Indonesia Cup 2007

Piala Indonesia 2007

NB: played in 4 zones, each with 23 clubs, of which 9 have a bye to
    the first round proper while the other 14 enter the qualifying
    round, which is played over 1 leg

Qualifying Round

Zona 1
[May 9]
Persibut Bungo/Tebo    3-0 PSBL Bandar Lampung
PS Asahan              2-3 PSKPS Padang Sidempuan
PSAP Sigli             1-0 PSP Padang
PSBL Langsa            2-0 PSLS Lhokseumawe
Persires Rengat        0-1 Persih Tembilahan
PS Penajam Medan Jaya  2-3 PS Palembang
PSBS Bangkinang        abd PSPS Pekanbaru                [abandoned at 3-3 after 90']      
[May 10]
PSBS Bangkinang        3-3 PSPS Pekanbaru                [extra time, 4-3 pen]

Zona 2 [May 9]
PSISra Sragen          1-3 PSIR Rembang
Pesik Kuningan         0-3 Persikab Bandung
Persipasi Bekasi       1-0 Pro Duta SA Bandung
Persikad Depok         1-0 Persiku Kudus                 [aet]
Krakatau Steel Cilegon 0-1 Perserang Serang
PSB Bogor              2-0 Persipur Purwodadi
Persik Kendal          1-0 Persibat Batang

Zona 3 [May 9]
Persedikab Kediri      0-0 Persibo Bojonegoro            [aet (15') , 2-4 pen]
Persida Sidoarjo       1-2 Gresik United 
PPSM Sakti Magelang    1-0 Persebi Boyolali
Persewangi Banyuwangi  1-0 Persid Jember
Persipon Pontianak     3-0 PS Mojokerto Putra 
Perst Tabanan          2-0 Persipro Probolinggo  
Persiba Bantul         w/o Persepar Palangkaraya

Zona 4 [May 9]
Perssin Sinjai         w/o Persipal Palu
Mitra Kukar            1-0 Persekaba Yahukimo
Persemalra Tual        w/o Persim Maros
Persipare Parepare     1-0 Persidago Gorontalo
Gaspa Palopo           w/o Persisam Putra Samarinda
Persitoli Tolikara     1-4 Persidafon Dafonsoro
Persido Donggala       2-1 Persigo Gorontalo

Round 1

Zona 1

First Legs
[May 13]
Semen Padang           5-0 PSKPS Padang Sidempuan
PSAP Sigli             3-0 Persiraja Banda Aceh
Persikota Tangerang    0-0 PSBL Langsa
PSSB Bireuen           5-1 Persih Tembilahan
[May 14]
Sriwijaya FC Palembang 3-3 PS Palembang
[May 23]
Persita Tangerang      1-0 Persitara Jakarta Utara
[May 24]
PSBS Bangkinang        0-1 PSDS Deli Serdang
[May 27]
PSMS Medan             2-0 Persibut Bungo/Tebo

Second Legs
[May 17]
PSKPS Padang Sidempuan 2-1 Semen Padang
Persiraja Banda Aceh   3-1 PSAP Sigli
PSBL Langsa            3-1 Persikota Tangerang 
Persih Tembilahan      0-1 PSSB Bireuen  
PS Palembang           1-2 Sriwijaya FC Palembang
[Jun 6]
Persibut Bungo/Tebo    0-0 PSMS Medan
PSDS Deli Serdang      6-0 PSBS Bangkinang 
[Jun 12]
Persitara Jakarta U.   3-2 Persita Tangerang

Zona 2

First Legs
[May 13]
PSIS Semarang          1-0 Persikab Bandung
PSB Bogor              0-0 Persijap Jepara
PSIM Yogyakarta        2-1 Persipasi Bekasi
PSS Sleman             2-1 Persikad Depok
Pelita Jaya Purwakarta 1-0 Perserang Serang
[May 14]
Persija Jakarta        2-0 PSIR Rembang
[May 15]
Persikabo Bogor        0-0 Persis Solo
[Jun 3]
Persib Bandung         3-0 Persik Kendal

Second Legs
[May 16]
Persikab Bandung       0-0 PSIS Semarang
Persijap Jepara        3-1 PSB Bogor
[May 17]
Persipasi Bekasi       2-1 PSIM Yogyakarta               [aet, 5-4 pen]
Persikad Depok         2-2 PSS Sleman
Perserang Serang       1-1 Pelita Jaya Purwakarta
PSIR Rembang           0-1 Persija Jakarta 
[May 24]
Persis Solo            1-1 Persikabo Bogor               [aet, 4-3 pen]
[Jun 7]
Persik Kendal          1-0 Persib Bandung

Zona 3

First Legs
[May 16]
Persik Kediri          2-2 Persibo Bojonegoro
[May 17]
Arema Malang           2-1 Persiba Bantul
[May 19]
Delta Putra Sidoarjo   1-1 Persegi Bali FC
[May 22]
Persebaya Surabaya     1-0 Persema Malang
[May 27]
Gresik United          1-0 PPSM Sakti Magelang  
Persela Lamongan       1-0 Persekabpas Pasuruan
[May 30]
PKT Bontang            6-0 Persewangi Banyuwangi
Persipon Pontianak     3-0 Perst Tabanan 

Second Legs 
[May 26]
Persegi Bali FC        1-2 Delta Putra Sidoarjo          [aet]
[May 29]
Persema Malang         0-0 Persebaya Surabaya
[Jun 6]
Persekabpas Pasuruan   2-0 Persela Lamongan
Persewangi Banyuwangi  3-2 PKT Bontang
Perst Tabanan          3-2 Persipon Pontianak
PPSM Sakti Magelang    0-2 Gresik United
[Jun 7]
Persibo Bojonegoro     1-1 Persik Kediri
Persiba Bantul         2-1 Arema Malang                  [aet, 5-6 pen]

Zona 4

First Legs
[May 13]
Persemalra Tula        w/o Persma Manado                 [Persma withdrew]
Persipare Parepare     0-1 Persiba Balikpapan
Persibom Kotamobagu    2-0 Mitra Kukar
[May 15]
Persmin Minahasa       0-0 Persidafon Dafonsoro
[May 20]
Persiter Ternate       2-1 Persiwa Wamena
[May 24]
PSM Makassar           3-0 Perssin Sinjai
[May 25]
Persipura Jayapura     7-0 Persido Donggala 
[Jun 5]
Gaspa Palopo           1-2 Perseman Manokwari

Second Legs
[May 17]
Persiba Balikpapan     3-0 Persipare Parepare
Persma Manado          o/w Persemalra Tual               [Persma withdrew]
[May 18]
Mitra Kukar            4-0 Persibom Kotamobagu
[May 27]
Persiwa Wamena         1-0 Persiter Ternate
[Jun 6]
Persidafon Dafonsoro   2-0 Persmin Minahasa 
Persido Donggala       1-4 Persipura Jayapura
[Jun 10]
Perssin Sinjai         2-1 PSM Makassar
Perseman Manokwari     3-0 Gaspa Palopo

1/16 Finals

Zona 1

First Legs 
[Jun 7]
PSAP Sigli             3-1 PSBL Langsa
[Jun 13]
PSSB Bireuen           0-0 Sriwijaya FC Palembang
[Jun 14]
PSMS Medan             1-1 Semen Padang
[Jun 17]
Persita Tangerang      2-0 PSDS Deli Serdang

Second Legs
[Jun 12]
PSBL Langsa            1-0 PSAP Sigli
[Jun 18]
Sriwijaya FC Palembang 4-0 PSSB Bireuen
[Jun 19]
Semen Padang           0-2 PSMS Medan
[Jun 23]
PSDS Deli Serdang      1-0 Persita Tangerang

Zona 2

First Legs
[Jun 8]
Persis Solo            0-0 Persipasi Bekasi
[Jun 9]
Persija Jakarta        1-0 PSIS Semarang
[Jun 13]
PSS Sleman             0-3 Pelita Jaya Purwakarta
[Jun 15]
Persijap Jepara        0-0 Persib Bandung

Second Legs 
[Jun 19]
Persib Bandung         0-0 Persijap Jepara               [aet, 3-4 pen]
[Jun 20]
PSIS Semarang          1-1 Persija Jakarta
[Jun 21]
Persipasi Bekasi       0-1 Persis Solo
Pelita Jaya Purwakarta 1-0 PSS Sleman

Zona 3

First Legs
[Jun 10]
Persebaya Surabaya     1-1 Delta Putra Sidoarjo 
[Jun 11]
Persibo Bojonegoro     1-0 Gresik United   
[Jun 12]
Persekabpas Pasuruan   1-0 Arema Malang
[Jun 13]
PKT Bontang            0-0 Persipon Pontianak

Second Legs
[Jun 14]
Gresik United          3-1 Persibo Bojonegoro
[Jun 16]
Delta Putra Sidoarjo   0-0 Persebaya Surabaya
[Jun 17]
Arema Malang           0-0 Persekabpas Pasuruan
[Jun 21]
Persipon Pontianak     1-2 PKT Bontang

Zona 4

First Legs 
[Jun 7]
Mitra Kukar            3-1 Persemalra Tual
[Jun 14]
PSM Makassar           3-1 Persiwa Wamena
Persiba Balikpapan     2-1 Perseman Manokwari
Persidafon Dafonsoro   0-0 Persipura Jayapura

Second Legs
[Jun 12]
Persemalra Tual        2-0 Mitra Kukar
[Jun 17]
Persipura Jayapura     2-0 Persidafon Dafonsoro
[Jun 18]
Persiwa Wamena         2-1 PSM Makassar
[Jun 21]
Perseman Manokwari     1-0 Persiba Balikpapan

1/8 Finals

First Legs
[Aug 27]
Persijap Jepara        1-0 Pelita Jaya Purwakarta 
[Aug 28]
Persis Solo            0-0 Persita Tangerang
[Sep 4]
Perseman Manokwari     1-2 Sriwijaya FC Palembang
PSMS Medan             4-0 Gresik United
[Sep 9]
Persipura Jayapura     4-0 Persemalra Tual 
[Oct 24]
PKT Bontang            1-3 Delta Putra Sidoarjo
[Oct 25]
PSAP Sigli             2-2 Persekabpas Pasuruan
[Nov 13]
Persija Jakarta        2-0 PSM Makassar

Second Legs
[Sep 12]
Persemalra Tual        1-1 Persipura Jayapura      
Gresik United          0-1 PSMS Medan      
[Oct 25]
Persita Tangerang      2-1 Persis Solo  
[Oct 27]
Sriwijaya FC Palembang w/o Perseman Manokwari            [Perseman withdrew or
[Oct 29]                                                  disqualified]
Delta Putra Sidoarjo   3-1 PKT Bontang     
Pelita Jaya Purwakarta 3-1 Persijap Jepara      
[Oct 30]
Persekabpas Pasuruan   3-2 PSAP Sigli    
[Nov 25]
PSM Makassar           1-0 Persija Jakarta               


Quarterfinals

First Legs
[Dec 1]
Persekabpas Pasuruan   2-2 Persipura Jayapura
  [Ahmad Junaidi 75, 81; Alberto da Costa 50, Ernest Jeremiah 92]
[Dec 6]
Delta Putra Sidoarjo   1-1 Persija Jakarta
  [Jose Sebastian Vasquez 2; Ruben Ceco 67]
[Dec 9]
Persita Tangerang      1-0 Pelita Jaya Purwakarta
  [Firman Utina 83]
[Dec 22]
PSMS Medan             2-0 Sriwijaya FC Palembang
  [Gustavo Chena 7, Mbom Julien 15]

Second Legs
[Jan 3]
Persija Jakarta        2-0 Delta Putra Sidoarjo 
  [Bambang Pamungkas 60, 83]
[Jan 4]
Persipura Jayapura     3-0 Persekabpas Pasuruan
  [Alberto 'Beto' Goncalves 81, 84, Muhammad Bachtiar 86]
[Jan 5]
Sriwijaya FC Palembang 4-0 PSMS Medan                    [aet]
  [Renato Ilyas 8, Keith Kayamba 55, 110, Leng Lolo 118]
[Jan 6]
Pelita Jaya Purwakarta 2-0 Persita Tangerang 
  [Ivan Jerkovic 45, Egi Melgiansyah 88]

Semifinals [Jan 10, Stadion Utama Gelora Bung Karno, Senayan (Jakarta Pusat)]
Persipura Jayapura     3-2 Persija Jakarta
  [Alberto 'Beto' Goncalves 30, 45, 54; Bambang Pamungkas 27,
   Hamka Hamzah 64]   
Pelita Jaya Purwakarta 0-0 Sriwijaya FC Palembang        [aet, 5-6 pen]

Third Place Match [Jan 13, Stadion Utama Gelora Bung Karno, Senayan (Jakarta Pusat)]
Persija Jakarta        2-1 Pelita Jaya Purwakarta 
  [Aliyudin  32, Ruben Ceco 78; Adolfo De Souza 56]

Final [Jan 13, Stadion Utama Gelora Bung Karno, Senayan (Jakarta Pusat)]
Persipura Jayapura     1-1 Sriwijaya FC Palembang        [aet, 0-3 pen]
  [Ernest Jeremiah 6; Keith Kayamba Gumbs 73]
  [penalties: Keith Kayamba Gumbs   0-1, Eduard Ivakdalam           0-1;
              Zah Rahan             0-2, David Da Rocca             0-2;
              Toni Sucipto          0-2, Alberto Goncalves Da Costa 0-3;
              Anoure Obiora Richard 0-3]
  [Persipura: 77-Jendry Pitoy; 4-Ricardo Salampessy, 14-Jack Komboy,
     45-Bio Paulin Pierre; 32-Victor Igbonefo, 10-Eduard Ivakdalam (cap.),
     23-Heru Nerly (6-David Da Rocca 59), 31-Paulo Rumere, 7-Stevi Bonsapia
     (11-Imanuel Wanggai 38 (16-Murzal Usman 82)); 9-Alberto Goncalves,
     18-Ernest Jeremiah; coach: Raja Isa Bin Raja Akram Shah;
   Sriwijaya: 12-Ferry Rotinsulu; 24-Christian Warobay, 31-Renato Eliyas
     (cap.), 19-Amrizal, 25-Isnan Ali (13-Dian Fachrudin 98);
     22-Slamet Riyadi, 10-Zah Rahan, 9-Anoure Obiora Richard,
     16-Benben Berlian (6-Toni Sucipto 114), 29-Wijay; 
     17-Keith Kayamba Gumbs; coach: Rahmad Darmawan;
   ref: Jimmy Napitupulu]

2006.

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of 3rd level champions.

list of amateur champions.

list of cup winners.


About this document

Sources: http://sepakbola-indonesia.com, Copa Dji Sam Soe

Prepared and maintained by Novan Herfiyana and Feri Istanto for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Novan Herfiyana (novanmedia@yahoo.com) and Feri Istanto (maspei@yahoo.com)
Last updated: 17 Jan 2008

(C) Copyright Novan Herfiyana, Feri Istanto and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.