Congo (Brazzaville) 2014


Championnat National MTN Ligue 1
Coupe du Congo

Championnat National MTN Ligue 1

NB: tournament abandoned early October due to financial problems

Table at abandonment:

 1.AC Léopards de Dolisie           16  14  2  0  32- 2  44
 2.Diables Noirs                    19  12  5  2  28-11  40  [-1]
 3.Interclub de Brazzaville         21  11  5  5  19-16  38
 4.AS Ponténégrine                  20   8  7  5  17-16  31
 5.Etoile du Congo                  18   8  5  5  24-19  29
 6.CARA                             17   8  4  5  21-12  28
 7.FC Kondzo                        18   8  3  7  21-18  27
 8.FC Bilombé                       20   7  6  7  17-18  27
 9.V.Club Mokanda                   19   6  7  6  23-20  25
10.JS Talangaï                      20   6  6  8  15-22  24
11.Tongo FC Jambon                  20   5  6  9  12-18  21
12.AS Cheminots                     19   5  5  9  19-28  20
13.Patronage Sainte-Anne            18   5  4  9  14-20  19
14.Saint Michel de Ouenzé           18   4  6  8  15-18  18
-----------------------------------------------------------
15.La Mancha                        20   4  5 11  16-27  17
16.Nico-Nicoyé                      21   1  4 16   7-35   7

NB: Diables Noirs 1 point deducted for crowd trouble round 7

Round 1
[Feb 15]
Interclub                     1-0 Patronage Sainte-Anne         
AS Cheminots                  1-1 AS Ponténégrine               
Etoile du Congo               1-1 JS Talangaï                   
FC Bilombé                    3-1 Nico-Nicoyé                   
[Feb 19]
V.Club Mokanda                1-0 CARA                          
AC Léopards de Dolisie        2-0 La Mancha                     
[Feb 20]
FC Kondzo                     1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
[Mar 3]
Diables Noirs                 0-0 Tongo FC Jambon               

Round 2
[Feb 22]
JS Talangaï                   2-0 V.Club Mokanda                
[Feb 23]
Etoile du Congo               1-2 FC Kondzo                     
Diables Noirs                 1-0 Interclub                     
La Mancha                     0-1 AS Ponténégrine               
Nico-Nicoyé                   0-1 AS Cheminots                  
AC Léopards de Dolisie        1-0 FC Bilombé                    
[Feb 24]
Patronage Sainte-Anne         4-0 Tongo FC Jambon               
Saint-Michel de Ouenzé        1-1 CARA                          

Round 3
[Feb 26]
AC Léopards de Dolisie        3-0 AS Ponténégrine               
[Feb 27]
FC Bilombé                    2-1 AS Cheminots                  
[Mar 3]
La Mancha                     2-1 Nico-Nicoyé                   
V.Club Mokanda                2-1 Etoile du Congo               
Interclub                     1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
[Mar 4]
Patronage Sainte-Anne         0-0 JS Talangaï                   
[Mar 30]
Tongo FC Jambon               0-0 CARA                          
[May 1]
FC Kondzo                     0-1 Diables Noirs                 

Round 4
[Mar 8]
AS Cheminots                  3-1 La Mancha                     
AS Ponténégrine               0-2 FC Bilombé                    
[Mar 9]
Etoile du Congo               1-0 Tongo FC Jambon               
Diables Noirs                 2-0 Saint-Michel de Ouenzé        
V.Club Mokanda                1-2 Interclub                     
[Mar 12]
Nico-Nicoyé                   0-5 AC Léopards de Dolisie        
[Mar 30]
FC Kondzo                     3-0 JS Talangaï                   
[Jun 3]
CARA                          1-0 Patronage Sainte-Anne         

Round 5
[Mar 15]
Tongo FC Jambon               0-2 JS Talangaï                   
FC Bilombé                    2-1 La Mancha                     
Patronage Sainte-Anne         0-1 FC Kondzo                     
[Mar 16]
V.Club Mokanda                1-2 Saint-Michel de Ouenzé        
AS Ponténégrine               0-1 Nico-Nicoyé                   [award of 3-0 revoked on appeal]
CARA                          3-0 Diables Noirs                 
Etoile du Congo               3-0 Interclub                     
AC Léopards de Dolisie        1-0 AS Cheminots                  

Round 6
[Mar 19]
Interclub                     2-1 CARA                          
AS Ponténégrine               1-1 Patronage Sainte-Anne         
FC Bilombé                    0-0 FC Kondzo                     
[Mar 20]
Tongo FC Jambon               3-0 AS Cheminots                  
Nico-Nicoyé                   0-0 Saint-Michel de Ouenzé        
Diables Noirs                 2-0 V.Club Mokanda                
La Mancha                     0-1 Etoile du Congo               [also reported 0-2]
[Apr 2]
JS Talangaï                   0-3 AC Léopards de Dolisie        

Round 7
[Mar 25]
FC Kondzo                     2-1 V.Club Mokanda                
CARA                          2-0 JS Talangaï                   
[Mar 26]
AC Léopards de Dolisie        1-0 Tongo FC Jambon               
[Mar 29]
Etoile du Congo               1-0 Nico-Nicoyé                   
AS Ponténégrine               1-0 Interclub                     
Saint-Michel de Ouenzé        1-1 FC Bilombé                    
[Mar 30]
La Mancha                     awd Diables Noirs                 [awarded 3-0, originally
AS Cheminots                  1-1 Patronage Sainte-Anne          1-0; Diables Noirs fans 
                                                                 caused crowd trouble]
Round 8
[Apr 4]
Patronage Sainte-Anne         3-0 La Mancha                     
[Apr 5]
Interclub                     2-1 Tongo FC Jambon               
Saint-Michel de Ouenzé        2-2 Etoile du Congo               
[Apr 6]
CARA                          0-2 AS Ponténégrine               [under protest]
AS Cheminots                  2-1 FC Kondzo                     
Diables Noirs                 2-0 FC Bilombé                    
V.Club Mokanda                1-3 AC Léopards de Dolisie        
[Apr 23]
Nico-Nicoyé                   1-2 JS Talangaï                   

Round 9
[Apr 11]
FC Kondzo                     2-2 AS Ponténégrine               
[Apr 12]
Patronage Sainte-Anne         awd Saint-Michel de Ouenzé        [awarded 0-3, originally 3-2]
Nico-Nicoyé                   0-0 Tongo FC Jambon               
JS Talangaï                   1-0 AS Cheminots                  
[Apr 13]
FC Bilombé                    2-2 V.Club Mokanda                
Interclub                     0-2 AC Léopards de Dolisie        
La Mancha                     0-0 CARA                          [under protest]
Diables Noirs                 1-0 Etoile du Congo               

Round 10
[Apr 17]
AS Ponténégrine               1-0 Tongo FC Jambon               
[Apr 18]
Nico-Nicoyé                   0-1 Interclub                     
La Mancha                     1-3 FC Kondzo                     
[Apr 19]
FC Bilombé                    1-3 Etoile du Congo               
JS Talangaï                   1-1 Saint-Michel de Ouenzé        
AS Cheminots                  1-2 Diables Noirs                 
Patronage Sainte-Anne         abd V.Club Mokanda                [abandoned at 2-1 in injury time,
[May 1]                                                          V. Club Mokanda walked off]
CARA                          0-2 AC Léopards de Dolisie        

Round 11
[Apr 25]
Tongo FC Jambon               1-0 FC Bilombé                    
Interclub                     1-0 La Mancha                     
[Apr 26]
CARA                          1-0 FC Kondzo                     
AS Ponténégrine               1-0 JS Talangaï                   
Patronage Sainte-Anne         1-2 Etoile du Congo               
[Apr 28]
AS Cheminots                  0-1 Saint-Michel de Ouenzé        
V.Club Mokanda                2-0 Nico-Nicoyé                   
[Jun 15]
AC Léopards de Dolisie        0-0 Diables Noirs                 

Round 12
[May 2]
JS Talangaï                   2-1 La Mancha                     
[May 3]
V.Club Mokanda                3-1 Tongo FC Jambon               
[May 4]
Diables Noirs                 2-1 Patronage Sainte-Anne         
AS Cheminots                  3-2 CARA                          
Etoile du Congo               0-0 AC Léopards de Dolisie        
FC Bilombé                    1-1 Interclub                     
[May 8]
FC Kondzo                     3-1 Nico-Nicoyé                   
[May 21]
Saint-Michel de Ouenzé        2-1 AS Ponténégrine               

Round 13
[May 8]
Tongo FC Jambon               1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
[May 10]
Interclub                     0-1 AS Cheminots                  
Etoile du Congo               1-3 CARA                          
[May 12]
FC Bilombé                    1-0 JS Talangaï                   
[May 13]
AC Léopards de Dolisie        3-0 FC Kondzo                     
AS Ponténégrine               1-1 Diables Noirs                 
[May 27]
Nico-Nicoyé                   0-1 Patronage Sainte-Anne         
[May 28]
La Mancha                     2-2 V.Club Mokanda                

Round 14
[May 7]
Patronage Sainte-Anne         abd AC Léopards de Dolisie        [abandoned at 0-0 in
[May 8]                                                          75' due to darkness]
Patronage Sainte-Anne         0-3 AC Léopards de Dolisie        [replay]
[May 16]
Saint-Michel de Ouenzé        1-2 La Mancha                     [also reported 0-2]
Etoile du Congo               2-2 AS Cheminots                  
[May 17]
FC Bilombé                    0-0 CARA                          
V.Club Mokanda                0-0 AS Ponténégrine               
[May 20]
Diables Noirs                 3-0 Nico-Nicoyé                   
FC Kondzo                     0-1 Tongo FC Jambon               
JS Talangaï                   1-1 Interclub                     

Round 15
[May 23]
CARA                          4-0 Nico-Nicoyé                   
[May 24]
Diables Noirs                 4-0 JS Talangaï                   [also reported 3-0]
[May 25]
La Mancha                     1-0 Tongo FC Jambon               
FC Bilombé                    0-1 Patronage Sainte-Anne         
Etoile du Congo               2-1 AS Ponténégrine               
FC Kondzo                     1-1 Interclub                     
AS Cheminots                  1-1 V.Club Mokanda                
[May 28]
AC Léopards de Dolisie        2-1 Saint-Michel de Ouenzé        

Round 16
[Jul 4]
Interclub                     1-0 FC Kondzo                     [also reported 2-1]
[Jul 5]
Tongo FC Jambon               2-2 La Mancha                     
Nico-Nicoyé                   0-1 CARA                          
Patronage Sainte-Anne         0-1 FC Bilombé                    
[Jul 6]
AS Ponténégrine               1-1 Etoile du Congo               
JS Talangaï                   0-0 Diables Noirs                 
V.Club Mokanda                5-0 AS Cheminots                  
Saint-Michel de Ouenzé        0-1 AC Léopards de Dolisie        

Round 17
[Jul 12]
La Mancha                     0-0 Saint-Michel de Ouenzé        [also reported 1-1]
[Jul 13]
AS Ponténégrine               0-0 V.Club Mokanda                
CARA                          2-0 FC Bilombé                    
Nico-Nicoyé                   1-2 Diables Noirs                 
Interclub                     1-1 JS Talangaï                   
[Jul 14]
Tongo FC Jambon               2-0 FC Kondzo                     
AS Cheminots                  1-2 Etoile du Congo               
AC Léopards de Dolisie        n/p Patronage Sainte-Anne         

Round 18
[Jul 17]
JS Talangaï                   0-1 FC Bilombé                    
[Jul 18]
Patronage Sainte-Anne         0-0 Nico-Nicoyé                   
[Jul 21]
V.Club Mokanda                1-0 La Mancha                     
AS Cheminots                  0-1 Interclub                     
Saint-Michel de Ouenzé        n/p Tongo FC Jambon               
FC Kondzo                     n/p AC Léopards de Dolisie        
Diables Noirs                 n/p AS Ponténégrine               
CARA                          n/p Etoile du Congo               

Round 19
[Jul 26]
Interclub                     1-0 FC Bilombé                    
La Mancha                     0-2 JS Talangaï                   
Nico-Nicoyé                   0-2 FC Kondzo                     
[Jul 27]
Patronage Sainte-Anne         0-4 Diables Noirs                 
V.Club Mokanda                0-0 Tongo FC Jambon               
AS Ponténégrine               1-0 Saint-Michel de Ouenzé        
AC Léopards de Dolisie        n/p Etoile du Congo               
CARA                          n/p AS Cheminots                  

Round 20 [Aug]
JS Talangaï                   0-1 AS Ponténégrine               
Etoile du Congo               0-1 Patronage Sainte-Anne         
FC Bilombé                    0-0 Tongo FC Jambon               
Nico-Nicoyé                   0-0 V.Club Mokanda                
La Mancha                     0-0 Interclub                     
FC Kondzo                     n/p CARA                          
Saint-Michel de Ouenzé        n/p AS Cheminots                  
Diables Noirs                 n/p AC Léopards de Dolisie        

Round 21 [Aug]
Tongo FC Jambon               0-1 AS Ponténégrine               
Interclub                     2-1 Nico-Nicoyé                   
Diables Noirs                 1-1 AS Cheminots                  
Saint-Michel de Ouenzé        n/p JS Talangaï                   
FC Kondzo                     n/p La Mancha                     
Etoile du Congo               n/p FC Bilombé                    
V.Club Mokanda                n/p Patronage Sainte-Anne         
AC Léopards de Dolisie        n/p CARA                          

Table at abandonment:

 1.AC Léopards de Dolisie           16  14  2  0  32- 2  44
 2.Diables Noirs                    19  12  5  2  28-11  40  [-1]
 3.Interclub de Brazzaville         21  11  5  5  19-16  38
 4.AS Ponténégrine                  20   8  7  5  17-16  31
 5.Etoile du Congo                  18   8  5  5  24-19  29
 6.CARA                             17   8  4  5  21-12  28
 7.FC Kondzo                        18   8  3  7  21-18  27
 8.FC Bilombé                       20   7  6  7  17-18  27
 9.V.Club Mokanda                   19   6  7  6  23-20  25
10.JS Talangaï                      20   6  6  8  15-22  24
11.Tongo FC Jambon                  20   5  6  9  12-18  21
12.AS Cheminots                     19   5  5  9  19-28  20
13.Patronage Sainte-Anne            18   5  4  9  14-20  19
14.Saint Michel de Ouenzé           18   4  6  8  15-18  18
-----------------------------------------------------------
15.La Mancha                        20   4  5 11  16-27  17
16.Nico-Nicoyé                      21   1  4 16   7-35   7

NB: Diables Noirs 1 point deducted for crowd trouble round 7

NB: tournament abandoned early October due to financial problems; no relegation;
    league extended to 18 clubs for next season

Promoted: Pigeon Vert (Pointe-Noire), Jeunesse Sportive de Poto-Poto (Brazzaville)
          (leaders of their second levle groups at abandonment of the season)

Qualified for African club cups 2015:
CAF Champions League: AC Léopards, Diables Noirs
CAF Confederation Cup: Interclub, CARA (as losing cup finalists against Diables Noirs)


Coupe du Congo

NB: 30th edition

Preliminary Round 1             
TP Mystère                    1-1 FC Cassaco                    [4-5 pen]
Ajax de Ouenzé                6-1 US Bantou (?)
Baygon Rouge                  0-1 Red Star
Académie                      2-0 RCB
JSP                           1-1 AS Gendarmérie                [3-4 pen]
Club 57                       3-2 AS Lynx
JS Ollombo                    1-2 CNFF
Aigles Sports                 1-3 CESD
JS Brazzaville                2-0 Metal 10
FC Pélerin                    0-0 Beni Sport                    [4-3 pen]
Munisport                     1-1 Total                         [3-1 pen]
TP Caiman                     3-0 Blackstar
Jeunes Fauves                 2-1 FC Olympic
ASIA                          1-0 US Bantou (?)
Gerain                        1-3 Inter Club
Olympic de Mouyondzi          2-2 AS Cheminots de Dolisie       [0-3 pen]
JS Bousansa                   2-0 AS Cheminots (de ?)               
AS Kinkala                    2-1 RCO
AJSC                          1-1 FC M'boumandzi                [3-4 pen]
CS Oyonnax                    1-1 JS Owando                     [3-1 pen]
Diables Noirs de Djambala     0-1 ASQG Djambala                 (1-0 ?)
Diables Noirs d'Impfondo      2-0 Inter Club  
 
Preliminary Round 2
Académie                      1-1 Cassaco                       [2-4 pen]
Ajax de Ouenzé                1-1 Red Star                      [3-1 pen]
Ponton-sur-Mer                1-0 Si-Fumu
JSB Pointe-Noire              0-0 FC Pélerin                    [2-4 pen]
Munisport                     3-0 TP Mokanda
TP Caiman                     1-1 Nathaly's                     [5-3 pen]
Jeunes Fauves                 5-0 Inter de Dolisie
ASIA                          1-2 AS Cheminots de Dolisie
Entente de Loutété            0-0 JS Bouansa                    [6-5 pen]
AS Kinkala                    3-1 AS Gendarmérie
FC M'boumandzi                0-1 CESD   
CS Oyonnax                    1-0 TP Makoua
Olympic d’Ewo                 2-2 Club 57                       [4-3 pen]
ASQG Djambalia                1-1 Inter Espoir                  [3-5 pen]
Diables Noirs d'Impfondo      3-0 CNFF    
 
NB: Club 57 progress as best losers

1/16 Finals
[Jun 16]
Patronage Sainte-Anne         0-1 Inter Espoir
Tongo FC                      2-0 FC Cassaco
AS Ponténégrine               1-2 TP Caïman
FC Bilombé                    1-1 Munisport                     [4-2 pen]
[Jun 17]
St.-Michel de Ouenzé          1-0 CESD
Etoile du Congo               2-1 Ajax de Ouenzé
V Club Mokanda                1-1 Jeunes Fauves du Niari        [5-4 pen]
AS Cheminots de Pointe-Noire  4-0 Ponton-sur-Mer      
Entente de Loutété            1-2 Nico Nicoyé
AS Kinkala                    0-1 Inter Club 
[Jun 18]
CARA                          6-1 Diables Noirs d'Impfondo
La Mancha                     2-0 FC Pélerin
AC Léopards                   5-1 AS Cheminots de Dolisie 
CS Oyonnax                    1-0 FC Kondzo
Olympic d'Ewo                 1-1 JS Talangaï                   [5-3 pen]    
Diables Noirs de B.           1-1 Club 57                       [8-7 pen] 
 
1/8 Finals
[Jun 21]
Tongo FC                      1-0 Inter Club
[Jun 22]
Diables Noirs de B.           2-0 TP Caïman
AC Léopards                   3-0 FC Bilombé
V. Club Mokanda               bt  Nico Nicoyé
AS Cheminots de Pointe-Noire  1-0 La Mancha
[Jun 24]
St.-Michel de Ouenzé          bt  Olympic d'Ewo   
[Jun 25]
Inter Espoir                  lt  CARA  
[Jun ?]
Etoile du Congo               bt  CS Oyonnax
 
Quarterfinals

First Legs [Ju1 1]
Tongo FC                      0-1 Diables Noirs de Brazzaville
AS Cheminots de Pointe-Noire  2-1 Etoile du Congo
St.-Michel de Ouenzé          1-4 AC Léopards
V. Club Mokanda               1-2 CARA
 
Second Legs [Jul 9]
Diables Noirs                 2-1 Tongo FC
Etoile du Congo               2-0 AS Cheminots de Pointe-Noire   
AC Léopards                   3-1 St.-Michel de Ouenzé    
CARA                          0-1 V. Club Mokanda    
 
Semifinals

First Legs [Jul 22]
CARA                          awd Etoile du Congo               [awarded 0-0 win to Etoile; originally 1-1;
Diables Noirs                 1-0 AC Léopards                    CARA fielded ineligible player]
 
Second Legs
[Aug 5]
AC Léopards                   1-1 Diables Noirs de Brazzaville   
[Aug 8]
Etoile du Congo               awd CARA                          [awarded 0-3, Etoile dns]
    
Final [Aug 14, complexe sportif de Sibiti]
CARA Brazzaville              0-2 Diables Noirs de Brazzaville
  [Ebengo Lieme 2, Hardy Binguila 25]


2013

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Nov 2014

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.