Israel (Second Level) 2006/07


Liga Leumit

Final Table:

 1.Ironi Kiriat Shmona       33  18  10   5  57-34  64  Promoted
 2.Bnei Sakhnin              33  17   9   7  54-29  60  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Haifa              33  14   5  14  45-45  47
 4.Hapoel Be'er Sheva        33  11  13   9  47-36  45  [-1]
 5.Hapoel Acre               33  12   8  13  39-47  44
 6.Hapoel Ranana             33  10  12  11  34-31  42
 7.Hapoel Upper Nazareth     33  10  12  11  34-38  42
 8.Maccabi Akhi Nazareth     33  10   9  14  31-37  39
 9.Ironi Nir Ramat HaSharon  33   9  12  12  34-45  39
10.Bnei Lod                  33  11   6  16  33-50  39
------------------------------------------------------
11.Hapoel Ashkelon           33   8  14  11  35-33  38  Relegated
12.Hapoel Jerusalem          33   7  12  14  30-48  32  [-1]  Relegated

NB: Hapoel Be'er Sheva and Hapoel Jerusalem 1 point deducted for
    breaking budget rules

Round 1
[Aug 25]
Ironi Kiriat Shmona       1-0  Hapoel Ashkelon
Hapoel Be'er Sheva        0-0  Bnei Sakhnin
[Aug 26]
Hapoel Acre               1-0  Bnei Lod       
Maccabi Akhi Nazareth     0-3  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Haifa              2-0  Hapoel Ranana
Hapoel Jerusalem          0-0  Hapoel Upper Nazareth

Round 2
[Sep 8]
Hapoel Ranana             2-0  Hapoel Be'er Sheva
Hapoel Ashkelon           3-0  Hapoel Haifa
Bnei Lod                  0-1  Ironi Kiriat Shmona
[Sep 9]
Bnei Sakhnin              3-2  Hapoel Jerusalem
Maccabi Akhi Nazareth     2-0  Hapoel Acre
[Sep 11]
Ironi Nir Ramat HaSharon  0-0  Hapoel Upper Nazareth

Round 3
[Sep 15]
Ironi Kiriat Shmona       3-0  Maccabi Akhi Nazareth
Hapoel Jerusalem          1-0  Hapoel Ranana
Hapoel Be'er Sheva        2-0  Hapoel Ashkelon
[Sep 16]
Hapoel Acre               2-1  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Upper Nazareth     0-1  Bnei Sakhnin
Hapoel Haifa              0-1  Bnei Lod       

Round 4
[Sep 29]
Hapoel Ranana             0-0  Hapoel Upper Nazareth
Maccabi Akhi Nazareth     1-2  Hapoel Haifa
Hapoel Ashkelon           0-0  Hapoel Jerusalem
[Sep 30]
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-0  Bnei Sakhnin
Bnei Lod                  1-3  Hapoel Be'er Sheva
Hapoel Acre               1-2  Ironi Kiriat Shmona

Round 5
[Oct 13]
Hapoel Be'er Sheva        1-1  Maccabi Akhi Nazareth
[Oct 14]
Hapoel Jerusalem          0-3  Bnei Lod                  	
Hapoel Haifa              3-1  Hapoel Acre               
Ironi Kiriat Shmona       3-1  Ironi Nir Ramat HaSharon  	
[Oct 16]
Hapoel Upper Nazareth     1-0  Hapoel Ashkelon	
Bnei Sakhnin              1-1  Hapoel Ranana                	

Round 6
[Oct 20]
Bnei Lod                  0-1  Hapoel Upper Nazareth
Maccabi Akhi Nazareth     1-2  Hapoel Jerusalem          	
Hapoel Acre               1-1  Hapoel Be'er Sheva        
[Oct 21]
Ironi Kiriat Shmona       2-1  Hapoel Haifa              	
Hapoel Ashkelon           0-0  Bnei Sakhnin              
[Oct 23]
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-0  Hapoel Ranana                	

Round 7
[Oct 27]
Bnei Sakhnin              3-1  Bnei Lod                  
Hapoel Haifa              2-0  Ironi Nir Ramat HaSharon  	
Hapoel Ranana             2-0  Hapoel Ashkelon	
[Oct 28]
Hapoel Upper Nazareth     1-2  Maccabi Akhi Nazareth     	
Hapoel Be'er Sheva        0-0  Ironi Kiriat Shmona       
Hapoel Jerusalem          0-2  Hapoel Acre               

Round 8
[Nov 3]
Hapoel Haifa              0-2  Hapoel Be'er Sheva        
Hapoel Acre               1-3  Hapoel Upper Nazareth     	
Ironi Kiriat Shmona       5-0  Hapoel Jerusalem
[Nov 4]
Maccabi Akhi Nazareth     0-1  Bnei Sakhnin    
Bnei Lod                  0-2  Hapoel Ranana                	
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-4  Hapoel Ashkelon	

Round 9
[Nov 17]
Hapoel Be'er Sheva        1-1  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Jerusalem          0-2  Hapoel Haifa
[Nov 18]
Hapoel Upper Nazareth     1-1  Ironi Kiriat Shmona
Bnei Sakhnin              2-0  Hapoel Acre
Hapoel Ranana             0-1  Maccabi Akhi Nazareth
[Nov 20]
Hapoel Ashkelon           0-0  Bnei Lod       

Round 10
[Nov 24]
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-3  Bnei Lod                
Maccabi Akhi Nazareth     1-1  Hapoel Ashkelon         
Hapoel Acre               1-0  Hapoel Ranana           
[Nov 25]
Hapoel Haifa              2-2  Hapoel Upper Nazareth   
Ironi Kiriat Shmona       2-3  Bnei Sakhnin            
[Nov 27]
Hapoel Be'er Sheva        2-1  Hapoel Jerusalem        

Round 11
[Dec 1]
Hapoel Upper Nazareth     0-4  Hapoel Be'er Sheva      
Bnei Lod                  1-0  Maccabi Akhi Nazareth   
Hapoel Jerusalem          0-0  Ironi Nir Ramat HaSharon
[Dec 2]
Bnei Sakhnin              2-1  Hapoel Haifa            
Hapoel Ashkelon           0-0  Hapoel Acre             
[Dec 4]
Hapoel Ranana             4-1  Ironi Kiriat Shmona     

Round 12
[Dec 8]
Hapoel Ashkelon           0-1  Ironi Kiriat Shmona     
Bnei Lod                  0-1  Hapoel Acre             
Ironi Nir Ramat HaSharon  4-1  Maccabi Akhi Nazareth   
Hapoel Ranana             2-0  Hapoel Haifa            
[Dec 9]
Hapoel Upper Nazareth     4-0  Hapoel Jerusalem        
Bnei Sakhnin              1-3  Hapoel Be'er Sheva      

Round 13
[Dec 15]
Ironi Kiriat Shmona       2-2  Bnei Lod                
Hapoel Upper Nazareth     0-1  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Jerusalem          2-3  Bnei Sakhnin            
[Dec 16]
Hapoel Haifa              2-2  Hapoel Ashkelon         
Hapoel Acre               2-0  Maccabi Akhi Nazareth   
[Jan 9]
Hapoel Be'er Sheva        0-2  Hapoel Ranana           

Round 14
[Dec 29]
Maccabi Akhi Nazareth     2-1  Ironi Kiriat Shmona     
Hapoel Ranana             2-2  Hapoel Jerusalem        
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-1  Hapoel Acre             
Bnei Lod                  1-0  Hapoel Haifa            
[Dec 30]
Hapoel Ashkelon           2-2  Hapoel Be'er Sheva      
Bnei Sakhnin              3-0  Hapoel Upper Nazareth   

Round 15
[Jan 5]
Hapoel Haifa              1-0  Maccabi Akhi Nazareth   
Ironi Kiriat Shmona       1-2  Hapoel Acre             
[Jan 6]
Hapoel Upper Nazareth     0-0  Hapoel Ranana           
Bnei Sakhnin              3-0  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Be'er Sheva        6-0  Bnei Lod                
[Jan 8]
Hapoel Jerusalem          0-0  Hapoel Ashkelon         

Round 16
[Jan 12]
Hapoel Acre               2-1  Hapoel Haifa            
Hapoel Ashkelon           2-0  Hapoel Upper Nazareth   
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-1  Ironi Kiriat Shmona     
Bnei Lod                  2-2  Hapoel Jerusalem        
[Jan 13]
Maccabi Akhi Nazareth     2-0  Hapoel Be'er Sheva      
Hapoel Ranana             1-1  Bnei Sakhnin            

Round 17
[Jan 19]
Hapoel Ranana             0-0  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Jerusalem          0-0  Maccabi Akhi Nazareth   
[Jan 20]
Bnei Sakhnin              1-1  Hapoel Ashkelon         
Hapoel Be'er Sheva        1-1  Hapoel Acre  
[Jan 22]
Hapoel Haifa              1-3  Ironi Kiriat Shmona     
[Jan 23]
Hapoel Upper Nazareth     1-0  Bnei Lod                

Round 18
[Jan 26]
Hapoel Acre               0-0  Hapoel Jerusalem        
Bnei Lod                  0-4  Bnei Sakhnin            
Ironi Nir Ramat HaSharon  2-0  Hapoel Haifa            
Maccabi Akhi Nazareth     2-0  Hapoel Upper Nazareth   
[Jan 27]
Ironi Kiriat Shmona       1-1  Hapoel Be'er Sheva      
[Jan 29]
Hapoel Ashkelon           0-1  Hapoel Ranana           

Round 19
[Feb 2]
Hapoel Be'er Sheva        1-2  Hapoel Haifa            
Hapoel Jerusalem          1-2  Ironi Kiriat Shmona     
Hapoel Ashkelon           2-2  Ironi Nir Ramat HaSharon
[Feb 3]
Hapoel Upper Nazareth     2-2  Hapoel Acre             
Bnei Sakhnin              1-1  Maccabi Akhi Nazareth 
[Feb 5]  
Hapoel Ranana             3-0  Bnei Lod                

Round 20
[Feb 9]
Hapoel Haifa              1-0  Hapoel Jerusalem    
Bnei Lod                  2-0  Hapoel Ashkelon  
Ironi Kiriat Shmona       0-0  Hapoel Upper Nazareth
[Feb 10]
Hapoel Acre               0-4  Bnei Sakhnin   
Maccabi Akhi Nazareth     0-0  Hapoel Ranana 
[Feb 12]
Ironi Nir Ramat HaSharon  0-2  Hapoel Be'er Sheva    

Round 21
[Feb 16]
Hapoel Ranana             0-2  Hapoel Acre  
Bnei Lod                  1-2  Ironi Nir Ramat HaSharon 
Hapoel Ashkelon           3-1  Maccabi Akhi Nazareth   
[Feb 17]
Bnei Sakhnin              0-1  Ironi Kiriat Shmona    
Hapoel Jerusalem          2-1  Hapoel Be'er Sheva    
[Feb 19]
Hapoel Upper Nazareth     0-0  Hapoel Haifa    

Round 22
[Feb 23]
Ironi Nir Ramat HaSharon  0-3  Hapoel Jerusalem      
Hapoel Acre               3-1  Hapoel Ashkelon   
Maccabi Akhi Nazareth     2-0  Bnei Lod        
Hapoel Be'er Sheva        2-1  Hapoel Upper Nazareth    
[Feb 24]
Ironi Kiriat Shmona       2-1  Hapoel Ranana 
Hapoel Haifa              1-1  Bnei Sakhnin 

Round 23
[Mar 2]
Maccabi Akhi Nazareth     1-1  Hapoel Upper Nazareth    
Hapoel Haifa              2-0  Bnei Lod         
Hapoel Ranana             1-1  Bnei Sakhnin    
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-0  Hapoel Ashkelon  
[Mar 3]
Hapoel Be'er Sheva        0-0  Ironi Kiriat Shmona      
[Mar 5]
Hapoel Acre               1-2  Hapoel Jerusalem      

Round 24
[Mar 9]
Hapoel Ashkelon           1-0  Maccabi Akhi Nazareth 
Bnei Sakhnin              4-1  Hapoel Haifa
Ironi Kiriat Shmona       3-2  Hapoel Ranana 
[Mar 10]
Hapoel Jerusalem          1-1  Hapoel Upper Nazareth    
Hapoel Acre               2-2  Hapoel Be'er Sheva   
[Mar 12]
Bnei Lod                  0-0  Ironi Nir Ramat HaSharon 

Round 25
[Mar 16]
Hapoel Ranana             1-2  Hapoel Acre    
Hapoel Haifa              1-1  Ironi Kiriat Shmona  
Hapoel Upper Nazareth     1-1  Hapoel Ashkelon     
[Mar 17]
Hapoel Be'er Sheva        1-1  Hapoel Jerusalem
Ironi Nir Ramat HaSharon  0-2  Bnei Sakhnin     
[Mar 19]
Maccabi Akhi Nazareth     0-2  Bnei Lod      

Round 26 
[Mar 30]
Hapoel Jerusalem          2-1  Hapoel Ashkelon     
Ironi Kiriat Shmona       2-2  Ironi Nir Ramat HaSharon 
Hapoel Acre               1-5  Hapoel Haifa 
Hapoel Be'er Sheva        0-1  Hapoel Ranana
[Mar 31]
Bnei Lod                  4-0  Hapoel Upper Nazareth 
Bnei Sakhnin              1-0  Maccabi Akhi Nazareth 

Round 27
[Apr 6]
Hapoel Ranana             0-0  Hapoel Jerusalem  
Hapoel Haifa              2-1  Hapoel Be'er Sheva  
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-1  Hapoel Acre        
Maccabi Akhi Nazareth     0-2  Ironi Kiriat Shmona 
Hapoel Ashkelon           4-0  Bnei Lod
[Apr 7]
Hapoel Upper Nazareth     0-2  Bnei Sakhnin   

Round 28
[Apr 13]
Hapoel Be'er Sheva        1-3  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Acre               1-3  Maccabi Akhi Nazareth  
Hapoel Jerusalem          1-2  Bnei Lod
Hapoel Ranana             1-4  Hapoel Haifa     
Ironi Kiriat Shmona       4-2  Hapoel Upper Nazareth  
[Apr 14]
Bnei Sakhnin              1-1  Hapoel Ashkelon 

Round 29
[Apr 27]
Hapoel Haifa              2-1  Hapoel Jerusalem 
Maccabi Akhi Nazareth     1-1  Hapoel Be'er Sheva
Hapoel Upper Nazareth     2-1  Hapoel Acre 
[Apr 28]
Hapoel Ashkelon           0-0  Ironi Kiriat Shmona
Bnei Lod                  1-0  Bnei Sakhnin  
[Apr 30]
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-2  Hapoel Ranana

Round 30
[May 5]
Bnei Sakhnin              1-2  Hapoel Jerusalem
Ironi Kiriat Shmona       5-2  Bnei Lod
Hapoel Ranana             0-0  Maccabi Akhi Nazareth
Hapoel Acre               1-2  Hapoel Ashkelon
Hapoel Be'er Sheva        0-2  Hapoel Upper Nazareth
[May 7]
Hapoel Haifa              3-1  Ironi Nir Ramat HaSharon

Round 31 [May 12]
Maccabi Akhi Nazareth     2-0  Hapoel Haifa     
Bnei Sakhnin              2-0  Ironi Kiriat Shmona  
Hapoel Jerusalem          1-1  Ironi Nir Ramat HaSharon
Hapoel Upper Nazareth     2-0  Hapoel Ranana  
Bnei Lod                  1-0  Hapoel Acre     
Hapoel Ashkelon           1-3  Hapoel Be'er Sheva   
 
Round 32 
[May 19]
Ironi Kiriat Shmona       2-1  Hapoel Jerusalem
Hapoel Be'er Sheva        1-1  Bnei Lod
Hapoel Ranana             1-1  Hapoel Ashkelon
Ironi Nir Ramat HaSharon  1-1  Maccabi Akhi Nazareth
Hapoel Haifa              1-3  Hapoel Upper Nazareth
[May 21]
Hapoel Acre               3-1  Bnei Sakhnin

Round 33 
[May 25]
Bnei Sakhnin              1-2  Hapoel Be'er Sheva
Ironi Kiriat Shmona       2-0  Hapoel Acre
Hapoel Upper Nazareth     3-0  Ironi Nir Ramat HaSharon
[May 26]
Hapoel Jerusalem          0-3  Maccabi Akhi Nazareth
Hapoel Ashkelon           2-0  Hapoel Haifa
Bnei Lod                  2-2  Hapoel Ranana

Final Table:

 1.Ironi Kiriat Shmona       33  18  10   5  57-34  64  Promoted
 2.Bnei Sakhnin              33  17   9   7  54-29  60  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Haifa              33  14   5  14  45-45  47
 4.Hapoel Be'er Sheva        33  11  13   9  47-36  45  [-1]
 5.Hapoel Acre               33  12   8  13  39-47  44
 6.Hapoel Ranana             33  10  12  11  34-31  42
 7.Hapoel Upper Nazareth     33  10  12  11  34-38  42
 8.Maccabi Akhi Nazareth     33  10   9  14  31-37  39
 9.Ironi Nir Ramat HaSharon  33   9  12  12  34-45  39
10.Bnei Lod                  33  11   6  16  33-50  39
------------------------------------------------------
11.Hapoel Ashkelon           33   8  14  11  35-33  38  Relegated
12.Hapoel Jerusalem          33   7  12  14  30-48  32  [-1]  Relegated

NB: Hapoel Be'er Sheva and Hapoel Jerusalem 1 point deducted for
    breaking budget rules


2005/06.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Yaniv Bleicher

Prepared and maintained by James Wilson for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: James Wilson (jamespeterwilson@gmail.com)
Last updated: 29 May 2007

(C) Copyright James Wilson and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.