Kenya 2010


Kenya Premier League
Nationwide League
Nationwide League Division 2

Kenya Premier League 2010

Final Table:

 1.Ulinzi Stars (Nakuru)             30 16 11  3  37-16  59  Champions
 2.Gor Mahia (Nairobi)               30 15 11  4  33-15  56
 3.Tusker FC (Nairobi)               30 14 11  5  35-19  53
 4.Sofapaka (Nairobi)                30 11 14  5  39-23  47
 5.SoNy Sugar (Awendo)               30 11  8 11  26-26  41
 6.Mathare United (Nairobi)          30  7 18  5  31-28  39
 7.Karuturi Sports (Naivasha)        30  9 11 10  22-24  38  [*]
 8.Western Stima (Kakamega)          30  9 11 10  28-31  38
 9.Chemelil Sugar (Nyando)           30  7 13 10  22-26  34
10.Thika United (Thika)              30  8 10 12  23-30  34
11.Nairobi City Stars (Nairobi)      30  7 13 10  25-34  34
12.AFC Leopards (Nairobi)            30  8 10 12  29-41  34
13.Posta Rangers (Nairobi)           30  7 12 11  28-37  33
14.Kenya Commercial Bank (Nairobi)   30  9  6 15  29-40  33
-----------------------------------------------------------
15.Red Berets (Nakuru)               30  7 10 13  27-32  31  Relegated
16.Mahakama (Nairobi)                30  5 11 14  21-33  26  Relegated

[*] Sher Karuturi were renamed Karuturi Sports shortly before or
    just after the start of the season

Round 1
[Feb 20]
Mahakama             1-1 SonySugar
Posta Rangers        1-4 Tusker
  [Edward Kauka 44; Ali Abondo 38, Noah Abich 65pen, Joseph Emeka 70, 75]
Karuturi Sports      0-2 Sofapaka
  [John Baraza (2)]
Gor Mahia            0-0 Western Stima
[Feb 21]
Nairobi City Stars   2-2 Mathare United
  [Arthur Museve 11pen, David Gateri 72;  Lloyd Wahome 69,
   James Omondi 83]
AFC Leopards         0-2 KCB
  [Daniel Waweru 79pen, Jacob Omuse 80]
Chemelil Sugar       0-1 Ulinzi Stars
  [Chester Okoyo 20]
Red Berets           abd Thika United         [abandoned at 1-1 due to rain]
[Mar 10]
Red Berets           awd Thika United         [awarded 2-0, Thika United dns]

Round 2
[Feb 27]
Western Stima        1-0 Posta Rangers
  [Omar Ramadhan Balala 45]
Ulinzi Stars         1-0 Gor Mahia
  [Stephen Waruru 55]
Thika United         0-1 Karuturi Sports
  [Geoffrey Chore 74]
Mathare United       1-1 Chemelil Sugar
  [Kevin Kimani 60; Anthony Opondo 59]
[Feb 28]
KCB                  1-0 Mahakama 
  [Oscar Livondo 50]
Tusker               3-1 Red Berets
  [Noah Abich 3pen, Nathan Mutenza 29, Victor Ali Abondo 79;
   Joseph Asudza (pen) 2-1]
SonySugar            0-0 Nairobi City Stars
[Mar 10]
Sofapaka             0-1 AFC Leopards

Round 3
[Mar 3]
Gor Mahia            0-0 Mathare United
[Mar 6]
KCB                  2-1 Sofapaka
  [Ezekiel Odera 86, Geoffrey Maina 87; Anthony Kimani 54]
Posta Rangers        0-0 Ulinzi Stars
Chemelil Sugar       0-1 SonySugar
  [Chamberi Marwa 45]
Red Berets           1-2 Western Stima
   [Joseph Asuza 59; Brian Masiolo, Wesley Kemboi]
[Mar 7]
Karuturi Sports      2-1 Tusker
  [Jacob Omondi 30, Allan Otindo 78; Jockins Atudo 43]
Mahakama             0-0 Nairobi City Stars
AFC Leopards         1-0 Thika United
  [Demonde Selenge 38]

Round 4
[Mar 13]
Western Stima        1-1 Karuturi Sports
  [Brian Masiolo 80; Allan Otindo 40]
Nairobi City Stars   2-1 Chemelil Sugar
  [David Gateri 45, Fred Okello 2-1; David Oriki 39]
SonySugar            1-1 Gor Mahia
  [Fred Onyango 71; Francis Ocholla 50]
[Mar 14]
Mathare United       2-1 Posta Rangers
  [Andrew Tololwa 1, Titus Mulama 81; Aggrey Ongoli 79]
Thika United         1-0 KCB
  [Haji Mwachoki 46]
Sofapaka             1-1 Mahakama
  [Abbas Akinyemi 75; Roy Syamba 3]
Ulinzi Stars         1-0 Red Berets
  [Evans Amwoka 82]
[Mar 17]
Tusker               0-0 AFC Leopards

Round 5
[Mar 19]
Gor Mahia            1-0 Nairobi City Stars   [closed doors]
  [Julius Owino 60pen]
[Mar 20]
Posta Rangers        2-1 SonySugar
  [Fred Onyango 1-1, Edward Kauka 58pen; Roy Waswa Syamba 11]
Sofapaka             3-0 Thika United
  [Abbas Akinyemi 29, 65, Patrick Kagogo 75]
Red Berets           1-1 Mathare United
  [John Muiru 64; Joseph Nyagah 34]
[Mar 21]
Mahakama             1-1 Chemelil Sugar
  [Charles Odette 36; Joses Kizito 51]
Karuturi Sports      0-0 Ulinzi Stars
KCB                  0-1 Tusker
  [Jockins Atudo 26]
[Mar 22]
AFC Leopards         1-1 Western Stima        [closed doors]
  [Samuel Mwangi 70pen; Mark Sirengo 64]

Round 6
[Mar 27]
SonySugar            1-0 Red Berets
  [Seif Puzzo]
Western Stima        2-2 KCB
  [Fred Shimonyo 5, Brian Masiolo 68; Oscar Livondo 15,
   Robert Kwaye 20og]
Tusker               0-1 Sofapaka
  [Bob Mugalia 65]
[Mar 28]
Thika United         1-0 Mahakama
  [Kepha Aswani 80]
Ulinzi Stars         2-0 AFC Leopards
  [Tom Ogweno 43, James Mulinge Ndeto 85pen]
Nairobi City Stars   1-1 Posta Rangers
  [Francis Thairu 78; Charles Melubo 85]
Mathare United       0-0 Karuturi Sports
Chemelil Sugar       3-0 Gor Mahia
  [Milton Odero 35, 47, Tony Opondo 87]

Round 7
[Apr 3]
Posta Rangers        1-1 Chemelil Sugar
Mahakama             1-3 Gor Mahia
Karuturi Sports      0-0 SonySugar
[Apr 4]
Red Berets           0-1 Nairobi City Stars
Thika United         1-3 Tusker
Sofapaka             4-2 Western Stima
KCB                  0-4 Ulinzi Stars
[Apr 7]
AFC Leopards         1-1 Mathare United

Round 8
[Apr 10]
Gor Mahia            1-0 Posta Rangers
Tusker               1-0 Mahakama
[Apr 11]
Nairobi City Stars   1-1 Karuturi Sports
Chemelil Sugar       2-1 Red Berets
SonySugar            2-0 AFC Leopards
Ulinzi Stars         1-1 Sofapaka
Mathare United       3-1 KCB
Western Stima        2-2 Thika United

Round 9
[Apr 17]
Karuturi Sports      1-0 Chemelil Sugar
Red Berets           1-1 Gor Mahia
Mahakama             0-1 Posta Rangers
Tusker               2-0 Western Stima
[Apr 18]
AFC Leopards         1-1 Nairobi City Stars
KCB                  1-0 SonySugar
Thika United         1-1 Ulinzi Stars
Sofapaka             0-0 Mathare United

Round 10
[Apr 21]
Gor Mahia            1-1 Tusker
[Apr 24]
Western Stima        0-1 Chemelil Sugar
KCB                  1-2 Karuturi Sports
Ulinzi Stars         1-1 Nairobi City Stars
[Apr 25]
Sofapaka             0-0 Red Berets
Posta Rangers        2-1 Thika United
Mathare United       1-0 SonySugar
[Apr 28]
AFC Leopards         2-1 Mahakama

Round 11
[May 1]
Mathare United       1-1 Mahakama
Gor Mahia            2-1 Thika United
Red Berets           1-0 KCB
Karuturi Sports      3-0 AFC Leopards
[May 2]
Posta Rangers        3-2 Sofapaka
SonySugar            2-2 Ulinzi Stars
Chemelil Sugar       0-1 Tusker
Nairobi City Stars   1-0 Western Stima

Round 12
[May 5]
Sofapaka             1-1 Gor Mahia
[May 8]
Western Stima        3-0 SonySugar
Ulinzi Stars         0-2 Mathare United
KCB                  2-2 Posta Rangers
Mahakama             1-3 Karuturi Sports
[May 9]
Tusker               1-0 Nairobi City Stars
Thika United         2-0 Chemelil Sugar
AFC Leopards         2-1 Red Berets

Round 13
[May 15]
SonySugar            1-2 Tusker
[May 16]
Gor Mahia            0-1 KCB
Nairobi City Stars   2-2 Thika United
Posta Rangers        1-1 AFC Leopards
Red Berets           1-0 Karuturi Sports
Mathare United       2-0 Western Stima
[May 17]
Ulinzi Stars         1-1 Mahakama
[Jun 16]
Chemelil Sugar       0-0 Sofapaka

Round 14
[May 23]
KCB                  1-2 Chemelil Sugar
Mahakama             2-1 Red Berets
[May 25]
Karuturi Sports      1-1 Posta Rangers
Tusker               0-0 Mathare United
[May 26]
Western Stima        1-2 Ulinzi Stars
AFC Leopards         1-0 Gor Mahia
Thika United         2-1 SonySugar
[Jun 8]
Sofapaka             3-0 Nairobi City Stars

Round 15
[May 29]
Western Stima        3-2 Mahakama
Nairobi City Stars   1-1 KCB
Chemelil Sugar       0-0 AFC Leopards
Posta Rangers        1-1 Red Berets
Ulinzi Stars         1-0 Tusker
[May 30]
Gor Mahia            1-0 Karuturi Sports
Mathare United       2-2 Thika United
[Jun 13]
SonySugar            1-1 Sofapaka

Round 16
[Jul 10]
KCB                  0-2 Western Stima
Karuturi Sports      0-0 Mathare United
Gor Mahia            4-1 Chemelil Sugar
Red Berets           1-0 SoNy Sugar
[Jul 11]
Mahakama             0-1 Thika United
Sofapaka             1-1 Tusker
[Jul 12]
Posta Rangers        1-3 Nairobi City Stars
[Jul 14]
AFC Leopards         0-1 Ulinzi Stars

Round 17
[Jul 17]
Red Berets           0-4 Sofapaka
Karuturi Sports      0-3 KCB
[Jul 18]
Thika United         0-0 Posta Rangers
SonySugar            2-0 Mathare United
Tusker               0-2 Gor Mahia
Nairobi City Stars   1-1 Ulinzi Stars
Chemelil Sugar       0-0 Western Stima 
[Jul 19]
Mahakama             2-1 AFC Leopards 

Round 18
[Jul 24]
Mathare United       2-0 Nairobi City Stars
Tusker               1-1 Posta Rangers
Ulinzi Stars         2-1 Chemelil Sugar
SonySugar            0-0 Mahakama
[Jul 25]
KCB                  3-4 AFC Leopards
Sofapaka             1-0 Karuturi Sports
[Jul 29]
Thika United         1-0 Red Berets
[Jul 31]
Western Stima        0-1 Gor Mahia

Round 19
[Aug 5]
AFC Leopards         2-4 Sofapaka
[Aug 7]
Chemelil Sugar       1-1 Mathare United
[Aug 8]
Nairobi City Stars   1-0 SonySugar
Mahakama             1-0 KCB
Posta Rangers        0-1 Western Stima
Karuturi Sports      1-1 Thika United
Red Berets           0-0 Tusker
[Aug 18]
Gor Mahia            2-0 Ulinzi Stars

Round 20
[Aug 14]
Mathare United       1-1 Gor Mahia
Thika United         0-0 AFC Leopards
Western Stima        0-0 Red Berets
[Aug 15]
Sofapaka             2-0 KCB
Tusker               1-0 Karuturi Sports
Nairobi City Stars   0-2 Mahakama
Ulinzi Stars         3-0 Posta Rangers
SonySugar            1-0 Chemelil Sugar

Round 21
[Aug 21]
Karuturi Sports      2-0 Nairobi City Stars
KCB                  1-1 Mathare United
Red Berets           4-0 Chemelil Sugar
[Aug 22]
AFC Leopards         0-1 SonySugar
Thika United         2-0 Western Stima
Posta Rangers        0-2 Gor Mahia
Sofapaka             0-0 Ulinzi Stars
Mahakama             0-0 Tusker

Round 22
[Apr 25]
Mathare United       1-3 Sofapaka
[Aug 28]
Nairobi City Stars   0-1 AFC Leopards
Posta Rangers        1-0 Mahakama
Western Stima        0-3 Tusker
Ulinzi Stars         1-0 Thika United
[Aug 29]
SonySugar            2-0 KCB
Gor Mahia            0-0 Red Berets
Chemelil Sugar       0-0 Karuturi Sports

Round 23
[Sep 11]
Karuturi Sports      0-0 Red Berets
Western Stima        abd Mathare United       [abandoned at 0-1 in 35'
Mahakama             0-2 Ulinzi Stars          due to rain]
KCB                  0-2 Gor Mahia
[Sep 12]
Western Stima        1-1 Mathare United       [replay]
Thika United         1-0 Nairobi City Stars
Tusker               1-2 SonySugar
Sofapaka             0-0 Chemelil Sugar
[Sep 13]
AFC Leopards         2-1 Posta Rangers

Round 24
[Sep 15]
Gor Mahia            1-1 Sofapaka
[Sep 18]
Posta Rangers        2-3 KCB
Karuturi Sports      2-1 Mahakama
Chemelil Sugar       awd Thika United         [awarded 2-0; abandoned at 0-0 
Red Berets           2-2 AFC Leopards          at half-time; Thika failed to 
SonySugar            2-0 Western Stima         provide player cards in time]
[Sep 19]
Nairobi City Stars   2-2 Tusker
Mathare United       0-1 Ulinzi Stars

Round 25
[Sep 25]
Western Stima        3-0 Sofapaka
[Sep 26]
SoNy Sugar           2-1 Karuturi Sports
Gor Mahia            2-0 Mahakama
Tusker               1-0 Thika United
Nairobi City Stars   2-1 Red Berets
Ulinzi Stars         3-0 KCB
Chemelil Sugar       0-0 Posta Rangers
[Sep 29]
Mathare United       3-3 AFC Leopards

Round 26
[Oct 16]
Mahakama             0-0 Western Stima
Red Berets           1-2 Posta Rangers
Karuturi Sports      0-0 Gor Mahia
KCB                  3-0 Nairobi City Stars
[Oct 17]
Tusker               0-0 Ulinzi Stars
Thika United         1-1 Mathare United
Sofapaka             2-0 SoNy Sugar
[Oct 18]
AFC Leopards         0-2 Chemelil Sugar

Round 27
[Oct 22]
Mathare United       0-0 Tusker
[Oct 23]
Red Berets           3-1 Mahakama
SoNy Sugar           1-0 Thika United
Chemelil Sugar       0-0 KCB
Gor Mahia            1-0 AFC Leopards
[Oct 24]
Posta Rangers        2-0 Karuturi Sports
Nairobi City Stars   2-0 Sofapaka
Ulinzi Stars         0-1 Western Stima

Round 28
[Oct 30]
Ulinzi Stars         2-1 SoNy Sugar
Western Stima        0-0 Nairobi City Stars
Tusker               0-0 Chemelil Sugar
[Oct 31]
Sofapaka             1-1 Posta Rangers
Mahakama             2-0 Mathare United
KCB                  1-0 Red Berets
Thika United         0-1 Gor Mahia
AFC Leopards         0-1 Karuturi Sports      [in Mumias]

Round 29
[Nov 6]
Red Berets           1-1 Ulinzi Stars
Gor Mahia            2-0 SoNy Sugar
Mahakama             0-0 Sofapaka
Posta Rangers        0-1 Mathare United
[Nov 7]
Karuturi Sports      0-1 Western Stima
KCB                  0-0 Thika United
Chemelil Sugar       3-1 Nairobi City Stars
AFC Leopards         2-4 Tusker               [in Mumias]

Round 30 [Nov 14]
Nairobi City Stars   0-0 Gor Mahia
Chemelil Sugar       0-0 Mahakama
SoNy Sugar           0-0 Posta Rangers
Thika United         0-0 Sofapaka
Ulinzi Stars         2-0 Karuturi Sports
Western Stima        1-1 AFC Leopards
Mathare United       1-2 Red Berets
Tusker               1-0 KCB

Final Table:

 1.Ulinzi Stars (Nakuru)             30 16 11  3  37-16  59  Champions
 2.Gor Mahia (Nairobi)               30 15 11  4  33-15  56
 3.Tusker FC (Nairobi)               30 14 11  5  35-19  53
 4.Sofapaka (Nairobi)                30 11 14  5  39-23  47
 5.SoNy Sugar (Awendo)               30 11  8 11  26-26  41
 6.Mathare United (Nairobi)          30  7 18  5  31-28  39
 7.Karuturi Sports (Naivasha)        30  9 11 10  22-24  38  [*]
 8.Western Stima (Kakamega)          30  9 11 10  28-31  38
 9.Chemelil Sugar (Nyando)           30  7 13 10  22-26  34
10.Thika United (Thika)              30  8 10 12  23-30  34
11.Nairobi City Stars (Nairobi)      30  7 13 10  25-34  34
12.AFC Leopards (Nairobi)            30  8 10 12  29-41  34
13.Posta Rangers (Nairobi)           30  7 12 11  28-37  33
14.Kenya Commercial Bank (Nairobi)   30  9  6 15  29-40  33
-----------------------------------------------------------
15.Red Berets (Nakuru)               30  7 10 13  27-32  31  Relegated
16.Mahakama (Nairobi)                30  5 11 14  21-33  26  Relegated

[*] Sher Karuturi were renamed Karuturi Sports shortly before or
    just after the start of the season


Nationwide League 2010

Final Table:

 1.Bandari FC (Mombasa)              30 20  5  5  56-22  65  Promoted
 2.Congo United FC (Mombasa)         30 20  5  5  56-23  65  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Kenya Revenue Authority (Nairobi) 30 19  5  6  45-20  62
 4.Nairobi Stima (Nairobi)           30 17  8  5  39-21  59
 5.Agro-Chemical (Muhoroni)          30 14  7  9  35-25  49
 6.Oserian (Naivasha)                30 12  8 10  32-31  44
 7.Homegrown (Naivasha)              30  9 12  9  24-24  39
 8.Opera (Nairobi)                   30  9 11 10  36-38  38
 9.Administration Police             30 11  5 14  40-48  38
10.Bidco United (Thika)              30 10  6 14  30-34  36
11.Strathmore University             30  9  6 15  49-58  33
12.Magongo Rangers (Mombasa)         30  8  7 15  18-41  31
13.AC Nakuru (Nakuru)                30  8  6 16  27-39  30
14.Mathare Youth (Nairobi)           30  6  9 15  33-46  27
-----------------------------------------------------------
15.Real Kisumu (Kisumu)              30  4 12 14  19-43  24
16.Compel (Webuye)                   30  4  8 18  15-41  20  Relegated
  
NB: Real Kisumu remained at 2nd level due to withdrawal Red Berets

Week 1 
[Mar 6]
Bandari              3-2 Homegrown
Bidco                 -  Opera
KRA                   -  Nairobi Stima
Strathmore Univ.      -  Oserian
Webuye's Compel      0-1 Congo United
  [Rama Mohamed (pen)]
Mathare Youth         -  AC Nakuru
[Mar 7]
Bandari               -  Webuye's Compel
Bidco                 -  AC Nakuru
Magongo Rangers      0-0 Homegrown
Nairobi Stima         -  Oserian
Real Kisumu           -  Congo United

Week 2
[Mar 12]
Mathare Youth         -  Bandari
Oserian               -  Congo United
[Mar 13]
Homegrown             -  Congo United
Opera FC              -  Bandari

Week 3
[Mar 20]
Agro Chemicals        -  Strathmore Univ. 
[Mar 21]
Real Kisumu           -  Strathmore Univ. 

Week 4
[Mar 27]
Bidco United         0-2 Homegrown
KCA University       ppd Strathmore Univ. 
[Mar 28]
Admin Police         ppd Nairobi Stima
Compel               3-0 AC Nakuru
Congo United         abd Bandari     
Opera                2-0 Mathare Youth
Strathmore Univ.     0-4 KRA

Week 5
[Apr 3]
Congo United         3-0 Nairobi Stima
  [Ramadhan, Kibonge, Wycliffe]

[Apr 10]
Admin Police         2-6 Bandari
Homegrown            2-1 Compel
KRA                  0-1 Bidco United
Opera                0-0 Nairobi Stima
Real Kisumu          2-0 Magongo Rangers
Strathmore           1-3 Congo United

[Apr 11]
Admin Police         1-3 Congo United
Agro Chemical        1-0 Magongo Rangers
Mathare Youth        2-2 Bidco United
Opera                0-2 KRA
Oserian              1-0 Compel
Strathmore           0-0 Bandari

[Apr 24]
Opera                 -  Strathmore
 
[May 1]
AC Nakuru             -  Strathmore
[May 2]
Compel                -  Strathmore
 
[May 8]
Real Kisumu          1-1 Opera
Strathmore            -  Admin Police
[May 9]
Real Kisumu          drw Homegrown
Strathmore            -  Nairobi Stima

[Sep 12]
Strathmore            -  KRA

[Sep 18]
Bandari              awd KRA                  [awarded to Bandari]
Admin Police          -  Bidco United
Homegrown             -  Agro Chemicals
Mathare Youth         -  Real Kisumu
[Sep 19]
AC Nakuru             -  Real Kisumu
Nairobi Stima         -  Strathmore
Oserian               -  Agro Chemicals
Congo United         awd Real Kisumu          [awarded to Congo]

[Oct 9]
Bandari              3-0 Admin Police
Opera                 -  Magongo Rangers
[Oct 10]
Congo United         2-0 Admin Police
KRA                  1-2 Opera
 
[Oct 30]
Congo United         2-0 Opera
[Oct 31]
Bandari              4-2 Opera
Nairobi Stima        2-1 KRA
 
[Nov 12]
Bandari               -  Congo United
KRA                   -  Admin Police
 
Nairobi Stima        1-0 Bandari
 
[Nov 17]
Bandari              6-1 Magongo Rangers
 
Round 30
[Nov 27]
Stima                0-1 Congo United  
Agro Chemical        0-1 Bandari   
Mathare Youth        0-2 Oserian  
Nairobi Stima         -  Opera
Nairobi Stima         -  Congo United

Final Table:

 1.Bandari FC (Mombasa)              30 20  5  5  56-22  65  Promoted
 2.Congo United FC (Mombasa)         30 20  5  5  56-23  65  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.Kenya Revenue Authority (Nairobi) 30 19  5  6  45-20  62
 4.Nairobi Stima (Nairobi)           30 17  8  5  39-21  59
 5.Agro-Chemical (Muhoroni)          30 14  7  9  35-25  49
 6.Oserian (Naivasha)                30 12  8 10  32-31  44
 7.Homegrown (Naivasha)              30  9 12  9  24-24  39
 8.Opera (Nairobi)                   30  9 11 10  36-38  38
 9.Administration Police             30 11  5 14  40-48  38
10.Bidco United (Thika)              30 10  6 14  30-34  36
11.Strathmore University             30  9  6 15  49-58  33
12.Magongo Rangers (Mombasa)         30  8  7 15  18-41  31
13.AC Nakuru (Nakuru)                30  8  6 16  27-39  30
14.Mathare Youth (Nairobi)           30  6  9 15  33-46  27
-----------------------------------------------------------
15.Real Kisumu (Kisumu)              30  4 12 14  19-43  24
16.Compel (Webuye)                   30  4  8 18  15-41  20  Relegated
  
NB: Real Kisumu remained at 2nd level due to withdrawal Red Berets

Nationwide League Division 2

Zone A

Zone A comprises of teams from Nyanza, Western, North Rift and
                               South Rift Valley Provinces. 

Round 1
[Apr 24]
Zoo Kericho Fc        -  Eldoret Umeme
Wazee Wa Kazi         -  Laikipia
St Andews             -  Egerton Unv
Oyugis                -  Longonot Hort
Homabay United        -  Vid Bag
Kisumu Poly           -  Comply
[Apr 25]
Kisumu Poly           -  Zoo Kericho
Gusii United          -  Vid Bag
Bukembe               -  Longonot Hort
Luanda All Strs       -  Comply
Kisumu Muni           -  Eldoret Umeme
St Andrews            -  Wazee Wa Kazi

Table (Nov 2):

 1.Gusii United                                          57
 2.West Kenya Sugar                                      49 
 3.St Andrew                                             44

Promoted: Gusii United      

Zone B

Zone B comprises of teams from Coast, Eastern, Nairobi and 
                               Central Provinces.

Participants:
 
Admiral, Gunners, Super Eagles, Sparki Youth, Green Berrets, MOYAS, 
Black Mamba, Kenyatta National Hospital (KNH), Karura United, 
Jomo Kenyatta University Agricultural Technicall College (JKUAT), 
Commercial, Nyeri Stima, Dagoretti, Nzamakuu, FC National and Bedjos.
 
Round 1
[May 1]
Gunners               -  Sparki Youth
Super Eagles          -  Admiral

[Oct 9]
Admiral              1-0 Green Berets
[Oct 10]
Gunners              1-0 Super Eagles
Sparki Youth         3-1 Green Berets

Table (Nov 2):

 1.Green Berets                                          49
 2.Admiral                                               48 
 3.Gunners                                               46

Promoted: Admiral (Mombasa)        

2009

2011

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Sources include: Kenyan Premier League, Kenyafootball.com

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 4 Oct 2012

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2010/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.