Japan 2021


J1 League
Emperor's Cup
J.League YBC Levain Cup
J2 League
J3 League
JFL
Regional Leagues

J1 League

Final Table:

 1.Kawasaki Frontale         38  28  8  2  81-28  92  [C]  Champions
 2.Yokohama F. Marinos       38  24  7  7  82-35  79
 3.Vissel Kobe               38  21 10  7  62-36  73
 4.Kashima Antlers           38  21  6 11  62-36  69
 5.Nagoya Grampus            38  19  9 10  44-30  66
 6.Urawa Red Diamonds        38  18  9 11  45-38  63
 7.Sagan Tosu                38  16 11 11  43-35  59
 8.Avispa Fukuoka            38  14 12 12  42-37  54  [+]
 9.FC Tokyo                  38  15  8 15  49-53  53
10.Consadole Sapporo         38  14  9 15  48-50  51
11.Sanfrecce Hiroshima       38  12 13 13  44-42  49
12.Cerezo Osaka              38  13  9 16  47-51  48
13.Gamba Osaka               38  12  8 18  33-49  44
14.Shimizu S-Pulse           38  10 12 16  37-54  42
15.Kashiwa Reysol            38  12  5 21  37-56  41
16.Shonan Bellmare           38   7 16 15  36-41  37
----------------------------------------------------
17.Tokushima Vortis          38  10  6 22  34-55  36  [+]  Relegated
18.Oita Trinita              38   9  8 21  31-55  35       Relegated
19.Vegalta Sendai            38   5 13 20  31-62  28       Relegated
20.Yokohama FC               38   6  9 23  32-77  27       Relegated

Round 1 
[Feb 26] 
Kawasaki Frontale       2-0  Yokohama F. Marinos            4,868 
  [Akihiro Ienaga 21, 43] 
[Feb 27] 
Consadole Sapporo       5-1  Yokohama FC                   11,897 
  [Yoshiaki Komai 2, Takuro Kaneko 4, 45+, Anderson Lopes 45, 
   Chanathip Songkrasin 77 – Kléber 29] 
Urawa Red Diamonds      1-1  FC Tokyo                       4,943 
  [Yuki Abe 74 – Masato Morishige 86] 
Sanfrecce Hiroshima     1-1  Vegalta Sendai                 8,820 
  [Júnior Santos 33 – Shuhei Akasaki 90] 
Oita Trinita            1-1  Tokushima Vortis               7,012 
  [Arata Watanabe 59 – Takeru Kishimoto 37] 
Kashima Antlers         1-3  Shimizu S-Pulse                9,312 
  [Ryotaro Araki 75 – Thiago Santana 78, Yusuke Goto 83, 
   Ayase Ueda (K) 88 og] 
Shonan Bellmare         0-1  Sagan Tosu                     4,721 
  [Daichi Hayashi 80 pen] 
Cerezo Osaka            2-0  Kashiwa Reysol                 4,481 
  [Yoshito Okubo 42, Tatsuhiro Sakamoto 85] 
Vissel Kobe             1-0  Gamba Osaka                    4,636 
  [Kyogo Furuhashi 79] 
[Feb 28] 
Avispa Fukuoka          1-2  Nagoya Grampus                 4,991 
  [Yutaka Yoshida (N) 82 og – Mateus 4, 55] 

Round 2 
[Mar 6] 
Vegalta Sendai          1-5  Kawasaki Frontale              9,005 
  [Rikiya Uehara 58 – Yu Kobayashi 12, 39, Daiya Tono 25, 
   Koji Hachisuka (V) 33 og, Reo Hatate 83] 
FC Tokyo                3-2  Cerezo Osaka                   4,768 
  [Kyosuke Tagawa 54, Leandro 71, Masato Morishige 90+ - 
   Yoshito Okubo 14, Riki Harakawa 58] 
Shimizu S-Pulse         2-2  Avispa Fukuoka                 9,063 
  [Carlinhos Júnior 12, Katsuhiro Nakayama 65 – 
   Yuya Yamagishi 61, Emil Salomonsson 90+] 
Tokushima Vortis        1-1  Vissel Kobe                    7,454 
  [Yuki Kakita 75 – Ryuho Kikuchi 87] 
Yokohama FC             1-2  Oita Trinita                   4,422 
  [Kohei Tezuka 30 – Yuto Misao 9, Seigo Kobayashi 11] 
Sagan Tosu              2-0  Urawa Red Diamonds             7,452 
  [Keita Yamashita 62, 81] 
Kashiwa Reysol          2-1  Shonan Bellmare                3,898 
  [Hiroto Goya 14, 66 – Takuya Okamoto 43] 
Nagoya Grampus          1-0  Consadole Sapporo              9,846 
  [Yuki Soma 82] 
[Mar 7] 
Yokohama F. Marinos     3-3  Sanfrecce Hiroshima            4,906 
  [Daizen Maeda 34, 67, Ado Onaiwu 54 - Júnior Santos 13 pen, 
   Shunki Higashi 27, Douglas Vieira 45 pen] 
[Jul 24] 
Gamba Osaka             0-1  Kashima Antlers                4,961 
  [Arthur Caíke 72] 

Round 3 
[Mar 10] 
Avispa Fukuoka          1-3  Yokohama F. Marinos            4,607 
  [Cauê 74 - Marcos Júnior 38 pen, Ryuta Koike 62, 
   Daizen Maeda 90] 
Kashiwa Reysol          0-1  Nagoya Grampus                 2,877 
  [Sho Inagaki 58] 
FC Tokyo                2-3  Vissel Kobe                    4,707 
  [Diego Oliveira 74, Kensuke Nagai 77 – Douglas 5, 65, 
   Yuta Goke 85] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Yokohama FC                    4,524 
  [Kenyu Sugimoto 37 pen, Yuki Abe 45 pen] 
Kashima Antlers         3-1  Shonan Bellmare                4,546 
  [Ryotaro Araki 3, 60, Koki Machida 89 – Takuya Okamoto 86] 
Kawasaki Frontale       2-0  Tokushima Vortis               4,853 
  [Leandro Damião 12, 42] 
Cerezo Osaka            2-1  Shimizu S-Pulse                6,063 
  [Ryuya Nishio 22, Hiroshi Kiyotake 84 – Katsuhiro Nakayama 5] 
Sanfrecce Hiroshima     2-1  Consadole Sapporo              3,821 
  [Kosei Shibasaki 2, Yoshifumi Kashiwa 8 – Anderson Lopes 43 pen] 
Sagan Tosu              5-0  Vegalta Sendai                 4,604 
  [Keita Yamashita 5, Eduardo 25, Tomoya Koyamatsu 39, 
   Yuta Higuchi 56, Noriyoshi Sakai 90+] 
[Jul 27] 
Gamba Osaka             2-1  Oita Trinita                   4,205 
  [Leandro Pereira 84, Takashi Usami 90+ - Henrique Trevisan 60] 

Round 4 
[Mar 13] 
Tokushima Vortis        1-2  Avispa Fukuoka                 4,203 
  [Yuki Kakita 2 – Emil Salomonsson 53, Takeshi Kanamori 68 pen] 
Yokohama FC             1-4  Cerezo Osaka                   2,857 
  [Ryo Germain 55 – Yuta Toyokawa 25, Yoshito Okubo 60, 
   Mutsuki Kato 87, Toshiyuki Takagi 90+] 
Kashima Antlers         1-1  Sanfrecce Hiroshima            6,829 
  [Ryotaro Araki 69 – Yuya Asano 30] 
Shonan Bellmare         3-1  Vegalta Sendai                 3,642 
  [Ryo Takahashi 2, Shintaro Nago 54, Shuto Machino 62 – 
   Yoshiki Matsushita 70] 
Kawasaki Frontale       1-0  Kashiwa Reysol                 4,744 
  [Akihiro Ienaga 80] 
Vissel Kobe             0-1  Nagoya Grampus                 8,934 
  [Sho Inagaki 19] 
[Mar 14] 
Yokohama F. Marinos     3-0  Urawa Red Diamonds             4,864 
  [Daizen Maeda 3, 26, Ryuta Koike 55] 
Shimizu S-Pulse         0-0  Sagan Tosu                     7,715 
Oita Trinita            1-1  FC Tokyo                       9,590 
  [Yamato Machida 76 – Ryoma Watanabe 28] 
[Jul 30] 
Consadole Sapporo       0-2  Gamba Osaka                    3,845 
  [Shinya Yajima 29, Leandro Pereira 53] 

Round 5 [Mar 17] 
FC Tokyo                3-2  Shonan Bellmare                4,133 
  [Kyosuke Tagawa 37, Diego Oliveira 40, Tsuyoshi Watanabe 81 – 
   Naoki Yamada 27, Ryo Takahashi 79] 
Urawa Red Diamonds      0-0  Consadole Sapporo              4,571 
Avispa Fukuoka          1-0  Kashima Antlers                4,510 
  [Takeshi Kanamori 85] 
Vissel Kobe             1-1  Kawasaki Frontale              7,446 
  [Ryuho Kikuchi 90+ - Leandro Damião 72] 
Sanfrecce Hiroshima     1-0  Shimizu S-Pulse                4,145 
  [Hayato Araki 59] 
Nagoya Grampus          3-0  Yokohama FC                    8,457 
  [Naoki Maeda 52, Mateus 63, Ryogo Yamasaki 90+] 
Yokohama F. Marinos     1-0  Tokushima Vortis               4,787 
  [Daizen Maeda 10] 
Cerezo Osaka            1-0  Oita Trinita                   5,230 
  [Tatsuhiro Sakamoto 87] 
Sagan Tosu              2-0  Kashiwa Reysol                 5,119 
  [Daichi Hayashi 29, 64] 
[Aug 3] 
Vegalta Sendai          0-1  Gamba Osaka                    4,940 
  [Patric 35] 

Round 6 
[Mar 20] 
Consadole Sapporo       3-4  Vissel Kobe                    9,512 
  [Anderson Lopes 45 pen, 45+ pen, 46 – Hotaru Yamaguchi 53, 86, 
   Kyogo Furuhashi 57, 67 pen] 
[Mar 21] 
FC Tokyo                2-1  Vegalta Sendai                 4,402 
  [Kyosuke Tagawa 26, Diego Oliveira 43 – Koji Hachisuka 24] 
Tokushima Vortis        2-1  Yokohama FC                    5,180 
  [Ryuji Sugimoto (Y) 42 og, Taisei Miyashiro 73 – 
   Yutaro Hakamata 58] 
Sagan Tosu              0-0  Avispa Fukuoka                 9,631 
Oita Trinita            1-3  Sanfrecce Hiroshima            6,231 
  [Shun Nagasawa 52 – Toshihiro Aoyama 66, Hayao Kawabe 87, 
   Shun Ayukawa 90+] 
Urawa Red Diamonds      0-5  Kawasaki Frontale              4,679 
  [Yu Kobayashi 42, 53, Leandro Damião 49, Reo Hatate 51, 
   Yasuto Wakizaka 67] 
Shonan Bellmare         0-0  Cerezo Osaka                   3,585 
Kashima Antlers         0-1  Nagoya Grampus                 7,809 
  [Sho Inagaki 59] 
Kashiwa Reysol          1-2  Shimizu S-Pulse                3,236 
  [Yuta Kamiya 66 – Yoshinori Suzuki 4, Thiago Santana 28] 
[Aug 6] 
Gamba Osaka             2-3  Yokohama F. Marinos            4,459 
  [Leandro Pereira 56 pen, Patric 90+ - Élber 32, 
   Marcos Júnior 48, Kota Mizunuma 74] 

Round 7 
[Apr 2] 
Cerezo Osaka            1-0  Sagan Tosu                     7,014 
  [Hiroaki Okuno 46] 
[Apr 3] 
Yokohama F. Marinos     1-1  Shonan Bellmare                9,152 
  [Élber 65 – Naoki Yamada 75] 
Vegalta Sendai          0-2  Vissel Kobe                    4,619 
  [Kyogo Furuhashi 15, Ryuho Kikuchi 21] 
Nagoya Grampus          0-0  FC Tokyo                      15,035 
Sanfrecce Hiroshima     0-0  Gamba Osaka                    8,665 
Avispa Fukuoka          1-2  Consadole Sapporo              4,432 
  [Tatsuki Nara 52 – Anderson Lopes 30, Akito Fukumori 54] 
Urawa Red Diamonds      2-1  Kashima Antlers                9,975 
  [Takahiro Akimoto 37, Tomoaki Makino 66 pen – Ikuma Sekigawa 45] 
Yokohama FC             1-1  Kashiwa Reysol                 3,941 
  [Masakazu Tashiro 38 – Takuma Ominami 90] 
Kawasaki Frontale       2-0  Oita Trinita                   9,810 
  [Kaoru Mitoma 39, 66] 
[Apr 4] 
Shimizu S-Pulse         0-3  Tokushima Vortis               7,464 
  [Taisei Miyashiro 28, Ken Iwao 54 pen, Yuki Kakita 90+] 

Round 8 
[Apr 6] 
Yokohama F. Marinos     1-0  Cerezo Osaka                   7,980 
  [Ado Onaiwu 87] 
[Apr 7] 
Kashima Antlers         2-1  Kashiwa Reysol                 4,550 
  [Ayase Ueda 63, Ryohei Shirasaki 88 – Hayato Nakama 65] 
FC Tokyo                2-1  Consadole Sapporo              6,236 
  [Diego Oliveira 61, 69 pen – Anderson Lopes 83] 
Kawasaki Frontale       1-0  Sagan Tosu                     9,173 
  [Daiya Tono 65] 
Yokohama FC             0-3  Sanfrecce Hiroshima            1,899 
  [Yuya Asano 20, 35, Kosei Shibasaki 40] 
Shonan Bellmare         0-0  Nagoya Grampus                 5,285 
Shimizu S-Pulse         0-2  Urawa Red Diamonds             5,548 
  [Takuya Iwanami 40, Kenyu Sugimoto 90] 
Gamba Osaka             0-0  Avispa Fukuoka                 5,604 
Vissel Kobe             1-0  Oita Trinita                   5,180 
  [Kyogo Furuhashi 11] 
Tokushima Vortis        1-0  Vegalta Sendai                 3,515 
  [Takeru Kishimoto 24] 

Round 9 
[Apr 10] 
Sanfrecce Hiroshima     0-1  Shonan Bellmare                7,085 
  [Satoshi Tanaka 56] 
Cerezo Osaka            2-2  Avispa Fukuoka                 4,607 
  [Motohiko Nakajima 69, Mutsuki Kato 76 – Masakazu Yoshioka 67, 
   Juanma Delgado 88] 
[Apr 11] 
Consadole Sapporo       2-2  Kashima Antlers               10,342 
  [Shunta Tanaka 26, Anderson Lopes 70 pen – Katsuya Nagato 9, 
   Ayase Ueda 20] 
Vegalta Sendai          0-0  Yokohama F. Marinos            4,355 
FC Tokyo                2-4  Kawasaki Frontale             17,615 
  [Adailton 59, Takuya Uchida 84 – Akihiro Ienaga 8, 17, 
   Kaoru Mitoma 61, Leandro Damião 75] 
Sagan Tosu              3-0  Yokohama FC                    7,334 
  [Keita Yamashita 19, 70, Fuchi Honda 50] 
Oita Trinita            0-3  Nagoya Grampus                 5,919 
  [Ryogo Yamasaki 33, Keisuke Saka (O) 44 og, 
   Yoichiro Kakitani 90+] 
Urawa Red Diamonds      1-0  Tokushima Vortis               9,972 
  [Takahiro Sekine 60] 
Kashiwa Reysol          1-0  Gamba Osaka                    5,555 
  [Hidekazu Otani 76] 
Vissel Kobe             1-1  Shimizu S-Pulse                8,350 
  [Kyogo Furuhashi 88 – Elsinho 74] 

Round 10 
[Apr 16] 
Consadole Sapporo       1-3  Yokohama F. Marinos            9,222 
  [Anderson Lopes 47 – Ado Onaiwu 80, Daizen Maeda 82, Élber 90+] 
[Apr 17] 
Yokohama FC             2-2  Vegalta Sendai                 2,997 
  [Yutaro Hakamata 17, Kosuke Saito 68 – Takuma Nishimura 82, 
   Kyohei Yoshino 90+] 
Tokushima Vortis        0-1  Kashima Antlers                5,748 
  [Koki Machida 31] 
Avispa Fukuoka          1-0  FC Tokyo                       3,981 
  [Bruno Mendes 58] 
Oita Trinita            0-1  Kashiwa Reysol                 5,237 
  [Ataru Esaka 53] 
Shonan Bellmare         0-0  Vissel Kobe                    4,796 
[Apr 18] 
Kawasaki Frontale       1-1  Sanfrecce Hiroshima            9,720 
  [Akihiro Ienaga 38 – Tsukasa Morishima 65] 
Nagoya Grampus          1-2  Sagan Tosu                     9,552 
  [Sho Inagaki 85 – Daichi Hayashi 6, Noriyoshi Sakai 45] 
Cerezo Osaka            1-0  Urawa Red Diamonds             4,672 
  [Yusuke Maruhashi 66] 
Gamba Osaka             0-0  Shimizu S-Pulse                4,819 

Round 11 
[Mar 3] 
Kawasaki Frontale       3-2  Cerezo Osaka                   4,756 
  [Leandro Damião 7, 47, Kaoru Mitoma 62 – Yoshito Okubo 5, 22] 
[Apr 22] 
Nagoya Grampus          2-0  Gamba Osaka                    7,463 
  [Ryogo Yamasaki 29, Yuki Soma 55] 
[Apr 24] 
Consadole Sapporo       2-1  Vegalta Sendai                 4,336 
  [Tsuyoshi Ogashiwa 55, Jay Bothroyd 88 – Chihiro Kato 16] 
FC Tokyo                1-2  Sagan Tosu                     4,914 
  [Masato Morishige 53 – Noriyoshi Sakai 18, Yuta Higuchi 34] 
Yokohama F. Marinos     5-0  Yokohama FC                   12,297 
  [Marcos Júnior 29 pen, Ado Onaiwu 34, 68, Daizen Maeda 71, 
   Léo Ceará 78] 
Sanfrecce Hiroshima     1-2  Avispa Fukuoka                 7,290 
  [Shunki Higashi 28 – Sho Sasaki (S) 9 og, Hiroyuki Mae 58] 
Kashiwa Reysol          5-1  Tokushima Vortis               4,374 
  [Hiroto Goya 9, 64, Ataru Esaka 27, Keiya Shiihashi 30, 
   Hayato Nakama 48 – Taisei Miyashiro 74] 
Kashima Antlers         1-1  Vissel Kobe                   10,223 
  [Ayase Ueda 64 – Kyogo Furuhashi 28] 
[Apr 25] 
Shimizu S-Pulse         1-1  Shonan Bellmare                7,767 
  [Thiago Santana 60 – Wellington 88] 
Urawa Red Diamonds      3-2  Oita Trinita                   9,270 
  [Daigo Nishi 3, Tomoaki Makino 75, Tatsuya Tanaka 82 – 
   Yamato Machida 24, 41] 

Round 12 
[May 1] 
Vegalta Sendai          1-0  Kashiwa Reysol                 4,292 
  [Takuma Nishimura 68] 
FC Tokyo                0-3  Yokohama F. Marinos                0 
  [Ado Onaiwu 8, 52, 61] 
Avispa Fukuoka          2-0  Urawa Red Diamonds             6,906 
  [Bruno Mendes 8, John Mary 86] 
Vissel Kobe             3-0  Sanfrecce Hiroshima                0 
  [Kyogo Furuhashi 11, 25, Yuya Nakasaka 31] 
Sagan Tosu              2-0  Tokushima Vortis               6,950 
  [Keita Yamashita 55, Keiya Sento 75] 
Yokohama FC             0-3  Kashima Antlers                4,896 
  [Ryohei Shirasaki 12, Shoma Doi 45, Koki Machida 80] 
[May 2] 
Oita Trinita            1-0  Shimizu S-Pulse                7,246 
  [Yamato Machida 38] 
Shonan Bellmare         0-0  Consadole Sapporo              4,956 
Cerezo Osaka            1-1  Gamba Osaka                        0 
  [Motohiko Nakajima 74 – Patric 82 pen] 
[May 4] 
Kawasaki Frontale       3-2  Nagoya Grampus                 4,954 
  [Jesiel 31, Miki Yamane 50, Yuichi Maruyama (N) 59 og – 
   Sho Inagaki 73, Mateus 83] 

Round 13 
[May 8] 
Sagan Tosu              0-0  Sanfrecce Hiroshima            6,679 
Nagoya Grampus          1-0  Cerezo Osaka                   4,898 
  [Yutaka Yoshida 66] 
Gamba Osaka             0-2  Kawasaki Frontale                  0 
  [Leandro Damião 41, Kaoru Mitoma 76] 
[May 9] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Vissel Kobe                    4,977 
  [Thomas Vermaelen (V) 41 og, Jun Amano 80] 
Shimizu S-Pulse         1-1  Yokohama FC                    8,097 
  [Thiago Santana 58 – Kohei Tezuka 63] 
Avispa Fukuoka          1-0  Kashiwa Reysol                 4,688 
  [Takaaki Shichi 48] 
Shonan Bellmare         2-0  Oita Trinita                   4,943 
  [Shintaro Nago 17, Wellington 90+] 
Tokushima Vortis        1-2  Consadole Sapporo              4,954 
  [Taisei Miyashiro 45 – Anderson Lopes 56, 78] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Vegalta Sendai                 4,750 
  [Kasper Junker 58, Yuki Abe 75] 
Kashima Antlers         3-0  FC Tokyo                       7,346 
  [Koki Machida 22, Yuta Matsumura 45, Ayase Ueda 87] 

Round 14 
[May 15] 
Vegalta Sendai          0-1  Avispa Fukuoka                 6,249 
  [Daiki Watari 90+] 
Shimizu S-Pulse         0-3  Nagoya Grampus                 8,524 
  [Yoichiro Kakitani 24, Mateus 50, 89] 
Kashima Antlers         5-3  Yokohama F. Marinos           11,630 
  [Shoma Doi 40, 46, 53 pen, Ryotaro Araki 55, Ayase Ueda 77 – 
   Ado Onaiwu 25, 74, Jun Amano 90] 
Kashiwa Reysol          0-4  FC Tokyo                       4,484 
  [Diego Oliveira 11, Adailton 17, 18, Hirotaka Mita 90+] 
Sanfrecce Hiroshima     0-1  Tokushima Vortis               3,190 
  [Takeru Kishimoto 63] 
Oita Trinita            1-1  Sagan Tosu                     5,037 
  [Shun Nagasawa 82 – Keita Yamashita 11] 
Vissel Kobe             1-1  Cerezo Osaka                   4,333 
  [Thomas Vermaelen 90+ - Tatsuhiro Sakamoto 75] 
Yokohama FC             2-0  Shonan Bellmare                4,770 
  [Yota Maejima 5, Takuya Matsuura 65] 
[May 16] 
Kawasaki Frontale       2-0  Consadole Sapporo              4,932 
  [Kaoru Mitoma 49, Yu Kobayashi 90+] 
Gamba Osaka             0-3  Urawa Red Diamonds                 0 
  [Kasper Junker 16, 40, Tatsuya Tanaka 20] 

Round 15 
[May 22] 
Consadole Sapporo       2-0  Shimizu S-Pulse                3,334 
  [Anderson Lopes 51, Takuro Kaneko 55] 
Vegalta Sendai          2-1  Oita Trinita                   5,045 
  [Takuma Nishimura 5, Chihiro Kato 75 – Shun Nagasawa 12] 
Sagan Tosu              2-1  Kashima Antlers                7,079 
  [Keita Yamashita 50, Yuta Higuchi 79 – Yuta Matsumura 14] 
Kawasaki Frontale       3-1  Yokohama FC                    4,942 
  [Akihiro Ienaga 19 pen, Ao Tanaka 28, Kaoru Mitoma 47 – 
   Kléber 63] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Vissel Kobe                    4,917 
  [Tatsuya Tanaka 47, Kasper Junker 85] 
Yokohama F. Marinos     1-1  Kashiwa Reysol                 4,941 
  [Ken Matsubara 86 – Ippei Shinozuka 82] 
Avispa Fukuoka          2-1  Shonan Bellmare                4,117 
  [Bruno Mendes 65, Douglas Groli 71 – Shintaro Nago 32] 
Tokushima Vortis        0-0  Nagoya Grampus                 5,738 
FC Tokyo                1-0  Gamba Osaka                    4,886 
  [Diego Oliveira 1] 
[May 23] 
Cerezo Osaka            1-2  Sanfrecce Hiroshima                0 
  [Hiroaki Okuno 47 - Júnior Santos 50, Yuya Asano 59] 

Round 16 
[May 26] 
Consadole Sapporo       0-0  Sagan Tosu                     3,362 
Kashima Antlers         1-0  Cerezo Osaka                   5,977 
  [Ryotaro Araki 72] 
Kashiwa Reysol          1-2  Vissel Kobe                    4,353 
  [Keiya Shiihashi 62 – Yuta Goke 46, Naoki Kawaguchi (K) 52 og] 
Yokohama FC             1-1  Avispa Fukuoka                 3,311 
  [Kléber 26 – Bruno Mendes 59] 
Sanfrecce Hiroshima     2-2  Urawa Red Diamonds             3,681 
  [Rhayner 23, Hayao Kawabe 90+ - Kasper Junker 15, 
   Shinzo Koroki 84 pen] 
Shonan Bellmare         1-1  Kawasaki Frontale              4,947 
  [Naoki Yamada 56 - Leandro Damião 82] 
Shimizu S-Pulse         3-0  FC Tokyo                       4,919 
  [Thiago Santana 14, Valdo 45, Eiichi Katayama 49] 
Oita Trinita            0-1  Yokohama F. Marinos            3,545 
  [Daizen Maeda 82] 
Nagoya Grampus          0-1  Vegalta Sendai                 4,999 
  [Quenten Martinus 42] 
[May 27] 
Gamba Osaka             2-1  Tokushima Vortis                   0 
  [Patric 27, Takashi Usami 72 – Ken Iwao 67 pen] 

Round 17 
[May 29] 
Kashiwa Reysol          1-2  Consadole Sapporo              4,270 
  [Cristiano 35 – Tsuyoshi Ogashiwa 19, Daihachi Okamura 40] 
[May 30] 
Yokohama F. Marinos     2-1  Shimizu S-Pulse                4,945 
  [Élber 4, Léo Ceará 89 – Thiago Santana 41] 
FC Tokyo                0-0  Sanfrecce Hiroshima            4,954 
Vissel Kobe             1-1  Sagan Tosu                     4,795 
  [Douglas 28 – Keiya Sento 1] 
Vegalta Sendai          1-1  Cerezo Osaka                   8,346 
  [Quenten Martinus 79 – Tiago 53] 
Tokushima Vortis        1-1  Shonan Bellmare                5,167 
  [Cacá 13 – Shuto Machino 23] 
Oita Trinita            2-1  Avispa Fukuoka                 5,793 
  [Shun Nagasawa 7, Henrique Trevisan 70 – Jordy Croux 77 pen] 
Gamba Osaka             2-0  Yokohama FC                        0 
  [Leandro Pereira 42 pen, 55] 
Urawa Red Diamonds      0-0  Nagoya Grampus                 4,685 
Kawasaki Frontale       2-1  Kashima Antlers                4,958 
  [Leandro Damião 19, Yu Kobayashi 90+ - Ayase Ueda 61] 

Round 18 
[Apr 14] 
Cerezo Osaka            1-2  Tokushima Vortis               2,711 
  [Ryosuke Shindo 34 – Taisei Miyashiro 15, 
   Ryuya Nishio (C) 90 og] 
Sagan Tosu              0-1  Gamba Osaka                    4,512 
  [Takashi Usami 68] 
[Jun 19] 
Avispa Fukuoka          1-2  Vissel Kobe                    4,707 
  [Yuya Yamagishi 19 – Kyogo Furuhashi 2, Andrés Iniesta 80 pen] 
Consadole Sapporo       2-0  Oita Trinita                   3,736 
  [Takuro Kaneko 9, 21] 
Yokohama FC             0-1  FC Tokyo                       3,537 
  [Adailton 31] 
Sanfrecce Hiroshima     1-0  Kashiwa Reysol                 4,754 
  [Sho Sasaki 78] 
[Jun 20] 
Kashima Antlers         1-1  Vegalta Sendai                 9,312 
  [Juan Alano 90+ - Takuma Nishimura 63] 
Urawa Red Diamonds      2-3  Shonan Bellmare                4,810 
  [Kasper Junker 9, 53 – Naoki Yamada 27, Wellington 70, 
   Takuya Okamoto 87] 
[Jul 17] 
Shimizu S-Pulse         0-2  Kawasaki Frontale              9,015 
  [Yasuto Wakizaka 17, Ryota Oshima 50] 
[Aug 12] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Nagoya Grampus                 4,828 
  [Kenyu Sugimoto 13, Marcos Júnior 33 pen] 

Round 19 
[Apr 14] 
Kawasaki Frontale       3-1  Avispa Fukuoka                 6,958 
  [Daiya Tono 19, Kei Chinen 55, Miki Yamane 90+ - 
   Emil Salomonsson 45] 
Nagoya Grampus          1-0  Sanfrecce Hiroshima            7,986 
  [Yuichi Maruyama 22] 
[Jun 2] 
Shonan Bellmare         0-0  Gamba Osaka                    4,610 
[Jun 23] 
Vissel Kobe             5-0  Yokohama FC                    4,252 
  [Douglas 26, Kyogo Furuhashi 31, 34, 62, Ryuho Kikuchi 67] 
Vegalta Sendai          2-3  Shimizu S-Pulse                5,054 
  [Kyohei Yoshino 22, Yoshiki Matsushita 83 – Yuito Suzuki 12, 
   Akira Silvano Disarò 72, Thiago Santana 84] 
Kashiwa Reysol          0-2  Urawa Red Diamonds             3,263 
  [Tomoya Ugajin 64, Kai Shibato 81] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Sagan Tosu                     5,786 
  [Marcos Júnior 63, Takuya Wada 87] 
Tokushima Vortis        0-1  FC Tokyo                       3,170 
  [Kyosuke Tagawa 5] 
Oita Trinita            0-0  Kashima Antlers                4,208 
[Sep 8] 
Consadole Sapporo       0-3  Cerezo Osaka                   3,201 
  [Naoyuki Fujita 45, Riki Matsuda 51, Yoshito Okubo 88] 

Round 20 
[May 12] 
Gamba Osaka             1-2  Sanfrecce Hiroshima                0 
  [Kazunari Ichimi 44 – Sho Sasaki 36, Hayao Kawabe 65] 
Kawasaki Frontale       2-2  Vegalta Sendai                 4,752 
  [Yu Kobayashi 3, Kaoru Mitoma 83 – Shogo Nakahara 74, 
   Quenten Martinus 90+] 
[Jun 27] 
Yokohama FC             1-1  Shimizu S-Pulse                4,587 
  [Kazuma Watanabe 45 – Valdo 81] 
Tokushima Vortis        0-1  Yokohama F. Marinos            5,488 
  [Takeru Kishimoto (T) 27 og] 
Kashima Antlers         4-0  Consadole Sapporo              7,953 
  [Tomoya Inukai 10, Diego Pituca 48, Keigo Tsunemoto 63, 
   Everaldo 68] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Avispa Fukuoka                 4,724 
  [Yoshio Koizumi 11, Takahiro Akimoto 76] 
FC Tokyo                3-0  Oita Trinita                   4,819 
  [Leandro 24, Diego Oliveira 45, Ryoya Ogawa 47] 
Shonan Bellmare         2-4  Kashiwa Reysol                 4,242 
  [Shuto Machino 18, Wellington 78 – Pedro Raúl 50 pen, 90+12, 
   Takuma Ominami 90+3, Cristiano 90+9] 
[Jul 17] 
Cerezo Osaka            1-1  Vissel Kobe                    4,539 
  [Koji Toriumi 89 – Kyogo Furuhashi 30] 
Sagan Tosu              3-1  Nagoya Grampus                 8,476 
  [Yoshihiro Nakano 48, Noriyoshi Sakai 51, Tomoya Koyamatsu 80 – 
   Eduardo (S) 39 og] 

Round 21 
[May 12] 
Nagoya Grampus          0-2  Kashima Antlers                4,844 
  [Tomoya Inukai 32, Daiki Sugioka 86] 
[Jun 2] 
Yokohama FC             0-2  Kawasaki Frontale              4,855 
  [Yu Kobayashi 39, 67] 
[Jul 3] 
Vissel Kobe             3-1  Shonan Bellmare                4,806 
  [Kyogo Furuhashi 17, Hotaru Yamaguchi 45, Yuya Nakasaka 63 – 
   Tarik Elyounoussi 12] 
Vegalta Sendai          0-0  Urawa Red Diamonds             8,243 
Kashiwa Reysol          1-2  Yokohama F. Marinos            3,875 
  [Mao Hosoya 89 – Ado Onaiwu 76, Daizen Maeda 80] 
Sanfrecce Hiroshima     1-1  Sagan Tosu                     5,444 
  [Júnior Santos 62 – Noriyoshi Sakai 90+] 
[Jul 4] 
Consadole Sapporo       1-0  Tokushima Vortis               4,444 
  [Shota Fukuoka (T) 88 og] 
Shimizu S-Pulse         1-0  Oita Trinita                   6,772 
  [Teruki Hara 67] 
[Jul 17] 
Avispa Fukuoka          0-1  Gamba Osaka                    6,591 
  [Patric 85] 
[Jul 21] 
Cerezo Osaka            3-3  FC Tokyo                       4,067 
  [Mutsuki Kato 46, Tatsuhiro Sakamoto 57, Tiago 74 – 
   Leandro 13, 82, Diego Oliveira 39] 

Round 22 
[Apr 29] 
Nagoya Grampus          0-4  Kawasaki Frontale              9,693 
  [Reo Hatate 3, Leandro Damião 10, 23, Daiya Tono 84] 
[Jul 10] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Avispa Fukuoka                 4,873 
  [Tatsuki Nara (A) 22 og, Ado Onaiwu 28] 
Vegalta Sendai          1-1  Consadole Sapporo              7,885 
  [Takumi Mase 31 – Lucas Fernandes 4] 
Oita Trinita            1-0  Urawa Red Diamonds             9,384 
  [Yamato Machida 12] 
[Jul 11] 
Sanfrecce Hiroshima     0-1  Yokohama FC                    4,435 
  [Keijiro Ogawa 11] 
Tokushima Vortis        2-2  Shimizu S-Pulse                5,091 
  [Masaki Watai 14, Yudai Konishi 87 – Teruki Hara 2, 
   Cacá (T) 19 og] 
Kashiwa Reysol          2-1  Kashima Antlers                3,854 
  [Cristiano 53, Pedro Raúl 57 – Tomoya Inukai 89] 
Shonan Bellmare         0-1  FC Tokyo                       4,685 
  [Kensuke Nagai 83] 
[Jul 21] 
Gamba Osaka             1-2  Vissel Kobe                    4,998 
  [Patric 19 – Douglas 27, Junya Tanaka 31] 
[Jul 24] 
Sagan Tosu              3-3  Cerezo Osaka                   8,330 
  [Noriyoshi Sakai 1, Tomoya Koyamatsu 8, Yuta Higuchi 45 – 
   Mutsuki Kato 18, 68, Tatsuhiro Sakamoto 87 pen] 

Round 23 [Aug 9] 
Consadole Sapporo       2-1  Urawa Red Diamonds             8,330 
  [Kazuki Fukai 8, Tsuyoshi Ogashiwa 58 – Takahiro Akimoto 66] 
Yokohama FC             2-0  Nagoya Grampus                 4,222 
  [Shinnosuke Nakatani (N) 9 og, Yusuke Matsuo 33] 
Shimizu S-Pulse         2-2  Yokohama F. Marinos            7,890 
  [Eiichi Katayama 4, Kenta Nishizawa 60 - Marcos Júnior 39, 
   Élber 47] 
Vissel Kobe             1-2  Kashiwa Reysol                 8,707 
  [Yutaro Oda 70 – Cristiano 65, Mao Hosoya 90+] 
Shonan Bellmare         1-2  Kashima Antlers                4,473 
  [Yuki Ohashi 13 – Tomoya Inukai 29, 90+] 
Cerezo Osaka            0-0  Vegalta Sendai                 4,200 
Tokushima Vortis        2-1  Gamba Osaka                    6,415 
  [Taisei Miyashiro 30, Kazuki Nishiya 45 – Tiago Alves 90+] 
Avispa Fukuoka          1-1  Sanfrecce Hiroshima            5,182 
  [Hiroyuki Mae 90+ - Júnior Santos 67 pen] 
Sagan Tosu              1-0  FC Tokyo                       8,096 
  [Keiya Sento 7] 
Oita Trinita            0-2  Kawasaki Frontale              7,817 
  [Leandro Damião 10, Daiya Tono 77] 

Round 24 
[Aug 13] 
Shimizu S-Pulse         0-1  Gamba Osaka                    6,865 
  [Hiroto Yamami 82] 
[Aug 14] 
Consadole Sapporo       3-2  FC Tokyo                       7,437 
  [Tsuyoshi Ogashiwa 41, Ryota Aoki 49, 64 – Adailton 2, 45] 
Vegalta Sendai          0-0  Yokohama FC                    5,827 
Urawa Red Diamonds      2-1  Sagan Tosu                     4,704 
  [Takahiro Akimoto 36, Ataru Esaka 84 pen – Keita Yamashita 45] 
Kashiwa Reysol          0-0  Kawasaki Frontale              3,931 
[Aug 15] 
Yokohama F. Marinos     5-1  Oita Trinita                   4,752 
  [Daizen Maeda 30, 75, 83, Léo Ceará 45, 55 – Kohei Isa 39] 
Nagoya Grampus          1-0  Shonan Bellmare               18,135 
  [Kim Min-Tae 74] 
Kashima Antlers         3-0  Tokushima Vortis               7,139 
  [Ryotaro Araki 5, 80, Koki Machida 90] 
Avispa Fukuoka          2-1  Cerezo Osaka                   4,063 
  [Yuya Yamagishi 39, Jordy Croux 90+ - Adam Taggart 45] 
[Sep 5] 
Sanfrecce Hiroshima     1-1  Vissel Kobe                    5,438 
  [Shunki Higashi 66 – Daiju Sasaki 72] 

Round 25 
[Aug 21] 
Yokohama F. Marinos     5-0  Vegalta Sendai                 4,857 
  [Léo Ceará 26, 62, 70, Marcos Júnior 67, Jun Amano 90+] 
Vissel Kobe             1-0  Kashima Antlers                6,426 
  [Hotaru Yamaguchi 79] 
Kashiwa Reysol          1-3  Sagan Tosu                     4,497 
  [Cristiano 37 – Yuta Higuchi 13, Tomoya Koyamatsu 31, 55] 
Shonan Bellmare         1-1  Shimizu S-Pulse                4,417 
  [Wellington 30 – Yuito Suzuki 45] 
Gamba Osaka             0-0  FC Tokyo                       4,973 
Sanfrecce Hiroshima     1-1  Kawasaki Frontale              4,885 
  [Yoshifumi Kashiwa 27 - Leandro Damião 73] 
Tokushima Vortis        0-1  Urawa Red Diamonds             7,046 
  [Takahiro Sekine 62] 
Oita Trinita            1-1  Consadole Sapporo              5,188 
  [Hiroto Goya 11 – Tsuyoshi Ogashiwa 67] 
Cerezo Osaka            3-1  Yokohama FC                    4,651 
  [Tiago 34, 37, Tatsuhiro Sakamoto 55 – Kazuma Watanabe 19] 
[Aug 22] 
Nagoya Grampus          1-0  Avispa Fukuoka                12,172 
  [Jakub Świerczok 49] 

Round 26 [Aug 25] 
Consadole Sapporo       0-2  Nagoya Grampus                 3,106 
  [Sho Inagaki 30, 45] 
Vegalta Sendai          1-2  FC Tokyo                       3,096 
  [Hisashi Appiah Tawiah 62 – Joan Oumari 17, 
   Diego Oliveira 90+ pen] 
Urawa Red Diamonds      1-0  Sanfrecce Hiroshima            4,425 
  [Kasper Junker 15] 
Yokohama FC             3-1  Gamba Osaka                    3,892 
  [Arthur Silva 45, Felipe Vizeu 80, Reo Yasunaga 90+ - 
   Yuji Ono 48] 
Shimizu S-Pulse         0-4  Kashima Antlers                4,356 
  [Ayase Ueda 18, Arthur Caíke 44, Ryuji Izumi 81, 
   Yasushi Endo 88] 
Avispa Fukuoka          1-0  Kawasaki Frontale              4,461 
  [Jordy Croux 66] 
Sagan Tosu              0-4  Yokohama F. Marinos            5,907 
  [Daizen Maeda 41, Léo Ceará 53 pen, Kota Mizunuma 83, 
   Teruhito Nakagawa 89] 
Oita Trinita            1-3  Vissel Kobe                    5,488 
  [Yuki Kagawa 2 – Gotoku Sakai 9, Andrés Iniesta 45 pen, 
   Ryuho Kikuchi 87] 
Cerezo Osaka            1-5  Shonan Bellmare                4,508 
  [Hiroshi Kiyotake 84 pen – Shota Kobayashi 4, Tarik Elyounoussi 
   27, Akimi Barada 42, Yuki Ohashi 52, Kazuki Oiwa 67] 
Tokushima Vortis        0-1  Kashiwa Reysol                 3,384 
  [Yusuke Segawa 38] 

Round 27 
[Aug 28] 
Consadole Sapporo       0-2  Kawasaki Frontale              5,610 
  [Yu Kobayashi 34, Daiya Tono 39] 
Vissel Kobe             0-1  FC Tokyo                       5,228 
  [Leandro 83] 
Yokohama F. Marinos     0-2  Kashima Antlers                4,892 
  [Ryotaro Araki 15, Ayase Ueda 30] 
Sanfrecce Hiroshima     4-1  Oita Trinita                   4,106 
  [Ezequiel 27, Hayato Araki 49, Júnior Santos 76, 82 – 
   Naoki Nomura 9 pen] 
Gamba Osaka             0-1  Cerezo Osaka                   4,976 
  [Riku Matsuda 51] 
[Aug 29] 
Nagoya Grampus          1-1  Shimizu S-Pulse               12,424 
  [Naoki Maeda 57 – Thiago Santana 74] 
Kashiwa Reysol          2-1  Yokohama FC                    4,344 
  [Yusuke Segawa 29, Cristiano 71 – Kazuma Watanabe 33] 
Shonan Bellmare         0-0  Urawa Red Diamonds             4,635 
Vegalta Sendai          0-1  Sagan Tosu                     3,807 
  [Eduardo 66] 
Avispa Fukuoka          3-0  Tokushima Vortis               3,951 
  [Takeshi Kanamori 53, John Mary 87, 90+] 

Round 28 
[Sep 10] 
Nagoya Grampus          3-0  Tokushima Vortis               4,964 
  [Mateus 52, Joel Chima Fujita (T) 83 og, Mu Kanazaki 89 pen] 
[Sep 11] 
Kashima Antlers         0-3  Avispa Fukuoka                     0 
  [Juanma Delgado 26, 41, Yuya Yamagishi 64] 
Cerezo Osaka            0-2  Consadole Sapporo              4,927 
  [Douglas Oliveira 73, Ryota Aoki 75] 
Yokohama FC             0-2  Urawa Red Diamonds             4,992 
  [Koya Yuruki 34, Tomoaki Okubo 89] 
Oita Trinita            2-0  Shonan Bellmare                5,579 
  [Yuta Koide 32, Kohei Isa 86] 
Sanfrecce Hiroshima     1-3  Yokohama F. Marinos            4,058 
  [Douglas Vieira 8 – Daizen Maeda 36, Yuki Saneto 45, 
   Léo Ceará 60] 
Sagan Tosu              2-1  Shimizu S-Pulse                7,015 
  [Ryohei Shirasaki 58, Eduardo 74 – Thiago Santana 65] 
[Sep 12] 
Gamba Osaka             2-3  Vegalta Sendai                 4,777 
  [Shinya Yajima 39, Patric 60 pen – Cayman Togashi 37, 42, 
   Takuma Nishimura 79] 
FC Tokyo                0-1  Kashiwa Reysol                 4,987 
  [Mao Hosoya 9] 
[Sep 29] 
Kawasaki Frontale       3-1  Vissel Kobe                    4,932 
  [Leandro Damião 56 pen, Thomas Vermaelen (V) 72 og, 
   Akihiro Ienaga 85 – Yoshinori Muto 13] 

Round 29 [Sep 18] 
Kashima Antlers         3-1  Gamba Osaka                    3,586 
  [Ayase Ueda 52, Juan Alano 60, Shoma Doi 73 – 
   Tiago Alves 80 pen] 
Kashiwa Reysol          0-3  Sanfrecce Hiroshima            3,894 
  [Douglas Vieira 30, 54, 60] 
Shonan Bellmare         1-1  Avispa Fukuoka                 4,220 
  [Yuki Ohashi 90+ - Juanma Delgado 30 pen] 
Vissel Kobe             1-0  Consadole Sapporo              4,724 
  [Yuya Nakasaka 22] 
Tokushima Vortis        1-3  Kawasaki Frontale              4,464 
  [Kazunari Ichimi 38 – Kei Chinen 34 pen, 52, Yasuto Wakizaka 42] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Cerezo Osaka                   4,887 
  [Ataru Esaka 10, Koya Yuruki 59] 
FC Tokyo                4-0  Yokohama FC                    4,368 
  [Diego Oliveira 19, 43, Leandro 21, 86] 
Nagoya Grampus          2-1  Yokohama F. Marinos            9,953 
  [Shinnosuke Nakatani 12, Jakub Świerczok 46 – Kenyu Sugimoto 72]     
Shimizu S-Pulse         2-1  Vegalta Sendai                 5,453 
  [Thiago Santana 19, Noriaki Fujimoto 52 – Felippe Cardoso 60] 
Sagan Tosu              0-0  Oita Trinita                   6,472 

Round 30 
[Sep 24] 
Shimizu S-Pulse         0-2  Vissel Kobe                    7,314 
  [Yoshinori Muto 9, Leo Osaki 87] 
[Sep 25] 
Vegalta Sendai          0-1  Tokushima Vortis               4,613 
  [Hidenori Ishii 90] 
FC Tokyo                1-2  Urawa Red Diamonds             4,875 
  [Kyosuke Tagawa 1 – Hiroki Sakai 45, Ataru Esaka 66] 
Yokohama FC             2-2  Yokohama F. Marinos            4,957 
  [Saulo Mineiro 38, 89 - Marcos Júnior 62 pen, Daizen Maeda 77] 
Avispa Fukuoka          3-0  Sagan Tosu                     4,996 
  [Juanma Delgado 41, Yuya Yamagishi 68, Daiki Watari 90+] 
[Sep 26] 
Consadole Sapporo       0-2  Sanfrecce Hiroshima            4,999 
  [Sho Sasaki 3, Douglas Vieira 84 pen] 
Cerezo Osaka            1-2  Kashima Antlers                4,912 
  [Riki Harakawa 58 – Ayase Ueda 66, 82 pen] 
Nagoya Grampus          1-0  Oita Trinita                   9,422 
  [Sho Inagaki 8] 
Kawasaki Frontale       2-1  Shonan Bellmare                4,897 
  [Reo Hatate 66, Kei Chinen 90+ - Satoshi Tanaka 15] 
Gamba Osaka             2-1  Kashiwa Reysol                 4,886 
  [Takashi Usami 3, Shunya Suganuma 26 – Yuta Kamiya 86] 

Round 31 
[Oct 1] 
Shonan Bellmare         0-1  Yokohama F. Marinos            5,190 
  [Daizen Maeda 66] 
[Oct 2] 
Avispa Fukuoka          1-2  Shimizu S-Pulse                6,216 
  [John Mary 81 – Thiago Santana 27, Carlinhos Júnior 48] 
Vissel Kobe             5-1  Urawa Red Diamonds             7,923 
  [Yuya Osako 8, Andrés Iniesta 21, 34, Yoshinori Muto 53, 
   Bojan Krkić 84 – Yoshio Koizumi 49] 
Kashima Antlers         1-2  Yokohama FC                    7,208 
  [Ayase Ueda 46 – Tatsuki Seko 17, Ryo Germain 42] 
Kashiwa Reysol          1-1  Vegalta Sendai                 5,430 
  [Yuta Kamiya 78 – Cayman Togashi 10] 
Kawasaki Frontale       1-0  FC Tokyo                       9,789 
  [Leandro Damião 45] 
Gamba Osaka             1-5  Consadole Sapporo              9,987 
  [Patric 65 – Yoshiaki Komai 5, Lucas Fernandes 32, 
   Tomoki Takamine 40, Takuro Kaneko 47, Douglas Oliveira 88] 
[Oct 3] 
Tokushima Vortis        3-0  Sagan Tosu                     5,645 
  [Yuki Kakita 15, 41, Mushaga Bakenga 60] 
Sanfrecce Hiroshima     1-0  Nagoya Grampus                 7,885 
  [Yuya Asano 35] 
Oita Trinita            1-0  Cerezo Osaka                   6,989 
  [Yamato Machida 34] 

Round 32 
[Sep 22] 
Kashima Antlers         1-2  Kawasaki Frontale              4,925 
  [Juan Alano 61 – Kazuya Yamamura 83, Ten Miyagi 90+] 
FC Tokyo                1-1  Nagoya Grampus                 4,982 
  [Adailton 26 - Jakub Świerczok 43] 
Sanfrecce Hiroshima     0-1  Cerezo Osaka                   3,905 
  [Ryosuke Shindo 55] 
[Oct 16] 
Sagan Tosu              1-1  Shonan Bellmare                8,190 
  [Noriyoshi Sakai 73 – Shuto Machino 18] 
Urawa Red Diamonds      1-1  Gamba Osaka                   10,233 
  [Ataru Esaka 90 pen – Patric 90+ pen] 
Shimizu S-Pulse         0-1  Kashiwa Reysol                 7,979 
  [Hiromu Mitsumaru 53] 
Yokohama FC             5-3  Tokushima Vortis               5,349 
  [Yusuke Matsuo 9, Saulo Mineiro 20, 45, Yuya Takagi 68, 
   Kazuma Watanabe 90+ - Ken Iwao 35, Yuki Kakita 56, 66] 
Vissel Kobe             1-0  Avispa Fukuoka                11,301 
  [Douglas 86] 
Yokohama F. Marinos     2-1  Consadole Sapporo             11,502 
  [Kenyu Sugimoto 84, Daizen Maeda 88 – Daiki Suga 24] 
[Oct 17] 
Oita Trinita            2-0  Vegalta Sendai                 8,897 
  [Arata Watanabe 50, 60 pen] 

Round 33 
[Oct 22] 
Urawa Red Diamonds      5-1  Kashiwa Reysol                11,172 
  [Koya Yuruki 15, 23, Takahiro Sekine 21 pen, Kasper Junker 45, 
   Ataru Esaka 59 – Matheus Savio 33] 
[Oct 23] 
Vegalta Sendai          2-0  Sanfrecce Hiroshima            6,236 
  [Kunimitsu Sekiguchi 10, Ryoma Kida 90+] 
FC Tokyo                1-2  Kashima Antlers                9,748 
  [Ryoma Watanabe 75 - Arthur Caíke 45, Ayase Ueda 65] 
Tokushima Vortis        1-1  Oita Trinita                   6,488 
  [Taisei Miyashiro 70 – Yamato Machida 80] 
Shonan Bellmare         2-1  Yokohama FC                    6,212 
  [Yuki Ohashi 78, Naoki Yamada 89 – Yusuke Matsuo 63] 
Gamba Osaka             1-0  Sagan Tosu                     9,886 
  [Takashi Usami 10] 
[Oct 24] 
Consadole Sapporo       0-0  Avispa Fukuoka                 9,392 
Nagoya Grampus          2-2  Vissel Kobe                   19,257 
  [Naoki Maeda 6, Jakub Świerczok 14 – Yoshinori Muto 59, 
   Andrés Iniesta 81 pen] 
Kawasaki Frontale       1-0  Shimizu S-Pulse               11,576 
  [Leandro Damião 47] 
Cerezo Osaka            2-1  Yokohama F. Marinos            9,635 
  [Takashi Inui 6, Mutsuki Kato 21 – Yuki Saneto 43] 

Round 34 [Nov 3] 
Kawasaki Frontale       1-1  Urawa Red Diamonds            11,603 
  [Jesiel 33 – Hiroki Sakai 89] 
Yokohama F. Marinos     0-1  Gamba Osaka                   21,528 
  [Shu Kurata 55] 
FC Tokyo                4-0  Shimizu S-Pulse               18,209 
  [Adaílton 7, Ronaldo (S) 12 og, Diego Oliveira 24, 
   Masato Morishige 87] 
Yokohama FC             0-0  Sagan Tosu                     6,424 
Tokushima Vortis        0-1  Cerezo Osaka                   7,677 
  [Mutsuki Kato 11] 
Nagoya Grampus          2-0  Kashiwa Reysol                14,435 
  [Jakub Świerczok 34, Shinnosuke Nakatani 71] 
Sanfrecce Hiroshima     1-4  Kashima Antlers                9,626 
  [Ezequiel 34 - Arthur Caíke 3, 50, Keigo Tsunemoto 28, 
   Ryotaro Araki 71 pen] 
Avispa Fukuoka          1-0  Oita Trinita                   9,147 
  [John Mary 32] 
Consadole Sapporo       1-1  Shonan Bellmare                9,642 
  [Ryota Aoki 20 – Taiyo Hiraoka 64] 
Vissel Kobe             4-2  Vegalta Sendai                11,427 
  [Yoshinori Muto 3, Douglas 35, Hotaru Yamaguchi 62, 
   Lincoln 70 – Takumi Mase 6, Chihiro Kato 52] 

Round 35 
[Nov 6] 
Shimizu S-Pulse         2-2  Consadole Sapporo              8,373 
  [Thiago Santana 17, Yuta Taki 83 – Takuro Kaneko 23, 
   Kazuki Fukai 49] 
Vissel Kobe             1-0  Tokushima Vortis              11,807 
  [Yuya Osako 57] 
Yokohama F. Marinos     8-0  FC Tokyo                      18,307 
  [Daizen Maeda 10, 41 pen, 48, Marcos Júnior 21 pen, 
   Ryuta Koike 24, 69, Keigo Higashi (T) 84 og, Kota Mizunuma 86] 
[Nov 7] 
Vegalta Sendai          1-1  Nagoya Grampus                 8,341 
  [Takuma Nishimura 47 – Yoichiro Kakitani 14] 
Tokushima Vortis        1-0  Urawa Red Diamonds            16,518 
  [Shoma Doi 36] 
Sagan Tosu              3-1  Kawasaki Frontale              9,148 
  [Yuto Iwasaki 3, Noriyoshi Sakai 20, Tomoya Koyamatsu 32 pen – 
   Leandro Damião 90+] 
Oita Trinita            2-3  Gamba Osaka                   10,021 
  [Hiroki Fujiharu (G) 28 og, Hiroto Goya 39 – 
   Patric 29, 53, 84 pen] 
Shonan Bellmare         0-0  Sanfrecce Hiroshima            6,170 
Avispa Fukuoka          1-1  Yokohama FC                    6,453 
  [Katsuya Iwatake (Y) 90+ og – Felipe Vizeu 55] 
Kashiwa Reysol          1-0  Cerezo Osaka                   6,458 
  [Takuma Ominami 86] 

Round 36 [Nov 20] 
Vegalta Sendai          0-2  Shonan Bellmare                8,362 
  [Wellington 10, Takuya Okamoto 74] 
Urawa Red Diamonds      2-1  Yokohama F. Marinos           21,257 
  [Atsuki Ito 18, Tatsuya Tanaka 48 - Léo Ceará 85] 
FC Tokyo                0-2  Tokushima Vortis              12,670 
  [Joel Chima Fujita 42, Yuki Kakita 71] 
Gamba Osaka             1-3  Nagoya Grampus                16,343 
  [Patric 53 - Jakub Świerczok 8, 29, Yoichiro Kakitani 22] 
Cerezo Osaka            1-4  Kawasaki Frontale              9,800 
  [Hiroaki Okuno 80 - Leandro Damião 5, 40, Marcinho 49, 
   Ten Miyagi 85] 
Sagan Tosu              1-0  Consadole Sapporo              7,275 
  [Yuta Higuchi 38] 
Kashima Antlers         0-0  Oita Trinita                  11,035 
Yokohama FC             0-2  Vissel Kobe                    7,039 
  [Yuya Osako 9, Andrés Iniesta 31 pen] 
Shimizu S-Pulse         1-0  Sanfrecce Hiroshima            8,856 
  [Thiago Santana 30] 
Kashiwa Reysol          0-0  Avispa Fukuoka                 5,827 

Round 37 [Nov 27] 
Consadole Sapporo       3-1  Kashiwa Reysol                13,768 
  [Milan Tučić 13, 47, Tsuyoshi Ogashiwa 28 – Cristiano 30] 
Kashima Antlers         1-0  Sagan Tosu                    12,645 
  [Ayase Ueda 14] 
Urawa Red Diamonds      0-1  Shimizu S-Pulse               28,138 
  [Keita Nakamura 90+] 
Kawasaki Frontale       4-1  Gamba Osaka                   14,867 
  [Leandro Damião 7, 85, Reo Hatate 9, Shintaro Kurumaya 90+ - 
   Takashi Usami 17] 
Shonan Bellmare         0-1  Tokushima Vortis               6,428 
  [Takeru Kishimoto 66] 
Cerezo Osaka            2-1  Nagoya Grampus                10,313 
  [Naoyuki Fujita 80, Ryuya Nishio 87 – Yoichiro Kakitani 67] 
Vissel Kobe             0-2  Yokohama F. Marinos           15,013 
  [Daizen Maeda 23, Teruhito Nakagawa 82] 
Sanfrecce Hiroshima     1-2  FC Tokyo                      11,252 
  [Tsukasa Shiotani 12 – Adaílton 58, Kazuya Konno 86] 
Avispa Fukuoka          2-2  Vegalta Sendai                 7,663 
  [Jordy Croux 26, Takeshi Kanamori 87 – Ryoma Kida 49, 64] 
Oita Trinita            2-0  Yokohama FC                    8,551 
  [Yamato Machida 8, Hideto Takahashi (Y) 27 og] 

Round 38 [Dec 4] 
Vegalta Sendai          0-1  Kashima Antlers                8,569 
  [Diego Pituca 73] 
Kashiwa Reysol          2-3  Oita Trinita                   6,028 
  [Sachiro Toshima 53, Matheus Savio 55 – Arata Watanabe 21, 
   Hokuto Shimoda 30, Asahi Masuyama 66] 
FC Tokyo                0-0  Avispa Fukuoka                14,364 
Yokohama F. Marinos     1-1  Kawasaki Frontale             30,657 
  [Daizen Maeda 74 - Leandro Damião 67] 
Yokohama FC             0-1  Consadole Sapporo              6,762 
  [Tsuyoshi Ogashiwa 6] 
Shimizu S-Pulse         2-1  Cerezo Osaka                   9,668 
  [Yoshinori Suzuki 45, Kenta Nishizawa 51 – 
   Ryo Takeuchi (S) 35 og] 
Nagoya Grampus          0-0  Urawa Red Diamonds            27,079 
Gamba Osaka             0-0  Shonan Bellmare               16,699 
Tokushima Vortis        2-4  Sanfrecce Hiroshima            8,170 
  [Takeru Kishimoto 54, Kazunari Ichimi 80 – Tomoya Fujii 9, 
   Ezequiel 11, 36, Yuya Asano 65] 
Sagan Tosu              0-2  Vissel Kobe                    9,975 
  [Yuya Osako 71, Junya Tanaka 90+] 

Final Table:

 1.Kawasaki Frontale         38  28  8  2  81-28  92  [C]  Champions
 2.Yokohama F. Marinos       38  24  7  7  82-35  79
 3.Vissel Kobe               38  21 10  7  62-36  73
 4.Kashima Antlers           38  21  6 11  62-36  69
 5.Nagoya Grampus            38  19  9 10  44-30  66
 6.Urawa Red Diamonds        38  18  9 11  45-38  63
 7.Sagan Tosu                38  16 11 11  43-35  59
 8.Avispa Fukuoka            38  14 12 12  42-37  54  [+]
 9.FC Tokyo                  38  15  8 15  49-53  53
10.Consadole Sapporo         38  14  9 15  48-50  51
11.Sanfrecce Hiroshima       38  12 13 13  44-42  49
12.Cerezo Osaka              38  13  9 16  47-51  48
13.Gamba Osaka               38  12  8 18  33-49  44
14.Shimizu S-Pulse           38  10 12 16  37-54  42
15.Kashiwa Reysol            38  12  5 21  37-56  41
16.Shonan Bellmare           38   7 16 15  36-41  37
----------------------------------------------------
17.Tokushima Vortis          38  10  6 22  34-55  36  [+]  Relegated
18.Oita Trinita              38   9  8 21  31-55  35       Relegated
19.Vegalta Sendai            38   5 13 20  31-62  28       Relegated
20.Yokohama FC               38   6  9 23  32-77  27       Relegated

Top scorers: 

 1.LEANDRO DAMIÃO da Silva dos Santos (Kawasaki Frontale)       23  [Brazil] 
   MAEDA Daizen (Yokohama F. Marinos)                           23 
 3.FURUHASHI Kyogo (Vissel Kobe)                                15 
 4.UEDA Ayase (Kashima Antlers)                                 14 
 5.DIEGO Queiróz de OLIVEIRA (FC Tokyo)                         13  [Brazil] 
   Anderson PATRIC Aguiar Oliveira (Gamba Osaka)                13  [Brazil] 
   THIAGO Santos SANTANA (Shimizu S-Pulse)                      13  [Brazil] 
 8.ANDERSON José LOPES de Souza (Consadole Sapporo)             12  [Brazil] 
   ONAIWU Ado (Yokohama F. Marinos)                             12 
10.ARAKI Ryotaro (Kashima Antlers)                              10 
   KOBAYASHI Yu (Kawasaki Frontale)                             10 
   Leonardo de Sousa Pereira ‘LÉO CEARÁ’ (Yokohama F. Marinos)  10  [Brazil] 
13.ADAÍLTON dos Santos da Silva (Yokohama F. Marinos)            9  [Brazil] 
   Kasper JUNKER (Urawa Red Diamonds)                            9  [Denmark] 
   MARCOS JÚNIOR Lima dos Santos (Yokohama F. Marinos)           9  [Brazil] 
   YAMASHITA Keita (Sagan Tosu)                                  9 


Emperor's Cup

First Round 

Participants: 
Prefectural Cup winners (47 teams)
Amateur seeded team
2020 J2 bottom 4 teams

[May 22] 
Nagano Parceiro         3-1  Niigata Univ. of Health & Welfare  [aet]           870 
  [Masaki Miyasaka 73, Takuma Mizutani 99, Tsubasa Sano 116 – Gakuto Maruyama 90] 
Arterivo Wakayama       3-3  Ococias Kyoto                      [pen 4-5]       318 
  [Yamato Okutsu 31, Kengo Kubo 55, Tomoya Nakanishi 73 – Kodai Enomoto 15, 
   Yuta Inagaki 20, Naoto Hiraishi 86] 
Renofa Yamaguchi        1-1  Verspah Oita                       [pen 2-4]     1,584 
  [Tsubasa Umeki 38 – Takumi Nakano 30] 
FC Gifu                 0-2  Honda FC                                             0 
  [Yuta Hachinohe 66, Reon Kodama 90+] 
Roasso Kumamoto         3-0  Nippon Bunri Univ.                                   0 
  [So Kawahara 32, Shun Ito 70, Wataru Iwashita 90+] 
Ryutsu Keizai Univ.     2-3  YSCC Yokohama                                      335 
  [Kaito Yasui 22, Rei Ieizumi 70 – Kento Dodate 25 pen, 46 pen, Charles Nduka 80] 
Iwaki FC                2-2  Sony Sendai                         [pen 2-4]      708 
  [Masaru Hidaka 85, Kaina Tanimura 115 – Kento Hirata 90+, Aoi Sato 101] 
Ehime FC                1-2  FC Imabari                                       1,552 
  [Takumu Kawamura 35 – Valdumar Té 14, Yuichi Komano 55] 
SC Sagamihara           3-1  Komazawa Univ.                                     614 
  [Masashi Wada 5, Yuri 53, Yuki Nakayama 90+ - Kaito Aizawa 45] 
Mitsubishi Mizushima    3-1  Baleine Shimonoseki                                  0 
  [Ryuji Miyazawa 1, Ko Yamabe 31, Ryusei Komo 41 – Keigo Hieda 39 pen] 
Honda Lock              5-0  Kawasoe Club                                         0 
  [Naoya Oyama 3, Yusuke Hasegawa 35, Tomoki Hino 44, Kodai Nagayoshi 63, 78] 
[May 23] 
Fukuyama City           2-1  Matsue City                                          0 
  [Hiroki Takahashi 59, Shun Taguchi 90+ - Keisuke Hotta 83]  
Grulla Morioka         13-0  Oyama SC                                           220 
  [Shota Yomesaka 14, Han Yong-Thae 20, Paul Tabinas 34, Kenneth Otabor 36, 68, 
   Tatsuya Tabira 40, Brenner 41, 84, Takuma Takeda 59 pen, Ren Yamakawa 70, 90+, 
   Kenta Kurishima 85, Yuki Shikama 90] 
Blaublitz Akita         1-1  Tokachi Sky Earth                   [pen 8-9]      534 
  [Naoki Inoue 61 – Seiya Nawa 36] 
Gainare Tottori         4-1  FC Tokushima                                         0 
  [Taiki Arai 43, Yu Okubo 68, 81, Masataka Kani 77 – Yuiku Fujiyama 90] 
Kagoshima United        4-0  MD Nagasaki                                          0 
  [Shunsuke Yamamoto 40, Rei Yonezawa 79, Kai Ishitsu 83, Yushi Yamaya 88] 
Fukuoka Univ.           1-3  Okinawa SV                          [aet]          282 
  [Shinta Hojo 15 – Yuhi Shoji 47, Sota Sugiyama 92, Naoto Akagi 105] 
Biwako Seikei SC        0-2  Kwansei Gakuin Univ.                               242 
  [Ken Masui 45, Hiroto Yamami 59] 
Vanraure Hachinohe     13-0  Saruta Kogyo                                       379 
  [Takumi Shimada 2, 29, Yosuke Kamigata 4, 20, Kazuma Tsuboi 11, Takaya Kuroishi 26, 
   Yuki Aida 47, 56, 82, Kairi Harayama 59, Taisuke Akiyoshi 63, 89, Yoshiki Oka 71] 
Porvenir Asuka          0-2  FC Osaka                                           410 
  [Ryusei Saito 65, Kei Takahashi 90+] 
Kataller Toyama         8-0  FC Hokuriku                                        843 
  [Yuya Himeno 32, Hiroki Todaka 44, Shoto Suzuki 55, 77, Yoji Sasaki 63, 
   Daichi Matsuoka 72, Shoma Otoizumi 86, Shunta Takahashi 90+] 
Suzuka PointGetters     2-1  FC Kariya                                            0 
  [Shota Tamura 45, Junki Endo 51 - ? (S) 3 og] 
Kochi United            1-0  Kamatamare Sanuki                                  465 
  [Yoshiharu Fujii 55] 
Fukui United            2-1  Aventura Kawaguchi                                 358 
  [Kai Nonaka 61, Takumi Onda 78 - ? (F) 41 og] 
[May 26] 
Tochigi City            9-0  Nirasaki Astros                                    266 
  [Mikuni Furuya 3, 41, 79, Atsushi Yoshida 5, 14, Hayato Suzuki 53, 64, 68, 
   Koki Yamashita 89] 
[Jun 5] 
Tonan Maebashi          1-6  Juntendo Univ.                                     470 
  [Yudai Saito 1 – Riku Kobayashi 13, 17, 61, Kaito Shirai 74, Shingo Omori 83, 90+] 


Second Round  

Participants:
First Round winners (26 teams)
J1 and J2 clubs (20+18 teams)

[Jun 9] 
Kawasaki Frontale       1-1  Nagano Parceiro          [pen 4-3]       4,508 
  [Kento Tachibanada 90+ - Tomofumi Fujiyama 42] 
JEF United Chiba        1-0  Omiya Ardija                             1,635 
  [Jang Min-Gyu 77] 
Shimizu S-Pulse         1-0  Fukuyama City                            1,831 
  [Teruki Hara 90+] 
Vegalta Sendai          0-1  Grulla Morioka                           2,551 
  [Han Yong-Thae 2] 
Montedio Yamagata       1-2  Verspah Oita                             1,809 
  [Kanta Matsumoto 16 – Rui Tone 45, 49] 
Yokohama F. Marinos     2-2  Honda FC                 [pen 3-5]       2,804 
  [Élber 67, Léo Ceará 102 – Yuki Kusumoto 28 pen, Yuki Okazaki 106] 
Júbilo Iwata            3-0  Tokachi Sky Earth                        1,905 
  [Koki Ogawa 56, 86 pen, Naoto Miki 71] 
Cerezo Osaka            2-0  Gainare Tottori                              0 
  [Yoshito Okubo 5, Hiroaki Okuno 31] 
Albirex Niigata         4-1  Zweigen Kanazawa                         3,896 
  [Daichi Tagami 23, Shunsuke Mito 26, Ken Yamura 42, 51 – 
   Toshiya Motozuka 53] 
Sagan Tosu              1-0  Roasso Kumamoto                          3,390 
  [Keita Yamashita 22] 
Avispa Fukuoka          6-0  Kagoshima United                         1,224 
  [Taro Sugimoto 34, Jordy Croux 66 pen, 75, Yuya Yamagishi 71, 78, 90+] 
Tochigi SC              2-0  Machida Zelvia                             837 
  [Rimu Matsuoka 15, 36] 
Consadole Sapporo       5-3  Sony Sendai                              1,637 
  [Shinji Ono 14, Lucas Fernandes 16, Taika Nakashima 22, 28, 84 – 
   Yuta Uchino 7, 16, Aoi Sato 56] 
V-Varen Nagasaki        2-0  Okinawa SV                               1,884 
  [Victor Ibarbo 29 pen, Yohei Otake 90] 
Matsumoto Yamaga        1-0  FC Ryukyu                                2,241 
  [Kaiga Murakoshi 52] 
Shonan Bellmare         0-0  FC Osaka                 [pen 4-3]       1,385 
Kashiwa Reysol          3-0  Tochigi City                             1,597 
  [Cristiano 19, Hiromu Mitsumaru 35, Angelotti 90+] 
Kyoto Sanga             3-1  FC Imabari                               1,507 
  [Tadanari Lee 10, 69, Soichiro Kozuki 62 – Seigo Takei 82] 
Urawa Red Diamonds      1-0  Kataller Toyama                          4,269 
  [Kasper Junker 80] 
Giravanz Kitakyushu     0-1  SC Sagamihara                              837 
  [Yuki Nakayama 45] 
Nagoya Grampus          5-0  Mitsubishi Mizushima                     1,886 
  [Haruya Fujii 36, Kazuki Nagasawa 39 pen, Mateus 64, 90+, 
   Ryotaro Ishida 89] 
Tokushima Vortis        2-1  Kochi United                             1,395 
  [Ken Iwao 4, ? (K) 45 og – Ryusei Shimodo 52] 
FC Tokyo                1-2  Juntendo Univ.           [aet]           1,682 
  [Kensuke Nagai 9 – Kaito Shirai 88, Riku Kobayashi 105 pen] 
Mito Hollyhock          0-3  ThespaKusatsu Gunma                        907 
  [Kohei Shin 39, Yuriya Takahashi 44, Genki Omae 71] 
Oita Trinita            3-2  Honda Lock               [aet]           1,613 
  [Yushi Hasegawa 49, Yuya Takazawa 74, Kenta Inoue 108 – 
   Yamato Tanaka 80, Ryohei Suwazono 86] 
Ventforet Kofu          1-2  Fukui United                             1,381 
  [Paulo Baya 23 – Hiyu Kazawa 90, Kenshiro Kanemura 90+] 
[Jun 16] 
Sanfrecce Hiroshima     1-5  Ococias Kyoto                            1,114 
  [Kosei Shibasaki 45 – Kakeru Aoto 28, Kohei Takahashi 38, 
   Taiga Hagiwara 77, Shota Hayashi 80, Yakubu Ibrahim 89] 
Kashima Antlers         8-1  YSCC Yokohama                            2,458 
  [Yasushi Endo 10, 31, Everaldo 12, 49, Yuta Matsumura 21, 
   Ayase Ueda 52, 70, 78 – Onye Ogochukwu 83] 
Gamba Osaka             3-1  Kwansei Gakuin Univ.                     4,031 
  [Kosuke Onose 11, Wellington Silva 21, Patric 87 – Gota Waki 55] 
Yokohama FC             1-2  Vanraure Hachinohe                       1,075 
  [Kléber 88 – Takumi Shimada 63, Yuki Aida 74] 
Tokyo Verdy             0-1  Fagiano Okayama                          1,016 
  [Tatsuhiko Noguchi 61] 
Vissel Kobe             4-0  Suzuka PointGetters                      1,938 
  [Junya Tanaka 29, 61, Yuki Kobayashi 49, Takuya Yasui 90] 


Third Round 

[Jul 7] 
Grulla Morioka          1-2  Shimizu S-Pulse                          1,976 
  [Toi Kagami 38 – Hiroshi Ibusuki 54, Yuta Taki 83] 
Verspah Oita            3-1  Ococias Kyoto                              458 
  [Hiroki Maeda 24, 27, Rui Tone 59 – Yakubu Ibrahim 62] 
Júbilo Iwata            4-1  Honda FC                                 4,794 
  [Fabián González 2, Koki Ogawa 27, 35, Naoto Miki 85 – Yuya Suzuki 57] 
Sagan Tosu              1-0  Avispa Fukuoka                           5,303 
  [Yuta Higuchi 90+] 
Tochigi SC              0-3  Kashima Antlers                          4,442 
  [Everaldo 80, 90, Arthur Caíke 90+] 
V-Varen Nagasaki        2-1  Consadole Sapporo                        2,565 
  [Yohei Otake 5, Asahi Uenaka 8 – Ryota Aoki 64] 
Shonan Bellmare         2-1  Vanraure Hachinohe       [aet]           1,452 
  [Tsukasa Umesaki 53, Taiyo Hiraoka 113 – Kazuma Tsuboi 62] 
Kashiwa Reysol          1-2  Kyoto Sanga                              1,907 
  [Sachiro Toshima 12 – Katsuya Nakano 40, Daigo Araki 89] 
Urawa Red Diamonds      1-0  SC Sagamihara                            4,528 
  [Kasper Junker 87] 
Vissel Kobe             1-0  Tokushima Vortis                         2,836 
  [Kyogo Furuhashi 38] 
ThespaKusatsu Gunma     3-2  Juntendo Univ.           [aet]             699 
  [Tatsuya Uchida 83, Genki Omae 90+, Akito Takagi 115 – Kaito Shirai 43, 
   Tsubasa Terayama 81] 
Fukui United            0-2  Oita Trinita                             1,421 
  [Arata Watanabe 8, Yuya Takazawa 29] 
[Jul 21] 
JEF United Chiba        1-1  Kawasaki Frontale        [pen 3-4]       4,553 
  [Tomoya Miki 53 – Akihiro Ienaga 60 pen] 
[Aug 2] 
Nagoya Grampus          1-0  Fagiano Okayama                          2,001 
  [Shinnosuke Nakatani 33] 
[Aug 4] 
Cerezo Osaka            3-2  Albirex Niigata                          3,427 
  [Hiroshi Kiyotake 21, 30, Mutsuki Kato 67 – Yuji Hoshi 66, Shion Homma 90+] 
[Aug 18] 
Gamba Osaka             2-0  Matsumoto Yamaga         [aet]           3,123 
  [Ko Yanagisawa 95, Yosuke Ideguchi 100] 


Fourth Round 

[Aug 18] 
Shimizu S-Pulse         1-2  Kawasaki Frontale                        2,795 
  [Katsuhiro Nakayama 64 – Yu Kobayashi 57 pen, Leandro Damião 74] 
Verspah Oita            0-1  Júbilo Iwata             [aet]             512 
  [Fabián González 101] 
Cerezo Osaka            1-0  Sagan Tosu                               2,562 
  [Mutsuki Kato 34] 
V-Varen Nagasaki        1-3  Kashima Antlers                          3,357 
  [Seiya Maikuma 7 - Arthur Caíke 50, Everaldo 60, Naoki Hayashi 74] 
Kyoto Sanga             0-1  Urawa Red Diamonds                       3,416 
  [Takuya Iwanami 15] 
Nagoya Grampus          1-0  Vissel Kobe                              3,453 
  [Jakub Świerczok 89] 
ThespaKusatsu Gunma     1-2  Oita Trinita             [aet]             890 
  [Tomoyuki Shiraishi 13 – Arata Watanabe 18 pen, Seigo Kobayashi 96] 
[Sep 22] 
Gamba Osaka             4-1  Shonan Bellmare                          2,874 
  [Patric 2, 56, Wellington Silva 26 pen, Shu Kurata 42 – Sosuke Shibata 64] 


Quarterfinals [Oct 27] 

Gamba Osaka             0-2  Urawa Red Diamonds                       5,553 
  [Kasper Junker 10, Takahiro Sekine 42] 
Nagoya Grampus          0-3  Cerezo Osaka                             5,202 
  [Koji Toriumi 32, Tiago 38, Adam Taggart 62] 
Kawasaki Frontale       3-1  Kashima Antlers                          9,776 
  [Koki Machida (KA) 32 og, Reo Hatate 48, Yasuto Wakizaka 51 – 
   Ryotaro Araki 90] 
Júbilo Iwata            0-2  Oita Trinita                             3,418 
  [Shun Nagasawa 65, Kazuki Fujimoto 90+] 


Semifinals [Dec 12] 

Kawasaki Frontale       1-1  Oita Trinita             [pen 4-5]      17,595 
  [Yu Kobayashi 113 – Henrique Trevisan 120+] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Cerezo Osaka                            30,933 
  [Tomoya Ugajin 29, Yoshio Koizumi 89] 


Final [Dec 19] 

Urawa Red Diamonds      2-1  Oita Trinita                            57,785 
  [Ataru Esaka 6, Tomoaki Makino 90+ - Matheus Pereira 90] 


J.League YBC Levain Cup

Group A 

Round 1 [Mar 3] 
Avispa Fukuoka          2-3  Consadole Sapporo              1,564 
  [Kennedy Egbus Mikuni 18, Hisashi Jogo 88 – 
   Douglas Oliveira 14 pen, 35, Taika Nakashima 41] 
Kashima Antlers         3-0  Sagan Tosu                     3,784 
  [Everaldo 10, Ryuji Izumi 64, Itsuki Someno 71] 

Round 2 
[Mar 27] 
Sagan Tosu              1-5  Consadole Sapporo              4,399 
  [Masaya Tashiro 67 – Keita Yamashita (S) 8 og, Daisuke 
   Matsumoto (S) 9 og, Kazuki Fukai 37, Anderson Lopes 56, 
   Lucas Fernandes 86] 
Avispa Fukuoka          1-5  Kashima Antlers                3,964 
  [Carlos Gutiérrez 75 – Ayase Ueda 9, 35, Ryotaro Araki 28, 
   Everaldo 61, Rikuto Hirose 90+] 

Round 3 [Apr 20] 
Kashima Antlers         3-0  Consadole Sapporo              4,477 
  [Yuta Matsumura 32, Ryotaro Araki 39, Ryohei Shirasaki 81 pen] 
Sagan Tosu              0-1  Avispa Fukuoka                 4,227 
  [Jordy Croux 82] 

Round 4 [Apr 28] 
Consadole Sapporo       1-1  Avispa Fukuoka                 4,446 
  [Anderson Lopes 84 – John Mary 90+] 
Sagan Tosu              2-2  Kashima Antlers                3,402 
  [Chikeluba Ofoedu 14, Yosuke Yuzawa 73 – Daiki Sugioka 29, 
   Ryunosuke Sagara (S) 45 og] 

Round 5 [May 5] 
Consadole Sapporo       2-1  Sagan Tosu                     7,507 
  [Douglas Oliveira 26, Ryota Aoki 59 – Yosuke Yuzawa 90+] 
Kashima Antlers         1-1  Avispa Fukuoka                 8,343 
  [Ryohei Shirasaki 31 – John Mary 24] 

Round 6 [May 19] 
Consadole Sapporo       0-0  Kashima Antlers                2,829 
Avispa Fukuoka          4-1  Sagan Tosu                       979 
  [Hisashi Jogo 8, 56, Daisuke Ishizu 60, Juanma Delgado 72 – 
   Daichi Hayashi 74] 

Final Table: 

1.Kashima Antlers            6   3  3  0  14- 4  12  Qualified 
2.Consadole Sapporo          6   3  2  1  11- 8  11  Qualified 
---------------------------------------------------
3.Avispa Fukuoka             6   2  2  2  10-11   8   
4.Sagan Tosu                 6   0  1  5   5-17   1


Group B 

Round 1 
[Mar 2] 
Oita Trinita            1-3  Vissel Kobe                    3,320 
  [Kazuki Fujimoto 20 – Asahi Masuyama 44, Yuya Nakasaka 51, 
   Junya Tanaka 81] 
[Mar 3] 
FC Tokyo                1-0  Tokushima Vortis               3,788 
  [Kyosuke Tagawa 59] 

Round 2 
[Mar 27] 
Tokushima Vortis        0-1  Oita Trinita                   2,322 
  [Shun Nagasawa 5] 
[Mar 28] 
FC Tokyo                2-0  Vissel Kobe                    6,512 
  [Diego Oliveira 11, Hirotaka Mita 14] 

Round 3 [Apr 21] 
Vissel Kobe             0-1  Tokushima Vortis               2,184 
  [Atsushi Kawata 30] 
Oita Trinita            0-1  FC Tokyo                       2,806 
  [Kensuke Nagai 50] 

Round 4 [Apr 28] 
Vissel Kobe             0-0  Oita Trinita                       0
Tokushima Vortis        1-1  FC Tokyo                       1,969 
  [Akira Hamashita 12 – Bruno Uvini 47] 

Round 5 [May 5] 
Oita Trinita            1-1  Tokushima Vortis               3,987 
  [Yuya Takazawa 14 – Cacá 84] 
Vissel Kobe             0-0  FC Tokyo                           0 

Round 6 [May 19] 
FC Tokyo                1-1  Oita Trinita                   2,842 
  [Kensuke Nagai 63 – Masaki Yumiba 45] 
Tokushima Vortis        0-3  Vissel Kobe                    3,448 
  [Hotaru Yamaguchi 2, Ayub Masika 52, 90+] 

Final Table: 

1.FC Tokyo                   6   3  3  0   6- 2  12  Qualified 
2.Vissel Kobe                6   2  2  2   6- 4   8  Qualified 
---------------------------------------------------
3.Oita Trinita               6   1  3  2   4- 6   6
4.Tokushima Vortis           6   1  2  3   3- 7   5   


Group C 

Round 1 
[Mar 2] 
Shonan Bellmare         0-0  Urawa Red Diamonds             3,022 
[Mar 3] 
Kashiwa Reysol          0-1  Yokohama FC                    2,260 
  [Sho Ito 51 pen] 

Round 2 [Mar 27] 
Urawa Red Diamonds      0-1  Kashiwa Reysol                 8,024 
  [Cristiano 79] 
Shonan Bellmare         1-0  Yokohama FC                    4,865 
  [Ryo Nemoto 47] 

Round 3 [Apr 21] 
Kashiwa Reysol          1-1  Shonan Bellmare                2,152 
  [Hiroto Goya 28 – Shota Kobayashi 90] 
Yokohama FC             1-2  Urawa Red Diamonds             2,481 
  [Kléber 14 – Kenyu Sugimoto 45, 57] 

Round 4 [Apr 28] 
Urawa Red Diamonds      0-0  Shonan Bellmare                4,231 
Yokohama FC             2-0  Kashiwa Reysol                 1,891 
  [Ryo Germain 58, Katsuya Iwatake 85] 

Round 5 [May 5] 
Yokohama FC             1-1  Shonan Bellmare                4,004 
  [Kléber 78 – Taiyo Hiraoka 42] 
Kashiwa Reysol          3-3  Urawa Red Diamonds             3,775 
  [Angelotti 59, 67 pen, Taiyo Koga 84 – Kasper Junker 9, 
   Atsuki Ito 90, Takahiro Sekine 90+] 

Round 6 [May 19] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Yokohama FC                    4,252 
  [Takahiro Sekine 3, Koya Yuruki 61] 
Shonan Bellmare         1-1  Kashiwa Reysol                 3,521 
  [Masaki Ikeda 50 – Shunki Takahashi 90+] 

Final Table: 

1.Urawa Red Diamonds         6   2  3  1   7- 5   9  Qualified 
2.Shonan Bellmare            6   1  5  0   4- 3   8  Qualified 
---------------------------------------------------
3.Yokohama FC                6   2  1  4   5- 6   7  
4.Kashiwa Reysol             6   1  3  2   6- 8   6 


Group D 

Round 1 [May 3] 
Yokohama F. Marinos     1-0  Vegalta Sendai                 3,851 
  [Ado Onaiwu 16] 
Sanfrecce Hiroshima     0-0  Shimizu S-Pulse                1,904 

Round 2 [Mar 27] 
Vegalta Sendai          0-1  Shimizu S-Pulse                3,196 
  [Yuito Suzuki 70] 
Yokohama F. Marinos     5-0  Sanfrecce Hiroshima            5,600 
  [Ado Onaiwu 28, 90, Teruhito Nakagawa 53, 64, Tomoki Iwata 58] 

Round 3 [Apr 21] 
Shimizu S-Pulse         0-0  Yokohama F. Marinos            3,466 
Sanfrecce Hiroshima     0-1  Vegalta Sendai                 1,739 
  [Chihiro Kato 75] 

Round 4 [Apr 28] 
Vegalta Sendai          2-5  Yokohama F. Marinos            1,953 
  [Yusuke Minagawa 35, Ryoma Kida 90+ - Jun Amano 8, 47, 
   Ryonosuke Kabayama 33, Kota Mizunuma 51, 90] 
Shimizu S-Pulse         1-2  Sanfrecce Hiroshima            3,511 
  [Hiroshi Ibusuki 69 – Yoichi Naganuma 37, Valdo (S) 48 og] 

Round 5 [May 5] 
Shimizu S-Pulse         4-1  Vegalta Sendai                 5,376 
  [Naoya Fukumori 41, Shota Kaneko 45 pen, Akira Silvano Disarò 
   48, Katsuhiro Nakayama 89 – Takumi Sasaki 36] 
Sanfrecce Hiroshima     1-1  Yokohama F. Marinos            4,491 
  [Shun Ayukawa 90+ - Léo Ceará 28] 

Round 6 [May 19] 
Vegalta Sendai          3-0  Sanfrecce Hiroshima            1,560 
  [Takumi Sasaki 34, Chihiro Kato 56, Quenten Martinus 75] 
Yokohama F. Marinos     5-1  Shimizu S-Pulse                4,363 
  [Ryonosuke Kabayama 40, 51, Takuya Wada 48, 
   Teruhito Nakagawa 79, Léo Ceará 89 – Eiichi Katayama 2] 

Final Table: 

1.Yokohama F. Marinos        6   4  2  0  17- 4  14  Qualified 
2.Shimizu S-Pulse            6   2  2  2   7- 8   8  Qualified 
---------------------------------------------------
3.Vegalta Sendai             6   2  0  4   7-11   6
4.Sanfrecce Hiroshima        6   1  2  3   3-11   5


Playoff First Round 

[Jun 2, 6] 
Shimizu S-Pulse         0-1  1-2  Kashima Antlers 
  [1. Naoki Hayashi 8. Att: 3,626] 
  [2. Thiago Santana 21 – Juan Alano 45, Everaldo 71. Att: 7,274] 
[Jun 5, 13] 
FC Tokyo                0-1  4-1  Shonan Bellmare 
  [1. Wellington 71. Att: 4,284] 
  [2. Leandro 11, Diego Oliveira 35, Adailton 41, 90+ - 
   Shun Nakamura 44. Att: 4,690] 
[Jun 6, 13] 
Consadole Sapporo       1-1  3-1  Yokohama F. Marinos 
  [1. Ryota Aoki 26 – Teruhito Nakagawa 45. Att: 3,814] 
  [2. Shinnosuke Hatanaka (Y) 7 og, Daiki Suga 51, Takahiro Yanagi 87 – 
   Kota Mizunuma 61. Att: 4,909] 
Vissel Kobe             1-2  2-2  Urawa Red Diamonds 
  [1. Douglas 3 – Atsuki Ito 45, Shinzo Koroki 71. Att: 4,720] 
  [2. Douglas 22, Andrés Iniesta 77 – Yoshio Koizumi 16, 
   Kasper Junker 45. Att: 4,892] 

Quarterfinals [Sep 1, 5]

Consadole Sapporo       2-1  0-2  FC Tokyo 
  [1. Shunta Tanaka 21, Takuma Arano 80 – Tsuyoshi Watanabe 14. Att: 3,204] 
  [2. Leandro 20, Keigo Higashi 68. Att: 3,272] 
Nagoya Grampus          2-0  2-0  Kashima Antlers 
  [1. Yoichiro Kakitani 13, Sho Inagaki 53. Att: 5,744] 
  [2. Sho Inagaki 22, Jakub Świerczok 57. Att: 0] 
Cerezo Osaka            0-1  4-0  Gamba Osaka 
  [1. Hiroto Yamami 89. Att: 4,205] 
  [2. Hiroto Yamada 24, Mutsuki Kato 32, Naoyuki Fujita 56, 
   Riki Matsuda 68. Att: 4,869] 
Urawa Red Diamonds      1-1  3-3  Kawasaki Frontale 
  [1. Takahiro Sekine 35 – Akihiro Ienaga 72 pen. Att: 4,629] 
  [2. Ataru Esaka 8, Kasper Junker 87, Tomoaki Makino 90+ - 
   Leandro Damião 40, Kazuya Yamamura 77, João Schmidt 83. Att: 4,936] 

Semifinals [Oct 6, 10] 

Nagoya Grampus          3-1  1-2  FC Tokyo 
  [1. Yoichiro Kakitani 17, Yasuki Kimoto 69, Mateus 90+ - Adailton 90. Att: 7,778] 
  [2. Sho Inagaki 80 – Adailton 15, Yojiro Takahagi 55. Att: 9,910] 
Urawa Red Diamonds      1-1  0-1  Cerezo Osaka 
  [1. Kasper Junker 12 – Hiroto Yamada 66. Att: 8,734] 
  [2. Mutsuki Kato 53. Att: 8,654] 

Final [Oct 30] 

Nagoya Grampus          2-0  Cerezo Osaka                  17,933 
  [Naoki Maeda 47, Sho Inagaki 79] 



J2 League

Final Table:

 1.Júbilo Iwata              42  27 10  5  75-42  91  Promoted 
 2.Kyoto Sanga               42  24 12  6  59-31  84  Promoted 
----------------------------------------------------
 3.Ventforet Kofu            42  23 11  8  65-38  80 
 4.V-Varen Nagasaki          42  23  9 10  69-44  78
 5.Machida Zelvia            42  20 12 10  64-38  72 
 6.Albirex Niigata           42  18 14 10  61-40  68
 7.Montedio Yamagata         42  20  8 14  51-49  68
 8.JEF United Chiba          42  17 15 10  48-36  66 
 9.FC Ryukyu                 42  18 11 13  57-47  65
10.Mito Hollyhock            42  16 11 15  59-50  59
11.Fagiano Okayama           42  15 14 13  40-36  59
12.Tokyo Verdy               42  16 10 16  62-66  58 
13.Blaublitz Akita           42  11 14 17  41-53  47  [+] 
14.Tochigi SC                42  10 15 17  37-51  45
15.Renofa Yamaguchi          42  10 13 19  37-51  43 
16.Omiya Ardija              42   9 15 18  51-56  42
17.Zweigen Kanazawa          42  10 11 21  39-60  41
18.ThespaKusatsu Gunma       42   9 14 19  35-56  41
----------------------------------------------------
19.SC Sagamihara             42   8 14 20  33-54  38  Relegated [+] 
20.Ehime FC                  42   7 14 21  38-67  35  Relegated 
21.Giravanz Kitakyushu       42   7 14 21  35-66  35  Relegated 
22.Matsumoto Yamaga          42   7 13 22  36-71  34  Relegated 

Round 1 
[Feb 27] 
Giravanz Kitakyushu     1-4  Albirex Niigata                3,447 
  [Takamitsu Tomiyama 41 – Kazuhiko Chiba 29, Koji Suzuki 57, 
   Yoshiki Sato (G) 60 og, Shion Homma 75] 
V-Varen Nagasaki        2-1  Zweigen Kanazawa               6,436 
  [Seiya Maikuma 4, Caio César 15 – Shintaro Shimada 53] 
[Feb 28] 
SC Sagamihara           0-2  Kyoto Sanga                    2,470 
  [Jordy Buijs 82, Naoto Misawa 85] 
Mito Hollyhock          1-2  Omiya Ardija                   3,312 
  [Shumpei Fukahori 8 – Masaya Shibayama 70, Kanji Okunuki 83] 
Tochigi SC              0-2  Fagiano Okayama                4,616 
  [Kiwara Miyazaki 23 pen, Kohei Kiyama 75] 
ThespaKusatsu Gunma     2-1  Blaublitz Akita                3,415 
  [Kodai Watanabe 4, Junya Kato 83 – Keita Saito 24] 
JEF United Chiba        1-1  Ventforet Kofu                 3,798 
  [Keita Buwanika 57 – Ryotaro Nakamura 45] 
Machida Zelvia          1-1  Montedio Yamagata              2,618 
  [Kota Fukatsu 86 – Hiroki Mizumoto (MZ) 56 og] 
Tokyo Verdy             3-0  Ehime FC                       3,411 
  [Junki Koike 37, 45, Rihito Yamamoto 66] 
FC Ryukyu               1-0  Júbilo Iwata                   3,871 
  [Ren Ikeda 1] 
Renofa Yamaguchi        0-0  Matsumoto Yamaga               4,862 

Round 2 
[Mar 6] 
Albirex Niigata         1-0  V-Varen Nagasaki               9,442 
  [Yoshiaki Takagi 52] 
Omiya Ardija            0-2  Ventforet Kofu                 4,000 
  [Ryohei Arai 30, Hideyuki Nozawa 77] 
Júbilo Iwata            1-3  Machida Zelvia                 6,791 
  [Masaya Matsumoto 30 – Yuki Nakashima 9, Taiki Hirato 32, 
   Ariajasuru Hasegawa 73] 
Giravanz Kitakyushu     1-2  Mito Hollyhock                 2,504 
  [Ryo Sato 61 – Takuya Nagata (G) 69 og, Ryo Niizato 71] 
FC Ryukyu               2-1  Renofa Yamaguchi               1,086 
  [Takuma Abe 1, Keita Tanaka 27 – Yuki Kusano 58] 
[Mar 7] 
SC Sagamihara           0-0  ThespaKusatsu Gunma            1,268 
Tochigi SC              0-1  Blaublitz Akita                3,706 
  [Masaki Okino 11] 
Kyoto Sanga             0-0  Matsumoto Yamaga               6,556 
Fagiano Okayama         0-1  Zweigen Kanazawa               5,788 
  [Shion Niwa 40] 
Ehime FC                1-1  JEF United Chiba               2,393 
  [Takumu Kawamura 36 – Daisuke Suzuki 11] 
Tokyo Verdy             0-2  Montedio Yamagata              2,709 
  [Vinícius Araújo 13, 66] 

Round 3 
[Mar 13] 
Júbilo Iwata            3-2  Mito Hollyhock                 3,878 
  [Hiroki Yamada 9, 45, Lukian 75 – Mizuki Ando 18, 
   Masato Nakayama 79] 
Renofa Yamaguchi        1-2  Albirex Niigata                3,045 
  [Kensei Ukita 90+ - Yuji Hoshi 13, Yoshiaki Takagi 38] 
V-Varen Nagasaki        1-1  Ehime FC                       5,490 
  [Cayman Togashi 51 – Makito Yoshida 32] 
[Mar 14] 
ThespaKusatsu Gunma     0-2  FC Ryukyu                      2,258 
  [Takuma Abe 64, Shingo Akamine 84] 
JEF United Chiba        0-2  Blaublitz Akita                3,969 
  [Taira Shige 4, Yuji Wakasa 17] 
Machida Zelvia          2-2  Tokyo Verdy                    2,598 
  [Yuki Nakashima 18, Masayuki Okuyama 44 – 
   Junki Koike 63 pen, 71] 
Ventforet Kofu          2-1  Tochigi SC                     5,146 
  [Holneiker Mendes 50, Jin Izumisawa 55 – Toshiki Mori 68] 
Matsumoto Yamaga        1-1  Montedio Yamagata              7,718 
  [Shuto Kawai 41 – Taiki Kato 57] 
Zweigen Kanazawa        1-1  Giravanz Kitakyushu            2,707 
  [Honoya Shoji 89 – Takuya Nagata 67] 
Fagiano Okayama         0-0  SC Sagamihara                  6,091 
[Mar 24] 
Omiya Ardija            1-2  Kyoto Sanga                    2,531 
  [Nermin Haskić 44 – Kosuke Taketomi 18, Peter Utaka 85] 

Round 4 
[Mar 20] 
Albirex Niigata         3-1  ThespaKusatsu Gunma            9,329 
  [Frank Romero 13, Koji Suzuki 19, 90+ - 
   Kazuhiko Chiba (A) 55 og] 
Tokyo Verdy             2-4  Zweigen Kanazawa               2,245 
  [Junki Koike 4, Ryoya Yamashita 90 – Shion Niwa 43, 
   Yuji Senuma 51, 83, Hayato Otani 71] 
FC Ryukyu               3-1  V-Varen Nagasaki               1,917 
  [Ren Ikeda 26, 54, Keigo Numata 68 – Edigar Junio 80] 
[Mar 21] 
Montedio Yamagata       1-2  Tochigi SC                     6,242 
  [Taiki Kato 43 – Toshiki Mori 44, Yasutaka Yanagi 90+] 
Matsumoto Yamaga        0-1  JEF United Chiba               4,143 
  [Issei Takahashi 20] 
Kyoto Sanga             3-4  Júbilo Iwata                   8,024 
  [Peter Utaka 47, 55, Naoto Misawa 90+ - Hiroki Yamada 42, 
   Masaya Matsumoto 52, Daiki Ogawa 59, Yuki Otsu 83] 
Ehime FC                0-1  Ventforet Kofu                 1,593 
  [Ryotaro Nakamura 39] 
Giravanz Kitakyushu     1-1  Blaublitz Akita                2,491 
  [Daigo Takahashi 14 – Shigeto Masuda 41] 
Mito Hollyhock          3-0  Machida Zelvia                 1,400 
  [Hayato Nukui 7, Kai Matsuzaki 45, Masato Nakayama 56] 
Renofa Yamaguchi        0-0  Fagiano Okayama                3,276 
SC Sagamihara           2-1  Omiya Ardija                     727 
  [Shu Hiramatsu 88, Jungo Fujimoto 90+ - Kiichi Yajima 25] 

Round 5 
[Mar 27] 
Omiya Ardija            4-0  V-Varen Nagasaki               4,510 
  [Nermin Haskić 17, Masato Kojima 32, Masahito Ono 54, 
   Tomoya Osawa 71] 
Ventforet Kofu          0-1  Machida Zelvia                 5,008 
  [Yuki Nakashima 3] 
Albirex Niigata         7-0  Tokyo Verdy                   10,968 
  [Yoshiaki Takagi 17, 22, 82 pen, Shion Homma 47, 
   Yuzuru Shimada 52, Koji Suzuki 72, Shunsuke Mito 90+] 
Júbilo Iwata            1-2  Renofa Yamaguchi               5,587 
  [Lukian 42 – Kazuma Takai 13, Yuki Kusano 20] 
JEF United Chiba        1-2  FC Ryukyu                      4,169 
  [Tomoya Miki 72 – Takuma Abe 75, Shintaro Shimizu 80] 
[Mar 28] 
Blaublitz Akita         1-0  Kyoto Sanga                    3,015 
  [Taira Shige 41] 
Montedio Yamagata       0-1  Fagiano Okayama                3,512 
  [Satoki Uejo 38] 
Mito Hollyhock          3-0  Matsumoto Yamaga               2,127 
  [Masato Nakayama 58 pen, 77, Mizuki Ando 79] 
Tochigi SC              2-1  Ehime FC                       3,891 
  [Koki Oshima 30, Kisho Yano 76 – Makito Yoshida 90+] 
ThespaKusatsu Gunma     0-2  Giravanz Kitakyushu            1,319 
  [Takuya Nagata 37, Daigo Takahashi 61] 
Zweigen Kanazawa        2-1  SC Sagamihara                  1,758 
  [Shion Niwa 53 pen, Shintaro Shimada 67 – Kota Hoshi 72] 

Round 6 
[Apr 3] 
Giravanz Kitakyushu     0-0  Montedio Yamagata              2,383 
V-Varen Nagasaki        2-1  Ventforet Kofu                 4,463 
  [Freire 29, Ryo Shinzato 84 – Kazushi Mitsuhira 58] 
FC Ryukyu               0-0  Omiya Ardija                   2,749 
[Apr 4] 
SC Sagamihara           2-2  Albirex Niigata                3,420 
  [Yuri 23 pen, Shu Hiramatsu 48 – Frank Romero 12, 
   Takahiro Ko 61] 
Fagiano Okayama         0-1  Júbilo Iwata                   4,614 
  [Lukian 49] 
Machida Zelvia          0-1  Zweigen Kanazawa               1,818 
  [Shohei Takahashi (M) 90 og] 
Matsumoto Yamaga        3-1  Blaublitz Akita                4,825 
  [Ryota Nakamura (B) 41 og, Kazuhiro Sato 65, 
   Kunitomo Suzuki 75 – Ryutaro Iio 39] 
Kyoto Sanga             2-1  JEF United Chiba               4,473 
  [Temma Matsuda 33, Shimpei Fukuoka 68 – Ikki Arai 90] 
Renofa Yamaguchi        0-1  Tochigi SC                     2,338 
  [Juninho 45] 
Ehime FC                1-2  ThespaKusatsu Gunma              826 
  [Shigeru Yokotani 88 – Hiroto Hatao 61, Kazune Kubota 87] 
Tokyo Verdy             2-1  Mito Hollyhock                 2,197 
  [Ryoga Sato 2, 73 – Koya Okuda 18] 

Round 7 
[Apr 10] 
Blaublitz Akita         0-0  Omiya Ardija                   1,738 
ThespaKusatsu Gunma     1-2  V-Varen Nagasaki               1,846 
  [Junya Kato 2 – Edigar Junio 68, 75] 
Ventforet Kofu          1-1  Giravanz Kitakyushu            4,096 
  [Jin Izumisawa 44 – Takamitsu Tomiyama 71] 
Júbilo Iwata            4-1  Matsumoto Yamaga               5,392 
  [Lukian 39 pen, Kojiro Shinohara (M) 56 og, Hiroki Yamada 63, 
   Hiroki Ito 90 – Kunitomo Suzuki 60] 
Tokyo Verdy             3-1  Renofa Yamaguchi               2,377 
  [Ryoga Sato 13, Ryoya Yamashita 24, Junki Koike 60 – 
   Ren Komatsu 11] 
[Apr 11] 
Montedio Yamagata       0-2  Albirex Niigata                5,289 
  [Yoshiaki Takagi 56, Víctor Ibáñez (M) 77 og] 
Mito Hollyhock          0-2  FC Ryukyu                      2,401 
  [Shintaro Shimizu 60, Koki Kiyotake 62] 
Tochigi SC              0-0  SC Sagamihara                  2,919 
Machida Zelvia          0-1  Kyoto Sanga                    2,160 
  [Peter Utaka 21] 
Zweigen Kanazawa        0-1  JEF United Chiba               2,522 
  [Itsuki Oda 59] 
Ehime FC                2-2  Fagiano Okayama                1,498 
  [Takumu Kawamura 24, 29 – Satoki Uejo 62, Yuto Hikida 90+] 

Round 8 
[Apr 17] 
Blaublitz Akita         0-0  Montedio Yamagata              1,777 
Omiya Ardija            0-1  Ehime FC                       3,197 
  [Makito Yoshida 15] 
JEF United Chiba        0-0  Tochigi SC                     3,777 
Matsumoto Yamaga        3-3  Ventforet Kofu                 4,822 
  [Kunitomo Suzuki 8, 64, 82 – Motoki Hasegawa 16, 35, 
   Holneiker Mendes 39] 
Albirex Niigata         1-0  Zweigen Kanazawa              10,148 
  [Ken Yamura 77] 
Kyoto Sanga             6-1  Giravanz Kitakyushu            3,220 
  [Peter Utaka 17, 23, 52, Takahiro Iida 26, Jordy Buijs 72, 75 – 
   Takamitsu Tomiyama 43] 
Renofa Yamaguchi        1-0  ThespaKusatsu Gunma            2,256 
  [Kensei Ukita 34] 
V-Varen Nagasaki        0-3  Machida Zelvia                 4,056 
  [Kaina Yoshio 9, 56, Ariajasuru Hasegawa 58] 
Fagiano Okayama         1-2  Mito Hollyhock                 2,902 
  [Wakaba Shimoguchi 45 – Masato Nakayama 70, Kai Matsuzaki 90] 
FC Ryukyu               2-0  Tokyo Verdy                    2,308 
  [Keita Tanaka 62, Yu Tomidokoro 68 pen] 
[Apr 18] 
SC Sagamihara           1-2  Júbilo Iwata                   3,922 
  [Yuri 19 – Lukian 5, 74] 

Round 9 [Apr 21] 
Tokyo Verdy             0-2  Kyoto Sanga                    1,789 
  [Peter Utaka 8, Takumi Miyayoshi 54] 
Montedio Yamagata       1-3  V-Varen Nagasaki               2,451 
  [Riku Handa 5 – Luan 23, Caio César 78, Edigar Junio 80] 
Mito Hollyhock          0-1  JEF United Chiba               1,677 
  [Solomon Sakuragawa 86] 
Tochigi SC              2-2  Albirex Niigata                2,951 
  [Toshiki Mori 24, Yukuto Omoya 56 – Ken Yamura 8, 
   Kazuhiko Chiba 90+] 
ThespaKusatsu Gunma     1-0  Fagiano Okayama                  975 
  [Kohei Shin 54] 
Machida Zelvia          3-0  FC Ryukyu                      1,432 
  [Shohei Takahashi 26, Ariajasuru Hasegawa 35, Taiki Hirato 50] 
Ventforet Kofu          2-0  SC Sagamihara                  3,340 
  [Riku Yamada 18, Motoki Hasegawa 22] 
Zweigen Kanazawa        2-1  Blaublitz Akita                1,426 
  [Riku Matsuda 4, Keita Fujimura 56 – Keita Saito 14] 
Júbilo Iwata            3-2  Omiya Ardija                   3,773 
  [Yuki Otsu 11, Lukian 76, Hiroki Yamada 81 – 
   Seiya Nakano 6, Nermin Haskić 71] 
Ehime FC                3-1  Matsumoto Yamaga                 915 
  [Takumu Kawamura 36, Yoshiki Fujimoto 45, Rikiya Motegi 60 – 
   Kazuhiro Sato 77] 
Giravanz Kitakyushu     0-0  Renofa Yamaguchi               2,921 

Round 10 
[Apr 24] 
Ehime FC                0-2  Albirex Niigata                1,491 
  [Kaito Taniguchi 12, Shion Homma 88] 
[Apr 25] 
Blaublitz Akita         1-0  Mito Hollyhock                 1,319 
  [Ryota Nakamura 20] 
Montedio Yamagata       1-0  Júbilo Iwata                   4,430 
  [Atsutaka Nakamura 34] 
Omiya Ardija            0-1  Machida Zelvia                 3,828 
  [Yuki Nakashima 32] 
JEF United Chiba        0-1  SC Sagamihara                  4,114 
  [Tatsuya Shirai 52] 
Matsumoto Yamaga        1-0  ThespaKusatsu Gunma            6,770 
  [Yuya Ono 90+] 
Zweigen Kanazawa        1-1  Tochigi SC                     2,413 
  [Shion Niwa 37 – Ren Yamamoto 73] 
Fagiano Okayama         1-0  Giravanz Kitakyushu            3,547 
  [Takaya Kimura 25] 
Renofa Yamaguchi        0-2  Kyoto Sanga                    2,946 
  [Temma Matsuda 27, Takumi Miyayoshi 46] 
V-Varen Nagasaki        1-1  Tokyo Verdy                    4,468 
  [Caio César 28 – Junki Koike 57] 
FC Ryukyu               1-0  Ventforet Kofu                 2,333 
  [Ren Ikeda 90] 

Round 11 
[May 1] 
Blaublitz Akita         0-1  Fagiano Okayama                1,427 
  [Hiroki Yamamoto 33] 
ThespaKusatsu Gunma     1-2  Montedio Yamagata              2,084 
  [Toshiya Tanaka 84 – Ibuki Fujita 36, Masamichi Hayashi 48] 
Ventforet Kofu          2-0  Zweigen Kanazawa               4,283 
  [Ryuhei Oishi (Z) 19 og, Jin Izumisawa 66] 
Albirex Niigata         2-0  JEF United Chiba              12,522 
  [Kaito Taniguchi 5, 63] 
Júbilo Iwata            3-2  Tochigi SC                     5,396 
  [Lukian 28, 37, Hiroki Ito 76 – Kisho Yano 30, Juninho 56] 
Kyoto Sanga             3-2  Ehime FC                           0 
  [Takumi Miyayoshi 5, Temma Matsuda 40, Jordy Buijs 76 – 
   Takumu Kawamura 45, Yoshiki Fujimoto 79] 
Giravanz Kitakyushu     1-2  Matsumoto Yamaga               2,739 
  [Takaya Inui 71 – Shuto Kawai 15, Kunitomo Suzuki 83] 
SC Sagamihara           1-5  FC Ryukyu                      1,608 
  [Shu Hiramatsu 45 – Koki Kiyotake 11, 35, Ren Ikeda 40, 
   Tatsuya Shirai (S) 79 og, Shunsuke Motegi 87] 
[May 2] 
Mito Hollyhock          1-0  V-Varen Nagasaki               2,799 
  [Koya Okuda 35] 
Tokyo Verdy             1-1  Omiya Ardija                       0 
  [Junki Koike 61 – Masahito Ono 58] 
Machida Zelvia          0-2  Renofa Yamaguchi                   0 
  [Kazuma Takai 47, Ren Komatsu 63] 

Round 12 [May 5] 
Montedio Yamagata       2-2  Ventforet Kofu                 4,695 
  [Ibuki Fujita 15, Naoki Kuriyama 90+ - Willian Lira 48, 
   Jin Izumisawa 70] 
Omiya Ardija            2-3  Albirex Niigata                4,275 
  [Seiya Nakano 31, Nermin Haskić 59 – Fumiya Hayakawa 15, 
   Shion Homma 74, Yuji Hoshi 81] 
Zweigen Kanazawa        2-3  Mito Hollyhock                 1,548 
  [Taiki Watanabe 26, Shion Niwa 69 – Towa Yamane 39, 
   Masato Nakayama 86, Koya Okuda 90+] 
Fagiano Okayama         1-2  Machida Zelvia                 3,586 
  [Riyo Kawamoto 27 – Taiki Hirato 17, Ariajasuru Hasegawa 90] 
Renofa Yamaguchi        0-1  JEF United Chiba               3,129 
  [Takayuki Funayama 40] 
Ehime FC                0-0  Júbilo Iwata                   1,289 
V-Varen Nagasaki        1-2  Blaublitz Akita                4,430 
  [Edigar Junio 34 – Hayate Take 77, Kenshiro Tanioku 85] 
Tokyo Verdy             3-1  ThespaKusatsu Gunma                0 
  [Ryoga Sato 42, 86, Ryoya Yamashita 67 – Toshiya Tanaka 13] 
Matsumoto Yamaga        2-1  SC Sagamihara                  5,820 
  [Keita Goto (S) 15 og, Toyofumi Sakano 78 – Masashi Wada 90+] 
Tochigi SC              1-2  Giravanz Kitakyushu            3,487 
  [Kisho Yano 25 – Daigo Takahashi 59, Takamitsu Tomiyama 90+] 
FC Ryukyu               0-0  Kyoto Sanga                    2,437 

Round 13 
[May 8] 
Ehime FC                1-1  FC Ryukyu                      1,317 
  [Yoshiki Fujimoto 68 – Koki Kiyotake 37] 
[May 9] 
Blaublitz Akita         1-1  Júbilo Iwata                   3,961 
  [Yuji Wakasa 32 – Yuki Otsu 90+] 
SC Sagamihara           1-1  Machida Zelvia                 2,482 
  [Shohei Kiyohara 34 – Ryosuke Tada (S) 20 og] 
Mito Hollyhock          1-1  Tochigi SC                     3,064 
  [Kenya Onodera (T) 55 og – Toshiki Mori 16] 
JEF United Chiba        4-2  Fagiano Okayama                3,528 
  [Saldanha 22, Itsuki Oda 27, Takayuki Funayama 49 pen, 
   Tomoya Miki 85 – Riyo Kawamoto 25, Yuto Hikida 90] 
Ventforet Kofu          2-0  Tokyo Verdy                    4,053 
  [Kazushi Mitsuhira 47, Yoshiki Torikai 59] 
Albirex Niigata         0-0  Matsumoto Yamaga              13,101 
Zweigen Kanazawa        0-1  Renofa Yamaguchi               2,470 
  [Tsubasa Umeki 5] 
Kyoto Sanga             1-0  Montedio Yamagata                  0 
  [Daigo Araki 32] 
ThespaKusatsu Gunma     1-1  Omiya Ardija                   2,340 
  [Toshiya Tanaka 90+ - Masahito Ono 76] 
Giravanz Kitakyushu     0-1  V-Varen Nagasaki               2,926 
  [Shunya Yoneda 90+] 

Round 14 
[May 15] 
Ventforet Kofu          1-0  Blaublitz Akita                4,129 
  [Ryohei Arai 84] 
Matsumoto Yamaga        0-0  Zweigen Kanazawa               6,601 
Júbilo Iwata            1-0  ThespaKusatsu Gunma            5,848 
  [Yasuhito Endo 50] 
Renofa Yamaguchi        1-0  SC Sagamihara                  1,733 
  [Naoto Sawai 79] 
V-Varen Nagasaki        2-2  JEF United Chiba               2,916 
  [Edigar Junio 47, Masaru Kato 64 – Saldanha 30, Tomoya Miki 88] 
FC Ryukyu               4-2  Tochigi SC                     2,188 
  [Shintaro Shimizu 16, Kazumasa Uesato 22, Shunsuke Motegi 74, 
   Lee Yong-Jick 90 – Daichi Inui 3, Yuki Nishiya 44] 
[May 16] 
Montedio Yamagata       1-0  Ehime FC                       3,690 
  [Masamichi Hayashi 29] 
Omiya Ardija            0-0  Fagiano Okayama                3,890 
Kyoto Sanga             1-0  Mito Hollyhock                 3,654 
  [Shimpei Fukuoka 24] 
Tokyo Verdy             2-0  Giravanz Kitakyushu            1,743 
  [Ryoya Yamashita 55, Ryoga Sato 89] 
Machida Zelvia          2-1  Albirex Niigata                3,430 
  [Kai Miki 1, Shusuke Ota 11 – Yuto Horigome 62] 

Round 15 
[May 19] 
Blaublitz Akita         1-1  Renofa Yamaguchi               1,084 
  [Naoki Inoue 90+ - Hirofumi Watanabe 84] 
[May 22] 
FC Ryukyu               0-2  Montedio Yamagata              1,627 
  [Riku Handa 8, Hiroki Noda 56] 
[May 23] 
Mito Hollyhock          0-1  Ventforet Kofu                 2,341 
  [Masahiro Sekiguchi 5] 
Tochigi SC              3-0  Matsumoto Yamaga               7,461 
  [Yasutaka Yanagi 4, 84, Toshiki Mori 71] 
JEF United Chiba        1-1  Machida Zelvia                 3,679 
  [Tomoya Miki 42 – Dudu 17] 
Albirex Niigata         0-1  Kyoto Sanga                   12,684 
  [Sota Kawasaki 58] 
Zweigen Kanazawa        1-1  ThespaKusatsu Gunma            1,446 
  [Tomonobu Hiroi 28 – Tomoyuki Shiraishi 90+] 
Fagiano Okayama         0-1  V-Varen Nagasaki                   0 
  [Takashi Sawada 37] 
Giravanz Kitakyushu     3-1  Omiya Ardija                   2,180 
  [Nermin Haskić (O) 23 og, Ryo Sato 53, Jin Ikoma 62 – 
   Kota Muramatsu (G) 45 og] 
Tokyo Verdy             0-2  Júbilo Iwata                   3,527 
  [Yuto Suzuki 39, Kosuke Yamamoto 90+] 
[May 27] 
SC Sagamihara           0-1  Ehime FC                         841 
  [Yoshiki Fujimoto 15] 

Round 16 
[May 29] 
ThespaKusatsu Gunma     0-0  Tochigi SC                     1,935 
Omiya Ardija            0-2  JEF United Chiba               4,351 
  [Tomoya Miki 40, Saldanha 52] 
V-Varen Nagasaki        3-0  Renofa Yamaguchi               3,982 
  [Masaru Kato 49, Ken Tokura 58, Keiji Tamada 87] 
Tokyo Verdy             3-1  Blaublitz Akita                2,242 
  [Junki Koike 24, 73, Haruya Ide 68 – Ryota Nakamura 6] 
Júbilo Iwata            1-0  Zweigen Kanazawa               4,366 
  [Lukian 56] 
[May 30] 
Matsumoto Yamaga        1-3  Fagiano Okayama                6,710 
  [Ryo Toyama 85 – Kohei Kiyama 51, Satoki Uejo 75, 
   Hiroki Yamamoto 90] 
Montedio Yamagata       2-0  SC Sagamihara                  4,821 
  [Shintaro Kokubu 22 pen, Kota Yamada 42] 
Albirex Niigata         2-1  FC Ryukyu                     14,759 
  [Yoshiaki Takagi 29, Kaito Taniguchi 67 – Ren Ikeda 28] 
Kyoto Sanga             0-0  Ventforet Kofu                 4,781 
Machida Zelvia          0-1  Giravanz Kitakyushu            2,005 
  [Daigo Takahashi 2] 
Ehime FC                0-5  Mito Hollyhock                 1,432 
  [Kai Matsuzaki 18, 19, Jelani Reshaun Sumiyoshi 45, 
   Mizuki Ando 52, Koya Okuda 84] 

Round 17 
[Jun 4] 
ThespaKusatsu Gunma     2-1  Mito Hollyhock                 1,061 
  [Shuto Kitagawa 45, 79 – Towa Yamane 85] 
[Jun 5] 
Renofa Yamaguchi        2-2  Ehime FC                       3,386 
  [Hirofumi Watanabe 65, Tsubasa Umeki 87 – Takashi Kondo 54, 
   Yoshiki Fujimoto 71] 
Ventforet Kofu          2-2  Albirex Niigata                5,756 
  [Jin Izumisawa 21, Holneiker Mendes 89 – Kaito Taniguchi 35, 56] 
Matsumoto Yamaga        1-5  Machida Zelvia                 5,977 
  [Genta Omotehara 14 – Kaina Yoshio 11, Yuki Nakashima 42, 
   Ariajasuru Hasegawa 68, Shusuke Ota 75, Taiki Hirato 84] 
Giravanz Kitakyushu     0-2  Júbilo Iwata                   4,333 
  [Yuto Suzuki 33, 39] 
Blaublitz Akita         1-1  FC Ryukyu                      2,030 
  [Yosuke Mikami 90+ - Takuma Abe 90] 
SC Sagamihara           0-1  V-Varen Nagasaki               1,715 
  [Edigar Junio 16] 
Fagiano Okayama         0-1  Tokyo Verdy                    2,735 
  [Haruya Ide 90+] 
[Jun 6] 
Tochigi SC              0-0  Kyoto Sanga                    4,978 
JEF United Chiba        1-1  Montedio Yamagata              3,831 
  [Takayuki Funayama 59 – Hikaru Nakahara 79] 
Zweigen Kanazawa        1-0  Omiya Ardija                   2,402 
  [Yuji Senuma 30 pen] 

Round 18 [Jun 13] 
Montedio Yamagata       2-0  Renofa Yamaguchi               4,486 
  [Masamichi Hayashi 31, Taiki Kato 69] 
Mito Hollyhock          2-0  SC Sagamihara                  2,834 
  [Koshi Osaki 40, Mizuki Ando 61] 
JEF United Chiba        0-1  Tokyo Verdy                    4,100 
  [Junki Koike 19] 
Albirex Niigata         0-1  Fagiano Okayama               12,689 
  [Satoki Uejo 68] 
Kyoto Sanga             2-2  ThespaKusatsu Gunma            4,139 
  [Peter Utaka 12, 64 – Genki Omae 45 pen, Kodai Watanabe 77] 
V-Varen Nagasaki        1-0  Matsumoto Yamaga               4,832 
  [Ken Tokura 20] 
Machida Zelvia          0-2  Blaublitz Akita                2,164 
  [Kenichi Kaga 51, Junya Suzuki 65] 
Júbilo Iwata            1-0  Ventforet Kofu                 5,804 
  [Yuki Otsu 15] 
Ehime FC                1-3  Zweigen Kanazawa               1,284 
  [Taishi Nishioka 76 – Shintaro Shimada 11, Keita Fujimura 40, 
   Kyohei Sugiura 57] 
Omiya Ardija            1-1  Tochigi SC                     3,918 
  [Ibba Laajab 5 – Kisho Yano 40] 
FC Ryukyu               3-0  Giravanz Kitakyushu                0 
  [Koya Kazama 28, 62, Shintaro Shimizu 72] 

Round 19 
[Jun 19] 
Tochigi SC              0-2  V-Varen Nagasaki               3,797 
  [Ken Tokura 30, Kisho Yano (T) 73 og] 
Ventforet Kofu          2-2  Renofa Yamaguchi               3,093 
  [Renan (R) 22 og, Jin Izumisawa 85 – Ayumu Kawai 51, 
   Riku Kamigaki 81] 
Matsumoto Yamaga        0-0  Omiya Ardija                   4,933 
Zweigen Kanazawa        1-2  Kyoto Sanga                    3,666 
  [Taiki Watanabe 29 – Naoto Misawa 6, Takumi Miyayoshi 36] 
Júbilo Iwata            1-0  JEF United Chiba               4,841 
  [Hiroki Yamada 45] 
Fagiano Okayama         3-0  FC Ryukyu                      3,106 
  [Satoki Uejo 42, Eiji Shirai 61, Takaya Kimura 84] 
[Jun 20] 
SC Sagamihara           0-2  Tokyo Verdy                    1,749 
  [Jin Hanato 44, Haruya Ide 66] 
Mito Hollyhock          0-1  Montedio Yamagata              2,150 
  [Ibuki Fujita 57] 
ThespaKusatsu Gunma     0-1  Machida Zelvia                 1,632 
  [Kaishu Sano 34] 
Giravanz Kitakyushu     0-2  Ehime FC                       2,106 
  [Makito Yoshida 40, Yoshiki Fujimoto 45] 
[Jun 21] 
Blaublitz Akita         0-2  Albirex Niigata                3,013 
  [Shion Homma 45, Ken Yamura 89] 

Round 20 
[Jun 26] 
V-Varen Nagasaki        0-1  Júbilo Iwata                   7,347 
  [Koki Ogawa 73] 
Blaublitz Akita         1-1  SC Sagamihara                  1,768 
  [Keita Saito 55 – Reoto Kodama 68] 
Tokyo Verdy             2-1  Tochigi SC                     4,740 
  [Ryoya Yamashita 58, Yasutaka Yanagi (TSC) 63 og – 
   Junki Hata 16] 
Albirex Niigata         0-0  Mito Hollyhock                13,413 
Kyoto Sanga             2-0  Fagiano Okayama                4,669 
  [Peter Utaka 38, Sota Kawasaki 55] 
FC Ryukyu               4-0  Matsumoto Yamaga                   0 
  [Koki Kiyotake 34, 35, 57, Koya Kazama 51] 
Montedio Yamagata       4-1  Zweigen Kanazawa               5,130 
  [Kota Yamada 9, Riku Matsuda (Z) 22 og, Shuto Minami 55, 
   Taiki Kato 71 – Shintaro Shimada 55] 
Giravanz Kitakyushu     0-0  JEF United Chiba               2,741 
[Jun 27] 
Ventforet Kofu          6-2  ThespaKusatsu Gunma            3,401 
  [Sho Araki 7, Gakuto Notsuda 12, Jin Izumisawa 17, 63, 
   Yoshiki Torikai 32, Motoki Hasegawa 87 – 
   Tomoyuki Shiraishi 71, Genki Omae 90] 
Machida Zelvia          5-0  Ehime FC                       1,723 
  [Kaina Yoshio 41, 50, 67, Taiki Hirato 58, Shusuke Ota 90+] 
Renofa Yamaguchi        0-1  Omiya Ardija                   2,767 
  [Atsushi Kurokawa 32] 

Round 21 
[Jul 3] 
Mito Hollyhock          0-0  Renofa Yamaguchi               3,637 
Tochigi SC              1-1  Machida Zelvia                 2,777 
  [Nagi Matsumoto 54 – Chong Tese 8] 
JEF United Chiba        2-0  ThespaKusatsu Gunma            3,480 
  [Takayuki Funayama 37, 58] 
SC Sagamihara           0-0  Giravanz Kitakyushu            1,065 
Matsumoto Yamaga        2-1  Tokyo Verdy                    6,890 
  [Masashi Takasa (T) 17 og, Toyofumi Sakano 61 – Jin Hanato 57] 
Kyoto Sanga             0-2  V-Varen Nagasaki               4,466 
  [Caio César 22, Edigar Junio 56] 
Omiya Ardija            1-3  Montedio Yamagata              4,374 
  [Ibba Laajab 4 – Hikaru Nakahara 13, Kota Yamada 45, 
   Taiki Kato 59] 
Zweigen Kanazawa        1-2  FC Ryukyu                      2,512 
  [Ryuhei Oishi 89 – Kazumasa Uesato 51, Kazaki Nakagawa 84] 
Júbilo Iwata            3-2  Albirex Niigata               13,652 
  [Masaya Matsumoto 6, Lukian 18, Riku Morioka 32 – 
   Frank Romero 79 pen, Kaito Taniguchi 90] 
Fagiano Okayama         1-3  Ventforet Kofu                 3,125 
  [Satoki Uejo 90+ - Gakuto Notsuda 32, Jin Izumisawa 49, 
   Koki Arita 82 pen] 
[Jul 4] 
Ehime FC                1-3  Blaublitz Akita                1,289 
  [Makito Yoshida 90+ - Ibuki Yoshida 1, Shigeto Masuda 86, 
   Makoto Fukoin 89] 

Round 22 [Jul 11] 
Blaublitz Akita         1-1  JEF United Chiba               2,039 
  [Keita Saito 48 – Tomoya Miki 50] 
Montedio Yamagata       1-0  Matsumoto Yamaga               5,383 
  [Kota Yamada 50] 
Ventforet Kofu          1-0  Ehime FC                       4,151 
  [Holneiker Mendes 38] 
Albirex Niigata         3-0  Tochigi SC                    10,188 
  [Yoshiaki Takagi 12, 31, Kaito Taniguchi 65] 
V-Varen Nagasaki        1-1  Omiya Ardija                   4,470 
  [Seiya Maikuma 49 – Atsushi Kurokawa 87] 
FC Ryukyu               0-1  SC Sagamihara                      0 
  [Jungo Fujimoto 67] 
ThespaKusatsu Gunma     2-2  Tokyo Verdy                    1,630 
  [Yuzo Iwakami 54, Akito Takagi 60 – Jin Hanato 29, 
   Koken Kato 77] 
Zweigen Kanazawa        0-0  Fagiano Okayama                1,682 
Renofa Yamaguchi        2-2  Júbilo Iwata                   3,560 
  [Yatsunori Shimaya 12, Ayumu Kawai 80 – Norimichi Yamamoto 22, 
   Fabián González 85] 
Giravanz Kitakyushu     0-2  Kyoto Sanga                    2,394 
  [Shimpei Fukuoka 3, Shohei Takeda 76]             
Machida Zelvia          2-1  Mito Hollyhock                 1,670 
  [Shusuke Ota 50, Chong Tese 64 – Shota Fujio 22] 

Round 23 
[Jul 17] 
Tochigi SC              0-1  Ventforet Kofu                 3,573 
  [Yoshiki Torikai 8] 
JEF United Chiba        2-1  Zweigen Kanazawa               3,962 
  [Tomoya Miki 45, Takayuki Funayama 64 – Riku Matsuda 58] 
Matsumoto Yamaga        0-1  Mito Hollyhock                 7,569 
  [Shota Fujio 20] 
Kyoto Sanga             1-1  Albirex Niigata                7,949 
  [Takuya Ogiwara 34 – Yoshiaki Takagi 75] 
Júbilo Iwata            1-2  Montedio Yamagata              6,960 
  [Lukian 53 – Masamichi Hayashi 1, Hikaru Nakahara 37] 
Renofa Yamaguchi        1-0  Blaublitz Akita                2,848 
  [Kazuma Takai 27 pen] 
V-Varen Nagasaki        3-2  Giravanz Kitakyushu            5,211 
  [Wellington Rato 5, 46, Yusei Egawa 45 – Ryo Sato 37, 
   Takayuki Arakaki 76] 
[Jul 18] 
Fagiano Okayama         0-1  ThespaKusatsu Gunma            4,090 
  [Yuzo Iwakami 87]  
Omiya Ardija            2-2  FC Ryukyu                      4,567 
  [Ibba Laajab 50 pen, Atsushi Kurokawa 79 – Shinya Uehara 8, 
   Shingo Akamine 78] 
Machida Zelvia          1-0  SC Sagamihara                  4,011 
  [Kaina Yoshio 60]            
Ehime FC                2-2  Tokyo Verdy                    2,467 
  [Takashi Kondo 5, Daiki Enomoto 90+ - Boniface Nduka 51, 
   Shuma Mihara (E) 38 og] 

Round 24 
[Aug 9] 
SC Sagamihara           0-0  Tochigi SC                     2,468 
Ventforet Kofu          2-2  Júbilo Iwata                   5,135 
  [Jin Izumisawa 48, Holneiker Mendes 90+ - Masaya Matsumoto 37, 
   Yuki Otsu 53] 
Albirex Niigata         2-2  Omiya Ardija                  12,587 
  [Yuzuru Shimada 33, Kaito Taniguchi 90 – Seya Nakano 72, 
   Keisuke Nishimura 90+] 
Blaublitz Akita         1-4  Matsumoto Yamaga               3,703 
  [Hayate Take 85 – Takayuki Mae 36, Masato Tokida 48, 
   Taiki Miyabe 62, Ryo Toyama 82] 
Kyoto Sanga             2-1  Machida Zelvia                 4,331 
  [Peter Utaka 13, Origbaajo Ismaila 50 – Masayuki Okuyama 41]          
Montedio Yamagata       3-1  JEF United Chiba               8,340 
  [Ibuki Fujita 42, Masamichi Hayashi 51, Vinícius Araújo 68 – 
   Taishi Taguchi 43] 
Mito Hollyhock          1-1  Tokyo Verdy                    2,758 
  [Yuto Mori 85 – Jin Hanato 16] 
ThespaKusatsu Gunma     1-1  Ehime FC                       1,445 
  [Kodai Watanabe 75 – Takumu Kawamura 55] 
Fagiano Okayama         1-0  Renofa Yamaguchi               4,038 
  [Satoki Uejo 78] 
Giravanz Kitakyushu     1-2  FC Ryukyu                      2,577 
  [Yasufumi Nishimura 9 – Hidetoshi Takeda 68, 
   Shintaro Shimizu 84] 
[Aug 25] 
Zweigen Kanazawa        0-2  V-Varen Nagasaki                 957 
  [Takumi Nagura 4, Hijiri Kato 83] 

Round 25 
[Aug 14] 
JEF United Chiba        0-0  Albirex Niigata                3,193 
SC Sagamihara           2-1  Ventforet Kofu                 1,981 
  [Ryu Kawakami 12, Jungo Fujimoto 56 pen – Willian Lira 22] 
FC Ryukyu               0-1  Mito Hollyhock                     0 
  [Kai Matsuzaki 65] 
Omiya Ardija            1-1  Blaublitz Akita                3,333 
  [Atsushi Kawata 3 – Ryutaro Iio 85] 
Machida Zelvia          1-1  Fagiano Okayama                1,822 
  [Shusuke Ota 80 – Mitchell Duke 87]         
Júbilo Iwata            2-1  Tokyo Verdy                    4,564 
  [Yasuhito Endo 22, Hiroki Yamada 52 – Koki Morita 14] 
[Aug 15] 
Ehime FC                2-2  Giravanz Kitakyushu            1,594 
  [Yoshiki Fujimoto 22, 75 – Takayuki Arakaki 37, 
   Daigo Takahashi 53] 
[Aug 25] 
Tochigi SC              0-1  ThespaKusatsu Gunma              900 
  [Shuto Kitagawa 13] 
[Sep 7] 
Matsumoto Yamaga        2-2  Kyoto Sanga                    3,904 
  [Shuto Kawai 11, Sho Ito 33 – Takumi Miyayoshi 21, 51]             
[Sep 14] 
V-Varen Nagasaki        5-1  Montedio Yamagata              2,232 
  [Edigar Junio 18, Asahi Uenaka 35, 45, 51, Keiji Tamada 65 – 
   Hiroki Noda 63] 
Renofa Yamaguchi        4-1  Zweigen Kanazawa               1,293 
  [Joji Ikegami 10, Kazuma Takai 56, Kota Kawano 68, 
   Hiroto Ishikawa 84 – Ryuhei Oishi 85] 

Round 26 
[Aug 21] 
Tochigi SC              2-2  Tokyo Verdy                    1,977 
  [Junki Hata 42, Sho Sato 72 – Junki Koike 7, Takuma Hamasaki 10] 
Ventforet Kofu          1-1  JEF United Chiba               2,956 
  [Willian Lira 26 pen – Jang Min-Gyu 90+] 
Zweigen Kanazawa        1-2  Júbilo Iwata                   4,674 
  [Yuji Senuma 72 – Yasuhito Endo 76, Lukian 90+ pen] 
Fagiano Okayama         1-0  Omiya Ardija                   2,996 
  [Ryosuke Kawano 32] 
[Aug 22] 
Matsumoto Yamaga        0-1  Ehime FC                       5,531 
  [Takumu Kawamura 75] 
Albirex Niigata         2-1  SC Sagamihara                  8,951 
  [Akito Fukuta 32, Kaito Taniguchi 51 – Jungo Fujimoto 29]           
Blaublitz Akita         1-1  V-Varen Nagasaki               1,446 
  [Hayate Take 75 – Wellington Rato 40]        
Montedio Yamagata       2-2  FC Ryukyu                      4,776 
  [Hikaru Nakahara 21, Taiki Kato 32 – Hidetoshi Takeda 9, 
   Shinya Uehara 84] 
Mito Hollyhock          0-2  Kyoto Sanga                    1,922 
  [Peter Utaka 13, Temma Matsuda 47] 
ThespaKusatsu Gunma     3-0  Renofa Yamaguchi               1,212 
  [Kohei Shin 15, Shuto Kitagawa 41, Yuto Nakayama 45] 
Giravanz Kitakyushu     2-1  Machida Zelvia                 3,018 
  [Takamitsu Tomiyama 81, Taiga Maekawa 85 – Dudu 47] 

Round 27 
[Aug 28] 
JEF United Chiba        2-0  V-Varen Nagasaki               3,588 
  [Solomon Sakuragawa 13, Takayuki Funayama 90+] 
Kyoto Sanga             3-1  Tokyo Verdy                    4,111 
  [Peter Utaka 56, Jordy Buijs 60, Origbaajo Ismaila 67 – 
   Jun Hanato 20] 
FC Ryukyu               2-1  Blaublitz Akita                    0 
  [Takuma Abe 77 pen, Ryoji Fukui 83 – Naoki Inoue 62] 
Mito Hollyhock          4-0  Albirex Niigata                2,217 
  [Masato Nakayama 21, 62, Shota Fujio 52, Mizuki Ando 68 pen] 
Júbilo Iwata            1-1  SC Sagamihara                  4,185 
  [Kosuke Yamamoto 89 – Jungo Fujimoto 37]           
Renofa Yamaguchi        2-1  Montedio Yamagata              2,279 
  [Yuki Kusano 38, Joji Ikegami 71 - Vinícius Araújo 56] 
Giravanz Kitakyushu     0-0  Fagiano Okayama                3,930         
[Aug 29] 
Omiya Ardija            4-0  Matsumoto Yamaga               3,615 
  [Atsushi Kawata 33, Atsushi Kurokawa 46, 75, Seiya Nakano 80]        
Machida Zelvia          3-0  Ventforet Kofu                 3,381 
  [Taiki Hirato 4, Leo Takae 37, Ariajasuru Hasegawa 60] 
Ehime FC                0-1  Tochigi SC                     1,770 
  [Junki Hata 9 pen]              
ThespaKusatsu Gunma     0-0  Zweigen Kanazawa                   0 

Round 28 
[Sep 4] 
Blaublitz Akita         1-0  ThespaKusatsu Gunma            1,389 
  [Ryutaro Iio 90+]     
SC Sagamihara           1-0  JEF United Chiba               3,641 
  [Seiji Kimura 86] 
Ventforet Kofu          3-0  Kyoto Sanga                    2,223 
  [Willian Lira 32, Jumma Miyazaki 68, Kazushi Mitsuhira 79] 
Matsumoto Yamaga        0-4  Júbilo Iwata                   4,922 
  [Kosuke Yamamoto 13, Yuki Otsu 58, Lukian 74, Shota Kaneko 90+] 
Albirex Niigata         0-0  Giravanz Kitakyushu            7,617     
Montedio Yamagata       0-1  Mito Hollyhock                 4,515 
  [Masato Nakayama 22]          
Zweigen Kanazawa        0-4  Machida Zelvia                 2,390 
  [Kaishu Sano 11, Yuki Nakashima 13, Shusuke Ota 29, 
   Chong Tese 89 pen] 
V-Varen Nagasaki        3-1  FC Ryukyu                      3,679 
  [Edigar Junio 39 pen, Takashi Sawada 45, Ken Tokura 46 – 
   Shintaro Shimizu 75] 
[Sep 5] 
Tochigi SC              3-2  Renofa Yamaguchi               1,821 
  [Yohei Toyoda 4, 55, Yasutaka Yanagi 73 – Yuki Kusano 25, 
   Kota Kawano 86] 
Fagiano Okayama         0-0  Ehime FC                       3,601 
Omiya Ardija            2-1  Tokyo Verdy                    4,160 
  [Atsushi Kawata 11, Kanji Okunuki 38 – Ryuji Sugimoto 48] 

Round 29 
[Sep 11] 
Mito Hollyhock          0-3  Blaublitz Akita                1,833 
  [Ibuki Yoshida 2, Hayate Take 36, Ryota Nakamura 64 pen] 
JEF United Chiba        1-3  Júbilo Iwata                   3,841 
  [Tomoya Miki 45 pen – Daiki Ogawa 65, Lukian 84, 90+]            
Tokyo Verdy             2-0  Matsumoto Yamaga               3,505 
  [Junki Koike 30, Boniface Nduka 82]        
Albirex Niigata         1-2  Montedio Yamagata              9,754 
  [Kaito Taniguchi 10 - Vinícius Araújo 35, Kota Yamada 61] 
Kyoto Sanga             2-1  FC Ryukyu                      4,405 
  [Peter Utaka 41 pen, Origbaajo Ismaila 90+ - Takuma Abe 16]               
Fagiano Okayama         0-1  Tochigi SC                     3,777 
  [Yasutaka Yanagi 73]              
Renofa Yamaguchi        0-1  Machida Zelvia                 2,369 
  [Dudu 84]          
Giravanz Kitakyushu     1-0  Zweigen Kanazawa               2,451 
  [Daigo Takahashi 52] 
V-Varen Nagasaki        0-0  SC Sagamihara                  3,964           
[Sep 12] 
ThespaKusatsu Gunma     0-3  Ventforet Kofu                 1,234 
  [Niki Urakami 6, Sho Araki 47, Willian Lira 66] 
Ehime FC                3-3  Omiya Ardija                   1,827 
  [Yoshiki Fujimoto 38, Taishi Nishioka 42, Kaisei Ishii 62 – 
   Kanji Okunuki 6, Daiki Kogure (E) 58 og, Atsushi Kawata 66]           

Round 30 
[Sep 18] 
Tochigi SC              0-0  Mito Hollyhock                 2,676          
JEF United Chiba        1-0  Ehime FC                       3,077 
  [Hiroto Tanaka (E) 58 og] 
Ventforet Kofu          1-0  Omiya Ardija                   3,008 
  [Willian Lira 57 pen]            
Montedio Yamagata       0-2  Kyoto Sanga                    4,588 
  [Takumi Miyayoshi 44, Naoto Misawa 60] 
Machida Zelvia          3-3  V-Varen Nagasaki               1,549 
  [Kaishu Sano 58, Shusuke Ota 76, 86 – Edigar Junio 1, 54, 62]        
Júbilo Iwata            1-1  Fagiano Okayama                4,248 
  [Lukian 35 – Yuki Otsu (J) 61 og]         
FC Ryukyu               0-1  ThespaKusatsu Gunma              559 
  [Shota Aoki 23]     
[Sep 19] 
Blaublitz Akita         1-1  Giravanz Kitakyushu            2,003 
  [Ibuki Yoshida 62 – Kenta Fukumori 52]     
SC Sagamihara           2-0  Renofa Yamaguchi               2,897 
  [Shu Hiramatsu 13, Jungo Fujimoto 28 pen] 
Tokyo Verdy             1-3  Albirex Niigata                4,752 
  [Junki Koike 58 pen – Shunsuke Mito 14, Frank Romero 52, 
   Koji Suzuki 90]         
Zweigen Kanazawa        1-1  Matsumoto Yamaga               3,420 
  [Shion Niwa 66 – Itsuki Enomoto 90+]        

Round 31 
[Sep 25] 
ThespaKusatsu Gunma     0-1  JEF United Chiba               2,737 
  [Issei Takahashi 86]        
Omiya Ardija            1-0  SC Sagamihara                  4,552 
  [Kazuaki Mawatari 77]           
Albirex Niigata         1-0  Ventforet Kofu                10,242 
  [Frank Romero 90+] 
Kyoto Sanga             2-0  Tochigi SC                     4,703 
  [Takuya Ogiwara 28, Takumi Miyayoshi 65]              
Júbilo Iwata            2-0  FC Ryukyu                      4,977 
  [Yuto Suzuki 49, Lukian 77]               
Renofa Yamaguchi        1-3  V-Varen Nagasaki               2,699 
  [Joji Ikegami 90+ - Edigar Junio 15, 33, Yuya Kuwasaki 60]        
Ehime FC                0-4  Montedio Yamagata              2,134 
  [Kota Yamada 18, 52, Vinícius Araújo 59, 63] 
[Sep 26] 
Fagiano Okayama         1-1  Blaublitz Akita                4,835 
  [Takashi Abe 90+ - Hayate Take 14] 
Matsumoto Yamaga        2-1  Giravanz Kitakyushu            4,465 
  [Yuya Hashiuchi 52, Sho Ito 61 – Taiga Maekawa 24]     
Mito Hollyhock          2-1  Zweigen Kanazawa               2,249 
  [Ryotaro Ito 40 pen, Shota Fujio 90+ - Honoya Shoji 58] 
Tokyo Verdy             0-1  Machida Zelvia                 4,724 
  [Taiki Hirato 47]          

Round 32 
[Oct 2] 
Blaublitz Akita         0-2  Ehime FC                       1,411 
  [Kenta Uchida 6, Yoshiki Fujimoto 70] 
Ventforet Kofu          2-0  Montedio Yamagata              3,918 
  [Jumma Miyazaki 50, Yoshiki Torikai 76]       
V-Varen Nagasaki        2-0  Kyoto Sanga                    5,507 
  [Seiya Maikuma 30, Asahi Uenaka 65] 
FC Ryukyu               1-1  Fagiano Okayama                1,815 
  [Yu Tomidokoro 88 pen – Mitchell Duke 74]         
[Oct 3] 
SC Sagamihara           4-4  Mito Hollyhock                 2,225 
  [Shu Hiramatsu 6, Yuan Matsuhashi 40, Shunto Kodama 82, 90+ - 
   Shota Fujio 15 pen, Masato Nakayama 66, Koya Okuda 80, 90]          
Tochigi SC              1-3  Omiya Ardija                   4,861 
  [Teppei Yachida 57 – Keisuke Nishimura 4, Shunsuke Kikuchi 51, 
   Hiroyuki Komoto 83]            
JEF United Chiba        0-0  Matsumoto Yamaga               3,895        
Zweigen Kanazawa        1-0  Albirex Niigata                3,955 
  [Shion Niwa 8]         
Renofa Yamaguchi        1-2  Tokyo Verdy                    2,998 
  [Shuhei Otsuki 19 – Ryota Kajikawa 48, Yuhei Sato 62]             
Giravanz Kitakyushu     2-2  ThespaKusatsu Gunma            2,829 
  [Daigo Takahashi 62, 86 – Kazune Kubota 35, Hiroto Hatao 90+]     
Machida Zelvia          1-2  Júbilo Iwata                   5,433 
  [Hiroki Yamada (J) 56 og – Lukian 11, Shohei Takahashi (M) 23 og]            

Round 33 
[Oct 9] 
Omiya Ardija            2-2  Zweigen Kanazawa               4,690 
  [Kazuaki Mawatari 42, Seiya Nakano 85 – Hayato Otani 4, 12] 
Ventforet Kofu          1-0  FC Ryukyu                      4,419 
  [Jumma Miyazaki 13]               
Albirex Niigata         1-0  Renofa Yamaguchi               9,258 
  [Koji Suzuki 62]        
Tokyo Verdy             1-2  Fagiano Okayama                3,204 
  [Akira Toshima 60 – Hideki Ishige 35, Satoki Uejo 64]         
Júbilo Iwata            4-1  Giravanz Kitakyushu            5,662 
  [Lukian 15, Kosuke Yamamoto 16, Yuto Suzuki 20, 
   Hiroki Yamada 38 – Ryo Sato 2]     
[Oct 10] 
Montedio Yamagata       2-1  Blaublitz Akita                6,779 
  [Ryonosuke Kabayama 4, Hikaru Nakahara 83 – Masaki Okino 78] 
Mito Hollyhock          2-1  ThespaKusatsu Gunma            3,641 
  [Koshi Osaki 6, Kai Matsuzaki 84 – Shota Aoki 3]    
Matsumoto Yamaga        0-1  Tochigi SC                     7,740 
  [Teppei Yachida 18 pen]              
Kyoto Sanga             2-1  SC Sagamihara                  5,911 
  [Peter Utaka 36, 68 – Yuri 75]           
Machida Zelvia          0-1  JEF United Chiba               2,525 
  [Tomoya Miki 74]        
Ehime FC                0-2  V-Varen Nagasaki               2,083 
  [Asahi Uenaka 4, Takumi Nagura 78]        

Round 34 
[Oct 16] 
Blaublitz Akita         0-2  Machida Zelvia                 1,281 
  [Kaishu Sano 21, Kaina Yoshio 58 pen]          
SC Sagamihara           0-1  Montedio Yamagata              2,362 
  [Hikaru Nakahara 45]       
Giravanz Kitakyushu     2-2  Tokyo Verdy                    2,790 
  [Takamitsu Tomiyama 86, Taiga Maekawa 90 – Ryoga Sato 54, 90+]             
V-Varen Nagasaki        1-1  Albirex Niigata                5,415 
  [Hiroshi Futami 69 – Koji Suzuki 13]         
FC Ryukyu               0-1  Ehime FC                       1,782 
  [Koji Yamase 87] 
[Oct 17] 
Fagiano Okayama         3-0  Matsumoto Yamaga               5,032 
  [Satoki Uejo 13, 86, Hideki Ishige 63]        
Tochigi SC              1-1  Júbilo Iwata                   8,209 
  [Yasutaka Yanagi 17 – Kentaro Oi 44]            
JEF United Chiba        2-1  Omiya Ardija                   4,982 
  [Daisuke Suzuki 4, Tomoya Miki 90+ - Atsushi Kurokawa 49]            
Zweigen Kanazawa        1-2  Ventforet Kofu                 2,597 
  [Honoya Shoji 78 – Ryotaro Nakamura 37, Hidehiro Sugai 62]          
Renofa Yamaguchi        2-2  Mito Hollyhock                 2,820 
  [Joji Ikeganmi 15, Henik 61 – Tabinas Jefferson 12, 
   Shota Fujio 76]          
ThespaKusatsu Gunma     1-1  Kyoto Sanga                    1,840 
  [Genki Omae 44 – Peter Utaka 50] 

Round 35 
[Oct 23] 
Montedio Yamagata       1-0  ThespaKusatsu Gunma            4,428 
  [Taiki Kato 90]     
Omiya Ardija            3-1  Giravanz Kitakyushu            4,616 
  [Atsushi Kurokawa 14, 52, Atsushi Kawata 42 – 
   Takayuki Arakaki 31]     
Ventforet Kofu          2-1  V-Varen Nagasaki               5,704 
  [Motoki Hasegawa 11, Willian Lira 65 – Asahi Uenaka 3]        
Albirex Niigata         1-2  Blaublitz Akita                8,662 
  [Kaito Taniguchi 76 – Shigeto Masuda 59, 
   Michael Fitzgerald (A) 90+ og] 
Júbilo Iwata            2-2  Ehime FC                       8,021 
  [Yuto Suzuki 37, 74 – Takumu Kawamura 69, Motoki Ohara 71]                
[Oct 24] 
Mito Hollyhock          1-1  Fagiano Okayama                3,507 
  [Kai Matsuzaki 90 – Hideki Ishige 90+]         
Tokyo Verdy             1-5  JEF United Chiba               3,508 
  [Ryoya Yamashita 23 – Takayuki Funayama 6, Taishi Taguchi 33, 
   Takaki Fukumitsu 44, 47, Ikki Arai 54]        
Machida Zelvia          0-0  Tochigi SC                     3,542              
Kyoto Sanga             1-1  Renofa Yamaguchi               6,432 
  [Takumi Miyayoshi 47 – Yuki Kusano 79]        
SC Sagamihara           1-1  Zweigen Kanazawa               4,147 
  [Jungo Fujimoto 14 pen – Kyohei Sugiura 90+] 
Matsumoto Yamaga        1-2  FC Ryukyu                      6,728 
  [Sho Ito 47 – Takashi Kanai 72, Koki Kazama 78]               

Round 36 
[Oct 30] 
Blaublitz Akita         1-1  Zweigen Kanazawa               1,868 
  [Ryutaro Iio 9 – Shion Niwa 24]        
ThespaKusatsu Gunma     1-0  Matsumoto Yamaga               3,133 
  [Genki Omae 33 pen]        
Omiya Ardija            1-2  Júbilo Iwata                   5,712 
  [Kohei Yamakoshi 9 – Kosuke Yamamoto 53, Hiroki Yamada 90+]            
JEF United Chiba        0-0  Renofa Yamaguchi               4,266        
Ehime FC                0-1  Kyoto Sanga                    3,369 
  [Peter Utaka 3] 
Giravanz Kitakyushu     1-2  SC Sagamihara                  3,090 
  [Daigo Takahashi 55 – Reoto Kodama 58, Yuri 90+]           
V-Varen Nagasaki        2-1  Mito Hollyhock                 5,022 
  [Wellington Rato 45, Asahi Uenaka 51 – Mizuki Ando 55]          
Tokyo Verdy             0-0  Ventforet Kofu                 3,611          
FC Ryukyu               0-0  Machida Zelvia                 2,313          
[Oct 31] 
Fagiano Okayama         1-1  Albirex Niigata                5,578 
  [Satoki Uejo 16 – Kaito Taniguchi 57]         
Tochigi SC              1-2  Montedio Yamagata              3,713 
  [Teppei Yachida 48 – Ibuki Fujita 46, Vinícius Araújo 72]       

Round 37 [Nov 3] 
SC Sagamihara           0-1  Blaublitz Akita                2,043 
  [Hayate Take 62] 
Montedio Yamagata       1-2  Tokyo Verdy                    5,704 
  [Vinícius Araújo 71 pen – Junki Koike 27 pen, Ryoga Sato 41]             
Mito Hollyhock          0-0  Giravanz Kitakyushu            2,014     
Tochigi SC              0-1  JEF United Chiba               3,051 
  [Daisuke Suzuki 86]        
Machida Zelvia          3-2  Matsumoto Yamaga               3,278 
  [Kaina Yoshio 10, 54, Kaishu Sano 74 – Itsuki Enomoto 65, 78]        
Ventforet Kofu          1-2  Fagiano Okayama                5,142 
  [Jumma Miyazaki 55 – Mitchell Duke 9, Satoki Uejo 11]         
Albirex Niigata         0-1  Júbilo Iwata                  12,346 
  [Lukian 64]            
Kyoto Sanga             1-0  Omiya Ardija                   7,907 
  [Sota Kawasaki 90+]            
Renofa Yamaguchi        2-0  FC Ryukyu                      3,512 
  [Kazuma Takai 52, Renan 55]               
V-Varen Nagasaki        4-1  ThespaKusatsu Gunma            5,332 
  [Asahi Uenaka 38, 59, Takashi Sawada 51, Hijiri Kato 89 – 
   Seiya Maikuma (V) 50 og]     
Zweigen Kanazawa        2-1  Ehime FC                       2,407 
  [Sho Hiramatsu 29, 31 – Naoki Kuriyama 15]                

Round 38 [Nov 7] 
Blaublitz Akita         1-1  Tochigi SC                     2,411 
  [Ryota Nakamura 14 – Yohei Toyoda 55]              
Fagiano Okayama         1-0  Montedio Yamagata              4,692 
  [Hideki Ishige 45]       
Omiya Ardija            1-2  Renofa Yamaguchi               5,403 
  [Atsushi Kurokawa 4 – Wataru Tanaka 10, Kazuma Takai 85]        
JEF United Chiba        2-2  Mito Hollyhock                 4,700 
  [Tomoya Miki 39, Solomon Sakuragawa 55 – Masato Nakayama 75, 
   Ryo Niizato 90+]          
Tokyo Verdy             0-3  V-Varen Nagasaki               6,021 
  [Ken Tokura 76, Takumi Nagura 90, Shunya Yoneda 90+]        
Matsumoto Yamaga        1-1  Albirex Niigata                7,750 
  [Kazuhiro Sato 5 – Yuya Takazawa 53]         
Júbilo Iwata            1-0  Kyoto Sanga                    7,469 
  [Hiroki Yamada 77] 
Ehime FC                0-0  Machida Zelvia                 2,350          
Giravanz Kitakyushu     0-1  Ventforet Kofu                 2,967 
  [Motoki Hasegawa 53]          
FC Ryukyu               2-1  Zweigen Kanazawa               1,934 
  [Koya Kazama 21, Koki Kazama 54 – Shion Niwa 33 pen]        
ThespaKusatsu Gunma     1-1  SC Sagamihara                  2,149 
  [Shota Aoki 47 – Tsubasa Ando 78]           

Round 39 
[Nov 13] 
Albirex Niigata         2-0  Ehime FC                       7,837 
  [Frank Romero 31, Koji Suzuki 90+ pen]                
Renofa Yamaguchi        0-1  Giravanz Kitakyushu            4,482 
  [Daigo Takahashi 76]     
V-Varen Nagasaki        3-0  Tochigi SC                     6,795 
  [Yusei Egawa 4, Wellington Rato 14, Ken Tokura 68 pen]              
FC Ryukyu               2-2  JEF United Chiba               1,701 
  [Koki Kiyotake 28, Takashi Kanai 76 – Takaki Fukumitsu 40, 
   Issei Takahashi 47]        
[Nov 14] 
SC Sagamihara           2-3  Fagiano Okayama                2,402 
  [Yuan Matsuhashi 4, Tsubasa Ando 50 – Hideki Ishige 13, 
   Lee Yong-Jae 67, Satoki Uejo 79]         
Ventforet Kofu          3-2  Matsumoto Yamaga               6,072 
  [Willian Lira 19, Masahiro Sekiguchi 81, Niki Urakami 84 – 
   Sho Ito 80, Toyofumi Sakano 83]        
Montedio Yamagata       2-2  Omiya Ardija                   6,071 
  [Yuta Kumamoto 27, Ryonosuke Kabayama 86 – Atsushi Kawata 7, 
   Seiya Nakano 34]            
Mito Hollyhock          1-3  Júbilo Iwata                   4,574 
  [Norimichi Yamamoto (J) 58 og – Kentaro Oi 12, Kotaro Omori 15, 
   Lukian 51]            
Machida Zelvia          1-1  ThespaKusatsu Gunma            2,832 
  [Ariajasuru Hasegawa 23 – Hiroto Hatao 62]     
Zweigen Kanazawa        0-4  Tokyo Verdy                    3,108 
  [Ryota Kajikawa 21, 53, Ryoga Sato 33, 64]             
Kyoto Sanga             3-1  Blaublitz Akita                9,900 
  [Peter Utaka 2, 42, Takumi Miyayoshi 44 – Hayate Take 31] 

Round 40 
[Nov 20] 
Júbilo Iwata            2-2  V-Varen Nagasaki               6,929 
  [Yuto Suzuki 30, Hiroki Yamada 76 – Wellington Rato 4, 
   Ken Tokura 36]        
Fagiano Okayama         0-0  Kyoto Sanga                    6,270 
[Nov 21] 
Blaublitz Akita         0-2  Ventforet Kofu                 2,664 
  [Sho Araki 30, Motoki Hasegawa 68]          
Montedio Yamagata       3-5  Machida Zelvia                 5,004 
  [Riku Handa 5, Vinícius Araújo 23, Quenten Martinus 90+ - 
   Shuta Doi 58, Shusuke Ota 60, Chong Tese 72 pen, 86, 
   Taiki Hirato 85]          
Tochigi SC              1-0  Zweigen Kanazawa               4,038 
  [Kenya Onodera 35]        
ThespaKusatsu Gunma     0-0  Albirex Niigata                4,671         
Omiya Ardija            1-3  Mito Hollyhock                 5,424 
  [Yuta Mikado 10 – Kai Matsuzaki 23, Shota Fujio 45, 64]          
JEF United Chiba        2-0  Giravanz Kitakyushu            4,756 
  [Tomoya Miki 54, 70]     
Tokyo Verdy             1-1  FC Ryukyu                      4,361 
  [Junki Koike 89 – Koya Kazama 44]               
Matsumoto Yamaga        1-1  Renofa Yamaguchi               7,811 
  [Serginho 74 – Hirofumi Watanabe 86]        
Ehime FC                1-2  SC Sagamihara                  2,992 
  [Shoji Toyama 83 – Masahiro Okamoto (E) 89 og, Yuki Nakayama 90+]           

Round 41 [Nov 28] 
Blaublitz Akita         1-4  Tokyo Verdy                    2,685 
  [Nao Eguchi 41 – Ryoga Sato 14, Junki Koike 36, 
   Shigeto Masuda (B) 88 og, Ryoya Yamashita 90+]             
SC Sagamihara           1-1  Matsumoto Yamaga               4,369 
  [Shunto Kodama 90 – Seiji Kimura (S) 90+ og]        
FC Ryukyu               1-1  Albirex Niigata                3,361 
  [Shunsuke Motegi 35 – Koji Suzuki 48]         
Mito Hollyhock          2-1  Ehime FC                       4,168 
  [Koshi Osaki 50, Ryotaro Ito 87 – Kenta Uchida 17]                
ThespaKusatsu Gunma     0-0  Júbilo Iwata                   4,816            
JEF United Chiba        0-0  Kyoto Sanga                    6,732            
Machida Zelvia          0-0  Omiya Ardija                   4,137            
Zweigen Kanazawa        2-1  Montedio Yamagata              3,143 
  [Yuji Senuma 79, 90+ - Kota Yamada 86]       
Renofa Yamaguchi        0-1  Ventforet Kofu                 4,625 
  [Ryotaro Nakamura 74]          
Giravanz Kitakyushu     1-2  Tochigi SC                     5,638 
  [Yasufumi Nishimura 90+ - Yasutaka Yanagi 27, Sho Sato 80]              
V-Varen Nagasaki        0-1  Fagiano Okayama                8,025 
  [Hideki Ishige 47]         

Round 42 [Dec 5] 
Montedio Yamagata       5-1  Giravanz Kitakyushu            6,388 
  [Vinícius Araújo 26, 29, 57, 61, Masamichi Hayashi 88 – 
   Takamitsu Tomiyama 79]     
Tochigi SC              1-2  FC Ryukyu                      5,676 
  [Yasutaka Yanagi 64 – Koki Kiyotake 69, Shingo Akamine 76]               
Omiya Ardija            3-1  ThespaKusatsu Gunma            5,581 
  [Shunsuke Kikuchi 16, Yuta Mikado 35, Atsushi Kawata 67 – 
   Junya Kato 7]     
Tokyo Verdy             3-0  SC Sagamihara                  7,505 
  [Mizuki Arai 17, Ryoga Sato 61, Daiki Fukazawa 77]           
Ventforet Kofu          3-3  Mito Hollyhock                 5,791 
  [Riku Yamada 54, Willian Lira 63, Holneiker Mendes 90+ - 
   Ryotaro Ito 47, 82, Masato Nakayama 60]          
Matsumoto Yamaga        1-2  V-Varen Nagasaki               7,597 
  [Taiki Miyabe 55 – Asahi Uenaka 26, Wellington Rato 47]        
Albirex Niigata         0-2  Machida Zelvia                11,955 
  [Kaishu Sano 40, Dudu 68]          
Júbilo Iwata            2-1  Blaublitz Akita                6,986 
  [Daiki Ogawa 6, Naoki Kanuma 79 – Ryota Nakamura 37]         
Kyoto Sanga             0-0  Zweigen Kanazawa               9,608        
Fagiano Okayama         1-3  JEF United Chiba               6,813 
  [Lee Yong-Jae 90+ - Rui Sueyoshi 45, Solomon Sakuragawa 49, 
   Tomoya Miki 63]        
Ehime FC                1-1  Renofa Yamaguchi               3,022 
  [Takashi Kondo 76 – Kento Hashimoto 35]        

Final Table:

 1.Júbilo Iwata              42  27 10  5  75-42  91  Promoted 
 2.Kyoto Sanga               42  24 12  6  59-31  84  Promoted 
----------------------------------------------------
 3.Ventforet Kofu            42  23 11  8  65-38  80 
 4.V-Varen Nagasaki          42  23  9 10  69-44  78
 5.Machida Zelvia            42  20 12 10  64-38  72 
 6.Albirex Niigata           42  18 14 10  61-40  68
 7.Montedio Yamagata         42  20  8 14  51-49  68
 8.JEF United Chiba          42  17 15 10  48-36  66 
 9.FC Ryukyu                 42  18 11 13  57-47  65
10.Mito Hollyhock            42  16 11 15  59-50  59
11.Fagiano Okayama           42  15 14 13  40-36  59
12.Tokyo Verdy               42  16 10 16  62-66  58 
13.Blaublitz Akita           42  11 14 17  41-53  47  [+] 
14.Tochigi SC                42  10 15 17  37-51  45
15.Renofa Yamaguchi          42  10 13 19  37-51  43 
16.Omiya Ardija              42   9 15 18  51-56  42
17.Zweigen Kanazawa          42  10 11 21  39-60  41
18.ThespaKusatsu Gunma       42   9 14 19  35-56  41
----------------------------------------------------
19.SC Sagamihara             42   8 14 20  33-54  38  Relegated [+] 
20.Ehime FC                  42   7 14 21  38-67  35  Relegated 
21.Giravanz Kitakyushu       42   7 14 21  35-66  35  Relegated 
22.Matsumoto Yamaga          42   7 13 22  36-71  34  Relegated 

Top scorers: 

 1.LUKIAN Araújo de Almeida (Júbilo Iwata)          22  [Brazil] 
 2.Peter UTAKA (Kyoto Sanga)                        21  [Belgium] 
 3.KOIKE Junki (Tokyo Verdy)                        17 
 4.EDIGAR JUNIO Teixeira Lima (V-Varen Nagasaki)    15  [Brazil] 
 5.MIKI Tomoya (JEF United Chiba)                   14 
   VINÍCIUS Vasconcelos ARAÚJO (Montedio Yamagata)  14  [Brazil] 
 7.SATO Ryoga (Tokyo Verdy)                         13 
   TANIGUCHI Kaito (Albirex Niigata)                13 
   UEJO Satoki (Fagiano Okayama)                    13 
10.NAKAYAMA Masato (Mito Hollyhock)                 12 
11.YAMADA Hiroki (Júbilo Iwata)                     11 
12.FUJIMOTO Yoshiki (Ehime FC)                      10 
   IZUMISAWA Jin (Ventforet Kofu)                   10 
   TAKAGI Yoshiaki (Albirex Niigata)                10 
   TAKAHASHI Daigo (Giravanz Kitakyushu)            10 
   UENAKA Asahi (V-Varen Nagasaki)                  10 
   YOSHIO Kaina (Machida Zelvia)                    10 


J3 League

Final Table: 

 1.Roasso Kumamoto           28  15  9  4  39-20  54  Promoted 
 2.Grulla Morioka            28  15  8  5  43-28  53  Promoted 
----------------------------------------------------
 3.Tegevajaro Miyazaki       28  16  5  7  44-31  53  [+] 
 4.Kataller Toyama           28  13  7  8  40-34  46
 5.Fukushima United          28  13  6  9  41-32  45
 6.FC Gifu                   28  12  5 11  38-35  41  
 7.Kagoshima United          28  11  7 10  34-35  40
 8.YSCC Yokohama             28  11  7 10  31-33  40
 9.Nagano Parceiro           28   8 12  8  35-28  36
10.Fujieda MYFC              28   8  8 12  42-42  32
11.FC Imabari                28   7  8 12  34-33  30  
12.Gainare Tottori           28   9  2 17  36-53  29
13.Vanraure Hachinohe        28   7  8 13  24-44  29
14.Azul Claro Numazu         28   7  6 15  32-44  27
15.Kamatamare Sanuki         28   4  9 15  20-41  21

Round 1 [Mar 14] 
Fukushima United        0-0  Fujieda MYFC                   1,191 
YSCC Yokohama           0-1  Kataller Toyama                1,239 
  [Shoma Otoizumi 24] 
FC Imabari              0-1  Roasso Kumamoto                2,236 
  [Hayato Asakawa 21] 
Tegevajaro Miyazaki     0-1  Grulla Morioka                 1,786 
  [Masaomi Nakano 61] 
FC Gifu                 0-0  Vanraure Hachinohe             4,519 
Kamatamare Sanuki       0-2  Nagano Parceiro                2,240 
  [Hiroshi Azuma 34, Kazuki Yamaguchi 68] 
Kagoshima United        2-3  Gainare Tottori                4,850 
  [Takuma Sonoda 2, Shuto Nakahara 49 – Yusuke Ishida 65, 
   Yuya Taguchi 74, Hikaru Arai 90+] 

Round 2 
[Mar 20] 
Fukushima United        2-1  YSCC Yokohama                    526 
  [Hiroshi Yoshinaga 36, Origbaajo Ismaila 38 – Charles Nduka 12] 
Azul Claro Numazu       1-0  FC Imabari                     1,727 
  [Takumi Hama 31] 
Roasso Kumamoto         2-2  Kagoshima United               3,128 
  [Hayato Asakawa 37 pen, Shuhei Kamimura 54 – Weslley 69, 
   Rei Yonezawa 87] 
[Mar 21] 
Fujieda MYFC            1-3  FC Gifu                        1,108 
  [Koki Matsumura 78 – Shota Kawanishi 5, Kensei Nakashima 9, 
   Haruki Mitsuda 23] 
Gainare Tottori         1-1  Grulla Morioka                 1,253 
  [Hikaru Arai 66 – Keita Ishii 39] 
Nagano Parceiro         1-1  Tegevajaro Miyazaki            2,561 
  [Shota Sakaki 10 – Kaito Umeda 87] 
Kataller Toyama         2-1  Vanraure Hachinohe             2,000 
  [Tsubasa Yoshihira 34 pen, Yohei Ono 44 – Teppei Chikaishi 62] 

Round 3 [Mar 28] 
Vanraure Hachinohe      1-0  Azul Claro Numazu              1,367 
  [Taichi Nakamura 33] 
Grulla Morioka          0-0  Nagano Parceiro                1,058 
YSCC Yokohama           0-0  Roasso Kumamoto                1,117 
FC Imabari              2-0  Gainare Tottori                1,392 
  [Keishi Kusumi 32, Seigo Takei 74] 
Kagoshima United        2-0  Fukushima United               2,946 
  [Rei Yonezawa 47, 51] 
FC Gifu                 4-0  Kamatamare Sanuki              2,450 
  [Haruki Mitsuda 11, Shota Kawanishi 25, 57, Toma Murata 64] 
Tegevajaro Miyazaki     2-1  Kataller Toyama                  599 
  [Kosuke Fujioka 20 pen, Yudai Tokunaga 42 – Hiroya Sueki 78] 

Round 4 
[Apr 3] 
Grulla Morioka          3-2  FC Imabari                       610 
  [Kazuki Arinaga 61, Kosei Wakimoto 86, Taisuke Nakamura 90+ - 
   Seigo Takei 54, Takuya Shimamura 68] 
[Apr 4] 
Azul Claro Numazu       1-0  YSCC Yokohama                    759 
  [Ryo Watanabe 66] 
Nagano Parceiro         1-1  Vanraure Hachinohe             2,076 
  [Naoki Sanda 51 – Yosuke Kamigata 64 pen] 
Kataller Toyama         2-2  Fukushima United               1,332 
  [Shunta Takahashi 49, Yohei Ono 66 – Hiroshi Yoshinaga 22, 
   Shoma Kamata 90+] 
Kamatamare Sanuki       0-1  Fujieda MYFC                     835 
  [Takuya Miyamoto 35] 
Roasso Kumamoto         1-2  Tegevajaro Miyazaki            2,109 
  [So Kawahara 90+ - Kaito Umeda 60, Kosuke Fujioka 69] 
[Apr 21] 
Gainare Tottori         0-1  FC Gifu                          762 
  [Ryohei Yoshihama 68] 

Round 5 
[Apr 10] 
Fujieda MYFC            1-1  Nagano Parceiro                1,753 
  [Masahiko Sugita 41 – Takuma Mizutani 76] 
[Apr 11] 
Vanraure Hachinohe      0-3  Grulla Morioka                 1,502 
  [Kazuki Arinaga 49, Morelatto 52, Toi Kagami 81] 
Fukushima United        1-2  Roasso Kumamoto                  703 
  [Origbaajo Ismaila 28 – Shuhei Kamimura 71, Wataru Iwashita 90+] 
YSCC Yokohama           0-0  Kagoshima United               1,386 
Kamatamare Sanuki       2-3  Kataller Toyama                1,076 
  [Shunta Nakamura 12, Takumi Komatsu 87 – Nobuyuki Shiina 13, 19, 
   Makoto Rindo 90+] 
Tegevajaro Miyazaki     2-1  Gainare Tottori                  801 
  [Kaito Umeda 14, Kosuke Fujioka 22 – Takeru Kiyonaga 60] 
[May 5] 
FC Gifu                 3-1  Azul Claro Numazu              2,184 
  [Haruki Mitsuda 10, Shota Kawanishi 35, Kentaro Kai 62 – 
   Kenshiro Suzuki 44] 

Round 6 
[Apr 25] 
Azul Claro Numazu       1-1  Fujieda MYFC                   2,081 
  [Junya Takahashi 65 pen – Yuki Oshitani 78] 
Gainare Tottori         1-0  Kamatamare Sanuki              1,121 
  [Takeru Kiyonaga 52] 
FC Imabari              1-1  YSCC Yokohama                  1,658 
  [Valdumar Té 88 – Akio Yoshida 36] 
Kagoshima United        1-0  Tegevajaro Miyazaki            4,351 
  [Yusei Kayanuma 3] 
Kataller Toyama         1-0  FC Gifu                        3,145 
  [Yohei Ono 34 pen] 
Roasso Kumamoto         2-2  Vanraure Hachinohe             2,368 
  [Hayato Asakawa 14, Wataru Iwashita 21 – Yosuke Kamigata 72, 
   Satoru Maruoka 90+] 
[May 26] 
Fukushima United        2-1  Grulla Morioka                   264 
  [Hiroki Higuchi 16, Origbaajo Ismaila 49 – Taisuke Nakamura 90+] 

Round 7 
[May 1] 
Fujieda MYFC            1-1  Kataller Toyama                1,044 
  [Takuya Miyamoto 21 – Tsubasa Yoshihira 74 pen] 
Kamatamare Sanuki       1-0  Azul Claro Numazu              1,392 
  [Kazuki Iwamoto 73] 
[May 2] 
Vanraure Hachinohe      2-0  Gainare Tottori                  667 
  [Takumi Shimada 43, Taichi Nakamura 70] 
Grulla Morioka          2-1  Kagoshima United                 824 
  [Brenner 14, Yusuke Muta 86 – Shuto Nakahara 52] 
Tegevajaro Miyazaki     2-1  FC Imabari                     1,392 
  [Kosuke Fujioka 11, Keigo Hashimoto 48 – Hideo Hashimoto 56] 
Nagano Parceiro         0-1  Fukushima United               2,673 
  [Origbaajo Ismaila 36] 
FC Gifu                 0-1  Roasso Kumamoto                3,678 
  [Hayato Asakawa 80] 

Round 8 
[May 15] 
Kagoshima United        0-3  Fujieda MYFC                   1,838 
  [Koki Matsumura 75, Tsugutoshi Oishi 82, 85] 
[May 16] 
Grulla Morioka          0-2  FC Gifu                        1,007 
  [Shota Kawanishi 2, Toma Murata 24] 
YSCC Yokohama           0-2  Tegevajaro Miyazaki            1,082 
  [Ryo Watanabe 19, Kosuke Fujioka 57] 
FC Imabari              1-1  Kamatamare Sanuki              1,267 
  [Valdumar Té 17 – Atsuki Satsukawa 45] 
Kataller Toyama         3-0  Azul Claro Numazu              1,762 
  [Naoto Ando 21, Shunta Takahashi 45, Sho Hanai 67] 
Roasso Kumamoto         2-0  Nagano Parceiro                1,559 
  [Toshiki Takahashi 2, Naohiro Sugiyama 60] 
Fukushima United        2-0  Vanraure Hachinohe             1,002 
  [Hiroki Higuchi 18, Kosuke Tanaka 38] 

Round 9 
[May 29] 
Fujieda MYFC            0-1  Roasso Kumamoto                1,219 
  [Toshiki Takahashi 69] 
[May 30] 
Vanraure Hachinohe      2-1  FC Imabari                     1,016 
  [Takumi Shimada 52, Yosuke Kamigata 83 – Toshiki Toya 78] 
Azul Claro Numazu       0-1  Fukushima United               1,514 
  [Origbaajo Ismaila 20] 
Gainare Tottori         0-3  Kataller Toyama                1,156 
  [Daiki Yagishita 33, Shunta Takahashi 57, Yohei Ono 73] 
Kamatamare Sanuki       1-1  Grulla Morioka                 1,358 
  [Shunta Nakamura 4 – Kosei Wakimoto 43] 
Nagano Parceiro         1-2  Kagoshima United               2,366 
  [Keita Yoshioka 60 – Rei Yonezawa 29, Wessley 63] 
FC Gifu                 1-2  YSCC Yokohama                  3,016 
  [Shota Kawanishi 64 pen – Yumemi Kanda 70, Atsushi Kikutani 90+] 

Round 10 
[Jun 5] 
YSCC Yokohama           2-1  Gainare Tottori                1,135 
  [Yuta Sato 16, Kento Dodate 63 pen – Kazuya Ando 55 pen] 
FC Imabari              0-0  Nagano Parceiro                1,733 
[Jun 6] 
Fukushima United        1-2  FC Gifu                        1,442 
  [Hiroki Higuchi 35 – Yosuke Kashiwagi 7, Tetsuya Funatsu 37] 
Kagoshima United        1-2  Kamatamare Sanuki              3,286 
  [Ikki Kawasaki (KS) 5 og – Ikki Kawasaki 67, 
   Kentaro Shigematsu 89] 
Tegevajaro Miyazaki     2-0  Vanraure Hachinohe             1,207 
  [Ryosuke Maeda 49, Kazuki Chibu 52] 
Roasso Kumamoto         0-1  Azul Claro Numazu              2,331 
  [Masayuki Tokutake 61] 
Grulla Morioka          4-0  Fujieda MYFC                   1,785 
  [Yuki Shikama 10, 16, Brenner 37, Paul Tabinas 90+] 

Round 11 
[Jun 12] 
FC Gifu                 3-1  Tegevajaro Miyazaki            3,525 
  [Tetsuya Funatsu 21, Shota Kawanishi 23, 64 – Kosuke Fujioka 45] 
[Jun 13] 
Vanraure Hachinohe      3-0  YSCC Yokohama                  1,310 
  [Takumi Shimada 6, Satoru Maruoka 7, Koki Maezawa 44] 
Fujieda MYFC            1-1  FC Imabari                     1,455 
  [Takashi Akiyama 39 - Valdumar Té 20] 
Azul Claro Numazu       0-2  Kagoshima United               1,254 
  [Rei Yonezawa 35, Yushi Yamaya 76] 
Gainare Tottori         1-8  Nagano Parceiro                1,256 
  [Junya Suzuki 62 – Naoki Sanda 6, 22, 78, Yuki Morikawa 44, 72, 
   Shuto Kammera 55, Shota Sakaki 80, Hiroyuki Tsubokawa 83] 
Kataller Toyama         1-1  Roasso Kumamoto                3,857 
  [Shoma Otoizumi 8 – Wataru Iwashita 79] 
Kamatamare Sanuki       1-2  Fukushima United               1,110 
  [Akira Takeuchi 86 – Hiroki Higuchi 50, Riku Hashimoto 76] 

Round 12 
[Jun 19] 
Grulla Morioka          3-2  Azul Claro Numazu                908 
  [Taisuke Nakamura 9, Brenner 31, 90 – Ryo Watanabe 20, 
   Junya Takahashi 22] 
Kagoshima United        0-0  Vanraure Hachinohe             3,615 
[Jun 20] 
YSCC Yokohama           4-3  Fujieda MYFC                     918 
  [Yutaro Yanagi 5, Kento Dodate 10, 71, Akio Yoshida 78 – 
   Takuya Miyamoto 16, Kim Jung-Ya 50, Tsugutoshi Oishi 90+] 
Nagano Parceiro         4-0  Kataller Toyama                3,336 
  [Shuto Kammera 20, Yuki Morikawa 30, Kenta Hirose 52, 
   Tomofumi Fujiyama 90+] 
Tegevajaro Miyazaki     2-2  Kamatamare Sanuki                909 
  [Ryo Watanabe 12, Keigo Hashimoto 75 – Ikki Kawasaki 16, 
   Takumi Komatsu 60] 
FC Imabari              3-0  FC Gifu                        1,801 
  [Takafumi Yamada 16, Jun Arima 29, 85] 
Roasso Kumamoto         1-1  Gainare Tottori                1,875 
  [Naohiro Sugiyama 35 – Hiroto Sese 89] 

Round 13 
[Jun 26] 
Grulla Morioka          0-2  YSCC Yokohama                  1,403 
  [Atsushi Kikutani 72, Jorn Pedersen 86] 
Fujieda MYFC            2-1  Tegevajaro Miyazaki            1,245 
  [Ryosuke Hisadomi 21, Yuki Oshitani 50 – Keigo Hashimoto 65] 
Kataller Toyama         1-1  FC Imabari                     2,438 
  [Yusuke Tanaka 76 – Wataru Harada 36] 
Kamatamare Sanuki       1-2  Roasso Kumamoto                1,532 
  [Mark Ajay Kurita 46 – Toshiki Takahashi 29, 83] 
Gainare Tottori         0-1  Fukushima United               1,057 
  [Ömer Tokaç 65] 
[Jun 27] 
Azul Claro Numazu       0-1  Nagano Parceiro                  916 
  [Yuzuru Yoshimura 90+] 
FC Gifu                 1-0  Kagoshima United               3,342 
  [Shota Kawanishi 87] 

Round 14 
[Jul 3] 
FC Imabari              1-2  Kagoshima United               1,368 
  [Jung Han-Cheol 5 – Mikiya Eto 38, Takuma Sonoda 90+] 
Kataller Toyama         1-0  Grulla Morioka                 2,795 
  [Makoto Rindo 57] 
Gainare Tottori         1-4  Azul Claro Numazu                866 
  [Daichi Akiyama 67 – Naoki Sato 5, Tomoki Fujisaki 50, 
   Ryo Watanabe 51, Tatsuya Anzai 72] 
[Jul 4] 
Vanraure Hachinohe      1-0  Fujieda MYFC                   1,511 
  [Takumi Shimada 53] 
YSCC Yokohama           1-2  Kamatamare Sanuki                989 
  [Jorn Pedersen 90+ - Mark Ajay Kurita 65, Kentaro Shigematsu 77] 
Tegevajaro Miyazaki     3-2  Fukushima United                 950 
  [Keigo Hashimoto 25, Shoma Mizunaga 83, Makoto Mimura 90+ - 
   Origbaajo Ismaila 47, Ömer Tokaç 50] 
Nagano Parceiro         2-1  FC Gifu                        3,086 
  [Yuzuru Yoshimura 65, Hiroyuki Tsubokawa 83 – 
   Kensei Nakashima 23] 

Round 15 
[Jul 10] 
Fujieda MYFC            0-2  Gainare Tottori                1,588 
  [Yusuke Ishida 52, Yuya Taguchi 90+ pen] 
Vanraure Hachinohe      1-1  Kamatamare Sanuki              2,114 
  [Koki Maezawa 52 – Kazuki Iwamoto 72] 
Kagoshima United        2-2  Kataller Toyama                4,443 
  [Shuto Nakahara 7, Yusei Kayanuma 80 – Yohei Ono 54, 
   Shoma Otoizumi 83] 
[Jul 11] 
Fukushima United        4-1  FC Imabari                       831 
  [Origbaajo Ismaila 8, 90+, Shoma Kamata 12, Ömer Tokaç 64 – 
   Jung Han-Cheol 3] 
Azul Claro Numazu       1-1  Tegevajaro Miyazaki            2,152 
  [Ryo Watanabe 30 – Keigo Hashimoto 40] 
Nagano Parceiro         2-2  YSCC Yokohama                  3,276 
  [Naoki Sanda 42, Keita Yoshioka 73 – Yumemi Kanda 37, 
   Charles Nduka 56] 
Roasso Kumamoto         1-1  Grulla Morioka                 2,061 
  [Thales 35 – Taisuke Nakamura 53] 

Round 16 
[Aug 28] 
Grulla Morioka          3-2  Vanraure Hachinohe             1,302 
  [Han Yong-Thae 5 pen, Taisuke Nakamura 64, Toi Kagami 79 – 
   Yoshiki Oka 2, Shuya Akamatsu 51] 
FC Gifu                 0-4  Fukushima United               2,538 
  [Hiroshi Yoshinaga 54, Kazuki Dohana 64, Uheiji Uehata 70, 
   Kota Mori 79] 
Kamatamare Sanuki       1-2  Kagoshima United               1,232 
  [Atsuki Satsukawa 39 – Junki Goryo 13, Kazuya Sunamori 80] 
Kataller Toyama         2-1  Fujieda MYFC                   3,790 
  [Makoto Rindo 18, Shunta Takahashi 64 – Jun Suzuki 28] 
Gainare Tottori         1-2  Roasso Kumamoto                1,351 
  [Daichi Ishikawa 47 – Shun Ito 14, Naohiro Sugiyama 62 pen] 
[Aug 29] 
Tegevajaro Miyazaki     0-2  Nagano Parceiro                  589 
  [Masaki Miyasaka 16, Takuma Mizutani 87] 
FC Imabari              0-0  Azul Claro Numazu              1,155 

Round 17 
[Sep 4] 
YSCC Yokohama           0-3  FC Gifu                        1,137 
  [Shumpei Fukahori 49, Ryotaro Onishi 57, Kento Dodate (Y) 70 og] 
Fujieda MYFC            5-0  Kamatamare Sanuki                559 
  [Yuki Oshitani 22, Jun Suzuki 45, Tsugutoshi Oishi 48, 
   Shohei Kawakami 83, Daisuke Inazumi 90] 
Vanraure Hachinohe      0-1  Tegevajaro Miyazaki              538 
  [Keigo Hashimoto 15] 
[Sep 5] 
Fukushima United        2-1  Gainare Tottori                  760 
  [Nobuki Iketaka 42, Hiroki Higuchi 85 – Naoya Uozato 73] 
Azul Claro Numazu       2-1  Kataller Toyama                  924 
  [Yusuke Imamura 6, Junya Takahashi 26 – Matheus Leiria 52] 
Roasso Kumamoto         1-0  FC Imabari                     2,349 
  [Toshiki Takahashi 27] 
Nagano Parceiro         0-1  Grulla Morioka                 2,227 
  [Toi Kagami 35] 

Round 18 
[Sep 11] 
FC Gifu                 0-3  Gainare Tottori                2,521 
  [Daichi Ishikawa 55, Hayate Sugii 62, Yushi Nagashima 79] 
Kataller Toyama         3-0  Nagano Parceiro                2,733 
  [Yuya Himeno 9, 39, Tsubasa Yoshihira 44] 
Kagoshima United        1-2  Grulla Morioka                 2,285 
  [Hiroki Akiyama 82 – Shunji Masuda 9, Megumu Nishida 68] 
[Sep 12] 
Fukushima United        2-1  Azul Claro Numazu                683 
  [Hiroki Higuchi 45, Koki Inoue (A) 68 og – Ryo Watanabe 63] 
Kamatamare Sanuki       0-1  Vanraure Hachinohe             1,060 
  [Shuya Akamatsu 80] 
Tegevajaro Miyazaki     1-1  YSCC Yokohama                    421 
  [Kosuke Fujioka 10 – Shuntaro Kawabe 83] 
FC Imabari              4-3  Fujieda MYFC                   1,430 
  [Valdumar Té 45, Shungo Tamashiro 64 pen, 78, Ryang Hyon-Ju 83 – 
   Takuma Edamura 21, Hayato Nukui 60, Maaya Sako 84] 

Round 19 
[Sep 18] 
YSCC Yokohama           0-0  FC Imabari                       477 
Gainare Tottori         0-2  Kagoshima United               1,225 
  [Foguete 31, Rei Yonezawa 50] 
[Sep 19] 
Fujieda MYFC            1-0  Fukushima United                 875 
  [Tojiro Kubo 41] 
Azul Claro Numazu       0-2  Kamatamare Sanuki                936 
  [Kentaro Shigematsu 28, Ikki Kawasaki 62] 
Grulla Morioka          0-1  Tegevajaro Miyazaki            1,637 
  [Kaito Umeda 18] 
Nagano Parceiro         0-2  Roasso Kumamoto                2,546 
  [Kohei Kuroki 53, Thales 64] 
[Oct 6] 
Vanraure Hachinohe      0-1  Kataller Toyama                  445 
  [Yuya Himeno 39] 

Round 20 
[Sep 25] 
Kagoshima United        1-0  FC Gifu                        4,026 
  [Shunsuke Yamamoto 4] 
[Sep 26] 
Kataller Toyama         0-2  Gainare Tottori                2,043 
  [Yushi Nagashima 2, Hiroto Sese 45] 
Tegevajaro Miyazaki     2-1  Azul Claro Numazu                747 
  [Kosuke Fujioka 46, Kaito Umeda 60 – Takuya Sugai 32] 
Kamatamare Sanuki       0-1  YSCC Yokohama                  1,191 
  [Kei Oshiro 16] 
Roasso Kumamoto         1-0  Fukushima United               3,571 
  [Thales 82] 
FC Imabari              0-1  Grulla Morioka                 1,650 
  [Yuki Shikama 82] 
[Oct 20] 
Vanraure Hachinohe      0-0  Nagano Parceiro                  315 

Round 21 
[Oct 2] 
FC Gifu                 2-1  FC Imabari                     3,012 
  [Shota Kawanishi 28, 90+ - Taisei Takase 79 pen] 
Kagoshima United        1-3  YSCC Yokohama                  3,609 
  [Yusei Kayanuma 64 – Charles Nduka 11, 16, Tomoya Hayashi 80] 
[Oct 3] 
Fukushima United        1-3  Kataller Toyama                1,641 
  [Hiroki Higuchi 90+ - Junya Imase 45, Matheus Leiria 76, 
   Yohei Ono 90] 
Azul Claro Numazu       7-2  Vanraure Hachinohe             1,229 
  [Junya Takahashi 14, Ryo Watanabe 45, 70, Kazuki Someya 61, 
   83 pen, Takumi Hama 67, Kosei Uryu 90 – Yosuke Kamigata 57, 
   Koki Maezawa 90+] 
Gainare Tottori         0-4  Tegevajaro Miyazaki            1,861 
  [Ikiru Aoyama 47, Kaito Umeda 48, 68, Hiroki Okuda 54] 
Nagano Parceiro         0-0  Kamatamare Sanuki              2,034 
Roasso Kumamoto         3-2  Fujieda MYFC                   2,377 
  [Yudai Iwama (F) 36 og, Yuhi Takemoto 59, Koki Sakamoto 70 – 
   Tsugutoshi Oishi 80, Tojiro Kubo 83] 

Round 22 
[Oct 9] 
YSCC Yokohama           0-0  Nagano Parceiro                  825 
Grulla Morioka          2-1  Gainare Tottori                2,003 
  [Yuki Shikama 2, Daichi Ishikawa (GT) 11 og – 
   Yushi Nagashima 42 pen] 
[Oct 10] 
Vanraure Hachinohe      0-5  Roasso Kumamoto                1,085 
  [Yuhi Takemoto 50, Thales 60, Masahiro Sugata 69, 
   Toshiki Takahashi 75, Naohiro Sugiyama 90+] 
Fukushima United        1-1  Kagoshima United               1,011 
  [Ömer Tokaç 78 – Sguto Nakahara 26] 
FC Imabari              0-1  Tegevajaro Miyazaki            1,751 
  [Kosuke Fujioka 74] 
Fujieda MYFC            5-1  Azul Claro Numazu              1,622 
  [Hayato Nukui 18, 27, Ryota Iwabuchi 45, 59, 
   Nobuyuki Kawashima 90+ - Kazuki Someya 29] 
Kamatamare Sanuki       0-0  FC Gifu                        1,620 

Round 23 
[Oct 16] 
Azul Claro Numazu       1-3  Roasso Kumamoto                1,202 
  [Kenshiro Suzuki 23 – Naohiro Sugiyama 13 pen, 
   Toshiki Takahashi 45 pen, Yuhi Takemoto 55] 
[Oct 17] 
Vanraure Hachinohe      1-1  Fukushima United                 877 
  [Yosuke Kamigata 76 - Ömer Tokaç 86 pen] 
Kataller Toyama         1-0  Kamatamare Sanuki              2,070 
  [Issei Tone 14] 
Gainare Tottori         1-2  YSCC Yokohama                    739 
  [Daichi Ishikawa 37 – Kei Munechika 81, Atsushi Kikutani 89] 
Tegevajaro Miyazaki     3-2  Kagoshima United               1,547 
  [Ryo Watanabe 6, Kaito Umeda 16, Makoto Mimura 67 – 
   Rei Yonezawa 36, Foguete 78] 
Nagano Parceiro         1-3  Fujieda MYFC                   1,765 
  [Naoki Sanda 1 – Yuki Oshitani 2, Keita Yoshioka (N) 13 og, 
   Ryota Iwabuchi 36] 
FC Gifu                 2-2  Grulla Morioka                 3,151 
  [Haruki Mitsuda 42, Kosei Wakimoto (GM) 64 og – Yusuke Muta 22, 
   Haruki Mitsuda (GM) 70 og] 

Round 24 
[Oct 23] 
Fujieda MYFC            2-2  Grulla Morioka                   842 
  [Takumi Kiyomoto 57, Masahiko Sugita 76 – Toi Kagami 45, 
   Masashi Wada 63] 
Kagoshima United        3-1  Azul Claro Numazu              2,885 
  [Raisei Shimazu 10, Shunsuke Yamamoto 42, 56 – Ryoma Kita 85] 
[Oct 24] 
Fukushima United        2-1  Tegevajaro Miyazaki              554 
  [Ömer Tokaç 51, Riku Hashimoto 83 pen – Kenji Dai 76] 
YSCC Yokohama           2-1  Vanraure Hachinohe             1,250 
  [Charles Nduka 32, Yuma Funabashi 37 – Taichi Nakamura 45] 
FC Imabari              4-2  Kataller Toyama                1,936 
  [Taisei Takase 33, Takuro Uehara 54, Takafumi Yamada 56, 
   Keishi Kusumi 59 – Issei Tone 35, Yohei Ono 90+] 
FC Gifu                 3-2  Nagano Parceiro                4,805 
  [Ryo Kubota 46, Shumpei Fukahori 49, Shota Kawanishi 74 – 
   Naoki Sanda 42, Ryoji Fujimori 51] 
Roasso Kumamoto         0-0  Kamatamare Sanuki              3,196 

Round 25 
[Oct 30] 
Grulla Morioka          2-1  Fukushima United               1,134 
  [Brenner 27, Yuki Shikama 33 – Kota Mori 80] 
Kataller Toyama         0-1  YSCC Yokohama                  3,205 
  [Yuma Funabashi 61] 
[Oct 31] 
Nagano Parceiro         3-2  Gainare Tottori                1,977 
  [Naoki Sanda 15, Ryoji Fujimori 26, Takuma Mizutani 33 – 
   Yuya Taguchi 64, 85 pen] 
Azul Claro Numazu       1-1  FC Gifu                        1,708 
  [Yuki Fukai 78 – Shumpei Fukahori 26] 
Tegevajaro Miyazaki     1-1  Fujieda MYFC                   1,375 
  [Kosuke Fujioka 45 – Ryota Iwabuchi 49] 
Kamatamare Sanuki       0-0  FC Imabari                     2,262 
Kagoshima United        1-0  Roasso Kumamoto                4,569 
  [Rei Yonezawa 81] 

Round 26 [Nov 7] 
Vanraure Hachinohe      1-1  Kagoshima United               1,061 
  [Yosuke Kamigata 11 – Kaito Miyake 32 pen] 
Grulla Morioka          0-0  Roasso Kumamoto                1,609 
YSCC Yokohama           2-1  Azul Claro Numazu              1,917 
  [Kei Oshiro 14, Charles Nduka 32 – Tomoki Fujisaki 57] 
Gainare Tottori         4-3  Fujieda MYFC                   1,118 
  [Naoya Senoo 31, 35, Yuya Taguchi 54, Daichi Ishikawa 59 – 
   Ryota Iwabuchi 24, Maaya Sako 76, Yuki Oshitani 84 pen] 
FC Imabari              3-2  Fukushima United               1,849 
  [Takafumi Yamada 45, Taisei Takase 47 pen, Hayata Komatsu 85 – 
   Hiroki Higuchi 80, Hayato Fukushima 90+] 
FC Gifu                 2-0  Kataller Toyama                4,858 
  [Tetsuya Funatsu 85, Shohei Aihara 90+] 
Kamatamare Sanuki       0-2  Tegevajaro Miyazaki            1,303 
  [Ryuya Ohata 19, Ryo Watanabe 25] 

Round 27 [Nov 14] 
Fukushima United        1-1  Nagano Parceiro                  568 
  [Ömer Tokaç 90+ - Tsubasa Sano 53] 
Fujieda MYFC            2-0  Vanraure Hachinohe             1,561 
  [Yuki Oshitani 76, Tsugutoshi Oishi 78] 
Azul Claro Numazu       2-1  Gainare Tottori                1,608 
  [Junya Takahashi 17, Tomoki Fujisaki 45 – Takeru Kiyonaga 75] 
Kagoshima United        0-3  FC Imabari                     4,666 
  [Keishi Kusumi 1, Toshiki Toya 46, Wataru Harada 50] 
Tegevajaro Miyazaki     4-3  FC Gifu                        1,318 
  [Ryosuke Maeda 45, 54, Ryo Watanabe 64, Kaito Umeda 68 – 
   Shota Kawanishi 20, Ryo Kubota 49, Takumi Fujitani 90+] 
YSCC Yokohama           1-3  Grulla Morioka                 1,110 
  [Kei Munechika 45 – Yusuke Muta 31, Masashi Wada 45+, 47] 
Roasso Kumamoto         2-2  Kataller Toyama                4,534 
  [Shuhei Kamimura 5, Issei Tone (K) 45 og – Yohei Ono 64 pen, 79] 

Round 28 
[Nov 20] 
Fujieda MYFC            0-1  Kagoshima United               1,322 
  [Kento Nakamura 55] 
[Nov 21] 
Vanraure Hachinohe      2-1  FC Gifu                        2,114 
  [Takumi Shimada 15, Shu Maeda 31 – Yuta Togashi 90+] 
Grulla Morioka          3-1  Kamatamare Sanuki              1,783 
  [Masashi Wada 33, Yuki Shikama 37, Taisuke Nakamura 39 – 
   Yusuke Muta (G) 88 og] 
Kataller Toyama         2-1  Tegevajaro Miyazaki            4,131 
  [Hiroya Sueki 66, Makoto Rindo 87 – Ryosuke Maeda 45] 
Gainare Tottori         2-1  FC Imabari                     1,255 
  [Yuya Taguchi 55, Daichi Ishikawa 57 – Tomoya Ando 85] 
Roasso Kumamoto         1-0  YSCC Yokohama                  4,011 
  [Shun Ito 47] 
Nagano Parceiro         1-1  Azul Claro Numazu              2,295 
  [Hiroshi Azuma 48 – Takumi Hama 19] 

Round 29 [Nov 28] 
Grulla Morioka          1-0  Kataller Toyama                2,453 
  [Masahito Onoda 86] 
YSCC Yokohama           0-2  Fukushima United               1,614 
  [Shoki Nagano 29, Hiroki Higuchi 87] 
FC Imabari              3-0  Vanraure Hachinohe             2,023 
  [Takatora Kondo 56, Wataru Harada 68, Leo Mineiro 89] 
Kagoshima United        0-2  Nagano Parceiro                4,957 
  [Naoki Sanda 44, Tsubasa Sano 61] 
Tegevajaro Miyazaki     1-0  Roasso Kumamoto                2,101 
  [Kenji Dai 84] 
FC Gifu                 0-0  Fujieda MYFC                   5,472 
Kamatamare Sanuki       1-3  Gainare Tottori                2,441 
  [Takuya Fujiwara (G) 47 og – Yuya Taguchi 76, 78, 
   Masataka Kani 83] 

Round 30 [Dec 5] 
Fukushima United        1-1  Kamatamare Sanuki              1,100 
  [Shoki Nagano 37 – Shunta Nakamura 83] 
Nagano Parceiro         0-0  FC Imabari                     3,032 
Kataller Toyama         1-1  Kagoshima United               3,619 
  [Nobuyuki Shiina 5 – Rei Yonezawa 49] 
Fujieda MYFC            0-3  YSCC Yokohama                  2,323 
  [Kento Dodate 5, 15, Yutaro Yanagi 64] 
Azul Claro Numazu       1-1  Grulla Morioka                 2,743 
  [Junya Takahashi 65 – Yusuke Muta 60] 
Gainare Tottori         3-0  Vanraure Hachinohe             1,584 
  [Yuya Taguchi 16 pen, Daichi Ishikawa 47, Junya Suzuki 52] 
Roasso Kumamoto         2-0  FC Gifu                       11,314 
  [Koki Sakamoto 65, Toshiki Takahashi 82] 

Final Table: 

 1.Roasso Kumamoto           28  15  9  4  39-20  54  Promoted 
 2.Grulla Morioka            28  15  8  5  43-28  53  Promoted 
----------------------------------------------------
 3.Tegevajaro Miyazaki       28  16  5  7  44-31  53  [+] 
 4.Kataller Toyama           28  13  7  8  40-34  46
 5.Fukushima United          28  13  6  9  41-32  45
 6.FC Gifu                   28  12  5 11  38-35  41  
 7.Kagoshima United          28  11  7 10  34-35  40
 8.YSCC Yokohama             28  11  7 10  31-33  40
 9.Nagano Parceiro           28   8 12  8  35-28  36
10.Fujieda MYFC              28   8  8 12  42-42  32
11.FC Imabari                28   7  8 12  34-33  30  
12.Gainare Tottori           28   9  2 17  36-53  29
13.Vanraure Hachinohe        28   7  8 13  24-44  29
14.Azul Claro Numazu         28   7  6 15  32-44  27
15.Kamatamare Sanuki         28   4  9 15  20-41  21

Top scorers: 

1.KAWANISHI Shota (FC Gifu)              13 
2.FUJIOKA Kosuke (Tegevajaro Miyazaki)   10 
3.HIGUCHI Hiroki (Fukushima United)       9 
  ONO Yohei (Kataller Toyama)             9 
  SANDA Naoki (Nagano Parceiro)           9 
  TAGUCHI Yuya (Gainare Tottori)          9 
  UMEDA Kaito (Tegevajaro Miyazaki)       9 
  YONEZAWA Rei (Kagoshima United)         9 
9.Origbaajo ISMAILA (Fukushima United)    8  [Nigeria] 
  TAKAHASHI Toshiki (Roasso Kumamoto)     8 


JFL

Promotion to J3 League: 
To qualify for promotion, a club must have a J.League Associate Membership [#], 
and finish both in Top-4 of the JFL, and either 1st or 2nd among the promotion-eligible clubs.

Relegation to Regional Leagues:
In 2022 JFL will consist of 16 teams. Thus, the number of teams to be relegated will depend
on how many clubs in the Top 4 at the end of the season are eligible for J3 League promotion.

1) If no one club in the Top 4 is eligible for promotion:
   17th place – direct relegation;
   16th place – playoff against Regional Champions’ League winner;
   15th place – playoff against Regional Champions’ League runner-up.

2) If 1 club in the Top 4 is eligible for promotion:
   17th place – playoff against Regional Champions’ League winner;
   16th place – playoff against Regional Champions’ League runner-up.

3) If 2 clubs in the Top 4 are eligible for promotion:
   17th place – playoff against Regional Champions’ League runner-up.
   The RCL winner is promoted directly.

Final Table:

 1.Iwaki FC                 32  21  8  3  65-28  71  Champions; Promoted [#]  
 2.Honda FC                 32  20  7  5  69-25  67
 3.Verspah Oita             32  19  5  8  46-24  62
 4.Suzuka PointGetters      32  15  5 12  51-46  50
---------------------------------------------------
 5.Matsue City              32  14  8 10  38-37  50
 6.Sony Sendai              32  14  6 12  52-39  48
 7.FC Osaka                 32  13  9 10  37-35  48  [#] 
 8.Tiamo Hirakata           32  14  6 12  58-57  48  [+] 
 9.ReinMeer Aomori          32  12  9 11  41-49  45  [#] 
10.Nara Club                32  10 13  9  39-36  43  [#] 
11.Veertien Mie             32  10 10 12  40-43  40  [#]
12.MIO Biwako Shiga         32  10  7 15  35-48  37  
13.Kochi United             32   9  6 17  30-49  33
14.Maruyasu Okazaki         32   8  9 15  27-46  33
15.Tokyo Musashino United   32   9  5 18  38-53  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
16.Honda Lock               32   6  9 17  26-48  27  Relegation play-off 
17.FC Kariya                32   4  6 22  26-55  18  Relegation play-off [+] 

Note: Tokyo Musashino City changed name to Tokyo Musashino United.

Round 1 
[Mar 14] 
Verspah Oita            0-1  Kochi United                     684 
  [Yuta Nishimura 18] 
Honda FC                3-2  Sony Sendai                      828 
  [Daiki Ikematsu 43, Reon Kodama 53, Yuki Okazaki 85 – 
   Aoi Sato 66, 82] 
Suzuka PointGetters     2-2  Honda Lock                       569 
  [Junki Endo 45, Hitoshi Nishimura 90+ - Tomoki Hino 44, 64] 
Iwaki FC                2-1  Veertien Mie                   1,831 
  [Daigo Furukawa 1, Kim Deseng 45+ - Riku Otake 45] 
FC Osaka                3-0  FC Kariya                      1,500 
  [Shunsuke Tachino 35, Naoki Tanaka 54, Rikuto Kubo 77] 
MIO Biwako Shiga        1-3  Nara Club                        833 
  [Shinji Yamaguchi 26 – Ryota Kuwajima 55, Sachio Hamada 56, 72] 
Musashino United        2-2  ReinMeer Aomori                  674 
  [Daisuke Ito 51, Koki Taguchi 80 – Atsushi Bando 13, 
   Taiki Yukutake 90+] 
[Apr 21] 
Maruyasu Okazaki        1-1  Tiamo Hirakata                   149 
  [Keisuke Funatani 37 – Kohei Matsumoto 11] 

Round 2 
[Mar 20] 
Tiamo Hirakata          1-0  MIO Biwako Shiga                 565 
  [Ryo Sato 67] 
[Mar 21] 
Sony Sendai             3-0  Matsue City                      130 
  [Kenta Ogihara 52, Motoki Fujiwara 67, 71 pen] 
Veertien Mie            0-1  Maruyasu Okazaki                 421 
  [Natsuki Takeda 66] 
Musashino United        3-3  FC Osaka                         186 
  [Keita Hidaka 26, Yuya Suzuki 28 pen, Koki Taguchi 82 – 
   Shunsuke Tachino 4, Shusuke Sakamoto 30, Yuki Hashimoto 50] 
Honda Lock              0-2  Iwaki FC                         337 
  [Shota Suzuki 6, Daigo Furukawa 46] 
Nara Club               1-3  Honda FC                         377 
  [Masaki Iida 11 – Daiki Ikematsu 9, Reon Kodama 15, 
   Yuya Suzuki 90+] 
Kochi United            2-1  ReinMeer Aomori                  818 
  [Yoshikimi Nagao 10, Koki Izumi 87 – Yuta Yamada 38] 
FC Kariya               1-3  Suzuka PointGetters              406 
  [Yuki Sato 87 – Junki Endo 24, Ryota Noguchi 60, 
   Genta Umiguchi 62] 

Round 3 
[Mar 27] 
Honda FC                2-1  Tiamo Hirakata                   480 
  [Yuki Okazaki 74, 81 – Cho Young-Cheol 48] 
Suzuka PointGetters     2-0  Musashino United                 321 
  [Efrain Rintaro 21 pen, Junki Endo 44] 
FC Osaka                1-0  ReinMeer Aomori                  376 
  [Ranjiro Machida 32] 
Maruyasu Okazaki        0-0  Honda Lock                       173 
[Mar 28] 
Verspah Oita            1-1  Sony Sendai                      189 
  [Makoto Nakamura 81 – Yosuke Ueno 45] 
Iwaki FC                2-0  FC Kariya                        823 
  [Kim Deseng 13, 30] 
MIO Biwako Shiga        0-2  Veertien Mie                     212 
  [Jin Shioya 1, 62] 
Matsue City             1-0  Nara Club                        572 
  [Tomoya Takahata 1] 

Round 4 
[Apr 3] 
Honda FC                0-0  Veertien Mie                     589 
FC Osaka                2-1  Kochi United                     366 
  [Shusuke Sakamoto 63, Masaya Shibuya 69 – Kaima Akahoshi 81] 
Nara Club               0-1  Verspah Oita                     539 
  [Tsutomu Murata 71] 
Tiamo Hirakata          1-1  Matsue City                      386 
  [Kengo Kotani 18 – Reo Ino 79] 
[Apr 4] 
ReinMeer Aomori         0-2  Suzuka PointGetters              121 
  [Efrain Rintaro 8, 59] 
Honda Lock              2-1  MIO Biwako Shiga                 188 
  [Taisuke Tose 29, Tomoki Hino 81 – Daiji Oguchi 84] 
FC Kariya               0-1  Maruyasu Okazaki                 574 
  [Jin Shiomi 13] 
[May 26] 
Musashino United        1-2  Iwaki FC                         418 
  [Hidenori Iijima 41 – Daigo Furukawa 14, Byron Vasquez 72] 

Round 5 
[Apr 11] 
Kochi United            1-2  Sony Sendai                      783 
  [Shoma Tanaka 16 – Kenta Ogihara 21, Yuki Miura 37] 
Verspah Oita            0-1  Tiamo Hirakata                   270 
  [Hideya Okamoto 47] 
Suzuka PointGetters     0-1  FC Osaka                         440 
  [Shusuke Sakamoto 41] 
Iwaki FC                1-1  ReinMeer Aomori                  911 
  [Riku Saga 90+ - Kyosuke Goto 4] 
MIO Biwako Shiga        1-0  FC Kariya                        483 
  [Akiyuki Hasegawa 25] 
Matsue City             0-2  Veertien Mie                     524 
  [Taichi Okumura 45, Takuto Hashimoto 58] 
Honda Lock              2-6  Honda FC                         398 
  [Tatsuya Sugita 42, Tomoki Mera 69 – Yuya Suzuki 2, Kai Harada 
   57, Yuya Tomita 60, 83, Yuki Okazaki 81, Hayato Kawabata 88] 
[May 21] 
Maruyasu Okazaki        3-1  Musashino United                   0 
  [Masaki Sakamoto 36, Shoki Hirai 39, Shunsuke Iwanuma 84 – 
   Keita Hidaka 4] 

Round 6 
[Apr 24] 
Suzuka PointGetters     2-1  Kochi United                     356 
  [Ryota Noguchi 27, Kazuma Sato 68 – Ryusei Shimodo 84] 
FC Osaka                1-1  Iwaki FC                         307 
  [Naoki Tanaka 2 – Yuto Yamashita 61] 
Musashino United        0-0  MIO Biwako Shiga                 351 
[Apr 25] 
Veertien Mie            0-3  Verspah Oita                     717 
  [? (VM) 22 og, Makoto Nakamura 36, Kento Yabuuchi 57] 
Honda Lock              1-1  Matsue City                      232 
  [Daichi Takahara 45 – Tomoya Takahata 27] 
Nara Club               0-3  Sony Sendai                      429 
  [Yosuke Ueno 24, Motoki Fujiwara 55, 89 pen] 
FC Kariya               0-1  Honda FC                         623 
  [Yuta Hachinohe 79] 
[Jun 9] 
ReinMeer Aomori         1-0  Maruyasu Okazaki                 110 
  [? (M) 76 og] 

Round 7 
[May 1] 
Verspah Oita            3-1  Honda Lock                       305 
  [Tsutomu Murata 54, Makoto Nakamura 66, Kento Yabuuchi 69 – 
   Naoki Ono 40] 
Sony Sendai             1-2  Tiamo Hirakata                   131 
  [Keitaro Suzuki 89 – Ryo Sato 27, Shota Inoue 56] 
Honda FC                2-0  Musashino United                 540 
  [Reon Kodama 52, Daiki Ikematsu 88] 
Iwaki FC                2-1  Suzuka PointGetters            1,016 
  [Riku Saga 72, Masahide Hiraoka 86 – Koyo Sato 35] 
Matsue City             2-0  FC Kariya                        321 
  [Tomoya Takahata 3, Masaya Yuma 33] 
Maruyasu Okazaki        1-3  FC Osaka                         157 
  [Atsuto Tatara 51 – Yuki Hashimoto 15, Ranjiro Machida 35, 
   Rikuto Kubo 49] 
[May 23] 
ReinMeer Aomori         3-2  MIO Biwako Shiga                   0 
  [Yuta Yamada 10 pen, Yuki Mizutani 38, Takumi Sakai 40 – 
   Ryo Nishiguchi 80, Reo Takeshita 81] 
[Jun 23] 
Kochi United            0-2  Nara Club                        133 
  [Sotaro Yamamoto 1, Tetsuya Kato 81] 

Round 8 
[May 5] 
Suzuka PointGetters     0-0  Maruyasu Okazaki                 187 
Veertien Mie            1-1  Sony Sendai                        0 
  [Tetsuya Kanno 81 – Hikaru Ishigami 66] 
Iwaki FC                3-2  Kochi United                   1,007 
  [Daigo Furukawa 2, 13, Shu Yoshizawa 78 – Koji Nishimura 45, 65] 
FC Osaka                0-2  MIO Biwako Shiga                   0 
  [Daiji Oguchi 9, Reo Takeshita 73] 
Musashino United        1-1  Matsue City                        0 
  [Hidenori Iijima 11 – Takuya Kakine 74] 
ReinMeer Aomori         2-1  Honda FC                         198 
  [Yuta Yamada 6, Ryo Hiraide 87 – Yuki Okazaki 68] 
FC Kariya               0-1  Verspah Oita                     453 
  [Takumi Fujimoto 57] 
[May 26] 
Tiamo Hirakata          1-4  Nara Club                          0 
  [Kohei Matsumoto 42 – Sachio Hamada 32, 47, Yuki Kotani 56, 
   So Kataoka 90+] 

Round 9 
[May 15] 
Sony Sendai             0-1  Honda Lock                       104 
  [Tsubasa Sasaki 55] 
Honda FC                0-2  FC Osaka                         479 
  [Naoki Tanaka 43, Yuya Tsukegi 70] 
Maruyasu Okazaki        0-2  Iwaki FC                         105 
  [? (M) 45 og, Shu Yoshizawa 68] 
[May 16] 
Verspah Oita            4-0  Musashino United                 203 
  [Rui Tone 9, Makoto Nakamura 13, Tsutomu Murata 26, ? (M) 64 og] 
MIO Biwako Shiga        3-2  Suzuka PointGetters              336 
  [Akiyuki Hasegawa 39, Reo Takeshita 69, 86 – Ryota Noguchi 45, 
   Efrain Rintaro 62] 
Matsue City             1-2  ReinMeer Aomori                  283 
  [Masaya Yuma 4 - ? (M) 11 og, Yuta Yamada 17] 
Nara Club               1-2  Veertien Mie                     705 
  [So Kataoka 59 – Tetsuya Kanno 12, Jo Inoue 37 pen] 
Kochi United            1-0  Tiamo Hirakata                   307 
  [Ryusei Shimodo 90+] 

Round 10 
[May 29] 
Suzuka PointGetters     0-1  Honda FC                         371 
  [Reon Kodama 84] 
FC Osaka                0-1  Matsue City                        0 
  [Reo Ino 31] 
FC Kariya               0-2  Sony Sendai                      321 
  [Motoki Fujiwara 42, Yuta Uchino 90] 
[May 30] 
Veertien Mie            3-4  Tiamo Hirakata                   806 
  [? (T) 1 og, Jo Inoue 36 pen, Tetsuya Kanno 51 – Kazuya Miyagi 
   4, Cho Young-Cheol 20 pen, Kohei Matsumoto 40, So Higuchi 83] 
Iwaki FC                0-0  MIO Biwako Shiga                 965 
Honda Lock              0-0  Nara Club                          0 
ReinMeer Aomori         2-2  Verspah Oita                     178 
  [Kyosuke Goto 89, Jumpei Obata 90 – Hiroki Takahashi 33, 
   ? (R) 64 og] 
Maruyasu Okazaki        1-2  Kochi United                     813 
  [Masanori Abe 3 – Yuta Nishimura 22, Kaima Akahoshi 72] 

Round 11 [Jun 5] 
Verspah Oita            2-0  FC Osaka                         260 
  [Takumi Nakano 42, Rui Tone 78] 
Sony Sendai             3-1  Musashino United                 155 
  [Aoi Sato 37, Motoki Fujiwara 56, Ren Yoshino 82 – 
   Keisuke Honda 6] 
Honda FC                1-1  Iwaki FC                         659 
  [Yuya Suzuki 10 – Hiroto Iwabuchi 12] 
MIO Biwako Shiga        1-0  Maruyasu Okazaki                 266 
  [Tatsuro Yamauchi 90+] 
Matsue City             1-1  Suzuka PointGetters              292 
  [Gaku Sugamoto 56 – Yuma Kawamori 44] 
Nara Club               0-0  FC Kariya                        335 
Kochi United            3-1  Veertien Mie                     441 
  [Yoshiharu Fujii 3, Yoshikimi Nagao 12, Yuta Nishimura 47 – 
   Kenta Yamafuji 6] 
Tiamo Hirakata          2-0  Honda Lock                         0 
  [Ryo Sato 36, Haruki Arai 60] 

Round 12 
[Jun 12] 
Musashino United        1-1  Nara Club                        506 
  [Koji Ishihara 56 pen – Sotaro Yamamoto 67] 
FC Kariya               1-4  Tiamo Hirakata                     0 
  [Yuki Fuke 48 – Kohei Matsumoto 34, Ryo Sato 45, 
   Himan Morimoto 79, Takaya Yakushinji 90+] 
[Jun 13] 
Iwaki FC                3-1  Matsue City                    1,208 
  [Shu Yoshizawa 66, 71, Tetsuya Yonezawa 90+ - Kento Sasaki 75] 
MIO Biwako Shiga        1-0  Kochi United                     268 
  [Reo Takeshita 37] 
Honda Lock              1-1  Veertien Mie                     136 
  [Shota Makino 42 – Tatsuma Sakai 35] 
ReinMeer Aomori         1-1  Sony Sendai                      385 
  [Ryo Hiraide 31 – Aoi Sato 1] 
Maruyasu Okazaki        0-0  Honda FC                         426 
Suzuka PointGetters     0-2  Verspah Oita                     606 
  [Takahiro Urashima 55, Hiroki Maeda 59] 

Round 13 
[Jun 19] 
Honda FC                3-0  MIO Biwako Shiga                 302 
  [Yuya Tomita 4, 56, Tappei Kawanami 67] 
Tiamo Hirakata          3-1  Musashino United                   0 
  [Kohei Matsumoto 41, Koyo Matsuura 67, Cho Young-Cheol 88 – 
   Keisuke Honda 17] 
Nara Club               0-1  ReinMeer Aomori                  328 
  [Jumpei Obata 21] 
[Jun 20] 
Verspah Oita            1-2  Iwaki FC                         372 
  [Rui Tone 57 – Shota Suzuki 67, Masahide Hiraoka 84] 
Sony Sendai             2-0  FC Osaka                         183 
  [Keitaro Suzuki 29, Aoi Sato 51] 
Veertien Mie            1-1  FC Kariya                        807 
  [Takuto Hashimoto 89 – Yuki Fuke 35] 
Matsue City             0-1  Maruyasu Okazaki                 717 
  [Yuki Otsuka 8] 
Kochi United            1-0  Honda Lock                       596 
  [Yuta Nishimura 38] 

Round 14 
[Jun 26] 
Honda FC                5-0  Kochi United                     433 
  [Yuki Okazaki 1, 45, Kenshin Iwakiri 23, Tappei Kawanami 61, 
   Kazuki Matsumoto 74] 
MIO Biwako Shiga        1-2  Matsue City                      834 
  [Reo Takeshita 77 pen – Tomoya Takahata 7, Masaya Yuma 34] 
ReinMeer Aomori         2-2  Tiamo Hirakata                   515 
  [Yuki Mizutani 7, Ryuki Nishimuro 56 – Kohei Matsumoto 5, 
   Cho Young-Cheol 34] 
Suzuka PointGetters     1-4  Sony Sendai                      289 
  [Efrain Rintaro 90+ - Kenta Ogihara 10, 
   Motoki Fujiwara 45 pen, 89, Yuki Miura 61] 
[Jun 27] 
FC Osaka                1-1  Nara Club                        587 
  [Naoki Tanaka 43 pen – Sotaro Yamamoto 84] 
Musashino United        0-1  Veertien Mie                     441 
  [Sho Hayasaka 78] 
Maruyasu Okazaki        3-2  Verspah Oita                     230 
  [Hidemi Jinushizono 6, Kensuke Terao 13, ? (V) 34 og – 
   Hiroki Maeda 67, Makoto Nakamura 73] 
FC Kariya               1-0  Honda Lock                       186 
  [Takahiro Tanaka 44] 

Round 15 [Jul 3] 
Verspah Oita            1-1  MIO Biwako Shiga                 201 
  [Kento Yabuuchi 43 – Junya Takabatake 87] 
Tiamo Hirakata          1-1  FC Osaka                         514 
  [Ryo Sato 90+ - Takahiro Kitsui 45 pen] 
Sony Sendai             0-2  Iwaki FC                         359 
  [Riku Saga 48, 69] 
Veertien Mie            2-1  ReinMeer Aomori                  567 
  [Tetsuya Kanno 12, Kenta Yamafuji 18 – Yuki Mizutani 84] 
Matsue City             1-0  Honda FC                         407 
  [Kenta Kawanaka 83] 
Honda Lock              2-1  Musashino United                 108 
  [Ryohei Suwazono 71, Yamato Tanaka 79 – Koji Ishihara 90+] 
Kochi United            1-4  FC Kariya                        303 
  [Lucas Daubermann 37 – Hiroki Sasaki 8, Takahiro Tanaka 30, 
   Shuntaro Koga 71, Yuta Nakano 81] 
Nara Club               3-0  Suzuka PointGetters              545 
  [Kodai Nagashima 51, So Kataoka 77, 90+] 

Round 16 [Jul 11] 
ReinMeer Aomori         2-1  Honda Lock                       871 
  [Atsushi Bando 78, Takumi Tsukui 89 – Tomoki Mera 65 pen] 
FC Osaka                1-1  Veertien Mie                     535 
  [Rikuto Kubo 10 – Koichi Sato 30] 
Matsue City             4-0  Kochi United                   1,023 
  [Masaya Yuma 35, Kenta Kawanaka 43, 48, Keishiro Sato 75] 
Maruyasu Okazaki        0-0  Sony Sendai                      107 
FC Kariya               2-4  Musashino United                 548 
  [Yuki Sato 13, Yuta Nakano 90+ - Motoki Tokisato 34, 
   Hidenori Iijima 45, Koji Ishihara 51, Koki Taguchi 86] 
Honda FC                2-0  Verspah Oita                     450 
  [Yuki Okazaki 13, 45] 
Suzuka PointGetters     3-2  Tiamo Hirakata                   520 
  [Taku Kikushima 36, 52, ? (T) 50 og – Shota Inoue 15, 
   Himan Morimoto 88] 
Iwaki FC                2-2  Nara Club                      1,024 
  [Daigo Furukawa 34, ? (N) 90+ og – Yuki Kotani 11, 
   So Kataoka 19] 

Round 17 
[Jul 17] 
Honda Lock              0-1  FC Osaka                          94 
  [Ranjiro Machida 65] 
[Jul 18] 
Verspah Oita            1-1  Matsue City                      410 
  [Rui Tone 19 – Reo Ino 78] 
Sony Sendai             3-0  MIO Biwako Shiga                 171 
  [Yuki Miura 10, Motoki Fujiwara 13, Hikaru Ishigami 64] 
Veertien Mie            3-0  Suzuka PointGetters            1,574 
  [Tatsuma Sakai 13, Naoki Ikeda 20, Taichi Okumura 56] 
Kochi United            1-0  Musashino United                 200 
  [Yuta Nishimura 8] 
FC Kariya               1-3  ReinMeer Aomori                  453 
  [Shuntaro Koga 77 – Yuta Yamada 22, 52, Keigo Sakakibara 45] 
[Aug 14] 
Tiamo Hirakata          2-1  Iwaki FC                         217 
  [Shota Inoue 14, Ryo Sato 27 – Kaina Tanimura 58] 
[Aug 25] 
Nara Club               2-2  Maruyasu Okazaki                 831 
  [Kodai Nagashima 6, Rin Morita 53 – Kensuke Terao 42, 
   Tsubasa Aoki 48] 

Round 18 
[Jul 24] 
Honda FC                1-1  Nara Club                        590 
  [Yuya Suzuki 69 – Ryota Kuwajima 75] 
[Jul 25] 
ReinMeer Aomori         2-2  Kochi United                     288 
  [Yuta Yamada 40, Riku Hirosue 90+ - Yoshikimi Nagao 58, 
   Kaito Hosoyama 69] 
FC Osaka                0-2  Musashino United                 465 
  [Kosuke Sawano 33, Koji Ishihara 60] 
MIO Biwako Shiga        0-5  Tiamo Hirakata                   346 
  [Takaya Yakushinji 13, Cho Young-Cheol 31, 85, 
   Daiki Fukumori 90, Himan Morimoto 90+] 
Matsue City             2-2  Sony Sendai                      198 
  [Tomoya Takahata 5, Takuya Kakine 15 pen – Aoi Sato 16, 
   Motoki Fujiwara 72 pen] 
Maruyasu Okazaki        1-1  Veertien Mie                     423 
  [Keiya Nakami 6 – Tatsuma Sakai 60] 
Suzuka PointGetters     2-1  FC Kariya                        414 
  [Koji Hashimoto 45, Genta Umiguchi 61 – Yuki Sato 8] 
Iwaki FC                4-0  Honda Lock                     1,624 
  [Daigo Furukawa 34, 53, Kim Deseng 68, Shu Yoshizawa 80 pen] 

Round 19 
[Aug 21] 
Honda Lock              0-1  Suzuka PointGetters                0 
  [Shota Tamura 89] 
Sony Sendai             1-1  Honda FC                         182 
  [Hikaru Ishigami 11 – Yuki Kusumoto 85 pen] 
FC Kariya               0-0  FC Osaka                         413 
Kochi United            1-2  Verspah Oita                     211 
  [Kaima Akahoshi 68 – Kazuho Yamasaki 14, Hiroki Maeda 48] 
[Aug 22] 
ReinMeer Aomori         1-0  Musashino United                 314 
  [Yuto Sashinami 80] 
Tiamo Hirakata          1-4  Maruyasu Okazaki                 377 
  [Cho Young-Cheol 59 – Shota Mizuno 7, 12, Yuhi Hayashi 34, 
   Yuta Murase 53] 
Veertien Mie            1-2  Iwaki FC                         308 
  [Tatsuma Sakai 26 – Riku Saga 79, Tetsuya Yonezawa 84] 
[Sep 8] 
Nara Club               0-1  MIO Biwako Shiga                  90 
  [Sho Matsumoto 60] 

Round 20 
[Aug 28] 
Sony Sendai             4-1  Veertien Mie                     155 
  [? (V) 15 og, Aoi Sato 33, Konosuke Fukumiya 63, 
   Motoki Fujiwara 77 – Jin Shioya 74] 
Honda FC                2-0  ReinMeer Aomori                    0 
  [Tappei Kawanami 43, Yuya Tomita 60] 
[Aug 29] 
Kochi United            0-0  Iwaki FC                         246 
Verspah Oita            2-0  FC Kariya                        260 
  [Takumi Nakano 22, Takuto Honda 49] 
Matsue City             1-0  Musashino United                 270 
  [Kenta Kawanaka 82] 
Maruyasu Okazaki        1-3  Suzuka PointGetters              214 
  [Masaki Sakamoto 82 – Yuma Kawamori 55, Shunnosuke Matsuki 57, 
   Hayato Ueda 79] 
Nara Club               3-3  Tiamo Hirakata                   480 
  [Soichi Tanaka 45, Sachio Hamada 51, Yuta Tsunami 90 – 
   Hayato Kubota 5, Cho Young-Cheol 15, Kohei Matsumoto 42] 
[Sep 28] 
MIO Biwako Shiga        3-1  FC Osaka                           0 
  [Junya Takabatake 15, Tatsuro Yamauchi 50, Daiji Oguchi 90 – 
   Luiz Fernando 66] 

Round 21 
[Sep 4] 
ReinMeer Aomori         3-2  Matsue City                        0 
  [Keigo Sakakibara 51, Hibiki Wada 54, Tatsuhiko Noguchi 86 – 
   Masaya Yuma 22, Kenta Kawanaka 38] 
Suzuka PointGetters     2-2  MIO Biwako Shiga                   0 
  [Toshiki Nakamura 35, Naiki Imai 82 – Sho Matsumoto 5, 25] 
Honda Lock              2-1  Sony Sendai                        0 
  [Yamato Tanaka 5, Kodai Nagayoshi 67 – Kento Hirata 83] 
[Sep 5] 
FC Osaka                1-2  Honda FC                         516 
  [Konosuke Wada 52 – Yuta Hachinohe 85, Reon Kodama 90+] 
Veertien Mie            1-1  Nara Club                          0 
  [Masafumi Terada 90+ - Shunsuke Mori 83] 
Iwaki FC                3-0  Maruyasu Okazaki               1,022 
  [Hiroto Iwabuchi 10, Daigo Furukawa 34, Kaina Tanimura 80] 
Tiamo Hirakata          2-1  Kochi United                     268 
  [Kohei Matsumoto 44, Ryo Sato 45 – Shoma Tanaka 64] 
[Sep 26] 
Musashino United        1-0  Verspah Oita                     255 
  [Keisuke Honda 15] 

Round 22 
[Sep 11] 
Matsue City             1-1  FC Osaka                         343 
  [Tomoya Takahata 73 - ? (M) 44 og] 
Honda FC                1-2  Suzuka PointGetters                0 
  [Yuya Tomita 41 – Hayato Ueda 38, Yuma Kawamori 90+] 
[Sep 12] 
Verspah Oita            1-0  ReinMeer Aomori                  235 
  [Makoto Nakamura 82] 
Tiamo Hirakata          1-4  Veertien Mie                     305 
  [Kazuya Miyagi 90+ - Jin Shioya 12, Tatsuma Sakai 44, 
   Riku Otake 58, Jo Inoue 89] 
Sony Sendai             1-2  FC Kariya                          0 
  [Yuta Uchino 90+ - Hiroki Sasaki 52, Yuki Fuke 60 pen] 
MIO Biwako Shiga        0-2  Iwaki FC                           0 
  [Eiji Miyamoto 42, Shota Suzuki 53] 
Nara Club               2-2  Honda Lock                       418 
  [Yuta Tsunami 53, So Kataoka 80 – Kodai Nagayoshi 13, 
   Naoya Oyama 65] 
Kochi United            1-1  Maruyasu Okazaki                 184 
  [Lucas Daubermann 62 – Kensuke Terao 19] 

Round 23 
[Sep 18] 
FC Osaka                2-1  Verspah Oita                     383 
  [Takahiro Kitsui 9, 39 – Hiroki Maeda 54] 
Maruyasu Okazaki        0-3  MIO Biwako Shiga                   0 
  [Sho Matsumoto 8, 21, Kazuki Sakamoto 60] 
Suzuka PointGetters     1-1  Matsue City                        0 
  [Shota Tamura 49 – Kenta Kawanaka 65] 
Musashino United        2-3  Sony Sendai                      213 
  [Shun Torii 27, Yuya Suzuki 75 pen – Keitaro Suzuki 39, 
   Fuyuto Kanai 71, Yosuke Ueno 88] 
Honda Lock              0-1  Tiamo Hirakata                     0 
  [Koyo Matsuura 45] 
[Sep 19] 
Veertien Mie            0-3  Kochi United                       0 
  [Yuta Nishimura 16, 33, Kento Nakamasu 75] 
FC Kariya               0-1  Nara Club                        241 
  [Ryota Kuwajima 80] 
Iwaki FC                1-5  Honda FC                       1,642 
  [Riku Saga 28 – Reon Kodama 5, 37, Masafumi Miura 33, 
   Yuki Okazaki 38, Yuya Tomita 54] 

Round 24 
[Oct 2] 
Honda FC                6-1  Maruyasu Okazaki                 488 
  [Yuki Okazaki 35, 64, Kazuki Matsumoto 55, Reon Kodama 67, 80, 
   Kai Harada 85 – Masaki Sakamoto 6] 
Nara Club               2-1  Musashino United                 478 
  [Sotaro Yamamoto 60, Yuta Tsunami 80 – Yuki Onodera 24] 
[Oct 3] 
Matsue City             0-4  Iwaki FC                         384 
  [Masaru Hidaka 32, Shota Suzuki 46, 56, Yuto Yamashita 83] 
Verspah Oita            2-1  Suzuka PointGetters              451 
  [Rui Tone 12, 37 – Shunnosuke Matsuki 83] 
Sony Sendai             1-0  ReinMeer Aomori                  250 
  [Yosuke Ueno 87] 
Veertien Mie            3-2  Honda Lock                       579 
  [Shogo Sakai 39, Jin Shioya 56, Tetsuya Kanno 59 – 
   Naoya Oyama 89, Tomoki Hino 90+] 
Kochi United            0-0  MIO Biwako Shiga                 462 
Tiamo Hirakata          3-1  FC Kariya                        326 
  [Ryo Sato 10, 65, Cho Young-Cheol 22 – Ryoto Kamiya 40] 

Round 25 
[Oct 8] 
FC Kariya               1-1  Veertien Mie                     180 
  [Satoru Uchida 63 – Jin Shioya 90+] 
[Oct 9] 
Musashino United        2-1  Tiamo Hirakata                   402 
  [Kosuke Sawano 58, Hidenori Iijima 82 – Koyo Matsuura 21] 
Honda Lock              3-2  Kochi United                     216 
  [Yamato Tanaka 25, Tomoki Mera 28, Taisuke Tose 90+ - 
   Kaima Akahoshi 60, Lucas Daubermann 61] 
[Oct 10] 
Iwaki FC                0-0  Verspah Oita                   1,126 
FC Osaka                1-0  Sony Sendai                      494 
  [Tomoyuki Iwamoto 88] 
MIO Biwako Shiga        2-2  Honda FC                         376 
  [Akiyuki Hasegawa 29, Tatsuro Yamauchi 89 – Yuya Suzuki 16, 
   Yuya Tomita 53] 
ReinMeer Aomori         0-0  Nara Club                        748 
Maruyasu Okazaki        1-2  Matsue City                      206 
  [Yuhi Hayashi 39 – Hiroumi Kakura 73, 90+] 

Round 26 
[Oct 15] 
FC Kariya               2-1  Kochi United                     128 
  [Yuki Fuke 45, Ryuichi Ichiki 63 – Ryusei Shimodo 14] 
[Oct 16] 
Honda FC                4-1  Matsue City                      506 
  [Yuki Okazaki 38 pen, Yuya Suzuki 50, Reon Kodama 63, 
   Yuta Hachinohe 69 – Masaya Yuma 45] 
Suzuka PointGetters     2-1  Nara Club                        346 
  [Junya Kitano 40, Koji Hashimoto 63 – Yusuke Kaneko 80] 
Musashino United        2-0  Honda Lock                       291 
  [Keisuke Honda 33, Ko Kyung-Te 85] 
[Oct 17] 
Iwaki FC                0-2  Sony Sendai                    1,058 
  [Yuta Uchino 44, Motoki Fujiwara 56] 
FC Osaka                1-1  Tiamo Hirakata                   512 
  [? (T) 34 og – Cho Young-Cheol 61] 
MIO Biwako Shiga        1-2  Verspah Oita                   1,167 
  [Reo Takeshita 86 – Kento Yabuuchi 39 pen, Rui Tone 47] 
ReinMeer Aomori         1-1  Veertien Mie                     512 
  [Atsushi Bando 81 – Tetsuya Kanno 56] 

Round 27 
[Oct 23] 
Veertien Mie            2-1  Musashino United                 385 
  [Tatsuma Sakai 73, Sho Hayasaka 75 – Koji Ishihara 19] 
[Oct 24] 
Verspah Oita            2-1  Maruyasu Okazaki                 392 
  [Kimiaki Nishikawa 68, Hiroki Maeda 84 – Shota Mizuno 19] 
Sony Sendai             1-3  Suzuka PointGetters              210 
  [Teppei Miyamoto 13 – Naiki Imai 55, Shunnosuke Matsuki 56, 
   Nildo 86 pen] 
Matsue City             1-0  MIO Biwako Shiga                 406 
  [Hiroumi Kakura 87] 
Honda Lock              0-0  FC Kariya                        185 
Nara Club               3-1  FC Osaka                       1,186 
  [Soichi Tanaka 5, Shunsuke Mori 34, Ryota Kuwajima 81 – 
   Yuto Maeda 54] 
Kochi United            0-0  Honda FC                         737 
Tiamo Hirakata          1-3  ReinMeer Aomori                  189 
  [? (R) 61 og – Yuki Mizutani 18, Atsushi Bando 33, 
   Tomoya Inoue 90] 

Round 28 
[Oct 30] 
Honda FC                1-0  Honda Lock                       491 
  [Takaya Hirakawa 90+] 
Veertien Mie            1-2  Matsue City                      319 
  [Tomoya Sawa 72 – Kenta Kawanaka 40, Gaku Sugamoto 62] 
FC Osaka                1-0  Suzuka PointGetters              612 
  [Luiz Fernando 53] 
Musashino United        0-1  Maruyasu Okazaki                 584 
  [Shota Mizuno 35] 
ReinMeer Aomori         1-6  Iwaki FC                         230 
  [Seiji Shindo 41 – Hiroto Iwabuchi 29, 43, Daigo Furukawa 60, 
   Shu Yoshizawa 75, Shota Suzuki 84, Masahide Hiraoka 89] 
Tiamo Hirakata          2-0  Verspah Oita                     272 
  [Kohei Matsumoto 37, Ryo Sato 80] 
FC Kariya               1-2  MIO Biwako Shiga                 571 
  [Ryuichi Ichiki 53 – Ryogo Kamo 78, Kazuki Sakamoto 90+] 
[Oct 31] 
Sony Sendai             0-1  Kochi United                     239 
  [? (S) 56 og] 

Round 29 [Nov 3] 
Verspah Oita            3-0  Nara Club                        250 
  [Makoto Nakamura 8, Kanta Kokura 11, 26] 
Suzuka PointGetters     3-0  ReinMeer Aomori                  438 
  [Shunnosuke Matsuki 6, Efrain Rintaro 55, Koji Hashimoto 68] 
Veertien Mie            0-1  Honda FC                         645 
  [Tappei Kawanami 90+] 
Iwaki FC                3-1  Musashino United               2,014 
  [Shota Suzuki 21, Daigo Furukawa 39, Shu Yoshizawa 78 – 
   Yuya Suzuki 67] 
MIO Biwako Shiga        1-1  Honda Lock                       243 
  [Ryogo Kamo 72 – Tomoki Hino 74] 
Matsue City             3-0  Tiamo Hirakata                   692 
  [Reo Ino 32, Kenta Kawanaka 51, Hiroumi Kakura 85] 
Kochi United            0-1  FC Osaka                         826 
  [Masaya Shibuya 67] 
Maruyasu Okazaki        1-1  FC Kariya                        329 
  [Yuga Harashina 20 – Hikaru Koinuma 90+] 

Round 30 
[Nov 6] 
Sony Sendai             0-1  Verspah Oita                     192 
  [Makoto Nakamura 28 pen] 
[Nov 7] 
Veertien Mie            2-0  MIO Biwako Shiga               1,050 
  [Hiroki Terashita 18, Shogo Sakai 90+] 
Musashino United        2-1  Suzuka PointGetters              433 
  [Yusuke Nishiyama 42, Hidenori Iijima 63 – Nildo 13] 
Honda Lock              2-0  Maruyasu Okazaki                 115 
  [Taisuke Tose 2, 55] 
Nara Club               1-0  Matsue City                      685 
  [So Kataoka 77] 
ReinMeer Aomori         1-4  FC Osaka                         369 
  [Kyosuke Goto 51 – Hayato Sato 8, Rikuto Kubo 11, 55, 
   Takahiro Kitsui 88] 
Tiamo Hirakata          1-7  Honda FC                         227 
  [Ryo Sato 78 pen – Yuki Kusumoto 5 pen, Yuki Okazaki 19 pen, 
   55, 63, Hayato Kawabata 26, 71, Kazuki Matsumoto 42] 
FC Kariya               1-2  Iwaki FC                         684 
  [Ryuichi Ichiki 82 – Riku Saga 59, 88 pen] 

Round 31 
[Nov 13] 
FC Osaka                2-0  Honda Lock                       876 
  [Musashi Oyama 23, 54] 
Musashino United        2-0  Kochi United                     578 
  [Koki Taguchi 69, Yuki Onodera 79] 
Suzuka PointGetters     1-0  Veertien Mie                     853 
  [Taku Kikushima 36] 
[Nov 14] 
Iwaki FC                1-0  Tiamo Hirakata                 1,566 
  [Kaina Tanimura 57] 
MIO Biwako Shiga        2-3  Sony Sendai                    1,007 
  [Reo Takeshita 20, 48 – Aoi Sato 8, Fuyuto Kanai 19, 
   Yuta Akimoto 90+] 
Matsue City             0-1  Verspah Oita                     392 
  [Hiroki Maeda 57] 
ReinMeer Aomori         3-2  FC Kariya                        545 
  [Taiki Yukutake 78, Takaaki Kinoshita 87, Hiroki Bandai 90 – 
   Yuta Nakano 4, Ryoto Kamiya 62] 
Maruyasu Okazaki        0-1  Nara Club                        317 
  [Kodai Nagashima 49] 

Round 32 
[Nov 20] 
Musashino United        3-2  FC Kariya                        686 
  [Koki Taguchi 67, 84 pen, Yuya Suzuki 90 – Yuki Fuke 18, 
   Ryoto Kamiya 73] 
Nara Club               2-2  Iwaki FC                         531 
  [Sachio Hamada 7, 82 – Shota Suzuki 45, Kaina Tanimura 46] 
Kochi United            0-1  Matsue City                      503 
  [Keishiro Sato 45] 
[Nov 21] 
Verspah Oita            1-0  Honda FC                         957 
  [Hiroki Maeda 81] 
Veertien Mie            1-1  FC Osaka                       1,494 
  [Shogo Sakai 88 – Ranjiro Machida 25] 
Honda Lock              0-0  ReinMeer Aomori                  329 
Tiamo Hirakata          2-4  Suzuka PointGetters              577 
  [Kohei Matsumoto 22, Shintaro Kodama 33 – Hayato Ueda 35, 90+, 
   Taku Kikushima 77, Koji Hashimoto 90] 
[Nov 23] 
Sony Sendai             4-0  Maruyasu Okazaki                 346 
  [Yuta Uchino 9, Keitaro Suzuki 63, Yosuke Ueno 88, 
   Ren Yoshino 90+] 

Round 33 
[Nov 27] 
Suzuka PointGetters     1-4  Iwaki FC                         454 
  [Efrain Rintaro 26 pen – Hiroto Iwabuchi 21 pen, 40 pen, 
   Shota Suzuki 43, Shu Yoshizawa 90+] 
FC Osaka                0-1  Maruyasu Okazaki                 833 
  [Takumi Fujiwara 13] 
MIO Biwako Shiga        3-1  ReinMeer Aomori                  227 
  [Sho Matsumoto 15, Kazuki Sakamoto 21, 23 – Kazuya Oguri 90+] 
Musashino United        0-3  Honda FC                         750 
  [Reon Kodama 13, 25, Yuta Hachinohe 31] 
Tiamo Hirakata          6-1  Sony Sendai                      584 
  [Kazuya Miyagi 9, Kohei Matsumoto 19, 45, Kengo Kotani 25, 
   Ryo Sato 89, Himan Morimoto 90+ - Yuta Uchino 79] 
[Nov 28] 
Honda Lock              0-2  Verspah Oita                     316 
  [Hiroki Maeda 19, Rui Tone 58] 
Nara Club               0-0  Kochi United                   1,010 
FC Kariya               0-1  Matsue City                    1,517 
  [Keishiro Sato 55 pen] 

Round 34 [Dec 5] 
Verspah Oita            2-0  Veertien Mie                     752 
  [Rui Tone 13, Hayato Nishinoue 87] 
Sony Sendai             0-1  Nara Club                        425 
  [Sachio Hamada 65] 
Honda FC                3-1  FC Kariya                        846 
  [Takaya Hirakawa 15, Reon Kodama 45, Yuya Suzuki 50 – 
   ? (H) 39 og] 
Iwaki FC                3-0  FC Osaka                       2,451 
  [Shota Suzuki 46, Wataru Kuromiya 74, Kaina Tanimura 81] 
MIO Biwako Shiga        1-3  Musashino United               1,131 
  [Kazuki Sakamoto 8 – Kosuke Sawano 25, 35, Hidenori Iijima 72] 
Matsue City             2-1  Honda Lock                       426 
  [Yuzuru Tabira 6, Reo Ino 65 pen – Tsubasa Sasaki 53] 
Kochi United            1-5  Suzuka PointGetters              518 
  [Kaima Akahoshi 30 - ? (K) 11 og, ? (K) 26 og, 
   Kodai Sakamoto 37, Naiki Imai 53, Hitoshi Nishimura 57] 
Maruyasu Okazaki        0-1  ReinMeer Aomori                  447 
  [Kazuya Oguri 57] 

Final Table:

 1.Iwaki FC                 32  21  8  3  65-28  71  Champions; Promoted [#]  
 2.Honda FC                 32  20  7  5  69-25  67
 3.Verspah Oita             32  19  5  8  46-24  62
 4.Suzuka PointGetters      32  15  5 12  51-46  50
---------------------------------------------------
 5.Matsue City              32  14  8 10  38-37  50
 6.Sony Sendai              32  14  6 12  52-39  48
 7.FC Osaka                 32  13  9 10  37-35  48  [#] 
 8.Tiamo Hirakata           32  14  6 12  58-57  48  [+] 
 9.ReinMeer Aomori          32  12  9 11  41-49  45  [#] 
10.Nara Club                32  10 13  9  39-36  43  [#] 
11.Veertien Mie             32  10 10 12  40-43  40  [#]
12.MIO Biwako Shiga         32  10  7 15  35-48  37  
13.Kochi United             32   9  6 17  30-49  33
14.Maruyasu Okazaki         32   8  9 15  27-46  33
15.Tokyo Musashino United   32   9  5 18  38-53  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
16.Honda Lock               32   6  9 17  26-48  27  Relegation play-off 
17.FC Kariya                32   4  6 22  26-55  18  Relegation play-off [+] 

Top scorers: 

1.OKAZAKI Yuki (Honda FC)                        16 
2.KODAMA Reon (Honda FC)                         13 
3.FUJIWARA Motoki (Sony Sendai)                  12 
  SATO Ryo (Tiamo Hirakata)                      12 
  MATSUMOTO Kohei (Tiamo Hirakata)               12 
6.FURUKAWA Daigo (Iwaki FC)                      11 
7.CHO Young-Cheol (Tiamo Hirakata)               10  [South Korea] 
  SUZUKI Shota (Iwaki FC)                        10 
9.TAKESHITA Reo (MIO Biwako Shiga)                9 
  TONE Rui (Verspah Oita)                         9 


Promotion/Relegation Play-off

[Dec 18] 

Honda Lock              3-2  FC Ise-Shima                     400 
  [Arashi Tamashiro 8, Tomoki Mera 11, Ken Takahashi 29 – 
   Tomo Uematsu 84, Eiichi Nakata 87] 
FC Kariya               0-4  Criacao Shinjuku               1,032 
  [Yuki Ikeya 45, Rikuya Izutsu 45+, Masashi Otani 78, 
   Ryo Harada 85] 


Regional Leagues


In Japan, regional leagues are made of 9 regional championship. 
Champions and some runners-up qualify for national regional league 
tournament wich decide the entry into JFL.


Hokkaido League
---------------

2021 Teams                    (city) 
Hokkaido Tokachi Sky Earth    (Obihiro)
Norbritz Hokkaido FC          (Sapporo)
Nippon Steel Muroran          (Muroran)     
Sapporo FC                    (Sapporo)
Shintoku FC                   (Shintoku)    
Nippon Express FC             (Sapporo)     
Sapporo Univ. GoalPlunderers  (Sapporo)     
Hokushukai Iwamizawa          (Iwamizawa)   
Kyoku-shukai                  (Asahikawa)  [+] 
R. Superbe Kushiro            (Kushiro)    [+] 

[+] promoted from Hokkaido Block Leagues

Round 1 
[Jun 27] 
Sapporo FC          2-1  Iwamizawa FC 
Norbritz Hokkaido   5-0  R. Superbe Kushiro      [awarded] 
Shintoku FC         6-1  Nippon Express 
Tokachi Sky Earth   4-0  Kyoku-shukai 
[Jul 4] 
Sapporo U GP        2-0  Nippon Steel 

Round 2 [Jul 18] 
Sapporo FC          8-2  Shintoku FC 
Norbritz Hokkaido   1-0  Nippon Steel 
Iwamizawa FC        1-3  Sapporo U GP 
Kyoku-shukai        1-3  Nippon Express 
R. Superbe Kushiro  0-8  Tokachi Sky Earth 

Round 3 [Jul 25] 
Sapporo U GP        5-0  Nippon Express        [awarded] 
Norbritz Hokkaido   7-1  Kyoku-shukai 
Nippon Steel        3-1  Iwamizawa FC 
Shintoku FC         2-1  R. Superbe Kushiro 
Tokachi Sky Earth   2-1  Sapporo FC 

Round 4 [Aug 1] 
Sapporo FC          2-3  Norbritz Hokkaido 
Iwamizawa FC        4-1  Shintoku FC 
Tokachi Sky Earth   3-0  Sapporo U GP 
Kyoku-shukai        1-5  Nippon Steel 
R. Superbe Kushiro  5-0  Nippon Express        [awarded] 

Round 5 [Aug 22] 
Nippon Express      0-5  Sapporo FC            [awarded] 
Nippon Steel        0-8  Tokachi Sky Earth 
Shintoku FC         0-8  Norbritz Hokkaido 
Kyoku-shukai        0-4  Sapporo U GP 
R. Superbe Kushiro  0-4  Iwamizawa FC 

The tournament was terminated on Aug 26 due to the restrictions caused by COVID-19 pandemic.

Final Table:
                            
 1.Tokachi Sky Earth           5   5  0  0  25– 1  15  
----------------------------------------------------
 2.Norbritz Hokkaido FC        5   5  0  0  24– 3  15  
 3.Sapporo U. GoalPlunderers   5   4  0  1  14- 4  12  
 4.Sapporo FC                  5   3  0  2  18– 8   9  
 5.Hokushukai Iwamizawa        5   2  0  3  11– 9   6  
 6.Nippon Steel Muroran        5   2  0  3   8–13   6     
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Shintoku FC                 5   2  0  3  11-22   6  Relegation play-off  
 8.R. Superbe Kushiro          5   1  0  4   6-19   3  Relegation play-off [+] 
-----------------------------------------------------
 9.Nippon Express FC           5   1  0  4   4–22   3  Relegated 
10.Kyoku-shukai                5   0  0  5   3-23   0  Relegated [+] 


Tohoku Shakaijin Soccer League, Division 1  
------------------------------------------

2021 Teams             (city, prefecture)
Blancdieu Hirosaki FC  (Hirosaki, Aomori)   
FC Sendai Univ.        (Sendai, Miyagi)             
Cobaltore Onagawa      (Onagawa, Miyagi)   
FC Ganju Iwate         (Morioka, Iwate)     
Nippon Steel Kamaishi  (Kamaishi, Iwate)   
FC Primeiro            (Fukushima)         
Morioka Zebra          (Morioka, Iwate)
Fuji Club 2003         (Hanamaki, Iwate)
Omiya SC               (Morioka, Iwate)     
Saruta Kogyo           (Akita)               
Dogizaka FC            (Aomori)                [+] 
Shichigahama SC        (Shichigahama, Miyagi)  [+] 

[+] Promoted from Division 2. 

Round 1 [Jun 6] 
Cobaltore Onagawa   1-0  Sendai Univ. 
Nippon Steel        0-2  Dogizaka FC 
Ganju Iwate         0-4  Blancdieu Hirosaki 
Shichigahama SC     0-2  Fuji Club 2003 

Round 2 
[Jun 13] 
Morioka Zebra       2-2  Dogizaka FC 
Cobaltore Onagawa   1-0  Ganju Iwate 
Omiya SC            1-8  Shichigahama SC 
Blancdieu Hirosaki 11-0  FC Primeiro 
Nippon Steel        1-1  Sendai Univ. 

Round 3 [Jun 20] 
Morioka Zebra       0-3  Sendai Univ. 
Nippon Steel        1-0  Ganju Iwate 
Fuji Club 2003      0-1  Blancdieu Hirosaki 
Shichigahama SC     4-0  Saruta Kogyo 
Omiya SC            1-2  Dogizaka FC 
FC Primeiro         0-4  Cobaltore Onagawa 

Round 4 [Jun 27] 
Ganju Iwate         2-0  Morioka Zebra 
Dogizaka FC         0-1  Shichigahama SC 
Omiya SC            0-10 Sendai Univ. 
Fuji Club 2003      2-3  Cobaltore Onagawa 
Blancdieu Hirosaki  8-1  Saruta Kogyo 

Round 5 [Jul 18] 
Omiya SC            0-4  Ganju Iwate 
Saruta Kogyo        1-8  Cobaltore Onagawa 
Fuji Club 2003      0-2  Nippon Steel 
Morioka Zebra       6-3  FC Primeiro 
Shichigahama SC     0-1  Blancdieu Hirosaki 

Round 6 [Jul 25] 
Nippon Steel        4-4  Saruta Kogyo 
FC Primeiro         2-1  Omiya SC 
Cobaltore Onagawa   2-0  Blancdieu Hirosaki 
Ganju Iwate         2-0  Dogizaka FC 
Sendai Univ.        4-2  Shichigahama SC 
Morioka Zebra       0-6  Fuji Club 2003 

Round 7 [Aug 1] 
Blancdieu Hirosaki  2-0  Nippon Steel 
Shichigahama SC     4-4  Cobaltore Onagawa 
Sendai Univ.        1-1  Ganju Iwate 

Round 8 
[Jul 11] 
Fuji Club 2003      1-1  Dogizaka FC 
[Aug 8] 
Omiya SC            1-7  Saruta Kogyo 
Nippon Steel        0-6  Cobaltore Onagawa 
Ganju Iwate         1-0  Shichigahama SC 
FC Primeiro         1-0  Sendai Univ. 
Morioka Zebra       0-2  Blancdieu Hirosaki 

Round 9 [Aug 15] 
Sendai Univ.        1-2  Fuji Club 2003 

The tournament was terminated on Sep 6 due to the restrictions caused by COVID-19 pandemic.

Final Table:

 1.Cobaltore Onagawa       8   7  1  0  29– 7  22  
-------------------------------------------------
 2.Blancdieu Hirosaki FC   8   7  0  1  29– 3  21   
 3.FC Ganju Iwate          8   4  1  3  10– 7  13   
 4.FC Sendai Univ.         8   3  2  3  20– 8  11  
 5.Shichigahama SC         8   3  1  4  19–13  10  [+]  
 6.Fuji Club 2003          7   3  1  3  13– 8  10
 7.Dogizaka FC             6   2  2  2   7- 7   8  [+] 
 8.Nippon Steel Kamaishi   7   2  2  3   8–15   8  
 9.FC Primeiro             5   2  0  3   6–22   6   
10.Morioka Zebra           6   1  1  4   8–18   4   
11.Saruta Kogyo            5   1  1  3  13–25   4   
12.Omiya SC                6   0  0  6   4–33   0   


Tohoku Shakaijin Soccer League, Division 2 
------------------------------------------

Division 2 North 

2021 Teams                (city, prefecture)
Akita FC Cambiare         (Akita)              
Mizusawa SC               (Oshu, Iwate)
NuPere Hiraizumi Maesawa  (Ichinoseki, Iwate)  
Gonohe SC                 (Gonohe, Aomori)      
TDK Shinwakai SC          (Nikaho, Akita) 
Hokuto Bank SC            (Akita)
Lascivo Aomori            (Aomori)              [+] 
Tono Club                 (Tono, Iwate)         [+] 

[+] Promoted from Prefectural Leagues. 

[May 16] 
NP Hiraizumi        6-0  Gonohe SC 

[Jun 6] 
Tono Club           2-1  NP Hiraizumi 

[Jun 13] 
Akita Cambiare      3-2  TDK Shinwakai 
NP Hiraizumi        0-0  Lascivo Aomori 

[Jul 4] 
Gonohe SC           0-4  Lascivo Aomori 

[Jul 18] 
Mizusawa SC         4-1  NP Hiraizumi 
Akita Cambiare      3-2  Hokuto Bank 

[Jul 25] 
Hokuto Bank         1-3  Mizusawa SC 

[Aug 22] 
TDK Shinwakai       2-2  Hokuto Bank 

Final Table: 

1.Mizusawa SC                 2   2  0  0   7– 2   6 
2.Akita FC Cambiare           2   2  0  0   6– 4   6    
3.Lascivo Aomori              2   1  1  0   4- 0   4  [+] 
4.NuPere Hiraizumi Maesawa    4   1  1  2   8– 6   4  
5.Tono Club                   1   1  0  0   2- 1   3  [+] 
6.TDK Shinwakai               2   0  1  1   4- 5   1 
7.Hokuto Bank SC              3   0  1  2   5- 8   1 
8.Gonohe SC                   2   0  0  2   0-10   0  


Division 2 South 

2021 teams                  (city, prefecture)  
Ricoh Industry Tohoku       (Shibata, Miyagi)            
Oyama SC                    (Tsuruoka, Yamagata)        
Sendai Sasuke FC            (Sendai, Miyagi)            
FC La Univesidad de Sendai  (Sendai, Miyagi)        
Merry                       (Fukushima)             
FC Parafrente Yonezawa      (Yonezawa, Yamagata)    
Soma SC                     (Soma, Fukushima)        
Mikawa SC                   (Mikawa, Yamagata)      
Ardore Kuwabara             (Iwanuma, Miyagi)       [+] 
Nagai Club                  (Nagai, Yamagata)       [+] 
Iwaki Furukawa FC           (Iwaki, Fukushima)      [+] 

[+] Promoted from Prefectural leagues. 
Bandits Iwaki FC withdrew.

[May 16] 
Mikawa SC           1-1  Merry 
Parafrente Yonezawa 2-0  Soma SC 

[May 30] 
Ardore Kuwabara     1-1  Univ. de Sendai 

[Jun 6] 
Ricoh Industry      2-0  Merry 

[Jun 13] 
Nagai Club          1-2  Ardore Kuwabara 
Soma SC             0-4  Ricoh Industry 
Merry               2-2  Sendai Sasuke 

[Jun 20] 
Sendai Sasuke       3-1  Nagai Club 
Oyama SC            3-2  Parafrente Yonezawa 

[Jun 27] 
Ardore Kuwabara     1-2  Ricoh Industry 

[Jul 18] 
Soma SC             0-6  Sendai Sasuke 
Mikawa SC           0-2  Oyama SC 

[Jul 25] 
Iwaki Furukawa      1-1  Ricoh Industry 

[Aug 1] 
Mikawa SC           0-7  Parafrente Yonezawa 
Nagai Club          3-11 Univ. de Sendai 

Final Table: 

 1.Ricoh Industry Tohoku   4   2  2  0   8– 2   8  
 2.Sendai Sasuke FC        3   2  1  0  11– 3   7   
 3.FC Parafrente Yonezawa  3   2  0  1  11- 3   6  
 4.Oyama SC                2   2  0  0   5– 2   6   
 5.Ardore Kuwabara         3   1  2  0   4- 3   5  [+] 
 6.FC La Univ. de Sendai   2   1  1  0  12- 4   4  
 7.Merry                   3   0  2  1   3– 5   2  
 8.Iwaki Furukawa FC       1   0  1  0   1- 1   1  [+] 
 9.Mikawa SC               3   0  1  2   1–10   1  
10.Nagai Club              3   0  0  3   5-16   0  [+] 
11.Soma SC                 3   0  0  3   0-12   0  


Kanto Shakaijin Soccer League
-----------------------------

2021 Teams                   (city, prefecture)
Tochigi City FC              (Tochigi)               
Briobecca Urayasu            (Urayasu, Chiba)        
Tokyo United FC              (Tokyo)                
Vonds Ichihara FC            (Ichihara, Chiba)     
Criacao Shinjuku             (Tokyo)               
Hitachi Building Systems SC  (Tokyo)                
RKU Dragons Ryugasaki        (Ryugasaki, Ibaraki)  
Tokyo 23 FC                  (Tokyo)               
Ryutsu Keizai Univ. FC       (Ryugasaki, Ibaraki)
Joyful Honda Tsukuba FC      (Tsukuba, Ibaraki)     
Toin Univ. of Yokohama FC    (Yokohama, Kanagawa)  [+] 
Esperanza SC                 (Yokohama, Kanagawa)  [+] 

[+] Promoted from Division 2. 

Round 1 
[Apr 3] 
Tochigi City        1-2  Esperanza SC 
Tokyo United        2-0  Tsukuba FC 
Criacao Shinjuku    1-3  Tokyo 23 FC 
[Apr 4] 
Briobecca Urayasu   2-0  Toin Univ.  
Vonds Ichihara      2-0  RKU Dragons 
Hitachi BS          1-0  Ryutsu Keizai Univ. 

Round 2 
[Apr 10] 
Esperanza SC        2-1  Tsukuba FC 
Tokyo 23 FC         1-0  Tokyo United 
[Apr 11] 
Toin Univ.          0-1  Tochigi City 
Ryutsu Keizai Univ. 2-4  Briobecca Urayasu 
RKU Dragons         0-1  Vonds Ichihara 
Hitachi BS          0-1  Criacao Shinjuku 

Round 3 
[Apr 24] 
Tochigi City        2-1  Tsukuba FC 
Tokyo 23 FC         3-1  Esperanza SC 
Briobecca Urayasu   2-0  RKU Dragons 
[Apr 25] 
Ryutsu Keizai Univ. 1-1  Toin Univ. 
Hitachi BS          1-3  Tokyo United 
Criacao Shinjuku    2-1  Vonds Ichihara 

Round 4 
[Apr 29] 
Tsukuba FC          2-0  Tokyo 23 FC 
Criacao Shinjuku    0-3  Briobecca Urayasu 
[May 1] 
Ryutsu Keizai Univ. 0-5  Tochigi City 
Esperanza SC        2-1  Hitachi BS 
Vonds Ichihara      2-0  Tokyo United 
Toin Univ.          3-0  RKU Dragons 

Round 5 
[May 4] 
Criacao Shinjuku    2-0  Toin Univ. 
[May 5] 
Tochigi City        1-1  Tokyo 23 FC 
RKU Dragons         3-0  Ryutsu Keizai Univ. 
Vonds Ichihara      4-1  Esperanza SC 
Briobecca Urayasu   4-1  Tokyo United 
[May 22] 
Hitachi BS          1-2  Tsukuba FC 

Round 6 
[May 15] 
Tsukuba FC          1-0  Vonds Ichihara 
Esperanza SC        1-1  Briobecca Urayasu 
[May 16] 
RKU Dragons         1-2  Tochigi City 
Tokyo 23 FC         0-0  Hitachi BS 
Ryutsu Keizai Univ. 2-6  Criacao Shinjuku 
Toin Univ.          1-0  Tokyo United 

Round 7 
[May 29] 
Criacao Shinjuku    1-0  RKU Dragons 
Tokyo United        2-1  Ryutsu Keizai Univ. 
[May 30] 
Vonds Ichihara      1-0  Tokyo 23 FC 
Briobecca Urayasu   1-3  Tsukuba FC 
[Aug 21] 
Tochigi City        6-2  Hitachi BS 
[Sep 30] 
Toin Univ.          0-2  Esperanza SC 

Round 8 
[Jun 5] 
Tokyo 23 FC         2-2  Briobecca Urayasu 
[Jun 6] 
Hitachi BS          0-3  Vonds Ichihara 
RKU Dragons         0-1  Tokyo United 
Criacao Shinjuku    1-4  Tochigi City 
Esperanza SC        3-0  Ryutsu Keizai Univ. 
Toin Univ.          1-0  Tsukuba FC 

Round 9 
[Jun 26] 
Tochigi City        1-0  Vonds Ichihara 
Briobecca Urayasu   1-0  Hitachi BS 
[Jun 27] 
Criacao Shinjuku    1-1  Tokyo United 
Toin Univ.          3-0  Tokyo 23 FC 
[Jul 22] 
RKU Dragons         3-2  Esperanza SC 
Ryutsu Keizai Univ. 1-1  Tsukuba FC 

Round 10 
[Jul 3] 
Tokyo United        0-1  Tochigi City 
Tokyo 23 FC         5-1  Ryutsu Keizai Univ. 
[Jul 4] 
Vonds Ichihara      0-0  Briobecca Urayasu 
Toin Univ.          1-2  Hitachi BS 
Tsukuba FC          1-2  RKU Dragons 
[Sep 23] 
Esperanza SC        0-3  Criacao Shinjuku 

Round 11 
[Jul 10] 
Vonds Ichihara      1-1  Toin Univ. 
[Jul 11] 
Tokyo United        2-1  Esperanza SC 
Hitachi BS          0-2  Ryutsu Keizai Univ. 
[Aug 21] 
Criacao Shinjuku    2-0  Tsukuba FC 
[Sep 1] 
Tochigi City        0-2  Briobecca Urayasu 
[Oct 17] 
RKU Dragons         3-1  Tokyo 23 FC 

Round 12 
[Jul 17] 
Tsukuba FC          2-0  Tokyo United 
[Jul 18] 
Esperanza SC        0-1  Tochigi City 
Toin Univ.          3-3  Briobecca Urayasu 
Ryutsu Keizai Univ. 0-5  Vonds Ichihara 
Tokyo 23 FC         1-0  Criacao Shinjuku 
RKU Dragons         2-2  Hitachi BS 

Round 13 
[Jul 24] 
Tochigi City        2-1  Toin Univ. 
[Jul 25] 
Tsukuba FC          2-2  Esperanza SC 
Tokyo United        0-2  Tokyo 23 FC 
Criacao Shinjuku    1-1  Hitachi BS 
[Aug 11] 
Vonds Ichihara      1-1  RKU Dragons 
[Sep 29] 
Briobecca Urayasu   7-0  Ryutsu Keizai Univ. 

Round 14 
[Aug 1] 
Esperanza SC        2-1  Tokyo 23 FC 
Vonds Ichihara      1-4  Criacao Shinjuku 
[Sep 12] 
Tokyo United        0-1  Hitachi BS 
[Sep 22] 
Tsukuba FC          3-2  Tochigi City 
[Oct 6] 
RKU Dragons         0-2  Briobecca Urayasu 
[Nov 3] 
Toin Univ.          1-0  Ryutsu Keizai Univ. 

Round 15 
[Aug 7] 
Tochigi City        4-1  Ryutsu Keizai Univ. 
Tokyo 23 FC         2-1  Tsukuba FC 
[Aug 8] 
Hitachi BS          1-1  Esperanza SC 
Briobecca Urayasu   1-2  Criacao Shinjuku 
[Oct 10] 
Tokyo United        3-1  Vonds Ichihara 
[Oct 24] 
RKU Dragons         2-1  Toin Univ. 

Round 16 
[Aug 14] 
Tokyo 23 FC         0-1  Tochigi City 
[Aug 15] 
Ryutsu Keizai Univ. 0-1  RKU Dragons 
Tsukuba FC          2-2  Hitachi BS 
Tokyo United        0-2  Briobecca Urayasu 
[Sep 8] 
Esperanza SC        0-2  Vonds Ichihara 
[Sep 15] 
Toin Univ.          0-3  Criacao Shinjuku 

Round 17 
[Aug 28] 
Hitachi BS          0-1  Tokyo 23 FC 
Tokyo United        1-2  Toin Univ. 
Briobecca Urayasu   5-0  Esperanza SC 
[Aug 29] 
Vonds Ichihara      1-0  Tsukuba FC 
[Oct 10] 
Tochigi City        3-1  RKU Dragons 
Criacao Shinjuku    6-0  Ryutsu Keizai Univ. 

Round 18 
[Sep 4] 
Tokyo 23 FC         1-3  Vonds Ichihara 
Esperanza SC        4-1  Toin Univ. 
Tsukuba FC          1-3  Briobecca Urayasu 
[Sep 5] 
Hitachi BS          1-4  Tochigi City 
[Sep 30] 
RKU Dragons         2-4  Criacao Shinjuku 
[Nov 14] 
Ryutsu Keizai Univ. 0-1  Tokyo United 

Round 19 
[Sep 11] 
Tochigi City        1-3  Criacao Shinjuku 
Vonds Ichihara      7-0  Hitachi BS 
Briobecca Urayasu   2-1  Tokyo 23 FC 
Tsukuba FC          3-3  Toin Univ. 
[Oct 24] 
Ryutsu Keizai Univ. 3-5  Esperanza SC 
[Nov 7] 
Tokyo United        0-1  RKU Dragons 

Round 20 
[Sep 18] 
Vonds Ichihara      2-0  Tochigi City 
Hitachi BS          1-5  Briobecca Urayasu 
[Sep 20] 
Tokyo United        2-3  Criacao Shinjuku 
Esperanza SC        2-0  RKU Dragons 
[Nov 7] 
Tsukuba FC          3-0  Ryutsu Keizai Univ. 

Round 21 
[Sep 23] 
Briobecca Urayasu   0-1  Vonds Ichihara 
[Sep 25] 
Tochigi City        2-2  Tokyo United 
[Sep 26] 
Criacao Shinjuku    3-0  Esperanza SC 
Hitachi BS          0-0  Toin Univ. 
[Oct 31] 
RKU Dragons         2-1  Tsukuba FC 
Ryutsu Keizai Univ. 1-6  Tokyo 23 FC 

Round 22 [Oct 3] 
Briobecca Urayasu   2-1  Tochigi City 
Esperanza SC        0-0  Tokyo United 
Toin Univ.          0-1  Vonds Ichihara 
Tsukuba FC          0-1  Criacao Shinjuku 
Ryutsu Keizai Univ. 2-2  Hitachi BS 
Tokyo 23 FC         3-0  RKU Dragons 

Final Table:

 1.Criacao Shinjuku           22  16  2  4  50-23  50  
-----------------------------------------------------
 2.Briobecca Urayasu          22  15  4  3  54-19  49  
 3.Vonds Ichihara FC          22  14  3  5  40–15  45  
 4.Tochigi City FC            22  14  2  6  45-26  44  
 5.Tokyo 23 FC                22  11  3  8  36–25  36      
 6.Esperanza SC               22   9  4  9  33-38  31  [+] 
 7.RKU Dragons Ryugasaki      22   8  2 12  24-34  26  
 8.Joyful Honda Tsukuba FC    22   7  4 11  30–32  25  
 9.Tokyo United FC            22   7  3 12  21–29  24  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Toin Univ. of Yokohama     22   6  5 11  23–32  23  Relegation Play-off [+] 
-----------------------------------------------------
11.Hitachi Building Systems   22   3  7 12  19–46  16  Relegated 
12.Ryutsu Keizai Univ. FC     22   1  3 18  17–73   6  Relegated 

Promotion / Relegation play-off [Dec 25] 
Toin Univ. of Yokohama  1-4  Nankatsu SC


Kanto Shakaijin Soccer League Division 2
----------------------------------------

2021 Teams                    (city, prefecture)
Yokohama Takeru FC            (Yokohama, Kanagawa)     
Tonan Maebashi                (Maebashi, Gunma)      
Toho Titanium SC              (Chigasaki, Kanagawa)     
Identy Mirai                  (Tsukubamirai, Ibaraki)  
Thespa Kusatsu Challengers    (Kusatsu, Gunma)         
Vonds Ichihara Vert           (Ichihara, Chiba)        
Saitama SC                    (Saitama)
Tokyo International Univ. FC  (Tokyo)                
Nankatsu SC                   (Tokyo)                  [+] 
Aventura Kawaguchi            (Kawaguchi, Saitama)     [+] 

[+] Promoted from prefectural leagues.

Round 1 
[Apr 3] 
Tonan Maebashi      2-2  Nankatsu SC 
Toho Titanium       1-1  TIU FC
[Apr 4] 
Yokohama Takeru     0-1  Aventura Kawaguchi 
Identy Mirai        2-1  Saitama SC 
Thespa Challengers  0-1  Vonds Vert 

Round 2 [Apr 11] 
Nankatsu SC         3-1  Yokohama Takeru 
Aventura Kawaguchi  3-1  TIU FC
Saitama SC          1-1  Tonan Maebashi 
Vonds Vert          0-2  Toho Titanium 
Thespa Challengers  0-3  Identy Mirai 

Round 3 
[Apr 24] 
Tonan Maebashi      4-3  Thespa Challengers 
[Apr 25] 
Yokohama Takeru     3-0  TIU FC 
Saitama SC          1-7  Nankatsu SC 
Toho Titanium       3-2  Identy Mirai 
[Jun 5] 
Aventura Kawaguchi  1-2  Vonds Vert 

Round 4 
[May 1] 
Vonds Vert          1-3  TIU FC 
Aventura Kawaguchi  2-2  Identy Mirai 
Toho Titanium       1-0  Tonan Maebashi 
[Jul 11] 
Saitama SC          1-2  Yokohama Takeru 
Nankatsu SC         1-1  Thespa Challengers 

Round 5 
[May 15] 
Yokohama Takeru     0-0  Vonds Vert 
Toho Titanium       2-2  Nankatsu SC 
Tonan Maebashi      4-0  Aventura Kawaguchi 
[May 16] 
Identy Mirai        0-0  TIU FC 
[Jun 6] 
Thespa Challengers  1-1  Saitama SC 

Round 6 
[May 23] 
Thespa Challengers  1-2  Yokohama Takeru 
Vonds Vert          0-1  Identy Mirai 
Saitama SC          0-2  Toho Titanium 
[Jul 10] 
TIU FC              3-0  Tonan Maebashi 
[Aug 8] 
Aventura Kawaguchi  1-4  Nankatsu SC 

Round 7 
[May 29] 
Toho Titanium       3-0  Thespa Challengers 
TIU FC              2-0  Nankatsu SC 
[May 30] 
Yokohama Takeru     2-1  Identy Mirai 
Vonds Vert          1-5  Tonan Maebashi 
Saitama SC          0-2  Aventura Kawaguchi 

Round 8 
[Jun 26] 
Toho Titanium       0-2  Yokohama Takeru 
Aventura Kawaguchi  1-2  Thespa Challengers 
TIU FC              0-0  Saitama SC 
[Jun 27] 
Identy Mirai        0-1  Tonan Maebashi 
Nankatsu SC         2-1  Vonds Vert 

Round 9 
[Jul 4] 
Yokohama Takeru     2-1  Tonan Maebashi 
Identy Mirai        0-2  Nankatsu SC 
Thespa Challengers  0-3  TIU FC 
Saitama SC          1-4  Vonds Vert 
[Aug 15] 
Toho Titanium       0-2  Aventura Kawaguchi 

Round 10 
[Jul 17] 
Aventura Kawaguchi  0-0  Yokohama Takeru 
Nankatsu SC         0-2  Tonan Maebashi 
TIU FC              0-1  Toho Titanium 
[Jul 18] 
Saitama SC          1-6  Identy Mirai 
Vonds Vert          2-1  Thespa Challengers 

Round 11 
[Jul 24] 
TIU FC              1-5  Aventura Kawaguchi 
Tonan Maebashi      2-0  Saitama SC 
[Jul 25] 
Yokohama Takeru     1-1  Nankatsu SC 
Identy Mirai        1-0  Thespa Challengers 
[Aug 22] 
Toho Titanium       2-1  Vonds Vert 

Round 12 
[Jul 31] 
TIU FC              3-2  Yokohama Takeru 
Thespa Challengers  0-2  Tonan Maebashi 
[Aug 1] 
Nankatsu SC         3-0  Saitama SC 
Identy Mirai        0-1  Toho Titanium 
[Oct 10] 
Vonds Vert          1-2  Aventura Kawaguchi 

Round 13 
[Aug 28] 
Tonan Maebashi      1-0  Toho Titanium 
[Aug 29] 
Yokohama Takeru     0-0  Saitama SC 
Identy Mirai        0-1  Aventura Kawaguchi 
[Oct 10] 
Thespa Challengers  1-1  Nankatsu SC 
[Oct 23] 
TIU FC              1-3  Vonds Vert 

Round 14 
[Sep 4] 
TIU FC              0-1  Identy Mirai 
[Sep 5] 
Vonds Vert          3-0  Yokohama Takeru 
Nankatsu SC         0-0  Toho Titanium 
Aventura Kawaguchi  2-3  Tonan Maebashi 
[Oct 17] 
Saitama SC          2-1  Thespa Challengers 

Round 15 
[Sep 11] 
Toho Titanium       3-0  Saitama SC 
Tonan Maebashi      2-2  TIU FC 
[Sep 12] 
Identy Mirai        2-1  Vonds Vert 
Nankatsu SC         1-0  Aventura Kawaguchi 
[Oct 24] 
Yokohama Takeru     4-0  Thespa Challengers 

Round 16 
[Sep 18] 
Tonan Maebashi      0-3  Vonds Vert 
Nankatsu SC         3-2  TIU FC 
[Sep 19] 
Identy Mirai        1-0  Yokohama Takeru 
Thespa Challengers  0-5  Toho Titanium 
[Sep 20] 
Aventura Kawaguchi  1-0  Saitama SC 

Round 17 
[Sep 23] 
Yokohama Takeru     0-1  Toho Titanium 
Tonan Maebashi      1-1  Identy Mirai 
[Sep 26] 
Thespa Challengers  1-0  Aventura Kawaguchi 
Vonds Vert          1-4  Nankatsu SC 
Saitama SC          1-4  TIU FC 

Round 18 
[Oct 3] 
Tonan Maebashi      0-2  Yokohama Takeru 
Nankatsu SC         1-0  Identy Mirai 
TIU FC              3-0  Thespa Challengers 
Vonds Vert          2-3  Saitama SC 
[Oct 17] 
Aventura Kawaguchi  1-2  Toho Titanium 

Final Table:

 1.Toho Titanium SC           18  12  3  3  29–12  39  Promoted  
-----------------------------------------------------
 2.Nankatsu SC                18  10  6  2  37-18  36  Promotion play-off [+] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tonan Maebashi             18   9  4  5  31–23  31   
 4.Yokohama Takeru FC         18   8  4  6  23–17  28   
 5.Identy Mirai               18   8  3  7  23–17  27  
 6.Aventura Kawaguchi         18   8  2  8  25-24  26  [+] 
 7.Tokyo International Univ.  18   7  4  7  29-26  25  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Vonds Ichihara Vert        18   7  1 10  27-30  22  Relegation play-off 
 9.Saitama SC                 18   2  4 12  13–43  10  Relegation play-off 
-----------------------------------------------------
10.Thespa Kusatsu Challengers 18   2  3 13  12-39   9  Relegated 

Promotion / Relegation play-offs [Dec 25] 
Vonds Ichihara Vert  0-3  Vertfee Yaita 
Saitama SC           0-4  Aries Tokyo


Hokushinetsu Football League
----------------------------

2021 Teams                         (city, prefecture)
Fukui United FC                    (Fukui)
Artista Asama                      (Tomi, Nagano)
Toyama Shinjo Club                 (Toyama)             
Japan Soccer College               (Seiro, Niigata)
Niigata Univ. of Health & Welfare  (Niigata)              
FC Hokuriku                        (Kanazawa, Ishikawa) 
Sakai Phoenix SC                   (Sakai, Fukui)        
05 Kamo FC                         (Kamo, Niigata)              
FC Matsucelona                     (Matsumoto, Nagano)   [+] 

[+] promoted from Division 2.
Notes: 05 Kamo FC represents Niigata University of Management. 
       FC Matsucelona represents Matsumoto University.

Round 1 [Mar 21] 
Fukui United          5-0  FC Matsucelona 
Artista Asama         3-0  05 Kamo FC 
Toyama Shinjo         1-0  Sakai Phoenix 
Japan Soccer College  1-0  FC Hokuriku 

Round 2 [Apr 11] 
05 Kamo FC            1-3  Fukui United 
FC Matsucelona        0-7  Artista Asama 
FC Hokuriku           1-1  Toyama Shinjo 
Sakai Phoenix         0-3  Niigata UHW 

Round 3 [Apr 25] 
Fukui United          2-1  Sakai Phoenix 
Artista Asama         2-0  FC Hokuriku 
FC Matsucelona        0-1  Japan Soccer College 
Niigata UHW           5-1  05 Kamo FC 

Round 4 
[May 15] 
Fukui United          2-0  FC Hokuriku 
[May 16] 
Toyama Shinjo         5-0  FC Matsucelona 
Japan Soccer College  1-3  Niigata UHW 
Sakai Phoenix         3-0  05 Kamo FC 

Round 5 
[May 30] 
Sakai Phoenix         2-1  Artista Asama 
Toyama Shinjo         1-4  Niigata UHW 
05 Kamo FC            0-4  Japan Soccer College 
[Sep 26] 
FC Hokuriku           2-2  FC Matsucelona 

Round 6 [Jun 6] 
Niigata UHW           0-3  Fukui United 
Artista Asama         2-0  Japan Soccer College 
05 Kamo FC            1-3  Toyama Shinjo 
Sakai Phoenix         3-1  FC Hokuriku 

Round 7 [Jun 20] 
Fukui United          1-0  Japan Soccer College 
Toyama Shinjo         2-0  Artista Asama 
FC Matsucelona        1-9  Niigata UHW 
FC Hokuriku           2-3  05 Kamo FC 

Round 8 [Jun 27] 
Fukui United          5-2  Toyama Shinjo 
Niigata UHW           0-1  Artista Asama 
Japan Soccer College  8-1  Sakai Phoenix 
05 Kamo FC            7-3  FC Matsucelona 

Round 9 [Jul 4] 
Artista Asama         1-0  Fukui United 
Japan Soccer College  2-5  Toyama Shinjo 
Niigata UHW           4-0  FC Hokuriku 
FC Matsucelona        1-6  Sakai Phoenix 

Round 10 
[Jul 18] 
FC Matsucelona        1-7  Fukui United 
Sakai Phoenix         0-4  Toyama Shinjo 
FC Hokuriku           3-2  Japan Soccer College 
[Sep 26] 
05 Kamo FC            1-9  Artista Asama 

Round 11 [Jul 25] 
Fukui United          5-2  05 Kamo FC 
Artista Asama         2-1  FC Matsucelona 
Toyama Shinjo         1-0  FC Hokuriku 
Niigata UHW          10-0  Sakai Phoenix 

Round 12 [Aug 1] 
Sakai Phoenix         0-2  Fukui United 
FC Hokuriku           0-3  Artista Asama 
Japan Soccer College  2-0  FC Matsucelona 
05 Kamo FC            2-7  Niigata UHW 

Round 13 [Aug 15] 
FC Hokuriku           2-6  Fukui United 
FC Matsucelona        2-5  Toyama Shinjo 
Niigata UHW           0-0  Japan Soccer College 
05 Kamo FC            8-2  Sakai Phoenix 

Round 14 
[Aug 21] 
Artista Asama         3-2  Sakai Phoenix 
[Aug 22] 
Niigata UHW           1-2  Toyama Shinjo 
Japan Soccer College  1-0  05 Kamo FC 
FC Matsucelona        1-0  FC Hokuriku 

Round 15 [Aug 29] 
Fukui United          3-1  Niigata UHW 
Japan Soccer College  3-3  Artista Asama 
Toyama Shinjo         6-0  05 Kamo FC 
FC Hokuriku           5-2  Sakai Phoenix 

Round 16 [Sep 5] 
Japan Soccer College  1-2  Fukui United 
Artista Asama         2-0  Toyama Shinjo 
Niigata UHW           6-0  FC Matsucelona 
05 Kamo FC            1-3  FC Hokuriku 

Round 17 
[Sep 12] 
Toyama Shinjo         1-0  Fukui United 
Sakai Phoenix         1-1  Japan Soccer College 
FC Matsucelona        0-2  05 Kamo FC 
[Oct 3] 
Artista Asama         0-1  Niigata UHW 

Round 18 [Sep 19] 
Fukui United          2-2  Artista Asama 
Toyama Shinjo         0-2  Japan Soccer College 
FC Hokuriku           0-5  Niigata UHW 
Sakai Phoenix         3-2  FC Matsucelona 

Final Table: 

1.Fukui United FC         16  13  1  2  48–15  40  
-------------------------------------------------
2.Artista Asama           16  11  2  3  41–14  35 
3.Niigata UHW             16  11  1  4  59–15  34  
4.Toyama Shinjo Club      16  11  1  4  39–20  34   
5.Japan Soccer College    16   7  3  6  29–21  24
6.Sakai Phoenix           16   5  1 10  26–52  16  
7.05 Kamo FC              16   4  0 12  29-59  12   
-------------------------------------------------
8.FC Hokuriku             16   3  2 11  19–39  11  Relegated 
9.FC Matsucelona          16   1  1 14  14-69   4  Relegated [+] 


Hokushinetsu Shakaijin Soccer League, Division 2
------------------------------------------------

2021 Teams                         (city, prefecture)
09 Keidai FC                       (Niigata)             
Libertas Chikuma FC                (Chikuma, Nagano)     
Nagaoka Estilo                     (Nagaoka, Niigata)    
Nagaoka Billboard FC               (Nagaoka, Niigata) 
FC Antelope Shiojiri               (Shiojiri, Nagano)    
CUPS Seiro                         (Seiro, Niigata)      
SR Komatsu                         (Komatsu, Ishikawa)  [+] 
AS Jamineiro                       (Niigata)            [+] 

[+] promoted from prefectural leagues.
Notes: Hokuriku Univ. Futures withdrew.
       09 Keidai FC is the second team of Niigata University of
       Management.       
       CUPS (College of Upward Players in Soccer) is the second team 
       of Japan Soccer College. 

Round 1 [Ar 25] 
09 Keidai FC        2-2  AS Jamineiro 
Libertas Chikuma    1-0  SR Komatsu 
Nagaoka Estilo      1-3  CUPS Seiro 
Nagaoka Billboard   3-2  Antelope Shiojiri 

Round 2 
[May 16] 
AS Jamineiro        0-1  Libertas Chikuma 
Antelope Shiojiri   3-0  Nagaoka Estilo        [awarded] 
CUPS Seiro          0-1  Nagaoka Billboard 
[Sep 23] 
SR Komatsu          3-3  09 Keidai FC 

Round 3 [May 30] 
09 Keidai FC        0-0  CUPS Seiro 
Libertas Chikuma    2-2  Antelope Shiojiri 
Nagaoka Estilo      0-2  SR Komatsu 
Nagaoka Billboard   5-2  AS Jamineiro 

Round 4 [Jun 6] 
Antelope Shiojiri   1-0  09 Keidai FC 
CUPS Seiro          0-1  Libertas Chikuma 
AS Jamineiro        1-0  Nagaoka Estilo 
SR Komatsu          2-0  Nagaoka Billboard 

Round 5 [Jun 20] 
Nagaoka Billboard   1-0  09 Keidai FC 
Nagaoka Estilo      2-5  Libertas Chikuma 
AS Jamineiro        1-3  Antelope Shiojiri 
CUPS Seiro          5-0  SR Komatsu 

Round 6 [Jun 27] 
09 Keidai FC        4-0  Nagaoka Estilo 
Libertas Chikuma    1-0  Nagaoka Billboard 
Antelope Shiojiri   1-0  SR Komatsu 
CUPS Seiro          2-1  AS Jamineiro 

Round 7 [Jul 4] 
Libertas Cikuma     1-2  09 Keidai FC 
Nagaoka Billboard   0-1  Nagaoka Estilo 
Antelope Shiojiri   0-5  CUPS Seiro 
SR Komatsu          2-1  AS Jamineiro 

Round 8 
[Jul 18] 
SR Komatsu          2-2  Libertas Chikuma 
CUPS Seiro         11-0  Nagaoka Estilo 
Antelope Shiojiri   4-1  Nagaoka Billboard 
[Sep 26] 
AS Jamineiro        3-2  09 Keidai FC 

Round 9 [Jul 25] 
09 Keidai FC        5-0  SR Komatsu 
Libertas Chikuma    3-1  AS Jamineiro 
Nagaoka Estilo      0-7  Antelope Shiojiri 
Nagaoka Billboard   0-4  CUPS Seiro 

Round 10 [Aug 1] 
CUPS Seiro          2-2  09 Keidai FC 
Antelope Shiojiri   0-0  Libertas Chikuma 
SR Komatsu          3-0  Nagaoka Estilo        [awarded] 
AS Jamineiro        3-3  Nagaoka Billboard 

Round 11 [Aug 29] 
09 Keidai FC        4-2  Antelope Shiojiri 
Libertas Chikuma    0-5  CUPS Seiro 
Nagaoka Estilo      0-3  AS Jamineiro          [awarded] 
Nagaoka Billboard   2-3  SR Komatsu 

Round 12 [Sep 5] 
09 Keidai FC        4-2  Nagaoka Billboard 
Libertas Chikuma    3-0  Nagaoka Estilo        [awarded] 
Antelope Shiojiri   4-3  AS Jamineiro 
SR Komatsu          1-2  CUPS Seiro 

Round 13 [Sep 12] 
Nagaoka Estilo      0-3  09 Keidai FC          [awarded] 
Nagaoka Billboard   0-3  Libertas Chikuma 
SR Komatsu          4-0  Antelope Shiojiri 
AS Jamineiro        3-2  CUPS Seiro 

Round 14 [Sep 19] 
09 Keidai FC        0-1  Libertas Chikuma 
Nagaoka Estilo      2-5  Nagaoka Billboard 
CUPS Seiro          5-2  Antelope Shiojiri 
AS Jamineiro        0-1  SR Komatsu 

Final Table:

1.Libertas Chikuma FC     14   9  3  2  24-14  30  Promoted 
2.CUPS Seiro              14   9  2  3  46-12  29  Ineligible for promotion
-------------------------------------------------
3.FC Antelope Shiojiri    14   7  2  5  31-28  23   
4.SR Komatsu              14   7  2  5  23-22  23  [+] 
5.09 Keidai FC            14   6  4  4  31–18  22    
-------------------------------------------------
6.Nagaoka Billboard FC    14   5  1  8  23-31  16  Relegated 
7.AS Jamineiro            14   4  2  8  24-30  14  Relegated [+] 
8.Nagaoka Estilo          14   1  0 13   6-53   3  Relegated 


Tokai Shakaijin Soccer League
-----------------------------

NB: unfinished in both divisions due to the COVID-19 pandemic. 

Division 1

2021 Teams                 (city, prefecture)
FC Ise-Shima               (Ise, Mie)             
Tokai Gakuen Univ. FC      (Miyoshi, Aichi)        
Fujieda City Hall          (Fujieda, Shizuoka) 
Yazaki Valente FC          (Shimada, Shizuoka) 
Chukyo Univ. FC            (Nagoya, Aichi)        
Chukyo Univ. FC B          (Nagoya, Aichi)         
Tokoha Univ. Hamamatsu FC  (Hamamatsu, Shizuoka)   
Toyota FC (shu-kyu-dan)    (Toyota, Aichi)        [+] 

[+] promoted from Division 2. 

Round 1 [Apr 25] 
FC Ise-Shima        7-0  Toyota FC 
Tokai Gakuen        1-1  Fujieda City Hall 
Chukyo Univ.        0-0  Chukyo Univ. B 
Yazaki Valente      2-3  Hamamatsu Univ. 

Round 2 
[May 2] 
Fujieda City Hall   1-0  FC Ise-Shima 
Hamamatsu Univ.     0-7  Tokai Gakuen 
[Jul 25] 
Chukyo Univ.        0-1  Toyota FC 
[not played] 
Chukyo Univ. B       -   Yazaki Valente 

Round 3 
[Oct 10] 
Hamamatsu Univ.     0-2  Fujieda City Hall 
Chukyo Univ. B      6-1  Tokai Gakuen 
Chukyo Univ.        0-0  FC Ise-Shima 
[not played] 
Toyota FC            -   Yazaki Valente 

Round 4 
[Jul 17] 
Chukyo Univ.        3-0  Yazaki Valente 
[Oct 9] 
Hamamatsu Univ.     0-3  FC Ise-Shima 
[not played] 
Fujieda City Hall    -   Chukyo Univ. B 
Tokai Gakuen         -   Toyota FC 

Round 5 
[Jul 18] 
Fujieda City Hall   5-1  Toyota FC 
[Oct 2] 
Chukyo Univ.        3-1  Tokai Gakuen 
[not played] 
Yazaki Valente       -   FC Ise-Shima 
Chukyo Univ. B       -   Hamamatsu Univ. 

Round 6 
[Jul 18] 
FC Ise-Shima        3-0  Chukyo Univ. B 
[not played] 
Tokai Gakuen         -   Yazaki Valente 
Fujieda City Hall    -   Chukyo Univ. 
Toyota FC            -   Hamamatsu Univ. 

Round 7 
[Jul 25] 
Fujieda City Hall   2-0  Yazaki Valente 
[Oct 3] 
Chukyo Univ. B      0-1  Toyota FC 
[not played] 
FC Ise-Shima         -   Tokai Gakuen 
Hamamatsu Univ.      -   Chukyo Univ. 

Final Table:

1.Fujieda City Hall           5   4  1  0  11– 2  13  
----------------------------------------------------
2.FC Ise-Shima                5   3  1  1  13– 1  10 
3.Chukyo Univ. FC             5   2  2  1   6– 2   8  
4.Toyota FC                   4   2  0  2   3–12   6  [+] 
5.Chukyo Univ. FC B           4   1  1  2   6- 5   4 
6.Tokai Gakuen Univ.          4   1  1  2  10–10   4  
7.Tokoha Univ. Hamamatsu FC   4   1  0  3   3–14   3  
8.Yazaki Valente FC           3   0  0  3   2– 8   0  


Tokai Shakaijin Soccer League, Division 2
-----------------------------------------

2021 Teams                 (city, prefecture)
FC Gifu Second             (Gifu)                 
Rivielta Toyokawa          (Toyokawa, Aichi)      
Nagoya SC                  (Nagoya, Aichi)        
FC Bombonera Gifu          (Seki, Gifu) 
Nagara Club                (Gifu)                
AS Kariya                  (Kariya, Aichi)         
Yokkaichi Univ. FC         (Yokkaichi, Mie)        
Wyvern FC                  (Kariya, Aichi)       [+] 
FC Ogaki K’                (Ogaki, Gifu)         [+] 

[+] promoted from prefectural leagues.

Round 1 

Round 1 
[Oct 10] 
AS Kariya           4-1  Nagoya SC 
[Oct 31] 
FC Ogaki K’         0-4  Wyvern FC 
[Nov 7] 
Nagara Club         1-3  Bombonera Gifu 
[not played] 
Yokkaichi Univ.      -   Rivielta Toyokawa 

Round 2 
[May 2] 
FC Gifu 2nd         5-1  FC Ogaki K’ 
Rivielta Toyokawa   1-2  Wyvern FC 
[Oct 31] 
AS Kariya           5-4  Nagara Club 
[Nov 28] 
Yokkaichi Univ.     1-3  Bombonera Gifu 

Round 3 
[Nov 21] 
Yokkaichi Univ.     0-4  FC Gifu 2nd 
[Nov 28] 
Nagoya SC           0-1  Nagara Club 
Rivielta Toyokawa   0-4  AS Kariya 
[not played] 
Bombonera Gifu       -   FC Ogaki K’ 

Round 4 
[Oct 10] 
FC Gifu 2nd         1-2  Wyvern FC 
[Nov 14] 
Yokkaichi Univ.     1-3  Nagoya SC              
AS Kariya           3-4  Bombonera Gifu     
[not played] 
FC Ogaki K’          -  Nagara Club 

Round 5 
[Oct 31] 
Nagoya SC           0-4  Bombonera Gifu 
[Nov 7] 
FC Gifu 2nd         1-2  AS Kariya 
Yokkaichi Univ.     0-4  Wyvern FC 
[not played] 
Nagara Club          -   Rivielta Toyokawa 

Round 6 
[Nov 21] 
Wyvern FC           2-0  AS Kariya 
Rivielta Toyokawa   1-5  Bombonera Gifu 
[not played] 
FC Gifu 2nd          -  Nagara Club 
FC Ogaki K’          -  Nagoya SC 

Round 7 
[Oct 3] 
Nagoya SC           0-1  Rivielta Toyokawa 
[Oct 24] 
FC Gifu 2nd         1-0  Bombonera Gifu 
[Nov 14] 
Nagara Club         0-2  Wyvern FC 
[not played] 
FC Ogaki K’          -  Yokkaichi Univ. 

Round 8 
[Oct 17] 
FC Gifu 2nd         0-1  Nagoya SC 
Bombonera Gifu      4-0  Wyvern FC 
Yokkaichi Univ.     0-6  AS Kariya 
[Nov 7] 
Rivielta Toyokawa   0-1  FC Ogaki K’ 

Round 9 
[Oct 24] 
Nagara Club         4-0  Yokkaichi Univ. 
AS Kariya           2-2  FC Ogaki K’ 
[Oct 31] 
Rivielta Toyokawa   2-4  FC Gifu 2nd
[not played] 
Nagoya SC            -   Wyvern FC 

Final Table:

1.FC Bombonera Gifu           7   6  0  1  23– 7  18   
2.Wyvern FC                   7   6  0  1  16- 6  18  [+] 
3.AS Kariya                   8   5  1  2  26-14  16 
4.FC Gifu Second              7   4  0  3  16– 8  12  
5.Nagara Club                 5   2  0  3  10–10   6
6.Nagoya SC                   6   2  0  4   5–11   6 
7.FC Ogaki K’                 4   1  1  2   4–11   4  [+]
8.Rivielta Toyokawa           6   1  0  5   5–16   3
9.Yokkaichi Univ. FC          6   0  0  6   2-24   0 


Kansai Shakaijin Soccer League
------------------------------

Division 1

2021 Teams                  (city, prefecture)
AS Laranja Kyoto            (Kyoto)              
Cento Cuore Harima          (Kakogawa, Hyogo)
Ococias Kyoto AC            (Kyoto)
Kandai FC 2008              (Suita, Osaka)           
Arterivo Wakayama           (Wakayama)         
Porvenir Kashihara SC       (Kashihara, Nara)    
Lagend Shiga FC             (Moriyama, Shiga)    
Kandai Club 2010            (Suita, Osaka)       [+] 

[+] promoted from Division 2. 
Note: Kandai FC 2008 and Kandai Club 2010 represent Kansai University.

Round 1 
[Apr 10] 
Laranja Kyoto       4-0  Kandai 2010 
Ococias Kyoto       1-0  Porvenir Kashihara 
[Apr 11] 
Cento Cuore Harima  2-0  Lagend Shiga 
Kandai FC 2008      0-2  Arterivo Wakayama 

Round 2 
[Apr 24] 
Kandai 2010         0-6  Kandai FC 2008 
Lagend Shiga        2-2  Laranja Kyoto 
Porvenir Kashihara  1-2  Cento Cuore Harima 
[Apr 25] 
Arterivo Wakayama   1-1  Ococias Kyoto 

Round 3 
[May 15] 
Laranja Kyoto       0-0  Porvennir Kashihara 
Ococias Kyoto       4-0  Kandai FC 2008 
[Jun 26] 
Kandai 2010         1-0  Lagend Shiga 
[Jun 27] 
Cento Cuore Harima  0-3  Arterivo Wakayama 

Round 4 
[May 29] 
Lagend Shiga        2-3  Porvenir Kashihara 
Kandai 2010         0-8  Ococias Kyoto 
Kandai FC 2008      0-4  Cento Cuore Harima 
[May 30] 
Arterivo Wakayama   2-0  Laranja Kyoto 

Round 5 
[Jun 5] 
Lagend Shiga        0-1  Arterivo Wakayama 
Kandai FC 2008      1-3  Laranja Kyoto 
Cento Cuore Harima  0-0  Ococias Kyoto 
[Jun 6] 
Porvenir Kashihara  3-0  Kandai 2010 

Round 6 
[Jun 12] 
Kandai FC 2008      1-1  Lagend Shiga 
[Jun 13] 
Kandai 2010         0-3  Cento Cuore Harima 
Arterivo Wakayama   0-1  Porvenir Kashihara 
Ococias Kyoto       6-3  Laranja Kyoto 

Round 7 
[Jun 19] 
Laranja Kyoto       0-4  Cento Cuore Harima 
Ococias Kyoto       2-2  Lagend Shiga 
Kandai FC 2008      2-3  Porvenir Kashihara 
[Jun 20] 
Arterivo Wakayama   6-0  Kandai 2010 

Round 8 
[Jul 3] 
Lagend Shiga        0-1  Cento Cuore Harima 
Porvenir Kashihara  0-1  Ococias Kyoto 
[Jul 4] 
Kandai 2010         1-4  Laranja Kyoto 
Arterivo Wakayama   2-0  Kandai FC 2008 

Round 9 
[Jul 10] 
Kandai FC 2008      5-1  Kandai 2010 
Ococias Kyoto       3-1  Arterivo Wakayama 
Laranja Kyoto       1-1  Lagend Shiga 
[Jul 11] 
Cento Cuore Harima  0-2  Porvenir Kashihara 

Round 10 
[Aug 21] 
Lagend Shiga        5-2  Kandai 2010 
Porvenir Kashihara  4-1  Laranja Kyoto 
Kandai FC 2008      2-3  Ococias Kyoto 
[Aug 22] 
Arterivo Wakayama   4-1  Cento Cuore Harima 

Round 11 
[Aug 28] 
Laranja Kyoto       1-2  Arterivo Wakayama 
Ococias Kyoto       7-0  Kandai 2010 
Porvenir Kashihara  0-0  Lagend Shiga 
[Oct 2] 
Cento Cuore Harima  1-1  Kandai FC 2008 

Round 12 
[Sep 4] 
Kandai 2010         0-2  Porvenir Kashihara 
[Sep 5] 
Arterivo Wakayama   3-1  Lagend Shiga 
Ococias Kyoto       4-1  Cento Cuore Harima 
[Sep 26] 
Laranja Kyoto       3-2  Kandai FC 2008 

Round 13 
[Sep 11] 
Porvenir Kashihara  2-1  Arterivo Wakayama 
[Sep 12] 
Laranja Kyoto       0-1  Ococias Kyoto 
Cento Cuore Harima  7-0  Kandai 2010 
[Oct 16] 
Lagend Shiga        1-0  Kandai FC 2008 

Round 14 [Sep 19] 
Cento Cuore Harima  3-0  Laranja Kyoto 
Porvenir Kashihara  1-1  Kandai FC 2008 
Lagend Shiga        3-2  Ococias Kyoto 
Kandai 2010         1-4  Arterivo Wakayama 

Final Table:

1.Ococias Kyoto AC          14  10  3  1  43–13  33 
---------------------------------------------------
2.Arterivo Wakayama         14  10  1  3  32-11  31   
3.Porvenir Kashihara        14   8  3  3  22-11  27  
4.Cento Cuore Harima        14   8  2  4  29–15  26 
5.AS Laranja Kyoto          14   4  3  7  22–29  15   
6.Lagend Shiga FC           14   3  5  6  18-21  14  
---------------------------------------------------
7.Kandai FC 2008            14   2  3  9  21-29   9  Relegated 
8.Kandai Club 2010          14   1  0 13   6-64   3  Relegated [+] 


Kansai League Division 2
------------------------

2021 Teams                  (city, prefecture)
Hannan Univ. FC             (Matsubara, Osaka)    
Kyoto Shiko SC              (Kyoto)              
Moriyama Samurai 2000       (Moriyama, Shiga)    
St.Andrew’s FC              (Izumi, Osaka)       
FC EASY 02 Akashi           (Akashi, Hyogo)      
Takasago Mineiro FC         (Takasago, Hyogo)     
Kyoto Fire Department       (Kyoto)              
FC Awaji-shima              (Awaji, Hyogo)       [+] 
Kobe FC 1970                (Kobe, Hyogo)        [+] 

[+] promoted from prefectural leagues
Note: St.Andrew’s FC represents Momoyama Gakuin University.

Round 1 
[Apr 10] 
Takasago Mineiro    0-1  St.Andrew’s FC 
FC Awaji-shima      3-0  Kyoto Shiko 
[Apr 11] 
Kyoto Fire Dpt      0-4  Moriyama Samurai 
Kobe FC 1970        2-2  Hannan Univ. 

Round 2 
[Apr 24] 
EASY 02 Akashi      1-2  Moriyama Samurai 
FC Awaji-shima      0-2  Hannan Univ. 
[Jun 27] 
Kobe FC 1970        0-1  St.Andrew’s FC 
[Jul 24] 
Kyoto Fire Dpt      0-1  Kyoto Shiko 

Round 3 
[May 15] 
FC Awaji-shima      0-1  Kobe FC 1970 
St.Andrew’s FC      2-1  Moriyama Samurai 
[Jun 27] 
Kyoto Shiko         1-2  EASY 02 Akashi 
Hannan Univ.        3-0  Takasago Mineiro      [awarded] 

Round 4 [May 29] 
EASY 02 Akashi      2-3  Kobe FC 1970 
Moriyama Samurai    3-0  Takasago Mineiro      [awarded] 
St.Andrew’s FC      3-0  Kyoto Shiko           [awarded] 
Kyoto Fire Dpt      0-3  Hannan Univ.          [awarded] 

Round 5 [Jun 6] 
EASY 02 Akashi      0-1  Hannan Univ. 
Kyoto Shiko         0-3  Moriyama Samurai      [awarded] 
St.Andrew’s FC      3-0  Kyoto Fire Dpt        [awarded] 
Takasago Mineiro    0-3  FC Awaji-shima        [awarded] 

Round 6 [Jun 13] 
Kobe FC 1970        0-4  Moriyama Samurai 
EASY 02 Akashi      1-8  St.Andrew’s FC 
Takasago Mineiro     -   Kyoto Shiko           [loss 0-3 for both teams] 
FC Awaji-shima      3-0  Kyoto Fire Dpt        [awarded] 

Round 7 
[Jun 19] 
St.Andrew’s FC      1-2  FC Awaji-shima 
[Jun 20] 
Hannan Univ.        2-6  Moriyama Samurai 
Kobe FC 1970        3-0  Kyoto Fire Dpt        [awarded] 
EASY 02 Akashi      3-0  Takasago Mineiro      [awarded] 

Round 8 [Jul 4] 
Hannan Univ.        4-2  St.Andrew’s FC 
Takasago Mineiro    4-1  Kyoto Fire Dpt 
Kobe FC 1970        0-0  Kyoto Shiko 
EASY 02 Akashi      1-4  FC Awaji-shima 

Round 9 [Jul 11] 
Takasago Mineiro    1-0  Kobe FC 1970 
FC Awaji-shima      2-3  Moriyama Samurai 
EASY 02 Akashi      3-0  Kyoto Fire Dpt 
Kyoto Shiko         3-0  Hannan Univ.          [awarded] 

Round 10 
[Oct 30] 
Kyoto Shiko         0-4  FC Awaji-shima 
[Nov 6] 
Hannan Univ.        3-1  Kobe FC 1970 
St.Andrew’s FC      6-0  Takasago Mineiro 
Moriyama Samurai    1-1  Kyoto Fire Dpt 

Round 11 
[Nov 14] 
Kyoto Shiko         0-1  Kyoto Fire Dpt 
Moriyama Samurai    3-0  EASY 02 Akashi 
[Nov 20] 
Hannan Univ.        1-4  FC Awaji-shima 
St.Andrew’s FC      5-0  Kobe FC 1970 

Round 12 
[Nov 14] 
Kobe FC 1970        0-5  FC Awaji-shima 
Takasago Mineiro    1-0  Hannan Univ. 
[Nov 28] 
EASY 02 Akashi      0-6  Kyoto Shiko 
[Dec 11] 
St.Andrew’s FC      3-3  Moriyama Samurai 

Round 13 
[Nov 28] 
Takasago Mineiro    0-2  Moriyama Samurai 
[Dec 4] 
Kobe FC 1970        0-1  EASY 02 Akashi 
[Dec 11] 
Hannan Univ.        4-1  Kyoto Fire Dpt 
[Dec 25] 
Kyoto Shiko         2-2  St.Andrew’s FC 

Round 14 
[Sep 19] 
FC Awaji-shima      3-2  Takasago Mineiro 
EASY 02 Akashi      0-8  Hannan Univ. 
[Sep 20] 
Moriyama Samurai    5-0  Kyoto Shiko 
[Nov 27] 
Kyoto Fire Dpt      0-3  St.Andrew’s FC 

Round 15 [Oct 3] 
Moriyama Samurai    4-0  Kobe FC 1970 
St.Andrew’s FC      3-1  EASY 02 Akashi 
Kyoto Shiko         0-1  Takasago Mineiro 
Kyoto Fire Dpt      0-2  FC Awaji-shima 

Round 16 
[Oct 10] 
Takasago Mineiro    3-1  EASY 02 Akashi 
[Nov 23] 
FC Awaji-shima      1-0  St.Andrew’s FC 
Moriyama Samurai    2-0  Hannan Univ. 
[Dec 25] 
Kyoto Fire Dpt      0-4  Kobe FC 1970 

Round 17 [Oct 17] 
St.Andrew’s FC      1-0  Hannan Univ. 
FC Awaji-shima      7-0  EASY 02 Akashi 
Kyoto Fire Dpt      1-0  Takasago Mineiro 
Kyoto Shiko         1-0  Kobe FC 1970 

Round 18 
[Oct 23] 
Kobe FC 1970        0-1  Takasago Mineiro 
[Oct 24] 
Moriyama Samurai    1-1  FC Awaji-shima 
Kyoto Fire Dpt.     1-1  EASY 02 Akashi 
Hannan Univ.        3-3  Kyoto Shiko 

Final Table:

1.Moriyama Samurai 2000     16  12  3  1  47-12  39  Promoted 
2.FC Awaji-shima            16  12  1  3  44-12  37  Promoted [+] 
---------------------------------------------------
3.St.Andrew’s FC            16  11  2  3  44–15  35  
4.Hannan Univ. FC           16   8  2  6  36-26  26   
5.Takasago Mineiro FC       16   6  0 10  13-30  18  
6.Kyoto Shiko Club          16   4  3  9  17–30  15  
7.Kobe FC 1970              16   4  2 10  14-30  14  [+] 
8.FC EASY 02 Akashi         16   4  1 11  17–50  13  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
9.Kyoto Fire Dpt.           16   2  2 12   6-39   8  Relegation play-off 


Chugoku Soccer League
---------------------

2021 Teams                      (city, prefecture)
SRC Hiroshima                   (Hiroshima)           
Mitsubishi Mizushima FC         (Kurashiki, Okayama)
International Pacific Univ. FC  (Okayama)              
FC Baleine Shimonoseki          (Shimonoseki, Yamaguchi)   
ENEOS Mizushima SC              (Kurashiki, Okayama)
Fujifilm BIJ Hiroshima SC       (Hiroshima)               
NTN Okayama                     (Bizen, Okayama) 
Beluga Rosso Hamada             (Hamada, Shimane)          
Yonago Genki SC                 (Yonago, Tottori) 

Notes: JXTG Energy Mizushima SC changed name to ENEOS Mizushima. 
       Fuji Xerox Hiroshima SC changed name to Fujifilm BIJ Hiroshima SC. 

Round 1 [Mar 28] 
Mitsubishi Mizushima 0-1  Yonago Genki 
IPU FC               0-0  Beluga Rosso 
Baleine Shimonoseki  3-1  NTN Okayama 
ENEOS Mizushima      0-1  Fujifilm Hiroshima 

Round 2 
[Apr 25] 
SRC Hiroshima        1-0  Yonago Genki 
Fujifilm Hiroshima   3-1  Baleine Shimonoseki 
Beluga Rosso         5-1  ENEOS Mizushima 
[Nov 21] 
NTN Okayama          0-1  IPU FC 

Round 3 [May 2] 
SREC Hiroshima       3-1  Beluga Rosso 
Mitsubishi Mizushima 1-1  NTN Okayama 
Baleine Shimonoseki  2-1  ENEOS Mizushima 
Fujifilm Hiroshima   1-1  Yonago Genki 

Round 4 
[Jul 31] 
Beluga Rosso         0-2  Mitsubishi Mizushima 
[Aug 1] 
Fujifilm Hiroshima   0-1  IPU FC 
SRC Hiroshima        6-1  NTN Okayama 
ENEOS Mizushima      1-3  Yonago Genki 

Round 5 
[Aug 8] 
Baleine Shimonoseki  2-0  Mitsubishi Mizushima 
[Oct 17] 
SRC Hiroshima        2-0  Fujifilm Hiroshima 
IPU FC               3-1  Yonago Genki 
NTN Okayama          2-1  Beluga Rosso 

Round 6 
[Jun 6] 
Beluga Rosso         2-1  Baleine Shimonoseki 
[Oct 24] 
ENEOS Mizushima      0-4  SRC Hiroshima 
Mitsubishi Mizushima 2-2  IPU FC 
Yonago Genki         2-2  NTN Okayama 

Round 7 
[Jun 13] 
Beluga Rosso         1-2  Yonago Genki 
[Oct 10] 
Baleine Shimonoseki  0-0  SRC Hiroshima 
[Oct 31] 
Mitsubishi Mizushima 4-0  Fujifilm Hiroshima 
IPU FC               0-0  ENEOS Mizushima 

Round 8 
[Jun 20] 
Yonago Genki         1-6  Baleine Shimonoseki 
[Nov 7] 
IPU FC               2-1  SRC Hiroshima 
NTN Okayama          3-2  Fujifilm Hiroshima 
ENEOS Mizushima      1-4  Mitsubishi Mizushima 

Round 9 [Jun 27] 
SRC Hiroshima        0-1  Mitsubishi Mizushima 
IPU FC               0-2  Baleine Shimonoseki 
ENEOS Mizushima      1-0  NTN Okayama 
Fujifilm Hiroshima   1-3  Beluga Rosso 

Round 10 [Jul 4] 
Yonago Genki         1-1  Mitsubishi Mizushima 
Beluga Rosso         2-0  IPU FC 
NTN Okayama          1-7  Baleine Shimonoseki 
Fujifilm Hiroshima   3-2  ENEOS Mizushima 

Round 11 [Jul 11] 
Yonago Genki         1-0  SRC Hiroshima 
IPU FC               3-1  NTN Okayama 
Baleine Shimonoseki  2-0  Fujifilm Hiroshima 
ENEOS Mizushima      1-4  Beluga Rosso 

Round 12 [Jul 18] 
Beluga Rosso         3-2  SRC Hiroshima 
NTN Okayama          0-4  Mitsubishi Mizushima 
ENEOS Mizushima      1-2  Baleine Shimonoseki 
Yonago Genki         1-1  Fujifilm Hiroshima 

Round 13 
[Jul 24] 
IPU FC               1-1  Fujifilm Hiroshima 
[Jul 25] 
NTN Okayama          3-2  SRC Hiroshima 
Mitsubishi Mizushima 5-1  Beluga Rosso 
Yonago Genki         0-2  ENEOS Mizushima 

Round 14 
[Aug 29] 
Mitsubishi Mizushima 3-0  Baleine Shimonoseki 
[Oct 31] 
Beluga Rosso         1-2  NTN Okayama 
[Nov 21] 
Fujifilm Hiroshima   2-1  SRC Hiroshima 
[Nov 28] 
Yonago Genki         1-4  IPU FC 

Round 15 
[Sep 5] 
IPU FC               0-1  Mitsubishi Mizushima 
Baleine Shimonoseki  2-1  Beluga Rosso 
[Oct 16] 
SRC Hiroshima        4-3  ENEOS Mizushima 
[Nov 14] 
NTN Okayama          1-0  Yonago Genki 

Round 16 
[Oct 16] 
Fujifilm Hiroshima   0-6  Mitsubishi Mizushima 
[Oct 31] 
SRC Hiroshima        0-2  Baleine Shimonoseki 
[Nov 7] 
Yonago Genki         1-1  Beluga Rosso 
[Dec 12] 
ENEOS Mizushima      1-1  IPU FC 

Round 17 
[Sep 19] 
SRC Hiroshima        1-1  IPU FC 
Baleine Shimonoseki  1-0  Yonago Genki 
[Oct 17] 
Mitsubishi Mizushima 4-1  ENEOS Mizushima 
[Nov 28] 
Fujifilm Hiroshima   1-3  NTN Okayama 

Round 18 
[Sep 26] 
Baleine Shimonoseki  2-2  IPU FC 
[Oct 3] 
Mitsubishi Mizushima 4-0  SRC Hiroshima 
NTN Okayama          4-2  ENEOS Mizushima 
[Oct 23] 
Beluga Rosso         1-0  Fujifilm Hiroshima 

Final Table:

1.Mitsubishi Mizushima FC       16  11  3  2  42–10  36 
-------------------------------------------------------
2.FC Baleine Shimonoseki        16  11  2  3  35–16  35  
3.International Pacific Univ.   16   6  7  3  21-16  25   
4.Beluga Rosso Hamada           16   7  2  7  27-25  23  
5.NTN Okayama                   16   7  2  7  25-37  23  
6.SRC Hiroshima                 16   6  2  8  27-24  20  
7.Yonago Genki SC               16   4  5  7  16-26  17 
8.Fujifilm BIJ Hiroshima SC     16   4  3  9  16–32  15  
-------------------------------------------------------
9.ENEOS Mizushima SC            16   2  2 12  18–41   8  Relegated 


Shikoku Soccer League
---------------------

2021 Teams                  (city, prefecture)
FC Tokushima                (Tokushima)           
KUFC Nankoku                (Kochi)                
Llamas Kochi FC             (Kochi)
Tadotsu FC                  (Tadotsu, Kagawa)       
Lavenirosso NC              (Niihama, Ehime)     
R. Velho Takamatsu          (Takamatsu, Kagawa)
FC Yanagimachi              (Kochi)               
Nakamura Club               (Shimanto, Kochi)      [+] 

[+] promoted from prefectural leagues.
Notes: KUFC = Kochi University FC. 

Round 1 [Apr 4] 
KUFC Nankoku        3-5  FC Tokushima 
Llamas Kochi        3-1  Nakamura Club 
Tadotsu FC          5-0  FC Yanagimachi 
R.Velho Takamatsu   0-2  Lavenirosso NC 

Round 2 [Apr 11] 
KUFC Nankoku        3-1  FC Yanagimachi 
Llamas Kochi        5-1  R.Velho Takamatsu 
Tadotsu FC          3-1  Lavenirosso NC 

Round 3 [Apr 25] 
Nakamura Club       0-7  FC Tokushima 
KUFC Nankoku        5-0  Lavenirosso NC 
Tadotsu FC          3-1  Llamas Kochi 

Round 4 [May 16] 
FC Tokushima       14-1  FC Yanagimachi 
Nakamura Club       2-1  R.Velho Takamatsu 
KUFC Nankoku        1-1  Llamas Kochi 

Round 5 [May 30] 
FC Tokushima        4-0  R.Velho Takamatsu 
FC Yanagimachi      0-2  Lavenirosso NC 
Nakamura Club       0-1  Tadotsu FC 

Round 6 [Jun 13] 
FC Tokushima        3-2  Lavenirosso NC 
R.Velho Takamatsu   0-7  Tadotsu FC 
FC Yanagimachi      0-4  Llamas Kochi 
Nakamura Club       0-5  KUFC Nankoku 

Round 7 [Jun 20] 
Tadotsu FC          0-1  FC Tokushima 
Lavenirosso NC      1-2  Llamas Kochi 
R.Velho Takamatsu   0-4  KUFC Nankoku 

Round 8 [Jun 27] 
FC Tokushima        4-2  Llamas Kochi 
KUFC Nankoku        4-0  Tadotsu FC 
FC Yanagimachi      2-0  Nakamura Club 

Round 9 [Jul 4] 
Nakamura Club       2-7  Lavenirosso NC 
R.Velho Takamatsu   3-3  FC Yanagimachi 

Round 10 [Jul 11] 
Nakamura Club       1-1  Llamas Kochi 
FC Yanagimachi      3-0  Tadotsu FC 
Lavenirosso NC      3-1  R.Velho Takamatsu 

Round 11 [Jul 18] 
FC Yanagimachi      2-3  KUFC Nankoku 
R.Velho Takamatsu   2-6  Llamas Kochi 
Lavenirosso NC      2-0  Tadotsu FC 

The tournament was terminated on Aug 11 due to the restrictions caused by COVID-19 pandemic.

Final Table: 

1.FC Tokushima               7   7  0  0  38- 8  21  
---------------------------------------------------
2.KUFC Nankoku               8   6  1  1  28- 9  19 
3.Llamas Kochi FC            9   5  2  2  25-14  17  
4.Tadotsu FC                 9   5  0  4  19-12  15  
5.Lavenirosso NC             9   5  0  4  20-16  15 
6.FC Yanagimachi             9   2  1  6  12-34   7  
7.Nakamura Club              8   1  1  6   6-27   4  [+] 
9.R. Velho Takamatsu         9   0  1  8   8-36   1  


Kyushu Soccer League (“Kyu-league”) 
-----------------------------------

NB: Drawn matches are decided by penalty shoot-outs, 
    the winners obtaining 2 pts, the losers – 1 pt.

2021 Teams                   (city, prefecture)
Okinawa SV                   (Uruma, Okinawa)      
Veroskronos Tsuno            (Tsuno, Miyazaki)          
Kumamoto Teachers SC         (Kumamoto)           
Saga Lixil FC                (Kashima, Saga)      
Kaiho Bank SC                (Naha, Okinawa)
Kawasoe Club                 (Saga)                
Kyushu Mitsubishi Motors SC  (Fukuoka)        
NIFS Kanoya FC               (Kanoya, Kagoshima)  
FC Nakatsu                   (Nakatsu, Oita)       
J-Lease FC                   (Oita)                [+] 

[+] promoted from prefectural leagues
Note: NIFS = National Institute of Fitness and Sports.
      J.FC Miyazaki changed name to Veroskronos Tsuno. 
      Nippon Steel Oita SC withdrew before the start.

Round 1 [Apr 3] 
Okinawa SV          2-0  J-Lease FC 
Veroskronos Tsuno  10-0  FC Nakatsu 
Saga Lixil          3-3  Kyushu Mitsubishi     [pen 4-5] 
Kumamoto Teachers   6-2  Kawasoe Club 

Round 2 [Apr 4] 
Kawasoe Club        2-12 Saga Lixil 
NIFS Kanoya         2-1  Kumamoto Teachers 
FC Nakatsu          0-7  Okinawa SV 
Kyushu Mitsubishi   0-3  Veroskronos Tsuno 
J-Lease FC          2-0  Kaiho Bank 

Round 3 [Apr 11] 
Saga Lixil          0-2  NIFS Kanoya 
Veroskronos Tsuno   8-1  Kawasoe Club 
FC Nakatsu          0-5  J-Lease FC 
Okinawa SV          4-0  Kyushu Mitsubishi 

Round 4 [Apr 25] 
Kawasoe Club        1-7  Okinawa SV 
NIFS Kanoya         0-2  Veroskronos Tsuno 
Kaiho Bank          2-0  Kumamoto Teachers 
FC Nakatsu          1-3  Kyushu Mitsubishi 

Round 5 [May 2] 
Okinawa SV          3-0  NIFS Kanoya 
Kawasoe Club        3-2  FC Nakatsu 
Kyushu Mitsubishi   1-2  J-Lease FC 
Saga Lixil          1-0  Kaiho Bank 

Round 6 [May 16] 
Kaiho Bank          0-3  Veroskronos Tsuno 
FC Nakatsu          2-1  NIFS Kanoya 
J-Lease FC          3-0  Kumamoto Teachers 
Kyushu Mitsubishi   2-2  Kawasoe Club          [pen 1-4] 

Round 7 [May 30] 
Saga Lixil          2-4  Kumamoto Teachers 
NIFS Kanoya         1-1  Kyushu Mitsubishi     [pen 4-3] 
Kaiho Bank          1-2  Okinawa SV 
Kawasoe Club        1-4  J-Lease FC 

Round 8 [Jun 6] 
FC Nakatsu          2-4  Kaiho Bank 
Kawasoe Club        3-1  NIFS Kanoya 
Kumamoto Teachers   2-5  Veroskronos Tsuno 
J-Lease FC          2-2  Saga Lixil            [pen 4-5] 

Round 9 [Jun 13] 
NIFS Kanoya         0-1  J-Lease FC 
Okinawa SV          4-0  Kumamoto Teachers 
Veroskronos Tsuno   2-1  Saga Lixil 
Kaiho Bank          1-3  Kyushu Mitsubishi 

Round 10 [Jun 19] 
FC Nakatsu          4-1  Kumamoto Teachers 
J-Lease FC          0-1  Veroskronos Tsuno 
Saga Lixil          0-4  Okinawa SV 
Kawasoe Club        1-6  Kaiho Bank 

Round 11 [Jun 20] 
Saga Lixil          2-0  FC Nakatsu 
Kaiho Bank          0-3  NIFS Kanoya 
Kumamoto Teachers   2-3  Kyushu Mitsubishi 
Okinawa SV          0-0  Veroskronos Tsuno     [pen 4-5] 

Round 12 [Jul 3] 
FC Nakatsu          1-6  Veroskronos Tsuno 
J-Lease FC          0-5  Okinawa SV 
Kyushu Mistubishi   3-5  Saga Lixil 
Kawasoe Club        2-1  Kumamoto Teachers 

Round 13 [Jul 4] 
Saga Lixil          4-0  Kawasoe Club 
Kaiho Bank          0-3  J-Lease FC 
Veroskronos Tsuno   4-0  Kyushu Mitsubishi 
Okinawa SV         11-0  FC Nakatsu 
Kumamoto Teachers   0-1  NIFS Kanoya 

Round 14 [Jul 11] 
NIFS Kanoya         1-4  Saga Lixil 
Kyushu Mitsubishi   1-1  Okinawa SV            [pen 4-5] 
Kawasoe Club        0-3  Veroskronos Tsuno 
J-Lease FC          2-0  FC Nakatsu 

Round 15 [Jul 18] 
Okinawa SV          9-0  Kawasoe Club 
Veroskronos Tsuno   7-0  NIFS Kanoya 
Kyushu Mitsubishi   3-0  FC Nakatsu 
Kumamoto Teachers   2-3  Kaiho Bank 

Round 16 
[Aug 15] 
NIFS Kanoya         1-6  Okinawa SV 
Kaiho Bank          3-1  Saga Lixil 
J-Lease FC          4-0  Kyushu Mitsubishi 
[Sep 26] 
FC Nakatsu          2-4  Kawasoe Club 

Round 17 [Aug 22] 
Veroskronos Tsuno   3-1  Kaiho Bank 
Kumamoto Teachers   0-3  J-Lease FC 
Kawasoe Club        4-3  Kyushu Mitsubishi 
NIFS Kanoya         1-0  FC Nakatsu 

Round 18 
[Aug 29] 
Kyushu Mitsubishi   0-1  NIFS Kanoya 
Okinawa SV          7-1  Kaiho Bank 
J-Lease FC          3-0  Kawasoe Club 
[Oct 3] 
Kumamoto Teachers   1-4  Saga Lixil 

Round 19 
[Sep 5] 
Veroskronos Tsuno   8-1  Kumamoto Teachers 
Saga Lixil          1-2  J-Lease FC 
NIFS Kanoya         3-0  Kawasoe Club 
[Oct 3] 
Kaiho Bank          4-0  FC Nakatsu 

Round 20 [Sep 12] 
Kumamoto Teachers   0-1  Okinawa SV 
Saga Lixil          2-5  Veroskronos Tsuno 
Kyushu Mitsubishi   2-1  Kaiho Bank 
J-Lease FC          1-1  NIFS Kanoya           [pen 6-5] 

Round 21 [Sep 18] 
Kumamoto Teachers   6-0  FC Nakatsu 
Okinawa SV          3-2  Saga Lixil 
Veroskronos Tsuno   5-1  J-Lease FC 
Kaiho Bank          2-1  Kawasoe Club 

Round 22 [Sep 19] 
FC Nakatsu          0-4  Saga Lixil 
NIFS Kanoya         1-0  Kaiho Bank 
Kyushu Mitsubishi   1-2  Kumamoto Teachers 
Veroskronos Tsuno   1-2  Okinawa SV 

Final Table:

 1.Okinawa SV                  18  16  1/1  0  78- 8  51   
--------------------------------------------------------
 2.Veroskronos Tsuno           18  16  1/0  1  76-12  50   
 3.J-Lease FC                  18  12  1/1  4  38-19  39  [+] 
 4.Saga Lixil FC               18   8  1/1  8  50-37  27  
 5.NIFS Kanoya FC              18   8  1/1  8  20-31  27   
 6.Kaiho Bank SC               18   7  0/0 11  29-37  21 
 7.Kyushu Mitsubishi Motors    18   5  1/3  9  29-41  20  
 8.Kawasoe Club                18   5  1/0 12  27-78  17  
 9.Kumamoto Teachers SC        18   4  0/0 14  29-50  12   
10.FC Nakatsu                  18   2  0/0 16  14-77   6  


57th All-Shakaijin Cup 
----------------------

Cancelled due to the COVID-19 pandemic.


All-Japan Regional Champions’ League (JFL Promotion Tournament)
---------------------------------------------------------------
 
Participating teams: 
Regional Leagues winners (9 teams); 
Runners-up of Tokai, Chugoku and Hokushinetsu Leagues (3 teams)

Tournament format: 
First round:
3 groups of 4 teams each are playing each other once.
The top teams and the best runner-up qualify for the Final round. 

Final round and promotion into JFL:
4 teams playing each other once in a single group.
Top 2 teams are promoted to JFL. 


Group A [Venue: Toin Town, Mie Prefecture] 

Round 1 [Nov 12] 
Okinawa SV            0-0  FC Ise-Shima 
Fukui United          3-0  Fujieda City Hall 
  [Takuya Iwata 5, Kazuki Ganaha 34, Kenshiro Kanemura 90+] 

Round 2 [Nov 13] 
Okinawa SV            1-1  Fukui United 
  [Naoto Akagi 41 – Tomoya Ishikawa 90+] 
FC Ise-Shima          2-0  Fujieda City Hall 
  [Ryoki Nishiguchi 28, Ryotaro Fuke 55] 

Round 3 [Nov 14] 
Okinawa SV            4-0  Fujieda City Hall 
  [Noritaka Fujisawa 14, Naohiro Takahara 45, ? (F) 81 og, 
   Naoto Akagi 90+] 
FC Ise-Shima          2-0  Fukui United 
  [Rikito Taniguchi 32, 78] 

Final Table: 

1.FC Ise-Shima                2  1  0  4-0  7  Qualified 
---------------------------------------------
2.Okinawa SV                  2  1  0  5-1  5 
3.Fukui United FC             1  1  1  4-3  4
4.Fujieda City Hall           0  0  3  0-9  0 
  

Group B [Venue: Morioka City, Iwate Prefecture] 

Round 1 [Nov 12] 
Cobaltore Onagawa     0-1  Ococias Kyoto 
  [Kosei Nukina 69] 
Criacao Shinjuku      4-1  Baleine Shimonoseki 
  [Yu Yonehara 32, Daisuke Ito 35, Yuhei Higuchi 84, 
   Tatsuya Okamoto 90+ - Yuto Shimoide 62] 

Round 2 [Nov 13] 
Cobaltore Onagawa     1-2  Criacao Shinjuku 
  [Ryota Kuroda 83 pen – Masashi Otani 28, Yuki Ikeya 61] 
Ococias Kyoto         2-0  Baleine Shimonoseki 
  [Kei Omoto 67, Yakubu Ibrahim 90+] 

Round 3 [Nov 14] 
Cobaltore Onagawa     1-0  Baleine Shimonoseki 
  [Ryuya Noguchi 70] 
Ococias Kyoto         3-2  Criacao Shinjuku 
  [Kakeru Aoto 53, 59, 90+ - Ayumu Owada 57, Shuta Okano 83] 

Final Table: 

1.Ococias Kyoto AC            3  0  0  6-2  9  Qualified 
2.Criacao Shinjuku            2  0  1  8-5  6  Qualified 
---------------------------------------------
3.Cobaltore Onagawa           1  0  2  2-3  3 
4.FC Baleine Shimonoseki      0  0  3  1-7  0 


Group C [Venue: Hiroshima City, Hiroshima Prefecture] 

Round 1 [Nov 12] 
FC Tokushima         1-1  Mitsubishi Mizushima 
  [Keisuke Matsumoto 85 pen – Akira Yamabe 13] 
Artista Asama        0-0  Tokachi Sky Earth 

Round 2 [Nov 13] 
FC Tokushima         2-1  Artista Asama 
  [Reo Satode 67, Masahiro Ishikawa 76 – Reo Nakajima 70] 
Mitsubishi Mizushima 1-1  Tokachi Sky Earth 
  [Ryuji Miyazawa 23 pen – Seiya Nawa 45] 

Round 3 [Nov 14] 
FC Tokushima         1-0  Tokachi Sky Earth 
  [Tsubasa Misao 25] 
Mitsubishi Mizushima 1-3  Artista Asama 
  [Shota Takase 45 – Yuki Okamoto 4, 77, Kazuki Kobayashi 17] 

1.FC Tokushima                2  1  0  4-2  7  Qualified 
---------------------------------------------
2.Artista Asama               1  1  1  3-2  4  
3.Hokkaido Tokachi Sky Earth  0  2  1  1-2  2  
4.Mitsubishi Mizushima FC     0  2  1  3-5  2 


Final Round [Venue: Tokyo] 

Round 1 [Nov 24] 
FC Tokushima          0-1  FC Ise-Shima 
  [Eiichi Nakata 8] 
Ococias Kyoto         0-1  Criacao Shinjuku 
  [Yuhei Higuchi 85] 

Round 2 [Nov 26] 
FC Tokushima          0-2  Ococias Kyoto 
  [Sasuga Kiyokawa 75, Kakeru Aoto 90+] 
FC Ise-Shima          0-0  Criacao Shinjuku 

Round 3 [Nov 28] 
FC Tokushima          1-2  Criacao Shinjuku 
  [Shunsaku Akizuki 19 – Masashi Otani 48, Kazuki Segawa 66] 
FC Ise-Shima          0-0  Ococias Kyoto 

Final Table: 

1.Criacao Shinjuku            2  1  0  3-1  7  Promotion play-off
2.FC Ise-Shima                1  2  0  1-0  5  Promotion play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
3.Ococias Kyoto AC            1  1  1  2-1  4  
4.FC Tokushima                0  0  3  1-5  0  




2020.

2022.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Andrei Balitskiy for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Andrei Balitskiy (andrei-balitsky@yandex.ru)
Last updated: 16 Mar 2022

(C) Copyright Andrei Balitskiy and RSSSF 2020/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.