Yugoslavia 1997/98

Final Table:

 1.FK Obilic Beograd            33 27  5  1  72-19 86  Champions
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Crvena zvezda Beograd        33 27  3  3  86-22 84  UEFA Cup
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Partizan Beograd             33 22  4  7  73-38 70  CWC
 4.Vojvodina Novi Sad           33 14  7 12  57-63 49  UIC
 5.Rad Beograd                  33 12  6 15  35-39 42
 6.FK Zemun                     33 10  9 14  38-50 39
 7.Hajduk Kula                  33 10  5 18  32-51 35
 8.Buducnost Podgorica          33  8  9 16  27-53 33
 9.Proleter Zrenjanin           33 10  2 21  40-64 32  [3 0 0 9-4 9]
10.FK Zeleznik                  33  9  5 19  43-62 32  [0 0 3 4-9 0]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FK Cukaricki                 33  9  4 20  32-45 31  Relegation Playoff
----------------------------------------------------- 
12.Mladost Lucani               33  9  3 21  25-54 30  Relegated  

Round 1 [Aug 9,10]
Partizan       6-0 Buducnost
Cukaricki      0-1 Obilic
Vojvodina      3-1 Hajduk
Proleter       2-2 Rad
Zeleznik       0-1 Mladost
Zemun          0-1 Crvena zvezda

Round 2 [Aug 16,17]
Hajduk         2-1 Proleter
Rad            0-1 Zeleznik
Mladost        0-0 Zemun
Obilic         1-0 Vojvodina
Partizan       1-0 Cukaricki
Buducnost      1-1 Crvena zvezda

Round 3 [Aug 23,24]
Cukaricki      2-0 Buducnost
Proleter       1-2 Obilic
Zemun          0-0 Rad
Crvena zvezda  4-0 Mladost
Vojvodina      2-3 Partizan
Zeleznik       2-1 Hajduk

Round 4 [Aug 31]
Cukaricki      2-1 Vojvodina
Hajduk         4-1 Zemun
Buducnost      3-0 Mladost
Partizan       4-1 Proleter
Obilic         3-1 Zeleznik
Rad            0-1 Crvena zvezda

Round 5
Zeleznik       1-1 Partizan
Zemun          0-0 Obilic
Crvena zvezda  4-1 Hajduk
Proleter       0-3 Cukaricki
Vojvodina      2-2 Buducnost
Mladost        3-1 Rad

Round 6 [Sep 20,21]
Hajduk         3-1 Mladost
Cukaricki      1-1 Zeleznik
Buducnost      0-1 Rad
Vojvodina      3-1 Proleter
Partizan      10-3 Zemun
Obilic         4-3 Crvena zvezda

Round 7 [Sep 27,28]
Proleter       2-1 Buducnost
Zemun          1-0 Cukaricki
Mladost        1-5 Obilic              [played later (Oct 11?)]
Rad            1-0 Hajduk
Crvena zvezda  2-0 Partizan
Zeleznik       1-1 Vojvodina

Round 8 [Oct 4,5]
Buducnost      0-0 Hajduk
Obilic         1-0 Rad
Proleter       2-1 Zeleznik
Vojvodina      1-1 Zemun
Partizan       2-0 Mladost
Cukaricki      1-3 Crvena zvezda

Round 9 [Oct 18]
Zeleznik       2-0 Buducnost
Zemun          2-1 Proleter
Rad            1-1 Partizan
Mladost        0-0 Cukaricki
Hajduk         0-4 Obilic
Crvena zvezda  5-0 Vojvodina

Round 10 [Oct 25,26]
Proleter       0-3 Crvena zvezda       [Oct 22]  [1-3?]
Partizan       4-1 Hajduk              [Oct 22]
Buducnost      0-0 Obilic
Cukaricki      1-2 Rad
Vojvodina      3-2 Mladost
Zeleznik       2-1 Zemun

Round 11 [Nov 1,2]
Zemun          5-1 Buducnost
Mladost        2-1 Proleter
Rad            0-2 Vojvodina
Hajduk         1-0 Cukaricki
Crvena zvezda  2-1 Zeleznik
Obilic         1-2 Partizan

Round 12 [Nov 8]
Obilic         1-0 Cukaricki
Buducnost      1-1 Partizan
Rad            2-0 Proleter
Mladost        3-2 Zeleznik
Hajduk         2-2 Vojvodina
Crvena zvezda  4-1 Zemun

Round 13 [Nov 22,23]
Zemun          1-0 Mladost
Proleter       3-1 Hajduk
Cukaricki      1-2 Partizan
Crvena zvezda  2-0 Buducnost
Vojvodina      1-1 Obilic
Zeleznik       2-0 Rad

Round 14 [Nov 28,29]
Obilic         1-0 Proleter
Buducnost      0-1 Cukaricki
Partizan       5-6 Vojvodina
Hajduk         1-0 Zeleznik
Rad            4-0 Zemun
Mladost        0-1 Crvena zvezda

Round 15 [Dec 6,7]
Proleter       1-2 Partizan
Crvena zvezda  1-0 Rad
Zemun          1-0 Hajduk
Vojvodina      4-2 Cukaricki
Zeleznik       3-4 Obilic
Mladost        1-0 Buducnost           [Dec 20]
 
Round 16 [Dec 13]
Partizan       3-0 Zeleznik
Rad            3-1 Mladost
Cukaricki      3-1 Proleter
Hajduk         0-0 Crvena zvezda
Buducnost      2-3 Vojvodina
Obilic         2-1 Zemun

Round 17 [Dec 17]
Crvena zvezda  0-1 Obilic
Zemun          1-2 Partizan
Rad            0-0 Buducnost
Zeleznik       2-1 Cukaricki
Mladost        2-1 Hajduk
Proleter       2-0 Vojvodina

Round 18 [Feb 21,22]
Buducnost      3-1 Proleter
Vojvodina      3-2 Zeleznik
Cukaricki      1-1 Zemun
Partizan       1-2 Crvena zvezda
Obilic         4-0 Mladost
Hajduk         0-0 Rad

Round 19 [Feb 28, Mar 1]
Hajduk         2-0 Buducnost
Rad            0-4 Obilic
Mladost        0-2 Partizan
Crvena zvezda  2-0 Cukaricki
Zemun          1-2 Vojvodina
Zeleznik       1-4 Proleter

Round 20
Buducnost      4-2 Zeleznik
Proleter       0-1 Zemun
Vojvodina      1-7 Crvena zvezda
Cukaricki      2-0 Mladost
Partizan       2-1 Rad
Obilic         6-0 Hajduk

Round 21
Obilic         2-0 Buducnost
Hajduk         0-1 Partizan
Rad            2-1 Cukaricki
Mladost        0-0 Vojvodina
Crvena zvezda  5-0 Proleter
Zemun          3-1 Zeleznik

Round 22
Partizan       1-2 Obilic
Buducnost      1-1 Zemun
Zeleznik       3-4 Crvena zvezda
Proleter       2-0 Mladost
Vojvodina      3-1 Rad
Cukaricki      4-1 Hajduk

Round 23 [Mar 21]
Obilic         2-0 Buducnost
Crvena zvezda  5-1 Proleter
Partizan       4-0 Zeleznik
Vojvodina      3-1 Mladost
Zemun          1-0 Hajduk
Rad            2-1 Cukaricki

Round 24 [Mar 28,29]
Obilic         2-2 Crvena zvezda
Hajduk         2-1 Rad
Mladost        0-1 Zemun
Zeleznik       2-1 Vojvodina
Proleter       0-1 Partizan
Buducnost      2-1 Cukaricki

Round 25
Cukaricki      1-0 Hajduk
Zemun          2-2 Zeleznik
Rad            1-0 Mladost
Partizan       0-1 Obilic
Vojvodina      3-2 Proleter
Crvena zvezda  4-0 Buducnost

Round 26
Crvena zvezda  4-0 Partizan
Obilic         4-0 Vojvodina
Proleter       1-0 Zemun
Zeleznik       1-1 Rad
Mladost        3-0 Cukaricki
Buducnost      1-0 Hajduk

Round 27
Partizan       4-0 Buducnost
Vojvodina      1-3 Crvena zvezda
Zemun          0-1 Obilic
Rad            2-1 Proleter
Cukaricki      1-0 Zeleznik
Hajduk         1-0 Mladost

Round 28 [Apr 18,19]
Partizan       2-1 Vojvodina
Crvena zvezda  3-1 Zemun
Obilic         2-1 Rad
Proleter       2-1 Cukaricki
Zeleznik       2-1 Hajduk
Buducnost      2-0 Mladost

Round 29 [Apr 25,26]
Vojvodina      0-0 Buducnost
Zemun          2-3 Partizan
Rad            0-1 Crvena zvezda
Cukaricki      1-3 Obilic        
Hajduk         3-1 Proleter  
Mladost        2-1 Zeleznik

Round 30 [Apr 29]
Vojvodina      3-1 Zemun
Partizan       1-0 Rad
Crvena zvezda  3-0 Cukaricki
Obilic         2-0 Hajduk
Proleter       1-0 Mladost
Buducnost      1-0 Zeleznik

Round 31 [May 2,3]
Zemun          0-0 Buducnost
Rad            2-0 Vojvodina
Cukaricki      0-1 Partizan
Hajduk         0-1 Crvena zvezda
Mladost        0-2 Obilic
Zeleznik       2-3 Proleter

Round 32 [May 9,10]
Zemun          4-0 Rad
Vojvodina      2-0 Cukaricki
Partizan       1-1 Hajduk
Crvena zvezda  2-0 Mladost
Obilic         2-0 Zeleznik
Buducnost      2-1 Proleter

Round 33 [May 16]
Proleter       1-1 Obilic
Zeleznik       2-1 Crvena zvezda
Rad            4-0 Buducnost
Mladost        2-0 Partizan
Cukaricki      0-0 Zemun
Hajduk         2-0 Vojvodina

Final Table:

 1.FK Obilic Beograd            33 27  5  1  72-19 86  Champions
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Crvena zvezda Beograd        33 27  3  3  86-22 84  UEFA Cup
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Partizan Beograd             33 22  4  7  73-38 70  CWC
 4.Vojvodina Novi Sad           33 14  7 12  57-63 49  UIC
 5.Rad Beograd                  33 12  6 15  35-39 42
 6.FK Zemun                     33 10  9 14  38-50 39
 7.Hajduk Kula                  33 10  5 18  32-51 35
 8.Buducnost Podgorica          33  8  9 16  27-53 33
 9.Proleter Zrenjanin           33 10  2 21  40-64 32  [3 0 0 9-4 9]
10.FK Zeleznik                  33  9  5 19  43-62 32  [0 0 3 4-9 0]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.FK Cukaricki                 33  9  4 20  32-45 31  Relegation Playoff
----------------------------------------------------- 
12.Mladost Lucani               33  9  3 21  25-54 30  Relegated  

Promoted from 1/B: OFK Beograd, Sartid 1913 Smederevo, FK Pristina,
Spartak Subotica, and Radnicki Nis. 
Promoted from 2: Mogren Budva and Milicionar Beograd.

Promotion/Relegation Playoff
Cukaricki             1-0 Radnicki Kragujevac
Radnicki Kragujevac   1-0 Cukaricki
Radnicki Kragujevac won 5-4 on penalties


Yugoslavia Cup 97/98 

1/16 Finals [Sep 3]
Mladost (Apatin)      2-3 Obilic
Borac (Cacak)         0-1 Sutjeska
Rad (Beograd)         2-0 Javor
Celik (Niksic)        3-4 Vojvodina
Spartak (Subotica)    4-3 Mladost (Lucani)
Hajduk (Kula)         2-1 OFK Kikinda
Sloboda (Uzice)       0-3 Partizan
Becej                 2-0 Solunac
Sartid 1913           1-0 Proleter
Pristina              3-0 Zemun
Loznica               4-2 Buducnost (Vujic)
Mladost (Backi Jarak) 1-7 Cukaricki
Radnicki (Nis)        4-1 Rudar (Plevlja)
Vrbas                 1-0 Zeleznik
Buducnost (Podgorica) 2-1 OFK Beograd
Crvena zvezda         9-0 Hajduk (B)

1/8 Finals
Obilic             1-0 2-3 Pristina
Crvena zvezda      3-0 3-0 Loznica
Spartak            3-1 0-0 Becej
Vrbas              1-5 1-0 Hajduk
Cukaricki          3-0 5-0 Buducnost
Sartid 1913        1-1 1-0 Radnicki (Nis)
Partizan           3-0 2-0 Rad
Sutjeska           1-1 0-5 Vojvodina

Quarterfinals [Nov 19, Dec 3]
Cukaricki          2-5  -  Partizan
Crvena zvezda      4-3  -  Spartak
Sartid 1913        2-1  -  Vojvodina
Hajduk             1-1  -  Obilic

Semifinals [Mar 18?, Apr 1]
Crvena zvezda      2-0 0-2 Obilic            [Obilic 6-5 pen]
Partizan           4-1 0-1 Vojvodina

Final [May 6,13]
Obilic             0-0 0-2 Partizan     
  [23' Trenevski, 55' Obradovic]


Yugoslavia 1/B 1997/98

(Second Level)

With thanks to Juan Pablo Andres.

Final Table:

 1.OFK Beograd                  33 19  8  6  61-34 65  Promoted
 2.Sartid 1913 Smederevo        33 19  6  8  46-23 63  Promoted
 3.FK Pristina                  33 17  9  7  57-28 60  Promoted
 4.Spartak Subotica             33 17  5 11  56-40 56  Promoted
 5.Radnicki Nis                 33 14 12  7  49-35 54  Promoted
-----------------------------------------------------
 6.Radnicki Kragujevac          33 16  5 12  50-43 53  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Buducnost Valjevo            33 13  6 14  43-52 45
 8.Rudar Plevlja                33 13  4 16  44-54 43 
 9.Sutjeska Niksic              33  8  8 17  34-43 32 
10.FK Loznica                   33  7  7 19  24-46 28
11.Borac Cacak                  33  7  7 19  32-65 28
12.FK Becej                     33  8  3 22  22-54 27 

Promotion/Relegation Playoff
Cukaricki             1-0 Radnicki Kragujevac
Radnicki Kragujevac   1-0 Cukaricki
Radnicki Kragujevac won 5-4 on penalties


Yugoslavia 2nd League (Third Level)

Divided into two groups; the winners, Mogren Budva and Milicionar Beograd,
were promoted to the first level 1998/99.

Near Final Standings:

East:

 1. Milicionar Beograd              49  -  Promoted
 2. Mladost Apatin                  47 
 3. FC Zvezdara                     45 
 4. Hajduk Beograd                  40 
 5. FC Bor                          32 
 6. Dinamo Pancevo                  32 
 7. Napredak Krusevac               31 
 8. FC Kikinda                      28 
 9. Radnicki Jugopetrol Beograd     26 
10. Palilulac Beograd               25 
11. FC Novi Sad                     24 
12. Balkan Beograd                  24 
13. FC Beorad                       21 
14. FC Vucje                        20 
15. Radnicki Pirot                  20 
16. Solunac Karadjordjevo           15 
17. Napredak Kusiljevo               2 
18. Mladost Backi Jarak              2 


West:

 1. Celik Uniprom Niksic            39 
 2. Mogren Budva                    38  -  Promoted
 3. Macva Bogatic                   33 
 4. Sloga Kraljevo                  31 
 5. Mladi Radnik Pozarevac          30 
 6. Ibar Rozaje                     30 
 7. Sloboda Uzice                   29 
 8. Rudar Kostolac                  29 
 9. Javor Ivanjica                  28 
10. Macva Sabac                     27 
11. FC Novi Pazar                   26 
12. FC Berane                       26 
13. Mladost GOSA Sm.Palanka         23 
14. Zastava Susica Kragujevac       22 
15. Mladost Podgorica               21 
16. FC Badnjevac                    19 
17. Sumadija Arandjelovac           18 
18. Polimlje Prijepolje             14 


1996/97.

1998/99.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Srdjan Perovic (S.Perovic@sussex.ac.uk), Dinant Abbink and Juan Pablo Andrés

Prepared and maintained by the RSSSF

Author: RSSSF
Last updated: 8 May 2008

(C) Copyright RSSSF 1999/2008
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.