Jamaica 2009/10


National Premier League
Cup Competitions
Super Leagues
Kingston (KSAFA) Lower Leagues

National Premier League


Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         33  19  7  7  44-24  64  [Kingston and St Andrew]
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17 12  4  52-22  63  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           33  14  8 11  34-33  50  [Kingston and St Andrew]
 4.Boys' Town FC (Kingston)           33  11 12 10  27-26  45  [Kingston and St Andrew]
 5.Saint George's SC                  33  10 14  9  26-26  44  [Portland]
 6.Village United FC (Falmouth)       33   9 14 10  29-35  41  [Trelawny]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Portmore United FC (Portmore)      33   9 11 13  20-27  38  [St Catherine]
 8.Humble Lions (York)                33   8 13 12  27-33  37  [Clarendon]
 9.Rivoli United (Spanish Town)       33   8 13 12  31-39  37  [St Catherine]
10.Arnett Gardens FC (Kingston)       33   8 12 13  30-37  36  [Kingston and St Andrew]
-------------------------------------------------------------
11.Sporting Central Academy           33   7 14 12  26-29  35  [Clarendon]
12.August Town (Kingston)             33   9  8 16  25-40  35  [Kingston and St Andrew]
       
Round 1 [Sep 6]
Arnett Gardens           0-1 Saint George's 
  [Romeo Parkes 90]
August Town              0-1 Portmore United  
  [Roen Nelson 90+3]
Harbour View             1-1 Sporting Central Academy
  [Dicoy Williams 89; Francois Swaby 70]
Rivoli United            2-1 Waterhouse 
  [Kemar Brown 16, Kirk Ramsay 43pen; Andre Clennon 87]
Tivoli Gardens           3-2 Humble Lions
  [Navion Boyd 24, Roland Dean 26, Keammar Daley 76;
   Kevin Mighty 3, Errol Wilkie 58]
Village United           0-0 Boys' Town 

Round 2 [Sep 13]
Boys' Town               2-2 Harbour View  
  [Peter Keyes 13, Xavean Virgo 26; Christopher Harvey 47,
   Lovel Palmer 73] 
August Town              0-0 Rivoli United                    
Portmore United          2-1 Arnett Gardens   
  [Gary McIntosh 54, 89; Locksley Thomas 36pen]       
Sporting Central Academy 0-0 Village United          
Saint George's           0-0 Humble Lions        
Waterhouse               0-2 Tivoli Gardens 
  [Jameel Thompson 54, Michael Blygen 89]         

Round 3 [Sep 16]
Arnett Gardens           0-2 Sporting Central Academy
  [Romaine Barnes 60pen, François Swaby 73]
Harbour View             1-1 Saint George's    
  [John Ross-Edwards 35; Damion Harewood 57]           
Humble Lions             2-2 Portmore United   
  [Sean Coleman 21, Omar Walters 85; Cornelius Henry 61,
   Gary McIntosh 79]
Rivoli United            0-0 Boys' Town              
Tivoli Gardens           4-0 August Town 
  [Jermaine Taylor 16, Roland Dean 20, 70, Keammar Daley 24]            
Village United           2-1 Waterhouse               [awarded 3-0;
  [Troy Smith 77, 85; Irvino English 27]               originally 2-1]
  [Waterhouse used ineligible player Desmond Breakenridge]

Round 4 [Sep 20]
Arnett Gardens           1-2 Tivoli Gardens  
  [Leon Strickland 46; Victor Thompson 51, Navion Boyd 81]
Boys' Town               0-0 Portmore United         
August Town              0-2 Saint George's           
  [Damion Harwood 44, 77]                 
Sporting Central Academy 3-0 Humble Lions  
  [Francois Swaby 37, Jermain Christian 70, Jevaughn Sterling 78pen] 
Village United           1-1 Rivoli United  
  [Cordell Simpson 90+3; Devon Hodges 26]         
Waterhouse               awd Harbour View             [awarded 0-3;
  [Nicholy Findlayson 70; Andre Fagan 3]               originally 1-1]
  [Waterhouse used ineligible player Desmond Breakenridge]

Round 5 [Sep 27]
Humble Lions             1-0 Boys' Town              
  [Kimroy Davis 63]
August Town              0-1 Harbour View     
  [Kemar Petrekin 14]       
Portmore United          0-0 Village United          
Rivoli United            1-3 Arnett Gardens  
  [Devon Hodges 13; Fabian Davis 3, Dwayne Plummer 16,
   Kevin Wilson 89]
Sporting Central Academy 0-0 Tivoli Gardens          
Saint George's           2-0 Waterhouse     
  [Leon Irving 56, Omar Henderson 90+6]         

Round 6 [Oct 4]       
Harbour View             1-0 Portmore United    
  [Rafiek Thomas 72]     
Saint George's           2-0 Sporting Central Academy
  [Dwayne Holmes 53pen, Damion Harwood 60]
Tivoli Gardens           0-2 Boys' Town   
  [Daemon Benjamin 8, Peter Keyes 45]           
Village United           1-1 August Town  
  [Troy Smith 32pen; Raymond Williamson 18]          
Waterhouse               2-0 Arnett Gardens    
  [Damion Williams 30, Weston Forrest 69]      
Humble Lions             1-1 Rivoli United    
  [Kimroy Davis 9; Devon Hodges 45]

Round 7 
[Oct 11]
Arnett Gardens           4-1 August Town      
  [Kevin King 30, 50, 88, Dwayne Plummer 43; Akeem Thenstead 27] 
Sporting Central Academy 0-1 Portmore United   
  [Steven Morrissey 5]      
Tivoli Gardens           4-0 Village United
  [Roland Dean 2, Horace Sharpe 68, Owen Powell 90, 90+2]              
Waterhouse               2-1 Humble Lions  
  [Kevin Lamey 22, Irvino English 89; Zico Herrera 40]
[Oct 21]                 
Boys' Town               1-1 Saint George's 
  [Dean Thompson 76; Nigel Reid 18] 
Rivoli United            0-1 Harbour View                    
  [Lovel Palmer 46]

Round 8 
[Oct 18]
Arnett Gardens           1-0 Boys' Town              
  [Kwame Richardson 78]
Humble Lions             1-2 Village United          
  [Kimroy Davis 31pen; Teafore Bennett 13, Maricio Gordon 79]
August Town              1-0 Sporting Central Academy
  [Mervin Miller 34]
Portmore United          1-1 Waterhouse              
  [Anthony Modeste 43; Jermaine Anderson 33]
Saint George's           1-0 Rivoli United           
  [Ricardo Scott 84]
[Oct 28]
Harbour View             2-3 Tivoli Gardens   
  [Kemar Petrekin 76, Lovel Palmer 78; Keammar Daley 28,
   Jameel Thompson 45, Navion Boyd 59]       

Round 9 [Oct 25]
Arnett Gardens           0-0 Village United          
Boys' Town               2-1 August Town   
  [Anthony Bennett 14, Peter Keyes 35; Devon Haughton 59pen]         
Harbour View             1-1 Humble Lions 
  [Alanzo Adlam 65; Errol Wilkie 88] 
Rivoli United            2-0 Portmore United  
  [Devon Hodges 35, Kirk Ramsey 85]       
Tivoli Gardens           1-0 Saint George's   
  [Horace Sharpe 13]       
Waterhouse               2-1 Sporting Central Academy
  [Kevin Lamey 10, 62; Jevaughn Watson 55]

Round 11 [Nov 1]
Humble Lions             0-1 Arnett Gardens 
  [Leon Strickland 90+2]         
Portmore United          0-1 Saint George's    
  [Leon Irving 23]   
Sporting Central Academy 1-2 Boys' Town 
  [Romaine Barnes 20; George Vernal 63, 74]  
Tivoli Gardens           3-3 Rivoli United    
  [Jameel Thompson 9, Navion Boyd 34, 43; Kirk Ramsey 1, 80,
    Devon Hodges 54pen]     
Village United           0-2 Harbour View            
  [Marcelino Blackburn 14, 84]
Waterhouse               4-1 August Town            
  [Kevin Lamey 49, 88, Irvino English 62pen, 83; Jermaine Simpson 6]

Round 10 [Nov 4]       
Arnett Gardens           0-2 Harbour View           
  [Marcelino Blackburn 66, 87]
August Town              2-1 Humble Lions  
  [Ajuran Brown 58, Dwayne Thompson 90; Narado Brown 51]
Boys' Town               1-0 Waterhouse                  
  [Michael Campbell 85]
Portmore United          0-0 Tivoli Gardens          
Rivoli United            2-2 Sporting Central Academy
  [Devon Hodges 15, 77; Francois Swaby 55, Jevaughn Watson 72]
Saint George's           1-0 Village United          
  [Oshane Dobson 34]

Round 1 Final Table: 

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       11   7  3  1  22-10  24  End of Round 1 Final
 2.Saint George's SC                  11   7  3  1  12- 3  24  End of Round 1 Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Harbour View FC (Kingston)         11   6  4  1  17- 8  22
 4.Boys' Town FC (Kingston)           11   4  5  2  10- 7  17
 5.Portmore United FC (Portmore)      11   3  5  3   7- 8  14
 6.Arnett Gardens FC (Kingston)       11   4  1  6  11-13  13
 7.Waterhouse FC (Kingston)           11   4  1  6  12-17  13
 8.Rivoli United (Spanish Town)       11   2  6  3  12-13  12
 9.Village United FC (Falmouth)       11   2  6  3   7-10  12
10.Sporting Central Academy           11   2  4  5  10-11  10
11.August Town (Kingston)             11   2  2  7   7-20   8
12.Humble Lions (York)                11   1  4  6  10-17   7

End of Round 1 Final [Nov 8]
Tivoli Gardens           2-0 Saint George's  
  [Navion Boyd 23, Keammar Daley 88]

Round 12 
[Nov 15]
Boys' Town               1-0 Village United   
  [Michael Campbell 87]       
Portmore United          1-0 August Town 
  [Christopher Nicholas 20pen]       
Saint George's           1-1 Arnett Gardens  
  [Daniel Shaw 70; Cornel Chin-sue 68]        
Waterhouse               1-0 Rivoli United 
  [Roberto Fletcher 21]   
[Dec 2]
Humble Lions             0-2 Tivoli Gardens 
  [Navion Boyd 26, Owen Powell 43]
Sporting Central Academy 0-0 Harbour View                

Round 13 [Nov 22]
Arnett Gardens           2-1 Portmore United 
  [Garfield Gillespie 22, Kevin Wilson 90; Shauntel Mundle 39]        
Humble Lions             0-0 Saint George's          
Harbour View             1-0 Boys' Town  
  [Marcelino Blackburn 85]              
Rivoli United            1-1 August Town          
  [Devon Hodges 65pen; Asphas Bernard 48]  
Tivoli Gardens           1-1 Waterhouse              
  [Owen Powell 38; Jonathan Williams 29]
Village United           1-1 Sporting Central Academy
  [Andre Moore 69; Hughan Gray 21]

Round 14 [Nov 25]
August Town              0-0 Tivoli Gardens           
Boys' Town               1-0 Rivoli United 
  [Daemion Benjamin 90+3]   
Portmore United          0-1 Humble Lions 
  [Errol Wilkie 2]
Sporting Central Academy 2-1 Arnett Gardens  
  [Jevaughn Watson 30, Oneike Ford 85; Rohan Reid 40]          
Saint George's           0-2 Harbour View       
  [Denzil Watson 70, 90+3]     
Waterhouse               2-0 Village United          
  [Kenardo Forbes 8, Garfield Anderson 77]

Round 15 [Nov 29]
Humble Lions             0-0 Sporting Central Academy
Harbour View             0-2 Waterhouse
  [Kevin Lamey 7, Irvino English 56]              
Portmore United          1-0 Boys' Town      
  [Roen Nelson 81]        
Rivoli United            4-2 Village United   
  [Devon Hodges 28, 32, Valentine Gardner 66, David Lewis 71;
   Marcico Gordon 20, Jeff Pearce 88]
Saint George's           2-1 August Town         
  [Brian Wollaston 72, Girvan Brown 89; Ajuran Brown 84]     
Tivoli Gardens           1-1 Arnett Gardens  
  [Owen Powell 60; Kevin Wilson 35]          

Round 16 [Dec 6]
Arnett Gardens           1-1 Rivoli United           
  [Kevin Wilson 55; Devon Hodges 57]
Boys' Town               2-1 Humble Lions              
  [Rupert Lewin 17og, George Vernal 87; Kevin Mighty 64]
Harbour View             1-1 August Town            
  [Montrose Phinn 90; Kemar Mullings 54]
Tivoli Gardens           1-1 Sporting Central Academy 
  [Horace Sharpe 79; Jermaine Christian 80]
Village United           0-0 Portmore United          
Waterhouse               0-0 Saint George's          

Round 17 [Dec 13]
Arnett Gardens           0-1 Waterhouse      
  [Kevin Lamey 40]        
Boys' Town               1-1 Tivoli Gardens          
  [Daemion Benjamin 69; Keammar Daley 43]
August Town              2-2 Village United           
  [Akeem Thenstead 5, Devon Haughton 38pen; Cordel Simpson 12,
   Troy Smith 90+5pen]
Portmore United          0-1 Harbour View
  [Dicoy Williams 31]            
Rivoli United            1-2 Humble Lions               
  [Devon Hodges 54; Omar Walters 63,  Zico Herrera 75]
Sporting Central Academy 0-0 Saint George's           

Round 18 [Dec 20]
August Town              4-2 Arnett Gardens    
  [Asphas Bernard 28, Rohan McDonald 65, Kemel Mullings 80, 
   Jermaine Simpson 90+2; Kevin Wilson 13, Kevin King 16]       
Harbour View             1-0 Rivoli United      
  [Andre Fagan 15]  
Humble Lions             1-2 Waterhouse             
  [Rohan Williams 88; Kevin Lamey 4, Kenardo Forbes 49]
Portmore United          0-1 Sporting Central Academy
  [JeVaughn Watson 42pen]
Saint George's           0-1 Boys' Town       
  [Oneil McDonald 90]       
Village United           0-3 Tivoli Gardens        
  [Keammar Daley 11, 43, Navion Boyd 83]

Round 19 [Dec 27]
Boys' Town               2-0 Arnett Gardens     
  [George Vernal 32, Peter Keyes 63]     
Rivoli United            2-0 Saint George's        
  [Valentine Gardner 49, Devon Hodges 75]  
Sporting Central Academy 2-0 August Town 
  [Oneike Ford 34, 80]           
Tivoli Gardens           0-1 Harbour View     
  [Andre Steel 17]       
Village United           0-1 Humble Lions             
  [Kimroy Davis 90]
Waterhouse               1-0 Portmore United           
  [Kevin Lamey 37]

Round 20 [Jan 3]  
August Town              1-1 Boys' Town    
  [Nicholas Smith 11; Peter Keyes 79]              
Humble Lions             1-0 Harbour View             
  [Omar Walters 58]        
Portmore United          1-1 Rivoli United
  [Shauntel Mundle 73; Valentine Gardner 75]           
Saint George's           0-0 Tivoli Gardens           
Village United           1-1 Arnett Gardens  
  [Troy Smith 90pen; Rohan Reid 82]  
Waterhouse               3-1 Sporting Central Academy   
  [Kevin Lamey 44, 80, Jonathan Williams 90+2; Demarley Samuels 38]

Round 22 [Jan 6]
Arnett Gardens           1-1 Humble Lions  
  [Kevin Wilson 90+; Narado Brown 60]       
August Town              1-0 Waterhouse                      
  [Kemar Cockburn 45]
Boys' Town               0-0 Sporting Central Academy  
Harbour View             0-1 Village United          
  [Dino Williams 74]
Rivoli United            1-1 Tivoli Gardens  
  [Owen Parker 90+2; Owen Powell 83]           
Saint George's           3-1 Portmore United           
  [Dwayne Holmes 56, 83, Leon Irving 61; Kemeel Wolfe 4]

Round 21 [Jan 10]
Harbour View             1-0 Arnett Gardens   
  [Kavin Bryan 44]     
Humble Lions             0-1 August Town     
  [Marvin Stewart 56]         
Sporting Central Academy 2-1 Rivoli United         
  [Alanzo Adlam 83, Levaughn Williams 90; Devon Hodges 12]    
Tivoli Gardens           2-2 Portmore United   
  [Christopher Jackson 65, 88; Ricardo Cousins 30, Carlington Smith 63]        
Village United           1-1 Saint George's            
  [Everett Mullings 24; Girvan Brown 69]
Waterhouse               1-0 Boys' Town                
  [Kevin Lamey 80]

Round 2 Table: 

 1.Waterhouse FC (Kingston)           11   8  2  1  14- 4  26  End of Round 2 Final
 2.Harbour View FC (Kingston)         11   6  2  3   8- 5  20  End of Round 2 Final
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sporting Central Academy           11   4  6  1  10- 7  18
 4.Boys' Town FC (Kingston)           11   5  3  3   9- 6  18
 5.Humble Lions (York)                11   4  3  4   8- 9  15
 6.Tivoli Gardens FC (Kingston)       11   2  8  1  12- 8  14
 7.August Town (Kingston)             11   3  5  3  12-12  14
 8.Saint George's SC                  11   2  6  3   7- 9  12
 9.Rivoli United (Spanish Town)       11   2  4  5  12-13  10
10.Portmore United FC (Portmore)      11   2  3  6   7-12   9
11.Arnett Gardens FC (Kingston)       11   1  5  5  10-16   8
12.Village United FC (Falmouth)       11   1  5  5   8-16   8

End of Round 2 Final [Jan 17]
Waterhouse               0-1 Harbour View
  [Lovel Palmer 13]

Round 23 [Jan 24]
Arnett Gardens           0-0 Saint George's 
August Town              1-0 Portmore United  
  [Fabian Dawkins 90]
Harbour View             1-0 Sporting Central Academy
  [Kavin Bryan 45]
Rivoli United            0-0 Waterhouse 
Tivoli Gardens           2-0 Humble Lions             
  [Navion Boyd 17, 55]
Village United           1-3 Boys' Town 
  [Allan Ottey 86; Andre Wheeler 17, George Vernal 75,
   Shane Edwards 77]

Round 24 
[Feb 3]
Boys' Town               0-1 Harbour View            
  [Romario Campbell 51]
August Town              0-1 Rivoli United           
  [Kirk Ramsey 52]       
Sporting Central Academy 0-1 Village United  
  [Troy Smith 2pen]        
Saint George's           0-1 Humble Lions
  [Denzil Watson 58]             
Waterhouse               0-0 Tivoli Gardens  
[Feb 24]
Portmore United          0-1 Arnett Gardens           
  [Newton Sterling 54]         

Round 25 
[Feb 10]
Arnett Gardens           1-1 Sporting Central Academy
  [Lennox Creary 78; Kaydian Wynter 6]
Humble Lions             0-0 Portmore United    
Rivoli United            1-0 Boys' Town    
  [Devon Powell 52]          
Tivoli Gardens           1-0 August Town  
  [Jameel Thompson 36]         
Village United           3-0 Waterhouse   
  [Troy Smith 6, 14pen, Omar Allen 31]
[Feb 24]
Harbour View             3-1 Saint George's                     
  [Kavin Bryan 34, Andre Fagan 40, Marcelino Blackburn 89;
   Jermaine Taylor 48]

Round 26 [Feb 14]
Arnett Gardens           0-1 Tivoli Gardens          
  [Navion Boyd 38pen]
Boys' Town               1-2 Portmore United         
  [George Vernal 15; Carlington Smith 17, Mario Swaby 36]
August Town              2-1 Saint George's   
  [Daniel Shaw 12pen, Fabian Dawkins 85; Delroy James 74]       
Sporting Central Academy 1-1 Humble Lions 
  [Hughan Gray 3; Denzil Watson 34]            
Village United           0-0 Rivoli United           
Waterhouse               1-3 Harbour View            
  [Vincent Earle 75;  Rafiek Thomas 23, Jermaine Hue 45+1,
   Andre Fagan 90+4]

Round 27 [Feb 21]
Humble Lions             0-0 Boys' Town              
August Town              2-1 Harbour View   
  [Daniel Shaw 66, Devon Haughton 90+3pen; Kavin Bryan 48]         
Portmore United          0-1 Village United 
  [Dino Williams 78]         
Rivoli United            0-1 Arnett Gardens 
  [Newton Sterling 25]         
Sporting Central Academy 0-4 Tivoli Gardens  
  [Dane Kelly 50, Jameel 67, Roland Dean 81, 84]
Saint George's           2-2 Waterhouse              
  [Richard Watson 21, Dwayne Holmes 50pen; Nicholy Finlayson 31,
   Kemar Thomas 66]

Round 28 [Feb 28]
Humble Lions             4-1 Rivoli United 
  [Omando McCleod 22, 68, Denzil Watson 62, Kirk Duckworth 89;
   Kemar Brown 30]        
Harbour View             2-0 Portmore United    
  [Kavin Bryan 51, Andre Fagan 83]     
Saint George's           1-0 Sporting Central Academy
  [Dwayne Holmes 20pen]
Tivoli Gardens           4-1 Boys' Town              
  [Roland Dean 45, 70, Keammar Daley 54, 74; Anthony Bennett 8]
Village United           1-0 August Town   
  [Dean-Paul Grandison 27og]         
Waterhouse               1-1 Arnett Gardens          
  [Kemar Thomas 52; Newton Sterling 83]

Round 29 [Mar 7]
Arnett Gardens           1-0 August Town            
  [Dennis McKinley 67]
Boys' Town               0-0 Saint George's          
Rivoli United            3-2 Harbour View   
  [Valentine Gardner 1, Devon Hodges 10pen, Kirk Ramsey 78;
   Marcelino Blackburn 4pen, Andre Fagan 70]      
Sporting Central Academy 0-1 Portmore United
  [Tremaine Stewart 27]         
Tivoli Gardens           1-0 Village United          
  [Navion Boyd 45]
Waterhouse               0-1 Humble Lions        
  [Zico Herrera 74]

Round 30 [Mar 14]
Arnett Gardens           1-1 Boys' Town              
  [William Richards 3; Shane Edwards 73]
Humble Lions             1-2 Village United   
  [Omondo McCleod 89; Troy Smith 26pen, Dino Williams 73]       
Harbour View             2-0 Tivoli Gardens        
  [Rafeik Thomas 51, John Ross-Edwards 65]  
August Town              1-0 Sporting Central Academy
  [Nicholas Smith 35]
Portmore United          1-0 Waterhouse              
  [Roen Nelson 20]
Saint George's           0-1 Rivoli United           
  [Calbert Coke 90+4]

Round 31 [Mar 21]
Village United           2-2 Arnett Gardens 
  [Dino Williams 32, Troy Smith 69pen; Kevin Wilson 13pen,
   Newton Sterling 1-2]
Boys' Town               1-0 August Town            
  [Dean Thompson 64]
Harbour View             1-1 Humble Lions  
  [Rafeik Thomas 4; Roberto Fletcher 22]           
Rivoli United            0-0 Portmore United         
Sporting Central Academy 0-0 Waterhouse            
Tivoli Gardens           3-0 Saint George's     
  [Jerry Walters 13, Navion Boyd 42, Jameel Thompson 43]     

Round 32 [Mar 31]
Humble Lions             0-0 Arnett Gardens          
Sporting Central Academy 0-0 Boys' Town              
Portmore United          1-1 Saint George's   
  [Ricardo Cousins 10; Dwayne Holmes 52]
Tivoli Gardens           2-0 Rivoli United  
  [Keammar Daley 74, Jermaine Ricketts 84]         
Village United           2-1 Harbour View   
  [Dino Williams 18, Delroy Ellis 82; Andre Fagan 84]         
Waterhouse               1-0 August Town        
  [Jonathan Williams 67]

Round 33 [Apr 4]
Boys' Town               1-3 Waterhouse              
  [Rohan Amos 6og; Kenardo Forbes 3, 41, Nicholi Finlayson 15]
Harbour View             2-1 Arnett Gardens   
  [Dicoy Williams 90+1, Jahmali Spence 90+4; Newton Sterling 33]       
August Town              0-0 Humble Lions             
Portmore United          1-0 Tivoli Gardens  
  [Carlington Smith 31]        
Rivoli United            0-4 Sporting Central Academy
  [Andre Allen 31s, JeVaughn Watson 61, François Swaby 73,
   LeVaughn Williams 83]
Saint George's           1-1 Village United  
  [Jermaine Taylor 44; Troy Smith 52pen]        

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         33  19  7  7  44-24  64  [Kingston and St Andrew]
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17 12  4  52-22  63  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           33  14  8 11  34-33  50  [Kingston and St Andrew]
 4.Boys' Town FC (Kingston)           33  11 12 10  27-26  45  [Kingston and St Andrew]
 5.Saint George's SC                  33  10 14  9  26-26  44  [Portland]
 6.Village United FC (Falmouth)       33   9 14 10  29-35  41  [Trelawny]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Portmore United FC (Portmore)      33   9 11 13  20-27  38  [St Catherine]
 8.Humble Lions (York)                33   8 13 12  27-33  37  [Clarendon]
 9.Rivoli United (Spanish Town)       33   8 13 12  31-39  37  [St Catherine]
10.Arnett Gardens FC (Kingston)       33   8 12 13  30-37  36  [Kingston and St Andrew]
-------------------------------------------------------------
11.Sporting Central Academy           33   7 14 12  26-29  35  [Clarendon]
12.August Town (Kingston)             33   9  8 16  25-40  35  [Kingston and St Andrew]
         
Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         38  23  8  7  53-27  77  [Kingston and St Andrew]  Champions
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  18 12  8  58-32  66  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           38  17  9 12  43-35  60  [Kingston and St Andrew]
 4.Saint George's SC                  38  12 14 12  32-38  50  [Portland]
 5.Boys' Town FC (Kingston)           38  12 13 13  33-36  49  [Kingston and St Andrew]
 6.Village United FC (Falmouth)       38  11 15 12  35-40  48  [Trelawny]

Round 34 [Apr 11]
Harbour View             3-0 Village United  
Saint George's           2-0 Boys' Town        
Tivoli Gardens           1-0 Waterhouse 

Round 35 [Apr 25]
Saint George's           1-2 Harbour View             
Village United           2-0 Tivoli Gardens           
Waterhouse               2-0 Boys' Town               

Round 36 [May 5]
Harbour View             2-1 Boys' Town               
Saint George's           2-1 Tivoli Gardens           
Waterhouse               1-0 Village United           

Round 37 [May 9]
Boys' Town               4-3 Tivoli Gardens           
Harbour View             0-0 Waterhouse 
Village United           3-0 Saint George's           

Round 38 [May 16]
Boys' Town               1-1 Village United           
Tivoli Gardens           1-2 Harbour View             
Waterhouse               6-1 Saint George's           

Final Table: 

 1.Harbour View FC (Kingston)         38  23  8  7  53-27  77  [Kingston and St Andrew]  Champions
 2.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  18 12  8  58-32  66  [Kingston and St Andrew]
 3.Waterhouse FC (Kingston)           38  17  9 12  43-35  60  [Kingston and St Andrew]
 4.Saint George's SC                  38  12 14 12  32-38  50  [Portland]
 5.Boys' Town FC (Kingston)           38  12 13 13  33-36  49  [Kingston and St Andrew]
 6.Village United FC (Falmouth)       38  11 15 12  35-40  48  [Trelawny]

Relegation Playoff

Final Table: 

 7.Portmore United FC (Portmore)      38  11 14 13  24-28  47  [St Catherine]
 8.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  10 15 13  36-38  45  [Kingston and St Andrew]
 9.Sporting Central Academy           38   9 16 13  33-34  43  [Clarendon]
10.Humble Lions (York)                38   9 16 13  32-36  43  [Clarendon]
-------------------------------------------------------------
11.Rivoli United (Spanish Town)       38   9 15 14  36-45  42  [St Catherine]  Relegated
12.August Town (Kingston)             38   9  9 20  28-54  36  [Kingston and St Andrew]  Relegated

Round 34 
[Apr 11]
Portmore United          0-0 August Town              
Rivoli United            1-1 Humble Lions    
Sporting Central Academy abd Arnett Gardens           [abandoned at 0-0 in 58'
[Apr 14]                                               due to heavy rain]
Sporting Central Academy 1-1 Arnett Gardens           [replay]

Round 35 [Apr 25]
Arnett Gardens           0-0 Rivoli United            
Humble Lions             4-1 August Town              
Portmore United          3-1 Sporting Central Academy 

Round 36 [May 5]
Arnett Gardens           0-0 Portmore United          
Humble Lions             0-0 Sporting Central Academy 
Rivoli United            3-2 August Town              

Round 37 [May 9]
Arnett Gardens           1-0 Humble Lions             
Portmore United          1-0 Rivoli United            
Sporting Central Academy 3-0 August Town              

Round 38 [May 16]
August Town              4-0 Arnett Gardens           
Portmore United          0-0 Humble Lions             
Sporting Central Academy 2-1 Rivoli United            

Final Table: 

 7.Portmore United FC (Portmore)      38  11 14 13  24-28  47  [St Catherine]
 8.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  10 15 13  36-38  45  [Kingston and St Andrew]
 9.Sporting Central Academy           38   9 16 13  33-34  43  [Clarendon]
10.Humble Lions (York)                38   9 16 13  32-36  43  [Clarendon]
-------------------------------------------------------------
11.Rivoli United (Spanish Town)       38   9 15 14  36-45  42  [St Catherine]  Relegated
12.August Town (Kingston)             38   9  9 20  28-54  36  [Kingston and St Andrew]  Relegated


Cup Competitions

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition | KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition

NB: participants: 12 Premier League teams, 12 parish champions
    and 2 teams qualifying from the Confederation section of the
    KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament:
    Kingston:     Cavaliers and Greenwich Town 
    Clarendon:    Monymusk 
    Hanover:      Bamboo FC 
    Manchester:   Georges Valley 
    Portland:     Ujama 
    St Ann:       Benfica 
    St Catherine: Naggo Head
    St Elizabeth: Leeds United
    St James:     Granville  
    St Mary:      Star Cosmos
    St Thomas:    York United
    Trelawny:     Spicy Hill 
    Westmoreland: Reno 

Round 1 [Feb 18]
Portmore United          2-0 Naggo Head
Arnett Gardens           2-2 Star Cosmos              [aet, 3-1 pen]
Leeds United             0-2 York United
Village United           2-0 Benfica
Humble Lions             3-0 Georges Valley
Ujama                    0-1 Rivoli United
Reno                     3-0 Spicy Hill 
Granville                1-0 Bamboo FC
Cavaliers                0-1 Greenwich Town 
Monymusk                 1-2 August Town

byes: Harbour View, Tivoli Gardens, Boys' Town, Waterhouse,
      Saint George's, Sporting Central Academy

Round 2 
[Mar 3]
Waterhouse               1-0 August Town
Sporting Central Academy 0-1 Boys' Town
Saint George's           1-0 Portmore United  
Arnett Gardens           5-0 Greenwich Town 
York United              2-3 Granville
[Mar 4]
Humble Lions             2-0 Tivoli Gardnes
Rivoli United            1-2 Harbour View
Reno                     0-0 Village United           [aet, 3-5 pen]

Quarterfinals
[Mar 17]
Harbour View             1-2 Saint George's           [aet]
Humble Lions             2-1 Waterhouse           
[Mar 18]
Village United           0-1 Boys' Town       
Granville                1-2 Arnett Gardens

Semifinals [Mar 28]
Saint George's           0-1 Humble Lions     
  [Kimroy Davis 54]
Arnett Gardens           3-4 Boys' Town              
  [Kevin King 28, 79, Newton Sterling 31; Renae Lloyd 23, 76, 81,
   Michael Campbell 68]

Final [Apr 18, Anthony Spaulding Sports Complex]
Humble Lions             2-3 Boys' Town               [aet] 
  [Kimroy Davis 24, Zico Herrera 43; George Vernal 25, 56,
   Renae Lloyd 105pen]

KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament

NB: lower level ("Confederation") clubs compete in preliminary rounds;
    final two clubs join the 6 Kingston Premier League teams in the
    quarterfinals 

Confederation Preliminary Round [Nov 3]
Meadforest               5-6 Seaview Gardens          [on pen?]

Confederation Round 1
[Nov 5]
Constant Spring          2-1 Pembroke Hall
Swallowfield             0-2 Greenwich Town
Red Hills                2-4 Real Mona
Olympic Gardens          5-2 ISCF
[Nov 10]
Jamaica Defence Force    drw Whitfield Town           [3-1 pen]
Central Kingston         drw Cavaliers                [1-4 pen]
Allman/Woodford          0-2 Rae Town
Barbican                 1-0 Seaview Gardens 
[Nov 11]
Maverley/Hughenden       2-0 Brown's Town
Cooreville Gardens       o/w Santos 
Bull Bay                 drw Rockfort                 [1-4 pen]
Shortwood                0-4 Duhaney Park
[Nov 12]
Meadhaven United         drw Molynes United           [4-2 pen]
UWI                      3-1 Mountain View
New Kingston             drw Police National          [4-2 pen]
Stony Hill               bt  Liguanea United

Confederation 1/8 Finals
[Nov 17]
Greenwich Town           2-1 Jamaica Defence Force
UWI                      0-4 Cavaliers
Rae Tow                  5-2 Rockfort
Duhaney Park             0-2 Santos
[Nov 18]
New Kingston             1-3 Maverley/Hughenden 
Olympic Gardens          2-1 Barbican 
Constant Spring          2-1 Meadhaven 
Stony Hill               drw Real Mona                [6-7 pen]

Confederation Quarterfinals [Dec 2]
Olympic Gardens          1-4 Real Mona
Santos                   3-0 Maverley/Hughenden
Rae Town                 1-2 Cavaliers
Greenwich Town           1-0 Constant Spring

Confederation Semifinals [Dec 9]
Cavaliers                3-2 Real Mona                [aet]
Santos                   0-1 Greenwich Town

Confederation Final [Dec 16, Spring Complex, Constant Spring]
Cavaliers                1-0 Greenwich Town 

NB: both finalists qualified for quarterfinals

Quarterfinals

First Legs 
[Jan 19]
Arnett Gardens           0-0 August Town
Greenwich Town           2-2 Boys' Town
[Jan 20]
Tivoli Gardens           2-0 Harbour View
Cavaliers                0-0 Waterhouse

Second Legs
[Jan 26]
August Town              3-0 Arnett Gardens
Boys' Town              11-0 Greenwich Town
[Jan 27]
Harbour View             1-1 Tivoli Gardens
Waterhouse               1-1 Cavaliers

Semifinals [Feb 7]
Boys' Town               0-1 August Town
Tivoli Gardens           1-2 Cavaliers                [aet]

Final [Apr 17, Drewsland Mini-stadium]
August Town              2-1 Cavaliers  
  [Fabian Dawkins 1, 3; Oneil Morrison 88]

Super Leagues

Kingston Super League | Eastern Super League | South Central Super League | Western Super League 
NPL Promotion Playoff

Kingston Super League

Final Table:

 1.Cavaliers                          22  15  5  2  41-11  50  Promotion Playoff
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santos                             22  14  2  6  34-21  44
 3.Rae Town                           22  12  7  3  41-17  43
 4.Mountain View United               22  10  9  3  36-19  39
 5.Jamaica Defence Force              22  10  8  4  26-20  38
 6.Constant Spring                    22   8  7  7  31-25  31
 7.Duhaney Park                       22   7  5 10  25-28  26
 8.Real Mona                          22   6  6 10  20-30  24
 9.Barbican                           22   6  5 11  20-23  23
10.Bull Bay                           22   4  9  9  22-30  21
-------------------------------------------------------------
11.Meadhaven United                   21   4  3 14  20-42  15  Relegated
12.Maverley/Hughenden                 21   1  2 18   6-56   5  Relegated

Round 1 
[Oct 3]
Bull Bay                 0-3 Cavaliers     
Real Mona                1-0 Barbican 
Meadhaven United         1-2 Constant Spring      
Jamaica Defence Force    2-0 Duhaney Park 
Santos                   0-0 Mountain View United
[Oct 6]
Maverley/Hughenden       0-4 Rae Town 

Round 2 [Oct 10]
Constant Spring          1-0 Real Mona
Mountain View United     4-1 Maverley/Hughenden 
Duhaney Park             1-3 Santos
Cavaliers                4-1 Jamaica Defence Force
Barbican                 1-0 Bull Bay
Rae Town                 7-0 Meadhaven United 

Round 3 [Oct 17]
Meadhaven United         0-1 Mountain View United
Constant Spring          1-1 Rae Town
Jamaica Defence Force    0-0 Barbican
Santos                   2-0 Cavaliers
Maverley/Hughenden       1-3 Duhaney Park 
Real Mona                1-1 Bull Bay
 
Round 4 [Oct 24]
Rae Town                 1-0 Real Mona 
Mountain View United     0-0 Constant Spring
Duhaney Park             0-0 Meadhaven United 
Cavaliers                3-0 Maverley/Hughenden
Barbican                 2-0 Santos 
Bull Bay                 0-0 Jamaica Defence Force 

Round 5 [Oct 31]
Real Mona                0-1 Jamaica Defence Force 
Constant Spring          5-1 Duhaney Park 
Meadhaven United         0-2 Cavaliers   
Santos                   2-1 Bull Bay  
Maverley/Hughenden       2-1 Barbican
Rae Town                 0-0 Mountain View United   

Round 6 [Nov 7]
Barbican                 2-0 Meadhaven United         
Bull Bay                 2-0 Maverley/Hughenden       
Cavaliers                0-0 Constant Spring          
Duhaney Park             1-1 Rae Town                 
Jamaica Defence Force    1-0 Santos                   
Mountain View United     2-2 Real Mona   

Round 7 [Nov 14]
Constant Spring          1-1 Barbican                 
Maverley/Hughenden       0-3 Jamaica Defence Force    
Meadhaven United         0-2 Bull Bay                 
Mountain View United     1-0 Duhaney Park             
Rae Town                 1-1 Cavaliers                
Real Mona                1-2 Santos                   

Round 8 [Nov 21]
Barbican                 1-2 Rae Town                 
Bull Bay                 0-1 Constant Spring          
Cavaliers                3-1 Mountain View United     
Duhaney Park             0-0 Real Mona                
Jamaica Defence Force    0-0 Meadhaven United         
Santos                   1-0 Maverley/Hughenden       

Round 9 [Nov 28]
Constant Spring          2-2 Jamaica Defence Force    
Duhaney Park             0-1 Cavaliers                
Meadhaven United         1-3 Santos                   
Mountain View United     2-2 Barbican                 
Rae Town                 4 2 Bull Bay                 
Real Mona                3-0 Maverley/Hughenden       

Round 10 [Dec 5]
Barbican                 1-0 Duhaney Park
Bull Bay                 1-1 Mountain View United 
Jamaica Defence Force    0-2 Rae Town
Maverley/Hughenden       0-6 Meadhaven United
Real Mona                1-1 Cavaliers
Santos                   3-0 Constant Spring

Round 11 [Dec 12]
Cavaliers                1-0 Barbican                  
Constant Spring          0-0 Maverley/Hughenden       
Duhaney Park             2-2 Bull Bay             
Meadhaven United         1-1 Real Mona        
Mountain View United     2-2 Jamaica Defence Force 
Rae Town                 awd Santos                   [awarded 3-0; originally 0-3]

Round 12 [Dec 19]
Barbican                 1-3 Real Mona               
Cavaliers                1-0 Bull Bay                 
Constant Spring          3-0 Meadhaven United   
Duhaney Park             0-1 Jamaica Defence Force 
Mountain View United     3-2 Santos    
Rae Town                 3-0 Maverley/Hughenden 

Round 13 [Dec 26]
Bull Bay                 1-1 Barbican                 
Jamaica Defence Force    1-1 Cavaliers                
Maverley/Hughenden       0-4 Mountain View United     
Meadhaven United         0-5 Rae Town                 
Real Mona                2-1 Constant Spring          
Santos                   2-1 Duhaney Park             

Round 14 [Jan 2]
Barbican                 1-2 Jamaica Defence Force  
Bull Bay                 0-1 Real Mona               
Cavaliers                2-0 Santos                 
Duhaney Park             awd Maverley/Hughenden       [awarded 3-0, Maverley showed late]
Mountain View United     5-1 Meadhaven United     
Rae Town                 0-4 Constant Spring  

Round 15 [Jan 9]
Constant Spring          1-4 Mountain View United                
Jamaica Defence Force    2-2 Bull Bay            
Maverley/Hughenden       0-2 Cavaliers     
Meadhaven United         awd Duhaney Park             [awareded 0-3, field not prepared]   
Real Mona                0-0 Rae Town                      
Santos                   1-0 Barbican         

Round 16 [Jan 16]     
Barbican                 2-0 Maverley/Hughenden  
Bull Bay                 1-4 Santos             
Cavaliers                2-0 Meadhaven United       
Duhaney Park             3-1 Constant Spring     
Jamaica Defence Force    1-0 Real Mona            
Mountain View United     0-1 Rae Town         

Round 17 [Jan 23]
Constant Spring          0-1 Cavaliers   
Maverley/Hughenden       1-2 Bull Bay                 
Meadhaven United         2-0 Barbican                 
Rae Town                 3-1 Duhaney Park          
Real Mona                0-2 Mountain View United     
Santos                   2-0 Jamaica Defence Force    
      
Round 19 
[Feb 6]
Constant Spring          2-1 Bull Bay                 
Maverley/Hughenden       1-1 Santos                   
Meadhaven United         3-1 Jamaica Defence Force
Rae Town                 0-3 Barbican                 
Real Mona                0-1 Duhaney Park          
[Feb 24]
Mountain View United     1-1 Cavaliers   

Round 18
[Feb 9]
Barbican                 0-0 Constant Spring          
Bull Bay                 1-0 Meadhaven United         
Duhaney Park             0-1 Mountain View United     
Jamaica Defence Force    3-0 Maverley/Hughenden       
Santos                   2-1 Real Mona                
[Feb 10]
Cavaliers                2-1 Rae Town                 

Round 20 [Feb 13]
Barbican                 0-1 Mountain View United     
Bull Bay                 1-1 Rae Town                 
Cavaliers                1-2 Duhaney Park          
Jamaica Defence Force    2-1 Constant Spring          
Maverley/Hughenden       0-2 Real Mona                
Santos                   1-0 Meadhaven United 

Round 21 [Feb 20]
Cavaliers                7-0 Real Mona                
Constant Spring          1-3 Santos                   
Duhaney Park             2-1 Barbican                 
Meadhaven United         n/p Maverley/Hughenden       
Mountain View United     1-1 Bull Bay                 
Rae Town                 0-0 Jamaica Defence Force    

Round 22 [Feb 27]
Barbican                 0-2 Cavaliers                
Bull Bay                 1-1 Duhaney Park          
Jamaica Defence Force    1-0 Mountain View United     
Maverley/Hughenden       0-4 Constant Spring          
Real Mona                1-5 Meadhaven United 
Santos                   0-1 Rae Town                 

Final Table:

 1.Cavaliers                          22  15  5  2  41-11  50  Promotion Playoff
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santos                             22  14  2  6  34-21  44
 3.Rae Town                           22  12  7  3  41-17  43
 4.Mountain View United               22  10  9  3  36-19  39
 5.Jamaica Defence Force              22  10  8  4  26-20  38
 6.Constant Spring                    22   8  7  7  31-25  31
 7.Duhaney Park                       22   7  5 10  25-28  26
 8.Real Mona                          22   6  6 10  20-30  24
 9.Barbican                           22   6  5 11  20-23  23
10.Bull Bay                           22   4  9  9  22-30  21
-------------------------------------------------------------
11.Meadhaven United                   21   4  3 14  20-42  15  Relegated
12.Maverley/Hughenden                 21   1  2 18   6-56   5  Relegated

Eastern Super League

Reported Table:
     
 1.St. Ann Bauxite                    18  13  2  3  33-16  41
 2.Benfica FC                         18  12  4  2  50- 9  40
 3.Star Cosmos                        18  12  3  3  43-14  39
 4.York Sports Club                   17   9  5  3  27-10  32 
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Bath SC                            18   7  4  7  21-27  25  
 6.Manchioneal CC                     18   6  5  7  15-18  23
 7.Rising Starz                       18   5  4  9  21-37  19       
 8.Port Morant                        18   4  2 12  12-30  14    
 9.Albion Mountain                    18   4  1 13   9-23  13
10.Brazil FC                          17   1  2 14  11-58   5

NB: Benfica qualified for promotion playoff, presumably after
    knock-out stage involving the top-4 clubs

South Central Super League

Reported Table:

 1.Meadows                            14  10  3  1  35-11  33
 2.Naggo Head                         14   7  4  3  23-11  25   
 3.Newlands                           14   6  6  2  22-12  24   
 4.Tru-Juice                          15   6  5  4  20-16  23 
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -       
 5.Bodles                             15   6  4  5  19-18  22     
 6.Monymusk                           15   6  3  6  21-15  21    
 7.Downs                              14   5  5  4  16-18  20         
 8.Hillstars                          13   5  2  6  14-17  17    
 9.Tafari Lions                       13   4  3  6  17-21  15      
10.Original Hazard                    16   3  6  7  14-27  15    
11.Wood Hall                          15   3  3  9  14-26  12   
12.Leeds                              10   0  2  8   7-30   2

Championship Playoff

Semifinals [Apr 25]
Newlands                 3-1 Naggo Head 
Meadows                  1-0 Tru-Juice                [aet]

Championship Final [May 2, Prison Oval, Spanish Town]
Meadows                  1-0 Newlands    
  [Orville Newell 54]

NB: Meadows qualified for promotion playoff

Western Super League

Reported Table:

 1.Reno                               20  18  2  0  49- 6  56  [59]
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Seba United                        21  17  3  1  46-10  54  [54]
 3.Bamboo                             20   9  6  5  27-19  33  [36]
 4.Catherine Hall                     19   9  5  5  31-22  32  [35]         
 5.Frome                              20   8  6  6  24-26  30  [33]
 6.Granville                          20   8  3  9  37-28  27  [30]
 7.Mount Pelier                       19   7  6  6  26-24  27  [24] 
 8.Petersfield                        21   5  6 10  24-32  21  [21]  
 9.Wadadah                            20   6  3 11  30-39  21  [21]  
10.Exidos                             20   6  2 12  16-31  20  [20]
11.Violet Kickers                     21   3  3 15  21-48  12  [12]         
12.Prosper                            21   0  5 16  10-56   5   [-]

NB: later reported point totals in square brackets; Prosper withdrew 
    after 19 rounds of matches

NB: Reno champions (no play-off after regular season) and 
    qualified for promotion playoff

NPL Promotion Playoff

Final Table:

 1.Reno FC (Savannah del Mar)          6   3  1  2  11- 6  10  [Westmoreland]  Promoted
 2.Benfica (Lime Hall)                 6   3  1  2   7- 6  10  [St Ann]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Cavaliers (Kingston)                6   2  2  2   8- 8   8  [Kingston and St Andrew]
 4.Meadows (Spanish Town)              6   1  2  3   6-12   5  [St Catherine]

NB: Cavaliers last played at the top level in 1996;
    Benfica secured the first appearance of a St Ann team since
      Black Stars in 1992

Round 1 [May 19]
Reno                     2-0 Cavaliers 
Meadows                  2-0 Benfica

Round 2 [May 23]
Cavaliers                3-0 Meadows 
Benfica                  0-2 Reno

Round 3 [Jun 2]
Reno                     2-2 Meadows 
Cavaliers                2-2 Benfica

Round 4 [Jun 6]
Cavaliers                2-1 Reno                     
Benfica                  2-0 Meadows                  

Round 5 [Jun 9]
Meadows                  1-1 Cavaliers 
Reno                     0-1 Benfica 

Round 6 [Jun 13]
Meadows                  1-4 Reno
Benfica                  2-0 Cavaliers

Final Table:

 1.Reno FC (Savannah del Mar)          6   3  1  2  11- 6  10  [Westmoreland]  Promoted
 2.Benfica (Lime Hall)                 6   3  1  2   7- 6  10  [St Ann]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Cavaliers (Kingston)                6   2  2  2   8- 8   8  [Kingston and St Andrew]
 4.Meadows (Spanish Town)              6   1  2  3   6-12   5  [St Catherine]

NB: Cavaliers last played at the top level in 1996;
    Benfica secured the first appearance of a St Ann team since
      Black Stars in 1992

Kingston (KSAFA) Lower Levels

Major League | Syd Bartlett League

Kingston Major League

Final Table:

 1.University of the West Indies      22  14  3  5  51-27  45  [2 1 0 1 4-3 3]  Promoted
 2.Rockfort                           22  13  6  3  44-18  45  [2 1 0 1 3-4 3]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Police National                    22  12  8  2  34-12  44
 4.Central Kingston                   22  13  4  5  46-20  43
 5.Brown's Town                       22   7 11  4  28-28  32
 6.Greenwich                          21   9  5  8  41-36  31
 7.Whitfield Town                     22   7  7  8  22-27  28
 8.Molynes United                     22   7  5 10  17-22  26
 9.Liguanea United                    22   5  7 10  26-49  22
10.Cooreville Gardens                 21   5  4 12  29-42  19
-------------------------------------------------------------
11.Olympic Gardens                    22   4  5 13  25-40  17  Relegated
12.Swallowfield                       22   2  2 18  12-54   8  Relegated

Round 1 [Oct 24]
Brown's Town             1-1 Greenwich                
Central Kingston         0-0 Molynes United           
Liguanea United          0-0 Whitfield Town           
Police                   3-1 UWI                      
Rockfort                 2-0 Olympic Gardens          
Swallowfield             1-1 Cooreville Gardens       

Round 2 [Oct 31]
Cooreville Gardens       0-2 Rockfort                 
Greenwich                0-1 Police                   
Molynes United           2-0 Brown's Town             
Olympic Gardens          1-0 Central Kingston         
UWI                      3-2 Liguanea United          
Whitfield Town           awd Swallowfield             [awarded 3-0, forfeit Swallowfield]
 
Round 3 [Nov 7]
Brown's Town             1-1 Olympic Gardens          
Central Kingston         8-1 Cooreville Gardens       
Liguanea United          2-4 Greenwich                
Police                   2-0 Molynes United           
Swallowfield             0-3 Rockfort                 
Whitfield Town           1-1 UWI                      

Round 4 [Nov 14]
Cooreville Gardens       2-2 Brown's Town             
Greenwich                1-1 Whitfield Town           
Molynes United           1-1 Liguanea United          
Olympic Gardens          1-2 Police                   
Rockfort                 awd Central Kingston         [awarded 0-3, forfeit Rockfort]
UWI                      3-2 Swallowfield             

Round 5 
[Nov 21]
Brown's Town             2-1 Rockfort                 
Liguanea United          3-1 Olympic Gardens    
Police                   3-3 Cooreville Gardens       
UWI                      3-2 Greenwich                
Whitfield Town           2-0 Molynes United    
[date?]    
Swallowfield             1-2 Central Kingston       

Round 6 
[Nov 28]
Central Kingston         1-1 Brown's Town          
Greenwich                1-0 Swallowfield       
Molynes United           0-1 UWI
Olympic Gardens          3-0 Whitfield Town        
Rockfort                 0-0 Police
[date?]            
Cooreville Gardens       2-3 Liguanea United   

Round 7 [Dec 5]
Greenwich                3-1 Molynes United           
Liguanea United          1-1 Rockfort                 
Police                   1-2 Central Kingston         
Swallowfield             1-1 Brown's Town             
UWI                      3-2 Olympic Gardens          
Whitfield Town           2-0 Cooreville Gardens      

Round 8 [Dec 12]
Brown's Town             0-0 Police                   
Cooreville Gardens       0-1 UWI                      
Molynes United           1-0 Swallowfield             
Olympic Gardens          3-4 Greenwich                
Rockfort                 1-1 Whitfield Town           
Central Kingston         4-0 Liguanea United          

Round 9 [Dec 19]
Greenwich                1-0 Cooreville Gardens       
Liguanea United          1-1 Brown's Town             
Molynes United           1-0 Olympic Gardens          
Swallowfield             0-2 Police                   
UWI                      1-3 Rockfort                 
Whitfield Town           1-0 Central Kingston         

Round 10 
[Dec 26]
Brown's Town             0-0 Whitfield Town           
Central Kingston         2-1 UWI                      
Cooreville Gardens       1-0 Molynes United           
Police                   0-0 Liguanea United          
Swallowfield             1-0 Olympic Gardens          
[date?]
Rockfort                 2-1 Greenwich                

Round 11 [Jan 2]
Greenwich                0-3 Central Kingston         
Liguanea United          1-0 Swallowfield             
Molynes United           1-2 Rockfort                 
Olympic Gardens          2-5 Cooreville Gardens       
UWI                      2-3 Brown's Town             
Whitfield Town           0-4 Police                   

Round 12 [Jan 9]
Cooreville Gardens       4-0 Swallowfield             
Greenwich                1-2 Brown's Town             
Molynes United           0-1 Central Kingston         
Olympic Gardens          1-3 Rockfort                 
UWI                      0-1 Police                   
Whitfield Town           1-2 Liguanea United          

Round 13 
[Jan 16]
Brown's Town             0-4 Molynes United           
Central Kingston         2-0 Olympic Gardens          
Liguanea United          1-1 UWI                      
Police                   1-1 Greenwich                
Rockfort                 4-1 Cooreville Gardens  
[date?]     
Swallowfield             0-1 Whitfield Town           

Round 14 [Jan 23]
Cooreville Gardens       0-3 Central Kingston         
Greenwich                7-1 Liguanea United          
Molynes United           0-0 Police                   
Olympic Gardens          2-1 Brown's Town             
Rockfort                 7-0 Swallowfield             
UWI                      4-0 Whitfield Town           

Round 15 [Jan 30]
Brown's Town             3-2 Cooreville Gardens       
Central Kingston         0-1 Rockfort                 
Liguanea United          1-1 Molynes United           
Police                   0-0 Olympic Gardens          
Swallowfield             0-4 UWI                      
Whitfield Town           1-3 Greenwich                

Round 16 
[Feb 6]
Central Kingston         4-2 Swallowfield             
Cooreville Gardens       0-2 Police                   
Greenwich                2-4 UWI                      
Molynes United           1-0 Whitfield Town           
Rockfort                 0-0 Brown's Town             
[date?]
Olympic Gardens          1-3 Liguanea United          

Round 17
[Feb 13]
Police                   1-1 Rockfort                 
Swallowfield             0-3 Greenwich                
UWI                      5-0 Molynes United           
Whitfield Town           1-0 Olympic Gardens          
[dates?]
Brown's Town             0-0 Central Kingston         
Liguanea United          0-2 Cooreville Gardens       

Round 18 [Feb 20]
Brown's Town             4-1 Swallowfield             
Central Kingston         1-3 Police                   
Cooreville Gardens       awd Whitfield Town           [awarded 3-0]
Molynes United           0-2 Greenwich                
Olympic Gardens          2-4 UWI                      
Rockfort                 7-0 Liguanea United          

Round 19 [Feb 27]
Greenwich                2-2 Olympic Gardens          
Liguanea United          1-3 Central Kingston         
Police                   0-1 Brown's Town             
Swallowfield             0-3 Molynes United           
UWI                      2-0  Cooreville Gardens       
Whitfield Town           1-1 Rockfort                 

Round 20 [Mar 6]
Brown's Town             4-2 Liguanea United          
Central Kingston         0-4 Whitfield Town           
Cooreville Gardens       n/p Greenwich                [not played for security reasons]         
Olympic Gardens          0-0 Molynes United           
Police                   4-0 Swallowfield             
Rockfort                 0-3 UWI                      

Round 21 [Mar 13]
Greenwich                1-2 Rockfort                 
Liguanea United          0-2 Police                   
Molynes United           1-0 Cooreville Gardens       
Olympic Gardens          1-0 Swallowfield             
UWI                      1-1 Central Kingston         
Whitfield Town           1-1 Brown's Town             

Round 22 [Mar 20]
Brown's Town             0-3 UWI                      
Central Kingston         6-1 Greenwich                
Cooreville Gardens       2-2 Olympic Gardens          
Police                   2-1 Whitfield Town           
Rockfort                 1-0 Molynes United           
Swallowfield             3-1 Liguanea United          

Final Table:

 1.University of the West Indies      22  14  3  5  51-27  45  [2 1 0 1 4-3 3]  Promoted
 2.Rockfort                           22  13  6  3  44-18  45  [2 1 0 1 3-4 3]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Police National                    22  12  8  2  34-12  44
 4.Central Kingston                   22  13  4  5  46-20  43
 5.Brown's Town                       22   7 11  4  28-28  32
 6.Greenwich                          21   9  5  8  41-36  31
 7.Whitfield Town                     22   7  7  8  22-27  28
 8.Molynes United                     22   7  5 10  17-22  26
 9.Liguanea United                    22   5  7 10  26-49  22
10.Cooreville Gardens                 21   5  4 12  29-42  19
-------------------------------------------------------------
11.Olympic Gardens                    22   4  5 13  25-40  17  Relegated
12.Swallowfield                       22   2  2 18  12-54   8  Relegated

Kingston Syd Bartlett League

Final Table:

 1.Seaview Gardens                    16  10  3  3  33-13  33  [2 1 1 0 2-1 4]  Promoted
 2.Stony Hill                         16  10  3  3  32-13  33  [2 0 1 1 1-2 1]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Shortwood                          16   9  4  3  30-16  31  [*17]
 4.Allman/Woodford                    16   7  7  2  24-15  28
 5.Meadforest                         16   7  3  6  21-19  24
 6.New Kingston                       16   4  5  7  16-25  17  [*17]
 7.Pembroke Hall                      16   5  0 11  25-33  15
 8.Island Special Constabulary Force  16   3  2 11  14-39  11  [*7]
 9.Red Hills                          16   3  1 12  13-35  10  [*7]

[*i] missing goals rd i

Round 1 [Oct 18]
Allman/Woodford          4-0 ISCF                     
Meadforest               0-2 New Kingston             
Seaview Gardens          2-1 Stony Hill               
Shortwood                3-0 Red Hills                
Pembroke Hall            bye

Round 2 [Oct 25]
ISCF                     4-2 Pembroke Hall            
New Kingston             1-1 Allman/Woodford          
Seaview Gardens          4-1 Red Hills                
Stony Hill               2-0 Meadforest               
Shortwood                bye

Round 3 [Nov 1]
Allman/Woodford          2-0 Meadforest               
Pembroke Hall            5-1 New Kingston             
Red Hills                1-5 Stony Hill               
Shortwood                awd Seaview Gardens          [awarded 0-3,       
ISCF                     bye                           originally 0-0]

Round 4 [Nov 8]
Meadforest               3-2 Red Hills                
New Kingston             2-0 ISCF                     
Pembroke Hall            1-2 Shortwood                
Seaview Gardens          1-2 Allman/Woodford          
Stony Hill               bye

Round 5 [Nov 5]
Allman/Woodford          1-0 Pembroke Hall        
Red Hills                1-0 New Kingston             
Shortwood                1-1 Meadforest               
Stony Hill               3-0 ISCF                     
Seaview Gardens          bye

Round 6 [Nov 22]
Allman/Woodford          3-1 Red Hills                
ISCF                     0-1 Shortwood                
Seaview Gardens          1-1 Meadforest               
Stony Hill               2-1 Pembroke Hall        
New Kingston             bye

Round 7 
[Nov 29]
Seaview Gardens          3-0 New Kingston        
Shortwood                2-1 Stony Hill    
[dates?]
Meadforest               2-1 Pembroke Hall        
Red Hills                bt  ISCF     
Allman/Woodford          bye

Round 8 [Dec 6]
ISCF                     0-1 Seaview Gardens          
New Kingston             1-1 Shortwood                
Pembroke Hall            2-1 Red Hills                
Stony Hill               1-0 Allman/Woodford          
Meadforest               bye

Round 9 [Dec 13]
Allman/Woodford          1-1 Shortwood                
Meadforest               1-2 ISCF                     
Seaview Gardens          0-2 Pembroke Hall            
Stony Hill               2-1 New Kingston             
Red Hills                bye

Round 10 
[Jan 3]
ISCF                     1-1 Allman/Woodford         
Red Hills                0-4 Shortwood                
Stony Hill               0-0 Seaview Gardens    
[date?]      
New Kingston             0-2 Meadforest                
Pembroke Hall            bye

Round 11 [Jan 10]
Allman/Woodford          1-1 New Kingston             
Meadforest               1-0 Stony Hill               
Pembroke Hall            5-0 ISCF                     
Red Hills                0-1 Seaview Gardens     
Shortwood                bye

Round 12 
[Jan 24]
Meadforest               1-1 Allman/Woodford          
New Kingston             3-2 Pembroke Hall            
Seaview Gardens          2-4 Shortwood 
[date?]               
Stony Hill               3-0 Red Hills               
ISCF                     bye

Round 13 [Jan 31]
Allman/Woodford          2-2 Seaview Gardens          
ISCF                     0-1 New Kingston             
Red Hills                0-1 Meadforest               
Shortwood                0-1 Pembroke Hall            
Stony Hill               bye

Round 15 
Red Hills                0-1 Allman/Woodford          
Meadforest               1-2 Seaview Gardens          
Pembroke Hall            0-2 Stony Hill               
Shortwood                5-0 ISCF                     
New Kingston             bye

Round 16 
ISCF                     3-2 Red Hills                
New Kingston             1-2 Seaview Gardens          
Pembroke Hall            0-3 Meadforest               
Stony Hill               4-2 Shortwood                
Allman/Woodford          bye

Round 17
Allman/Woodford          0-0 Stony Hill               
Red Hills                2-0 Pembroke Hall            
Seaview Gardens          5-0 ISCF                     
Shortwood                drw New Kingston             
Meadforest               bye

Round 18 
ISCF                     1-3 Meadforest               
New Kingston             0-3 Stony Hill               
Pembroke Hall            0-6 Seaview Gardens          
Shortwood                2-0 Allman/Woodford          
Red Hills                bye

Round 14 [Mar 7]
ISCF                     3-3 Stony Hill               
Meadforest               1-2 Shortwood                
New Kingston             2-2 Red Hills                
Pembroke Hall            3-4 Allman/Woodford          
Seaview Gardens          bye

Final Table:

 1.Seaview Gardens                    16  10  3  3  33-13  33  [2 1 1 0 2-1 4]  Promoted
 2.Stony Hill                         16  10  3  3  32-13  33  [2 0 1 1 1-2 1]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Shortwood                          16   9  4  3  30-16  31  [*17]
 4.Allman/Woodford                    16   7  7  2  24-15  28
 5.Meadforest                         16   7  3  6  21-19  24
 6.New Kingston                       16   4  5  7  16-25  17  [*17]
 7.Pembroke Hall                      16   5  0 11  25-33  15
 8.Island Special Constabulary Force  16   3  2 11  14-39  11  [*7]
 9.Red Hills                          16   3  1 12  13-35  10  [*7]

[*i] missing goals rd i


2008/09

2010/11

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 15 Jul 2011

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2009/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.