Mexico (Second Level) 2008/09

Primera División A
 
Apertura 2008
 
Changes before season:
Académicos moved from Tonalá to Guadalajara. 
Atlético Mexiquense moved from Ixtapa de la Sal to Toluca.
Monarcas Morelia moved to Mérida.
Rayados moved from Salinas to Monterrey
Tigres B moved from Reynosa to San Nicolas de Los Garza
Jaguares de Tapachula moved in Clausura 2008 to Tuxtla Gutiérrez.
Pachuca Juniors (promoted from Segunda División 2007-08) changed name
  to Irapuato.    
Potros Chetumal, Club Tijuana and Indios are new franchaises.
 

Grupo 1
León *
Dorados de Sinaloa [Culiacán] (Necaxa Filial) *
Académicos [Guadalajara] (Atlas Filial)
Tapatío (Guadalajara) (Guadalajara Filial)
Petroleros de Salamanca (San Luis Filial)
Real Colima
Tecos UAG (Zapopán) (Tecos UAG Filial)
Irapuato *
Club Tijuana [1] *
 
[1] full name Club Tijuana Xoloitzcuintles de Caliente 
 
Group 2
Correcaminos UAT [Ciudad Victoria] *
Tampico Madero [Tampico] 
Tigres B [San Nicolas de Los Garza] (Tigres UANL Filial)
Alacranes de Durango *
Rayados de Monterrey 1ªA (Monterrey Filial)
Querétaro *
Santos Laguna [Torreón] (Santos Laguna Filial) *
Socio Águila [Distr.Federal] (America Filial)
Indios de Chihuahua (Indios Filial)
 
Group 3
Veracruz *
Lobos BUAP [Puebla] (Puebla FC Filial) *
Atlético Mexiquense [Toluca] (Toluca Filial) *
Cruz Azul Hidalgo [Cd. Cooperativa] (Cruz Azul Filial) *
Tiburones Rojos (Coatzacoalcos) (Pachuca Filial)
Jaguares de Chiapas (Tuxtla Gutiérrez) (Jaguares de Chiapas Filial)
Pumas Morelos [Cuernavaca] (Pumas UNAM Filial)
Potros Chetumal (Atlante Filial)
Mérida FC (Monarcas Morelia Filial)
 
NB: 
- All clubs can relegate to Third Level and only "certified clubs"
  can promote to First Level.
- * "certified clubs"
- If a non "certified club" win the championship receive US$ 2000 
  and cannot promote. In this case, 18th of First Level and the 
  best of Aggregate Table of Second Level playoff for the promotion. 
 

Top-2 of each group and Top-2 of Regular Phase qualify to Playoff.

Final Tables:

Grupo 1
 1.León                      16  10  5  1  21-12  35  *
 2.Club Tijuana              16   9  5  2  20- 8  32  *  [1]
 3.Irapuato                  16   8  6  2  20- 6  30  *
 4.Tapatío                   16   5  4  7  12-16  19     (Guadalajara) (Guadalajara Filial)
 5.Tecos UAG                 16   4  5  7  17-16  17     (Zapopán) (Tecos UAG Filial)
 6.Académicos                16   3  7  6  12-14  16     [Guadalajara] (Atlas Filial)
 7.Real Colima               16   3  6  7  10-18  15
 8.Dorados de Sinaloa        16   4  3  9  11-21  15  *  [Culiacán] (Necaxa Filial) 
 9.Petroleros de Salamanca   16   2  7  7  10-22  13     (San Luis Filial)
[1] full name Club Tijuana Xoloitzcuintles de Caliente 
 
Group 2
 1.Querétaro                 16  10  3  3  36-20  33  *
 2.Correcaminos UAT          16   9  4  3  21-12  31  *  [Ciudad Victoria]
 3.Tigres B                  16   9  2  5  19-12  29     [San Nicolas de Los Garza] (Tigres UANL Filial)
 4.Indios de Chihuahua       16   6  3  7  25-28  21     (Indios Filial)
 5.Alacranes de Durango      16   4  8  4  15-16  20  *
 6.Socio Águila              16   5  4  7  13-16  19     [Distr.Federal] (America Filial)
 7.Tampico Madero            16   4  5  7  25-30  17     [Tampico] 
 8.Santos Laguna             16   4  3  9  18-27  15  *  [Torreón] (Santos Laguna Filial) 
 9.Rayados de Monterrey 1ªA  16   2  6  8  19-30  12     (Monterrey Filial)

Group 3
 1.Pumas Morelos             16  11  2  3  27-12  35     [Cuernavaca] (Pumas UNAM Filial)
 2.Mérida FC                 16  10  2  4  22-13  32     (Monarcas Morelia Filial)
 3.Veracruz                  16   8  4  4  25-16  28  *
 4.Cruz Azul Hidalgo         16   7  3  6  25-15  24  *  [Cd. Cooperativa] (Cruz Azul Filial) 
 5.Lobos BUAP                16   6  3  7  22-30  21  *  [Puebla] (Puebla FC Filial) 
 6.Atlético Mexiquense       16   5  4  7  19-19  19  *  [Toluca] (Toluca Filial) 
 7.Tiburones Rojos           16   4  7  5  14-16  19     (Coatzacoalcos) (Pachuca Filial)
 8.Potros Chetumal           16   1  8  7  15-28  11     (Atlante Filial)
 9.Jaguares de Chiapas       16   1  5 10  12-32   8     (Tuxtla Gutiérrez) (Jaguares de Chiapas Filial)

Round 1
[Jul 18]
Correcaminos            2-1 Tampico Madero
[Jul 19]
Santos Laguna           0-2 Tigres B
Tecos UAG               1-1 Petroleros de Salamanca
Coatzacoalcos           1-0 Mérida
Irapuato                2-0 Real Colima
[Jul 20]
Rayados                 5-4 Querétaro
Tapatío                 1-3 León
Atl. Mexiquense         0-1 Veracruz
Lobos BUAP              0-0 Cruz Azul Hidalgo
Jaguares de Chiapas     2-2 Potros Chetumal
Indios                  0-1 Alacranes de Durango
Académicos              1-1 Tijuana
Dorados, Socio Águila, Pumas Morelos bye

Round 2
[Jul 25]
Socio Águila            0-1 Indios
[Jul 26]
Querétaro               3-0 Santos Laguna
Pumas Morelos           2-0 Coatzacoalcos
Alacranes de Durango    2-2 Rayados
Real Colima             0-2 Tapatío
Mérida                  1-0 Lobos BUAP
Veracruz                3-0 Jaguares de Chiapas
[Jul 27]
Tigres B                1-3 Correcaminos
Cruz Azul Hidalgo       1-0 Atl. Mexiquense
Petroleros de Salamanca 0-1 Irapuato
Tijuana                 1-0 Tecos UAG
[Aug 6]
Dorados                 1-2 Académicos
León, Tampico Madero, Potros Chetumal bye
 
Round 3
[Aug 1]
Correcaminos            3-3 Querétaro
[Aug 2]
Tampico Madero          0-1 Tigres B
Irapuato                0-0 Tijuana
Tecos UAG               4-0 Dorados
[Aug 3]
Rayados                 0-0 Socio Águila
León                    2-0 Real Colima
Lobos BUAP              2-3 Pumas Morelos
Santos Laguna           0-0 Alacranes de Durango
Tapatío                 4-2 Petroleros de Salamanca
Atl. Mexiquense         2-1 Mérida
Potros Chetumal         1-1 Veracruz
Jaguares de Chiapas     1-3 Cruz Azul Hidalgo
Académicos, Indios, Coatzacoalcos bye
 
Round 4 
[Aug 8]
Socio Águila            2-0 Santos Laguna           
[Aug 9]
Mérida                  2-0 Jaguares de Chiapas     
Alacranes de Durango    1-0 Correcaminos            
Pumas Morelos           1-0 Atl. Mexiquense         
Coatzacoalcos           3-0 Lobos BUAP              
Querétaro               5-1 Tampico Madero          
Dorados                 0-0 Irapuato                
[Aug 10]
Cruz Azul Hidalgo       4-2 Potros Chetumal         
Petroleros de Salamanca 0-0 León                    
Tijuana                 0-0 Tapatío                 
Indios                  3-1 Rayados                 
[Aug 11]
Académicos              0-0 Tecos UAG               
Real Colima, Tigres B, Veracruz bye

Round 5 
[Aug 15]
Tapatío                 0-1 Dorados                 
Correcaminos            1-0 Socio Águila            
[Aug 16]
Real Colima             2-0 Petroleros de Salamanca 
Tampico Madero          0-0 Alacranes de Durango    
Veracruz                2-1 Cruz Azul Hidalgo       
Irapuato                2-0 Académicos              
[Aug 17]
Tigres B                0-0 Querétaro               
León                    1-1 Tijuana                 
Atl. Mexiquense         1-1 Coatzacoalcos           
Jaguares de Chiapas     2-1 Pumas Morelos
Potros Chetumal         0-3 Mérida                  
Santos Laguna           4-3 Indios                  
Tecos UAG, Rayados, Lobos BUAP bye                

Round 6 
[Aug 22]
Socio Águila            1-1 Tampico Madero          
[Aug 23]
Mérida                  1-0 Veracruz                
Lobos BUAP              3-2 Atl. Mexiquense         
Alacranes de Durango    0-0 Tigres B                
Tecos UAG               1-1 Irapuato                
Pumas Morelos           2-0 Potros Chetumal         
Coatzacoalcos           1-0 Jaguares de Chiapas     
Dorados                 0-1 León                    
[Aug 24]
Rayados                 2-2 Santos Laguna           
Tijuana                 2-0 Real Colima             
Indios                  0-0 Correcaminos            
[Aug 25]
Académicos              0-1 Tapatío                 
Petroleros de Salamanca, Querétaro, Cruz Azul Hidalgo bye              

Round 7 
[Aug 29]
Correcaminos            3-1 Rayados
[Aug 30]
Real Colima             0-1 Dorados                 
Tampico Madero          3-3 Indios                  
Veracruz                0-0 Pumas Morelos
Querétaro               1-0 Alacranes de Durango    
[Aug 31]                 
Tigres B                2-1 Socio Águila            
León                    2-1 Académicos              
Cruz Azul Hidalgo       1-2 Mérida                  
Tapatío                 1-0 Tecos UAG               
Petroleros de Salamanca 0-2 Tijuana                 
Jaguares de Chiapas     4-4 Lobos BUAP              
Potros Chetumal         1-1 Coatzacoalcos           
Irapuato, Santos Laguna, Atl. Mexiquense bye           

Round 8
[Sep 6]
Pumas Morelos           1-1 Cruz Azul Hidalgo      
Santos Laguna           1-2 Correcaminos           
Coatzacoalcos           abd Veracruz                [abandoned at 0-0
Dorados                 3-2 Petroleros de Salamanca  in 33' due to rain]
Irapuato                1-0 Tapatío          
Tecos UAG               1-3 León                         
[Sep 7]
Socio Águila            2-2 Querétaro          
Rayados                 2-4 Tampico Madero         
Atl. Mexiquense         2-1 Jaguares de Chiapas    
Lobos BUAP              2-1 Potros Chetumal        
Indios                  0-1 Tigres B         
Coatzacoalcos           0-0 Veracruz                [remaining 57']       
[Sep 8]
Académicos              1-1 Real Colima            
Tijuana, Alacranes de Durango, Mérida bye

Round 9
[Sep 12]   
Real Colima             1-3 Tecos UAG            
[Sep 13]
Mérida                  1-0 Pumas Morelos          
Alacranes de Durango    0-0 Socio Águila          
Veracruz                6-1 Lobos BUAP             
Tampico Madero          2-0 Santos Laguna          
Querétaro               3-1 Indios                 
[Sep 14]
Tigres B                2-0 Rayados                
Petroleros de Salamanca 2-1 Académicos             
León                    0-4 Irapuato               
Cruz Azul Hidalgo       0-0 Coatzacoalcos          
Tijuana                 0-2 Dorados                
Potros Chetumal         0-0 Atl. Mexiquense        
Correcaminos, Tapatío, Jaguares de Chiapas bye

Round 10
[Sep 18]       
León                    1-0 Tapatío         
[Sep 20]
Mérida                  2-1 Coatzacoalcos          
Alacranes de Durango    0-2 Indios                 
Real Colima             0-0 Irapuato               
Veracruz                2-1 Atl. Mexiquense        
Tampico Madero          1-1 Correcaminos           
Querétaro               2-0 Rayados                
[Sep 21]
Tigres B                1-0 Santos Laguna          
Petroleros de Salamanca 0-0 Tecos UAG              
Cruz Azul Hidalgo       1-0 Lobos BUAP             
Tijuana                 1-0 Académicos             
Potros Chetumal         0-0 Jaguares de Chiapas    
Dorados, Socio Águila, Pumas Morelos bye

Round 11
[Sep 25]
Indios                  1-0 Socio Águila           
[Sep 26]
Correcaminos            1-0 Tigres B               
[Sep 27]
Santos Laguna           1-3 Querétaro              
Coatzacoalcos           1-3 Pumas Morelos          
Tecos UAG               0-1 Tijuana                
Irapuato                1-1 Petroleros de Salamanca
[Sep 28]
Rayados                 1-1 Alacranes de Durango   
Tapatío                 1-1 Real Colima            
Lobos BUAP              1-0 Mérida                 
Atl. Mexiquense         1-0 Cruz Azul Hidalgo      
Jaguares de Chiapas     0-2 Veracruz               
[Sep 29]
Académicos              2-1 Dorados                
León, Tampico Madero, Potros Chetumal bye

Round 12
[Oct 3]
Socio Águila            1-0 Rayados                
Real Colima             1-1 León                   
[Oct 4]
Pumas Morelos           3-0 Lobos BUAP             
Mérida                  2-1 Atl. Mexiquense        
Alacranes de Durango    2-2 Santos Laguna          
Veracruz                1-0 Potros Chetumal        
Dorados                 0-3 Tecos UAG              
Querétaro               1-0 Correcaminos           
[Oct 5]
Tigres B                1-0 Tampico Madero         
Petroleros de Salamanca 1-0 Tapatío                
Cruz Azul Hidalgo       4-0 Jaguares de Chiapas    
Tijuana                 1-0 Irapuato               
Académicos, Indios, Coatzacoalcos bye

Round 13
[Oct 10]
Correcaminos            2-0 Alacranes de Durango   
[Oct 11]
Santos Laguna           1-2 Socio Águila           
Tecos UAG               1-1 Académicos             
Tampico Madero          2-0 Querétaro              
Irapuato                2-0 Dorados                
[Oct 12]
Rayados                 1-1 Indios                 
León                    0-0 Petroleros de Salamanca
Tapatío                 0-3 Tijuana                
Lobos BUAP              2-1 Coatzacoalcos          
Atl. Mexiquense         0-3 Pumas Morelos          
Jaguares de Chiapas     0-1 Mérida                 
Potros Chetumal         3-2 Cruz Azul Hidalgo                    
Real Colima, Tigres B, Veracruz bye

Round 14
[Oct 17]
Socio Águila            0-1 Correcaminos           
[Oct 18]
Pumas Morelos           2-0 Jaguares de Chiapas    
Mérida                  1-1 Potros Chetumal        
Alacranes de Durango    1-1 Tampico Madero         
Coatzacoalcos           1-1 Atl. Mexiquense        
Dorados                 0-0 Tapatío                
Querétaro               2-1 Tigres B               
[Oct 19]
Petroleros de Salamanca 1-1 Real Colima            
Cruz Azul Hidalgo       4-0 Veracruz               
Tijuana                 2-2 León                   
Indios                  2-0 Santos Laguna          
[Oct 20]
Académicos              0-0 Irapuato                          
Tecos UAG, Rayados, Lobos BUAP bye       

Round 15
[Oct 24]
Correcaminos            2-0 Indios                 
Real Colima             1-0 Tijuana                
[Oct 25]
Santos Laguna           1-0 Rayados                
Veracruz                2-2 Mérida                 
Tampico Madero          2-1 Socio Águila           
Irapuato                3-1 Tecos UAG              
[Oct 26]
Tigres B                1-2 Alacranes de Durango   
Tapatío                 0-0 Académicos             
Atl. Mexiquense         2-0 Lobos BUAP             
León                    1-0 Dorados                
Jaguares de Chiapas     0-0 Coatzacoalcos          
Potros Chetumal         1-2 Pumas Morelos          
Petroleros de Salamanca, Querétaro, Cruz Azul Hidalgo bye              

Round 16
[Oct 31]
Socio Águila            1-0 Tigres B               
[Nov 1]
Pumas Morelos           2-1 Veracruz               
Mérida                  2-1 Cruz Azul Hidalgo      
Alacranes de Durango    1-3 Querétaro              
Coatzacoalcos           1-1 Potros Chetumal        
Dorados                 1-2 Real Colima  
Tecos UAG               0-1 Tapatío                
Tijuana                 3-0 Petroleros de Salamanca
[Nov 2]
Rayados                 0-0 Correcaminos           
Lobos BUAP              3-0 Jaguares de Chiapas    
Indios                  5-4 Tampico Madero         
[Nov 3]
Académicos              0-1 León                   
Irapuato, Santos Laguna, Atl. Mexiquense bye           

Round 17
[Nov 7]
Correcaminos            0-2 Santos Laguna          
Real Colima             0-0 Académicos             
[Nov 8]
Veracruz                3-1 Coatzacoalcos          
Tampico Madero          2-3 Rayados                
Querétaro               0-1 Socio Águila           
[Nov 9]
Tigres B                4-1 Indios                 
Petroleros de Salamanca 0-0 Dorados                
León                    2-1 Tecos UAG              
Tapatío                 1-3 Irapuato               
Cruz Azul Hidalgo       2-0 Pumas Morelos          
Jaguares de Chiapas     2-2 Atl. Mexiquense        
Potros Chetumal         2-2 Lobos BUAP             
Tijuana, Alacranes de Durango, Mérida bye  
 
Round 18
[Nov 14]
Socio Águila            1-4 Alacranes de Durango   
[Nov 15]
Pumas Morelos           2-1 Mérida                 
Coatzacoalcos           1-0 Cruz Azul Hidalgo      
Dorados                 1-2 Tijuana                
Irapuato                0-1 León                   
Tecos UAG               1-0 Real Colima            
[Nov 16]
Rayados                 1-2 Tigres B               
Lobos BUAP              2-1 Veracruz               
Atl. Mexiquense         4-0 Potros Chetumal        
Indios                  2-4 Querétaro              
Santos Laguna           4-1 Tampico Madero         
[Nov 17]
Académicos              3-0 Petroleros de Salamanca
Tapatío, Correcaminos, Jaguares de Chiapas bye

Final Tables:

Grupo 1
 1.León                      16  10  5  1  21-12  35  *
 2.Club Tijuana              16   9  5  2  20- 8  32  *  [1]
 3.Irapuato                  16   8  6  2  20- 6  30  *
 4.Tapatío                   16   5  4  7  12-16  19     (Guadalajara) (Guadalajara Filial)
 5.Tecos UAG                 16   4  5  7  17-16  17     (Zapopán) (Tecos UAG Filial)
 6.Académicos                16   3  7  6  12-14  16     [Guadalajara] (Atlas Filial)
 7.Real Colima               16   3  6  7  10-18  15
 8.Dorados de Sinaloa        16   4  3  9  11-21  15  *  [Culiacán] (Necaxa Filial) 
 9.Petroleros de Salamanca   16   2  7  7  10-22  13     (San Luis Filial)
[1] full name Club Tijuana Xoloitzcuintles de Caliente 
 
Group 2
 1.Querétaro                 16  10  3  3  36-20  33  *
 2.Correcaminos UAT          16   9  4  3  21-12  31  *  [Ciudad Victoria]
 3.Tigres B                  16   9  2  5  19-12  29     [San Nicolas de Los Garza] (Tigres UANL Filial)
 4.Indios de Chihuahua       16   6  3  7  25-28  21     (Indios Filial)
 5.Alacranes de Durango      16   4  8  4  15-16  20  *
 6.Socio Águila              16   5  4  7  13-16  19     [Distr.Federal] (America Filial)
 7.Tampico Madero            16   4  5  7  25-30  17     [Tampico] 
 8.Santos Laguna             16   4  3  9  18-27  15  *  [Torreón] (Santos Laguna Filial) 
 9.Rayados de Monterrey 1ªA  16   2  6  8  19-30  12     (Monterrey Filial)

Group 3
 1.Pumas Morelos             16  11  2  3  27-12  35     [Cuernavaca] (Pumas UNAM Filial)
 2.Mérida FC                 16  10  2  4  22-13  32     (Monarcas Morelia Filial)
 3.Veracruz                  16   8  4  4  25-16  28  *
 4.Cruz Azul Hidalgo         16   7  3  6  25-15  24  *  [Cd. Cooperativa] (Cruz Azul Filial) 
 5.Lobos BUAP                16   6  3  7  22-30  21  *  [Puebla] (Puebla FC Filial) 
 6.Atlético Mexiquense       16   5  4  7  19-19  19  *  [Toluca] (Toluca Filial) 
 7.Tiburones Rojos           16   4  7  5  14-16  19     (Coatzacoalcos) (Pachuca Filial)
 8.Potros Chetumal           16   1  8  7  15-28  11     (Atlante Filial)
 9.Jaguares de Chiapas       16   1  5 10  12-32   8     (Tuxtla Gutiérrez) (Jaguares de Chiapas Filial)

Quarterfinals
 
First Legs
[Nov 19]
Tigres B                1-2 Pumas Morelos
Irapuato                1-0 León                  
[Nov 20]
Mérida                  1-0 Tijuana
Correcaminos            2-1 Querétaro
 
Second Legs
[Nov 22]
Pumas Morelos           0-1 Tigres B
León                    1-1 Irapuato                  
[Nov 23]
Tijuana                 4-0 Mérida
Querétaro               1-0 Correcaminos
 
NB: Pumas Morelos and Querétaro qualified on better season record


Semifinals
 
First Legs
[Nov 26]
Irapuato                1-0 Pumas Morelos
[Nov 27]
Tijuana                 1-0 Querétaro

Second Legs
[Nov 29]
Pumas Morelos           0-1 Irapuato
[Nov 30]
Querétaro               3-1 Tijuana
 
Final
 
First Leg [Dec 4, Sergio León Chávez, Irapuato, ref: Paul Delgadillo]
Irapuato                0-0 Querétaro
Irapuato: Humberto Martinez, Horacio Franco (Jorge Manrique 67),
  Miguel Gutierrez, César Marquez, Juan Carlos Arellano,
  Juan Manuel Garza (Carlos Ramírez 60), Jonathan Miramontes,
  David Hernandez, Efraín Cruz, Danilo de Oliveira (Arturo Chávez 80),
  Sergio Perez. Coach: Ricardo Rayas   
Querétaro: José Martinez; Jonatan Tridente (Carlos Regis 56),
  Luis Cano, Raúl Rico, Juan Ignacio Gonzalez, Marco Jimenez,
  Emilio Lopez, Héctor Castro, Luis Castro, Isaac Romo, Mauro Gerk
  (Valtencir Gomes 80). Coach: Héctor Medrano   
yellow cards: Pérez, de Oliveira, Gutiérrez, Arellano, Marquez (I);
              L. Cano (Q)
 
Second Leg [Dec 7, La Correguidora, Querétaro, ref: Marco Antonio Rodríguez]
Querétaro               2-0 Irapuato
  [Emilio López 8, Valtencir Gómez 70pen]
Querétaro: José Martínez, Marco Jiménez, Raúl Rico, Luis Cano,
  Juan González, Carlos Pinto, Héctor Castro, Emilio López
  (Margarito González 74), Carlos Regis (Valtencir Gómez 67),
  Mauro Gerk (Jonatan Tridente 59), Isaac Romo. Coach: Héctor Medrano.
Irapuato: Humberto Martínez, Horacio Franco (Jorge Manrique 68),
  César Márquez, Miguel Gutiérrez, Juan Carlos Arellano, 
  Jonathan Miramontes, Juan Manuel Garza (Carlos Ramírez 50),
  Pedro Jiménez, Efraín Cruz, Danilo de Oliveira (Arturo Chávez 71),
  Sergio Pérez. Coach: Ricardo Rayas.
yellow cards: Romo, Gómez, González (Q);
              Miramontes, Jiménez, Arellano (I)
 
Querétaro champions Apertura
 

Topscorer
Mauro Gerk          Queretaro 14
Raúl Enríquez       Tijuana   14
Bosco Frontán (URU) Tampico   10
José Gutierrez      Indios     9
 


Clausura 2009
 
Change before season:

Tiburones Rojos (Coatzacoalcos) changed name to Albinegros de Orizaba.

Final Tables:

Grupo 1
 1.Mérida FC                 16   9  3  4  25-13  30     (Monarcas Morelia Filial)
 2.Socio Águila              16   8  3  5  21-18  27     [Distr.Federal] (America Filial)
 3.Petroleros de Salamanca   16   7  4  4  22-20  26     (San Luis Filial)
 4.Potros Chetumal           16   5  6  5  23-20  21     (Atlante Filial)
 5.Querétaro                 16   6  2  8  28-25  20  *
 6.Irapuato                  16   5  5  6  17-23  20  *
 7.Indios de Chihuahua       16   5  5  6  19-26  20     (Indios Filial)
 8.Santos Laguna             16   5  3  8  17-20  18  *  [Torreón] (Santos Laguna Filial)
 9.Real Colima               16   3  6  7  16-23  15
 
Group 2
 1.Dorados de Sinaloa        16   8  7  1  30-15  31  *  [Culiacán] (Necaxa Filial)
 2.Veracruz                  16   8  6  2  27-14  30  *
 3.Pumas Morelos             16   6  6  4  26-15  24     [Cuernavaca] (Pumas UNAM Filial)
 4.León                      16   6  5  5  21-19  23  *
 5.Correcaminos UAT          16   4  8  4  17-18  20  *  [Ciudad Victoria]
 6.Tigres B                  16   4  6  6  14-23  18     [San Nicolas de Los Garza] (Tigres UANL Filial)
 7.Atlético Mexiquense       16   4  4  8  12-23  16  *  [Toluca] (Toluca Filial)
 8.Tampico Madero            16   3  6  7  18-28  15     [Tampico] 
 9.Tapatío (Guadalajara)     16   2  6  8  16-26  12     (Guadalajara Filial)
 
Group 3
 1.Club Tijuana              16   9  6  1  28-16  33  *  [1]
 2.Cruz Azul Hidalgo         16   7  6  3  23-16  27  *  [Cd. Cooperativa] (Cruz Azul Filial)
 3.Lobos BUAP                16   6  7  3  25-17  25  *  [Puebla] (Puebla FC Filial)
 4.Alacranes de Durango      16   5 10  1  24-16  25  *
 5.Albinegros de Orizaba     16   5  5  6  15-16  20     (Pachuca Filial)
 6.Rayados de Monterrey 1ªA  16   5  5  6  16-18  20     (Monterrey Filial)
 7.Jaguares de Chiapas       16   3  7  6  18-21  16     (Tuxtla Gutiérrez) (Jaguares de Chiapas Filial)
 8.Académicos                16   1  8  7  15-27  11     [Guadalajara] (Atlas Filial)
 9.Tecos UAG                 16   1  6  9   8-25   9     (Zapopán) (Tecos UAG Filial) 
[1] full name Club Tijuana Xoloitzcuintles de Caliente 
 
Round 1 
[Jan 10]
Santos Laguna           0-2 Potros Chetumal
Tigres B                0-3 Pumas Morelos
Tampico Madero          0-0 León
Dorados                 1-0 Veracruz
[Jan 11]
Rayados                 1-2 Tijuana
Lobos BUAP              2-0 Jaguares de Chiapas 
Cruz Azul Hidalgo       4-0 Tecos UAG      
Indios                  0-2 Mérida
[Jan 12]
Académicos              1-5 Alacranes de Durango
[Jan 18]
Petroleros de Salamanca 2-0 Irapuato  
[Jan 22]
Correcaminos            1-0 Atl. Mexiquense 
[Feb 10]
Socio Águila            1-0 Querétaro
Real Colima, Tapatío, Albinegros bye

Round 2 
[Jan 16]
Potros Chetumal         4-0 Indios
Real Colima             0-0 Santos Laguna
[Jan 17]
Albinegros              1-1 Académicos
Pumas Morelos           2-2 Dorados
Mérida                  2-1 Socio Águila
Alacranes de Durango    3-2 Tijuana
Tecos UAG               1-1 Lobos BUAP
León                    5-0 Tigres B
[Jan 18]
Atl. Mexiquense         2-2 Tampico Madero
Rayados                 3-0 Cruz Azul Hidalgo      
Tapatío                 2-2 Correcaminos
[Mar 25]
Querétaro               1-2 Petroleros de Salamanca
Irapuato, Veracruz, Jaguares de Chiapas bye  
 
Round 3
[Jan 23]
Socio Águila            2-1 Potros Chetumal
[Jan 24]
Lobos BUAP              2-0 Rayados
Albinegros              0-2 Tijuana
Tampico Madero          1-0 Tapatío
Dorados                 4-0 León
Veracruz                1-0 Pumas Morelos
Irapuato                1-0 Querétaro
[Jan 25]
Tigres B                1-0 Atl. Mexiquense
Petroleros de Salamanca 2-1 Mérida
Cruz Azul Hidalgo       1-1 Alacranes de Durango
Jaguares de Chiapas     4-1 Tecos UAG
Indios                  3-1 Real Colima
Santos Laguna, Correcaminos, Académicos bye
 
Round 4
[Jan 30]
Potros Chetumal         0-1 Petroleros de Salamanca
Real Colima             1-1 Socio Águila
Correcaminos            1-1 Tampico Madero
[Jan 31]
Mérida                  0-1 Irapuato
Albinegros              0-1 Cruz Azul Hidalgo
Alacranes de Durango    0-0 Lobos BUAP
[Feb 1]
Rayados                 0-0 Jaguares de Chiapas
León                    1-1 Veracruz
Tapatío                 0-1 Tigres B
Atl. Mexiquense         1-0 Dorados
Santos Laguna           3-0 Indios
[Feb 4]
Académicos              0-0 Tijuana
Querétaro, Pumas Morelos, Tecos UAG bye
 
Round 5
[Feb 6]
Socio Águila            1-0 Santos Laguna
[Feb 7]
Pumas Morelos           1-1 León
Lobos BUAP              1-2 Albinegros
Tecos UAG               0-1 Rayados
Querétaro               2-3 Mérida
Irapuato                1-1 Potros Chetumal
Dorados                 2-0 Tapatío
Veracruz                2-0 Atl. Mexiquense
[Feb 8]
Tigres B                0-1 Correcaminos
Petroleros de Salamanca 1-1 Real Colima
Cruz Azul Hidalgo       1-1 Académicos
Jaguares de Chiapas     0-1 Alacranes de Durango
Indios, Tampico Madero, Tijuana bye

Round 6
[Feb 13]
Potros Chetumal         2-2 Querétaro
Correcaminos            0-1 Dorados
Real Colima             1-0 Irapuato
[Feb 14]
Santos Laguna           1-1 Petroleros de Salamanca
Albinegros              2-1 Jaguares de Chiapas
Alacranes de Durango    2-0 Tecos UAG
Tampico Madero          2-1 Tigres B
[Feb 15]
Indios                  1-0 Socio Águila
Atl. Mexiquense         1-0 Pumas Morelos
Tapatío                 0-1 Veracruz
Cruz Azul Hidalgo       2-2 Tijuana
[Feb 16]
Académicos              1-2 Lobos BUAP
Mérida, León, Rayados bye
 
Round 7
[Feb 20]
Veracruz                0-0 Correcaminos
[Feb 21]
Mérida                  2-0 Potros Chetumal
Querétaro               3-2 Real Colima
Irapuato                0-2 Santos Laguna
Tecos UAG               0-1 Albinegros
Dorados                 4-0 Tampico Madero
Pumas Morelos           2-2 Tapatío
[Feb 22]
Rayados                 0-0 Alacranes de Durango
León                    1-0 Atl. Mexiquense
Lobos BUAP              1-1 Tijuana
Petroleros de Salamanca 1-1 Indios
Jaguares de Chiapas     2-0 Académicos
Socio Águila, Tigres B, Cruz Azul Hidalgo bye

Round 8 [Feb 25]
Socio Águila            2-0 Petroleros de Salamanca
Tampico Madero          1-5 Veracruz
Real Colima             0-0 Mérida 
Santos Laguna           1-0 Querétaro
Irapuato                2-3 Indios
Tigres B                2-2 Dorados
Correcaminos            2-1 Pumas Morelos
Tapatío                 2-3 León
Albinegros              2-0 Rayados
Tijuana                 1-0 Jaguares de Chiapas
Académicos              0-0 Tecos UAG
Cruz Azul Hidalgo       2-1 Lobos BUAP
Potros Chetumal, Atl. Mexiquense, Alacranes de Durango bye
 
Round 9
[Feb 28]
Pumas Morelos           1-0 Tampico Madero
Potros Chetumal         2-2 Real Colima
Mérida                  2-1 Santos Laguna
Irapuato                2-1 Socio Águila
Querétaro               1-1 Indios
Veracruz                0-0 Tigres B
Alacranes de Durango    1-1 Albinegros
Tecos UAG               1-2 Tijuana
León                    2-1 Correcaminos
[Mar 1]
Rayados                 0-0 Académicos
Atl. Mexiquense         2-0 Tapatío
Jaguares de Chiapas     1-1 Cruz Azul Hidalgo
Petroleros de Salamanca, Dorados, Lobos BUAP bye

Round 10
[Mar 6]
Potros Chetumal         1-0 Santos Laguna
[Mar 7]
Pumas Morelos           1-1 Tigres B
Mérida                  0-1 Indios
Tecos UAG               0-1 Cruz Azul Hidalgo
Veracruz                4-4 Dorados
Alacranes de Durango    3-2 Académicos
Querétaro               1-2 Socio Águila
Irapuato                3-1 Petroleros de Salamanca
[Mar 8]
León                    0-2 Tampico Madero
Atl. Mexiquense         2-2 Correcaminos
Tijuana                 3-1 Rayados
Jaguares de Chiapas     2-2 Lobos BUAP
Real Colima, Tapatío, Albinegros bye
 
Round 11
[Mar 13]
Socio Águila            1-0 Mérida
Correcaminos            2-2 Tapatío
[Mar 14]
Lobos BUAP              1-1 Tecos UAG
Tampico Madero          1-2 Atl. Mexiquense
Dorados                 1-1 Pumas Morelos
[Mar 15]
Indios                  2-2 Potros Chetumal
Santos Laguna           2-0 Real Colima
Tijuana                 2-2 Alacranes de Durango
Petroleros de Salamanca 1-2 Querétaro
Tigres B                1-1 León
Cruz Azul Hidalgo       2-1 Rayados
[Mar 16]
Académicos              2-2 Albinegros
Irapuato, Veracruz, Jaguares de Chiapas bye

Round 12
[Mar 20]
Potros Chetumal         4-1 Socio Águila
Real Colima             2-1 Indios
[Mar 21]
Tecos UAG               1-1 Jaguares de Chiapas
León                    1-1 Dorados
Pumas Morelos           2-1 Veracruz
Alacranes de Durango    2-2 Cruz Azul Hidalgo
Mérida                  4-0 Petroleros de Salamanca
Querétaro               5-1 Irapuato
[Mar 22]     
Rayados                 1-1 Lobos BUAP
Tapatío                 2-2 Tampico Madero
Tijuana                 0-0 Albinegros
Atl. Mexiquense         0-0 Tigres B
Santos Laguna, Correcaminos, Académicos bye

Round 13
[Mar 28]
Tampico Madero          1-1 Correcaminos     
Dorados                 1-1 Atl. Mexiquense         
Veracruz                3-2 León                    
Irapuato                0-0 Mérida                  
[Mar 29]
Tigres B                1-1 Tapatío                
Lobos BUAP              2-2 Alacranes de Durango    
Petroleros de Salamanca 3-0 Potros Chetumal   
Cruz Azul Hidalgo       0-0 Albinegros             
Tijuana                 4-2 Académicos              
Socio Águila            1-0 Real Colima    
Jaguares de Chiapas     1-2 Rayados                 
Indios                  1-1 Santos Laguna  
Querétaro, Pumas Morelos, Tecos UAG bye

Round 14
[Apr 3]
Potros Chetumal         1-1 Irapuato
Correcaminos            0-2 Tigres B
Real Colima             1-3 Petroleros de Salamanca
[Apr 4]
Santos Laguna           2-0 Socio Águila
Alacranes de Durango    1-1 Jaguares de Chiapas
León                    1-0 Pumas Morelos
Albinegros              0-1 Lobos BUAP
Mérida                  2-1 Querétaro
[Apr 5]
Rayados                 3-0 Tecos UAG
Tapatío                 1-1 Dorados
Atl. Mexiquense         1-2 Veracruz
[Apr 6]
Académicos              0-1 Cruz Azul Hidalgo
Indios, Tampico Madero, Tijuana bye
 
Round 15
[Apr 10]
Socio Águila            4-1 Indios
[Apr 11]
Tecos UAG               1-1 Alacranes de Durango
Pumas Morelos           6-0 Atl. Mexiquense
Dorados                 2-1 Correcaminos
Veracruz                2-0 Tapatío
Querétaro               2-1 Potros Chetumal
Irapuato                1-1 Real Colima
[Apr 12]
Petroleros de Salamanca 2-1 Santos Laguna
Jaguares de Chiapas     2-1 Albinegros
Lobos BUAP              4-0 Académicos
Tijuana                 1-0 Cruz Azul Hidalgo
Tigres B                4-2 Tampico Madero 
Mérida, León, Rayados bye
 
Round 16
[Apr 17]
Potros Chetumal         1-1 Mérida
Correcaminos            1-1 Veracruz
Real Colima             3-2 Querétaro
[Apr 18]
Albinegros              0-1 Tecos UAG
Alacranes de Durango    0-0 Rayados
Tapatío                 0-3 Pumas Morelos
Santos Laguna           1-2 Irapuato
Tampico Madero          1-2 Dorados
[Apr 19]
Tijuana                 2-1 Lobos BUAP
Atl. Mexiquense         0-2 León
Indios                  1-1 Petroleros de Salamanca
[Apr 20]
Académicos              1-1 Jaguares de Chiapas
Socio Águila, Tigres B, Cruz Azul Hidalgo bye
 
Round 17
[Apr 25]
Veracruz                1-1 Tampico Madero
Mérida                  2-1 Real Colima
Querétaro               4-1 Santos Laguna
Pumas Morelos           1-1 Correcaminos
Dorados                 2-0 Tigres B
Lobos BUAP              3-2 Cruz Azul Hidalgo
Tecos UAG               1-1 Académicos
[Apr 26]
Rayados                 3-2 Albinegros
León                    1-2 Tapatío
Petroleros de Salamanca 1-1 Socio Águila
Jaguares de Chiapas     2-2 Tijuana
Indios                  2-0 Irapuato
Potros Chetumal, Atl. Mexiquense, Alacranes de Durango bye
 
Round 18
[May 1]
Socio Águila            2-2 Irapuato
Real Colima             0-1 Potros Chetumal
Correcaminos            1-0 León
[May 2]
Santos Laguna           1-4 Mérida
Albinegros              1-0 Alacranes de Durango
Tampico Madero          1-2 Pumas Morelos
[May 3]
Tigres B                0-3 Veracruz
Indios                  1-2 Querétaro
Tijuana                 2-0 Tecos UAG
Académicos              3-0 Rayados
Tapatío                 2-0 Atl. Mexiquense
Cruz Azul Hidalgo       3-0 Jaguares de Chiapas
Petroleros de Salamanca, Dorados, Lobos BUAP  bye

Final Tables:

Grupo 1
 1.Mérida FC                 16   9  3  4  25-13  30     (Monarcas Morelia Filial)
 2.Socio Águila              16   8  3  5  21-18  27     [Distr.Federal] (America Filial)
 3.Petroleros de Salamanca   16   7  4  4  22-20  26     (San Luis Filial)
 4.Potros Chetumal           16   5  6  5  23-20  21     (Atlante Filial)
 5.Querétaro                 16   6  2  8  28-25  20  *
 6.Irapuato                  16   5  5  6  17-23  20  *
 7.Indios de Chihuahua       16   5  5  6  19-26  20     (Indios Filial)
 8.Santos Laguna             16   5  3  8  17-20  18  *  [Torreón] (Santos Laguna Filial)
 9.Real Colima               16   3  6  7  16-23  15
 
Group 2
 1.Dorados de Sinaloa        16   8  7  1  30-15  31  *  [Culiacán] (Necaxa Filial)
 2.Veracruz                  16   8  6  2  27-14  30  *
 3.Pumas Morelos             16   6  6  4  26-15  24     [Cuernavaca] (Pumas UNAM Filial)
 4.León                      16   6  5  5  21-19  23  *
 5.Correcaminos UAT          16   4  8  4  17-18  20  *  [Ciudad Victoria]
 6.Tigres B                  16   4  6  6  14-23  18     [San Nicolas de Los Garza] (Tigres UANL Filial)
 7.Atlético Mexiquense       16   4  4  8  12-23  16  *  [Toluca] (Toluca Filial)
 8.Tampico Madero            16   3  6  7  18-28  15     [Tampico] 
 9.Tapatío (Guadalajara)     16   2  6  8  16-26  12     (Guadalajara Filial)
 
Group 3
 1.Club Tijuana              16   9  6  1  28-16  33  *  [1]
 2.Cruz Azul Hidalgo         16   7  6  3  23-16  27  *  [Cd. Cooperativa] (Cruz Azul Filial)
 3.Lobos BUAP                16   6  7  3  25-17  25  *  [Puebla] (Puebla FC Filial)
 4.Alacranes de Durango      16   5 10  1  24-16  25  *
 5.Albinegros de Orizaba     16   5  5  6  15-16  20     (Pachuca Filial)
 6.Rayados de Monterrey 1ªA  16   5  5  6  16-18  20     (Monterrey Filial)
 7.Jaguares de Chiapas       16   3  7  6  18-21  16     (Tuxtla Gutiérrez) (Jaguares de Chiapas Filial)
 8.Académicos                16   1  8  7  15-27  11     [Guadalajara] (Atlas Filial)
 9.Tecos UAG                 16   1  6  9   8-25   9     (Zapopán) (Tecos UAG Filial) 
[1] full name Club Tijuana Xoloitzcuintles de Caliente 
 

Quarterfinals
 
First Legs
[May 6]
Socio Águila            2-0 Veracruz
Petroleros de Salamanca 2-0 Dorados
[May 7]
Lobos BUAP              1-3 Tijuana
Cruz Azul Hidalgo       0-1 Mérida
 
Second Legs
[May 9]
Veracruz                2-0 Socio Águila
Dorados                 0-1 Petroleros de Salamanca
[May 10]
Tijuana                 1-1 Lobos BUAP
Mérida                  3-1 Cruz Azul Hidalgo
 
NB: Veracruz qualified on better season record

Semifinals

First Legs
[May 13]
Mérida                  3-0 Veracruz
[May 14]
Petroleros de Salamanca 1-2 Tijuana

Second Legs
[May 16]
Veracruz                0-0 Mérida
[May 17]
Tijuana                 2-0 Petroleros de Salamanca
 
Final
 
First Leg [May 21, Olímpico Carlos Iturralde Rivero, Mérida,
           ref: Erim Ramírez]
Mérida                  1-0 Tijuana
  [José Luis López 44pen]
Mérida: Saúl Sánchez, Guillermo Chávez, Federico Mancinelli,
  Francisco Díaz, Yasser Corona, Antonio Landa (Pedro Beltrán 80),
  Carlos Cariño, José Luis López, Sonny Guadarrama (Mario García 75),
  Diego Olsina (Roberto Saucedo 65), Luis Orozco. Coach: David Patiño
Tijuana: Adrián Zermeño, Jorge Campos, Flavio Rogerio, Javier Robles,
  Eliott Huitrón, Hugo Ruiz (Rogelio López 55), Omar Rivera,
  Ángel Paúl Conde (Izaías Ramos 64), Gastón Otreras, Edgar González,
  Diego Torres (Claudio Cardozo 86). Coach: Wilson Graniolatti
yellow cards: Landa, Orozco (M); Ruiz, Torres (T)
 
Second Leg [May 24, Caliente, Tijuana, ref: José Alfredo Peñaloza Soto]
Tijuana                 0-0 Mérida
Tijuana: Adrián Zermeño, Elliot Huitrón, Jorge Campos, Flavio Rogeiro 
  (Hugo Ruiz 37 (Rogelio López 61)), Javier Robles, Izaías Ramos,
  Juan Carlos Núñez, Omar Rivera, Gastón Otreras, Edgar González
  (Claudio Cardozo 72), Raúl Enríquez. Coach: Wilson Graniolatti.
Mérida: Saúl Sánchez, Guillermo Chávez, Enrique Pérez,
  Federico Mancinelli, Yasser Corona, Carlos Cariño, Antonio Landa
  (Ismael Pineda 91), Sonny Guadarrama (Roberto Rosas 46),
  Diego Olsina (Mario García 78), José Luis López, Luis Orozco. 
  Coach: David Patiño.
yellow cards: Otreras, Ramos, Cardozo, Huitrón, Rivera (T);
              Orozco, Mancinelli (M)
red card: Corona (23)

Mérida champions Clausura

Topscorers
Nelson Maz (URU)    Dorados    15
Mauro Gerk          Queretaro  11
Raúl Enríquez       Tijuana     9
Felipe Flores (CHI) Salamanca   9


Championship Final

First Leg [May 27, La Corregidora, Querétaro,
           ref: Roberto García Orozco]
Querétaro               2-1 Mérida
  [Mauro Gerk 31pen, Isaac Romo 48; Luis Orozco 69]
Querétaro: José Martínez, Carlos Pinto, Raúl Rico, Juan Ignacio González,
   Margarito González, Héctor Castro, Marco Jiménez (Leo Castro 76),
   Emilio López Navarro (Omar Maldonado 54), Esteban González,
   Mauro Gerk (Pablo Giménez 63), Isaac Romo. Coach Héctor Medrano.
Mérida: Saúl Sánchez, Enrique Pérez, Guillermo Chávez,
   Federico Mancinelli, Marcos Urbina (Roberto Rosas 46), Carlos Cariño,
   Antonio Landa (Roberto Saucedo 56), Sonny Guadarrma, Diego Olsina
   (Mario García 82), José Luis López Monroy, Luis Orozco. Coach:
   David Patiño.
yellow cards: M. González (Q); Sánchez (M)

Second Leg [May 30, Olímpico Carlos Iturralde Rivero, Mérida,
            ref: Mauricio Morales Ovalle]
Mérida                  1-0 Querétaro               [4-5 pen]
  [Pedro Beltrán 50]
Mérida: Saúl Sánchez; Enrique Pérez, Guillermo Chávez,
  Federico Mancinelli, Yasser Corona, Sonny Guadarrama (Mario García 77),
  Carlos Cariño (Antonio Landa 22), Pedro Beltrán (Nicolás Saucedo 67),
  José Luis López, Diego Olsina, Luis Orozco. Coach: David Patiño
Querétaro: José Martínez; Carlos Pinto, Raúl Rico, Juan Ignacio González,
  Luis Cano, Héctor Castro, Marco Jiménez, Emilio López, 
  Esteban González (José Piña 88), Mauro Gerk (Jhonatan Tridente 53),
  Isaac Romo. Coach: Héctor Medrano
 
Penalty Kicks:
López 1-0, Castro 1-1, Olsina (miss) 1-1, Tridente 1-2, 
Saucedo 2-2, Giménez 2-3, Orozco 3-3, Piña 3-4, García 4-4, Romo 4-5

NB: Querétaro champions and promoted


Relegation Table:
 
                        Games 06-07 07-08 08-09  Pts.   Avg
Club Tijuana              32     0     0    65    65    2.03
León                     100    58    73    58   189    1.89
Veracruz                  32     0     0    58    58    1.81
Dorados de Sinaloa       100    59    70    46   175    1.75
Cruz Azul Hidalgo        100    67    53    51   171    1.71
Querétaro                100    66    41    53   160    1.60
Irapuato                  32     0     0    50    50    1.56
Correcaminos UAT         100    43    57    51   151    1.51
Pumas Morelos            100    52    39    59   150    1.50
Mérida                    66     0    35    62    97    1.47
Albinegros               100    54    53    39   146    1.46
Lobos BUAP               100    40    55    46   141    1.41
Petroleros de Salamanca  100    60    41    39   140    1.40
Alacranes de Durango     100    42    47    45   134    1.34
Indios de Chihuahua       32     0     0    41    41    1.28
Tigres B                 100    34    47    47   128    1.28
Real Colima              100    52    39    30   121    1.21
Socio Águila             100    49    25    46   120    1.20
Tampico Madero           100    34    52    32   118    1.18
Rayados de Monterrey 1ªA 100    41    43    32   116    1.16
Tapatío                  100    40    43    31   114    1.14
Atlético Mexiquense      100    29    50    35   114    1.14
Académicos               100    30    45    27   102    1.02
Potros Chetumal           32     0     0    32    32    1.00
Tecos UAG                100    34    39    26    99    0.99
Santos Laguna            100    39    27    33    99    0.99
------------------------------------------------------------
Jaguares de Chiapas       66     0    28    24    52    0.79  Relegated
 

2007/08.

2009/10 (second level).

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Juan Pablo Andrés (jpandres@tutopia.com)
Last updated: 26 Jun 2009

(C) Copyright Juan Pablo Andrés and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.