Jamaica 2010/11


National Premier League
Cup Competitions
Super Leagues
Lower Level Leagues

National Premier League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table: 

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17 10  6  47-26  61  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 2.Boys' Town FC (Kingston)           33  15 11  7  31-24  56  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 3.Harbour View FC (Kingston)         33  14  9 10  36-26  51  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 4.Waterhouse FC (Kingston)           33  13  8 12  37-31  47  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 5.Portmore United FC (Portmore)      33  12 11 10  29-25  47  Championship Playoff  [St Catherine]
 6.Village United FC (Montego Bay)    33  11 10 12  36-39  43  Championship Playoff  [*]  [St James]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Reno FC (Savannah del Mar)         33  10 11 12  34-33  41  Relegation Playoff  [Westmoreland]
 8.Arnett Gardens FC (Kingston)       33   9 14 10  25-29  41  Relegation Playoff  [Kingston and St Andrew]
 9.Sporting Central Academy           33   9 13 11  32-31  40  Relegation Playoff  [Clarendon]
10.Benfica (Lime Hall)                33  10  7 16  33-54  37  Relegation Playoff  [St Ann]
-------------------------------------------------------------
11.Saint George's SC                  33  10  6 17  23-38  36  Relegation Playoff  [Portland]
12.Humble Lions (York)                33   8 10 15  23-30  34  Relegation Playoff  [Clarendon]

[*] Village United FC moved home venue from Falmouth to Montego Bay

Round 1 [Aug 29]
Benfica                  1-3 Tivoli Gardens       
Boys' Town               4-2 Saint George's           
Harbour View             1-0 Humble Lions             
Reno                     0-1 Portmore United          
Sporting Central Academy 0-2 Waterhouse               
Village United           2-2 Arnett Gardens           

Round 2 [Sep 12]
Arnett Gardens           0-3 Reno                     
Humble Lions             0-1 Boys' Town               
Portmore United          3-0 Village United           
Saint George's           1-2 Harbour View              
Tivoli Gardens           1-0 Sporting Central Academy 
Waterhouse               4-1 Benfica                  

Round 3 [Sep 15]
Benfica                  2-1 Portmore United          
Boys' Town               1-0 Tivoli Gardens           
Harbour View             0-1 Arnett Gardens           
Reno                     2-0 Humble Lions             
Sporting Central Academy 4-1 Saint George's           
Village United           2-0 Waterhouse               

Round 4 [Sep 19]
Arnett Gardens           1-0 Boys' Town               
Humble Lions             1-1 Sporting Central Academy 
Portmore United          2-1 Harbour View             
Saint George's           0-1 Benfica                  
Tivoli Gardens           4-0 Village United           
Waterhouse               1-0 Reno                     

Round 5 
[Sep 26]
Arnett Gardens           0-2 Sporting Central Academy 
Benfica                  2-2 Village United           
Boys' Town               0-0 Reno                     
Harbour View             1-1 Waterhouse               
Saint George's           1-1 Portmore United          
[Nov 10]
Humble Lions             1-1 Tivoli Gardens           
    
Round 8 [Oct 13]
Benfica                  1-1 Arnett Gardens           
Harbour View             5-1 Boys' Town               
Reno                     1-1 Village United           
Sporting Central Academy 0-1 Portmore United          
Saint George's           1-0 Humble Lions             
Waterhouse               1-0 Tivoli Gardens           
      
Round 9 [Oct 17]
Boys' Town               1-0 Waterhouse               
Humble Lions             1-0 Benfica                  
Portmore United          0-0 Arnett Gardens           
Reno                     2-1 Saint George's           
Tivoli Gardens           1-0 Harbour View             
Village United           0-3 Sporting Central Academy         

Round 6 [Oct 20]
Portmore United          0-0 Humble Lions             
Reno                     1-2 Harbour View             
Sporting Central Academy 1-0 Benfica                  
Tivoli Gardens           3-0 Saint George's           
Village United           1-2 Boys' Town               
Waterhouse               2-0 Arnett Gardens           

Round 10 [Oct 24]
Arnett Gardens           0-1 Tivoli Gardens           
Boys' Town               1-1 Portmore United          
Harbour View             0-1 Benfica                  
Sporting Central Academy 0-1 Reno                     
Village United           0-1 Humble Lions             
Waterhouse               3-1 Saint George's           
   
Round 11 [Oct 27]
Arnett Gardens           1-1 Humble Lions             
Benfica                  2-1 Boys' Town               
Portmore United          0-1 Waterhouse               
Sporting Central Academy 0-1 Harbour View             
Saint George's           0-1 Village United           
Tivoli Gardens           2-1 Reno                     
          
Round 7 [Oct 31]
Arnett Gardens           0-0 Saint George's           
Benfica                  3-2 Reno                     
Boys' Town               1-0 Sporting Central Academy  
Humble Lions             1-2 Waterhouse               
Tivoli Gardens           1-1 Portmore United          
Village United           2-0 Harbour View             

End of First Round Final [Nov 7]
Tivoli Gardens           5-1 Waterhouse               

Round 12 [Nov 14]
Tivoli Gardens           5-0 Benfica                  
Saint George's           1-0 Boys' Town               
Humble Lions             1-1 Harbour View             
Portmore United          2-1 Reno                     
Waterhouse               0-1 Sporting Central Academy 
Arnett Gardens           1-0 Village United           

Round 13 [Nov 21]
Reno                     0-0 Arnett Gardens           
Boys' Town               2-1 Humble Lions             
Village United           1-1 Portmore United          
Harbour View             2-0 Saint George's           
Sporting Central Academy 1-2 Tivoli Gardens           
Benfica                  0-0 Waterhouse               
                        
Round 14 [Nov 24]
Portmore United          3-0 Benfica                  
Tivoli Gardens           0-2 Boys' Town               
Arnett Gardens           0-0 Harbour View               
Humble Lions             1-1 Reno                     
Saint George's           0-1 Sporting Central Academy 
Waterhouse               2-2 Village United           
                        
Round 15 [Nov 28]
Boys' Town               0-2 Arnett Gardens           
Sporting Central Academy 1-1 Humble Lions             
Harbour View             1-0 Portmore United          
Benfica                  2-1 Saint George's           
Village United           1-1 Tivoli Gardens           
Reno                     1-1 Waterhouse               
                              
Round 16 [Dec 5]
Sporting Central Academy 3-0 Arnett Gardens           
Village United           1-2 Benfica                  
Reno                     0-0 Boys' Town               
Waterhouse               1-0 Harbour View             
Tivoli Gardens           1-0 Humble Lions             
Portmore United          1-0 Saint George's           
                                        
Round 17 [Dec 8]  
Humble Lions             0-1 Portmore United          
Harbour View             1-0 Reno                     
Benfica                  1-2 Sporting Central Academy 
Saint George's           0-1 Tivoli Gardens           
Boys' Town               0-1 Village United           
Arnett Gardens           3-1 Waterhouse               
                  
Round 18 [Dec 12]
Saint George's           1-0 Arnett Gardens           
Reno                     4-1 Benfica                  
Sporting Central Academy 1-1 Boys' Town               
Waterhouse               1-0 Humble Lions             
Portmore United          2-0 Tivoli Gardens           
Harbour View             0-1 Village United           

Round 19 [Dec 15]
Arnett Gardens           1-0 Benfica                  
Boys' Town               2-1 Harbour View             
Village United           0-1 Reno                     
Portmore United          1-0 Sporting Central Academy 
Humble Lions             2-0 Saint George's           
Tivoli Gardens           1-1 Waterhouse               
                   
Round 20 [Dec 19]
Waterhouse               0-1 Boys' Town               
Benfica                  0-1 Humble Lions             
Arnett Gardens           2-1 Portmore United          
Saint George's           2-0 Reno                     
Harbour View             3-2 Tivoli Gardens           
Sporting Central Academy 4-3 Village United           
                   
Round 21 [Dec 22]
Tivoli Gardens           1-1 Arnett Gardens           
Portmore United          0-0 Boys' Town               
Benfica                  0-4 Harbour View             
Reno                     1-1 Sporting Central Academy 
Humble Lions             3-0 Village United           
Saint George's           1-0 Waterhouse               
              
Round 22 [Jan 2]      
Humble Lions             1-0 Arnett Gardens           
Boys' Town               1-1 Benfica                  
Waterhouse               1-1 Portmore United          
Harbour View             0-0 Sporting Central Academy 
Village United           0-1 Saint George's           
Reno                     1-0 Tivoli Gardens            
                   
End of Second Round Final [Jan 9]
Portmore United          1-0 Sporting Central Academy [aet] 

Round 23 [Jan 16]
Benfica                  2-3 Tivoli Gardens           
Boys' Town               2-0 Saint George's           
Harbour View             2-0 Humble Lions             
Reno                     1-2 Portmore United          
Sporting Central Academy 0-0 Waterhouse               
Village United           0-0 Arnett Gardens             
                   
Round 24 [Jan 23]
Arnett Gardens           1-1 Reno                     
Humble Lions             0-1 Boys' Town               
Portmore United          0-2 Village United           
Saint George's           0-0 Harbour View             
Tivoli Gardens           1-0 Sporting Central Academy 
Waterhouse               4-0 Benfica                  
                  
Round 25 [Jan 26] 
Benfica                  0-1 Portmore United          
Boys' Town               0-1 Tivoli Gardens           
Harbour View             1-0 Arnett Gardens           
Reno                     2-0 Humble Lions             
Sporting Central Academy 1-1 Saint George's           
Village United           3-2 Waterhouse               
                   
Round 26 [Jan 30]
Arnett Gardens           1-1 Boys' Town               
Humble Lions             0-0 Sporting Central Academy    
Portmore United          0-0 Harbour View             
Saint George's           1-1 Benfica                  
Tivoli Gardens           0-0 Village United           
Waterhouse               2-1 Reno                     
                 
Round 27 [Feb 13]
Arnett Gardens           2-0 Sporting Central Academy 
Benfica                  0-0 Village United           
Boys' Town               0-0 Reno                     
Harbour View             1-0 Waterhouse               
Humble Lions             awd Tivoli Gardens           [awarded 0-3, originally 1-0]
Saint George's           1-0 Portmore United          
                   
Round 28 [Feb 20]
Portmore United          awd Humble Lions             [awarded 0-3, originally 0-0]
Reno                     2-1 Harbour View             
Sporting Central Academy awd Benfica                  [awarded 0-3, originally 1-1]
Tivoli Gardens           2-1 Saint George's           
Village United           0-1 Boys' Town               
Waterhouse               1-1 Arnett Gardens           
                   
Round 29
[Feb 23]
Arnett Gardens           0-1 Saint George's           
Boys' Town               0-0 Sporting Central Academy 
Humble Lions             2-0 Waterhouse               
Tivoli Gardens           1-1 Portmore United          
[Feb 24]
Village United           awd Harbour View             [awarded 3-0, originally 0-2]
Benfica                  0-1 Reno                     
             
Round 30 [Feb 27]
Benfica                  2-1 Arnett Gardens           
Harbour View             0-0 Boys' Town               
Reno                     0-3 Village United           
Sporting Central Academy 1-1 Portmore United          
Saint George's           0-0 Humble Lions             
Waterhouse               1-2 Tivoli Gardens           
                 
Round 31 [Mar 6]
Boys' Town               2-1 Waterhouse               
Humble Lions             0-2 Benfica                  
Portmore United          0-1 Arnett Gardens           
Reno                     1-2 Saint George's           
Tivoli Gardens           0-0 Harbour View             
Village United           1-1 Sporting Central Academy 
                   
Round 32 [Mar 13]
Arnett Gardens           2-2 Tivoli Gardens           
Boys' Town               1-0 Portmore United          
Harbour View             3-1 Benfica                  
Sporting Central Academy 1-1 Reno                     
Village United           2-1 Humble Lions             
Waterhouse               0-1 Saint George's           
          
Round 33 [Mar 20]
Arnett Gardens           0-0 Humble Lions             
Benfica                  1-1 Boys' Town               
Portmore United          0-1 Waterhouse               
Sporting Central Academy 2-2 Harbour View             
Saint George's           0-1 Village United           
Tivoli Gardens           1-1 Reno                     
                   
Final Table: 

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       33  17 10  6  47-26  61  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 2.Boys' Town FC (Kingston)           33  15 11  7  31-24  56  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 3.Harbour View FC (Kingston)         33  14  9 10  36-26  51  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 4.Waterhouse FC (Kingston)           33  13  8 12  37-31  47  Championship Playoff  [Kingston and St Andrew]
 5.Portmore United FC (Portmore)      33  12 11 10  29-25  47  Championship Playoff  [St Catherine]
 6.Village United FC (Montego Bay)    33  11 10 12  36-39  43  Championship Playoff  [*]  [St James]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Reno FC (Savannah del Mar)         33  10 11 12  34-33  41  Relegation Playoff  [Westmoreland]
 8.Arnett Gardens FC (Kingston)       33   9 14 10  25-29  41  Relegation Playoff  [Kingston and St Andrew]
 9.Sporting Central Academy           33   9 13 11  32-31  40  Relegation Playoff  [Clarendon]
10.Benfica (Lime Hall)                33  10  7 16  33-54  37  Relegation Playoff  [St Ann]
-------------------------------------------------------------
11.Saint George's SC                  33  10  6 17  23-38  36  Relegation Playoff  [Portland]
12.Humble Lions (York)                33   8 10 15  23-30  34  Relegation Playoff  [Clarendon]

[*] Village United FC moved home venue from Falmouth to Montego Bay

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table: 

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  20 12  6  52-27  72  Champions  [Kingston and St Andrew]
 2.Boys' Town FC (Kingston)           38  19 11  8  39-28  68  [Kingston and St Andrew]
 3.Harbour View FC (Kingston)         38  17 10 11  43-28  61  [Kingston and St Andrew]
 4.Waterhouse FC (Kingston)           38  14  9 15  38-35  51  [Kingston and St Andrew]
 5.Portmore United FC (Portmore)      38  12 12 14  31-34  48  [St Catherine]
 6.Village United FC (Montego Bay)    38  12 11 15  43-49  47  [St James]

[*] Village United FC moved home venue from Falmouth to Montego Bay
 
Round 34 [Apr 3]  
Village United           1-3 Tivoli Gardens           
Boys' Town               2-1 Harbour View             
Waterhouse               1-0 Portmore United          
    
Round 35 [Apr 10]
Boys' Town               2-1 Village United           
Waterhouse               0-1 Harbour View             
Portmore United          0-0 Tivoli Gardens           
     
Round 36 [Apr 13]
Tivoli Gardens           1-0 Waterhouse               
Portmore United          1-2 Boys' Town                 
Harbour View             4-0 Village United           
  
Round 37 
[Apr 24] 
Village United           5-1 Portmore United          
[Apr 25]
Harbour View             0-0 Tivoli Gardens           
Waterhouse               0-2 Boys' Town               
      
Round 38 [May 1]          
Tivoli Gardens           1-0 Boys' Town               
Harbour View             1-0 Portmore United          
Waterhouse               0-0 Village United           

Final Table: 

 1.Tivoli Gardens FC (Kingston)       38  20 12  6  52-27  72  Champions  [Kingston and St Andrew]
 2.Boys' Town FC (Kingston)           38  19 11  8  39-28  68  [Kingston and St Andrew]
 3.Harbour View FC (Kingston)         38  17 10 11  43-28  61  [Kingston and St Andrew]
 4.Waterhouse FC (Kingston)           38  14  9 15  38-35  51  [Kingston and St Andrew]
 5.Portmore United FC (Portmore)      38  12 12 14  31-34  48  [St Catherine]
 6.Village United FC (Montego Bay)    38  12 11 15  43-49  47  [St James]

[*] Village United FC moved home venue from Falmouth to Montego Bay
 
Relegation Playoff

Final Table: 

 7.Reno FC (Savannah del Mar)         38  13 11 14  39-37  50  [Westmoreland]
 8.Sporting Central Academy           38  11 14 13  39-36  47  [Clarendon]
 9.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  11 14 13  38-36  47  [Kingston and St Andrew]
10.Humble Lions (York)                38  12 10 16  35-32  46  [Clarendon]
-------------------------------------------------------------
11.Saint George's SC                  38  13  7 18  29-41  46  Relegated  [Portland]
12.Benfica (Lime Hall)                38  10  7 21  34-77  37  Relegated  [St Ann]

Round 34 [Apr 3]
Humble Lions             1-0 Reno                     
Sporting Central Academy 4-0 Arnett Gardens           
Benfica                  1-2 Saint George's           
      
Round 35 [Apr 10]
Humble Lions             0-1 Arnett Gardens           
Benfica                  0-1 Sporting Central Academy 
Saint George's           2-0 Reno                     
     
Round 36 [Apr 13]
Reno                     1-0 Benfica                   
Saint George's           2-0 Arnett Gardens           
Sporting Central Academy 1-2 Humble Lions             
     
Round 37 [Apr 24]
Reno                     3-1 Sporting Central Academy 
Humble Lions             2-0 Saint George's             
Arnett Gardens          12-0 Benfica                  
        
Round 38 [May 1]        
Reno                     1-0 Arnett Gardens           
Saint George's           0-0 Sporting Central Academy 
Benfica                  0-7 Humble Lions             
  
Final Table: 

 7.Reno FC (Savannah del Mar)         38  13 11 14  39-37  50  [Westmoreland]
 8.Sporting Central Academy           38  11 14 13  39-36  47  [Clarendon]
 9.Arnett Gardens FC (Kingston)       38  11 14 13  38-36  47  [Kingston and St Andrew]
10.Humble Lions (York)                38  12 10 16  35-32  46  [Clarendon]
-------------------------------------------------------------
11.Saint George's SC                  38  13  7 18  29-41  46  Relegated  [Portland]
12.Benfica (Lime Hall)                38  10  7 21  34-77  37  Relegated  [St Ann]
  


Cup Competitions

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition | KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament 

Flow Champions Cup All-Island Knockout Competition

NB: participants: 12 Premier League teams, 12 parish champions
    and 2 teams qualifying from the Confederation section of the
    KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament
    (Santos and Police Nationals)


Round 1
[Mar 9]
Santos                   0-0 Reno                     [aet, 4-2 (4-3?) pen] 
Arnett Gardens           1-0 Seba United
Holland United FC        0-2 Humble Lions
Port Morant All Stars    1-2 Montpelier
Eagle Struikers          0-2 St George's 
Newell United            0-0 Sandals Whitehouse       [aet, 3-4 pen]
Fraziers Whip            2-0 Star Cosmos
Monymusk                 4-1 Village United
Benfica                  2-1 Police National         
Downs                    5-1 Standfast    
 
byes: Harbour View, Tivoli Gardens, Boys' Town, Waterhouse,
      Portmore United, Sporting Central Academy

Round 2 
[Mar 23]     
Arnett Gardens           1-0 Downs
Boys' Town               bt  Humble Lions
St George's              2-2 Waterhouse               [aet, 4-1 pen]
Monymusk                 lt  Fraziers Whip  
[Mar 24]                  
Tivoli Gardens           1-1 Harbour View             [aet, 3-1 pen]
Portmore United          4-2 Sporting Central Academy
Sandals Whitehouse       2-0 Montpelier 
Santos                   3-1 Benfica
 
Quarterfinals [Apr 6]
Tivoli Gardens           1-0 Fraziers Whip   
St George's              1-0 Portmore United 
Boys' Town               1-0 Arnett Gardens
Sandals Whitehouse       1-1 Santos                   [aet, 4-1 pen]
    
Semifinals [Apr 17]
Tivoli Gardens           1-0 Boys' Town               [aet]
St George's              3-0 Sandals Whitehouse
 
Final [May 8]
Tivoli Gardens           3-0 St George's 


KSAFA Jackie Bell Knockout Tournament

NB: lower level ("Confederation") clubs compete in preliminary rounds;
    final three clubs join the 5 Kingston Premier League teams in the
    quarterfinals 

Confederation Preliminary Round 
[Sep 1]
Seaview Gardens          4-0 Pembroke Hall 
Police Nationals         3-0 Central Kingston 
Olympic Gardens          1-2 New Kingston 
[Sep 2]
ISCF                     0-3 Swallowfield United 
Allman/Woodford          2-1 Shortwood United 
Brown's Town             3-0 Stony Hill 
Molynes United           4-0 Red Hills 

Confederation Round 1

First Legs
[Sep 4]
Meadforest               0-3 Greenwich Town 
Rae Town                 2-0 Maxfield Park
Real Mona                1-1 August Town 
[Sep 6]
Duhaney Park             1-1 Mountain View United
Cooreville Gardens       3-0 JDF 
Constant Spring          1-3 Santos 
[Sep 7]
UWI                      1-0 Rockfort 
Barbican United          1-0 Bull Bay 
Cavalier                 2-1 New Kingston 
[Sep 8]
Allman/Woodford          0-0 Police Nationals 
Brown's Town             1-3 Seaview Gardens
Swallowfield United      1-3 Molynes United 

Second Legs
[Sep 13]
Greenwich Town           3-0 Meadforest 
Maxfield Park            2-0 Rae Town                 [Rae Town qualified]
August Town              2-1 Real Mona 
[Sep 14]
Mountain View United     2-2 Duhaney Park 
JDF                      0-3 Cooreville Gardens 
Santos                   2-1 Constant Spring 
[Sep 16]
Rockfort                 0-2 UWI
Bull Bay                 0-0 Barbican United
New Kingston             0-3 Cavalier 
[Sep 17]
Seaview Gardens          3-0 Brown's Town
Police Nationals         4-1 Allman/Woodford
Molynes United           3-1 Swallowfield United

Confederation 1/6 Finals

First Legs
[Sep 21]´
Cavalier                 1-1 UWI
Seaview Gardens          1-1 Rae Town 
Barbican                 0-1 Santos 
[Sep 23]
Duhaney Park             0-2 Police Nationals
August Town              3-0 Cooreville Gardens 
Molynes United           0-1 Greenwich Town 

Second Legs
[Oct 5]
UWI                      2-1 Cavalier
Rae Town                 1-0 Seaview Gardens 
Santos                   2-0 Barbican 
[Oct 7]
Police Nationals         3-0 Duhaney Park 
Cooreville Gardens       0-2 August Town  
Greenwich Town           4-1 Molynes United  

Confederation 1/3 Finals

First Legs [Nov 9]
UWI                      2-2 Santos  
August Town              0-1 Greenwich Town  
Police Nationals         1-1 Rae Town

Second Legs [Nov 16]
Santos                   1-1 UWI 
Greenwich Town           1-1 August Town 
Rae Town                 0-1 Police Nationals

NB: all three winners qualified for quarterfinals

Confederation Final Three
[Nov 30]
Santos                   drw Greenwich Town           [5-4 pen]
[Dec 7]
Greenwich Town            -  Police Nationals
[Dec 14]
Police Nationals          -  Santos 

Quarterfinals

First Legs [Jan 19]
Harbour View             0-0 Tivoli Gardens  
Police Nationals         2-4 Waterhouse
Arnett Gardens           3-1 Greenwich Town  
Santos                   1-1 Boys' Town
 
Second Legs [Feb 2]
Tivoli Gardens           2-2 Harbour View
Waterhouse               5-0 Police Nationals
Greenwich Town           0-0 Arnett Gardens
Boys' Town               8-1 Santos
 
Semifinals [Feb 6]
Arnett Gardens           1-0 Waterhouse
Harbour View             2-1 Boys' Town 
 
Final [Feb 16]
Harbour View             1-1 Arnett Gardens           [aet, 5-4 pen]


Super Leagues

Kingston Super League | Eastern Super League | South Central Super League | Western Super League 
NPL Promotion Playoff

Kingston Super League

Final Table:

 1.Cavaliers                          22  15  5  2  46-15  50  Promotion Playoff
 - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -    
 2.August Town                        22  15  5  2  45-15  50        
 3.UWI                                22  12  8  2  42-17  44   
 4.Rockfort                           22   9  6  7  25-25  33       
 5.Santos                             22   8  5  9  34-39  29       
 6.Mountain View United               22   8  4 10  27-35  28  
 7.Rae Town                           22   7  5 10  27-33  26 
 8.Constant Spring                    22   6  5 11  25-39  23    
 9.Duhaney Park                       22   4 10  8  17-21  22
10.Barbican                           22   6  4 12  17-34  22
-------------------------------------------------------------
11.Real Mona                          22   5  5 12  24-39  20  Relegated
12.Bull Bay                           22   3  6 13  19-36  15  Relegated

Eastern Super League

Winners: Highgate FC

South Central Super League

Winners: Rivoli United

Western Super League

Winners: Seba United

NPL Promotion Playoff

Final Table:

 1.Highgate FC (Highgate)              6   3  3  0   8- 3  12  Promoted  [St Mary]  
 2.Seba United (Montego Bay)           6   2  4  0   7- 5  10  Promoted  [St James]
-------------------------------------------------------------
 3.Cavaliers (Kingston)                6   1  2  3   4- 7   5  [Kingston and St Andrew]
 4.Rivoli United (Spanish Town)        6   1  1  4   4- 8   4  [St Catherine]

NB: Cavaliers last played at the top level in 1996

Round 1 [May 15]
Cavaliers                1-1 Seba United                
Highgate                 1-1 Rivoli United            
 
Round 2 [May 18}
Seba United              1-1 Highgate                 
Rivoli United            0-1 Cavaliers                
 
Round 3 [May 22 
Cavaliers                0-2 Highgate                 
Rivoli United            0-1 Seba United              
 
Round 4 [May 25]
Seba United              2-1 Cavaliers                
Rivoli United            1-2 Highgate                 
 
Round 5 [May 29]
Cavaliers                1-0 Rivoli United            
Highgate                 0-0 Seba United              
 
Round 6 [Jun 1]
Highgate                 2-0 Cavaliers                [also reported 2-1]
Seba United              2-2 Rivoli United            
 
Final Table:

 1.Highgate FC (Highgate)              6   3  3  0   8- 3  12  Promoted  [St Mary]  
 2.Seba United (Montego Bay)           6   2  4  0   7- 5  10  Promoted  [St James]
-------------------------------------------------------------
 3.Cavaliers (Kingston)                6   1  2  3   4- 7   5  [Kingston and St Andrew]
 4.Rivoli United (Spanish Town)        6   1  1  4   4- 8   4  [St Catherine]

NB: Cavaliers last played at the top level in 1996


Lower Level League

St James Major League

Champions and promoted to Western Super League: Fogo United
 
St Thomas Major League

Final match [Jul 3]           
Prospect                 1-1 Delta Force

Top of Final Table:

 1.Prospect FC            [champions]
 2.Delta Force            [3 points behind]
 


2009/10

2011/12

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 21 Mar 2012

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.