Mexico 1965/66




Regular Season

Round 1
[May 27]
América       2-0 Atlas 
Guadalajara   0-0 Ciudad Madero 
[May 30]
Toluca        2-1 Monterrey 
León          2-1 Veracruz 
Oro           2-1 UNAM 
Zacatepec     2-1 Necaxa 
Atlante       0-1 Morelia 
Irapuato      1-2 Cruz Azul 

Round 2
[Jun 3]
UNAM          2-0 Zacatepec 
[Jun 5]
Ciudad Madero 1-1 Toluca 
Monterrey     1-1 Oro 
[Jun 6]
Necaxa        3-1 Irapuato 
Atlas         1-0 León 
Morelia       3-5 América 
Cruz Azul     1-1 Atlante 
Veracruz      1-2 Guadalajara 

Round 3
[Jun 10]
Oro           3-3 Ciudad Madero 
Necaxa        1-1 UNAM 
[Jun 13]
Toluca        0-2 Veracruz 
León          3-0 Morelia 
Guadalajara   0-2 Atlas 
América       4-1 Cruz Azul 
Zacatepec     0-1 Monterrey 
Irapuato      3-0 Atlante 

Round 4
[Jun 17]
Atlante       0-2 América 
[Jun 19]
Monterrey     3-3 Necaxa 
Ciudad Madero 1-1 Zacatepec 
[Jun 20]
Atlas         0-0 Toluca 
Morelia       2-5 Guadalajara 
UNAM          4-2 Irapuato 
Veracruz      2-3 Oro 
Cruz Azul     0-1 León 

Round 5
[Jun 24]
Guadalajara   1-7 Cruz Azul 
[Jun 25]
UNAM          2-1 Monterrey 
[Jun 27]
Oro           0-0 Atlas 
Toluca        3-0 Morelia 
León          1-1 Atlante 
Necaxa        2-3 Ciudad Madero 
Zacatepec     0-1 Veracruz 
Irapuato      0-2 América 

Round 6
[Jul 1]
América       2-0 León 
[Jul 3]
Ciudad Madero 1-2 UNAM 
Monterrey     2-0 Irapuato 
Atlas         3-0 Zacatepec 
[Jul 4]
Morelia       0-2 Oro 
Atlante       1-2 Guadalajara 
Cruz Azul     3-3 Toluca 
Veracruz      1-1 Necaxa 

Round 7
[Jul 8]
Necaxa        1-1 Atlas 
Oro           0-0 Cruz Azul 
[Jul 10]
Monterrey     2-0 Ciudad Madero 
[Jul 11]
UNAM          2-1 Veracruz 
Toluca        1-1 Atlante 
Irapuato      1-3 León 
Guadalajara   2-0 América 
Zacatepec     1-2 Morelia 

Round 8
[Jul 15]
Atlante       0-0 Oro 
[Jul 17]
Ciudad Madero 3-2 Irapuato 
[Jul 18]
Atlas         0-2 UNAM 
Veracruz      1-0 Monterrey 
América       0-3 Toluca 
León          0-1 Guadalajara 
Cruz Azul     2-2 Zacatepec 
Morelia       0-1 Necaxa 

Round 9
[Jul 22]
UNAM          1-1 Morelia 
[Jul 24]
Ciudad Madero 1-0 Veracruz 
Monterrey     5-1 Atlas 
[Jul 25]
Necaxa        1-4 Cruz Azul 
Toluca        4-1 León 
Oro           0-3 América 
Zacatepec     0-1 Atlante 
Irapuato      0-1 Guadalajara 

Round 10
[Jul 29]
Atlas         1-0 Ciudad Madero 
[Jul 30]
Atlante       0-1 Necaxa 
[Aug 1]
América       4-0 Zacatepec 
León          4-1 Oro 
Guadalajara   0-0 Toluca 
Morelia       3-1 Monterrey 
Veracruz      4-2 Irapuato 
Cruz Azul     1-1 UNAM 

Round 11
[Aug 5]
Necaxa        1-1 América 
[Aug 7]
Ciudad Madero 0-1 Morelia 
Monterrey     2-1 Cruz Azul 
[Aug 8]
UNAM          2-3 Atlante 
Oro           1-1 Guadalajara 
Zacatepec     1-1 León 
Irapuato      1-0 Toluca 
Veracruz      1-0 Atlas 

Round 12
[Aug 12]
Atlas         1-0 Irapuato 
Atlante       1-0 Monterrey 
[Aug 15]
Toluca        1-2 Oro 
León          1-0 Necaxa 
Guadalajara   2-0 Zacatepec 
América       0-0 UNAM 
Morelia       2-1 Veracruz 
Cruz Azul     3-3 Ciudad Madero 

Round 13
[Aug 19]
UNAM          2-1 León 
[Aug 21]
Ciudad Madero 5-0 Atlante 
Monterrey     1-5 América 
[Aug 22]
Irapuato      2-2 Oro 
Necaxa        1-1 Guadalajara 
Atlas         6-2 Morelia 
Veracruz      1-0 Cruz Azul 
Zacatepec     1-1 Toluca 

Round 14
[Aug 26]
Guadalajara   3-0 UNAM 
*América       –  Ciudad Madero 
*Suspended by rain
[Aug 27]
América       4-1 Ciudad Madero 
[Aug 29]
Toluca        0-1 Necaxa 
Atlante       4-2 Veracruz 
Cruz Azul     0-1 Atlas 
Oro           5-2 Zacatepec 
León          0-0 Monterrey 
Morelia       0-2 Irapuato 

Round 15
[Sep 2]
Necaxa        2-1 Oro 
[Sep 4]
Monterrey     4-1 Guadalajara 
Ciudad Madero 3-0 León 
[Sep 5]
UNAM          4-2 Toluca 
Atlas         4-1 Atlante 
Morelia       5-1 Cruz Azul 
Irapuato      1-2 Zacatepec 
Veracruz      1-1 América 

Round 16
[Sep 9]
*UNAM          –  Oro 
*Suspended by rain
[Sep 10]
UNAM          2-2 Oro 
[Sep 11]
Ciudad Madero 1-2 Guadalajara 
Monterrey     2-1 Toluca 
[Sep 12]
Atlas         0-2 América 
Necaxa        2-0 Zacatepec 
Veracruz      2-0 León 
Cruz Azul     0-0 Irapuato 
Morelia       4-2 Atlante 

Round 17
[Sep 15]
Guadalajara   1-0 Veracruz 
[Sep 16]
América       1-0 Morelia 
[Sep 19]
Atlante       1-0 Cruz Azul 
Toluca        3-1 Ciudad Madero 
León          1-1 Atlas 
Oro           0-2 Monterrey 
Irapuato      1-1 Necaxa 
Zacatepec     3-0 UNAM 

Round 18
[Sep 23]
*Atlante       –  Irapuato 
*Suspended by rain
[Sep 24]
Atlante       0-1 Irapuato 
[Sep 25]
*Monterrey     –  Zacatepec 
*Suspended at 65’ by electric failure 
Ciudad Madero 3-1 Oro 
[Sep 26]
*Monterrey    2-1 Zacatepec
*25 minutes left were played
UNAM          1-2 Necaxa 
Atlas         2-0 Guadalajara 
Morelia       1-0 León 
Cruz Azul     2-2 América 
Veracruz      0-2 Toluca 

Round 19
[Sep 30]
Necaxa        0-1 Monterrey 
Oro           1-1 Veracruz 
[Oct 3]
Guadalajara   4-0 Morelia 
León          1-1 Cruz Azul 
Toluca        2-2 Atlas 
Irapuato      1-0 UNAM 
América       2-2 Atlante 
Zacatepec     1-0 Ciudad Madero 

Round 20
[Oct 7]
América       0-2 Irapuato 
[Oct 9]
Monterrey     2-0 UNAM 
Ciudad Madero 1-0 Necaxa 
[Oct 10]
Atlas         3-0 Oro 
Morelia       0-0 Toluca 
Veracruz      1-0 Zacatepec 
Atlante       2-0 León 
Cruz Azul     1-3 Guadalajara 

Round 21
[Oct 14]
UNAM          4-1 Ciudad Madero 
Guadalajara   2-0 Atlante 
[Oct 17]
Toluca        1-2 Cruz Azul 
León          2-1 América 
Oro           1-1 Morelia 
Necaxa        1-0 Veracruz 
Zacatepec     3-1 Atlas 
Irapuato      1-1 Monterrey 

Round 22
[Oct 20]
Atlante       1-0 Toluca 
[Oct 23]
Ciudad Madero 0-0 Monterrey 
América       2-1 Guadalajara 
[Oct 24]
Atlas         2-1 Necaxa 
Morelia       4-2 Zacatepec 
Cruz Azul     2-2 Oro 
León          1-0 Irapuato 
Veracruz      3-0 UNAM 

Round 23
[Oct 28]
Necaxa        1-2 Morelia 
Oro           2-3 Atlante 
[Oct 30]
Monterrey     2-1 Veracruz 
[Oct 31]
UNAM          1-3 Atlas 
Guadalajara   4-2 León 
Zacatepec     1-1 Cruz Azul 
Toluca        1-2 América 
Irapuato      0-0 Ciudad Madero 

Round 24
[Nov 4]
América       1-0 Oro 
Atlas         4-0 Monterrey 
[Nov 7]
Atlante       1-0 Zacatepec 
Morelia       3-1 UNAM 
León          0-0 Toluca 
Cruz Azul     2-1 Necaxa 
Veracruz      3-1 Ciudad Madero 
Guadalajara   0-2 Irapuato 

Round 25
[Nov 11]
UNAM          4-1 Cruz Azul 
[Nov 13]
Ciudad Madero 1-1 Atlas 
Monterrey     1-0 Morelia 
[Nov 14]
Toluca        1-1 Guadalajara 
Necaxa        1-1 Atlante 
Oro           1-2 León 
Irapuato      1-2 Veracruz 
Zacatepec     1-0 América 

Round 26
[Nov 18]
Atlante       4-1 UNAM 
Atlas         2-0 Veracruz 
[Nov 21]
Toluca        1-2 Irapuato 
América       2-3 Necaxa 
Guadalajara   1-1 Oro 
León          1-1 Zacatepec 
Morelia       2-0 Ciudad Madero 
Cruz Azul     3-2 Monterrey 

Round 27
[Nov 25]
Necaxa        1-0 León 
[Nov 27]
Monterrey     2-2 Atlante 
Ciudad Madero 2-2 Cruz Azul 
[Nov 28]
Irapuato      0-1 Atlas 
UNAM          1-2 América 
Oro           0-2 Toluca 
Veracruz      3-2 Morelia 
Zacatepec     0-1 Guadalajara 

Round 28
[Dec 2]
América       2-0 Monterrey 
Oro           0-2 Irapuato 
[Dec 5]
León          2-3 UNAM 
Atlante       3-2 Ciudad Madero 
Toluca        1-1 Zacatepec 
Guadalajara   4-0 Necaxa 
Morelia       0-6 Atlas 
Cruz Azul     2-1 Veracruz 

Round 29
[Dec 9]
UNAM          3-0 Guadalajara 
[Dec 11]
Monterrey     0-0 León 
Ciudad Madero 0-0 América 
[Dec 12]
Atlas         4-3 Cruz Azul 
Necaxa        1-1 Toluca 
Irapuato      6-3 Morelia 
Veracruz      3-4 Atlante 
Zacatepec     3-0 Oro 

Round 30
[Dec 15]
Guadalajara   1-0 Monterrey 
[Dec 16]
Atlante       3-2 Atlas 
[Dec 19]
Toluca        2-4 UNAM 
América       2-0 Veracruz 
León          4-1 Ciudad Madero 
Oro           2-0 Necaxa 
Zacatepec     0-4 Irapuato 
Cruz Azul     1-2 Morelia 


FINAL TABLE
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS	GAVG 
 1. América             30  	18  	 6  	 6  	56  	28  	42	2.00 (champion) [Ciudad de México]
--------------------------------------------------------------------------------
 2. Atlas               30  	17  	 6  	 7  	55  	31  	40	1.77 [Guadalajara]
 3. Guadalajara         30  	17  	 6  	 7  	47  	33  	40	1.42
 4. Monterrey           30  	13  	 7  	10  	41  	37  	33	1.11
 5. Atlante             30  	13  	 7  	10  	43  	47  	33	0.91 [Ciudad de México]
 6. U.N.A.M.            30  	13  	 5  	12  	51  	50  	31	1.02 [Ciudad de México]
 7. Necaxa              30  	10  	 9  	11  	35  	42  	29	0.83 [Ciudad de México]
 8. Morelia             30  	13  	 3  	14  	46  	61  	29	0.75
 9. León                30  	10  	 8  	12  	34  	37  	28 	0.92
10. Irapuato            30  	11  	 5  	14  	41  	39  	27	1.05
11. Veracruz            30  	12  	 3  	15  	40  	41  	27	0.98
12. Toluca              30  	 7  	12  	11  	39  	37  	26	1.05
13. Cruz Azul           30  	 7  	12  	11  	49  	54  	26 	0.91 [Jasso]
14. Ciudad Madero       30  	 7  	10  	13  	39  	48  	24	0.81
15. Oro                 30  	 6  	12  	12  	36  	50  	24	0.72 [Guadalajara]
--------------------------------------------------------------------------------
16. Zacatepec           30  	 7  	 7  	16  	29  	47  	21  	0.62 (relegated)
 
Promoted: Nuevo León
Relegated: Zacatepec


Copa Presidente Gustavo Díaz Ordaz 1965-66 (Cup Tournament)

Group Phase

Round 1
[Feb 10]
Atlante       0-2 León 
[Feb 12]
Ciudad Madero 1-1 Oro 
[Feb 13]
Toluca        1-0 Veracruz 
Necaxa        2-1 Irapuato 
Atlas         2-2 UNAM 
Cruz Azul     0-5 Guadalajara 
Monterrey     2-0 Morelia 
Zacatepec     2-3 América 

Round 2
[Feb 16]
UNAM          1-2 Toluca 
[Feb 17]
Guadalajara   1-1 América 
[Feb 19]
Necaxa        7-1 Ciudad Madero 
[Feb 20]
León          2-1 Monterrey 
Morelia       2-1 Atlante 
Oro           0-0 Irapuato 
Veracruz      1-0 Atlas 
Cruz Azul     1-1 Zacatepec 

Round 3
[Feb 23]
América       3-0 Cruz Azul 
[Feb 24]
Oro           1-3 Necaxa 
[Feb 26]
Atlante       2-0 Monterrey 
[Feb 27]
Toluca        1-0 Atlas 
León          3-2 Morelia 
Guadalajara   2-1 Zacatepec 
Irapuato      4-0 Ciudad Madero 
Veracruz      5-2 UNAM 

Round 4
[Mar 2]
América       3-1 Zacatepec 
[Mar 3]
Oro           3-2 Ciudad Madero 
[Mar 5]
UNAM          2-0 Atlas 
[Mar 6]
Irapuato      2-3 Necaxa 
Guadalajara   4-0 Cruz Azul 
León          4-0 Atlante 
Morelia       3-1 Monterrey 
Veracruz      3-2 Toluca 

Round 5
[Mar 9]
Atlante       0-1 Morelia 
[Mar 12]
Ciudad Madero 1-2 Necaxa 
América       1-1 Guadalajara 
[Mar 13]
Atlas         1-3 Veracruz 
Toluca        2-1 UNAM 
Irapuato      3-0 Oro 
Monterrey     0-1 León 
Zacatepec     1-1 Cruz Azul 

Round 6
[Mar 16]
UNAM          2-3 Veracruz 
[Mar 19]
Necaxa        2-2 Oro 
Ciudad Madero 0-4 Irapuato 
[Mar 20]
Zacatepec     1-0 Guadalajara 
Atlas         1-3 Toluca 
Morelia       3-3 León 
Monterrey     0-0 Atlante 
Cruz Azul     1-2 América 

FINAL TABLES

Group 1
                        P  	W  	T  	L  	GF  	GA  	PTS 
 1. León		 6	5	1	0	15	 6	11 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Morelia		 6	3	1	2	11	10	 7
 3. Monterrey		 6	1	1	4	 4	 8	 3
 4. Atlante		 6	1	1	4	 3	 9	 3

Group 2
                        P 	W  	T  	L  	GF  	GA  	PTS 
 1. Veracruz		 6	5	0	1	15	 8	10 (playoff)
 2. Toluca		 6	5	0	1	11	 6	10 (playoff)
----------------------------------------------------------------------
 3. U.N.A.M.		 6	1	1	4	10	14	 3
 4. Atlas		 6	0	1	5	 4	12	 1

Playoff
[Mar 23]
Toluca        3-0 Veracruz 

Group 3
                        P  	W  	T  	L  	GF  	GA  	PTS 
 1. América		 6	4	2	0	13	 6	10 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Guadalajara		 6	3	2	1	13	 4	 8
 3. Zacatepec		 6	1	2	3	 7	10	 4
 4. Cruz Azul		 6	0	2	4	 3	16	 2

Group 4
                        P  	W  	T  	L  	GF  	GA  	PTS 
 1. Necaxa		 6	5	1	0	19	 8	11 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Irapuato		 6	3	1	2	14	 5	 7
 3. Oro			 6	1	3	2	 7	11	 5
 4. Ciudad Madero	 6	0	1	5	 5	21	 1

Semifinals
First legs
[Mar 27]
León          4-0 América 
Toluca        3-3 Necaxa 

Second legs
[Mar 31]
Necaxa        2-0 Toluca  [aet]
[Apr 3]
América       2-0 León 

Final
[Apr 10]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Necaxa        3-3 León

Replay
[Apr 12]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Necaxa        1-0 León 


Campeón de Campeones 1965-66 (Super Cup)
[Apr 17]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Necaxa        2-0 América 



Mexico 1965-66 Segunda División (Second Level)

Regular Season

Round 1
[May 29]
Nuevo León      1-0 Puebla
Torreón         5-0 La Piedad
Tampico         4-0 Celaya
[May 30]
Pachuca         2-0 Ciudad Victoria
Zamora          1-2 Poza Rica
Nacional        0-0 Laguna
Texcoco         0-0 Salamanca
Orizaba         1-2 Tepic

Round 2
[Jun 5]
Poza Rica       6-0 Texcoco
[Jun 6]
Puebla          1-1 Tampico
Celaya          0-1 Orizaba
Salamanca       2-1 Nacional
Tepic           1-2 Torreón
Ciudad Victoria  -  Zamora (suspended at 60’)
La Piedad       0-2 Pachuca
Laguna          2-0 Nuevo León

Round 3
[Jun 12]
Nuevo León      3-2 Salamanca
Torreón         3-1 Celaya
Tampico         3-0 Laguna
[Jun 13]
Pachuca         1-0 Tepic
Zamora          2-1 Texcoco
Nacional        1-2 Poza Rica
Ciudad Victoria 5-3 La Piedad
Orizaba         1-1 Puebla

Round 4
[Jun 19]
Poza Rica       5-0 Nuevo León
[Jun 20]
Puebla          1-2 Torreón
Celaya          1-3 Pachuca
Salamanca       3-1 Tampico
Tepic           0-2 Ciudad Victoria
Texcoco         0-1 Nacional
La Piedad       3-3 Zamora
Laguna          0-0 Orizaba

Replay match Round 2
[Jun 23]
Ciudad Victoria 3-2 Zamora

Round 5
[Jun 26]
Nuevo León      5-0 Texcoco
Torreón         1-2 Laguna
Tampico         3-1 Poza Rica
[Jun 27]
Pachuca         1-3 Puebla
Zamora          1-3 Nacional
Ciudad Victoria 4-1 Celaya
La Piedad       2-0 Tepic
Orizaba         1-1 Salamanca

Round 6
[Jul 3]
Poza Rica       4-1 Orizaba
[Jul 4]
Puebla          5-2 Ciudad Victoria
Celaya          1-2 La Piedad
Salamanca       0-2 Torreón
Nacional        1-1 Nuevo León
Tepic           1-1 Zamora
Texcoco         0-2 Tampico
Laguna          2-3 Pachuca

Round 7
[Jul 10]
Torreón         1-0 Poza Rica
Tampico         5-0 Nacional
[Jul 11]
Pachuca         2-0 Salamanca
Zamora          1-2 Nuevo León
Tepic           1-1 Celaya
Ciudad Victoria 1-1 Laguna
La Piedad       0-2 Puebla
Orizaba         1-1 Texcoco

Round 8
[Jul 17]
Nuevo León      3-1 Tampico
Poza Rica       0-0 Pachuca
[Jul 18]
Puebla          5-0 Tepic
Celaya          2-1 Zamora
Salamanca       2-0 Ciudad Victoria
Nacional        2-1 Orizaba
Texcoco         2-1 Torreón
Laguna          3-0 La Piedad

Round 9
[Jul 24]
Torreón         2-0 Nacional
[Jul 25]
Pachuca         1-1 Texcoco
Celaya          1-3 Puebla
Zamora          3-3 Tampico
Tepic           2-2 Laguna
Ciudad Victoria 2-1 Poza Rica
La Piedad       1-2 Salamanca
Orizaba         1-2 Nuevo León

Round 10
[Jul 31]
Nuevo León      1-0 Torreón
Poza Rica       4-1 La Piedad
Tampico         3-0 Orizaba
Nacional        1-3 Pachuca
[Aug 1]
Puebla          3-2 Zamora
Salamanca       1-1 Tepic
Texcoco         2-2 Ciudad Victoria
Laguna          5-1 Celaya

Round 11
[Aug 7]
Torreón         0-3 Tampico
[Aug 8]
Pachuca         1-0 Nuevo León
Puebla          1-1 Laguna
Celaya          1-2 Salamanca
Zamora          3-3 Orizaba
Tepic           0-1 Poza Rica
Ciudad Victoria 2-3 Nacional
La Piedad       1-2 Texcoco

Round 12
[Aug 14]
Nuevo León      3-2 Ciudad Victoria
Tampico         2-0 Pachuca
Nacional        1-1 La Piedad
[Aug 15]
Poza Rica       7-2 Celaya
Salamanca       2-1 Puebla
Texcoco         0-0 Tepic
Laguna          4-1 Zamora
Orizaba         1-0 Torreón

Round 13
[Aug 22]
Pachuca         5-1 Orizaba
Puebla          1-1 Poza Rica
Celaya          3-1 Texcoco
Zamora          3-1 Torreón
Tepic           1-2 Nacional
Ciudad Victoria 1-1 Tampico
La Piedad       1-3 Nuevo León
Laguna          1-2 Salamanca

Round 14
[Aug 28]
Nuevo León      1-1 Tepic
Torreón         1-2 Pachuca
Poza Rica       2-1 Laguna
Tampico         5-1 La Piedad
[Aug 29]
Zamora          2-1 Salamanca
Nacional        3-4 Celaya
Texcoco         1-1 Puebla
Orizaba         2-3 Ciudad Victoria

Round 15
[Sep 5]
Pachuca         4-0 Zamora
Puebla          3-0 Nacional
Celaya          1-4 Nuevo León
Salamanca       1-2 Poza Rica
Tepic           1-4 Tampico
Ciudad Victoria 0-1 Torreón
Laguna          3-1 Texcoco
La Piedad       3-2 Orizaba

Round 16
[Sep 11]
Poza Rica       2-0 Zamora
[Sep 12]
Puebla          2-1 Nuevo León
Celaya          1-3 Tampico
Salamanca       3-0 Texcoco
Tepic           3-0 Orizaba
Ciudad Victoria 1-1 Pachuca
La Piedad       3-2 Torreón
Laguna          2-3 Nacional

Round 17
[Sep 18]
Nuevo León      1-1 Laguna
Torreón         0-0 Tepic
Tampico         2-2 Puebla
[Sep 19]
Pachuca         4-1 La Piedad
Zamora          1-1 Ciudad Victoria
Nacional        1-2 Salamanca
Texcoco         3-3 Poza Rica
Orizaba         5-1 Celaya

Round 18
[Sep 25]
Poza Rica       3-2 Nacional
[Sep 26]
Puebla          3-0 Orizaba
Celaya          3-3 Torreón
Salamanca       0-1 Nuevo León
Tepic           0-0 Pachuca
Texcoco         3-0 Zamora
La Piedad       2-2 Ciudad Victoria
Laguna          3-1 Tampico

Round 19
[Oct 2]
Nuevo León      0-1 Poza Rica
Tampico         4-0 Salamanca
Nacional        2-0 Texcoco
[Oct 3]
Pachuca         8-0 Celaya
Zamora          2-1 La Piedad
Ciudad Victoria 1-3 Tepic
Torreón         3-3 Puebla
Orizaba         2-0 Laguna

Round 20
[Oct 9]
Poza Rica       0-1 Tampico
[Oct 10]
Puebla          1-0 Pachuca
Celaya          2-2 Ciudad Victoria
Salamanca       0-1 Orizaba
Nacional        1-2 Zamora
Tepic           3-2 La Piedad
Texcoco         0-2 Nuevo León
Laguna          2-2 Torreón

Round 21
[Oct 16]
Nuevo León      5-0 Nacional
[Oct 17]
Pachuca         1-1 Laguna
Zamora          1-1 Tepic
Ciudad Victoria 1-5 Puebla
Tampico         5-1 Texcoco
La Piedad       1-2 Celaya
Torreón         1-1 Salamanca
Orizaba         0-1 Poza Rica

Round 22
[Oct 21]
Nuevo León      5-0 Zamora
[Oct 23]
Poza Rica       0-1 Torreón
Nacional        0-2 Tampico
[Oct 24]
Puebla          5-1 La Piedad
Celaya          2-1 Tepic
Salamanca       1-2 Pachuca
Texcoco         1-0 Orizaba
Laguna          7-1 Ciudad Victoria

Round 23
[Oct 31]
Pachuca         1-0 Poza Rica
Zamora          5-2 Celaya
Tepic           1-1 Puebla
Ciudad Victoria 2-2 Salamanca
Tampico         1-2 Nuevo León
La Piedad       2-2 Laguna
Torreón         3-1 Texcoco
Orizaba         1-1 Nacional

Round 24
[Nov 6]
Nuevo León      3-2 Orizaba
Poza Rica       2-3 Ciudad Victoria
Nacional        3-2 Torreón
[Nov 7]
Puebla          2-1 Celaya
Salamanca       3-0 La Piedad 
Texcoco         0-1 Pachuca
Tampico         2-1 Zamora
Laguna          2-1 Tepic

Round 25
[Nov 14]
Pachuca         4-0 Nacional
Celaya          2-3 Laguna
Zamora          0-3 Puebla
Tepic           2-2 Salamanca
Ciudad Victoria 2-1 Texcoco
La Piedad       2-2 Poza Rica
Torreón         2-6 Nuevo León
Orizaba         1-1 Tampico

Round 26
[Nov 20]
Nuevo León      2-0 Pachuca
Poza Rica       3-2 Tepic
Nacional        0-1 Ciudad Victoria
[Nov 21]
Salamanca       5-0 Celaya
Texcoco         0-0 La Piedad
Tampico         1-0 Torreón
Laguna          1-0 Puebla
Orizaba         3-1 Zamora

Round 27
[Nov 28]
Pachuca         0-1 Tampico
Puebla          3-1 Salamanca
Celaya          1-2 Poza Rica
Zamora          2-5 Laguna
Tepic           2-2 Texcoco
Ciudad Victoria 2-3 Nuevo León
La Piedad       4-2 Nacional
Torreón         2-0 Orizaba

Round 28
[Dec 4]
Nuevo León      4-2 La Piedad
Poza Rica       2-1 Puebla
Tampico         2-0 Ciudad Victoria
Nacional        1-0 Tepic
[Dec 5]
Salamanca       1-1 Laguna
Texcoco         2-1 Celaya
Torreón         5-1 Zamora
Orizaba         1-1 Pachuca

Round 29
[Dec 12]
Pachuca         6-0 Torreón
Puebla          3-0 Texcoco
Celaya          1-1 Nacional
Salamanca       2-0 Zamora
Tepic           0-2 Nuevo León
Ciudad Victoria 0-1 Orizaba
La Piedad       0-1 Tampico
Laguna          1-1 Poza Rica

Round 30
[Dec 18]
Nuevo León      4-2 Celaya
Poza Rica       2-1 Salamanca
Tampico         4-1 Tepic
Nacional        2-3 Puebla
[Dec 19]
Zamora          3-3 Pachuca
Texcoco         2-6 Laguna
Torreón         0-0 Ciudad Victoria
Orizaba         2-0 La Piedad


FINAL TABLE
		 	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Tampico		30	21	5	4	72	26	47	2.7692	(playoff)
 2. Jabatos N.L.	30	22	3	5	70	34	47	2.0588	(playoff) [Monterrey]
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Pachuca		30	18	7	5	62	24	43	2.5833	
 4. Puebla		30	17	8	5	68	32	42	2.1250	
 5. Poza Rica		30	18	5	7	62	34	41	1.8235	
 6. Laguna		30	13	11	6	64	40	37	1.6000	[Torreón]
 7. Salamanca		30	12	7	11	45	39	31	1.1538	
 8. Torreón		30	12	6	12	48	47	30	1.0213	
 9. Ciudad Victoria	30	9	9	12	48	61	27	0.7869	
10. Orizaba		30	8	8	14	36	48	24	0.7500	
11. Nacional		30	9	5	16	38	60	23	0.6333	[Guadalajara]
12. Tepic		30	4	12	14	31	49	20	0.6327	
13. Zamora		30	6	7	17	45	75	19	0.6000	
14. Texcoco		30	5	9	16	28	62	19	0.4516	
15. La Piedad		30	5	6	19	40	76	16	0.5263	
16. Celaya		30	5	4	21	41	91	14	0.4505	

Top scorer: Refugio Fernández 25 goals  Laguna

Playoff
[Dec 26]
Estadio La Martinica, León
Jabatos         2-1 Tampico

Champion: Jabatos Nuevo León       HC: Augusto Arrasco

Runners-up: Tampico


Copa Presidente Gustavo Díaz Ordaz 1965-66 Segunda División (Cup Tournament Second Level)

Group Phase

Round 1
[Jan 15]
Nacional        2-0 Zamora
Nuevo León      1-2 Torreón
[Jan 16]
Celaya          2-2 Puebla
Tepic           2-2 La Piedad
Laguna          3-1 Ciudad Victoria
Salamanca       0-1 Pachuca
Texcoco         1-1 Tampico
Orizaba         1-2 Poza Rica

Round 2
[Jan 22]
Tampico         8-3 Texcoco
Poza Rica       6-1 Orizaba
[Jan 23]
Zamora          1-2 Nacional
Torreón         1-0 Nuevo León
Ciudad Victoria 0-2 Laguna
La Piedad       2-1 Tepic
Pachuca         4-1 Salamanca
Puebla          1-0 Celaya

Round 3
[Jan 29]
Poza Rica       3-1 Tampico
[Jan 30]
Nacional        0-2 Tepic
Laguna          1-1 Nuevo León
Ciudad Victoria 5-1 Torreón
Pachuca         2-1 Puebla
Salamanca       2-0 Celaya
Orizaba         2-0 Texcoco
Zamora          2-4 La Piedad

Round 4
[Feb 5]
Tampico         4-0 Poza Rica
[Feb 6]
Tepic           2-2 Nacional
Nuevo León      0-2 Laguna
Celaya          1-2 Salamanca
Puebla          1-1 Pachuca
Texcoco         0-2 Orizaba
Torreón         2-3 Ciudad Victoria
La Piedad       2-0 Zamora

Round 5
[Feb 12]
Poza Rica       2-0 Texcoco
[Feb 13]
Nacional        2-0 La Piedad
Zamora          0-2 Tepic
Laguna          2-0 Torreón
Ciudad Victoria 2-1 Nuevo León
Pachuca         4-2 Celaya
Salamanca       3-1 Puebla
Orizaba         1-0 Tampico

Round 6
[Feb 19]
*Tampico         -  Orizaba
*The bus of the team Orizaba suffered an accident, match posponed
[Feb 20]
La Piedad       1-0 Nacional
Tepic           2-1 Zamora
Torreón         3-1 Laguna
Nuevo León      1-1 Ciudad Victoria
Puebla          2-0 Salamanca
Celaya          1-5 Pachuca
Texcoco         1-2 Poza Rica
[Feb 24]
Tampico         4-2 Orizaba

FINAL TABLES
Group 1
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. La Piedad		 6	4	1	1	11	 7	 9 (qualified)
 2. Tepic		 6	3	2	1	11	 7	 8 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 3. Nacional		 6	3	1	2	 8	 6	 7
 4. Zamora		 6	0	0	6	 4	14	 0	

Group 2
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Laguna		 6	4	1	1	11	 5	 9 (qualified)
 2. Ciudad Victoria	 6	3	1	2	12	10	 7 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 3. Torreón		 6	3	0	3	 9	12	 6
 4. Nuevo León		 6	0	2	4	 4	 9	 2

Group 3
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Pachuca		 6	5	1	0	17	 6	10 (qualified)
 2. Puebla		 6	2	2	2	 8	 8	 6 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 3. Salamanca		 6	3	0	3	 8	 9	 6
 4. Celaya		 6	0	1	5	 6	16	 1

Group 4
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Poza Rica		 6	5	0	1	15	 8	10 (qualified)
 2. Tampico		 6	3	1	2	18	10	 7 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 3. Orizaba		 6	3	0	3	 9	12	 6
 4. Texcoco		 6	0	1	5	 5	17	 1

Quarterfinals
First legs
[Feb 27]
Laguna          1-1 Tampico
Tepic           0-1 Pachuca
Ciudad Victoria  -  Poza Rica [tie]
La Piedad       1-1 Puebla

Second legs
[Mar 5]
Poza Rica       3-2 Ciudad Victoria
Tampico         2-0 Laguna
[Mar 6]
Pachuca         3-2 Tepic
Puebla          2-1 La Piedad

Semifinals
First legs
[Mar 12]
Tampico         1-0 Pachuca
[Mar 13]
Puebla          0-1 Poza Rica

Second legs
[Mar 19]
Poza Rica        -  Puebla
[Mar 20]
Pachuca         3-1 Tampico

Final
First leg
[Mar 26]
Parque Ingeniero Jaime J. Merino, Poza Rica
Poza Rica       0-0 Pachuca 

Second leg
[Apr 3]
Estadio Revolución Mexicana, Pachuca
Pachuca         2-0 Poza Rica 


Campeón de Campeones 1965-66 Segunda División (Super Cup Second Level)
First leg
[Apr 10]
Estadio Revolución Mexicana, Pachuca
Pachuca         1-0 Nuevo León

Second leg
[Apr 16]
Estadio Tecnológico, Monterrey
Nuevo León      3-1 Pachuca


Changes for the next season:

Relegated from first level: Zacatepec



1964/65

1966/67

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 24 Aug 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.