Israel Third Level 2004/05


Liga Artzit

Final Table:

 1.Hapoel Ashkelon           33  21  10   2  51-14  73  Champions
 2.Maccabi Be'er Sheva       33  18  12   3  51-19  66  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Marmurek           33  19   6   8  62-33  63 
 4.Maccabi Ramat Amidar      33  14  11   8  44-33  53 
 5.HaShikma/Ramat Hen        33  12  11  10  45-43  47 
 6.Beitar/Shimshon Tel Aviv  33   8  14  11  40-40  38 
 7.Hapoel Hertzelia          33   9  11  13  33-45  38 
 8.Hapoel Ramat Gan          33   8  13  12  41-52  37 
 9.Tirat HaKarmel            33   7  13  13  37-50  34 
10.Maccabi Kfar Kana         33   9   7  17  32-46  33  [-1]
------------------------------------------------------
11.Ironi Kiriat Ata          33   6   7  20  42-70  25  Relegated
12.Hapoel Mejdel Al-Karum    33   4  11  18  33-66  16  [-7]  Relegated

NB: Maccabi Kfar Kana 1 point deducted, Hapoel Mejdel Al-Karum 7 points
    deducted

NB: due to expulsion of Maccabi Kiriat Gat from Liga Leumit (second level)
    just before the season, Tzafririm Holon were reinstated in the Liga
    Leumit, and replaced in Liga Artzit by HaShikma/Ramat Hen, who had
    finished in second place in Liga Alef South (fourth level) in the 
    2003/4 season. 

Round 1
[Aug 20]
Hapoel Marmurek           1-0  Hapoel Hertzelia          
Maccabi Be'er Sheva       1-0  Maccabi Kfar Kana         
[Aug 21]
Hapoel Ramat Gan          1-0  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
[Sep 28]
HaShikma/Ramat Hen        1-1  Maccabi Ramat Amidar  
[Oct 12]
Tirat HaKarmel            0-2  Hapoel Ashkelon 
[Nov 30]
Hapoel Mejdel Al-Karum    3-1  Ironi Kiriat Ata  

Round 2
[Aug 28]
Hapoel Ashkelon           2-1  Hapoel Marmurek           
Maccabi Kfar Kana         1-1  Ironi Kiriat Ata          
Maccabi Ramat Amidar      1-1  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Be'er Sheva       0-0  Hapoel Ramat Gan     
[Oct 5]
Hapoel Hertzelia          1-0  HaShikma/Ramat Hen  
[Oct 19]
Beitar/Shimshon Tel Aviv  2-2  Tirat HaKarmel        

Round 3
[Sep 10]
Tirat HaKarmel            1-1  Maccabi Be'er Sheva       
[Sep 11]
Hapoel Ramat Gan          2-2  Maccabi Kfar Kana         
Ironi Kiriat Ata          1-3  Maccabi Ramat Amidar      
Hapoel Mejdel Al-Karum    1-5  Hapoel Hertzelia          
Hapoel Marmurek           3-0  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
[Oct 19]
HaShikma/Ramat Hen        1-0  Hapoel Ashkelon 

Round 4
[Sep 18]
Hapoel Ramat Gan          4-0  Tirat HaKarmel            
Hapoel Ashkelon           2-0  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Kfar Kana         0-1  Maccabi Ramat Amidar      
Hapoel Hertzelia          2-2  Ironi Kiriat Ata          
[Sep 20]
Maccabi Be'er Sheva       1-0  Hapoel Marmurek  
[Oct 12]
Beitar/Shimshon Tel Aviv  0-0  HaShikma/Ramat Hen  

Round 5
[Oct 1]
Ironi Kiriat Ata          0-3  Hapoel Ashkelon           
Hapoel Marmurek           2-1  Hapoel Ramat Gan          
Tirat HaKarmel            2-1  Maccabi Kfar Kana         
HaShikma/Ramat Hen        1-7  Maccabi Be'er Sheva       
[Oct 2]
Maccabi Ramat Amidar      2-2  Hapoel Hertzelia          
[Oct 4]
Hapoel Mejdel Al-Karum    1-1  Beitar/Shimshon Tel Aviv        

Round 6
[Oct 15]
Hapoel Ramat Gan          2-1  HaShikma/Ramat Hen        
Maccabi Kfar Kana         3-0  Hapoel Hertzelia          
Tirat HaKarmel            0-0  Hapoel Marmurek           
[Oct 16]
Hapoel Ashkelon           3-2  Maccabi Ramat Amidar      
Beitar/Shimshon Tel Aviv  3-1  Ironi Kiriat Ata          
[Oct 18]
Maccabi Be'er Sheva       2-2  Hapoel Mejdel Al-Karum    

Round 7
[Oct 22]
Ironi Kiriat Ata          0-2  Maccabi Be'er Sheva       
Maccabi Ramat Amidar      0-0  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
Hapoel Mejdel Al-Karum    0-1  Hapoel Ramat Gan          
Hapoel Marmurek           5-0  Maccabi Kfar Kana         
[Oct 23]
HaShikma/Ramat Hen        1-1  Tirat HaKarmel            
[Oct 25]
Hapoel Hertzelia          0-2  Hapoel Ashkelon           

Round 8
[Oct 29]
Maccabi Kfar Kana         0-4  Hapoel Ashkelon           
Beitar/Shimshon Tel Aviv  0-1  Hapoel Hertzelia          
Hapoel Marmurek           0-0  HaShikma/Ramat Hen        
Tirat HaKarmel            2-2  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Be'er Sheva       2-1  Maccabi Ramat Amidar      
[Oct 30]
Hapoel Ramat Gan          5-1  Ironi Kiriat Ata          

Round 9
[Nov 5]
Maccabi Ramat Amidar      3-0  Hapoel Ramat Gan          
Hapoel Mejdel Al-Karum    3-2  Hapoel Marmurek           
[Nov 6]
Ironi Kiriat Ata          2-1  Tirat HaKarmel            
Hapoel Hertzelia          1-1  Maccabi Be'er Sheva       
HaShikma/Ramat Hen        2-0  Maccabi Kfar Kana         
[Nov 8]
Hapoel Ashkelon           1-0  Beitar/Shimshon Tel Aviv  

Round 10
[Nov 12]
Hapoel Ramat Gan          1-3  Hapoel Hertzelia          
Hapoel Marmurek           4-0  Ironi Kiriat Ata          
Tirat HaKarmel            1-0  Maccabi Ramat Amidar      
Maccabi Be'er Sheva       1-1  Hapoel Ashkelon           
[Nov 13]
Maccabi Kfar Kana         0-2  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
HaShikma/Ramat Hen        4-1  Hapoel Mejdel Al-Karum    

Round 11
[Nov 19]
Maccabi Ramat Amidar      3-0  Hapoel Marmurek           
Hapoel Hertzelia          1-1  Tirat HaKarmel            
Beitar/Shimshon Tel Aviv  1-3  Maccabi Be'er Sheva       
[Nov 20]
Hapoel Ashkelon           2-0  Hapoel Ramat Gan          
Hapoel Mejdel Al-Karum    0-2  Maccabi Kfar Kana         
[Nov 22]
Ironi Kiriat Ata          3-2  HaShikma/Ramat Hen        

Round 12
[Nov 26]
Maccabi Kfar Kana         3-0  Maccabi Be'er Sheva       
Ironi Kiriat Ata          1-0  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Hapoel Hertzelia          0-1  Hapoel Marmurek           
[Nov 27]
Hapoel Ashkelon           1-2  Tirat HaKarmel            
Maccabi Ramat Amidar      2-2  HaShikma/Ramat Hen        
[Nov 29]
Beitar/Shimshon Tel Aviv  1-1  Hapoel Ramat Gan          

Round 13
[Dec 3]
Hapoel Mejdel Al-Karum    0-0  Maccabi Ramat Amidar      
Hapoel Marmurek           0-2  Hapoel Ashkelon           
HaShikma/Ramat Hen        4-1  Hapoel Hertzelia          
[Dec 4]
Hapoel Ramat Gan          0-0  Maccabi Be'er Sheva       
Ironi Kiriat Ata          0-2  Maccabi Kfar Kana         
[Dec 6]
Tirat HaKarmel            0-1  Beitar/Shimshon Tel Aviv  

Round 14
[Dec 10]
Maccabi Ramat Amidar      1-0  Ironi Kiriat Ata          
Beitar/Shimshon Tel Aviv  2-3  Hapoel Marmurek           
Maccabi Be'er Sheva       3-0  Tirat HaKarmel            
[Dec 11]
Hapoel Ashkelon           1-0  HaShikma/Ramat Hen        
Maccabi Kfar Kana         0-1  Hapoel Ramat Gan          
[Dec 13]
Hapoel Hertzelia          1-0  Hapoel Mejdel Al-Karum    

Round 15
[Dec 17]
Ironi Kiriat Ata          4-1  Hapoel Hertzelia          
Hapoel Marmurek           1-0  Maccabi Be'er Sheva       
Tirat HaKarmel            1-1  Hapoel Ramat Gan          
HaShikma/Ramat Hen        1-0  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
[Dec 18]
Maccabi Ramat Amidar      1-1  Maccabi Kfar Kana         
[Dec 20]
Hapoel Mejdel Al-Karum    0-1  Hapoel Ashkelon           

Round 16
[Dec 25]
Hapoel Ramat Gan          1-1  Hapoel Marmurek           
Hapoel Ashkelon           2-1  Ironi Kiriat Ata          
Maccabi Kfar Kana         2-1  Tirat HaKarmel            
Hapoel Hertzelia          1-1  Maccabi Ramat Amidar      
Beitar/Shimshon Tel Aviv  2-2  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Be'er Sheva       0-0  HaShikma/Ramat Hen        

Round 17
[Dec 31]
Ironi Kiriat Ata          1-2  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
Maccabi Ramat Amidar      0-4  Hapoel Ashkelon           
Hapoel Hertzelia          2-0  Maccabi Kfar Kana         
Hapoel Mejdel Al-Karum    0-1  Maccabi Be'er Sheva       
HaShikma/Ramat Hen        3-1  Hapoel Ramat Gan    
[Jan 14]
Hapoel Marmurek           1-1  Tirat HaKarmel        

Round 18
[Jan 21]
Tirat HaKarmel            2-3  HaShikma/Ramat Hen        
Maccabi Be'er Sheva       2-1  Ironi Kiriat Ata          
[Jan 22]
Hapoel Ashkelon           1-1  Hapoel Hertzelia          
Maccabi Kfar Kana         1-4  Hapoel Marmurek  
Hapoel Ramat Gan          2-2  Hapoel Mejdel Al-Karum         
[Feb 1]
Beitar/Shimshon Tel Aviv  0-0  Maccabi Ramat Amidar     

Round 19
[Jan 28]
Hapoel Ashkelon           4-0  Maccabi Kfar Kana         
Ironi Kiriat Ata          2-2  Hapoel Ramat Gan          
Maccabi Ramat Amidar      1-0  Maccabi Be'er Sheva       
Hapoel Mejdel Al-Karum    0-4  Tirat HaKarmel            
[Jan 29]
Hapoel Hertzelia          2-1  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
[Jan 31]
HaShikma/Ramat Hen        2-2  Hapoel Marmurek           

Round 20
[Feb 4]
Hapoel Marmurek           4-0  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Be'er Sheva       2-1  Hapoel Hertzelia          
[Feb 5]
Hapoel Ramat Gan          1-2  Maccabi Ramat Amidar      
Beitar/Shimshon Tel Aviv  1-1  Hapoel Ashkelon           
[Feb 8]
Maccabi Kfar Kana         1-2  HaShikma/Ramat Hen        
Tirat HaKarmel            2-0  Ironi Kiriat Ata          

Round 21
[Feb 11]
Ironi Kiriat Ata          2-4  Hapoel Marmurek           
Hapoel Hertzelia          1-2  Hapoel Ramat Gan          
Beitar/Shimshon Tel Aviv  2-1  Maccabi Kfar Kana         
Hapoel Mejdel Al-Karum    1-2  HaShikma/Ramat Hen        
[Feb 12]
Hapoel Ashkelon           0-0  Maccabi Be'er Sheva       
Maccabi Ramat Amidar      1-0  Tirat HaKarmel            

Round 22
[Feb 18]
Hapoel Marmurek           1-2  Maccabi Ramat Amidar      
Tirat HaKarmel            0-0  Hapoel Hertzelia          
Maccabi Be'er Sheva       0-0  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
HaShikma/Ramat Hen        2-1  Ironi Kiriat Ata          
[Feb 19]
Hapoel Ramat Gan          2-2  Hapoel Ashkelon           
[Feb 21]
Maccabi Kfar Kana         0-0  Hapoel Mejdel Al-Karum    

Round 23
[Feb 25]
Hapoel Ashkelon           0-0  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Be'er Sheva       2-0  Ironi Kiriat Ata          
Hapoel Marmurek           1-0  Maccabi Kfar Kana         
HaShikma/Ramat Hen        0-2  Tirat HaKarmel            
Maccabi Ramat Amidar      2-2  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
[Feb 26]
Hapoel Ramat Gan          1-2  Hapoel Hertzelia          

Round 24
[Mar 4]
Hapoel Mejdel Al-Karum    2-0  Hapoel Hertzelia          
Beitar/Shimshon Tel Aviv  3-0  Hapoel Ramat Gan          
Maccabi Kfar Kana         3-0  HaShikma/Ramat Hen        
Ironi Kiriat Ata          2-4  Hapoel Marmurek           
[Mar 5]
Hapoel Ashkelon           0-0  Maccabi Be'er Sheva       
[Mar 7]
Tirat HaKarmel            1-2  Maccabi Ramat Amidar      

Round 25
[Mar 11]
Hapoel Marmurek           0-1  Hapoel Ashkelon           
Hapoel Hertzelia          1-3  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
[Mar 12]
Maccabi Be'er Sheva       3-1  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Ramat Amidar      0-1  Maccabi Kfar Kana         
Hapoel Ramat Gan          1-1  Tirat HaKarmel            
[Mar 14]
HaShikma/Ramat Hen        2-1  Ironi Kiriat Ata          

Round 26
[Mar 18]
Tirat HaKarmel            0-0  Hapoel Hertzelia          
Ironi Kiriat Ata          0-1  Maccabi Ramat Amidar      
Hapoel Ashkelon           1-0  HaShikma/Ramat Hen        
Maccabi Be'er Sheva       1-0  Hapoel Marmurek           
[Mar 19]
Hapoel Mejdel Al-Karum    0-4  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
Maccabi Kfar Kana         2-0  Hapoel Ramat Gan          

Round 27
[Mar 25]
Hapoel Marmurek           2-1  Hapoel Mejdel Al-Karum    
HaShikma/Ramat Hen        1-1  Maccabi Be'er Sheva       
Hapoel Ramat Gan          2-2  Ironi Kiriat Ata          
Beitar/Shimshon Tel Aviv  1-1  Tirat HaKarmel            
[Mar 26]
Maccabi Ramat Amidar      0-0  Hapoel Ashkelon           
Hapoel Hertzelia          0-0  Maccabi Kfar Kana         

Round 28
[Apr 8]
Hapoel Mejdel Al-Karum    1-2  Tirat HaKarmel            
Ironi Kiriat Ata          1-1  Hapoel Hertzelia          
Hapoel Marmurek           1-0  HaShikma/Ramat Hen        
[Apr 9]
Maccabi Kfar Kana         0-0  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
Maccabi Be'er Sheva       2-1  Maccabi Ramat Amidar      
[Apr 12]
Hapoel Ashkelon           1-1  Hapoel Ramat Gan          

Round 29 
[Apr 15]
HaShikma/Ramat Hen        1-1  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Maccabi Ramat Amidar      0-1  Hapoel Marmurek           
Hapoel Hertzelia          0-0  Hapoel Ashkelon           
Tirat HaKarmel            1-2  Maccabi Kfar Kana         
[Apr 16]
Hapoel Ramat Gan          0-3  Maccabi Be'er Sheva       
Beitar/Shimshon Tel Aviv  1-1  Ironi Kiriat Ata  

Round 30
[Apr 30]
Hapoel Mejdel Al-Karum    3-2  Maccabi Kfar Kana         
Ironi Kiriat Ata          4-1  Tirat HaKarmel            
Hapoel Ashkelon           2-1  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
Maccabi Be'er Sheva       2-0  Hapoel Hertzelia          
Hapoel Marmurek           3-0  Hapoel Ramat Gan          
HaShikma/Ramat Hen        3-0  Maccabi Ramat Amidar      

Round 31
[May 6]
Maccabi Ramat Amidar      4-0  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Hapoel Hertzelia          0-4  Hapoel Marmurek           
Beitar/Shimshon Tel Aviv  0-3  Maccabi Be'er Sheva       
Maccabi Kfar Kana         1-2  Ironi Kiriat Ata          
[May 7]
Hapoel Ramat Gan          1-1  HaShikma/Ramat Hen        
[May 9]
Tirat HaKarmel            0-2  Hapoel Ashkelon           

Round 32
[May 13]
Hapoel Mejdel Al-Karum    4-4  Ironi Kiriat Ata          
Maccabi Be'er Sheva       4-0  Tirat HaKarmel            
Hapoel Marmurek           2-1  Beitar/Shimshon Tel Aviv  
HaShikma/Ramat Hen        0-1  Hapoel Hertzelia   
[May 14]
Hapoel Ashkelon           1-0  Maccabi Kfar Kana         
Maccabi Ramat Amidar      4-1  Hapoel Ramat Gan     

Round 33 [May 21]
Hapoel Ramat Gan          3-1  Hapoel Mejdel Al-Karum    
Hapoel Hertzelia          1-2  Maccabi Ramat Amidar      
Beitar/Shimshon Tel Aviv  3-3  HaShikma/Ramat Hen        
Tirat HaKarmel            4-4  Hapoel Marmurek           
Maccabi Kfar Kana         1-1  Maccabi Be'er Sheva       
Ironi Kiriat Ata          0-2  Hapoel Ashkelon  

Final Table:

 1.Hapoel Ashkelon           33  21  10   2  51-14  73  Champions
 2.Maccabi Be'er Sheva       33  18  12   3  51-19  66  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Marmurek           33  19   6   8  62-33  63 
 4.Maccabi Ramat Amidar      33  14  11   8  44-33  53 
 5.HaShikma/Ramat Hen        33  12  11  10  45-43  47 
 6.Beitar/Shimshon Tel Aviv  33   8  14  11  40-40  38 
 7.Hapoel Hertzelia          33   9  11  13  33-45  38 
 8.Hapoel Ramat Gan          33   8  13  12  41-52  37 
 9.Tirat HaKarmel            33   7  13  13  37-50  34 
10.Maccabi Kfar Kana         33   9   7  17  32-46  33  [-1]
------------------------------------------------------
11.Ironi Kiriat Ata          33   6   7  20  42-70  25  Relegated
12.Hapoel Mejdel Al-Karum    33   4  11  18  33-66  16  [-7]  Relegated

NB: Maccabi Kfar Kana 1 point deducted, Hapoel Mejdel Al-Karum 7 points
    deducted

NB: due to expulsion of Maccabi Kiriat Gat from Liga Leumit (second level)
    just before the season, Tzafririm Holon were reinstated in the Liga
    Leumit, and replaced in Liga Artzit by HaShikma/Ramat Hen, who had
    finished in second place in Liga Alef South (fourth level) in the 
    2003/4 season. 

2003/04 (3rd level).

2004/05 (1st level).

2004/05 (2nd level).

2005/06 (3rd level).

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by James Wilson for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: James Wilson (jamespeterwilson@gmail.com)
Last updated: 2 Aug 2005

(C) Copyright James Wilson and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.