Israel 2013/14


Ligat Ha'Al
State Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  21  3  2  58-18  66  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  5  3  48-19  59  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  12  8  6  38-26  44  Championship Playoff
 4.Maccabi Haifa               26  13  5  8  39-30  44  Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  11  7  8  30-25  40  Championship Playoff
 6.Hapoel Tel-Aviv             26  11  6  9  51-38  39  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.M.S. Ashdod                 26   8  7 11  28-35  31  Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   8  7 11  27-34  31  Relegation Playoff
 9.Beitar Jerusalem            26   8  6 12  21-28  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Acco                 26   6  9 11  24-37  27  Relegation Playoff
11.Hapoel Raanana              26   6  8 12  20-33  26  Relegation Playoff
12.Maccabi Petah-Tikva         26   5  8 13  28-45  23  Relegation Playoff
13.Bnei-Yehuda                 26   4  8 14  26-39  20  Relegation Playoff
14.Ironi Nir Ramat-HaSharon    26   5  5 16  21-52  20  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 24]
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Yehuda                 1-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Acco                 0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Hapoel Haifa                
[Aug 25]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               3-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 2
[Aug 31]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Haifa                1-1 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         4-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         1-3 Beitar Jerusalem            
[Sep 1]
M.S. Ashdod                 3-2 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Bnei-Yehuda                 

Round 3
[Sep 21]
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 2-4 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 M.S. Ashdod                 
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-3 Hapoel Raanana              
[Sep 22]
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Sep 23]
Maccabi Haifa               0-3 Maccabi Tel-Aviv            

Round 4
[Sep 28]
M.S. Ashdod                 3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Bnei-Sakhnin                0-0 Maccabi Haifa               
Hapoel Haifa                0-4 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Sep 29]
Hapoel Raanana              2-2 Beitar Jerusalem            
[Sep 30]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Bnei-Yehuda                 

Round 5
[Oct 5]
Bnei-Yehuda                 2-4 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Acco                 2-1 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Hapoel Raanana              
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Beitar Jerusalem            
[Oct 6]
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               0-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 6
[Oct 19]
Hapoel Raanana              1-3 Hapoel Acco                 
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                awd M.S. Ashdod                 [awarded 3-0, originally 2-1]
Hapoel Haifa                2-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Petah-Tikva         0-3 Maccabi Haifa               
[Oct 20]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Oct 21]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 7
[Oct 25]
M.S. Ashdod                 2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Bnei-Yehuda                 0-0 Hapoel Raanana              
Hapoel Acco                 0-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-5 Hapoel Tel-Aviv             
[Oct 27]
Maccabi Haifa               0-1 Hapoel Haifa                
[Oct 28]
Maccabi Tel-Aviv            4-1 Bnei-Sakhnin                

Round 8
[Nov 2]
Beitar Jerusalem            2-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Raanana              1-0 Maccabi Haifa               
Bnei-Sakhnin                1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Haifa                2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         1-1 M.S. Ashdod                 
[Nov 3]
Hapoel Tel-Aviv             2-0 Hapoel Acco                 
[Nov 4]
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 9
[Nov 9]
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Yehuda                 2-2 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                0-4 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Acco                 
[Nov 11]
Maccabi Haifa               2-0 Beitar Jerusalem            
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Maccabi Petah-Tikva         

Round 10
[Nov 23]
Beitar Jerusalem            1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              3-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Acco                 3-2 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                1-3 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Petah-Tikva         1-3 Bnei-Sakhnin                
[Nov 24]
Hapoel Tel-Aviv             2-4 Maccabi Haifa               
[Nov 25]
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    

Round 11
[Nov 30]
M.S. Ashdod                 1-0 Beitar Jerusalem            
Hapoel Be'er-Sheva          3-0 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Haifa                
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Hapoel Tel-Aviv             
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-0 Bnei-Yehuda                 
[Dec 2]
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Acco                 
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Raanana              

Round 12
[Dec 7]
Bnei-Yehuda                 0-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Raanana              0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Acco                 2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 8]
Beitar Jerusalem            1-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Dec 9]
Hapoel Tel-Aviv             2-1 M.S. Ashdod                 

Round 13
[Dec 14]
M.S. Ashdod                 0-0 Hapoel Acco                 
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Hapoel Haifa                
[Dec 16]
Maccabi Haifa               1-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 17]
Bnei-Sakhnin                0-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Bnei-Yehuda                 

Round 14
[Dec 21]
M.S. Ashdod                 1-0 Bnei-Yehuda                 
Bnei-Sakhnin                4-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Tel-Aviv            5-0 Hapoel Acco                 
[Dec 22]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Maccabi Haifa               
[Dec 23]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Beitar Jerusalem            

Round 15
[Dec 28]
Bnei-Yehuda                 0-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Raanana              0-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Acco                 0-2 Bnei-Sakhnin                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               2-1 M.S. Ashdod                 
[Dec 29]
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 30]
Hapoel Tel-Aviv             1-3 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 16
[Jan 4]
M.S. Ashdod                 2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                0-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hapoel Tel-Aviv             
[Jan 5]
Hapoel Haifa                2-2 Beitar Jerusalem            
[Jan 6]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Maccabi Haifa               

Round 17
[Jan 11]
Beitar Jerusalem            1-1 Hapoel Raanana              
Bnei-Yehuda                 1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Acco                 1-3 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Nir Ramat-HaSharon    2-3 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               2-1 Bnei-Sakhnin                
[Jan 12]
Hapoel Tel-Aviv             4-0 Hapoel Haifa                
[Jan 13]
Ironi Kiriat-Shmona         3-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 18
[Jan 18]
Hapoel Raanana              1-4 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Acco                 
Maccabi Petah-Tikva         2-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Tel-Aviv            2-0 M.S. Ashdod                 
[Jan 19]
Beitar Jerusalem            0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Jan 20]
Hapoel Be'er-Sheva          3-1 Maccabi Haifa               

Round 19
[Jan 25]
M.S. Ashdod                 0-0 Bnei-Sakhnin                
Bnei-Yehuda                 2-2 Hapoel Haifa                
Hapoel Acco                 0-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Maccabi Haifa               1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Jan 26]
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Beitar Jerusalem            

Round 20
[Feb 1]
Hapoel Raanana              0-2 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                0-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         3-3 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 2]
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 3]
Beitar Jerusalem            1-0 Hapoel Acco                 

Round 21
[Feb 8]
M.S. Ashdod                 2-0 Maccabi Petah-Tikva         
Bnei-Yehuda                 0-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Hapoel Haifa                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Raanana              
[Feb 9]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 10]
Hapoel Acco                 2-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 23
[Feb 15]
Hapoel Raanana              0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Acco                 4-3 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Haifa                1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 16]
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Haifa               
[Feb 17]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Bnei-Sakhnin                

Round 23
[Feb 22]
M.S. Ashdod                 1-2 Hapoel Raanana              
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Beitar Jerusalem            
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-4 Hapoel Be'er-Sheva          
[Feb 23]
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Hapoel Haifa                
[Feb 24]
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 24
[Mar 1]
Beitar Jerusalem            2-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Acco                 1-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Petah-Tikva         1-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Mar 2]
Hapoel Raanana              0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Mar 3]
Hapoel Haifa                2-0 Bnei-Sakhnin                

Round 25
[Mar 8]
M.S. Ashdod                 4-5 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                2-0 Hapoel Raanana              
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Hapoel Acco                 
Maccabi Petah-Tikva         3-3 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Mar 9]
Maccabi Haifa               2-2 Bnei-Yehuda                 
[Mar 10]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Beitar Jerusalem            

Round 26
[Mar 15]
Beitar Jerusalem            0-1 Bnei-Sakhnin                
Bnei-Yehuda                 0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Raanana              1-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Acco                 1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Haifa                0-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Mar 16]
Ironi Nir Ramat-HaSharon    1-2 Maccabi Haifa               
[Mar 17]
Hapoel Tel-Aviv             2-3 Maccabi Tel-Aviv            

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            26  21  3  2  58-18  66  Championship Playoff
 2.Hapoel Be'er-Sheva          26  18  5  3  48-19  59  Championship Playoff
 3.Ironi Kiriat-Shmona         26  12  8  6  38-26  44  Championship Playoff
 4.Maccabi Haifa               26  13  5  8  39-30  44  Championship Playoff
 5.Bnei-Sakhnin                26  11  7  8  30-25  40  Championship Playoff
 6.Hapoel Tel-Aviv             26  11  6  9  51-38  39  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.M.S. Ashdod                 26   8  7 11  28-35  31  Relegation Playoff
 8.Hapoel Haifa                26   8  7 11  27-34  31  Relegation Playoff
 9.Beitar Jerusalem            26   8  6 12  21-28  30  Relegation Playoff
10.Hapoel Acco                 26   6  9 11  24-37  27  Relegation Playoff
11.Hapoel Raanana              26   6  8 12  20-33  26  Relegation Playoff
12.Maccabi Petah-Tikva         26   5  8 13  28-45  23  Relegation Playoff
13.Bnei-Yehuda                 26   4  8 14  26-39  20  Relegation Playoff
14.Ironi Nir Ramat-HaSharon    26   5  5 16  21-52  20  Relegation Playoff


Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  26  6  4  76-30  84  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  20  8  8  56-33  68
 3.Ironi Kiriat-Shmona         36  18 10  8  59-38  64
 4.Hapoel Tel-Aviv             36  16 10 10  72-47  58
 5.Maccabi Haifa               36  15  8 13  49-46  53
 6.Bnei-Sakhnin                36  13  8 15  37-47  47

Round 27
[Mar 22]
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Bnei-Sakhnin                
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Maccabi Haifa               
[Mar 24]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Tel-Aviv             

Round 28
[Mar 29]
Bnei-Sakhnin                1-4 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             4-0 Maccabi Haifa               
[Mar 31]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 29
[Apr 5]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Haifa               1-2 Bnei-Sakhnin                
[Apr 7]
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 30
[Apr 12]
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Tel-Aviv             3-0 Bnei-Sakhnin                
[Apr 13]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Maccabi Haifa               

Round 31
[Apr 19]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Haifa               2-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 21]
Bnei-Sakhnin                2-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 32
[Apr 26]
Bnei-Sakhnin                0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Tel-Aviv             3-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Apr 28]
Maccabi Haifa               1-3 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 33 [May 3]
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Maccabi Tel-Aviv            
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               1-1 Hapoel Tel-Aviv             

Round 34
[May 10] 
Bnei-Sakhnin                0-2 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[May 11]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 35
[May 13]
Bnei-Sakhnin                1-3 Hapoel Tel-Aviv             
[May 14]
Ironi Kiriat-Shmona         3-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 36 [May 17]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               
Hapoel Tel-Aviv             4-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            4-1 Bnei-Sakhnin                

Final Table:

 1.Maccabi Tel-Aviv            36  26  6  4  76-30  84  Champions
 2.Hapoel Be'er-Sheva          36  20  8  8  56-33  68
 3.Ironi Kiriat-Shmona         36  18 10  8  59-38  64
 4.Hapoel Tel-Aviv             36  16 10 10  72-47  58
 5.Maccabi Haifa               36  15  8 13  49-46  53
 6.Bnei-Sakhnin                36  13  8 15  37-47  47

Relegation Playoff 

Final Table:

 7.Beitar Jerusalem            33  12  6 15  31-32  42
 8.M.S. Ashdod                 33  10  9 14  35-45  39
 9.Hapoel Raanana              33   9 11 13  31-40  38
10.Hapoel Acco                 33   8 12 13  30-42  36
11.Hapoel Haifa                33   9  7 17  30-45  34
12.Maccabi Petah-Tikva         33   8  9 16  39-57  33
------------------------------------------------------
13.Ironi Nir Ramat-HaSharon    33   9  6 18  29-59  33  Relegated
14.Bnei-Yehuda                 33   7 10 16  32-45  31  Relegated

Round 27
[Mar 29]
M.S. Ashdod                 0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Acco                 1-1 Hapoel Raanana              
Hapoel Haifa                0-1 Bnei-Yehuda                 
[Mar 30]
Beitar Jerusalem            3-0 Maccabi Petah-Tikva         

Round 28
[Apr 5]
M.S. Ashdod                 4-1 Hapoel Haifa                
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-0 Hapoel Raanana              
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Hapoel Acco                 
[Apr 6]
Bnei-Yehuda                 1-0 Beitar Jerusalem            

Round 29
[Apr 12]
Hapoel Raanana              4-2 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Acco                 1-1 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                0-1 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
[Apr 13]
Beitar Jerusalem            1-0 M.S. Ashdod                 

Round 30
[Apr 19]
M.S. Ashdod                 1-0 Hapoel Acco                 
Bnei-Yehuda                 1-3 Hapoel Raanana              
Ironi Nir Ramat-HaSharon    4-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Apr 21]
Hapoel Haifa                1-0 Beitar Jerusalem            

Round 31 [Apr 26]
Beitar Jerusalem            4-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Hapoel Raanana              1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Acco                 1-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Bnei-Yehuda                 

Round 32 [May 3] 
M.S. Ashdod                 0-5 Maccabi Petah-Tikva         
Beitar Jerusalem            0-2 Hapoel Acco                 
Hapoel Haifa                0-2 Hapoel Raanana              
Ironi Nir Ramat-HaSharon    0-1 Bnei-Yehuda                 
 
Round 33 [May 10]
Bnei-Yehuda                 1-1 M.S. Ashdod                 
Hapoel Raanana              0-2 Beitar Jerusalem            
Hapoel Acco                 1-2 Ironi Nir Ramat-HaSharon    
Maccabi Petah-Tikva         2-1 Hapoel Haifa                

Final Table:

 7.Beitar Jerusalem            33  12  6 15  31-32  42
 8.M.S. Ashdod                 33  10  9 14  35-45  39
 9.Hapoel Raanana              33   9 11 13  31-40  38
10.Hapoel Acco                 33   8 12 13  30-42  36
11.Hapoel Haifa                33   9  7 17  30-45  34
12.Maccabi Petah-Tikva         33   8  9 16  39-57  33
------------------------------------------------------
13.Ironi Nir Ramat-HaSharon    33   9  6 18  29-59  33  Relegated
14.Bnei-Yehuda                 33   7 10 16  32-45  31  Relegated


Gvia HaMedina (State Cup)

Round 7
[Jan 7-8]
Hapoel Mahane Yehuda		Hapoel Petah Tikva		13
Hapoel Azor			Hapoel Nazareth Illit		12
Hapoel Baqa al-Gharbiyye	Hapoel Migdal HaEmek		21
Sektzia Ma'alot			Hakoah Ramat Gan		30
Hapoel Daliyat al-Karmel	Hapoel Rishon LeZion		00 (a.e.t. pen:1-3)
Hapoel Hadera			Beitar Tel Aviv Ramla		03
Maccabi Ironi Bat Yam		Maccabi Jaffa Kabilio		30
Maccabi Netanya			Ahva Arraba			10
Hapoel Afula			Maccabi D.Karmel		62
Hapoel Bnei Lod			Maccabi Ironi Netivot		22 (a.e.t. pen:4-3)
Hapoel Jerusalem		F.C. Kfar Qasm			01
Hapoel Kfar Shalem		Hapoel Katamon			01
Hapoel Ashkelon			Maccabi Sha'arayim		12
Maccabi Herzliya		Hapoel Kfar Saba		13

Round 8
[Jan 28-29]
*Top level clubs enter in this round
Sektzia Ma'alot			Hapoel Baqa al-Gharbiyye	42	
Hapoel Kfar Saba		Ahi Nazareth			11 (aet.pen:4-3)	
Hapoel Katamon			Hapoel Rishon LeZion		01	
Hapoel Ramat HaSharon		Maccabi Umm el-Fahm		40	
Ironi Kiryat Shmona		Hapoel Acre			30	
Maccabi Petah Tikva		Maccabi Yavne			41	
Hapoel Bnei Lod			Hapoel Afula			32 (aet)	
Beitar Tel Aviv Ramla		Hapoel Nazareth Illit		01	
Hapoel Be'er Sheva		Maccabi Sha'arayim		40	
Hapoel Ramat Gan		Maccabi Netanya			13 (aet)
S.C. Ashdod			Maccabi Tel Aviv		21 (aet)	
Hapoel Petah Tikva		Bnei Yehuda			21
Hapoel Ra'anana			Maccabi Haifa			00 (aet.pen:8-7)
F.C. Kfar Qasm			Bnei Sakhnin			12
Beitar Jerusalem		Maccabi Bat Yam			20
Hapoel Tel Aviv			Hapoel Haifa			12

1/8 Finals
[Feb 11-12]
Sektzia Ma'alot			Hapoel Petah Tikva		21
Maccabi Netanya			Hapoel Nazareth Illit		10
Bnei Sakhnin			Hapoel Rishon LeZion		01
Hapoel Ramat HaSharon		S.C. Ashdod			11 (aet.pen:8-7)
Hapoel Bnei Lod			Beitar Jerusalem		01
Hapoel Ra'anana			Maccabi Petah Tikva		12 (aet)
Hapoel Haifa			Ironi Kiryat Shmona		03
Hapoel Kfar Saba		Hapoel Be'er Sheva		02

1/4 Finals
[Mar 25-26]
Maccabi Petah Tikva		Sektzia Ma'alot			80
Maccabi Netanya			Hapoel Ramat HaSharon		30
Hapoel Rishon LeZion		Hapoel Be'er Sheva		23
Ironi Kiryat Shmona		Beitar Jerusalem		20

1/2 Finals
[Apr 16]
Maccabi Petah Tikva		Maccabi Netanya			12
Ironi Kiryat Shmona		Hapoel Be'er Sheva		21


Final
[May 7]
Maccabi Netanya			Ironi Kiryat Shmona		01 (aet)

Abed 97

Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Netanya             30  20  7  3  51-26  67  Promotion Group
 2.Hapoel Petah-Tikva          30  15  7  8  38-30  52  Promotion Group
 3.Bnei-Lod                    30  13 10  7  56-29  49  Promotion Group
 4.Maccabi Akhi-Nazrat         30  12  9  9  41-34  45  Promotion Group
 5.Hapoel Nazrat-Ilit          30  11 10  9  29-34  43  Promotion Group
 6.Hapoel Ramat-Gan            30  10 11  9  40-30  41  Promotion Group
 7.Hapoel Afula                30   9 13  8  48-32  40  Promotion Group
 8.Beitar Tel-Aviv Ramla       30   9 13  8  32-30  40  Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Maccabi Herzliya            30  10  9 11  36-32  39  Relegation Group
10.Hakoah Amidar Ramat-Gan     30  11  9 10  33-37  39  [-3]    Relegation Group
11.Hapoel Katamon (Jerusalem)  30  10  9 11  41-45  39  Relegation Group
12.Hapoel Rishon LeZion        30  11  6 13  43-49  39  Relegation Group
13.Hapoel Ashkelon             30   9 11 10  47-34  38  Relegation Group
14.Hapoel Jerusalem            30   8 13  9  35-31  37  Relegation Group
15.Maccabi Yavne               30  10  6 14  43-45  36  Relegation Group
16.Maccabi Om El Fahem         30   0  1 29  14-111 -4  [-5]  Relegation Group

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Maccabi Netanya             37  24  9  4  67-35  81  Promoted
 2.Hapoel Petah-Tikva          37  18 10  9  50-39  64  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Bnei-Lod                    37  16 12  9  67-36  60
 4.Maccabi Akhi-Nazrat         37  15 12 10  52-43  57
 5.Hapoel Ramat-Gan            37  13 13 11  53-38  52
 6.Hapoel Afula                37  11 16 10  60-43  49
 7.Beitar Tel-Aviv Ramla       37  10 15 12  39-45  45
 8.Hapoel Nazrat-Ilit          37  11 11 15  34-53  44

Relegation Group

 9.Maccabi Yavne               37  14  9 14  55-46  51
10.Maccabi Herzliya            37  13 11 13  49-39  50
11.Hapoel Rishon LeZion        37  14  8 15  55-53  50
12.Hapoel Jerusalem            37  11 16 10  47-39  49
13.Hakoah Amidar Ramat-Gan     37  13 12 12  45-46  48  [-3]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Katamon (Jerusalem)  37  12 12 13  52-56  48  Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Hapoel Ashkelon             37  11 13 13  55-45  46  Relegated
16.Maccabi Om El Fahem         37   0  1 36  15-139 -4  [-5]  Relegated

Promoted: Hapoel Kfar-Saba and Maccabi Kiriat-Gat 

Promotion/Relegation Playoff
  
First Leg [May 23]
Hapoel Katamon              0-3 Ironi Tiberias

Second Leg [May 28]
Ironi Tiberias              2-1 Hapoel Katamon        

NB: Ironi Tiberias promoted, Hapoel Katamon relegated


2012/13.

2014/15.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Kobi Hayat and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Kobi Hayat and Karel Stokkermans
Last updated: 11 Feb 2016

(C) Copyright Kobi Hayat, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.