Jamaica Second Level 2006/07

Kingston Super League | South-Central Super League | Eastern Super League | Western Super League | Promotion Playoff

KSAFA Super League 2006/07

Round 1 
[Nov 4]
Santos             1-0 Cavalier
Barbican           1-2 Maverley/Hughenden
JDF                2-0 Greenwich Town
[Nov 5]
Constant Spring    2-1 Mountain View          
[Nov 6]
Duhaney Park       3-0 Meadhaven
Police National    1-0 Bull Bay

Round 2 
[Nov 11]
Bull Bay           0-1 JDF
Mountain View      0-1 Santos
Duhaney Park       1-1 Barbican
Constant Spring    2-2 Greenwich Town
[Nov 13]
Maverley/Hughenden 1-2 Police National
Cavalier           2-1 Meadhaven

Round 3 
[Nov 18]
Santos             1-1 Greenwich Town
JDF                2-0 Maverley/Hughenden
Barbican           0-3 Police National
Duhaney Park       1-1 Cavalier
[Nov 20]
Constant Spring    0-1 Bull Bay
Meadhaven          2-1 Mountain View

Round 4 
[Nov 25]
Greenwich Town     3-1 Meadhaven
Bull Bay           1-1 Santos
Mountain View      0-0 Duhaney Park  
Maverley/Hughenden 3-0 Constant Spring 
[Dec 12]
Cavalier           2-0 Barbican 
Police National    0-1 JDF

Round 5 
[Dec 2?]
Constant Spring    0-1 Police National 
Barbican           1-1 JDF
Santos             0-0 Maverley/Hughenden
Cavalier           0-0 Mountain View 
[Dec 14]
Meadhaven          1-1 Bull Bay
Duhaney Park       0-1 Greenwich Town 

Round 6 [Dec 9]
Police National    3-0 Santos
JDF                0-2 Constant Spring
Mountain View      0-0 Barbican
Greenwich Town     1-1 Cavalier
Bull Bay           1-1 Duhaney Park
Maverley/Hughenden 1-2 Meadhaven   
 
Round 7
[Dec 23]
Duhaney Park       5-0 Maverley/Hughenden
Meadhaven          0-1 Police National
JDF                1-1 Santos
Cavalier           1-2 Bull Bay
Barbican           0-1 Constant Spring 
[Dec 28]
Mountain View      1-1 Greenwich Town

Round 8 [Dec 30]
Police National    2-2 Duhaney Park
JDF                0-2 Meadhaven 
Bull Bay           0-1 Mountain View 
Constant Spring    0-3 Santos    
Barbican           2-2 Greenwich Town
Maverley/Hughenden 0-5 Cavalier

Round 9 
[Jan 6]
Cavalier           2-3 Police National
Duhaney Park       1-0 JDF
Meadhaven          0-0 Constant Spring
Barbican           0-0 Santos
Mountain View      3-1 Maverley/Hughenden
[Mar ?]
Greenwich Town     1-4 Bull Bay               

Round 10 [Jan 13]
Santos             1-2 Meadhaven
Police National    4-0 Mountain View
JDF                1-1 Cavalier
Barbican           0-0 Bull Bay
Maverley-Hughenden 1-0 Greenwich Town
Constant Spring    2-0 Duhaney Park

Round 11 [Jan 20]
Cavalier           1-1 Constant Spring 
Greenwich Town     1-3 Police National 
Meadhaven          3-2 Barbican 
Duhaney Park       0-2 Santos 
Mountain View      0-1 JDF
Bull Bay           1-1 Maverley-Hughenden

Round 12 
[Jan 27]
Maverley/Hughenden 1-1 Barbican
Mountain View      1-2 Constant Spring  
Meadhaven          1-0 Duhaney Park
Bull Bay           1-1 Police National
[Mar ?]
Cavalier           1-1 Santos     
Greenwich Town     0-1 JDF             

Round 13 [Feb 3]
Barbican           0-3 Duhaney Park
Cavalier           0-1 Meadhaven 
Santos             0-1 Mountain View
Greenwich Town     0-0 Constant Spring 
JDF                3-0 Bull Bay 
Police National    2-0 Maverley/Hughenden 

Round 14 [Feb 10]
Greenwich Town     0-2 Santos
Maverley/Hughenden 0-2 JDF
Police National    2-1 Barbican
Cavalier           0-0 Duhaney Park
Bull Bay           2-1 Constant Spring 
Mountain View      0-1 Meadhaven

Round 15 [Feb 17]
JDF                2-1 Police National
Meadhaven          2-0 Greenwich Town 
Santos             1-0 Bull Bay 
Cavalier           1-0 Barbican
Duhaney Park       1-1 Mountain View
Constant Spring    0-0 Maverley/Hughenden  

Round 16 [Feb 24]
Police National    2-0 Constant Spring
Barbican           0-3 JDF
Maverley/Hughenden 2-0 Santos
Greenwich Town     0-0 Duhaney Park 
Cavalier           0-0 Mountain View United
Bull Bay           0-0 Meadhaven

Round 17 [Mar 3]
Santos             0-3 Police National
Constant Spring    1-1 JDF     
Meadhaven United   1-0 Maverley/Hughenden 
Cavalier           5-0 Greenwich Town
Duhaney Park       1-0 Bull Bay
Barbican           3-0 Mountain View 

Round 18 [Mar 10]
Santos             0-2 JDF
Maverley/Hughenden 0-3 Duhaney Park
Police National    0-2 Meadhaven United
Bull Bay           1-5 Cavalier
Constant Spring    0-0 Barbican
Greenwich Town     1-1 Mountain View

Round 19 [Mar 17]
Duhaney Park       1-2 Police National  
Meadhaven          3-0 JDF   
Mountain View      0-3 Bull Bay
Santos             2-1 Constant Spring 
Greenwich Town     2-1 Barbican
Cavalier           5-0 Maverley/Hughenden 

Round 20 [Mar 24]
Police National    0-0 Cavalier  
Constant Spring    1-4 Meadhaven   
JDF                1-0 Duhaney Park
Bull Bay           4-0 Greenwich Town  
Santos             0-0 Barbican  
Maverley/Hughenden 1-0 Mountain View 

Round 21 [Mar 31]
Mountain View      0-2 Police National 
Meadhaven          1-1 Santos
Cavalier           1-1 JDF 
Duhaney Park       1-2 Constant Spring 
Bull Bay           3-1 Barbican 
Greenwich Town     0-0 Maverley/Hughenden 

Round 22 [Apr 7]
Constant Spring    2-1 Cavalier     
Police National    3-1 Greenwich Town
Barbican           1-1 Meadhaven    
Santos             6-1 Duhaney Park       
JDF                2-0 Mountain View  
Maverley-Hughenden 2-4 Bull Bay

Final Table:

 1.Police National      22  15  4  3  41-17  49  Promotion Playoff
 2.JDF                  22  13  5  4  29-14  44
 3.Meadhaven United     22  13  5  4  31-18  44
 4.Bull Bay             22   9  7  6  30-23  34
 5.Santos               22   8  8  6  24-20  32
 6.Cavaliers            22   7 10  5  35-17  31
 7.Duhaney Park         22   6  7  9  26-25  25
 8.Constant Spring      22   6  7  9  19-27  25
 9.Maverley/Hughenden   22   5  5 12  16-40  20
10.Mountain View United 22   4  7 11  12-26  19
11.Greenwich Town       22   3  9 10  18-38  18  Relegated
12.Barbican             22   1 10 11  15-31  13  Relegated


South Central Confederation Super League

Round 1 
[Nov 11]
Los Perfectos      0-0 Original Hazard
Tafari Lions       0-5 Rivoli United
[Nov 18]
Sporting Central   1-0 George's Valley
[Nov 19]
Dunbeholden        1-1 New Green
Humble Lions       1-2 Newlands
[Jan 6]  
Arlington          1-0 Value P          [annulled]

Round 2
[Nov 26]
Rivoli United      1-2 Humble Lions  
Original Hazard    1-0 Dunbeholden
New Green          0-0 Arlington
[Dec 19]
Tafari Lions       0-0 Sporting Central
[Jan 9]
Value P            1-3 Los Perfectos    [annulled]
George's Valley    2-3 Newlands  
 
Round 3
[Dec 3]
Los Perfectos      1-1 Arlington
George's Valley    2-3 Tafari Lions
Newlands           0-1 Rivoli United
Value P            n/p Dunbeholden
[Dec 17]
Original Hazard    3-0 New Green
[Dec 28]
Sporting Central   1-2 Humble Lions     [also reported 0-1]

Round 4
[Dec 10]
Dunbeholden        1-0 Los Perfectos
Arlington          2-2 Original Hazard  
New Green          n/p Value P
[Dec 19]
Humble Lions       2-0 George's Valley
[Dec 31]
Rivoli United      0-1 Sporting Central 
Tafari Lions       2-1 Newland

Round 5
[Dec 20]  
Los Perfectos      abd New Green        [abandoned at 1-0 in 48' due 
[Dec 31]                                  to waterlogged pitch]
Arlington          1-0 Dunbeholden  
[Jan 7]
Sporting Central   1-0 Newlands   
Humble Lions       2-2 Tafari Lions     [also reported 1-1]
George's Valley    1-2 Rivoli United
Los Perfectos      1-0 New Green        [replay]
Value P            n/p Original Hazard

Round 6 [interzone]
[Jan 13]
Newlands           0-0 Original Hazard
Sporting Central   n/p Value P 
Los Perfectos      2-0 George's Valley 
[Jan 14]
Tafari Lions       1-1 New Green
Rivoli United      1-1 Arlington 
Humble Lions       1-1 Dunbeholden 

Round 7 [interzone] 
[Jan 20]
Arlington          3-2 Tafari Lions     [also reported 2-2]
[Jan 21]
Los Perfectos      1-0 Humble Lions     [also reported 1-2]
New Green          1-2 Rivoli United    [also reported 0-1]    
Dunbeholden        0-1 Sporting Central 
Original Hazard    0-0 George's Valley 
Newlands           bye

Round 8 [interzone]
[Jan 27]
Sporting Central   3-0 Original Hazard 
Newlands           2-0 Dunbeholden 
[Jan 28]
Rivoli United      0-0 Los Perfectos
[Feb 3]
George's Valley    0-0 New Green        [also reported 1-1]
Humble Lions       2-0 Arlington 
Tafari Lions       bye

Mid-season Final [Feb 4]
Rivoli             0-0 Sporting Central [6-7 pen]

Round 9
[Feb 11]
Arlington          0-1 Sporting Central  
Original Hazard    0-2 Humble Lions
Dunbeholden        1-0 George's Valley
New Green          0-0 Newlands
[Feb 14]
Los Perfectos      ppd Tafari Lions
Rivoli United      bye

Round 10
[Feb 17]
Newlands           1-2 Arlington 
Rivoli United      1-0 Original Hazard
Tafari Lions       1-0 Dunbeholden
Sporting Central   1-1 Los Perfectos
[Feb 18]
Humble Lions       3-3 New Green
George's Valley    bye

Round 11
[Feb 24]
Dunbeholden        0-1 Rivoli United
New Green          0-0 Sporting Central
Newlands           1-1 Los Perfectos
[Feb 25]
Original Hazard    3-1 Tafari Lions
George's Valley    1-2 Arlington
Humble Lions       bye

Round 12
[Mar 3]
Newlands           2-1 Humble Lions     [inferred, reported 1-1]
Rivoli U.          0-1 Tafari Lions
[Mar 4]
Original Hazard    1-2 Los Perfectos 
George's Valley    1-2 Sporting Central  
New Green          0-1 Dunbeholden    
Arlington          bye

Round 13 
[Mar 10]
Sporting Central   5-0 Tafari Lions 
Rivoli United      1-2 Humble Lions
Newlands           2-0 George's Valley
[Mar 11]
Arlington          3-0 New Green
Dunbeholden        1-0 Original Hazard
Los Perfectos      bye

Tables (Mar 16):

Group A
 1.Arlington FC         11   5  4  2  15-11  19  [1-0]
 2.Los Perfectos        10   4  5  1   9- 5  17  [3-1]
 3.Dunbeholden          12   4  2  6   6- 9  14
 4.Original Hazard      12   3  4  5  10-12  13
 5.New Green            12   0  7  5   6-15   7  Relegated
 -.Value P               withdrew; all matches annulled;
   record at withdrawal: 2   0  0  2   1- 4   0  Relegated

NB: Value P were not fixtured any matches until the end of
    December due to a conflict with the Confederation; they
    withdrew from the competition after playing 2 matches
    in January (listed between square brackets for opponents)

Group B
 1.Sporting Central     12   8  3  1  17- 4  27  Qualified
 3.Humble Lions         12   6  3  3  20-14  21
 2.Rivoli United        12   6  2  4  15- 9  20
 4.Newland FC           12   5  3  4  14-11  18
 5.Tafari Lions         11   4  3  4  13-22  15
 6.George's Valley      12   0  2 10   7-20   2  Relegated

Round 14
[Mar 17]
Rivoli United       -  Newland
Tafari Lions        -  George's Valley
Arlington FC        -  Los Perfectos
[Mar 18]
Sporting Central    -  Humble Lions
New Green           -  Original Hazard
Dunbeholden        bye

Round 15
[Mar 24]
Newlands           2-1 Tafari Lions
Sporting Central   5-0 Rivoli United
[Mar 25]
George's Valley    0-2 Humble Lions
Los Perfectos      3-2 Dunbeholden
Original Hazard    1-4 Arlington
New Green          bye

Round 16
[Mar 31]
Dunbeholden         -  Arlington
Newland             -  Sporting Central
Rivoli United       -  George's Valley
Tafari Lions        -  Humble Lions
[Apr 1]
New Green           -  Los Perfectos
Original Hazard    bye

NB: top-2 teams of both zone qualify for semifinals; bottom-4
    teams overall (irrespective of zone) relegated

Semifinals

First Legs [Apr 15]
Arlington          1-3 Sporting Central
Humble Lions       2-1 Los Perfectos

Second Legs [Apr 21]
Sporting Central   6-1 Arlington
Los Perfectos      0-0 Humble Lions

Final

First Leg [Apr 29]
Humble Lions       1-0 Sporting Central Academy

Second Leg [May 5]
Sporting Central   2-0 Humble Lions

Sporting Central Academy qualified for promotion playoff


Eastern Confederation Super League

Round 1
[Nov 12]
Bath               0-0 Brazil             
Port Morant        1-0 St. George's          
Star Cosmos        2-1 Axum               
York               0-0 Sand Stars         
[Jan 1]
Manchioneal        3-0 Iyantie             

Round 2       
[Nov 19]
Sand Stars         2-1 Bath
York               5-1 Iyantie             
[Jan 4]
Brazil             1-3 Manchioneal        
Port Morant        0-2 Star Cosmos         
[Jan 22]
St. George's       1-0 Axum               
           
Round 3 [Dec 6]
Axum               2-2 Manchioneal        
Brazil             0-1 St. George's          
Iyantie            1-0 Port Morant        
Star Cosmos        2-1 Sand Stars         
York               0-1 Bath               
       
Round 4   
[Dec 13]
Sand Stars         0-1 Axum               
Bath               0-0 Iyantie             
Manchioneal        1-0 York               
[Jan 11]
Port Morant        0-3 Brazil             
[Jan 18]
St. George's       1-1 Star Cosmos         
           
Round 5       
[Dec 23]
Axum               1-0 Bath               
Iyantie            4-0 Sand Stars         
Manchioneal        1-3 St. George's          
York               2-1 Port Morant        
[Jan 11]
Star Cosmos        awd Brazil           [awarded 3-0, Brazil walked off]

Round 6 
[Dec 20]
Axum               4-2 York U.
Manchioneal        2-1 Star Cosmos
Brazil             3-0 Iyantie       
Sand Stars         1-1 Port Morant
[Jan 4]
St. George's       0-0 Bath         

Round 7 [Dec 30]
Brazil             0-0 York               
Iyantie            0-1 Axum               
Port Morant        0-2 Manchioneal 
St. George's       5-0 Sand Stars
Star Cosmos        2-0 Bath

Round 8 [Jan 7]
Axum               0-2 Brazil
Manchioneal        1-0 Sand Stars
Iyantie            0-1 St. George's   
Bath               6-1 Port Morant
Star Cosmos        4-1 York U.
 
Round 9 [Jan 14]
Axum               2-3 Port Morant        
Bath               1-0 Manchioneal        
Iyantie            0-1 Star Cosmos         
Sand Stars         0-3 Brazil             
St. George's       4-0 York               

Round 10 [Jan 24]
St. George's       3-0 Iyantie       
Sand Stars         1-5 Manchioneal      [also reported 0-5]
York U.            5-0 Star Cosmos
Port Morant        0-4 Bath    
Brazil             2-0 Axum
 
Round 11 [Jan 28]
Star Cosmos        4-0 Port Morant
Manchioneal        2-3 Brazil
Iyantie            0-1 York  
Axum               0-0 St. George's   
Bath               1-2 Sand Stars

Round 12 [Feb 4]
St. George's       1-0 Brazil
Port Morant        6-0 Iyantie       
Sand Stars         2-1 Star Cosmos
Manchioneal        1-1 Axum
Bath               1-1 York
 
Round 13 [Feb 11]
Axum               4-1 Sand Stars         
Brazil             4-0 Port Morant        
Iyantie            1-1 Bath               
Star Cosmos        1-1 St. George's          
York               1-2 Manchioneal        

Round 14 [Feb 18]
St. George's       2-2 Manchioneal
Bath               4-1 Axum             [also reported 4-0]
Sand Stars         2-0 Iyantie       
Brazil             1-0 Cosmos
Port Morant        0-1 York 

Round 15    
[Feb 24]
Bath               0-0 St. George's          
York               0-1 Axum               
[Feb 25]
Iyantie            0-2 Brazil             
Port Morant        1-2 Sand Stars         
Star Cosmos        2-1 Manchioneal        

Round 16
[Mar 3]
York               1-1 Brazil
[Mar 4]
Manchioneal        6-0 Port Morant      [also reported 0-0]
Sand Star          0-2 St George's   
Bath               0-0 Star Cosmos
Axum               awd Iyantie          [awarded 3-0, forfeit Iyantie]
 
Round 17 [Mar 11]
Axum               0-3 Star Cosmos         
Brazil             0-0 Bath               
Iyantie            0-6 Manchioneal        
Sand Stars         1-3 York               
St. George's       7-0 Port Morant        
           
Round 18 [Mar 18]
Brazil             3-0 Sand Stars         
Manchioneal        6-1 Bath               
Port Morant        6-4 Axum               
Star Cosmos        3-0 Iyantie             
York               1-2 St. George's    

Final Table:

 1.St. George's SC      18  11  6  1  34- 7  39
 2.Manchioneal CC       18  11  3  4  46-19  36
 3.Star Cosmos FC       18  11  3  4  32-16  36
 4.Brazil FC            18  10  4  4  28-11  34
 5.Axum FC              18   7  3  8  26-29  24
 6.Bath SC              18   5  8  5  21-17  23
 7.York United SYC      18   6  4  8  24-24  22
 8.Sand Stars FC        18   5  2 11  15-38  17
 9.Port Morant FC       18   4  1 13  20-51  13  [aka Port Morant All Stars]
10.Iyantie FC           18   2  2 14   7-41   8

NB: Berlin apparently were renamed Iyantie       

Semifinals

First Legs [Mar 25]
Brazil             0-0 Manchioneal
Star Cosmos        1-1 St. George's   
 
Second Legs [Apr 1]
Manchioneal        1-1 Brazil           [4-5 pen]
St. George's       2-1 Star Cosmos    
 
Finals 

First Leg [Apr 15]
Brazil             0-1 St. George's   

Second Leg [Apr 22]
St. George's       0-1 Brazil           [aet, 5-3 pen]

St. George's United (Portland) qualified for promotion playoff

Western Confederation Super League

First Stage

Round 1 
[Jan 13]
Black Diamonds     0-1 Sandy Bay  
Negril             1-0 Mount Salem 
Bamboo             2-2 Orange Hill      [also reported 1-1]
Salt Spring        0-1 Grange Hill
Granville          4-1 Clarks Town
[Jan 14]
Holland            1-2 Montpelier        

Round 2 [Jan 16]
Mount Salem        1-0 Bamboo
Orange Hill        0-1 Black Diamonds
Sandy Bay          2-2 Negril             
Grange Hill        0-1 Granville
Montpelier         1-2 Salt Spring      [also reported 1-3]
Clarks Town        1-3 Holland

Round 3 
[Jan 20]
Black Diamonds     0-5 Negril           [also reported 1-5]
Bamboo             2-1 Sandy Bay
Holland            2-1 Salt Spring
Clarks Town        1-1 Grange Hill   
[later]
Mount Salem        2-0 Orange Hill
Granville          0-0 Montpelier    

Round 4
Mount Salem        1-2 Sandy Bay 
Salt Spring        2-3 Granville 
Bamboo             1-2 Black Diamonds     
Grange Hill        2-4 Holland            
Montpelier         2-1 Clarkes Town 
Negril             4-0 Orange Hill 
           
Round 5      
Black Diamonds     0-1 Mount Salem        
Clarks Town        0-0 Salt Spring 
Grange Hill        1-0 Montpelier         
Holland            1-2 Granville 
Negril             0-0 Bamboo 
Sandy Bay          3-0 Orange Hill 
         
Round 6       
Bamboo             4-2 Orange Hill 
Clarks Town        0-2 Granville 
Holland            1-3 Montpelier         
Mount Salem        0-2 Negril             
Salt Spring        2-1 Grange Hill        
Sandy Bay          3-1 Black Diamonds     
  
Round 7    
Bamboo             0-0 Mount Salem        
Black Diamonds     3-0 Orange Hill 
Granville          2-0 Grange Hill        
Holland            2-1 Clarks Town        
Montpelier         1-2 Salt Spring 
Negril             0-0 Sandy Bay 

Round 8
[Feb 6?]
Grange Hill        1-2 Clarks Town
[Feb 27]
Negril             1-0 Black Diamonds
Sandy Bay          2-3 Bamboo
Salt Spring        0-1 Holland
[later]
Montpelier         1-0 Granville
Orange Hill        0-3 Mount Salem

Round 9      
Black Diamonds     2-2 Bamboo 
Clarks Town        4-1 Montpelier         
Granville          2-0 Salt Spring 
Holland            0-1 Grange Hill        
Orange Hill        0-8 Negril             
Sandy Bay          2-2 Mount Salem        
           
Round 10    
Bamboo             0-0 Negril             
Granville          0-0 Holland            
Montpelier         1-0 Grange Hill        
Orange Hill        0-0 Sandy Bay 
Mount Salem        1-3 Black Diamonds     
Salt Spring        2-2 Clarks Town        

Tables:

Zone A
 1.Negril               10   6  4  0  23- 2  22  (Westmoreland)
 2.Sandy Bay            10   4  4  2  16-11  16  (Hanover)
 3.Bamboo               10   3  5  2  14-12  14  (Hanover)
 4.Mount Salem          10   4  2  4  11-10  14  (St James)
 5.Black Diamonds       10   4  1  5  12-15  13  (St James)
 6.Orange Hill          10   0  2  8   4-30   2  (Hanover)

Zone B
 1.Granville            10   7  2  1  16- 5  23  (St James)
 2.Holland United       10   5  1  4  15-13  16  (Trelawny)
 3.Montpelier           10   5  1  4  12-12  16  (Hanover)
 4.Salt Spring          10   3  2  5  11-14  11  (St James)
 5.Grange Hill          10   3  1  6   8-13  10  (Westmoreland)
 6.Clarks Town          10   2  3  5  13-18   9  (Trelawny)

First Round Winners: Granville

Second Round

Final [Apr 7?]
Granville          3-1 Negril

Third Round

Round 1 [Apr 14]
Granville          8-0 Orange Hill
Holland            1-0 Negril
Black Diamond      2-0 Clarks Town
Grange Hill        1-1 Bamboo 
Salt Spring        n/p Mount Salem


Semifinals

First Legs [May 1]
Negril             0-0 Montpelier
Sandy Bay          0-3 Granville

Second Legs 
[May 4]
Montpelier         1-0 Negril
[May 5]
Granville          1-0 Sandy Bay

Final

First Leg [May 9]
Montpelier         1-0 Granville
  [Lenore Campbell 73]

Second Leg [May 13]
Granville          3-0 Montpelier
  [Jermaine Anderson 44, 60, 82]

Granville qualified for promotion playoff


Promotion Playoff

Final Table:

 1.Sporting Central      6   3  2  1   9- 3  11  Promoted  [Clarendon]
 2.St. George's SC       6   3  2  1   7- 4  11  Promoted  [Portland]
-----------------------------------------------
 3.Granville             6   2  3  1   5- 3   9  [St. James]
 4.Police National       6   0  1  5   3-14   1  [Kingston]

Round 1 [May 20]
St. George's       0-0 Sporting Central
Police National    0-1 Granville
  [Jermaine Anderson 30]

Round 2 [May 23]
Granville          0-1 St. George's
  [Damion Harwood 85]
Sporting Central   2-0 Police National
  [Cornel Learmond 12, Oneke Ford 21]

Round 3 [May 27]
Police National    1-3 St. George's
  [Howard McKenzie 10; Damion Harwood 15, 29, 92]
Granville          3-1 Sporting Central
  [Shannon Brown 21, 60, David Gillard 90+; Cornell Learmond 43]

Round 4 [May 30]
Sporting Central   2-0 St. George's  
  [Oneke Forde 34, Jevaughn Watson 38]
Granville          1-1 Police National  
  [Jermaine Anderson 19; Sheldon Campbell 87]

Round 5 [Jun 3]
Police National    0-4 Sporting Central
  [Karl Wiggan 6, Oneke Ford 66, Romaine Barnes 87, Hughan Gray 89]
St. George's       0-0 Granville 

Round 6 [Jun 6]
St. George's       3-1 Police National
  [Hilelide Dean 30, Omar Brissett 40, Omar Henderson 87;
   Sheldon Campbell 46]
Sporting Central   0-0 Granville

Final Table:

 1.Sporting Central      6   3  2  1   9- 3  11  Promoted  [Clarendon]
 2.St. George's SC       6   3  2  1   7- 4  11  Promoted  [Portland]
-----------------------------------------------
 3.Granville             6   2  3  1   5- 3   9  [St. James]
 4.Police National       6   0  1  5   3-14   1  [Kingston]

NB: St. George's played at the top level around 20 years ago and are
      the first club from Portland to play at the top level since
      Taurus in the early 1990s;
    Sporting Central are an off-shoot of former top level club Galaxy,
      which folded, and are the first club from Clarendon to play at
      the top level since Hazard United's move to Saint Catherine in
      2000.

2005/06

list of champions

list of cup winners


About this document

Partial source: http://premidictor.net/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 8 Jun 2007

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.