Isle of Man - List of Cup Winners

FA Cup

1889/90  Douglas AFC                  4-1 Peel Old Boys
1890/91  Peel                         6-1 Ramsey
1891/92    shared:       Peel ann 3-3 ann Ramsey                        
1892/93  Ramsey                   abd 2-0 Peel                          
1893/94  Ramsey                       5-2 Douglas
1894/95  Gymnasium                    4-2 Wanderers
1895/96  Ramsey                       1-0 Gymnasium
1896/97  Douglas AFC                  2-1 Ramsey
1897/98  Wanderers                    3-1 Ramsey
1898/99  Ramsey                       1-0 Gymnasium
1899/00  Ramsey                       5-0 Peel
1900/01  Ramsey                   0-0 1-0 Wanderers   
1901/02  Gymnasium                    awd Ramsey                       [abandoned at 1-1; awarded to Gymnasium]
1902/03  Gymnasium                    3-1 St Mary's
1903/04  Gymnasium                    3-2 Wanderers 
1904/05  Ramsey                       3-1 Peel 
1905/06  Port St Mary                 1-0 Castletown
1906/07  Ramsey                       6-2 St Mary's
1907/08  Ramsey                       1-0 Gymnasium
1908/09  Peel                         2-1 Wanderers
1909/10  Wanderers                    3-1 Old Douglas
1910/11  Gymnasium                    3-0 Peel
1911/12  Ramsey                       4-1 Castletown      
1912/13  St Mary's                0-0 4-3 Castletown 
1913/14  Castletown                   2-0 Ramsey  
1914-19    not held
1919/20  Ramsey                       3-1 Peel
1920/21  Gymnasium                2-2 1-0 Ramsey
1921/22  Ramsey                   1-1 2-0 St Mary's                    
1922/23  Castletown                   2-1 Rushen United
1923/24  Rushen United                1-0 Wanderers
1924/25  Rushen United        0-0 0-0 1-0 Peel
1925/26  Rushen United                2-1 St Mary's
1926/27  Peel                     0-0 2-1 Castletown
1927/28  Wanderers                    1-0 Ramsey
1928/29  St George's              2-2 3-0 Rushen United
1929/30  Peel                         4-0 Douglas High School OB
1930/31  Ramsey                   1-1 2-0 Onchan 
1931/32  Gymnasium                    3-1 Peel           
1932/33  Peel                         5-1 Wanderers
1933/34  Rushen United                1-0 Ramsey
1934/35  Peel                     1-1 3-1 Braddan 
1935/36  Rushen United                1-0 Peel         
1936/37  Peel                 1-1 abd 2-0 Rushen United                [2nd match abandoned at 2-2 in extra time]
1937/38  Braddan                      3-2 Peel
1938/39  Peel                 2-2 2-2 2-0 Rushen United
1940-45    not held
1945/46  Peel                     1-1 2-1 Braddan  
1946/47  St George's                  1-0 Gymnasium
1947/48  Peel                         4-1 Onchan 
1948/49  Peel                         3-2 Douglas High School OB
1949/50  Castletown                   2-1 Ramsey        
1950/51  Rushen United                2-1 Braddan
1951/52  Ramsey                       3-2 Douglas High School OB
1952/53  Peel                         3-0 Rushen United
1953/54  Peel                         5-1 St George's
1954/55  St George's          2-2 3-3 5-4 Castletown                
1955/56  RAF Jurby                    4-0 St George's
1956/57  St George's                  7-3 Peel 
1957/58  Peel                         3-1 Ramsey  
1958/59  Peel                 2-2 abd 5-0 Ramsey      
1959/60  Peel                     2-2 2-0 Ramsey
1960/61  Peel                     1-1 5-2 St George's
1961/62  Castletown                   5-2 Ramsey
1962/63  Peel                         5-3 Douglas High School OB  
1963/64  Peel                         5-0 Rushen United
1964/65  Douglas High School OB       bt  Laxey
1965/66  Douglas High School OB       3-0 Peel
1966/67  Douglas High School OB
1967/68  Douglas High School OB
1968/69  Peel                         2-1 Douglas High School OB
1969/70  Douglas High School OB
1970/71  Pulrose United               1-0 Peel
1971/72  St. Johns 
1972/73  Peel                         6-0 Rushen United
1973/74  Peel                         3-2 Rushen United
1974/75  Peel                         6-1 Pulrose United 
1975/76  St. Johns 
1976/77  Peel                         1-0 Pulrose United 
1977/78  Rushen United                7-1 Pulrose United
1978/79  Ramsey 
1979/80  Ramsey                       4-2 Rushen United
1980/81  Ramsey 
1981/82  Peel                         4-1 Rushen United
1982/83  Douglas High School OB       2-1 Rushen United
1983/84  Peel                         3-0 Douglas High School OB 
1984/85  Castletown 
1985/86  Gymnasium 
1986/87  Gymnasium 
1987/88  Gymnasium                    4-2 Castletown 
1988/89  Douglas High School OB       2-1 Peel         
1989/90  Rushen United            2-2 3-2 St Georges 
1990/91  Douglas HSOB                 1-0 Peel
1991/92  Douglas High School OB       2-0 St Georges  
1992/93  Castletown                   4-1 Pulrose United
1993/94  St Marys                     2-0 Castletown                   [*1] 
1994/95  St Marys                     1-0 St Georges 
1995/96  Douglas High School OB       4-1 Ramsey Youth Centre OB
1996/97  Peel                 2-2 1-1 3-2 Gymnasium
1997/98  St Marys                 1-1 3-0  Douglas High School Old Boys 
1998/99  Peel                         3-0 Rushen United 
1999/00  Gymnasium                    bt  Police
2000/01  St Marys                     3-0 Peel
2001/02  St Marys                     1-0 Corinthians
2002/03  Ayre United                  bt  St Georges 
2003/04  Ramsey                       3-3 Castletown                   [6-5 pen]
2004/05  St Georges                   3-0 Laxey
2005/06  Laxey                        5-0 Pulrose United
2006/07  Peel                         1-1 St Marys                     [4-2 pen]
2007/08  St Georges                   5-0 Peel
2008/09  Douglas High School OB       1-1 St Georges                   [3-2 pen]
2009/10  St Georges                   3-2 Rushen United                [aet] 
2010/11  Rushen United                3-0 Laxey
2011/12  St Georges                   7-3 Union Mills
2012/13  St Marys                     2-1 St Georges    
2013/14  St Georges                  10-2 Ramsey
2014/15  St Georges                   3-1 St Marys     
2015/16  Peel                         3-2 St Georges
2016/17  St Georges                   3-2 Peel   
2017/18  Corinthians                  3-2 Peel      
2018/19  Peel                         3-1 St Marys 
2019/20    not held
2020/21  Corinthians                  7-1 Ramsey

[*1] Rushen United lost in semifinal

Hospital Cup 
1921/22  Gymnasium                0-0 1-0 Castletown      
1922/23  Gymnasium                    1-0 Wanderers  
1923/24  Castletown                   2-0 St George's   
1924/25  Peel                         2-1 Gymnasium    
1925/26  Rushen United                6-0 Ramsey
1926/27  Wanderers                    3-0 Peel   
1927/28  Rushen United                2-0 Wanderers
1928/29  Peel                         2-0 St George's
1929/30  Douglas High School OB       4-1 Rushen United
1930/31  Rushen United            1-1 3-1 Ramsey
1931/32  Peel                         3-1 Braddan  
1932/33  Peel                         3-1 Rushen United
1933/34  Peel                     2-2 2-1 Rushen United
1934/35  Rushen United                3-1 Peel
1935/36  Braddan                      4-1 St George's
1936/37  Braddan                      5-1 Ramsey
1937/38  Peel                         2-1 Braddan
1938/39  Rushen United                6-1 Braddan 
1939-45    not held
1945/46  Braddan                      3-2 Peel    
1946/47  St George's                  5-0 St Mary's    
1947/48  Douglas High School OB   2-2 3-2 Peel
1948/49  Colby                        2-1 Rushen United
1949/50  Douglas High School OB       3-1 Peel   
1950/51  Rushen United                2-1 Castletown
1951/52  Northern Youth Centre    1-1 4-3 Onchan   
1952/53  Braddan                      6-2 St John's United 
1953/54  Marown                       6-3 Northern Youth Centre
1954/55  St John's United     2-2 2-2 7-1 St Mary's 
1955/56  Laxey                        7-1 Gymnasium
1956/57  Corinthians                  4-3 Michael United
1957/58  Pulrose United              11-2 Corinthians
1958/59  Michael United               8-0 Northern Youth Centre 
1959/60  Corinthians                  3-0 St John's United  
1960/61  Michael United               2-1 Malew       
1961/62  Douglas High School OB       bt  St Mary's        
1962/63  Michael United
1963/64  St Georges                   1-0 Rushen United  
1964/65  Douglas High School OB
1965/66  Douglas High School OB
1966/67  Pulrose United
1967/68  Peel                         2-0 Douglas High School OB
1968/69  Peel                         2-0 Pulrose United 
1969/70  Peel                         2-0 Pulrose United 
1970/71  Pulrose United           1-1 5-3 Peel
1971/72  Peel                         1-0 Rushen United
1972/73   Peel                         4-2 Laxey
1973/74  Malew                        5-2 Peel
1974/75  Rushen United                2-0 Pulrose United
1975/76  Rushen United                1-0 Malew
1976/77  Peel                         3-0 Castletown
1977/78    not held
1978/79  Castletown                   4-2 Ramsey
1979/80  Peel                         5-1 Rushen United 
1980/81  Rushen United            0-0 4-2 Corinthians
1981/82  St Marys                     1-0 Peel
1982/83  Rushen United        1-1 0-0 4-2 Castletown
1983/84  Douglas High School OB       3-2 Rushen United
1984/85  Castletown
1985/86  Rushen United                3-1 Gymnasium    
1986/87  Gymniasum                    3-1 Rushen United  
1987/88  Douglas High School OB       1-0 Peel                         
1988/89  Peel                     1-1 3-0 Rushen United               
1989/90  Peel                     0-0 4-3 St Georges 
1990/91  Peel                         3-2 Corinthians
1991/92  St Georges                   2-0 Peel 
1992/93  Rushen United                3-2 St Georges 
1993/94  St Georges                   3-2 Douglas High School OB   
1994/95  Douglas High School OB       4-0 Rushen United
1995/96  St Marys                     1-0 St Georges  
1996/97  Peel                     0-0 1-0 St Marys 
1997/98  St Marys                     4-1 Douglas Royal                [also reported 4-0]
1998/99  Peel                         3-0 Rushen United 
1999/00  St Marys                     1-0 Laxey
2000/01  Rushen United                3-2 Laxey           
2001/02  St Marys                     5-1 St Georges 
2002/03  St Marys                     1-0 Rushen United
2003/04  Laxey                        2-0 Castletown
2004/05  Douglas Royal                3-2 St Georges
2005/06  Laxey                        1-0 St Georges                   [aet]
2006/07  Laxey                        1-0 Peel
2007/08  St Georges                   2-0 Corinthians
2008/09  St Georges                   2-1 Laxey
2009/10  Peel                         2-1 Douglas High School OB
2010/11  St Georges                   5-1 St Marys
2011/12  St Georges                   3-2 Peel
2012/13  St Georges                   9-0 Union Mills 
2013/14  Douglas High School OB       3-0 St Georges
2014/15  St Georges                   2-1 St Marys  
2015/16  St Georges                   3-1 Douglas High School OB
2016/17  St Georges                   2-0 Peel
2017/18  St Georges                   4-3 Corinthians
2018/19  St Georges                   2-2 St Marys                     [aet, St Georges on pen]
2019/20    not held
2020/21    not held

Railway Cup
contested between top-4 at halfway point of league
1905/06  Gymnasium                    awd Ramsey                       [awarded to Gymnasium]
1906/07  Gymnasium                2-2 1-0 Castletown
1907/08  Port St Mary                 2-1 Wanderers
1908/09  Wanderers                    1-0 Castletown   
1909/10  Ramsey                   0-0 5-0 Gymnasium  
1910/11  Ramsey                       2-0 Wanderers
1911/12  Castletown                   3-0 Old Douglas
1912/13  Ramsey                       2-1 Peel   
1913/14  Ramsey                   1-1 3-2 Gymnasium                  
1914-19    not held
1919/20  Wanderers                    2-1 Ramsey                       [final on May 6, 1920]
1920/21  Castletown                   2-0 St George's
1921/22  Rushen United                3-2 St George's
1922/23  Rushen United                4-1 Castletown 
1923/24  Castletown               3-3 1-0 Ramsey                      
1924/25  Gymnasium                    2-1 Rushen United
1925/26  Ramsey                       2-1 Peel 
1926/27  Ramsey                       2-1 Castletown
1927/28  Gymnasium                    3-1 Wanderers
1928/29  Wanderers                    3-1 Gymnasium
1929/30  Laxey                        2-1 Ramsey
1930/31  Braddan                      2-0 Gymnasium         
1931/32  Braddan                      4-2 Ramsey    
1932/33  Peel                         7-0 Ramsey
1933/34  Ramsey               4-4 3-3 2-0 Laxey
1934/35  Ramsey                       2-0 Laxey
1935/36  Ramsey                       1-0 Braddan
1936/37  Peel                         2-1 Laxey
1937/38  Braddan                      3-0 Peel
1938/39  Onchan                       2-1 Braddan
1939-46    not held
1946/47  Peel                         7-3 Ramsey
1947/48  Rushen United                3-0 St George's
1948/49  Ramsey                       3-1 Peel
1949/50  Castletown                   4-2 Laxey
1950/51  Gymnasium                    4-2 St Mary's  
1951/52  Douglas High School OB       3-1 Peel
1952/53  Pulrose United               3-0 Castletown
1953/54  St George's                  4-3 Peel
1954/55  Peel                         4-0 RAF Jurby
1955/56  St George's                  2-0 Douglas High School OB
1956/57  Peel                     1-1 3-0 St George's  
1957/58  Ramsey                       4-1 St George's
1958/59  Ramsey                       8-0 Laxey
1959/60  Castletown                   3-2 Peel
1960/61  Peel                         2-1 Rushen United
1961/62  Peel                         5-1 Rushen United
1962/63  Rushen United                2-1 St Georges
1963/64  Rushen United                6-1 Peel
1964/65  Douglas High School OB       4-2 Rushen United 
1965/66  Peel                         2-0 Douglas High School OB
1966/67  Douglas High School OB             
1967/68  Douglas High School OB       1-0 Peel
1968/69  Peel                         4-2 Pulrose United
1969/70  Peel                         2-1 Douglas High School OB   
1970/71  Peel                         1-0 Pulrose United
1971/72  Peel                         4-0 Castletown
1972/73  Peel                         6-4 Rushen United
1973/74  Peel                         2-1 Douglas High School OB 
1974/75  Rushen United                5-1 Peel
1975/76  Rushen United            abd 5-2 Peel                         [2nd match aet; 1st abandoned at 2-0]
1976/77  Castletown                   1-0 Rushen United
1977/78  Rushen United                1-0 Peel
1978/79  Rushen United                3-2 Ramsey
1979/80  Rushen United            2-2 3-0 Castletown
1980/81  Peel                         4-1 Rushen United
1981/82  Peel                         4-0 Douglas High School OB   
1982/83  Rushen United            2-2 3-0 Ramsey
1983/84  Rushen United                1-0 Douglas High School OB   
1984/85  Castletown                   5-2 Rushen United
1985/86  Gymnasium                2-2 2-1 Rushen United
1986/87  Gymnasium                    4-1 Rushen United
1987/88  Rushen United                4-2 Douglas High School OB   
1988/89  Douglas High School OB   1-1 5-0 Rushen United    
1989/90  St Georges                   2-1 Rushen United
1990/91  St Georges                   3-1 Rushen United
1991/92  Douglas High School OB       2-1 Gymnasium 
1992/93  Pulrose United               5-0 St Marys             
1993/94  Douglas High School OB   2-2 2-1 Pulrose United 
1994/95  St Marys                     3-0 St Georges 
1995/96  Douglas High School OB       1-0 Rushen United 
1996/97  St Marys                     2-0 Rushen United
1997/98  St Marys                     3-1 Douglas High School OB  
1998/99  Peel                         2-0 St Marys      
1999/00  Douglas High School OB       0-0 Peel                         [aet, 9-8 pen]                       
2000/01  St Marys                     3-0 Peel      
2001/02  Rushen                       3-1 Marown
2002/03  Peel                         4-2 St. Marys 
2003/04  Laxey                        3-2 St Marys  
2004/05  St Georges                   6-0 Marown
2005/06  Laxey                        1-0 St Georges
2006/07  Peel                         1-0 Laxey
2007/08  Peel                         4-3 St Georges
2008/09  Rushen United                1-0 Peel
2009/10  Peel                         2-0 Rushen United
2010/11  St Georges                   5-1 Peel
2011/12  St Georges                   1-0 St Marys
2012/13  St Georges                   4-2 St Johns
2013/14  St Georges                   7-1 Rushen United
2014/15  St Georges                   5-2 Douglas High School OB 
2015/16  St Georges                   5-1 Peel
2016/17  St Georges                   5-2 St Marys
2017/18  Corinthians                  4-0 St Georges
2018/19  Peel                         3-2 St Georges
2019/20    not held
2020/21  Corinthians                  1-0 Rushen United

Charity Shield [aka Eric Fletcher Memorial Shield]
Champions vs Railway Cup winners; if identical league runners-up enter
1994/95  St Marys   
1995/96  St Marys
1996/97  Douglas High School OB
1997/98  Peel                         3-1 Douglas High School OB
1998/99  St Marys
1999/00  Peel                         3-1 Castletown
2000/01  Peel                         2-1 Gymnasium
2001/02  Peel                         1-1 Marown
2002/03  St Marys                     1-0  Peel
2003/04  St Marys
2004/05  St Georges
2005/06  Laxey                        0-0 St Georges                   [5-4 pen]            
2006/07  Laxey                        3-1 St Georges
2007/08  St Georges                   2-2 Peel                         [5-4 pen]
2008/09  Peel                         2-1 Gymnasium
2009/10  Douglas High School OB       2-1 St Georges
2010/11  St Georges                   5-3 Rushen United  
2011/12  St Georges                   8-1 Rushen United
2012/13  St Georges                   2-1 St Marys
2013/14  St Georges                   3-2 St Marys
2014/15  St Georges                   2-2 St Marys                     [5-4 pen]
2015/16  St Georges                   1-0 St Marys  
2016/17  Peel                         2-1 St Georges
2017/18  Corinthians                  4-3 St Georges
2018/19  Corinthians                  4-1 St Georges
2019/20  Peel                         1-0 St Marys

Captain George Woods Memorial Cup
between Division Two first teams
1953/54  West                         3-2 South
1954/55  West                         n/p North
1955/56  East                         3-2 North                        [aet] 
1956/57  St Georges                   5-3 Peel 
1957/58  Ramsey                       4-2 Peel
1958/59  Ramsey                       2-0 Peel
1959/60  Peel                         3-2 Rushen United
1960/61  Castletown                   8-2 Laxey
1961/62  Peel                         3-0 St Georges
1962/63  Peel                         4-0 Douglas High School OB
1963/64  Corinthians                  bt  St Marys
1964/65  Onchan                       7-4 Ronaldsway
1965/66  St Johns United
1966/67  Malew
1967/68  Corinthians
1968/69  Ayre United                  bt  Laxey
1969/70  Ayre United
1970/71  Marown
1971/72  Ramsey
1972/73  Colby
1973/74  Gymnasium
1974/75  St Marys
1975/76  Ayre United                  bt  Onchan
1976/77  Braddan
1977/78  Pulrose United
1978/79  Onchan                       2-1 Union Mills  
1979/80  St Georges               0-0 3-1 Colby
1980/81  Douglas High School OB
1981/82  Gymnasium                    bt  Laxey
1982/83  Ayre United
1983/84  St Johns United
1984/85  Marown
1985/86  Ramsey Youth Centre OB       bt  Michael United      
1986/87  Ayre United
1987/88  Ramsey
1988/89  Douglas Royal                bt  Onchan  
1989/90  Corinthians                  4-1 Union Mills
1990/91  Colby                        2-1 Braddan
1991/92  Ramsey                       3-1 Onchan
1992/93  Onchan                       3-1 Michael United      
1993/94  Ronaldsway                   1-0 Laxey
1994/95  Colby                        3-0 Ramsey Youth Centre OB
1995/96  Ayre United                  2-1 Onchan
1996/97  Colby                        1-0 Peel
1997/98  Marown                   1-1 3-1 Ramsey
1998/99  Union Mills                  bt  Corinthians
1999/00  Colby
2000/01  Ayre United                  3-0 Foxdale
2001/02  Foxdale
2002/03  Ramsey                       2-0 Union Mills
2003/04  Michael United               0-0 Police                       [6-5 pen]
2004/05  Corinthians                  4-1 Police
2005/06  Colby                        1-0 Union Mills                  [aet]
2006/07  Douglas High School OB       3-1 Michael
2007/08  Colby                        2-0 Braddan
2008/09  Douglas Royal                1-0 Pulrose United 
2009/10  Douglas Royal                4-0 Ayre United 
2010/11  St Johns                     8-1 Colby
2011/12  Union Mills                  3-1 Douglas Royal
2012/13  Ayre United                  7-1 Pulrose United
2013/14  Gymnasium                    3-2 Marown                       [aet]
2014/15  Douglas Athletic             1-0 Colby
2015/16  Douglas Athletic             2-1 Colby  
2016/17  Braddan                      3-1 Castletown
2017/18  Pulrose United               3-2 Marown
2018/19  Pulrose United               2-1 Ramsey 
2019/20    not held
2020/21    not held

Paul Henry Gold Cup
first edition 1987/88; between top-4 Division Two at end of season
1987/88  Douglas Royal   
1988/89  St Marys
1989/90  Colby                        1-0 Corinthians
1990/91  St Marys                     3-0 Colby
1991/92  Ramsey                       4-1 Ramsey Youth Centre OB
1992/93  Colby                        1-0 Braddan
1993/94  Foxdale                      7-2 Marown
1994/95  Police                       3-1 Ronaldsway
1995/96  Ayre United                  2-1 Colby
1996/97  Colby                        5-3 Corinthians
1997/98  St Johns United              2-1 Ramsey
1998/99  Laxey                        3-2 Ramsey
1999/00  St Johns United                  [*2]
2000/01  Colby                            [*2]
2001/02  Corinthians                  2-0 Colby
2002/03  Ramsey                       2-1 St Johns  
2003/04  Braddan                      2-0 Douglas Royal                [aet]
2004/05  Union Mills                  3-1 St Johns
2005/06  Union Mills                  4-0 Colby 
2006/07  Douglas High School OB       2-0 Corinthians
2007/08  Michael                      3-0 Castletown 
2008/09  Castletown                   4-0 Marown
2009/10  Ayre United                  drw Pulrose United               [aet, Ayre on pen] 
2010/11  St Johns                     2-1 Colby
2011/12  Union Mills                  5-1 Marown
2012/13  Ayre United                  4-2 Colby
2013/14  Ayre United                  5-2 Colby
2014/15  Douglas Royal                2-1 Ramsey Youth Centre OB
2015/16  Douglas Athletic             1-0 Castletown   
2016/17  Braddan                      3-1 Onchan 
2017/18  Castletown                   1-0 Pulrose United
2018/19  Ramsey                       3-1 Ramsey Youth Centre OB
2019/20    not held
2020/21  Onchan                       1-0 Ramsey Youth Centre OB       [aet] 

[*2] Corinthians lost final 1999/00 or 2000/01.

Junior Cup
all combi teams
1924/25  Castletown                   1-0 St George's 
1925/26  Ramsey                       2-1 Castletown
1926/27  St George's                  2-1 St Matthew's Albions
1927/28  St George's                  3-2 St Mary's 
1928/29  Douglas High School OB       3-0 Union Mills 
1929/30  Rushen United                2-1 Gymnasium
1930/31  Onchan                       1-0 Laxey         
1931/32  Onchan                       2-1 Colby       
1932/33  Onchan               3-3 3-3 2-1 Peel           
1933/34  Rushen United                6-2 Douglas High School OB 
1934/35  Colby                        3-1 Onchan
1935/36  Colby                    1-1 3-2 Rushen United     
1936/37  Rushen United                2-1 Malew         
1937/38  Douglas High School OB   2-2 4-2 Pulrose United
1938/39  Colby                        2-0 Pulrose United
1939-45    not held 
1945/46  Colby                        7-1 Pulrose United
1946/47  Pulrose United               1-0 St George's 
1947/48  Pulrose United               5-1 Peel   
1948/49  Corinthians                  3-0 St Mary's 
1949/50  Laxey                        4-0 Castletown 
1950/51  St John's United             4-3 Northern Youth Centre             
1951/52  Castletown                   5-1 Ramsey
1952/53  Ramsey                       1-0 St George's
1953/54  Castletown                   2-0 Colby
1954/55  Braddan                      1-0 Ramsey
1955/56  Peel                     1-1 1-0 Ramsey
1956/57  Ramsey                       4-3 Peel
1957/58  Douglas High School OB       3-1 Ramsay
1958/59  Ramsey                       5-1 St John's United
1959/60  RAF Jurby                    2-1 St John's United 
1960/61  Laxey                        1-0 Peel  
1961/62  Douglas High School OB       bt  Corinthians 
1962/63  Braddan                      4-0 Laxey
1963/64  Laxey                        6-1 Rushen United  
1964/65  Douglas High School OB
1965/66  Peel                         4-0 Marown
1966/67  Rushen United                6-4 Peel
1967/68  Rushen United                6-1 St Georges
1968/69  Pulrose United
1969/70  Braddan                      3-1 St Georges
1970/71  Castletown
1971/72  Rushen United                3-2 Peel
1972/73   Malew                        4-2 Peel
1973/74  Rushen United                1-0 Castletown
1975/76  Rushen United  
1976/77  Peel                         2-0 Onchan
1977/78  Peel                         2-0 Laxey
1978/79  Castletown               3-3 3-1 Peel
1979/80  Pulrose United
1980/81  Douglas High School OB       3-1 Peel
1981/82  St Georges                   5-2 Rushen United
1982/83  Pulrose United
1983/84  Rushen United                5-0 Castletown
1984/85  Rushen United                1-0 Peel
1985/86  Ramsey Youth Centre OB   1-1 3-0 Rushen United
1986/87  St Marys                     3-1 Rushen United      
1987/88  Ronaldsway
1988/89  Rushen United            1-1 2-1 Castletown
1989/90  Douglas High School OB
1990/91  St Georges                   3-0 Ramsey
1991/92  Peel                         1-0 St Georges 
1992/93  St Georges                   2-0 Douglas High School OB
1993/94  Rushen United            1-1 3-2 Peel
1994/95  Braddan                      1-0 Douglas High School OB
1995/96  Rushen United                2-0 Douglas High School OB
1996/97  Rushen United                5-2 Douglas High School OB
1997/98  Peel                         6-0 Malew
1998/99  Peel                         3-0 Castletown
1999/00  Pulrose United               3-1 Braddan
2000/01  Pulrose United               bt  Corinthians
2001/02  Rushen United                drw Corinthians                  [9-8 pen]
2002/03  Laxey                        3-0 St Georges 
2003/04  Marown                       2-2 Laxey                        [aet, 5-4 pen]
2004/05  Laxey                        3-1 St Marys
2005/06  Laxey                        6-3 Peel                         [aet]
2006/07  Corinthians                  1-0 Ayre United
2007/08  Peel                         2-0 Rushen United
2008/09  Peel                         0-0 St Marys                     [aet, 3-2 pen]
2009/10  Peel                         2-1 St Georges 
2010/11  St Georges                   1-0 St Johns
2011/12  Peel                         4-1 St Marys
2012/13  Corinthians                  4-2 Peel
2013/14  Rushen United                5-3 Peel
2014/15  Peel                         1-0 Corinthians
2015/16  Rushen United                4-0 Peel
2016/17  St Marys                     2-1 Laxey
2017/18  St Georges                   4-3 Corinthians
2018/19  Douglas High School OB       2-0 St Georges
2019/20    not held
2020/21  Rushen United                2-1 Douglas Royal 

Cowell Cup (U-21 tournament)
1935/36  Ramsey                       1-0 Peel
1936/37  Douglas High School OB
1937/38    not held
1938/39  Peel                     2-2 2-0 Douglas High School OB
1939-45    not held   
1945/46  Laxey                        3-1 Douglas High School OB
1946/47  Douglas High School OB       1-0 Onchan
1947/48    shared:         Castletown and Onchan 
1948/49  Douglas High School OB       5-2 Castletown
1949/50  Douglas High School OB       5-1 Pulrose United
1950/51  Laxey                        4-1 Braddan
1951/52  Braddan                      7-1 St George's
1952/53  Northern Youth Centre        6-0 St John's United 
1953/54  Rushen United                6-0 Braddan
1954/55  Northern Youth Centre        4-0 Rushen United
1955/56  Rushen United                6-5 Northern Youth Centre 
1956/57  Douglas High School OB       6-4 Peel
1957/58  Douglas High School OB       4-1 Rushen United   
1958/59  Peel                         2-0 Douglas High School OB
1959/60  Peel                         5-1 Northern Youth Centre
1960/61  Laxey                        3-2 Peel  
1961/62  Onchan
1962/63  Ramsey                       bt  Corinthians
1963/64  Rushen United                2-0 Ramsey
1964/65  Peel 
1965/66  Ramsey Youth Centre
1966/67  Rushen United                3-0 Laxey  
1967/68  Rushen United                3-1 Douglas High School OB 
1968/69  Rushen United                4-3 Douglas High School OB 
1969/70  Rushen United           4-4 10-2 Pulrose United
1970/71  Marown
1971/72  Rushen United                5-4 Peel  
1972/73  Rushen United                7-2 Onchan 
1973/74  Rushen United                3-1 Douglas High School OB 
1974/75  St Marys
1975/76  Rushen United                1-0 Malew  
1976/77  Ramsey
1977/78  Ramsey
1978/79  St Georges                   4-3 Braddan
1979/80  Gymnasium   
1980/81  Douglas High School OB 
1981/82  Ramsey
1982/83  Rushen United                3-1 N.N.
1983/84  Gymnasium                    6-1 Peel
1984/85  Corinthians          2-2 1-1 1-0 Peel
1985/86  Onchan                       2-0 Rushen United
1986/87  Onchan 
1987/88  Castletown
1988/89    not held
1989/90  Gymnasium
1990/91  Union Mills                  3-1 Douglas Royal
1991/92  Rushen United            1-1 2-1 Douglas Royal
1992/93  Corinthians                  5-1 Ramsey
1993/94  Corinthians                  2-1 St Johns 
1994/95  Pulrose United               2-1 Rushen United
1995/96  Corinthians                  3-0 Rushen United
1996/97  Castletown               2-2 3-2 Braddan
1997/98  Pulrose United               1-0 Ayre United
1998/99  Pulrose United
1999/00  Colby 
2000/01  Colby 
2001/02  Colby
2002/03  St Georges 
2003/04  Rushen United                3-2 Peel
2004/05  Douglas High School OB       3-0 Peel
2005/06  Douglas High School OB       bt  St Georges
2006/07  St Marys                     2-2 Corinthians                  [aet, 5-4 pen]
2007/08  St Marys                     3-2 St Georges
2008/09  Castletown                   3-1 St Johns
2009/10  St Marys                     2-2 Corinthians                  [aet, 5-4 pen]
2010     Castletown                   3-0 Ramsey Youth Centre OB
2010/11  Ramsey Youth Centre OB       1-0 St Marys   
2011/12  St Marys                     3-1 Ramsey Youth Centre OB
2012/13  Laxey                        4-1 Colby
2013/14  Rushen United                3-2 Laxey
2014/15  St Marys                     2-0 Ramsey 
2015/16  Corinthians                  bt  Castletown
2016/17  Laxey                        5-1 Douglas High School OB
2017/18  Laxey                        bt  Corinthians 
2018/19  St Georges                   2-1 Ramsey
2019/20    not held
2020/21    not held

Cap Competition (U-18 tournament) 
1893/94  Gymnasium                    1-5 Peel Rovers                  [first ever ed.] 
         [Gymnasium awarded trophy. Peel Rovers fielded over-age player]
1894/95  Ramsey                       5-3 Gymnasium
1895/96  Gymnasium                    4-1 Douglas
1896/97  Douglas                      3-1 Ramsey
         [Caps subsequently withheld. Douglas fielded over-age player]
1897/98  Gymnasium                    4-0 Ramsey
1898/99  Gymnasium                1-1 4-2 Stanley
1899/00  Wanderers                    5-1 Stanley 
1900/01  St Mary’s                    2-1 Wanderers
1901/02  Gymnasium                    4-1 Wanderers 
1902/03  Gymnasium                    w/o Port St. Mary   
         [Port St. Mary withdrew from all competitions prior to the Final]
1903/04  Port St Mary                 4-0 St Mary’s  
1904/05  Peel                         2-1 Port St Mary
1905/06  Ramsey                       2-1 Port St Mary       
1906/07  Ramsey                   0-0 2-0 Gymnasium
1907/08  Wanderers                    3-1 Peel
1908/09  Wanderers                    3-2 Castletown 
1909/10  Peel                         2-0 Castletown
1910/11  Ramsey                   2-2 4-2 Peel
1911/12  Ramsey                       4-2 Wanderers 
1912/13  Port Erin                    3-2 Ramsey
1913/14  Wanderers                2-2 3-0 Ramsey
1914-19    no competition
1919/20  Wanderers                3-3 3-1 Castletown  
1920/21  Peel                         3-1 Laxey
1921/22  Peel                         2-1 Ramsey  
1922/23  Castletown               abd 2-0 Peel                         [first match abandoned at 0-0 in 25']
1923/24  Castletown                   3-1 Ramsey
1924/25  Wanderers                    2-1 Castletown
1925/26  Douglas Secondary School     2-0 Castletown
1926/27  Douglas Secondary School OB  3-1  Ramsey
1927/28  Douglas Secondary School OB  3-1 Douglas High School 
1928/29  Douglas Secondary School OB  4-0 Gymnasium  
1929/30  Onchan                       4-3 Peel
1930/31  Douglas High School OB       3-1 Rushen United
1931/32  Peel                         4-1 Onchan
1932/33  Peel                     2-2 7-0 Onchan 
1933/34  Rushen United                6-2 Douglas High School OB
1934/35  Douglas High School OB       6-0 Peel                         [last ed.] 
 
Number of Wins (37)

 6 Gymnasium
   Peel
   Wanderers
 5 Ramsey
 4 Douglas Secondary School Old Boys (includes Douglas Secondary School)
 2 Castletown
   Douglas High School Old Boys
 1 Douglas                           (subsequently withheld) 
   Onchan
   Port Erin
   Port St Mary
   Rushen United
   St Mary’s 
 

 
 
Railway Cup 1980/81

Semifinal
Rushen U.  bt  Corinthians

Final
Peel       4-1 Rushen United


About this document

Sources included: https://www.imuseum.im/newspapers, https://www.yumpu.com/en/document/read/59388648/a4-iomfa-online-handbook-2017-18, Isle of Man FA, Rushen United, Peel, wikipedia (Braddan); many thanks to Graham (Moot) Cain for supplying additional results

Prepared and maintained by Colin Moore, Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Colin Moore, Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 14 Oct 2021

(C) Copyright Colin Moore, Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 1998/2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.