Liberia 2013


First Division
Cup Tournaments
Second Division

First Division

Round 1
[Feb 3]
Barrack Young Controllers 0-0 Invincible Eleven         
Nimba United              1-0 Gedi & Sons               
LPRC Oilers               1-0 Mighty Blue Angels        
Jubilee                   0-1 Fatu                      
MC Breweries              1-1 Watanga                   
[Feb 26]
LISCR                     0-1 International Black Star  

Round 2 [Feb 6]
Gedi & Sons               1-1 LISCR                     
MC Breweries              1-0 Fatu                      
Nimba United              0-0 Watanga                   
International Black Star  2-0 Mighty Blue Angels        
Barrack Young Controllers 1-1 Jubilee                   
LPRC Oilers               2-1 Invincible Eleven         

Round 3 [Feb 9]
Gedi & Sons               3-1 Watanga                   
International Black Star  1-1 Invincible Eleven         
Nimba United              1-1 Fatu                      
LPRC Oilers               2-2 Jubilee                   
LISCR                     4-1 Mighty Blue Angels        
MC Breweries              0-2 Barrack Young Controllers 
	
Round 4 
[Feb 13] 
LPRC Oilers               2-2 MC Breweries              
Gedi & Sons               0-2 Fatu                      
Nimba United              1-0 Barrack Young Controllers 
International Black Star  1-0 Jubilee                   
[Apr 3]
Watanga                    -  LISCR                     
[tba]
Mighty Blue Angels         -  Invincible Eleven         

Round 5
[Feb 20]
International Black Star  0-0 MC Breweries              
Gedi & Sons               0-2 Barrack Young Controllers 
Mighty Blue Angels        1-2 Jubilee                   
Nimba United              0-0 LPRC Oilers               
Watanga                   0-0 Fatu                      
[Mar 19]
LISCR                     2-1 Invincible Eleven         
 
Round 6
[Mar 6]
Fatu                      1-3 LISCR                     
Gedi & Sons               1-1 LPRC Oilers               
Invincible Eleven         2-2 Jubilee                   
Mighty Blue Angels        2-4 MC Breweries              
Watanga                   0-1 Barrack Young Controllers 
[tba]
International Black Star   -  Nimba United              
 
Round 7
[Mar 9]
Fatu                      0-1 Barrack Young Controllers 
LISCR                     3-1 Jubilee                   
Mighty Blue Angels        0-0 Nimba United              
Watanga                   2-2 LPRC Oilers               
[Mar 10]
Gedi & Sons               0-0 International Black Star  
Invincible Eleven         1-1 MC Breweries              
 
Round 8 
[Mar 16]
Fatu                      1-2 LPRC Oilers               
Barrack Young Controllers 0-1 LISCR                     
[Mar 22]
Watanga                   0-0 International Black Star  
[tba]
Jubilee                    -  MC Breweries              
Mighty Blue Angels         -  Gedi & Sons               
Invincible Eleven          -  Nimba United              

Round 9
[Mar 27]
Jubilee                   0-0 Nimba United              
Fatu                      1-1 International Black Star  
Barrack Young Controllers 3-0 LPRC Oilers               
LISCR                     0-1 MC Breweries              
Invincible Eleven         0-2 Gedi & Sons               
[Mar 28]
Watanga                  ppd? Mighty Blue Angels        

Round 10
[Mar 30]
LPRC Oilers               1-1 LISCR                     
Barrack Young Controllers 0-0 International Black Star  
Jubilee                   0-1 Gedi & Sons               
MC Breweries              0-0 Nimba United              
[Mar 31]
Fatu                      3-0 Mighty Blue Angels        
Invincible Eleven         1-0 Watanga                   

Table:

 1.Barrack Young Controllers  10   5  3  2  10- 3  18
 2.LISCR                       9   5  2  2  15- 8  17
 3.International Black Star    9   3  6  0   6- 2  15
 4.LPRC Oilers                10   3  6  1  13-13  15
 5.MC Breweries                9   3  5  1  10- 8  14
 6.Nimba United                8   2  6  0   3- 1  12
 7.Fatu FC (Kakata)           10   3  3  4  10- 9  12
 8.Gedi & Sons                 9   3  3  3   8- 8  12
 9.Invincible Eleven           8   1  4  3   7-10   7
10.Jubilee FC                  9   1  4  4   8-12   7
11.Watanga FC                  8   0  5  3   4- 8   5
12.Mighty Blue Angels          7   0  1  6   4-16   1

Round 11
[Apr 6]
MC Breweries               -  Gedi & Sons               
LPRC Oilers                -  International Black Star  
LISCR                      -  Nimba United              
[Apr 7]
Barrack Young Controllers  -  Mighty Blue Angels        
Jubilee                    -  Watanga                   
Fatu                       -  Invincible Eleven    

Champions: Barrack Young Controllers
Relegated: Nimba United, Gedi & Sons 
Promoted: NPA Anchors, Keitrace FC  

Cup Tournaments

Knock-out Tournament 2013

Semifinals
[Jul 3-10]
Barrack Young Controllers bt  LISCR                     [aet; abandoned at 90' on Jul 3;
[date?]                                                  extra time played Jul 10]
Fatu                      1-0 Jubilee

Final [Jul 14]
Fatu                      0-6 Barrack Young Controllers 

LFA Super Cup

[Oct 21, Antoinette Tubman Stadium (ATS)]
Fatu                      1-1 Barrack Young Controllers
  [Michael Smith 87; Trokon Myers 6]

Liberia County Cup 2013
 
Started Jan 5, 2013
 
Group I (in Robertsport, Grand Cape Mount County)
 
[Jan 6]
Grand Cape Mount          0-2 Montserrado
Bomi                      1-2 Gbapolu
[Jan 10]
Montserrado                -  Bomi
Grand Cape Mount           -  Gbapolu
NB: Montserrado and Grand Cape Mount qualified

Group II (in Kakata, Margibi County)
[Jan 6]
Margibi                   0-1 Grand Bassa
[Jan 10]
Margibi                    -  Rivercess
Sinoe                      -  Grand Bassa
NB: Grand Bassa and Sinoe qualified

Group III (in Harper, Maryland County)
[Jan 5]
Maryland                  0-0 River Gee
[Jan 6]
Grand Kru                 2-1 Gedeh County
[Jan 10]
Maryland                   -  Grand Gedeh
NB: Grand Kru and Maryland qualified
 
Group IV (in Sanniquellie, Nimba County)
[Jan 6]
Nimba                     0-0 Bong
[Jan 10]
Bong                       -  Lofa
NB: Nimba and Bong qualified

Quarterfinals
Grand Bassa               2-1 Grand Kru                  
Grand Cape Mount          2-2 Nimba                     [aet, 5-4 pen]
Sinoe                     2-0 Maryland 
Montserrado               2-1 Bong 
 
Semifinals
Montserrado                -  Grand Bassa 
Grand Cape Mount           -  Sinoe Counties

Second Division

Group A | Group B

Group A

Round 1
[Feb 3]
FC Fassell                2-2 Small Town                
FC Satellite              0-1 Aries                     
Gardnersville             3-2 ELWA United               
NPA Anchors               1-1 Super Rollers             
UMC Roots                 0-1 Warndeh                   
[tba]
Young Pros                 -  Defence Guidance          
Mighty Barrolle           bye

Round 2 [Feb 7]
Super Rollers             2-0 Mighty Barrolle           [also reported 5-2]
FC Satellite              0-0 Young Pros                
Gardnersville             0-2 Defence Guidance          
FC Fassell                1-1 Aries                     
UMC Roots                 2-3 ELWA United               
NPA Anchors               0-0 Small Town                
Warndeh                   bye

Round 3 [Feb 10]
Mighty Barrolle           0-1 Warndeh                   
Super Rollers             2-1 Small Town                
NPA Anchors               0-3 Aries                     
FC Fassell                0-2 Young Pros                
UMC Roots                 0-0 Defence Guidance          
Gardnersville             1-0 FC Satellite              
ELWA United               bye

Round 4 [Feb 21]
FC Fassell                1-1 Gardnersville             
UMC Roots                 0-1 FC Satellite              
NPA Anchors               1-2 Young Pros                
Super Rollers             2-3 Aries                     
Warndeh                   1-2 ELWA United               
Small Town                0-1 Mighty Barrolle           
Defence Guidance          bye

Round 5 [Mar 7]
Mighty Barrolle           2-4 ELWA United               
Small Town                1-2 Aries                     
Warndeh                   1-0 Defence Guidance          
Super Rollers             0-0 Young Pros                
NPA Anchors               3-0 Gardnersville             
UMC Roots                 2-3 FC Fassell                
FC Satellite              bye

Round 6 [Mar 10]
Aries                     2-0 Mighty Barrolle           
ELWA United               2-2 Defence Guidance          
Small Town                1-3 Young Pros                
Warndeh                   3-1 FC Satellite              
Super Rollers             1-2 Gardnersville             
NPA Anchors               1-1 UMC Roots                 
FC Fassell                bye

Round 7 [Mar 21]
Young Pros                0-2 Mighty Barrolle           
Aries                     1-3 Gardnersville             
ELWA United               2-0 FC Fassell                
Small Town                5-0 UUMC Roots                 
Warndeh                   1-2 NPA Anchors               
Defence Guidance          2-0 FC Satellite              
Super Rollers             bye

Table:

 1.Aries FC                    7   5  1  1  13- 7  16
 2.ELWA United                 6   4  1  1  15-10  13
 3.Gardnersville FC            7   4  1  2  10-10  13
 4.Warndeh FC                  6   4  0  2   8- 5  12
 5.Young Pros                  6   3  2  1   7- 4  11
 6.NPA Anchors                 7   2  3  2   8- 8   9
 7.Defence Guidance            5   2  2  1   6- 3   8  [*]
 8.Super Rollers FC            6   2  2  2   8- 7   8
 9.FC Fassell                  6   1  3  2   7-10   6
10.Mighty Barrolle FC          6   2  0  4   5- 9   6
11.Small Town                  7   1  2  4  10-10   5
12.FC Satellite                6   1  1  4   2- 7   4
13.UMC Roots                   7   0  2  5   5-14   2

[*] aka Defence Guardian

Winners: NPA Anchors (qualified for Final)

Group B

Round 1 [Feb 5]
Darius                    1-0 Gedeh Ambassadors         
Holders                   2-1 Gbaisue                   
BYC II                    1-0 Sime Darby                
Devereux                  0-4 Keitrace                  
FC Monrovia               1-0 Mighty Electrons          
7nd FC                    0-1 Georgian                  
USA                       bye

Round 2 [Feb 9]
Georgian                  0-2 USA                       
FC Monrovia               0-0 Sime Darby                
Devereux                  0-2 Gbaisue                   
BYC II                    3-1 Gedeh Ambassadors         
7nd FC                    1-2 Keitrace                  
Holders                   2-3 Darius                    
Mighty Electrons          bye

Round 3
[Feb 19]
Georgian                  0-0 Keitrace                  
7nd FC                    1-1 Gbaisue                   
FC Monrovia               1-0 Gedeh Ambassadors         
Devereux                  0-1 Darius                    
BYC II                    2-0 Holders 

Round 4
[Mar 5]
Keitrace                  2-1 USA                       
Mighty Electrons          1-0 Sime Darby                
Georgian                  2-0 Gbaisue                   
7nd FC                    0-1 Darius                    
FC Monrovia               0-1 Holders                   

Round 5
[Mar 7]
USA                       1-0 Sime Darby                
[Mar 9]
Keitrace                  3-0 Gbaisue                   
Mighty Electrons          1-1 Gedeh Ambassadors         
Georgian                  2-0 Darius                    
7nd FC                    2-2 BYC II                    
FC Monrovia               2-0 Devereux                  
Holders                   bye

Round 6
[Mar 16]
Gbaisue                   0-1 USA                       
Mighty Electrons          0-0 Holders                   
Keitrace                  3-0 Darius                    
Sime Darby                3-1 Gedeh Ambassadors         

Round 7
[Mar 19]
FC Monrovia               1-1 Georgian                  
Mighty Electrons          0-2 Devereux                  
Keitrace                  2-0 BYC II                    
Sime Darby                4-1 Holders                   
USA                       2-3 Gedeh Ambassadors         

Round 8 [Mar 26]
Darius                    1-0 USA                       
Mighty Electrons          0-1 7nd FC                    
Keitrace                  0-0 FC Monrovia               
Sime Darby                1-1 Devereux                  
Gbaisue                   2-7 BYC II                    
Gedeh Ambassadors         1-1 Holders                   
Georgian                  bye

Table:

 1.Keitrace FC                 8   6  2  0  16- 2  20
 2.Darius FC                   7   5  0  2   7- 7  15
 3.BYC II                      6   4  1  1  15- 7  13
 4.FC Monrovia                 7   3  3  1   5- 2  12
 5.Georgian FC                 6   3  2  1   6- 3  11
 6.USA FC                      6   3  0  3   7- 6   9
 7.Sime Darby                  7   2  2  3   8- 6   8
 8.Holders FC                  7   2  2  3   7-11   8
 9.7nd FC                      6   1  2  3   5- 7   5
10.Mighty Electrons            6   1  2  3   2- 5   5
11.Gedeh Ambassadors           7   1  2  4   7-12   5
12.Devereux FC                 6   1  1  4   3-10   4
13.Gbaisue FC                  7   1  1  5   6-16   4

Winners: BYC II (qualified for Final)
Promoted: Keitrace FC

Second Division Final

First Leg [Jul 9]
NPA Anchors               2-1 BYC II                    

Second Leg [Jul 14]
BYC II                    2-0 NPA Anchors     

Promoted: NPA Anchors and Keitrace FC          

2012

2013/14

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 17 Apr 2014

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.