Japan 2008

J.League (Japan Professional Football League) Division 1

Final Table:

 1.Kashima Antlers            34 18  9  7  56-30  63  Champions
 2.Kawasaki Frontale          34 18  6 10  65-42  60
 3.Nagoya Grampus             34 17  8  9  48-35  59
 4.Oita Trinita               34 16  8 10  33-24  56
 5.Shimizu S-Pulse            34 16  7 11  50-42  55
 6.FC Tokyo                   34 16  7 11  50-46  55
 7.Urawa Red Diamonds         34 15  8 11  50-42  53
 8.Gamba Osaka                34 14  8 12  46-49  50
 9.Yokohama F.Marinos         34 13  9 12  43-32  48
10.Vissel Kobe                34 12 11 11  39-38  47
11.Kashiwa Reysol             34 13  7 14  48-45  46
12.Omiya Ardija               34 12  7 15  36-45  43
13.Albirex Niigata            34 11  9 14  32-46  42
14.Kyoto Sanga FC             34 11  8 15  37-46  41
15.JEF United Chiba           34 10  8 16  36-53  38
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Jubilo Iwata               34 10  7 17  40-48  37  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
17.Tokyo Verdy                34 10  7 17  38-50  37  Relegated
18.Consadole Sapporo          34  4  6 24  36-70  18  Relegated

Note: 
*The new promoted teams:
 - Sapporo (the champion of Div.2 in 2007), Tokyo V.
   (the runners-up), and Kyoto (3rd, and the winner of 
   play-off against Sanfrecce Hiroshima).
*New names of two clubs:
 Nagoya Grampus Eight -> Nagoya Grampus (delete "Eight"), 
 Tokyo Verdy 1969 -> Tokyo Verdy (delete "1969").

Round 1
[Mar 8]
Gamba Osaka               0-0  JEF United Chiba                 18,093
FC Tokyo                  1-1  Vissel Kobe                      24,390
   [Yasuyuki Konno 39 - Keisuke Kurihara 53]
Yokohama F.Marinos        1-0  Urawa Red Diamonds               61,246
   [Takanobu Komiyama 60]
Nagoya Grampus            1-1  Kyoto Sanga FC                   26,102
   [Frode Johnsen 48 - Paulinho 9]
Shimizu S-Pulse           1-2  Oita Trinita                     19,054
   [Takuma Edamura 77 - Ueslei 7, Masato Morishige 47]
Kashima Antlers           4-0  Consadole Sapporo                28,152
   [Toru Araiba 50, 64, Marquinhos 70, Ryuta Sasaki 89]
[Mar 9]
Kashiwa Reysol            2-0  Jubilo Iwata                     11,210
   [Keisuke Ota 10, Popo 82]
Kawasaki Frontale         1-1  Tokyo Verdy                      21,020
   [Yusuke Mori 32 - Diego 89]
Omiya Ardija              2-0  Albirex Niigata                  14,380
   [Pedro Junior 25, Daigo Kobayashi 44]

Round 2
[Mar 15]
Oita Trinita              2-0  Kashiwa Reysol                   18,263
   [Mu Kanazaki 31, Ueslei 74]
Urawa Red Diamonds        0-2  Nagoya Grampus                   54,482
   [Frode Johnsen 14, Yoshizumi Ogawa 68]
Jubilo Iwata              3-0  Gamba Osaka                      25,560
   [Hiroki Bandai 8, Norihiro Nishi 29, Masashi Nakayama 89]
Vissel Kobe               4-1  Kawasaki Frontale                16,066
   [Leandro 9, 54, 70, Yoshito Okubo 44 - Masahiro Ohashi 89]
Consadole Sapporo         1-2  Yokohama F.Marinos               25,225
   [Davi 52 - Hideo Oshima 86, 87]
Albirex Niigata           2-3  FC Tokyo                         35,083
   [Jun Uchida 57, Kisho Yano 58 - Emerson 6, Cabore 8, Yasuyuki Konno
    11]
JEF United Chiba          1-2  Shimizu S-Pulse                  14,566
   [Seiichiro Maki 38 - Jungo Fujimoto 8, Shinji Okazaki 84]
[Mar 16]
Kyoto Sanga FC            2-1  Omiya Ardija                     14,982
   [Atsushi Yanagisawa 45, Daigo Watanabe 81 - Kota Yoshihara 16]
Tokyo Verdy               0-2  Kashima Antlers                  18,934
   [Marquinhos 74, 86]

Round 3 [Mar 30]
Shimizu S-Pulse           0-0  Omiya Ardija                     13,855
Gamba Osaka               2-1  Tokyo Verdy                      13,693
   [Ryuji Bando 13, Lucas 76 - Yuzo Funbakoshi 28]
FC Tokyo                  3-3  Kyoto Sanga FC                   19,233
   [Kazunori Yoshimoto 2, Shingo Akamine 44, Yasuyuki Konno 87 -
    Makoto Kakuda 18, Daigo Watanabe 57, Yutaka Tahara 80]
Kawasaki Frontale         2-0  JEF United Chiba                 17,658
   [Chong Tese 2, Satoshi Kukino 44]
Kashima Antlers           2-1  Yokohama F.Marinos               22,901
   [Marquinhos 33, Danilo 85 - Takanobu Komiyama 67]
Urawa Red Diamonds        3-0  Albirex Niigata                  46,962
   [Takahito Soma 42, Marcus Tulio Tanaka 45, Yuichiro Nagai 67]
Kashiwa Reysol            1-2  Consadole Sapporo                10,048
   [Jiro Kamata 12 - Hiroyuki Nishijima 38, Daigo Nishi 66]
Nagoya Grampus            2-1  Oita Trinita                      8,764
   [Keiji Tamada 3, Magnum 70 - Mu Kanazaki 39]
Vissel Kobe               3-2  Jubilo Iwata                     10,043
   [Botti 49, Keisuke Kurihara 66, 72 - Own goal 31, Gilsinho 70]

Round 4 [Apr 2]
Consadole Sapporo         0-2  Kawasaki Frontale                14,377
   [Chong Tese 7, 49]
Omiya Ardija              1-2  Nagoya Grampus                    8,321
   [Daisuke Tomita 26 - Takahiro Masukawa 56, Magnum 57]
JEF United Chiba          1-1  Vissel Kobe                       8,694
   [Daisuke Saito 3 - Norio Suzuki 88]
Tokyo Verdy               1-2  Jubilo Iwata                      9,087
   [Kazuki Hiramoto 79 - Gilsinho 8, Nasu og 64]
Yokohama F.Marinos        3-0  FC Tokyo                         11,670
   [Koji Yamase 46, 89, Lopes 57]
Albirex Niigata           0-2  Kashima Antlers                  22,740
   [Yuzo Tashiro 14, Mitsuo Ogasawara 50]
Shimizu S-Pulse           1-2  Urawa Red Diamonds               15,223
   [Jungo Fujimoto 10 - Nagai Own goal 58, Edmilson 70]
Kyoto Sanga FC            0-1  Kashiwa Reysol                    8,192
   [Tadanari Lee 23]
Oita Trinita              1-2  Gamba Osaka                      17,651
   [Mu Kanazaki 37 - Bare 12, 75]

Round 5
[Apr 5]
Omiya Ardija              2-0  Oita Trinita                      7,399
   [Masato Saito 43, 74]
Jubilo Iwata              1-2  Urawa Red Diamonds               27,866
   [Gilsinho 2 - Yuki Abe 71, Marcus Tulio Tanaka 79]
Kashima Antlers           4-1  JEF United Chiba                 17,257
   [Yuzo Tashiro 16, Marquinhos 26, Ryuta Sasaki 79, Shinzo Koroki 85
    - Seiichiro Maki 89pen]
FC Tokyo                  1-0  Consadole Sapporo                20,180
   [Cabore 12]
Nagoya Grampus            2-0  Yokohama F.Marinos               19,193
   [Frode Johnsen 32, Keita Sugimoto 90]
Gamba Osaka               2-0  Shimizu S-Pulse                  16,219
   [Satoshi Yamaguchi 36, Bare 44]
Kawasaki Frontale         0-1  Kyoto Sanga FC                   14,753
   [Atsushi Yanagisawa 73]
[Apr 6]
Kashiwa Reysol            0-0  Albirex Niigata                   9,585
Vissel Kobe               0-1  Tokyo Verdy                       8,150
   [Hiroki Kawano 37]

Round 6
[Apr 12]
Consadole Sapporo         2-1  Jubilo Iwata                     15,240
   [Davi 43, Shingo Shibata 44 - Takahiro Kawamura 47]
Yokohama F.Marinos        2-0  Kashiwa Reysol                   20,026
   [Roni 14, Koji Yamase 71]
Shimizu S-Pulse           0-2  Nagoya Grampus                   14,167
   [Yoshizumi Ogawa 9, Keita Sugimoto 89]
JEF United Chiba          2-4  Omiya Ardija                     11,091
   [Masataka Sakamoto 73, Tatsunori Arai 86 - Denis Marques 21, 31,
    Yosuke Kataoka 88, Pedro Junior 89]
Tokyo Verdy               1-2  FC Tokyo                         22,503
   [Hulk 43 - Naotake Hanyu 62, Daisuke Nasu og 89]
Oita Trinita              0-0  Kawasaki Frontale                16,977
[Apr 13]
Kyoto Sanga FC            2-1  Vissel Kobe                      14,109
   [Yutaka Tahara 4, 18 - Yosuke Ishibitsu 77]
Urawa Red Diamonds        2-0  Kashima Antlers                  54,450
   [Yuichiro Nagai 49, 90+1]
Gamba Osaka               2-2  Albirex Niigata                  13,321
   [Bare 3, Yasuhito Endo 60pen - Alessandro 27, 41]

Round 7
[Apr 19]
Nagoya Grampus            3-2  JEF United Chiba                 12,214
   [Frode Johnsen 10pen, 67, Keita Sugimoto 78 - Seiichiro Maki 12,
    Atsushi Ito 22]
Kashima Antlers           0-0  Gamba Osaka                      17,292
FC Tokyo                  4-2  Kawasaki Frontale                22,283
   [Cabore 25, Shingo Akamine 43, Yohei Otake 63, Yasuyuki Konno 70 -
    Chong Tese 19, Hiroyuki Taniguchi 26]
Albirex Niigata           1-0  Kyoto Sanga FC                   27,115
   [Alessandro 4]
Vissel Kobe               1-1  Consadole Sapporo                11,126
   [Yosuke Ishibitsu 80 - Davi 46]
Kashiwa Reysol            5-1  Tokyo Verdy                       8,525
   [Keisuke Ota 8, 83, Tadanari Lee 13, Hidekazu Otani 21, Alex 71 -
    Seitaro Tomisawa 79]
Yokohama F.Marinos        1-1  Shimizu S-Pulse                  19,763
   [Yuji Nakazawa 85 - Akinori Nishizawa 46]
[Apr 20]
Urawa Red Diamonds        0-0  Omiya Ardija                     50,997
Jubilo Iwata              1-1  Oita Trinita                     11,229
   [Hiroki Bandai 54 - Roberto 17]

Round 8
[Apr 26]
Shimizu S-Pulse           1-0  FC Tokyo                         14,145
   [Naoaki Aoyama 44]
Consadole Sapporo         0-1  Albirex Niigata                  13,055
   [Naoto Matsuo 18]
Tokyo Verdy               2-0  Nagoya Grampus                   11,997
   [Diego 54, Hiroki Kawano 72]
Oita Trinita              1-0  Yokohama F.Marinos               16,433
   [Yuki Fukaya 31]
Kyoto Sanga FC            0-4  Urawa Red Diamonds               19,680
   [Naohiro Takahara 57, 75, Marcus Tulio Tanaka 60, 65]
JEF United Chiba          1-2  Jubilo Iwata                     13,083
   [Tatsuya Yazawa 22 - Gilsinho 42, 57]
Kawasaki Frontale         3-2  Kashiwa Reysol                   14,426
   [Juninho 67pen, Yusuke Mori 71, Hiroyuki Taniguchi 85 - Alex 26,
    Yuzo Kobayashi 40]
[Apr 27]
Omiya Ardija              1-1  Kashima Antlers                  13,072
   [Yoshiyuki Kobayashi 75 - Shinzo Koroki 27]
Vissel Kobe               2-1  Gamba Osaka                      19,014
   [Yoshito Okubo 39, 57 - Bare 52]

Round 9
[Apr 29]
Kashiwa Reysol            0-2  Shimizu S-Pulse                  11,012
   [Fernandinho 41, Shinji Okazaki 72]
Jubilo Iwata              2-0  Kyoto Sanga FC                   11,642
   [Makoto Tanaka 3, Norihiro Nishi 36]
Albirex Niigata           0-0  Tokyo Verdy                      35,788
Urawa Red Diamonds        4-2  Consadole Sapporo                48,031
   [Yuki Abe 24, Marcus Tulio Tanaka 28, Edmilson 50, 86 - Makoto
    Sunakawa 6, Shingo Shibata 25]
FC Tokyo                  1-0  Oita Trinita                     20,283
   [Shingo Akamine 14]
Yokohama F.Marinos        3-0  JEF United Chiba                 20,220
   [Yuji Nakazawa 22, Takanobu Komiyama 43, Hayuma Tanaka 47]
Nagoya Grampus            1-2  Kawasaki Frontale                15,061
   [Frode Johnsen 21 - Kazuhiro Murakami 28, Juninho 36]
[Apr 30]
Kashima Antlers           2-2  Vissel Kobe                      10,221
   [Marquinhos 65, 88 - Takayuki Yoshida 70, Yoshito Okubo 87]
Gamba Osaka               2-3  Omiya Ardija                     10,081
   [Lucas 11, Sota Nakazawa 68 - Kota Yoshihara 38, Chikara Fujimoto
    84, Hiroshi Morita 89]
      
Round 10 [May 3]
Kyoto Sanga FC            1-0  Consadole Sapporo                12,467
   [Ataliba 20]
Oita Trinita              3-1  Albirex Niigata                  19,273
   [Mu Kanazaki 12, Masaru Matsuhashi 38, Ryo Kobayashi 51 - Kisho
    Yano 78]
Omiya Ardija              0-3  FC Tokyo                         13,788
   [Yohei Kajiyama 15, Cabore 32, Yuto Nagatomo 74]
Nagoya Grampus            1-2  Gamba Osaka                      34,436
   [Yoshizumi Ogawa 33 - Bare 24, 69]
Tokyo Verdy               3-2  Yokohama F.Marinos               21,798
   [Hulk 39, Diego 51, Takashi Fukunishi 60 - Roni 46, 71]
JEF United Chiba          0-1  Kashiwa Reysol                   14,103
   [Alex 37]
Shimizu S-Pulse           1-1  Jubilo Iwata                     20,330
   [Kazuki Hara 48 - Yuichi Komano 34]
Kawasaki Frontale         3-2  Kashima Antlers                  20,280
   [Hiroyuki Taniguchi 25, Chong Tese 56, Kengo Nakamura 57 -
    Marquinhos 13, Takeshi Aoki 33]
Vissel Kobe               1-1  Urawa Red Diamonds               23,088
   [Takayuki Yoshida 79 - Yuki Abe 70]

Round 11
[May 6]
Consadole Sapporo         1-3  Tokyo Verdy                      16,508
   [Claiton 55 - Leandro 5, Diego 21, Hulk 33]
Jubilo Iwata              1-4  Kawasaki Frontale                13,602
   [Hiroki Bandai 9 - Hiroyuki Taniguchi 23, Shuhei Terada 47, Juninho
    59, 61]
Kashiwa Reysol            3-0  Vissel Kobe                       9,398
   [Minoru Suganuma 11, Naoki Ishikawa 16, Keisuke Ota 19]
Albirex Niigata           3-0  Shimizu S-Pulse                  36,403
   [Mitsuru Chiyotanda 2, Alessandro 61, 83]
FC Tokyo                  0-1  Nagoya Grampus                   30,825
   [Keita Sugimoto 17]
Yokohama F.Marinos        1-1  Omiya Ardija                     27,988
   [Hideo Oshima 51 - Denis Marques 16]
Urawa Red Diamonds        3-0  JEF United Chiba                 52,008
   [Marcus Tulio Tanaka 59, Takahito Soma 76, Edmilson 85]
[Jun 25]
Kashima Antlers           1-0  Oita Trinita                      8,286
   [Danilo 66]
Gamba Osaka               1-0  Kyoto Sanga FC                   15,840
   [Yasuhito Endo 54]

Round 12
[May 10]
Kawasaki Frontale         0-1  Urawa Red Diamonds               20,335
   [Edmilson 62pen]
Oita Trinita              2-0  Tokyo Verdy                      16,771
   [Edmilson 47, Toshihiro Hattori og 67]
Omiya Ardija              1-2  Consadole Sapporo                 7,358
   [Hiroshi Morita 69 - Yoshiyuki Kobayashi og 18, Davi 85]
JEF United Chiba          1-0  Kyoto Sanga FC                   10,178
   [Kohei Kudo 68]
FC Tokyo                  0-1  Kashiwa Reysol                   17,122
   [Hidekazu Otani 74]
Albirex Niigata           1-0  Jubilo Iwata                     33,657
   [Alessandro 17]
Nagoya Grampus            0-0  Vissel Kobe                       7,353
[May 11]
Shimizu S-Pulse           1-0  Kashima Antlers                  16,195
   [Takuya Honda 24]
Gamba Osaka               2-2  Yokohama F.Marinos               20,773
   [Satoshi Yamaguchi 17, Lucas 80 - Roni 65, 82]

Round 13
[May 17]
Consadole Sapporo         1-3  Nagoya Grampus                   16,631
   [Hiroki Miyazawa 16 - Magnum 50, Keiji Tamada 69, Frode Johnsen
    80pen]
Urawa Red Diamonds        2-3  Gamba Osaka                      57,050
   [Tsukasa Umesaki 53, Edmilson 79 - Sota Nakazawa 17, Masato
    Yamazaki 44, Yasuhito Endo 68]
Jubilo Iwata              1-2  FC Tokyo                         10,958
   [Kentaro Oi 22 - Shingo Akamine 48, 62]
Kyoto Sanga FC            1-0  Yokohama F.Marinos               10,903
   [Tanaka og 61]
Kashima Antlers           1-1  Kashiwa Reysol                   20,361
   [Mitsuo Ogasawara 36pen - Keisuke Ota 42]
JEF United Chiba          1-0  Oita Trinita                     11,616
   [Tatsuya Yazawa 27]
Kawasaki Frontale         2-3  Omiya Ardija                     14,235
   [Daisuke Tomita og 35, Juninho 43 - Kohei Tokita 53, Denis Marques
    75, Yoshiyuki Kobayashi 87]
[May 18]
Tokyo Verdy               4-1  Shimizu S-Pulse                  11,426
   [Kazumichi Takagi og 29, Hulk 43, 75, Leandro 49 - Naoaki Aoyama 85]
Vissel Kobe               1-1  Albirex Niigata                   9,117
   [Yoshito Okubo 31 - Alessandro 41]

Round 14
[Jun 28]
Omiya Ardija              2-0  Tokyo Verdy                       8,025
   [Denis Marques 4, 56]
Shimizu S-Pulse           2-1  Kyoto Sanga FC                   17,099
   [Takuma Edamura 53, Sidiclei og 83 - Fernandinho 48]
Albirex Niigata           2-1  Kawasaki Frontale                40,029
   [Mitsuru Nagata 26, Alessandro 52pen - Kazuki Ganaha 63]
Kashiwa Reysol            2-1  Urawa Red Diamonds               36,785
   [Tadanari Lee 29, Keisuke Ota 84 - Yuki Abe 63]
Yokohama F.Marinos        0-1  Jubilo Iwata                     27,549
   [Gilsinho 64]
Nagoya Grampus            0-4  Kashima Antlers                  18,215
   [Marquinhos 4, 90+2, Mitsuo Ogasawara 28, Danilo 79]
[Jun 29]
Oita Trinita              1-0  Vissel Kobe                      18,733
   [Masato Morishige 41]
FC Tokyo                  1-1  JEF United Chiba                 27,976
   [Hideki Sahara 39 - Reinaldo 68]
Gamba Osaka               4-2  Consadole Sapporo                14,039
   [Bare 5, 36, Lucas 67, Satoshi Yamaguchi 84 - Hiroyuki Nishijima 23,
    Shingo Shibata 76]

Round 15
[Jul 5]
Consadole Sapporo         2-2  Shimizu S-Pulse                  10,282
   [Davi 29, Tomohiko Ikeuchi 74 - Akinori Nishizawa 12, Marcos Paulo
    44]
Tokyo Verdy               3-0  JEF United Chiba                 10,069
   [Hulk 49, Kosei Shibasaki 58, Diego 79]
Urawa Red Diamonds        2-0  FC Tokyo                         49,218
   [Edmilson 3, Yuichiro Nagai 88]
Albirex Niigata           2-1  Nagoya Grampus                   37,529
   [Toshihiro Matsushita 58, Kisho Yano 83 - Takahiro Masukawa 74]
Jubilo Iwata              1-2  Kashima Antlers                  18,479
   [Robert Cullen 61 - Mituso Ogasawara 3, Masashi Motoyama 34]
Vissel Kobe               1-0  Omiya Ardija                      9,172
   [Leandro 9]
[Jul 6]
Kashiwa Reysol            1-0  Gamba Osaka                      10,726
   [Tadanari Lee 75]
Kawasaki Frontale         2-1  Yokohama F.Marinos               17,993
   [Kazuki Ganaha 10, Juninho 89 - Koji Yamase 42]
Kyoto Sanga FC            1-1  Oita Trinita                     12,533
   [Atsushi Yanagisawa 22 - Shunsuke Maeda 25]

Round 16
[Jul 12]
Tokyo Verdy               0-1  Kyoto Sanga FC                    8,060
   [Atsushi Yanagisawa 30]
Shimizu S-Pulse           0-1  Vissel Kobe                      14,164
   [Keisuke Kurihara 87]
Oita Trinita              2-0  Urawa Red Diamonds               28,214
   [Shunsuke Maeda 10, Ueslei 80]
Omiya Ardija              1-2  Jubilo Iwata                     12,720
   [Daisuke Tomita 55 - Robert Cullen 10, Gilsinho 52]
Nagoya Grampus            1-0  Kashiwa Reysol                   11,717
   [Frode Johnsen 64]
Gamba Osaka               2-1  Kawasaki Frontale                20,138
   [Lucas 10, Bare 19 - Juninho 61]
[Jul 13]
Kashima Antlers           4-1  FC Tokyo                         16,561
   [Marquinhos 62, Masashi Motoyama 77, Shinzo Koroki 86, Danilo 89 -
    Cabore 58]
JEF United Chiba          0-3  Consadole Sapporo                12,494
   [Genki Nakayama 2, Davi 13, 60]
Yokohama F.Marinos        0-1  Albirex Niigata                  12,294
   [Mitsuru Chiyotanda 40]

Round 17
[Jul 16]
Consadole Sapporo         0-0  Oita Trinita                      9,512
Kyoto Sanga FC            2-1  Kashima Antlers                  15,081
   [Atsushi Yanagisawa 11, Yuto Sato 84 - Takuya Nozawa 21]
Vissel Kobe               1-0  Yokohama F.Marinos                9,524
   [Kim Nam-il 59]
FC Tokyo                  1-1  Gamba Osaka                      27,701
   [Yuhei Tokunaga 19 - Lucas 6]
Albirex Niigata           2-2  JEF United Chiba                 30,711
   [Alessandro 44pen, Marcio Richardes 54 - Seiichiro Maki 29, Ryota
    Aoki 65]
[Jul 17]
Kashiwa Reysol            1-0  Omiya Ardija                      7,474
   [Franca 78]
Kawasaki Frontale         2-1  Shimizu S-Pulse                  14,131
   [Hiroyuki Taniguchi 75, 88 - Takuro Yajima 15]
Jubilo Iwata              2-1  Nagoya Grampus                    8,216
   [Takayuki Chano 47, Sho Naruoka 49 - Yoshizumi Ogawa 4]
Urawa Red Diamonds        3-2  Tokyo Verdy                      35,080
   [Marcus Tulio Tanaka 23, 36pen, 58 - Hulk 7pen, Diego 41]

Round 18
[Jul 20]
Consadole Sapporo         1-1  Vissel Kobe                      12,222
   [Davi 44pen - Botti 22]
Tokyo Verdy               2-1  Kashiwa Reysol                   11,171
   [Takashi Fukunishi 12, Diego 77pen - Hidekazu Otani 84]
Oita Trinita              2-1  Jubilo Iwata                     19,355
   [Ueslei 69, 89 - Sho Naruoka 34]
JEF United Chiba          0-1  Gamba Osaka                      15,450
   [Masato Yamazaki 89]
Yokohama F.Marinos        0-2  Kashima Antlers                  34,752
   [Marquinhos 11, Shinzo Koroki 29]
Shimizu S-Pulse           3-0  Albirex Niigata                  17,025
   [Akinori Nishizawa 18, 50, Kazumichi Takagi 43]
[Jul 21]
Urawa Red Diamonds        1-3  Kawasaki Frontale                51,168
   [Naohiro Takahara 7 - Hiroki Ito 27, Chong Tese 66, Vitor Junior 68]
Nagoya Grampus            4-0  Omiya Ardija                      9,578
   [Keiji Yoshimura 16, Magnum 28, Frode Johnsen 48, Keita Sugimoto 88]
Kyoto Sanga FC            1-1  FC Tokyo                         14,062
   [Hiroki Mizumoto 50 - Shingo Akamine 90+4]

Round 19
[Jul 26]
Kashiwa Reysol            2-2  Kyoto Sanga F.C.                  9,027
   [Minoru Suganuma 5, Hideaki Kitajima 51  
    Jun Ando 2, Atsushi Yanagisawa 9]
F.C.Tokyo                 1-1  Yokohama F.Marinos               28,986
   [Emerson 9 - Hideo Oshima 4]
Kawasaki Frontale         1-1  Nagoya Grampus                   21,952
   [Vitor Junior 52 - Magnum 12]
Jubilo Iwata              1-1  Tokyo Verdy                      11,057
   [Ryoichi Maeda 1 - Takumi Wada 68]
Gamba Osaka               0-1  Oita Trinita                     17,619
   [Edmilson 69]
Vissel Kobe               0-1  JEF United Chiba                  9,348
   [Seiichiro Maki 75]
 [Jul 27]
Omiya Ardija              0-0  Shimizu S-Pulse                  10,193
Albirex Niigata           2-1  Consadore Sapporo                35,388
   [Marcio Richardes 0, Alessandro 74 - Davi 71]
Kashima Antlers           1-1  Urawa Red Diamonds               36,412
   [Mitsuo Ogasawara 40  Tatsuya Tanaka 82]

Round 20 [Aug 9]
Consadole Sapporo         1-2  Omiya Ardija                      9,682
   [Anderson 2 - Klemen Lavric 9, Denis Marques 56]
Urawa Red Diamonds        2-2  Kashiwa Reysol                   46,981
   [Yuki Abe 34, Yuichiro Nagai 89 - Minoru Suganuma 18, Franca 89]
JEF United Chiba          3-1  Kashima Antlers                  16,190
   [Eddy Bosnar 42, Seiichiro Maki 68, 77 - Masashi Motoyama 70]
Tokyo Verdy               4-0  Albirex Niigata                   9,211
   [Kazunori Iio 9, 20, Kazuki Hiramoto 40, Takashi Fukunishi 62]
Yokohama F.Marinos        2-1  Gamba Osaka                      24,711
   [Hideo Oshima 31, Daisuke Sakata 57 - Takahiro Futagawa 53]
Jubilo Iwata              0-1  Vissel Kobe                      14,239
   [Teruaki Kobayashi 81]
Nagoya Grampus            0-1  FC Tokyo                         12,269
   [Sota Hirayama 35]
Kyoto Sanga FC            1-2  Kawasaki Frontale                11,762
   [Fernandinho 71 - Masaru Kurotsu 44, 47]
Oita Trinita              2-2  Shimizu S-Pulse                  18,743
   [Daisuke Takahashi 61, Hiroshi Kiyotake 84 - Kazuki Hara 25, Takuro
    Yajima 30]

Round 21
[Aug 16]
Kashima Antlers           4-1  Tokyo Verdy                      21,431
   [Shinzo Koroki 19, Daiki Iwamasa 43, Marquinhos 49, Takuya Nozawa
    78 - Diego 81]
Omiya Ardija              2-0  Gamba Osaka                      10,087
   [Denis Marques 4, Leandro 43]
Kashiwa Reysol            1-1  JEF United Chiba                 10,266
   [Franca 80 - Tatsunori Arai 65]
FC Tokyo                  0-1  Urawa Red Diamonds               37,154
   [Takahito Soma 67]
Albirex Niigata           0-1  Oita Trinita                     38,781
   [Yasuhito Morishima 17]
Vissel Kobe               1-2  Nagoya Grampus                   12,799
   [Leandro 81 - Yoshizumi Ogawa 13, 89]
[Aug 17]
Consadole Sapporo         1-2  Kyoto Sanga FC                   16,338
   [Davi 18 - Daigo Watanabe 49, Fernandinho 89]
Kawasaki Frontale         2-2  Jubilo Iwata                     14,715
   [Hiroyuki Taniguchi 57, Chong Tese 64 - Ryoichi Maeda 13, Kota Ueda
    58]
Shimizu S-Pulse           1-1  Yokohama F.Marinos               18,292
   [Keisuke Iwashita 46 - Yuji Nakazawa 27]

Round 22 
[Aug 23]
Kashima Antlers           1-2  Nagoya Grampus                   19,868
   [Marquinhos 3 - Maya Yoshida 11, Frode Johnsen 60]
Urawa Red Diamonds        3-1  Jubilo Iwata                     45,253
   [Robson Ponte 44, Tadaaki Hirakawa 57, Naohiro Takahara 90+1 -
    Robert Cullen 42]
FC Tokyo                  1-2  Tokyo Verdy                      18,431
   [Cabore 28 - Masashi Oguro 61, Daisuke Nasu 90+4]
Shimizu S-Pulse           3-2  Kashiwa Reysol                   14,163
   [Shinji Okazaki 1, 49, Takuma Edamura 11 - Minoru Suganuma 27,
    Franca 44]
Kyoto Sanga FC            1-0  Albirex Niigata                   8,688
   [Atsushi Yanagisawa 28]
Gamba Osaka               1-1  Vissel Kobe                      15,448
   [Masato Yamazaki 27 - Yoshito Okubo 89]
[Aug 24]
JEF United Chiba          0-1  Kawasaki Frontale                14,242
   [Chong Tese 26]
Yokohama F.Marinos        1-0  Consadole Sapporo                 9,583
   [Takanobu Komiyama 54]
Oita Trinita              1-0  Omiya Ardija                     18,171
   [Masato Morishige 86]

Round 23
[Aug 27]
Consadole Sapporo         3-3  Gamba Osaka                       7,010
   [Davi 11, Claiton 30, Anderson 44 - Satoshi Yamaguchi 27, Shinichi
    Terada 33, Tomokazu Myojin 71]
Tokyo Verdy               1-1  Urawa Red Diamonds               26,275
   [Diego 49 - Yuki Abe 89]
Jubilo Iwata              0-0  JEF United Chiba                  8,555
Nagoya Grampus            3-2  Shimizu S-Pulse                  10,071
   [Keiji Tamada 23, 52, Magnum 49 - Shinji Okazaki 6, Takuro Yajima
    45]
Vissel Kobe               1-2  Kashima Antlers                  13,123
   [Yoshito Okubo 44 - Marquinhos 58, Shinzo Koroki 59]
[Aug 28]
Omiya Ardija              1-0  Yokohama F.Marinos                7,043
   [Klemen Lavric 33]
Kashiwa Reysol            0-1  FC Tokyo                          8,463
   [Shingo Akamine 72]
Kawasaki Frontale         4-1  Albirex Niigata                  10,884
   [Masaru Kurotsu 22, Hiroki Ito 37, Chong Tese 55, Yusuke Tasaka 88
    - Kisho Yano 62]
Oita Trinita              1-0  Kyoto Sanga FC                   21,245
   [Yasuhito Morishima 22]

Round 24
[Sep 12]
Urawa Red Diamonds        0-0  Oita Trinita                     45,831
[Sep 13]
Kashima Antlers           1-1  Kawasaki Frontale                22,292
   [Marquinhos 67 - Hiroyuki Taniguchi 72]
FC Tokyo                  3-1  Omiya Ardija                     20,398
   [Shingo Akamine 64, 89, Yohei Otake 72 - Klemen Lavric 13]
Yokohama F.Marinos        1-1  Vissel Kobe                      17,107
   [Leandro og 90+2 - Yoshito Okubo 44]
Shimizu S-Pulse           3-1  Consadole Sapporo                15,395
   [Takuma Edamura 42, Shinji Okazaki 62, Akinori Nishizawa 78 - Daigo
    Nishi 89]
Kyoto Sanga FC            2-0  Jubilo Iwata                     13,738
   [Atsushi Yanagisawa 2, Sidiclei 74]
Gamba Osaka               0-1  Nagoya Grampus                   19,627
   [Yoshizumi Ogawa 10]
[Sep 14]
JEF United Chiba          2-0  Tokyo Verdy                      15,353
   [Seiichiro Maki 49, Masaki Fukai 68]
Albirex Niigata           2-1  Kashiwa Reysol                   36,770
   [Alessandro 12, Kisho Yano 50 - Alex 70]

Round 25
[Sep 20]
Consadole Sapporo         2-3  JEF United Chiba                  9,018
   [Davi 41, Anderson 74 - Eddy Bosnar 14, Seiichiro Maki 46, Tatsuya
    Yazawa 89]
Kashiwa Reysol            1-1  Kashima Antlers                  10,669
   [Popo 22 - Marquinhos 89]
Tokyo Verdy               0-2  Oita Trinita                      8,671
   [Ueslei 44, Taikai Uemoto 58]
Kawasaki Frontale         0-1  FC Tokyo                         20,729
   [Shingo Akamine 5]
Jubilo Iwata              0-1  Yokohama F.Marinos               20,037
   [Hideo Oshima 47]
Nagoya Grampus            2-0  Albirex Niigata                  12,095
   [Yoshizumi Ogawa 48, Keita Sugimoto 89]
Vissel Kobe               0-1  Shimizu S-Pulse                   7,839
   [Shinji Okazaki 89]
[Sep 21]
Omiya Ardija              0-1  Urawa Red Diamonds               13,559
   [Naohiro Takahara 27]
Kyoto Sanga FC            1-2  Gamba Osaka                      14,961
   [Yuto Sato 23 - Satoshi Yamaguchi 1, Roni 26]

Round 26
[Sep 23]
JEF United Chiba          2-1  Nagoya Grampus                   15,266
   [Tatsuya Yazawa 47, Masaki Fukai 48 - Yoshizumi Ogawa 39]
FC Tokyo                  5-1  Jubilo Iwata                     23,036
   [Cabore 14, Hideki Sahara 33, Makoto Tanaka og 61, Naohiro Ishikawa
    69, Tatsuya Suzuki 80 - Ryoichi Maeda 34]
Yokohama F.Marinos        1-1  Kawasaki Frontale                21,096
   [Yuji Nakazawa 42 - Yuji Nakazawa og 72]
Albirex Niigata           3-2  Vissel Kobe                      32,208
   [Marcio Richardes 54, Atomu Tanaka 69, Kisho Yano 84 - Takayuki
    Yoshida 64, Hideo Tanaka 78]
Shimizu S-Pulse           1-0  Tokyo Verdy                      15,206
   [Kazuki Hara 78]
Oita Trinita              3-2  Consadole Sapporo                 9,376
   [Edmilson 57, 90+4, Ueslei 87 - Anderson 67, Daigo Nishi 90+1]
[Oct 1]
Kashima Antlers           2-0  Omiya Ardija
Gamba Osaka               2-1  Kashiwa Reysol
Urawa Red Diamonds        2-2  Kyoto Sanga FC

Round 27
[Sep 27]
Omiya Ardija              0-2  Vissel Kobe                       8,082
   [Botti 12, Takayuki Yoshida 47]
Kashiwa Reysol            2-5  Kawasaki Frontale                24,139
   [Minoru Suganuma 54, Yohei Kurakawa 63 - Chong Tese 1, 32, Kengo
    Nakamura 37, Renatinho 42, Juninho 89]
Yokohama F.Marinos        1-0  Oita Trinita                     18,062
   [Kenta Kano 59]
Kyoto Sanga FC            0-1  JEF United Chiba                 13,939
   [Kohei Kudo 67]
[Sep 28]
Consadole Sapporo         1-2  FC Tokyo                          8,741
   [Tomohiko Ikeuchi 54 - Shingo Akamine 70, Yohei Otake 80]
Kashima Antlers           2-0  Shimizu S-Pulse                  15,481
   [Takeshi Aoki 20, Marquinhos 41]
Tokyo Verdy               1-3  Gamba Osaka                      30,517
   [Diego 55 - Yasuhito Endo 10, Tomokazu Myojin 12, Hayato Sasaki 69]
Jubilo Iwata              1-0  Albirex Niigata                  14,241
   [Ryoichi Maeda 22pen]
Nagoya Grampus            1-1  Urawa Red Diamonds               19,811
   [Yuki Maki 47 - Edmilson 40]

Round 28
[Oct 4]
Omiya Ardija              0-4  Kashiwa Reysol                   10,440
   [Yusuke Murakami 10, 14, 44, Minoru Suganuma 48]
FC Tokyo                  1-5  Shimizu S-Pulse                  30,410
   [Emerson 59 - Masaki Yamamoto 20, Keisuke Iwashita 39, Kazuki Hara
    44, Shinji Okazaki 78, Mitsuhiro Toda 89]
Kawasaki Frontale         3-0  Oita Trinita                     20,455
   [Renatinho 23, 27, Juninho 58]
Albirex Niigata           0-0  Yokohama F.Marinos               34,025
Gamba Osaka               0-0  Kashima Antlers                  19,386
Vissel Kobe               4-1  Kyoto Sanga FC                   18,009
   [Yoshito Okubo 2, 78, Toshihiko Uchiyama 46, Leandro 77 - Yutaka
    Tahara 52]
[Oct 5]
JEF United Chiba          3-2  Urawa Red Diamonds               16,718
   [Masaki Fukai 1, 57, Michael 66 - Marcus Tulio Tanaka 8, Edmilson
    86]
Jubilo Iwata              5-0  Consadole Sapporo                10,984
   [Ryoichi Maeda 7, 32, 36, Gilsinho 53pen, Yusuke Inuzuka 89]
Nagoya Grampus            1-1  Tokyo Verdy                      14,481
   [Frode Johnsen 90+3 - Yukio Tsuchiya 40]

Round 29
[Oct 18]
Kashima Antlers           2-1  Kyoto Sanga FC                   20,580
   [Shinzo Koroki 19, Marquinhos 51 - Yutaka Tahara 43]
Urawa Red Diamonds        0-1  Vissel Kobe                      47,325
   [Leandro 82]
JEF United Chiba          0-0  Albirex Niigata                  16,407
Tokyo Verdy               1-0  Omiya Ardija                     10,065
   [Diego 82]
Shimizu S-Pulse           2-0  Kawasaki Frontale                18,716
   [Takuma Edamura 24, Kazuki Hara 60]
Gamba Osaka               2-1  Jubilo Iwata                     16,733
   [Tomokazu Myojin 16, Masato Yamazaki 89 - Takuya Matsuura 13]
Oita Trinita              1-0  FC Tokyo                         22,184
   [Shingo Suzuki 24]
[Oct 19]
Consadole Sapporo         0-2  Kashiwa Reysol                    8,343
   [Minoru Suganuma 37, Alex 88]
Yokohama F.Marinos        0-0  Nagoya Grampus                   26,229

Round 30
[Oct 25]
Kashiwa Reysol            1-3  Yokohama F.Marinos               10,755
   [Ryoichi Kurisawa 75 - Kenta Kano 39, 84, Yusuke Tanaka 53]
Nagoya Grampus            0-0  Jubilo Iwata                     30,192
Kyoto Sanga FC            0-0  Tokyo Verdy                      11,888
Vissel Kobe               1-0  Oita Trinita                     13,733
   [Yoshito Okubo 81]
[Oct 26]
FC Tokyo                  3-2  Kashima Antlers                  33,596
   [Cabore 56, Yuto Nagatomo 77, Yohei Otake 81 - Shinzo Koroki 59,
    Yuzo Tashiro 84]
Albirex Niigata           0-1  Urawa Red Diamonds               40,359
   [Hajime Hosogai 80]
Shimizu S-Pulse           3-1  Gamba Osaka                      19,082
   [Takuma Edamura 38, 47, Shinji Okazaki 50 - Roni 75]
Omiya Ardija              2-1  JEF United Chiba                 14,001
   [Daigo Kobayashi 35, Chikara Fujimoto 47pen - Tatsuya Yazawa 19]
Kawasaki Frontale         3-1  Consadole Sapporo                16,145
   [Kengo Nakamura 20, Hiroyuki Taniguchi 28, Juninho 84 - Davi 72]

Round 31
[Nov 8]
Consadole Sapporo         1-2  Urawa Red Diamonds
Omiya Ardija              2-1  Kawasaki Frontale
Kashiwa Reysol            2-1  Nagoya Grampus
Yokohama F.Marinos        1-3  Kyoto Sanga FC
Jubilo Iwata              1-0  Shimizu S-Pulse
Gamba Osaka               1-3  FC Tokyo
[Nov 9]
Kashima Antlers           0-0  Albirex Niigata
Tokyo Verdy               0-2  Vissel Kobe
Oita Trinita              0-0  JEF United Chiba

Round 32 [Nov 23]
Urawa Red Diamonds        1-2  Shimizu S-Pulse          
JEF United Chiba          0-3  Yokohama F.Marinos       
Tokyo Verdy               1-1  Consadole Sapporo        
Kawasaki Frontale         4-0  Gamba Osaka              
Jubilo Iwata              3-3  Kashiwa Reysol           
Oita Trinita              0-1  Kashima Antlers  
Albirex Niigata           2-2  Omiya Ardija             
Kyoto Sanga FC            2-3  Nagoya Grampus           
Vissel Kobe               1-1  FC Tokyo                

Round 33
[Nov 29]
Kashima Antlers           1-0  Jubilo Iwata             
Kashiwa Reysol            0-2  Oita Trinita             
Kawasaki Frontale         4-0  Vissel Kobe              
Yokohama F.Marinos        2-0  Tokyo Verdy              
Shimizu S-Pulse           3-2  JEF United Chiba         
Gamba Osaka               1-0  Urawa Red Diamonds       
[Nov 30]
Omiya Ardija              1-1  Kyoto Sanga FC        
FC Tokyo                  1-0  Albirex Niigata          
Nagoya Grampus            3-1  Consadole Sapporo        

Round 34 [Dec 6]
Consadole Sapporo         0-1  Kashima Antlers          
Urawa Red Diamonds        1-6  Yokohama F.Marinos       
JEF United Chiba          4-2  FC Tokyo                
Tokyo Verdy               0-2  Kawasaki Frontale        
Albirex Niigata           3-2  Gamba Osaka              
Jubilo Iwata              0-1  Omiya Ardija             
Kyoto Sanga FC            1-3  Shimizu S-Pulse          
Vissel Kobe               0-2  Kashiwa Reysol           
Oita Trinita              0-0  Nagoya Grampus         
  
Final Table:

 1.Kashima Antlers            34 18  9  7  56-30  63  Champions
 2.Kawasaki Frontale          34 18  6 10  65-42  60
 3.Nagoya Grampus             34 17  8  9  48-35  59
 4.Oita Trinita               34 16  8 10  33-24  56
 5.Shimizu S-Pulse            34 16  7 11  50-42  55
 6.FC Tokyo                   34 16  7 11  50-46  55
 7.Urawa Red Diamonds         34 15  8 11  50-42  53
 8.Gamba Osaka                34 14  8 12  46-49  50
 9.Yokohama F.Marinos         34 13  9 12  43-32  48
10.Vissel Kobe                34 12 11 11  39-38  47
11.Kashiwa Reysol             34 13  7 14  48-45  46
12.Omiya Ardija               34 12  7 15  36-45  43
13.Albirex Niigata            34 11  9 14  32-46  42
14.Kyoto Sanga FC             34 11  8 15  37-46  41
15.JEF United Chiba           34 10  8 16  36-53  38
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Jubilo Iwata               34 10  7 17  40-48  37  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
17.Tokyo Verdy                34 10  7 17  38-50  37  Relegated
18.Consadole Sapporo          34  4  6 24  36-70  18  Relegated

LEADING GOALSCORERS:
21 - Marquinhos (Kashima Antlers);
13 - Davi (Consadole Sapporo);
11 - Shingo Akamine (FC Tokyo), Diego (Tokyo Verdy), Chong Tese
     (Kawasaki Frontale), Alessandro (Albirex Niigata), Frode Johnsen
     (Nagoya Grampus), Yoshito Okubo (Vissel Kobe);
10 - Marcus Tulio Tanaka (Urawa Reds), Edmilson (Urawa Reds), Juninho
     (Kawasaki Frontale), Bare (Gamba Osaka).

* Bare (to Al Ahli, UAE) and Hulk (to FC Porto, POR) left from J.League.



Cup Tournaments 2008


The 88th Emperor's Cup ("Tennou Hai")


Attendance Teams:
 J Div.1 = 18 teams : play from 4th round
 J Div.2 = 15 teams : play from 3rd round
 JFL     = 1 team (Tochigi SC, the top of 1st half of 2008 season), 
           and some teams which won in prefectual qualifyings
 Collage = 1 team (Osaka Univ. of Health and Sports sciences, 
           the champion of the Primeminister Cup in summer)
 Prefectual = 47 teams (one from each prefectures; see below)
 Total   = 82 Teams

Prefectual Teams (belongs league):
in Hokkaido: 
 Hokkaido  = Dohto Univ. (college)
in Tohoku: 
 Aomori    = Aomori Yamada High School (high school)
 Iwate     = Grulla Morioka (regional)
 Miyagi    = Sony Sendai FC (JFL)
 Akita     = TDK SC (JFL)
 Yamagata  = Yamagata Univ. (college)
 Fukushima = Fukushima United FC (prefectual)
in Kanto:
 Ibaraki   = Ryutsu Keizai Univ.(college)
 Tochigi   = Hitachi Tochigi UVA SC (regional 1st)
 Gunma     = Arte Takasaki (JFL)
 Saitama   = Shobi Univ. (college)
 Chiba     = JEF United Ichihara Chiba Reserves (JFL)
 Tokyo     = Kokushikan Univ. (college)
 Kanagawa  = Y.S.C.C. (regional)
 Yamanashi = Tamaho FC (prefectual)
in Hokushin'etsu:
 Niitaga   = Niigata Univ. of Management (college)
 Toyama    = Kataller Toyama (JFL)
 Ishikawa  = Zweigen Kanazawa (regional)
 Fukui     = Saurcos Fukui (regional)
 Nagano    = Matsumoto Yamaga FC (regional)
in Tokai:
 Shizuoka  = Honda FC (JFL)
 Aichi     = Aichi Gakuin Univ. (college)
 Gifu      = FC Gifu SECOND (prefectual)
 Mie       = Yokkaichi Univ. (collage)
in Kansai:
 Shiga     = SAGAWA SHIGA FC (JFL)
 Kyoto     = Sagawa Printing SC (JFL)
 Osaka     = Hannan Univ. (college)
 Hyogo     = Banditonce Kobe (regional)
 Nara      = Nara Sangyo Univ. (college)
 Wakayama  = Kainan FC (prefectual)
in Chugoku:
 Tottori   = Gainare Tottori (JFL)
 Shimane   = Dezzolla Shimane Esporte Clube (regional)
 Okayama   = Fagiano Okayama (JFL)
 Hiroshima = Fukuyama Univ. (college)
 Yamaguchi = Hitachi Kasado (regional)
in Shikoku:
 Tokushima = Tokushima Vortis Second (prefectual)
 Kagawa    = Kamatamare Sanuki (regional)
 Ehime     = Ehime Univ. (college)
 Kochi     = Kochi Univ. (college)
in Kyushu:
 Fukuoka   = New Wave Kitakyusyu (JFL)
 Saga      = Kyushu INAX (prefectual)
 Nagasaki  = Mitubishi Heavy Industries Nagasaki (regional)
 Kumamoto  = Ohzu High School (high school)
 Oita      = Nippon Bunri Univ. (college)
 Miyazaki  = Honda Lock (regional)
 Kagoshima = Volca Kagoshima (regional)
 Okinawa   = Okinawa Kariyushi FC (regional)




1st Round
[Sep 13]
#   Home team               -   Visitor team
04  Yokkaichi Univ.        1-3  Honda FC                              970
05  Saurcos Fukui          2-1  Nara Sangyo Univ.         [aet]       616
07  Fagiano Okayama        6-0  Hitachi Kasado                      1,479
09  Banditonce Kobe        0-1  Kataller Toyama                       885
10  Zweigen Kanazawa       4-3  SAGAWA SHIGA FC           [aet]     2,145
13  Dohto Univ.            4-1  Shobi Univ.                           523
19  Tokushima Vortis 2nd   2-1  Kochi Univ.                           282
20  Kamatamare Sanuki      1-0  Gainare Tottori                       592
23  TDK SC                 2-3  Osaka Univ. of H. S.      [aet]       773
[Sep 14]
01  Sagawa Printing SC     7-1  Aichi Gakuin Univ.                    408
02  Kainan FC              0-2  Ehime Univ.                           583
03  FC Gifu SECOND         0-1  Hannan Univ.                        1,028
06  Niigata Univ. Man.     1-5  Matsumoto Yamaga FC                   662
08  Fukuyama Univ.         0-3  Volca Kagoshima                     1,704
11  Ryutsu Keizai Univ.    4-2  Y.S.C.C.                              516
12  Tamaho FC              0-10 Sony Sendai FC                        287
14  Fukushima United FC    1-4  Kokushikan Univ.                      579
15  Kyushu INAX            1-3  Okinawa Kariyushi FC                  602
16  Ohzu High School       2-1  Nippon Bunri Univ.                    884
17  Mitubishi HI Nagasaki  3-0  Dezzolla Shimane EC                   670
18  New Wave Kitakyusyu    1-1  Honda Lock           [aet, PK4-2]   2,145
21  Hitachi Tochigi UVA    2-0  Aomori Yamada High School             545
22  Arte Takasaki          0-2  JEF Chiba Reserves                    380
24  Grulla Morioka         5-1  Yamagata Univ.                        634

2nd Round
[Sep 20]
27  Saurcos Fukui          0-4  Matsumoto Yamaga FC                   705
28  Fagiano Okayama        2-0  Volca Kagoshima                     1,274
30  Ryutsu Keizai Univ.    2-3  Sony Sendai FC            [aet]       313
33  Mitubishi HI Nagasaki  3-0  New Wave Kitakyusyu                   446
34  Tokushima Vortis 2nd   2-1  Kamatamare Sanuki                     390
36  Osaka Univ. of H. S.   3-0  Grulla Morioka                        370
[Sep 21]
25  Sagawa Printing SC     5-1  Ehime Univ.                           369
26  Hannan Univ.           0-4  Honda FC                              507
29  Kataller Toyama        1-2  Zweigen Kanazawa                      410
31  Dohto Univ.            1-6  Kokushikan Univ.                    1,084
32  Okinawa Kariyushi FC   2-1  Ohzu High School                      471
35  Hitachi Tochigi UVA    2-1  JEF Chiba Reserves                    509

3rd Round [Oct 12]
37  Ehime FC               2-1  Sagawa Printing SC                  1,569
38  Sagan Tosu             4-0  Honda FC                            2,307
39  Shonan Bellmare        1-1  Matsumoto Yamaga FC  [aet, PK4-5]   2,580
40  Ventforet Kofu         1-0  Fagiano Okayama                     4,420
41  Tochigi SC             1-1  Roasso Kumamoto      [aet, PK5-3]   3,011
42  FC Gifu                1-0  Zweigen Kanazawa                    1,515
43  Cerezo Osaka           1-0  Sony Sendai FC                      2,403
44  Tokushima Vortis       0-1  Kokushikan Univ.          [aet]     1,174
45  Yokohama FC            2-1  Okinawa Kariyushi FC                2,358
46  Vegalta Sendai         2-0  New Wave Kitakyusyu                 6,357
47  Thaspa Kusatsu         2-0  Tokushima Vortis 2nd                1,693
48  Avispa Fukuoka         0-1  Mito Hollyhock            [aet]     1,738
49  Montedio Yamagata      4-1  Hitachi Tochigi UVA       [aet]     2,185
50  Sanfrecce Hiroshima    6-0  Osaka Univ. of H. S.                1,271


4th Round
[Nov 2]
52  Yokohama F.Marinos     1-0  Consadore Sapporo                   5,728
54  Vissel Kobe            8-0  Matsumoto Yamaga FC                 3,268
56  Jubilo Iwata           3-1  Tochigi SC                          4,088
57  Nagoya Grampus         1-0  FC Gifu                             7,597
58  Omiya Ardija           1-0  Cerezo Osaka                        3,574
59  Kashima Antlers        2-2  Kokushikan Univ.     [aet, PK3-0]   5,286
61  Albirex Niigata        2-0  Yokohama FC                         7,607
63  Kashiwa Raysol         1-0  Thaspa Kusatsu                      4,596
64  Kyoto Sanga F.C.       3-0  Mito Hollyhock                      2,802
66  Tokyo Verdy            0-1  Sanfrecce Hiroshima                 5,411
[Nov 3]
51  Urawa Red Diamonds     1-0  Ehime FC                  [aet]    16,724
62  FC Tokyo               2-1  Vegalta Sendai                     10,528
65  Kawasaki Frontale      3-1  Montedio Yamagata                   8,221
[Nov 5]
53  Oita Trinita           0-2  Sagan Tosu                          5,512
60  Shimizu S-Pulse        1-0  JEF United Ichihara Chiba           4,214
[Nov 16]
55  Gamba Osaka            2-1  Ventforet Kofu            [aet]     3,694


5th Round (1/8 Finals)
[Nov 15]
67  Urawa Red Diamonds     2-2  Yokohama F.Marinos   [aet, PK3-0]  10,303
68  Sagan Tosu             5-2  Vissel Kobe                         2,856
70  Nagoya Grampus         2-1  Omiya Ardija                        4,371
71  Kashima Antlers        3-4  Shimizu S-Pulse           [aet]     5,158
38  Sagan Tosu             4-0  Honda FC                            2,307
72  Albirex Niigata        2-3  FC Tokyo                            3,211
38  Sagan Tosu             4-0  Honda FC                            2,307
73  Kashiwa Raysol         1-0  Kyoto Sanga F.C.                    5,023
74  Kawasaki Frontale      0-2  Sanfrecce Hiroshima                 4,858
[Nov 26]
69  Jubilo Iwata           1-3  Gamba Osaka                         2,648

Quarter Finals 
[Dec 20]
75  Sagan Tosu             1-3  Yokohama F.Marinos                    
77  Shimizu S-Pulse        1-2  FC Tokyo                              
78  Kashiwa Raysol         3-2  Sanfrecce Hiroshima       [aet]            
[Dec 25]
76  Gamba Osaka            2-1  Nagoya Grampus                        

Semi Finals [Dec 29]
79  Yokohama F.Marinos     0-1  Gamba Osaka                      
80  FC Tokyo               1-2  Kashiwa Raysol                     

Final [Jan 1, 2009]
81  Gamba Osaka            1-0  Kashiwa Raysol            [aet]                    



Names of teams:
 Osaka Univ. of H. S. = Osaka Univ. of Health and Sports sciences
 Niitaga Univ. Man.   = Niigata Univ. of Management
 Mitsubishi Nagasaki  = Mitsubishi Heavy Industries Nagasaki
 Dezzolla Shimane EC  = Dezzolla Shimane Esporte Clube
 JEF Chiba Reserves   = JEF United Ichihara Chiba Reserves
 Hitachi Tochigi UVA  = Hitachi Tochigi UVA SC
 JEF United Chiba     = JEF United Ichihara Chiba 


Super Cup 2009 [Feb 28]
    Kashima Antlers        3-0  Gamba Osaka    




J.League Yamazaki Nabisco Cup (J.League Cup)

Six teams advanced to the Quarter Final - 
winners of each group, and best two teams of 
four runners-ups in group league results. 
Kashima Antlers and Gamba Osaka were seeded to 
the Quarter Final, because they would play 
the AFC Champions League Group Stage.
On the other hand, the Champion of ACL in last 
season, Urawa Red Diamonds (Reds) didn't play 
in ACL Group Stage, so Urawa participated this 
league cup tournament from the Group League.


Group League

A Group

Round 1 [Mar 20]
Nagoya       0-1  Kyoto
Urawa        0-1  Kobe

Round 2 [Mar 23]
Kobe         0-1  Nagoya
Kyoto        3-3  Urawa

Round 3 [Apr 16]
Urawa        1-1  Kyoto
Nagoya       2-0  Kobe

Round 4 [May 25]
Kyoto        0-1  Kobe
Nagoya       4-2  Urawa

Round 5 [May 31]
Kyoto        1-2  Nagoya
Kobe         2-1  Urawa

Round 6 [Jun 8]
Urawa        1-5  Nagoya
Kobe         1-1  Kyoto

                           G  W  D  L  GF-GA  Pt
1. Nagoya Grampus          6  5  0  1  14- 5  15  Qualified
------------------------------------------------
2. Vissel Kobe             6  3  1  2   5- 5  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
3. Kyoto Sanga F.C.        6  1  3  2   7- 8   6
4. Urawa Red Diamonds      6  0  2  4   8-16   2


B Group

Round 1 [Mar 20]
Tokyo-V      0-2  Iwata
Shimizu      3-1  F.C.Tokyo

Round 2 [Mar 23]
Iwata        0-2  F.C.Tokyo
Tokyo-V      0-0  Shimizu

Round 3 [Apr 16]
Shimizu      5-0  Tokyo-V
F.C.Tokyo    1-1  Iwata

Round 4 [May 25]
Shimizu      4-2  Iwata
F.C.Tokyo    3-0  Tokyo-V

Round 5 [May 31]
F.C.Tokyo    1-1  Shimizu
Iwata        3-0  Tokyo-V

Round 6 [Jun 8]
Tokyo-V      2-4  F.C.Tokyo
Iwata        2-0  Shimizu

                           G  W  D  L  GF-GA  Pt
1. Shimizu S-Pulse         6  3  2  1  13- 6  11  Qualified
------------------------------------------------
2. F.C.Tokyo               6  3  2  1  12- 7  11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
3. Jubilo Iwata            6  3  1  2  10- 7  10
4. Tokyo Verdy             6  0  1  5   2-17   1


C Group

Round 1 [Mar 20]
Kawasaki     0-2  Chiba
Kashiwa      1-1  Sapporo

Round 2 [Mar 23]
Sapporo      2-1  Kawasaki
Chiba        1-1  Kashiwa

Round 3 [Apr 16]
Chiba        0-0  Sapporo
Kawasaki     3-0  Kashiwa

Round 4 [May 25]		
Sapporo      1-2  Chiba
Kashiwa      3-1  Kawasaki

Round 5 [May 31]
Kawasaki     2-0  Sapporo
Kashiwa      1-1  Chiba

Round 6 [Jun 8]
Chiba        0-3  Sapporo
Kawasaki     3-2  Kashiwa

                           G  W  D  L  GF-GA  Pt
1. JEF U. Ichihara Chiba   6  3  3  0   9- 5  12  Qualified
------------------------------------------------
2. Kashiwa Raysol          6  2  3  1   9- 7   9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
3. Kawasaki Frontale       6  2  0  4   9-10   6
4. Consadole Sapporo       6  1  2  3   4- 9   5


D Group

Round 1 [Mar 20]
Yokohama-FM  1-0  Oita
Niigata      2-2  Omiya

Round 2 [Mar 23]
Omiya        0-0  Yokohama-FM
Oita         3-0  Niigata

Round 3 [Apr 16]
Yokohama-FM  4-0  Omiya
Niigata      1-1  Oita

Round 4 [May 25]
Omiya        1-2  Oita
Yokohama-FM  0-0  Niigata

Round 5 [May 31]
Omiya        2-2  Niigata
Oita         1-1  Yokohama-FM

Round 6 [Jun 8]
Oita         1-0  Omiya
Niigata      0-1  Yokohama-FM

                           G  W  D  L  GF-GA  Pt
1. Yokohama F.Marinos      6  3  3  0   8- 2  12  Qualified
------------------------------------------------
2. Oita Trinita            6  3  2  1   9- 5  11  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
3. Albirex Niigata         6  0  4  2   4- 8   4
4. Omiya Ardija            6  0  3  3   4-10   3


Compere four runners-up teams:

                           G  W  D  L  GF-GA  Pt
1. Oita Trinita   (Gr.D)   6  3  2  1   9- 5  11  Qualified
2. F.C.Tokyo      (Gr.B)   6  3  2  1  12- 7  11  Qualified
------------------------------------------------
3. Vissel Kobe    (Gr.A)   6  3  1  2   5- 5  10
4. Kashiwa Raysol (Gr.C)   6  2  3  1   9- 7   9



Final Tournament

Quarter Final

Gamba Osaka and Kashima Antlers joined this 
Tournament from this stage.
From group stage members, 4 teams - the Winners 
of each 4 groups, and 2 teams - two best result 
teams among the Runners-Up teams (RU) in each 
group, were going to play at this round.

1st Leg [Jul 2]
Kashima Antlers        0-0  Shimizu S-Pulse
F.C.Tokyo              1-2  Oita Trinita
Gamba Osaka            1-0  Yokohama F.Marinos
JEF U. Ichihara Chiba  0-1  Nagoya Grampus

2nd Leg [Aug 6]
Yokohama F.Marinos     2-1  Gamba Osaka
Nagoya Grampus         1-0  JEF U. Ichihara Chiba
Shimizu S-Pulse        2-1  Kashima Antlers
Oita Trinita           1-1  F.C.Tokyo

Semi Final
1st Leg [Sep 3]
Nagoya Grampus         1-1  Oita Trinita
Shimizu S-Pulse        1-1  Gamba Osaka

2nd Leg [Sep 7]
Oita Trinita           1-0  Nagoya Grampus
Gamba Osaka            2-3  Shimizu S-Pulse

Final [Nov 1]
Oita Trinita           2-0  Shimizu S-Pulse
  [Daiki TAKAMATSU 68', 
   UESLEI Raimundo Pereira da Silva 89']

 (Venue: Tokyo National Stadium, Attendance = 44,723)




Second Level 2008


J.League (Japan Professional Football League) Division 2

Final Table:

 1.Sanfrecce Hiroshima        42 31  7  4  99-35 100  Promoted
 2.Montedio Yamagata          42 23  9 10  66-40  78  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Vegalta Sendai             42 18 16  8  62-47  70  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Cerezo Osaka               42 21  6 15  81-60  69
 5.Shonan Bellmare            42 19  8 15  68-48  65
 6.Sagan Tosu                 42 19  7 16  50-51  64
 7.Ventforet Kofu             42 15 14 13  56-47  59
 8.Avispa Fukuoka             42 15 13 14  55-66  58
 9.Thespa Kusatsu             42 13 14 15  45-52  53
10.Yokohama FC                42 11 17 14  51-56  50
11.Mito Hollyhock             42 13  8 21  52-70  47
12.Roasso Kumamoto            42 10 13 19  46-72  43
13.FC Gifu                    42 10 12 20  41-69  42
14.Ehime FC                   42  9 10 23  39-66  37
15.Tokushima Vortis           42  7  8 27  40-72  29

Note:
*The new relegated teams:
 - Sanfrecce Hiroshima (the 16th of Div.1 in 2007 season, 
   and the loser of play-off against Kyoto Sanga F.C.), 
   Ventforet Kofu (17th of Div.1 in 2007), Yokohama FC 
   (18th - the bottom of Div.1 in 2007).
*The new promoted teams:
 - Kumamoto (the runners-up of JFL (Japan Football League, 
   3rd level, amateur) in 2007) and Gifu (the 3rd of JFL).
   At the same time, Kumamoto had changed its own name, 
   from "Rosso Kumamoto" to "Roasso Kumamoto" (add "a").
*Reduce of games:
 As to increasing teams, J.League reduce the times of 
 round-robbins, from four to three in this season. 
 So, the games of each team are minus three, from 48 to 42 
 in 45 rounds (in 2006-2007 season, there is 52 rounds).

Round 1
[Mar 8]
Shonan Bellmare           1-0  Vegalta Sendai                    8,724
   [Jean 74]
Ehime FC                  2-1  Roasso Kumamoto                   5,122
   [Toshiya Tanaka 54, Daisuke Aono 63 - Yutaka Takahashi 80]
Sagan Tosu                1-0  Montedio Yamagata                 7,057
   [Kazuya Iio 86]
[Mar 9]
Mito Hollyhock            0-2  Cerezo Osaka                      5,437
   [Shinji Kagawa 42, 85]
Thespa Kusatsu            0-2  Sanfrecce Hiroshima               6,974
   [Toshihiro Aoyama 44, Ryuichi Hirashige 71]
Ventforet Kofu            1-1  FC Gifu                          13,211
   [Toshiaki Haji 38 - Hiromi Kojima 66]
Tokushima Vortis          0-2  Yokohama FC                       6,150
   [Takuya Yamada 36, Anderson 62]
Avispa Fukuoka            bye

Round 2
[Mar 15]
Cerezo Osaka              1-3  Montedio Yamagata                 6,937
   [Tatsuya Furuhashi 29 - Yohei Toyoda 13, own goal 43, Shogo Kobara
    62]
Roasso Kumamoto           2-1  Thespa Kusatsu                    5,960
   [Yutaka Takahashi 78, 79 - Yasushi Kita 63]
[Mar 16]
FC Gifu                   0-1  Vegalta Sendai                    5,023
   [Own goal 23]
Avispa Fukuoka            2-1  Mito Hollyhock                   15,157
   [Teruaki Kurobe 50, Ufuk Talay 74 - Kohei Nishino 60]
Ventforet Kofu            0-0  Tokushima Vortis                  9,687
Sanfrecce Hiroshima       3-0  Ehime FC                         17,250
   [Yojiro Takahagi 23, 74, Hisato Sato 89]
Yokohama FC               3-2  Shonan Bellmare                   6,287
   [Anderson 5, 52, 79 - Nozomu Kato 64, Hikaru Mita 80]
Sagan Tosu                bye

Round 3 [Mar 20]
Vegalta Sendai            1-0  Avispa Fukuoka                   15,626
   [Yuki Nakashima 13]
Montedio Yamagata         3-5  FC Gifu                           5,430
   [Yohei Toyoda 15, Takumi Watanabe 18, Leonardo 89 - Kazumasa Takagi
    11, 46, Masato Katayama 26, 44, Kazunori Kan 83]
Thespa Kusatsu            0-0  Yokohama FC                       2,868
Sagan Tosu                1-0  Cerezo Osaka                      7,839
   [Kenzo Taniguchi 64]
Mito Hollyhock            1-0  Ventforet Kofu                    1,506
   [Tomoyuki Arata 84]
Shonan Bellmare           0-2  Sanfrecce Hiroshima               4,027
   [Koji Morisaki 21, Tomoaki Makino 77]
Tokushima Vortis          0-3  Ehime FC                          3,564
   [Shuichi Akai 8, Manabu Wakabayashi 9, Toshiya Tanaka 84]
Roasso Kumamoto           bye

Round 4 [Mar 23]
Yokohama FC               0-0  Sagan Tosu                        3,728
Cerezo Osaka              2-1  Vegalta Sendai                    6,069
   [Ale 12, Germano 81 - Yuki Nakashima 70]
Roasso Kumamoto           0-2  Shonan Bellmare                   3,046
   [Yuzo Tamura 48, Naoki Ishihara 61]
Ehime FC                  1-2  Thespa Kusatsu                    2,342
   [Manabu Wakabayashi 1 - Daisuke Fujii 48, Ryoji Ujihara 58]
Ventforet Kofu            2-2  Avispa Fukuoka                    9,185
   [Josimar 1, Yohei Onishi 71 - Tetsuya Okubo 3, Ufuk Talay 61]
Sanfrecce Hiroshima       2-2  Mito Hollyhock                    6,677
   [Tatsuhiko Kubo 67, Ryota Moriwaki 89 - Kohei Nishino 55, Takafumi
    Akahoshi 79]
FC Gifu                   2-1  Tokushima Vortis                  2,028
   [Takashi Umeda 34, Masato Katayama 76 - Seydou Doumbia 75]
Montedio Yamagata         bye

Round 5
[Mar 29]
Vegalta Sendai            1-0  Thespa Kusatsu                   12,167
   [Takayuki Nakahara 54]
Montedio Yamagata         0-0  Ventforet Kofu                    3,164
Mito Hollyhock            2-2  Yokohama FC                       5,024
   [Kento Hori 30, Masashi Owada 62 - Anderson 70, Atsuhiro Miura 82]
Shonan Bellmare           2-3  Tokushima Vortis                  4,474
   [Nobutaka Suzuki 13, Jean 61 - Seydou Doumbia 35, Jun Tamano 43,
    Yutaro Abe 76]
Cerezo Osaka              1-0  FC Gifu                           5,617
   [Noriyuki Sakemoto 12]
[Mar 30]
Avispa Fukuoka            2-0  Ehime FC                          9,096
   [Tetsuya Okubo 37, Joel Griffiths 62]
Sagan Tosu                1-1  Roasso Kumamoto                   6,201
   [Kim Shin-young 24 - Yutaka Takahashi 60]
Sanfrecce Hiroshima       bye

Round 6
[Apr 5]
Thespa Kusatsu            1-2  Shonan Bellmare                   4,751
   [Takeshi Terada 70 - Lincoln 81, 86]
Ehime FC                  1-2  Sagan Tosu                        2,617
   [Shingo Hoshino 78 - Yuichi Shibakoya 22, Kenzo Taniguchi 55]
[Apr 6]
Yokohama FC               1-1  Vegalta Sendai                    6,465
   [Elizeu 74 - Ryang Yong-gi 2]
Tokushima Vortis          3-1  Avispa Fukuoka                    2,722
   [Shogo Nishikawa 49, Jun Tamano 51, Seydou Doumbia 66 - Joel
    Griffiths 48]
Roasso Kumamoto           1-2  Montedio Yamagata                 3,515
   [Satoshi Nakayama 40 - Rychely 19, 71]
Ventforet Kofu            3-2  Cerezo Osaka                     10,389
   [Jun Uruno 11, Josimar 36, 39 - Germano 57, Careca 89]
FC Gifu                   1-1  Sanfrecce Hiroshima               5,471
   [Kazunori Kan 60 - Tomoaki Makino 22]
Mito Hollyhock            bye

Round 7
[Apr 12]
Montedio Yamagata         1-0  Yokohama FC                       3,832
   [Shogo Sakai 48]
Avispa Fukuoka            1-5  FC Gifu                           7,854
   [Hokuto Nakamura 18 - Atsushi Katagiri 56, 57, Kazumasa Takagi 59,
    Takashi Umeda 61, 83]
Vegalta Sendai            1-1  Tokushima Vortis                 11,013
   [Kunimitsu Sekiguchi 62 - Yasuaki Oshima 75]
[Apr 13]
Mito Hollyhock            2-2  Roasso Kumamoto                   1,464
   [Tomoyuki Arata 2, Kohei Nishino 58 - Kazuya Kawabata 12, Satoshi
    Nakayama 31]
Sagan Tosu                1-1  Thespa Kusatsu                    4,797
   [Yoshihito Fujita 68 - Ryo Goto 83]
Shonan Bellmare           1-0  Ventforet Kofu                    5,652
   [Naoki Ishihara 35]
Sanfrecce Hiroshima       4-1  Cerezo Osaka                      8,415
   [Yojiro Takahagi 22, Hisato Sato 45, 75, Ryota Moriwaki 59 - Own
    goal 39]
Ehime FC                  bye

Round 8
[Apr 19]
FC Gifu                   2-3  Yokohama FC                       6,269
   [Masato Katayama 20, Koji Yoshimura 60, Anderson 89 - Own goal 44,
    Kosuke Yatsuda 81]
Ehime FC                  1-1  Vegalta Sendai                    3,271
   [Yoshihiro Uchimura 89 - Ryang Yong-gi 25]
[Apr 20]
Thespa Kusatsu            1-1  Montedio Yamagata                 3,903
   [Ryo Goto 22 - Shogo Sakai 89]
Cerezo Osaka              1-0  Roasso Kumamoto                   8,382
   [Germano 84]
Avispa Fukuoka            2-0  Sagan Tosu                       11,368
   [Yusuke Tanaka 12, Toru Miyamoto 37]
Sanfrecce Hiroshima       1-2  Ventforet Kofu                   10,746
   [Kota Hattori 4 - Josimar 7, Michitaka Akimoto 25]
Tokushima Vortis          2-0  Mito Hollyhock                    3,283
   [Takuya Muguruma 42, Seydou Doumbia 89]
Shonan Bellmare           bye

Round 9 [Apr 26]
Montedio Yamagata         0-0  Avispa Fukuoka                    3,012
Yokohama FC               1-1  Cerezo Osaka                      4,316
   [Shingo Nejime 34 - Rui Komatsu 43]
Sagan Tosu                2-1  Tokushima Vortis                  4,487
   [Keiji Takachi 6, Yoshihito Fujita 56 - Yuki Ishida 86]
Ventforet Kofu            1-0  Ehime FC                          8,305
   [Josimar 56]
Roasso Kumamoto           1-2  Sanfrecce Hiroshima               5,822
   [Own goal 87 - Ryuichi Hirashige 56, Kota Hattori 82]
Vegalta Sendai            3-3  Mito Hollyhock                   11,755
   [Ryang Yong-gi 69, Tomoyuki Hirase 79, 85 - Tomoyuki Arata 23,
    Kohei Nishino 80, 88]
Shonan Bellmare           4-2  FC Gifu                           3,543
   [Naoki Ishihara 3, Ryuta Hara 57, Adiel 81, Nozomu Kato 89 - Own
    goals 38, 40]
Thespa Kusatsu            bye

Round 10 [Apr 29]
Montedio Yamagata         1-0  Shonan Bellmare                   4,787
   [Yu Hasegawa 50]
Mito Hollyhock            1-3  FC Gifu                           1,971
   [Tomoyuki Arata 40 - Yasuyuki Moriyama 26, Masato Katayama 76, 89]
Tokushima Vortis          1-4  Sanfrecce Hiroshima               7,254
   [Shogo Nishikawa 12 - Koji Morisaki 9, 14, Hisato Sato 10, 86]
Vegalta Sendai            3-0  Sagan Tosu                       13,461
   [Tomoyuki Hirase 57, Kazunari Okayama 73, Kunimitsu Sekiguchi 84]
Roasso Kumamoto           2-1  Ventforet Kofu                    4,464
   [Tomoaki Komorida 26, Daisuke Yano 52 - Ken Fujita 48]
Avispa Fukuoka            1-1  Thespa Kusatsu                    6,432
   [Tatsunori Hisanaga 59 - Yusuke Shimada 73]
Ehime FC                  1-4  Cerezo Osaka                      3,782
   [Takuya Yokoyama 20 - Rui Komatsu 24, Ale 27, Germano 33, Shinji
    Kagawa 89]       
Yokohama FC               bye

Round 11 [May 3]
Thespa Kusatsu            0-0  Ventforet Kofu                    6,459
Yokohama FC               5-0  Roasso Kumamoto                   4,061
   [Anderson 25, 42, 46, Hiroaki Namba 52, Cho Young-cheol 62]
Shonan Bellmare           4-0  Avispa Fukuoka                    6,146
   [Adiel 11, Naoki Ishihara 14, 52, Lincoln 88]
FC Gifu                   0-3  Ehime FC                          3,524
   [Shuichi Akai 7, Yuji Miyahara 23, Kenichi Ego 25]
Sagan Tosu                3-0  Mito Hollyhock                    5,507
   [Yoshiki Takahashi 66, Keiji Takachi 85, Hiroyuki Ishida 88]
Cerezo Osaka              1-0  Tokushima Vortis                  9,694
   [Rui Komatsu 64]
Sanfrecce Hiroshima       1-0  Montedio Yamagata                14,332
   [Hisato Sato 68]       
Vegalta Sendai            bye

Round 12 [May 6]
Mito Hollyhock            0-2  Shonan Bellmare                   2,653
   [Yoshiro Abe 63, Koji Sakamoto 88]
Ehime FC                  0-0  Montedio Yamagata                 3,917
Avispa Fukuoka            2-4  Roasso Kumamoto                  10,822
   [Tetsuya Okubo 8, Joel Griffiths 41 - Yutaka Takahashi 28, 33, 72,
    Tomoaki Komorida 57]
Ventforet Kofu            2-1  Yokohama FC                      14,521
   [Junya Kuno 14, Ken Fujita 33 - Anderson 73]
FC Gifu                   0-1  Sagan Tosu                        4,347
   [Yoshihito Fujita 81]
Sanfrecce Hiroshima       0-1  Vegalta Sendai                   13,116
   [Takayuki Nakahara 89]
Tokushima Vortis          2-3  Thespa Kusatsu                    3,247
   [Yuki Ishida 19, Yasuaki Oshima 65 - Ryo Goto 13, Jun Tanaka 86,
    Yasunori Takada 87]
Cerezo Osaka              bye

Round 13
[May 10]
Montedio Yamagata         3-1  Mito Hollyhock                    3,582
   [Ryosuke Nemoto 18, Leonardo 47, Kohei Miyazaki 85 - Takuro Kikuoka
    34]
Thespa Kusatsu            1-3  Cerezo Osaka                      2,301
   [Wataru Yamazaki 89 - Rui Komatsu 4, 79, Germano 83]
[May 11]
Vegalta Sendai            2-0  Ventforet Kofu                   12,325
   [Kazunari Okayama 55, Takayuki Nakahara 84]
Avispa Fukuoka            0-3  Sanfrecce Hiroshima               9,217
   [Koji Morisako 29, 81, Ryota Moriwaki 72]
Yokohama FC               1-0  Ehime FC                          2,734
   [Anderson 58]
Shonan Bellmare           2-1  Sagan Tosu                        5,023
   [Adiel 49, Yoshiro Abe 51 - Kim Shin-young 89]
Roasso Kumamoto           0-2  FC Gifu                           4,608
   [Takashi Umeda 56, Atsushi Katagiri 64]
Tokushima Vortis          bye

Round 14
[May 17]
Sagan Tosu                0-1  Sanfrecce Hiroshima               7,897
   [Hisato Sato 75]
Cerezo Osaka              2-0  Shonan Bellmare                   6,629
   [Germano 11, Rui Komatsu 89]
[May 18]
Vegalta Sendai            3-2  Montedio Yamagata                16,931
   [Tomoyuki Hirase 51, Ryang Yong-gi 80, Yukihiko Sato 84 - Masaru
    Akiba 18, Yu Hasegawa 39]
FC Gifu                   0-1  Thespa Kusatsu                    3,035
   [Yasunori Takada 75]
Tokushima Vortis          2-0  Roasso Kumamoto                   2,665
   [Yasuaki Oshima 37, Seydou Doumbia 42]
Yokohama FC               2-1  Avispa Fukuoka                    3,953
   [Anderson 16, Tomoki Ikemoto 55 - Tetsuya Okubo 53]
Mito Hollyhock            1-0  Ehime FC                          1,721
   [Daishi Hiramatsu 76]
Ventforet Kofu            bye

Round 15 [May 21]
Montedio Yamagata         2-0  Tokushima Vortis                  2,479
   [Rychely 26, Masaru Akiba 41]
Thespa Kusatsu            2-1  Mito Hollyhock                    3,011
   [Yuki Matsushita 28, 89 - Own goal 40]
Ventforet Kofu            1-2  Sagan Tosu                        8,705
   [Junya Kuno 54 - Yoshihito Fujita 18, 29]
Cerezo Osaka              2-1  Avispa Fukuoka                    5,796
   [Germano 14, Own goal 76 - Tomokazu Nagira 19]
Sanfrecce Hiroshima       1-0  Yokohama FC                       6,954
   [Ryuichi Hirashige 85]
Ehime FC                  1-1  Shonan Bellmare                   4,511
   [Kenichi Ego 11 - Ryuta Hara 39]
Roasso Kumamoto           2-2  Vegalta Sendai                    3,691
   [Yutaka Takahashi 33, 59 - Naoki Sugai 44, Takayuki Nakahara 61]    
FC Gifu                   bye

Round 16 [May 25]
Montedio Yamagata         3-1  Roasso Kumamoto                   3,019
   [Tomotaka Kitamura 59, 67, Katsuyuki Miyazawa 74 - Yutaka Takahashi
    4]
Shonan Bellmare           4-1  Yokohama FC                       5,788
   [Naoki Ishihara 16, 64, Yoshiro Abe 71, Own goal 78 - Sho Gokyu 88]
Avispa Fukuoka            2-0  Vegalta Sendai                    7,232
   [Yusuke Tanaka 60, Tetsuya Okubo 81]
Sanfrecce Hiroshima       1-0  Thespa Kusatsu                    9,357
   [Tomoaki Makino 44]
Tokushima Vortis          0-4  Sagan Tosu                        2,553
   [Yoshihito Fujita 12, Leonardo 16, 25, Hiroyuki Ishida 87]
FC Gifu                   0-5  Cerezo Osaka                      3,259
   [Germano 31, 80, Careca 55, Tatsuya Furuhashi 72, 77]
Ehime FC                  2-1  Ventforet Kofu                    3,155
   [Toshiya Tanaka 3, Takuya Yokoyama 83 - Yohei Onishi 63]        
Mito Hollyhock            bye

Round 17
[May 30]
Thespa Kusatsu            2-0  Roasso Kumamoto                   1,819
   [Ryo Goto 4, Wataru Yamazaki 70]
[May 31]
Mito Hollyhock            1-0  Tokushima Vortis                  1,036
   [Kento Hori 89]
FC Gifu                   1-1  Ventforet Kofu                    2,899
   [Kan Kikuchi 56 - Toshiaki Haji 72]
Vegalta Sendai            2-2  Shonan Bellmare                  10,873
   [Kohei Tanaka 6, Kosuke Kitani 10 - Adiel 19, Naoki Ishihara 54]
Sagan Tosu                1-3  Avispa Fukuoka                    9,225
   [Kenzo Taniguchi 26 - Talay 15, 89, Satoshi Nagano 41]
Yokohama FC               2-5  Montedio Yamagata                 3,146
   [Hiroaki Namba 48, own goal 59 - Yu Hasegawa 14, Tomotaka Kitamura
    40, Kohei Miyazaki 72, Kentaro Sato 79, Hidenori Ishii 82]
Cerezo Osaka              2-0  Ehime FC                          5,758
   [Tatsuya Furuhashi 10, Careca 74]
Sanfrecce Hiroshima       bye

Round 18 [Jun 8]
Ventforet Kofu            1-2  Thespa Kusatsu                   10,110
   [Michitaka Akimoto 77 - Ryo Goto 65, Nobuhito Toriizuka 89]
Cerezo Osaka              1-2  Mito Hollyhock                    6,356
   [Rui KOmatsu 55 - Takafumi Akahoshi 33, Tomoyuki Arata 68]
Ehime FC                  0-0  FC Gifu                           3,371
Roasso Kumamoto           1-2  Avispa Fukuoka                    4,886
   [Satoshi Nakayama 9 - Hokuto Nakamura 29, Talay 41]
Montedio Yamagata         3-0  Sagan Tosu                        3,754
   [Masaru Akiba 16, 56, Kohei Miyazaki 64]
Yokohama FC               1-1  Tokushima Vortis                  3,139
   [Takuya Yamada 59 - Yuki Ishida 86]
Sanfrecce Hiroshima       5-2  Shonan Bellmare                  12,156
   [Kota Hattori 4, Tomoaki Makino 12, Yojiro Takahagi 31, Hisato Sato
    56, Tatsuhiko Kubo 76 - Naoki Ishihara 79, Genki Nagasato 89]     
Vegalta Sendai            bye

Round 19 [Jun 11]
Vegalta Sendai            2-0  Yokohama FC                      12,815
   [Tomoyuki Hirase 24, Naoya Tamura 68]
Mito Hollyhock            2-1  Sagan Tosu                        1,130
   [Own goal 43, Kohei Nishino 72 - Leonardo 57]
Shonan Bellmare           2-3  Thespa Kusatsu                    3,869
   [Adiel 25, 89 - Yusuke Shimada 43, Nobuhito Toriizuka 75, Yasunori
    Takada 87]
Ventforet Kofu            0-2  Sanfrecce Hiroshima               8,676
   [Own goal 31, Hisato Sato 84]
FC Gifu                   0-0  Roasso Kumamoto                   2,030
Tokushima Vortis          2-0  Cerezo Osaka                      2,179
   [Seydou Doumbia 4, 68]
Avispa Fukuoka            0-3  Montedio Yamagata                 5,729
   [Yu Hasegawa 48, Kentaro Sato 52, Kohei Miyazaki 77]
Ehime FC                  bye

Round 20 [Jun 15]
Thespa Kusatsu            2-0  Tokushima Vortis                  4,282
   [Yasunori Takada 53, 65]
Ehime FC                  2-0  Mito Hollyhock                    2,088
   [Ryota Miki 53, Yuzo Minami 70]
Sagan Tosu                1-0  Shonan Bellmare                   4,666
   [Yoshihito Fujita 34]
Montedio Yamagata         3-0  Vegalta Sendai                   15,422
   [Katsuyuki Miyazawa 18, Hidenori Ishii 66, Yu Hasegawa 89]
Yokohama FC               0-1  FC Gifu                           3,843
   [Kazunori Kan 68]
Cerezo Osaka              3-3  Ventforet Kofu                   13,224
   [Own goal 49, Shinji Kagawa 53, Kenji Haneda 89 - Masafumi Maeda 11,
    Katsuya Ishihara 23, Atsushi Mio 88]
Sanfrecce Hiroshima       1-1  Avispa Fukuoka                    6,395
   [Yojiro Takahagi 76 - Yusuke Tanaka 89]  
Roasso Kumamoto           bye

Round 21 [Jun 21]
Mito Hollyhock            1-2  Sanfrecce Hiroshima               3,634
   [Hideyuki Nakamura 81 - Ryuichi Hirashige 58, 70]
Thespa Kusatsu            1-1  FC Gifu                           2,832
   [Yasunori Takada 70 - Masato Katayama 17]
Avispa Fukuoka            0-1  Cerezo Osaka                      6,877
   [Germano 89]
Roasso Kumamoto           0-1  Sagan Tosu                        3,292
   [Yoshihito Fujita 44]
Tokushima Vortis          1-3  Vegalta Sendai                    2,575
   [Kota Sugawara 44 - Kazunari Okayama 58, Kunimitsu Sekiguchi 75,
    Yukihiko Sato 83]
Ehime FC                  2-2  Yokohama FC                       4,075
   [Susumu Oki 13, Tomoya Kanamori 69 - Anderson 23, Elizeu 59]
Ventforet Kofu            1-0  Montedio Yamagata                 8,360
   [Kentaro Hayashi 21] 
Shonan Bellmare           bye

Round 22 [Jun 25]
Vegalta Sendai            0-0  Roasso Kumamoto                  10,317
Yokohama FC               1-0  Mito Hollyhock                    2,772
   [Hiroaki Namba 35]
Shonan Bellmare           1-1  Montedio Yamagata                 7,039
   [Naoki Ishihara 42 - Kohei Miyazaki 47]
FC Gifu                   0-1  Avispa Fukuoka                    2,246
   [Tatsunori Hisanaga 62]
Cerezo Osaka              1-2  Thespa Kusatsu                    5,554
   [Rui Komatsu 85 - Yusuke Shimada 30, Jun Tanaka 47]
Sanfrecce Hiroshima       2-1  Tokushima Vortis                  4,622
   [Yojiro Takahagi 26, Hisato Sato 31 - Kenichiro Meta 18]
Sagan Tosu                2-1  Ehime FC                          3,869
   [Keiji Takachi 23, Yoshihito Fujita 50 - Yuzo Minami 77]     
Ventforet Kofu            bye

Round 23
[Jun 28]
Mito Hollyhock            3-4  Vegalta Sendai                    3,107
   [Tomoyuki Arata 55, Jun Muramatsu 70, Masashi Owada 73 - Ryang
    Yong-gi 4, 19, Naoya Tamura 23, Tomoyuki Hirase 77]
Roasso Kumamoto           3-2  Cerezo Osaka                      3,074
   [Ryosuke Kijima 22, 80, Yuichi Yamauchi 89 - Rui Komatsu 20,
    Yasuhito Morishima 77]
Tokushima Vortis          0-1  FC Gifu                           2,315
   [Hiromi Kojima 70]
[Jun 29]
Thespa Kusatsu            1-0  Sagan Tosu                        2,451
   [Ryo Goto 44]
Montedio Yamagata         2-1  Sanfrecce Hiroshima               4,948
   [Yu Hasegawa 44, 84 - Ilian Stoyanov 5]
Ventforet Kofu            0-4  Shonan Bellmare                   7,267
   [Yoshiro Abe 6, Yuzo Tamura 32, Lincoln 83, 85]
Ehime FC                  1-1  Avispa Fukuoka                    2,916
   [Tomoya Kanamori 36 - Mike Havenaar 28]
Yokohama FC               bye

Round 24
[Jul 5]
Vegalta Sendai            0-1  Ehime FC                         13,808
   [Toshiya Tanaka 61]
Shonan Bellmare           0-1  Mito Hollyhock                    4,973
   [Tomoyuki Arata 56]
Avispa Fukuoka            0-2  Ventforet Kofu                    7,990
   [Ken Fujita 42, Daisuke Kanzaki 55]
[Jul 6]
Cerezo Osaka              0-1  Sagan Tosu                        6,118
   [Yuki Kuriyama 83]
Sanfrecce Hiroshima       2-2  Roasso Kumamoto                   7,924
   [Hisato Sato 35, 55 - Ryosuke Kijima 27, Takeshi Yamaguchi 67]
Yokohama FC               0-0  Thespa Kusatsu                   36,945
FC Gifu                   2-1  Montedio Yamagata                 3,142
   [Atsushi Katagiri 75, 87 - Masaru Akiba 78]
Tokushima Vortis          bye

Round 25 [Jul 9]
Montedio Yamagata         0-2  Cerezo Osaka                     3,736
   [Takashi Inui 47, Rui Komatsu 74]
Thespa Kusatsu            1-2  Avispa Fukuoka                   3,031
   [Ryo Goto 75 - Mike Havenaar 38, Takanori Nakajima 66]
Yokohama FC               0-0  Ventforet Kofu                   3,634
Tokushima Vortis          1-1  Shonan Bellmare                  2,146
   [Yutaro Abe 81 - Yoshiro Abe 67]
Ehime FC                  0-2  Sanfrecce Hiroshima              4,177
   [Yojiro Takahagi 4, Hisato Sato 32]
Sagan Tosu                1-2  Vegalta Sendai                   4,496
   [Koji Hirose 44 - Kazunari Okayama 64, Ryang Yong-gi 72]
Roasso Kumamoto           1-3  Mito Hollyhock                   2,985
   [Tomoaki Komorida 42 - Kento Hori 12, 69, Tomoyuki Arata 44]       
FC Gifu                   bye

Round 26
[Jul 12]
Mito Hollyhock            2-1  Montedio Yamagata                4,152
   [Tomoyuki Arata 24, Kazuhiko Shingyoji 64 - Shogo Kobara 73]
Sanfrecce Hiroshima       4-0  FC Gifu                          9,952
   [Kohei Morita 42, Yosuke Kashiwagi 44, Hisato Sato 48, Koji
    Morisaki 62]
Sagan Tosu                1-0  Yokohama FC                      7,399
   [Kazuya Iio 35]
[Jul 13]
Ventforet Kofu            3-1  Roasso Kumamoto                 10,500
   [Maranhao 19, Michitaka Akimoto 54, Junya Kuno 89 - Tomoaki
    Komorida 71]
Vegalta Sendai            0-0  Cerezo Osaka                    14,439
Shonan Bellmare           4-1  Ehime FC                         4,738
   [Yoshiro Abe 12, Koji Sakamoto 30, Adiel 53, Naoki Ishihara 80 -
    Yoshihiro Uchimura 26]
Avispa Fukuoka            2-1  Tokushima Vortis                 9,193
   [KiyoKazu Kudo 44, Tetsuya Okubo 84 - Kazuki Kuranuki 10]
Thespa Kusatsu            bye

Round 27
[Jul 19]
Cerezo Osaka              1-2  Sanfrecce Hiroshima             11,536
   [Rui Komatsu 52 - Hisato Sato 55, Yosuke Kashiwagi 63]
Tokushima Vortis          1-2  Montedio Yamagata                3,057
   [Yuki Ishida 37 - Tomotaka Kitamura 3, Leonardo 89]
Roasso Kumamoto           1-0  Ehime FC                         3,260
   [Atsushi Ichimura 52]
Thespa Kusatsu            0-0  Vegalta Sendai                   6,142
FC Gifu                   0-0  Shonan Bellmare                  3,691
[Jul 20]
Ventforet Kofu            2-0  Mito Hollyhock                  11,003
   [Kentaro Hayashi 39, Yohei Onishi 69]
Avispa Fukuoka            3-2  Yokohama FC                     14,628
   [Kiyokazu Kudo 57, Yusuke Tanaka 88, Tetsuya Okubo 89 - Tomoki
    Ikemoto 20, 58]
Sagan Tosu                bye

Round 28
[Jul 25]
Montedio Yamagata         1-0  Thespa Kusatsu                   4,132
   [Yu Hasegawa 53]
[Jul 26]
Vegalta Sendai            1-1  FC Gifu                         13,262
   [Tomoyuki Hirase 63  Atsushi Katagiri 5]
Mito Hollyhock            2-3  Avispa Fukuoka                   3,221
   [Tomoyuki Arata 47, Yoshikazu Suzuki 53  
    Tetsuya Okubo 10, 75, Kiyokazu Kudo 40]
Sagan Tosu                2-1  Ventforet Kofu                   5,621
   [Yoshihito Fujita 48, 75 - Maranhao 69]
 [Jul 27]
Yokohama FC               1-2  Sanfrecce Hiroshima              5,666
   [Tomoki Ikemoto 65  Toshihiro Aoyama 63, Tatsuhiko Kubo 79]
Shonan Bellmare           4-1  Roasso Kumamoto                  4,350
   [Naoki Ishihara 41, Nozomu Kato 64, Daisuke Kikuchi 77, 
    Kazushi Mitsuhara 89 - Tomoaki Komorida 14]
[Jul 30]
Ehime FC                  1-0  Tokushima Vortis                 7,809
   [Susumu Oki 63]
Cerezo Osaka              bye

Round 29
[Aug 1]
FC Gifu                   0-1  Mito Hollyhock                   2,878
   [Tomoyuki Arata 63]
[Aug 3]
Thespa Kusatsu            2-1  Ehime FC                         4,583
   [Yasunori Takada 9, Yusuke Shimada 89 - Toshita Tanaka 44]
Cerezo Osaka              1-2  Yokohama FC                     15,606
   [Rui Komatsu 86 - Tomoki Ikemoto 32, 71]
Sanfrecce Hiroshima       1-0  Sagan Tosu                      12,303
   [Koji Morisaki 48]
Roasso Kumamoto           3-0  Tokushima Vortis                 2,026
   [Daishiro Miyazaki 62, Yutaka Takahashi 81, 87]
Ventforet Kofu            2-2  Vegalta Sendai                  11,078
   [Sales 35, Maranhao 37 - Ryang Yong-gi 9, Yuki Nakashima 44]
Avispa Fukuoka            2-2  Shonan Bellmare                 10,450
   [Mike Havenaar 43, 48 - Daisuke Kikuchi 29, Nozomu Kato 58]
Montedio Yamagata         bye

Round 30
[Aug 9]
Tokushima Vortis          1-3  Ventforet Kofu                   3,436
   [Andrezinho 11 - Michitaka Akimoto 74, Toshiaki Haji 81, 89]
Shonan Bellmare           3-0  Cerezo Osaka                     5,365
   [Naoki Ishihara 15, 26, Careca 80]
[Aug 10]
Vegalta Sendai            1-1  Sanfrecce Hiroshima             18,445
   [Naoki Sugai 70 - Hisato Sato 61]
Montedio Yamagata         3-0  Ehime FC                         5,322
   [Katsuyuki Miyazawa 11, Yu Hasegawa 15, 78]
Mito Hollyhock            2-2  Thespa Kusatsu                   4,776
   [Tomoyuki Arata 41, Daishi Hiramatsu 49 - Ryo Goto 18, Wataru
    Yamazaki 53]
Sagan Tosu                0-0  FC Gifu                          6,318
Roasso Kumamoto           1-1  Yokohama FC                      5,274
   [Yutaka Takahashi 3 - Takuya Yamada 70]
Avispa Fukuoka            bye

Round 31
[Aug 16]
Vegalta Sendai            0-1  Montedio Yamagata               17,537
   [Yohei Toyoda 78]
Ventforet Kofu            2-0  Sanfrecce Hiroshima             12,120
   [Kentaro Hayashi 21, Arata Sugiyama 52]
Avispa Fukuoka            2-2  Roasso Kumamoto                  9,076
   [Takanori Nunobe 8, Yusuke Tanaka 86 - Yutaka Takahashi 83, 85]
[Aug 17]
Yokohama FC               1-1  Thespa Kusatsu                   2,536
   [Anderson 13 - Yasunori Takada 1]
FC Gifu                   1-1  Tokushima Vortis                 3,428
   [Satoshi Otomo 80 - Souza 42]
Cerezo Osaka              2-1  Mito Hollyhock                   6,366
   [Takashi Inui 13, Rui Komatsu 17 - Takafumi Akahoshi 54]
Ehime FC                  0-2  Sagan Tosu                       3,041
   [Yoshihito Fujita 53, 55]
Shonan Bellmare           bye

Round 32
[Aug 23]
Montedio Yamagata         1-1  Ventforet Kofu                   4,701
   [Own goal 24 - Shota Kimura 76]
Sanfrecce Hiroshima       4-0  Avispa Fukuoka                  12,166
   [Tomoaki Makino 10, Yosuke Kashiwagi 43, Yojiro Takahagi 53,
    Kazuyuki Morisaki 87]
Ehime FC                  2-2  Mito Hollyhock                   2,711
   [Yoshihiro Uchimura 13, Shuichi Akai 37 - Takafumi Akahoshi 64, 74]
[Aug 24]
Thespa Kusatsu            3-1  FC Gifu                          2,343
   [Yusuke Shimada 25, Shingo Kumabayashi 28, Ryo Goto 37 - Atsushi
    Katagiri 80]
Tokushima Vortis          1-1  Vegalta Sendai                   3,878
   [Andrezinho 83 - Kunimitsu Sekiguchi 9]
Sagan Tosu                0-1  Shonan Bellmare                  6,625
   [Ryuta Hara 22]
[Aug 25]
Roasso Kumamoto           2-2  Cerezo Osaka                     4,364
   [Ryosuke Kijima 14, Yutaka Takahashi 64 - Takashi Inui 52, Shinji
    Kagawa 54]      
Yokohama FC               bye

Round 33 [Aug 30]
Mito Hollyhock            1-4  Sanfrecce Hiroshima              3,259
   [Tomoyuki Arata 3 - Koji Morisaki 28, Hisato Sato 34, 82, Yosuke
    Kashiwagi 59]
Yokohama FC               1-4  Montedio Yamagata                3,612
   [Anderson 28 - Yohei Toyoda 32, Leonardo 68, Kohei Miyazaki 77, Yu
    Hasegawa 81]
Shonan Bellmare           4-0  Thespa Kusatsu                   4,564
   [Ryuta Hara 17, 77, Naoki Ishihara 29, Tuto 79]
Ventforet Kofu            5-1  Roasso Kumamoto                  8,556
   [Maranhao 4, Yohei Onishi 37, Sales 44, 51, Toshiaki Haji 71 -
    Kiyoshi Saito 89]
FC Gifu                   0-1  Ehime FC                         2,090
   [Shuichi Akai 74]
Cerezo Osaka              3-2  Tokushima Vortis                 5,735
   [Ale 3, Tatsuya Furuhashi 38, Germano 59 - Yasuaki Oshima 75,
    Kazuki Kuranuki 76]
Avispa Fukuoka            2-2  Sagan Tosu                      15,158
   [Hisashi Jogo 52, 65 - Keisuke Funatani 22, Leonardo 81]
Vegalta Sendai            bye

Round 34
[Sep 5]
Ehime FC                  2-2  Shonan Bellmare                  3,169
   [Toshiya Tanaka 23, Ryota Miki 86 - Naoki Ishihara 21, Tuto 74]
[Sep 7]
Vegalta Sendai            3-0  Avispa Fukuoka                  10,423
   [Ryang Yong-gi 4, Nadson 19, Naoki Chiba 89]
Thespa Kusatsu            0-0  Montedio Yamagata                4,424
Sanfrecce Hiroshima       7-1  FC Gifu                          8,843
   [Own goal 31, Koji Morisaki 44, Yojiro Takahagi 46, 65, Own goal
    56, Ri Han-jae 59, Toshihiro Aoyama 89 - Masato Katayama 64]
Tokushima Vortis          1-2  Yokohama FC                      4,026
   [Souza 40 - Shingo Nejime 25, Hiroaki Namba 79]
Sagan Tosu                1-1  Ventforet Kofu                   5,409
   [Kazuya Iio 85 - Sales 80]
Roasso Kumamoto           0-2  Mito Hollyhock                   3,950
   [Daishi Hiramatsu 52, Tomoyuki Arata 83]             
Cerezo Osaka              bye

Round 35
[Sep 13]
Avispa Fukuoka            3-1  Tokushima Vortis                 8,831
   [Daiki Niwa 7, Mike Havenaar 43, Kiyokazu Kudo 82 - Yasuaki Oshima
    89]
Roasso Kumamoto           0-4  Vegalta Sendai                   3,106
   [Nadson 46, Tomoyuki Hirase 58, 61, Daisuke Saito 76]
[Sep 14]
Montedio Yamagata         0-4  Sanfrecce Hiroshima             14,392
   [Hisato Sato 33, Yojiro Takahagi 57, Tomoaki Makino 64, Koji
    Morisaki 76]
Mito Hollyhock            1-1  Sagan Tosu                       2,871
   [Daishi Hiramatsu 69 - Kazuya Iio 51]
Shonan Bellmare           1-0  Yokohama FC                      8,857
   [Tuto 63]
Ventforet Kofu            2-2  Thespa Kusatsu                  12,538
   [Maranhao 61, Kentaro Hayashi 76 - Ryo Goto 68, Kei Omoto 81]
[Sep 15]
FC Gifu                   0-6  Cerezo Osaka                     4,639
   [Kaio 12, 15, 89, Shinji Kagawa 56, Tatsuya Furuhashi 63, Rui
    Komatsu 90]        
Ehime FC                  bye

Round 36 [Sep 20]
Vegalta Sendai            1-0  FC Gifu                         11,174
   [Ryang Yong-gi 4]
Thespa Kusatsu            1-1  Avispa Fukuoka                   2,810
   [Ryo Goto 26 - Tetsuya Okubo 73]
Yokohama FC               1-1  Sanfrecce Hiroshima              6,464
   [Hiroaki Namba 59 - Hisato Sato 10]
Cerezo Osaka              2-2  Montedio Yamagata               20,271
   [Shinji Kagawa 21, Germano 63 - Yohei Toyoda 32, 44]
Tokushima Vortis          0-0  Shonan Bellmare                  2,537
Ehime FC                  0-1  Ventforet Kofu                   4,052
   [Katsuya Ishihara 32
Sagan Tosu                1-2  Roasso Kumamoto                 21,029
   [Koji Hirose 30 - Satoshi Nakayama 43, Ryosuke Kijima 68]
Mito Hollyhock            bye

Round 37 [Sep 23]
Montedio Yamagata         0-1  Sagan Tosu                       6,838
   [Yoshihito Fujita 28]
Mito Hollyhock            2-0  Tokushima Vortis                 2,045
   [Takuro Kikuoka 47, Kohei Nishino 68]
Shonan Bellmare           1-2  Vegalta Sendai                  11,660
   [Nozomu Kato 79 - Ryang Yong-gi 44, Naoki Sugai 89]
Ventforet Kofu            4-0  FC Gifu                         10,821
   [Yohei Onishi 9, 58, Maranhao 55, Sales 71]
Sanfrecce Hiroshima       4-1  Ehime FC                        19,349
   [Hisato Sato 25, Kota Hattori 35, Koji Morisaki 52, Toshihiro
    Aoyama 62 - Shigeru Yokotani 87]
Avispa Fukuoka            3-2  Cerezo Osaka                     9,570
   [Tetsuya Okubo 67, 89, Yusuke Tanaka 83 - Kaio 21, Shinji Kagawa 69]
Roasso Kumamoto           1-0  Yokohama FC                     15,588
   [Kosuke Yoshii 89]
Thespa Kusatsu            bye

Round 38
[Sep 27]
Shonan Bellmare           1-0  Ventforet Kofu                   8,041
   [Naoki Ishihara 38]
FC Gifu                   1-1  Avispa Fukuoka                   2,418
   [Shinya Aikawa 26 - Mike Havenaar 43]
Tokushima Vortis          5-0  Ehime FC                        11,897
   [Yuki Ishida 18, 81, Kazuyuki Mugita 60, Kota Sugawara 70, Koji
    Onishi 84]
[Sep 28]
Vegalta Sendai            2-3  Mito Hollyhock                  13,638
   [Ryang Yong-gi 42, Nadson 80 - Takafumi Akahoshi 44, Tomoyuki Arata
    71, 89]
Thespa Kusatsu            0-0  Roasso Kumamoto                  4,423
Cerezo Osaka              2-3  Sanfrecce Hiroshima             18,147
   [Shinji Kagawa 8, Germano 44 - Yojiro Takahagi 39, 42, Hisato Sato
    45]
Sagan Tosu                3-2  Yokohama FC                      7,424
   [Koji Hirose 35, 48, Yoshiki Takahashi 86 - Tomoki Ikemoto 28, Sho
    Gokyu 78]
Montedio Yamagata         bye

Round 39
[Oct 4]
Ventforet Kofu            1-1  Vegalta Sendai                  12,132
   [Sales 52 - Ryang Yong-gi 54]
Sanfrecce Hiroshima       2-0  Shonan Bellmare                 12,553
   [Shinichiro Kuwada 66, Koji Morisaki 69]
[Oct 5]
Montedio Yamagata         1-0  Avispa Fukuoka                   6,169
   [Yohei Toyoda 46]
Mito Hollyhock            1-4  FC Gifu                          2,517
   [Kento Hori 7 - Shinya Kawashima 36, Takashi Umeda 52, Atsushi
    Katagiri 79, Satoshi Otomo 89]
Yokohama FC               2-2  Cerezo Osaka                    20,359
   [Atsuhiro Miura 37, Elizeu 77 - Rui Komatsu 66, 74]
Ehime FC                  1-0  Thespa Kusatsu                   3,372
   [Yoshihiro Uchimura 62]
Roasso Kumamoto           2-2  Tokushima Vortis                 3,774
   [Yutaka Takahashi 15, Tomoaki Komorida 71 - Kota Sugawara 35, 81]
Sagan Tosu                bye

Round 40
[Oct 18]
Shonan Bellmare           0-1  Roasso Kumamoto                  7,235
   [Yutaka Takahashi 84]
Tokushima Vortis          0-2  Ventforet Kofu                   3,790
   [Naoki Wako 59, Maranhao 71]
[Oct 19]
Vegalta Sendai            1-0  Ehime FC                        13,118
   [Tomoyuki Hirase 13]
Thespa Kusatsu            0-1  Mito Hollyhock                   7,203
   [Takafumi Akahoshi 70]
FC Gifu                   1-2  Montedio Yamagata                3,692
   [Koichi Sato 75 - Tatsuya Ishikawa 30, Yohei Toyoda 63]
Avispa Fukuoka            0-0  Yokohama FC                     14,541
Sagan Tosu                1-4  Cerezo Osaka                     8,653
   [Keiji Takachi 80 - Shinji Kagawa 44, 84, Takashi Inui 60, 63]
Sanfrecce Hiroshima       bye

Round 41
[Oct 25]
Thespa Kusatsu            1-0  Tokushima Vortis                 3,804
   [Ryo Goto 26]
Yokohama FC               2-2  Ehime FC                         3,739
   [Sho Gokyu 10, Kazuyoshi Miura 55 - Susumu Oki 50, Shigeru Yokotani
    53]
Sanfrecce Hiroshima       5-1  Sagan Tosu                      12,384
   [Ryota Moriwaki 55, Koji Morisaki 60, 64, Kohei Shimizu 71, Hisato
    Sato 81 - Yoshihito Fujita 79]
[Oct 26]
Montedio Yamagata         1-0  Shonan Bellmare                 11,345
   [Takumi Watanabe 89]
Mito Hollyhock            0-0  Avispa Fukuoka                   2,813
Cerezo Osaka              3-4  Vegalta Sendai                  20,448
   [Kaio 16, 34, Gilton 21 - Yuki Nakashima 11, 49, Kunimitsu
    Sekiguchi 78, Takayuki Nakahara 82]
Roasso Kumamoto           1-1  FC Gifu                          3,540
   [Satoshi Nakayama 34 - Kazunori Kan 89]
Ventforet Kofu            bye

Round 42
[Nov 8]
Shonan Bellmare           1-0  Mito Hollyhock
Ventforet Kofu            2-3  Cerezo Osaka
Ehime FC                  0-1  Roasso Kumamoto
[Nov 9]
Vegalta Sendai            1-1  Sanfrecce Hiroshima
FC Gifu                   0-1  Yokohama FC
Tokushima Vortis          0-3  Montedio Yamagata
Sagan Tosu                3-2  Thespa Kusatsu
Avispa Fukuoka            bye

Round 43
[Nov 22]
Yokohama FC               2-2  Vegalta Sendai           
Sanfrecce Hiroshima       4-3  Thespa Kusatsu           
Tokushima Vortis          2-0  Sagan Tosu               
[Nov 23]
Montedio Yamagata         1-1  Roasso Kumamoto          
Mito Hollyhock            1-2  Ventforet Kofu           
Cerezo Osaka              2-1  Shonan Bellmare          
Avispa Fukuoka            2-2  Ehime FC                 
FC Gifu                   bye

Round 44
[Nov 29]
Mito Hollyhock            2-3  Yokohama FC              
Thespa Kusatsu            0-4  Cerezo Osaka             
Ventforet Kofu            0-1  Avispa Fukuoka           
[Nov 30]
Shonan Bellmare           3-0  FC Gifu                  
Ehime FC                  2-3  Montedio Yamagata        
Sagan Tosu                4-1  Vegalta Sendai           
Roasso Kumamoto           1-2  Sanfrecce Hiroshima      
Tokushima Vortis          bye

Round 45 [Dec 6]
Vegalta Sendai            1-0  Thespa Kusatsu           
Montedio Yamagata         1-0  Mito Hollyhock           
Yokohama FC               0-0  Ventforet Kofu           
FC Gifu                   1-0  Sagan Tosu               
Cerezo Osaka              2-1  Ehime FC                 
Sanfrecce Hiroshima       3-0  Tokushima Vortis         
Avispa Fukuoka            3-1  Shonan Bellmare          
Roasso Kumamoto           bye

Final Table:

 1.Sanfrecce Hiroshima        42 31  7  4  99-35 100  Promoted
 2.Montedio Yamagata          42 23  9 10  66-40  78  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Vegalta Sendai             42 18 16  8  62-47  70  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Cerezo Osaka               42 21  6 15  81-60  69
 5.Shonan Bellmare            42 19  8 15  68-48  65
 6.Sagan Tosu                 42 19  7 16  50-51  64
 7.Ventforet Kofu             42 15 14 13  56-47  59
 8.Avispa Fukuoka             42 15 13 14  55-66  58
 9.Thespa Kusatsu             42 13 14 15  45-52  53
10.Yokohama FC                42 11 17 14  51-56  50
11.Mito Hollyhock             42 13  8 21  52-70  47
12.Roasso Kumamoto            42 10 13 19  46-72  43
13.FC Gifu                    42 10 12 20  41-69  42
14.Ehime FC                   42  9 10 23  39-66  37
15.Tokushima Vortis           42  7  8 27  40-72  29

LEADING GOALSCORERS:
23 - Hisato Sato (Sanfrecce Hiroshima);
18 - Yutaka Takahashi (Roasso Kumamoto);
17 - Naoki Ishihara (Shonan Bellmare);
16 - Tomoyuki Arata (Mito Hollyhock), Rui Komatsu (Cerezo Osaka);
15 - Anderson (Yokohama FC), Yoshihito Fujita (Sagan Tosu);
14 - Koji Morisaki (Sanfrecce Hiroshima);
13 - Ryang Yong-gi (Vegalta Sendai), Germano (Cerezo Osaka), Yojiro
     Takahagi (Sanfrecce Hiroshima).


Third Level 2008


10th Japan Football League (JFL)

NB: 
Three clubs have promoted from regional league, Fagiano Okayama
(Okayama, Chugoku), New Wave Kitakyushu (Fukuoka, Kyusyu) and 
MIO Biwako Kusatsu (renamed from "FC Mi-o Biwako Kusatsu; Shiga, 
Kansai). 

After 2007 season, two club joined to J.League Division 2, 
Rosso Kumamoto (renamed to Roasso Kumamoto, the runners-up) and 
FC Gifu (3rd lank). In addition, two clubs in Toyama Prefecture, 
Alo's Hokuriku (4th) and YKK AP FC (6th) have merged into new club, 
Kataller Toyama from this season. These things rescue all clubs, 
including Arte Takasaki, the bottom in last season, from relegation 
to regional leagues.

It's same as last season that the promotion and relegation system.
The bottom two teams will be relegated to regional automatically, 
and 16th rank team have to attend the relegation/promotion play-off 
against the 3rd rank team in the regional league final tournament. 
On the other hand, they will be promoted to JFL, the champion and 
the runners-up in the Regional League Final in autumn.

J.League, Japan Professional Football League has recognised its 
semi-membership for five clubs. J.League gives them some conditions 
to join in next season; the 4th rank or better in JFL, clear some 
financial conditions, prepare its stadium to fill J.League standard.
 From last season - Tochigi SC and Gainare Tottori
 From this season - Kataller Toyama, Fagiano Okayama and 
                    New Wave Kitakyushu

Sagawa Express SC has renamed SAGAWA SHIGA FC, but Sagawa Express 
Co.Ltd., still manages this club as amateur. 


Final Table:
                               G  W  D  L  GF- GA  Pt  GD
 1.  Honda FC                 34 22  8  4  80- 33  74 +47
 2.* Tochigi SC               34 18  9  7  65- 37  63 +28  join to J2
 3.* Kataller Toyama          34 18  8  8  61- 36  62 +25  join to J2
 4.* Fagiano Okayama          34 17  9  8  63- 43  60 +20  join to J2
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.* Gainare Tottori          34 17  6 11  57- 37  57 +20
 6.  Ryutsu Keizai Univ.      34 17  6 11  56- 48  57 + 8
 7.  Yokogawa Musashino FC    34 15  9 10  43- 34  54 + 9
 8.  FC Kariya                34 13 12  9  47- 40  51 + 7
 9.  Sony Sendai FC           34 15  4 15  53- 42  49 +11
10.* New Wave Kitakyushu      34 13 10 11  49- 48  49 + 1
11.  Sagawa Printing SC       34 12 13  9  43- 42  49 + 1
12.  SAGAWA SHIGA FC          34 12 11 11  53- 47  47 + 6
13.  TDK SC                   34 10 11 13  48- 47  41 + 1
14.  MIO Biwako Kusatsu       34 10  8 16  40- 62  38 -22
15.  JEF Chiba Reserves       34  8  6 20  31- 53  30 -22
16.  FC Ryukyu                34  7  6 21  30- 58  27 -27
17.  Arte Takasaki            34  5  5 24  40-107  20 -67
18.  Mitsubishi Mizushima FC  34  3  7 24  30- 76  16 -46

The names of clubs:
 Ryutsu Keizai Univ.     = Ryutsu Keizai University
 JEF Chiba Reserves      = JEF United Ichihara Chiba Reserves
 Mitsubishi Mizushima FC = Mitsubishi Motors Mizushima FC
MIO Biwako Kusatsu, promoted from Kansai in this season,  
changed its English spell from "FC Mi-o Biwako Kusatsu".
Kataller Toyama was a new founded team in Toyama Prefecture, 
merged from Alo's Hokuriku and YKK AP.

Five asterisk-marked (*) teams were the associate members of 
J.League; Tochigi, Toyama, Okayama, Tottori and Kitakyusyu.
J.League required several conditions for them to become 
new official members. 
Three clubs cleared these tasks, one of them was the 4th rank 
or better in JFL, and the professional league recognized 
Tochigi, Toyama and Okayama as new participate clubs in its 
second division (J2) in 2009 season.

Because of this result, JFL cancelled its relegation rule 
in this season. If no club will go to J.League in next season, 
the bottom and second-worst teams had to be relegated to 
regional leagues, and the 16th of rank attended the play-off 
to the 3rd club in the National Regional League Final Tournament 
(NRFT). 
In next season, JFL joined three clubs from regional league.
 FC Machida Zelvia (The Winner of NRFT, from Kanto, Tokyo)
 V-Faren Nagasaki (The Runners-up in NRFT, from Kyushu, Nagasaki)
 Honda Lock  (The 3rd in NRTF, from Kyushu, Miyazaki, relegated
              from JFL after the play-off in 2006 season)

1st Half

Round 1 [Mar 16]
SAGAWA SHIGA FC       1-2  MIO Biwako Kusatsu       
Kataller Toyama       2-2  New Wave Kitakyushu      
Honda FC              2-3  Fagiano Okayama          
Yokogawa Musashino    2-1  Arte Takasaki            
Tochigi SC            3-1  FC Ryukyu                
JEF Reserves          0-3  FC Kariya                
Ryutsu Keizai Univ.   1-1  Mitsubishi Mizushima     
Sony Sendai FC        1-2  Gainare Tottori          
Sagawa Printing SC    1-1  TDK SC                   

Round 2 [Mar 20]
Mitsubishi Mizushima  1-1  JEF Reserves             
Fagiano Okayama       3-2  Kataller Toyama          
TDK SC                0-2  Sony Sendai FC           
Gainare Tottori       3-1  Ryutsu Keizai Univ.      
Arte Takasaki         0-3  Honda FC                 
New Wave Kitakyushu   1-1  SAGAWA SHIGA FC          
MIO Biwako Kusatsu    1-1  Sagawa Printing SC       
FC Ryukyu             1-2  Yokogawa Musashino FC    
FC Kariya             0-1  Tochigi SC               

Round 3 [Mar 23]
Kataller Toyama       2-1  Arte Takasaki            
Honda FC              1-0  FC Ryukyu                
Yokogawa Musashino    2-2  FC Kariya                
Tochigi SC            5-0  Mitsubishi Mizushima     
Ryutsu Keizai Univ.   1-1  TDK SC                   
Sony Sendai FC        5-1  Sagawa Printing SC       
Gainare Tottori       0-1  JEF Reserves             
MIO Biwako Kusatsu    1-0  New Wave Kitakyushu      
SAGAWA SHIGA FC       1-2  Fagiano Okayama          

Round 4
[Mar 29]
Sagawa Printing SC    0-2  Ryutsu Keizai Univ.      
Arte Takasaki         1-1  SAGAWA SHIGA FC          
[Mar 30]
Sony Sendai FC        1-3  MIO Biwako Kusatsu       
TDK SC                1-2  JEF Reserves             
Gainare Tottori       0-1  Tochigi SC               
Mitsubishi Mizushima  0-2  Yokogawa Musashino FC    
FC Kariya             1-2  Honda FC                 
Fagiano Okayama       4-2  New Wave Kitakyushu      
FC Ryukyu             2-1  Kataller Toyama          

Round 5
[Apr 5]
Ryutsu Keizai Univ.   1-3  Sony Sendai FC           
Yokogawa Musashino    2-1  Gainare Tottori          
[Apr 6]
SAGAWA SHIGA FC       3-0  FC Ryukyu                
Kataller Toyama       0-1  FC Kariya                
Honda FC              1-0  Mitsubishi Mizushima     
Tochigi SC            2-1  TDK SC                   
New Wave Kitakyushu   1-0  Arte Takasaki            
Fagiano Okayama       2-0  MIO Biwako Kusatsu       
JEF Reserves          1-2  Sagawa Printing SC       

Round 6
[Apr 12]
FC Kariya             2-1  SAGAWA SHIGA FC          
FC Ryukyu             1-1  New Wave Kitakyushu      
[Apr 13]
Ryutsu Keizai Univ.   4-3  MIO Biwako Kusatsu       
Sony Sendai FC        1-1  JEF Reserves             
Sagawa Printing SC    2-2  Tochigi SC               
TDK SC                1-3  Yokogawa Musashino FC    
Gainare Tottori       4-1  Honda FC                 
Mitsubishi Mizushima  0-4  Kataller Toyama          
Arte Takasaki         1-3  Fagiano Okayama          

Round 7
[Apr 19]
MIO Biwako Kusatsu    2-2  Arte Takasaki            
[Apr 20]
SAGAWA SHIGA FC       1-2  Mitsubishi Mizushima     
Kataller Toyama       1-0  Gainare Tottori          
Honda FC              4-2  TDK SC                   
Yokogawa Musashino    1-0  Sagawa Printing SC       
Tochigi SC            1-0  Sony Sendai FC           
JEF Reserves          0-2  Ryutsu Keizai Univ.      
Fagiano Okayama       2-2  FC Ryukyu                
New Wave Kitakyushu   1-0  FC Kariya                

Round 8
[Apr 27]
Ryutsu Keizai Univ.   2-1  Tochigi SC               
Sony Sendai FC        0-1  Yokogawa Musashino FC    
Sagawa Printing SC    1-6  Honda FC                 
TDK SC                1-1  Kataller Toyama          
Gainare Tottori       1-2  SAGAWA SHIGA FC          
Mitsubishi Mizushima  1-2  New Wave Kitakyushu      
FC Kariya             2-2  Fagiano Okayama          
FC Ryukyu             1-0  Arte Takasaki            
[Apr 29]
JEF Reserves          0-1  MIO Biwako Kusatsu       

Round 9
[May 2]
Kataller Toyama       1-1  Sagawa Printing SC       
[May 3]
SAGAWA SHIGA FC       1-0  TDK SC                   
Honda FC              1-0  Sony Sendai FC           
Tochigi SC            4-0  JEF Reserves             
Arte Takasaki         1-2  FC Kariya                
New Wave Kitakyushu   1-1  Gainare Tottori          
MIO Biwako Kusatsu    1-0  FC Ryukyu                
Yokogawa Musashino    0-0  Ryutsu Keizai Univ.      
Fagiano Okayama       2-0  Mitsubishi Mizushima     

Round 10 [May 6]
Tochigi SC            4-3  MIO Biwako Kusatsu       
JEF Reserves          1-2  Yokogawa Musashino FC    
Ryutsu Keizai Univ.   0-2  Honda FC                 
Sony Sendai FC        2-0  Kataller Toyama          
Sagawa Printing SC    0-1  SAGAWA SHIGA FC          
TDK SC                2-3  New Wave Kitakyushu      
Gainare Tottori       2-3  Fagiano Okayama          
Mitsubishi Mizushima  3-1  Arte Takasaki            
FC Kariya             4-1  FC Ryukyu                

Round 11

[May 10]
MIO Biwako Kusatsu    0-0  FC Kariya                
Yokogawa Musashino    1-0  Tochigi SC               
[May 11]
SAGAWA SHIGA FC       2-1  Sony Sendai FC           
Kataller Toyama       3-2  Ryutsu Keizai Univ.      
Honda FC              3-1  JEF Reserves             
Fagiano Okayama       1-2  TDK SC                   
New Wave Kitakyushu   4-1  Sagawa Printing SC       
FC Ryukyu             1-1  Mitsubishi Mizushima     
[May 12]
Arte Takasaki         1-1  Gainare Tottori          

Round 12
[May17]
Sony Sendai FC        3-1  New Wave Kitakyushu      
[May 18]
JEF Reserves          1-2  Kataller Toyama          
Yokogawa Musashino    0-1  MIO Biwako Kusatsu       
Tochigi SC            1-0  Honda FC                 
Ryutsu Keizai Univ.   3-1  SAGAWA SHIGA FC          
Sagawa Printing SC    0-0  Fagiano Okayama          
TDK SC                3-0  Arte Takasaki            
Gainare Tottori       5-1  FC Ryukyu                
Mitsubishi Mizushima  3-3  FC Kariya                

Round 13
[May 24]
Sony Sendai FC        3-2  Fagiano Okayama          
MIO Biwako Kusatsu    2-0  Mitsubishi Mizushima     
[May 25]
SAGAWA SHIGA FC       1-2  JEF Reserves             
Kataller Toyama       0-0  Tochigi SC               
Honda FC              1-0  Yokogawa Musashino FC    
FC Kariya             0-1  Gainare Tottori          
Arte Takasaki         0-5  Sagawa Printing SC       
New Wave Kitakyushu   4-2  Ryutsu Keizai Univ.      
FC Ryukyu             0-1  TDK SC                   

Round 14 [Jun 1]
Honda FC              4-0  MIO Biwako Kusatsu       
Yokogawa Musashino    1-2  Kataller Toyama          
Tochigi SC            2-1  SAGAWA SHIGA FC          
JEF Reserves          2-3  New Wave Kitakyushu      
Ryutsu Keizai Univ.   2-1  Fagiano Okayama          
Sony Sendai FC        1-2  Arte Takasaki            
Sagawa Printing SC    2-0  FC Ryukyu                
TDK SC                1-1  FC Kariya                
Gainare Tottori       2-1  Mitsubishi Mizushima     

Round 15
[Jun 7]
FC Kariya             2-2  Sagawa Printing SC       
Arte Takasaki         1-0  Ryutsu Keizai Univ.      
MIO Biwako Kusatsu    0-3  Gainare Tottori          
[Jun 8]
SAGAWA SHIGA FC       1-1  Yokogawa Musashino FC    
Kataller Toyama       2-2  Honda FC                 
New Wave Kitakyushu   2-3  Tochigi SC               
Mitsubishi Mizushima  0-2  TDK SC                   
FC Ryukyu             0-2  Sony Sendai FC           
Fagiano Okayama       3-1  JEF Reserves             

Round 16
[Jun14]
Sony Sendai FC        0-1  FC Kariya                
Sagawa Printing SC    3-3  Mitsubishi Mizushima     
[Jun 15]
Kataller Toyama       5-1  MIO Biwako Kusatsu       
Honda FC              0-0  SAGAWA SHIGA FC          
Yokogawa Musashino    1-2  New Wave Kitakyushu      
Tochigi SC            2-1  Fagiano Okayama          
JEF Reserves          1-1  Arte Takasaki            
TDK SC                1-1  Gainare Tottori          
Ryutsu Keizai Univ.   1-3  FC Ryukyu                

Round 17
[Jun 21]
Fagiano Okayama       2-0  Yokogawa Musashino FC    
FC Ryukyu             4-0  JEF Reserves             
[Jun 22]
Gainare Tottori       1-0  Sagawa Printing SC       
FC Kariya             1-1  Ryutsu Keizai Univ.      
Arte Takasaki         2-3  Tochigi SC               
New Wave Kitakyushu   2-2  Honda FC                 
MIO Biwako Kusatsu    1-4  TDK SC                   
Mitsubishi Mizushima  0-1  Sony Sendai FC           
SAGAWA SHIGA FC       2-2  Kataller Toyama          


2nd Half

Round 1
[Jun 28]
Arte Takasaki         1-7  Yokogawa Musashino FC    
[Jun 29]
TDK SC                1-2  Sagawa Printing SC       
Gainare Tottori       0-0  Sony Sendai FC           
Fagiano Okayama       2-3  Honda FC                 
New Wave Kitakyushu   2-0  Kataller Toyama          
MIO Biwako Kusatsu    3-3  SAGAWA SHIGA FC          
Mitsubishi Mizushima  1-4  Ryutsu Keizai Univ.      
FC Ryukyu             0-1  Tochigi SC               
FC Kariya             1-0  JEF Reserves             

Round 2 
[Jul 5]
SAGAWA SHIGA FC       0-0  FC Kariya                
Tochigi SC            4-0  Sagawa Printing SC       
Kataller Toyama       3-0  Mitsubishi Mizushima     
Honda FC              5-1  Gainare Tottori          
[Jul 6]
JEF Reserves          1-2  Sony Sendai FC           
Fagiano Okayama       5-1  Arte Takasaki            
New Wave Kitakyushu   0-1  FC Ryukyu                
MIO Biwako Kusatsu    1-2  Ryutsu Keizai Univ.      
Yokogawa Musashino    1-1  TDK SC                   

Round 3
[Jul 12]
Sony Sendai FC        3-2  Tochigi SC               
FC Kariya             1-1  New Wave Kitakyushu      
Gainare Tottori       1-2  Kataller Toyama          
[Jul 13]
Ryutsu Keizai Univ.   1-0  JEF Reserves             
TDK SC                1-1  Honda FC                 
Arte Takasaki         3-1  MIO Biwako Kusatsu       
Mitsubishi Mizushima  1-3  SAGAWA SHIGA FC          
Sagawa Printing SC    1-1  Yokogawa Musashino FC    
FC Ryukyu             1-2  Fagiano Okayama          

Round 4
[Jul 19]
Yokogawa Musashino    0-0  Sony Sendai FC           
SAGAWA SHIGA FC       1-1  Gainare Tottori          
Tochigi SC            4-3  Ryutsu Keizai Univ.      
Honda FC              1-1  Sagawa Printing SC       
Fagiano Okayama       0-0  FC Kariya                
[Jul220]
Arte Takasaki         1-1  FC Ryukyu                
New Wave Kitakyushu   2-0  Mitsubishi Mizushima     
MIO Biwako Kusatsu    0-3  JEF Reserves             
[Jul 21]
Kataller Toyama       3-1  TDK SC                   

Round 5
[Jul 25]
Sagawa Printing SC    0-1  Kataller Toyama          
[Jul 26]
FC Kariya             3-1  Arte Takasaki            
Gainare Tottori       1-0  New Wave Kitakyushu      
[Jul 27]
Ryutsu Keizai Univ.   1-2  Yokogawa Musashino FC    
TDK SC                3-2  SAGAWA SHIGA FC          
Mitsubishi Mizushima  0-3  Fagiano Okayama          
FC Ryukyu             1-1  MIO Biwako Kusatsu       
JEF Reserves          1-1  Tochigi SC               
Sony Sendai FC        0-2  Honda FC                 

Round 6
[Aug 2]
Arte Takasaki         3-2  Mitsubishi Mizushima     
SAGAWA SHIGA FC       1-3  Sagawa Printing SC       
Honda FC              0-0  Ryutsu Keizai Univ.      
Yokogawa Musashino    1-0  JEF Reserves             
Fagiano Okayama       0-1  Gainare Tottori          
[Aug 3]
MIO Biwako Kusatsu    2-2  Tochigi SC               
Kataller Toyama       3-0  Sony Sendai FC           
FC Ryukyu             1-4  FC Kariya                
New Wave Kitakyushu   0-2  TDK SC                   

Round 7
[Aug 9]
Sony Sendai FC        1-2  SAGAWA SHIGA FC          
JEF Reserves          1-0  Honda FC                 
Tochigi SC            0-1  Yokogawa Musashino FC    
FC Kariya             0-1  MIO Biwako Kusatsu       
Gainare Tottori       8-1  Arte Takasaki            
[Aug 10]
Ryutsu Keizai Univ.   1-0  Kataller Toyama          
Mitsubishi Mizushima  1-1  FC Ryukyu                
Sagawa Printing SC    0-0  New Wave Kitakyushu      
[Aug 27]
TDK SC                1-2  Fagiano Okayama          

Round 8
[Aug 14]
FC Kariya             1-0  Mitsubishi Mizushima     
[Aug 16]
Honda FC              2-1  Tochigi SC               
[Aug 17]
Arte Takasaki         1-3  TDK SC                   
MIO Biwako Kusatsu    0-2  Yokogawa Musashino FC    
Kataller Toyama       0-1  JEF Reserves             
FC Ryukyu             0-4  Gainare Tottori          
New Wave Kitakyushu   0-3  Sony Sendai FC           
SAGAWA SHIGA FC       2-3  Ryutsu Keizai Univ.      
[Aug 20]
Fagiano Okayama       0-0  Sagawa Printing SC       

Round 9
[Sep 6]
Yokogawa Musashino    0-1  Honda FC                 
Sagawa Printing SC    1-0  Arte Takasaki            
Fagiano Okayama       2-2  Sony Sendai FC           
[Sep 7]
Tochigi SC            1-2  Kataller Toyama          
Ryutsu Keizai Univ.   2-1  New Wave Kitakyushu      
TDK SC                1-0  FC Ryukyu                
Mitsubishi Mizushima  3-0  MIO Biwako Kusatsu       
Gainare Tottori       1-3  FC Kariya                
JEF Reserves          2-1  SAGAWA SHIGA FC          

Round 10
[Oct 4]
SAGAWA SHIGA FC       3-2  Tochigi SC               
Arte Takasaki         2-6  Sony Sendai FC           
[Oct 5]
Kataller Toyama       4-1  Yokogawa Musashino FC    
Fagiano Okayama       2-2  Ryutsu Keizai Univ.      
New Wave Kitakyushu   3-2  JEF Reserves             
MIO Biwako Kusatsu    2-4  Honda FC                 
Mitsubishi Mizushima  0-2  Gainare Tottori          
FC Kariya             1-1  TDK SC                   
FC Ryukyu             1-2  Sagawa Printing SC       

Round 11
[Oct 18]
Sony Sendai FC        0-1  FC Ryukyu                
Sagawa Printing SC    1-2  FC Kariya                
[Oct 19]
Honda FC              2-1  Kataller Toyama          
Yokogawa Musashino    0-0  SAGAWA SHIGA FC          
Tochigi SC            1-1  New Wave Kitakyushu      
JEF Reserves          1-2  Fagiano Okayama          
Ryutsu Keizai Univ.   3-2  Arte Takasaki            
TDK SC                5-0  Mitsubishi Mizushima     
Gainare Tottori       2-1  MIO Biwako Kusatsu       

Round 12
[Oct 25]
Mitsubishi Mizushima  1-2  Honda FC                 
Arte Takasaki         1-3  New Wave Kitakyushu      
MIO Biwako Kusatsu    1-2  Fagiano Okayama          
[Oct 26]
Sony Sendai FC        0-1  Ryutsu Keizai Univ.      
Sagawa Printing SC    2-0  JEF Reserves             
TDK SC                0-0  Tochigi SC               
Gainare Tottori       1-0  Yokogawa Musashino FC    
FC Kariya             1-2  Kataller Toyama          
FC Ryukyu             0-2  SAGAWA SHIGA FC          

Round 13
[Oct 30]
Tochigi SC            1-1  Gainare Tottori          
[Nov 1]
SAGAWA SHIGA FC       7-4  Arte Takasaki            
Honda FC              6-1  FC Kariya                
JEF Reserves          1-1  TDK SC                   
Ryutsu Keizai Univ.   1-2  Sagawa Printing SC       
New Wave Kitakyushu   3-1  Fagiano Okayama          
MIO Biwako Kusatsu    1-0  Sony Sendai FC           
Yokogawa Musashino    1-1  Mitsubishi Mizushima     
[Nov 2]
Kataller Toyama       1-0  FC Ryukyu                

Round 14
[Nov 8]
Arte Takasaki         0-5  Kataller Toyama          
Fagiano Okayama       0-1  SAGAWA SHIGA FC          
[Nov 9]
JEF Reserves          0-1  Gainare Tottori          
Sagawa Printing SC    1-0  Sony Sendai FC           
TDK SC                0-1  Ryutsu Keizai Univ.      
FC Kariya             1-2  Yokogawa Musashino FC    
New Wave Kitakyushu   0-1  MIO Biwako Kusatsu       
Mitsubishi Mizushima  0-3  Tochigi SC               
FC Ryukyu             0-2  Honda FC                 

Round 15
[Nov 15]
Sagawa Printing SC    3-0  Gainare Tottori          
Yokogawa Musashino    1-3  Fagiano Okayama          
[Nov 16]
Kataller Toyama       1-1  SAGAWA SHIGA FC          
Honda FC              2-2  New Wave Kitakyushu      
JEF Reserves          1-0  FC Ryukyu                
Ryutsu Keizai Univ.   0-2  FC Kariya                
Sony Sendai FC        4-3  Mitsubishi Mizushima     
TDK SC                1-1  MIO Biwako Kusatsu       
Tochigi SC            6-1  Arte Takasaki            

Round 16
[Nov 22]
SAGAWA SHIGA FC       1-1  Honda FC                 
[Nov 23]
FC Kariya             0-3  Sony Sendai FC           
Fagiano Okayama       0-0  Tochigi SC               
New Wave Kitakyushu   2-1  Yokogawa Musashino FC    
MIO Biwako Kusatsu    1-2  Kataller Toyama          
FC Ryukyu             1-4  Ryutsu Keizai Univ.      
[Nov 24]
Gainare Tottori       4-0  TDK SC                   
Mitsubishi Mizushima  0-1  Sagawa Printing SC       
Arte Takasaki         2-1  JEF Reserves             

Round 17 [Nov 30]
SAGAWA SHIGA FC       2-0  New Wave Kitakyushu      
Kataller Toyama       1-1  Fagiano Okayama          
Honda FC             11-1  Arte Takasaki            
Yokogawa Musashino    1-1  FC Ryukyu                
Tochigi SC            1-1  FC Kariya                
JEF Reserves          1-1  Mitsubishi Mizushima     
Ryutsu Keizai Univ.   2-0  Gainare Tottori          
Sony Sendai FC        3-2  TDK SC                   
Sagawa Printing SC    1-1  MIO Biwako Kusatsu       

Final Table:
                               G  W  D  L  GF- GA  Pt  GD
 1.  Honda FC                 34 22  8  4  80- 33  74 +47
 2.* Tochigi SC               34 18  9  7  65- 37  63 +28  join to J2
 3.* Kataller Toyama          34 18  8  8  61- 36  62 +25  join to J2
 4.* Fagiano Okayama          34 17  9  8  63- 43  60 +20  join to J2
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.* Gainare Tottori          34 17  6 11  57- 37  57 +20
 6.  Ryutsu Keizai Univ.      34 17  6 11  56- 48  57 + 8
 7.  Yokogawa Musashino FC    34 15  9 10  43- 34  54 + 9
 8.  FC Kariya                34 13 12  9  47- 40  51 + 7
 9.  Sony Sendai FC           34 15  4 15  53- 42  49 +11
10.* New Wave Kitakyushu      34 13 10 11  49- 48  49 + 1
11.  Sagawa Printing SC       34 12 13  9  43- 42  49 + 1
12.  SAGAWA SHIGA FC          34 12 11 11  53- 47  47 + 6
13.  TDK SC                   34 10 11 13  48- 47  41 + 1
14.  MIO Biwako Kusatsu       34 10  8 16  40- 62  38 -22
15.  JEF Chiba Reserves       34  8  6 20  31- 53  30 -22
16.  FC Ryukyu                34  7  6 21  30- 58  27 -27
17.  Arte Takasaki            34  5  5 24  40-107  20 -67
18.  Mitsubishi Mizushima FC  34  3  7 24  30- 76  16 -46

The names of clubs:
 Ryutsu Keizai Univ.     = Ryutsu Keizai University
 JEF Chiba Reserves      = JEF United Ichihara Chiba Reserves
 Mitsubishi Mizushima FC = Mitsubishi Motors Mizushima FC
MIO Biwako Kusatsu, promoted from Kansai in this season,  
changed its English spell from "FC Mi-o Biwako Kusatsu".
Kataller Toyama was a new founded team in Toyama Prefecture, 
merged from Alo's Hokuriku and YKK AP.


Five asterisk-marked (*) teams were the associate members of 
J.League; Tochigi, Toyama, Okayama, Tottori and Kitakyusyu.
J.League required several conditions for them to become 
new official members. 
Three clubs cleared these tasks, one of them was the 4th rank 
or better in JFL, and the professional league recognized 
Tochigi, Toyama and Okayama as new participate clubs in its 
second division (J2) in 2009 season.

Because of this result, JFL cancelled its relegation rule 
in this season. If no club will go to J.League in next season, 
the bottom and second-worst teams had to be relegated to 
regional leagues, and the 16th of rank attended the play-off 
to the 3rd club in the National Regional League Final Tournament 
(NRFT). 
In next season, JFL joined three clubs from regional league.
 FC Machida Zelvia (The Winner of NRFT, from Kanto, Tokyo)
 V-Faren Nagasaki (The Runners-up in NRFT, from Kyushu, Nagasaki)
 Honda Lock  (The 3rd in NRTF, from Kyushu, Miyazaki, relegated
              from JFL after the play-off in 2006 season)


Final Goal Ranking

 1. NITTA Junya           Honda FC         25
 2. SUZUKI Kodai          Honda FC         20
 3. KOBAYASHI Yasutaka    Fagiano Okayama  19
 4. KIYAMA Kohei          Fagiano Okayama  18
 5. SATO Yusuke           Tochigi SC       16
 6. NAKAMURA Gen          SAGAWA SHIGA FC  15
    HASEGAWA Mitsuru      Kataller Toyama  15
 8. OKUBO Tsuyoshi        Sony Sendai FC   14
    TOGASHI Go            TDK SC           14
10. ISHIDA Hideyuki       Kataller Toyama  12
    HIRABAYASHI Kiyohiro  FC Kariya        12    





2007.

2008 (4th and lower levels).

2008 (prefectoral level).

2009.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


Prepared and maintained by Hamdan Saaid, Atsushi "Jun" Fujioka and Masanori "Komabano" Nakanishi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hamdan Saaid (hrs97@rocketmail.com), Atsushi "Jun" Fujioka (rsssf at nexus.if0.org) and Masanori "Komabano" Nakanishi (HQM07536@nifty.ne.jp)
Last updated: 20 Mar 2009

(C) Copyright Hamdan Saaid, Atsushi "Jun" Fujioka, Masanori "Komabano" Nakanishi and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.