Latvia 2003

Virsliga

Final Table:

 1.Skonto Riga          28  23  4  1  91-  9  73  Champions
 2.Liepajas Metalurgs   28  22  2  4 100- 29  68  UEFA Cup
 3.FK Ventspils         28  19  4  5  89- 18  61  UEFA Cup (Cup Winners)
 4.Dinaburg Daugavpils  28  13  5 10  43- 36  44
 5.FK Riga              28   8  5 15  34- 63  29  
 6.Gauja Valmiera       28   6  5 17  27- 70  23  [=]
 7.Auda Riga            28   4  1 23  21- 88  13  [*]  
------------------------------------------------
 8.RKB-Arma Riga        28   2  4 22  23-115  10  [+]  Relegated

[*] Auda RÓga were relegated 2002 but kept their place due to the
    withdrawal of PFK/Daugava RÓga due to financial difficulties
[=] BFK Valmiera were juridically reorganised and renamed FK Gauja
[+] promoted 2002

Round 1 
[Apr 12]
Riga      0-6 Ventspils
  [Yevgeniy Landyrev 1, Deimantas Bicka 4, Vits Rimkus 26, 82, 84,
   Deniss Kacanovs 90. Att: 700]
Dinaburg  6-0 RKB-Arma
  [Vadims Logins 11, Pavels Korcagins 30, Aleksejs Boruns 45,
   Jurijs Sokolovs 68, Pavels Kolcovs 87, Aleksei Kostenko 90+1. Att: 270]
Skonto    0-0 Metalurgs
  [Att: 2,000]
[Jun 7]
Gauja     3-2 Auda
  [Eduards Kudrasovs 21, Genadijs Rogovs 53, Arturs Bogdanovs 90+3 -
   Vladimirs Cimanis 33, Janis Mangulis 83. Att: 700]

Round 2
[Apr 16]
Ventspils 5-0 Auda
  [Vladimirs Zavoronkovs 29, 42, Yevgeniy Landyrev 31, Vits Rimkus 55 pen,
   Andrei Agafonov 82. Att: 1,000]
Skonto    5-0 RKB-Arma
  [Audrius Ksanavicius 6, Aaron Nguimbat 45, 47, 73, Pavel Ryzheuski 68. Att: 300]
[Apr 17]
FK Riga   1-1 Dinaburg
  [Rolands Krjauklis 40 - Zans Derjugins 11. Att: 300]
[May 4]
Metalurgs 4-2 Gauja
  [Girts Karlsons 13, Edvinas Lukosevicius 63, Viktors Dobrecovs 64, 90 pen -
   Janis Zujevs 6, Vadims Mikuckis 21. Att: 500]

Round 3
[Apr 20]
Gauja     2-0 RKB-Arma
  [Eduards Kudrasovs 52, Arturs Bogdanovs 90+3. Att: 1,200]
[Apr 21]
Auda      1-4 Metalurgs
  [Vladimirs Cimanis 39 - Kristaps Grebis 22,
   Girts Karlsons 77, Viktors Dobrecovs 80, 82. Att: 400]
Dinaburg  0-2 Ventspils
  [Yevgeniy Landyrev 3, Vladimirs Zavoronkovs 17. Att: 1,000]
Skonto    0-0 FK Riga
  [Att: 300]

Round 4
[Apr 26]
Ventspils 2-1 Metalurgs
  [Vits Rimkus 89, Yevgeniy Landyrev 90 - Kristaps Grebis 20. Att: 1,300]
Dinaburg  0-2 Skonto
  [Gatis Kalnins 28, 38. Att: 500]
Auda      1-0 RKB-Arma
  [Ilja Scanicins 6. Att: 400]
[Apr 27]
FK Riga   0-0 Gauja
  [Att: 300]

Round 5
[May 8]
Auda      1-1 FK Riga
  [Arturs Ansons 44 - Roberts Mezeckis 45+1. Att: 200]
[May 10]
Skonto    2-1 Ventspils
  [Maris Verpakovskis 10, Ignas Dedura 21 - Andrejs Butriks 7. Att: 2,500]
Gauja     2-3 Dinaburg
  [Eduards Kudrasovs 56, Modris Zujevs 82 - Dmitrijs Cugunovs 1,
   Jurijs Sokolovs 23, Aleksejs Boruns 45. Att: 500]
Metalurgs 8-0 RKB-Arma
  [Viktors Dobrecovs 7, 20, 35, 90, Girts Karlsons 15, 22,
   Janis Rinkus 17, Aleksandr Katasonov 79. Att: 600]

Round 6 [May 14]
FK Riga   1-3 Metalurgs
  [Rolands Krjauklis 19 - Edijs Danilovs 3, Girts Karlsons 25,
   Viktors Dobrecovs 56. Att: 300]
Ventspils 4-0 RKB-Arma
  [Andrei Agafonov 4 pen, 9, Branislav Jasurek 52, Deimantas Bicka 86. Att: 350]
Dinaburg  1-0 Auda
  [Aleksejs Boruns 38 pen. Att: 300]
Gauja     0-2 Skonto
  [Maris Verpakovskis 23, Gatis Kalnins 67. Att: 550]

Round 7
[May 18]
RKB-Arma  1-3 FK Riga
  [Vladimirs Polanskis 50 - Jurijs Zigajevs 42, 80, Ruslans Zeinalovs 84. Att: 250]
Gauja     1-1 Ventspils
  [Genadijs Rogovs 34 pen - Vits Rimkus 90+1. Att: 750]
Metalurgs 2-0 Dinaburg
  [Viktors Dobrecovs 25, Girts Karlsons 81. Att: 2,000]
[May 20]
Auda      0-7 Skonto
  [Gatis Kalnins 12, 59, Maris Verpakovskis 31, 43, Aleksejs Visnakovs 52,
   Vladimirs Kolesnicenko 66, Kristaps Blanks 90+2. Att: 200]

Round 8
[May 28]
Metalurgs 2-0 Skonto
  [Edijs Danilovs 61, Viktors Dobrecovs 87 pen. Att: 3,000]
Ventspils 4-0 FK Riga
  [Branislav Jasurek 16, 56, Maris Smirnovs 37, Andrejs Butriks 81 pen. Att: 350]
RKB-Arma  0-1 Dinaburg
  [Oleksandr Kryklyvyi 79. Att: 100]
[May 29]
Auda      0-2 Gauja
  [Eduards Kudrasovs 63, Arturs Bogdanovs 73. Att: 100]

Round 9 [Jun 11]
Auda      0-7 Ventspils
  [Vladimirs Zavoronkovs 20, Genadijs Angels 41, Vits Rimkus 51, 53, 68 pen, 73,
   Branislav Jasurek 77. Att: 200]
Gauja     1-6 Metalurgs
  [Arturs Bogdanovs 13 - Aleksandr Katasonov 7, Yuriy Gritsyna 9,
   Viktors Dobrecovs 18 pen, 23, 69, Girts Karlsons 90+1. Att: 700]
Dinaburg  1-0 FK Riga
  [Jurgis Pucinskis 63. Att: 400]
RKB-Arma  0-6 Skonto
  [Pavel Ryzheuski 9, 64, Gatis Kalnins 11, Aleksandrs Jelisejevs 39,
   Maris Verpakovskis 69, Levan Korgalidze 90. Att: 200]

Round 10 
[May 4]
Ventspils 0-0 Dinaburg
  [Att: 400]
[Jun 20]
Metalurgs 6-0 Auda
  [Girts Karlsons 32, 52, Viktors Dobrecovs 68 pen, 90+1,
   Aleksandr Katasonov 85, 86. Att: 400]
[Jun 21]
Gauja     3-0 RKB-Arma
  [Arturs Bogdanovs 62, Rolands Kragliks 85, Juris Adamovics 88. Att: 700]
[Jun 22]
FK Riga   0-2 Skonto
  [Viktors Morozs 12, Aleksejs Visnakovs 89. Att: 350]

Round 11
[Jun 25]
RKB-Arma  6-1 Auda
  [Tamaz Pertia 83, Igors Kapustins 41, 43, 80, Vladimirs Polanskis 75, 88 -
   Arturs Ansons 21. Att: 300]
Metalurgs 2-1 Ventspils
  [Girts Karlsons 57, 59 - Deimantas Bicka 11. Att: 1,800]
[Aug 30]
Gauja     1-5 FK Riga
  [Eduards Kudrasovs 18 - Maris Lescinskis 17, Ruslans Zeinalovs 26,
   Vladimir Anikin 55, Viktor Klishin 60, Nikolajs Djakins 90. Att: 300]
Skonto    2-0 Dinaburg
  [Maris Verpakovskis 26, 75 pen. Att: 350]

Round 12
[Jun 29]
Ventspils 0-0 Skonto
  [Att: 2,700]
RKB-Arma  1-7 Metalurgs
  [Igors Kapustins 68 - Viktors Dobrecovs 2, Konstantins Suharevs(RKB) 21 og,
   Girts Karlsons 25, 39, 79, Kristaps Grebis 28, Jurgis Kalns 80. Att: 1,050]
FK Riga   2-1 Auda
  [Bogdans Nesterenko 23, Roberts Mezeckis 55 - Emils Muiznieks 13. Att: 220]
[Aug 16]
Dinaburg  1-0 Gauja
  [Sergejs Valuskins 66. Att: 300]

Round 13
[Jul 8]
Dinaburg  3-1 Auda
  [Vladimirs Volkovs 62, Oleksandr Kryklyvyi 88, 90 - Arturs Ansons 26. Att: 300]
[Jul 9]
RKB-Arma  0-7 Ventspils
  [Andrei Agafonov 16, 53, Andrejs Butriks 25, Vits Rimkus 57, Branislav Jasurek 63,
   Igoris Stukalins 78 pen, Vladimirs Zavoronkovs 90. Att: 500]
Metalurgs 6-2 FK Riga
  [Viktors Dobrecovs 12, 41, 82, Edvinas Lukosevicius 51, 60,
   Aleksandr Katasonov 90+1 - Roberts Mezeckis 21 pen, 55. Att: 2,000]
Gauja     0-2 Skonto
  [Levan Korgalidze 11, Audrius Ksanavicius 90+1. Att: 700]

Round 14
[Jul 12]
Skonto    4-0 Auda
  [Kristaps Blanks 23, 24, 39, Levan Korgalidze 74 pen. Att: 150]
[Jul 13]
Ventspils 4-0 Gauja
  [Vits Rimkus 26, 61, Igoris Stukalinas 68, Andrejs Butriks 76. Att: 600]
FK Riga   3-1 RKB-Arma
  [Grigorijs Gubarevs 54, Maris Lescinskis 58, Jurijs Zigajevs 62 -
   Kostyantyn Matsion(Riga) 15 og. Att: 200]
[Jul 16]
Dinaburg  4-2 Metalurgs
  [Jurijs Sokolovs 12, Jurgis Pucinskis 31, 78, Vladimirs Volkovs 62 -
   Edvinas Lukosevicius 84, Intars Kirhners 90+1. Att: 600]

Round 15 
[Jun 15]
Gauja     1-0 Auda
  [Eduards Kudrasovs 39. Att: 700]
[Jul 16]
FK Riga   0-2 Ventspils
  [Branislav Jasurek 26, Andrejs Butriks 69 pen. Att: 400]
[Aug 24]
Skonto    5-1 Metalurgs
  [Maris Verpakovskis 6, 20, 75, Mihails Zemlinskis 37 pen, Levan Korgalidze 44 -
   Janis Rinkus 26. Att: 1,000]
[Sep 28] 
Dinaburg  2-2 RKB-Arma
  [Dmitrijs Cugunovs 60, Edgars Burlakovs 62 pen -
   Igoris Kirilovas 35, Olegs Boiko 45. Att: 300]

Round 16 
[May 6]
RKB-Arma  0-2 Skonto
  [Vladimirs Kolesnicenko 39 pen, Maris Verpakovskis 79. Att: 100]
[Jul 20]
FK Riga   0-2 Dinaburg
  [Oleksandr Kryklyvyi 36, 44. Att: 300]
Ventspils 4-1 Auda
  [Vits Rimkus 23, 55, Aleksandrs Usovs(A) 39 og, Igoris Stukalinas 80 -
   Aleksandrs Musajevs 5. Att: 300]
Metalurgs 9-2 Gauja
  [Viktors Dobrecovs 4 pen, 22, Girts Karlsons 7, 53, Edijs Danilovs 26, 45,
   Yuriy Gritsyna 32, Aleksandr Katasonov 38, Edvinas Lukosevicius 54 -
   Dzintars Savalnieks 63, Andrejs Krasovskis 88. Att: 1,200]

Round 17
[Jul 23]
Auda      0-2 Metalurgs
  [Viktors Dobrecovs 14, Girts Karlsons 89. Att: 150]
Dinaburg  2-2 Ventspils
  [Jurgis Pucinskis 7, Igors Troickis(V) 47 og -
   Vits Rimkus 35, Andrei Agafonov 37. Att: 400]
[Sep 7]
RKB-Arma  1-1 Gauja
  [Tamaz Pertia 16 - Genadijs Rogovs 55 pen. Att: 200]
[Sep 15]
Skonto    4-0 FK Riga
  [Mihails Miholaps 6, 69, Maris Verpakovskis 9, 40. Att: 400]

Round 18
[Jul 26]
FK Riga   3-1 Gauja
  [Viktor Klishin 17, Vladimir Anikin 50, Maris Lescinskis 75 -
   Vadims Mikuckis 26. Att: 250]
[Jul 27]
RKB-Arma  2-5 Auda
  [Igors Kapustins 8, 74 - Aleksandrs Musajevs 19, Aleksejs Soleicuks 43,
   Edijs Blekte 73, 80, Jurijs Ksenzovs 75. Att: 300]
Ventspils 2-1 Metalurgs
  [Vits Rimkus 53, Andrei Agafonov 77 - Viktors Dobrecovs 31. Att: 3,000]
[Sep 19]
Dinaburg  0-4 Skonto
  [Gatis Kalnins 38, Maris Verpakovskis 47, 73, 75. Att: 400]

Round 19 
[Jun 19]
Skonto    2-1 Ventspils
  [Vladimirs Kolesnicenko 65 pen, 79 - Vits Rimkus 30. Att: 1,500]
[Aug 2]
Metalurgs 8-0 RKB-Arma
  [Edvinas Lukosevicius 13, Yuriy Gritsyna 18, Viktors Dobrecovs 24, 28,
   Girts Karlsons 28, 67, 74, Aleksandr Katasonov 80. Att: 1,000]
[Aug 3]
Auda      0-1 Riga
  [Roberts Mezeckis 75. Att: 250]
Gauja     0-0 Dinaburg
  [Att: 450]

Round 20
[Aug 8]
RKB-Arma  0-7 Ventspils
  [Branislav Jasurek 35, 53, 84, Deimantas Bicka 52, Maris Smirnovs 67,
   Genadijs Angels 86, Vladimirs Zavoronkovs 90. Att: 300]
Metalurgs 5-0 Riga
  [Viktors Dobrecovs 48 pen, 52, 85, Girts Karlsons 66, 71. Att: 1,200]
[Aug 9]
Auda      0-1 Dinaburg
  [Andrejs Zuromskis 75. Att: 100]
[Aug 10]
Skonto    3-0 Gauja
  [Levan Korgalidze 33, Orestas Buitkus 38, Gatis Kalnins 45. Att: 300]

Round 21
[Aug 16]
RKB-Arma  2-2 Riga
  [Igoris Kirilovas 21, 43 - Maris Lescinskis 22, Rolands Krjauklis 69. Att: 100]
Auda      1-4 Skonto
  [Aleksandrs Musajevs 57 - Gatis Kalnins 2, 52,
   Maris Verpakovskis 48, Ignas Dedura 62. Att: 250]
[Aug 23]
Gauja     0-1 Ventspils
  [Vits Rimkus 78. Att: 700]
[Oct 15]
Metalurgs 3-0 Dinaburg
  [Girts Karlsons 51, Viktors Dobrecovs 72, 90+1. Att: 500]

Round 22
[Sep 13]
Auda      3-1 Gauja
  [Edijs Blekte 57, 69, Aleksandrs Musajevs 60 - Genadijs Rogovs 76 pen. Att: 150]
[Sep 14]
RKB-Arma  4-2 Dinaburg
  [Igoris Kirilovas 20, 50, Dmitrijs Zuravskis(D) 44 og, Olegs Boiko 90+1 -
   Pavel Ryzheuski 40, Edgars Burlakovs 77. Att: 300]
[Nov 5]
Metalurgs 0-0 Skonto
  [Att: 3,000]
Ventspils 3-0 Riga
  [Deniss Sokolskis 46, Vladimirs Zavoronkovs 80, Vits Rimkus 83. Att: 200]

Round 23
[Sep 17]
Auda      0-4 Ventspils
  [Sergei Zangareyev 5, Deimantas Bicka 20,
   Igoris Stukalinas 39, Andrei Agafonov 59. Att: 250]
[Sep 22]
Gauja     1-3 Metalurgs
  [Oskars Klava(M) 87 og - Kristaps Grebis 16,
   Viktors Dobrecovs 54, Girts Karlsons 82. Att: 350]
[Sep 23]
Skonto    8-0 RKB-Arma
  [Mihails Miholaps 3, 10, Valentins Lobanovs 51, Aleksejs Visnakovs 62, 84,
   Levan Korgalidze 81, Gatis Kalnins 85, Mihails Zemlinskis 87 pen. Att: 200]
Dinaburg  4-0 Riga
  [Dmitrijs Cugunovs 6, Andrejs Markovs 17,
   Dmitrijs Kohans 33, Aleksandrs Sumilovs 38. Att: 200]

Round 24
[Oct 4]
RKB-Arma  1-1 Gauja
  [Igoris Kirilovas 41 pen - Eduards Kudrasovs 5. Att: 200]
[Oct 5]
Riga      2-7 Skonto
  [Valerijs Redjko 12, Ruslans Zeinalovs 59 - Maris Verpakovskis 4, 11,
   Mihails Miholaps 26, 44, Aaron Nguimbat 39, Mihails Zemlinskis 47 pen,
   Zurab Menteshashvili 61. Att: 500]
Ventspils 3-1 Dinaburg
  [Igoris Stukalinas 54 pen, Vladimirs Zavoronkovs 59, Deimantas Bicka 88 -
   Edgars Burlakovs 17. Att: 400]
Metalurgs 3-0 Auda
  [Viktors Dobrecovs 4, Edijs Danilovs 63, Kristaps Grebis 90+1. Att: 500]

Round 25
[Oct 18]
Auda      1-0 RKB-Arma
  [Aleksandrs Musajevs 45. Att: 300]
[Oct 19]
Skonto    2-1 Dinaburg
  [Igors Semjonovs 66, 76 - Andrejs Markovs 41. Att: 750]
Gauja     2-1 Riga
  [Viktors Baskakovs 56, Renars Zarcenko 59 - Kostyantyn Matsion 52. Att: 400]
Metalurgs 3-2 Ventspils
  [Girts Karlsons 3, Aleksandr Katasonov 24, Viktors Dobrecovs 77 -
   Andrei Agafonov 25, Igoris Stukalinas 72 pen. Att: 1,000]

Round 26
[Oct 25]
Riga      3-2 Auda
  [Rolands Krjauklis 27, Valerijs Redjko 39, Andrejs Semjonovs 72 -
   Aleksandrs Musajevs 1, Edijs Blekte 10. Att: 200]
Dinaburg  4-0 Gauja
  [Vladimirs Volkovs 9, Dzintars Savalnieks(G) 39 og,
   Dmitrijs Kohans 45+1 pen, Pavel Ryzheuski 78. Att: 50]
RKB-Arma  2-6 Metalurgs
  [Vladimirs Lukonens 27, Aleksandrs Lobanovs 62 pen - Jan Safranko 11,
   Aleksandr Katasonov 20, Viktors Dobrecovs 31, Jurgis Kalns 43, 88,
   Girts Karlsons 90. Att: 200]
[Oct 26]
Ventspils 0-2 Skonto
  [Levan Korgalidze 28, Mihails Miholaps 51 pen. Att: 500]

Round 27 [Nov 1]
Auda      0-3 Dinaburg
  [Pavel Ryzheuski 32, 85, Aleksei Kostenko 54. Att: 100]
Ventspils 9-0 RKB-Arma
  [Vladimirs Zavoronkovs 2, 62, Andrejs Butriks 20, 45, 58, Deimantas Bicka 30, 86,
   Nikolajs Kozacuks 84, Igoris Stukalinas 87 pen. Att: 100]
Riga      0-1 Metalurgs
  [Aleksandr Katasonov 69. Att: 200]
Skonto    6-0 Gauja
  [Mihails Miholaps 7, 57, 76, Orestas Buitkus 21, Maris Verpakovskis 87,
   Gatis Kalnins 89. Att: 150]

Round 28 [Nov 9]
Ventspils 5-0 Gauja
  [Maris Smirnovs 5, 11, Deimantas Bicka 22, Deniss Sokolskis 63, Deniss Kacanovs 78]
Skonto    8-0 Auda
  [Mihails Zemlinskis 16 pen, Ignas Dedura 5, 41, Maris Verpakovskis 47, 62,
   Kristaps Blanks 53, 68, Levan Korgalidze 90]
Dinaburg  0-2 Metalurgs
  [Viktors Dobrecovs 47, Kristaps Grebis 65]
Riga      4-0 RKB-Arma
  [Jurijs Zigajevs 57, 63, Maris Lescinskis 87, Rolands Krjauklis 90+2. Att: 200]

Final Table:

 1.Skonto Riga          28  23  4  1  91-  9  73  Champions
 2.Liepajas Metalurgs   28  22  2  4 100- 29  68  UEFA Cup
 3.FK Ventspils         28  19  4  5  89- 18  61  UEFA Cup (Cup Winners)
 4.Dinaburg Daugavpils  28  13  5 10  43- 36  44
 5.FK Riga              28   8  5 15  34- 63  29  
 6.Gauja Valmiera       28   6  5 17  27- 70  23  [=]
 7.Auda Riga            28   4  1 23  21- 88  13  [*]  
------------------------------------------------
 8.RKB-Arma Riga        28   2  4 22  23-115  10  [+]  Relegated

[*] Auda RÓga were relegated 2002 but kept their place due to the
    withdrawal of PFK/Daugava RÓga due to financial difficulties
[=] BFK Valmiera were juridically reorganised and renamed FK Gauja
[+] promoted 2002

Top Scorers:

1.Viktors Dobrecovs (Metalurgs)     36
2.Girts Karlsons (Metalurgs)        26
3.Maris Verpakovskis (Skonto)       22
4.Vits Rimkus (Ventspils)           20
5.Gatis Kalnins (Skonto)            12
6.Aleksandr Katasonov (Metalurgs)   10  [Russia]
  Mihails Miholaps (Skonto)         10
  Vladimirs Zavoronkovs (Ventspils) 10
9.Andrei Agafonov (Ventspils)        9  [Russia]
  Deimantas Bicka (Ventspils)        9
  Branislav Jasurek (Ventspils)      9  [Slovakia]


Cup 2003


First Round

[May 3]
Flaminko Riga [D3]          1-2 Skonto Juniors Riga [D3]
Kvarcs Madona [D3]          0-2 Viesulis Riga [D3]
Dizvanagi-2 Rezekne [D3]    4-1 FK Gulbene [D3]
Senators Riga [D3]          1-4 Alberts Riga [D3]
[May 4]
Latvijas Finieris Riga [D3] 5-3 FK Saldus [D3]             [aet]
Viola-2 Jelgava [D3]        2-0 Fotomiks Bauska [D3]
Venta Ventspils [D3]        2-0 Miku Liepaja [D3]
Rinuzi Riga [D3]            5-2 Linde Kuldiga [D3]
Ofriss Riga [D3]            4-0 FK Ludza-2 [D3]
Abuls Smiltene [D3]         0-1 JFC Riga [D2]
RSK Ludza [D3]              -/+ FK Aluksne [D3]


Second Round

[May 3]
Ditton Juniors Daugavpils [D3] 1-2 FK Ilukste [D3]
FK Jurmala [D2]                8-0 Varaviksne Leipaja [D3]
[May 7]
Skonto Juniors Riga [D3]       3-1 Rinuzi Riga [D3]
Viola Jelgava [D2]             1-0 JFC Riga [D3]
[May 10]
Viesulis Riga [D3]             4-2 Ofriss Riga [D3]
[May 11]
FK Aluksne [D3]                4-3 Dizvanagi-2 Rezekne [D3]
Venta Ventspils [D3]           2-0 Viola-2 Jelgava [D3]
Alberts Riga [D3]              1-2 Latvijas Finieris Riga [D3]


Third Round

[May 17]
Viesulis Riga [D3]              0-1 Viola Jelgava [D2]
Venta Ventspils [D3]            2-0 Dizvanagi Rezekne [D2]
[May 18]
RAF Jelgava [D2]                0-3 FK Jurmala [D2]
Namejs Jekabpils [D2]           0-4 Latvijas Finieris Riga [D3]
Balvu Vilki/ATI Balvi [D2]      0-8 Ditton Daugavpils [D2]
FK Aluksne [D3]                 0-8 JFC Skonto Riga [D2]
FK Ilukste [D3]                 0-3 Multibanka Riga [D2]
[May 20]
Zibens/Zemessardze Ilukste [D2] 3-1 Skonto Juniors Riga [D3]


Fourth Round [May 24]

Gauja Valmiera     2-3 DITTON Daugavpils [D2]
  [A.Bogdanovs 76, A.Beinarovics(D) 79 og -
   Molotkovs 10, Kurbatovs 23 pen, Melders 57]
Liepajas METALURGS 5-0 Venta Ventspils [D3]
  [Grebis 16, 23, Dobrecovs 39 pen, 45, Karlsons 66]
FK JURMALA [D2]    2-0 Multibanka Riga [D2]
  [Sergejevs 12, Mihalcuks 54]
Viola Jelgava [D2] 0-5 DINABURG Daugavpils
  [Pucinskis 4, Kryklyvyi 36, 58, Boruns 37, 42]
FK RIGA            3-0 Zibens/Zemessardze Ilukste [D2]
  [Gubarevs 19, Kondakovs 60, Krjauklis 70]
Auda Riga          0-8 SKONTO Riga
  [Verpakovskis 29, 37, Jelisejevs 40, 75,
   Ryzheuski 50, Lagiewka 53, Visnakovs 66, 69]
RKB-Arma Riga      0-4 JFC SKONTO Riga [D2]
  [V.Babicevs 23, 54 pen, V.Bogdanovs(RKB) 32 og,
   S.Starkovs 89]
FK VENTSPILS      11-0 Latvijas Finieris Riga [D3]
  [Zangareyev 2, Landyrev 20, 40, Bicka 22, Jasurek 30,
   Stukalinas 44 pen, Lukasevics 60, Angels 72, 77, 82,
   Kacanovs 90]


Quarterfinals [Jun 1]

Ditton Daugavpils [D2] 1-1 FK JURMALA [D2]                    [pen 3-5]
  [Jurijs Molotkovs 17 - Ruslans Mihalcuks 90+3 pen. Att: 300]
SKONTO Riga            4-1 Liepajas Metalurgs
  [Aleksejs Visnakovs 11, Mihails Zemlinskis 13 pen,
   Ignas Dedura 43, Maris Verpakovskis 72 -
   Viktors Dobrecovs 28 pen. Att: 500]
Dinaburg Daugavpils    0-1 FK RIGA
  [Nikolajs Djakins 61. Att: 800]
FK VENTSPILS           2-0 JFC Skonto Riga [D2]
  [Maris Smirnovs 56, Andrejs Butriks 68. Att: 500]


Semifinals [Jun 15]

FK VENTSPILS 3-1 FK Jurmala [D2]
  [Sergei Zangareyev 48, Deimantas Bicka 49, Vits Rimkus 90+5 -
   Aleksandrs Sergejevs 50. Att: 250]

SKONTO Riga  4-1 FK Riga
  [Gatis Kalnins 17, 75, Maris Verpakovskis 53, Aleksejs Visnakovs 55 -
   Nikolajs Djakins 62. Att: 600]


FINAL [Sep 28]

Skonto Riga 0-4 FK VENTSPILS
Agafonov 10, Smirnovs 22, Rimkus 43, Stukalinas 55 pen.
SKO: Andrejs Piedels, Aleksandrs Isakovs, Mihails Zemlinskis, Aaron Nguimbat CMR,
     Ignas Dedura LTU, Levan Korgalidze GEO, Igors Semjonovs (Kristaps Blanks 46),
     Orestas Buitkus LTU (Aleksejs Visnakovs 69), Valentins Lobanovs, Maris Verpakovskis
     (Viktors Morozs 61), Gatis Kalnins.
VEN: Deniss Romanovs, Maris Smirnovs, Igors Korablovs, Tomas Hejdusek CZE,
     Vladimirs Zavoronkovs, Igoris Stukalinas LTU, Andrei Agafonov RUS
     (Deniss Kacanovs 46), Deimantas Bicka LTU, Sergei Zangareyev RUS
     (Viktors Lukasevics 86), Andrejs Butriks (Branislav Jasurek SVK 76), Vits Rimkus.
Booked: Dedura 85 - Stukalinas 28, Hejdusek 36, Butriks 40.
Sent off: Lobanovs 58 - Hejdusek 90.
Referee: Vladimirs Osipovs.
Riga, Skonto Stadium. Att: 4,500.


Second Level 2003

Pirma Liga

Final Table:

 1.FK Jurmala                  27  25  2  0  132-  7  77  [+] Promoted
--------------------------------------------------------
 2.Multibanka Riga             27  22  1  4   95- 16  67  
 3.Ditton Daugavpils           27  16  2  9   79- 32  50  
 4.JFC Skonto Riga             27  16  2  9   66- 39  50  [+]
 5.Dizvanagi Rezekne           27  14  3 10   58- 60  45  
 6.Zibens/Zemessardze Ilukste  27  13  1 13   58- 47  40  
 7.RAF Jelgava                 27   8  4 15   33- 62  28  
 8.Viola Jelgava               27   6  3 18   45- 66  21  [+]
 9.Balvu Vilki/ATU Balvi       27   3  0 24   19-146   9  [+]
--------------------------------------------------------
10.Jekabpils SC/Namejs         27   2  2 23   18-128   8  [+] Relegated

NB: Zibens/Zemessardze moved from Daugavpils to Ilukste

Round 1
[May 3]
Viola              1-2 RAF 
[May 4]
Multibanka         1-0 Ditton 
Balvu vilki-ATU    2-3 Jekabpils SC-Namejs 
Zibens-Zemessardze 3-1 Dizhvanagi 
[May 28]
Jurmala            4-0 JFC Skonto

Round 2
[May 10]
Dizvanagi          2-0 SC-Namejs
RAF                0-3 Jurmala 
Ditton             1-1 Viola
[May 11]
Zibens-Zemessardze 0-3 Multibanka
JFC-Skonto         4-0 Balvu vilki

Round 3 
[May 14]
Dizvanagi          0-4 JFC-Skonto
Zibens-Zemessardze 1-1 Jurmala
Multibanka         4-0 Viola 
RAF                0-0 SC/Namejs
[May 15]
Ditton             5-0 Balvu vilki

Round 4 
[May 31]
Multibanka         2-0 Dizvanagi
Balvu vilki        2-1 RAF 
[Jun 1]
Viola              1-2 Zibens-Zemessardze 
[Jun 11]
Jurmala            2-0 Ditton
SC/Namejs          0-7 JFC-Skonto

Round 5 [Jun 8]
Balvu vilki        0-5 Zibens-Zemessardze 
SC-Namejs          1-4 Ditton
JFC-Skonto         6-1 RAF 
Viola              1-2 Dizvanagi 
Jurmala            2-0 Multibanka 

Round 6
[Jun 14]
Multibanka        13-0 Balvu vilki
[Jun 15]
Zibens-Zemessardze 2-1 SC-Namejs
Dizvanagi          2-0 RAF
Ditton             3-0 JFC-Skonto
[Jun 18]
Viola              0-4 Jurmala

Round 7 
[Jun 26]
JFC-Skonto         1-4 Zibens-Zemessardze
[Jun 28]
Dizvanagi          0-6 Jurmala
Balvu vilki        0-7 Viola
SC-Namejs          0-6 Multibanka
RAF                0-2 Ditton

Round 8 [Jul 6]
Multibanka         3-1 JFC-Skonto
Dizvanagi          0-3 Ditton
Zibens-Zemessardze 1-5 RAF
Viola             10-0 SC-Namejs
Jurmala            8-0 Balvu vilki

Round 9 [Jul 9]
SC-Namejs          0-5 Jurmala
JFC-Skonto         4-1 Viola
Ditton             1-0 Zibens-Zemessardze
Balvu vilki        0-2 Dizvanagi
RAF                0-1 Multibanka

Round 10 [Jul 13]
Multibanka         4-1 Zibens-Zemessardze
SC-Namejs          0-5 Dizvanagi
Balvu vilki        1-6 JFC-Skonto
Jurmala            6-0 RAF
Viola              1-4 Ditton

Round 11
[Jul 16]
Dizvanagi          2-0 Zibens-Zemessardze
RAF                1-0 Viola
SC-Namejs          1-2 Balvu vilki
[Jul 17]
Ditton             0-2 Multibanka
JFC-Skonto         0-2 Jurmala

Round 12 [Jul 20]
JFC-Skonto         3-0 SC-Namejs
Dizvanagi          2-3 Multibanka
Zibens-Zemessardze 1-3 Viola
Ditton             1-2 Jurmala
RAF                4-2 Balvu vilki

Round 13
[Jul 26]
JFC-Skonto         2-2 Dizvanagi
SC-Namejs          0-3 RAF
Balvu vilki        0-9 Ditton
Viola              0-2 Multibanka
[Jul 27]
Jurmala            4-0 Zibens-Zemessardze

Round 14
[Aug 2]
Multibanka         0-2 Jurmala
Dizvanagi          5-3 Viola
Ditton            10-1 SC-Namejs
RAF                0-1 JFC-Skonto
[Aug 3]
Zibens-Zemessardze 1-2 Balvu vilki

Round 15
[Aug 9]
JFC-Skonto         3-1 Ditton
RAF                0-3 Dizvanagi
Balvu vilki        0-9 Multibanka
[Aug 10]
Jurmala            5-0 Viola
SC-Namejs          3-4 Zibens-Zemessardze

Round 16 
[Aug 16]
Multibanka         5-0 SC-Namejs
Dizvanagi          0-2 Jurmala
Viola              2-1 Balvu vilki
[Aug 17]
Zibens-Zemessardze 4-0 JFC-Skonto
Ditton             5-3 RAF

Round 17 
[Aug 24]
Ditton             2-3 Dizvanagi
RAF                3-2 Zibens-Zemessardze
SC-Namejs          1-2 Viola
Balvu vilki        0-6 Jurmala
[Aug 26]
JFC-Skonto         2-1 Multibanka

Round 18 
[Aug 30]
Dizvanagi          4-0 Balvu vilki
Jurmala           11-0 SC-Namejs
Viola              0-2 JFC-Skonto
[Aug 31]
Zibens-Zemessardze 1-0 Ditton
Multibanka         3-0 RAF

Round 19 
[Aug 6]
Jurmala            3-1 JFC-Skonto
[Sep 3]
Zibens-Zemessardze 7-1 Dizvanagi
Multibanka         1-0 Ditton
Balvu vilki        1-2 SC-Namejs
Viola              1-1 RAF

Round 20
[Sep 7]
Dizvanagi          1-0 SC-Namejs
JFC-Skonto         9-0 Balvu vilki
Ditton             2-0 Viola
Zibens-Zemessardze 1-2 Multibanka
[Sep 24]
RAF                0-2 Jurmala

Round 21 
[Sep 13]
Multibanka         4-2 Dizvanagi
Jurmala            4-1 Ditton
Balvu vilki        1-5 RAF
[Sep 14]
Viola              0-3 Zibens-Zemessardze
[Sep 24]
SC-Namejs          1-3 JFC-Skonto

Round 22 
[Sep 20]
Dizvanagi          3-1 JFC-Skonto
RAF                2-0 SC-Namejs
Ditton             7-1 Balvu vilki
Multibanka         7-0 Viola
[Sep 21]
Zibens-Zemessardze 1-3 Jurmala

Round 23 [Sep 28]
Viola              2-3 Dizvanagi
Jurmala            0-0 Multibanka
Balvu vilki        1-4 Zibens-Zemessardze
SC-Namejs          0-4 Ditton
JFC-Skonto         0-0 RAF

Round 24
[Oct 2]
Ditton             4-1 JFC-Skonto
[Oct 4]
Dizvanagi          2-2 RAF
Multibanka         5-0 Balvu vilki
Viola              0-6 Jurmala
[Oct 5]
Zibens-Zemessardze 5-2 SC-Namejs

Round 25 
[Oct 12]
Jurmala            7-2 Dizvanagi
Balvu vilki        0-7 Viola
SC-Namejs          0-6 Multibanka
RAF                0-5 Ditton
[Oct 16]
JFC-Skonto         1-0 Zibens-Zemessardze

Round 26 
[Oct 18]
Dizvanagi          3-3 Ditton
Viola              2-2 SC-Namejs
Jurmala           11-0 Balvu vilki
[Oct 19]
Zibens-Zemessardze 4-0 RAF
[Oct 20]
Multibanka         1-3 JFC-Skonto

Round 27 [Oct 26]
Balvu vilki        3-6 Dizvanagi
SC-Namejs         0-21 Jurmala
JFC-Skonto         1-0 Viola
RAF                0-7 Multibanka
Ditton             2-1 Zibens-Zemessardze

Final Table:

 1.FK Jurmala                  27  25  2  0  132-  7  77  [+] Promoted
--------------------------------------------------------
 2.Multibanka Riga             27  22  1  4   95- 16  67  
 3.Ditton Daugavpils           27  16  2  9   79- 32  50  
 4.JFC Skonto Riga             27  16  2  9   66- 39  50  [+]
 5.Dizvanagi Rezekne           27  14  3 10   58- 60  45  
 6.Zibens/Zemessardze Ilukste  27  13  1 13   58- 47  40  
 7.RAF Jelgava                 27   8  4 15   33- 62  28  
 8.Viola Jelgava               27   6  3 18   45- 66  21  [+]
 9.Balvu Vilki/ATU Balvi       27   3  0 24   19-146   9  [+]
--------------------------------------------------------
10.Jekabpils SC/Namejs         27   2  2 23   18-128   8  [+] Relegated

NB: Zibens/Zemessardze moved from Daugavpils to Ilukste

Top Scorers:

1.Puzirevskis (Jurmala)    27
2.Zukovs (Multibanka)      26
3.Sergejevs (Jurmala)      23
4.Mihalcuks (Jurmala)      21
5.Ascuks (Ditton)          20


Third Level 2003

Otra Liga

RIGA
(3 legs)

Final Table:

 1.Skonto Juniors     21  15  2  4  60-18  47  [+] Play-off
---------------------------------------------
 2.LDZ                21  13  2  6  69-34  41  [+]
 3.Latvijas Finieris  21  12  5  4  60-30  41  [+]
 4.RFS Flaminko       21  12  2  7  46-33  38  
 5.Viesulis           21   9  2 10  46-46  29  [+]
 6.LSPA               21   6  3 12  33-69  21  
 7.Senators           21   4  1 16  19-67  13  [+]
 8.JFC Skonto         21   3  3 15  20-56  12  

Top Scorers:

1.Voronovs (LDZ)         17
2.Cinitis (Flaminko)     14
3.Rjabinins (L.Finieris) 13


KURZEME
(2 legs)

Final Table:

 1.Liepajas Metalurgs-2  14  10  0  4  36-20  30  [+] Play-off
------------------------------------------------
 2.Venta Ventspils       14   9  3  2  37-15  30
 3.FK Saldus             14   7  2  5  34-31  23
 4.Linde-N Kuldiga       14   7  1  6  38-31  22  
 5.Miku Liepaja          14   6  4  4  26-21  22  [+]
 6.FK Tukums-2000        14   6  1  7  30-32  19  
 7.Varaviksne Liepaja    14   5  1  8  43-28  16  
 8.FK Talsi              14   0  0 14  10-76   0  [+]


ZEMGALE
(2 legs)

Final Table:

 1.RAF-2 Jelgava     10   7  2  1  30-12  23  Play-off
--------------------------------------------
 2.Kauguri Jurmala   10   5  3  2  35-14  18  [+]
 3.Olanija Olaine    10   5  2  3  31-24  17  [+]
 4.Fotomiks Bauska   10   4  1  5  28-27  13  
 5.Viola-2 Jelgava   10   2  5  3  26-25  11  [+]
 6.Balsts Jelgava    10   0  1  9   7-55   1  [+]


VIDZEME
(3 legs)

Final Table:

 1.FK Ogre         18  14  1  3  73-26  43  Play-off
------------------------------------------
 2.Alberts Riga    18  13  2  3  58-25  41  
 3.FK Staicele     18  11  3  4  70-30  36  
 4.Ofriss Riga     18   7  4  7  32-40  25  
 5.Abuls Smiltene  18   7  0 11  34-41  21  
 6.FK Ropazi       18   3  1 14  28-74  10  [+]
 7.FK Kadaga       18   2  1 15  17-76   7  [+]


ZIEMELAUSTRUMLATVIJA
(2 legs)

Final Table:

 1.Ditton Juniors Daugavpils  16  14  0  2  71- 10  42  [+] Play-off
------------------------------------------------------
 2.FK Ilukste                 16  13  0  3  60- 19  39  [+]
 3.MSB Aluksne                16   8  3  5  54- 33  27  
 4.Kvarcs Madona              16   7  3  6  39- 34  24  
 5.FK Preili                  16   7  2  7  27- 42  23  
 6.Dizvanagi-2 Rezekne        16   6  4  6  41- 38  22  
 7.Vels Ludza                 16   6  3  7  29- 38  21  [-]
 8.FK Gulbene                 16   2  0 14  20- 42   6  
 9.Sakarnieks Malta           16   1  1 14  19-104   4  [+]


FINAL TOURNAMENT

Preliminary Round
RAF-2 Jelgava             0-5 FK Ogre

Semifinals
FK Ogre                   1-0 Liepajas Metalurgs-2
Ditton Juniors Daugavpils 0-1 Skonto Juniors Riga

3rd Place
Ditton Juniors Daugavpils 1-0 Liepajas Metalurgs-2

Final
Skonto Juniors Riga       5-1 FK Ogre


2002.

2004.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

With thanks to Gurgen Mahari (gmahari@arminco.com)

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru)
Last updated: 1 Oct 2004

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2003/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.