Mexico 1946/47



Regular Season

Round 1
[Aug 18]
España 2 Oro 0
  [Juan Lobo 73, Julián Durán 82]
Guadalajara 3 Asturias 4
  [Diego Martínez 3, José Morales 60, Luis Reyes 73; Tomás Ordóñez 23, 62, 
   Carlos Iturralde 25, 69]
Veracruz 5 Marte 1
  [José Antonio Lazcano 2, 59, "Rana" Quiroga 24, 67, "Manolín" 33; 
   José Gómez 39]
Puebla 3 Atlante 5
  [Emilio Baldonedo 8, 15, Ricardo Álvarez 44; Rafael Meza 19, 
   Horacio Casarín 34, 35, 40, Martín Vantolrá 41]
Moctezuma 4 América 2
  [Alfonso Arnaiz 32, 80, 82, Eutiquio Pizzoloto 59; Florencio Caffaratti 5, 
   Jesús Gutiérrez 89]
San Sebastián 3 ADO 3
  [José Solórzano 15, 75, Oscar Garro 73; Leopoldo Escandón 7, Marcial 27, 
   Ángel Escandón 54]
Bye: Atlas, León, Tampico

Round 2
[Aug 25]
América 2 Guadalajara 3
  [Mario Ochoa 80, Hernán Cabalceta 90; Luis Reyes 39, 86, José Morales 61]
Atlas 2 Moctezuma 4
  [Edwin Cubero 2, Antonio Flores 44; Rafael Contreras 22, Daniel Muñoz 59, 
   Ricardo Martínez 63, Walter Meneses 70]
León 3 Veracruz 1
  [Cerecero 44, Pablo Pérez 55, Marcos Aurelio 80; "Rana" Quiroga 75]
*Tampico vs. Puebla
*Suspended by storm; rescheduled to Nov. 3
Bye: ADO, Asturias, Atlante, España, Marte, Oro, San Sebastián

Round 3
[Sep 1]
Asturias 4 Veracruz 3
  [Carlos Guevara 54, 69, Tomás Ordóñez 60, José Menéndez 83; 
   Jorge Enrico 7, Luis de la Fuente 53, 85]
Oro 0 Atlante 2
  [Rafael Meza 47, 70]
Moctezuma 3 Marte 1
  [Ricardo Martínez 18, 35, Daniel Muñoz 59; Mario Pérez 75]
Puebla 1 León 1
  [Emilio Baldonedo 47; Luis Luna 57]
San Sebastián 3 Atlas 2
  [José Solórzano 30, Juan José Novo 35, 74; Luis Carniglia 12, 60]
Bye: ADO, América, España, Guadalajara, Tampico

Round 4
[Sep 8]
Atlante 5 Tampico 0
  [Mateo Nicolau 18, Horacio Casarín 22, 69, 71, Roberto Scarone 30]
Veracruz 7 Oro 2
  [Luis de la Fuente 2, Raymundo González 4, 26, 30, 68, 84, 
   Leopoldo Proal 78; Antonio Ruiz Pizano 11, Atilio Mellone 21]
Guadalajara 8 San Sebastián 1
  [Pablo González 21, 33, José Morales 28, Javier de la Torre 30, 
   Luis Reyes 38, 47, 72, 77; Oscar Garro 89pen]
ADO 2 España 5
  [Manuel Escandón 10, Medinilla 14; Julián Durán 34, 89, 
   Carlos Septién 44, 77, Juan Lobo 47]
León 2 Asturias 1
  [Guillermo Flores 20, Luis Luna 89; José Menéndez 90]
Bye: América, Atlas, Marte, Moctezuma, Puebla 

Round 5
[Sep 15]
Marte 0 Atlas 5
  [Luis Carniglia 8, Fidencio Casillas 10, Eduardo Valdatti 55, 
   Edwin Cubero 82, Rey Ruvalcaba 89]
Oro 3 Tampico 0
  [José Naranjo 39, 42, Benjamín Méndez 45] 
Moctezuma 1 Puebla 2
  [Walter Meneses 30; Guadalupe Velásquez 28, 59]
San Sebastián 1 América 3
  [Alberto Mendoza 42; Pedro Arnauda 24, Enrique Gallegos 60, José Cobián 67]
Bye: ADO, Asturias, Atlante, España, Guadalajara, León, Veracruz

Round 6
[Sep 22]
América 3 España 2
  [Florencio Caffaratti 4, Pedro Arnauda 37, Enrique Gallegos 39; 
   Carlos Septién 22, Aldama 51]
Atlas 1 Guadalajara 1
  [Antonio Flores 28; Manuel Enciso 70]
León 2 San Sebastián 2
  [Adalberto López 42, 85; Juan José Novo 35, Alberto Mendoza 70]
Puebla 1 Marte 1
  [Guadalupe Velásquez 40; Franco 15]
Moctezuma 2 ADO 2
  [Daniel Muñoz 31, Walter Meneses 53; Miguel Escandón 49, 58]
Bye: Asturias, Atlante, Oro, Tampico, Veracruz

Round 7
[Sep 26]
Asturias 2 Atlante 3
  [Francisco Hernández 29, Carlos Iturralde 90; Roberto Scarone 10, 
   Horacio Casarín 37, 40]
[Sep 29]
Marte 2 León 5
  [Lazcari 5, Mario Pérez 44; Anaya 17og, Marcos Aurelio 65, 
   Adalberto López 68, Ángel Fernández 79]
Oro 3 ADO 1
  [Atilio Mellone 5, 76, Carlos Círico 82; Leopoldo Escandón 1]
Veracruz 4 Atlas 1
  [Leopoldo Proal 8, Antonio Lazcano 29, Raymundo González 44, 
   Jorge Enrico 89; Ignacio Rojas 17]
Tampico 1 España 2
  [Felipe Altube 25; Barberena 2, Jorge Quesada 46]
Bye: América, Guadalajara, Moctezuma, Puebla, San Sebastián

Round 8
[Oct 3]
América 1 Puebla 2
  [Pedro Arnauda 75; Emilio Baldonedo 12, Arturo Chávez 82]
[Oct 6]
Asturias 4 Moctezuma 3
  [Tomás Ordóñez 15, José Menéndez 34, 50, Carlos Iturralde 41; 
   Honorio Arteaga 21, 32, Walter Meneses 59]
ADO 0 Atlante 2
  [Mateo Nicolau 16, 25] 
Guadalajara 3 Marte 1
  [José Morales 25, Luis Reyes 64, Pablo González 68; Franco 55]
León 1 Oro 2
  [Marcos Aurelio 61; Atilio Mellone 2, 77]
Tampico 3 San Sebastián 1
  [Ernesto Candia 7, Felipe Altube 26, 80; Oscar Garro 62pen]
Bye: Atlas, España, Veracruz

Round 9
[Oct 10]
España 3 León 1
  [Julián Durán 16, Carlos Septién 35, Jorge Quesada; Alfonso Montemayor 57pen]
[Oct 13]
Atlante 2 Guadalajara 2
  [Martín Vantolrá 30, 71; Pablo González 10, 38]
Oro 4 América 3
  [Atilio Mellone 16, 22, 83, José Naranjo 44; Enrique Gallegos 5, 
   Florencio Caffaratti 34pen, Pedro Arnauda 60]
Moctezuma 0 Tampico 2
  [Felipe Altube 26, Fausto López 60]
Puebla 2 ADO 1
  [Arturo Chávez 5, Emilio Baldonedo 50; Grimaldo González 75]
Bye: Asturias, Atlas, Marte, San Sebastián, Veracruz

Round 10
[Oct 17]
Asturias 1 Marte 1
  [Carlos Iturralde 38; Martín Cuburu 58]
[Oct 20]
América 1 ADO 3
  [Hernán Cabalceta 44; Ruvalcaba 23, 53, Leopoldo Escandón 30]
Atlas 1 Atlante 1
  [Norberto Pairoux 2; Horacio Casarín 63]
San Sebastián 4 Oro 3
  [Alberto Mendoza 20, 61, José Francisco Rivas 31, Oscar Garro 42; 
   José Naranjo 55, Carlos Círico 81, 86pen]
Tampico 1 Veracruz 1
  [Ernesto Candia 85pen; Raymundo González 21] 
Moctezuma 2 León 7
  [Daniel Muñoz 5, Alfonso Arnaiz 82pen; Ángel Fernández 22, 32, 
   Adalberto López 29, 53, 55, 73, 76]
Bye: España, Guadalajara, Puebla

Round 11
[Oct 23]
España 0 Asturias 1
  [Tomás Ordóñez 56]
[Oct 25]
Marte 2 Atlante 5
  [Antonio Funes 4, 75; Salvador Arizméndi 20, Horacio Casarín 31, 87, 
   Rafael Meza 66, 84]
[Oct 27]
América 2 León 1
  [Pedro Arnauda 2, Florencio Caffaratti 15; Marcos Aurelio 41]
Guadalajara 1 Oro 1
  [Diego Martínez 30; Benjamín Méndez 89]
Veracruz 7 San Sebastián 1
  [Domingo Boero 2, Luis de la Fuente 13, Jorge Enrico 35, 62, Raymundo González 50, 
   Antonio Lazcano 57, Leopoldo Proal 72; Oscar Garro 20]
Puebla 0 Atlas 3
  [Luis Carniglia 10, Rodrigo Solano 19, Norberto Pairoux 88]
Bye: ADO, Moctezuma, Tampico

Round 12
[Oct 31]
Marte 2 Tampico 1
  [Martín Cuburu 20, 27; Arnulfo Avilán 60]
[Nov 3]
Atlante 3 León 2
  [Horacio Casarín 31, José Noguera 43, Noriega 82; Marcos Aurelio 15, 
   Adalberto López]
Atlas 9 América 2
  [Norberto Pairoux 1, 15, 44, Rodrigo Solano 11, 47, 54, 89, 
   Antonio Flores 37, Edwin Cubero 64; Hernán Cabalceta 17, 31]
San Sebastián 1 España 3
  [Alberto Mendoza 73; Julián Durán 1, Ernesto Alonso 65, Carlos Septién 70]
ADO 5 Guadalajara 3
  [Jesús Zegovia 21, 79, Héctor Gallardo 35, Leopoldo Escandón 62, 76; 
   Luis Reyes 24, 59, 79]
Pending Match Round 2
Tampico 2 Puebla 2
  [Ernesto Candia 40, Olivares 45+; Emilio Baldonedo 28pen, Arturo Chávez 35]
Bye: Asturias, Moctezuma, Oro, Veracruz

Round 13
[Nov 7]
Marte 5 Oro 5
  [Martín Cuburu 1, 11, 13, 58, Franco 80; Atilio Mellone 21, 28, 38, 
   José Naranjo 70, Carlos Círico 76]
[Nov 10]
Asturias 1 Puebla 0
  [José Menéndez 69]
Atlas 2 España 2
  [Rodrigo Solano 8, Norberto Pairoux 60; Carlos Septién 13, Felipe Zetter 28og]
ADO 1 Veracruz 3
  [Guillermo Andrade 89; Luis de la Fuente 17, 29, Leopoldo Proal 57]
Tampico 2 Guadalajara 1
  [Felipe Altube 56, 62; José Morales 73]
San Sebastián 4 Moctezuma 1
  [Alberto Mendoza 12, José Solórzano 31, "Palitos" 40, José Agüeros 69; 
   Walter Meneses 65]
Bye: América, Atlante, León

Round 14
[Nov 14]
Atlante 4 América 3
  [Martín Vantolrá 30, 35, 90, Horacio Casarín 68; Hernán Cabalceta 19, 48, 
   Jesús Gutiérrez 22]
[Nov 16]
España 2 Moctezuma 1
  [Honorio Arteaga 47og, Aldama 87; Jaime Meza 69]
[Nov 17]
Guadalajara 2 Veracruz 2
  [Luis Reyes 20, Manuel Enciso 84; Raymundo González 62, Luis de la Fuente]
Puebla 1 Oro 1
  [Emilio Baldonedo 11; Atilio Mellone 21]
León 3 Tampico 0
  [Adalberto López 10, Pablo Pérez 61, Marcos Aurelio 67]
ADO 0 Marte 1
  [Antonio Funes 44]
Bye: Asturias, Atlas, San Sebastián

Round 15
[Nov 21]
Asturias 0 Atlas 1
  [Edwin Cubero 39]
[Nov 24]
Marte 2 San Sebastián 2
  [Franco 26, 34; "Pipa" López 7, Alberto Mendoza 62]
Oro 2 Moctezuma 1
  [Carlos Círico 35, Benjamín Méndez 47; Jaime Meza 78]
León 4 Guadalajara 1
  [Alfredo Costa 7pen, Adalberto López 43, Ángel Fernández 50, 52; 
   Pablo González 13]
Veracruz 5 España 3
  [Luis de la Fuente 3, 74, Antonio Lazcano 53, Jorge Enrico 64, 
   Leopoldo Proal 69; Guillermo García Vélez 65, 87, 90+1]
ADO 3 Tampico 1
  [Armando Aguilar 8, 75, Héctor Gallardo 77; Luis Acosta 70]
Bye: América, Atlante, Puebla

Round 16
[Nov 27]
Asturias 2 América 2
  [José Menéndez 50, Jiménez 60; Hernán Cabalceta 20, 82]
[Nov 29]
Atlante 1 España 0
  [Horacio Casarín 65]
[Dec 1]
Asturias 3 ADO 1
  [Jiménez 43, José Menéndez 74, Carlos Iturralde 89; A. Escandón 37]
Guadalajara 1 Puebla 2
  [Luis Reyes 89; Eladio Vashetto 20, Ricardo Álvarez 34]
León 3 Atlas 0
  [Marcos Aurelio 18, 85, Adalberto López 47]
Veracruz 2 América 1
  [Raymundo González 10, Jorge Enrico 88; Hernán Cabalceta 4]
Bye: Marte, Moctezuma, Oro, San Sebastián, Tampico

Round 17
[Dec 5]
España 1 Guadalajara 2
  [Olea 8; Maximiliano Prieto 32, Luis Reyes 43]
[Dec 8]
América 2 Tampico 2
  [Florencio Caffaratti 5, Octavio Vial 84; Fausto López 28, Ernesto Candia 75]
Atlas 3 Oro 2
  [Felipe Velásquez 7, 72, Luis Carniglia 11; Felipe Zetter 64og, 
   Carlos Círico 67]
Moctezuma 1 Atlante 1
  [Ricardo Martínez 74; Martín Vantolrá 71]
Puebla 2 Veracruz 1
  [Emilio Baldonedo 31pen, Eladio Vashetto 64; Carlos Leblanc 87]
San Sebastián 2 Asturias 2
  [Alberto Mendoza 25, José Solórzano 28; José Menéndez 35, 38]
Bye: ADO, León, Marte

Round 18
[Dec 12]
Marte 0 España 3
  [Aldama 14, Herrero 50, Julián Durán 63]
[Dec 15]
Asturias 5 Oro 3
  [Carlos Iturralde 7, 55, Jiménez 11, 43, José Menéndez 85; 
   Roberto Zárate 27, 34, Antonio Ruiz Pizano 62]
Guadalajara 1 Moctezuma 4
  [Rodrigo Ruiz 76pen; Jaime Meza 63, 67, Julio Pisapia 69, Alfonso Arnaiz 80]
San Sebastián 1 Puebla 3
  [Alberto Mendoza 18; Eladio Vashetto 20, 60, Emilio Baldonedo 75]
Veracruz 2 Atlante 3
  [Villa 4, Raymundo González 24; Martín Vantolrá 10, Rafael Meza 22, 81]
ADO 3 León 1
  [Grimaldo González 47, "Lolo" Vázquez 50, Héctor Gallardo 73; 
   Marcos Aurelio 79]
Tampico 2 Atlas 0
  [Ernesto Candia 44, 74]
Bye: América

Round 19
[Dec 19]
América 3 Marte 4
  [Florencio Caffaratti 40, 75, Pedro Arnauda 57pen; Antonio Funes 7, 
   Navarro 14, Martín Cuburu 19, Tomás Regueiro 45+]
[Dec 22]
España 2 Puebla 4
  [Aldama 27, Agustín Medina 31; Guadalupe Velásquez 36, Emilio Baldonedo 59, 75, 
   Ricardo Álvarez 83]
Atlas 3 ADO 5
  [Norberto Pairoux 4, 82pen, Rodrigo Solano 51; Armando Aguilar 22, 
   Javier Gallardo 29, Grimaldo González 43, 44, Héctor Gallardo 44, 54]
Tampico 5 Asturias 1
  [Arnulfo Avilán 5, 44, Antonio José Vucetich 32, Ernesto Candia 69, 87; 
   Jiménez 73]
Moctezuma 1 Veracruz 6
  [Daniel Muñoz 85pen; Raymundo González 21, 70, 72, Luis de la Fuente 37, 
   Jorge Enrico 80, 81]
*San Sebastián vs. Atlante
*Suspended by heavy rain
Bye: Guadalajara, León, Oro

Pending Match Round 19
[Dec 29]
San Sebastián 1 Atlante 0
  [Oscar Garro 35]

Tournament suspended by the visit of Racing Club (Argentina) between January 5 and February 6 1947

Round 20
[Feb 6]
Asturias 3 Guadalajara 1
  [Ignacio Cabezón 38, José Menéndez 71, Carlos Iturralde 89; 
   Maximiliano Prieto 85]
[Feb 9]
Atlante 6 Moctezuma 4
  [José Noguera 22, Rafael Meza 26, 74, Martín Vantolrá 57, 62, 
   Miguel Ángel Segura 61; Daniel Muñoz 15, Julio Ayllón 27, Julio Pisapia 59, 
   Alfonso Arnaiz 75]
Oro 4 Marte 2
  [Atilio Mellone 22pen, José Naranjo 44, Benjamín Méndez 54, Agapito Perales 68; 
   Antonio Funes 7, 57]
Puebla 2 España 2
  [Enrique Pradere 12, 44; Aldama 21, Agustín Medina 53]
ADO 3 San Sebastián 1
  [Guillermo Andrade, Julián Escandón (2); José Solórzano]
Bye: América, Atlas, León, Tampico, Veracruz

Round 21
[Feb 13]
América 1 Atlas 3
  [Octavio Vial 16; Edwin Cubero 33, 65, Rodrigo Solano 68]
[Feb 15]
Guadalajara 2 ADO 1
  [Manuel Enciso 10, Manuel López 37; Leopoldo Escandón 90] 
[Feb 16]
España 4 Marte 1
  [Julián Durán 34, 57, Agustín Medina 39, Aldama 68; Tomás Regueiro 88]
Moctezuma 1 Oro 1
  [Julio Ayllón 88; Atilio Mellone 59]
León 3 Puebla 0
  [Guillermo Flores 1, Adalberto López 25, Ángel Fernández 35]
Tampico 1 Atlante 0
  [Fausto López 25]
Bye: Asturias, San Sebastián, Veracruz

Round 22
[Feb 20]
Asturias 3 San Sebastián 1
  [José Menéndez 43, ¿?; Alberto Mendoza 8]
[Feb 22]
Atlas 2 Marte 1
  [Luis Carniglia 10, Antonio Flores; Mario Pérez 11]
[Feb 23]
América 1 Veracruz 3
  [Octavio Vial 8; Leopoldo Proal 25, 60, Domingo Boero 70]
Puebla 3 Guadalajara 2
  [Ricardo Álvarez 8, Eladio Vashetto 85, José Antonio Cuburu 89; 
   Javier de la Torre 25, Pablo González 23] 
León 3 España 2
  [Edmundo Manzotti 35, 46, Marcos Aurelio 90pen; Julián Durán 55, 
   Guillermo García Vélez 65]
ADO 0 Moctezuma 1
  [Daniel Muñoz 75]
Tampico 4 Oro 0
  [Fausto López 8, 18, Ernesto Candia 70, 78]
Bye: Atlante

Round 23
[Feb 27]
Atlante 1 Puebla 3
  [Miguel Ángel Segura 88; Estévez 4og, Gabriel Ortega 44, Arturo Chávez 50]
[Mar 1]
Oro 1 Atlas 3
  [José Naranjo 12; Felipe Velásquez 2, Jesús Silva 63, Norberto Pairoux 65]
[Mar 2]
Marte 5 ADO 4
  [Antonio Funes 4, José Cazares 30, Navarro 38, Mario Pérez 52, 
   Franco 77; "Lolo" Vázquez 17, Marcial 55, Guillermo Andrade, Jesús Zegovia 69]
Tampico 2 América 0
  [Arnulfo Avilán 35, Antonio José Vucetich 46]
San Sebastián 4 Guadalajara 2
  [Alberto Mendoza 6, José Solórzano 50, José Francisco Rivas 63, 
   Oscar Garro 75; Irineo Alatorre 2, Luis Reyes 30]
Veracruz 2 León 2
  [Leopoldo Proal 60, Raymundo González 67; Adalberto López 40, Guillermo Flores 77]
Bye: Asturias, España, Moctezuma 

Round 24
[Mar 5]
España 2 Atlante 2
  [Aldama 40, Valero 78; Horacio Casarín 2, Roberto Scarone 84pen]
[Mar 7]
Marte 6 América 4
  [Mario Pérez 15, 17, Antonio Funes 28, 85, José Cazares 55, 89; 
   Florencio Caffaratti 23pen, José Cobián 35, 37, Francisco Armando Galazzo 66]
[Mar 9]
Asturias 0 Tampico 2
  [Fausto López 14, 18]
Atlas 2 Veracruz 2
  [Antonio Flores 7, 13; Luis de la Fuente 39, Raymundo González 53]
León 2 ADO 1
  [Edmundo Manzotti 56, Luis Luna 69; Miranda 2]
Puebla 1 San Sebastián 3
  [Juan Castillo 19pen; Juan José Novo 15, 44, José M. Agüeros 22]
Moctezuma 3 Guadalajara 3
  [Julio Ayllón 49, 53, 72; Juan Jasso 13, Luis Reyes 44, Irineo Alatorre 78]
Bye: Oro

Round 25
[Mar 13]
Atlante 3 Oro 1
[Mar 16]
España 1 Atlas 3
  [Juan Gómez 36og; Norberto Pairoux 31, Edwin Cubero 43, 69]
Guadalajara 3 América 0
  [Maximiliano Prieto 33, 37, Pablo González 82]
Tampico 2 León 3
  [Arista 8, Arnulfo Avilán 89; Marcos Aurelio 5pen, Adalberto López 65, 79]
Veracruz 2 Puebla 2
  [Luis de la Fuente 24, Leopoldo Proal 30; Eladio Vaschetto 9, 
   Ricardo Álvarez 43]
Moctezuma 2 Asturias 0
  [Julio Ayllón 47, 53]
San Sebastián 4 Marte 4
  [Alberto Mendoza 23, Juan José Novo 39, 69, Oscar Garro 52; 
   Mario Pérez 6, 22, 81, José Cazares 83]
Bye: ADO

Round 26
[Mar 20]
Atlante 5 ADO 2
  [Rafael Meza 4, 72pen, José Gutiérrez 25, Miguel Ángel Segura 28, 77; 
   Ruvalcaba 43, 85]
[Mar 23]
Marte 1 Veracruz 2
  [Antonio Funes 50; Jorge Enrico 11, Raymundo González 68]
Oro 1 Puebla 0
  [Antonio Ruiz Pizano 85]
Moctezuma 2 España 1
  [Mario Murillo 13, 70; Aldama 38]
San Sebastián 2 Tampico 3
  [Alberto Mendoza 32, Juan José Novo 52; Antonio José Vucetich 41, 
   Fidel Menéndez 49, Ernesto Candia 75]
Bye: América, Asturias, Atlas, Guadalajara, León

Round 27
[Mar 26]
América 2 Asturias 2
  [Enrique Gallegos 19, 26; Ismael Zavaleta 21, José Menéndez 85]
[Mar 28]
España 2 Veracruz 6
  [Labrador 47, Guillermo García Vélez 50; Quiroga 5, 34, Leopoldo Proal 13, 
   Raymundo González 15, Luis de la Fuente 20, 72]
[Mar 30]
América 1 Moctezuma 2
  [Florencio Caffaratti 10; Julio Ayllón 46, Daniel Muñoz 50]
Guadalajara 1 León 2
  [Diego Martínez 44; Adalberto López 57, Guillermo Flores 87]
Puebla 5 Asturias 1
  [Ricardo Álvarez 28, 75, Emilio Baldonedo 57, 87, Guadalupe Velásquez 74; 
   Ismael Zavaleta 38]
ADO 1 Atlas 2
  [Julián Escandón 29; Antonio Flores 14, Edwin Cubero 64]
Tampico 2 Marte 2
  [Arnulfo Avilán 4, Miguel García 71; Mario Pérez 26, José Cazares 60]
Bye: Atlante, Oro, San Sebastián

Round 28
[Apr 2]
Atlante 6 San Sebastián 3
  [Mateo Nicolau 2, Horacio Casarín 12, 31, 68, Miguel Ángel Segura 16, 
   Romero 20og; Alberto Mendoza 4, 75, Oscar Garro 38]
[Apr 6]
Asturias 1 España 2
  [José Menéndez 70; Julián Durán 44, 60pen]
Atlas 2 Tampico 1
  [Edwin Cubero 24, Antonio Flores 44; Miguel García 26]
ADO 0 Oro 1
  [Atilio Mellone 62]
Veracruz 1 Guadalajara 1
  [Leopoldo Proal 14; Javier de la Torre 55]
León 6 América 2
  [Pablo Pérez 7, Adalberto López 13, 30, Marcos Aurelio 35, Conrado Muñiz 37, 
   Guillermo Flores 77; Mario Ochoa 73, Hernán Cabalceta 90]
Bye: Marte, Moctezuma, Puebla

Round 29
[Apr 10]
Marte 1 Puebla 3
  [José Gómez 24; Ricardo Álvarez 44, Guadalupe Velásquez 55, 79]
[Apr 13]
América 1 Atlante 5
  [Florencio Caffaratti 52; Martín Vantolrá 35, 69, Horacio Casarín 50, 
   Rafael Meza 73, Manuel Gutiérrez 55og]
Oro 1 Veracruz 2
  [Antonio Ruiz Pizano 82; Raymundo González 5, 42]
Moctezuma 0 Atlas 0
San Sebastián 2 León 7
  [Alberto Mendoza 40, Oscar Garro 70; Luis Luna 10, Adalberto López 25, 82, 
   Guillermo Flores 42, 54, 76, Alfredo Costa 44]
Tampico 1 ADO 1
  [Fausto López 22; Jesús Zegovia 73]
Bye: Asturias, España, Guadalajara 

Round 30
[Apr 17]
Marte 1 Asturias 5
  [José Cazares 52; Vivanco 3, 18, 57, 64, Carlos Guevara 30]
Guadalajara 2 España 1
  [Maximiliano Prieto 75, 80; José Gutiérrez 2og]
[Apr 20]
América 3 San Sebastián 0
  [Pedro Arnauda 4, 43pen, Enrique Gallegos 72]
Atlas 0 León 0
Veracruz 6 Moctezuma 0
  [Raymundo González 7, 33, 80, Jorge Enrico 48, 79, 88]
ADO 2 Puebla 2
  [Zeledón 4, Sánchez 15; Ricardo Álvarez 2, 21]
Bye: Atlante, Oro, Tampico

Round 31
[Apr 24]
España 0 Tampico 4
  [Ernesto Candia 29, 63, Fidel Menéndez 54, Arnulfo Avilán 65]
Oro 0 Guadalajara 0
[Apr 27]
Atlante 6 Marte 2
  [Roberto Scarone 12, Rafael Meza 20, 87, Martín Vantolrá 23, 
   Miguel Ángel Segura 43, Herrera 65og; José Cazares 17, Franco 19]
Atlas 1 Puebla 2
  [Edwin Cubero 6; Leopoldo Quiñónez 11, Eladio Vashetto 13]
Veracruz 4 Asturias 0
  [Jorge Enrico 1, Leopoldo Proal 44, 69, 73]
León 3 Moctezuma 2
  [Guillermo Flores 25, 30, Luis Luna 88; Mario Murillo 35pen, 55]
Bye: ADO, América, San Sebastián

Round 32
[Apr 30]
España 0 América 2
  [Jorge Saucedo 2, Florencio Caffaratti 85]
[May 1]
Oro 2 San Sebastián 0
[May 4]
Atlante 5 Veracruz 1
  [Miguel Ángel Segura 22, 68, 81, Horacio Casarín 26, Salvador Arizméndi 65; 
   Raymundo González 83]
Guadalajara 3 Tampico 4
  [Pablo González 62, Rodrigo Ruiz 78pen, Francisco Silva 90; 
   Ernesto Candia 6, 56, 75, Fausto López 35]
León 9 Marte 1
  [Navarro 10og, Adalberto López 20, 30, 35, 43, 85, Guillermo Flores 65, 
   Marcos Aurelio 80, Edmundo Manzotti 89; Héctor Ortiz 44pen]
Puebla 2 Moctezuma 2
  [Arturo Chávez 25, Gabriel Ortega 86; Alfonso Arnaiz 49, Julio Ayllón 65]
ADO 4 Asturias 2
  [Grimaldo González 41, 65, Jesús Zegovia 53, 62; José Menéndez 11, 
   Hickie 72pen]
Bye: Atlas

Round 33
[May 8]
América 3 Oro 0
  [Pedro Arnauda 20, Hernán Cabalceta 48, 69]
Guadalajara 1 Atlante 1
  [Maximiliano Prieto 21; Horacio Casarín 60]
[May 11]
España 2 ADO 0
  [Aldama 52, 54]
Atlas 2 Asturias 1
  [Felipe Velásquez 8, Antonio Flores 62; Carlos Guevara 28]
Moctezuma 6 San Sebastián 4
  [Julio Ayllón 21, Mario Murillo 25, 50, Daniel Muñoz 27, 29, 37; 
   Juan José Novo 32, 42, José M. Agüeros 79, Escoto 83]
Veracruz 1 Tampico 1
  [Raymundo González 34; Ernesto Candia 14]
bye: León, Marte, Puebla

Round 34
[May 15]
Marte 4 Guadalajara 4
  [José Cazares 2, Héctor Ortiz 12pen, Antonio Funes 57, Franco 83; 
   Juan Jasso 5, Javier de la Torre 18, Maximiliano Prieto 21, Rodrigo Ruiz 31pen]
Oro 2 León 4
  ["Conejo" Ocampo 62, Carlos Círico 82; Guillermo Flores 12, 
   Blas Aldana 59og, Marcos Aurelio 67, Adalberto López 75]
[May 18]
Atlante 3 Asturias 0
  [Rafael Meza 63, 72, Mateo Nicolau 86]
Atlas 1 San Sebastián 2
  [Norberto Pairoux 35; Felipe Zetter 14og, Juan José Novo 62]
Puebla 4 América 1
  [Ricardo Álvarez 18, 49, 73, Emilio Baldonedo 89; Hernán Cabalceta 60]
Bye: ADO, España, Moctezuma, Tampico, Veracruz

Round 35
[May 22]
Guadalajara 1 Atlas 2
  [Pablo González 35; Rodrigo Solano 9, Antonio Flores 84]
Marte 2 Moctezuma 4
  [Mario Pérez 20, 38; Mario Murillo 50, 82, Julio Ayllón 52, 59]
[May 25]
España 2 San Sebastián 1
  [Jorge Quesada 59, 65pen; Ayala 8]
Oro 2 Asturias 2
  [Benjamín Méndez 87, Manuel Núñez 89; Carlos Iturralde 65, 77]
Veracruz 1 ADO 1
  [Luis de la Fuente 68; Sánchez 13]
Puebla 1 Tampico 1
  [Arturo Chávez 60; Fidel Menéndez 15]
*León vs. Atlante
*Suspended by an aphthous fever epidemic, rescheduled to June 1
Bye: América

Pending Match Round 35
[Jun 1]
*León 0 Atlante 0
*Due to aphthous fever epidemic, the health authorities influenced by
Atlante's owner José Manuel Núñez, banned the celebration of sports events
in the city of León, then the "Liga Mayor" also influenced by Núñez decided
to play the match in Mexico City causing protests of Club Leon

Round 36
[Jun 1]
Tampico 1 Moctezuma 1
  [Fidel Menéndez 16; Ricardo Martínez 47]
Bye: ADO, América, Asturias, Atlas, España, Guadalajara, Marte, Oro, 
Puebla, San Sebastián, Veracruz

Round 37
[June 5]
Atlante 2 Atlas 3
  [Rafael Meza 20, 27; Rodrigo Solano 10, Norberto Pairoux 22, 
   Luis Carniglia 55]
[June 8]
Asturias 2 León 5
  [Francisco Hernández 3, Carlos Iturralde 54; Adalberto López 10, 74, 
   Marcos Aurelio 34, Luis Luna 82, Ángel Fernández 89]
Oro 4 España 2
  [Santiago Piola Mendoza 4, Carlos Círico 28, José Naranjo 66, 
   Rubén Romo 82; Julián Durán 4, Aldama 32]
San Sebastián 1 Veracruz 3
  [José Solórzano 48; Jorge Enrico 53, 55, 70]
ADO 1 América 2
  [Ruvalcaba 75; Florencio Caffaratti 26, Mario Ochoa 44]
Bye: Guadalajara, Marte, Moctezuma, Puebla, Tampico


FINAL TABLE
Team		G	W	T	L	GF:GA	DIF	PTS
Atlante 	28 	18 	6 	4 	82:43 	+39 	42 (champion) [Mexico City]  
León 		28 	18 	5 	5 	85:42 	+43 	41 
Veracruz 	28 	15 	8 	5 	85:46 	+39 	38 
Puebla 		28 	13 	9	6	55:45	+10	35
Atlas		28	14	6	8	59:45	+14	34 [Guadalajara]
Tampico		28	12	8	8	51:42	+9	32
Moctezuma	28	10	7	11	58:68	-10	27 [Orizaba]
Oro		28	10	6	12	51:62	-11	26 [Guadalajara]
España		28	11	3	14	53:57	-4	25 [Mexico City]
Asturias	28	10	5	13	53:65	-12	25 [Mexico City]
Guadalajara	28	7	9	12	58:61	-3	23
ADO		28	7	5	16	51:62	-11	19 [Orizaba]
San Sebastián	28	7	5	16	55:88	-33	19 [León]
América		28	7	3	18	53:80	-27	17 [Mexico City]
Marte		28	5	7	16	56:99	-43	17 [Mexico City]



Copa México 1946-47 (Cup Tournament)
Only one single match played

First Round
[Jun 15]
Atlante 4 América 3
  [Horacio Casarín 57, Rafael Meza 71, Miguel Ángel Segura 75, Mateo Nicolau 77; 
   Octavio Vial 53, 67, Jorge Saucedo 85]
Oro 1 Guadalajara 0
  [Roberto Zárate 80]
Moctezuma 3 Atlas 3 [aet]
  [Ricardo Martínez 54, Julio Ayllón 59, Honorio Arteaga 61; Badillo 7og, 
   Antonio Flores 9, Norberto Pairoux 34]
Puebla 2 ADO 1 [aet]
  [Arturo Chávez 7, Leopoldo Quiñónez 110; Ruvalcaba 75]
San Sebastián 0 España 2
  [Jorge Quesada 32, Carlos Septién 41]
Veracruz 2 León 1 [aet]
  [Raymundo González 64, Jorge Enrico 104; Ángel Fernández 10]
Tampico 2 Asturias 1
  [Ernesto Candia 3, Arnulfo Avilán 67; Urcesino 12]
Bye: Marte

Playoff
[Jun 17]
Moctezuma 4 Atlas 3
  [Julio Ayllón 16, Isidoro Barañón 18, Alfonso Arnaíz 32, Walter Meneses 34; 
   Antonio Flores 51, Rodrigo Solano 61, 63]

Quarterfinals
[Jun 22]
Oro 2 Tampico 0
  [Santiago Piola Mendoza 40, José Naranjo 57]
Veracruz 4 Atlante 2
  [Raymundo González 7, Leopoldo Proal 9, 48, Luis de la Fuente 60; 
   Rafael Meza 25, 31]
Puebla 2 España 1
  [Guadalupe Velásquez 20, Emilio Baldonedo 72; Julián Durán 30]
Marte 2 Moctezuma 4 [aet]
  [José Cazares 20, José Gómez 31; Mario Murillo 3, Ricardo Martínez 16, 
   Alfonso Arnaiz 106, 109]

Semifinals
[Jun 26]
Parque Asturias, Mexico City
Moctezuma 2 Veracruz 0
  [Alfonso Arnaiz 2, Honorio Arteaga 68]
Parque Oro, Guadalajara
Oro 0 Puebla 0 [aet]

Playoff
[Jun 29]
Parque Oro, Guadalajara
Oro 1 Puebla 0
  [Benjamín Méndez 68]

Final
[Jul 3]
Estadio de la Ciudad de los Deportes, Mexico City
Oro 3 Moctezuma 4
  [Carlos Círico 3, 15, Atilio Mellone 20; Daniel Muñoz 8, Julio Ayllón 60, 85, 
   Honorio Arteaga 73]
   


Campeón de Campeones 1946-47 (Super Cup)
[Jul 6]
Estadio de la Ciudad de los Deportes, Mexico City
Atlante 0 Moctezuma 3
  [Julio Ayllón 72, Guillermo del Valle 75, 85]


1945/46

1947/48

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 29 Sep 2011

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2011
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.