Crimea 2015

League (All-Crimean Football Tournament 2015)

NB: top level competition in Crimea for the first half of 2015.

Group A | Group B | Championship Play-off

Group A

Final Table:

 1.FC Sevastopol-1            9   9  0  0  52- 6  27  Championship Play-off
----------------------------------------------------
 2.Ocean Kerch                9   6  1  2  23- 9  19  
 3.FC Yalta                   9   6  1  2  27-19  19  
 4.Goleador Feodosia          9   5  0  4  15-14  15  
 5.YIS Service Simferopol     9   4  2  3  21-23  14  
 6.FC Bakhchisaray            9   3  5  1  20-14  14  
 7.Dinamo Saki                9   2  1  6  22-36   7  
 8.FC Sevastopol-2            9   2  1  6  16-30   7  
 9.Spartak KT Molodyozhnoye   9   1  3  5  12-21   6  
10.FC Alushta                 9   0  0  9   5-41   0  

NB: YIS stands for YugInvestStroi (development and construction company); 
    KT stands for KrymTeplitsa (agricultural company).

Round 1 [Apr 18]
Dinamo       2-4 Yalta         
Sevastopol-2 0-8 Sevastopol-1  
Goleador     5-0 Alushta       
Ocean        2-0 Spartak KT    
Bakhchisaray 2-2 YIS Service   
      
Round 2
[Apr 25]
Yalta        5-2 YIS Service
Spartak KT   0-0 Bakhchisaray  
Alushta      2-6 Ocean         
Sevastopol-1 4-1 Goleador      
[Apr 26]
Dinamo       3-0 Sevastopol-2
   
Round 3
[May 2]
Goleador     2-1 Dinamo       
Ocean        0-1 Sevastopol-1 
Bakhchisaray 4-0 Alushta      
YIS Service  1-1 Spartak KT   
[May 3]
Sevastopol-2 2-3 Yalta

Round 4
[May 8]
Alushta      2-3 YIS Service
[May 9]
Bakhchisaray 0-3 Sevastopol-1
Dinamo       2-5 Ocean
[May 10]
Yalta        5-3 Spartak KT
Sevastopol-2 1-2 Goleador

Round 5
[May 16]
Goleador     2-4 Yalta        
Bakhchisaray 7-3 Dinamo       
YIS Service  0-7 Sevastopol-1 
Spartak KT   5-0 Alushta      
[May 17]
Ocean        4-0 Sevastopol-2

Round 6
[May 23]
Sevastopol-1 5-0 Spartak KT   
Dinamo       0-1 YIS Service  
Goleador     1-0 Ocean        
[May 24]
Yalta        1-0 Alushta
Sevastopol-2 3-3 Bakhchisaray

Round 7
[May 30]
Ocean        1-0 Yalta        
Bakhchisaray 1-0 Goleador     
Spartak KT   2-2 Dinamo       
Alushta      0-6 Sevastopol-1 
[May 31]
YIS Service  6-1 Sevastopol-2

Round 8
[Jun 6]
Dinamo       6-1 Alushta      
Sevastopol-2 4-1 Spartak KT   
Goleador     0-3 YIS Service  
Ocean        0-0 Bakhchisaray 
[Jun 7]
Yalta        2-4 Sevastopol-1

Round 9
[Jun 13]
Bakhchisaray 3-3 Yalta        
YIS Service  3-5 Ocean        
Spartak KT   0-2 Goleador     
Sevastopol-1 14-3 Dinamo       
[Jun 14]
Alushta      0-5 Sevastopol-2

Final Table:

 1.FC Sevastopol-1            9   9  0  0  52- 6  27  Championship Play-off
----------------------------------------------------
 2.Ocean Kerch                9   6  1  2  23- 9  19  
 3.FC Yalta                   9   6  1  2  27-19  19  
 4.Goleador Feodosia          9   5  0  4  15-14  15  
 5.YIS Service Simferopol     9   4  2  3  21-23  14  
 6.FC Bakhchisaray            9   3  5  1  20-14  14  
 7.Dinamo Saki                9   2  1  6  22-36   7  
 8.FC Sevastopol-2            9   2  1  6  16-30   7  
 9.Spartak KT Molodyozhnoye   9   1  3  5  12-21   6  
10.FC Alushta                 9   0  0  9   5-41   0  

NB: YIS stands for YugInvestStroi (development and construction company); 
    KT stands for KrymTeplitsa (agricultural company).

Group B

Final Table:

 1.Gvardeyets Gvardeiskoye    9   7  1  1  32- 8  22  Championship Play-off
----------------------------------------------------
 2.Tavria Simferopol          9   6  2  1  37- 4  20  
 3.Scythians Simferopol       9   6  2  1  28- 7  20  
 4.Rubin Yalta                9   5  3  1  16- 5  18  
 5.Berkut Eupatoria           9   5  2  2  27-27  17  
 6.FC Istochnoye              9   3  2  4  26-19  11  
 7.COA Krasnolesye            8   2  2  4   8-25   8  
 8.A.Zayayev FA Simferopol    9   2  1  6  10-24   7  
 9.Detonator Sevastopol       8   1  0  7   9-39   3  
10.FC Eupatoria               9   0  0  9   8-43   0  

NB: FA stands for Football Academy; COA stands for Crimean Olympic Academy.

Round 1 [Apr 18]
Rubin        3-1 Detonator     
Istochnoye   0-0 Tavria        
Berkut       6-4 Eupatoria     
Gvardeyets   4-0 COA           
A.Zayayev FA 0-5 Scythians     
 
Round 2 [Apr 25]
Detonator    1-3 Scythians     
COA          1-1 A.Zayayev FA  
Eupatoria    1-7 Gvardeyets    
Tavria      11-0 Berkut        
Rubin        0-0 Istochnoye    
     
Round 3 [May 2]
Istochnoye   9-2 Detonator     
Berkut       0-1 Rubin         
Gvardeyets   1-0 Tavria        
A.Zayayev FA 2-1 Eupatoria     
Scythians    3-1 COA           
   
Round 4
[May 7]
Tavria       4-1 A.Zayayev FA
[May 9]
Eupatoria    0-8 Scythians    
Rubin        0-1 Gvardeyets  
Istochnoye   4-6 Berkut       
[Never played]
Detonator     -  COA
   
Round 5 [May 16]
Berkut       4-1 Detonator    
Gvardeyets   4-1 Istochnoye   
A.Zayayev FA 1-2 Rubin        
Scythians    0-2 Tavria       
COA          2-0 Eupatoria    

Round 6
[May 21]
Tavria       8-1 COA
[May 23]
Detonator    2-0 Eupatoria    
Rubin        0-0 Scythians    
Istochnoye   4-1 A.Zayayev FA 
Berkut       2-2 Gvardeyets   

Round 7 [May 30]
Gvardeyets   9-0 Detonator    
A.Zayayev FA 1-2 Berkut       
Scythians    3-0 Istochnoye   
COA          0-3 Rubin        
Eupatoria    0-3 Tavria       

Round 8
[Jun 6]
Detonator    0-8 Tavria       
Rubin        6-1 Eupatoria    
Istochnoye   1-2 COA          
Berkut       2-2 Scythians    
[Jun 22]
Gvardeyets   3-0 A.Zayayev FA 

Round 9
[Jun 13]
A.Zayayev FA 3-2 Detonator    
Scythians    4-1 Gvardeyets   
COA          1-5 Berkut       
Tavria       1-1 Rubin        
[Jun 17]
Eupatoria    1-7 Istochnoye

Final Table:

 1.Gvardeyets Gvardeiskoye    9   7  1  1  32- 8  22  Championship Play-off
----------------------------------------------------
 2.Tavria Simferopol          9   6  2  1  37- 4  20  
 3.Scythians Simferopol       9   6  2  1  28- 7  20  
 4.Rubin Yalta                9   5  3  1  16- 5  18  
 5.Berkut Eupatoria           9   5  2  2  27-27  17  
 6.FC Istochnoye              9   3  2  4  26-19  11  
 7.COA Krasnolesye            8   2  2  4   8-25   8  
 8.A.Zayayev FA Simferopol    9   2  1  6  10-24   7  
 9.Detonator Sevastopol       8   1  0  7   9-39   3  
10.FC Eupatoria               9   0  0  9   8-43   0  

NB: FA stands for Football Academy; COA stands for Crimean Olympic Academy.


Championship Play-off 

[Jun 28]

FC SEVASTOPOL-1  6-2  Gvardeyets Gvardeiskoye
[Andrei Kiva 15, Alexandr Zhabokritskiy 36, Vladislav Gevlich 38, Yevgeniy Prokopenko 45, 
 Sergei Ferenchak 85, Yuriy Pleshakov 90+1 - Vladimir Simonchuk 45, Igor Melnik 61. Att: 3,000]

FC Sevastopol-1 are the Champions of Crimea 2015.



Crimea Cup 2015

Final [May 10]

Gvardeyets Gvardeiskoye 2-3 OCEAN Kerch
[I.Melnik 69, K.Davydov 56 - E.Mammadov 30,
 A.Kiryushin 58, A.Sekret 63]




2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

NB: the separation of Crimea from Ukraine is not recognised by UEFA or FIFA; inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Source: Crimean Republican Football Federation (rffk-roo.ru)

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin
Last updated: 2 Sep 2015

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2015
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.