Malta 2004/05

MIA Premier League 2004/05

Table:

 1.Sliema Wanderers         18 13  3  2 33-15 42
 2.Valletta                 18 11  3  4 42-26 36
 3.Hibernians               18 10  6  2 34-22 36
 4.Birkirkara               18  9  5  4 44-25 32
 5.Marsaxlokk               18  7  5  6 32-23 26
 6.Floriana                 18  6  6  6 21-22 24
- - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - -
 7.PietÓ Hotspurs           18  5  4  9 34-33 19
 8.Msida St. Joseph         18  4  6  8 27-34 16  [-2]
------------------------------------------------
 9.St. Patrick              18  2  3 13 17-45  9
10.Lija Athletic            18  2  1 15 10-49  7

NB: Msida St. Joseph have 2 points deducted following incidents on Jan 15,
    when a Msida committee member hit an assistant referee

Round 1 
[Sep 7]
Msida SJ      1-2 Sliema W.
  [Kevin Sammut 63; Patrick Giua 14og, Daniel Rheuma 43og]
Valletta      3-2 Floriana
  [Massimo Grima 26pen, Ian Zammit 69, Mark Galea 88; Stephen Wellman 3, 6]
[Sep 8]
St. Patrick   0-1 Hibernians 
  [Essien Mbong 77]       
Marsaxlokk    1-1 Birkirkara   
  [Etienne Barbara 57; Haruna Doda 12] 
[Sep 11]
Lija A.       0-4 PietÓ H.     
  [Ivan Woods 49, 53, 62, 73]    
 
Round 2
[Sep 11]
Sliema W.     3-1 Valletta  
  [Noel Turner 61, Sharlon Pace 64og, Danilo Doncic 70; Jaroslav Marx 75]   
[Sep 12]
Hibernians    3-3 Marsaxlokk 
  [Terence Scerri 36, Andre Schembri 40, Andrew Cohen 51;
   David Carabott 45, 56, Trevor Templeman 90+]     
Birkirkara    5-3 Msida SJ 
  [Haruna Doda 14, Michael Galea 20, 33, 53, 90+;
   Manrico Porceddu 26pen, Johann Zammit 29, Kevin Sammut 48]    
[Sep 14]
PietÓ H.      4-0 St. Patrick 
  [Ivan Woods 17, 48, Cleaven Frendo 67, Stefan Zahra 79]
Floriana      4-0 Lija A.   
  [Stephen Wellman 20, Nicolˇ Baldacchino 37, Ian Ciantar 41,
   Shaun Bajada 68]
 
Round 3
[Sep 17]
Birkirkara    2-1 Hibernians 
  [Michael Galea 22, Chucks Nwoko 77; Andre Schembri 36]    
[Sep 18]
Marsaxlokk    4-1 PietÓ H.  
  [Daniel Bogdanovic 32, 77, Etienne Barbara 69pen,Ivan Zammit 81;
   Ivan Woods 10pen]    
Msida SJ      4-1 Valletta  
  [Manrico Porceddu 53pen, 55pen, Adrian Farrugia 85, Daniel Nwoke 90+;
   Massimo Grima 90+] 
[Sep 19]
St. Patrick   0-2 Floriana    
  [Nicolˇ Baldacchino 34, 76]
Lija A.       0-4 Sliema W.   
  [Danilo Doncic 16, 53pen, Stefan Giglio 19, Clsude Mattocks 64]  
 
Round 4
[Sep 21]
Hibernians    1-1 Msida SJ
  [Roderick Baldacchino 88; Roderick Bajada 58]
PietÓ H.      1-1 Birkirkara
  [Branko Nisevic 76; Chucks Nwoko 5]
[Sep 25]
Floriana      1-0 Marsaxlokk
  [Nicolˇ Baldacchino 45]
Valletta      4-1 Lija A.
  [Mark Galea 10, Nemanja Vukasinovic 78, Massimo Grima 78pen,
   Gilbert Agius 82; Glenn Barry 89]
[Sep 26]
Sliema W.     2-1 St. Patrick
  [Stefan Giglio 16, Darren Debono 79; Mark Tanti 53]
 
Round 5
[Sep 26]
Hibernians    2-1 PietÓ H.
  [Andrew Cohen 52pen, Terence Scerri 55; Sanin Ortas 47]
[Sep 30]
Msida SJ      2-1 Lija A.
  [Johann Zammit 14, Kevin Sammut 50; Michael Gatt 89]
Birkirkara    3-0 Floriana
  [Antoine Zahra 2, Michael Galea 74, 87]
[Oct 1]
St. Patrick   1-2 Valletta
  [Thomas Caruana 80; Massimo Grima 82, Gilbert Agius 90+]
Marsaxlokk    1-3 Sliema W.
  [Cesar Paiber 38pen; Danilo Doncic 36pen, Claude Mattocks 82,
   Stefan Giglio 84]
 
Round 6
[Oct 16]
PietÓ H.      2-2 Msida SJ 
  [Cleaven Frendo 4, Ivan Woods 29pen; Manrico Porceddu 81,
   Daniel Nwoke 88]
[Oct 17]
Lija A.       1-0 St. Patrick  
  [Michael Gatt 63] 
Sliema W.     0-0 Birkirkara     
[Oct 27]
Floriana      1-1 Hibernians
  [Andre Rocha da Silva 67pen; Andrew Cohen 39pen] 
Valletta      3-1 Marsaxlokk     
  [Rennie Forace 12, Keith Fenech 51, Ian Zammit 87; Cesar Paiber 68pen]
 
Round 7
[Oct 23]
Msida SJ      1-2 Marsaxlokk
  [Daniel Nwoke 24; Cesar Paiber 2, Minabo Asechemie 87]
Floriana      0-2 Sliema W.
  [Claude Mattocks 5, Danilo Doncic 50]
[Oct 24]
Hibernians    2-1 Lija A.
  [Andre Schembri 62, Essien Mbong 79; Michael Gatt 21]
PietÓ H.      2-3 Valletta
  [Ivan Woods 44, Cleaven Frendo45+; Nemanja Vukanisovic 33,
   Massimo Grima 61pen, Gilbert Agius 74]
[Oct 31]
Birkirkara    7-2 St. Patrick
  [George Mallia 24, Lucian Dronca 39, Haruna Doda 51, Michael Galea 72,
   Alan Tabone 77, 78, Antoine Zahra 88; Thomas Caruana 65, Mark Tanti 90+]

Round 8
[Oct 31]
Marsaxlokk    5-1 Lija A.
  [Dragomir Draganov 41, Charlo Magro 45, Trevor Templeman 77,
   Carlo Mamo 85, Etienne Barbara 90+; Anastas Kristo 3]
[Nov 20]
Hibernians    2-3 Sliema W.
  [Andrew Cohen 39pen, 47pen; Orosco Anonam 33, Roderick Baldacchino 45,
   Stefan Giglio 71]
Birkirkara    1-2 Valletta
  [Jean Pierre Mifsud Triganza 63; Gilbert Agius 57, Massimo Grima 89pen]
[Nov 21]
Msida SJ      3-1 St. Patrick
  [Manrico Porceddu 13, Daniel Nwoke 45+, 90; Peter Anizoba 73]
PietÓ H.      2-3 Floriana
  [Sanin Ortas 10, Cleaven Frendo 45; Stephen Wellman 71, 90,
   Trevor Cilia 90+]

Round 9
[Nov 26]
Sliema W.     1-0 PietÓ H.    
  [Orosco Anonam 40]
[Nov 27]
Lija A.       1-6 Birkirkara  
  [Giles Lanzon 90pen; Jean Pierre Mifsud Triganza 3, 
   Michael Galea 19, 64, 84pen, Adrian Ciantar 57, 73]
Valletta      2-2 Hibernians 
  [Chris Camilleri 85, Gilbert Agius90+; Andre Schembri 58,
   Andrew Cohen 90]
[Nov 28]
St. Patrick   0-0 Marsaxlokk   
Floriana      1-1 Msida SJ  
  [Manolito Micallef 9; Manrico Porceddu 11]

Round 10
[Dec 3]
PietÓ H.      3-0 Lija A.   
  [Sanin Ortas 21, Ivan Woods 53, 90+]
[Dec 4]
Floriana      0-0 Valletta 
Birkirkara    1-1 Marsaxlokk   
  [William Camenzuli 90+; Carlo Mamo 77]
[Dec 5]
Hibernians    2-2 St. Patrick  
  [Andrew Cohen 29, Ndubisi Chukunyere 76; Clayton Failla 48,
   Chima Dozie 90+]  
Sliema W.     1-1 Msida SJ  
  [Rupert Mangion 31; Daniel Theuma 90+]

Round 11
[Dec 10]
Lija A.       1-1 Floriana  
  [Glenn Barry 67; Manolito Micallef 26]
[Dec 12]
St. Patrick   0-5 PietÓ H.
  [Branko Nisevic 20, Claudio Calleja 23, 76, David Gauci 42og,
   Cleaven Frendo 67]
Msida SJ      0-2 Birkirkara
  [Precious Monye 27, Charles Sciberras 90]
[Dec 13]
Marsaxlokk    1-2 Hibernians 
  [Jamie Pace 36; Andre Schembri 17, Adrian Pulis 90]
Valletta      3-2 Sliema W. 
  [Mark Galea 4, Gilbert Agius 61, Massimo Grima 86; Brian Said 1, 70]

Round 12
[Dec 17]
Floriana      2-1 St. Patrick     
  [Nicolˇ Baldacchino 55, 88; Benoir Fenech 40]
[Dec 19]
Valletta      5-1 Msida SJ   
  [Nemanja Vukasinovic 5, Gilbert Agius 11, 85, Milen Penchev 61,
   Christopher Camilleri 76; Daniel Nwoke 38]
Hibernians    4-2 Birkirkara     
  [Terence Scerri 28, 86, Andrew Cohen 74, Ndubisi Chukunyere 89;
   Haruna Doda 27, 27]
[Jan 5]
PietÓ H.      0-3 Marsaxlokk 
  [Malcolm Licari 13, Mitko Trendafilov 44, Etienne Barbara 64]
Sliema W.     0-1 Lija A.     
  [Elton Azzopardi 89]

Round 13
[Jan 2]
Lija A.       1-2 Valletta
  [Glenn Barry 7; Mark Galea 6, Ian Zammit 38]
Birkirkara    2-3 PietÓ H.
  [Jean Pierre Mifsud Triganza 28, William Camenzuli 81pen;
   Chris Okoh 5, Sanin Ortas 9, Ivan Woods 58]
[Jan 3]
Msida SJ      0-2 Hibernians
  [Terence Scerri 20, Andrew Cohen 85]
[Jan 11]
Marsaxlokk    0-1 Floriana
  [Andre Rocha da Silva 76]
St. Patrick   0-1 Sliema W.
  [Ivan Woods 44]

Round 14
[Jan 7]
Valletta      5-0 St. Patrick
  [Massimo Grima 31, 36pen, Ian Zammit 55, 61, Chris Camilleri 78]
[Jan 8]
Sliema W.     2-1 Marsaxlokk
  [Danilo Doncic 20, 38; Mitko Trendafilov 30]
Floriana      1-3 Birkirkara
  [Trevor Cilia 61; William Camenzuli 24, 76, Lucian Dronca 86pen]
[Jan 9]
Lija A.       1-2 Msida SJ
  [Giles Lanzon 90+pen; Johann Zammit 62, Clint Micallef 86]
PietÓ H.      1-3 Hibernians
  [Gareth Sciberras 14; Terence Scerri 33, Andrew Cohen 76pen,
   Malcolm Abdilla 89og]

Round 15
[Jan 15]
Msida SJ      1-1 PietÓ H.
  [Daniel Nwoke 79; Cleaven Frendo 90+pen]
Hibernians    2-0 Floriana
  [Peter Pullicino 36, Terence Scerri 88]
[Jan 16]
St. Patrick   2-0 Lija A.
  [Thomas Caruana 48, Peter Anizoba 55]
Marsaxlokk    1-1 Valletta
  [Richard Buhagiar 90+; Mark Galea 57]
[Jan 22]
Birkirkara    0-2 Sliema W.
  [Danilo Doncic 13, Stefan Giglio 64]

Round 16
[Jan 22]
Lija A.       0-3 Marsaxlokk
  [Jamie Pace 6, Malcolm Licari 49pen, 68]
[Jan 23]
St. Patrick   3-2 Msida SJ
  [Mark Pullicino 41, Mark Tanti 64, 90; Manrico Porceddu 74, 83pen]
Floriana      1-1 PietÓ H.
  [Trevor Cilia 2; Cleaven Frendo 78]
[Jan 30]
Sliema W.     1-1 Hibernians
  [Ivan Woods 35; Andrew Cohen 45+pen]
Valletta      0-1 Birkirkara
  [Michael Galea 46]

Round 17
[Jan 29]
Marsaxlokk    3-1 St. Patrick
  [Cleaven Frendo 31, 72, Malcolm Licari 54; Mark Tanti 45+]
Msida SJ      1-1 Floriana
  [Johann Zammit 41; Andre Rocha da Silva 34pen]
[Feb 4]
PietÓ H.      2-3 Sliema W.
  [Silvan Ciscaldi 39, Carl Sammut 45+; Danilo Doncic 30pen, 38, 
   Joseph Farrugia 45]
Hibernians    2-1 Valletta
  [Andrew Cohen 48, 71; Mark Galea 11]
[Jan 5]
Birkirkara    4-0 Lija A.
  [Haruna Doda 10, Michael Galea 64, Chucks Nwoko 66,
   Jean Pierre Mifsud Triganza 87]

Round 18
[Feb 5]
Marsaxlokk    2-1 Msida SJ
  [Andre Schembri 22, Shawn Tellus 65; Daniel Nwoke 20]
[Feb 12]
St. Patrick   3-3 Birkirkara
  [Peter Anizoba 5, 68, Mark Tanti 38pen;
   Jean Pierre Mifsud Triganza 27, 32, Etienne Barbara 76]
Sliema W.     1-0 Floriana
  [Lubos Pernis 58]
[Feb 13]
Lija A.       0-1 Hibernians
  [Andrew Cohen 64]
Valletta      4-1 PietÓ H.
  [Chris Oretan 9, Mark Galea 51, Chris Camilleri 56, 
   Gilbert Agius 85; Isse Adan Abshir 89]

Table:

 1.Sliema Wanderers         18 13  3  2 33-15 42
 2.Valletta                 18 11  3  4 42-26 36
 3.Hibernians               18 10  6  2 34-22 36
 4.Birkirkara               18  9  5  4 44-25 32
 5.Marsaxlokk               18  7  5  6 32-23 26
 6.Floriana                 18  6  6  6 21-22 24
- - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - -
 7.PietÓ Hotspurs           18  5  4  9 34-33 19
 8.Msida St. Joseph         18  4  6  8 27-34 16  [-2]
------------------------------------------------
 9.St. Patrick              18  2  3 13 17-45  9
10.Lija Athletic            18  2  1 15 10-49  7

NB: Msida St. Joseph have 2 points deducted following incidents on Jan 15,
    when a Msida committee member hit an assistant referee


Championship Group

Final Table:

 1.Sliema Wanderers         28 18  7  3 47-23 40  [21]  Champions
 2.Birkirkara               28 15  9  4 69-36 38  [16]  UEFA Cup (Cup)
 3.Hibernians               28 14 11  3 49-32 35  [18]  UEFA Cup
 4.Valletta                 28 16  4  8 57-41 34  [18]  UI Cup
 5.Marsaxlokk               28  8  6 14 41-47 17  [13]
 6.Floriana                 28  7  7 14 28-39 16  [12]

NB: points between square brackets are carried over from 
    first stage (halved, rounded upwards)

Round 19
[Feb 20]
Sliema W.     2-1 Floriana
  [Orosco Anonam 15, Ivan Woods 74; Ian Azzopardi 65]
[Feb 21]
Birkirkara    1-1 Hibernians
  [Jean Pierre Mifsud Triganza 84; Andrew Cohen 72]
Valletta      4-1 Marsaxlokk
  [Anatole Debono 26, Chris Oretan 42, 73, 84; Trevor Templeman 45]

Round 20
[Feb 26]
Hibernians    0-3 Valletta
  [Gilbert Agius 41, Chris Camilleri 60, Ian Zammit 90]
Birkirkara    3-0 Floriana
  [Jean Pierre Mifsud Triganza 50, 90+, Michael Galea 64]
[Feb 27]
Marsaxlokk    1-2 Sliema W.
  [Michael Ochei 28; Orosco Anonam 67, Danilo Doncic 76]

Round 21
[Mar 5]
Floriana      0-1 Valletta
  [Massimo Grima 90+]
Sliema W.     1-1 Birkirkara
  [Ivan Woods 90+pen; Jean Pierre Mifsud Triganza 60]
[Mar 6]
Marsaxlokk    1-3 Hibernians  
  [Andre Schembri 41; Clayton Failla 9, Terence Scerri 14, 90+] 

Round 22
[Mar 12]
Birkirkara    2-2 Marsaxlokk
  [Etienne Barbara 55, Chucks Nwoko 84; Shaun Bajada 53, Jamie Pace 89]
Valletta      0-3 Sliema W.
  [Ivan Woods 13, 86, Stefan Giglio 80]
[Mar 13]
Hibernians    1-1 Floriana
  [Andrew Cohen 3; Anthony Evi Parker 25]

Round 23
[Mar 19]
Sliema W.     1-1 Hibernians
  [Alex Muscat 90+; Andrew Cohen 74pen]
Valletta      1-2 Birkirkara
  [Milen Penchev 61; Jean Pierre Mifsud Triganza 66, William Camenzuli 84]
[Mar 20]
Marsaxlokk    1-0 Floriana
  [Shaun Bajada 45]

Round 24
[Apr 9]
Marsaxlokk    0-1 Valletta
  [Gilbert Agius 84]
Floriana      0-1 Sliema W.
  [Ivan Woods 17]
[Apr 10]
Hibernians    2-2 Birkirkara
  [Andrew Cohen 25, 30; Haruna Doda 8, Lino Galea 47]

Round 25
[Apr 16]
Marsaxlokk    0-2 Sliema W.
  [Alex Muscat 11, Lubos Pernis 90+]
[Apr 17]
Floriana      0-2 Birkirkara
  [Chucks Nwoko 82, Lucian Dronca 87pen]
Valletta      0-2 Hibernians
  [David Camileri 30pen, Terence Scerri 87]

Round 26
[Apr 21]
Hibernians    3-0 Marsaxlokk
  [Terence Scerri 17, Peter Pullicino 23, Andrew Cohen 90]
[Apr 23]
Valletta      2-1 Floriana
  [Mark Galea 3, Ian Zammit 18; Anthony Evi Parker 81]
Birkirkara    3-1 Sliema W.
  [Haruna Doda 8, Lucian Dronca 68pen, Jean Pierre Mifsud Triganza 80;
   Ivan Woods 50]

Round 27
[Apr 29]
Marsaxlokk    0-3 Birkirkara
  [Adrian Ciantar 49, Etienne Barbara 67, 90+] 
[Apr 30]
Floriana      0-1 Hibernians
  [Andrew Cohen 90+]
[May 2]
Sliema W.     0-0 Valletta

Round 28
[May 6]
Floriana      4-3 Marsaxlokk
  [Craig Schembri 23, Anthony Eviparker 31, Ryan Darmanin 36,
   Manolito Micallef 46; Cleaven Frendo 7, Brian Caruana 10,
   Edmond Thornton 25]
[May 7]
Birkirkara    6-3 Valletta
  [George Mallia 2, Haruna Doda 10, 29, Lucian Dronca 74pen, 
   Etienne Barbara 84, 90+; Branko Nisevic 25, 51, Mark Galea 28]
[May 8]
Hibernians    1-1 Sliema W.
  [Terence Scerri 21; Stefan Giglio 57]

Final Table:

 1.Sliema Wanderers         28 18  7  3 47-23 40  [21]  Champions
 2.Birkirkara               28 15  9  4 69-36 38  [16]  UEFA Cup (Cup)
 3.Hibernians               28 14 11  3 49-32 35  [18]  UEFA Cup
 4.Valletta                 28 16  4  8 57-41 34  [18]  UI Cup
 5.Marsaxlokk               28  8  6 14 41-47 17  [13]
 6.Floriana                 28  7  7 14 28-39 16  [12]

NB: points between square brackets are carried over from 
    first stage (halved, rounded upwards)


Relegation Group

Final Table:

 7.PietÓ Hotspurs           24  8  5 11 44-38 20  [10]
 8.Msida St. Joseph         24  7  8  9 38-41 19  [ 8]
------------------------------------------------
 9.St. Patrick              24  5  3 16 27-56 14  [ 5]  Relegated
10.Lija Athletic            24  3  2 19 13-60  8  [ 4]  Relegated

NB: points between square brackets are carried over from 
    first stage (halved, rounded upwards)

Round 19
[Feb 20]
Lija A.       1-0 St. Patrick
  [Elton Azzopardi 49]
[Feb 27]
PietÓ H.      1-1 Msida SJ
  [Gareth Sciberras 90+; Johann Zammit 80]

Round 20
[Mar 6]
St. Patrick   2-0 PietÓ H.
  [Chima Dozie 70, Thomas Caruana 77]
[Mar 13]
Msida SJ      2-0 Lija A.
  [Daniel Nwoke 22, Roderick Bajada 75]

Round 21
[Mar 20]
PietÓ H.      1-0 Lija A.
  [Stefan Zahra 44]
[Apr 10]
Msida SJ      3-0 St. Patrick
  [Manuel Boni 14, Paul Fenech 34, Daniel Nwoke 59]

Round 22
[Apr 16]
Msida SJ      2-1 PietÓ H.
  [Dino Cachia 22, Daniel Nwoke 73; Sanin Ortas 20]
[Apr 21]
St. Patrick   4-1 Lija A.
  [Chima Dozie 6, 67, Mark Tanti 7, 87pen; Glenn Barry 75]

Round 23
[Apr 29]
Lija A.       1-1 Msida SJ     
  [Glenn Barry 90+; Daniel Nwoke 31] 
[Apr 30]
PietÓ H.      4-0 St. Patrick
  [Senad Repuh 43, Stefan Zahra 45, Sanin Ortas 85pen, 90]

Round 24
[May 6]
Lija A.       0-3 PietÓ H.
  [Isse Adan Abshir 9, 25, Stefan Zahra 44]
[May 7]
St. Patrick   4-2 Msida SJ
  [Mark Tanti 49, Peter Anizoba 65, Thomas Caruana 71, Chima Dozie 78;
   Daniel Nwoke 8, 56]

Final Table:

 7.PietÓ Hotspurs           24  8  5 11 44-38 20  [10]
 8.Msida St. Joseph         24  7  8  9 38-41 19  [ 8]
------------------------------------------------
 9.St. Patrick              24  5  3 16 27-56 14  [ 5]  Relegated
10.Lija Athletic            24  3  2 19 13-60  8  [ 4]  Relegated

NB: points between square brackets are carried over from 
    first stage (halved, rounded upwards)


Topscorers:
21      Andrew Cohen         Hibernians
20      Ivan Woods           PietÓ Hotspurs
14      Michael Galea        Birkirkara
13      Daniel Nwoke         Msida SJ
12      JP Mifsud Triganza   Birkirkara
12      Terence Scerri       Hibernians


Cup Tournaments 2004/05


FA Trophy
 
First Round
[Nov 6]
Valletta          4-0 Balzan Y.
St. Patrick       1-4 Senglea A.           [aet]
[Nov 7]
PietÓ H.          3-0 Marsa
Mosta             1-3 Msida SJ
St. George's      0-6 Floriana
[Nov 13]
San Gwann         1-0 Lija A.
Naxxar L.         0-5 Mqabba
Hamrun S.         bye 
 
Second Round
[Dec 26]
Hamrun S.         0-2 Floriana             [aet]
PietÓ H.          1-2 Valletta
[Dec 27]
San Gwann         1-1 Mqabba               [aet, 4-5 pen]
Senglea A.        1-2 Valletta

Quarterfinals 
NB: Sliema W., Birkirkara, Marsaxlokk and Hibernians join at this stage
[Apr 2]
Birkirkara        3-2 Floriana
Msida SJ          1-0 Hibernians
[Apr 3]
Sliema W.         3-2 Mqabba
Marsaxlokk        4-2 Valletta

Semifinals 
[May 13]
Sliema W.         0-0 Birkirkara           [aet, 4-5 pen]
[May 14]
Msida SJ          2-2 Marsaxlokk           [aet, 5-4 pen]

Final [May 20]
Birkirkara        2-1 Msida SJ
  [Lino Galea 52, Michael Galea 84; Manuel Boni 83]
  [Birkirkara: Justin Haber, Mark Anthony Bonnici, Lino Galea,
     Precious Monye (76 Adrian Ciantar), Roderick Sammut, William
     Camenzuli, Haruna Doda (63 Etienne Barbara), Michael Galea,
     Chucks Nwoko (88 Kenneth Scicluna), Lucian Dronca, George Mallia;
   Msida: Omar Borg, Clint Micallef, Daniel Theuma, Manuel Boni, 
     Josef Mifsud, Kevin Sammut, Roderick Bajada, Paul Fenech 
     (92 Charles Sciberras), Dino Cachia, Johan Zammit, Daniel Nwoke;
   ref: Marco Borg; Konrad Borg, Charles Micallef;
   red card: Johan Zammit (M) 53]




Euro Challenge Cup 2004
NB: successor tournament of L÷wenbrau Cup

[Jul 5]
Sliema W.         1-1 Birkirkara
[Jul 7]
Marsaxlokk        2-3 Sliema W.
[Jul 9]
Birkirkara        1-1 Marsaxlokk 

Winners: Sliema Wanderers


Super 5 Tournament 2004

Semifinals [Dec 22]
Birkirkara        2-1 Marsaxlokk
Hibernians        1-2 Sliema W.

Third Place Match [Dec 26]
Marsaxlokk        2-0 Hibernians

Final [Dec 26]
Birkirkara        2-0 Sliema W.    


Second Level 2004/05


MIA First Division 2004/05

Final Table:

 1.Hamrun Spartans          18 10  5  3 30-19 35  Promoted
 2.Mosta                    18  9  5  4 37-24 32  Promoted
------------------------------------------------
 3.Mqabba                   18  9  4  5 33-19 31
 4.Senglea Athletic         18  7  7  4 31-27 28
 5.Marsa                    18  7  5  6 38-33 26
 6.Naxxar Lions             18  7  2  9 29-35 23
 7.San Gwann                18  6  5  7 21-27 23
 8.St. George's             18  6  6  6 23-25 22  [-2]
------------------------------------------------
 9.Balzan Youths            18  5  3 10 23-31 18  Relegated
10.Gozo                     18  1  4 13 14-39  7  Relegated

NB: St. George's 2 points deducted because of incidents Apr 16

Round 1
[Sep 5]
St. George's  2-0 Naxxar L.
Mosta         3-3 Senglea A. 
Gozo          0-1 San Gwann 
[Sep 8]
Mqabba        2-0 Balzan Y.   
Marsa         1-1 Hamrun S.  

Round 2
[Sep 11]
San Gwann     1-1 Mqabba    
Senglea A.    1-0 Gozo     
[Sep 12]
Balzan Y.     1-3 St. George's     
Hamrun S.     3-2 Mosta  
[Sep 19]
Naxxar L.     1-3 Marsa

Round 3
[Sep 26]
Balzan Y.     2-0 San Gwann    
Hamrun S.     0-0 Gozo 
[Oct 2]
St. George's  1-4 Marsa  
Mosta         2-3 Naxxar L.
[Oct 17]     
Mqabba        3-0 Senglea A.     

Round 4
[Oct 3]
Senglea A.    2-1 Balzan Y.     
Hamrun S.     3-2 Mqabba 
[Oct 17]
San Gwann     0-0 St. George's     
Marsa         3-1 Mosta     
Gozo          0-3 Naxxar L. 

Round 5
[Oct 24]
St. George's  0-0 Mosta
Marsa         5-1 Gozo
[Oct 30]
San Gwann     1-2 Senglea A.
Mqabba        2-1 Naxxar L.
[Nov 21]
Balzan Y.     1-1 Hamrun S.

Round 6
[Nov 21]
Senglea A.    1-1 St. George's
[Nov 28]
Gozo          1-2 Mosta
[Dec 2]
Marsa         1-3 Mqabba
Naxxar L.     3-0 Balzan Y.
[Dec 5]
Hamrun S.     3-4 San Gwann

Round 7
[Dec 5]
St. George's  2-2 Gozo  
[Dec 12]
Mqabba        0-3 Mosta 
[Dec 17]   
Balzan Y.     3-2 Marsa 
[Dec 19]
Senglea A.    1-1 Hamrun S. 
[Jan 12]
San Gwann     4-1 Naxxar L. 

Round 8
[Dec 19]
Gozo          1-1 Mqabba  
[Jan 6]
Naxxar L.     1-1 Senglea A.
Marsa         2-2 San Gwann  
[Jan 9]
Hamrun S.     2-0 St. George's
Mosta         3-1 Balzan Y. 

Round 9
[Jan 16]
St. George's  0-3 Mqabba
Senglea A.    1-1 Marsa
Gozo          1-2 Balzan Y.
[Jan 23]
Hamrun S.     4-2 Naxxar L.
San Gwann     1-1 Mosta

Round 10
[Jan 30]
Naxxar L.     1-3 St. George's
Hamrun S.     2-1 Marsa
[Feb 5]
San Gwann     0-0 Gozo
Senglea A.    2-1 Mosta
[Feb 13]
Balzan Y.     1-3 Mqabba

Round 11
[Feb 13]
Marsa         1-2 Naxxar L.
Gozo          1-2 Senglea A.
[Feb 20]
St. George's  3-1 Balzan Y.
Mosta         1-0 Hamrun S.
[Feb 27]
Mqabba        2-0 San Gwann

Round 12
[Feb 27]
Marsa         2-2 St. George's
[Mar 6]
Naxxar L.     2-2 Mosta
San Gwann     0-1 Balzan Y.
Gozo          1-0 Hamrun S.
[Mar 13]
Senglea A.    2-2 Mqabba

Round 13
[Mar 13]
Mosta         3-1 Marsa
[Mar 20]
St. George's  2-1 San Gwann
Naxxar L.     2-1 Gozo
Mqabba        0-0 Hamrun S.
[Apr 6]
Balzan Y.     0-0 Senglea A.

Round 14 
[Apr 7]
Mosta         0-0 St. George's
Gozo          1-2 Marsa
[Apr 9]
Senglea A.    1-2 San Gwann
Naxxar L.     1-0 Mqabba
[Apr 10]
Hamrun S.     1-0 Balzan Y.

Round 15
[Apr 10]
Mosta         3-2 Gozo
[Apr 16]
St. George's  awd Senglea A.        [awarded 0-2; abandoned at 1-2 in 77' 
Mqabba        0-1 Marsa              when a 'fan' attacked a linesman]
[Apr 17]
San Gwann     0-2 Hamrun S.
Balzan Y.     1-3 Naxxar L.

Round 16
[Apr 23]
Mosta         2-1 Mqabba
Hamrun S.     2-1 Senglea A.
[Mar 24]
Marsa         2-2 Balzan Y.
Naxxar L.     0-1 San Gwann
Gozo          0-3 St. George's

Round 17
[Apr 30]
Mqabba        5-2 Gozo
St. George's  1-2 Hamrun S.
[May 7]
Balzan Y.     1-2 Mosta
Senglea A.    5-2 Naxxar L.
[May 8]
San Gwann     3-1 Marsa

Round 18
[May 8]
Mqabba        3-0 St. George's
[May 14]
Balzan Y.     5-0 Gozo
Naxxar L.     1-3 Hamrun S.
[May 15]
Mosta         6-0 San Gwann
Marsa         5-4 Senglea A.

Final Table:

 1.Hamrun Spartans          18 10  5  3 30-19 35  Promoted
 2.Mosta                    18  9  5  4 37-24 32  Promoted
------------------------------------------------
 3.Mqabba                   18  9  4  5 33-19 31
 4.Senglea Athletic         18  7  7  4 31-27 28
 5.Marsa                    18  7  5  6 38-33 26
 6.Naxxar Lions             18  7  2  9 29-35 23
 7.San Gwann                18  6  5  7 21-27 23
 8.St. George's             18  6  6  6 23-25 22  [-2]
------------------------------------------------
 9.Balzan Youths            18  5  3 10 23-31 18  Relegated
10.Gozo                     18  1  4 13 14-39  7  Relegated

NB: St. George's 2 points deducted because of incidents Apr 16


Third Level 

MIA Second Division 2004/05

Final Table:

 1.Tarxien Rainbows         22 16  5  1 40-11 53  Promoted       
 2.St. Andrews              22 12  5  5 36-18 41  Promoted
------------------------------------------------       
 3.Qormi                    22  9  8  5 26-19 35          
 4.Mellieha                 22  9  3 10 33-30 30          
 5.Dingli Swallows          22  8  6  8 26-28 30          
 6.Zebbug Rangers           22  8  5  9 20-23 29          
 7.Attard                   22  8  4 10 28-25 28          
 8.Vittoriosa Stars         22  9  1 12 19-31 28          
 9.Gzira United             22  8  6  8 23-23 27  [-3] 
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -       
10.Melita                   22  7  5 10 23-30 26  Relegation Playoff 
------------------------------------------------             
11.St. Venera Lightenings   22  4  7 11 18-41 19  Relegated
12.Rabat Ajax               22  4  5 13 26-39 17  Relegated


Third/Fourth Level Promotion/Relegation Playoffs

 1.Melita                    3  3  0  0  6- 0 12  [3]
------------------------------------------------             
 2.Sta. Lucia                3  1  1  1  4- 4  7  [3]      
 3.Birzebbuga St. Peter's    3  0  2  1  3- 4  4  [2]  
 4.Zejtun Corinthians        3  0  1  2  3- 8  2  [1]

NB: bonus points between square brackets

Fourth Level

MIA Third Division 2004/05

Final Table:

 1.Gudja United             16 13  2  1 37- 4 41  Promoted        
 2.Gharghur                 16 12  3  1 27- 7 39  Promoted
------------------------------------------------
 3.Sta. Lucia               16 10  4  2 38-13 34  Promotion Playoff          
 4.Birzebbuga St. Peter's   16 10  2  4 28-17 32  Promotion Playoff   
 5.Zejtun Corinthians       16  9  4  3 34-16 31  Promotion Playoff   
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -   
 6.Kirkop United            16  8  5  3 22-10 29          
 7.Ghaxaq                   16  8  2  6 19-22 26          
 8.Siggiewi                 16  6  5  5 26-21 23          
 9.Pembroke Athleta         16  6  5  5 24-22 23          
10.Fgura United             16  7  2  7 25-26 23          
11.Zurrieq                  16  5  3  8 18-23 18          
12.Xghajra Tornadoes        16  5  2  9 17-26 17          
13.Sirens                   16  4  3  9 15-24 15          
14.Luqa St. Andrew's        16  4  3  9 16-28 15          
15.Mgarr United             16  3  3 10 19-32 12          
16.Kalkara                  16  1  1 14  3-33  4          
17.Ta' Xbiex                16  0  1 15  4-48  1     


2003/04.

2005/06.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Thanks to Anthony Zea

Prepared and maintained by Antoine Busuttil for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Antoine Busuttil (editor@maltafootball.com)
Last updated: 1 Sep 2005

(C) Copyright Antoine Busuttil and RSSSF 2004/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.