Malta 2007/08

BOV Premier League 2007/08

Regular Stage

Final Table:

 1.Valletta                 18 10  6  2 40-16 36
 2.Marsaxlokk               18 10  3  5 35-26 33
 3.Sliema Wanderers         18  9  5  4 31-18 32
 4.Floriana                 18  8  4  6 33-28 28
 5.Birkirkara               18  7  6  5 27-18 27
 6.Ħamrun Spartans          18  7  6  5 30-29 27
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hibernians               18  6  7  5 22-19 25
 8.Msida St. Joseph         18  6  3  9 25-35 21
------------------------------------------------
 9.Pietà Hotspurs           18  5  0 13 21-40 15
10.Mqabba                   18  2  0 16 15-50  6

Round 1
[Aug 26]
Mqabba        1-2 Ħamrun S.
Hibernians    1-1 Birkirkara
[Aug 27]
Sliema W.     3-0 Msida SJ
Valletta      2-3 Floriana
[Aug 29]
Marsaxlokk    3-1 Pietà H.

Round 2
[Aug 29]
Birkirkara    1-0 Mqabba
[Aug 31]
Floriana      1-0 Hibernians
Ħamrun S.     0-3 Sliema W.
[Sep 1]
Msida SJ      1-3 Marsaxlokk
Pietà H.      1-3 Valletta

Round 3
[Sep 15]
Mqabba        1-3 Floriana     
Sliema W.     0-2 Birkirkara   
[Sep 16]
Pietà H.      0-1 Msida SJ     
Marsaxlokk    0-1 Ħamrun S.    
[Sep 17]
Valletta      1-1 Hibernians   

Round 4
[Sep 21]
Hibernians    2-0 Mqabba       
Floriana      2-2 Sliema W.    
[Sep 22]
Ħamrun S.     2-3 Pietà H.     
Msida SJ      1-1 Valletta     
[Sep 23]
Birkirkara    2-0 Marsaxlokk   

Round 5
[Sep 25]
Sliema W.     2-1 Hibernians   
[Sep 26]
Msida SJ      0-1 Ħamrun S.    
Valletta      3-1 Mqabba       
[Sep 27]
Pietà H.      2-1 Birkirkara   
Marsaxlokk    3-2 Floriana     

Round 6
[Sep 30]
Mqabba        3-2 Sliema W.    
Hibernians    1-1 Marsaxlokk   
[Oct 1]
Floriana      4-0 Pietà H.     
Birkirkara    1-1 Msida SJ     
[Oct 20]
Ħamrun S.     0-0 Valletta     

Round 7
[Oct 4]
Valletta      1-2 Sliema W.    
[Oct 5]
Marsaxlokk    1-0 Mqabba       
Ħamrun S.     2-2 Birkirkara   
[Oct 6]
Msida SJ      0-2 Floriana     
Pietà H.      0-2 Hibernians   

Round 8
[Oct 20]
Mqabba        1-6 Pietà H.     
[Oct 21]
Hibernians    4-0 Msida SJ     
Sliema W.     1-0 Marsaxlokk   
[Nov 24]
Floriana      1-1 Ħamrun S.    
Birkirkara    0-1 Valletta     

Round 9
[Nov 25]
Msida SJ      4-3 Mqabba       
Pietà H.      1-0 Sliema W.    
[Dec 1]
Birkirkara    3-2 Floriana
Valletta      7-0 Marsaxlokk   
[Dec 2]
Ħamrun S.     2-2 Hibernians   

Round 10
[Dec 2]
Msida SJ      1-4 Sliema W.    
[Dec 8]
Birkirkara    0-2 Hibernians   
Floriana      0-4 Valletta     
[Dec 9]
Pietà H.      0-1 Marsaxlokk   
Ħamrun S.     3-0 Mqabba       

Round 11
[Dec 15]
Hibernians    1-1 Floriana
Valletta      3-0 Pietà H.     
[Dec 19]
Marsaxlokk    5-0 Msida SJ     
Mqabba        1-4 Birkirkara   
[Dec 26]
Sliema W.     1-1 Ħamrun S.    

Round 12
[Dec 26]
Hibernians    0-0 Valletta     
[Dec 27]
Floriana      4-1 Mqabba       
Msida SJ      7-0 Pietà H.     
[Dec 30]
Ħamrun S.     7-3 Marsaxlokk   
Birkirkara    1-1 Sliema W.    

Round 13
[Jan 3]
Mqabba        0-1 Hibernians   
Valletta      3-1 Msida SJ     
[Jan 5]
Sliema W.     0-1 Floriana
Marsaxlokk    3-1 Birkirkara   
[Jan 6]
Pietà H.      0-3 Ħamrun S.    

Round 14
[Jan 6]
Mqabba        1-2 Valletta     
[Jan 12]
Floriana      1-4 Marsaxlokk   
Hibernians    1-2 Sliema W.    
[Jan 13]
Ħamrun S.     1-2 Msida SJ     
Birkirkara    2-0 Pietà H.     

Round 15
[Jan 19]
Valletta      4-1 Ħamrun S.    
Marsaxlokk    5-0 Hibernians   
[Jan 20]
Pietà H.      1-3 Floriana
Sliema W.     4-0 Mqabba       
[Jan 26]
Msida SJ      0-0 Birkirkara   

Round 16
[Jan 26]
Sliema W.     2-2 Valletta     
[Jan 27]
Mqabba        0-2 Marsaxlokk   
Hibernians    2-0 Pietà H.     
[Feb 9]
Birkirkara    5-0 Ħamrun S.    
[Feb 10]
Floriana      2-3 Msida SJ     

Round 17
[Feb 9]
Marsaxlokk    0-0 Sliema W.    
[Feb 10]
Pietà H.      5-0 Mqabba       
[Feb 16]
Msida SJ      2-0 Hibernians   
[Feb 18]
Ħamrun S.     2-1 Floriana
Valletta      2-1 Birkirkara  

Round 18
[Feb 16]
Sliema W.     2-1 Pietà H.     
[Feb 22]
Floriana      0-0 Birkirkara   
Marsaxlokk    1-1 Valletta     
[Feb 25]
Mqabba        2-1 Msida SJ     
Hibernians    1-1 Ħamrun S.    

Final Table:

 1.Valletta                 18 10  6  2 40-16 36
 2.Marsaxlokk               18 10  3  5 35-26 33
 3.Sliema Wanderers         18  9  5  4 31-18 32
 4.Floriana                 18  8  4  6 33-28 28
 5.Birkirkara               18  7  6  5 27-18 27
 6.Ħamrun Spartans          18  7  6  5 30-29 27
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hibernians               18  6  7  5 22-19 25
 8.Msida St. Joseph         18  6  3  9 25-35 21
------------------------------------------------
 9.Pietà Hotspurs           18  5  0 13 21-40 15
10.Mqabba                   18  2  0 16 15-50  6


Championship Playoff

Final Table:

 1.Valletta                 28 17  7  4 58-27 40  [-18]  Champions
 2.Marsaxlokk               28 16  3  9 56-40 35  [-16]
 3.Birkirkara               28 13  8  7 46-26 34  [-13]
 4.Sliema Wanderers         28 15  5  8 47-33 34  [-16]
 5.Floriana                 28 10  6 12 40-42 22  [-14]
 6.Ħamrun Spartans          28  7  7 14 42-60 15  [-13]

NB: points first stage halved; point deductions between square brackets

Round 19    
[Mar 12]
Floriana      1-2 Marsaxlokk  
[Mar 13] 
Sliema W.     1-3 Birkirkara     
Valletta      4-1 Ħamrun S.     

Round 20
[Mar 16]
Marsaxlokk    4-2 Sliema W.      
[Mar 17]
Floriana      1-1 Ħamrun S.      
Birkirkara    1-1 Valletta       

Round 21 
[Mar 22]
Ħamrun S.     0-2 Sliema W.    
[Mar 23]
Birkirkara    2-1 Marsaxlokk     
Valletta      1-0 Floriana         

Round 22 
[Mar 29]
Marsaxlokk    3-1 Ħamrun S.      
Sliema W.     0-2 Valletta       
[Mar 30]
Floriana      0-2 Birkirkara     

Round 23
[Apr 5]
Birkirkara    4-0 Ħamrun S.      
Sliema W.     0-2 Floriana       
[Apr 6]
Valletta      2-1 Marsaxlokk     

Round 24
[Apr 19]
Birkirkara    1-2 Sliema W.      
Ħamrun S.     2-4 Valletta       
[Apr 21]
Marsaxlokk    2-0 Floriana       

Round 25
[Apr 26]
Ħamrun S.     1-2 Floriana     
Sliema W.     1-0 Marsaxlokk   
[Apr 28]     
Birkirkara    1-2 Valletta      

Round 26
[May 3]
Marsaxlokk    0-2 Birkirkara     
[May 4]
Sliema W.     5-3 Ħamrun S.      
Floriana      0-2 Valletta       

Round 27
[May 8]
Birkirkara    1-1 Floriana       
[May 9]
Ħamrun S.     3-4 Marsaxlokk     
[May 10]
Valletta      0-1 Sliema W.      

Round 28
[May 13]
Ħamrun S.     0-2 Birkirkara     
[May 15]
Floriana      0-2 Sliema W.      
[May 16]
Marsaxlokk    4-0 Valletta       

Final Table:

 1.Valletta                 28 17  7  4 58-27 40  [-18]  Champions
 2.Marsaxlokk               28 16  3  9 56-40 35  [-16]
 3.Birkirkara               28 13  8  7 46-26 34  [-13]
 4.Sliema Wanderers         28 15  5  8 47-33 34  [-16]
 5.Floriana                 28 10  6 12 40-42 22  [-14]
 6.Ħamrun Spartans          28  7  7 14 42-60 15  [-13]

NB: points first stage halved; point deductions between square brackets



Relegation Playoff
 
Final Table:

 7.Hibernians               24 10  8  6 35-27 26  [-12]
 8.Msida St. Joseph         24 10  4 10 41-46 24  [-10]
------------------------------------------------
 9.Pietà Hotspurs           24  6  0 18 27-53 11  [- 7]  Relegated
10.Mqabba                   24  3  2 19 24-62  8  [- 3]  Relegated

NB: points first stage halved; point deductions between square brackets

Round 19
[Mar 12]
Mqabba        2-0 Pietà H.       
[Mar 16]
Hibernians    3-0 Msida SJ       

Round 20
[Mar 22]
Msida SJ      4-2 Mqabba         
[Mar 30]
Pietà H.      1-2 Hibernians     

Round 21
[Apr 6]
Hibernians    4-2 Mqabba         
[Apr 21]
Msida SJ      3-1 Pietà H.       

Round 22
[Apr 28]
Msida SJ      3-1 Hibernians     
[May 3]
Pietà H.      1-0 Mqabba         

Round 23
[May 8]
Mqabba        2-2 Msida SJ       
[May 9]
Hibernians    2-1 Pietà H.       

Round 24
[May 13]
Mqabba        1-1 Hibernians     
[May 15]
Pietà H.      2-4 Msida SJ       

Final Table:

 7.Hibernians               24 10  8  6 35-27 26  [-12]
 8.Msida St. Joseph         24 10  4 10 41-46 24  [-10]
------------------------------------------------
 9.Pietà Hotspurs           24  6  0 18 27-53 11  [- 7]  Relegated
10.Mqabba                   24  3  2 19 24-62  8  [- 3]  Relegated

NB: points first stage halved; point deductions between square brackets


Cups 2007/08


FA Trophy 2007/08
 
First Round
[Nov 3]
Valletta          4-0 St. Patrick
St. George's      2-3 Pietà H.
[Nov 4]
Mqabba            3-2 Vittoriosa S.
Mosta             0-2 Ħamrun S.
[Nov 10]
Qormi             1-5 Tarxien R.
Marsa             0-7 Dingli S.
[Nov 11]
Floriana          7-1 Mellieħa
Senglea A.        4-3 Msida SJ             [aet]

Second Round 
[Mar 1]	 
Ħamrun S.         1-0 Pietà H.	
Valletta          5-0 Tarxien R.
[Mar 2]
Mqabba            0-1 Dingli S.
Floriana          3-2 Senglea A.           [aet]

Quarterfinals 
NB: Marsaxlokk, Sliema W., Birkirkara (top-3 league 2006/07) and
    Hibernians (cup winners 2006/07) join at this stage
[Apr 12]
Hibernians        1-2 Valletta
Ħamrun S.         3-1 Dingli S.
[Apr 13]
Floriana          2-1 Sliema W.
Marsaxlokk        1-2 Birkirkara

Semifinals 
[May 19]
Ħamrun S.         4-2 Floriana
[May 20]
Birkirkara        4-2 Valletta

Final [May 25]
Ħamrun S.         1-2 Birkirkara     



Second Level 2007/08


First Division 2007/08

Final Table:

 1.Tarxien Rainbows         18 12  3  3 32-17 39  Promoted
 2.Mosta                    18 11  4  3 34-18 37  Promotion Playoff
------------------------------------------------
   Qormi                    18 11  4  3 37-22 37  Promotion Playoff
 4.Senglea Athletic         18 10  1  7 32-23 31
 5.Dingli Swallows          18  8  3  7 34-27 27
 6.Vittoriosa Stars         18  8  1  9 33-29 25
 7.St. George's             18  6  3  9 27-33 21
 8.St. Patrick              18  4  4 10 21-27 16
------------------------------------------------
 9.Mellieħa                 18  3  4 11 21-43 13  Relegated
10.Marsa                    18  3  1 14 23-55 10  Relegated

Round 1
[Oct 9]
Mellieħa      1-3 Marsa
Mosta         4-0 Dingli S.
[Oct 10]
Tarxien R.    1-0 Senglea A.
St. George's  2-1 St. Patrick
[Oct 15]
Qormi         0-1 Vittoriosa S.

Round 2
[Oct 15]
Dingli S.     2-2 Mellieħa
[Oct 16]
Marsa         2-3 Tarxien R.
Senglea A.    2-0 St. George's
[Oct 23]
Vittoriosa S. 0-1 Mosta
St. Patrick   1-3 Qormi

Round 3
[Oct 26]
Mellieħa      2-2 Tarxien R
St. George's  abd Marsa            [abandoned at 2-1 in 53' due to fog]
[Oct 28]
Dingli S.     0-0 Vittoriosa S.
Qormi         1-0 Senglea A.
[Oct 30]
Mosta         2-0 St. Patrick
St. George's  6-0 Marsa            [replay]

Round 4
[Nov 24]
Vittoriosa S. 2-1 Mellieħa
Tarxien R.    1-0 St. George's
[Nov 25]
Marsa         3-4 Qormi
Senglea A.    2-1 Mosta
[Dec 2]
St. Patrick   0-2 Dingli S.

Round 5
[Dec 2]
Mellieħa      0-1 St. George's
[Dec 9]
Qormi         4-1 Tarxien R.
Vittoriosa S. 0-2 St. Patrick
[Dec 13]
Mosta         0-3 Marsa
Dingli S.     0-1 Senglea A.

Round 6
[Dec 20]
St. George's  0-0 Qormi
St. Patrick   1-1 Mellieħa
[Jan 2]
Tarxien R.    0-0 Mosta
Senglea A.    1-0 Vittoriosa S.
[Jan 15]
Marsa         0-3 Dingli S.

Round 7
[Jan 5]
St. Patrick   1-1 Senglea A.
Dingli S.     1-3 Tarxien R.
[Jan 6]
Vittoriosa S. 2-1 Marsa
Mellieħa      4-3 Qormi
[Jan 15]
Mosta         2-0 St. George's

Round 8
[Jan 19]
Qormi         3-3 Mosta
Tarxien R.    3-2 Vittoriosa S.
[Jan 20]
St. George's  4-2 Dingli S.
[Jan 23]
Marsa         1-0 St. Patrick
Senglea A.    4-0 Mellieħa

Round 9
[Jan 20]
Senglea A.    5-2 Marsa
[Jan 27]
Mellieħa      1-2 Mosta
Vittoriosa S. 2-0 St. George's
[Feb 3]
Dingli S.     2-0 Qormi
St. Patrick   1-1 Tarxien R.

Round 10
[Feb 9]
Marsa         0-1 Mellieħa
Dingli S.     0-2 Mosta
[Feb 10]
Vittoriosa S. 1-2 Qormi
St. Patrick   4-1 St. George's
[Feb 17]
Senglea A.    0-1 Tarxien R.

Round 11
[Feb 17]
Mellieħa      0-2 Dingli S.
[Feb 23]
Qormi         1-0 St. Patrick
St. George's  0-4 Senglea A.
[Feb 24]
Mosta         2-1 Vittoriosa S.
Tarxien R.    4-0 Marsa

Round 12
[Mar 13]
Vittoriosa S. 1-3 Dingli S.
Tarxien R.    3-0 Mellieħa
[Mar 16]
St. Patrick   0-1 Mosta
Marsa         1-3 St. George's
[Mar 19]
Senglea A.    1-3 Qormi

Round 13
[Mar 19]
Mellieħa      3-6 Vittoriosa S.
[Mar 22]
St. George's  2-0 Tarxien R.
Dingli S.     2-0 St. Patrick
[Mar 30]
Qormi         1-1 Marsa
Mosta         3-1 Senglea A.

Round 14
[Mar 31]
St. Patrick   1-3 Vittoriosa S.
St. George's  1-2 Mellieħa
[Apr 5]
Tarxien R.    0-2 Qormi
Senglea A.    0-4 Dingli S.
[Apr 6]
Marsa         2-4 Mosta

Round 15
[Apr 6]
Mellieħa      2-2 St. Patrick
[Apr 19]
Qormi         1-0 St. George's
Dingli S.     6-2 Marsa
[Apr 20]
Mosta         0-1 Tarxien R.
Vittoriosa S. 1-2 Senglea A.

Round 16
[Apr 26]
Qormi         3-0 Mellieħa
St. George's  2-2 Mosta
[Apr 27]
Senglea A.    0-4 St. Patrick
Tarxien R.    2-1 Dingli S.
[May 3]
Marsa         1-4 Vittoriosa S.

Round 17
[May 3]
Mosta         2-2 Qormi
[May 4]
Mellieħa      1-3 Senglea A.
Dingli S.     2-2 St. George's
[May 10]
St. Patrick   3-1 Marsa
Vittoriosa S. 0-3 Tarxien R.

Round 18
[May 11]
Mosta         3-0 Mellieħa
Qormi         4-2 Dingli S.
[May 17]
Marsa         0-5 Senglea A.
[May 18]
St. George's  3-7 Vittoriosa S.
Tarxien R.    3-0 St. Patrick
   
Final Table:

 1.Tarxien Rainbows         18 12  3  3 32-17 39  Promoted
 2.Mosta                    18 11  4  3 34-18 37  Promotion Playoff
------------------------------------------------
   Qormi                    18 11  4  3 37-22 37  Promotion Playoff
 4.Senglea Athletic         18 10  1  7 32-23 31
 5.Dingli Swallows          18  8  3  7 34-27 27
 6.Vittoriosa Stars         18  8  1  9 33-29 25
 7.St. George's             18  6  3  9 27-33 21
 8.St. Patrick              18  4  4 10 21-27 16
------------------------------------------------
 9.Mellieħa                 18  3  4 11 21-43 13  Relegated
10.Marsa                    18  3  1 14 23-55 10  Relegated

Promotion Playoff [May 23]
Mosta         0-0 Qormi            [aet, 3-4 pen]

Qormi promoted


Third Level 2007/08


Second Division 2007/08

Final Table:

 1.San Ġwann                22 14  5  3 45-22 47  [4 3 1 0 6-2 10]  Promoted
 2.Balzan Youths            22 15  2  5 55-25 47  [4 1 1 2 2-4  4] Promotion Playoff
------------------------------------------------
   Rabat Ajax               22 14  5  3 36-11 47  [4 0 2 2 1-3  2]  Promotion Playoff
 4.Melita                   22 13  3  6 43-23 42
 5.Birżebbuġa St. Peter's   22 11  2  9 36-36 35
 6.Lija Athletic            22  8  4 10 25-29 28
 7.Santa Venera Lightenings 22  8  4 10 28-39 28
 8.St. Andrews              22  7  5 10 20-26 26
 9.Naxxar Lions             22  7  2 13 17-31 23
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Mġarr United             22  5  6 11 23-37 21  Relegation Playoff
------------------------------------------------
11.Żurrieq                  22  5  7 10 26-31 17  [-5]  Relegated
12.Sirens                   22  1  3 18 11-55  6  Relegated

NB: Żurrieq 5 points deducted for incidents round 21

Round 1
[Sep 21]
Melita        4-1 St. Venera L.
Lija A.       1-0 St. Andrews
[Sep 23]
Birżebbuġa SP 2-0 Mġarr U. 
San Ġwann     1-1 Sirens
[Sep 29]
Naxxar L.     2-2 Balzan Y.
Żurrieq       1-2 Rabat A.

Round 2
[Sep 30]
St. Venera L. 0-1 Birżebbuġa SP
St. Andrews   0-1 Melita
[Oct 6]
Sirens        0-2 Lija A.
Mġarr U.      0-1 Naxxar L.
[Oct 7]
Rabat A.      0-1 San Ġwann
Balzan Y.     0-3 Żurrieq 

Round 3
[Oct 13]
Melita        1-2 Birżebbuġa SP 
St. Andrews   1-1 Sirens 
[Oct 14]
Naxxar L.     0-1 St. Venera L.
Lija A.       0-1 Rabat A.
[Oct 20]
Żurrieq       2-2 Mġarr U.
San Ġwann     1-0 Balzan Y. 

Round 4
[Oct 21]
Birżebbuġa SP 3-1 Naxxar L.
Sirens        1-3 Melita
[Oct 27]
Rabat A.      1-2 St. Andrews 
St. Venera L. 1-1 Żurrieq
[Oct 29]
Balzan Y.     4-2 Lija A.
Mġarr U.      2-2 San Ġwann 

Round 5
[Nov 2]
Sirens        0-1 Rabat A.
Melita        1-0 Naxxar L. 
[Nov 4]
St. Andrews   1-2 Balzan Y. 
Żurrieq       1-1 Birżebbuġa SP 
[Nov 9]
Lija A.       1-2 Mġarr U. 
San Ġwann     1-1 St. Venera L. 

Round 6
[Nov 11]
Rabat A.      2-1 Melita 
Naxxar L.     1-0 Żurrieq 
[Nov 17]
Birżebbuġa SP 2-2 San Ġwann 
Balzan Y.     abd Sirens           [abandoned at 1-0 in 57' due to light failure]
[Nov 19]
St. Venera L. 1-3 Lija A.
Mġarr U.      0-0 St. Andrews 
[Jan 8, replay]
Balzan Y.     4-0 Sirens 

Round 7
[Nov 23]
Rabat A.      0-1 Balzan Y. 
Melita        0-1 Żurrieq 
[Nov 25]
Sirens        0-0 Mġarr U. 
San Ġwann     2-0 Naxxar L. 
[Dec 1]
St. Andrews   1-2 St. Venera L. 
Lija A.       0-1 Birżebbuġa SP 

Round 8
[Dec 2]
Balzan Y.     3-2 Melita 
Żurrieq       1-2 San Ġwann 
[Dec 8]
Naxxar L.     0-1 Lija A. 
Mġarr U.      0-4 Rabat A. 
[Dec 9]
Birżebbuġa SP 4-1 St. Andrews 
St. Venera L. 2-1 Sirens 

Round 9
[Dec 13]
Balzan Y.     4-1 Mġarr U. 
Melita        2-1 San Ġwann 
[Dec 15]
Rabat A.      2-0 St. Venera L. 
Lija A.       3-1 Żurrieq 
[Dec 16]
Sirens        0-1 Birżebbuġa SP 
St. Andrews   0-1 Naxxar L. 

Round 10
[Dec 22]
Mġarr U.      0-0 Melita 
San Ġwann     4-0 Lija A. 
[Dec 23]
Żurrieq       1-1 St. Andrews 
St. Venera L. 1-3 Balzan Y. 
[Jan 4]
Naxxar L.     1-0 Sirens 
Birżebbuġa SP 0-2 Rabat A. 

Round 11
[Jan 6]
Mġarr U.      1-2 St. Venera L. 
Melita        2-0 Lija A. 
[Jan 12]
Balzan Y.     2-1 Birżebbuġa SP 
St. Andrews   1-0 San Ġwann 
[Jan 13]
Rabat A.      2-0 Naxxar L. 
Sirens        0-1 Żurrieq 

Round 12
[Jan 18]
St. Andrews   0-0 Lija A. 
St. Venera L. 2-4 Melita 
[Jan 20]
Sirens        1-4 San Ġwann 
Mġarr U.      3-1 Birżebbuġa SP 
[Jan 26]
Rabat A.      2-0 Żurrieq
Balzan Y.     7-0 Naxxar L. 

Round 13
[Jan 27]
Melita        1-0 St. Andrews 
Birżebbuġa SP 0-1 St. Venera L.
[Feb 3]
Naxxar L.     2-1 Mġarr U. 
Lija A.       4-0 Sirens 
[Feb 8]
Żurrieq       2-3 Balzan Y. 
San Ġwann     1-1 Rabat A. 

Round 14
[Feb 10]
Sirens        1-2 St. Andrews 
Birżebbuġa SP 2-3 Melita 
[Feb 16]
Rabat A.      1-1 Lija A. 
St. Venera L. 1-0 Naxxar L. 
[Feb 17]
Balzan Y.     1-3 San Ġwann 
Mġarr U.      1-0 Żurrieq 

Round 15
[Feb 22]
Melita        5-0 Sirens 
Naxxar L.     1-0 Birżebbuġa SP 
[Feb 24]
Żurrieq       0-0 St. Venera L. 
St. Andrews   0-1 Rabat A. 
[Mar 1]
San Ġwann     1-0 Mġarr U.
Lija A.       0-2 Balzan Y. 

Round 16
[Mar 2]
Naxxar L.     0-1 Melita 
Rabat A.      3-0 Sirens 
[Mar 5]
Birżebbuġa SP 4-2 Żurrieq 
Balzan Y.     0-1 St. Andrews 
[Mar 12]
St. Venera L. 2-4 San Ġwann 
Mġarr U.      1-2 Lija A. 

Round 17
[Mar 15]
Żurrieq       1-0 Naxxar L. 
Melita        0-0 Rabat A. 
[Mar 16]
Sirens        1-5 Balzan Y. 
San Ġwann     3-4 Birżebbuġa SP 
[Mar 19]
St. Andrews   0-0 Mġarr U.
Lija A.       0-2 St. Venera L. 

Round 18
[Mar 29]
Żurrieq       2-2 Melita 
Balzan Y.     0-0 Rabat A.
[Mar 30]
Naxxar L.     1-3 San Ġwann 
Mġarr U.      3-0 Sirens 
[Mar 31]
Birżebbuġa SP 4-2 Lija A. 
St. Venera L. 3-1 St. Andrews 

Round 19
[Apr 5]
San Ġwann     2-1 Żurrieq 
Melita        3-1 Balzan Y. 
[Apr 6]
Rabat A.      3-1 Mġarr U. 
Lija A.       0-0 Naxxar L. 
[Apr 12]
Sirens        2-1 St. Venera L. 
St. Andrews   1-0 Birżebbuġa SP 

Round 20
[Apr 13]
San Ġwann     2-0 Melita 
Mġarr U.      1-2 Balzan Y.
[Apr 19]
Żurrieq       0-0 Lija A. 
St. Venera L. 1-1 Rabat A. 
[Apr 20]
Naxxar L.     1-3 St. Andrews 
Birżebbuġa SP 2-1 Sirens 

Round 21
[Apr 26]
Lija A.       0-1 San Ġwann
Melita        5-0 Mġarr U. 
[Apr 27]
Balzan Y.     5-0 St. Venera L.
St. Andrews   3-1 Żurrieq          [abandoned at 3-1 due to attack on
[May 1]                             referee by Żurrieq player; result
Rabat A.      5-1 Birżebbuġa SP     apparently stood] 
Sirens        0-5 Naxxar L. 

Round 22
[May 4]
Lija A.       3-2 Melita 
St. Venera L. 3-4 Mġarr U. 
[May 10]
San Ġwann     4-1 St. Andrews 
Birżebbuġa SP 0-4 Balzan Y. 
[May 11]
Żurrieq       4-1 Sirens 
Naxxar L.     0-2 Rabat A. 

Final Table:

 1.San Ġwann                22 14  5  3 45-22 47  [4 3 1 0 6-2 10]  Promoted
 2.Balzan Youths            22 15  2  5 55-25 47  [4 1 1 2 2-4  4] Promotion Playoff
------------------------------------------------
   Rabat Ajax               22 14  5  3 36-11 47  [4 0 2 2 1-3  2]  Promotion Playoff
 4.Melita                   22 13  3  6 43-23 42
 5.Birżebbuġa St. Peter's   22 11  2  9 36-36 35
 6.Lija Athletic            22  8  4 10 25-29 28
 7.Santa Venera Lightenings 22  8  4 10 28-39 28
 8.St. Andrews              22  7  5 10 20-26 26
 9.Naxxar Lions             22  7  2 13 17-31 23
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Mġarr United             22  5  6 11 23-37 21  Relegation Playoff
------------------------------------------------
11.Żurrieq                  22  5  7 10 26-31 17  [-5]  Relegated
12.Sirens                   22  1  3 18 11-55  6  Relegated

NB: Żurrieq 5 points deducted for incidents round 21

Promotion Playoff [May 18]
Balzan Y.     0-3 Rabat A.

Rabat Ajax promoted


Relegation Playoff

Preliminary Round [May 18]
Xgħajra T.    1-0 Għargħur

Semifinals [May 22]
Mġarr U.      1-0 Xgħajra T.       [aet]
Attard        0-0 Gżira U.         [aet, 4-3 pen]

Final [May 25]
Mġarr U.      1-0 Attard    

NB: all clubs involved remain at same level


Fourth Level 2007/08


Third Division 2007/08

Section A

Round 1
[Sep 21]
Mdina K.      4-0 Żejtun C.
[Sep 22]
Xgħajra T.    3-3 Siġġiewi 
[ep 23]
Fgura U.      1-3 Żebbuġ R.
Mtarfa        0-1 Attard 
[Sep 28]
Għaxaq        0-2 Qrendi

Round 2
[Sep 30]
Siġġiewi      0-4 Mdina K.
[Oct 1]
Żejtun C.     2-2 Fgura U.
[Oct 5]
Qrendi        0-1 Xgħajra T.
Żebbuġ R.     3-0 Mtarfa
[Oct 7]
Attard        4-0 Għaxaq 

Round 3
[Oct 8]
Mdina K.      0-2 Fgura U. 
[Oct 12]
Mtarfa        0-2 Żejtun C.
[Oct 14]
Siġġiewi      1-3 Qrendi 
[Oct 19]
Għaxaq        1-1 Żebbuġ R. 
Xgħajra T.    1-1 Attard 

Round 4
[Oct 21]
Fgura U.      1-0 Mtarfa 
[Oct 22]
Qrendi        0-1 Mdina K. 
[Oct 25]
Żejtun C.     1-1 Għaxaq
[Oct 28]
Attard        4-1 Siġġiewi 
Żebbuġ R.     2-1 Xgħajra T.

Round 5
[Nov 8]
Mdina K.      6-0 Mtarfa 
[Nov 12]
Għaxaq        1-0 Fgura U. 
[Nov 16]
Qrendi        0-0 Attard 
[Nov 18]
Xgħajra T.    2-1 Żejtun C. 
[Nov 25]
Siġġiewi      0-3 Żebbuġ R. 

Round 6
[Nov 25]
Mtarfa        0-4 Għaxaq 
[Nov 26]
Attard        0-3 Mdina K. 
[Nov 30]
Fgura U.      1-1 Xgħajra T. 
[Dec 2]
Żebbuġ R.     3-0 Qrendi 
[Dec 7]
Żejtun C.     1-0 Siġġiewi 

Round 7
[Dec 8]
Mdina K.      1-1 Għaxaq 
[Dec 9]
Xgħajra T.    4-3 Mtarfa
[Dec 13]
Attard        0-2 Żebbuġ R.
Siġġiewi      2-1 Fgura U.
[Dec 16]
Qrendi        1-0 Żejtun C. 

Round 8
[Dec 23]
Għaxaq        0-3 Xgħajra T. 
[Jan 6]
Żebbuġ R.     3-0 Mdina K.
[Jan 7]
Mtarfa        1-6 Siġġiewi 
[Jan 11]
Żejtun C.     0-4 Attard 
Fgura U.      2-0 Qrendi 

Round 9
[Jan 13]
Mdina K.      0-0 Xgħajra T. 
[Jan 14]
Siġġiewi      2-1 Għaxaq 
[Jan 20]
Żebbuġ R.     1-0 Żejtun C.
[Jan 21]
Qrendi        1-2 Mtarfa 
Attard        1-1 Fgura U. 

Round 10
[Jan 25]
Żejtun C.     2-2 Mdina K. 
Siġġiewi      1-0 Xgħajra T.
[Jan 27]
Żebbuġ R.     0-0 Fgura U. 
Attard       10-1 Mtarfa 
[Feb 1]
Qrendi        2-1 Għaxaq 

Round 11
[Feb 10]
Mdina K.      4-0 Siġġiewi 
[Feb 11]
Fgura U.      2-1 Żejtun C.        [abandoned at 2-1; result stood]
[Feb 15]
Mtarfa        2-3 Żebbuġ R. 
[Feb 24]
Xgħajra T.    0-0 Qrendi 
[Feb 25]
Għaxaq        0-3 Attard 

Round 12
[Feb 29]
Fgura U.      1-0 Mdina K. 
Żejtun C.     3-4 Mtarfa
[Mar 2]
Qrendi        1-1 Siġġiewi 
[Mar 3]
Żebbuġ R.     4-1 Għaxaq 
[Mar 4]
Attard        0-2 Xgħajra T. 

Round 13
[Mar 6]
Mtarfa        1-5 Fgura U. 
Mdina K.      0-2 Qrendi 
[Mar 16]
Għaxaq        2-5 Żejtun C.
[Mar 17]
Siġġiewi      1-6 Attard 
[Mar 19]
Xgħajra T.    1-1 Żebbuġ R. 

Round 14
[Mar 22]
Mtarfa        1-2 Mdina K. 
[Mar 24]
Fgura U.      1-0 Għaxaq 
Attard        0-0 Qrendi 
[Mar 28]
Żejtun C.     1-1 Xgħajra T. 
[Mar 30]
Żebbuġ R.     2-0 Siġġiewi 

Round 15
[Mar 31]
Għaxaq        3-1 Mtarfa 
[Apr 4]
Mdina K.      0-0 Attard
[Apr 6]
Xgħajra T.    3-0 Fgura U. 
[Apr 7]
Qrendi        0-1 Żebbuġ R.
[Apr 11]
Siġġiewi      1-4 Żejtun C.

Round 16
[Apr 13]
Għaxaq        1-2 Mdina K. 
Mtarfa        0-4 Xgħajra T.
[Apr 14]
Żebbuġ R.     0-2 Attard
[Apr 18]
Fgura U.      0-1 Siġġiewi 
[Apr 20]
Żejtun C.     4-0 Qrendi 

Round 17
[Apr 21]
Xgħajra T.    1-1 Għaxaq 
Mdina K.      2-1 Żebbuġ R.
[Apr 25]
Siġġiewi     10-0 Mtarfa
[Apr 27]
Attard        0-0 Żejtun C. 
[Apr 28]
Qrendi        2-0 Fgura U.

Round 18
[May 2]
Xgħajra T.    2-1 Mdina K. 
[May 3]
Għaxaq        0-7 Siġġiewi
[May 4]
Żejtun C.     2-4 Żebbuġ R.
[May 9]
Mtarfa        0-6 Qrendi 
[May 11]
Fgura U.      0-3 Attard 

Final Table:

 1.Żebbuġ Rangers           18 13  3  2 37-13 42  Promoted
------------------------------------------------
 2.Attard                   18  9  6  3 39-12 33  Promotion Playoff
 3.Xgħajra Tornadoes        18  8  8  2 30-16 32  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Mdina Knights            18  9  4  5 32-16 31
 5.Qrendi                   18  7  4  7 20-17 25
 6.Fgura United             18  7  4  7 20-21 25
 7.Siġġiewi                 18  7  2  9 37-38 23
 8.Żejtun Corinthians       18  5  5  8 29-31 20
 9.Għaxaq                   18  3  4 11 18-40 13
10.Mtarfa                   18  2  0 16 16-74  6


Section B

Round 1
[Sep 21]
Luqa SA       1-5 Sta. Lucia
[Sep 22]
Kalkara       0-0 Kirkop U.
[Sep 23]
Gozo          4-0 Gudja U.
[Sep 28]
Għargħur      1-1 Pembroke A.
Gżira U.      bye

Round 2
[Sep 30]
Gżira U.      3-3 Luqa SA 
[Oct 1]
Sta. Lucia    1-1 Gudja U.
[Oct 7]
Gozo          5-0 Kalkara 
Kirkop U.     0-2 Għargħur 
Pembroke A.   bye

Round 3
[Oct 8]
Pembroke A.   1-0 Gżira U.
[Oct 12]
Luqa SA       1-1 Gudja U. 
[Oct 14]
Kalkara       5-2 Sta. Lucia 
[Oct 21]
Għargħur      1-3 Gozo 
Kirkop U.     bye

Round 4
[Oct 22]
Gżira U.      2-0 Kirkop U.
[Oct 25]
Pembroke A.   0-1 Luqa SA
[Nov 5]
Gudja U.      2-2 Kalkara
Sta. Lucia    0-3 Għargħur
Gozo          bye

Round 5
[Nov 8]
Kirkop U.     2-2 Pembroke A.
[Nov 12]
Luqa SA       1-1 Kalkara
[Nov 16]
Għargħur      1-1 Gudja U.
[Nov 18]
Gżira U.      1-2 Gozo
Sta. Lucia    bye

Round 6
[Nov 26]
Gżira U.      2-1 Sta. Lucia
[Nov 30]
Kirkop U.     0-1 Luqa SA
[Dec 2]
Gozo          2-0 Pembroke A.
Kalkara       0-5 Għargħur
Gudja U.      bye

Round 7
[Dec 7]
Gudja U.      0-2 Gżira U.
[Dec 8]
Sta. Lucia    0-3 Pembroke A.
[Dec 9]
Kirkop U.     2-3 Gozo
[Dec 16]
Luqa SA       1-2 Għargħur
Kalkara       bye

Round 8
[Dec 23]
Gżira U.      6-0 Kalkara
[Jan 6]
Gozo          2-0 Luqa SA
Pembroke A.   1-1 Gudja U.
[Jan 7]
Kirkop U.     1-6 Sta. Lucia
Għargħur      bye

Round 9
[Jan 13]
Għargħur      1-2 Gżira U.
[Jan 14]
Kalkara       0-3 Pembroke A.
[Jan 20]
Gozo          2-1 Sta. Lucia
Gudja U.      5-1 Kirkop U.
Luqa SA       bye

Round 10
[Feb 1]
Sta. Lucia    0-1 Luqa SA
[Feb 3]
Gudja U.      1-2 Gozo
Kirkop U.     1-2 Kalkara
[Feb 10]
Pembroke A.   2-2 Għargħur
Gżira U.      bye

Round 11
[Feb 11]
Luqa SA       0-3 Gżira U.
[Feb 15]
Gudja U.      4-1 Sta. Lucia
[Feb 24]
Kalkara       2-2 Gozo
[Feb 25]
Għargħur      4-2 Kirkop U.
Pembroke A.   bye

Round 12
[Mar 2]
Gżira U.      1-2 Pembroke A.
[Mar 3]
Gudja U.      4-1 Luqa SA
[Mar 4]
Sta. Lucia    2-0 Kalkara
[Mar 16]
Gozo          3-1 Għargħur
Kirkop U.     bye

Round 13
[Mar 16]
Kirkop U.     0-3 Gżira U.
[Mar 17]
Luqa SA       1-3 Pembroke A.
[Mar 19]
Kalkara       0-1 Gudja U.
[Mar 22]
Għargħur      1-0 Sta. Lucia
Gozo          bye

Round 14
[Mar 28]
Pembroke A.   4-0 Kirkop U.
[Mar 30]
Gozo          3-2 Gżira U.
Kalkara       1-2 Luqa SA
[Mar 31]
Gudja U.      0-3 Għargħur
Sta. Lucia    bye

Round 15
[Apr 4]
Sta. Lucia    0-1 Gżira U.
[Apr 6]
Pembroke A.   1-2 Gozo
[Apr 7]
Luqa SA       3-1 Kirkop U.
[Apr 11]
Għargħur      3-0 Kalkara
Gudja U.      bye

Round 16
[Apr 14]
Gżira U.      2-0 Gudja U.
[Apr 18]
Pembroke A.  11-0 Sta. Lucia
[Apr 20]
Gozo          1-0 Kirkop U.
Għargħur      0-0 Luqa SA
Kalkara       bye

Round 17
[Apr 25]
Kalkara       1-2 Gżira U.
[Apr 27]
Gudja U.      0-2 Pembroke A.
[Apr 28]
Sta. Lucia    2-1 Kirkop U.
[May 2]
Luqa SA       1-2 Gozo
Għargħur      bye

Round 18
[May 3]
Gżira U.      0-0 Għargħur
[May 4]
Pembroke A.   0-1 Kalkara
[May 9]
Kirkop U.     0-1 Gudja U.
[May 11]
Sta. Lucia    1-2 Gozo
Luqa SA       bye

Final Table:

 1.Gozo                     16 15  1  0 40-14 46  Promoted
------------------------------------------------
 2.Gżira United             16 10  2  4 32-14 32  Promotion Playoff
 3.Għargħur                 16  8  5  3 30-15 29  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Pembroke Athleta         16  8  4  4 36-14 28
 5.Gudja United             16  5  5  6 22-24 20
 6.Luqa St. Andrew's        16  5  4  7 18-28 19
 7.Santa Lucia              16  4  1 11 22-39 13
 8.Kalkara                  16  3  4  9 15-37 13
 9.Kirkop United            16  0  2 14 11-41  2

Promotion Playoff

Preliminary Round [May 18]
Xgħajra T.    1-0 Għargħur

Semifinals [May 22]
Mġarr U.      1-0 Xgħajra T.       [aet]
Attard        0-0 Gżira U.         [aet, 4-3 pen]

Final [May 25]
Mġarr U.      1-0 Attard    

NB: all clubs involved remain at same level


2006/07.

2008/09.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Antoine Busuttil for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Antoine Busuttil (editor@maltafootball.com)
Last updated: 4 Sep 2008

(C) Copyright Antoine Busuttil and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.