Israel 2020/21


Ligat Ha'Al
Toto Cup
Liga Leumit

Ligat Ha'Al

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               26  19  2  5  52-20  59       Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            26  17  7  2  48-21  58  [C]  Championship Playoff
 3.M.S. Ashdod                 26  13  4  9  37-25  43       Championship Playoff
 4.Ironi Kiriat-Shmona         26  11  5 10  26-28  38       Championship Playoff
 5.Hapoel Be'er-Sheva          26   9 10  7  31-29  37       Championship Playoff
 6.Maccabi Petah-Tikva         26  11  4 11  24-23  37  [P]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Maccabi Netanya             26   9  7 10  35-30  34       Relegation Playoff
 8.Beitar Jerusalem            26   8  8 10  31-32  32       Relegation Playoff
 9.Hapoel Hadera               26   8  8 10  26-28  32       Relegation Playoff
10.Hapoel Haifa                26   7  9 10  30-37  30       Relegation Playoff
11.Bnei-Sakhnin                26   8  5 13  15-36  29  [P]  Relegation Playoff
12.Hapoel Tel-Aviv             26   6  9 11  17-28  27       Relegation Playoff
13.Hapoel Kfar-Saba            26   6  5 15  19-33  23       Relegation Playoff
14.Bnei-Yehuda                 26   5  7 14  15-36  22       Relegation Playoff

Round 1
[Aug 29]
M.S. Ashdod                 0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                0-3 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Kfar-Saba            2-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Aug 30]
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                0-1 Beitar Jerusalem            
Hapoel Hadera               1-2 Maccabi Haifa               
Maccabi Tel-Aviv            1-2 Maccabi Petah-Tikva         
     
Round 2
[Sep 12]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Kfar-Saba            
Bnei-Yehuda                 2-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Sep 13]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               3-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Sep 14]
Maccabi Netanya             7-0 Bnei-Sakhnin                
[Nov 4]
Beitar Jerusalem            4-0 Hapoel Hadera               

Round 3
[Sep 21]
M.S. Ashdod                 1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Kfar-Saba            3-1 Bnei-Yehuda                 
[Dec 8]
Bnei-Sakhnin                0-3 Maccabi Haifa               
[Dec 9]
Hapoel Haifa                2-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Dec 16]
Hapoel Hadera               2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Maccabi Netanya             
[Dec 17]
Beitar Jerusalem            1-0 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 4
[Sep 25]
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
[Nov 24]
Hapoel Haifa                2-1 Bnei-Yehuda                 
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Kfar-Saba            3-2 Maccabi Haifa               
[Nov 25]
Hapoel Hadera               4-0 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 4-0 Maccabi Netanya             
Beitar Jerusalem            1-2 Maccabi Petah-Tikva         

Round 5
[Oct 31]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Hapoel Haifa                
Maccabi Netanya             3-0 Hapoel Kfar-Saba            
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Hadera               
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Beitar Jerusalem            
[Nov 1]
Bnei-Yehuda                 1-0 M.S. Ashdod                 
[Nov 2]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Haifa               2-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 6
[Nov 7]
Maccabi Netanya             2-1 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               2-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 1-0 Beitar Jerusalem            
[Nov 8]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          0-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Nov 9]
Hapoel Tel-Aviv             1-0 Hapoel Hadera               

Round 7
[Nov 21]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Bnei-Yehuda                 
M.S. Ashdod                 2-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                2-1 Maccabi Haifa               
[Nov 22]
Hapoel Hadera               0-1 Maccabi Tel-Aviv            
Beitar Jerusalem            1-1 Maccabi Netanya             

Round 8
[Nov 28]
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Hapoel Hadera               
Bnei-Sakhnin                1-0 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Nov 29]
Maccabi Netanya             0-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            3-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Nov 30]
Hapoel Be'er-Sheva          2-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Haifa               2-0 Beitar Jerusalem            

Round 9
[Dec 5]
Ironi Kiriat-Shmona         0-3 Maccabi Haifa               
Maccabi Petah-Tikva         1-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Haifa                0-2 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Netanya             
[Dec 6]
Hapoel Hadera               1-1 Hapoel Kfar-Saba            
[Dec 7]
M.S. Ashdod                 3-2 Maccabi Tel-Aviv            
Beitar Jerusalem            1-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 10
[Dec 12]
Hapoel Kfar-Saba            0-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 0-3 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             3-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 13]
Hapoel Be'er-Sheva          2-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Tel-Aviv            4-3 Hapoel Haifa                
[Dec 14]
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Tel-Aviv             
[Feb 18]
Bnei-Sakhnin                0-0 Beitar Jerusalem            

Round 11
[Dec 19]
Hapoel Haifa                2-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Hadera               1-1 M.S. Ashdod                 
Bnei-Yehuda                 1-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Maccabi Haifa               
[Dec 20]
Ironi Kiriat-Shmona         0-1 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-3 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 21]
Beitar Jerusalem            0-0 Maccabi Tel-Aviv            

Round 12
[Dec 22]
M.S. Ashdod                 0-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Hadera               2-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Haifa               3-0 Bnei-Yehuda                 
[Dec 23]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Dec 24]
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Kfar-Saba            1-1 Beitar Jerusalem            

Round 13
[Dec 26]
Hapoel Haifa                0-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             0-2 Maccabi Haifa               
[Dec 27]
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Bnei-Sakhnin                
Ironi Kiriat-Shmona         1-0 Hapoel Kfar-Saba            
Bnei-Yehuda                 0-2 Hapoel Be'er-Sheva          
[Dec 28]
Beitar Jerusalem            1-2 M.S. Ashdod                 
Hapoel Tel-Aviv             0-4 Maccabi Tel-Aviv            

Round 14
[Jan 2]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Hapoel Kfar-Saba            
Maccabi Haifa               1-0 Hapoel Hadera               
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            3-3 Hapoel Haifa                
[Jan 3]
Bnei-Yehuda                 1-1 Bnei-Sakhnin                
[Jan 4]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 18]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 M.S. Ashdod                 

Round 15
[Jan 5]
Hapoel Haifa                0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               
[Jan 6]
Bnei-Sakhnin                0-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               0-4 Beitar Jerusalem            
[Jan 7]
Hapoel Kfar-Saba            2-0 Maccabi Petah-Tikva         
M.S. Ashdod                 2-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            0-0 Bnei-Yehuda                 

Round 16
[Jan 23]
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Hapoel Haifa                
Maccabi Petah-Tikva         2-1 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Beitar Jerusalem            
Maccabi Haifa               3-0 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Netanya             1-3 Maccabi Tel-Aviv            
[Jan 24]
Bnei-Yehuda                 1-3 Hapoel Kfar-Saba            
[Jan 25]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Hapoel Hadera               

Round 17
[Jan 26]
Hapoel Haifa                1-2 Maccabi Petah-Tikva         
Beitar Jerusalem            0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Jan 27]
M.S. Ashdod                 4-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Maccabi Haifa               
[Jan 28]
Hapoel Hadera               0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Bnei-Sakhnin                1-0 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 18
[Jan 30]
Maccabi Netanya             3-0 M.S. Ashdod                 
[Jan 31]
Hapoel Tel-Aviv             1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               3-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Feb 1]
Bnei-Yehuda                 0-2 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                0-2 Hapoel Hadera               
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 24]
Maccabi Petah-Tikva         0-1 Beitar Jerusalem            

Round 19
[Feb 6]
Hapoel Haifa                0-0 Maccabi Netanya             
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Tel-Aviv            1-0 Bnei-Sakhnin                
M.S. Ashdod                 1-0 Maccabi Haifa               
[Feb 7]
Hapoel Hadera               1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 10]
Ironi Kiriat-Shmona         2-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Mar 11]
Beitar Jerusalem            1-1 Bnei-Yehuda                 

Round 20
[Feb 9]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Be'er-Sheva          0-3 M.S. Ashdod                 
[Feb 10]
Maccabi Petah-Tikva         0-2 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Haifa               2-0 Hapoel Haifa                
[Feb 11]
Maccabi Netanya             1-2 Beitar Jerusalem            
[Feb 24]
Bnei-Yehuda                 1-0 Ironi Kiriat-Shmona         

Round 21
[Feb 13]
Hapoel Haifa                2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
M.S. Ashdod                 0-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Maccabi Tel-Aviv            
[Feb 14]
Hapoel Hadera               1-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Feb 15]
Ironi Kiriat-Shmona         1-4 Maccabi Netanya             
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Bnei-Yehuda                 
Beitar Jerusalem            0-3 Maccabi Haifa               

Round 22
[Feb 27]
Bnei-Sakhnin                0-1 Hapoel Haifa                
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Hapoel Hadera               
Bnei-Yehuda                 0-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Maccabi Haifa               4-2 Ironi Kiriat-Shmona         
[Feb 28]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Beitar Jerusalem            
[Mar 1]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 M.S. Ashdod                 

Round 23
[Mar 2]
Hapoel Hadera               0-0 Bnei-Yehuda                 
[Mar 3]
Maccabi Petah-Tikva         1-1 Maccabi Netanya             
Ironi Kiriat-Shmona         2-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Hapoel Tel-Aviv             1-2 Maccabi Haifa               
[Mar 4]
M.S. Ashdod                 2-0 Hapoel Kfar-Saba            
Beitar Jerusalem            2-3 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                0-2 Maccabi Tel-Aviv            

Round 24
[Mar 6]
Maccabi Netanya             1-0 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Haifa               0-2 Maccabi Petah-Tikva         
[Mar 7]
Bnei-Sakhnin                0-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Kfar-Saba            0-0 Hapoel Haifa                
Hapoel Be'er-Sheva          0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 8]
M.S. Ashdod                 1-1 Hapoel Hadera               
Maccabi Tel-Aviv            4-1 Beitar Jerusalem            
 
Round 25
[Mar 13]
Hapoel Tel-Aviv             0-1 Bnei-Sakhnin                
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Hadera               
Hapoel Haifa                2-2 M.S. Ashdod                 
Ironi Kiriat-Shmona         0-2 Maccabi Tel-Aviv            
[Mar 14]
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Beitar Jerusalem            2-1 Hapoel Kfar-Saba            
Bnei-Yehuda                 0-2 Maccabi Haifa               

Round 26
[Mar 20]
M.S. Ashdod                 2-0 Beitar Jerusalem            
Bnei-Sakhnin                1-0 Maccabi Petah-Tikva         
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Bnei-Yehuda                 
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               2-0 Maccabi Netanya             
Maccabi Tel-Aviv            1-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Mar 22]
Hapoel Hadera               3-1 Hapoel Haifa                

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               26  19  2  5  52-20  59       Championship Playoff
 2.Maccabi Tel-Aviv            26  17  7  2  48-21  58  [C]  Championship Playoff
 3.M.S. Ashdod                 26  13  4  9  37-25  43       Championship Playoff
 4.Ironi Kiriat-Shmona         26  11  5 10  26-28  38       Championship Playoff
 5.Hapoel Be'er-Sheva          26   9 10  7  31-29  37       Championship Playoff
 6.Maccabi Petah-Tikva         26  11  4 11  24-23  37  [P]  Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Maccabi Netanya             26   9  7 10  35-30  34       Relegation Playoff
 8.Beitar Jerusalem            26   8  8 10  31-32  32       Relegation Playoff
 9.Hapoel Hadera               26   8  8 10  26-28  32       Relegation Playoff
10.Hapoel Haifa                26   7  9 10  30-37  30       Relegation Playoff
11.Bnei-Sakhnin                26   8  5 13  15-36  29  [P]  Relegation Playoff
12.Hapoel Tel-Aviv             26   6  9 11  17-28  27       Relegation Playoff
13.Hapoel Kfar-Saba            26   6  5 15  19-33  23       Relegation Playoff
14.Bnei-Yehuda                 26   5  7 14  15-36  22       Relegation Playoff

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               36  24  7  5  72-29  79       Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  21 12  3  65-33  75  [C]
 3.M.S. Ashdod                 36  15  9 12  48-39  54
 5.Hapoel Be'er-Sheva          36  11 15 10  45-43  48
 6.Maccabi Petah-Tikva         36  13  7 16  32-38  46  [P]
 6.Ironi Kiriat-Shmona         36  12 10 14  37-45  46

Round 27 [Apr 3]
M.S. Ashdod                 1-1 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               1-1 Maccabi Petah-Tikva         
Maccabi Tel-Aviv            2-1 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 28 [Apr 6]
Maccabi Petah-Tikva         2-0 Ironi Kiriat-Shmona         
Hapoel Be'er-Sheva          1-2 M.S. Ashdod                 
Maccabi Haifa               1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 29
[Apr 10]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Hapoel Be'er-Sheva          
[Apr 11]
Maccabi Tel-Aviv            3-1 Maccabi Petah-Tikva         
[Apr 12]
M.S. Ashdod                 0-3 Maccabi Haifa               

Round 30
[Apr 17]
Maccabi Petah-Tikva         0-0 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Haifa               4-0 Ironi Kiriat-Shmona         
[Apr 18]
Maccabi Tel-Aviv            1-1 M.S. Ashdod                 

Round 31
[Apr 25]
M.S. Ashdod                 0-0 Maccabi Petah-Tikva         
[Apr 26]
Ironi Kiriat-Shmona         2-0 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Haifa               

Round 32
[May 1]
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 M.S. Ashdod                 
Maccabi Petah-Tikva         1-2 Maccabi Haifa               
[May 3]
Hapoel Be'er-Sheva          1-1 Maccabi Tel-Aviv            

Round 33
[May 8]
Ironi Kiriat-Shmona         1-2 Maccabi Petah-Tikva         
[May 9]
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Maccabi Haifa               
[May 20]
M.S. Ashdod                 2-2 Hapoel Be'er-Sheva          

Round 34 [May 23]
Maccabi Petah-Tikva         0-3 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          3-2 Ironi Kiriat-Shmona         
Maccabi Haifa               2-0 M.S. Ashdod                 

Round 35 [May 26]
M.S. Ashdod                 1-2 Maccabi Tel-Aviv            
Hapoel Be'er-Sheva          2-0 Maccabi Petah-Tikva         
Ironi Kiriat-Shmona         1-1 Maccabi Haifa               

Round 36 [May 30]
Maccabi Haifa               3-2 Hapoel Be'er-Sheva          
Maccabi Petah-Tikva         1-3 M.S. Ashdod                 
Maccabi Tel-Aviv            2-2 Ironi Kiriat-Shmona         

Final Table:

 1.Maccabi Haifa               36  24  7  5  72-29  79       Champions
 2.Maccabi Tel-Aviv            36  21 12  3  65-33  75  [C]
 3.M.S. Ashdod                 36  15  9 12  48-39  54
 5.Hapoel Be'er-Sheva          36  11 15 10  45-43  48
 6.Maccabi Petah-Tikva         36  13  7 16  32-38  46  [P]
 6.Ironi Kiriat-Shmona         36  12 10 14  37-45  46

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Maccabi Netanya             33  13  9 11  43-34  48
 8.Hapoel Hadera               33  13  9 11  40-34  48
 9.Hapoel Haifa                33  11  9 13  40-48  42
10.Beitar Jerusalem            33  10 10 13  40-43  40
11.Hapoel Tel-Aviv             33   9 11 13  24-35  38
12.Bnei-Sakhnin                33   9  7 17  22-45  34  [P]
------------------------------------------------------
13.Bnei-Yehuda                 33   8  9 16  27-46  33       Relegated
14.Hapoel Kfar-Saba            33   6  6 21  26-49  24       Relegated

Round 27
[Apr 3]
Hapoel Hadera               0-1 Hapoel Tel-Aviv             
[Apr 4]
Maccabi Netanya             0-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Haifa                1-3 Bnei-Yehuda                 
[Apr 5]
Beitar Jerusalem            3-1 Hapoel Kfar-Saba            

Round 28
[Apr 10]
Hapoel Tel-Aviv             0-2 Hapoel Haifa                
Bnei-Sakhnin                1-1 Bnei-Yehuda                 
Maccabi Netanya             1-0 Beitar Jerusalem            
[Apr 11]
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Hapoel Hadera               

Round 29
[Apr 17]
Maccabi Netanya             0-1 Hapoel Tel-Aviv             
Bnei-Sakhnin                3-0 Hapoel Kfar-Saba            
[Apr 18]
Hapoel Hadera               3-0 Hapoel Haifa                
[Apr 19]
Beitar Jerusalem            2-2 Bnei-Yehuda                 

Round 30
[Apr 24]
Hapoel Kfar-Saba            0-1 Maccabi Netanya             
Hapoel Haifa                1-0 Bnei-Sakhnin                
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Beitar Jerusalem            
[Apr 25]
Bnei-Yehuda                 2-3 Hapoel Hadera               

Round 31
[May 1]
Bnei-Yehuda                 1-2 Maccabi Netanya             
Hapoel Hadera               1-0 Bnei-Sakhnin                
[May 3]
Hapoel Tel-Aviv             2-2 Hapoel Kfar-Saba            
Hapoel Haifa                3-1 Beitar Jerusalem            

Round 32
[May 8]
Bnei-Yehuda                 1-0 Hapoel Tel-Aviv             
Hapoel Haifa                3-2 Hapoel Kfar-Saba            
Beitar Jerusalem            3-1 Bnei-Sakhnin                
[May 9]
Hapoel Hadera               2-2 Maccabi Netanya             

Round 33
[May 19]
Beitar Jerusalem            0-3 Hapoel Hadera               
[May 20]
Maccabi Netanya             2-0 Hapoel Haifa                
Hapoel Kfar-Saba            1-2 Bnei-Yehuda                 
[May 24]
Bnei-Sakhnin                2-3 Hapoel Tel-Aviv             

Final Table:

 7.Maccabi Netanya             33  13  9 11  43-34  48
 8.Hapoel Hadera               33  13  9 11  40-34  48
 9.Hapoel Haifa                33  11  9 13  40-48  42
10.Beitar Jerusalem            33  10 10 13  40-43  40
11.Hapoel Tel-Aviv             33   9 11 13  24-35  38
12.Bnei-Sakhnin                33   9  7 17  22-45  34  [P]
------------------------------------------------------
13.Bnei-Yehuda                 33   8  9 16  27-46  33       Relegated
14.Hapoel Kfar-Saba            33   6  6 21  26-49  24       Relegated


Toto Cup

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Bnei Sakhnin                 3   2  1  0   4- 1   7  Final
 2.Maccabi Haifa                3   2  0  1   2- 1   6  5th Pl.
 3.Ironi Kiryat Shmona          3   0  2  1   3- 4   2  11th Pl.
 4.Hapoel Haifa                 3   0  1  2   2- 5   1  13th Pl.

Group B
 1.Maccabi Netanya              3   2  0  1   4- 1   6  3rd Pl.
 2.Hapoel Kfar Saba             3   1  1  1   5- 5   4  7th Pl.
 3.Maccabi Petah Tikva          3   1  1  1   3- 5   4  9th Pl.
 4.Hapoel Hadera                3   0  2  1   2- 3   2  13th Pl.

Group C
 1.Beitar Jerusalem             3   1  2  0   2- 0   5  3rd Pl.
 2.Bnei-Yehuda                  3   1  1  1   4- 5   4  7th Pl.
 3.Hapoel Tel Aviv              3   1  1  1   1- 3   4  9th Pl.
 4.M.S. Ashdod                  3   1  0  2   5- 4   3  11th Pl.

2020 Super Cup Final [Aug 8-13]
Hapoel Be'er-Sheva          0-2 0-2 Maccabi Tel-Aviv
NB: winners to Toto Cup final, losers to 5th place match

13th Place Match [Aug 23]
Hapel Hadera                4-2 Hapoel Haifa

11th Place Match [Aug 23]
Ironi Kiryat Shmona         2-0 M.S. Ashdod

9th Place Match [Aug 24]
Hapoel Tel-Aviv             0-0 Maccabi Petah Tikva         [1-4 pen]

7th Place Match [Aug 24]
Bnei-Yehuda                 2-1 Hapoel Kfar Saba              

5th Place Match [Aug 22]
Hapoel Be'er-Sheva          1-0 Maccabi Haifa

Third Place Match [Aug 22] 
Beitar Jerusalem            1-0 Maccabi Netanya

Final [Aug 22, Doha Stadium, Sakhnin]
Maccabi Tel-Aviv            2-0 Bnei Sakhnin    


Liga Leumit

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Hapoel Nof HaGalil          30  16  9  5  39-20  57       Promotion Group
 2.Hapoel Jerusalem            30  14 12  4  37-16  54  [*]  Promotion Group
 3.Sektzia Nes Tziona          30  12 10  8  28-30  46  [R]  Promotion Group
 4.Beitar Tel-Aviv Bat Yam     30  12  8 10  44-36  44       Promotion Group
 5.Ironi Nir Ramat-HaSharon    30  11 10  9  27-23  43       Promotion Group
 6.Hapoel Iksal                30  11 10  9  42-42  43  [P]  Promotion Group
 7.Hapoel Rishon LeZion        30   9 15  6  32-27  42       Promotion Group
 8.Hapoel Ramat-Gan            30   9 13  8  33-28  40       Promotion Group
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Hapoel Afula                30  10  9 11  32-28  39       Relegation Group
10.Maccabi Akhi-Nazrat         30  10  9 11  32-31  39       Relegation Group
11.Hapoel Raanana              30   8 11 11  30-31  35  [R]  Relegation Group
12.M.S. Kafr Qasim             30   7 14  9  25-31  35       Relegation Group
13.Hapoel Om El Fahem          30   7 11 12  21-33  32       Relegation Group
14.Hapoel Acco                 30   5 16  9  22-35  31       Relegation Group
15.Hapoel Petah-Tikva          30   6  9 15  17-30  27       Relegation Group
16.Hapoel Kfar-Shalem          30   6  8 16  32-52  26  [P]  Relegation Group
[*] Hapoel Katamon (Jerusalem) were renamed Hapoel Jerusalem

Playoff Stage

Promotion Group | Relegation Group

Promotion Group

Final Table:

 1.Hapoel Nof HaGalil          37  20 12  5  57-26  72       Promoted
 2.Hapoel Jerusalem            37  19 14  4  52-20  71       Promoted
------------------------------------------------------
 3.Sektzia Nes Tziona          37  16 11 10  37-38  59  [R]
 4.Hapoel Rishon LeZion        37  12 17  8  41-35  53
 5.Beitar Tel-Aviv Bat Yam     37  13 12 12  55-48  51
 6.Hapoel Ramat-Gan            37  11 15 11  44-38  48
 7.Ironi Nir Ramat-HaSharon    37  12 11 14  32-30  47
 8.Hapoel Iksal                37  11 11 15  44-67  44  [P]

Relegation Group

Final Table:

 9.Hapoel Afula                37  13 10 14  50-39  49
10.Hapoel Raanana              37  12 12 13  47-42  48  [R]
11.Maccabi Akhi-Nazrat         37  12  9 16  37-47  45
12.M.S. Kafr Qasim             37   9 15 13  32-40  42
13.Hapoel Acco                 37   8 18 11  34-43  42
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Hapoel Om El Fahem          37  10 12 15  30-41  42       Relegation Playoff
------------------------------------------------------
15.Hapoel Petah-Tikva          37  10 11 16  22-33  41       Relegated
16.Hapoel Kfar-Shalem          37   8 10 19  37-64  34  [P]  Relegated

Promoted: Maccabi Bnei-Reineh, Agudat Sport Ashdod

Promotion/Relegation Playoff

[May 31]
Hapoel Om El Fahem          1-0 Maccabi Jaffa               

NB: both remain at former level


2019/20.

2021/22.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio
Last updated: 2 Sep 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans, Roberto Di Maggio and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.