Macao 2019


Liga de Elite
Taça da Associação de Futebol de Macau
2a Divisão
3a Divisão
4a Divisão

Liga de Elite

Final Table:

 1.Chao Pak Kei                       18  15  2  1  75-14  47       Champions
 2.Ching Fung                         18  12  1  5  45-27  37
 3.Casa do Sport Lisboa e Benfica     18  11  2  5  40-16  35  [C]
 4.Grupo Desportivo Monte Carlo       18  10  4  4  41-22  34
 5.Ka I                               18   8  3  7  31-36  27
 6.Hang Sai                           18   8  0 10  35-40  24
 7.Sporting Clube de Macau            18   6  4  8  37-43  22
 8.GD da Polícia de Segurança Pública 18   5  1 12  18-45  16
-------------------------------------------------------------
 9.Tim Iec                            18   4  3 11  23-52  15  [P]  Relegated
10.MFA Development Team               18   1  0 17  18-68   3  [P]  Relegated

Round 1
[Jan 23]
Sporting           1-4 Hang Sai           
Ka I               0-0 Benfica            
[Jan 24]
Chao Pak Kei       4-0 Ching Fung         
MFA Development    1-2 Tim Iec            
[Jan 25]
Monte Carlo        1-1 Polícia            

Round 2
[Jan 30]
Benfica            3-1 MFA Development    
Hang Sai           1-2 Chao Pak Kei       
[Jan 31]
Polícia            0-2 Ka I               
Ching Fung         0-3 Monte Carlo        
[Feb 1]
Tim Iec            0-2 Sporting           

Round 3
[Feb 13]
Tim Iec            2-2 Ka I               
Ching Fung         4-0 Hang Sai           
[Feb 14]
Polícia            0-6 Chao Pak Kei       
MFA Development    3-2 Sporting           
[Feb 15]
Benfica            3-0 Monte Carlo        

Round 4
[Feb 20]
Chao Pak Kei       2-1 Benfica            
Sporting           0-2 Ching Fung         
[Feb 21]
Ka I               4-1 MFA Development    
Monte Carlo        4-0 Tim Iec            
[Feb 22] 
Hang Sai           0-1 Polícia            

Round 5
[Feb 27]
Benfica            4-0 Hang Sai           
Tim Iec            0-6 Chao Pak Kei       
[Feb 28]
MFA Development    1-3 Monte Carlo        
Ka I               2-1 Sporting           
[Mar 1]
Polícia            0-3 Ching Fung         

Round 6
[Mar 6]
Monte Carlo        1-3 Ka I               
Ching Fung         3-1 Benfica            
[Mar 7]
Chao Pak Kei      14-0 MFA Development    
Sporting           4-0 Polícia            
[Mar 8]
Hang Sai           3-2 Tim Iec            

Round 7
[Mar 13]
Monte Carlo        1-1 Sporting           
MFA Development    1-3 Hang Sai           
[Mar 14]
Tim Iec            3-2 Ching Fung         
Ka I               1-5 Chao Pak Kei       
[Mar 15]
Benfica            2-0 Polícia            

Round 8
[Apr 3]
Ka I               0-2 Hang Sai           
Monte Carlo        4-1 Chao Pak Kei       
[Apr 4]
MFA Development    1-4 Ching Fung         
Sporting           3-2 Benfica            
[Apr 5]
Tim Iec            1-3 Polícia            

Round 9
[Apr 10]
Chao Pak Kei       5-1 Sporting           
Tim Iec            1-5 Benfica            
[Apr 11]
Ka I               1-2 Ching Fung         
Monte Carlo        3-2 Hang Sai           
[Apr 12]
MFA Development    0-4 Polícia            

Halfway Table:

 1.Chao Pak Kei                        9   8  0  1  45- 8  24
 2.Ching Fung                          9   6  0  3  20-13  18
 3.Grupo Desportivo Monte Carlo        9   5  2  2  20-12  17
 4.Casa do Sport Lisboa e Benfica      9   5  1  3  21-10  16  [C]
 5.Ka I                                9   4  2  3  15-14  14
 6.Hang Sai                            9   4  0  5  15-18  12
 7.Sporting Clube de Macau             9   3  1  5  15-19  10
 8.GD da Polícia de Segurança Pública  9   3  1  5   9-19  10
-------------------------------------------------------------
 9.Tim Iec                             9   2  1  6  11-28   7  [P]
10.MFA Development Team                9   1  0  8   9-39   3  [P]

Round 10
[Apr 17]
Benfica            4-0 Ka I               
Ching Fung         2-2 Chao Pak Kei       
[Apr 19]
Hang Sai           3-5 Sporting           
[May 15]
Polícia            0-3 Monte Carlo        
Tim Iec            2-1 MFA Development    

Round 11
[Apr 24]
MFA Development    0-1 Benfica            
Chao Pak Kei       3-1 Hang Sai           
[Apr 25]
Ka I               2-1 Polícia            
Monte Carlo        1-2 Ching Fung         
[Apr 26]
Sporting           1-1 Tim Iec            

Round 12
[May 1]
Monte Carlo        2-0 Benfica            
[May 2]
Hang Sai           1-3 Ching Fung         
Ka I               4-2 Tim Iec            
[May 3]
Chao Pak Kei       3-0 Polícia            
[Jun 23]
Sporting           3-1 MFA Development    

Round 13
[May 8]
Tim Iec            0-0 Monte Carlo        
Ching Fung         4-2 Sporting           
[May 9]
Polícia            1-3 Hang Sai           
Benfica            1-1 Chao Pak Kei       
[May 10]
MFA Development    3-6 Ka I               

Round 14
[May 22]
Chao Pak Kei       7-0 Tim Iec            
Monte Carlo        5-1 MFA Development    
[May 23]
Ching Fung         4-2 Polícia            
Hang Sai           3-0 Benfica            
[May 24]
Sporting           1-1 Ka I               

Round 15
[Jun 19]
Benfica            1-0 Ching Fung         
Tim Iec            5-2 Hang Sai           
[Jun 20]
MFA Development    0-4 Chao Pak Kei       
Polícia            1-7 Sporting           
[Jun 21]
Ka I               0-2 Monte Carlo        

Round 16
[Jun 26]
Hang Sai           2-1 MFA Development    
Tim Iec            2-5 Ching Fung         
[Jun 27]
Sporting           3-3 Monte Carlo        
Polícia            0-3 Benfica            
[Jun 28]
Chao Pak Kei       4-0 Ka I               

Round 17
[Jul 3]
Chao Pak Kei       3-2 Monte Carlo        
Ching Fung         4-1 MFA Development    
[Jul 4] 
Benfica            7-0 Sporting           
Polícia            2-0 Tim Iec            
[Jul 5]
Hang Sai           4-1 Ka I               

Round 18
[Jul 11]
Hang Sai           1-3 Monte Carlo        
Benfica            2-0 Tim Iec            
[Jul 12]
Polícia            2-1 MFA Development    
[Jul 14]  
Ching Fung         1-2 Ka I               
Sporting           0-3 Chao Pak Kei       

Final Table:

 1.Chao Pak Kei                       18  15  2  1  75-14  47       Champions
 2.Ching Fung                         18  12  1  5  45-27  37
 3.Casa do Sport Lisboa e Benfica     18  11  2  5  40-16  35  [C]
 4.Grupo Desportivo Monte Carlo       18  10  4  4  41-22  34
 5.Ka I                               18   8  3  7  31-36  27
 6.Hang Sai                           18   8  0 10  35-40  24
 7.Sporting Clube de Macau            18   6  4  8  37-43  22
 8.GD da Polícia de Segurança Pública 18   5  1 12  18-45  16
-------------------------------------------------------------
 9.Tim Iec                            18   4  3 11  23-52  15  [P]  Relegated
10.MFA Development Team               18   1  0 17  18-68   3  [P]  Relegated

Taça da Associação de Futebol de Macau

First Division Tournament

Round 1
[May 31]
Tim Iec            2-1 MFA Development    
[Jun 16]
Ka I             21-18 Hang Sai           

NB: after the absurd result of the round 1 match between Ka I and Hang Sai
    (a protest against the decision of the MFA to withdraw from World Cup
    qualifying), both teams were disqualified.

Quarterfinals
[Jun 16]
Polícia            0-2 Monte Carlo        
[Jun 29]
Ching Fung         6-1 Tim Iec            
Benfica            6-1 Sporting           
Chao Pak Kei       bye

Semifinals
[Jul 17]
Benfica            1-3 Chao Pak Kei       
[Jul 19]
Ching Fung         1-1 Monte Carlo        [7-6 pen]

Third Place Match [Jul 27]
Benfica            3-2 Monte Carlo        

Final [Jul 28]
Chao Pak Kei       2-2 Ching Fung         [1-3 pen]

2a Divisão

Promotion Group

Final Table:

 1.Casa de Portugal                   13  12  0  1  69-18  36       Promoted
 2.Lun Lok                            13   9  2  2  54-22  29       Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Grupo Desportivo Artilheiros       13   7  2  4  41-27  23
 4.Clube Atlético de Macau            13   7  1  5  28-20  22  [P]
 5.Cheng U                            13   4  1  8  20-45  13  [P]

Relegation Group

Final Table:

 6.Hong Lok                           13   5  5  3  28-21  20
 7.C.D.F. Benfica Macau               13   6  0  7  25-42  18
 8.Macao U-18                         13   4  3  6  14-28  15
-------------------------------------------------------------
 9.Serviços de Alfândega              13   2  3  8  13-34   9  [R]  Relegated
10.Lai Chi                            13   0  1 12  11-46   1  [R]  Relegated

3a Divisão

Final Table:

 1.Sun City                           11  10  1  0  66- 9  31  [P]  Promoted
 2.Cheng Loi                          11   9  1  1  38- 9  28  [P]  Promoted
 3.Toi Seng                           11   8  2  1  31-10  26  [P]  Promoted
-------------------------------------------------------------
 4.Universidade de Macau              11   5  3  3  32-18  18
 5.O Cheng                            11   4  4  3  25-17  16
 6.Ieong Heng                         11   4  3  4  22-20  15
 7.Ha Sa                              11   4  3  4  16-38  15  [P]
 8.Hong Ngai                          11   3  3  5  14-23  12  [R]
 9.Space                              11   3  1  7  21-38  10
-------------------------------------------------------------
10.Man Fung Hong                      11   3  0  8  13-22   9       Relegated
11.Va Kei                             11   2  1  8  15-32   7       Relegated  [aka Wa Kei]
12.Chuac Lun                          11   0  0 11   2-59   0  [R]  Relegated

NB: Chong Wa apparently withdrew

4a Divisão

Group Stage

Final Tables:

Group A 
 1.Hua Qiao                            4   2  2  0   5- 1   8       Qualified
 2.Rapido                              4   2  2  0   4- 1   8       Qualified
 3.União                               4   2  1  1   4- 1   7
 4.Macau Juventude                     4   1  1  2   5- 6   4
 5.Seas                                4   0  0  4   0- 9   0

Group B
 1.Son Ieng                            4   4  0  0   7- 0  12       Qualified
 2.Wa Cheng                            4   3  0  1   4- 2   9       Qualified
 3.Man Fu                              4   1  1  2   3- 2   4
 4.Ieong Wai                           4   1  0  3   2- 6   3
 5.Ka U                                4   0  1  3   1- 7   1

Group C
 1.Seng Lun                            4   3  1  0   8- 3  10       Qualified
 2.Roma                                4   2  1  1   3- 2   7       Qualified
 3.Gala                                4   1  3  0   6- 3   6
 4.Show di Bola                        4   1  0  3   3- 8   3
 5.Nam Kot                             4   0  1  3   1- 5   1

Group D
 1.Chiba Sport                         4   3  1  0  12- 2  10       Qualified
 2.K.S.T. Heng                         4   2  2  0   6- 2   8       Qualified
 3.Nam Fong                            4   2  1  1   5- 7   7
 4.Kan Fong                            4   1  0  3   2- 5   3
 5.Juventude                           4   0  0  4   1-10   0

Group E
 1.Hang Lok                            4   2  1  1   2- 1   7       Qualified
 2.Youth Salesian                      4   2  1  1   5- 2   7       Qualified
 3.Tin Mou                             4   1  3  0   4- 3   6
 4.Jin Shi                             4   0  3  1   2- 5   3
 5.Hong Ip                             4   0  2  2   0- 2   2

Group F
 1.G. Universe                         4   4  0  0   9- 0  12       Qualified
 2.Apex                                4   2  1  1   4- 5   7       Qualified
 3.Ou Teng                             4   1  1  2   4- 4   4
 4.Osaka                               4   0  2  2   1- 4   2
 5.New Life                            4   0  2  2   1- 6   2

Group G
 1.Polícia Judiciária                  4   3  0  1   5- 2   9       Qualified
 2.Hong Nam                            4   3  0  1   6- 3   9       Qualified
 3.F.C. Porto                          4   3  0  1   4- 3   9
 4.Wah Seng 822                        4   1  0  3   3- 4   3
 5.Wai Seng                            4   0  0  4   1- 7   0

Group H
 1.Tong Tat                            4   3  0  1   5- 3   9       Qualified
 2.Canoa Macau                         4   2  1  1  10-10   7       Qualified
 3.Vitória                             4   2  0  2   6- 4   6
 4.Ku Chan                             4   1  1  2   7- 7   4
 5.Chon I                              4   0  2  2   2- 6   2

Group I
 1.Spiny Rayed                         4   2  2  0   4- 2   8       Qualified
 2.Vui Chon                            4   1  3  0   4- 2   6       Qualified
 3.Fu Si                               4   1  2  1   2- 2   5
 4.Ip U                                4   1  1  2   2- 4   4
 5.Civil Aviation                      4   0  2  2   0- 2   2

Group J
 1.Long Cheng                          4   4  0  0  13- 1  12       Qualified
 2.SP Sports                           4   2  1  1   8- 4   7       Qualified
 3.H.C. Coloane                        4   2  1  1   6- 4   7
 4.San Fong                            4   1  0  3   3-12   3
 5.Fai Wa                              4   0  0  4   1-10   0

Group K
 1.Enfermagem                          3   2  1  0   5- 1   7       Qualified
 2.Lotus                               3   1  2  0   5- 1   5       Qualified
 3.Hong Kei                            3   1  1  1   1- 2   4
 4.O.S.P.J.                            3   0  0  3   0- 7   0

Group L
 1.East Star                           3   2  1  0   5- 2   7       Qualified
 2.Wu Chong                            3   1  2  0   5- 2   5       Qualified
 3.Wai Ieong                           3   1  1  1   5- 2   4
 4.Son Lun                             3   0  0  3   1-10   0

Group M
 1.Ngan Seng                           3   3  0  0   8- 0   9       Qualified
 2.Ao Cheong                           3   2  0  1   4- 4   6       Qualified
 3.Sa Kong                             3   1  0  2   4- 6   3
 4.Ilha Verde Agitação                 3   0  0  3   2- 8   0

Group N
 1.Iau I                               3   1  2  0   4- 2   5       Qualified
 2.Recreação Correcional e Ass. Esp.   3   1  1  1   3- 2   4       Qualified
 3.Flugels                             3   1  1  1   3- 4   4
 4.Son Ian                             3   1  0  2   4- 6   3

Group O
 1.Wan Guan                            3   2  1  0   2- 0   7       Qualified
 2.San Heng                            3   2  0  1   4- 1   6       Qualified
 3.Jin Fa                              3   1  1  1   1- 1   4
 4.Leng Ngan                           3   0  0  3   0- 5   0

Group P
 1.Shao Jiang                          3   2  1  0   5- 1   7       Qualified
 2.Hou Chon                            3   2  0  1   2- 2   6       Qualified
 3.Outdoor                             3   1  1  1   3- 2   4
 4.Kin Wa                              3   0  0  3   0- 5   0


Playoff Stage

1/16 Finals
[Jul 1]
Hua Qiao           1-0 Hou Chon           
Son Ieng           0-1 San Heng           
Seng Lun           0-0 Correcional        [3-2 pen]
[Jul 3]
Chiba Sport        4-0 Ao Cheong          
Hang Lok           1-0 Wu Chong           
G. Universe        1-0 Lotus              
[Jul 4]
Polícia Judiciária 1-1 SP Sports          [3-2 pen]
Tong Tat           0-1 Vui Chon           
Spiny Rayed        2-2 Canoa Macau        [2-3 pen]
[Jul 5]
Long Cheng         1-1 Hong Nam           [2-3 pen]
Enfermagem         1-1 Apex               [4-3 pen]
East Star          0-0 Youth Salesian     [2-1 pen]
[Jul 8]
Ngan Seng          1-0 K.S.T. Heng        
Iau I              1-1 Roma               [0-2 pen]
Wan Guan           1-0 Wa Cheng           
[Jul 10]
Shao Jiang         0-0 Rapido             [3-2 pen]

1/8 Finals
[Jul 10]
Hua Qiao           1-0 San Heng           
Seng Lun           0-6 Chiba Sport        
[Jul 12]
Hang Lok           1-1 G. Universe        [3-1 pen]
Polícia Judiciária 1-0 Vui Chon           
Canoa Macau        0-1 Hong Nam           
[Jul 15]
Enfermagem         0-3 East Star          
Ngan Seng          1-1 Roma               [3-2 pen]
Wan Guan           2-2 Shao Jiang         [2-0 pen]

Quarterfinals
[Jul 18]
Hua Qiao           1-6 Chiba Sport        
Hang Lok           1-1 Polícia Judiciária [4-3 pen]
[Jul 19]
Hong Nam           0-0 East Star          [0-2 pen]
Ngan Seng          0-1 Wan Guan           

Semifinals [Jul 24]
Chiba Sport        3-0 Hang Lok           
East Star          0-3 Wan Guan           

Third Place Match [Jul 29]
Hang Lok           0-1 East Star          

Final [Jul 29]
Chiba Sport        0-0 Wan Guan           [5-6 pen]


2018

2020

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.