Jamaica (Fourth and Lower Levels) 2006/07


Kingston | Clarendon | Hanover | Manchester | Portland | St. Ann | St. Catherine | St. Elizabeth | St. James | St. Mary | St. Thomas | Trelawny | Westmoreland

KSAFA Syd Bartlett League (Kingston)

Round 1 [Nov 4]
New Kingston       4-1 Gordon Town
ISCF               1-0 Port Royal
Swallowfield       4-1 Meadforest 
Liguanea           2-1 Maxfield
Whitfield Town     1-0 Allman Woodford
UWI                bye

Round 2 [Nov 11]
Allman/Woodford     -  UWI
Maxfield            -  Whitfield Town
Gordon Town         -  Swallowfield 
Port Royal          -  New Kingston 
Liguanea           bt  ISCF
Meadforest         bye

Round 3 [Nov 18?]
Liguanea           4-1 Gordon Town 
UWI                1-1 ISCF   
Swallowfield       1-1 Port Royal        
Whitfield Town     1-1 Meadforest  
Allman/Woodford    bt  Maxfield
New Kingston       bye

Round 6 [Dec 9]
Liguanea           1-0 ISCF
Swallowfield       1-2 New Kingston 
Maxfield Park      4-0 Gordon Town 
Allman/Woodford    4-3 Port Royal  
UWI                2-1 Meadforest 
Whitfield Town     bye

Round 7 [Dec 23]
Liguanea           3-0 New Kingston 
Maxfield Park      0-0 Port Royal 
UWI                1-2 Swallowfield
Whitfield Town     1-2 ISCF
Meadforest         0-1 Gordon Town 
Allman/Woodford    bye

Round 8 [Dec 30]
Liguanea           2-0 Swallowfield
ISCF               0-1 Allman/Woodford 
Port Royal          -  Meadforest 
UWI                1-0 Gordon Town
Whitfield Town     ppd New Kingston
Maxfield Park      bye

Round 9 [Jan 6]
Liguanea           0-0 UWI
Port Royal and Allman/Woodford won       

Round 10 [Jan 13]
Liguanea            -  Meadforest

Round 11 [Jan 20]
Whitfield Town     2-0 UWI 
Allman/Woodford    1-3 Liguanea United 
Maxfield Park      1-1 Swallowfield 
Meadforest         3-0 New Kingston 
Gordon Town        1-4 ISCF 
Port Royal         bye

Round 12 [Jan 27]
Allman/Woodford    0-2 Whitfield Town
Maxfield Park      0-1 Liguanea United 
Meadforest         2-1 Swallowfield 
Gordon Town         -  New Kingston 
Port Royal          -  ISCF
UWI                bye

Round 13 [Feb 3]
Liguanea United    0-1 Meadforest
Whitfield Town     0-1 Maxfield Park
Allman/Woodford    2-0 UWI 

Round 15 [Feb 17]
Allman/Woodford    2-0 Meadforest
New Kingston       4-1 ISCF
UWI                2-2 Maxfield Park
Whitfield Town     3-1 Gordon Town

Round 16 [Feb 24]
Allman/Woodford    5-0 Gordon Town
Swallowfield       2-1 ISCF
Whitfield Town     1-0 Port Royal
Maxfield Park      1-0 Meadforest
New Kingston       2-0 UWI
Liguanea United    bye

Top of Table (Mar 2):

 1.Liguanea United                           32
 2.Allman/Woodford                           26
 3.Whitfield Town                            25
 4.Swallowfield                              25
 5.Maxfield Park                             22
 6.New Kingston                              22

NB: ISCF = Island Special Constabulary Force
    UWI = University of the West Indies
    Duhaney Park withdrew

Round 17 
[Mar 3]
Liguanea United     -  ISCF
Maxfield Park       -  Gordon Town 
UWI                 -  Meadforest
[Mar 4]
Allman/Woodford     -  Port Royal 
New Kingston        -  Swallowfield
Whitfield Town     bye

Top of Table (Mar 16):

 1.Liguanea United                           35
 2.Swallowfield                              31
 3.Allman/Woodford                           29
 4.Whitfield Town                            29
 5.New Kingston                              26

NB: ISCF = Island Special Constabulary Force
    UWI = University of the West Indies
    Duhaney Park withdrew

Round 19 [Mar 17]
Liguanea United    drw Swallowfield 
Allman/Woodford     -  ISCF
Whitfield Town     bt  New Kingston 
Meadforest          -  Port Royal 
UWI                 -  Gordon Town 
Maxfield Park      bye

Round 20 [Mar 24]
Liguanea United    4-0 UWI
Swallowfield       2-1 Whitfield Town
ISCF               0-0 Maxfield Park 

Top of Table (Mar 30):

 1.Liguanea United                           39
 2.Swallowfield                              35
 3.Whitfield Town                            32

Round 21 [Mar 31]
Whitfield Town     lt  Liguanea United  
Allman/Woodford    lt  Swallowfield
Meadforest          -  ISCF
Maxfield Park       -  New Kingston
Port Royal          -  UWI 
Gordon Town        bye

Round 22 [Apr 7]
Liguanea United    9-0 Allman/Woodford
Swallowfield       bt  Maxfield Park      
UWI                 -  Whitfield Town FC 
New Kingston        -  Meadforest 
ISCF                -  Gordon Town
Port Royal         bye

Top of Final Table:

 1.Liguanea United                           45  Promoted
 2.Swallowfield                              41  Promoted


Clarendon Division One

no data yet

Hanover Division One

no data yet

Manchester Division One

Current Leaders: Porus FC

Portland Division One

no data yet

St Ann Division One

no data yet

St Catherine Division One

[Oct 30?]
McCook's Pen       5-1 Travellers
Old Harbour        1-0 Passagefort
[Nov 11?]
Southborough       4-1 National Irrigation
Cumberland         3-0 Braeton
[Nov 12] 
Travellers         4-1 Hope View
[Nov 14]
Passagefort FC     1-0 Police
Flamingo           2-0 Old Harbour Bay All Stars
 
Top of Table (Nov 15):

 1.Travellers          3            6
 2.Cumberland          3            6
 3.Southborouh         3            6
 4.Flamingo            3            6
 5.Mc Cook's Pen       3            4
 6.Old Harbour Bay     3            4
 7.Police              3            4
 8.Braeton             3            4
  .Hope View           3            0     

[Dec 2]
Cumberland         7-0 McCook's Pen
Braeton            2-1 Travellers
Southboro          1-1 Old Harbour Bay All Stars 
[Dec 23]
Passagefort         -  National Irrigation
Spring Village      -  McCooks Pen 
Hopeview            -  Southborough

Table (Jan 4):

 1.Cumberland (Portmore)           12 
 2.Braeton                         11
 3.Travellers                      10
 4.Flamingo                        10
 5.Police                           8
 6.Spring Village                   8
 7.Southborough (Portmore)          7
 8.McCook's Pen                     7
 9.National Irrigation              6 
10.Old Harbour Bay Allstars         5
11.Passagefort                      5 
12.Hopeview                         3

[Jan 6]
Cumberland         1-0 Southborough 
[Jan 7]
Hopeview           1-1 Flamingo
Spring Village     1-3 Police 
Old Harbour Bay AS 2-1 Travellers           [also reported 3-1]
McCooks Pen        drw Passagefort

Table (Jan 8):

 1.Cumberland (Portmore)           15 
 2.Braeton                         11
 3.Flamingo                        11
 4.Police                          11
 5.Travellers                      10
 6.Old Harbour Bay Allstars         9?
 7.Spring Village                   8
 8.McCook's Pen                     8
 9.Southborough (Portmore)          7
10.National Irrigation              6 
11.Passagefort                      6 
12.Hopeview                         4

[Jan 11]
Cumberland         2-1 National Irrigation 
Police             2-0 Braeton 

Top of Table (Jan 12):

 1.Cumberland (Portmore)    8      18 
 2.Flamingo                        14
 3.Police                          14
 4.Braeton                         11
 5.Old Harbour Bay Allstars 8      10
 6.Travellers                      10

[Jan 13]
Old Harbour Bay AS 2-0 Cumberland
Southborough       4-3 Braeton
McCooks Pen        1-2 Police 
Nat'l Irrigation   3-1 Hope View FC 
[Jan 14]
Travellers          -  Passagefort FC

[Jan 16]
Passagefort FC     1-0 Hope View
Travellers         1-0 Flamingo 
Southborough       1-1 Spring Village

NB: Passagefort (Zone 2) have 14 points from 9 matches (4 2 3);
    Cumberland (Zone 1) 18 points;
    Braeton (Zone 1) 11 points from 8 matches;
    Hope View (Zone 1) 4 points

[Jan 20]
Braeton            0-2 National Irrigation
Hope View          3-3 Southborough

Mid-Season Final [Jan 23]
Cumberland FC      bt  Passagefort FC 

[Feb 13]
Cumberland         1-1 Police
Southborough       2-0 Braeton United

[Feb 17]
Cumberland          -  Hope View
Southborough        -  Flamingo
Braeton United      -  McCooks Pen 
[Feb 18]
Spring Village      -  Travellers FC
Old Harbour Bay AS  -  Police
National Irrigation -  Passagefort FC 

[Mar 31, Apr 1]
Cumberland         2-0 Travellers
Police             1-0 Flamingo

Top of Tables:

Zone 1
 1.Cumberland                16    32  Semifinals
 2.Travellers                16    32
 3.MCCook Pens               14    17  (on Apr 7)

Zone 2
 1.Flamingo                  16    27
 2.Police                    16    27
 3.Old Harbour Bay All Stars 15    23  (on Apr 7)

NB: all clubs to play 16 matches in regular stage

Relegated: Hope View, Braeton United and Passagefort FC

Semifinals

First Legs [Apr 26]
Cumberland         1-1 Police 
Flamingo            -  Travellers

Second Legs
Police             drw Cumberland           [4-3 pen]
Travellers          -  Flamingo


Portmore Division Two (5th level)

[Nov 12]
Daytona            1-0 Hellshire
Greater Portmore   2-0 Portsmouth 
[Nov 19]
Passagefort United 1-0 Newtown Braeton
Watson Grove       1-0 Portmore Pines 
Christian Pen FC   2-1 Caymanas Gardens

NB: Portmore Pines and Portsmouth newcomers in 11-team competition

[Dec 30,31?]
Passagefort United 1-0 Portsmouth
Waterford          3-1 Watson Grove
Daytona            3-0 Caymanas Gardens
Newtown Braeton    3-0 Portmore Pines

Round 2 (?) [Jan 7]
Daytona            2-0 Portsmouth 
Greater Portmore   2-1 Hellshire United 
Passagefort United 1-0 Portmore Pines 
Newtown Braeton    1-0 Caymanas Garden
Watson Grove       1-1 Waterford 

[Jan 14]
Greater Portmore    -  Waterford
Daytona             -  Caymanas Gardens
Portmore Pines      -  Newtown Braeton 
Hellshire United    -  Portsmouth 

[Jan 28]
Christian Pen FC   2-1 Waterford
Passagefort United 0-0 Portsmouth
Newtown Braeton    1-0 Watson Grove
Hellshire United   1-0 Caymanas Gardens

[Feb 1]
Christian Pen FC   4-0 Portmore Pines

Top Table:

 1.Christian Pen FC     5  4  1  0     13
 2.Passagefort United   5  3  2  0     11

Mid-Season Final [Feb 4]
Christian Pen FC   abd Passagefort United   [abandoned at 2-2 in 70']

Mid-Season Final [date?]
Christian Pen FC   bt  Passagefort United   [remaining 20']

Round 7 [Feb 11]
Christian Pen      1-0 Newtown Braeton
Daytona FC         2-1 Passagefort United 
Caymanas Gardens   1-0 Greater Portmore 
Portsmouth         1-1 Waterford 
Hellshire United   2-0 Watson Grove

Round 8 [Feb 18]
Hellshire United   bt  Christian Pen 
Portmore Pines      -  Waterford
Daytona FC         lt  Newtown Braeton
Passagefort United  -  Greater Portmore
Watson Grove        -  Portsmouth

Round 9 [Feb 25]
Watson Grove       1-0 Daytona FC
Hellshire United   1-0 Passagefort United 
Christian Pen      2-0 Greater Portmore 
Waterford          2-0 Caymanas Gardens
Portsmouth         1-1 Portmore Pines 

Round 10 [Mar 4]
Hellshire United   4-1 Portmore Pines 
Christian Pen      0-0 Daytona FC 
Waterford          1-0 Newtown Braeton
Watson Grove       0-1 Passagefort United 
Caymanas Gardens   1-1 Portsmouth 

Table (Mar 5):

 1.Christian Pen FC     9  6  2  1     20  Qualified
 2.Hellshire United    10  6  0  4     18  Qualified
 3.Waterford                           18  Qualified
 4.Passagefort United                  17  Qualified
 5.Watson Grove                        13
 6.Daytona FC                          12
 7.Newtown Breaton                     11
  .Portmore Pines
  .Portsmouth
  .Caymans Gardens
  .Greater Portmore

Round 11 [Mar 11]
Portsmouth         1-4 Christian Pen
Greater Portmore    -  Newtown Braeton 
Portmore Pines     1-3 Daytona FC
Passagefort United 1-2 Waterford 
Caymanas Gardens   2-1 Watson Grove 

Top Table:

 1.Christian Pen FC    10  7  2  1     23  Qualified
 2.Waterford           10              21  Qualified
 3.Hellshire United    10  6  0  4     18  Qualified
 4.Passagefort United  10              17  Qualified
 5.Daytona FC          10              15

NB: top-4 after round 11 qualified for semifinals

Mid-Season Final [Mar 18]
Christian Pen      2-1 Passagefort United

Semifinals

First Legs [Mar 25]
Christian Pen      1-1 Passagefort United
Waterford          5-2 Hellshire United     [also reported 4-2]

Second Legs [Apr 1]
Hellshire United   2-2 Waterford
Passagefort United 2-3 Christian Pen

Final

First Leg [Apr 15]
Waterford          1-1 Christian Pen

Second Leg [Apr 22]
Christian Pen      1-2 Waterford            [aet]

St Elizabeth Division One

Start: Feb 18; 14 participants

[Feb 18]
Braes River         -  Knoxwood
Cataboo             -  New Holland

[Jun 9]
Knoxwood           3-0 Folly Police Club
Leeds United       1-1 Braes

[Jun 12]
New Holland        1-0 Mountainside
[Jun 13]
Leeds United       4-3 Rocky Hill 
Knoxwood           2-1 Longwood 

Mid-Season Final [Jun 20]
Knoxwood           bt  Leeds United

Top Final Table:

 1.Knoxwood            17 14  3  0  54-17  45
 2.Leeds United        18 12  4  2  33-23  40

Semifinals

First Legs
Braes River        3-2 Knoxwood
Parottee           0-0 Leeds United

Second Legs
Knoxwood           3-0 Braes River
Leeds United       2-0 Parottee

Final

First Leg
Leeds United       1-2 Knoxwood

Second Leg [Jul 29]
Knoxwood           4-3 Leeds United

NB: both finalists promoted to Major League


St Elizabeth Division Two (fifth level)

Regular Stage

Final Round (7?) [Jun 13]
Maggotty           6-1 Newell
Treasure Beach     8-0 Gilknock
Greenfield         2-1 Newell
Goshen             4-1 Hopewell 

Top Final Table:

 1.Greenfield       18
 2.Goshen           17
 3.Treasure Beach   16
 4.Maggotty         14

Semifinals
Greenfield          -  Maggotty 
Treasure Beach      -  Goshen


St James Division One

NB: 13 participants

[Nov ?]
Marl Road          1-0 New John's
ACS                2-2 Revelation
[Nov 28]
Maldon             2-2 Upton Flames
  
[Dec 10]
ACS                5-1 Upton Flames
Revelation         2-0 Seaview

Top of Table (Dec 11)
 1.Salt Spring Roses    15
 2.Fire House
 3.New Johns            12 
 4.Rose Mount Gardens   12 (from 7 matches) 
 5.Maldon               12
 6.Revelation           11 (from 10 matches)
  .
11.Glendevon

[Dec 12]
New Johns           -  ACS 
Rose Mount          -  Revelation 
Maldon              -  Marl Road
Glendevon           -  Barrett Town 

[Jan 12]
Marl Road          3-0 Glendevon

[Jan 31]
Marl Road          1-0 New Johns
Fire House         1-1 Glendevon 
 
[Feb 14]
Salt Spring        3-2 Revelation
Maldon             3-2 Fire House
Seaview            3-3 Barrett Town
 
[Apr 3]
ACS                3-0 Glendevon

Top of Table (Dec 11)
 1.ACS                  58  Champions

St Mary Division One

no data yet

St Thomas Division One

no data yet

Trelawny Division One

no data yet

Westmoreland Division One

no data yet



2005/06

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 2 Aug 2007

(C) Copyright Hans Schöggl, Paul Burrowes and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.