Japan 2022


J1 League
Emperor's Cup
J.League YBC Levain Cup
J2 League
J3 League
JFL

J1 League

Table:

 1.Yokohama F. Marinos        18  11  4  3  36-18  37
 2.Kashima Antlers            18  10  4  4  29-22  34
 3.Kawasaki Frontale          18  10  4  4  26-20  34
 4.Sanfrecce Hiroshima        18   8  6  4  24-17  30
 5.Kashiwa Reysol             18   9  3  6  25-19  30
 6.Sagan Tosu                 18   6  9  3  27-19  27
 7.Cerezo Osaka               18   7  6  5  25-19  27
 8.FC Tokyo                   18   7  4  7  18-21  25
 9.Consadole Sapporo          18   5  8  5  18-31  23
10.Urawa Red Diamonds         18   4  9  5  19-16  21
11.Nagoya Grampus             18   5  6  7  15-20  21
12.Gamba Osaka                18   5  5  8  20-23  20
13.Kyoto Sanga                18   5  5  8  16-20  20  [+]
14.Avispa Fukuoka             18   4  7  7  13-16  19  
15.Júbilo Iwata               18   4  7  7  22-27  19  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Shonan Bellmare            18   5  4  9  16-23  19
-----------------------------------------------------
17.Shimizu S-Pulse            18   3  8  7  19-26  17
18.Vissel Kobe                18   2  5 11  15-26  11

Round 1 
[Feb 18] 
Kawasaki Frontale       1-0  FC Tokyo                      17,544 
  [Leandro Damião 81] 
[Feb 19] 
Yokohama F. Marinos     2-2  Cerezo Osaka                  13,737 
  [Teruhito Nakagawa 69, Anderson Lopes 78 – Ryosuke Shindo 40, 
   Hiroshi Kiyotake 90] 
Shimizu S-Pulse         1-1  Consadole Sapporo              9,357 
  [Yuito Suzuki 68 – Lucas Fernandes 15] 
Kyoto Sanga             1-0  Urawa Red Diamonds            11,701 
  [Peter Utaka 49] 
Gamba Osaka             1-3  Kashima Antlers               11,800 
  [Kosuke Onose 26 – Ayase Ueda 20, 66, Yuma Suzuki 30] 
Sanfrecce Hiroshima     0-0  Sagan Tosu                     6,012 
Avispa Fukuoka          1-1  Júbilo Iwata                   6,217 
  [Yota Maejima 61 – Ryo Germain 90+] 
Shonan Bellmare         0-2  Kashiwa Reysol                 6,755 
  [Matheus Sávio 68 pen, Tomoya Koyamatsu 75] 
Nagoya Grampus          2-0  Vissel Kobe                   18,681 
  [Sho Inagaki 23, Gotoku Sakai (V) 51 og] 

Round 2 
[Feb 26] 
Júbilo Iwata            1-2  Shimizu S-Pulse               19,130 
  [Yuto Suzuki 23 – Yuito Suzuki 9, Katsuhiro Nakayama 67] 
Cerezo Osaka            1-1  Kyoto Sanga                    9,766 
  [Takashi Inui 48 – Kosuke Taketomi 34] 
Consadole Sapporo       1-1  Sanfrecce Hiroshima            9,519 
  [Shinzo Koroki 11 – Tsukasa Morishima 54] 
Kashima Antlers         0-2  Kawasaki Frontale             27,234 
  [Kei Chinen 2, Asahi Sasaki 17] 
Urawa Red Diamonds      0-1  Gamba Osaka                   16,121 
  [Yuya Fukuda 83] 
Sagan Tosu              1-1  Shonan Bellmare                7,551 
  [Yuta Fujihara 24 – Shuto Machino 68] 
Vissel Kobe             0-0  Avispa Fukuoka                19,329 
[Feb 27] 
Kashiwa Reysol          3-1  Yokohama F. Marinos            8,918 
  [Mao Hosoya 24, Douglas 60, Tomoya Koyamatsu 90+ - 
   Anderson Lopes 5] 
[Apr 20] 
FC Tokyo                0-0  Nagoya Grampus                11,214 

Round 3 
[Mar 5] 
Kyoto Sanga             1-4  Júbilo Iwata                   7,894 
  [Peter Utaka 67 – Yuki Otsu 35, Yuto Suzuki 62, 68, 
   Ryo Germain 90] 
[Mar 6] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Shimizu S-Pulse               14,752 
  [Ryuta Koike 32, Kaina Yoshio 43] 
Nagoya Grampus          1-1  Sagan Tosu                    11,055 
  [Akito Fukuta (S) 2 og – Akito Fukuta 30] 
Avispa Fukuoka          0-0  Consadole Sapporo              5,006 
Kashima Antlers         1-0  Kashiwa Reysol                 9,774 
  [Ryotaro Araki 65] 
Urawa Red Diamonds      2-0  Shonan Bellmare               19,144 
  [Ataru Esaka 16, Kazuaki Mawatari 87] 
Gamba Osaka             2-2  Kawasaki Frontale             12,703 
  [Yuki Yamamoto 34, Kosuke Onose 77 – Ten Miyagi 75, 
   Leandro Damião 90+] 
Cerezo Osaka            0-1  FC Tokyo                       8,185 
  [Kazuya Konno 23] 
Sanfrecce Hiroshima     1-1  Vissel Kobe                   10,097 
  [Sho Sasaki 82 - Andrés Iniesta 28] 

Round 4 
[Mar 11] 
Vissel Kobe             0-2  Kashima Antlers               14,189 
  [Kento Misao 7, Yuma Suzuki 54] 
[Mar 12] 
Consadole Sapporo       1-1  Yokohama F. Marinos            9,115 
  [Daiki Suga 70 – Yuki Saneto 90+] 
Shimizu S-Pulse         1-3  Cerezo Osaka                  10,887 
  [Daigo Takahashi 54 – Akira Ibayashi (S) 45 og, 
   Hiroaki Okuno 57, Satoki Uejo 83] 
Júbilo Iwata            1-1  Gamba Osaka                   10,669 
  [Kotaro Omori 15 – Leandro Pereira 88] 
FC Tokyo                2-1  Sanfrecce Hiroshima           14,415 
  [Masato Morishige 60, Adaílton 61 – Shun Ayukawa 74] 
Shonan Bellmare         1-1  Kyoto Sanga                    8,405 
  [Shuto Machino 71 – Peter Utaka 47] 
Kashiwa Reysol          1-0  Avispa Fukuoka                 6,316 
  [Matheus Sávio 29] 
Kawasaki Frontale       1-0  Nagoya Grampus                18,114 
  [Marcinho 25] 
[Mar 13] 
Sagan Tosu              1-0  Urawa Red Diamonds             9,627 
  [Yuki Kakita 71] 

Round 5 
[Mar 18] 
Yokohama F. Marinos     0-0  Sagan Tosu                     6,689 
[Mar 19] 
Shimizu S-Pulse         0-0  Vissel Kobe                   13,106 
Kyoto Sanga             0-1  FC Tokyo                      10,790 
  [Diego Oliveira 68] 
Gamba Osaka             2-3  Avispa Fukuoka                11,133 
  [Yuya Fukuda 82, Leandro Pereira 90+ - Jordy Croux 10, 
   Tatsuya Tanaka 58, Ko Yanagisawa (G) 81 og] 
Sanfrecce Hiroshima     0-2  Kawasaki Frontale              7,544 
  [Yuki Nogami (S) 73 og, Miki Yamane 88] 
Kashima Antlers         2-1  Shonan Bellmare               10,251 
  [Ayase Ueda 49, Juan Alano 64 – Yusuke Segawa 16] 
Urawa Red Diamonds      4-1  Júbilo Iwata                  24,207 
  [Tomoya Inukai 8, Kasper Junker 11, Alexander Scholz 37 pen, 
   David Moberg 48 – Yuto Suzuki 14] 
Cerezo Osaka            2-2  Consadole Sapporo              6,798 
  [Hiroto Yamada 25, Bruno Mendes 62 – Daihachi Okamura 30, 
   Taika Nakashima 76] 
[Mar 20] 
Nagoya Grampus          1-1  Kashiwa Reysol                11,859 
  [Mateus Castro 18 – Mao Hosoya 6] 

Round 6 
[Apr 1] 
Avispa Fukuoka          0-0  Sagan Tosu                     7,993 
[Apr 2] 
Gamba Osaka             3-1  Nagoya Grampus                13,685 
  [Patric 26, Kazuya Miyahara (N) 54 og, Keisuke Kurokawa 62 – 
   Keiya Sento 83] 
Kashiwa Reysol          2-0  Júbilo Iwata                   8,332 
  [Matheus Sávio 41, Sachiro Toshima 52] 
Kawasaki Frontale       1-4  Cerezo Osaka                  18,090 
  [Marcinho 86 – Takashi Inui 13, 28, Hiroto Yamada 36, 68] 
Shonan Bellmare         0-1  Sanfrecce Hiroshima            7,877 
  [Makoto Mitsuta 60] 
Kashima Antlers         2-1  Shimizu S-Pulse               11,037 
  [Yuma Suzuki 78, Ayase Ueda 90+ - Benjamin Kololli 70] 
Vissel Kobe             1-3  Kyoto Sanga                   17,411 
  [Ryo Hatsuse 49 – Takuya Ogiwara 55, Takumi Miyayoshi 58, 
   Fuki Yamada 90+] 
Consadole Sapporo       1-1  Urawa Red Diamonds            11,345 
  [Takuro Kaneko 72 – David Moberg 30 pen] 
Yokohama F. Marinos     2-1  FC Tokyo                      20,823 
  [Takuma Nishimura 8, Anderson Lopes 47 – Shuto Abe 12] 

Round 7 
[Apr 5] 
Cerezo Osaka            0-1  Kashiwa Reysol                 6,695 
  [Mao Hosoya 25] 
[Apr 6] 
Kyoto Sanga             1-1  Gamba Osaka                    9,869 
  [Peter Utaka 45 – Dawhan 58] 
FC Tokyo                3-1  Vissel Kobe                   13,814 
  [Adaílton 54, Masato Morishige 57, Diego Oliveira 66 – 
   Hotaru Yamaguchi 11] 
Júbilo Iwata            1-1  Kawasaki Frontale              7,508 
  [Kotaro Omori 78 – Kei Chinen 90+] 
Sanfrecce Hiroshima     2-0  Yokohama F. Marinos            3,988 
  [Tsukasa Morishima 34, 58] 
Avispa Fukuoka          0-1  Kashima Antlers                4,751 
  [Ayase Ueda 71] 
Sagan Tosu              5-0  Consadole Sapporo              4,630 
  [Fuchi Honda 10, Yuki Kakita 60, 64, Shinya Nakano 74, 
   Naoyuki Fujita 87] 
Urawa Red Diamonds      1-1  Shimizu S-Pulse               18,757 
  [Ataru Esaka 33 pen – Valdo 69] 
Nagoya Grampus          2-1  Shonan Bellmare                6,714 
  [Hayato Fukushima (S) 49 og, Hiroyuki Abe 90+ pen – 
   Yuki Ohashi 8] 

Round 8 
[Apr 9] 
Kawasaki Frontale       1-0  Kashiwa Reysol                17,471 
  [Leandro Damião 45] 
[Apr 10] 
Shimizu S-Pulse         1-1  Gamba Osaka                   12,938 
  [Oh Se-Hun 57 – Kosuke Onose 90+] 
FC Tokyo                0-0  Urawa Red Diamonds            22,429 
Sanfrecce Hiroshima     1-0  Avispa Fukuoka                 8,570 
  [Kosei Shibasaki 90+] 
Vissel Kobe             0-1  Cerezo Osaka                  15,932 
  [Mutsuki Kato 27] 
Kashima Antlers         0-3  Yokohama F. Marinos           17,646 
  [Anderson Lopes 82, Takuma Nishimura 89, Kento Misao (K) 90+ og] 
Shonan Bellmare         0-0  Júbilo Iwata                   8,257 
Nagoya Grampus          0-2  Consadole Sapporo             13,106 
  [Hiroki Miyazawa 49, Taika Nakashima 63] 
Kyoto Sanga             3-1  Sagan Tosu                     7,195 
  [Peter Utaka 10, 70, Sota Kawasaki 14 – Yuji Ono 77 pen] 

Round 9 
[Feb 23] 
Yokohama F. Marinos     4-2  Kawasaki Frontale             20,433 
  [Élber 57, 64, Teruhito Nakagawa 58, 78 – Akihiro Ienaga 32, 
   Kei Chinen 73] 
Urawa Red Diamonds      2-2  Vissel Kobe                   19,446 
  [Kai Matsuzaki 12, Kai Shibato 19 – Yoshinori Muto 10, 
   Tomoaki Makino 87] 
[Apr 16] 
Consadole Sapporo       0-0  FC Tokyo                       9,667 
[Apr 17] 
Gamba Osaka             0-1  Shonan Bellmare               16,576 
  [Shuto Yamamoto 90] 
Kashima Antlers         0-0  Nagoya Grampus                11,410 
Sagan Tosu              0-0  Shimizu S-Pulse                7,519 
Júbilo Iwata            2-2  Sanfrecce Hiroshima            7,393 
  [Yuto Suzuki 39, Fabián González 89 - Ricardo Graça (J) 46 og, 
   Makoto Mitsuta 61]  
Avispa Fukuoka          0-0  Cerezo Osaka                   5,181 
Kashiwa Reysol          0-2  Kyoto Sanga                    5,545 
  [Takuya Ogiwara 13, Peter Utaka 48] 

Round 10 
[Mar 2] 
Kawasaki Frontale       2-1  Urawa Red Diamonds            14,696 
  [Akihiro Ienaga 62, Miki Yamane 64 – Takuya Iwanami 33] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Vissel Kobe                   13,801 
  [Takuma Nishimura 38, 90+] 
[Apr 28] 
Júbilo Iwata            2-1  Nagoya Grampus                 7,690 
  [Yuki Otsu 84, 85 – Mateus Castro 43] 
[Apr 29] 
Consadole Sapporo       1-0  Shonan Bellmare               11,047 
  [Daiki Suga 52] 
Shimizu S-Pulse         2-2  Sanfrecce Hiroshima            9,765 
  [Thiago Santana 20, 70 – Tsukasa Morishima 68, 
   Yoshifumi Kashiwa 80] 
Kyoto Sanga             0-1  Avispa Fukuoka                10,403 
  [Yuya Yamagishi 12] 
Kashiwa Reysol          1-4  Sagan Tosu                     5,114 
  [Mao Hosoya 55 – Fuchi Honda 27, Masaya Tashiro 45, 
   Akito Fukuta 64, Nanasei Iino 82] 
Cerezo Osaka            0-3  Kashima Antlers                9,883 
  [Yuma Suzuki 6, Yuta Matsumura 14, Arthur Caíke 90+] 
FC Tokyo                2-0  Gamba Osaka                   43,125 
  [Adaílton 38, Leandro 65] 

Round 11 
[May 3] 
Nagoya Grampus          1-1  Kyoto Sanga                   37,068 
  [Mateus Castro 36 – Peter Utaka 40] 
Sanfrecce Hiroshima     1-2  Kashiwa Reysol                10,821 
  [Júnior Santos 13 – Kaito Mori 70, 87] 
Kashima Antlers         3-1  Júbilo Iwata                  26,493 
  [Arthur Caíke 29, Ayase Ueda 35, 78 - Fabián González 71] 
Shonan Bellmare         1-4  Shimizu S-Pulse               12,052 
  [Kazuki Oiwa 50 – Katsuhiro Nakayama 32, Yuito Suzuki 36, 
   Ryohei Shirasaki 38, Yoshinori Suzuki 59] 
Sagan Tosu              1-1  Cerezo Osaka                  14,055 
  [Naoyuki Fujita 83 – Bruno Mendes 73 pen] 
Avispa Fukuoka          5-1  FC Tokyo                       8,787 
  [Daiki Miya 4, Yuya Yamagishi 39, 62, Lukian 48, 72 – 
   Kuryu Matsuki 24] 
[May 4] 
Gamba Osaka             0-0  Consadole Sapporo             16,082 
[May 18] 
Vissel Kobe             0-1  Kawasaki Frontale             10,015 
  [Shogo Taniguchi 90+] 
Urawa Red Diamonds      3-3  Yokohama F. Marinos           19,425 
  [Kasper Junker 47, 81, 89 – Kota Mizunuma 12, Anderson Lopes 19, 
   Ryo Miyaichi 30] 

Round 12 
[May 6] 
Cerezo Osaka            2-1  Júbilo Iwata                  13,479 
  [Seiya Maikuma 32, 40 - Fabián González 79] 
[May 7] 
Shimizu S-Pulse         0-2  Kawasaki Frontale             13,888 
  [Yasuto Wakizaka 14, Marcinho 32] 
Sanfrecce Hiroshima     3-0  Kashima Antlers                8,730 
  [Yoshifumi Kashiwa 38, 79, Makoto Mitsuta 63] 
Yokohama F. Marinos     2-1  Nagoya Grampus                22,178 
  [Élber 35, Anderson Lopes 86 – Shinnosuke Nakatani 24] 
Consadole Sapporo       1-0  Kyoto Sanga                    9,527 
  [Tomoki Takamine 52] 
Avispa Fukuoka          0-0  Shonan Bellmare                5,535 
[May 8] 
Gamba Osaka             2-0  Vissel Kobe                   26,490 
  [Kwon Kyung-Won 81, Wellington Silva 90+] 
FC Tokyo                0-1  Sagan Tosu                    15,822 
  [Yuki Horigome 81] 
Kashiwa Reysol          0-0  Urawa Red Diamonds            13,418 

Round 13 
[May 13] 
Urawa Red Diamonds      0-0  Sanfrecce Hiroshima           16,030 
[May 14] 
Júbilo Iwata            2-1  FC Tokyo                      11,725 
  [Rikiya Uehara 43, Naoki Kanuma 88 – Adaílton 79] 
Nagoya Grampus          1-0  Cerezo Osaka                  17,129 
  [Keiya Sento 6] 
Kyoto Sanga             0-0  Shimizu S-Pulse               12,398 
Kashima Antlers         4-1  Consadole Sapporo             11,438 
  [Ayase Ueda 6, Yuma Suzuki 30 pen, 45, Arthur Caíke 48 – 
   Daiki Suga 69] 
Vissel Kobe             4-0  Sagan Tosu                    16,085 
  [Andrés Iniesta 2, Koya Yuruki 14, Yoshinori Muto 64, 
   Yuya Osako 90+] 
Kawasaki Frontale       2-0  Avispa Fukuoka                16,704 
  [Daiya Tono 55, Shintaro Kurumaya 59] 
Shonan Bellmare         1-4  Yokohama F. Marinos           10,752 
  [Wellington 83 – Kota Mizunuma 14, Ryuta Koike 20, 
   Anderson Lopes 59, Léo Ceará 90+] 
Kashiwa Reysol          0-1  Gamba Osaka                    8,817 
  [Dawhan 71] 

Round 14 
[May 21] 
Sanfrecce Hiroshima     3-1  Kyoto Sanga                    7,165 
  [Makoto Mitsuta 5, Júnior Santos 26, Nassim Ben Khalifa 66 – 
   Kosuke Taketomi 42] 
Shimizu S-Pulse         1-2  Nagoya Grampus                11,155 
  [Thiago Santana 72 – Noriyoshi Sakai 22, Yuki Soma 90+] 
Cerezo Osaka            3-1  Gamba Osaka                   18,750 
  [Adam Taggart 58, Hiroaki Okuno 66, 90+ - Hiroto Yamami 33] 
FC Tokyo                0-0  Kashiwa Reysol                13,603 
Shonan Bellmare         2-1  Vissel Kobe                   10,251 
  [Shuto Machino 40, 51 – Ryuho Kikuchi 59] 
Urawa Red Diamonds      1-1  Kashima Antlers               37,144 
  [Alexander Scholz 44 pen - Arthur Caíke 6] 
Sagan Tosu              0-0  Kawasaki Frontale              9,502 
Avispa Fukuoka          1-0  Yokohama F. Marinos            7,162 
  [Jordy Croux 58] 
[May 22] 
Júbilo Iwata            1-2  Consadole Sapporo              8,279 
  [Norimichi Yamamoto 8 – Kazuki Fukai 28, Yoshiaki Komai 55] 

Round 15 
[May 25] 
Kashima Antlers         4-4  Sagan Tosu                     6,878 
  [Yuta Higuchi 52, Ayase Ueda 68, Shoma Doi 90+2, 
   Itsuki Someno 90+4 – Masaya Tashiro 31, 90+7, 
   Taisei Miyashiro 38, Kei Koizumi 49]  
Cerezo Osaka            2-0  Urawa Red Diamonds             7,436 
  [Hiroshi Kiyotake 67 pen, Seiya Maikuma 89] 
Consadole Sapporo       1-6  Kashiwa Reysol                 5,791 
  [Ryota Aoki 74 – Yuji Takahashi 15, Mao Hosoya 26, 
   Matheus Sávio 54, Tomoya Koyamatsu 58, Kaito Mori 69 pen, 71] 
Kawasaki Frontale       0-4  Shonan Bellmare               14,068 
  [Shuto Machino 50, 60, Masaki Ikeda 54, Tarik Elyounoussi 61] 
Yokohama F. Marinos     2-0  Kyoto Sanga                    7,335 
  [Ryuta Koike 41, Ken Matsubara 72] 
Shimizu S-Pulse         0-3  FC Tokyo                       6,806 
  [Ryoya Ogawa 45, 61, Shuto Abe 75] 
Vissel Kobe             0-0  Júbilo Iwata                  10,020 
Nagoya Grampus          1-0  Avispa Fukuoka                 6,106 
  [Shinnosuke Nakatani 15] 
[Jun 29] 
Gamba Osaka             2-0  Sanfrecce Hiroshima 

Round 16 
[May 28] 
Sanfrecce Hiroshima     1-0  Nagoya Grampus                 9,937 
  [Gakuto Notsuda 58] 
Avispa Fukuoka          0-0  Urawa Red Diamonds             9,136 
[May 29] 
Vissel Kobe             4-1  Consadole Sapporo             18,714 
  [Tetsushi Yamakawa 17, Yoshinori Muto 64, Ryuho Kikuchi 69, 
   Kazuki Fukai (C) 74 og – Douglas Oliveira 59] 
Kyoto Sanga             1-0  Kawasaki Frontale             17,417 
  [Asahi Sasaki (K) 60 og] 
FC Tokyo                3-1  Kashima Antlers               28,436 
  [Ryoma Watanabe 33, 42, Diego Oliveira 52 pen – Ayase Ueda 54] 
Shonan Bellmare         0-2  Cerezo Osaka                   8,231 
  [Adam Taggart 18, Mutsuki Kato 90+] 
Kashiwa Reysol          3-1  Shimizu S-Pulse                8,708 
  [Matheus Sávio 13, Mao Hosoya 39, Takuma Ominami 58 – 
   Eiichi Katayama 64] 
Júbilo Iwata            0-2  Yokohama F. Marinos           10,196 
  [Teruhito Nakagawa 55, Léo Ceará 63] 
Sagan Tosu              2-1  Gamba Osaka                    7,848 
  [Yuki Horigome 19, Hwang Seok-Ho 88 – Hiroto Yamami 58] 

Round 17 [Jun 18] 
Kashima Antlers         1-0  Kyoto Sanga 
Shonan Bellmare         2-0  FC Tokyo 
Shimizu S-Pulse         3-1  Avispa Fukuoka 
Júbilo Iwata            3-1  Sagan Tosu 
Urawa Red Diamonds      3-0  Nagoya Grampus 
Kashiwa Reysol          3-1  Vissel Kobe 
Kawasaki Frontale       5-2  Consadole Sapporo 
Gamba Osaka             1-2  Yokohama F. Marinos 
Sanfrecce Hiroshima     2-1  Cerezo Osaka 

Round 18 
[Jun 25] 
Yokohama F. Marinos     4-0  Kashiwa Reysol
Avispa Fukuoka          1-3  Sanfrecce Hiroshima
Kawasaki Frontale       1-1  Júbilo Iwata
[Jun 26] 
Consadole Sapporo       1-0  Gamba Osaka 
Nagoya Grampus          1-1  Kashima Antlers
Cerezo Osaka            1-1  Shimizu S-Pulse
Vissel Kobe             0-1  Urawa Red Diamonds
Kyoto Sanga             0-1  Shonan Bellmare  
Sagan Tosu              5-0  FC Tokyo 

Table:

 1.Yokohama F. Marinos        18  11  4  3  36-18  37
 2.Kashima Antlers            18  10  4  4  29-22  34
 3.Kawasaki Frontale          18  10  4  4  26-20  34
 4.Sanfrecce Hiroshima        18   8  6  4  24-17  30
 5.Kashiwa Reysol             18   9  3  6  25-19  30
 6.Sagan Tosu                 18   6  9  3  27-19  27
 7.Cerezo Osaka               18   7  6  5  25-19  27
 8.FC Tokyo                   18   7  4  7  18-21  25
 9.Consadole Sapporo          18   5  8  5  18-31  23
10.Urawa Red Diamonds         18   4  9  5  19-16  21
11.Nagoya Grampus             18   5  6  7  15-20  21
12.Gamba Osaka                18   5  5  8  20-23  20
13.Kyoto Sanga                18   5  5  8  16-20  20  [+]
14.Avispa Fukuoka             18   4  7  7  13-16  19  
15.Júbilo Iwata               18   4  7  7  22-27  19  [+]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Shonan Bellmare            18   5  4  9  16-23  19
-----------------------------------------------------
17.Shimizu S-Pulse            18   3  8  7  19-26  17
18.Vissel Kobe                18   2  5 11  15-26  11

Top scorers: 

1.UEDA Ayase (Kashima Antlers)                        10 
2.Peter UTAKA (Kyoto Sanga)                            8  [Belgium] 
3.ANDERSON José LOPES de Souza (Yokohama F. Marinos)   7  [Brazil] 
4.HOSOYA Mao (Kashiwa Reysol)                          6   
  MACHINO Shuto (Shonan Bellmare)                      6 
  SUZUKI Yuma (Kashima Antlers)                        6 
7.MATHEUS Gonçalves SÁVIO (Kashiwa Reysol)             5  [Brazil] 
  SUZUKI Yuto (Júbilo Iwata)                           5 

Round 19 [Jul 2] 
FC Tokyo                -  Avispa Fukuoka
Kashiwa Reysol          -  Kashima Antlers
Sanfrecce Hiroshima     -  Júbilo Iwata
Kyoto Sanga             -  Consadole Sapporo
Shimizu S-Pulse         -  Yokohama F. Marinos
Gamba Osaka             -  Urawa Red Diamonds  
Cerezo Osaka            -  Kawasaki Frontale       
Shonan Bellmare         -  Nagoya Grampus
Sagan Tosu              -  Vissel Kobe 

Round 20 [Jul 6] 
Kashima Antlers         -  Cerezo Osaka
Kashiwa Reysol          -  Nagoya Grampus
FC Tokyo                -  Consadole Sapporo
Kawasaki Frontale       -  Sagan Tosu
Yokohama F. Marinos     -  Sanfrecce Hiroshima
Júbilo Iwata            -  Avispa Fukuoka
Shonan Bellmare         -  Gamba Osaka
Vissel Kobe             -  Shimizu S-Pulse
Urawa Red Diamonds      -  Kyoto Sanga 

Round 21 
[Jul 9] 
Kawasaki Frontale       -  Gamba Osaka
Júbilo Iwata            -  Vissel Kobe
[Jul 10] 
Consadole Sapporo       -  Kashima Antlers
Nagoya Grampus          -  Shimizu S-Pulse
Sanfrecce Hiroshima     -  Shonan Bellmare  
Urawa Red Diamonds      -  FC Tokyo
Cerezo Osaka            -  Yokohama F. Marinos      
Avispa Fukuoka          -  Kyoto Sanga
Sagan Tosu              -  Kashiwa Reysol

Round 22 
[Jul 16] 
Nagoya Grampus          -  Kawasaki Frontale
[Jul 17] 
Kashima Antlers         -  Vissel Kobe
FC Tokyo                -  Júbilo Iwata
Shimizu S-Pulse         -  Urawa Red Diamonds
Kyoto Sanga             -  Sanfrecce Hiroshima
Kashiwa Reysol          -  Consadole Sapporo
Shonan Bellmare         -  Avispa Fukuoka
Gamba Osaka             -  Cerezo Osaka
Sagan Tosu              -  Yokohama F. Marinos

Round 23 
[Jul 30] 
Consadole Sapporo       -  Nagoya Grampus
Júbilo Iwata            -  Shonan Bellmare
Urawa Red Diamonds      -  Kawasaki Frontale
Yokohama F. Marinos     -  Kashima Antlers
Gamba Osaka             -  Kyoto Sanga 
Cerezo Osaka            -  Avispa Fukuoka
Vissel Kobe             -  Kashiwa Reysol
Sanfrecce Hiroshima     -  FC Tokyo
[Jul 31] 
Shimizu S-Pulse         -  Sagan Tosu

Round 24 
[Aug 6] 
Kashima Antlers         -  Sanfrecce Hiroshima
Kyoto Sanga             -  Kashiwa Reysol  
Nagoya Grampus          -  Urawa Red Diamonds  
Cerezo Osaka            -  Vissel Kobe  
Avispa Fukuoka          -  Gamba Osaka
[Aug 7] 
FC Tokyo                -  Shimizu S-Pulse
Kawasaki Frontale       -  Yokohama F. Marinos
Sagan Tosu              -  Júbilo Iwata
Shonan Bellmare         -  Consadole Sapporo

Round 25 
[Aug 13] 
Consadole Sapporo       -  Vissel Kobe
Júbilo Iwata            -  Urawa Red Diamonds
FC Tokyo                -  Cerezo Osaka
Kawasaki Frontale       -  Kyoto Sanga
Yokohama F. Marinos     -  Shonan Bellmare
[Aug 14] 
Kashima Antlers         -  Avispa Fukuoka
Kashiwa Reysol          -  Sanfrecce Hiroshima
Gamba Osaka             -  Shimizu S-Pulse
Sagan Tosu              -  Nagoya Grampus

Round 26 
[Aug 19] 
Nagoya Grampus          -  Júbilo Iwata
[Aug 20] 
Consadole Sapporo       -  Sagan Tosu
Shimizu S-Pulse         -  Kashiwa Reysol
Sanfrecce Hiroshima     -  Gamba Osaka
[Aug 21] 
Shonan Bellmare         -  Kashima Antlers  
[Sep 14] 
Urawa Red Diamonds      -  Cerezo Osaka
Kyoto Sanga             -  Yokohama F. Marinos
Vissel Kobe             -  FC Tokyo
Avispa Fukuoka          -  Kawasaki Frontale

Round 27 
[Aug 26] 
Sagan Tosu              -  Avispa Fukuoka
[Aug 27] 
Shimizu S-Pulse         -  Kyoto Sanga
Nagoya Grampus          -  Gamba Osaka
Kashiwa Reysol          -  FC Tokyo
Cerezo Osaka            -  Sanfrecce Hiroshima
[Oct 12] 
Urawa Red Diamonds      -  Consadole Sapporo
Kawasaki Frontale       -  Kashima Antlers
Yokohama F. Marinos     -  Júbilo Iwata
Vissel Kobe             -  Shonan Bellmare

Round 28 
[Sep 2] 
Consadole Sapporo       -  Cerezo Osaka
[Sep 3] 
Kashima Antlers         -  Urawa Red Diamonds
FC Tokyo                -  Yokohama F. Marinos
Shonan Bellmare         -  Kawasaki Frontale
Júbilo Iwata            -  Kashiwa Reysol
Kyoto Sanga             -  Vissel Kobe
Gamba Osaka             -  Sagan Tosu
Sanfrecce Hiroshima     -  Shimizu S-Pulse
Avispa Fukuoka          -  Nagoya Grampus

Round 29 [Sep 10] 
Consadole Sapporo       -  Júbilo Iwata
Urawa Red Diamonds      -  Kashiwa Reysol
Kawasaki Frontale       -  Sanfrecce Hiroshima
Yokohama F. Marinos     -  Avispa Fukuoka
Shimizu S-Pulse         -  Shonan Bellmare
Kyoto Sanga             -  Kashima Antlers
Gamba Osaka             -  FC Tokyo
Cerezo Osaka            -  Sagan Tosu
Vissel Kobe             -  Nagoya Grampus

Round 30 [Sep 17] 
Kashiwa Reysol          -  Kawasaki Frontale
FC Tokyo                -  Kyoto Sanga
Yokohama F. Marinos     -  Consadole Sapporo
Shonan Bellmare         -  Urawa Red Diamonds
Júbilo Iwata            -  Cerezo Osaka
Nagoya Grampus          -  Sanfrecce Hiroshima
Vissel Kobe             -  Gamba Osaka
Avispa Fukuoka          -  Shimizu S-Pulse
Sagan Tosu              -  Kashima Antlers

Round 31 [Oct 1] 
Consadole Sapporo       -  Kawasaki Frontale
Kashima Antlers         -  FC Tokyo
Shimizu S-Pulse         -  Júbilo Iwata
Nagoya Grampus          -  Yokohama F. Marinos
Gamba Osaka             -  Kashiwa Reysol
Cerezo Osaka            -  Shonan Bellmare
Sanfrecce Hiroshima     -  Urawa Red Diamonds
Avispa Fukuoka          -  Vissel Kobe
Sagan Tosu              -  Kyoto Sanga

Round 32 [Oct 8] 
Consadole Sapporo       -  Avispa Fukuoka
Urawa Red Diamonds      -  Sagan Tosu
Kashiwa Reysol          -  Cerezo Osaka
FC Tokyo                -  Shonan Bellmare  
Kawasaki Frontale       -  Shimizu S-Pulse
Yokohama F. Marinos     -  Gamba Osaka
Júbilo Iwata            -  Kashima Antlers
Kyoto Sanga             -  Nagoya Grampus
Vissel Kobe             -  Sanfrecce Hiroshima

Round 33 [Oct 29] 
Kawasaki Frontale       -  Vissel Kobe
Yokohama F. Marinos     -  Urawa Red Diamonds
Shonan Bellmare         -  Sagan Tosu
Shimizu S-Pulse         -  Kashima Antlers
Nagoya Grampus          -  FC Tokyo
Kyoto Sanga             -  Cerezo Osaka
Gamba Osaka             -  Júbilo Iwata
Sanfrecce Hiroshima     -  Consadole Sapporo
Avispa Fukuoka          -  Kashiwa Reysol

Round 34 [Nov 5] 
Consadole Sapporo       -  Shimizu S-Pulse
Kashima Antlers         -  Gamba Osaka
Urawa Red Diamonds      -  Avispa Fukuoka
Kashiwa Reysol          -  Shonan Bellmare
FC Tokyo                -  Kawasaki Frontale  
Júbilo Iwata            -  Kyoto Sanga
Cerezo Osaka            -  Nagoya Grampus
Vissel Kobe             -  Yokohama F. Marinos
Sagan Tosu              -  Sanfrecce Hiroshima


Emperor's Cup

First Round 

Participants: 
Prefectural Cup winners (47 teams)
Amateur seeded team

[May 21] 
Sapporo Univ.                     1-0  Yamagata Gakuin Univ. Pegasus           298 
  [Daisuke Ogasawara 36] 
Vertfee Yaita                     7-0  Nagai Club                              269 
  [Satoshi Seki 7, Ryusei Fujita 14 pen, 32, 62, Toshiki Masubuchi 36, 
   Shuto Kamimura 40, Naoto Tokoi 56] 
Matsumoto Yamaga                  3-2  Hokuriku Univ.                        2,824 
  [Itsuki Enomoto 17, Paulo Junichi Tanaka 31, 60 – Sora Endo 37, 
   Akitoshi Hirano 59] 
FC Imabari                        1-4  Okinawa SV                              516 
  [Kazaki Nakagawa 45 – Yuta Yamada 55, 68, Yukihide Gibo 60, Kazuki Anzai 63] 
FC Gifu                           3-2  Chukyo Univ.                            902 
  [Daisuke Ishizu 39, 75, Kosuke Fujioka 84 – Shuto Udo 15, Arata Kozakai 66] 
Arterivo Wakayama                 2-4  Kansai Univ.                            393 
  [Kengo Kubo 30, Ryo Taguchi 39 – Manato Hyakuda 11, 67, Yusuke Matsuo 35, 
   Seia Kunori 87] 
Fukushima United                  7-1  North Asia Univ.                        546 
  [Junya Takahashi 1, 38 pen, 45+, 64, Shoki Nagano 20, 45, Kota Mori 76 – 
   Shoichi Uchigaki 9] 
Honda Lock                        3-0  Marrygold Kumamoto                      239 
  [Yusuke Hasegawa 20, 50, Yuiku Fujiyama 51] 
Sony Sendai                       3-1  Tokyo International Univ.               202 
  [Yuta Uchino 9, 76, Yuta Akimoto 11] 
[May 22] 
Jobu Univ.                        0-1  Fuji Univ.                              438 
  [Nozomi Chiba 71] 
Kagoshima United                  3-1  Giravanz Kitakyushu                   1,853 
  [Shuto Nakahara 24, Shunsuke Yamamoto 42, Rei Yonezawa 62 – Yuki Nakayama 78] 
Vanraure Hachinohe                0-1  Niigata Univ. of Health & Welfare       554 
  [Dylan Nobiraki 17] 
MD Nagasaki                       1-2  Kagura Shimane                          255 
  [Shuhei Ueno 90+ - Masahiro Baba 15, Kenta Kawanaka 43] 
Fukui United                      0-1  Doshisha Univ.                          535 
  [Riku Nagasaka 66] 
Nara Club                         0-1  Honda FC                      [aet]     404 
  [Yuki Okazaki 120+] 
Suzuka PointGetters               3-0  Cento Cuore Harima                    1,038 
  [Kaito Miyake 56, ? (C) 59 og, Junya Kitano 70] 
Takamatsu Univ.                   0-3  Shunan Univ.                            288 
  [Mitsuki Terasaka 34, Yuto Matsumoto 41, Renya Yamamoto 63] 
Brew Kashima                      0-2  Kochi United                            439 
  [Kyoya Yamada 59, Yuta Nishimura 87] 
Gainare Tottori                   0-4  Verspah Oita                            434 
  [Rui Tone 31, Kento Yabuuchi 42, 66, Takumi Fujimoto 70] 
Toin Univ. of Yokohama            1-0  Rissho Univ.                            466 
  [Shin Yamada 47] 
MIO Biwako Shiga                  1-2  International Pacific Univ.   [aet]     159 
  [Shun Akiyama 43 – Takuto Matsukubo 9, Ryota Taguchi 110] 
Kataller Toyama                   1-0  Fujieda MYFC                          1,169 
  [Tsubasa Yoshihira 17] 
Tsukuba Univ.                     2-2  Briobecca Urayasu         [pen 5-3]     555 
  [Koshiro Sumi 18, Hagumi Wada 115 - ? (T) 75 og, Shotaro Inoue 101] 
Fukuyama City                     3-2  FC Tokushima                            609 
  [Daichi Soga 18, Sota Hamaguchi 54, Koki Komatsu 86 – Satoshi Sunomata 40, 
   Junya Takabatake 89] 


Second Round 

Participants:
First Round winners (24 teams)
J1 and J2 clubs (18+22 teams)

[Jun 1]
Kawasaki Frontale       5-0  Sapporo Univ.                  4,667 
  [Kazuki Kozuka 13, João Schmidt 16, Kei Chinen 20, 
   Tatsuki Seko 26, Takatora Einaga 65] 
Tokyo Verdy             2-1  Blaublitz Akita                1,053 
  [Ryoga Sato 7, Boniface Nduka 31 – Daiki Kogure 1] 
Shonan Bellmare         3-0  Vertfee Yaita                  1,276 
  [Yusuke Segawa 32, Ryota Nagaki 60, Akito Suzuki 82] 
Júbilo Iwata            5-2  Matsumoto Yamaga               3,773 
  [Naoya Seita 9, Atsushi Kurokawa 14, Naoki Kanuma 53, 
   Mahiro Yoshinaga 55, Yosuke Furukawa 68 – 
   Paulo Junichi Tanaka 4, Ren Komatsu 82] 
Avispa Fukuoka          3-0  Okinawa SV                     1,459 
  [Takeshi Kanamori 40, Yuji Kitajima 54, Toshiki Toya 71] 
Machida Zelvia          1-3  Grulla Morioka                   737 
  [Jun Okano 24 – Kenneth Otabor 11, Lucas Morelatto 41, 
   Masashi Wada 64] 
V-Varen Nagasaki        1-0  Kagoshima United               1,964 
  [Koya Okuda 31] 
Kashima Antlers         2-1  Niigata UHW                    2,670 
  [Itsuki Someno 56, Ryuji Izumi 74 – Hiiro Komori 85] 
FC Ryukyu               1-4  Omiya Ardija                     405 
  [Yuki Omoto 57 – Takamitsu Tomiyama 3, Hidetoshi Takeda 23, 84, 
   Shunsuke Kikuchi 38] 
Gamba Osaka             4-2  FC Gifu                 [aet]  3,035 
  [Wellington Silva 21, Kohei Okuno 47, Patric 102, 
   Hiroki Fujiharu 113 – Yuta Togashi 8, Toma Murata 14] 
Oita Trinita            3-0  Kagura Shimane                 1,587 
  [Tsukasa Umesaki 20, Shinya Utsumoto 63, Josei Sato 76] 
Nagoya Grampus          2-0  Doshisha Univ.                 3,909 
  [Hiroyuki Abe 46, Mateus Castro 88] 
JEF United Chiba        1-2  Zweigen Kanazawa               1,867 
  [Solomon Sakuragawa 8 – Yohei Toyoda 78, 90+] 
Cerezo Osaka            3-1  Kansai Univ.                   3,157 
  [Mutsuki Kato 21, Bruno Mendes 33, Kakeru Funaki 36 – 
   Masaki Nishimura 48] 
Vegalta Sendai          2-1  Honda FC                       1,587 
  [Masato Nakayama 32, Chihiro Kato 37 – Masafumi Miura 13] 
Yokohama F. Marinos     3-0  Suzuka PointGetters            4,009 
  [Takuma Nishimura 9, Yuta Koike 75, Léo Ceará 90+] 
Fagiano Okayama         0-1  Tochigi SC                     1,802 
  [Ömer Tokaç 87] 
Shimizu S-Pulse         8-0  Shunan Univ.                   1,616 
  [Thiago Santana 13, 33, Akira Silvano Disarò 41, 49, 52, 
   Katsuhiro Nakayama 44, 56, ? (SU) 84 og] 
Kyoto Sanga             3-1  Kochi United            [aet]  1,708 
  [Ryogo Yamasaki 82, 105, Genki Omae 99 – Kaima Akahoshi 69] 
Sagan Tosu              1-0  Verspah Oita                   2,746 
  [Diego Rodrigues 44] 
Albirex Niigata         1-4  Roasso Kumamoto                4,135 
  [Yota Komi 11 – Masahiro Sugata 8, Koki Sakamoto 25, 
   Yuhi Takemoto 66, So Kawahara 88] 
Ventforet Kofu          5-1  International Pacific Univ.    1,250 
  [Yamato Naito 8, 70, Riku Iijima 58, Riku Nakayama 80, 90 – 
   Shun Mori 30] 
Vissel Kobe             3-2  Kataller Toyama                2,335 
  [Yuya Osako 70, 90+, Daiju Sasaki 89 – Naoto Ando 5, 
   Shunta Takahashi 27] 
Mito Hollyhock          1-2  Renofa Yamaguchi        [aet]    845 
  [Kazuma Takai 76 pen – Yatsunori Shimaya 4, Takaya Numata 106] 
Kashiwa Reysol          1-0  Tsukuba Univ.                  2,435 
  [Yuji Takahashi 59] 
Tokushima Vortis        2-1  Fukuyama City                  1,191 
  [Hyon Rio 11, Mushaga Bakenga 42 – Hiroki Takahashi 46] 
Urawa Red Diamonds      1-0  Fukushima United               6,812 
  [Takahiro Akimoto 47] 
Montedio Yamagata       1-3  ThespaKusatsu Gunma            2,052 
  [Rui Yokoyama 24 – Shuto Kitagawa 6, Toshiya Tanaka 34, 
   Akito Takagi 64] 
Sanfrecce Hiroshima     2-0  Honda Lock                     2,463 
  [Makoto Mitsuta 32, Sho Sasaki 52] 
[Jun 8] 
FC Tokyo                2-0  Fuji Univ.                     3,276 
  [Ryoma Watanabe 36, Adaílton 43 pen] 
Consadole Sapporo       4-3  Toin Univ. of Yokohama [aet]   1,642 
  [Takuro Kaneko 56, 111, Ryota Aoki 68, Daihachi Okamura 90+ - 
   Keita Shirawachi 18, 23, Shimon Teranuma 89] 
Yokohama FC             3-3  Sony Sendai        [pen 3-1]   1,452 
  [Felipe Vizeu 28, Taiga Nishiyama 42, 115 – Takumi Matsumoto 50, 
   Yuta Akimoto 57, Kento Hirata 93] 


Third Round [Jun 22] 

Kawasaki Frontale       -  Tokyo Verdy 
Shonan Bellmare         -  Júbilo Iwata 
Grulla Morioka          -  Avispa Fukuoka 
V-Varen Nagasaki        -  FC Tokyo 
Omiya Ardija            -  Kashima Antlers 
Oita Trinita            -  Gamba Osaka 
Zweigen Kanazawa        -  Nagoya Grampus 
Vegalta Sendai          -  Cerezo Osaka 
Tochigi SC              -  Yokohama F. Marinos 
Shimizu S-Pulse         -  Kyoto Sanga 
Roasso Kumamoto         -  Sagan Tosu 
Ventforet Kofu          -  Consadole Sapporo 
Renofa Yamaguchi        -  Vissel Kobe 
Tokushima Vortis        -  Kashiwa Reysol 
ThespaKusatsu Gunma     -  Urawa Red Diamonds 
Yokohama FC             -  Sanfrecce Hiroshima  


Fourth Round [Jul 13] 


Quarterfinals [Sep 7] 


Semifinals [Oct 5] 


Final [Oct 16] 


J.League YBC Levain Cup

Group A 

Round 1 
[Feb 23] 
Gamba Osaka             2-3  Cerezo Osaka                  10,509 
  [Yuki Yamamoto 59, Ko Yanagisawa 74 – Hirotaka Tameda 7, 
   Satoki Uejo 41, Hikaru Nakahara 84] 
[Mar 15] 
Oita Trinita            3-3  Kashima Antlers                2,938 
  [Hiroto Goya 14, Yusei Yashiki 20, Shun Nagasawa 90+ - 
   Itsuki Someno 3, Diego Pituca 62 pen, Ayase Ueda 75 pen] 

Round 2 [Mar 2] 
Kashima Antlers         0-1  Cerezo Osaka                   3,966 
  [Sota Kitano 12] 
Oita Trinita            2-2  Gamba Osaka                    3,785 
  [Shun Nagasawa 11, 45 pen – Kohei Okuno 43, Patric 63] 

Round 3 [Mar 26] 
Cerezo Osaka            6-1  Oita Trinita                   4,846 
  [Seiya Maikuma 48, Hikaru Nakahara 50, Kosei Okazawa 59, 
   Mutsuki Kato 80, Takashi Inui 90, Hiroto Yamada 90+ - 
   Yuta Koide 24]
Kashima Antlers         4-1  Gamba Osaka                    6,260 
  [Kento Misao 52, Yuma Suzuki 66, Ikuma Sekigawa 73, 
   Itsuki Someno 90 – Patric 4] 

Round 4 [Apr 13] 
Gamba Osaka             2-0  Oita Trinita                   4,413 
  [Hiroki Fujiharu 13, Yota Sato 58] 
Cerezo Osaka            1-3  Kashima Antlers                4,969 
  [Sota Kitano 74 - Arthur Caíke 32 pen, Ayase Ueda 53, Bueno 87] 

Round 5 [Apr 23] 
Cerezo Osaka            0-0  Gamba Osaka                   12,058 
Kashima Antlers         3-0  Oita Trinita                   6,548 
  [Yuta Higuchi 51, Yuma Suzuki 58, Arthur Caíke 67] 

Round 6 [May 18] 
Gamba Osaka             1-3  Kashima Antlers                4,254 
  [Genta Miura 78 – Ayase Ueda 16, Shoma Doi 58, 80] 
Oita Trinita            3-3  Cerezo Osaka                   2,517 
  [Samuel 22, Arata Watanabe 45, 77 – Mutsuki Kato 4, 
   Hirotaka Tameda 46, Sota Kitano 60] 

Table: 

1.Kashima Antlers             6   4  1  1  16- 7  13  Qualified 
2.Cerezo Osaka                6   3  2  1  14- 9  11  Qualified 
----------------------------------------------------
3.Gamba Osaka                 6   1  2  3   8-12   5
4.Oita Trinita                6   0  3  3   9-19   3 


Group B 

Round 1 [Feb 23] 
Nagoya Grampus          0-0  Shimizu S-Pulse                8,285 
Tokushima Vortis        0-3  Sanfrecce Hiroshima            2,632 
  [Jelani Reshaun Sumiyoshi 24, Ryo Nagai 33, Shunki Higashi 57] 

Round 2 [Mar 2] 
Shimizu S-Pulse         1-1  Tokushima Vortis               5,064 
  [Yuta Kamiya 70 – Mushaga Bakenga 23 pen] 
Sanfrecce Hiroshima     2-0  Nagoya Grampus                 1,870 
  [Makoto Mitsuta 44, Júnior Santos 87] 

Round 3 [Mar 26] 
Nagoya Grampus          2-0  Tokushima Vortis               6,932 
  [Noriyoshi Sakai 72, Yoichiro Kakitani 75] 
Sanfrecce Hiroshima     1-2  Shimizu S-Pulse                2,082 
  [Jelani Reshaun Sumiyoshi 63 – Benjamin Kololli 20, 
   Teruki Hara 38] 

Round 4 [Apr 13] 
Tokushima Vortis        4-1  Shimizu S-Pulse                1,475 
  [Koki Sugimori 39, 52, Hyon Rio 47, Shunto Kodama 72 – 
   Ibrahim Junior Kuribara 90] 
Nagoya Grampus          1-2  Sanfrecce Hiroshima            4,689 
  [Mateus Castro 10 - Júnior Santos 50 pen, Tsukasa Morishima 84] 

Round 5 [Apr 23] 
Shimizu S-Pulse         0-1  Nagoya Grampus                 7,688 
  [Mu Kanazaki 67 pen] 
Sanfrecce Hiroshima     4-0  Tokushima Vortis               5,218 
  [Yoshifumi Kashiwa 4, Tsukasa Morishima 12, 
   Júnior Santos 22, 88] 

Round 6 [May 18] 
Shimizu S-Pulse         2-1  Sanfrecce Hiroshima            4,209 
  [Takeru Kishimoto 34, Yuta Taki 83 – Ryo Nagai 62] 
Tokushima Vortis        0-2  Nagoya Grampus                 2,296 
  [Haruki Yoshida 10, Hiroyuki Abe 45] 

Table: 

1.Sanfrecce Hiroshima         6   4  0  2  13- 5  12  Qualified 
2.Nagoya Grampus              6   3  1  2   6- 4  10  Qualified 
----------------------------------------------------
3.Shimizu S-Pulse             6   2  2  2   6- 8   8
4.Tokushima Vortis            6   1  1  4   5-13   4 


Group C 

Round 1 [Feb 23] 
Kyoto Sanga             1-1  Kashiwa Reysol                 4,025 
  [Yudai Kimura 6 – Hidetaka Maie 46] 
Sagan Tosu              2-2  Consadole Sapporo              4,544 
  [Daigo Nishi (C) 2 og, Yuta Fujihara 72 – Shunta Tanaka 50, 
   Takuro Kaneko 59] 

Round 2 [Mar 2] 
Kyoto Sanga             2-1  Sagan Tosu                     2,511 
  [Fuki Yamada 37, Yuta Toyokawa 75 – Shunta Araki 86] 
Kashiwa Reysol          2-3  Consadole Sapporo              3,177 
  [Yugo Masukake 19, 24 – Kazuki Fukai 57, Taika Nakashima 85, 90] 

Round 3 
[Mar 26] 
Kashiwa Reysol          1-1  Sagan Tosu                     3,590 
  [Yugo Masukake 88 – Masaya Tashiro 62] 
[Apr 20] 
Consadole Sapporo       4-1  Kyoto Sanga                    3,627 
  [Gabriel Xavier 51, 75, Taika Nakashima 67, 88 – Genki Omae 54] 

Round 4 [Apr 13] 
Kyoto Sanga             3-2  Consadole Sapporo              2,894 
  [Shimpei Fukuoka 24, Keita Nakano 71, Quenten Martinus 75 – 
   Lucas Fernandes 2, Daihachi Okamura 20] 
Sagan Tosu              1-3  Kashiwa Reysol                 3,274 
  [Fuchi Honda 50 – Fumiya Unoki 18, Yugo Masukake 34, 
   Angelotti 65] 

Round 5 [Apr 23] 
Consadole Sapporo       1-2  Kashiwa Reysol                 4,450 
  [Milan Tučić 14 – Matheus Sávio 90, 90+] 
Sagan Tosu              3-0  Kyoto Sanga                    3,945 
  [Akito Fukuta 5, Yuto Iwasaki 50, Yuta Fujihara 90+] 

Round 6 [May 18] 
Consadole Sapporo       1-1  Sagan Tosu                     4,417 
  [Toya Nakamura 74 – Jun Nishikawa 80] 
Kashiwa Reysol          0-1  Kyoto Sanga                    3,289 
  [Genki Omae 73] 

Table: 

1.Kyoto Sanga                 6   3  1  2   8-11  10  Qualified 
2.Consadole Sapporo           6   2  2  2  13-11   8  Qualified 
----------------------------------------------------
3.Kashiwa Reysol              6   2  2  2   9- 8   8 
4.Sagan Tosu                  6   1  3  2   9- 9   6


Group D 

Round 1 
[Feb 23] 
Shonan Bellmare         3-1  Avispa Fukuoka                 4,770 
  [Naoki Yamada 14, Daiki Sugioka 45, Yuki Ohashi 88 – 
   Hisashi Jogo 79] 
[Mar 15] 
FC Tokyo                0-0  Júbilo Iwata                   7,817 

Round 2 [Mar 2] 
Júbilo Iwata            0-1  Shonan Bellmare                4,012 
  [Masaki Ikeda 43] 
Avispa Fukuoka          1-0  FC Tokyo                       2,628 
  [Tatsuya Tanaka 22] 

Round 3 [Mar 26] 
Júbilo Iwata            1-0  Avispa Fukuoka                 4,613 
  [Shota Kaneko 53] 
FC Tokyo                2-1  Shonan Bellmare                6,829 
  [Shuto Abe 39, Hirotaka Mita 60 – Masaki Ikeda 77] 

Round 4 [Apr 13] 
Shonan Bellmare         2-1  FC Tokyo                       3,920 
  [Masaki Ikeda 37, Shuto Machino 73 pen – Ryoya Ogawa 50] 
Avispa Fukuoka          2-1  Júbilo Iwata                   1,971 
  [Lukian 72, Takuya Shigehiro 86 – Masaya Matsumoto 66] 

Round 5 [Apr 23] 
Avispa Fukuoka          2-1  Shonan Bellmare                2,619 
  [Jordy Croux 55, Juanma Delgado 61 – Naoki Yamada 22] 
Júbilo Iwata            2-1  FC Tokyo                       5,422 
  [Fabián González 68, Naoki Kanuma 90+ - Yuki Kajiura 55] 

Round 6 [May 18] 
FC Tokyo                0-0  Avispa Fukuoka                 4,532 
Shonan Bellmare         1-0  Júbilo Iwata                   4,132 
  [Masaki Ikeda 54] 

Table: 

1.Shonan Bellmare             6   4  0  2   9- 6  12  Qualified 
2.Avispa Fukuoka              6   3  1  2   6- 6  10  Qualified 
----------------------------------------------------
3.Júbilo Iwata                6   2  1  3   4- 5   7   
4.FC Tokyo                    6   1  2  3   4- 6   5


Playoff First Round [Jun 4, 11] 

Consadole Sapporo       0-3  1-1  Sanfrecce Hiroshima 
  [1. Shunki Higashi 24, Júnior Santos 65, 87. Att: 5,716] 
  [2. Ryota Aoki 34 – Makoto Mitsuta 87. Att: 4,669] 
Nagoya Grampus          6-1  1-0  Kyoto Sanga 
  [1. Sho Inagaki 15, 49, Yuichi Maruyama 63, Mateus Castro 73, 81, 
   Yuki Soma 90+ - Ryogo Yamasaki 58. Att: 5,234] 
  [2. Manabu Saito 90+. Att: 5,831] 
Cerezo Osaka            1-0  4-1  Shonan Bellmare 
  [1. Koji Toriumi 81. Att: 6,246] 
  [2. Matej Jonjić 10, Hirotaka Tameda 13, Hiroshi Kiyotake 45, 
   Hiroaki Okuno 48 – Shuto Machino 83. Att: 4,301] 
Avispa Fukuoka          1-0  1-2  Kashima Antlers 
  [1. Yuya Yamagishi 23. Att: 3,316] 
  [2. Yuya Yamagishi 45 – Everaldo 34, Hayato Nakama 40. Att: 9,085] 


Quarterfinals [Aug 3, 10] 

Kawasaki Frontale       -  -   
Yokohama F. Marinos     -  -  
Vissel Kobe             -  - 
Urawa Red Diamonds      -  - 


Semifinals [Sep 21, 25] 


Final [Oct 22] 


J2 League

Table:

 1.Albirex Niigata            21  12  6  3  36-18  42
 2.Vegalta Sendai             21  12  4  5  38-27  40  [-] 
-----------------------------------------------------
 3.Yokohama FC                21  11  7  3  32-24  40  [-] 
 4.Fagiano Okayama            20   8  8  4  26-18  32 
 5.V-Varen Nagasaki           21   9  4  8  24-22  31
 6.Montedio Yamagata          19   8  6  5  30-19  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Machida Zelvia             21   8  6  7  25-20  30 
 8.JEF United Chiba           21   8  6  7  20-18  30
 9.Roasso Kumamoto            21   7  9  5  28-30  30  [+] 
10.Oita Trinita               21   7  7  7  28-25  28  [-] 
11.Mito Hollyhock             21   8  4  9  27-25  28
12.Zweigen Kanazawa           21   7  7  7  27-29  28
13.Ventforet Kofu             21   6  9  6  24-25  27 
14.Tokyo Verdy                21   6  8  7  36-36  26
15.Blaublitz Akita            21   7  5  9  20-27  26 
16.Tokushima Vortis           21   4 13  4  23-17  25  [-]
17.Renofa Yamaguchi           21   6  6  9  23-24  24 
18.ThespaKusatsu Gunma        21   6  5 10  19-24  23
19.Tochigi SC                 21   5  7  9  14-22  22
20.Omiya Ardija               21   5  6 10  21-33  21
-----------------------------------------------------
21.Grulla Morioka             20   5  3 12  14-35  18  [+] 
22.FC Ryukyu                  21   3  6 12  24-41  15

Round 1 
[Feb 19] 
Tochigi SC              1-0  Blaublitz Akita                2,956 
  [Yuki Nishiya 58] 
ThespaKusatsu Gunma     1-0  Montedio Yamagata              3,098 
  [Towa Yamane 42] 
JEF United Chiba        0-1  Grulla Morioka                 5,588 
  [Tsuyoshi Miyaichi 26] 
Yokohama FC             3-2  Omiya Ardija                   4,596 
  [Kosuke Saito 40, Koki Ogawa 46, Kléber 90+ pen – 
   Rikiya Motegi 61, Shinya Yajima 64] 
Tokushima Vortis        0-0  Zweigen Kanazawa               3,992 
V-Varen Nagasaki        1-1  Tokyo Verdy                    4,719 
  [Caio César 25 – Ryuji Sugimoto 37] 
[Feb 20] 
Renofa Yamaguchi        1-1  Roasso Kumamoto                4,305 
  [Jin Ikoma 38 – Toshiki Takahashi 56] 
Vegalta Sendai          0-0  Albirex Niigata                9,617 
Machida Zelvia          0-0  FC Ryukyu                      2,456 
Fagiano Okayama         4-1  Ventforet Kofu                 6,554 
  [Riyo Kawamoto 36, Yudai Tanaka 42, Tiago Alves 52, 56 – 
   Nagi Matsumoto 35] 
[Mar 9] 
Oita Trinita            1-1  Mito Hollyhock                 3,544 
  [Hiroto Goya 36 – Koichi Murata 7] 

Round 2 
[Feb 26] 
Omiya Ardija            2-2  Albirex Niigata                7,174 
  [Atsushi Kawata 7, 64 – Yoshiaki Takagi 68, Ippei Shinozuka 71] 
FC Ryukyu               1-2  JEF United Chiba               2,234 
  [Katsuya Nakano 65 – Ikki Arai 25, Saldanha 61] 
[Feb 27] 
Ventforet Kofu          1-1  Oita Trinita                   4,559 
  [Motoki Hasegawa 32 – Pereira 90+] 
Roasso Kumamoto         0-3  Montedio Yamagata              3,747 
  [Taiki Kato 9, Yuhi Takemoto (R) 45 og, Shintaro Kokubu 74] 
Mito Hollyhock          2-3  Vegalta Sendai                 4,673 
  [Kosuke Kinoshita 16, Kazuma Takai 77 – Masato Nakayama 34 pen, 
   Kyohei Yoshino 74, Yasushi Endo 90+] 
ThespaKusatsu Gunma     0-0  Zweigen Kanazawa               2,339 
Tokyo Verdy             3-0  Tochigi SC                     4,362 
  [Ryuji Sugimoto 3, Ryota Kajikawa 24, Keito Kawamura 76] 
Machida Zelvia          1-0  Grulla Morioka                 2,232 
  [Taiki Hirato 45 pen] 
Yokohama FC             1-0  V-Varen Nagasaki               5,433 
  [Kosuke Saito 26] 
Fagiano Okayama         1-1  Tokushima Vortis               5,804 
  [Tiago Alves 3 – Shota Fujio 41] 
Renofa Yamaguchi        2-0  Blaublitz Akita                2,890 
  [Koji Yamase 50, Takaya Numata 59] 

Round 3 
[Mar 5] 
Omiya Ardija            1-2  Roasso Kumamoto                4,531 
  [Atsushi Kawata 13 – Masahiro Sugata 73, Shohei Aihara 86] 
Albirex Niigata         1-1  Renofa Yamaguchi              10,738 
  [Shion Homma 77 – Shuhei Otsuki 58] 
Tochigi SC              0-1  Fagiano Okayama                2,922 
  [Jordy Buijs 48] 
V-Varen Nagasaki        1-2  Ventforet Kofu                 4,581 
  [Ken Tokura 10 – Motoki Hasegawa 42, Riku Iijima 68] 
FC Ryukyu               1-2  Grulla Morioka                 1,249 
  [Katsuya Nakano 4 – Hayata Komatsu 73, Daisuke Fukagawa 87] 
[Mar 6] 
Vegalta Sendai          0-0  ThespaKusatsu Gunma            7,072 
Mito Hollyhock          0-1  Blaublitz Akita                2,504 
  [Hayate Take 73]  
JEF United Chiba        0-0  Montedio Yamagata              5,223 
Zweigen Kanazawa        1-2  Machida Zelvia                 2,626 
  [Masamichi Hayashi 21 – Taiki Hirato 71, Chong Tese 89] 
Tokushima Vortis        1-1  Tokyo Verdy                    3,886 
  [Kohei Uchida 32 – Daiki Fukazawa 36] 
Oita Trinita            1-2  Yokohama FC                    6,551 
  [Seigo Kobayashi 13 – Sho Ito 22, Ryoya Yamashita 78] 

Round 4 
[Mar 12] 
Vegalta Sendai          3-0  Grulla Morioka                 7,207 
  [Yasushi Endo 43, Masato Nakayama 67, 70] 
Ventforet Kofu          1-1  Montedio Yamagata              4,413 
  [Jumma Miyazaki 90+ - Yoshiki Fujimoto 5] 
Renofa Yamaguchi        2-3  FC Ryukyu                      2,694 
  [Shuhei Otsuki 21, 47 – Takuma Abe 35, 
   Hirofumi Watanabe (RY) 70 og, Ryunosuke Noda 76] 
Tokushima Vortis        2-2  Roasso Kumamoto                3,748 
  [Mushaga Bakenga 31, 50 – Shun Ito 43, Toshiki Takahashi 47] 
V-Varen Nagasaki        4-1  Oita Trinita                   5,937 
  [Cristiano 10, 55, Edigar Junio 45 pen, Ryo Okui 67 – 
   Shun Nagasawa 8] 
[Mar 13] 
Blaublitz Akita         1-0  Albirex Niigata                1,976 
  [Ibuki Yoshida 71] 
Tochigi SC              1-1  Omiya Ardija                   4,825 
  [Ömer Tokaç 72 – Masahito Ono 28] 
ThespaKusatsu Gunma     0-1  Tokyo Verdy                    2,574 
  [Rihito Yamamoto 80] 
Machida Zelvia          3-1  Fagiano Okayama                2,847 
  [Yu Hirakawa 20, Shusuke Ota 49, 53 – Riyo Kawamoto 80] 
Yokohama FC             3-2  Mito Hollyhock                 3,823 
  [Koki Ogawa 50, 84, Sho Ito 61 – Kosuke Kinoshita 5, 
   Yuto Mori 15] 
Zweigen Kanazawa        0-1  JEF United Chiba               2,802 
  [Tomoya Miki 11] 

Round 5 
[Mar 19] 
Blaublitz Akita         2-3  Zweigen Kanazawa                 963 
  [Taira Shige 49, Ryutaro Iio 61 – Sho Hiramatsu 20, 
   Daisuke Matsumoto 30, Hayato Otani 80] 
Omiya Ardija            0-2  Tokushima Vortis               4,714 
  [Kazuki Nishiya 15, Mushaga Bakenga 28 pen] 
Albirex Niigata         2-0  Ventforet Kofu                 7,983 
  [Kaito Taniguchi 26, Ryotaro Ito 31] 
Oita Trinita            1-1  Renofa Yamaguchi               5,783 
  [Hiroto Goya 62 – Takaya Numata 65] 
FC Ryukyu               1-2  Mito Hollyhock                 1,543 
  [Yuki Kusano 30 – Yutaka Soneda 15, Kazuma Takai 70] 
[Mar 20] 
Grulla Morioka          1-1  Tochigi SC                     1,572 
  [Yusuke Muta 88 – Yuji Senuma 28] 
Montedio Yamagata       2-3  Vegalta Sendai                11,456 
  [Taiki Kato 31, Yoshiki Fujimoto 54 – Ryoma Kida 21, 
   Masato Nakayama 52, Yasushi Endo 64] 
JEF United Chiba        0-1  ThespaKusatsu Gunma            5,249 
  [Shu Hiramatsu 7] 
Tokyo Verdy             2-1  Machida Zelvia                 4,692 
  [Ryuji Sugimoto 36, 60 – Rihito Yamamoto (T) 74 og] 
Fagiano Okayama         1-1  Yokohama FC                    7,549 
  [Tiago Alves 19 pen – Felipe Vizeu 70] 
[Mar 21] 
Roasso Kumamoto         2-0  V-Varen Nagasaki               4,138 
  [Yuhi Takemoto 45, Koki Sakamoto 55] 

Round 6 
[Mar 23] 
Tokushima Vortis        0-0  Blaublitz Akita                2,367 
Oita Trinita            4-1  FC Ryukyu                      3,420 
  [Seigo Kobayashi 19, Kohei Isa 23, Shun Nagasawa 57, 
   Arata Watanabe 70 – Koki Kiyotake 37] 
[Mar 26] 
Grulla Morioka          0-0  Renofa Yamaguchi                 681 
Omiya Ardija            1-1  Fagiano Okayama                3,841 
  [Shinya Yajima 13 – Stefan Mauk 90+] 
Vegalta Sendai          0-3  Machida Zelvia                 7,234 
  [Chong Tese 10, Taiki Hirato 19, Yu Hirakawa 84] 
Montedio Yamagata       3-3  Tokyo Verdy                    3,931 
  [Kota Yamada 22, Yoshiki Fujimoto 28, 74 – Ryoga Sato 59, 
   Mizuki Arai 72, Hiroto Taniguchi 90+] 
Mito Hollyhock          2-0  Roasso Kumamoto                1,731 
  [Naoki Tsubaki 62, Kosuke Kinoshita 74] 
Tochigi SC              2-1  JEF United Chiba               3,162 
  [Teppei Yachida 2, Carlos Gutierrez 90+ - Solomon Sakuragawa 88] 
Ventforet Kofu          1-2  Yokohama FC                    4,001 
  [Motoki Hasegawa 67 – Koki Ogawa 20, Kosuke Saito 42] 
Albirex Niigata         3-2  ThespaKusatsu Gunma            9,266 
  [Kaito Taniguchi 10, 21, Daichi Tagami 67 – 
   Michael Fitzgerald (A) 50 og, Hayate Shirowa 90+] 
V-Varen Nagasaki        0-1  Zweigen Kanazawa               3,512 
  [Kyohei Sugiura 69] 

Round 7 [Mar 30] 
Blaublitz Akita         0-0  Ventforet Kofu                 1,308 
Vegalta Sendai          1-3  Oita Trinita                   5,447 
  [Takumi Mase 73 – Seigo Kobayashi 11, Hiroto Goya 48, 
   Eduardo Neto 80] 
Mito Hollyhock          0-1  Tochigi SC                     2,198 
  [Kisho Yano 55] 
ThespaKusatsu Gunma     2-3  V-Varen Nagasaki               1,505 
  [Taiki Amagasa 45, Koji Okumura 67 – Ken Tokura 4, 
   Cristiano 19, 78] 
JEF United Chiba        1-0  Albirex Niigata                4,852 
  [Daisuke Suzuki 90+] 
Machida Zelvia          3-0  Omiya Ardija                   2,503 
  [Taiki Hirato 11, Kota Fukatsu 17, Vinícius Araújo 42] 
Yokohama FC             2-1  Montedio Yamagata              3,283 
  [Koki Ogawa 19, 65 – Kosuke Yamazaki 69] 
Zweigen Kanazawa        2-2  Roasso Kumamoto                1,705 
  [Hiroya Matsumoto 31, Yohei Toyoda 74 – Toshiki Takahashi 24, 
   Shun Ito 48] 
Fagiano Okayama         0-1  Grulla Morioka                 4,253 
  [Kentaro Kai 15] 
Renofa Yamaguchi        0-0  Tokushima Vortis               2,299 
FC Ryukyu               2-5  Tokyo Verdy                    1,254 
  [Yuki Kusano 8, Ryunosuke Noda 36 – Kohei Yamakoshi 45, Mizuki 
   Arai 68, 85 pen, Junto Taguchi (R) 90 og, Ryoga Sato 90+ pen] 

Round 8 
[Apr 3] 
Blaublitz Akita         3-1  Grulla Morioka                 1,903 
  [Keita Saito 5, Ryota Nakamura 16, Shota Aoki 48 – 
   Yuki Shikama 37] 
Roasso Kumamoto         1-2  Albirex Niigata                2,885 
  [Koki Sakamoto 4 – Kaito Taniguchi 21, Koji Suzuki 90+] 
Tochigi SC              0-2  Zweigen Kanazawa               2,966 
  [Yohei Toyoda 30, Masamichi Hayashi 56 pen] 
ThespaKusatsu Gunma     2-1  Mito Hollyhock                 2,091 
  [Shumpei Fukahori 19, Tatsuya Uchida 80 – 
   Kosuke Kinoshita 68 pen] 
Machida Zelvia          1-1  JEF United Chiba               3,086 
  [Ariajasuru Hasegawa 77 – Jang Min-Gyu 80] 
Yokohama FC             3-1  FC Ryukyu                      2,508 
  [Koki Ogawa 5, Sho Ito 10, 20 – Takashi Kanai 26] 
Ventforet Kofu          2-3  Vegalta Sendai                 3,037 
  [Motoki Hasegawa 19, Kazushi Mitsuhira 83 – Yusuke Minagawa 11, 
   Cayman Togashi 48, 62] 
Renofa Yamaguchi        1-0  Omiya Ardija                   3,406 
  [Takaya Numata 71] 
Tokushima Vortis        0-0  V-Varen Nagasaki               4,229 
Tokyo Verdy             1-0  Oita Trinita                   3,120 
  [Ren Kato 43] 
[To be replayed] 
Montedio Yamagata        -   Fagiano Okayama                 
  Note: Originally 0-1 [Takaya Kimura 90+]. On the 10th minute GK of Montedio
        was mistakenly sent off the pitch for taking the ball with the hands
        after back pass. 

Round 9 
[Apr 9] 
Grulla Morioka          0-1  ThespaKusatsu Gunma            1,142 
  [Shu Hiramatsu 89] 
Omiya Ardija            1-3  Ventforet Kofu                 4,838 
  [Ryo Shinzato 19 – Motoki Hasegawa 36, Bruno Paraíba 48, 63] 
V-Varen Nagasaki        1-0  Machida Zelvia                 4,319 
  [Shunya Yoneda 41] 
Tokyo Verdy             2-3  Roasso Kumamoto                2,657 
  [Koki Morita 29, Ryoga Sato 76 – Kaito Abe 36, 
   Naohiro Sugiyama 56, Tatsuki Higashiyama 85] 
FC Ryukyu               3-3  Fagiano Okayama                1,551 
  [Kazumasa Uesato 23, Katsuya Nakano 28, Ren Ikeda 90 – 
   Haruto Shirai 45, Stefan Mauk 58, Mitchell Duke 71] 
[Apr 10] 
Vegalta Sendai          2-1  Renofa Yamaguchi               7,613 
  [Ryoma Kida 16, Cayman Togashi 51 – Kazuhito Kishida 68] 
Montedio Yamagata       5-1  Blaublitz Akita                5,722 
  [Yoshiki Fujimoto 52, Tiago Alves 66, Dellatorre 87, 90, 
   Koki Kido 90+ - Kosuke Yamazaki (M) 58 og] 
JEF United Chiba        1-1  Yokohama FC                    6,369 
  [Ikki Arai 90+ - Koki Ogawa 43] 
Albirex Niigata         2-0  Tochigi SC                    11,328 
  [Ippei Shinozuka 6, Kaito Taniguchi 75] 
Zweigen Kanazawa        1-1  Mito Hollyhock                 2,216 
  [Honoya Shoji 31 – Yuto Mori 17] 
Oita Trinita            1-0  Tokushima Vortis               5,710 
  [Shun Nagasawa 76] 

Round 10 
[Apr 16] 
Grulla Morioka          1-2  Oita Trinita                   1,319 
  [Yuki Shikama 71 – Naoki Nomura 27, Hokuto Shimoda 54] 
Omiya Ardija            2-1  JEF United Chiba               5,432 
  [Atsushi Kawata 9, 68 – Ikki Arai 87] 
Zweigen Kanazawa        2-3  Ventforet Kofu                 2,403 
  [Masamichi Hayashi 6, Yohei Toyoda 57 – Willian Lira 16, 
   Hidehiro Sugai 22, Yoshiki Torikai 30] 
FC Ryukyu               0-1  ThespaKusatsu Gunma            1,521 
  [Yuzo Iwakami 8] 
[Apr 17] 
Blaublitz Akita         0-1  V-Varen Nagasaki               1,697 
  [Hijiri Kato 12] 
Mito Hollyhock          1-1  Tokushima Vortis               2,302 
  [Kodai Dohi 90+ - Shota Fujio 89] 
Tochigi SC              1-1  Roasso Kumamoto                2,618 
  [Hayato Kurosaki 2 – Yuhi Takemoto 4] 
Machida Zelvia          1-1  Montedio Yamagata              4,014 
  [Taiki Hirato 26 – Kota Yamada 80] 
Yokohama FC             2-1  Vegalta Sendai                 5,475 
  [Koki Ogawa 52, 56 – Ryoma Kida 18] 
Fagiano Okayama         1-1  Albirex Niigata                5,471 
  [Mitchell Duke 29 – Kaito Taniguchi 12] 
Renofa Yamaguchi        3-1  Tokyo Verdy                    3,234 
  [Wataru Tanaka 41, Hiroto Ishikawa 67, Daisuke Takagi 74 pen – 
   Ryoga Sato 62] 

Round 11 
[Apr 20] 
Tokushima Vortis        5-0  Grulla Morioka                 2,316 
  [Shota Fujio 19, 45 pen, 70, Masaki Watai 72, Kazuki Nishiya 76] 
Oita Trinita            1-3  Zweigen Kanazawa               3,694 
  [Naoki Nomura 68 – Kyohei Sugiura 53, Masamichi Hayashi 59, 
   Sho Hiramatsu 78] 
[Apr 22] 
Roasso Kumamoto         1-1  Fagiano Okayama                2,302 
  [Koki Sakamoto 68 – Yudai Tanaka 25] 
[Apr 23] 
Vegalta Sendai          2-0  FC Ryukyu                      6,657 
  [Felippe Cardoso 58, Ryoma Kida 80] 
Montedio Yamagata       2-0  Omiya Ardija                   4,905 
  [Yoshiki Fujimoto 17, Ibuki Fujita 35 pen] 
Tokyo Verdy             1-1  JEF United Chiba               5,110 
  [Ryoga Sato 81 – Toshiyuki Takagi 52] 
Ventforet Kofu          1-0  Machida Zelvia                 5,042 
  [Hidehiro Sugai 67] 
Albirex Niigata         2-1  V-Varen Nagasaki              10,525 
  [Soya Fujiwara 73, Yoshiaki Takagi 76 – Edigar Junio 68] 
Mito Hollyhock          3-2  Renofa Yamaguchi               1,975 
  [Kosuke Kinoshita 60, Kazuma Takai 69, Yutaka Soneda 90+ - 
   Kazuhito Kishida 14, Reoto Kodama 71] 
Tochigi SC              0-0  Yokohama FC                    5,104 
[Apr 24] 
ThespaKusatsu Gunma     0-1  Blaublitz Akita                1,926 
  [Shota Aoki 41] 

Round 12 [Apr 27] 
Blaublitz Akita         0-1  Fagiano Okayama                  954 
  [Yasutaka Yanagi 45] 
Omiya Ardija            3-2  ThespaKusatsu Gunma            4,761 
  [Shunsuke Kikuchi 57, Keisuke Nishimura 62, Shinya Yajima 68 – 
   Yuzo Iwakami 4 pen, Shu Hiramatsu 27] 
JEF United Chiba        2-0  Renofa Yamaguchi               3,236 
  [Tomoya Miki 40, Toshiyuki Takagi 45] 
Yokohama FC             1-1  Machida Zelvia                 3,311 
  [Tatsuya Hasegawa 9 - Vinícius Araújo 69] 
Albirex Niigata         2-0  Grulla Morioka                 7,556 
  [Eitaro Matsuda 44, Shunsuke Mito 88] 
Tokushima Vortis        0-1  Montedio Yamagata              2,505 
  [Yudai Konishi 51] 
V-Varen Nagasaki        1-0  Mito Hollyhock                 2,866 
  [Edigar Junio 32] 
Roasso Kumamoto         0-2  Vegalta Sendai                 1,671 
  [Felippe Cardoso 23, Yasuhiro Hiraoka 61] 
Oita Trinita            0-0  Tochigi SC                     3,348 
FC Ryukyu               1-1  Zweigen Kanazawa                 926 
  [Yuki Kusano 55 pen – Shunya Mori 17] 
Ventforet Kofu          2-0  Tokyo Verdy                    3,678 
  [Riku Yamada 17, Kazushi Mitsuhira 63 pen] 

Round 13 
[Apr 30] 
JEF United Chiba        0-3  Oita Trinita                   8,172 
  [Keita Takahata 15, Hokuto Shimoda 83, Kazuki Fujimoto 88] 
Renofa Yamaguchi        2-1  Tochigi SC                     2,981 
  [Kento Hashimoto 57, Daisuke Takagi 90+ - Kisho Yano 90] 
Mito Hollyhock          2-1  Ventforet Kofu                 3,634 
  [Yutaka Soneda 24, Mizuki Ando 29 – Riku Iijima 54] 
FC Ryukyu               1-1  Albirex Niigata                1,793 
  [Yuki Kusano 10 – Yoshiaki Takagi 45 pen] 
[May 1] 
Grulla Morioka          1-2  Roasso Kumamoto                  849 
  [Daisuke Fukagawa 90+ - Masahiro Sugata 16, Shun Ito 46] 
Fagiano Okayama         2-1  Tokyo Verdy                    6,510 
  [Yudai Tanaka 54, Mitchell Duke 58 - Byron Vásquez 79] 
Montedio Yamagata       2-0  V-Varen Nagasaki               5,002 
  [Yoshiki Fujimoto 19, Dellatorre 81] 
ThespaKusatsu Gunma     3-3  Yokohama FC                    3,292 
  [Shu Hiramatsu 49, 57, Koji Okumura 67 – Tatsuya Hasegawa 24, 
   Kazuma Watanabe 31, Zain Issaka 42] 
Machida Zelvia          0-2  Tokushima Vortis               2,767 
  [Kiyoshiro Tsuboi 62, Naoto Arai 74] 
Zweigen Kanazawa        1-2  Omiya Ardija                   2,532 
  [Honoya Shoji 49 – Atsushi Kawata 41, Seiya Nakano 81] 
Vegalta Sendai          3-1  Blaublitz Akita                9,612 
  [Cayman Togashi 10, Yasushi Endo 72, Kyohei Yoshino 78 – 
   Hayate Take 27] 

Round 14 [May 4] 
Grulla Morioka          0-4  V-Varen Nagasaki               1,856 
  [Ryohei Yamazaki 2, 7, 49, Koya Okuda 41] 
Blaublitz Akita         2-1  FC Ryukyu                      2,019 
  [Keita Saito 40, Jurato Ikeda 45 – Yuki Kusano 11] 
Tokyo Verdy             3-1  Vegalta Sendai                12,521 
  [Koki Morita 3, Ryoga Sato 62, Byron Vásquez 85 – 
   Takumi Nagura 23] 
Yokohama FC             0-1  Roasso Kumamoto                6,772 
  [Shun Ito 90+] 
Ventforet Kofu          1-0  ThespaKusatsu Gunma            7,503 
  [Kazushi Mitsuhira 83] 
Albirex Niigata         1-0  Zweigen Kanazawa              17,721 
  [Ryotaro Ito 30] 
Fagiano Okayama         2-1  Mito Hollyhock                 7,629 
  [Tiago Alves 43, Han Eui-Gwon 54 – Naoki Tsubaki 89] 
Renofa Yamaguchi        3-1  Machida Zelvia                 3,970 
  [Koji Yamase 45, Wataru Tanaka 45+, Daisuke Takagi 86 – 
   Shusuke Ota 2] 
Tokushima Vortis        1-0  JEF United Chiba               7,807 
  [Eiji Shirai 66] 
Oita Trinita            1-1  Omiya Ardija                   7,638 
  [Eduardo Neto 16 – Takamitsu Tomiyama 33] 
Tochigi SC              1-2  Montedio Yamagata              6,038 
  [Kisho Yano 63 – Dellatorre 13, Tiago Alves 90+] 

Round 15 
[May 8] 
Blaublitz Akita         1-0  Yokohama FC                    3,469 
  [Daiki Kogure 85] 
Roasso Kumamoto         0-2  FC Ryukyu                      3,140 
  [Yuki Kusano 68, Shinya Uehara 71] 
Montedio Yamagata       1-1  Oita Trinita                   6,638 
  [Tiago Alves 90 – Pereira 90+] 
Mito Hollyhock          0-0  Machida Zelvia                 3,327 
ThespaKusatsu Gunma     0-0  Tokushima Vortis               2,671 
Albirex Niigata         4-3  Tokyo Verdy                   13,260 
  [Yoshiaki Takagi 27, Eitaro Matsuda 30, Michael Fitzgerald 35, 
   Ken Yamura 88 – Mizuki Arai 50, Byron Vásquez 58, 65] 
Zweigen Kanazawa        1-0  Renofa Yamaguchi               4,012 
  [Ryuhei Oishi 90+] 
V-Varen Nagasaki        0-2  Vegalta Sendai                10,435 
  [Cayman Togashi 26, Ryoma Kida 90+] 
JEF United Chiba        1-0  Fagiano Okayama                5,572 
  [Issei Takahashi 90+] 
Tochigi SC              0-0  Ventforet Kofu                 7,304 
[May 18] 
Omiya Ardija            0-1  Grulla Morioka                 3,542 
  [Hayata Komatsu 90+] 

Round 16 
[May 14] 
Ventforet Kofu          1-1  Renofa Yamaguchi               4,563 
  [Willian Lira 2 – Daisuke Takagi 77] 
V-Varen Nagasaki        0-0  Omiya Ardija                   3,723 
Oita Trinita            1-2  Roasso Kumamoto                8,043 
  [Kazuki Fujimoto 80 – Keisuke Tanabe 1, Naohiro Sugiyama 29] 
Tokyo Verdy             0-2  Mito Hollyhock                 2,728 
  [Yutaka Soneda 54, Kosuke Kinoshita 65] 
FC Ryukyu               1-0  Tochigi SC                     1,798 
  [Yuki Kusano 12] 
[May 15] 
Vegalta Sendai          4-1  Zweigen Kanazawa               8,536 
  [Motohiko Nakajima 38, Foguinho 50, 62, Yusuke Minagawa 81 – 
   Daisuke Matsumoto 75] 
Machida Zelvia          2-1  Albirex Niigata                6,287 
  [Kazuma Yamaguchi 29, Chong Tese 49 – Koji Suzuki 90+ pen] 
Yokohama FC             2-1  Tokushima Vortis               3,977 
  [Sho Ito 41, Gabriel 65 – Kazunari Ichimi 90+] 
Fagiano Okayama         0-1  ThespaKusatsu Gunma            4,943 
  [Yuzo Iwakami 71] 
JEF United Chiba        0-1  Blaublitz Akita                4,463 
  [Ibuki Yoshida 73] 
[Jun 15] 
Grulla Morioka          -  Montedio Yamagata

Round 17 
[May 21] 
Roasso Kumamoto         1-1  JEF United Chiba               2,672 
  [Toshiki Takahashi 85 – Daisuke Suzuki 90+] 
Blaublitz Akita         3-3  Tokyo Verdy                    2,130 
  [Naoki Inoue 65, 73, Yuji Wakasa 90 – Ryuji Sugimoto 3, 55, 
   Junki Koike 58] 
Omiya Ardija            2-4  Vegalta Sendai                 6,388 
  [Takamitsu Tomiyama 54, Shunsuke Kikuchi 90+ - Takumi Nagura 30, 
   Cayman Togashi 39, Foguinho 60, Felippe Cardoso 82] 
Albirex Niigata         3-0  Yokohama FC                   13,132 
  [Shunsuke Mito 1, Yota Komi 6, 50] 
Zweigen Kanazawa        1-1  Montedio Yamagata              2,100 
  [Kyohei Sugiura 7 – Ibuki Fujita 71] 
Tokushima Vortis        0-1  Tochigi SC                     4,520 
  [Kisho Yano 65] 
Mito Hollyhock          3-0  Grulla Morioka                 2,678 
  [Ryo Niizato 32, Kosuke Kinoshita 48, 68] 
Fagiano Okayama         1-0  Oita Trinita                   5,363 
  [Tiago Alves 87] 
FC Ryukyu               1-1  Ventforet Kofu                 1,963 
  [Shinya Uehara 71 – Nagi Matsumoto 90+] 
[May 22] 
Machida Zelvia          2-0  ThespaKusatsu Gunma            2,449 
  [Kaishu Sano 26, Dudu 86] 
Renofa Yamaguchi        1-2  V-Varen Nagasaki               4,613 
  [Takaya Numata 61 – Yusei Egawa 5, Asahi Uenaka 45] 

Round 18 [May 25] 
Grulla Morioka          1-3  Yokohama FC                    2,249 
  [Brenner 90+ - Gabriel 39, Saulo Mineiro 60, Koki Ogawa 90] 
Vegalta Sendai          0-0  Fagiano Okayama                6,358 
Montedio Yamagata       1-0  Renofa Yamaguchi               3,873 
  [Taiki Kato 17] 
Mito Hollyhock          0-3  Albirex Niigata                2,464 
  [Shunsuke Mito 53, Shion Homma 67, 85] 
Tochigi SC              1-0  Machida Zelvia                 2,094 
  [Keita Ueda 4] 
ThespaKusatsu Gunma     2-3  Roasso Kumamoto                1,324 
  [Towa Yamane 83, Masaya Kojima 90+ - Toshiki Takahashi 7, 67, 
   Osamu Henry Iyoha 49] 
Omiya Ardija            1-0  FC Ryukyu                      3,526 
  [Masakazu Tashiro 71] 
Tokyo Verdy             1-3  Zweigen Kanazawa               1,598 
  [Junki Koike 90+ - Masamichi Hayashi 33, Shintaro Shimada 54, 
   Ryuhei Oishi 72] 
V-Varen Nagasaki        0-2  JEF United Chiba               2,778 
  [Ikki Arai 10, Tiago de Leonço 68] 
Oita Trinita            1-1  Blaublitz Akita                3,543 
  [Kenta Inoue 44 – Ibuki Yoshida 70] 
Ventforet Kofu          1-1  Tokushima Vortis               3,709 
  [Willian Lira 56 pen – Kohei Uchida 36] 

Round 19 
[May 28] 
Roasso Kumamoto         1-1  Ventforet Kofu                 2,190 
  [Yuhi Takemoto 54 – Willian Lira 13] 
Tokyo Verdy             1-1  Omiya Ardija                   4,686 
  [Taiga Ishiura 27 – Kanji Okunuki 58] 
[May 29] 
Vegalta Sendai          2-1  Tochigi SC                     9,273 
  [Masashi Wakasa 56, Yusuke Minagawa 88 – Kisho Yano 85] 
Machida Zelvia          2-0  Blaublitz Akita                3,213 
  [Chong Tese 29 pen, Dudu 45] 
Yokohama FC             1-0  Renofa Yamaguchi               6,069 
  [Masashi Kamekawa 89] 
Albirex Niigata         3-0  Montedio Yamagata             19,008 
  [Eitaro Matsuda 28, Shion Homma 58, Daichi Tagami 79] 
V-Varen Nagasaki        0-0  Fagiano Okayama                4,034 
JEF United Chiba        2-1  Mito Hollyhock                 4,757 
  [Keita Buwanika 21, Tomoya Miki 38 – Ryo Niizato 12] 
ThespaKusatsu Gunma     0-1  Oita Trinita                   2,243 
  [Arata Watanabe 22] 
FC Ryukyu               3-3  Tokushima Vortis               2,033 
  [Koki Kiyotake 45 pen, Katsuya Nakano 52, Yu Tomidokoro 86 – 
   Kazunari Ichimi 38 pen, Eiji Shirai 85, Naoto Arai 90+] 
Zweigen Kanazawa        2-1  Grulla Morioka                 2,040 
  [Shintaro Shimada 45, Honoya Shoji 80 – Paul Tabinas 71] 

Round 20 
[Jun 4] 
Tokushima Vortis        1-1  Albirex Niigata                3,555 
  [Kazunari Ichimi 19 pen – Kaito Taniguchi 44] 
Fagiano Okayama         5-1  Zweigen Kanazawa               5,420 
  [Haruka Motoyama 6, Yasutaka Yanagi 10, Stefan Mauk 34, 
   Han Eui-Gwon 39, Tiago Alves 45 pen – Masamichi Hayashi 26] 
[Jun 5] 
Blaublitz Akita         2-2  Roasso Kumamoto                2,111 
  [Koki Shimosaka 78, Koya Handa 90+ - Kaito Chida (B) 26 og, 
   So Kawahara 87] 
Montedio Yamagata       4-0  FC Ryukyu                      5,849 
  [Taiki Kato 12, Tiago Alves 70, Hiroki Noda 79, 
   Kunitomo Suzuki 83] 
Omiya Ardija            0-2  Mito Hollyhock                 5,521 
  [Ryo Niizato 42, Takumi Kusumoto 48] 
JEF United Chiba        2-0  Vegalta Sendai                 7,401 
  [Keita Buwanika 48, Tomoya Miki 50] 
Yokohama FC             1-1  Tokyo Verdy                    7,146 
  [Zain Issaka 55 – Tomohiro Taira 54] 
Renofa Yamaguchi        2-1  ThespaKusatsu Gunma            2,782 
  [Joji Ikegami 66 pen, Takaya Numata 90+ - Junya Kato 64] 
Oita Trinita            3-1  Machida Zelvia                 5,281 
  [Samuel 11, 45, Arata Watanabe 24 – Masayuki Okuyama 68] 
Grulla Morioka          1-0  Ventforet Kofu                 1,551 
  [Keita Ishii 24] 
Tochigi SC              2-3  V-Varen Nagasaki               3,971 
  [Carlos Gutierrez 32, 75 – Takashi Sawada 48, Asahi Uenaka 70, 
   Cristiano 90+] 

Round 21 
[Jun 11] 
Ventforet Kofu          1-1  JEF United Chiba               4,205 
  [Hidehiro Sugai 62 – Keita Buwanika 22] 
Zweigen Kanazawa        1-1  Yokohama FC                   11,859 
  [Honoya Shoji 75 – Koki Ogawa 11] 
Tokushima Vortis        2-2  Vegalta Sendai                 2,965 
  [Kazunari Ichimi 69, Cacá 80 – Yuto Uchida 71, 
   Yusuke Minagawa 90+] 
FC Ryukyu               1-2  V-Varen Nagasaki               1,423 
  [Ryunosuke Noda 58 – Koya Okuda 32, Shunya Yoneda 90+] 
Oita Trinita            1-2  Albirex Niigata                6,526 
  [Shun Nagasawa 73 – Yoshiaki Takagi 22, 47] 
[Jun 12] 
Renofa Yamaguchi        0-1  Fagiano Okayama                4,396 
  [Tiago Alves 37] 
Blaublitz Akita         0-1  Omiya Ardija                   2,296 
  [Jin Izumisawa 81] 
Mito Hollyhock          1-0  Montedio Yamagata              3,797 
  [Kaito Umeda 80] 
Machida Zelvia          1-1  Roasso Kumamoto                2,605 
  [Ariajasuru Hasegawa 36 – Yusei Toshida 84] 
ThespaKusatsu Gunma     0-0  Tochigi SC                     2,950 
Tokyo Verdy             2-2  Grulla Morioka                 3,149 
  [Sodai Hasukawa (G) 23 og, Daiki Fukazawa 70 – Masashi Wada 86, 
   Atsutaka Nakamura 89] 

Table:

 1.Albirex Niigata            21  12  6  3  36-18  42
 2.Vegalta Sendai             21  12  4  5  38-27  40  [-] 
-----------------------------------------------------
 3.Yokohama FC                21  11  7  3  32-24  40  [-] 
 4.Fagiano Okayama            20   8  8  4  26-18  32 
 5.V-Varen Nagasaki           21   9  4  8  24-22  31
 6.Montedio Yamagata          19   8  6  5  30-19  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Machida Zelvia             21   8  6  7  25-20  30 
 8.JEF United Chiba           21   8  6  7  20-18  30
 9.Roasso Kumamoto            21   7  9  5  28-30  30  [+] 
10.Oita Trinita               21   7  7  7  28-25  28  [-] 
11.Mito Hollyhock             21   8  4  9  27-25  28
12.Zweigen Kanazawa           21   7  7  7  27-29  28
13.Ventforet Kofu             21   6  9  6  24-25  27 
14.Tokyo Verdy                21   6  8  7  36-36  26
15.Blaublitz Akita            21   7  5  9  20-27  26 
16.Tokushima Vortis           21   4 13  4  23-17  25  [-]
17.Renofa Yamaguchi           21   6  6  9  23-24  24 
18.ThespaKusatsu Gunma        21   6  5 10  19-24  23
19.Tochigi SC                 21   5  7  9  14-22  22
20.Omiya Ardija               21   5  6 10  21-33  21
-----------------------------------------------------
21.Grulla Morioka             20   5  3 12  14-35  18  [+] 
22.FC Ryukyu                  21   3  6 12  24-41  15

Top scorers: 

1.OGAWA Koki (Yokohama FC)               12 
2.KINOSHITA Kosuke (Mito Hollyhock)       8 
  TIAGO ALVES Sales (Fagiano Okayama)     8  [Brazil] 
4.FUJIMOTO Yoshiki (Montedio Yamagata)    7 
  KUSANO Yuki (FC Ryukyu)                 7 
  TANIGUCHI Kaito (Albirex Niigata)       7 
7.HAYASHI Masamichi (Zweigen Kanazawa)    6 
  KAWATA Atsushi (Omiya Ardija)           6 
  SATO Ryoga (Tokyo Verdy)                6 
  SUGIMOTO Ryuji (Tokyo Verdy)            6 
  TAKAGI Yoshiaki (Albirex Niigata)       6 
  TAKAHASHI Toshiki (Roasso Kumamoto)     6 
  TOGASHI Cayman (Vegalta Sendai)         6 

Round 22 
[Jun 18] 
JEF United Chiba        -  Omiya Ardija
Grulla Morioka          -  Tokushima Vortis
Vegalta Sendai          -  Yokohama FC
Tochigi SC              -  Oita Trinita
Tokyo Verdy             -  Renofa Yamaguchi
Roasso Kumamoto         -  Mito Hollyhock
Montedio Yamagata       -  Ventforet Kofu
Fagiano Okayama         -  FC Ryukyu
V-Varen Nagasaki        -  ThespaKusatsu Gunma
[Jun 19] 
Albirex Niigata         -  Blaublitz Akita
Machida Zelvia          -  Zweigen Kanazawa

Round 23 
[Jun 25] 
Vegalta Sendai          -  Montedio Yamagata
Mito Hollyhock          -  Fagiano Okayama
V-Varen Nagasaki        -  Blaublitz Akita
Roasso Kumamoto         -  Oita Trinita
[Jun 26] 
JEF United Chiba        -  Tokyo Verdy
Tochigi SC              -  Grulla Morioka
Yokohama FC             -  Albirex Niigata
Tokushima Vortis        -  ThespaKusatsu Gunma
FC Ryukyu               -  Machida Zelvia
Omiya Ardija            -  Zweigen Kanazawa
Renofa Yamaguchi        -  Ventforet Kofu

Round 24 
[Jul 2] 
Blaublitz Akita         -  Renofa Yamaguchi
Grulla Morioka          -  Omiya Ardija
Mito Hollyhock          -  Yokohama FC
Machida Zelvia          -  Vegalta Sendai
Ventforet Kofu          -  V-Varen Nagasaki
Montedio Yamagata       -  Tochigi SC
Zweigen Kanazawa        -  Tokushima Vortis
Fagiano Okayama         -  Roasso Kumamoto
Oita Trinita            -  JEF United Chiba
ThespaKusatsu Gunma     -  Albirex Niigata
[Jul 3] 
Tokyo Verdy             -  FC Ryukyu

Round 25 [Jul 6] 
Grulla Morioka          -  FC Ryukyu
Vegalta Sendai          -  Ventforet Kofu
Tochigi SC              -  Tokyo Verdy
Machida Zelvia          -  Mito Hollyhock
Yokohama FC             -  Blaublitz Akita
Albirex Niigata         -  JEF United Chiba
Zweigen Kanazawa        -  ThespaKusatsu Gunma
Fagiano Okayama         -  Omiya Ardija
Renofa Yamaguchi        -  Oita Trinita
V-Varen Nagasaki        -  Montedio Yamagata
Roasso Kumamoto         -  Tokushima Vortis

Round 26 [Jul 10] 
Mito Hollyhock          -  Zweigen Kanazawa
JEF United Chiba        -  Tochigi SC
Ventforet Kofu          -  Blaublitz Akita
Tokushima Vortis        -  Yokohama FC
V-Varen Nagasaki        -  Grulla Morioka
Montedio Yamagata       -  Roasso Kumamoto
ThespaKusatsu Gunma     -  Machida Zelvia
Omiya Ardija            -  Tokyo Verdy
Renofa Yamaguchi        -  Albirex Niigata
Oita Trinita            -  Fagiano Okayama
FC Ryukyu               -  Vegalta Sendai

Round 27 
[Jul 16] 
Grulla Morioka          -  Vegalta Sendai
Tokyo Verdy             -  Tokushima Vortis
Ventforet Kofu          -  Mito Hollyhock
Zweigen Kanazawa        -  Albirex Niigata
Oita Trinita            -  ThespaKusatsu Gunma
[Jul 17] 
Blaublitz Akita         -  Montedio Yamagata
Machida Zelvia          -  V-Varen Nagasaki
Yokohama FC             -  JEF United Chiba
Fagiano Okayama         -  Tochigi SC
FC Ryukyu               -  Omiya Ardija
[Jul 18] 
Roasso Kumamoto         -  Renofa Yamaguchi

Round 28 
[Jul 23] 
Grulla Morioka          -  Machida Zelvia
Mito Hollyhock          -  Oita Trinita
JEF United Chiba        -  Ventforet Kofu
Albirex Niigata         -  Fagiano Okayama
Tokushima Vortis        -  FC Ryukyu
Vegalta Sendai          -  V-Varen Nagasaki
Montedio Yamagata       -  ThespaKusatsu Gunma
Tochigi SC              -  Renofa Yamaguchi
Omiya Ardija            -  Blaublitz Akita
[Jul 24] 
Tokyo Verdy             -  Yokohama FC
Roasso Kumamoto         -  Zweigen Kanazawa

Round 29 
[Jul 30] 
Mito Hollyhock          -  Omiya Ardija
Tochigi SC              -  Tokushima Vortis
Yokohama FC             -  Grulla Morioka
FC Ryukyu               -  Roasso Kumamoto
Montedio Yamagata       -  Machida Zelvia
ThespaKusatsu Gunma     -  Ventforet Kofu
Fagiano Okayama         -  JEF United Chiba
Renofa Yamaguchi        -  Vegalta Sendai
V-Varen Nagasaki        -  Albirex Niigata
Oita Trinita            -  Tokyo Verdy
[Jul 31] 
Zweigen Kanazawa        -  Blaublitz Akita

Round 30 
[Aug 6] 
Grulla Morioka          -  Fagiano Okayama
Tokyo Verdy             -  V-Varen Nagasaki
Ventforet Kofu          -  FC Ryukyu
Albirex Niigata         -  Tokushima Vortis
Omiya Ardija            -  Yokohama FC
Machida Zelvia          -  Oita Trinita
Zweigen Kanazawa        -  Vegalta Sendai
Renofa Yamaguchi        -  Montedio Yamagata
[Aug 7] 
Blaublitz Akita         -  Mito Hollyhock
ThespaKusatsu Gunma     -  JEF United Chiba
Roasso Kumamoto         -  Tochigi SC

Round 31 
[Aug 13] 
Grulla Morioka          -  Blaublitz Akita
Mito Hollyhock          -  Tokyo Verdy
Yokohama FC             -  ThespaKusatsu Gunma
Ventforet Kofu          -  Roasso Kumamoto
Vegalta Sendai          -  Omiya Ardija
Montedio Yamagata       -  Zweigen Kanazawa
Fagiano Okayama         -  Renofa Yamaguchi
V-Varen Nagasaki        -  FC Ryukyu
[Aug 14] 
Tochigi SC              -  Albirex Niigata
JEF United Chiba        -  Machida Zelvia
Tokushima Vortis        -  Oita Trinita

Round 32 
[Aug 20] 
JEF United Chiba        -  Tokushima Vortis
Yokohama FC             -  Fagiano Okayama
Albirex Niigata         -  Roasso Kumamoto
FC Ryukyu               -  Montedio Yamagata
Blaublitz Akita         -  Tochigi SC
ThespaKusatsu Gunma     -  Vegalta Sendai
Omiya Ardija            -  Machida Zelvia
Zweigen Kanazawa        -  V-Varen Nagasaki
Renofa Yamaguchi        -  Mito Hollyhock
Oita Trinita            -  Grulla Morioka
[Aug 21] 
Tokyo Verdy             -  Ventforet Kofu

Round 33 
[Aug 27] 
Grulla Morioka          -  Albirex Niigata
Mito Hollyhock          -  FC Ryukyu
Ventforet Kofu          -  Zweigen Kanazawa
Vegalta Sendai          -  JEF United Chiba
Omiya Ardija            -  Montedio Yamagata
Machida Zelvia          -  Yokohama FC
Tokushima Vortis        -  Renofa Yamaguchi
V-Varen Nagasaki        -  Tochigi SC
[Aug 28] 
Blaublitz Akita         -  Oita Trinita
Roasso Kumamoto         -  Tokyo Verdy
ThespaKusatsu Gunma     -  Fagiano Okayama

Round 34 
[Sep 3] 
Vegalta Sendai          -  Mito Hollyhock
Montedio Yamagata       -  Grulla Morioka
JEF United Chiba        -  V-Varen Nagasaki
Albirex Niigata         -  Oita Trinita
Zweigen Kanazawa        -  Tokyo Verdy
Renofa Yamaguchi        -  Yokohama FC
Tokushima Vortis        -  Ventforet Kofu
FC Ryukyu               -  Blaublitz Akita
[Sep 4] 
Tochigi SC              -  ThespaKusatsu Gunma
Fagiano Okayama         -  Machida Zelvia
Roasso Kumamoto         -  Omiya Ardija

Round 35 [Sep 10] 
Grulla Morioka          -  Mito Hollyhock
Blaublitz Akita         -  Tokushima Vortis
JEF United Chiba        -  Zweigen Kanazawa
Tokyo Verdy             -  ThespaKusatsu Gunma
Machida Zelvia          -  Renofa Yamaguchi
Yokohama FC             -  Tochigi SC
Ventforet Kofu          -  Omiya Ardija
Albirex Niigata         -  FC Ryukyu
Fagiano Okayama         -  Montedio Yamagata
V-Varen Nagasaki        -  Roasso Kumamoto
Oita Trinita            -  Vegalta Sendai

Round 36 [Sep 14] 
Grulla Morioka          -  JEF United Chiba
Montedio Yamagata       -  Yokohama FC
Mito Hollyhock          -  V-Varen Nagasaki
Tochigi SC              -  Vegalta Sendai
ThespaKusatsu Gunma     -  FC Ryukyu
Omiya Ardija            -  Oita Trinita
Tokyo Verdy             -  Blaublitz Akita
Ventforet Kofu          -  Albirex Niigata
Renofa Yamaguchi        -  Zweigen Kanazawa
Tokushima Vortis        -  Fagiano Okayama
Roasso Kumamoto         -  Machida Zelvia

Round 37 
[Sep 17] 
Fagiano Okayama         -  V-Varen Nagasaki
[Sep 18] 
Vegalta Sendai          -  Tokushima Vortis
Blaublitz Akita         -  ThespaKusatsu Gunma
Montedio Yamagata       -  JEF United Chiba
Omiya Ardija            -  Tochigi SC
Machida Zelvia          -  Tokyo Verdy
Yokohama FC             -  Ventforet Kofu
Albirex Niigata         -  Mito Hollyhock
Zweigen Kanazawa        -  Oita Trinita
FC Ryukyu               -  Renofa Yamaguchi
[Sep 19] 
Roasso Kumamoto         -  Grulla Morioka

Round 38 
[Sep 24] 
ThespaKusatsu Gunma     -  Renofa Yamaguchi
Tokyo Verdy             -  Montedio Yamagata
V-Varen Nagasaki        -  Yokohama FC
[Sep 25] 
Grulla Morioka          -  Zweigen Kanazawa
Blaublitz Akita         -  Machida Zelvia
Tochigi SC              -  FC Ryukyu
JEF United Chiba        -  Roasso Kumamoto
Albirex Niigata         -  Omiya Ardija
Fagiano Okayama         -  Vegalta Sendai
[Oct 5] 
Tokushima Vortis        -  Mito Hollyhock
Oita Trinita            -  Ventforet Kofu

Round 39 
[Oct 1] 
Montedio Yamagata       -  Albirex Niigata
ThespaKusatsu Gunma     -  Omiya Ardija
Ventforet Kofu          -  Tochigi SC
Tokushima Vortis        -  Machida Zelvia
Oita Trinita            -  V-Varen Nagasaki
FC Ryukyu               -  Yokohama FC
[Oct 2] 
Vegalta Sendai          -  Tokyo Verdy
Mito Hollyhock          -  JEF United Chiba
Zweigen Kanazawa        -  Fagiano Okayama
Renofa Yamaguchi        -  Grulla Morioka
Roasso Kumamoto         -  Blaublitz Akita

Round 40 
[Oct 8] 
Grulla Morioka          -  Tokyo Verdy
Blaublitz Akita         -  JEF United Chiba
Albirex Niigata         -  Vegalta Sendai
V-Varen Nagasaki        -  Tokushima Vortis
Roasso Kumamoto         -  ThespaKusatsu Gunma
[Oct 9] 
Montedio Yamagata       -  Mito Hollyhock
Omiya Ardija            -  Renofa Yamaguchi
Machida Zelvia          -  Tochigi SC
Yokohama FC             -  Oita Trinita
Ventforet Kofu          -  Fagiano Okayama
Zweigen Kanazawa        -  FC Ryukyu

Round 41 
[Oct 15] 
Tokyo Verdy             -  Albirex Niigata
V-Varen Nagasaki        -  Renofa Yamaguchi
[Oct 16] 
Vegalta Sendai          -  Roasso Kumamoto
Tochigi SC              -  Mito Hollyhock
ThespaKusatsu Gunma     -  Grulla Morioka
JEF United Chiba        -  FC Ryukyu
Machida Zelvia          -  Ventforet Kofu
Yokohama FC             -  Zweigen Kanazawa
Fagiano Okayama         -  Blaublitz Akita
Tokushima Vortis        -  Omiya Ardija
Oita Trinita            -  Montedio Yamagata

Round 42 [Oct 23] 
Blaublitz Akita         -  Vegalta Sendai
Montedio Yamagata       -  Tokushima Vortis
Mito Hollyhock          -  ThespaKusatsu Gunma
Omiya Ardija            -  V-Varen Nagasaki
Tokyo Verdy             -  Fagiano Okayama
Ventforet Kofu          -  Grulla Morioka
Albirex Niigata         -  Machida Zelvia
Zweigen Kanazawa        -  Tochigi SC
Renofa Yamaguchi        -  JEF United Chiba
Roasso Kumamoto         -  Yokohama FC
FC Ryukyu               -  Oita Trinita


J3 League

Table: 

 1.Iwaki FC                  12   8  3  1  25- 8  27  [+]  
 2.Kagoshima United          12   8  2  2  21- 9  26
----------------------------------------------------
 3.Matsumoto Yamaga          12   7  4  1  19- 9  25  [-]  
 4.Kataller Toyama           12   7  1  4  20-16  22
 5.Fujieda MYFC              12   6  2  4  21-14  20
 6.Fukushima United          12   5  5  2  15-10  20
 7.Tegevajaro Miyazaki       12   4  6  2  15- 9  18 
 8.FC Gifu                   12   5  3  4  20-15  18  
 9.Nagano Parceiro           12   4  5  3  13-13  17
10.FC Imabari                12   5  2  5  10-12  17  
11.Azul Claro Numazu         12   5  1  6  14-15  16
12.Ehime FC                  12   4  4  4  12-14  16  [-]
13.SC Sagamihara             11   4  1  6  11-15  13  [-] 
14.Kamatamare Sanuki         12   3  2  7  11-17  11
15.Giravanz Kitakyushu       12   2  4  6  10-16  10  [-] 
16.Gainare Tottori           12   2  2  8  11-23   8
17.Vanraure Hachinohe        11   2  1  8   6-18   7
18.YSCC Yokohama             12   1  2  9   5-26   5

Round 1 
[Mar 12] 
YSCC Yokohama           0-0  FC Gifu                        2,152 
Fujieda MYFC            3-0  Gainare Tottori                1,207 
  [Tojiro Kubo 7, 19, Tomoyuki Doi 45] 
SC Sagamihara           1-0  Azul Claro Numazu              3,343 
  [Yuan Matsuhashi 37] 
[Mar 13] 
FC Imabari              0-1  Fukushima United               2,209 
  [Hiroki Higuchi 30 pen] 
Tegevajaro Miyazaki     2-0  Vanraure Hachinohe             1,391 
  [Takuma Sonoda 32, Yuta Shimozawa 83]  
Kagoshima United        1-1  Iwaki FC                       4,832 
  [Koki Arita 42 – Riku Saga 4] 
Kamatamare Sanuki       1-2  Matsumoto Yamaga               3,283 
  [Kohei Matsumoto 28 – Ayumu Yokoyama 45, Ryo Toyama 90+] 
Giravanz Kitakyushu     0-2  Nagano Parceiro                4,163 
  [Takuya Miyamoto 56, Yuki Morikawa 75] 
Ehime FC                1-2  Kataller Toyama                2,858 
  [Takumi Sasaki 51 – Yohei Ono 65, 84] 

Round 2 
[Mar 19] 
Azul Claro Numazu       0-5  Fukushima United               1,319 
  [Shin Obu 6, Junya Takahashi 36, Hikaru Arai 44, 
   Kota Mori 47 pen, Yuta Nobe 83] 
Fujieda MYFC            1-1  Nagano Parceiro                1,135 
  [Tomoyuki Doi 37 – Carlos Duke 87 pen] 
FC Gifu                 3-0  Ehime FC                       5,679 
  [Tomoya Ugajin 5, Junki Hata 30, 83] 
[Mar 20] 
Iwaki FC                1-0  SC Sagamihara                  2,743 
  [Shota Suzuki 75] 
YSCC Yokohama           1-2  Matsumoto Yamaga               1,968 
  [Takuya Fujiwara 79 – Ryo Toyama 48, Ren Komatsu 65] 
FC Imabari              2-1  Kataller Toyama                2,206 
  [Kazaki Nakagawa 7, Takatora Kondo 82 – Shunta Takahashi 66] 
Tegevajaro Miyazaki     2-2  Giravanz Kitakyushu            1,860 
  [Masato Kudo 6, Yuta Shimozawa 68 – Ryo Sato 37, 
   Yuya Takazawa 74] 
Kagoshima United        2-1  Vanraure Hachinohe             4,000 
  [Rei Yonezawa 37, Frank Romero 77 – Yuki Aida 16]  
Kamatamare Sanuki       4-1  Gainare Tottori                1,805 
  [Kohei Matsumoto 42, 74, Ikki Kawasaki 53, 
   Takaharu Nishino 66 – Yu Okubo 11] 

Round 3 
[Mar 26] 
SC Sagamihara           2-1  Tegevajaro Miyazaki            2,163 
  [Takumu Fujinuma 56, 87 – Masato Kudo 45] 
Matsumoto Yamaga        1-2  Kagoshima United               7,846 
  [Ayumu Yokoyama 50 pen – Yuya Ono (M) 28 og, Rei Yonezawa 64] 
[Mar 27] 
Vanraure Hachinohe      1-0  Fujieda MYFC                   1,562 
  [Kaito Kamiya (F) 79 og] 
Fukushima United        2-1  YSCC Yokohama                    685 
  [Junya Takahashi 7, Riku Hashimoto 90+ - Tomoya Hayashi 3] 
Azul Claro Numazu       2-0  FC Gifu                        1,836 
  [Kazuki Someya 11, Ryo Watanabe 23]  
Gainare Tottori         1-1  FC Imabari                     2,101 
  [Yu Okubo 30 – Kazaki Nakagawa 59] 
Nagano Parceiro         3-1  Kamatamare Sanuki              3,155 
  [Hiroyuki Tsubokawa 6, Hayato Ikegaya 32, Takuya Miyamoto 43 – 
   Kakeru Aoto 81] 
Kataller Toyama         1-2  Giravanz Kitakyushu            3,496 
  [Matheus Leiria 51 – Ryo Sato 54, Kotaro Fujikawa 90+] 
Ehime FC                1-2  Iwaki FC                       1,764 
  [Toki Yukutomo 90 – Kotaro Arima 29, Ryo Arita 90+] 

Round 4 
[Apr 2] 
YSCC Yokohama           0-1  Ehime FC                         923 
  [Takashi Kondo 47] 
Fujieda MYFC            1-0  Kamatamare Sanuki                919 
  [Ryota Iwabuchi 48] 
[Apr 3] 
Fukushima United        1-1  Nagano Parceiro                1,258 
  [Junya Takahashi 11 – Keita Yoshioka 90] 
Iwaki FC                1-1  Kataller Toyama                1,961 
  [Hiroto Iwabuchi 20 – Yohei Ono 82] 
SC Sagamihara           1-4  Matsumoto Yamaga               2,350 
  [Jungo Fujimoto 40 – Ayumu Yokoyama 13, 55, Masato Tokida 21, 
   Ryo Toyama 90+] 
Tegevajaro Miyazaki     1-1  Kagoshima United               2,700 
  [Yuki Okada 70 – Koki Arita 51] 
Giravanz Kitakyushu     3-0  FC Imabari                     3,984 
  [Yuya Takazawa 15, 48, Kotaro Fujikawa 40] 
[Apr 21] 
Vanraure Hachinohe      0-2  Azul Claro Numazu                586 
  [Tomoki Fujisaki 58, Teppei Chikaishi (V) 84 og] 
[May 18] 
FC Gifu                 3-0  Gainare Tottori                2,719 
  [Charles Nduka 36, Kosuke Fujioka 59, Ryo Kubota 81] 

Round 5 [Apr 10] 
Azul Claro Numazu       4-0  Giravanz Kitakyushu            1,394 
  [Naoki Sato 8, Kosei Uryu 58 pen, Noah Kenshin Browne 90, 
   Koki Inoue 90+] 
Gainare Tottori         3-0  YSCC Yokohama                  2,027 
  [Yu Okubo 23, Yuya Taguchi 28, Yushi Nagashima 67] 
FC Imabari              1-0  Vanraure Hachinohe             1,946 
  [Kazaki Nakagawa 59] 
Kagoshima United        2-0  Fujieda MYFC                   3,919 
  [Koki Arita 14, Rei Yonezawa 90+] 
Nagano Parceiro         0-4  Iwaki FC                       2,717 
  [Daigo Furukawa 45, Ryo Arita 49, Kotaro Arima 56 pen, 
   Hiroshi Azuma (N) 69 og] 
Kataller Toyama         1-3  FC Gifu                        3,755 
  [Yuya Himeno 34 – Hirofumi Yamauchi 45, 52, Ryo Kubota 60]  
Kamatamare Sanuki       0-0  Fukushima United               1,515 
Matsumoto Yamaga        2-2  Tegevajaro Miyazaki            8,082 
  [Ayumu Yokoyama 3, Itsuki Enomoto 90+ - Yuki Okada 85, 90] 
Ehime FC                2-1  SC Sagamihara                  1,942 
  [Daisei Suzuki 84, Toki Yukutomo 89 – Jungo Fujimoto 82] 

Round 6 
[Apr 16] 
YSCC Yokohama           0-1  Nagano Parceiro                1,477 
  [Carlos Duke 76] 
Kagoshima United        1-0  Gainare Tottori                3,731 
  [Junki Goryo 18] 
[Apr 17] 
Vanraure Hachinohe      1-2  Kamatamare Sanuki                825 
  [Yusei Kayanuma 85 – Kakeru Aoto 34, 61 pen] 
Fukushima United        1-0  SC Sagamihara                  1,106 
  [Junya Takahashi 90+] 
Iwaki FC                0-1  FC Imabari                     2,212 
  [Takatora Kondo 46] 
Tegevajaro Miyazaki     2-1  Azul Claro Numazu              1,045 
  [Takuma Sonoda 5, 90+ - Ryo Watanabe 11] 
Fujieda MYFC            0-2  Kataller Toyama                1,194 
  [Tsubasa Yoshihira 49 pen, Yuya Himeno 70] 
FC Gifu                 1-3  Matsumoto Yamaga               6,026 
  [Daisuke Kikuchi 45 – Ren Komatsu 37, Sho Sumida 59, 73] 
Giravanz Kitakyushu     0-0  Ehime FC                       2,918 

Round 7 
[Apr 29] 
Iwaki FC                3-1  Vanraure Hachinohe             1,105 
  [Riku Saga 48, Shota Suzuki 57, Hiroto Iwabuchi 61 – 
   Kodai Fujii 2] 
FC Imabari              0-0  Tegevajaro Miyazaki            1,236 
Kataller Toyama         3-2  Gainare Tottori                1,291 
  [Shota Kawanishi 6, Tsubasa Yoshihira 33, Hiroya Sueki 75 – 
   Daichi Ishikawa 8, 86 pen] 
Ehime FC                0-0  Fukushima United               1,249 
Giravanz Kitakyushu     0-1  Fujieda MYFC                   3,375 
  [Tomoyuki Doi 63] 
Nagano Parceiro         2-1  Kagoshima United               1,968 
  [Yuki Morikawa 53, 59 – Frank Romero 19] 
[Apr 30] 
Kamatamare Sanuki       2-1  FC Gifu                        2,150 
  [Kohei Matsumoto 17, 86 – Daisuke Ishizu 45]  
Matsumoto Yamaga        1-0  Azul Claro Numazu              8,221 
  [Ayumu Yokoyama 28] 
[May 19] 
SC Sagamihara           0-0  YSCC Yokohama                    581 

Round 8 
[May 4] 
Azul Claro Numazu       1-0  Nagano Parceiro                1,715 
  [Takuya Sugai 19] 
Fujieda MYFC            4-3  FC Gifu                        2,716 
  [Akiyuki Yokoyama 50 pen, Yuki Oshitani 51, Tojiro Kubo 80, 
   Tomoyuki Doi 90+ - Kosuke Fujioka 73, 74, 81] 
Kamatamare Sanuki       0-1  FC Imabari                     3,044 
  [Ralf Seuntjens 65] 
Matsumoto Yamaga        0-0  Giravanz Kitakyushu            9,813 
Fukushima United        0-1  Iwaki FC                       4,501 
  [Ryo Arita 79] 
[May 5] 
YSCC Yokohama           0-4  Tegevajaro Miyazaki            1,275 
  [Yuki Okada 11, 46, 55, Takuma Sonoda 57] 
Kagoshima United        4-1  Kataller Toyama                5,059 
  [Koki Arita 35, Rei Yonezawa 42, Shuto Nakahara 56, 
   Shunsuke Yamamoto 87 – Shota Kawanishi 90] 
[May 25] 
Gainare Tottori         1-2  Ehime FC                         646 
  [Yu Okubo 78 pen – Motoki Ohara 21, Kohei Shin 63] 
[Jun 15] 
Vanraure Hachinohe      -  SC Sagamihara

Round 9 [May 15] 
Iwaki FC                2-2  Fujieda MYFC                   1,004 
  [Daigo Furukawa 20, Kotaro Arima 59 pen – 
   Hiroto Iwabuchi (I) 66 og, Yuki Oshitani 72] 
Azul Claro Numazu       1-1  Ehime FC                       1,656 
  [Kotaro Tokunaga 52 – Motoki Ohara 86] 
Gainare Tottori         0-4  Fukushima United               1,211 
  [Junya Takahashi 13, 68, Shun Obu 18, Shoki Nagano 34 pen] 
FC Imabari              0-1  Kagoshima United               2,133 
  [Kenta Hirose 61] 
Tegevajaro Miyazaki     0-0  Kamatamare Sanuki                953 
Vanraure Hachinohe      1-0  Giravanz Kitakyushu            1,541 
  [Aoi Sato 90+] 
Kataller Toyama         5-1  YSCC Yokohama                  2,375 
  [Takuma Shikayama 7, Makoto Rindo 10, Shota Kawanishi 51, 58, 
   Arthur Silva 82 – Tomoya Hayashi 56] 
Nagano Parceiro         0-0  Matsumoto Yamaga              13,244 
FC Gifu                 2-0  SC Sagamihara                  3,790 
  [Daisuke Ishizu 8, Kosuke Fujioka 83] 

Round 10 
[May 28] 
Giravanz Kitakyushu     0-1  YSCC Yokohama                  3,487 
  [Tomoya Hayashi 62] 
[May 29] 
Matsumoto Yamaga        2-1  FC Imabari                     7,384 
  [Itsuki Enomoto 10, Yusuke Kikui 38 – Kazaki Nakagawa 19] 
Fukushima United        0-0  Tegevajaro Miyazaki            1,367 
Iwaki FC                2-0  Gainare Tottori                1,435 
  [Shota Suzuki 38, Kotaro Arima 61] 
SC Sagamihara           0-1  Kataller Toyama                1,387 
  [Teppei Usui 8] 
Nagano Parceiro         2-2  FC Gifu                        3,180 
  [Takuya Miyamoto 59, Reo Yamanaka 76 – Kosuke Fujioka 36, 
   Ryo Kubota 90+] 
Fujieda MYFC            3-1  Azul Claro Numazu              1,811 
  [Taisuke Mizuno 7, Akiyuki Yokoyama 48, Ryota Iwabuchi 62 – 
   Noah Kenshin Browne 22] 
Kamatamare Sanuki       0-4  Kagoshima United               1,525 
  [Koki Arita 4, 36 pen, Rei Yonezawa 10, Frank Romero 57] 
Ehime FC                3-1  Vanraure Hachinohe             2,125 
  [Reiya Morishita 12, Motoki Ohara 34, Tomoya Osawa 70 – 
   Kazuki Sato 90+] 

Round 11 
[Jun 4] 
YSCC Yokohama           0-6  Iwaki FC                       1,562 
  [Hiroto Iwabuchi 43, 48, 72, Shota Suzuki 49, Riku Saga 52 pen, 
   Kotaro Arima 59] 
SC Sagamihara           3-2  Giravanz Kitakyushu            1,499 
  [Jiro Kamata 3, Takayuki Funayama 36, Yudai Fujiwara 58 – 
   Yuki Nakayama 51 pen, Zen Cardona 65] 
[Jun 5] 
Fukushima United        0-6  Fujieda MYFC                   1,508 
  [Akiyuki Yokoyama 19, Nobuyuki Kawashima 32, Tojiro Kubo 43, 
   Masahiko Sugita 46, Takashi Akiyama 57, Ryota Iwabuchi 89] 
Gainare Tottori         0-0  Matsumoto Yamaga               2,003 
FC Imabari              2-0  Ehime FC                       3,948 
  [Tomoya Ando 45, Takatora Kondo 77] 
Tegevajaro Miyazaki     1-0  Nagano Parceiro                  922 
  [Keigo Hashimoto 90+] 
Kagoshima United        1-0  Azul Claro Numazu              2,280 
  [Koki Arita 17] 
Kataller Toyama         1-0  Kamatamare Sanuki              3,140 
  [Tsubasa Yoshihira 60] 
FC Gifu                 0-0  Vanraure Hachinohe             3,169 

Round 12 
[Jun 11] 
Matsumoto Yamaga        2-0  Fujieda MYFC                   5,802 
  [Ren Komatsu 34, 51] 
[Jun 12] 
Azul Claro Numazu       2-1  YSCC Yokohama                  1,242 
  [Naoki Sato 42, Takumi Hama 44 – Tomoya Hayashi 81 pen] 
Vanraure Hachinohe      0-3  Gainare Tottori                1,197 
  [Daichi Ishikawa 45, Yu Okubo 50, Yuya Taguchi 83] 
FC Gifu                 2-1  Kagoshima United               7,827 
  [Yoshihiro Shoji 61, Tomoya Ugajin 83 – Atsuki Satsukawa 70] 
Kamatamare Sanuki       1-2  Iwaki FC                       1,512 
  [Ikki Kawasaki 33 – Masaru Hidaka 48, Kotaro Arima 90+] 
Giravanz Kitakyushu     1-1  Fukushima United               2,721 
  [Ryo Sato 57 – Shoki Nagano 14] 
Tegevajaro Miyazaki     0-1  Kataller Toyama                1,005 
  [Naoto Ando 55] 
Nagano Parceiro         1-1  Ehime FC                       2,588 
  [Naoki Kuriyama (E) 21 og – Reiya Morishita 87] 
FC Imabari              1-3  SC Sagamihara                  2,257 
  [Kanta Chiba 8 – Takumi Kato 17, 36, Kazuaki Saso 67] 

Table: 

 1.Iwaki FC                  12   8  3  1  25- 8  27  [+]  
 2.Kagoshima United          12   8  2  2  21- 9  26
----------------------------------------------------
 3.Matsumoto Yamaga          12   7  4  1  19- 9  25  [-]  
 4.Kataller Toyama           12   7  1  4  20-16  22
 5.Fujieda MYFC              12   6  2  4  21-14  20
 6.Fukushima United          12   5  5  2  15-10  20
 7.Tegevajaro Miyazaki       12   4  6  2  15- 9  18 
 8.FC Gifu                   12   5  3  4  20-15  18  
 9.Nagano Parceiro           12   4  5  3  13-13  17
10.FC Imabari                12   5  2  5  10-12  17  
11.Azul Claro Numazu         12   5  1  6  14-15  16
12.Ehime FC                  12   4  4  4  12-14  16  [-]
13.SC Sagamihara             11   4  1  6  11-15  13  [-] 
14.Kamatamare Sanuki         12   3  2  7  11-17  11
15.Giravanz Kitakyushu       12   2  4  6  10-16  10  [-] 
16.Gainare Tottori           12   2  2  8  11-23   8
17.Vanraure Hachinohe        11   2  1  8   6-18   7
18.YSCC Yokohama             12   1  2  9   5-26   5

Top scorers: 

1.ARITA Koki (Kagoshima United)         7 
2.ARIMA Kotaro (Iwaki FC)               6 
  FUJIOKA Kosuke (FC Gifu)              6 
  OKADA Yuki (Tegevajaro Miyazaki)      6 
  TAKAHASHI Junya (Fukushima United)    6 
  YOKOYAMA Ayumu (Matsumoto Yamaga)     6 
7.IWABUCHI Hiroto (Iwaki FC)            5 
  OKUBO Yu (Gainare Tottori)            5 
  MATSUMOTO Kohei (Kamatamare Sanuki)   5 

Round 13 
[Jun 18] 
Fukushima United        -  FC Gifu
SC Sagamihara           -  Kamatamare Sanuki
Ehime FC                -  Matsumoto Yamaga
Kagoshima United        -  YSCC Yokohama
[Jun 19] 
Iwaki FC                -  Giravanz Kitakyushu
Gainare Tottori         -  Tegevajaro Miyazaki
Fujieda MYFC            -  FC Imabari
Nagano Parceiro         -  Vanraure Hachinohe
Kataller Toyama         -  Azul Claro Numazu

Round 14 
[Jun 25] 
YSCC Yokohama           -  Fujieda MYFC
Kataller Toyama         -  Nagano Parceiro
Gainare Tottori         -  SC Sagamihara
Ehime FC                -  Kagoshima United
[Jun 26] 
Vanraure Hachinohe      -  Fukushima United
Tegevajaro Miyazaki     -  FC Gifu
FC Imabari              -  Azul Claro Numazu
Matsumoto Yamaga        -  Iwaki FC
Giravanz Kitakyushu     -  Kamatamare Sanuki

Round 15 
[Jul 2] 
Azul Claro Numazu       -  Gainare Tottori
Iwaki FC                -  Tegevajaro Miyazaki
Fukushima United        -  Kataller Toyama
Fujieda MYFC            -  Ehime FC
SC Sagamihara           -  Nagano Parceiro
Giravanz Kitakyushu     -  Kagoshima United
Vanraure Hachinohe      -  Matsumoto Yamaga
[Jul 3] 
Kamatamare Sanuki       -  YSCC Yokohama
FC Gifu                 -  FC Imabari

Round 16 
[Jul 9] 
Azul Claro Numazu       -  Kamatamare Sanuki
YSCC Yokohama           -  Vanraure Hachinohe
SC Sagamihara           -  Fujieda MYFC
Matsumoto Yamaga        -  Kataller Toyama
Gainare Tottori         -  Giravanz Kitakyushu
Kagoshima United        -  Fukushima United
[Jul 10] 
Nagano Parceiro         -  FC Imabari
FC Gifu                 -  Iwaki FC
Ehime FC                -  Tegevajaro Miyazaki

Round 17 
[Jul 15] 
Kataller Toyama         -  Vanraure Hachinohe
[Jul 16] 
Iwaki FC                -  Azul Claro Numazu
Gainare Tottori         -  Nagano Parceiro
[Jul 17] 
Tegevajaro Miyazaki     -  Fujieda MYFC
FC Imabari              -  YSCC Yokohama
Matsumoto Yamaga        -  Fukushima United
Kamatamare Sanuki       -  Ehime FC
Giravanz Kitakyushu     -  FC Gifu
Kagoshima United        -  SC Sagamihara

Round 18 
[Jul 23] 
Azul Claro Numazu       -  FC Imabari
Iwaki FC                -  Matsumoto Yamaga
Fukushima United        -  Gainare Tottori
Fujieda MYFC            -  Giravanz Kitakyushu
SC Sagamihara           -  Ehime FC
Vanraure Hachinohe      -  Kagoshima United
FC Gifu                 -  Kamatamare Sanuki
[Jul 24] 
YSCC Yokohama           -  Kataller Toyama
Nagano Parceiro         -  Tegevajaro Miyazaki

Round 19 
[Jul 30] 
Fukushima United        -  FC Imabari
Fujieda MYFC            -  Kagoshima United
Kataller Toyama         -  Iwaki FC
Kamatamare Sanuki       -  Nagano Parceiro
Giravanz Kitakyushu     -  Azul Claro Numazu
Gainare Tottori         -  FC Gifu
[Jul 31] 
Tegevajaro Miyazaki     -  SC Sagamihara
Matsumoto Yamaga        -  Vanraure Hachinohe
Ehime FC                -  YSCC Yokohama

Round 20 
[Aug 13] 
Azul Claro Numazu       -  Fujieda MYFC
SC Sagamihara           -  Fukushima United
Kamatamare Sanuki       -  Tegevajaro Miyazaki
Vanraure Hachinohe      -  Iwaki FC
[Aug 14] 
FC Imabari              -  FC Gifu
YSCC Yokohama           -  Giravanz Kitakyushu
Nagano Parceiro         -  Kataller Toyama
Ehime FC                -  Gainare Tottori
Kagoshima United        -  Matsumoto Yamaga

Round 21 
[Aug 20] 
Iwaki FC                -  Fukushima United
SC Sagamihara           -  Kagoshima United
Kataller Toyama         -  Ehime FC
Vanraure Hachinohe      -  Nagano Parceiro
FC Gifu                 -  Fujieda MYFC
[Aug 21] 
Tegevajaro Miyazaki     -  Gainare Tottori
FC Imabari              -  Kamatamare Sanuki
YSCC Yokohama           -  Azul Claro Numazu
Giravanz Kitakyushu     -  Matsumoto Yamaga

Round 22 
[Aug 27] 
Fukushima United        -  Vanraure Hachinohe
Fujieda MYFC            -  Iwaki FC
Matsumoto Yamaga        -  Kamatamare Sanuki
Ehime FC                -  FC Gifu
Gainare Tottori         -  Kataller Toyama
[Aug 28] 
Tegevajaro Miyazaki     -  YSCC Yokohama
Nagano Parceiro         -  Giravanz Kitakyushu
Kagoshima United        -  FC Imabari
[tba] 
Azul Claro Numazu       -  SC Sagamihara

Round 23 
[Sep 3] 
Vanraure Hachinohe      -  Tegevajaro Miyazaki
Iwaki FC                -  Nagano Parceiro
SC Sagamihara           -  Gainare Tottori
Matsumoto Yamaga        -  Ehime FC
Kataller Toyama         -  Fukushima United
Azul Claro Numazu       -  Kagoshima United
FC Gifu                 -  YSCC Yokohama
[Sep 4] 
Kamatamare Sanuki       -  Fujieda MYFC
FC Imabari              -  Giravanz Kitakyushu

Round 24 
[Sep 10] 
Fukushima United        -  Matsumoto Yamaga
Kataller Toyama         -  Tegevajaro Miyazaki
Fujieda MYFC            -  Vanraure Hachinohe
FC Gifu                 -  Nagano Parceiro
Gainare Tottori         -  Azul Claro Numazu
Ehime FC                -  FC Imabari
[Sep 11] 
YSCC Yokohama           -  SC Sagamihara
Giravanz Kitakyushu     -  Iwaki FC
Kagoshima United        -  Kamatamare Sanuki

Round 25 
[Sep 17] 
Vanraure Hachinohe      -  FC Gifu
YSCC Yokohama           -  Kamatamare Sanuki
Azul Claro Numazu       -  Kataller Toyama
[Sep 18] 
Matsumoto Yamaga        -  Gainare Tottori
Nagano Parceiro         -  Fukushima United
Fujieda MYFC            -  SC Sagamihara
FC Imabari              -  Iwaki FC
Tegevajaro Miyazaki     -  Ehime FC
Kagoshima United        -  Giravanz Kitakyushu

Round 26 
[Sep 24] 
Gainare Tottori         -  Kagoshima United
Ehime FC                -  Fujieda MYFC
[Sep 25] 
Fukushima United        -  Giravanz Kitakyushu
Iwaki FC                -  FC Gifu
SC Sagamihara           -  Vanraure Hachinohe
Matsumoto Yamaga        -  YSCC Yokohama
Nagano Parceiro         -  Azul Claro Numazu
Kamatamare Sanuki       -  Kataller Toyama
Tegevajaro Miyazaki     -  FC Imabari

Round 27 
[Oct 1] 
Fujieda MYFC            -  YSCC Yokohama
[Oct 2] 
Vanraure Hachinohe      -  Ehime FC
Iwaki FC                -  Kamatamare Sanuki
Kataller Toyama         -  SC Sagamihara
Azul Claro Numazu       -  Matsumoto Yamaga
FC Gifu                 -  Fukushima United
FC Imabari              -  Gainare Tottori
Giravanz Kitakyushu     -  Tegevajaro Miyazaki
[tba] 
Kagoshima United        -  Nagano Parceiro

Round 28 
[Oct 8] 
YSCC Yokohama           -  Kagoshima United
SC Sagamihara           -  FC Imabari
Ehime FC                -  Nagano Parceiro
[Oct 9] 
Fujieda MYFC            -  Matsumoto Yamaga
FC Gifu                 -  Kataller Toyama
Gainare Tottori         -  Iwaki FC
Kamatamare Sanuki       -  Azul Claro Numazu
Giravanz Kitakyushu     -  Vanraure Hachinohe
Tegevajaro Miyazaki     -  Fukushima United

Round 29 
[Oct 15] 
YSCC Yokohama           -  FC Imabari
Matsumoto Yamaga        -  FC Gifu
[Oct 16] 
Fukushima United        -  Kamatamare Sanuki
Nagano Parceiro         -  SC Sagamihara
Kataller Toyama         -  Fujieda MYFC
Azul Claro Numazu       -  Iwaki FC
Gainare Tottori         -  Vanraure Hachinohe
Ehime FC                -  Giravanz Kitakyushu
Kagoshima United        -  Tegevajaro Miyazaki

Round 30 
[Oct 22] 
Fujieda MYFC            -  Tegevajaro Miyazaki
[Oct 23] 
Vanraure Hachinohe      -  Kataller Toyama
Iwaki FC                -  Ehime FC
Nagano Parceiro         -  YSCC Yokohama
FC Gifu                 -  Azul Claro Numazu
Kamatamare Sanuki       -  SC Sagamihara
FC Imabari              -  Matsumoto Yamaga
Giravanz Kitakyushu     -  Gainare Tottori
[tba] 
Fukushima United        -  Kagoshima United

Round 31 
[Oct 29] 
YSCC Yokohama           -  Fukushima United
[Oct 30] 
SC Sagamihara           -  FC Gifu
Matsumoto Yamaga        -  Nagano Parceiro
Kataller Toyama         -  FC Imabari
Azul Claro Numazu       -  Vanraure Hachinohe
Gainare Tottori         -  Fujieda MYFC
Kamatamare Sanuki       -  Giravanz Kitakyushu
Tegevajaro Miyazaki     -  Iwaki FC
Kagoshima United        -  Ehime FC

Round 32 [Nov 6] 
Vanraure Hachinohe      -  YSCC Yokohama
Fukushima United        -  Azul Claro Numazu
Iwaki FC                -  Kagoshima United
Nagano Parceiro         -  Gainare Tottori
Kataller Toyama         -  Matsumoto Yamaga
FC Gifu                 -  Tegevajaro Miyazaki
Ehime FC                -  Kamatamare Sanuki
FC Imabari              -  Fujieda MYFC
Giravanz Kitakyushu     -  SC Sagamihara

Round 33 
[Nov 12] 
YSCC Yokohama           -  Gainare Tottori
Ehime FC                -  Azul Claro Numazu
[Nov 13] 
SC Sagamihara           -  Iwaki FC
Fujieda MYFC            -  Fukushima United
Kamatamare Sanuki       -  Vanraure Hachinohe
FC Imabari              -  Nagano Parceiro
Giravanz Kitakyushu     -  Kataller Toyama
Tegevajaro Miyazaki     -  Matsumoto Yamaga
Kagoshima United        -  FC Gifu

Round 34 [Nov 20] 
Vanraure Hachinohe      -  FC Imabari
Fukushima United        -  Ehime FC
Iwaki FC                -  YSCC Yokohama
Matsumoto Yamaga        -  SC Sagamihara
Nagano Parceiro         -  Fujieda MYFC
Kataller Toyama         -  Kagoshima United
Azul Claro Numazu       -  Tegevajaro Miyazaki
FC Gifu                 -  Giravanz Kitakyushu
Gainare Tottori         -  Kamatamare Sanuki


JFL

Promotion to J3 League: 
To qualify for promotion, a club must have a J.League Associate Membership [#], 
and finish both in Top-4 of the JFL, and either 1st or 2nd among the promotion-eligible clubs.

Table:

 1.Tokyo Musashino United   11   6  2  3  14- 6  20
 2.Maruyasu Okazaki         10   6  2  2  12- 6  20
 3.Honda FC                 11   5  4  2  14- 7  19
 4.Veertien Mie             11   5  3  3  20-13  18  [#]
---------------------------------------------------
 5.Honda Lock               11   5  2  4  19- 9  17 
 6.ReinMeer Aomori          11   5  2  4  13-10  17  [#] 
 7.FC Osaka                 11   4  5  2  17-15  17  [#] 
 8.Nara Club                11   4  5  2  11-10  17  [#] 
 9.Verspah Oita             11   5  2  4  13-13  17  [#]
10.Kochi United             11   3  4  4   8-10  13
11.Suzuka PointGetters      10   4  1  5  12-18  13  [#]
12.MIO Biwako Shiga         11   4  1  6   9-20  13  
13.Tiamo Hirakata           11   3  3  5  18-18  12  
14.Sony Sendai              10   2  3  5   8-15   9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
15.Kagura Shimane           11   2  2  7   5-14   8
16.Criacao Shinjuku         10   2  1  7  11-20   7  [#] [+] 

Note: Matsue City FC changed name to FC Kagura Shimane.

Round 1 
[Mar 13] 
Honda FC                2-0  Tiamo Hirakata                   920 
  [Ryusei Kusakari 56, Reon Kodama 82] 
Verspah Oita            1-0  Sony Sendai                    1,326 
  [Makoto Nakamura 69] 
Suzuka PointGetters     2-0  ReinMeer Aomori                4,620 
  [Kaito Miyake 71, Taku Kikushima 90+]  
FC Osaka                3-1  Criacao Shinjuku                 972 
  [Luiz Fernando 45, Takahiro Kitsui 78, Shosei Kozuki 89 – 
   Koya Takahashi 27] 
Veertien Mie            3-1  Honda Lock                     2,677 
  [Masafumi Terada 19, Kenshiro Tanioku 28, Tetsuya Kanno 54 – 
   Ken Takahashi 76] 
MIO Biwako Shiga        0-1  Nara Club                      1,051 
  [Masahiro Kaneko 35] 
Kochi United            1-1  Musashino United                 957 
  [Koji Nishimura 59 – Koki Taguchi 21] 
[May 4] 
Kagura Shimane          0-0  Maruyasu Okazaki                 414 

Round 2 
[Mar 19] 
Sony Sendai             0-3  Veertien Mie                     205 
  [Tetsuya Kanno 38, Reiji Morinushi 79, Shota Tamura 87 pen] 
Nara Club               0-0  Honda FC                         907 
Criacao Shinjuku        0-1  Kagura Shimane                 2,603 
  [Tomoya Takahata 49] 
[Mar 20] 
MIO Biwako Shiga        1-2  ReinMeer Aomori                  224 
  [Cho Hyeong-In 71 – Takumi Tsukui 81 pen, Nobuhisa Urata 90+] 
Maruyasu Okazaki        4-2  Suzuka PointGetters            1,420 
  [Yuki Mizutani 11, Tatsuma Sakai 17, 42, 58 – 
   Jukiya Fujishima 56, Kaito Miyake 78] 
Musashino United        3-1  FC Osaka                         656 
  [Koji Ishihara 15, Kosuke Sawano 71 pen, Ryang Hyon-Ju 82 – 
   Luiz Fernando 50] 
Honda Lock              0-1  Kochi United                     212 
  [Yuta Nishimura 59] 
[Mar 21] 
Tiamo Hirakata          3-0  Verspah Oita                     730 
  [Takaya Yakushinji 1, Basil Emeka 38, Himan Morimoto 77] 

Round 3 
[Mar 26] 
FC Osaka                0-0  Honda Lock                       343 
[Mar 27] 
Verspah Oita            1-1  Honda FC                       1,051 
  [Makoto Nakamura 29 – Yuya Suzuki 78] 
Kagura Shimane          0-2  Musashino United                 471 
  [Koji Ishihara 59, Ryang Hyon-Ju 80] 
Nara Club               0-0  ReinMeer Aomori                  743 
Veertien Mie            2-1  Tiamo Hirakata                 1,422 
  [Aoto Tamiya 8, Shogo Otake 89 pen – Ryusei Ito 37] 
MIO Biwako Shiga        0-3  Maruyasu Okazaki                 253 
  [Yuhi Hayashi 3, 58, Yuki Mizutani 81] 
Kochi United            0-0  Sony Sendai                      921 
[Jun 15] 
Suzuka PointGetters     -  Criacao Shinjuku 

Round 4 
[Apr 2] 
Honda FC                2-1  Veertien Mie                     559 
  [Kazuki Matsumoto 32, Hayato Kawabata 87 – Shota Tamura 21] 
[Apr 3] 
Verspah Oita            2-3  Nara Club                        522 
  [Rui Tone 16, 81 – Shunsuke Mori 9, Hayato Asakawa 52, 
   Sachio Hamada 87] 
Sony Sendai             0-2  FC Osaka                         253 
  [Yusuke Imamura 78, Efrain Rintaro 86 pen] 
Tiamo Hirakata          1-1  Kochi United                     360 
  [Yuki Ogaki 33 – Kakeru Higuchi 20] 
Maruyasu Okazaki        1-0  ReinMeer Aomori                  748 
  [Yuki Mizutani 12] 
Musashino United        0-1  Suzuka PointGetters            2,006 
  [Mark Ajay Kurita 71] 
Honda Lock              5-1  Kagura Shimane                    92 
  [Tomoki Hino 12, 16, 21, 32, Arashi Tamashiro 51 – 
   Masaya Yuma 59 pen] 
Criacao Shinjuku        0-1  MIO Biwako Shiga                 263 
  [Cho Hyeong-In 13] 

Round 5 
[Apr 9] 
FC Osaka                3-3  Tiamo Hirakata                 1,142 
  [Luiz Fernando 36 pen, 52, Yusuke Imamura 59 – Yuki Ogaki 49, 
   Himan Morimoto 80, 90+] 
Nara Club               0-1  Maruyasu Okazaki                 876 
  [Tatsuma Sakai 80] 
MIO Biwako Shiga        0-1  Musashino United                 149 
  [Ryang Hyon-Ju 37] 
[Apr 10] 
Suzuka PointGetters     0-0  Honda Lock                     1,420 
Kagura Shimane          0-2  Sony Sendai                      297 
  [Yuta Akimoto 51, Kento Hirata 69] 
Veertien Mie            0-1  Verspah Oita                   1,264 
  [Hiroki Maeda 78] 
Kochi United            0-2  Honda FC                         903 
  [Kazuki Matsumoto 78, Yuya Tomita 87] 
[May 5] 
ReinMeer Aomori         2-0  Criacao Shinjuku                 770 
  [Nobuhisa Urata 35, Hibiki Wada 74] 

Round 6 
[Apr 16] 
Honda FC                1-2  FC Osaka                         449 
  [Hayato Kawabata 71 – Efrain Rintaro 82, Shosei Kozuki 90] 
Verspah Oita            0-1  Kochi United                     452 
  [Koji Nishimura 67]  
Musashino United        0-1  ReinMeer Aomori                  645 
  [Yoshitaka Aoki 45]  
Criacao Shinjuku        0-1  Maruyasu Okazaki                 424 
  [Masaki Sakamoto 40]  
Tiamo Hirakata          1-0  Kagura Shimane                   366 
  [Takaya Yakushinji 47]  
[Apr 17] 
Sony Sendai             2-1  Suzuka PointGetters            1,486 
  [Taiga Sasaki 75, Takumi Matsumoto 78 – Takahiro Nakazato 62] 
Veertien Mie            3-3  Nara Club                      1,198 
  [Shogo Otake 73, Naoki Ikeda 80, Hiroki Terashita 90+ - 
   Rin Morita 19, Masahiro Kaneko 57, Kohei Teramura 78] 
[May 11] 
Honda Lock              6-0  MIO Biwako Shiga                  39 
  [Ken Takahashi 9, Kodai Nagayoshi 13, Yuiku Fujiyama 18, 45, 
   Kairi Harayama 84, Mizuki Owaki 90+] 

Round 7 
[May 1] 
Suzuka PointGetters     3-2  Tiamo Hirakata                 1,351 
  [Koji Hashimoto 42, Kaito Miyake 56, 78 – Kei Ikoma 3, 
   Yuki Ogaki 30] 
Kagura Shimane          0-0  Honda FC                         506 
FC Osaka                1-1  Verspah Oita                   1,011 
  [Takahiro Kitsui 23 – Hiroki Maeda 87] 
ReinMeer Aomori         1-2  Honda Lock                       408 
  [Kaito Hirata 74 – Tomoki Hino 68, Kairi Harayama 85] 
Nara Club               2-2  Criacao Shinjuku                 835 
  [So Kataoka 65, Sotaro Yamamoto 87 – Jotaro Chiba 32, 
   Yuki Ikeya 56] 
MIO Biwako Shiga        1-1  Sony Sendai                      140 
  [Tatsuro Yamauchi 38 – Takumi Matsumoto 3] 
Maruyasu Okazaki        1-0  Musashino United                 466 
  [Masayuki Tokutake 90+] 
[May 11] 
Kochi United            1-1  Veertien Mie                     150 
  [Kaima Akahoshi 82 - ? (K) 90+ og] 

Round 8 
[May 14] 
Musashino United        3-0  Criacao Shinjuku                 649 
  [Kosuke Sawano 28, Daiki Kawato 57, Koji Ishihara 80] 
Honda Lock              2-0  Maruyasu Okazaki                 137 
  [Tomoki Kihashi 36, Yamato Tanaka 77] 
[May 15] 
Suzuka PointGetters     1-4  Honda FC                       2,641 
  [Koji Hashimoto 10 – Yuya Tomita 16, 18, Yuta Hachinohe 55, 
   Yuki Okazaki 59]  
Verspah Oita            1-0  Kagura Shimane                   530 
  [Makoto Nakamura 84] 
Sony Sendai             0-3  ReinMeer Aomori                  226 
  [Hibiki Wada 32, ? (S) 82 og, Taiki Yukutake 85] 
Tiamo Hirakata          4-1  MIO Biwako Shiga                 768 
  [Himan Morimoto 25, 77, Raisei Shimazu 51, Kazuya Miyagi 90+ - 
   Reo Takeshita 36] 
Kochi United            0-1  Nara Club                        919 
  [Hayato Asakawa 32] 
[May 21] 
Veertien Mie            1-1  FC Osaka                         594 
  [Naoki Ikeda 66 – Rikuto Kubo 45] 

Round 9 
[May 28] 
Suzuka PointGetters     0-2  Verspah Oita                   2,237 
  [Hiroki Maeda 13 pen, Rui Tone 90] 
Kagura Shimane          0-1  Veertien Mie                     350 
  [Tetsuya Kanno 35] 
FC Osaka                3-2  Kochi United                     658 
  [Ranjiro Machida 61, Yusuke Imamura 63, Shosei Kozuki 90+ - 
   Daisuke Okada 58, Kaima Akahoshi 68] 
Criacao Shinjuku        1-3  Honda Lock                       914 
  [Yuki Ikeya 60 pen – Tomoki Kihashi 15, Yusuke Hasegawa 47, 
   Tatsuya Sugita 55] 
[May 29] 
ReinMeer Aomori         2-1  Tiamo Hirakata                   442 
  [Jin Hiratsuka 10, Hayate Nagakura 45 – Yuki Ogaki 33] 
Nara Club               0-2  Musashino United               1,647 
  [Shun Torii 54, Tatsuya Kamikaseda 83] 
MIO Biwako Shiga        1-0  Honda FC                         139 
  [Shun Akiyama 34] 
[ppd] 
Maruyasu Okazaki        -  Sony Sendai 

Round 10 
[Jun 4] 
Sony Sendai             2-3  Criacao Shinjuku                 209 
  [Yuta Uchino 33, 55 – Junya Osaki 1, Yu Yonehara 32, 
   Jotaro Chiba 90+] 
FC Osaka                0-0  Nara Club                      1,117 
Tiamo Hirakata          0-0  Maruyasu Okazaki                 347 
[Jun 5] 
Honda FC                0-0  ReinMeer Aomori                  765 
Verspah Oita            1-2  MIO Biwako Shiga                 702 
  [Hiroki Maeda 37 – Takumi Murakami 26, Keita Takami 42] 
Veertien Mie            4-1  Suzuka PointGetters            4,710 
  [Kim Song-Sun 34, Aoto Tamiya 77, Shogo Otake 82, 87 – 
   Kaito Miyake 60] 
Kochi United            1-0  Kagura Shimane                   435 
  [Kaima Akahoshi 11] 
Honda Lock              0-1  Musashino United                  93 
  [Ryang Hyon-Ju 58] 

Round 11 
[Jun 11] 
Musashino United        1-1  Sony Sendai                      600 
  [Koki Taguchi 35 – Yuta Uchino 84] 
[Jun 12] 
Suzuka PointGetters     1-0  Kochi United                   1,317 
  [Junki Endo 88] 
Kagura Shimane          3-1  FC Osaka                         340 
  [Keisuke Hotta 45, Kenta Kawanaka 49, Koya Tanio 78 – 
   Tomoyuki Iwamoto 64] 
ReinMeer Aomori         2-3  Verspah Oita                     294 
  [Jin Hiratsuka 29, Jumpei Obata 70 – Kazuho Yamasaki 18, 
   Hiroki Maeda 76, Makoto Nakamura 78] 
Maruyasu Okazaki        1-2  Honda FC                         610 
  [Jin Shioya 28 – Yuya Suzuki 31, Yuya Tomita 42] 
Criacao Shinjuku        4-2  Tiamo Hirakata                   520 
  [Hwang Song-Su 23, Yuki Ikeya 37, Naoto Sawai 41, ? (T) 74 og – 
   Himan Morimoto 82, 87] 
MIO Biwako Shiga        2-1  Veertien Mie                     306 
  [Keita Saito 77, Daiji Oguchi 90+ - Shun Nogaito 58] 
[Jun 13] 
Nara Club               1-0  Honda FC                       2,011 
  [So Kataoka 11] 

Table:

 1.Tokyo Musashino United   11   6  2  3  14- 6  20
 2.Maruyasu Okazaki         10   6  2  2  12- 6  20
 3.Honda FC                 11   5  4  2  14- 7  19
 4.Veertien Mie             11   5  3  3  20-13  18  [#]
---------------------------------------------------
 5.Honda Lock               11   5  2  4  19- 9  17 
 6.ReinMeer Aomori          11   5  2  4  13-10  17  [#] 
 7.FC Osaka                 11   4  5  2  17-15  17  [#] 
 8.Nara Club                11   4  5  2  11-10  17  [#] 
 9.Verspah Oita             11   5  2  4  13-13  17  [#]
10.Kochi United             11   3  4  4   8-10  13
11.Suzuka PointGetters      10   4  1  5  12-18  13  [#]
12.MIO Biwako Shiga         11   4  1  6   9-20  13  
13.Tiamo Hirakata           11   3  3  5  18-18  12  
14.Sony Sendai              10   2  3  5   8-15   9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
15.Kagura Shimane           11   2  2  7   5-14   8
16.Criacao Shinjuku         10   2  1  7  11-20   7  [#] [+] 

Top scorers: 

1.MORIMOTO Himan (Tiamo Hirakata)       7 
2.HINO Tomoki (Honda Lock)              5 
  MAEDA Hiroki (Verspah Oita)           5 
  MIYAKE Kaito (Suzuka PointGetters)    5 
5.LUIZ FERNANDO Nascimento (FC Osaka)   4  [Brazil] 
  NAKAMURA Makoto (Verspah Oita)        4 
  OGAKI Yuki (Tiamo Hirakata)           4 
  OTAKE Shogo (Veertien Mie)            4 
  RYANG Hyon-Ju (Musashino United)      4  [North Korea] 
  SAKAI Tatsuma (Maruyasu Okazaki)      4 
  TOMITA Yuya (Honda FC)                4 

Round 12 
[Jun 18] 
Honda FC                -  Criacao Shinjuku 
Sony Sendai             -  Honda Lock 
Tiamo Hirakata          -  Musashino United 
[Jun 19] 
Verspah Oita            -  Maruyasu Okazaki 
Kagura Shimane          -  Nara Club 
FC Osaka                -  Suzuka PointGetters 
Veertien Mie            -  ReinMeer Aomori 
Kochi United            -  MIO Biwako Shiga 

Round 13 
[Jun 25] 
ReinMeer Aomori         -  Kochi United 
Honda Lock              -  Tiamo Hirakata 
Musashino United        -  Honda FC 
[Jun 26] 
MIO Biwako Shiga        -  FC Osaka 
Maruyasu Okazaki        -  Veertien Mie 
Suzuka PointGetters     -  Kagura Shimane 
Nara Club               -  Sony Sendai 
Criacao Shinjuku        -  Verspah Oita 

Round 14 
[Jul 2] 
Verspah Oita            -  Musashino United 
FC Osaka                -  ReinMeer Aomori 
Tiamo Hirakata          -  Sony Sendai 
Suzuka PointGetters     -  Nara Club 
Honda FC                -  Honda Lock 
[Jul 3] 
Kagura Shimane          -  MIO Biwako Shiga 
Veertien Mie            -  Criacao Shinjuku 
Kochi United            -  Maruyasu Okazaki 

Round 15 
[Jul 9] 
Sony Sendai             -  Honda FC 
Honda Lock              -  Verspah Oita 
Criacao Shinjuku        -  Kochi United 
[Jul 10] 
MIO Biwako Shiga        -  Suzuka PointGetters 
ReinMeer Aomori         -  Kagura Shimane 
Nara Club               -  Tiamo Hirakata 
Maruyasu Okazaki        -  FC Osaka 
Musashino United        -  Veertien Mie 

Round 16 
[Jul 16] 
Honda Lock              -  Veertien Mie 
Nara Club               -  MIO Biwako Shiga 
Musashino United        -  Kochi United 
[Jul 17] 
Tiamo Hirakata          -  Honda FC 
Sony Sendai             -  Verspah Oita 
Criacao Shinjuku        -  FC Osaka 
[tba] 
ReinMeer Aomori         -  Suzuka PointGetters 
Maruyasu Okazaki        -  Kagura Shimane 

Round 17 
[Jul 23] 
Verspah Oita            -  Tiamo Hirakata 
Honda FC                -  Nara Club 
[Jul 24] 
FC Osaka                -  Musashino United 
Kagura Shimane          -  Criacao Shinjuku 
Veertien Mie            -  Sony Sendai 
Suzuka PointGetters     -  Maruyasu Okazaki 
[tba] 
ReinMeer Aomori         -  MIO Biwako Shiga 
Kochi United            -  Honda Lock 

Round 18 
[Jul 30] 
Honda FC                -  Suzuka PointGetters 
[Jul 31] 
FC Osaka                -  Veertien Mie 
Kagura Shimane          -  Verspah Oita 
Nara Club               -  Kochi United 
MIO Biwako Shiga        -  Tiamo Hirakata 
Maruyasu Okazaki        -  Honda Lock 
Criacao Shinjuku        -  Musashino United 
[tba] 
ReinMeer Aomori         -  Sony Sendai 

Round 19 
[Aug 27] 
Sony Sendai             -  Maruyasu Okazaki 
Honda Lock              -  Criacao Shinjuku 
Honda FC                -  MIO Biwako Shiga 
[Aug 28] 
Verspah Oita            -  Suzuka PointGetters 
Tiamo Hirakata          -  ReinMeer Aomori 
Veertien Mie            -  Kagura Shimane 
Kochi United            -  FC Osaka 
Musashino United        -  Nara Club 

Round 20 
[Sep 3] 
ReinMeer Aomori         -  Honda FC 
Nara Club               -  FC Osaka 
Musashino United        -  Honda Lock 
[Sep 4] 
MIO Biwako Shiga        -  Verspah Oita 
Suzuka PointGetters     -  Veertien Mie 
Kagura Shimane          -  Kochi United 
Maruyasu Okazaki        -  Tiamo Hirakata 
Criacao Shinjuku        -  Sony Sendai 

Round 21 
[Sep 10] 
Honda Lock              -  Nara Club 
[Sep 11] 
Verspah Oita            -  ReinMeer Aomori 
Kochi United            -  Suzuka PointGetters 
FC Osaka                -  Kagura Shimane 
Tiamo Hirakata          -  Criacao Shinjuku 
Sony Sendai             -  Musashino United 
Veertien Mie            -  MIO Biwako Shiga 
Honda FC                -  Maruyasu Okazaki 

Round 22 
[Sep 17] 
Sony Sendai             -  Kagura Shimane 
Maruyasu Okazaki        -  Nara Club 
Honda Lock              -  Suzuka PointGetters 
Honda FC                -  Kochi United 
[Sep 18] 
Verspah Oita            -  Veertien Mie 
Tiamo Hirakata          -  FC Osaka 
Criacao Shinjuku        -  ReinMeer Aomori 
[Sep 19] 
Musashino United        -  MIO Biwako Shiga 

Round 23 
[Sep 23] 
Kochi United            -  Tiamo Hirakata 
[Sep 24] 
Nara Club               -  Verspah Oita 
FC Osaka                -  Sony Sendai 
[Sep 25] 
Kagura Shimane          -  Honda Lock 
ReinMeer Aomori         -  Maruyasu Okazaki 
Veertien Mie            -  Honda FC 
MIO Biwako Shiga        -  Criacao Shinjuku 
[tba] 
Suzuka PointGetters     -  Musashino United 

Round 24 
[Oct 8] 
Musashino United        -  Kagura Shimane 
Honda Lock              -  FC Osaka 
Tiamo Hirakata          -  Veertien Mie 
[Oct 9] 
Honda FC                -  Verspah Oita 
Sony Sendai             -  Kochi United 
ReinMeer Aomori         -  Nara Club 
Criacao Shinjuku        -  Suzuka PointGetters 
[tba] 
Maruyasu Okazaki        -  MIO Biwako Shiga 

Round 25 
[Oct 15] 
Honda FC                -  Sony Sendai 
[Oct 16] 
Verspah Oita            -  Honda Lock 
Kagura Shimane          -  ReinMeer Aomori 
FC Osaka                -  Maruyasu Okazaki 
Tiamo Hirakata          -  Nara Club 
Veertien Mie            -  Musashino United 
Kochi United            -  Criacao Shinjuku 
[tba] 
Suzuka PointGetters     -  MIO Biwako Shiga 

Round 26 
[Oct 22] 
Sony Sendai             -  Tiamo Hirakata 
MIO Biwako Shiga        -  Kagura Shimane 
[Oct 23] 
ReinMeer Aomori         -  FC Osaka 
Nara Club               -  Suzuka PointGetters 
Maruyasu Okazaki        -  Kochi United 
Honda Lock              -  Honda FC 
[tba] 
Musashino United        -  Verspah Oita 
Criacao Shinjuku        -  Veertien Mie 

Round 27 
[Oct 29] 
Honda FC                -  Kagura Shimane 
Musashino United        -  Maruyasu Okazaki 
[Oct 30] 
Sony Sendai             -  MIO Biwako Shiga 
Tiamo Hirakata          -  Suzuka PointGetters 
Veertien Mie            -  Kochi United 
Honda Lock              -  ReinMeer Aomori 
[tba] 
Verspah Oita            -  FC Osaka 
Criacao Shinjuku        -  Nara Club 

Round 28 
[Nov 5] 
FC Osaka                -  Honda FC 
Nara Club               -  Veertien Mie 
MIO Biwako Shiga        -  Honda Lock 
[Nov 6] 
Kagura Shimane          -  Tiamo Hirakata 
Maruyasu Okazaki        -  Criacao Shinjuku 
Kochi United            -  Verspah Oita 
ReinMeer Aomori         -  Musashino United 
[tba] 
Suzuka PointGetters     -  Sony Sendai 

Round 29 
[Nov 12] 
Suzuka PointGetters     -  FC Osaka 
MIO Biwako Shiga        -  Kochi United 
[Nov 13] 
ReinMeer Aomori         -  Veertien Mie 
Nara Club               -  Kagura Shimane 
Maruyasu Okazaki        -  Verspah Oita 
Musashino United        -  Tiamo Hirakata 
Honda Lock              -  Sony Sendai 
[tba] 
Criacao Shinjuku        -  Honda FC 

Round 30 [Nov 20] 
Honda FC                -  Musashino United 
Verspah Oita            -  Criacao Shinjuku 
Kagura Shimane          -  Suzuka PointGetters 
Sony Sendai             -  Nara Club 
FC Osaka                -  MIO Biwako Shiga 
Tiamo Hirakata          -  Honda Lock 
Veertien Mie            -  Maruyasu Okazaki 
Kochi United            -  ReinMeer Aomori 


2021.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Andrei Balitskiy for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Andrei Balitskiy (andrei-balitsky@yandex.ru)
Last updated: 30 Jun 2022

(C) Copyright Andrei Balitskiy and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.