Kiribati 2017

Te Runga 2017 (Mwaane)

NB: original draw:
    Pool A: Kuria, Makin, Marakei, Nikinau, Tabiteuea South, Tarawa Urban Council
    Pool B: Abaiang, Aranuka, Banaba, North Tarawa, Onotoa
    Pool C: Abemama, Butaritari, Linnix, Tabiteuea North, Tamana
    Pool D: Arorae, Beru, Betio Town Council, Maiana, Nonouti
    Tamana withdrew after the draw, and the pools were drawn again.

Group Stage

Pool A

Round 1 [Aug 28]
Makin           1-1 Aranuka         [also reported 2-2]
Abemama         5-2 Onotoa          

Round 2 [Aug 29]
Makin           0-0 Abemama         
Nikinau         1-7 Aranuka         

Round 3 [Aug 30]
Makin          12-1 Nikinau         
Onotoa          1-2 Aranuka         

Round 4 [Aug 31]
Onotoa          3-5 Nikinau         
Aranuka         2-1 Abemama         

Round 5 [Sep 1]
Abemama         7-0 Nikinau         
Makin           4-1 Onotoa          

Final Table:

 1.Aranuka           4   3  1  0  12- 4  10
 2.Makin             4   2  2  0  17- 3   8
 3.Abemama           4   2  1  1  13- 4   7
 4.Nikinau           4   1  0  3   7-29   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Onotoa            4   0  0  4   7-16   0

Pool B

Round 1 [Aug 28]
Butaritari      5-5 TUC             
Tabiteuea South 2-2 Tabiteuea North 

Round 2 [Aug 29]
Butaritari      7-0 Tabiteuea North 
Marakei         0-0 TUC             

Round 3 [Aug 30]
Butaritari      5-1 Marakei         
Tabiteuea South 1-2 TUC             

Round 4 [Aug 31]
Tabiteuea South 2-7 Marakei         
TUC             6-0 Tabiteuea North 

Round 5 [Sep 1]
Tabiteuea North 0-3 Marakei         
Butaritari      4-3 Tabiteuea South 

Final Table:

 1.Butaritari        4   3  1  0  21- 9  10
 2.TUC               4   2  2  0  13- 6   8
 3.Marakei           4   2  1  1  11- 7   7
 4.Tabiteuea South   4   0  1  3   8-15   1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Tabiteuea North   4   0  1  3   2-18   1
NB: TUC = Tarawa Urban Council

Pool C

Round 1 [Aug 28]
Abaiang         3-2 BTC             [also reported 3-1]
Beru            1-1 Kuria           

Round 2 [Aug 29]
BTC             3-0 Kuria           [also reported 2-0]
Nonouti         3-2 Abaiang         

Round 3 [Aug 30]
BTC             1-1 Nonouti         
Beru            0-0 Abaiang         

Round 4 [Aug 31]
Beru            0-7 Nonouti         
Abaiang         3-1 Kuria           

Round 5 [Sep 1]
Kuria           1-5 Nonouti         
BTC             5-2 Beru            

Final Table:

 1.Nonouti           4   3  1  0  16- 4  10
 2.Abaiang           4   2  1  1   8- 6   7
 3.Beru              4   0  2  2   3-13   2
 4.Kuria             4   0  1  3   3-12   1
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 -.BTC               4   2  1  1  11- 6   7  Disqualified
NB: BTC = Betio Town Council 

Pool D

Round 1 [Aug 28]
Arorae          0-0 North Tarawa    
Banaba          4-2 Maiana          [also reported 4-1]

Round 2 [Aug 29]
Arorae          1-4 Maiana          
Linnix          1-6 North Tarawa    

Round 3 [Aug 30]
Arorae          3-1 Linnix          
Banaba          4-2 North Tarawa    

Round 4 [Aug 31]
Banaba          7-0 Linnix          
North Tarawa    1-1 Maiana          

Round 5 [Sep 1]
Maiana          4-5 Linnix          
Arorae          1-1 Banaba          

Final Table:

 1.Banaba            4   3  1  0  16- 5  10
 2.North Tarawa      4   1  2  1   9- 6   5  [aka Tarawaieta, ETC]
 3.Arorae            4   1  2  1   5- 6   5
 4.Maiana            4   1  1  2  11-11   4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Linnix            4   1  0  3   7-20   3  [aka Tabuaeran]

Playoff Stage

1/8 Finals
[Sep 4]
Nonouti         6-1 Maiana          
[Sep 5]
Aranuka         4-0 Tabiteuea South 
Makin           4-5 Marakei         
Abemama         1-0 TUC             
Nikinau         0-5 Butaritari      
[Sep 6]
Abaiang         0-2 Arorae          
Beru            0-6 North Tarawa    
Kuria           3-4 Banaba          [aet]

Quarterfinals [Sep 7]
Aranuka         1-0 Arorae          
Marakei         1-2 Nonouti         
Abemama         4-1 Banaba          
Butaritari      5-3 North Tarawa    

Semifinals [Sep 8]
Aranuka         2-0 Butaritari      
Nonouti         3-1 Abemama         

Third Place Match [Sep 9]
Abemama         w/o Butaritari      [Butaritari dns]

Final [Sep 9]
Aranuka         0-2 Nonouti         


2016

list of champions


About this document

Source: https://www.facebook.com/groups/ribcage.itinnata5/

Prepared and maintained by Carlos Santos and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Carlos Santos and Karel Stokkermans
Last updated: 14 Sep 2017

(C) Copyright Carlos Santos, Karel Stokkermans and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.