Moldova 2013/14


Divizia Naţională
Divizia A

Divizia Naţională

Table:

 1.FC Sheriff (Tiraspol)               24  20  2  2  72-13  62
 2.FC Tiraspol                         24  16  6  2  48-21  54
 3.FC Veris (Drăgăneşti)               24  14  6  4  55-19  48
 4.FC Dacia (Chişinău)                 24  14  6  4  52-21  48
 5.FC Costuleni (Costuleni)            24  13  4  7  33-20  43
 6.FC Zimbru (Chişinău)                24  11  7  6  39-19  40
 7.FC Milsami (Orhei)                  24  12  4  8  37-23  40
 8.FC Dinamo-Auto (Tiraspol)           24   6  3 15  24-50  21
 9.FC Olimpia (Bălţi)                  24   3  3 18  16-56  12
10.FC Academia (Chişinău)              24   2  3 19  14-71   9
--------------------------------------------------------------
11.FC Speranţa (Crihana Veche)         24   2  2 20  13-69   8
 -.FC Rapid (Ghidighici)               24   6  4 14  27-48  20  [-2]

NB: Rapid 2 points deducted; they were excluded from the league on Mar 11 and
    all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

Round 1
[Jul 27]
Academia             0-2 Dinamo-Auto          
Rapid                2-1 Costuleni            
Sheriff              2-2 Zimbru               
[Jul 28]
Dacia                0-0 Tiraspol             
Milsami              6-0 Speranţa             
Olimpia              0-3 Veris                

Round 2
[Aug 3]
Costuleni            1-2 Speranţa             
Rapid                1-1 Olimpia              
Veris                2-1 Sheriff              
[Aug 4]
Dinamo-Auto          1-2 Milsami              
Tiraspol             2-0 Academia             
Zimbru               2-1 Dacia                

Round 3
[Aug 9]
Olimpia              0-1 Costuleni            
[Aug 10]
Academia             0-3 Zimbru               
Speranţa             1-1 Dinamo-Auto          
[Aug 11]
Dacia                3-1 Veris                
Milsami              0-1 Tiraspol             
Sheriff              2-0 Rapid                

Round 4
[Aug 17]
Costuleni            3-0 Dinamo-Auto          
Veris                6-0 Academia             
Olimpia              0-5 Sheriff              
[Aug 18]
Rapid                2-4 Dacia                
Tiraspol             5-0 Speranţa             
Zimbru               0-0 Milsami              

Round 5
[Aug 24]
Academia             0-2 Rapid                
Speranţa             1-0 Zimbru               
[Aug 25]
Dacia                2-0 Olimpia              
Dinamo-Auto          1-3 Tiraspol             
Milsami              2-0 Veris                
Sheriff              4-1 Costuleni            

Round 6
[Aug 31]
Veris                1-0 Speranţa             
Olimpia              3-1 Academia             
Zimbru               0-0 Dinamo-Auto          
[Sep 1]
Costuleni            3-1 Tiraspol             
Rapid                1-1 Milsami              
[Sep 2]
Sheriff              1-0 Dacia                

Round 7
[Sep 14]
Academia             0-7 Sheriff              
Dacia                0-2 Costuleni            
Dinamo-Auto          0-6 Veris                
[Sep 15]
Tiraspol             1-0 Zimbru               
Milsami              4-1 Olimpia              
Speranţa             0-2 Rapid                

Round 8
[Sep 20]
Costuleni            1-1 Zimbru               
Rapid                2-1 Dinamo-Auto          
Veris                3-3 Tiraspol             
[Sep 21]
Dacia                7-1 Academia             
Olimpia              1-1 Speranţa             
[Sep 22]
Sheriff              1-0 Milsami              

Round 9
[Sep 24]
Tiraspol             1-1 Rapid                
Zimbru               1-0 Veris                
[Sep 25]
Academia             0-2 Costuleni            
Dinamo-Auto          2-1 Olimpia              
Milsami              1-4 Dacia                
Speranţa             0-5 Sheriff              

Round 10
[Sep 28]
Rapid                0-1 Zimbru               
Olimpia              0-3 Tiraspol             
[Sep 29]
Academia             0-0 Milsami              
Costuleni            2-3 Veris                
Dacia                7-0 Speranţa             
Sheriff              3-0 Dinamo-Auto          

Round 11
[Oct 5]
Dinamo-Auto          1-2 Dacia                
Veris                3-1 Rapid                
Milsami              0-1 Costuleni            
[Oct 6]
Speranţa             1-3 Academia             
Zimbru               4-1 Olimpia              
[Oct 7]
Tiraspol             0-3 Sheriff              

Round 12
[Oct 19]
Costuleni            3-0 Rapid                
Dinamo-Auto          6-0 Academia             
Veris                3-0 Olimpia              
Zimbru               1-1 Sheriff              
[Oct 20]
Tiraspol             3-3 Dacia                
Speranţa             2-3 Milsami              

Round 13
[Oct 25]
Academia             1-2 Tiraspol             
Speranţa             0-1 Costuleni            
[Oct 26]
Dacia                1-1 Zimbru               
Milsami              1-0 Dinamo-Auto          
Olimpia              3-1 Rapid                
[Oct 27]
Sheriff              3-0 Veris                

Round 14
[Nov 2]
Costuleni            5-1 Olimpia              
Rapid                2-3 Sheriff              
Dinamo-Auto          awd Speranţa             [awarded 3-0]
Veris                0-0 Dacia                
[Nov 3]
Tiraspol             2-1 Milsami              
Zimbru               3-0 Academia             

Round 15
[Nov 8]
Academia             0-3 Veris                
Dacia                1-1 Rapid                
Dinamo-Auto          0-1 Costuleni            
[Nov 9]
Milsami              4-2 Zimbru               
Speranţa             0-3 Tiraspol             
[Nov 10] 
Sheriff              3-0 Olimpia              

Round 16
[Nov 23]
Costuleni            0-1 Sheriff              
Rapid                3-1 Academia             
Veris                0-0 Milsami              
[Nov 24]
Tiraspol             1-1 Dinamo-Auto          
Olimpia              1-4 Dacia                
Zimbru               5-0 Speranţa             

Round 17
[Nov 29]
Academia             1-1 Olimpia              
Dinamo-Auto          0-2 Zimbru               
Tiraspol             2-1 Costuleni            
Milsami              3-1 Rapid                
Speranţa             0-6 Veris                
[Dec 1]
Dacia                1-3 Sheriff              

Round 18
[Dec 3]
Veris                5-0 Dinamo-Auto          
Zimbru               1-2 Tiraspol             
[Dec 4]
Costuleni            0-0 Dacia                
Rapid                4-2 Speranţa             
Olimpia              0-1 Milsami              
Sheriff              8-0 Academia             

Round 19
[Dec 7]
Tiraspol             0-0 Veris                
[Dec 8]
Academia             1-2 Dacia                
Dinamo-Auto          2-1 Rapid                
Milsami              0-2 Sheriff              
Speranţa             0-2 Olimpia              
Zimbru               0-1 Costuleni            

NB: Rapid were excluded from the league; all remaining matches awarded 0-3 against them

Round 20
[Feb 28]
Veris                1-1 Zimbru               
Olimpia              0-1 Dinamo-Auto          
Sheriff              1-0 Speranţa             
[Mar 1]
Costuleni            0-0 Academia             
Rapid                awd Tiraspol             [awarded 0-3]
Dacia                1-0 Milsami              

Round 21
[Mar 8]
Dinamo-Auto          0-6 Sheriff              
Veris                1-1 Costuleni            
Speranţa             0-1 Dacia                
[Mar 9]
Tiraspol             1-0 Olimpia              
Milsami              3-0 Academia             
Zimbru               awd Rapid                [awarded 3-0]

Round 22
[Mar 14]
Academia             4-2 Speranţa             
Costuleni            0-2 Milsami              
Dacia                2-0 Dinamo-Auto          
[Mar 15]
Rapid                awd Veris                [awarded 0-3]
Olimpia              0-3 Zimbru               
Sheriff              1-2 Tiraspol             

Round 23
[Mar 21]
Dacia                awd Rapid                [awarded 3-0]
Veris                3-0 Olimpia              
Milsami              3-1 Speranţa             
Sheriff              2-1 Zimbru               
[Mar 22]
Costuleni            1-0 Academia             
Tiraspol             4-1 Dinamo-Auto          

Round 24
[Mar 29]
Rapid                awd Tiraspol             [awarded 0-3]
[Mar 30]
Academia             1-2 Veris                
Dinamo-Auto          1-4 Sheriff              
Milsami              0-2 Zimbru               
Olimpia              0-3 Dacia                
Speranţa             0-1 Costuleni            

Table:

 1.FC Sheriff (Tiraspol)               24  20  2  2  72-13  62
 2.FC Tiraspol                         24  16  6  2  48-21  54
 3.FC Veris (Drăgăneşti)               24  14  6  4  55-19  48
 4.FC Dacia (Chişinău)                 24  14  6  4  52-21  48
 5.FC Costuleni (Costuleni)            24  13  4  7  33-20  43
 6.FC Zimbru (Chişinău)                24  11  7  6  39-19  40
 7.FC Milsami (Orhei)                  24  12  4  8  37-23  40
 8.FC Dinamo-Auto (Tiraspol)           24   6  3 15  24-50  21
 9.FC Olimpia (Bălţi)                  24   3  3 18  16-56  12
10.FC Academia (Chişinău)              24   2  3 19  14-71   9
--------------------------------------------------------------
11.FC Speranţa (Crihana Veche)         24   2  2 20  13-69   8
 -.FC Rapid (Ghidighici)               24   6  4 14  27-48  20  [-2]

NB: Rapid 2 points deducted; they were excluded from the league on Mar 11 and
    all remaining matches are awarded 0-3 losses against them

Divizia A

Table (Apr 1):

 1.FC Saxan (Caedīr Lunga)             15  11  2  2  38-11  35
 2.Dacia-2 Buiucani                    14  11  1  2  29-11  34
 3.Sheriff-2 (Tiraspol)                15   8  4  3  24-10  28
 4.CF Intersport-Aroma (Cobusca Nouă)  15   8  3  4  26-16  27
 5.FC Victoria (Chişinău)              15   7  4  4  24-19  25
 6.FC Sfīntul Gheorghe (Suruceni)      14   6  3  5  17-17  21
 7.Zimbru-2 (Chişinău)                 15   5  5  5  19-16  20
 8.FC Edineţ                           14   6  0  8  20-24  18
 9.Olimpia-2 Locomotiva (Bălţi)        15   4  5  6  17-24  17
10.CF Gagauziya (Comrat)               15   5  1  9  20-32  16
11.Real Succes (Chişinău)              15   4  3  8  17-26  15
12.CF Rīşcani                          15   2  3 10  13-37   9
13.FC Slobozia Mare                    15   1  2 12   8-29   5




2012/13.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.