Moldova 2006/07

Divizia Naţională

Final Table:

 1.FC Sheriff Tiraspol           36 28  8  0  70- 7 92  Champions
 2.FC Zimbru Chişinău            36 21  8  7  63-23 71  UEFA Cup (Cup)
 3.FC Nistru Otaci               36 16  9 11  44-36 57  UEFA Cup
 4.FC Dacia Chişinău             36 13 16  7  36-30 55  UI Cup
 5.FC Tiraspol                   36 10 16 10  37-32 46
 6.FC Olimpia Bălţi              36 12  6 18  38-50 42
 7.FC Politehnica Chişinău       36  7 12 17  29-47 33
 8.CS Tiligul-Tiras Tiraspol     36  6 15 15  23-46 33
 9.Iscra-Stali Rîbniţa           36  6 13 17  22-43 31
10.FC Dinamo Bender              36  3 13 20  24-72 22

NB: no relegation as top level extended to 12 clubs

Round 1
[Jul 2]
Politehnica   2-1 Nistru
  [Baran 30, L.Golban 48; Taranu 25]
Olimpia       1-3 Dacia
  [Grab 16; M.Cebotari 17, Pusca 59, Iu.Soimu 76]
Tiligul-Tiras 0-2 Sheriff
  [Pirsa 32, Cocis 35]
[Jul 3]
Zimbru        1-1 Iscra-Stali
  [S.Chirilov 78; Gerin 92]
[Aug 23]
Tiraspol      4-0 Dinamo

Round 2
[Jul 7]
Sheriff       4-0 Dinamo
  [Cocis 9, A.Epureanu 19, Kuchouk 50, Gumeniuk 76]
[Jul 8]
Iscra-Stali   0-0 Politehnica
Zimbru        1-1 Dacia 
  [S.Chirilov82 pen; G.Orbu 22]
Tiligul-Tiras 0-1 Olimpia
  [S.Orlov 92]
[Sep 5]
Nistru        1-0 Tiraspol

Round 3
[Jul 16]
Politehnica   0-2 Dacia
  [Soimu 64, Onila 73]
[Jul 17]
Zimbru        4-0 Tiligul-Tiras
  [Stan 15, Molla 40, Frantuz 51, 60]
Dinamo        0-0 Nistru
[Aug 23]
Olimpia       1-3 Sheriff
[Oct 8]
Tiraspol      1-1 Iscra-Stali
  [Alexeev; Gherin 29]

Round 4
[Jul 22]
Iscra-Stali   1-1 Dinamo
[Jul 23]
Olimpia       3-4 Zimbru
Tiligul-Tiras 0-2 Politehnica
[Jul 26]
Dacia         0-0 Tiraspol
[Nov 14]
Sheriff       2-1 Nistru
  [Dadu 22, Gnanu 57; A.Epureanu 43og]

Round 5
[Jul 30]
Politehnica   1-1 Olimpia
Tiraspol      1-1 Tiligul-Tiras
Dinamo        0-0 Dacia
[Jul 31]
Nistru        2-1 Iscra-Stali
[Nov 26]
Zimbru        0-0 Sheriff

Round 6 
[Aug 5]
Dacia         2-2 Nistru
  [Sasanschi 45, Martin 93; Gazitchi 60, 84]
Olimpia       0-2 Tiraspol
  [Alexeev 44, Gorodetchi 79]
Zimbru        2-0 Politehnica
  [Popescu 22, Chirilov 83]
[Aug 6]
Sheriff       4-0 Iscra-Stali
  [Kouchouk 14, Leandro 22, 40, Florescu 43pen]
Tiligul-Tiras 2-1 Dinamo
  [Cuznetov 78, Popovici 87; Namasco 10]

Round 7 
[Aug 10]
Nistru        0-0 Tiligul-Tiras
[Aug 11]
Politehnica   0-3 Sheriff
  [Florescu 47, Gnanu 69, Kouchouk 79]
[Aug 12]
Dinamo        2-2 Olimpia
  [Namasco 43pen, Bicov 60; Patroman 33, L.Popescu 41]
Iscra-Stali   0-0 Dacia
[Nov 14]
Tiraspol      0-1 Zimbru
  [Zdanov 25]

Round 8
[Aug 19]
Sheriff       1-0 Dacia
  [Kouchouk 90+]
Olimpia       3-1 Nistru
  [Matsuka 31, 34, Palii 90; Tcaciuc 47]
Zimbru        2-1 Dinamo
  [S.Chirilov 64, F.Popescu 65; Tofan 32]
[Aug 20]
Tiligul-Tiras 1-1 Iscra-Stali
  [D.Popovici 5; Gherciu 26]
Politehnica   3-1 Tiraspol
  [Gusila 19, Patras 31, Ciuico 78; Rudac 31]

Round 9
[Aug 27]
Tiraspol      0-3 Sheriff
Dinamo        0-1 Politehnica
Dacia         1-0 Tiligul-Tiras
[Aug 28]
Nistru        2-0 Zimbru
Iscra-Stali   1-0 Olimpia

Round 10
[Sep 9]
Dacia         1-0 Olimpia
  [Sasanschi 57]
Nistru        2-1 Politehnica
  [Gona 27, 62; L.Golban 30]
Dinamo        2-1 Tiraspol
  [M.Mihailov 64, S.Mihailov 72; Picusciac 73]
[Sep 10]
Sheriff       0-0 Tiligul-Tiras
Iscra-Stali   0-2 Zimbru
  [Petrosean 81, S.Chirilov 90]

Round 11
[Sep 14]
Dinamo        0-3 Sheriff
  [Pirsa 57, Balima 83, Dadu 85 ]
Tiraspol      0-0 Nistru
Dacia         1-1 Zimbru
  [Sasanski 63; Zdanov 80]
Olimpia       5-3 Tiligul-Tiras
  [Gliga 8, 74, Orlov 21, Mateus 76, Burcovschi 86; Cheltuiala 4, 
   Tontici 61, Bulat 78]
[Sep 15]
Politehnica   1-1 Iscra-Stali
  [L.Golban 72; Starovic 38]

Round 12
[Sep 18]
Sheriff       4-0 Olimpia
  [Corneencov 29pen, Kuchouk 72pen, 81, Walles 74]
Tiligul-Tiras 1-1 Zimbru
  [Bulat 86pen; V.Tanurcov 70]
Nistru        1-1 Dinamo
  [Svet 90+og; Bicov 2]
[Sep 19]
Iscra-Stali   1-3 Tiraspol
  [Samuel 90; Namasco 21, Picusciac 39, Gorodetchi 75]
Dacia         1-0 Politehnica
  [Martin 54]

Round 13
[Sep 23]
Nistru        0-1 Sheriff
  [Kuchouk 90+]
Dinamo        1-0 Iscra-Stali
  [Titucenco 64]
Tiraspol      1-1 Dacia
  [Sasanschi 31; Namasco 67]
Zimbru        5-0 Olimpia
  [Zdanov 29, Petrosian 53, 62, Frantuz 56, 85]
[Sep 24]
Politehnica   1-1 Tiligul-Tiras
  [Druta 42; D. Popovici 44]

Round 14
[Oct 1]
Sheriff       0-0 Zimbru
Iscra-Stali   awd Nistru              [awarded 0-3, originally 3-0]
  [Pisla 33, Gritiuc 51, Verbitchi 83pen]
[Oct 2]
Dacia         0-0 Dinamo
Tiligul-Tiras 0-1 Tiraspol
  [Gorodetchi 78]
[Oct 8]
Olimpia       0-0 Politehnica

Round 15 [Oct 14]
Iscra-Stali   0-3 Sheriff     
  [Suvorov 45, Pirsa 46, Kuchouk 60]  
Nistru        1-1 Dacia        
  [Taranu 75pen; Martin 12]
Dinamo        2-2 Tiligul-Tiras
  [Lapaci 50, 61; D.Popovici 10, Bocal 69]
Tiraspol      2-1 Olimpia   
  [Rudac 4, Alexeev 48; Machiuca 35]   
Politehnica   0-1 Zimbru      	
  [F.Popescu 47]

Round 16 
[Oct 23]
Sheriff       2-1 Politehnica  
  [Balima 45, Dadu 50; Mardari 90]
Zimbru        0-0 Tiraspol      
Olimpia       2-2 Dinamo    
  [Orlov 8, Burcovschi 72; S.Cebotari 36, Mihailov 42]    
Tiligul-Tiras 0-2 Nistru      
  [Tcaciuc 53, Matiura 90+]  
[Oct 24]
Dacia         1-1 Iscra-Stali   
  [G.Orbu 90; Iu.Soimu 75]

Round 17 [Oct 28]
Dacia         0-0 Sheriff       
Iscra-Stali   2-0 Tiligul-Tiras 
  [Gherin 38, Pisla 90]
Nistru        3-2 Olimpia     
  [Taranu 7pen, 82pen, Tcaciuc 67; Orlovschi 43, Matsiuka 52pen]
Dinamo        0-1 Zimbru        
  [Zdanov 84]
Tiraspol      5-0 Politehnica   
  [Gorodetchi 35, Chinwo 45, Picusciac 57, 61, Cemirtan 66]

Round 18 
[Nov 5]
Politehnica   2-0 Dinamo        
  [Cojusea 34, Dragovozov 84]
Olimpia       0-1 Iscra-Stali   
  [Tampei 71]
Tiligul-Tiras 0-2 Dacia     
  [V.Japalau 36, Gusila 65]    
[Nov 6]
Sheriff       3-0 Tiraspol      
  [Dadu 1, 26, Pirsa 45]
Zimbru        2-0 Nistru    
  [Petrosyan 18, 79]    

Round 19
[Nov 10]
Tiligul-Tiras 0-0 Sheriff       
Zimbru        3-0 Iscra-Stali   
  [Bamboko 4, B.Cebotari 76, F.Popescu 82]
Politehnica   0-1 Nistru        
  [Matiura 45]
Tiraspol      3-1 Dinamo     
  [Sidorenco 20pen, Alexeev 57, Cemirtan 82; Agofonov 27]
[Nov 11]     
Olimpia       0-1 Dacia       
  [Martin 43]

Round 20 [Nov 18]
Sheriff       5-0 Dinamo 
  [Dadu 17, 49, Pirsa 26, Omotoyossi 53, 69]       	
Nistru        3-2 Tiraspol      
  [Taranu 22pen, 57, 85; Picusciac 8, 18]
Iscra-Stali   1-1 Politehnica   
  [Tokuchukwu 64; Patras 32]
Dacia         1-2 Zimbru      
  [G.Orbu 40; F.Popescu 32, Tanurcov 88]  
Tiligul-Tiras 1-0 Olimpia       
  [Smerecinschi 29]

Round 21 [Nov 22]
Olimpia       0-1 Sheriff       
  [Dadu 17]
Politehnica   3-4 Dacia    
  [Martun 21, 26, Petcov 89; V.Japalau 6, Sosnovschi 11,
   G.Orbu 22, Gusila 43] 
Tiraspol      1-0 Iscra-Stali   
  [Picusciac 69]
Dinamo        0-1 Nistru      
  [Taranu 78] 
Zimbru        2-0 Tiligul-Tiras 
  [Bamboko 24, F.Popescu 64]

Round 22
[Mar 3]
Sheriff       3-0 Nistru
  [Gnanu 17, Corneencov 40, Tiago 90]        	
Iscra-Stali   1-1 Dinamo      
  [Josan 70; S.Mihaliov 54]  	  
Dacia         0-0 Tiraspol      	
Olimpia       1-0 Zimbru        
  [Sakeu 23]	
[Mar 4]
Tiligul-Tiras 1-1 Politehnica  
  [Barahim; Ciuico]

Round 23
[Mar 7]
Zimbru        1-2 Sheriff  
  [Petrosian 50; Kuchouk 58, Gnanu 88]     	 
Dinamo        1-2 Dacia      
  [Dimov 88; Lopez 24, Pusca 55pen]   
Nistru        1-0 Iscra-Stali   
  [Taranu 18]	
[Mar 8]
Politehnica   0-1 Olimpia  
  [Ribac 25]    
Tiraspol      0-0 Tiligul-Tiras 

Round 24
[Mar 11]
Sheriff       0-0 Iscra-Stali   
Dacia         0-2 Nistru        
  [Collins 15, Mamady 79]	
[Mar 12]
Tiligul-Tiras 1-1 Dinamo       
  [Moskera 45; Elchin 10] 	
Olimpia       0-0 Tiraspol      
Zimbru        4-1 Politehnica   
  [Zdanov 2, 47, Nikulin 53, S.Chirilov 90; Tamascov 78]

Round 25 [Mar 17]
Politehnica   0-0 Sheriff       	
Tiraspol      0-0 Zimbru        
Dinamo        0-4 Olimpia       
  [Ribac 51, 53, 60pen, Sedui 90]
Nistru        1-1 Tiligul-Tiras 
  [Taranu 45pen; Maskera 4]
Iscra-Stali   0-1 Dacia         	
  [Calin 58]

Round 26
[Apr 1]
Sheriff       1-0 Dacia       
  [Kuchouk 89  	
Olimpia       0-0 Nistru        	 
Zimbru        6-0 FC Dinamo     
  [Zdanov 24pen, 40pen, 43, Petrosian 53, Chirilov 67, Savinov 72]
[Apr 2]
Tiligul-Tiras 2-1 Iscra-Stali 
  [Moskera 36, Dion 41; Josan 48pen]  
Politehnica   0-0 Tiraspol      

Round 27 [Apr 11]
Tiraspol      0-2 Sheriff     
  [Balima 22, Kuchouk 84pen]  
Dinamo        2-2 Politehnica   
  [Costrov 20, Dragan 41; Galerschii 25, Tamascov 40]
Nistru        2-1 Zimbru        
  [Taranu 32, 85pen; Balasa 79]
Iscra-Stali   0-2 Olimpia       
  [Sakey 26, 74]
Dacia         0-1 Tiligul-Tiras 
  [Jerome 47]

Round 28 [Apr 14]
Sheriff       4-2 Tiligul-Tiras
  [Tarkhnishvili 20pen, 62pen, Alexeev 55, Tiago 68;
   Stroenco 60, Maskera 63]
Dacia         1-2 Olimpia   
  [Ptasnic 10, Sakey 27; Akhalaia 70]    	
Iscra-Stali   1-0 Zimbru    
  [Romaniuc 20]    	
Nistru        1-0 Politehnica  
  [Taranu 82] 
Dinamo        2-2 Tiraspol   
  [Mihalev 20, Costrov 30; Golovatenco 7, Cemirtan 80]   

Round 29 [Apr 18]
Dinamo        0-3 Sheriff       
  [Kuchouk 20pen, Namasco 55, Tiago 69]
Tiraspol      1-1 Nistru       
  [Mamady 10; Kennedy 56] 
Zimbru        4-0 Dacia        
  [Savinov 10, Frantuz 22, Lomidze 67, Zdanov 90] 
Olimpia       1-0 Tiligul-Tiras
  [Sakey 7]
Politehnica   2-1 Iscra-Stali  
  [Cojusea 77, 90pen; Gherin 71pen]

Round 30
[Apr 26]
Sheriff       2-0 Olimpia      
  [Tiago 17, Alexeev 80]
Tiligul-Tiras 0-3 Zimbru       
  [Covalciuc 32, Zdanov 34pen, Tigirlas 44]
Dacia         0-0 Politehnica   
[Apr 27] 	
Nistru        4-0 Dinamo   
  [Tcaciuc 35, 52, Collins 62, Muhavicov 65]    
Iscra-Stali   1-1 Tiraspol 
  [Cernomor 68; Picusciac 76]     

Round 31 
[Apr 30]
Dinamo        1-0 Iscra-Stali    
  [Costrov 1]	 
Politehnica   0-0 Tiligul-Tiras 
Zimbru        2-1 Olimpia    
  [S.Chirilov 11, Covalciuc 21; Ribac 31]  
[May 1]
Nistru        0-1 Sheriff       	
  [Demalde 24] 
Tiraspol      1-1 Dacia         
  [Picusciac 3; Onica 42]

Round 32 [May 5]
Sheriff       2-0 Zimbru      
  [Tarkhnishvili 34pen, Arbanas 64]  	
Olimpia       1-0 Politehnica   
  [Sakey 36]
Tiligul-Tiras 0-0 Tiraspol      	
Dacia         2-2 Dinamo    
  [Pusca 27pen, Orbu 50; Mihaliov 22, Namasco 34pen]
Iscra-Stali   2-1 Nistru        	  
  [Josan 8, 21; Dolgov 84]

Round 33 [May 13]
Iscra-Stali   0-1 Sheriff
  [Kuchouk 64]       
Nistru        1-2 Dacia  
  [Taranu 23; Lopez 48, Onila 55]      
Dinamo        0-1 Tiligul-Tiras 
  [Diop 11]
Tiraspol      0-1 Olimpia    
  [Ribac 65]   
Politehnica   0-2 Zimbru  
  [Chirilov 24, Zdanov 81]      

Round 34 [May 17]
Sheriff       3-0 Politehnica 
  [Alexeev 19, Kuchouk 42, 50]  
Olimpia       1-0 Dinamo      
  [Sakey 47]  	
Dacia         1-0 Iscra-Stali  
  [Lipa 90pen] 
Tiligul-Tiras 1-0 Nistru        
  [Moskera 64]
Zimbru        0-1 Tiraspol      
  [Zislis 37]

Round 35 [May 21]
Dacia         0-0 Sheriff       	
Iscra-Stali   0-0 Tiligul-Tiras 	  
Nistru        2-1 Olimpia      
  [Dolgov 38, Taranu 90; Mutala 34pen] 
Dinamo        0-2 Zimbru     
  [Zdanov 33, Stan 48]  
Tiraspol      2-0 Politehnica  
  [Gorodetchii 14pen, Sidorenco 85]

Round 36 [May 25]
Sheriff       2-1 Tiraspol
  [Tarkhnishvili 17pen, Kuchouk 85; Zislis 6]
Politehnica   4-0 Dinamo  
  [Martun 5, 52pen, Cojusea 43pen, Vlasiu 88]     
Zimbru        3-1 Nistru      
  [Zdanov 25, Lomidze 60, Kovalichuk 74; Mamady 15]  	
Olimpia       0-2 Iscra-Stali
  [Josan 40, Soimu 63]   
Tiligul-Tiras 1-3 Dacia        
  [Maskera 84; Orbu 17, 78, Lopez 90]

Final Table:

 1.FC Sheriff Tiraspol           36 28  8  0  70- 7 92  Champions
 2.FC Zimbru Chişinău            36 21  8  7  63-23 71  UEFA Cup (Cup)
 3.FC Nistru Otaci               36 16  9 11  44-36 57  UEFA Cup
 4.FC Dacia Chişinău             36 13 16  7  36-30 55  UI Cup
 5.FC Tiraspol                   36 10 16 10  37-32 46
 6.FC Olimpia Bălţi              36 12  6 18  38-50 42
 7.FC Politehnica Chişinău       36  7 12 17  29-47 33
 8.CS Tiligul-Tiras Tiraspol     36  6 15 15  23-46 33
 9.Iscra-Stali Rîbniţa           36  6 13 17  22-43 31
10.FC Dinamo Bender              36  3 13 20  24-72 22

NB: no relegation as top level extended to 12 clubs

Topscorers
17 Kuchouk (Sheriff)
16 Taranu (Nistru)
14 Zdanov (Zimbru)
12 S.Chirilov (Zimbru)
 9 Picusciac (Tiraspol)  
   Pirsa (Sheriff)


Cup 2006/07

Preliminary Round [Aug 27]
Flacăra                  1-0 FC Glodeni
FC Floreşti              0-7 Locomotiva
Vierul                   4-1 Teleneşti
Podiş                    1-0 FC Viitorul
Steaua                   0-4 Petrocub
Crasbil                  5-1 Victoria
Cricova                  0-1 Fortuna
Slobozia Mare            2-5 FC Cahul-2005
Trachia                  4-5 Kolos
Sinteza                  1-0 Scānteia

Round 1 [Sep 5]
Viişoara                 2-0 FC Iskra-Stal
Flacăra                  2-2 Moldova-03        [6-5 pen]
Locomotiva               1-3 FC Rapid
Vierul                   awd Izvoraş-67        [awarded 0-3]
Podiş                    2-2 CSCA              [4-3 pen]
Petrocub                 3-1 FC Academia
Crasbil                  3-0 Energetic
Fortuna                  2-3 FC Floreni
FC Cahul-2005            4-0 USC Găgăuziya
Kolos                    4-4 Intersport-Aroma  [5-3 pen]
Sinteza                 1-12 FC Olimpia

Intermediate Round [Sep 19]
Izvoraş-67               0-2 FC Rapid
Podiş                    2-1 Petrocub
Crasbil                  0-1 FC Floreni

1/8 Finals
[Sep 27]
FC Sheriff              11-1 Viişoara
CS Tiligul-Tiras        12-0 Flacăra 
FC Zimbru                2-0 FC Rapid 
FC Floreni (Anenii Noi)  2-2 FC Dinamo         [3-4 pen]
FC Cahul-2005            0-2 FC Tiraspol
Kolos (Copceac)          1-2 FC Dacia
FC Olimpia               0-3 FC Nistru   
[Sep 28] 
Podiş (Ineşti)           0-3 FC Politehnica  

Quarterfinals

First Legs
[Oct 18]
Tiligul-Tiras            0-0 Sheriff
Zimbru                   4-0 Politehnica
  [Zdanov 35, Petrosian 57, 70, 83]
FC Tiraspol              1-1 Dinamo
  [Sidorenko 36; Namasco 44]
[Oct 19]
Dacia                    3-1 Nistru
  [Pusca 16, Orbu 44, Martin 81; Taranu 79pen]

Second Legs [Nov 1]
Sheriff                  4-0 Tiligul-Tiras
  [A.Epureanu 33, Omotoiossi 55, 86, Cocis 73]
Politehnica              0-0 Zimbru
Dinamo                   2-2 FC Tiraspol
  [M.Mihalev 44, Dragan 90; Alexeev 9, Cemirtan 82]
Nistru                   2-0 Dacia
  [Matiura 11, Taranu 82]

Semifinals

First Legs [Apr 7]
Zimbru                   2-1 Sheriff
  [Petrosian 28, Jdanov 69; Balima 65]
Nistru                   1-0 FC Tiraspol
  [Mamady 84pen]

Second Legs
[Apr 22]
Sheriff                  1-1 Zimbru
  [Tarkhnishvili 69pen;  Cojocari 67]
[Apr 23]
FC Tiraspol              1-2 Nistru
  [Kennedy 75; Mamady 29, Taranu 58]

Final [May 9, Municipal, Chişinău]
Zimbru                   1-0 Nistru
  [Andrei Cojocari 89]


Super Cup 2007 [Jun 23, complex "Sheriff", Tiraspol]
Sheriff                  1-0 Zimbru
  [Tiago 84]


Second Level 2006/07


Divizia "A"

Final Table:

 1. Zimbru-2                    26  17  6  3  62-22   57  (Chişinău)
 2. FC Rapid                    26  17  5  4  57-19   56  Promoted  (Ghidighici)
 3. CSCA                        26  15 10  1  52-17   55  Promoted  (Chişinău)
--------------------------------------------------------
 4. Dinamo-2                    26  15  5  6  61-29   50  (Bender)
 5. FC Floreni                  26  12  9  5  46-28   45  (Anenii Noi)
 6. Olimpia-2                   26  11  8  7  36-33   41  (Bălţi)
 7. Intersport-Aroma            26  10  7  9  25-29   37  (Cobusca Nouă)
 8. Dacia-2 Goliador            26   9  9  8  39-36   36  (Chişinău)
 9. Sheriff-2                   26   9  6 11  48-35   33  (Tiraspol) 
10. FC Academia                 26   9  5 12  38-47   32  (Chişinău)
11. Energetic                   26   5  6 15  17-38   21  (Dubăsari)
12. Izvoraş-67                  26   5  4 17  26-65   19  (Ratuş)   
13. Moldova-03                  26   3  4 19  21-81   13  (Ungheni)
14. USC Găgăuziya               26   1  4 21  15-64    7  (Comrat)

Round 1
[Aug 12]
FC Rapid           5-0  FC Academia
Izvoraş-67         1-4  FC Floreni
CSCA               1-1  Dacia-2 Goliador
Energetic          0-1  Intersport-Aroma
[Aug 13]
Olimpia-2          0-0  USC Găgăuziya
[Aug 14]
Zimbru-2          10-0  Moldova-03
Sheriff-2          2-1  Dinamo-2

Round 2
[Aug 19]
Moldova-03         1-2  Intersport-Aroma
USC Găgăuziya      1-2  CSCA
FC Academia        2-2  Izvoraş-67
[Aug 20]
Dinamo-2           6-0  Energetic
Dacia-2 Goliador   1-1  Sheriff-2
FC Floreni         3-2  Olimpia-2
Zimbru-2           2-1  FC Rapid

Round 3
[Aug 26]
FC Rapid           2-2  Moldova-03
Izvoraş-67         0-6  Zimbru-2
Olimpia-2          3-1  FC Academia
CSCA               1-1  FC Floreni
Energetic          1-1  Dacia-2 Goliador
[Aug 28]
Sheriff-2          8-0  USC Găgăuziya
Intersport-Aroma   0-2  Dinamo-2

Round 4
[Aug 31]
Moldova-03         0-3  Dinamo-2
Dacia-2 Goliador   0-0  Intersport-Aroma
USC Găgăuziya      0-2  Energetic
FC Floreni         1-0  Sheriff-2
FC Academia        0-4  CSCA
Zimbru-2           2-1  Olimpia-2
FC Rapid           5-0  Izvoraş-67
[Aug 14]

Round 5
[Sep 9]
Izvoraş-67         3-2  Moldova-03
Energetic          1-1  FC Floreni
Intersport-Aroma   2-1  USC Găgăuziya
[Sep 10]
Olimpia-2          1-2  FC Rapid
Dinamo-2           6-0  Dacia-2 Goliador
[Sep 11]
CSCA               0-3  Zimbru-2
Sheriff-2          5-1  FC Academia

Round 6
[Sep 16]
Moldova-03         2-2  Dacia-2 Goliador
USC Găgăuziya      0-0  Dinamo-2
FC Floreni         1-0  Intersport-Aroma
FC Academia        0-3  Energetic
FC Rapid           1-1  CSCA
Izvoraş-67         2-3  Olimpia-2
[Sep 26]
Zimbru-2           2-2  Sheriff-2

Round 7
[Sep 22]
Olimpia-2          2-1  Moldova-03
CSCA               2-0  Izvoraş-67
Energetic          1-2  Zimbru-2
Intersport-Aroma   2-1  FC Academia
Dinamo-2           3-1  FC Floreni
Dacia-2 Goliador   2-2  USC Găgăuziya
[Nov 8]
Sheriff-2          1-2  FC Rapid

Round 8
[Oct 2]
Moldova-03         +/-  USC Găgăuziya               (awarded as 3-0)
FC Floreni         2-2  Dacia-2 Goliador
FC Academia        0-1  Dinamo-2
Zimbru-2           2-1  Intersport-Aroma
FC Rapid           0-1  Energetic
Izvoraş-67         1-1  Sheriff-2
Olimpia-2          1-1  CSCA

Round 9
[Oct 8]
CSCA               8-0  Moldova-03
Sheriff-2          2-0  Olimpia-2
Energetic          1-2  Izvoraş-67
Intersport-Aroma   0-0  FC Rapid
Dinamo-2           3-2  Zimbru-2
Dacia-2 Goliador   2-0  FC Academia
USC Găgăuziya      0-1  FC Floreni

Round 10
[Oct 11]
Zimbru-2           4-0  Dacia-2 Goliador
[Oct 13]
Moldova-03         0-3  FC Floreni
FC Academia        2-1  USC Găgăuziya
Izvoraş-67         1-1  Intersport-Aroma
[Oct 15]
FC Rapid           2-1  Dinamo-2
Olimpia-2          1-0  Energetic
[Nov 11]
CSCA               3-2  Sheriff-2

Round 11
[Oct 21]
Sheriff-2          4-0  Moldova-03
Intersport-Aroma   2-1  Olimpia-2
Dinamo-2           2-0  Izvoraş-67
USC Găgăuziya      1-2  Zimbru-2
[Oct 22]
Energetic          0-0  CSCA
Dacia-2 Goliador   1-0  FC Rapid
FC Floreni         1-2  FC Academia

Round 12
[Oct 27]
Moldova-03         1-2  FC Academia
FC Rapid           2-0  USC Găgăuziya
Izvoraş-67         1-4  Dacia-2 Goliador
CSCA               3-1  Intersport-Aroma
[Oct 29]
Zimbru-2           1-1  FC Floreni
Olimpia-2          1-1  Dinamo-2
Sheriff-2          1-1  Energetic

Round 13
[Nov 4]
Energetic          2-0  Moldova-03
Intersport-Aroma   2-0  Sheriff-2
USC Găgăuziya      1-2  Izvoraş-67
FC Floreni         0-3  FC Rapid
FC Academia        0-0  Zimbru-2
[Nov 6]
Dinamo-2           0-3  CSCA
Dacia-2 Goliador   3-0  Olimpia-2

Round 14
[Mar 17]
FC Floreni         4-1  Izvoraş-67
Intersport-Aroma   3-0  Energetic
[Mar 18]
Dacia-2 Goliador   1-1  CSCA
USC Găgăuziya      0-1  Olimpia-2
FC Academia        1-2  FC Rapid
[Mar 27]
Moldova-03         0-3  Zimbru-2
Dinamo-2           3-1  Sheriff-2

Round 15
[Mar 23]
Intersport-Aroma   1-1  Moldova-03
CSCA               6-1  USC Găgăuziya
Izvoraş-67         0-2  FC Academia
Energetic          0-2  Dinamo-2
Sheriff-2          0-2  Dacia-2 Goliador
Olimpia-2          1-1  FC Floreni
[May 2]
FC Rapid           3-1  Zimbru-2

Round 16
[Mar 31]
Moldova-03         0-4  FC Rapid
Zimbru-2           5-1  Izvoraş-67
FC Academia        2-3  Olimpia-2
FC Floreni         0-0  CSCA
Dacia-2 Goliador   3-0  Energetic
USC Găgăuziya      0-3  Sheriff-2
Dinamo-2           0-0  Intersport-Aroma

Round 17
[Apr 6]
Sheriff-2          1-2  FC Floreni
Olimpia-2          1-0  Zimbru-2
CSCA               2-1  FC Academia
[Apr 7]
Dinamo-2           8-1  Moldova-03
Intersport-Aroma   2-1  Dacia-2 Goliador
Energetic          2-0  USC Găgăuziya
Izvoraş-67         0-5  FC Rapid

Round 18
[Apr 13]
Moldova-03         2-0  Izvoraş-67
FC Floreni         4-0  Energetic
USC Găgăuziya      1-1  Intersport-Aroma
FC Rapid           1-1  Olimpia-2
Dacia-2 Goliador   1-2  Dinamo-2
Zimbru-2           0-0  CSCA
FC Academia        2-2  Sheriff-2

Round 19
[Apr 21]
Dacia-2 Goliador   3-0  Moldova-03
Dinamo-2           6-1  USC Găgăuziya
Intersport-Aroma   0-1  FC Floreni
Energetic          0-2  FC Academia
CSCA               1-0  FC Rapid
Olimpia-2          2-0  Izvoraş-67
Sheriff-2          2-2  Zimbru-2

Round 20
[Apr 25]
Moldova-03         2-2  Olimpia-2
Izvoraş-67         0-2  CSCA
Zimbru-2           1-0  Energetic
FC Academia        2-0  Intersport-Aroma
FC Floreni         1-2  Dinamo-2
FC Rapid           4-2  Sheriff-2
[May 2]
USC Găgăuziya      0-2  Dacia-2 Goliador

Round 21
[Apr 28]
Energetic          0-2  FC Rapid
[Apr 29]
USC Găgăuziya      2-0  Moldova-03     
Dacia-2 Goliador   1-1  FC Floreni
Dinamo-2           3-3  FC Academia
Intersport-Aroma   1-3  Zimbru-2
Sheriff-2          3-1  Izvoraş-67
CSCA               2-2  Olimpia-2

Round 22
[May 5]
Moldova-03         0-1  CSCA
FC Floreni         5-1  USC Găgăuziya
Izvoraş-67         1-1  Energetic
FC Rapid           0-0  Intersport-Aroma
[May 6]
Olimpia-2          2-0  Sheriff-2
Zimbru-2           1-0  Dinamo-2
FC Academia        3-2  Dacia-2 Goliador

Round 23 [May 12]
Dacia-2 Goliador   0-1  Zimbru-2
FC Floreni         4-0  Moldova-03
USC Găgăuziya      0-2  FC Academia
Intersport-Aroma   2-1  Izvoraş-67
Dinamo-2           1-3  FC Rapid
Energetic          0-0  Olimpia-2
Sheriff-2          0-1  CSCA

Round 24
[May 16]
Moldova-03         0-4  Sheriff-2
Olimpia-2          1-0  Intersport-Aroma
Izvoraş-67         3-0  Dinamo-2
Zimbru-2           3-0  USC Găgăuziya
FC Rapid           4-1  Dacia-2 Goliador
FC Academia        1-1  FC Floreni
[May 17]
CSCA               1-0  Energetic

Round 25 [May 22]
FC Academia        5-0  Moldova-03
USC Găgăuziya      1-2  FC Rapid
Dacia-2 Goliador   2-0  Izvoraş-67
Intersport-Aroma   0-5  CSCA
FC Floreni         2-2  Zimbru-2
Dinamo-2           4-2  Olimpia-2
Energetic          0-1  Sheriff-2

Round 26 [May 26]
Moldova-03         3-1  Energetic   
Sheriff-2          0-1  Intersport-Aroma
Izvoraş-67         3-1  USC Găgăuziya
FC Rapid           2-0  FC Floreni 
Zimbru-2           2-1  FC Academia
CSCA               1-1  Dinamo-2
Olimpia-2          2-1  Dacia-2 Goliador

Final Table:

 1. Zimbru-2                    26  17  6  3  62-22   57  (Chişinău)
 2. FC Rapid                    26  17  5  4  57-19   56  Promoted  (Ghidighici)
 3. CSCA                        26  15 10  1  52-17   55  Promoted  (Chişinău)
--------------------------------------------------------
 4. Dinamo-2                    26  15  5  6  61-29   50  (Bender)
 5. FC Floreni                  26  12  9  5  46-28   45  (Anenii Noi)
 6. Olimpia-2                   26  11  8  7  36-33   41  (Bălţi)
 7. Intersport-Aroma            26  10  7  9  25-29   37  (Cobusca Nouă)
 8. Dacia-2 Goliador            26   9  9  8  39-36   36  (Chişinău)
 9. Sheriff-2                   26   9  6 11  48-35   33  (Tiraspol) 
10. FC Academia                 26   9  5 12  38-47   32  (Chişinău)
11. Energetic                   26   5  6 15  17-38   21  (Dubăsari)
12. Izvoraş-67                  26   5  4 17  26-65   19  (Ratuş)   
13. Moldova-03                  26   3  4 19  21-81   13  (Ungheni)
14. USC Găgăuziya               26   1  4 21  15-64    7  (Comrat)



Third Level 2006/07

Final Tables:

Divizia "B" Nord

 1.Locomotiva (Bălţi)            18 13  5  0  48-12 44 
 2.Petrocub (Sărata Galbenă)     18 12  4  2  44-25 40 
 3.FC Viitorul (Step-Soci)       18  9  7  2  38-15 34 
 4.Viişoara (Mileştii Mici)      18  9  5  4  42-24 32 
 5.Podiş (Ineşti)                18  9  5  4  43-26 32 
 6.Flacăra (Faleşti)             18  6  5  7  29-33 23 
 7.FC Floreşti                   18  4  4 10  14-35 16 
 8.Teleneşti                     18  3  2 13  20-45 11 
 9.Scânteia (Stauceni)           18  2  3 13  16-44  9 
10.FC Glodeni                    18  1  4 13  13-48  7 
 -.Vierul (Sîngerei)             withdrew, all results annulled;
   record at withdrawal           2  1  0  1   4- 4  3

Divizia "B" Sud

 1.FC Cahul-2005                 22 19  2  1  72-13 59
 2.Crasbil (Gura Galbenă)        22 18  1  3  81-24 55 
 3.Fortuna (Pleşeni)             22 17  1  4  72-17 52 
 4.Buiucani-Rapid-2 (Ghidighici) 22 14  2  6  70-34 44 
 5.Kolos (Copceac)               22 10  2 10  41-45 32 
 6.Victoria (Bardar)             22  9  4  9  37-39 31 
 7.Cricova                       22  9  4  9  40-38 31 
 8.Slobozia Mare                 22  9  3 10  34-44 30 
 9.Rodina (Chirsova)             22  6  1 15  30-70 19  [*]
10.Sinteza (Căuşeni)             22  5  1 16  24-68 16 
11.Trachia (Taraclia)            22  2  2 18  23-73  8 
12.Steaua (Boldureşti)           22  2  1 19  15-74  7 

[*] Rodina occasionally play home matches in Comrat


2005/06.

2007/08.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Miron Goihman for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Miron Goihman (mgoihman@ch.moldpac.md)
Last updated: 6 Jul 2007

(C) Copyright Miron Goihman and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.