Ivory Coast 2012/13


Ligue 1 MTN
Coupe Nationale

Ligue 1 MTN

Final Table:

 1.Séwé Sport (San Pédro)                26  18  3  5  39-18  57  Champions
 2.ASEC Mimosas (Abidjan)                26  16  4  6  40-23  52
 3.Acad. F Amadou Diallo (Djékanou)      26  12  9  5  31-17  45
 4.Sporting Club de Gagnoa               26  11 10  5  36-23  43
 5.Stella d'Adjamé (Abidjan)             26  11  7  8  30-23  40
 6.Jeunesse Club d'Abidjan (Treichville) 26   9  8  9  28-30  35
 7.Denguélé d'Odienné                    26   7 12  7  30-27  33
 8.USC Bassam                            26   7 10  9  26-31  31
 9.Africa Sports (Abidjan)               26   7 10  9  25-33  31
10.AS Indenié (Abengourou)               26   6 12  8  22-25  30
11.CO Korhogo                            26   5 11 10  14-22  26
12.SO Armée (Yamoussoukro)               26   5 10 11  21-30  25
----------------------------------------------------------------
13.ES Bingerville                        26   5  7 14  25-42  22  Relegated
14.EF Yéo Martial                        26   3  7 16  14-40  16  Relegated

NB: total goal difference -3 due to award Africa vs Séwé in round 22

Round 1
[Nov 2]
EFYM             1-1 JCAT
[Nov 3]
AFAD Djékanou    0-0 Stella 
ASI Abengourou   0-0 USC Bassam 
CO Korhogo       0-1 Séwé Sport 
[Nov 4]
ES Bingerville   0-3 SC Gagnoa 
ASEC Mimosas     2-2 Africa Sports
Denguélé         1-1 SOA 

Round 2
[Nov 9]
ES Bingerville   2-2 SOA 
[Nov 10]
ASI Abengourou   0-0 Stella 
AFAD Djékanou    0-0 CO Korhogo       
JCAT             1-0 Séwé Sport 
SC Gagnoa        3-2 Denguélé         
USC Bassam       1-1 ASEC Mimosas     
[Nov 11]
Africa Sports    0-2 EFYM             

Round 3
[Nov 17]
Denguélé         0-0 Stella 
EFYM             1-1 USC Bassam       
JCAT             0-0 CO Korhogo       
SC Gagnoa        1-0 AFAD Djékanou    
Séwé Sport       1-2 ASEC Mimosas     
SOA              1-1 ASI Abengourou   
[Nov 18]
Africa Sports    2-1 ES Bingerville   

Round 4
[Nov 23]
EFYM             1-2 Denguélé         
[Nov 24]
CO Korhogo       2-2 ASI Abengourou   
AFAD Djékanou    1-1 Africa Sports    
SOA              1-2 JCAT             
Stella           2-0 SC Gagnoa        
[Nov 25]
ES Bingerville   1-1 ASEC Mimosas     
USC Bassam       0-1 Séwé Sport       

Round 5
[Nov 30]
USC Bassam       1-2 CO Korhogo       
[Dec 1]
ASI Abengourou   1-2 JCAT             
Denguélé         1-0 Africa Sports    
Séwé Sport       4-0 EFYM             
SOA              0-1 AFAD Djékanou    
[Dec 2]
ASEC Mimosas     1-3 SC Gagnoa        
Stella           2-1 ES Bingerville   

Round 6
[Dec 8]
ASI Abengourou   0-1 ASEC Mimosas     
CO Korhogo       1-1 Denguélé         
JCAT             1-2 Africa Sports    
SC Gagnoa        1-1 SOA              
Séwé Sport       2-1 Stella           
[Dec 9]
EFYM             1-1 ES Bingerville   
USC Bassam       0-2 AFAD Djékanou    

Round 7
[Dec 14]
AFAD Djékanou    1-0 Séwé Sport       
[Dec 15]
Africa Sports    1-0 ASI Abengourou   
ASEC Mimosas     3-1 JCAT             
CO Korhogo       0-0 SOA              
SC Gagnoa        2-0 EFYM             
Stella           1-1 USC Bassam       
[Dec 16]
Denguélé         4-0 ES Bingerville   

Round 8
[Dec 22]
ASEC Mimosas     1-0 Stella           
ASI Abengourou   1-1 Denguélé         
ES Bingerville   0-3 AFAD Djékanou    
SOA              0-1 Séwé Sport       
USC Bassam       2-1 JCAT             
[Dec 23]
Africa Sports    1-4 SC Gagnoa        
EFYM             0-1 CO Korhogo       

Round 9
[Jan 5]
ES Bingerville   0-1 ASI Abengourou   
Stella           2-0 EFYM             
Séwé Sport       2-0 Africa Sports    
SOA              1-3 ASEC Mimosas     
Denguélé         1-0 USC Bassam       
[Jan 6]
JCAT             1-1 AFAD Djékanou    
CO Korhogo       1-1 SC Gagnoa        

Round 10
[Jan 11]
USC Bassam       3-2 SOA              
[Jan 12]
AFAD Djékanou    4-0 EFYM             
ES Bingerville   4-2 CO Korhogo       
Denguélé         1-0 ASEC Mimosas     
Séwé Sport       2-0 ASI Abengourou   
[Jan 13]
JCAT             0-1 SC Gagnoa        
Stella           1-1 Africa Sports    

Round 11
[Jan 19]
USC Bassam       0-0 ES Bingerville   
Africa Sports    0-0 CO Korhogo       
Séwé Sport       2-2 Denguélé         
SC Gagnoa        0-2 ASI Abengourou   
SOA              0-0 EFYM             
[Jan 20]
JCAT             2-1 Stella           
AFAD Djékanou    2-0 ASEC Mimosas     

Round 12
[Jan 25]
Africa Sports    0-1 SOA              
CO Korhogo       0-1 Stella           
[Jan 26]
ES Bingerville   0-1 Séwé Sport       
EFYM             1-1 ASEC Mimosas     
SC Gagnoa        1-1 USC Bassam       
Denguélé         0-0 JCAT             
ASI Abengourou   1-0 AFAD Djékanou    

Round 13
[Feb 1]
ASEC Mimosas     2-0 CO Korhogo       
AFAD Djékanou    3-3 Denguélé         
[Feb 2]
Africa Sports    1-1 USC Bassam       
JCAT             4-1 ES Bingerville   
SC Gagnoa        0-2 Séwé Sport       
[Feb 4]
EFYM             1-1 ASI Abengourou   
Stella           0-2 SOA              

Round 14
[Feb 22]
JCAT             0-1 EFYM             
[Feb 23]
SC Gagnoa        1-2 ES Bingerville   
Séwé Sport       0-1 CO Korhogo       
SOA              1-0 Denguélé         
USC Bassam       1-2 ASI Abengourou   
[Feb 24]
Africa Sports    2-1 ASEC Mimosas     
[Feb 25]
Stella           0-1 AFAD Djékanou    

Round 15
[Mar 2]
Denguélé         0-0 SC Gagnoa        
SOA              0-0 ES Bingerville   
[Mar 3]
EFYM             0-2 Africa Sports    
[Mar 4]
ASEC Mimosas     2-0 USC Bassam       
[Mar 6]
Séwé Sport       2-2 JCAT             
[Mar 7]
CO Korhogo       0-1 AFAD Djékanou    
Stella           4-1 ASI Abengourou   

Round 16
[Mar 8]
ES Bingerville   1-4 Africa Sports    
USC Bassam       2-1 EFYM             
[Mar 10]
ASI Abengourou   0-0 SOA              
CO Korhogo       0-1 JCAT             
Stella           1-2 Denguélé         
ASEC Mimosas     0-2 Séwé Sport       
[Mar 11]	 
AFAD Djékanou    0-0 SC Gagnoa        

Round 17
[Mar 30]
ASEC Mimosas     2-1 ES Bingerville   
JCAT             2-1 SOA              
Séwé Sport       3-1 USC Bassam       
SC Gagnoa        2-2 Stella           
Denguélé         1-2 EFYM             
ASI Abengourou   2-0 CO Korhogo       
[Mar 31]
Africa Sports    1-2 AFAD Djékanou    

Round 18
[Apr 6]
CO Korhogo       1-0 USC Bassam       
[Apr 7]
ES Bingerville   0-1 Stella           
Africa Sports    1-3 Denguélé         
[Apr 8]
JCAT             1-0 ASI Abengourou   
[Apr 10]
SC Gagnoa        0-2 ASEC Mimosas     
[Apr 11]
AFAD Djékanou    2-2 SOA              
EFYM             0-1 Séwé Sport       

Round 19
[Apr 13]
Denguélé         1-1 CO Korhogo       
Africa Sports    0-0 JCAT             
[Apr 14]
Stella           1-2 Séwé Sport       
ES Bingerville   3-1 EFYM             
SOA              0-0 SC Gagnoa        
[Apr 15]
AFAD Djékanou    1-1 USC Bassam       
ASEC Mimosas     2-1 ASI Abengourou   

Round 20
[Apr 27]	
USC Bassam       2-1 Stella           
EFYM             0-3 SC Gagnoa        
ASI Abengourou   1-1 Africa Sports    
SOA              1-0 CO Korhogo       
[Apr 28]
Séwé Sport       1-0 AFAD Djékanou    
ES Bingerville   3-1 Denguélé         
JCAT             0-2 ASEC Mimosas     
	
Round 21
[May 11]
JCAT             1-3 USC Bassam       
AFAD Djékanou    0-0 ES Bingerville   
Séwé Sport       2-1 SOA              
CO Korhogo       0-0 EFYM             
[May 12]
Denguélé         1-1 ASI Abengourou   
Stella           3-2 ASEC Mimosas     
[Jun 26]
SC Gagnoa        1-1 Africa Sports    

Round 22
[Jun 1]
ASEC Mimosas     3-0 SOA              
USC Bassam       1-1 Denguélé         
ASI Abengourou   1-1 ES Bingerville   
SC Gagnoa        2-0 CO Korhogo       
[Jun 2]
AFAD Djékanou    2-3 JCAT             
EFYM             0-1 Stella           
[Jun 3]
Africa Sports    awd Séwé Sport       [Africa dns; awarded 0-2 win to Séwé and 0-5 loss
                                       to Africa]
Round 23
[Jun 9]
ASEC Mimosas     1-0 Denguélé         
EFYM             0-1 AFAD Djékanou    
SOA              1-2 USC Bassam       
SC Gagnoa        1-1 JCAT             
ASI Abengourou   1-1 Séwé Sport       
CO Korhogo       2-0 ES Bingerville   
[Jun 10]
Africa Sports    0-1 Stella           

Round 24
[Jun 22]
CO Korhogo       0-0 Africa Sports    
EFYM             1-2 SOA              
ASI Abengourou   1-1 SC Gagnoa        
Stella           2-1 JCAT             
[Jun 23]
ASEC Mimosas     1-0 AFAD Djékanou    
ES Bingerville   0-1 USC Bassam       
Denguélé         0-1 Séwé Sport       

Round 25
[Jun 28]
Stella           0-0 CO Korhogo       
ASEC Mimosas     3-0 EFYM             
[Jun 29]
Séwé Sport       2-1 ES Bingerville   
JCAT             0-0 Denguélé         
[Jun 30]
SOA              0-1 Africa Sports    
USC Bassam       0-2 SC Gagnoa        
AFAD Djékanou    1-0 ASI Abengourou   

Round 26
[Jul 13]
Denguélé         1-2 AFAD Djékanou    
ES Bingerville   2-0 JCAT             
Séwé Sport       1-3 SC Gagnoa        
ASI Abengourou   1-0 EFYM             
[Jul 14]
USC Bassam       1-1 Africa Sports    
CO Korhogo       0-1 ASEC Mimosas     
SOA              0-2 Stella           

Final Table:

 1.Séwé Sport (San Pédro)                26  18  3  5  39-18  57  Champions
 2.ASEC Mimosas (Abidjan)                26  16  4  6  40-23  52
 3.Acad. F Amadou Diallo (Djékanou)      26  12  9  5  31-17  45
 4.Sporting Club de Gagnoa               26  11 10  5  36-23  43
 5.Stella d'Adjamé (Abidjan)             26  11  7  8  30-23  40
 6.Jeunesse Club d'Abidjan (Treichville) 26   9  8  9  28-30  35
 7.Denguélé d'Odienné                    26   7 12  7  30-27  33
 8.USC Bassam                            26   7 10  9  26-31  31
 9.Africa Sports (Abidjan)               26   7 10  9  25-33  31
10.AS Indenié (Abengourou)               26   6 12  8  22-25  30
11.CO Korhogo                            26   5 11 10  14-22  26
12.SO Armée (Yamoussoukro)               26   5 10 11  21-30  25
----------------------------------------------------------------
13.ES Bingerville                        26   5  7 14  25-42  22  Relegated
14.EF Yéo Martial                        26   3  7 16  14-40  16  Relegated

NB: total goal difference -3 due to award Africa vs Séwé in round 22

Promoted: AS Tanda and CO Bouaflé

Coupe Nationale

NB: 50th edition

Preliminary Round [Feb 23,24 (partial)]
CO Domoraud      3-1 Lagoké FC
IFER             1-3 Stade d’Abidjan
Moossou FC       2-2 RC Koumassi      [2-4 pen]
Alliance Indénié 3-1 WAC
Adzopé FC        2-1 Sacraboutou
SOL FC           0-2 Siguilolo FC
Agneby Sport     1-1 Yopougon FC      [8-9 pen]
N'Zi FC          2-2 ES Bafing        [4-5 pen]
Gballet Sport    1-0 Espoir Koumassi
AS Tanda         1-0 Ivoire Académie
Man FC           0-0 Songon FC        [1-3 pen]
Agir FC          1-0 Selafe FC

1/16 Finals
[Mar 16]
ASI Abengorou    1-1 Stade d'Abidjan  [4-2 pen]
SOA              2-0 Agir Guiberoua
Sabé Bouna       4-0 Yopougon FC
AS Denguelé      0-0 CO Domoraud      [5-4 pen]
[Mar 17]
Issia Wazi       0-2 SC Gagnoa
ES Bafing        1-0 Gballet Sport 
[Mar 18]
ES Bingerville   4-0 AS Tanda
Athletic Adjamé  3-2 Africa Sports
[Mar 19]
USC Bassam       3-0 Sikensi FC
EFYM             o/w Alliance Indénié [EFYM withdrew]
[Mar 21]
JC Abidjan       0-0 Songon FC        [5-4 pen]
Siguilolo FC     1-4 Stella Club
[Mar 22]
AFAD Djékanou    3-0 Adzopé FC
ASEC Mimosas     2-0 Séwé Sports
[dates?]
RC Koumassi      0-1 CO Bouaflé       
AS Juventus      2-2 CO Korhogo       [2-4 pen]

1/8 Finals
[May 2]
Alliance Indenié 2-1 Sabé Bouna
[May 3]
JC Abidjan       0-0 SOA              [5-4 pen]
[May 4]
USC Bassam       0-1 Stella Club
CO Korhogo       0-1 ASI Abengourou
AS Denguelé      0-1 AFAD Djékanou
[May 6]
SC Gagnoa        2-1 ES Bingerville
[May 9]
CO Bouaflé       0-1 ASEC Mimosas
[date?]
Athletic Adjamé  lt  ES Bafing    

Quarterfinals [May 27]
AFAD Djékanou    0-1 Alliance Indénié
Stella Club      3-0 ES Bafing
ASI Abengourou   1-2 ASEC Mimosas
SC Gagnoa        1-0 JC Abidjan
 
Semifinals
[Jul 20]  
SC Gagnoa        0-2 Stella Club
[Jul 31]        
Alliance Indénié 0-1 ASEC Mimosas  
 
Final [Aug 6, stade de la Paix, Bouaké]
ASEC Mimosas     0-0 Stella Club      [aet, 5-4 pen]

2012

2013/14

list of champions

list of cup winners

list of super cup winners

list of topscorers


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 2 Apr 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.