Club
  [15,35 Syed Shabir Pasha, 25 R Amalraj, 73 Joseph, 83 Syed Minzahul Islam]
[Mar 18]
Central Excise RC         2-3 Hindustan Aeronautics Limited
  [C: 67 Baiju, 71 Naushad; H: 41,? Sunil Kumar, 51 Xavier Vijayakumar]
[Mar 19]
Indian Bank               4-1 State Bank of India
  [I: 60,? Joseph, Hamilton Bobby, Syed Shabir Pasha; S: 3 Khaja Mohiuddin]

Indian Bank and Hindustan Aeronautics Limited to intergroup stage.


Inter-Group Stage

Group I [Bhopal, Madhya Pradesh]

Table:
 1.Indian Bank                    4  2  2  0  7- 2  8  [Chennai, Tamil Nadu]
 2.Punjab Police                  4  1  3  0 11- 4  6  [Jalandhar, Punjab]
 3.Sporting Clube de Goa          4  1  3  0  6- 3  6  [Goa]
 4.Tata Football Academy          4  1  2  1 11- 5  5  [Jamshedpur, Bihar]
 5.Eastern Sporting Union         4  0  0  4  1-22  0  [Imphal, Manipur]

[Apr 3]
Sporting Clube de Goa     0-0 Indian Bank
Tata Football Academy     2-2 Punjab Police
  [T: 34 Shubash Chakraborty, 78 Syed Rahim Nabi; P: 25 Sher Singh, 65 Praveen Kumar]
[Apr 5]
Sporting Clube de Goa     1-1 Punjab Police
  [S: Elvis Lopez; P: 85 Jatindra Singh]
Indian Bank               4-0 Eastern Sporting Union
  [8 Elwaseg Badr, 2xSyed Shabir Pasha, ?]
[Apr 7]
Tata Football Academy     7-0 Eastern Sporting Union
Punjab Police             1-1 Indian Bank
[Apr 9]
Punjab Police             7-0 Eastern Sporting Union
  [16,31 Praveen Kumar, 18 Sher Singh, 19,43 Gurpreet Singh, 40 Vijay Pal, ?]
Tata Football Academy     1-1 Sporting Clube de Goa
[Apr 11]
Sporting Clube de Goa     4-1 Eastern Sporting Union
  [S: 20 Pascoal Perreira, 28,38 Premanand Gadekar, 90 Agnelo Rego; E: 71 S Rohendro]
Tata Football Academy     1-2 Indian Bank

Indian Bank and Punjab Police to promotion playoff.


Group II  [Bhopal, Madhya Pradesh] 

Table:
 1.Dempo Sports Club               4  4  0  0 11- 3 12  [Goa]
 2.Hindustan Aeronautics Limited   4  3  0  1  8- 5  9  [Bangalore, Karnataka]
 3.Border Security Force           4  2  0  2  4- 5  6  [Jalandhar, Punjab]
 4.Mohammedan Sporting Club        4  1  0  3  7- 9  3  [Calcutta, West Bengal]
 5.Assam Rifles                    4  0  0  4  2-10  0  [Lokhra, Assam]

[Apr 2]
Dempo Sports Club         3-0 Hindustan Aeronautics Limited
[Apr 4]
Border Security Force     0-2 Hindustan Aeronautics Limited
Mohammedan Sporting Club  3-1 Assam Rifles
  [M: 33 Saroj Das, 38 Nazimul Haque, 64 Abdul Khalique; A: 18 Akum Ao]
[Apr 6]
Mohammedan Sporting Club  2-4 Hindustan Aeronautics Limited
  [M: 44 Kasif Jamal, 49 Nazimul Haque; H: 32,37,58 Dayanand, 65 Sunil Kumar]
Dempo Sports Club         4-1 Assam Rifles
  [D: 25 Arslan Talipov, 37 Tejinder Kumar, 64,86 Levy Coelho; A: 85 Akum Ao]
[Apr 8]
Assam Rifles              0-2 Hindustan Aeronautics Limited
  [54 Xavier Vijayakumar, 88 Sunil Kumar]
Dempo Sports Club         2-1 Border Security Force
 [D: 50 Levy Coelho, 58 Arslan Talipov; B: 22 Paramjit Singh]
[Apr 10]
Border Security Force     1-0 Assam Rifles
  [77 Raghbir Singh]
Dempo Sports Club         2-1 Mohammedan Sporting Club
  [D: 74 Mario Soares, Clifford Miranda; M: 43 Kasif Jamal]
[Apr 12]
Mohammedan Sporting Club  1-2 Border Security Force              [2-1?]

Dempo Sports and Hindustan Aeronautics Limited to promotion playoff.


Promotion Playoff [Malda, West Bengal]

Table:
 1.Hindustan Aeronautics Limited   3  2  1  0  6- 1  7  [Bangalore, Karnataka]
 2.Punjab Police                   3  1  2  0  2- 1  5  [Jalandhar, Punjab]
 3.Dempo Sports Club               3  1  1  1  2- 2  4  [Goa]            
 4.Indian Bank                     3  0  0  3  1- 7  0  [Chennai, Tamil Nadu]

[Apr 18]
Indian Bank               0-4 Hindustan Aeronautics Limited
  [13 Xavier, 34,89 Sunil Kumar, 88 Satish]
[Apr 19]
Dempo Sports Club         0-0 Punjab Police
[Apr 21]
Dempo Sports Club         0-1 Hindustan Aeronautics Limited
  [44 Rajendra Prasad]
[Apr 22]
Punjab Police             1-0 Indian Bank
  [12 Sher Singh]
[Apr 24]
Punjab Police             1-1 Hindustan Aeronautics Limited
  [P: 35 Praveen Kumar; H: 70 Dayanand]
[Apr 25]
Dempo Sports Club         2-1 Indian Bank
  [D: 5 Clifford Miranda, 51 Levy Coelho; I: 23 Syed Shabir Pasha]

Hindustan Aeronautics Limited and Punjab Police promoted.


Cup Tournaments 2000

Santosh Trophy 2000

Qualifying Rounds:

Cluster I: in Chalakudy.

1. Services                 2   2  0  0    6- 0     6
2. Gujarat                  2   1  0  1    5- 3     3
3. Rajasthan                2   0  0  2    0- 8     0
 . Sikkim *                 0   0  0  0    0- 0     0
* Sikkim pulled out

19-Mar-00: Services       3-0 Gujarat
 [5 X. Fernandes, 56 Sajith Kumar, 76 R. Das]
21-Mar-00: Rajasthan      0-5 Gujarat
 [9,85 Rajiv Karir, 30 Ranjit Sisodiya, 73 Anil Tomar, 79 AK Mondal]
23-Mar-00: Rajasthan      0-3 Services
 [2,41 Preetam Bahadur, 53 Johnny Gangmei]

Cluster II: in Chalakudy.

1. Manipur                  2   2  0  0   10- 1     6
2. Bihar                    2   1  0  1    7- 2     3
3. Himachal Pradesh         2   0  0  2    0-14     0

26-Mar-00: Bihar          6-0 Himachal Pradesh
 [20 Deepak Kumar Sinha, 23 Shamim Khan, 44,54 Amjad Hussain, 60 Bablu Thapa,
  72 Saluka Kalundia]
27-Mar-00: Manipur        8-0 Himachal Pradesh
 [29,84,90 Mangelm Jao Singh, 41 Shyamchand, 75 Guneshwor,
   78 Bantu Golmei, 83 Stephen Hmar, 85 Nilakumar]
28-Mar-00: Manipur        2-1 Bihar
 [M: 49,87 T Narendra Singh; B: 10 Saluka Kalundia]

Cluster III: in Chalakudy.

1. Railways                 2   2  0  0   19- 2     6
2. Andhra Pradesh           2   1  0  1    7- 3     3
3. Daman & Diu              2   0  0  2    0-21     0
 . Mizoram *                0   0  0  0    0- 0     0 
* Mizoram pulled out

22-Mar-00: Railways      16-0 Daman & Diu
 [5,38,44,55,77 Balai Mondal, 13,21,30,59 Manjinder Singh, 25,33,52,67 Kamal Ghosh, 
  75 Moin-ul-Haq, 88 Nazeem Riyazi, 89 Manjit Singh]
24-Mar-00: Andhra Pradesh 5-0 Daman & Diu
 [2 Syed Abdul Saleel, 69 T Prasana Kumar, 76 Sriram, 78 Johnson, 79 Nagarjuna]
25-Mar-00: Andhra Pradesh 2-3 Railways
 [A: 65,87 Johnson; R: 25,39 Balai Mondal, 40 Majinder Singh]

Cluster IV: in Chalakudy.
 
1. Punjab                   2   2  0  0    3- 0     6
2. Tripura                  2   1  0  1    2- 1     3
3. Pondicherry              2   0  0  2    0- 4     0

02-Apr-00: Pondicherry    0-2 Tripura
 [6 Sujith Ghosh, 53 Arindam Ghosh]
03-Apr-00: Punjab         1-0 Tripura
 [70 Kuldeep Singh]
04-Apr-00: Pondicherry    0-2 Punjab
 [11,69 Jaswinder Singh]

Cluster V: in Chalakudy.
 
1. Uttar Pradesh            2   1  1  0    3- 2     4
2. Madhya Pradesh           2   0  2  0    1- 1     2
3. Assam                    2   0  1  1    3- 4     1
 . Andaman & Nicobar Island 0   0  0  0    0- 0     0
* Andaman & Nicobar Island pulled out

02-Apr-00: Uttar Pradesh  3-2 Assam
 [U: 42 Nandan Singh, 51 Ajay Singh Rawat, 81 Jatin Singh Bisht; A: 80,81 Akum Ao]
03-Apr-00: Madhya Pradesh 1-1 Assam
 [M: 19 Mustak Ali Khan; A: 73 Akum Ao]
05-Apr-00: Madhya Pradesh 0-0 Uttar Pradesh

Cluster VI: in Chalakudy.

1. Karnataka                1   1  0  0   10- 2     3
2. Jammu & Kashmir          1   0  0  1    2-10     0
 . Nagaland *               0   0  0  0    0- 0     0
* Nagaland pulled out

05-Apr-00: Karnataka     10-2 Jammu & Kashmir
 [K: 2,31 RC Prakash, 22 Murali, 25,27 Sunil, 26,47,62,81 Peter, 
  28 Xavier Vijayakumar; J: 32 Ranjeet Singh, 63 Gurmeet Singh]

Cluster VII: in Chalakudy.
 
1. Orissa                   2   1  1  0    2- 1     4  [win on draw of lots]
2. Delhi                    2   1  1  0    2- 1     4
3. Chandigarh               2   0  0  2    2- 4     0
 . Arunachal Pradesh *      0   0  0  0    0- 0     0
* Arunachal Pradesh pulled out

29-Mar-00: Chandigarh     1-2 Orissa
 [C: Rajeev Rattan; O: 59 Meghrai Tudu, 78 Kapur Chand Yadav]
31-Mar-00: Delhi          0-0 Orissa
02-Apr-00: Delhi          2-1 Chandigarh
 [D: 34 Vimal Thapa, 83 Hitender Rawat; C: 8 Viney Kanwar]

Cluster VIII: in Chalakudy.
  
1. Maharashtra              1   1  0  0    7- 0     3
2. Haryana                  1   0  0  1    0- 7     0
 . Meghalaya *              0   0  0  0    0- 0     0
* Meghalaya pulled out

07-Apr-00: Maharashtra    7-0 Haryana
 [24,62 Mohammed Najeeb, 28,50 Manjit Singh,
  42 Khalid Siddique, 64 Aqueel Ansari, 77 Asif Jamal]


Quarterfinal Playoffs:
30-Mar-00: Services       4-0 Manipur
 [VK Mishra, 35 Amar Bahadur Thapa, 44 Johnny Gangmei, 75 Sajith Kumar]
07-Apr-00: Railways       0-2 Punjab
 [64 Jaswinder Singh, 80 Rampal]
07-Apr-00: Uttar Pradesh  0-2 Karnataka
 [54 Peter, 56 Sunil]
08-Apr-00: Orissa         1-5 Maharashtra
 [O: 32 Nipendra Das; M: 22,35,79 Mohammed Najeeb, 30 Manjith Singh, 75 Ali Abbas Rizvi]

Quarterfinals:

Group X: in Thrissur.
   
1. Kerala                   3   2  1  0    8- 4     7
2. Bengal                   3   1  2  0    7- 3     5
3. Karnataka                3   0  2  1    4- 5     2
4. Services                 3   0  1  2    3-10     1

10-Apr-00: Bengal         2-2 Karnataka
 [B: 1 Dipankar Roy, Raman Vijayan; K: 79 Sunil Kumar, 88 RC Prakash]
11-Apr-00: Kerala         5-2 Services
 [K: 2 Sylvester Ignatius, 43,62,64,69 Asif Saheer;
  S: 20 Preetam Bahadur, 54 Johnny Gangmei]
13-Apr-00: Bengal         4-0 Services
 [51,74 Raman Vijayan, 57,81 James Singh]
14-Apr-00: Kerala         2-1 Karnataka
 [Ke: 5 K Naushad, 41 IM Vijayan; Ka: 67 RC Prakash]
16-Apr-00: Services       1-1 Karnataka
 [S: 44 Sajith Kumar; K: 28 Murali]
16-Apr-00: Kerala         1-1 Bengal
 [K: 82 B Edison; B: 36 RP Singh]

Group Y: in Thrissur.

1. Maharashtra              3   2  1  0    7- 1     7
2. Goa                      3   1  2  0    6- 3     5
3. Punjab                   3   0  2  1    3- 5     2
4. Tamil Nadu               3   0  1  2    1- 8     1

09-Apr-00: Tamil Nadu     1-1 Punjab
 [T: 79 Syed Shabir Pasha; P: 90 Sukhjit Singh]
11-Apr-00: Tamil Nadu     0-4 Maharashtra
 [2 Mohammed Najeeb, 8 Khalid Jamil, 17 Khalid Siddique, 68 Naushad Moosa]
12-Apr-00: Goa            2-2 Punjab
 [G: 33 Francis Silveira, 71 Alvito D'Cunha; P: 45,79 Sukhjit Singh]
14-Apr-00: Punjab         0-2 Maharashtra
 [67,87 Mohammed Najeeb]
15-Apr-00: Tamil Nadu     0-3 Goa
 [24,26 Alvito D'Cunha, 88 Bruno Cuntinho]
17-Apr-00: Goa            1-1 Maharashtra
 [G: 58 Mario Soares; M: 75 Bungo Singh]

Semifinals:

19-Apr-00: Kerala         2-0 Goa
 [40,66 Sylvester Ignatius]
20-Apr-00: Maharashtra    3-1 Bengal
 [M: 32 Manjit Singh, 45 Naushad Moosa, 87 Bungo Singh; B: 36 Raman Vijayan]

Third Place Playoff:

22-Apr-00: Bengal         2-0 Goa
 [16 Dharamjit Singh (own goal), 46 James Singh]

Final:

23-Apr-00: Kerala         0-1 Maharashtra
 [18 Mohammed Najeeb]


Other Tournaments


All Airlines Gold Cup-Final: 

Mohun Bagan         2-0 Tollygunge Agragami 
  [Jose Ramirez Barreto, Dos Santos] 


1999/00.

2000 (regional leagues).

2001 (regional leagues).

2001/02.

list of champions.

list of topscorers.

list of calcutta league champions.

list of delhi league champions.

list of goa league champions.

list of federation cup finals.

list of santosh trophy finals.

list of durand cup finals.

list of ifa shield finals.

list of rovers cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Arunava Chaudhuri for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Arunava Chaudhuri (chaudhua@uni-duesseldorf.de),
Last updated: 6 Dec 2006

(C) Copyright Arunava Chaudhuri and RSSSF 2001/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.