Malta 2011/12


Premier League
FA Trophy
First Division
Second Division
Third Division

Premier League

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Valletta                 22  17  4  1  52-17  55
 2.Hibernians               22  15  6  1  55-16  51
 3.Floriana                 22  12  6  4  34-19  42
 4.Sliema Wanderers         22   8 11  3  34-24  35
 5.Birkirkara               22  11  2  9  34-29  35
 6.Balzan Youths            22   9  4  9  28-34  31
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Qormi                    22   9  2 11  36-37  29
 8.Mosta                    22   6  5 11  23-35  23
 9.Mqabba                   22   5  5 12  25-43  20
10.Ħamrun Spartans          22   5  4 13  31-52  19
11.Tarxien Rainbows         22   5  3 14  26-44  18
12.Marsaxlokk               22   3  2 17  25-53  11

Championship Playoff

Final Table:

 1.Valletta                 32  25  5  2  75-24  53  [-27]  Champions
 2.Hibernians               32  22  6  4  74-26  47  [-25]
 5.Birkirkara               32  17  4 11  55-37  38  [-17]
 3.Floriana                 32  16  6 10  47-35  33  [-21]
 4.Sliema Wanderers         32   9 14  9  47-47  24  [-17]
 6.Balzan Youths            32   9  6 17  36-67  18  [-15]

NB: between brackets points subtracted after regular stage

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Qormi                    32  15  2 15  54-48  33  [-14]
 8.Mosta                    32  10  8 14  45-47  27  ]-11]
 9.Tarxien Rainbows         32  11  3 18  45-54  27  [- 9]
10.Ħamrun Spartans          32   9  7 16  47-71  25  [- 9]
---------------------------------------------------
11.Mqabba                   32   9  7 16  40-55  24  [-10]  Relegated
12.Marsaxlokk               32   5  2 25  34-88   8  [- 5]  [-4]  Relegated

NB: between brackets points subtracted after regular stage;
    Marsaxlokk 4 points deducted

FA Trophy

NB: Gozo clubs in italics;
    this was the first season in which Gozo clubs could enter without restrictions

First Round
[Sep 8]
Mtarfa        1-0 Xgħajra T.    
Swieqi U.     0-5 Xewkija T.    
Mdina K.      8-1 Għarb R.      
Mġarr U.      4-2 Oratory Y.    [aet]
[Sep 10]
Victoria W.   2-0 Laurence S.   
Xagħra U.     2-1 Kalkara       
Marsa         1-2 Fgura U.      
Sannat L.     4-1 Sirens        
[Sep 11]
Qrendi        2-1 Għajnsielem   
Għaxaq        1-2 Pembroke A.   
Kerċem A.     0-1 Nadur Y.      
 
Second Round
[Nov 12]
Lija A.       2-2 St. Andrews   [aet, 5-4 pen]
San Ġwann     2-1 St. Venera L. 
Gżira U.      0-0 Victoria W.   [aet, 4-3 pen]
Xewkija T.    2-1 Mdina K.      
Sannat L.     1-2 Għargħur      
Mellieħa      0-0 Melita        [aet, 4-2 pen]
[Nov 13]
Attard        1-3 Vittoriosa S. 
Nadur Y.      1-2 Victoria H.   
St. Patrick   1-0 Marsaskala    
Dingli S.     5-1 Qrendi        
Xagħra U.     0-1 Siġġiewi      
Luqa SA       2-2 Żurrieq       [aet, 4-2 pen]
[Nov 19]
Mtarfa        0-5 St. George's  
Pietà H.      5-1 Santa Lucia   
Żejtun C.     3-0 Mġarr U.      
Rabat A.      3-1 Birżebbuġa SP 
[Nov 20]
Senglea A.    6-0 Żebbuġ Rg.    
Fgura U.      2-3 Msida SJ      
Kirkop U.     3-1 Naxxar L.     
Gudja U.      1-2 Pembroke A.   [aet]

Third Round
[Dec 16]
Ħamrun S.     3-1 Dingli S.     
Mellieħa      0-0 Siġġiewi      [aet, 4-3 pen]
[Dec 17]
San Ġwann     3-5 Marsaxlokk    
Hibernians    5-3 Pembroke A.   
Kirkop U.     0-3 Rabat A.      
Żejtun C.     1-2 Balzan Y.     
Għargħur      0-2 St. George's  
Gżira U.      0-1 Qormi         
[Dec 18]
Luqa SA       1-6 Floriana      
Tarxien R.    0-3 Pietà H.      
St. Patrick   0-2 Valletta      
Birkirkara    4-0 Vittoriosa S. 
Xewkija T.    3-0 Senglea A.    
Msida SJ      0-1 Mosta         
Mqabba        2-4 Sliema W.     
Lija A.       6-0 Victoria H.   

Fourth Round
[Jan 21]
Marsaxlokk    1-5 Pietà H.      
Mellieħa      0-5 Qormi         
Sliema W.     2-5 Valletta      
Balzan Y.     0-1 Floriana      
[Jan 22]
Mosta         3-1 Xewkija T.    
St. George's  1-1 Lija A.       [aet, 5-4 pen]
Birkirkara    2-3 Ħamrun S.     
Rabat A.      0-5 Hibernians    
 
Quarterfinals
[Feb 25]
Pietà H.      0-1 Qormi         [aet] 
Hibernians    1-0 Floriana      
[Feb 26]
Ħamrun S.     3-1 St. George's  
Valletta      3-1 Mosta         
 
Semifinals
[May 20]
Qormi         4-3 Valletta      
[May 21]
Hibernians    2-1 Ħamrun S.     

Final [May 27]
Qormi         1-3 Hibernians    

First Division

Final Table:

 1.Melita                   22  14  5  3  46-23  47  Promoted
 2.Rabat Ajax               22  14  3  5  26-12  45  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Pietà Hotspurs           22  12  2  8  27-19  38  
 4.Żejtun Corinthians       22  11  3  8  29-21  36  
 5.Vittoriosa Stars         22   9  7  6  38-25  34
 6.Naxxar Lions             22   9  6  7  32-31  33  
 7.Lija Athletic            22   8  5  9  26-25  29
 8.St. Andrews              22   8  3 11  24-30  27
 9.Birżebbuġa St. Peter's   22   7  2 13  31-40  23  
10.Dingli Swallows          22   6  4 12  16-30  22  
---------------------------------------------------
11.St. Patrick              22   5  4 13  18-37  19  Relegated  
12.St. George's             22   5  4 13  19-39  19  Relegated  


Second Division

Final Table:

 1.Gżira United             26  18  6  2  58-16  60  Promoted
 2.Gudja United             26  16  6  4  57-20  54  Promoted
---------------------------------------------------
 3.Mellieħa                 26  16  6  4  51-27  52  
 4.Għargħur                 26  13  5  8  57-37  44  
 5.Żebbuġ Rangers           26  11 10  5  47-30  43  
 6.San Ġwann                26  10  9  7  43-35  39  
 7.Msida St. Joseph         26  11  3 12  42-29  36  
 8.Kirkop United            26  11  2 13  44-52  35  
 9.Santa Venera Lightenings 26   9  6 11  27-45  33  
10.Żurrieq                  26   8  5 13  26-40  29  
11.Siġġiewi                 26   7  6 13  31-51  27  
---------------------------------------------------
12.Attard                   26   7  4 15  30-56  25  Relegated
13.Senglea Athletic         26   4  3 19  34-71  15  Relegated
14.Luqa St. Andrew's        26   4  3 19  24-62  15  Relegated


Third Division

Final Table:

 1.Pembroke Athleta         26  19  6  1  60-16  63  Promoted
 2.Fgura United             26  20  2  4  70-30  62  Promoted
 3.Mġarr United             26  18  1  7  50-28  55  Promoted
---------------------------------------------------  
 4.Santa Lucia              26  15  3  8  46-27  48  
 5.Għaxaq                   26  14  6  6  40-27  48  
 6.Mdina Knights            26  13  7  6  46-26  46  
 7.Xgħajra Tornadoes        26  11  8  7  37-35  41  
 8.Marsaskala               26   8  5 13  24-48  29  
 9.Swieqi United            26   7  8 11  24-28  29  
10.Sirens                   26   6  6 14  27-44  24  
11.Mtarfa                   26   5  5 16  30-50  20  
12.Qrendi                   26   4  6 16  21-55  18  
13.Marsa                    26   3  7 16  12-33  16  
14.Kalkara                  26   2  4 20  29-69  10  

2010/11.

2012/13.

list of final tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of top scorers.

foundation dates clubs.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 18 Jul 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.