Mexico 1962/63

Regular Season

Round 1
[Jun 28]
Necaxa      2-2 Atlante 
  [Mario Velarde 84, Salvador Farfán 86og; Armando Macías 11, Mario Pavés 76]
Nacional    2-2 Tampico 
  [Dante Juárez 25, Carlos Zapata 27; Roberto Rolando 34, 58]
[Jul 1]
América     2-0 U.N.A.M. 
  [Moacyr dos Santos 50, Antonio Jasso 53]
Toluca      2-1 Monterrey 
  [Joaquín Ramírez 54, 64; Charlei Santiago “Bacurau” 44]
León        2-2 Guadalajara 
  [Salvador Enríquez 23, Claudionor Barbosa 85; Salvador Reyes 6, Héctor Hernández 40]
Morelia     2-1 Atlas 
  [Luis Buenrostro 16, Roberto Resquín 28; Custodio Alves Guimaraes 24]
Oro         3-0 Irapuato 
  [Felipe Ruvalcaba 25, Luis Hermosillo 32, Manoel Tavares “Neco” 73]

Round 2
[Jul 5]
U.N.A.M.    0-1 Nacional 
  [Dante Juárez 44]
Atlas       2-1 Toluca 
  [Pablo Flores 2, Alfredo Torres 78; Alfredo del Águila 54]
[Jul 7]
Tampico     2-0 Morelia 
  [Roberto Rolando 37, 84]
Monterrey   1-1 Necaxa 
  [Raúl Chávez 38pen; Guillermo Ortiz 19]
[Jul 8]
Guadalajara 2-2 América 
  [Javier Valdivia 30, 35; José Alves “Zague” 52, Moacyr dos Santos 62]
Irapuato    3-1 León 
  [Alberto Etcheverry 45, 90pen, Jaime Belmonte 64; Carlos Cisneros 23]
Atlante     1-0 Oro 
  [Carlos Lara 87]

Round 3
[Jul 12]
Oro         3-2 Monterrey 
  [Manoel Tavares “Neco” 20, 53, Ramiro Navarro 29; Gustavo Cuenca 45, Newton Lourenço “Humaitá” 55]
América     1-0 Irapuato 
  [Ronald Martell 77pen]
[Jul 14]
Tampico     2-2 U.N.A.M. 
  [Ranulfo Rosas 30pen, Miguel Ángel Saint-André 68; Luis Moreira “Saui” 20, Lorenzo García 77]
[Jul 15]
Nacional    3-1 Guadalajara 
  [Tito Gutiérrez 25, 75, Dante Juárez 79; Héctor Hernández 38]
León        1-1 Atlante 
  [Carlos Linazza 54; Carlos Lara 35]
Necaxa      2-1 Atlas 
  [Luis Juracy 36, Guillermo Ortiz 65; Custodio Alves Guimaraes 48]
Morelia     0-0 Toluca 

Round 4
[Jul 19]
Atlante     0-1 América 
  [Ronald Martell 80]
Guadalajara 1-0 Tampico 
  [Héctor Hernández 69]
[Jul 21]
Monterrey   1-1 León 
  [Alfredo Hernández 34; Carlos Miloc 29]
[Jul 22]
Toluca      2-1 Necaxa 
  [Guillermo Benhumea 11og, Sigifredo Mercado 65; Francisco Noriega 21]
Atlas       1-2 Oro 
  [Catarino Tafoya 40; Manoel Tavares “Neco” 17, 74]
U.N.A.M.    1-3 Morelia 
  [Carlos Calderón de la Barca 11; Crescencio Gutiérrez 18, 85, Luis Buenrostro 20]
Irapuato    0-2 Nacional 
  [Dante Juárez 21, 59]

Round 5
[Jul 26]
U.N.A.M.    0-1 Guadalajara 
  [Héctor Hernández 88]
Nacional    1-0 Atlante 
  [José Rodríguez 61]
[Jul 28]
Tampico     0-1 Irapuato 
  [Alberto Etcheverry 28]
[Jul 29]
América     4-1 Monterrey 
  [José González 6, Ronald Martell 31, 73, Armando Garrido 82; Raúl Chávez 41pen]
Oro         1-1 Toluca 
  [Amaury Epaminondas 87; Albino Morales 25]
León        3-3 Atlas 
  [Carlos Miloc 42, Carlos Cisneros 76, 86; Newton Gonçalves “Grilho” 14, 40, 56]
Morelia     1-1 Necaxa 
  [Antonio Villalón 89; Alberto Baeza 12]

Round 6
[Aug 2]
Necaxa      3-4 Oro 
  [Guillermo Ortiz 25, Alberto Baeza 63, Alberto Evaristo 87; Manoel Tavares “Neco” 10, 15, 
   Eduardo Colmenero 36og, Jorge Rodríguez 65]
Atlas       2-1 América 
  [Newton Gonçalves “Grilho” 9, Catarino Tafoya 64; Urubatao Nunes 33]
[Aug 4]
Monterrey   4-2 Nacional 
  [Raúl Chávez 22, Gustavo Cuenca 55, 80, Newton Lourenço “Humaitá” 87; Dante Juárez 43, 
   Alejandro Majewski 68og]
[Aug 5]
Guadalajara 2-1 Morelia 
  [José Díaz 55og, Francisco Jara 80; Roberto Resquín 17]
Toluca      0-0 León 
Atlante     2-3 Tampico 
  [Luis Alvarado 52, Juan Iván Soto 65; Jorge Contreras 15, Jesús Marrón 39, Ranulfo Rosas 70pen]
Irapuato    1-1 U.N.A.M. 
  [Alejandro Palato 32; Genaro Tedesco 78]

Round 7
[Aug 9]
América     1-1 Toluca 
  [Ronald Martell 9; Alfredo del Águila 68]
Guadalajara 2-0 Irapuato 
  [Sabás Ponce 8, Javier Valdivia 9]
[Aug 11]
Tampico     1-3 Monterrey 
  [Ranulfo Rosas 87pen; Guillermo Méndez 26og, Newton Lourenço “Humaitá” 47. 76]
[Aug 12]
Morelia     0-3 Oro 
  [Manoel Tavares “Neco” 15, Amaury Epaminondas 29, 30]
Nacional    0-1 Atlas 
  [Genaro Torres 63]
U.N.A.M.    1-0 Atlante 
  [Francisco Majewski 80og]
León        0-2 Necaxa 
  [Francisco Noriega 37, Guillermo Ortiz 90]

Round 8
[Aug 16]
Atlante     1-1 Guadalajara 
  [Eduardo González Palmer 23; Isidoro Díaz 37]
Oro         0-0 León 
[Aug 18]
Monterrey   4-1 U.N.A.M. 
  [Newton Lourenço “Humaitá” 35, Raúl Chávez 43, 85, Claudio Lostaunau 65; Luis Moreira “Saui” 73]
[Aug 19]
Toluca      0-0 Nacional 
Atlas       2-2 Tampico 
  [Catarino Tafoya 37, Genaro Torres 83; Roberto Rolando 17, 73]
Necaxa      2-1 América 
  [Guillermo Ortiz 7, Alberto Evaristo 53; Urubatao Nunes 58]
Irapuato    2-1 Morelia 
  [Alberto Etcheverry 9, Mario Rey 63; Roberto Resquín 45]

Round 9
[Aug 23]
Nacional    2-1 Necaxa 
  [Jesús González 36, Dante Juárez 58; Benjamín Fal 76]
U.N.A.M.    1-3 Atlas 
  [Ouracy das Chagas 60; Genaro Torres 12, Ney Blanco de Oliveira 30, Dirceu Sequeira 75]
[Aug 25]
Tampico     1-2 Toluca 
  [Ranulfo Rosas 24pen, Vicente Pereda 15, Juan Carlos Falcón 70]
[Aug 26]
Guadalajara 1-1 Monterrey 
  [Francisco Jara 52; Jesús Mercado 15]
Irapuato    1-1 Atlante 
  [Mario Rey 29; José Sánchez 30]
Morelia     1-1 León 
  [Antonio Villalón 24; Carlos Cisneros 40]
América     1-0 Oro 
  [José Alves “Zague” 33]

Round 10
[Aug 30]
Atlas       4-2 Guadalajara 
  [Alfredo Torres 36, Catarino Tafoya 55, 65, José Luis Ramírez 70pen; Salvador Reyes 2, 
   Héctor Hernández 88]
Necaxa      5-2 Tampico 
  [Guillermo Ortiz 5, 40, Alberto Evaristo 12, 45, 88; Roberto Rolando 2, 65]
[Sep 1]
Monterrey   4-0 Irapuato
  [Alfredo Hernández 56, Gustavo Cuenca 59, Raúl Chávez 75, Charlei Santiago “Bacurau” 89]
[Sep 2]
León        2-4 América 
  [Claudionor Barbosa 44, Carlos Miloc 48; José Alves “Zague” 4, 10, Armando Garrido 51, 
   Gonzalo Javier Fragoso 86]
Toluca      0-1 U.N.A.M. 
  [Aarón Padilla 66]
Oro         1-1 Nacional 
  [Amaury Epaminondas 56; Olinto Sampaio Rubini 75pen]
Atlante     4-1 Morelia 
  [Eduardo González Palmer 10, José Sánchez 20, 55, Carlos Lara 41; Antonio Villalón 75]

Round 11
[Sep 6]
Atlante     2-2 Monterrey 
  [Carlos Lara 20, 75; Gustavo Cuenca 1, Raúl Chávez 81]
Guadalajara 2-1 Toluca 
  [Salvador Reyes 38, Francisco Jara 85; Miguel Ángel Sordo 35]
[Sep 8]
Tampico     2-3 Oro 
  [Braulio Pérez 4, 24; Amaury Epaminondas 18, Jorge Rodríguez 26, Felipe Ruvalcaba 34]
[Sep 9]
U.N.A.M.    1-1 Necaxa 
  [Guillermo Vázquez 2; Alberto Evaristo 56pen]
Irapuato    0-1 Atlas 
  [Alfredo Torres 25]
Nacional    4-0 León 
  [Olinto Sampaio Rubini 10pen, Tito Gutiérrez 63, Dante Juárez 89, Carlos Zapata 90]
Morelia     1-0 América 
  [Crescencio Gutiérrez 55]

Round 12
[Sep 13]
América     2-0 Nacional 
  [Gonzalo Javier Fragoso 26, José Alves “Zague” 45]
Oro         4-2 U.N.A.M. 
  [Nicola Gravina 17, Manoel Tavares “Neco” 29, Amaury Epaminondas 39, 55; Genaro Tedesco 21, 
   Guillermo Vázquez 53]
[Sep 15]
Atlas       3-1 Atlante 
  [Catarino Tafoya 53, Alfredo Torres 69, Ney Blanco de Oliveira 83; Manuel Orta 7]
[Sep 16]
Toluca      3-0 Irapuato 
  [Albino Morales 25pen, Wedell Jiménez 56, Alfredo del Águila 73]
Necaxa      0-3 Guadalajara 
  [Salvador Reyes 4, Héctor Hernández 45, Francisco Jara 66]
León        1-0 Tampico 
  [Amador Fuentes 31]
Morelia     2-2 Monterrey 
  [Jorge Molina 14og, Roberto Resquín 52; Newton Lourenço “Humaitá” 25, Luis Buenrostro 70og]

Round 13
[Sep 20]
U.N.A.M.    2-2 León 
  [Carlos Gutiérrez 35, 63; Salvador Enríquez 23, Claudionor Barbosa 44]
Nacional    2-2 Morelia 
  [Carlos Zapata 31, Tito Gutiérrez 75; Roberto Resquín 11, 64]
[Sep 22]
Monterrey   1-2 Atlas 
  [Gustavo Cuenca 19; Alfredo Torres 15, Ney Blanco de Oliveira 57]
Tampico     2-1 América 
  [Jorge Contreras 26, Miguel Ángel Saint-André 76; José Alves “Zague” 85]
[Sep 23]
Atlante     2-1 Toluca 
  [Carlos Alberto Chavaño 60, Roberto Escalante 84; Joaquín Ramírez 55]
Irapuato    1-5 Necaxa 
  [Alberto Etcheverry 49; Leonardo Gorki 4, 70, Alberto Baeza 13, Alberto Evaristo 26, 
   Agustín Peniche 85]
Guadalajara 2-1 Oro 
  [Raúl Arellano 50, Salvador Reyes 61; Amaury Epaminondas 36]

Round 14
[Sep 27]
Guadalajara 3-1 León 
  [Carlos Cisneros 11og, Javier Valdivia 19, Francisco Jara 57; Salvador Enríquez 88]
Atlante     4-0 Necaxa 
  [Miguel Galván 42og, Carlos Alberto Chavaño 53, Roberto Escalante 80, 83]
[Sep 29]
Monterrey   1-1 Toluca 
  [Mario Ahumada 26; Albino Morales 53]
Tampico     2-2 Nacional 
  [Juan José Ruvalcaba 59, Miguel Ángel Saint-André 63; Enrique Ureña 23, Carlos Zapata 30]
[Sep 30]
Atlas       1-1 Morelia 
  [Genaro Torres 13; Jesús del Muro 87og]
U.N.A.M.    1-1 América 
  [Luis Moreira “Saui” 62; Armando Garrido 51]
Irapuato    2-4 Oro 
  [Alberto Etcheverry 7, 65; Amaury Epaminondas 25, Felipe Ruvalcaba 35, Jorge Rodríguez 37, 
   Manoel Tavares “Neco” 90]

Round 15
[Oct 4]
Necaxa      0-1 Monterrey 
  [Newton Lourenço “Humaitá” 77]
Oro         3-2 Atlante 
  [Ramiro Navarro 8, Felipe Ruvalcaba 81, Rogelio González Navarro 86; 
   Rogelio González Navarro 3og, Salvador Farfán 38]
[Oct 7]
América     0-0 Guadalajara 
León        2-0 Irapuato 
  [Claudionor Barbosa 25, Amador Fuentes 34]
Nacional    1-3 U.N.A.M.
  [Enrique Ureña 54; José Luis Cuéllar 19og, Genaro Tedesco 69, 83] 
Morelia     3-1 Tampico     [opening of Campo Independiente] 
  [Antonio Villalón 26, José Luis Sánchez Torres 32, Crescencio Gutiérrez 83; 
   Ranulfo Rosas 68]
Toluca      2-1 Atlas 
  [Sigifredo Mercado 15, Miguel Ángel Sordo 33; Ney Blanco de Oliveira 42]

Round 16
[Oct 11]
Atlas       1-1 Necaxa 
  [Custodio Alves Guimaraes 31; Leonardo Gorki 10]
U.N.A.M.    2-0 Tampico 
  [José Antonio Rodríguez 41, Luis Moreira “Saui” 53]
[Oct 13]
Monterrey   2-1 Oro 
  [Gustavo Cuenca 26, Charlei Santiago “Bacurau” 27; Felipe Ruvalcaba 62]
[Oct 14]
Atlante     2-3 León 
  [Roberto Escalante 13, Mario Pavés 74; Miguel Rodríguez 16, Luis Reyes 55, 
   Amador Fuentes 60]
Guadalajara 1-1 Nacional 
  [Agustín Moreno 30; Olinto Sampaio Rubini 89]
Irapuato    2-1 América 
  [Jaime Belmonte 20, Alberto Etcheverry 63pen; Armando Garrido 47]
Toluca      0-0 Morelia 

Round 17
[Oct 18]
Nacional    4-2 Irapuato 
  [Tito Gutiérrez 38, 81, Dante Juárez 57, José Luis Sánchez 70; Alberto Etcheverry 19, 
   Raúl Gutiérrez 52]
Necaxa      5-3 Toluca 
  [Francisco Noriega 13, Antonio Munguía 15, Leonardo Gorki 40, Guillermo Ortiz 77, 
   Alberto Evaristo 81; Sigifredo Mercado 35, Alfredo del Águila 45, Miguel Ángel Sordo 87]
[Oct 20]
Tampico     0-1 Guadalajara 
  [Javier Valdivia 7]
[Oct 21]
América     1-1 Atlante 
  [Pedro Nájera 3; Bernardo Hernández 44]
Oro         3-1 Atlas 
  [Nicola Gravina 9, Amaury Epaminondas 15, 23; Ney Blanco de Oliveira 26]
León        2-2 Monterrey 
  [Miguel Gutiérrez 46, Amador Fuentes 51; Mario Ahumada 68, Gustavo Cuenca 80]
Morelia     4-1 U.N.A.M. 
  [Luis de la Torre 9, Roberto Resquín 19, 67, Crescencio Gutiérrez 29; Adelson Portela 31]


NB: On October 22, the Estadio Luis Gutiérrez Dosal changes back to its original name: Estadio Deportivo Toluca.


Round 18
[Oct 25]
Guadalajara 3-2 U.N.A.M.
  [Héctor Hernández 70, Raúl Arellano 73, Javier Valdivia 75; Alfredo Echávarri 12, 
   José Antonio Rodríguez 29] 
Atlante     1-1 Nacional 
  [Roberto Escalante 43; José Rodríguez 88]
[Oct 27]
Monterrey   1-5 América 
  [Raúl Chávez 39pen; Moacyr dos Santos 4, José González 7, José Alves “Zague” 34, 50, 76]
[Oct 28]
Toluca      3-2 Oro 
  [Juan Dosal 7, Sigifredo Mercado 26, Albino Morales 83; Ramiro Navarro 55, Amaury Epaminondas 60]
Necaxa      2-0 Morelia 
  [Francisco Noriega 5, Agustín Peniche 42]
Atlas       1-1 León 
  [Pablo Flores 63; Salvador Enríquez 90]
Irapuato    3-2 Tampico 
  [Alejandro Palato 9, Alberto Etcheverry 20, Jaime Belmonte 63; Antonio Pérsico 53, 
   Miguel Ángel Saint-André 83]

Round 19
[Nov 1]
Oro         3-3 Necaxa 
  [Manoel Tavares “Neco” 17, 70, Amaury Epaminondas 59; Guillermo Ortiz 22, Tomás Reynoso 84, 
   Antonio Munguía 89]
América     0-0 Atlas 
[Nov 3]
Tampico     4-3 Atlante 
  [Carlos Malvido 16ag, Roberto Rolando 22 73, Antonio Pérsico 24; Correa 8, Mario Pavés 32, Roberto Escalante 60]
[Nov 4]
Morelia     0-1 Guadalajara 
  [Alfredo Martínez 10og]
U.N.A.M.    1-1 Irapuato 
  [Adelson Portela 32; Raúl Martínez 41]
León        2-1 Toluca 
  [Juan Ulloa 49, Carlos Linazza 87; Miguel Ángel Sordo 23]
Nacional    1-1 Monterrey 
  [Olinto Sampaio Rubini 58; Rubens Bertanin 44og]

Round 20
[Nov 8]
Atlas       2-1 Nacional 
  [Catarino Tafoya 23, Genaro Torres 83; José Rodríguez 18]
Necaxa      3-1 León 
  [Antonio Munguía 31, Alberto Evaristo 59, Guillermo Ortiz 80; Claudionor Barbosa 62]
[Nov 10]
Monterrey   2-1 Tampico 
  [Gustavo Cuenca 15, Jorge Molina 66; Jorge Contreras 31]
[Nov 11]
Oro         3-2 Morelia 
  [Pedro González 5og, Felipe Ruvalcaba 29, Amaury Epaminondas 64; Crescencio Gutiérrez 67, 
   Isabelino Salas 80]
Atlante     0-4 U.N.A.M. 
  [Genaro Tedesco 21, Adelson Portela 43, 61, Alfredo Echávarri 60]
Irapuato    1-1 Guadalajara 
  [Alberto Etcheverry 89; Isidoro Díaz 30]
Toluca      0-0 América 

Round 21
[Nov 15]
U.N.A.M.    1-1 Monterrey 
  [Ouracy das Chagas 70; Newton Lourenço “Humaitá” 28]
Nacional    2-0 Toluca 
  [Enrique Ureña 36, Tito Gutiérrez 68]
[Nov 17]
Tampico     0-1 Atlas 
  [Catarino Tafoya 37]
[Nov 18]
Morelia     2-2 Irapuato 
  [Crescencio Gutiérrez 40, Roberto Resquín 79; Alfredo Martínez 30og, Alberto Etcheverry 70]
Guadalajara 0-0 Atlante 
América     4-1 Necaxa 
  [José Alves “Zague” 7 74, Miguel Galván 23og, Pedro Nájera 39; Alberto Baeza 41]
León        0-2 Oro 
  [Amaury Epaminondas 75, Manoel Tavares “Neco” 81]

Round 22
[Nov 22]
Atlante     1-0 Irapuato 
  [Carlos Alberto Chavaño 55]
Atlas       1-0 U.N.A.M. 
  [Catarino Tafoya 63] 
[Nov 24]
Monterrey   1-1 Guadalajara 
  [Geraldo Dias 89; Juan Jasso 52]
[Nov 25]
Toluca      2-1 Tampico 
  [Albino Morales 47, Sigifredo Mercado 68pen; Ricardo Bonelli 38]
Oro         1-1 América 
  [Amaury Epaminondas 92; Armando Garrido 37]
Necaxa      1-0 Nacional 
  [Francisco Noriega 17]
León        4-0 Morelia
  [Miguel Rodríguez 39, Cirilo Moreno 51, Amador Fuentes 73, Luis Reyes 83] 

Round 23
[Nov 29]
Guadalajara 0-0 Atlas 
América     0-1 León 
  [Luis Reyes 36]
[Dec 1]
Tampico     4-1 Necaxa 
  [Francisco Banda 2, Jorge Contreras 31, Roberto Rolando 36, Armando Cuervo 40; 
   Francisco Noriega 69]
[Dec 2]
U.N.A.M.    1-1 Toluca 
  [Genaro Tedesco 81; Alfredo del Águila 6]
Morelia     0-2 Atlante 
  [Carlos Lara 60, José Sánchez 84]
Irapuato    2-0 Monterrey 
  [Adhemar Saccone 2, Alberto Etcheverry 87]
Nacional    0-2 Oro 
  [Miguel González Navarro 21, Amaury Epaminondas 78]

Round 24
[Dec 6]
Necaxa      0-1 U.N.A.M. 
Atlas       1-2 Irapuato 
  [Alfredo Torres 51; Adhemar Saccone 8, 70]
[Dec 8]
Monterrey   0-0 Atlante 
[Dec 9]
Oro         2-2 Tampico
  [Amaury Epaminondas 59, Germán Ascencio 85; Armando Cuervo 34, 43] 
Toluca      2-2 Guadalajara 
  [Vicente Pereda 26, Albino Morales 77; Agustín Moreno 30, Salvador Reyes 32]
América     5-1 Morelia 
  [José Alves “Zague” 32, 51, José González 76, Armando Garrido 79, Gonzalo Javier Fragoso 85; 
   Antonio Villalón 8pen]
León        1-1 Nacional 
  [Carlos Linazza 24; José Rodríguez 26]

Round 25
[Dec 13]
Nacional    1-2 América 
  [Olinto Sampaio Rubini 65; José González 73, José Alves “Zague” 84]
U.N.A.M.    1-3 Oro
  [Mario Braga “Babá” 30; Amaury Epaminondas 40, José Luis Pérez 40, Jorge Rodríguez 74]
[Dec 15]
Tampico     2-2 León 
  [Antonio Pérsico 80, Armando Cuervo 89; Juan Ulloa 76, Antonio Olivares 82]
Monterrey   2-0 Morelia 
  [Gustavo Cuenca 57, Charlei Santiago “Bacurau” 66]
[Dec 16]
Guadalajara 4-0 Necaxa 
  [Isidoro Díaz 41, Salvador Reyes 43, 48, Javier Valdivia 64]
Irapuato    2-0 Toluca 
  [Jaime Belmonte 63, 76]
Atlante     1-1 Atlas 
  [Juan Iván Soto 16; Ney Blanco de Oliveira 74]

Round 26
[Dec 20]
Oro         1-0 Guadalajara 
  [Manoel Tavares “Neco” 70]
América     1-1 Tampico 
  [Jorge Solís 3og; Jorge Contreras 29]
[Dec 23]
León        1-1 U.N.A.M. 
  [Carlos Peters 11og; Carlos Peters 81]
Necaxa      4-4 Irapuato 
  [Alberto Baeza 10, Guillermo Ortiz 15, Mario Velarde 70, 72; Jaime Belmonte 21, 30, 
   Adhemar Saccone 50, Raúl Martínez 55]
Toluca      3-0 Atlante 
  [Sigifredo Mercado 18, Vicente Pereda 36, Joaquín Ramírez 84]
Atlas       1-1 Monterrey
  [Jesús Delgado 63; Gustavo Cuenca 49]     
Morelia     1-2 Nacional 
  [Isabelino Salas 5; Tito Gutiérrez 24, Jesús González 38]


FINAL TABLE
                         M  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS	GAVG
 1. Oro                 26  	15  	 6  	 5  	55  	35  	36	1.57 (champion) [Guadalajara]
--------------------------------------------------------------------------------
 2. Guadalajara         26  	12  	11  	 3  	39  	25  	35	1.56
 3. América             26  	11  	 9  	 6  	42  	24  	31	1.75 [Mexico City]
 4. Atlas               26  	11  	 9  	 6  	38  	31  	31	1.23 [Guadalajara]
 5. Monterrey           26  	 8  	12  	 6  	42  	38  	28 	1.11
 6. Nacional            26  	 9  	 9  	 8  	37  	33  	27	1.12 [Guadalajara]
 7. Toluca              26  	 8  	10  	 8  	32  	31  	26	1.03
 8. Necaxa              26  	 9  	 7  	10  	47  	51  	25	0.92 [Mexico City]
 9. León                26  	 6  	13  	 7  	35  	41  	25	0.85
10. Atlante             26  	 6  	10  	10  	34  	38  	22	0.89 [Mexico City]
11. Irapuato            26  	 8  	 6  	12  	32  	48  	22	0.67
12. U.N.A.M.            26  	 6  	 9  	11  	32  	41  	21	0.78 [Mexico City]
13. Morelia             26  	 5  	 8  	13  	29  	47  	18	0.62
--------------------------------------------------------------------------------
14. Tampico             26  	 5  	 7  	14  	39  	50  	17 	0.78 (relegated)
 
Promoted: Zacatepec      
Relegated: Tampico



Torneo Presidente Adolfo López Mateos 1963 (Extraordinary Cup tournament)

NB: Tournament organized by Mexican FA, there are contradictory versions about it being an official competition.

Venues:

[1] Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
[2] Estadio Jalisco, Guadalajara

First Round

One single leg
[Feb 17]
América     3-0 Tampico                   [1]
  [José Alves “Zague” 27, Armando Garrido 77, 82]
Guadalajara 2-2 Morelia     [aet; 2-3pen] [2]
  [Salvador Reyes 26, Francisco Jara 61; Salvador Estrada 4, Roberto Resquín]
[Feb 21]
U.N.A.M.    4-4 Irapuato    [aet; 3-5pen] [1]
  [Raúl Vázquez 12, Alfredo Echávarri 42, José Antonio Rodríguez 53, Max Villalobos 60og; 
   Alberto Etcheverry 7, 31, 56, Luciano Martínez 32]
Nacional    2-2 León        [aet; 0-1pen] [2]
  [Tito Gutiérrez 12, Joel Andrade 59; Claudionor Barbosa 38, Carlos Linazza 55]
[Feb 24]
Necaxa      2-1 Monterrey                 [1] 
  [Alberto Evaristo 24pen, Antonio Munguía 82; Alfredo Hernández 87]
Oro         3-1 Toluca                    [2]
  [Jorge Rodríguez 3, Manoel Tavares “Neco” 25, 85; Marco Antonio Patiño 70]
Atlas       bye
Atlante     bye

Quarterfinals

One single leg
[Feb 28]
Atlante     2-1 Necaxa                    [1] 
  [Carlos Alberto Chavaño, Carlos Lara 88; Agustín Peniche 64]
Atlas       0-1 León                      [2]
  [Guillermo Hernández 13og]
[Mar 3]
América     4-1 Irapuato                  [1]
  [José Alves “Zague” 50, Armando Garrido 54, 63, Ronald Martell 72pen; Luis Cazaña 4]
Oro         5-1 Morelia                   [2]
  [Jorge Rodríguez 30, Manoel Tavares “Neco” 38, Amaury Epaminondas 57, 78, José Luis Pérez 89; 
   José Luis Sánchez Torres 75]

Semifinals

One single leg
[Mar 6]
Oro         4-0 León                      [1] 
  [Amaury Epaminondas 8, 39, 55, Antonio Ramírez 34og]
[Mar 7]
América     5-1 Atlante                   [2] 
  [Armando Garrido 15, 73, Moacyr Dos Santos 29, 64, José Alves “Zague” 44; Juan Iván Soto 38]

Final

One single leg
[Mar 10]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
América     4-1 Oro
  [Moacyr Dos Santos 30, 44, 70, Armando Garrido 87; Amaury Epaminondas 90]
                     


Copa México 1962-63 (Cup Tournament)

First Round

First legs
[Apr 20]
Monterrey   1-0 León 
  [Jesús Rivera 83]
[Apr 21]
Toluca      1-0 Nacional 
  [Sigifredo Mercado 78pen]
Guadalajara 2-3 Tampico 
  [Héctor Hernández 3, Salvador Reyes 89; Armando Cuervo 10, Miguel Saint-André 36, 
   Jorge Contreras 87]
América     5-3 Morelia 
  [Alfonso Portugal 53pen, 72pen, Pedro Nájera 62, Víctor Mendoza 64, Moacyr dos Santos 76; 
   Pablo López 43, 65pen, Crescencio Gutiérrez 90]
[Apr 25]
Necaxa      0-2 Oro 
  [Ramiro Navarro, Miguel González Navarro 30]
Atlas       1-2 U.N.A.M.
  [Alfredo Torres 70; Alfredo Echávarri 63, Luis Moreira “Saui” 73]

Second Legs
[Apr 27]
Tampico     0-2 Guadalajara 
  [Raúl Arellano 35, Salvador Reyes 40]
[Apr 28]
León        2-0 Monterrey 
  [Claudionor Barbosa 14, 47]
Nacional    3-1 Toluca 
  [Heriberto Carranza 31, José Luis Sánchez 66, Jesús González 87; Martín Vantolrá 16]
Morelia     2-1 América 
  [Pablo López, Crescencio Gutiérrez 89; Armando Garrido 78]
[May 2]
Oro         2-2 Necaxa 
  [Amaury Epaminondas 69, Ramiro Navarro 73; Agustín Peniche 17, 25]
U.N.A.M.    2-1 Atlas 
  [Luis Moreira “Saui” 75, 82; Jesús Delgado 40]
Atlante     bye
Irapuato    bye

Quarterfinals

First Legs
[May 5]
U.N.A.M.    1-0 América 
  [Luis Moreira “Saui” 43]
Nacional    0-2 Guadalajara 
  [Salvador Reyes 66, Raúl Arellano 80]
León        1-0 Atlante 
  [Miguel Rodríguez 33]
Irapuato    4-3 Oro 
  [Alejandro Palato 10, 58, Jaime Belmonte 49, 55; Gustavo Peña 20, Ramiro Navarro 66, 
   Manoel Tavares “Neco” 76]

Second Legs
[May 9]
Guadalajara 4-0 Nacional 
  [Isidoro Díaz 14, 43, Javier Valdivia 34, Héctor Hernández 89]
[May 12]
Atlante     3-0 León 
  [Carlos Alberto Chavaño 31, Manuel Orta, Juan Iván Soto 69]
Oro         1-0 Irapuato  [aet; 7-6pen]
  [Ramiro Navarro 80]
[May 16]
América     0-0 U.N.A.M. 

Semifinals

First Legs
[May 19]
Atlante     2-2 U.N.A.M. 
  [Juan Iván Soto 17, Luis Alvarado 61; Luis Regueiro 7, José Antonio Rodríguez 87]
Oro         1-2 Guadalajara 
  [Jorge Rodríguez 15; Salvador Reyes 25, Raúl Arellano 75]

Second Legs
[May 26]
Guadalajara 3-0 Oro 
  [Agustín Moreno 24, 85, Salvador Reyes 77]
U.N.A.M.    0-0 Atlante   [aet; 2-3pen]

Final
[Jun 2]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
Guadalajara 2-1 Atlante
  [Isidoro Díaz 33, Javier Barba 35; Carlos Alberto Chavaño 75]


Campeón de Campeones 1962-63 (Super Cup)
[Jun 16]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
Guadalajara 1-3 Oro
  [Javier Barba 12; Ramiro Navarro 10, 36, Jorge Rodríguez 40]



Mexico 1962-63

Segunda División (Second Level)

Regular Season

Round 1
[Jun 30]
Ciudad Madero   3-0 Cataluña
[Jul 1]
Pachuca         3-1 Zacatepec
Cruz Azul       4-2 La Piedad
Celaya          0-1 Veracruz
Texcoco         2-3 Tepic 
U.de N.L.       1-1 Poza Rica
Laguna          3-2 Ciudad Victoria
Orizaba         1-0 Zamora

Round 2
[Jul 8]
Poza Rica       5-2 Pachuca
Zamora          1-1 Cruz Azul
Tepic           1-0 U.de N.L.
Ciudad Victoria 2-2 Ciudad Madero
La Piedad       0-1 Celaya
Veracruz        1-0 Texcoco
Cataluña        3-2 Orizaba
Zacatepec       2-1 Laguna

Round 3
[Jul 15]
Pachuca         4-1 Tepic
Cruz Azul       2-1 Cataluña
Celaya          2-0 Zamora
Texcoco         2-2 La Piedad
U.de N.L.       1-2 Veracruz
Laguna          2-2 Ciudad Madero
Orizaba         3-2 Ciudad Victoria
Zacatepec       0-2 Poza Rica

Round 4
[Jul 21]
Poza Rica       6-0 Laguna
[Jul 22]
Zamora          2-0 Texcoco
Tepic           1-2 Zacatepec
Ciudad Victoria 2-1 Cruz Azul
La Piedad       0-2 U.de N.L.
Ciudad Madero   3-1 Orizaba
Veracruz        1-1 Pachuca
Cataluña        5-0 Celaya

Round 5
[Jul 28]
Poza Rica       7-1 Tepic
[Jul 29]
Pachuca         3-1 La Piedad
Cruz Azul       1-2 Ciudad Madero
Celaya          0-2 Ciudad Victoria
Texcoco         2-1 Cataluña
U.de N.L.       3-1 Zamora
Laguna          3-1 Orizaba
Zacatepec       1-0 Veracruz

Round 6
[Aug 4]
Ciudad Madero   2-2 Celaya
[Aug 5]
Zamora          0-0 Pachuca
Tepic           1-1 Laguna
Ciudad Victoria 1-2 Texcoco
La Piedad       0-0 Zacatepec
Veracruz        2-2 Poza Rica
Cataluña        1-1 U.de N.L.
Orizaba         1-1 Cruz Azul

Round 7
[Aug 11]
Poza Rica       2-1 La Piedad
[Aug 12]
Pachuca         1-0 Cataluña
Celaya          0-3 Orizaba
Tepic           2-1 Veracruz
Texcoco         0-1 Ciudad Madero
U.de N.L.       4-2 Ciudad Victoria
Laguna          3-0 Cruz Azul
Zacatepec       3-0 Zamora

Round 8
[Aug 18]
Ciudad Madero   2-1 U.de N.L.
[Aug 19]
Cruz Azul       3-0 Celaya
Zamora          1-2 Poza Rica
Ciudad Victoria 2-3 Pachuca
La Piedad       1-1 Tepic
Veracruz        6-2 Laguna
Cataluña        0-1 Zacatepec
Orizaba         0-0 Texcoco

Round 9
[Aug 25]
Poza Rica       0-2 Cataluña
[Aug 26]
Pachuca         1-1 Ciudad Madero
Tepic           2-1 Zamora
Texcoco         1-2 Cruz Azul
Veracruz        0-2 La Piedad
U.de N.L.       1-4 Orizaba
Laguna          2-0 Celaya
Zacatepec       2-0 Ciudad Victoria

Round 10
[Sep 1]
Ciudad Madero   0-1 Zacatepec
[Sep 2]
Cruz Azul       2-1 U.de N.L.
Celaya          1-1 Texcoco
Zamora          4-2 Veracruz
Ciudad Victoria 2-2 Poza Rica
La Piedad       2-1 Laguna
Cataluña        0-1 Tepic
Orizaba         2-3 Pachuca

Round 11
[Sep 8]
Poza Rica       1-2 Ciudad Madero
[Sep 9]
Pachuca         2-1 Cruz Azul
Tepic           1-2 Ciudad Victoria
La Piedad       0-0 Zamora
Veracruz        1-1 Cataluña
U.de N.L.       2-2 Celaya
Laguna          5-0 Texcoco
Zacatepec       1-0 Orizaba

Round 12
[Sep 15]
Ciudad Madero   1-0 Tepic
[Sep 16]
Cruz Azul       1-3 Zacatepec
Celaya          2-2 Pachuca
Zamora          2-2 Laguna
Ciudad Victoria 1-1 Veracruz
Texcoco         1-2 U.de N.L.
Cataluña        3-1 La Piedad
Orizaba         1-0 Poza Rica

Round 13
[Sep 22]
*Poza Rica       -  Cruz Azul
*Suspended by storm
[Sep 23]
Pachuca         4-1 Texcoco
Poza Rica       2-0 Cruz Azul
Zamora          3-2 Cataluña
Tepic           1-2 Orizaba
La Piedad       3-1 Ciudad Victoria
Veracruz        0-1 Ciudad Madero
Laguna          1-0 U.de N.L.
Zacatepec       4-0 Celaya

NB:After the round 13 (Sep. 26) Tigres U.de N.L. comeback to its original name
   Jabatos Nuevo León due to several economic problems.   

Round 14
[Sep 30]
Cruz Azul       3-1 Tepic
Celaya          1-1 Poza Rica
Ciudad Victoria 2-2 Zamora
Texcoco         0-3 Zacatepec
Ciudad Madero   0-0 La Piedad
Nuevo León      4-2 Pachuca
Laguna          2-3 Cataluña
Orizaba         2-0 Veracruz

Round 15
[Oct 6]
Poza Rica       6-0 Texcoco
[Oct 7]
Pachuca         2-3 Laguna
Zamora          3-2 Ciudad Madero
Tepic           0-0 Celaya
La Piedad       1-2 Orizaba
Veracruz        2-2 Cruz Azul
Cataluña        3-0 Ciudad Victoria
Zacatepec       5-1 Nuevo León

Round 16
[Oct 13]
Poza Rica       4-1 Nuevo León
[Oct 14]
Zamora          2-2 Orizaba
Tepic           2-0 Texcoco
Ciudad Victoria 2-2 Laguna
La Piedad       0-0 Cruz Azul
Veracruz        3-1 Celaya
Cataluña        2-3 Ciudad Madero
Zacatepec       3-0 Pachuca

Round 17
[Oct 20]
Ciudad Madero   4-1 Ciudad Victoria
[Oct 21]
Pachuca         3-3 Poza Rica
Cruz Azul       4-0 Zamora
Celaya          0-1 La Piedad
Texcoco         2-0 Veracruz
Nuevo León      1-2 Tepic
Laguna          1-2 Zacatepec
Orizaba         4-1 Cataluña

Round 18
[Oct 27]
Poza Rica       2-1 Zacatepec
Ciudad Madero   1-1 Laguna
[Oct 28]
Zamora          1-1 Celaya
Tepic           0-1 Pachuca
Ciudad Victoria 2-1 Orizaba
La Piedad       1-0 Texcoco
Veracruz        4-3 Nuevo Leon
Cataluña        0-1 Cruz Azul

Round 19
[Nov 4]
Pachuca         3-0 Veracruz
Cruz Azul       3-0 Ciudad Victoria
Celaya          2-2 Cataluña
Texcoco         0-0 Zamora
Nuevo León      1-0 La Piedad
Laguna          3-2 Poza Rica
Orizaba         2-2 Ciudad Madero
Zacatepec       1-1 Tepic

Round 20
[Nov 10]
Ciudad Madero   3-1 Cruz Azul
[Nov 11]
Zamora          0-1 Nuevo León
Tepic           0-0 Poza Rica
Ciudad Victoria 1-1 Celaya
La Piedad       0-1 Pachuca
Veracruz        0-0 Zacatepec
Cataluña        3-1 Texcoco
Orizaba         2-1 Laguna

Round 21
[Nov 17]
Poza Rica       2-0 Veracruz
[Nov 18]
Pachuca         5-0 Zamora
Cruz Azul       3-0 Orizaba
Celaya          1-1 Ciudad Madero
Texcoco         2-1 Ciudad Victoria
Nuevo León      3-0 Cataluña
Laguna          1-1 Tepic
Zacatepec       0-0 La Piedad

Round 22
[Nov 24]
Ciudad Madero   3-0 Texcoco
[Nov 25]
Cruz Azul       2-0 Laguna
Zamora          1-0 Zacatepec
Ciudad Victoria 1-4 Nuevo León
La Piedad       1-2 Poza Rica
Veracruz        3-2 Tepic
Cataluña        1-0 Pachuca
Orizaba         2-1 Celaya

Round 23
[Dec 1]
Poza Rica       2-1 Zamora
Nuevo Leon      2-1 Ciudad Madero
[Dec 2]
Pachuca         3-0 Ciudad Victoria
Celaya          2-1 Cruz Azul
Tepic           1-3 La Piedad
Texcoco         2-1 Orizaba
Laguna          3-0 Veracruz
Zacatepec       2-1 Cataluña

Round 24
[Dec 8]
Ciudad Madero   2-1 Pachuca
[Dec 9]
Cruz Azul       4-1 Texcoco
Celaya          5-1 Laguna
Zamora          1-1 Tepic
Ciudad Victoria 1-2 Zacatepec
La Piedad       0-2 Veracruz
Cataluña        0-4 Poza Rica
Orizaba         3-1 Nuevo León

Round 25
[Dec 15]
Poza Rica       3-1 Ciudad Victoria
[Dec 16]
Pachuca         1-0 Orizaba
Tepic           6-2 Cataluña
Texcoco         1-2 Celaya
Veracruz        5-2 Zamora
Nuevo León      3-2 Cruz Azul
Laguna          4-1 La Piedad
Zacatepec       1-0 Ciudad Madero

Round 26
[Dec 22]
Ciudad Madero   1-0 Poza Rica
[Dec 23]
Cruz Azul       1-1 Pachuca
Celaya          1-1 Nuevo León
Zamora          3-2 La Piedad
Ciudad Victoria 1-1 Tepic
Texcoco         1-2 Laguna
Cataluña        1-1 Veracruz
Orizaba         1-1 Zacatepec

Round 27
[Dec 29]
Poza Rica       5-2 Orizaba
[Dec 30]
Pachuca         2-0 Celaya
Tepic           2-2 Ciudad Madero
La Piedad       3-1 Cataluña
Veracruz        3-1 Ciudad Victoria
Nuevo León      4-0 Texcoco
Laguna          3-0 Zamora
Zacatepec       2-1 Cruz Azul

Round 28
[Jan 5]
Nuevo León      1-1 Laguna
Ciudad Madero   7-1 Veracruz
[Jan 6]
Cruz Azul       3-2 Poza Rica
Celaya          0-0 Zacatepec
Ciudad Victoria 1-0 La Piedad
Texcoco         0-0 Pachuca
Cataluña        1-1 Zamora
Orizaba         2-1 Tepic

Round 29
[Jan 12]
Poza Rica       3-0 Celaya
[Jan 13]
Pachuca         6-1 Nuevo León
Zamora          2-2 Ciudad Victoria
Tepic           2-4 Cruz Azul
La Piedad       0-1 Ciudad Madero
Veracruz        0-2 Orizaba
Cataluña        0-0 Laguna
Zacatepec       3-0 Texcoco

Round 30
[Jan 19]
Ciudad Madero   3-0 Zamora
[Jan 20]
Cruz Azul       4-1 Veracruz
Celaya          1-2 Tepic
Ciudad Victoria 1-1 Cataluña
Texcoco         0-3 Poza Rica
Nuevo León      2-0 Zacatepec
Laguna          1-1 Pachuca
Orizaba         3-0 La Piedad


FINAL TABLE
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Zacatepec		30	19	6	5	47	20	44	2.3500  (champion)	
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Ciudad Madero	30	17	9	4	58	30	43	1.9333 	
 3. Poza Rica		30	18	6	6	76	33	42	2.3030	
 4. Pachuca		30	16	8	6	61	37	40	1.6486	
 5. Cruz Azul		30	15	5	10	58	41	35	1.4146	[Jasso]
 6. Orizaba		30	15	5	10	52	42	35	1.2381	
 7. Laguna		30	12	9	9	55	50	33	1.1000	[Torreón]
 8. U.de N.L./Jabatos	30	13	5	12	53	52	31	1.0192	[Monterrey]
 9. Tepic		30	9	9	12	41	50	27	0.8200	
10. Veracruz		30	10	7	13	43	55	27	0.7818	
11. Cataluña		30	8	7	15	41	52	23	0.7885	[Torreón]
12. Zamora		30	6	11	13	34	56	23	0.6071	
13. Celaya		30	5	12	13	29	50	22	0.5800	
14. La Piedad		30	7	7	16	28	42	21	0.6667	
15. Ciudad Victoria	30	5	9	16	39	64	19	0.6094	
16. Texcoco		30	5	5	20	22	63	15	0.3492	

NB: Tigres U.de N.L. started the season, but, due to economic problems after the round 13 cameback to original name of Jabatos Nuevo León.


Champion: Zacatepec    HC: Fernando "Gavilán" García

Runners-up: Ciudad Madero

Top scorer: Carlos González  25 goals  (Poza Rica)




Copa México Segunda División (Cup Tournament Second Level)

Round of 16

First Legs
[Feb 16]
Ciudad Madero   1-1 Nuevo León
[Feb 17]
Pachuca         4-0 Texcoco
Celaya          2-1 La Piedad
Zamora          3-2 Tepic
Ciudad Victoria 2-2 Poza Rica
Laguna          1-1 Cataluña
Orizaba         0-0 Veracruz
Zacatepec       1-1 Cruz Azul

Second Legs
[Feb 23]
Poza Rica       4-1 Ciudad Victoria
[Feb 24]
Cruz Azul       2-2 Zacatepec       [aet; 2-3pen]
Tepic           3-0 Zamora
Texcoco         3-2 Pachuca
La Piedad       6-2 Celaya          [La Piedad disqualified after the first match]
Veracruz        1-0 Orizaba
Nuevo León      3-0 Ciudad Madero
Cataluña        0-2 Laguna

Quarterfinals

First Legs
[Mar 3]
Pachuca         1-1 Veracruz
Tepic           4-1 Poza Rica
Laguna          2–0 Nuevo León
Zacatepec       1-0 Celaya

Second Legs
[Mar 9]
Poza Rica       7-3 Tepic
[Mar 10]
Celaya          1-1 Zacatepec
Veracruz        0-2 Pachuca
Nuevo León      6-0 Laguna

Semifinals

First Legs
[Mar 17]
Pachuca         0-2 Zacatepec
Nuevo León      3-2 Poza Rica

Second Legs
[Mar 23]
Poza Rica       3-2 Nuevo León      [aet; 9-8pen]
[Mar 24]
Zacatepec       2-1 Pachuca

Final

First Leg
[Mar 30]
Poza Rica       2-0 Zacatepec

Second Leg
[Apr 7]
Zacatepec       1-0 Poza Rica


Campeón de Campeones Segunda División (Super Cup Second Level)

One single leg
Estadio Revolución Mexicana, Pachuca
Zacatepec       2-1 Poza Rica


Changes for the next season:

Relegated from first level: Tampico

Cataluña changes its name to Deportivo Torreón


1961/62

1963/64

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to Alberto Barrera-Enderle and Federico Martínez

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo, Joel González Romero and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx), Joel González Romero (joelgr100@hotmail.com) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 19 Nov 2020

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Joel González Romero, Martín Toscano and RSSSF 2017/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.