Mexico 2013/14


Liga MX
Copa MX Apertura 2013
Copa MX Clausura 2014
Supercopa MX
Ascenso MX

Liga MX

Changes before season

-Jaguares Chiapas moved to Querétaro 
-San Luis moved to Tuxtla Gutiérrez (Jaguares)
-La Piedad (Ascenso MX champions 2012-13) moved to Veracruz

Apertura 2013 | Clausura 2014

Apertura 2013

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.América                             17  11  4  2  31-12  37  Qualified
 2.Santos Laguna                       17   9  6  2  32-20  33  Qualified
 3.León                                17   8  6  3  25-14  30  Qualified
 4.Cruz Azul                           17   8  5  4  21-17  29  Qualified
 5.Toluca                              17   6  9  2  33-17  27  Qualified
 6.Morelia                             17   8  3  6  26-23  27  Qualified
 7.Querétaro                           17   7  5  5  20-19  26  Qualified
 8.Tigres                              17   6  7  4  23-20  25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Jaguares                            17   6  7  4  26-25  25
10.Tijuana                             17   5  6  6  20-23  21
11.Monterrey                           17   5  5  7  22-23  20
12.Veracruz                            17   4  8  5  20-24  20
13.Puebla                              17   4  7  6  19-21  19
14.Pachuca                             17   3  8  6  14-18  17
15.Atlas                               17   1  9  7  18-29  12
16.Guadalajara                         17   2  6  9  16-30  12
17.Atlante                             17   3  3 11  17-35  12
18.Pumas                               17   1  8  8   8-21  11

Round 1
[Jul 19]
Querétaro          1-3 Morelia            
  [Mario Osuna 87; Edgar Andrade 27, Jefferson Montero 46, Héctor Raúl Mancilla 73]
Tijuana            3-3 Atlas              
   [Darío Benedetto 6, 17, 64; Vicente Matías Vuoso 29pen, 69, Edson Rivera 83]
[Jul 20]
Cruz Azul          1-0 Monterrey
  [Rogelio Chávez 73pen]          
Veracruz           2-2 Jaguares
  [Luis Tejada 53pen, Ángel Eduardo Reyna 90+1; Avilés Hurtado 21, 84pen]           
León               1-0 Atlante
  [Mauricio Castañeda 81]            
[Jul 21]
Puebla             1-1 Pumas
  [Gustavo Matías Alustiza 88; Martín Bravo 28]              
Toluca             0-1 Pachuca            
  [Othoniel Arce 78]
[Oct 29]
Tigres             1-0 América            
  [Edgar Gerardo Lugo 69]
[Oct 30]
Guadalajara        0-2 Santos             
  [Carlos Darwin Quintero 79, Néstor Calderón 89]

Round 2
[Jul 26]
Morelia            3-4 Toluca             
  [Jefferson Montero 1, 40, 75; Pablo César Velázquez 38, Richard Ortiz 73, 
   Carlos Esquivel 79pen, Edy Germán Brambila 90]
Santos             3-2 Cruz Azul
  [Oswaldo Alanís Pantoja 2, Oribe Peralta 26, 43; Christian Giménez 70, 
   Joao Robin Rojas 78]          
[Jul 27]
Atlante            2-4 Veracruz           
  [Ángel Sepúlveda 1, Alberto Jorge García 46; Ángel Eduardo Reyna 18, 41, 70, 
   Christian Marrugo 62]
Monterrey          1-1 Puebla              
  [Dorlán Pabón 90+4; Gustavo Matías Alustiza 77]
Pachuca            2-1 Tigres             
  [Miguel Ángel Herrera 17, Daniel Ludueña 47; Jesús Alberto Dueñas 36]
Atlas              1-2 León               
  [Flavio Jesús Santos 4; Mauro Boselli 35, Carlos Alberto Peña 48]
Jaguares           1-1 Guadalajara        
  [Carlos Ochoa 18; Ángel Zaldivar 90+1]
[Jul 28]
Pumas              0-3 Querétaro          
  [Wilberto Cosme 7, 60, Esteban Paredes 80]
[Oct 1]
América            2-0 Tijuana            
  [Pablo César Aguilar 18og, Narciso Mina 24]

Round 3
[Jul 30]
Atlante            1-1 Atlas              
  [Ángel Sepúlveda 86; Omar Bravo 30]
Cruz Azul          1-1 Jaguares           
  [Mariano Pavone 72; Avilés Hurtado 70]
Tijuana            1-0 Pachuca          
  [Diego Olsina 48]  
[Jul 31]
Guadalajara        0-2 Veracruz           
  [Christian Marrugo 4, Ángel Eduardo Reyna 89]
León               1-1 América            
  [Mauro Boselli 11; Miguel Layún 15]
Puebla             1-1 Santos             
  [Luis Miguel Noriega 90+2; Andrés Rentería 33]
Querétaro          3-3 Monterrey          
  [Wilberto Cosme 47, Esteban Paredes 59pen, Yasser Corona 61;
   Humberto Andrés Suazo 24, Jesús Eduardo Zavala 44, Dorlan Pabón 55]
Toluca             0-0 Pumas              
Tigres             1-2 Morelia            
  [Alan Pulido 82; Jefferson Montero 61, Héctor Raúl Mancilla 81]

Round 4
[Aug 3]
Morelia            2-1 Tijuana
  [Héctor Raúl Mancilla 11, 49; Fidel Martínez 64]            
Santos             2-0 Querétaro
  [Juan Pablo Rodríguez 18pen, Oribe Peralta 57]          
América            3-0 Atlas 
  [Narciso Mina 25, Raúl Alonso Jiménez 69, Rubens Sambueza 75]             
Veracruz           3-2 Cruz Azul          
  [Ángel Eduardo Reyna 55pen, 70, Jehú Chiapas 65; Pablo Barrera 29,
   Adrián Cortés 90og]
Monterrey          1-1 Toluca
  [Dorlan Pabón 45; Pablo César Velázquez 55]             
Pachuca            1-1 León               
  [Walter Ayoví 75; Franco Arizala 86]
Jaguares           4-2 Puebla
  [Carlos Ochoa 48, 59, Diego de Buen 52og, Lucas Viatri 70pen;
   Alfredo David Moreno 54, 72]
[Aug 4]
Pumas              0-2 Tigres             
  [Danilo Verón 32, Damián Ariel Álvarez 58]
Guadalajara        1-0 Atlante            
  [Rafael Márquez Lugo 58]

Round 5
[Aug 9]
Querétaro          1-1 Jaguares           
  [Esteban Paredes 26; Carlos Ochoa 90+1pen]
Tijuana            2-0 Pumas              
  [Fidel Martínez 9, Raúl Enríquez 58]
[Aug 10]
Cruz Azul          3-1 Guadalajara        
  [Joao Robin Rojas 35, 78, Jerónimo Amione 83; Rafael Márquez Lugo 51pen]
Atlante            2-4 América
  [Alberto Jorge García 58, Diego Rafael Jiménez 74; Francisco Javier Rodríguez 67, 
   Narciso Mina 69, Raúl Alonso Jiménez 79pen, Andrés Andrade 86]            
Tigres             3-1 Monterrey
  [Alan Pulido 10, 39, Lucas Lobos 81; Humberto Andrés Suazo 22]          
León               0-0 Morelia            
Atlas              1-1 Pachuca            
  [Vicente Matías Vuoso 90+3; Fernando Cavenaghi 61]
[Aug 11]
Puebla             0-0 Veracruz           
Toluca             2-2 Santos             
  [Carlos Esquivel 13, Edy Germán Brambila 89; Javier Orozco 65, Néstor Calderón 75]

Round 6
[Aug 16]
Morelia            2-0 Atlas
  [Rodrigo Salinas 70, Aldo Leao Ramírez 81]              
Santos             3-0 Tigres             
  [Oribe Peralta 36, 69, Néstor Calderón 59]
[Aug 17]
Cruz Azul          1-0 Atlante            
  [Christian Giménez 28]
Veracruz           0-0 Querétaro          
Monterrey          2-1 Tijuana
  [Neri Raúl Cardozo 77, Humberto Andrés Suazo 89; Paul Arriola 87]            
Pachuca            0-1 América            
  [Raúl Alonso Jiménez 58]
Jaguares           0-4 Toluca             
  [Pablo César Velázquez 19, 25pen, 64, Antonio Naelson 40]
[Aug 18]
Pumas              1-1 León               
  [Ariel Nahuelpan 7pen; Marco Antonio Palacios 27og]
Guadalajara        2-4 Puebla             
  [Antonio Gallardo 9, Rafael Márquez Lugo 36; Jesús Roberto Chávez 11,
   Alfredo David Moreno 45, Kristian Álvarez 67og, Gustavo Matías Alustiza 82]

Round 7
[Aug 23]
Querétaro          2-0 Guadalajara        
  [Luiz de Souza 12, Esteban Paredes 33]
Tijuana            1-1 Santos             
  [Fidel Martínez 46; Jesús Alonso Escoboza 88]
[Aug 24]
América            3-1 Morelia
  [Raúl Alonso Jiménez 48, Luis Ángel Mendoza 61, 81; Edgar Andrade 68]            
Atlante            1-1 Pachuca            
  [Roberto Nanni 82pen; Daniel Ludueña 9]
Tigres             2-2 Jaguares          
  [Damián Ariel Álvarez 14, Alan Pulido 42; Mauricio Romero 68, 84] 
León               3-1 Monterrey          
  [Mauro Boselli 55pen, 80, Franco Arizala 84; Humberto Andrés Suazo 23]
Atlas              1-1 Pumas              
  [Omar Bravo 52; Ariel Nahuelpan 36]
[Aug 25]
Puebla             1-2 Cruz Azul          
  [Michael Orozco 27; Mariano Pavone 77, Joao Robin Rojas 87]
Toluca             3-1 Veracruz           
  [Isaac Brizuela 23, Richard Ortiz 50, Pablo César Velázquez 69; Oscar Mascorro 43]

Round 8
[Aug 30]
Morelia            4-1 Pachuca            
  [Enrique Pérez 9, Héctor Raúl Mancilla 11, José María Cárdenas 18,
   Edgar Andrade 66; Duvier Orlando Riascos 45]
Santos             0-2 León               
  [Mauro Boselli 39, Matías Britos 79]
[Aug 31]
Cruz Azul          0-2 Querétaro             [in Ciudad Cooperativa]
  [Esteban Paredes 7pen, Luis Guadalupe Loroña 37]          
Veracruz           1-1 Tigres             
  [Cristian Martínez Borja 90+1; Leiton Jiménez 39og]
Monterrey          0-0 Atlas              
Jaguares           3-1 Tijuana            
  [Lucas Viatri 44, Mauricio Romero 70, Martín Eduardo Zúñiga 90+2; Javier Güemez 26]
[Sep 1]
Puebla             1-0 Atlante            
  [Gustavo Matías Alustiza 57]
Guadalajara        0-0 Toluca             
[Sep 2]
Pumas              1-4 América            
  [Martín Bravo 77; Miguel Layún 26, Juan Carlos Valenzuela 30,
   Luis Ángel Mendoza 34, Luis Gabriel Rey 65]

Round 9
[Sep 6]
Querétaro          1-0 Puebla             
  [Diego de la Torre 47]
[Sep 7]
América            1-0 Monterrey          
  [Luis Gabriel Rey 87pen]
Atlante            2-2 Morelia
  [Roberto Nanni 25pen, Manuel Alejandro Vela 53; Héctor Raúl Mancilla 32, 
   Joel Huiqui 62]      
Pachuca            0-0 Pumas              
Tigres             3-3 Guadalajara        
  [Alan Pulido 75, Anselmo Vendrechovski 80pen, Manuel Viniegra 85;
   Aldo de Nigris 4, Marco Fabián de la Mora 52, Carlos Fierro 62]
León               0-1 Jaguares           
  [Carlos Ochoa 42pen]
Tijuana            3-0 Veracruz           
  [Fidel Martínez 34, 65, Pablo César Aguilar 38]
Atlas              2-2 Santos             
  [Omar Bravo 8, 80pen; Javier Orozco 74, Rafael Figueroa 84]
[Sep 8]
Toluca             1-2 Cruz Azul          
  [Juan Carlos Cacho 1; Mariano Pavone 52, Alejandro Castro 71]

Round 10
[Sep 13]
Querétaro          1-0 Atlante            
  [Luis Guadalupe Loroña 73]
Santos             2-1 América
  [Oribe Peralta 49, Mauro Cejas 60; Raúl Alonso Jiménez 13]            
[Sep 14]
Cruz Azul          0-1 Tigres             
  [Anselmo Vendrechovski 43]
Veracruz           0-1 León 
  [Hernán Darío Burbano 5]              
Monterrey          1-0 Pachuca
  [Neri Raúl Cardozo 42]            
Jaguares           3-0 Atlas
  [Ramón Mendieta 5, David Toledo 11, Luis Alfonso Rodríguez 30]              
[Sep 15]
Puebla             1-1 Toluca             
  [Diego de Buen 45; Alfredo Talavera 89pen]
Pumas              0-1 Morelia            
  [Héctor Raúl Mancilla 64]
Guadalajara        2-2 Tijuana            
  [Héctor Reynoso 13, Marco Fabián de la Mora 83; Aldo Francisco Polo 33, 
   Fidel Martínez 59]

Round 11
[Sep 20]
Morelia            1-3 Monterrey          
  [Aldo Leao Ramírez 66; Luis Guillermo Madrigal 48, 55, Alejandro García 76]
Tijuana            0-0 Cruz Azul          
[Sep 21]
América            3-1 Jaguares           
  [Rubens Sambueza 19, Miguel Layún 50, Raúl Alonso Jiménez 68; Carlos Ochoa 71]
Atlante            1-0 Pumas              
  [Héctor Miguel Morales 90+1]
Pachuca            1-1 Santos 
  [Fernando Cavenaghi 24; Eduardo Herrera 90+2]            
Tigres             0-0 Puebla             
León               2-1 Guadalajara        
  [Hernán Darío Burbano 9, Luis Arturo Montes 37; Rafael Márquez Lugo 71]
Atlas              3-3 Veracruz           
  [Omar Bravo 36pen, Vicente Matías Vuoso 76, Edson Rivera 90+4;
   Ángel Eduardo Reyna 28pen, Cristian Martínez Borja 47, Jesús Armando Sánchez 52]
[Sep 22]
Toluca             4-0 Querétaro          
  [Raúl Nava 4, 33, Isaac Brizuela 35, Paulo Da Silva 81]

Round 12
[Sep 27]
Querétaro          2-2 Tigres             
  [Diego de la Torre 20, Wilberto Cosme 67; Lucas Lobos 69, Carlos Salcido 75]
Santos             3-1 Morelia            
  [Rodolfo Salinas 9, Carlos Darwin Quintero 28, Oribe Peralta 33;
   José María Cárdenas 5]
[Sep 28]
Cruz Azul          1-0 León               
  [Mariano Pavone 61]
Veracruz           0-1 América            
  [Rubens Sambueza 54]
Monterrey          0-1 Pumas              
  [Luis Javier García 80]
Jaguares           2-1 Pachuca            
  [Lucas Viatri 36, Avilés Hurtado 83; Duvier Orlando Riascos 12]
[Sep 29]
Puebla             2-0 Tijuana            
  [Gustavo Matías Alustiza 22, Carlos Andrés Sánchez 83]
Toluca             7-1 Atlante            
  [Paulo Da Silva 3, Raúl Nava 16, 49pen, Wilson Tiago 44, Isaac Brizuela 69, 
   Pablo César Velázquez 74, 90+2; Ezequiel Miralles 46]
Guadalajara        1-1 Atlas              
  [Marco Fabián de la Mora 84; Facundo Erpen 18]

Round 13
[Oct 4]
Morelia            2-1 Jaguares           
  [Aldo Leao Ramírez 37, Héctor Raúl Mancilla 58; Carlos Ochoa 13]
Tijuana            1-0 Querétaro          
  [Fidel Martínez 75]
[Oct 5]
América            2-0 Guadalajara        
  [Raúl Alonso Jiménez 68, Luis Gabriel Rey 71]
Atlante            2-1 Monterrey          
  [Walter Erviti 53, Alberto Jorge García 70; Jesús Eduardo Zavala 10]
Pachuca            1-1 Veracruz           
  [Daniel Arreola 71; Cristian Martínez Borja 88]
Tigres             1-2 Toluca             
  [Anselmo Vendrechovski 49; Wilson Tiago 42, Pablo César Velázquez 81]
León               3-1 Puebla             
  [Rafael Márquez 16pen, Luis Arturo Montes 52, Mauro Boselli 55; 
   Gustavo Matías Alustiza 29pen]
Atlas              1-2 Cruz Azul          
  [Arturo Alfonso González 10; Mariano Pavone 44, Joao Robin Rojas 47]
[Oct 6]
Pumas              0-1 Santos             
  [Oribe Peralta 62]

Round 14
[Oct 18]
Querétaro          2-0 León               
  [Wilberto Cosme 29, Esteban Paredes 46]
Santos             3-2 Monterrey         
  [Oribe Peralta 49, Jesús Alonso Escoboza 59, Mauro Cejas 62;
   Humberto Andrés Suazo 83, 90+2] 
[Oct 19]
Tigres             3-1 Atlante            
  [Alan Pulido 17, 87, Danilo Verón 90+1; Walter Erviti 43]
Cruz Azul          1-1 América            
  [Luis Amaranto Perea 69; Luis Gabriel Rey 44]
Veracruz           1-0 Morelia            
  [Luis Tejada 90+3]
Jaguares           1-1 Pumas              
  [Lucas Viatri 53; Luis Javier García 89]
[Oct 20]
Puebla             2-0 Atlas              
  [Carlos Andrés Sánchez 17, Luis Miguel Noriega 50]
Toluca             0-0 Tijuana            
Guadalajara        1-3 Pachuca            
  [Rafael Márquez Lugo 20; Jürgen Damm 32, Othoniel Arce 43, Marco Antonio Bueno 87]

Round 15
[Oct 25]
Morelia            1-1 Guadalajara        
  [Edgar Andrade 6; William Guzmán 88]
Tijuana            0-0 Tigres             
[Oct 26]
América            3-1 Puebla             
  [Rubens Sambueza 21, 28, Narciso Mina 50pen; Carlos Andrés Sánchez 44]
Atlante            1-3 Santos             
  [Roberto Nanni 85; Eduardo Herrera 1, 44, Carlos Darwin Quintero 79]
Monterrey          1-1 Jaguares        
  [Humberto Andrés Suazo 60; Félix de Jesús Araujo 10]   
Pachuca            0-0 Cruz Azul          
León               2-2 Toluca             
  [Mauro Boselli 37, Mauricio Castañeda 82; Pablo César Velázquez 63, 85]
Atlas              3-1 Querétaro          
  [Edson Rivera 17, Flavio Jesús Santos 60, Vicente Matías Vuoso 81;
   Leandro Gracián 73]
[Oct 27]
Pumas              0-0 Veracruz           

Round 16
[Nov 1]
Querétaro          0-0 América            
Tijuana            4-1 Atlante            
  [Darío Benedetto 11, 74, Cristian Pellerano 55pen, Richard Ruiz 82;
   Ángel Sepúlveda 45pen]
[Nov 2]
Cruz Azul          1-0 Morelia            
  [Joao Robin Rojas 76]
Veracruz           0-3 Monterrey          
  [Humberto Andrés Suazo 20, 78, Neri Raúl Cardozo 44]
Tigres             1-1 León               
  [Anselmo Vendrechovski 28pen; Carlos Alberto Peña 72]
Jaguares           2-1 Santos             
  [Avilés Hurtado 5, David Toledo 65; Javier Orozco 56]
[Nov 3]
Puebla             1-1 Pachuca            
  [Gustavo Matías Alustiza 81; Abraham Darío Carreño 90+1pen]
Toluca             1-1 Atlas              
  [Pablo César Velázquez 76pen; Omar Bravo 66]
Guadalajara        1-0 Pumas              
  [Rafael Márquez Lugo 12]

Round 17
[Nov 8]
Morelia            1-0 Puebla             
  [Enrique Pérez 90+2]
Santos             2-2 Veracruz
  [Javier Orozco 81, Eduardo Herrera 89; Cristian Martínez Borja 36, 
   Oscar Mascorro 84]        
[Nov 9]
América            1-1 Toluca             
  [Narciso Mina 67; Paulo Da Silva 44]
Atlante            2-0 Jaguares       
  [Alberto Jorge García 84, Ángel Sepúlveda 86]    
Monterrey          2-1 Guadalajara        
  [Humberto Andrés Suazo 81, Neri Raúl Cardozo 89; Rafael Márquez Lugo 15pen]
Pachuca            0-1 Querétaro          
  [Wilberto Cosme 90+1]
León               5-0 Tijuana
  [Mauro Boselli 23, 83, 85, 90+2, Matías Britos 49]            
Atlas              0-1 Tigres             
  [Facundo Erpen 51og]
[Nov 10]
Pumas              2-2 Cruz Azul          
  [Roberto Daniel Ramírez 73, José Alfonso Nieto 80; Mariano Pavone 49,
   Christian Giménez 51]

Final Table:

 1.América                             17  11  4  2  31-12  37  Qualified
 2.Santos Laguna                       17   9  6  2  32-20  33  Qualified
 3.León                                17   8  6  3  25-14  30  Qualified
 4.Cruz Azul                           17   8  5  4  21-17  29  Qualified
 5.Toluca                              17   6  9  2  33-17  27  Qualified
 6.Morelia                             17   8  3  6  26-23  27  Qualified
 7.Querétaro                           17   7  5  5  20-19  26  Qualified
 8.Tigres                              17   6  7  4  23-20  25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Jaguares                            17   6  7  4  26-25  25
10.Tijuana                             17   5  6  6  20-23  21
11.Monterrey                           17   5  5  7  22-23  20
12.Veracruz                            17   4  8  5  20-24  20
13.Puebla                              17   4  7  6  19-21  19
14.Pachuca                             17   3  8  6  14-18  17
15.Atlas                               17   1  9  7  18-29  12
16.Guadalajara                         17   2  6  9  16-30  12
17.Atlante                             17   3  3 11  17-35  12
18.Pumas                               17   1  8  8   8-21  11

Topscorers
Player			Team		Goals
Pablo César Velázquez   Toluca          12
Mauro Boselli           León            11
Humberto Andrés Suazo   Monterrey       10
Oribe Peralta           Santos           9
Héctor Raúl Mancilla    Morelia          8
Ángel Eduardo Reyna     Veracruz         8
Raúl Alonso Jiménez     América          7
Carlos Ochoa            Jaguares         7
Rafael Márquez Lugo     Guadalajara      7
Gustavo Matías Alustiza Puebla           7
Alan Pulido             Tigres           7
Fidel Martínez          Tijuana          7
Omar Bravo              Atlas            6
Joao Robin Rojas        Cruz Azul        6
Mariano Pavone          Cruz Azul        6

Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[Nov 23]
Toluca             3-0 Cruz Azul          
  [Oscar Ricardo Rojas 30, Jair Pereira 37og, Francisco Gamboa 78]
Morelia            3-3 León               
  [Jefferson Montero 28, Ever Guzmán 72, 83; Luis Arturo Montes 15,
   Mauro Boselli 21,  Elías Hernández 38]
[Nov 24]
Tigres             2-2 América            
  [Alan Pulido 30, Guido Pizarro 35; Juan Carlos Valenzuela 13,
   Aquivaldo Mosquera 89]
Querétaro          2-3 Santos             
  [Isaac Romo 77, 78; Carlos Darwin Quintero 15, 51, Jesús Alonso Escoboza 70]

Second Legs
[Nov 30]
Cruz Azul          1-1 Toluca             
  [Christian Giménez 32pen; Pablo César Velázquez 78]
León               4-0 Morelia            
  [Hernán Darío Burbano 27, Mauro Boselli 56, Matías Britos 67,
   José Juan Vázquez 68]
[Dec 1]
América            1-1 Tigres             
  [Raúl Alonso Jiménez 52; Alan Pulido 57]
Santos             3-1 Querétaro          
  [Oribe Peralta 46, Carlos Darwin Quintero 67, 78; Isaac Romo 55]   

Semifinals

First Legs [Dec 5]
Toluca             2-1 América            
  [Isaac Brizuela 49, Edgar Benítez 55; Luis Gabriel Rey 33]
León               3-1 Santos             
  [José Juan Vázquez 34, Carlos Alberto Peña 42, Franco Arizala 70;
   Javier Orozco 90+1]

Second Legs [Dec 8]
América            2-0 Toluca             
  [Aquivaldo Mosquera 12, Jesús Antonio Molina 84]
Santos             2-2 León               
  [Oribe Peralta 50, Juan Pablo Rodríguez 90+3pen; Mauro Boselli 56,
   Carlos Alberto Peña 88]

Final

First Leg [Dec 12]
León               2-0 América            
  [Carlos Alberto Peña 10, Mauro Boselli 76]

Second Leg [Dec 15]
América            1-3 León               
  [Juan Ignacio González 42og; Mauro Boselli 12, Juan Ignacio González 51,
   Edwin Hernández 72]

Club León roster team

William Yarbrough	GK
Christuan Martínez	GK
Juan Ignacio González	DEF
Rafael Márquez		DEF
Jonny Magallón		DEF
Edwin Hernández		DEF
Onay Pineda		DEF
Luis Antonio Delgado	DEF
Carlos Alberto Peña	MDF
Luis Arturo Montes	MDF
Aldo Rocha		MDF
Eisner Loboa		MDF (Colombia)
José Juan Vázquez	MDF
Fernando Navarro	MDF
Hernán Darío Burbano	MDF (Colombia)
Elías Hernández		FWD
Mauricio Castañeda	FWD
Franco Arizala		FWD (Colombia)
Matías Britos		FWD (Uruguay)
Mauro Boselli		FWD (Argentina)

Coach: Gustavo Matosas (URU)


Copa Libertadores 2014 qualification

NB: top-3 of Apertura 2013 Final Table qualify

 1.América                             17  11  4  2  31-12  37 [CONCACAF Ch. League]
 2.Santos                              17   9  6  2  32-20  33 [Copa Libertadores Group Phase]
 3.León                                17   8  6  3  25-14  30 [Copa Libertadores Group Phase]
 4.Cruz Azul                           17   8  5  4  21-17  29 [QF CONCACAF Ch. League]  
 5.Toluca                              17   6  9  2  33-17  27 [QF CONCACAF Ch. League] 
 6.Morelia                             17   8  3  6  26-23  27 [Copa Libertadores Prel. Round]  
 7.Querétaro                           17   7  5  5  20-19  26   
 8.Tigres                              17   6  7  4  23-20  25 

NB: Santos and León qualified to Group Phase,
    Morelia qualified to Preliminary Round


Clausura 2014

Regular Stage | Playoffs

Regular Stage

Final Table:

 1.Cruz Azul                           17  11  3  3  28-19  36  Qualified
 2.Toluca                              17  10  2  5  25-14  32  Qualified
 3.Pumas                               17   7  4  6  26-20  25  Qualified
 4.Santos Laguna                       17   6  7  4  33-29  25  Qualified
 5.América                             17   7  4  6  21-17  25  Qualified
 6.Pachuca                             17   7  3  7  23-21  24  Qualified
 7.Tijuana                             17   7  3  7  22-23  24  Qualified
 8.León                                17   6  5  6  23-17  23  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Jaguares                            17   6  5  6  23-23  23
10.Monterrey                           17   6  5  6  20-20  23
11.Morelia                             17   5  6  6  21-20  21
12.Atlas                               17   5  6  6  17-18  21
13.Querétaro                           17   6  3  8  18-22  21
14.Tigres                              17   5  6  6  13-17  21
15.Guadalajara                         17   5  6  6  13-18  21
16.Puebla                              17   4  6  7  14-19  18
17.Atlante                             17   5  3  9  22-34  18
18.Veracruz                            17   3  7  7  14-25  16

Round 1
[Jan 3]
Morelia            0-1 Querétaro          
  [Miguel Ángel Martínez 16]
Santos             1-1 Guadalajara        
  [Israel Castro 50og; Omar Bravo 2]
[Jan 4]
América            3-0 Tigres             
  [Luis Gabriel Rey 9, Paul Nicolás Aguilar 30, Raúl Alonso Jiménez 48]
Monterrey          0-0 Cruz Azul          
Pachuca            0-1 Toluca             
  [Pablo César Velázquez 74]
Atlas              0-0 Tijuana            
Jaguares           1-1 Veracruz           
  [Lucas Viatri 21; Jehu Chiapas 41]
[Jan 5]
Pumas              2-2 Puebla             
  [Martín Bravo 18pen, 35; Gustavo Matías Alustiza 90, Carlos Andrés Sánchez 93pen]
Atlante            1-1 León               
  [Manuel Viniegra 46; Carlos Alberto Peña 34]

Round 2
[Jan 10]
Querétaro          1-0 Pumas              
  [Rodolfo Vilchis 85]
Tijuana            1-0 América            
  [Cristian Pellerano 87]
[Jan 11]
Cruz Azul          2-1 Santos             
  [Jerónimo Amione 78, Mariano Pavone 89; Javier Orozco 25]
Veracruz           2-1 Atlante            
  [Liber Quiñónes 2, Luis Alberto Sánchez 92; Narciso Mina 34]
Tigres             0-0 Pachuca            
León               3-1 Atlas              
  [Carlos Alberto Peña 2, 38, Luis Arturo Montes 76; Maikon Souza 78]
[Jan 12]
Puebla             1-1 Monterrey          
  [Gustavo Matías Alustiza 37; Marlon de Jesús 2]
Toluca             2-2 Morelia            
  [Edgar Benítez 6, Pablo César Velázquez 55pen; Carlos Adrián Morales 4, 
   Christian de Jesús Valdez 39]
Guadalajara        1-0 Jaguares           
  [Aldo de Nigris 58]

Round 3
[Jan 17]
Morelia            2-0 Tigres             
  [Duvier Orlando Riascos 42, Carlos Adrián Morales 50]
Santos             0-0 Puebla             
[Jan 18]
América            1-0 León               
  [Raúl Alonso Jiménez 66pen]
Veracruz           1-1 Guadalajara        
  [Jehu Chiapas 58; Israel Castro 20]
Monterrey          3-1 Querétaro          
  [Víctor Ramos 47, Marlon de Jesús 62, César Delgado 84; William da Silva 32]
Pachuca            2-1 Tijuana            
  [Enner Valencia 65, Walter Ayoví 73pen; Cristian Pellerano 5]
Atlas              0-1 Atlante            
  [Narciso Mina 62]
Jaguares           0-1 Cruz Azul          
  [Mauro Formica 27]
[Jan 19]
Pumas              0-2 Toluca             
  [Pablo César Velázquez 31, Miguel Ángel Ponce 62]

Round 4
[Jan 24]
Querétaro          0-0 Santos             
Tijuana            1-0 Morelia            
  [Javier Marcelo Gandolfi 61]
[Jan 25]
Cruz Azul          4-0 Veracruz           
  [Joao Robin Rojas 28, Luis Amaranto Perea 37, Mariano Pavone 45,
   Marco Fabián de la Mora 78]
Tigres             1-2 Pumas              
  [Guido Pizarro 10; Martín Bravo 65pen, 84]
León               1-3 Pachuca          
  [Mauro Boselli 88pen; Enner Valencia 22, 73, Alex Colón 55]  
Atlas              1-2 América            
  [Rodrigo Millar 41; Luis Gabriel Rey 56, 80]
[Jan 26]
Puebla             2-3 Jaguares           
  [Saúl Villalobos 3, Luis Enrique Robles 41og; Mauricio Romero 56, 
   Luis Alfonso Rodríguez 58, Martín Eduardo Zúñiga 92]
Toluca             2-0 Monterrey          
  [Paulo Da Silva 2, Juan Manuel Salgueiro 80]
Atlante            1-1 Guadalajara        
  [Michael Arroyo 43; Carlos Gerardo Rodríguez 56]

Round 5
[Jan 31]
Morelia            0-0 León               
[Feb 1]
Veracruz           0-1 Puebla             
  [Alberto Medina 81]
América            1-0 Atlante            
  [Miguel Layún 7]
Santos             2-0 Toluca             
  [Javier Orozco 32, 35]
Guadalajara        0-2 Cruz Azul          
  [Mauro Formica 49, Rogelio Chávez 51]
Pachuca            0-1 Atlas              
  [Rodrigo Millar 54]
Monterrey          0-0 Tigres             
Jaguares           1-0 Querétaro          
  [Carlos Ochoa 8]
[Feb 2]
Pumas              3-0 Tijuana            
  [Daniel Ludueña 15, Darío Verón 34, David Cabrera 85]

Round 6
[Feb 7]
Tijuana            2-1 Monterrey          
  [Darío Benedetto 74, Cristian Pellerano 85; César Delgado 65]
[Feb 8]
América            0-1 Pachuca            
  [Hirving Lozano 88]
Tigres             1-1 Santos             
  [Alan Pulido 11; Andrés Rentería 47]
León               1-2 Pumas          
  [Luis Arturo Montes 26; Martín Bravo 8, 68]    
Atlas              1-1 Morelia            
  [Arturo Alfonso González 53; Egidio Arévalo 2]
[Feb 9]
Puebla             0-1 Guadalajara        
  [Aldo de Nigris 4]
Toluca             2-0 Jaguares           
  [Isaac Brizuela 49, Pablo César Velázquez 85]
Atlante            1-4 Cruz Azul          
  [Ángel Baltazar Sepúlveda 33; Marco Fabián de la Mora 1, 81, Joao Robin Rojas 46, 
   Mauro Formica 63]
Querétaro          2-0 Veracruz           
  [Ricardo Da Silva 9, Yasser Corona 68]

Round 7
[Feb 14]
Morelia            1-0 América            
  [Christian de Jesús Valdez 61]
Santos             3-2 Tijuana            
  [Juan Pablo Rodríguez 13pen, Mauro Cejas 19, Carlos Darwin Quintero 48;
   Cristian Pellerano 23, Fidel Martínez 59]
[Feb 15]
Veracruz           0-3 Toluca             
   [Edgar Benítez 5, Isaac Brizuela 48, Pablo César Velázquez 85]
Cruz Azul          1-0 Puebla             
  [Marco Fabián de la Mora 92]
Monterrey          0-2 León               
  [Elías Hernández 43, Mauro Boselli 69]
Pachuca            0-1 Atlante            
  [Roberto Carlos Gutiérrez 25]
Jaguares           0-0 Tigres             
[Feb 16]
Pumas              1-1 Atlas              
  [Ismael Sosa 75; Arturo Alfonso González 20]
Guadalajara        2-1 Querétaro          
  [Omar Bravo 60, 81; Mario Osuna 79]

Round 8
[Feb 21]
Querétaro          1-3 Cruz Azul          
  [Ricardo Da Silva 25; Rogelio Chávez 36pen, 88, Mauro Formica 42]
Tijuana            0-3 Jaguares           
  [Carlos Ochoa 10pen, 32, Luis Enrique Robles 42]
[Feb 22]
América            1-3 Pumas              
  [Raúl Alonso Jiménez 26; Daniel Ludueña 8, 67, Roberto Daniel Ramírez 82]
Tigres             1-0 Veracruz           
  [Jesús Alberto Dueñas 41]
Pachuca            3-0 Morelia            
  [Enner Valencia 41, 81, Jürgen Damm 46]
León               4-2 Santos             
  [Elías Hernández 8, Matías Britos 18, Carlos Alberto Peña 33, Miguel Sabah 44;
   Mauro Cejas 46, Oribe Peralta 69]
Atlas              0-1 Monterrey          
  [Lucas Silva 20]
[Feb 23]
Toluca             1-0 Guadalajara        
  [Isaac Brizuela 88]
Atlante            0-0 Puebla             

Round 9
[Feb 28]
Morelia            1-2 Atlante            
  [Aldo Leao Ramírez 8; Roberto Carlos Gutiérrez 70, Michael Arroyo 90]
Santos             2-3 Atlas              
  [Carlos Darwin Quintero 16, José Javier Abella 88; Rodrigo Millar 27, 85, 
   Maikon Souza 32]
[Mar 1]
Veracruz           1-1 Tijuana            
  [Liber Quiñones 80; Cristian Pellerano 5]
Cruz Azul          1-0 Toluca             
  [Christian Giménez 79]
Monterrey          1-2 América            
  [Wilson Morelo 80; Erik Pimentel 35, Rubens Sambueza 88]
Jaguares           0-3 León               
  [Elías Hernández 12, Miguel Sabah 18, Mauro Boselli 31]
[Mar 2]
Puebla             1-0 Querétaro          
  [DaMarcus Beasley 52]
Pumas              0-0 Pachuca            
Guadalajara        0-0 Tigres             

Round 10
[Mar 7]
Morelia            3-1 Pumas              
  [Armando Zamorano 53, Duvier Orlando Riascos 63, Héctor Raúl Mancilla 89; 
   Martín Bravo 44]
León               0-1 Veracruz           
  [Luis Alberto Sánchez 90]
Toluca             3-0 Puebla             
  [Wilson Tiago 26, Raúl Nava 54pen, Carlos Esquivel 77]
Tijuana            2-0 Guadalajara        
  [Darío Benedetto 22, Jaimen Ayoví 72]
[Mar 8]
América            2-4 Santos             
  [Rubens Sambueza 5, Andrés Ríos 10; Carlos Darwin Quintero 34,
   Andrés Rentería 52, Oribe Peralta 84, Juan Pablo Rodríguez 89pen]
Pachuca            2-0 Monterrey          
  [Enner Valencia 28, 52]
Tigres             3-0 Cruz Azul          
  [Anselmo Vendrechovski 8pen, Alan Pulido 27, José Francisco Torres 83]
Atlas              2-2 Jaguares           
  [Arturo Alfonso González 6, José María Ortigoza 49; Carlos Ochoa 60pen, 68]
[Mar 9]
Atlante            4-2 Querétaro          
  [Michael Arroyo 16, 57, 59, 72; William Da Silva 54, 79]

Round 11
[Mar 14]
Querétaro          0-2 Toluca             
  [Pablo César Velázquez 64, Edy Germán Brambila 69]
[Mar 15]
Cruz Azul          2-1 Tijuana            
  [Marco Fabián de la Mora 46, 69; Richard Ruiz 44]
Veracruz           0-1 Atlas              
  [Maikon Souza 22]
Monterrey          0-1 Morelia            
  [Carlos Adrián Morales 59]
Santos             3-1 Pachuca            
  [Andrés Rentería 65, Javier Orozco 81, Oribe Peralta 85; Jürgen Damm 7]
Jaguares           2-2 América            
  [Lucas Viatri 19, Félix de Jesús Araujo 60; Pablo César Aguilar 38,
   Juan Carlos Valenzuela 69]
[Mar 16]
Puebla             0-1 Tigres             
  [Damián Ariel Álvarez 81]
Pumas              5-0 Atlante            
  [Martín Bravo 21, 43, Ismael Sosa 39, Diego Lagos 59, Darío Verón 88]
Guadalajara        1-0 León               
  [Giovani Hernández 5]

Round 12
[Mar 21]
Morelia            2-2 Santos             
  [Aldo Leao Ramírez 27, Carlos Adrián Morales 67; Juan Pablo Rodríguez 40, 56pen]
Tijuana            3-1 Puebla             
  [Darío Benedetto 1, Fidel Martínez 65, Fernando Arce 93; Maicon dos Santos 83]
[Mar 22]
América            0-0 Veracruz           
Pachuca            2-0 Jaguares           
  [Walter Ayoví 53, Enner Valencia 90]
Tigres             0-2 Querétaro          
  [William da Silva 17, Christian Bermúdez 26]
León               0-0 Cruz Azul          
Atlas              1-1 Guadalajara        
  [José María Ortigoza 72; Aldo de Nigris 8]
[Mar 23]
Pumas              1-2 Monterrey          
  [Darío Verón 48; Omar Arellano Riverón 41, Darío Verón 72og]
Atlante            2-1 Toluca             
  [Roberto Carlos Gutiérrez 31, Michael Arroyo 53pen; Juan Manuel Salgueiro 91]

Round 13
[Mar 28]
Querétaro          2-1 Tijuana            
  [Ricardo Da Silva 13, 34; Darío Benedetto 28]
Santos             2-1 Pumas              
  [Oribe Peralta 21, 91; Dante López 2]
[Mar 29]
Veracruz           3-1 Pachuca            
  [Efraín Cortés 10og, Liber Quiñónes 69, Cristian Martínez Borja 72;
   Enner Valencia 45]
Cruz Azul          1-3 Atlas              
  [Marco Fabián de la Mora 13; Martín Barragán 2, 43, Maikon Souza 31]
Toluca             2-1 Tigres             
  [Pablo César Velázquez 11, Raúl Nava 92; José Francisco Torres 50]
Monterrey          3-2 Atlante            
  [Lucas Silva 14, Wilson Morelo 53, César Delgado 66; Michael Arroyo 24pen, 
   Roberto Carlos Gutiérrez 71]
Jaguares           1-0 Morelia            
  [Wilberto Cosme 91]
[Mar 30]
Puebla             1-1 León               
  [Luis Miguel Noriega 74; Carlos Alberto Peña 48]
Guadalajara        0-4 América            
  [Luis Gabriel Rey 9, 14, Raúl Alonso Jiménez 55, Luis Ángel Mendoza 73]

Round 14
[Apr 4]
Morelia            1-1 Veracruz           
  [Ignacio González 76; Cristian Martínez Borja 50]
Tijuana            3-1 Toluca             
  [Darío Benedetto 27, Javier Güemez 56, Cristian Pellerano 72pen;
   Jorge Sartiaguin 30]
[Apr 5]
América            1-2 Cruz Azul          
  [Raúl Alonso Jiménez 85; Mauro Formica 17, Julio César Domínguez 42]
Pachuca            1-3 Guadalajara        
  [Enner Valencia 6; Giovani Hernández 15, Carlos Fierro 79, Efraín Cortés 90og]
Monterrey          2-2 Santos             
  [Lucas Silva 23, Cándido Ramírez 32; Sergio Ceballos 59, Oribe Peralta 88]
León               1-1 Querétaro          
  [Miguel Sabah 53pen; Camilo Da Silva 58]
Atlas              0-0 Puebla             [at Estadio 3 de Marzo]
[Apr 6]
Pumas              2-1 Jaguares           
  [Dante López 34, 44; Avilés Hurtado 79]
Atlante            0-2 Tigres             
  [Alan Pulido 44, 91pen]

Round 15
[Apr 11]
Querétaro          1-0 Atlas              
  [Camilo Da Silva 69]
[Apr 12]
Cruz Azul          2-2 Pachuca            
  [Christian Giménez 83, Michael Farfán 91; Enner Valencia 57, 62]
Veracruz           1-1 Pumas              
  [Alfredo David Moreno 19; Josecarlos Van Rankin 50]
Tigres             1-1 Tijuana            
  [Carlos Salcido 8; Richard Ruiz 84]
Jaguares           1-1 Monterrey          
  [Javier Muñoz Mustafá 75; Neri Raúl Cardozo 12]
[Apr 13]
Puebla             0-1 América            
  [Miguel Layún 1]
Toluca             2-1 León               
  [Gabriel Velasco 40, Oscar Ricardo Rojas 56; Mauricio Castañeda 18]
Guadalajara        1-1 Morelia            
  [Carlos Gerardo Rodríguez 53; Jorge Alejandro Zárate 1]
Santos             4-3 Atlante            
  [Carlos Darwin Quintero 18, 32, 88, José Javier Abella 78; 
   Ángel Baltazar Sepúlveda 57,  Luis Guillermo Madrigal 87, 94]

Round 16
[Apr 18]
Morelia            5-1 Cruz Azul          
  [Aldo Leao Ramírez 17, Héctor Raúl Mancilla 25, 44pen, Duvier Orlando Riascos 75, 
   Oscar Fernández 86; Achille Emana 41]
[Apr 19]
América            0-0 Querétaro          
Monterrey          4-1 Veracruz           
  [César Delgado 26, Humberto Andrés Suazo 39, 91, Neri Raúl Cardozo 66;
   Alfredo David Moreno 21]
Pachuca            1-2 Puebla             
  [Hugo Isaac Rodríguez 65; Carlos Andrés Sánchez 23, Jesús Roberto Chávez 69]
Santos             2-3 Jaguares           
  [Andrés Rentería 17, Oribe Peralta 91pen; Lucas Viatri 28pen,
   Félix de Jesús Araujo 33,  Wilberto Cosme 36]
León               3-0 Tigres             
  [Luis Miguel Franco 37, Miguel Sabah 48, 77]
Atlas              1-0 Toluca             
  [Rodrigo Millar 70]
[Apr 20]
Pumas              1-0 Guadalajara       
  [Roberto Daniel Ramírez 54] 
Atlante            1-2 Tijuana           
  [Francisco Javier Estrada 42; Fidel Martínez 53, Darío Benedetto 83]

Round 17
[Apr 25]
Querétaro          3-4 Pachuca            
  [Ricardo Da Silva 44, 65, Camilo Da Silva 53; Enrique Esqueda 74, 88,
   Abraham Darío Carreño 79, 90]
Tijuana            1-2 León               
  [Cristian Pellerano 80; Nelson Maz 15, Luis Arturo Montes 65]
[Apr 26]
Cruz Azul          2-1 Pumas              
  [Rogelio Chávez 79, Mauro Formica 81; Roberto Daniel Ramírez 72]
Veracruz           2-2 Santos             
  [Cristian Martínez Borja 5, Alfredo David Moreno 67; Jesús Alonso Escoboza 34,
   Oribe Peralta 60]
Tigres             2-1 Atlas              
  [Hugo Ayala 36, Alan Pulido 75; Jahir Alejandro Barraza 72]
Jaguares           5-2 Atlante            
  [Lucas Viatri 14, 31 Javier Muñoz Mustafá 41, Wilberto Cosme 44, 70;
   Alberto Jorge García 34, 38]
[Apr 27]
Puebla             3-1 Morelia            
  [Gustavo Matías Alustiza 26, Mario de Luna 79, Carlos Andrés Sánchez 76;
   Oscar Fernández 90]
Toluca             1-1 América            
  [Raúl Nava 7; Andrés Ríos 77]
Guadalajara        0-1 Monterrey          
  [Efraín Juárez 84]

Final Table:

 1.Cruz Azul                           17  11  3  3  28-19  36  Qualified
 2.Toluca                              17  10  2  5  25-14  32  Qualified
 3.Pumas                               17   7  4  6  26-20  25  Qualified
 4.Santos Laguna                       17   6  7  4  33-29  25  Qualified
 5.América                             17   7  4  6  21-17  25  Qualified
 6.Pachuca                             17   7  3  7  23-21  24  Qualified
 7.Tijuana                             17   7  3  7  22-23  24  Qualified
 8.León                                17   6  5  6  23-17  23  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Jaguares                            17   6  5  6  23-23  23
10.Monterrey                           17   6  5  6  20-20  23
11.Morelia                             17   5  6  6  21-20  21
12.Atlas                               17   5  6  6  17-18  21
13.Querétaro                           17   6  3  8  18-22  21
14.Tigres                              17   5  6  6  13-17  21
15.Guadalajara                         17   5  6  6  13-18  21
16.Puebla                              17   4  6  7  14-19  18
17.Atlante                             17   5  3  9  22-34  18
18.Veracruz                            17   3  7  7  14-25  16


Topscorers:
Player			Team		Goals
Enner Valencia          Pachuca         12
Martín Bravo            Pumas            9
Michael Arroyo          Atlante          8
Oribe Peralta           Santos           8
Marco Fabían de la Mora Cruz Azul        7
Cristian Pellerano      Tijuana          7
Pablo César Velázquez   Toluca           7
Mauro Formica           Cruz Azul        6
Ricardo Da Silva        Querétaro        6
Carlos Darwin Quintero  Santos           6
Darío Benedetto         Tijuana          6

Relegation Table

Team			Average
Cruz Azul		1.7059
Santos			1.6961
América			1.6863
Morelia			1.5882
Tigres			1.5784
León			1.5000
Toluca			1.5000
Tijuana			1.4314
Monterrey		1.4216
Querétaro		1.3627
Pachuca			1.3333
Pumas			1.2647
Guadalajara		1.1471
Jaguares		1.1275
Puebla			1.0784
Atlas			1.0686
Veracruz		1.0588
------------------------------
Atlante			0.9608 relegated

Playoffs

NB: between top-8 of regular season

Quarterfinals

First Legs
[Apr 30]
América            5-3 Santos             
  [Oswaldo David Martínez 11, Raúl Alonso Jiménez 59, 80, 86, Rubens Sambueza 92; 
   Rodolfo Salinas 25, Carlos Darwin Quintero 48, Ribair Rodríguez 53]
León               1-1 Cruz Azul          
  [José María Cárdenas 20; Mariano Pavone 3]
[May 1]
Pachuca            1-1 Pumas              
  [Abraham Darío Carreño 70; Javier Cortés 93]
Tijuana            0-0 Toluca             

Second Legs
[May 3]
Cruz Azul          2-2 León               
  [Mariano Pavone 11, Mauro Formica 20; Mauro Boselli 40, Luis Arturo Montes 58]
Santos             3-1 América            
  [Juan Carlos Valenzuela 27og, Ribair Rodríguez 83, Andrés Rentería 87;
   Rubens Sambueza 89]
[May 4]
Toluca             3-1 Tijuana            
  [Antonio Ríos 30, Miguel Ángel Ponce 59, Edgar Benítez 88; Darío Benedetto 48]
Pumas              2-4 Pachuca            
  [Efraín Velarde 15, Josecarlos Van Rankin 32; Enner Valencia 11, 24, 46,
   Hugo Isaac Rodríguez 54]

Semifinals

First Legs
[May 7]
Pachuca            2-0 Santos             
  [Diego de Buen 43, Hugo Isaac Rodríguez 63]
[May 8]
León               1-0 Toluca             
  [Luis Arturo Montes 23]

Second Legs
[May 10]
Santos             4-2 Pachuca            
  [Rafael Figueroa 10, 93, Juan Pablo Rodríguez 67pen, Javier Orozco 77;
   Enner Valencia 26, Dieter Villalpando 45]
[May 11]
Toluca             0-1 León               
  [Carlos Alberto Peña 50]

Final

First Leg [May 15]
León               2-3 Pachuca            
  [Carlos Alberto Peña 33, Miguel Ángel Herrera 76og; Enner Valencia 41, 60,
   Hirving Lozano 68]

Second Leg [May 18]
Pachuca            0-2 León               [aet]
  [Mauro Boselli 66, Juan Ignacio González 112]



Club León roster team

William Yarbrough	GK
Christian Martínez	GK
Juan Ignacio González	DEF
Rafael Márquez		DEF
Jonny Magallón		DEF
Edwin Hernández		DEF
Fernando Navarro	DEF
Juan Carlos Pineda	DEF
Luis Antonio Delgado	DEF
Arturo Ortiz		DEF
Cristian Torres		DEF
Carlos Alberto Peña	MDF
Luis Arturo Montes	MDF
Aldo Rocha		MDF
Eisner Loboa		MDF (Colombia)
Juan José Vázquez	MDF
Fernando Navarro	MDF
José María Cárdenas	MDF
Luis Miguel Franco	MDF
Dennis Flores		MDF
Elías Hernández		FWD
Miguel Sabah            FWD
Mauricio Castañeda	FWD
Franco Arizala		FWD (Colombia)
Matías Britos		FWD (Uruguay)
Mauro Boselli		FWD (Argentina)
Nelson Maz		FWD (Uruguay)
Mauricio Castañeda	FWD

Coach: Gustavo Matosas (ARG)


Copa MX Apertura 2013

Group Stage | Playoff Stage

NB: the Cup Tournament is played by 14 teams from the Liga MX (first level) and
    14 teams from the Ascenso MX (second level);
    Tijuana, Toluca, América and Cruz Azul from Liga MX excluded because of
    participating in the CONCACAF Champions League 2013-14;
    Ballenas Galeana (Ascenso MX) also excluded

Group Stage


The Group Stage was played in 3 home/away series, with the winners of each series earning 
an additional bonus point; if the series was tied after 2 matches, the team with more away goals earn the extra point; if still tied no bonus point was awarded.


Tables:

Group 1

 1.Monterrey                            6   4  0  2  11- 4   17 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Correcaminos UAT                     6   2  3  1   8- 9   11
 3.Altamira                             6   1  2  3   6- 8    6
 4.Puebla                               6   0  3  3   6-10    3


Group 2

 1.Tigres                               6   3  1  2   9- 5   12 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santos                               6   2  3  1   9- 8   10
 3.Cruz Azul Hidalgo                    6   1  5  0   2- 1   10
 4.Zacatepec 1948                       6   0  3  3   5-11    3

Group 3

 1.Mérida                               6   3  1  2  10- 8   12 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Jaguares                             6   2  2  2   6- 4   10
 3.Atlante                              6   3  0  3   7-10    9
 4.Delfines                             6   2  1  3   7- 8    8

Group 4

 1.Alebrijes                            6   4  2  0  11- 4   17 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pachuca                              6   2  2  2   9- 8   10
 3.Veracruz                             6   2  1  3   9- 9    8
 4.Lobos BUAP                           6   1  1  4   4-12    4

Group 5

 1.Pumas                                6   3  3  0  12- 2   14 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Querétaro                            6   3  2  1   5- 3   13
 3.Leones Negros                        6   1  4  1   4- 5    9
 4.Atlético San Luis                    6   0  1  5   3-14    1

Group 6

 1.León                                 6   3  3  0   7- 2   14 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Guadalajara                          6   3  3  0   9- 6   14
 3.Dorados                              6   2  1  3   6- 8    8
 4.Necaxa                               6   0  1  5   1- 7    1

Group 7

 1.Morelia                              6   4  1  1  12- 2   15 (qualified)
 2.Atlas                                6   3  3  0  10- 6   15 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Estudiantes UAG                      6   1  1  4   9-13    5
 4.Celaya                               6   1  1  4   4-14    4


Group Phase
Series 1

First Legs
[Jul 23]
Pachuca           1-0 Lobos BUAP
  [Emilio García 42]
Puebla            2-2 Altamira
  [Brayan Martínez 62, Abraham Ruiz 89; Rolando González 60, Leonardo García 76]
Celaya            0-3 Morelia
  [Juan José Govea 49, Ever Guzmán 74, Armando Zamorano 77]
Veracruz          0-0 Alebrijes
Atlético San Luis 0-1 Querétaro
  [Yasser Corona 90+1]
Santos            3-0 Zacatepec 1948
  [Mauro Cejas 47, Jesús Alonso Escoboza 59, Carlos Darwin Quintero 74]
Atlas             1-1 Estudiantes UAG
  [Jahir Alejandro Barraza 85; Lugiani Gallardo 19]
Necaxa            1-2 Guadalajara
  [Eduardo Lillingston 84; Patricio Araujo 60, Giovani Hernández 78]
[Jul 24]
Cruz Azul Hidalgo 1-0 Tigres
  [Antonio Michael Pedroza 31]
León              3-0 Dorados
  [Mauro Boselli 4, 23, Juan Manuel Flores 8]
Atlante           1-2 Mérida
  [Alberto Jorge García 35; Henry Martín 15, 19]
Leones Negros     0-0 Pumas
Monterrey         4-1 Correcaminos UAT
  [Jesús Eduardo Zavala 24, Dorlan Pabón 34, 86, Marcelo Gracía 84; Jorge Ocampo 44]
Delfines          0-0 Jaguares

Second Legs
[Aug 6]
Zacatepec 1948    3-3 Santos            [agg 3-6; Santos won a extra point]
  [Arnulfo González 8, Carlos Alberto Esparza 70, Patricio Minda 72; Eduardo Herrera 46, 
   Carlos Darwin Quintero 57, 80]
Lobos BUAP        0-0 Pachuca           [agg 0-1; Pachuca won a extra point]
Querétaro         2-0 Atlético San Luis [agg 0-3; Querétaro won a extra point]
  [Isaac Romo 55, Jorge Echavarría 80]
Jaguares          1-0 Delfines          [agg 1-0; Jaguares won a extra point]
  [Francisco Javier Torres 36pen]
Estudiantes UAG   2-3 Atlas             [agg 3-4; Atlas won a extra point]
  [Fernando Cortés 59, Elgabry Rangel 61; Carlos Nava 5, Martín Barragán 49, 
   Daniel Cisneros 69]
Pumas             1-1 Leones Negros     [agg 1-1; Leones Negros won a extra point on away goal]
  [Cándido Ramírez 53; Rodrigo Folle 77]
[Aug 7]
Guadalajara       0-0 Necaxa            [agg 2-1; Guadalajara won a extra point]
Alebrijes         1-0 Veracruz          [agg 1-0; Alebrijes won a extra point]
  [José Ramón Maldonado 7]
Mérida            1-2 Atlante           [agg 2-2]
  [Renato Román 55; Ricardo Adán Jiménez 67, Diego Rafael Jiménez 77]
Altamira          2-0 Puebla            [agg 4-2; Altamira won a extra point]
  [Tomás Charles 12, Salvador Jasso 73]
Dorados           0-0 León              [agg 0-3; León won a extra point]
Morelia           1-0 Celaya            [agg 4-0; Morelia won a extra point]
  [Santiago Tréllez 65]
Tigres            0-0 Cruz Azul Hidalgo [agg 0-1; Cruz Azul Hidalgo won a extra point]
Correcaminos UAT  1-1 Monterrey         [agg 2-5; Monterrey won a extra point]
  [Oscar García 38og; Santiago Rivera 50]

Series 2

First Legs
[Aug 20]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Santos
León              1-0 Necaxa
  [Jorge Luis Calderón 49]
Puebla            2-3 Correcaminos UAT
  [Cesáreo Victorino 19, Mario Quezada 33; Luis Eduardo Ahumada 29, Alfonso Tamay 30, 
   Ismael Iñiguez 55]
Querétaro         0-0 Leones Negros
Dorados           2-3 Guadalajara
  [Jesús Padilla 69pen, Javier Salas 90; Rafael Márquez Lugo 65, Miguel Sabah 75, 83pen]
Estudiantes UAG   0-3 Morelia
  [Carlos Adrián Morales 54, Santiago Tréllez 71, Armando Zamorano 73]
Delfines          3-1 Atlante
  [Ricardo Michel Vázquez 45, 57, Diego Castellanos 59; Guillermo Rojas 59]
[Aug 21]
Alebrijes         1-1 Pachuca
  [Fabián Cuellar 36pen; Luis Ángel Morales 19]
Veracruz          4-1 Lobos BUAP
  [Luis Tejada 13, 32pen, Víctor Omar Mañón 38, Luis Alberto Sánchez 80; 
   José Luis Delgadillo 17pen]
Jaguares          0-0 Mérida
Atlético San Luis 1-4 Pumas
  [Víctor Guajardo 90+2; Robin Ramírez 7, Luis Fernando Quintana 45, Alfonso Nieto 79, 
   Ariel Nahuelpan 82]
Zacatepec 1948    1-2 Tigres
  [Margarito González 43; Edgar Gerardo Lugo 26, Alan Pulido 54]
Atlas             3-1 Celaya
  [Jahir Alejandro Barraza 2, Edson Rivera 24, Luis Manuel Ramos 79; Leandro Carrijo 59]
Monterrey         2-0 Altamira
  [Carlos Gael Acosta 67, Luis Guillermo Madrigal 85]

Second Legs
[Aug 27]
Pachuca           2-3 Alebrijes         [agg 3-4; Alebrijes won a extra point]
  [Fernando Cavenaghi 29, Marco Iván Pérez 60; Braulio Godínez 10, José Miguel Medina 74, 
   Jesús Alberto Moreno 87]
Leones Negros     0-2 Querétaro         [agg 0-2; Querétaro won a extra point]
  [Isaac Romo 64; Amaury Escoto 89]
Mérida            2-1 Jaguares          [agg 2-1; Mérida won a extra point]
  [Fausto Ruiz 46, José Luis López 73; Martín Eduardo Zúñiga 55]
Lobos BUAP        2-1 Veracruz          [agg 3-5; Veracruz won a extra point]
  [Luis Nieves 60pen, 82; Rafael Murguía 70]
Santos            0-0 Cruz Azul Hidalgo [agg 0-0]
Morelia           4-0 Estudiantes UAG   [agg 7-0; Morelia won a extra point]
  [Luis Fernando Silva 49, Jesús Castillo 54, Luis Gerardo Arroyo 76, Ever Guzmán 83]
Necaxa            0-1 León              [agg 0-2; León won a extra point]
  [Jacson Da Silva 81pen]
Pumas             4-0 Atlético San Luis [agg 8-1; Pumas won a extra point]
  [Ariel Nahuelpan 5, Martín Bravo 22, 34, Cándido Ramírez 83]
Correcaminos UAT  1-1 Puebla            [agg 4-3; Correcaminos UAT won a extra point]
  [Eder Pacheco 2; Pablo González 60]
[Aug 28]
Guadalajara       2-1 Dorados           [agg 5-3; Guadalajara won a extra point]
  [Marco Fabián de la Mora 51, Carlos Fierro 70; Christian López 89]
Altamira          1-2 Monterrey         [agg 1-4; Monterrey won a extra point]
  [Emmanuel Tapia 63; Luis Guillermo Madrigal 35, 62]
Celaya            1-1 Atlas             [agg 2-4; Atlas won a extra point]
  [Luis Guillermo Trillo 32; Jahir Alejandro Barraza 78]
Tigres            2-0 Zacatepec 1948    [agg 4-1; Tigres won a extra point]
  [Manuel Viniegra 38pen, Luis Genaro Castillo 90+1]
[Aug 29]
Atlante           1-0 Delfines          [agg 2-3; Delfines won a extra point]
  [Ezequiel Orozco 58]

Series 3

First Legs
[Sep 17]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Zacatepec 1948
Estudiantes UAG   6-1 Celaya
  [Fernando Cortés 8, Christian Emmanuel Sánchez 11, Juan Ezequiel Cuevas 20, 
   Luis Ángel Landín 25, Danilo Carando 78, Marco Argüelles 90; José Luis Estrada 83]
Delfines          1-0 Mérida
  [Ricardo Michel Vázquez 28pen]
Atlético San Luis 0-1 Leones Negros
  [Gabriel Rodríguez 66]
Necaxa            0-1 Dorados
  [Juan de Dios Hernández 38]
Alebrijes         1-0 Lobos BUAP
  [Edgar Orlando Pineda 64]
Puebla            0-1 Monterrey
  [Luis Guillermo Madrigal 49]
Atlas             1-1 Morelia
  [Jahir Alejandro Barraza 11; Carlos Adrián Morales 63pen]
[Sep 18]
Pachuca           4-0 Veracruz
  [Othoniel Arce 34, 66, Abraham Darío Carreño 71, Marco Antonio Bueno 80]
Altamira          1-2 Correcaminos UAT
  [Oscar Fernández 53; Roberto Nicolás Saucedo 39, Roberto Nurse 77]
Jaguares          3-0 Atlante
  [Iván Gonzalo Bella 46, César Villaluz 58, Martín Eduardo Zúñiga 87]
Querétaro         0-0 Pumas
Tigres            3-0 Santos
  [Emanuel Villa 28, Edgar Gerardo Lugo 58, Carlos Salcido 86]
León              1-1 Guadalajara
  [Mauricio Castañeda 85; Néstor Vidrio 77]

Second Legs
[Sep 24]
Leones Negros     2-2 Atlético San Luis [agg 3-2; Leones Negros won a extra point]
  [Jesús Misael Vázquez 49, Javier Robles 90; Adolfo Bautista 18, Pablo Arturo Metlich 62pen]
Lobos BUAP        1-5 Alebrijes         [agg 1-6; Alebrijes won a extra point]
  [José Luis Delgadillo 33; Gustavo Adrián Ramírez 11, Mario Salvador Padilla 46, 55, 
   Alejandro Mercado 48, Alonso Granados 64]
Mérida            5-3 Delfines          [agg 5-4; Mérida won a extra point]
  [Henry Martín 6, Marcelo Cazaubón 16, Alejandro Molina 50, Félix Rodríguez 52, 
   Renato Román 70; Bernardo Sainz 46, 65, José Antonio Rosas 55]
Morelia           0-1 Atlas             [agg 1-2; Atlas won a extra point]
  [Juan Carlos Arellano 70og]
Monterrey         1-1 Puebla            [agg 2-1; Monterrey won a extra point]
  [Bernardo Hernández 42; Nicolás Ruvalcaba 34]
Santos            3-2 Tigres            [agg 3-5; Tigres won a extra point]
  [Carlos Darwin Quintero 2, 37, Eduardo Herrera 34; José Francisco Torres 41, Alan Pulido 72]
Pumas             3-0 Querétaro         [agg 3-0; Pumas won a extra point]
  [Javier Cortés 16, Ariel Nahuelpan 63, Josecarlos Van Rankin 78]
Correcaminos UAT  0-0 Altamira          [agg 2-1; Correcaminos UAT won a extra point]
[Sep 25]
Dorados           2-0 Necaxa            [agg 3-0; Dorados won a extra point]
  [Sergio Quiróz 12, Jesús Padilla 59pen]
Zacatepec 1948    1-1 Cruz Azul Hidalgo [agg 1-1; Cruz Azul Hidalgo won a extra point on away goal]
  [Luis Efrén Hernández 10; Emmanuel Sánchez 17]
Veracruz          4-1 Pachuca           [agg 4-5; Pachuca won a extra point]
  [Cristian Martínez Borja 10, Jesús Armando Sánchez 19, Luis Alberto Sánchez 63, 
   Luis Tejada 84; Othoniel Arce 25pen]
Celaya            1-0 Estudiantes UAG   [agg 2-6; Estudiantes UAG won a extra point]
  [Patricio Gómez Barroche 44]
Atlante           2-1 Jaguares          [agg 2-4; Jaguares won a extra point]
  [Jorge Hernández 1, Francisco Fonseca 41; Orlando Javier Rincón 54]
Guadalajara       1-1 León              [agg 2-2]
  [Rafael Márquez Lugo 69pen; Aldo Rocha 43]


Tables:

Group 1

 1.Monterrey                            6   4  0  2  11- 4   17 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Correcaminos UAT                     6   2  3  1   8- 9   11
 3.Altamira                             6   1  2  3   6- 8    6
 4.Puebla                               6   0  3  3   6-10    3


Group 2

 1.Tigres                               6   3  1  2   9- 5   12 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Santos                               6   2  3  1   9- 8   10
 3.Cruz Azul Hidalgo                    6   1  5  0   2- 1   10
 4.Zacatepec 1948                       6   0  3  3   5-11    3

Group 3

 1.Mérida                               6   3  1  2  10- 8   12 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Jaguares                             6   2  2  2   6- 4   10
 3.Atlante                              6   3  0  3   7-10    9
 4.Delfines                             6   2  1  3   7- 8    8

Group 4

 1.Alebrijes                            6   4  2  0  11- 4   17 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pachuca                              6   2  2  2   9- 8   10
 3.Veracruz                             6   2  1  3   9- 9    8
 4.Lobos BUAP                           6   1  1  4   4-12    4

Group 5

 1.Pumas                                6   3  3  0  12- 2   14 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Querétaro                            6   3  2  1   5- 3   13
 3.Leones Negros                        6   1  4  1   4- 5    9
 4.Atlético San Luis                    6   0  1  5   3-14    1

Group 6

 1.León                                 6   3  3  0   7- 2   14 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Guadalajara                          6   3  3  0   9- 6   14
 3.Dorados                              6   2  1  3   6- 8    8
 4.Necaxa                               6   0  1  5   1- 7    1

Group 7

 1.Morelia                              6   4  1  1  12- 2   15 (qualified)
 2.Atlas                                6   3  3  0  10- 6   15 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Estudiantes UAG                      6   1  1  4   9-13    5
 4.Celaya                               6   1  1  4   4-14    4


Playoff Stage

Quarterfinals

One single leg played
[Oct 1]
Alebrijes         2-1 Mérida
  [Jesús Alberto Moreno 41, Gustavo Adrián Ramírez 46; Henry Martín 1]
Morelia           2-0 León
  [Aldo Leao Ramírez 50, Enrique Pérez 85]
[Oct 2]
Atlas             2-1 Pumas
  [Jahir Alejandro Barraza 12, 86; Ariel Nahuelpan 90+3]
Monterrey         2-2 Tigres   [4-2pen]
  [César Delgado 64, Luis Guillermo Madrigal 90+1; Emanuel Villa 35, 
   Anselmo Vendrechovski 45pen]

Semifinals

One single leg played
[Oct 22]
Monterrey         0-3 Morelia
  [Héctor Raúl Mancilla 41, 68, Carlos Adrián Morales 78pen]
[Oct 23]
Alebrijes         1-1 Atlas    [4-5pen]
  [Gustavo Adrián Ramírez 32; Flavio Jesús Santos 46]

Final

One single leg played [Nov 5]
Estadio José María Morelos y Pavón
Morelia           3-3 Atlas    [3-1pen]
  [Jefferson Montero 6, Edgar Andrade 12, Héctor Raúl Mancilla 53; Omar Bravo 39pen, 
   Vicente Matías Vuoso 51, Lucas Ayala 57]


Monarcas Morelia Cup champions


Topscorers:
Player			 Team		Goals
Jahir Alejandro Barraza  Atlas           6
Luis Guillermo Madrigal  Monterrey       5
Carlos Darwin Quintero   Santos          5
Henry Martín             Mérida          4
Ariel Nahuelpan          Pumas           4
Ricardo Michel Vázquez   Querétaro       3
Carlos Adrián Morales    Morelia         3
Héctor Raúl Mancilla     Morelia         3
Gustavo Adrián Ramírez   Oaxaca          3
Othoniel Arce            Pachuca         3
Luis Tejada              Veracruz        3


Monarcas Morelia roster team
Federico Vilar		GK (Argentina)
Carlos Rodríguez	GK
Enrique Pérez		DEF
Luis Fernando Silva	DEF
Juan Carlos Arellano	DEF
Joel Huiqui		DEF
José Antonio Olvera	DEF
Víctor Hugo Martínez	DEF
Rodrigo Godínez		DEF
Jesús Castillo		DEF
Rodrigo Salinas		MDF
Armando Zamorano	MDF
Carlos Adrián Morales	MDF
José María Cárdenas	MDF
Jorge Zárate		MDF
Christian Valdez	MDF
Edgar Andrade		MDF
José Hibert Ruiz	MDF
Santiago Trellez	FWD (Colombia)
Juan José Govea		FWD (Ecuador)
Aldo Leao Ramírez	FWD (Colombia)
Eder Guerrero		FWD
Ever Guzmán		FWD
Jefferson Montero	FWD (Ecuador)
Héctor Raúl Mancilla	FWD (Chile)
Luis Gerardo Arroyo	FWD

Coach: Carlos Julio Bustos [ARG]


Copa MX Clausura 2014

Group Stage | Playoff Stage

NB: the Cup Tournament is played by 11 teams from the Liga MX (first level) and
    13 teams from the Ascenso MX (second level);
    Tijuana, Toluca, América and Cruz Azul from Liga MX excluded because of
    participating in the CONCACAF Champions League 2013-14;
    León, Santos and Morelia also excluded because of participating in Copa Libertadores 2014
    Ballenas Galeana and Zacatepec 1948 (Ascenso MX) also excluded

Group Stage

The Group Stage was played in 3 home/away series, with the winners of each series
earning an additional bonus point; if the series was tied after 2 matches, the 
team with more away goals earn the extra point; if still tied no bonus point was
awarded.

Tables:

Group 1
 1.Monterrey                            6   4  0  2  12- 6   14 (qualified)
 2.Pachuca                              6   3  2  1  10- 6   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Altamira                             6   1  2  3   4- 8    5
 4.Cruz Azul Hidalgo                    6   0  4  2   3- 9    5

Group 2
 1.Tigres                               6   4  2  0  20- 2   17 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Puebla                               6   2  2  2   7-12    9
 3.Correcaminos UAT                     6   1  2  3   5- 8    6
 4.Atlético San Luis                    6   1  2  3   2-12    6

Group 3
 1.Alebrijes                            6   4  1  1  10- 3   16 (qualified)
 2.Veracruz                             6   3  2  1   9- 2   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Lobos BUAP                           6   2  1  3   3-11    7
 4.Jaguares                             6   1  0  5   6-12    4

Group 4
 1.Atlante                              6   2  3  1   8- 6   11 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pumas                                6   2  2  2  10- 7   10
 3.Mérida                               6   3  0  3   7- 7   10
 4.Delfines                             6   2  1  3   8-13    7

Group 5
 1.Querétaro                            6   3  1  2  10- 7   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Celaya                               6   3  2  1  10- 7   13
 3.Necaxa                               6   1  3  2   6-10    7
 4.Atlas                                6   1  2  3   6- 8    5

Group 6
 1.Dorados                              6   4  0  2   9- 6   14 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Guadalajara                          6   2  2  2   6- 6    9
 3.Estudiantes UAG                      6   2  1  3   8-10    9
 4.Leones Negros                        6   2  1  3   5- 6    8

Series 1

First Legs
[Jan 14]
Correcaminos UAT  4-1 Puebla
  [Eder Pacheco 7, Roberto Nurse 12, Sergio Rosas 21, Saúl Villalobos 83og; Carlos Alberto Guzmán 18]
Lobos BUAP        0-4 Veracruz
  [Cristian Martínez Borja 28, Hugo Cid 34, Alfredo David Moreno 68, Luis Antonio Martínez 72]
Estudiantes UAG   1-3 Dorados
  [Taufic Guarch 26; Edgar Villegas 13, José Alberto García 45, Paul Arriola 53]
Atlas             1-1 Necaxa
  [Martín Barragán 27; Jesús Antonio Isijara 6pen]
Monterrey         1-0 Altamira
  [Othoniel Arce 44]
Atlético San Luis 0-1 Tigres
  [José Francisco Torres 6]
[Jan 15]
Jaguares          2-4 Alebrijes
  [Martín Eduardo Zúñiga 76pen, Mauricio Romero 87; Danny Manuel Santoya 17, Edwin Sandez 27og, 
   Diego Emilio Martínez 63, Diego Calderón 80]
Mérida            1-0 Atlante
  [Freddy Jesús Martín 86]
Pachuca           1-1 Cruz Azul Hidalgo
  [Marco Iván Pérez 75; Ismael Valadez 87pen]
Celaya            1-3 Querétaro
  [Luis Efrén Hernández 93pen; Diego Guastavino 31, 58, Víctor Guajardo 63]
Guadalajara       1-1 Leones Negros
  [Giovani Hernández 43pen; Gabriel Nicolás Rodríguez 73]
[Jan 16]
Delfines          3-2 Pumas
  [Emilio López Navarro 15, Cleiton Augusto Oliveira 40, Ricardo Michel Vázquez 48; 
   Roberto Daniel Ramírez 27, 56pen]

Second Legs
[Jan 21]
Cruz Azul Hidalgo 1-1 Pachuca           [agg 2-2]
  [Jesús Alberto Lara 92; Guillermo Martínez 81]
Veracruz          0-0 Lobos BUAP        [agg 4-0; Veracruz won a extra point]
Dorados           3-1 Estudiantes UAG   [agg 6-2; Dorados won a extra point]
  [José Alberto García 30, Paul Arriola 41, Christian Javier López 63; Fernando Cortés 67]
Puebla            1-0 Correcaminos UAT  [agg 2-4; Correcaminos UAT won a extra point]
  [Brayan Martínez 58]
Querétaro         0-1 Celaya            [agg 3-2; Querétaro won a extra point]
  [Jonathan Hernández 30]
Leones Negros     0-1 Guadalajara       [agg 1-2; Guadalajara won a extra point]
  [Javier Eduardo López 55]
Pumas             3-0 Delfines          [agg 5-3; Pumas won a extra point]
  [Martín Bravo 3, Dante López 37, Luis Fernando Fuentes 50]
[Jan 22]
Alebrijes         1-0 Jaguares          [agg 5-2; Alebrijes won a extra point]
  [Mario Padilla 26]
Altamira          1-3 Monterrey         [agg 1-4; Monterrey won a extra point]
  [Marcos Jesiel Cruz 64; Efraín Juárez 47, Marlon de Jesús 79, Cándido Ramírez 84]
Tigres            6-1 Atlético San Luis [agg 7-1; Tigres won a extra point]
  [Alan Pulido 4, 29, Edgar Iván Pacheco 24, Lucas Lobos 61, Damián Ariel Álvarez 79, 
   Danilo Verón 88pen; Abraham Stringel 67]
Atlante           2-0 Mérida            [agg 2-1; Atlante won a extra point]
  [Ángel Baltazar Sepúlveda 24, Alberto Jorge García 31]
Necaxa            1-0 Atlas             [agg 2-1; Necaxa won a extra point]
  [Jesús Antonio Isijara 77]


Series 2

First Legs
[Feb 4]
Cruz Azul Hidalgo 0-2 Monterrey
  [Erikson Llanes 47, Othoniel Arce 70]
Delfines          1-1 Atlante
  [Ricardo Michel Vázquez 93pen; Ángel Baltazar Sepúlveda 50pen]
Guadalajara       1-2 Estudiantes UAG
  [Javier Eduardo López 24; Diego Campos 44, 77]
Necaxa            2-2 Querétaro
  [Jonatas Goncalves 67, Jesús Antonio Isijara 88; Víctor Guajardo 60, Moisés Velasco 81]
Lobos BUAP        1-3 Jaguares
  [Marvin Piñon 56; Martín Eduardo Zúñiga 3, Bruno Batista 68, Alejandro Durán 92]
Leones Negros     2-0 Dorados
  [Jesús Misael Vázquez 13, Gabriel Nicolás Rodríguez 61]
Celaya            2-2 Atlas
  [Luis Efrén Hernández 6, José Alfredo González 81; Jahir Alejandro Barraza 56, Alejandro Leyva 92]
Tigres            4-0 Correcaminos UAT
  [José Arturo Rivas 45, Emanuel Herrera 78, 86pen, Alán Pulido 82pen]
Veracruz          0-0 Alebrijes
[Feb 5]
Pachuca           0-1 Altamira
  [Eder Omar Cruz 73]
Mérida            1-0 Pumas
  [Eial Strahman 44pen]
[Feb 6]
Atlético San Luis 0-5 Puebla
  [Alfonso Tamay 27, 56, Iván Gonzalo Bella 47, Brayan Martínez 85, Alfredo Juraidini 89]

Second Legs
[Feb 18]
Jaguares          0-1 Lobos BUAP        [agg 3-2; Jaguares won a extra point]
  [Diego Cervantes 90]
Querétaro         2-0 Necaxa            [agg 4-2; Querétaro won a extra point]
[Isaac Romo 35, George Corral 87pen]
Atlante           3-2 Delfines          [agg 4-3; Atlante won a extra point]
  [Luis Eduardo Rodríguez 6, 41, 58; Ricardo Michel Vázquez 52, Luiz de Souza 75]
Puebla            0-0 Atlético San Luis [agg 5-0; Puebla won a extra point]
Dorados           1-0 Leones Negros     [agg 1-2; Leones Negros won a extra point]
  [Bruno Piceno 69]
Correcaminos UAT  1-1 Tigres            [agg 1-5; Tigres won a extra point]
  [Roberto Nurse 69; Jorge Torres Nilo 64]
Atlas             0-1 Celaya            [agg 2-3; Celaya won a extra point]
  [Roberto Carlos Alvarado 27]
Pumas             3-1 Mérida            [agg 3-2; Pumas won a extra point]
  [Fernando Espinosa 18, Diego Lagos 61, Fernando Morales 82; Eial Strahman 39]
[Feb 19]
Alebrijes         1-0 Veracruz          [agg 1-0; Alebrijes won a extra point]
  [Diego Calderón 90]
Altamira          1-3 Pachuca           [agg 2-3; Pachuca won a extra point]
  [Ricardo Rocha 62; Enrique Esqueda 8, 18, Oscar Emilio Rojas 25og] 
Monterrey         4-0 Cruz Azul Hidalgo [agg 6-0; Monterrey won a extra point]
  [Ulises Briceño 18, Wilson Morelo 21, 38, Alejandro Arturo García 51]
[Feb 20]
Estudiantes UAG   1-1 Guadalajara       [agg 3-2; Estudiantes UAG won a extra point]
  [Elgabry Rangel 19; William Guzmán 12]


Series 3

First Legs
[Feb 25]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Altamira
Lobos BUAP        1-0 Alebrijes
  [César Eduardo Cercado 44]
Atlético San Luis 0-0 Correcaminos UAT
Delfines          0-4 Mérida
  [Eial Strahman 43, 55, 67, Julio César Atilano 60]
Atlas             3-2 Querétaro
  [Flavio Jesús Santos 24, Jahir Alejandro Barraza 52, 93pen; Dionicio Escalante 37, 
   Rodolfo Vilchis 55]
Atlante           1-1 Pumas
  [Carlos Gael Acosta 62; José Alfonso Nieto 87]
[Feb 26]
Celaya            4-1 Necaxa
  [José Leonardo Cuevas 33, Leandro Carrijo 54, Iván Salvador Estrella 79, René Iván García 84; 
   Sandro Chagas 69]
Guadalajara       1-2 Dorados
  [Abraham Coronado 49pen; Alejandro Guido Pérez 16, Emmanuel Cerda 83]
Veracruz          3-0 Jaguares
  [Ángel Eduardo Reyna 10, 22, Cristian Martínez Borja 39]
Leones Negros     0-3 Estudiantes UAG
  [Gustavo Adrián Ramírez 11, Heriberto Aguayo 61, Rafael Medina 69]
Monterrey         2-3 Pachuca
  [Wilson Morelo 65, Luis Alberto López 78; Edgar Andrade 37pen, Hirving Lozano 47, Diego de Buen 92]
[Feb 27]
Tigres            8-0 Puebla
  [Anselmo Vendrechovski 4, Emanuel Herrera 10, 38, 77, Guido Pizarro 23, Alan Pulido 36, 41, 
   Hernán Darío Burbano 88]

Second Legs
[Mar 11]
Altamira          1-1 Cruz Azul Hidalgo [agg 1-1; Cruz Azul Hidalgo won a extra point on away goal]
  [Ricardo Rocha 35; Omar Andrés Fernández 12]
Alebrijes         4-0 Lobos BUAP        [agg 4-1; Alebrijes won a extra point]
  [Alonso Granados 4, Santiago San Román 18, Fabián Andrés Cuellar 29, Mario Antonio Moreno 51]
Mérida            0-2 Delfines          [agg 4-2; Mérida won a extra point]
  [Jorge Arturo Echavarría 30, Ricardo Michel Vázquez 35pen]
Estudiantes UAG   0-2 Leones Negros     [agg 3-2; Estudiantes UAG won a extra point]
  [Gabriel Nicolás Rodríguez 1, Juan Manuel Cavallo 29]
Pachuca           2-0 Monterrey         [agg 5-2; Pachuca won a extra point]
  [Edgar Andrade 42pen, Hirving Lozano 89]
Correcaminos UAT  0-1 Atlético San Luis [agg 0-1; Atlético San Luis won a extra point]
  [Guillermo Clemens 29]
Querétaro         1-0 Atlas             [agg 3-3; Querétaro won a extra point on away goals]
  [Isaac Romo 40]
[Mar 12]
Jaguares          1-2 Veracruz          [agg 1-5; Veracruz won a extra point]
  [Ricardo Javier Cruz 75; Leiton Jiménez 20, Víctor Omar Mañón 90]
Necaxa            1-1 Celaya            [agg 2-5; Celaya won a extra point]
  [Sonny Guadarrama 89pen; Fernando López 46og]
Dorados           0-1 Guadalajara       [agg 2-2; Dorados won a extra point on away goals]
  [Javier Eduardo López 11]
[Mar 13]
Puebla            0-0 Tigres            [agg 0-8; Tigres won a extra point]
Pumas             1-1 Atlante           [agg 2-2]
  [Leandro Augusto Oldoni 88; Héctor Miguel Morales 21] 

Tables:

Group 1
 1.Monterrey                            6   4  0  2  12- 6   14 (qualified)
 2.Pachuca                              6   3  2  1  10- 6   13 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Altamira                             6   1  2  3   4- 8    5
 4.Cruz Azul Hidalgo                    6   0  4  2   3- 9    5

Group 2
 1.Tigres                               6   4  2  0  20- 2   17 (qualified)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Puebla                               6   2  2  2   7-12    9
 3.Correcaminos UAT                     6   1  2  3   5- 8    6
 4.Atlético San Luis                    6   1  2  3   2-12    6

Group 3
 1.Alebrijes                            6   4  1  1  10- 3   16 (qualified)
 2.Veracruz                             6   3  2  1   9- 2   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Lobos BUAP                           6   2  1  3   3-11    7
 4.Jaguares                             6   1  0  5   6-12    4

Group 4
 1.Atlante                              6   2  3  1   8- 6   11 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pumas                                6   2  2  2  10- 7   10
 3.Mérida                               6   3  0  3   7- 7   10
 4.Delfines                             6   2  1  3   8-13    7

Group 5
 1.Querétaro                            6   3  1  2  10- 7   13 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Celaya                               6   3  2  1  10- 7   13
 3.Necaxa                               6   1  3  2   6-10    7
 4.Atlas                                6   1  2  3   6- 8    5

Group 6
 1.Dorados                              6   4  0  2   9- 6   14 (qualified)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Guadalajara                          6   2  2  2   6- 6    9
 3.Estudiantes UAG                      6   2  1  3   8-10    9
 4.Leones Negros                        6   2  1  3   5- 6    8


Playoff Stage


Quarterfinals

One single leg played
[Mar 18]
Monterrey         1-1 Pachuca    [3-5pen]
  [Neri Raúl Cardozo 20; Hirving Lozano 75]
Dorados           1-1 Veracruz   [3-5pen]
  [Emmanuel Cerda 32; Cristian Martínez Borja 37]
[Mar 19]
Alebrijes         2-1 Querétaro
  [Raymundo Torres 57, Danny Manuel Santoya 68; Ricardo da Silva 78]
Tigres            6-0 Atlante
  [Alan Pulido 7, 16, 36, José Francisco Torres 24, Hernán Darío Burbano 76, Anselmo Vendrechovski 80]

Semifinals

One single leg played
[Mar 25]
Alebrijes         3-2 Pachuca
  [Jesús Alberto Moreno 23, Raymundo Torres 34pen, Danny Manuel Santoya 89; Edgar Andrade 1, 4]
Tigres            3-0 Veracruz
  [Luis Antonio Martínez 3og, Hernán Darío Burbano 11, Emanuel Herrera 59]

Final
One single leg played [Apr 9]
Estadio Universitario
Tigres            3-0 Alebrijes
  [Anselmo Vendrechovski 36pen, Alan Pulido 66, Lucas Lobos 82]

Tigres UANL Cup Champions

Topscorers:
Player			Team		Goals
Alan Pulido             Tigres            9
Emanuel Herrera         Tigres            6
Eial Strahman           Mérida            5
Ricardo Michel Vázquez  Delfines          4
Edgar Andrade           Pachuca           4
Luis Eduardo Rodríguez  Atlante           3
Jahir Alejandro Barraza Atlas             3
Javier Eduardo López    Guadalajara       3
Wilson Morelo           Monterrey         3
Jesús Antonio Isijara   Necaxa            3


Tigres UANL roster team
Sergio Alejandro García    GK
Enrique Palos              GK
Jorge Torres Nilo          DEF
Hugo Ayala                 DEF
Anselmo Vendrechovski      DEF (Brazil)
José Arturo Rivas          DEF
Jorge Iván Estrada         DEF
Israel Jiménez             DEF
Antonio de Jesús Arreguín  DEF
Guido Pizarro              MDF (Argentina)
Danilo Verón               MDF (Brazil)
Carlos Salcido             MDF
Lucas Lobos                MDF (Argentina)
Jesús Alberto Dueñas       MDF
Hernán Darío Burbano       MDF (Colombia)
José Francisco Torres      MDF (USA)
Damián Ariel Álvarez       MDF (Argentina)
Edgar Gerardo Lugo         MDF
Edgar Iván Pacheco         MDF
Alan Pulido                FWD
Emanuel Herrera            FWD (Argentina)
Abel Fuentes               FWD
Uvaldo Luna                FWD (USA)

Coach: Ricardo Ferreti (BRA)



Supercopa MX


First edition of this tournament held between the winners of Copa MX Apertura 2013 (Morelia) and 
Copa MX Clausura 2014 (Tigres); the champion qualify to Preliminary Round of Copa Libertadores 2015.

First Leg
[Jul 9]
Morelia            4-1 Tigres
  [Oscar Fernández 13, Jorge Alejandro Zárate 57, Hamilton Pereira 66, 
   Duvier Orlando Riascos 74; Hernán Darío Burbano 55]

Second Leg
[Jul 12]
Tigres             3-1 Morelia 
  [Hernán Darío Burbano 15, Anselmo Vendrechovski 63pen, 81; Duvier Orlando Riascos 77]  

Ascenso MX

Apertura 2013 | Clausura 2014 | Promotion Playoff

Apertura 2013

Changes before season:

- Querétaro relegated from first level 2012-13 season was disolved
- Neza FC moved to Ciudad del Carmen (Delfines)
- Irapuato moved to Zacatepec (Zacatepec 1948)
- Veracruz moved to San Luis Potosí (Atlético San Luis)
- Titanes de Tulancingo 2011-12 Second Division champions (third level) moved 
    to Oaxaca (Alebrijes)
- Ballenas Galeana promoted from Second Division replaced Pumas Morelos (relegated)
 
Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage
 

Participants:

Necaxa (Aguascalientes)  
Lobos BUAP (Puebla)
Atlético San Luis
Zacatepec 1948
Estudiantes UAG (Zapopan)
Altamira FC [2]
Dorados de Sinaloa (Culiacán)
Cruz Azul Hidalgo (Cd. Cooperativa)
Ballenas Galeana (Xochitepec)
Leones Negros U de G (Guadalajara) [1]
Alebrijes de Oaxaca
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Mérida FC
Delfines (Ciudad del Carmen)
Celaya FC
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara
[2] Official name Estudiantes de Altamira.
 
NB: All clubs are "certified clubs";
    winners qualify to semifinals;
    clubs finishing 2nd to 7th qualify to quarterfinals.
    
Final Table:

 1.Alebrijes                           14   7  4  3  28-17   25 (semifinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Necaxa                              14   7  4  3  21-15   25 (quarterfinals) 
 3.Delfines                            14   7  3  4  24-12   24 (quarterfinals)
 4.Mérida FC                           14   6  5  3  22-13   23 (quarterfinals)
 5.Leones Negros                       14   7  2  5  21-21   23 (quarterfinals)
 6.Correcaminos UAT                    14   6  4  4  25-20   22 (quarterfinals)  
 7.Atlético San Luis                   14   5  7  2  19-17   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Dorados                             14   3  9  2  15-11   18
 9.Altamira FC                         14   5  3  6  26-26   18 
10.Cruz Azul Hidalgo                   14   4  5  5  16-18   17
11.Lobos BUAP                          14   5  2  7   9-17   17
12.Estudiantes UAG                     14   3  7  4  21-20   16
13.Celaya FC                           14   3  5  6  18-25   14  
14.Ballenas                            14   3  4  7  14-28   13
15.Zacatepec 1948                      14   1  2 11   9-28    5  

Round 1
[Jul 19]
Lobos BUAP        1-0 Zacatepec 1948
Delfines          0-1 Mérida
Leones Negros     0-0 Estudiantes UAG
Correcaminos UAT  4-2 Celaya
[Jul 20]
Ballenas          0-1 Cruz Azul Hidalgo
Alebrijes         2-2 Atlético San Luis
Altamira          1-3 Necaxa
Dorados           bye

Round 2
[Jul 26]
Estudiantes UAG   1-1 Alebrijes
Necaxa            3-0 Lobos BUAP
Atlético San Luis 2-2 Altamira
[Jul 27]
Mérida            0-2 Leones Negros
Dorados           1-1 Ballenas
Celaya            1-1 Delfines
[Jul 28]
Cruz Azul Hidalgo 1-2 Correcaminos UAT
Zacatepec 1948    bye

Round 3
[Aug 2]
Lobos BUAP        1-0 Atlético San Luis
Delfines          3-0 Cruz Azul Hidalgo
Leones Negros     2-0 Celaya
Correcaminos UAT  1-2 Dorados
[Aug 3]
Alebrijes         2-0 Mérida
Zacatepec 1948    1-2 Necaxa
Altamira          3-2 Estudiantes UAG
Ballenas          bye

Round 4
[Aug 9]
Estudiantes UAG   2-0 Lobos BUAP
Atlético San Luis 1-0 Zacatepec 1948
[Aug 10]
Ballenas          3-2 Correcaminos UAT
Mérida            3-1 Altamira
Dorados           1-1 Delfines
Celaya            1-3 Alebrijes
[Aug 11]
Cruz Azul Hidalgo 2-0 Leones Negros
Necaxa            bye

Round 5
[Aug 16]
Lobos BUAP        0-2 Mérida
Necaxa            0-0 Atlético San Luis
Delfines          3-1 Ballenas
Leones Negros     2-1 Dorados
[Aug 17]
Alebrijes         2-1 Cruz Azul Hidalgo
Zacatepec 1948    3-1 Estudiantes UAG
Altamira          3-1 Celaya
Correcaminos UAT  bye

Round 6
[Aug 23]
Estudiantes UAG   1-1 Necaxa
Correcaminos UAT  1-0 Delfines
[Aug 24]
Cruz Azul Hidalgo 3-3 Altamira
Mérida            2-0 Zacatepec 1948
Ballenas          1-1 Leones Negros
Dorados           1-1 Alebrijes
Celaya            1-0 Lobos BUAP
Atlético San Luis bye

Round 7
[Aug 30]
Lobos BUAP        1-1 Cruz Azul Hidalgo
Necaxa            1-1 Mérida
Atlético San Luis 2-1 Estudiantes UAG
Leones Negros     1-2 Correcaminos UAT
[Aug 31]
Alebrijes         4-1 Ballenas
Zacatepec 1948    1-4 Celaya
Altamira          0-0 Dorados
Delfines          bye

Round 8
[Sep 13]
Delfines          5-0 Leones Negros
Dorados           2-0 Lobos BUAP
Correcaminos UAT  3-1 Alebrijes
[Sep 14]
Ballenas          2-1 Altamira
Mérida            1-2 Atlético San Luis
Celaya            2-1 Necaxa
[Sep 15]
Cruz Azul Hidalgo 2-0 Zacatepec 1948
Estudiantes UAG   bye

Round 9
[Sep 20]
Lobos BUAP        1-0 Ballenas
Estudiantes UAG   2-2 Mérida
Atlético San Luis 1-1 Celaya
Necaxa            2-0 Cruz Azul Hidalgo
[Sep 21]
Alebrijes         1-1 Delfines
Zacatepec 1948    0-0 Dorados
Altamira          1-0 Correcaminos UAT
Leones Negros     bye

Round 10
[Sep 27]
Delfines          1-0 Altamira
Correcaminos UAT  0-0 Lobos BUAP
Leones Negros     1-0 Alebrijes
[Sep 28]
Ballenas          2-2 Zacatepec 1948
Dorados           3-0 Necaxa
Celaya            0-0 Estudiantes UAG
[Sep 29]
Cruz Azul Hidalgo 1-2 Atlético San Luis
Mérida            bye

Round 11
[Oct 4]
Lobos BUAP        2-0 Celaya
Estudiantes UAG   1-1 Cruz Azul Hidalgo
Atlético San Luis 1-1 Dorados
Necaxa            1-0 Ballenas
[Oct 5]
Mérida            3-0 Celaya
Zacatepec 1948    0-2 Correcaminos UAT
Altamira          5-2 Leones Negros
Alebrijes         bye

Round 12
[Oct 18]
Delfines          2-0 Zacatepec 1948
Correcaminos UAT  2-2 Necaxa
Leones Negros     3-1 Lobos BUAP
[Oct 19]
Alebrijes         5-1 Altamira
Ballenas          1-1 Atlético San Luis
Dorados           0-0 Estudiantes UAG
[Oct 20]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Mérida
Celaya            bye

Round 13
[Oct 25]
Estudiantes UAG   5-0 Ballenas
Atlético San Luis 1-1 Correcaminos UAT
Necaxa            3-0 Delfines
[Oct 26]
Lobos BUAP        0-2 Alebrijes
Zacatepec 1948    0-1 Leones Negros
Mérida            1-1 Dorados
Celaya            2-2 Cruz Azul Hidalgo
Altamira          bye

Round 14
[Nov 1]
Delfines          3-0 Atlético San Luis
Correcaminos UAT  3-4 Estudiantes UAG
Leones Negros     4-0 Necaxa
[Nov 2]
Alebrijes         4-2 Zacatepec 1948
Ballenas          0-4 Mérida
Altamira          1-2 Lobos BUAP
Dorados           2-2 Celaya
Cruz Azul Hidalgo bye

Round 15
[Nov 8]
Estudiantes UAG   1-4 Delfines
Atlético San Luis 4-2 Leones Negros
Necaxa            2-0 Alebrijes
[Nov 9]
Mérida            2-2 Correcaminos UAT
Zacatepec 1948    0-4 Altamira
Celaya            1-2 Ballenas
[Nov 10]
Cruz Azul Hidalgo 1-0 Dorados
Lobos BUAP        bye

Final Table:

 1.Alebrijes                           14   7  4  3  28-17   25 (semifinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Necaxa                              14   7  4  3  21-15   25 (quarterfinals) 
 3.Delfines                            14   7  3  4  24-12   24 (quarterfinals)
 4.Mérida FC                           14   6  5  3  22-13   23 (quarterfinals)
 5.Leones Negros                       14   7  2  5  21-21   23 (quarterfinals)
 6.Correcaminos UAT                    14   6  4  4  25-20   22 (quarterfinals)  
 7.Atlético San Luis                   14   5  7  2  19-17   22 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Dorados                             14   3  9  2  15-11   18
 9.Altamira FC                         14   5  3  6  26-26   18 
10.Cruz Azul Hidalgo                   14   4  5  5  16-18   17
11.Lobos BUAP                          14   5  2  7   9-17   17
12.Estudiantes UAG                     14   3  7  4  21-20   16
13.Celaya FC                           14   3  5  6  18-25   14  
14.Ballenas                            14   3  4  7  14-28   13
15.Zacatepec 1948                      14   1  2 11   9-28    5  

Playoff Stage

NB: Alebrijes bye to semifinals

Quarterfinals 

First Legs
[Nov 13]
Atlético San Luis 0-2 Necaxa
Correcaminos UAT  1-1 Delfines
Leones Negros     5-0 Mérida

Second Legs
[Nov 16]
Mérida            2-0 Leones Negros
Delfines          3-1 Correcaminos UAT
Necaxa            2-0 Atlético San Luis

Semifinals

First Legs
[Nov 20]
Leones Negros     1-0 Alebrijes
Delfines          0-4 Necaxa

Second Legs
[Nov 23]
Alebrijes         2-2 Leones Negros
Necaxa            3-0 Delfines

Final

First Leg [Nov 27]
Leones Negros     1-0 Necaxa

Second Leg [Nov 30]
Necaxa            1-1 Leones Negros


Clausura 2014

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Participants:

Necaxa (Aguascalientes)  
Lobos BUAP (Puebla)
Atlético San Luis
Zacatepec 1948
Estudiantes UAG (Zapopan)
Altamira FC
Dorados de Sinaloa (Culiacán)
Cruz Azul Hidalgo (Cd. Cooperativa)
Ballenas Galeana (Xochitepec)
Leones Negros U de G (Guadalajara) [1]
Alebrijes (Oaxaca)
Correcaminos UAT (Ciudad Victoria)
Mérida FC
Delfines (Ciudad del Carmen)
Celaya FC
 
[1] Official name Universidad de Guadalajara
[2] Official name Estudiantes de Altamira.
 
NB: All clubs are "certified clubs";
    winners qualify to semifinals;
    clubs finishing 2nd to 7th qualify to quarterfinals.

Final Table:

 1.Correcaminos UAT                    14   8  5  1  22-13   29 (semifinals)  
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Estudiantes UAG                     14   7  3  4  23-15   24 (quarterfinals)
 3.Necaxa                              14   6  4  4  19-15   22 (quarterfinals) 
 4.Leones Negros                       14   6  4  4  17-13   22 (quarterfinals)
 5.Alebrijes                           14   5  6  3  22-19   21 (quarterfinals)
 6.Delfines                            14   4  8  2  20-17   20 (quarterfinals)
 7.Dorados                             14   6  1  7  19-17   19 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Lobos BUAP                          14   5  4  5  17-19   19
 9.Mérida FC                           14   4  6  4  21-21   18
10.Cruz Azul Hidalgo                   14   5  3  6  17-17   18
11.Zacatepec 1948                      14   5  1  8  17-26   16  
12.Atlético San Luis                   14   4  3  7  18-22   15
13.Ballenas                            14   3  6  5  17-22   15
14.Celaya FC                           14   4  2  8  12-18   14  
15.Altamira FC                         14   2  6  6  11-18   12 

Round 1
[Jan 3]
Estudiantes UAG   0-0 Leones Negros
Necaxa            4-0 Altamira
Atlético San Luis 1-2 Alebrijes
[Jan 4]
Mérida            2-2 Delfines
Zacatepec 1948    1-2 Lobos BUAP
Celaya            2-1 Correcaminos UAT
[Jan 5]
Cruz Azul Hidalgo 3-1 Ballenas
Dorados           bye

Round 2
[Jan 10]
Lobos BUAP        1-2 Necaxa
Correcaminos UAT  2-1 Cruz Azul Hidalgo
Leones Negros     1-0 Mérida
[Jan 11]
Alebrijes         1-3 Estudiantes UAG
Altamira          1-1 Atlético San Luis
Ballenas          2-1 Dorados
Delfines          2-3 Celaya
Zacatepec 1948    bye

Round 3
[Jan 17]
Estudiantes UAG   1-0 Altamira
Atlético San Luis 1-2 Lobos BUAP
Necaxa            2-1 Zacatepec 1948
[Jan 18]
Dorados           1-2 Correcaminos UAT
Mérida            3-3 Alebrijes
Celaya            1-1 Leones Negros
[Jan 19]
Cruz Azul Hidalgo 0-0 Delfines
Ballenas          bye

Round 4
[Jan 24]
Lobos BUAP        2-1 Estudiantes UAG
Leones Negros     2-0 Cruz Azul Hidalgo
Correcaminos UAT  2-0 Ballenas
[Jan 25]
Alebrijes         1-2 Celaya
Altamira          0-0 Mérida
Zacatepec 1948    3-1 Atlético San Luis
Delfines          2-1 Dorados
Necaxa            bye

Round 5
[Jan 31]
Estudiantes UAG   3-1 Zacatepec 1948
Atlético San Luis 2-0 Necaxa
[Feb 1]
Cruz Azul Hidalgo 2-0 Alebrijes
Ballenas          1-2 Delfines
Dorados           4-1 Leones Negros
Mérida            1-1 Lobos BUAP
Celaya            0-1 Altamira
Correcaminos UAT  bye

Round 6
[Feb 7]
Lobos BUAP        1-1 Celaya
Necaxa            3-4 Estudiantes UAG
Leones Negros     1-1 Ballenas
[Feb 8]
Alebrijes         1-0 Dorados
Altamira          2-2 Cruz Azul Hidalgo
Delfines          1-1 Correcaminos UAT
Zacatepec 1948    2-0 Mérida
Atlético San Luis bye

Round 7
[Feb 14]
Estudiantes UAG   0-1 Atlético San Luis
Correcaminos UAT  1-0 Leones Negros
[Feb 15]
Ballenas          1-1 Alebrijes
Dorados           2-0 Altamira
Mérida            2-1 Necaxa
Celaya            0-2 Zacatepec 1948
[Feb 16]
Cruz Azul Hidalgo 3-1 Lobos BUAP
Delfines          bye

Round 8
[Feb 21]
Lobos BUAP        0-1 Dorados
Atlético San Luis 2-3 Mérida
Necaxa            1-0 Celaya
Leones Negros     3-1 Delfines
[Feb 22]
Alebrijes         2-2 Correcaminos UAT
Altamira          2-2 Ballenas
Zacatepec 1948    1-0 Cruz Azul Hidalgo
Estudiantes UAG   bye

Round 9
[Feb 28]
Correcaminos UAT  2-0 Altamira
[Mar 1]
Dorados           1-2 Zacatepec 1948
Mérida            1-1 Estudiantes UAG
Delfines          2-2 Alebrijes
Celaya            2-1 Atlético San Luis
Ballenas          1-1 Lobos BUAP
[Mar 2]
Cruz Azul Hidalgo 1-2 Necaxa
Leones Negros     bye

Round 10
[Mar 7]
Lobos BUAP        0-1 Correcaminos UAT
Estudiantes UAG   2-0 Celaya
Atlético San Luis 1-0 Cruz Azul Hidalgo
Necaxa            3-2 Dorados
[Mar 8]
Alebrijes         3-0 Leones Negros
Altamira          0-0 Delfines
Zacatepec 1948    1-3 Ballenas
Mérida            bye

Round 11
[Mar 14]
Correcaminos UAT  1-1 Zacatepec 1948
Leones Negros     2-0 Altamira
[Mar 15]
Ballenas          0-0 Necaxa
Dorados           3-1 Atlético San Luis
Delfines          2-0 Lobos BUAP
Celaya            1-2 Mérida
[Mar 16]
Cruz Azul Hidalgo 2-1 Estudiantes UAG
Alebrijes         bye

Round 12
[Mar 21]
Lobos BUAP        2-1 Leones Negros
Estudiantes UAG   2-0 Dorados
Atlético San Luis 3-1 Ballenas
Necaxa            1-1 Correcaminos UAT
[Mar 22]
Mérida            3-1 Cruz Azul Hidalgo
Altamira          0-0 Alebrijes
Zacatepec 1948    1-3 Delfines
Celaya            bye

Round 13
[Mar 28]
Correcaminos      1-1 Atlético San Luis
Leones Negros     3-0 Zacatepec 1948
[Mar 29]
Alebrijes         2-2 Lobos BUAP
Ballenas          1-3 Estudiantes UAG
Dorados           1-0 Mérida
Delfines          0-0 Necaxa
[Mar 30]
Cruz Azul Hidalgo 1-0 Celaya
Altamira          bye

Round 14
[Apr 4]
Lobos BUAP        2-1 Altamira
Estudiantes UAG   1-2 Correcaminos UAT
Atlético San Luis 2-2 Delfines
Necaxa            0-0 Leones Negros
[Apr 5]
Mérida            2-2 Ballenas
Zacatepec 1948    1-3 Alebrijes
Celaya            0-1 Dorados
Cruz Azul Hidalgo bye

Round 15
[Apr 11]
Delfines          1-1 Estudiantes UAG
Correcaminos UAT  3-2 Mérida
Leones Negros     2-0 Atlético San Luis
[Apr 12]
Alebrijes         1-0 Necaxa
Dorados           1-1 Cruz Azul Hidalgo
Ballenas          1-0 Celaya
Altamira          4-0 Zacatepec 1948
Lobos BUAP        bye

Final Table:

 1.Correcaminos UAT                    14   8  5  1  22-13   29 (semifinals)  
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Estudiantes UAG                     14   7  3  4  23-15   24 (quarterfinals)
 3.Necaxa                              14   6  4  4  19-15   22 (quarterfinals) 
 4.Leones Negros                       14   6  4  4  17-13   22 (quarterfinals)
 5.Alebrijes                           14   5  6  3  22-19   21 (quarterfinals)
 6.Delfines                            14   4  8  2  20-17   20 (quarterfinals)
 7.Dorados                             14   6  1  7  19-17   19 (quarterfinals)
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Lobos BUAP                          14   5  4  5  17-19   19
 9.Mérida FC                           14   4  6  4  21-21   18
10.Cruz Azul Hidalgo                   14   5  3  6  17-17   18
11.Zacatepec 1948                      14   5  1  8  17-26   16  
12.Atlético San Luis                   14   4  3  7  18-22   15
13.Ballenas                            14   3  6  5  17-22   15
14.Celaya FC                           14   4  2  8  12-18   14  
15.Altamira FC                         14   2  6  6  11-18   12 


Relegation Table

Team			Average
Necaxa			1.7381
Correcaminos UAT	1.6429
Alebrijes		1.6429
Delfines		1.6071
Estudiantes UAT		1.4643
Lobos BUAP		1.4524
Leones Negros		1.4167
Mérida			1.3929
Atlético San Luis	1.3095
Dorados			1.2619
Celaya			1.1667
Altamira		1.1190
Cruz Azul Hidalgo	1.0238
Ballenas 		1.0000
------------------------------
Zacatepec 1948		0.9524 (relegated)


Playoff Stage

NB: Correcaminos UAT bye to semifinals

Quarterfinals 

First Legs
[Apr 16]
Alebrijes         3-1 Leones Negros
Delfines          2-2 Necaxa
Dorados           1-1 Estudiantes UAG

Second Legs
[Apr 19]
Leones Negros     1-0 Alebrijes
Estudiantes UAG   1-1 Dorados
Necaxa            4-1 Delfines

NB: Estudiantes UAG on better position

Semifinals

First Legs
[Apr 23]
Alebrijes         2-0 Correcaminos UAT
Necaxa            0-0 Estudiantes UAG

Second Legs
[Apr 26]
Estudiantes UAG   0-0 Necaxa
Correcaminos UAT  2-0 Alebrijes

NB: Correcaminos UAT and Estudiantes UAG on better position

Final

First Leg [Apr 30]
Estudiantes UAG   0-0 Correcaminos UAT

Second Leg [May 3]
Correcaminos UAT  1-1 Estudiantes UAG  [aet; 3-4pen]

Estudiantes UAG Clausura champions


Promotion Playoff

Championship Final

First Leg [May 7]
Estudiantes UAG   0-0 Leones Negros

Second Leg [May 10]
Leones Negros     1-1 Estudiantes UAG  [aet; 4-3pen]

Leones Negros promoted

2012/13.

2014/15.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 11 Sep 2014

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.