Moldova - Final Tables 1953-1992


1953 | 1954 | 1956 | 1962 | 1971 | 1972 | 1973 | 1975 |
1976 | 1977 | 1978 | 1980 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 |
1987 | 1989 | 1990 | 1991 | 1991/92

1953

Final Round (4 participants):

Final Table:

 1.Dinamo Chișinău                                            Champions
 2.Krasnoe Znamea Chișinău      
 3.Dinamo Edineț
 4.Burevestnik Bender

1954

Final Table:

 1.Institutul Agricol Chișinău        5   3  2  0  12- 3   8  Champions
 2.Burevestnik Bender                 5   3  1  1  12-12   7
 3.Lokomotiv Ungheni                  5   2  2  1  14- 7   6
 4.Krasnoe Znamea Chișinău            5   2  0  3  11-19   4
 5.Dinamo Chișinău                    5   1  1  3  13-10   3
 6.Spartak Chișinău                   5   0  2  3   6-17   2  

1956

Final Standings:

 1.Spartak Tiraspol                  20  18  2  0  87-20  38  Champions
 2.Burevestnik Bender                20
 3.Institutul Agricol Chișinău       20  13  3  4  54-21  29
 4.Spartak Chișinău                  20
 5.Dinamo Chișinău                   20   9  3  8    -    21
 6.Krasnoe Znamea Chișinău           20   7  3 10  19-50  17
 7.Lokomotiv Bălți                   20   
 8.Obuvnaya f-ka No.3 Bender         20
 9.Kolhoznikul Râbnița               20
10.Lokomomotiv Ungheni               20
11.Burevestnik Lipcani               20

1962

First Stage
Championship of towns and districts
 
Second Stage
40 teams in 4 zones; zonal winners to final round
 
Final Round:

Final Table:

 1.Universitatea Chișinău   
 2.Stroitrest Bălți       
 3.Moldavkabel Bender
 4.Dinamo Chișinău

1971

Group 1 (First Level)

Reported Final Table:
 
 1.Pișevik Bender                    22  14  6  2  33-10  34
 2.Dinamo Chișinău                   22  13  6  3  37-10  32
 3.Trud Bălți                        22   9 10  3  35-22  28
 4.Torpedo Tiraspol                  22  10  6  6  39-21  26
 5.Kolhos im. Lenina Edineț          22  10  5  7  27-25  25
 6.Pișevik Bălți                     22   6 11  5  21-23  23
 7.Energetik Dubăsari                22   8  6  8  26-30  22
 8.Politehnik Chișinău               22   6  7  9  21-22  19
 9.Kolos Slobozia                    22   3 10  9  11-22  16
10.Elektrotochpribor Chișinău        22   5  5 12  16-32  15
11.Avtomobilist Orhei                22   5  3 14  27-48  13
12.Lokomotiv Bălți                   22   4  3 15  18-59  11
NB: total goal difference -13
 
Group 2 (Second Level)
 
Final Table:
 
 1.Torpedo Râbnița                   18  15  3  0  35- 9  33
 2.Stroitel Bender                   18  14  3  1  49-11  31
 3.Moldavkabel Bender                18  11  1  6  22-22  23
 4.RTFK Chișinău                     18   8  5  5  25-12  21
 5.Vierul Lazovek                    18   9  3  6  24-17  21
 6.Pyt Lenina Fălești                18   6  3  9  32-22  15
 7.Energiya Tiraspol                 18   4  3 11  17-31  11
 8.Energiya Comrat                   18   3  3 12  19-40   9
 9.Pișevik Glodeni                   18   3  2 13  18-43   8
10.Rubin Florești                    18   3  2 13   8-42   8

1972

Reported Final Table:

 1.Kolhos im. Lenina Edineț          22  13  6  3  42-12  32 
 2.Dinamo Chișinău                   22  12  8  2  43-17  32
 3.Pișevik Bender                    22  13  5  4  38-14  31
 4.Trud Bălți                        22  12  6  4  39-21  30
 5.Metallist Dubăsari                22  11  8  3  23-13  30
 6.Kolos Slobozia Mare               22   6  7  9  29-33  19
 7.Temp Tiraspol                     22   5  8  9  29-32  18
 8.Pișevik Bălți                     22   5  7 10  32-29  17
 9.Avtomobilist Orhei                22   6  5 11  22-47  17
10.Politehnika Chișinău              22   4  7 11  17-35  15
11.Avtomobilist Râbnița              22   3  8 11  14-34  14
12.Volna Chișinău                    22   3  3 16  13-34   9
NB: total goal difference +20
 
Championship Playoff
Kolhos im. Lenina Edineț        0-0 Dinamo Chișinău                 [aet, 5-2 pen]

1973

Final Table:

 1.Pișevik Bender                    20  15  3  2  35- 9  33
 2.Dinamo Chișinău                   20  13  5  2  37-19  31
 3.Trud Bălți                        20  10  6  4  27-10  26
 4.Metallist Dubăsari                20  10  4  6  31-16  24
 5.Lokomotiv Bălți                   20   8  6  6  30-27  22
 6.Kolhos im. Lenina Edineț          20   8  4  8  27-30  20
 7.Politeknika Chișinău              20   5  6  9  24-33  16
 8.Avtomobilist Râbnița              20   7  1 12  21-41  15
 9.Pișevik Bălți                     20   5  3 12  24-43  13
10.Kolos Slobozia Mare               20   6  0 14  18-35  12
11.Stroitel Tiraspol                 20   3  2 15  15-26   8 

1975

Reported Final Table:

 1.Dinamo Chișinău                   22  17  4  1  71-21  38
 2.Kolos Slobozia Mare               22  13  6  3  45-16  32
 3.Energetik Dubăsari                22  12  7  3  36-10  31
 4.Urozhay Edineț                    22   9  9  4  47-24  27
 5.Chayka Bender                     22   9  9  4  37-22  27
 6.Metallist Glodeni                 22   8  7  7  24-35  23
 7.Avtomobilist Bender               22   8  6  8  27-21  22
 8.Politehnika Chișinău              22   8  3 11  38-47  19
 9.Trud Bălți                        22   4  8 10  23-32  16
10.Lokomotiv Bender                  22   4  6 12  18-34  14
11.Tsementnik Râbnița                22   4  4 14  25-43  12
12.Plastik Tiraspol                  22   1  1 20  10-93   3 
NB: total goal difference +3

1976

Reported Final Table:
 
 1.Stroitel Tiraspol                 22  15  4  3  40-15  34
 2.Kolos Slobozia Mare               22  13  7  2  39-15  33
 3.Metallist Glodeni                 22  13  7  2  39-16  33
 4.Energetik Dubăsari                22  12  8  2  33-10  32
 5.Urozhay Edineț                    22  11  6  5  46-24  28
 6.KShI Chișinău                     22  11  2  9  44-28  24
 7.Nistru Cioburciu                  22   8  5  9  25-20  21
 8.Politehnika Chișinău              22   6  3 13  35-35  15
 9.Avtomobilist Bender               22   5  4 13  16-39  14
10.Chayka Bender                     22   3  7 12  16-44  13
11.Lokomotiv Bender                  22   4  2 16  19-64  10
12.Tsementnik Râbnița                22   3  1 18  21-61   7
NB: total goal difference +2

1977

Reported Final Table:
 
 1.Stroitel Tiraspol                 20  12  4  4  35- 8  28
 2.Nistru Cioburciu                  20  12  3  5  31-15  27
 3.Grănicerul Glodeni                20  10  6  4  24-16  26
 4.Urozhay Edineț                    20  10  5  5  36-20  25
 5.KShI Chișinău                     20   9  6  5  32-21  24
 6.Kolos Slobozia Mare               20   9  4  7  23-15  22
 7.Energetik Dubăsari                20            22-17  21
 8.Avtomobilist Bender               20   6  8  6  21-21  20
 9.Politehnika Chișinău              20   4  5 11  27-35  13
10.Vilia Briceni                     20   4  4 12  19-38  12
11.Lokomotiv Bălți                   20   0  2 18   9-72   2
NB: total goal difference +1

1978

Reported Final Table:
 
 1.Nistru Cioburciu                  24  16  4  4  36-16  36
 2.Kolos Slobozia Mare               24  12  5  7  25-12  29
 3.Grănicerul Glodeni                24   8 11  5  28-17  27
 4.Vilia Briceni                     24            30-25  27
 5.KShI Chișinău                     24            32-26  26
 6.Avtomobilist Bender               24            22-21  26
 7.Vierul Lazovsk                    24            22-19  26
 8.Urozhay Edineț                    24            33-24  25
 9.Energetik Dubăsari                24            25-25  24
10.Stroitel Tiraspol                 24            24-26  24
11.Volnik Bender                     24            21-27  19
12.Politeknika Chișinău              24            20-46  11
13.Pișevik Bălți                     24            18-49  10  (-2)
NB: total goal difference +3 

1980

Final Stage (8 participants)

 1.Nistru Cioburciu         
 2.Kolos Slobozia Mare      
 3.Grănicerul Glodeni     
   Energetik Dubăsari
   Plastik Tiraspol
   Avangard Lazovsk
   Kolos Fălești
   KSChI Chișinău

1982

Final Table:
 
 1.Grănicerul Glodeni                32  22  6  4  62-16  50
 2.Volna Soroca                      32  21  4  7  56-29  46
 3.Avtomobilist Bălți                32  17  9  6  50-25  43
 4.Avangard Lazovsk                  32  17  8  7  51-23  42
 5.Tinerița Criuleni                 32  17  4 11  53-37  38
 6.Konstruktor Râbnița               32  13 10  9  55-42  36
 7.Kolos Rîșcani                     32  14  7 11  44-37  35
 8.Speranța Drochia                  32  14  6 12  36-35  34
 9.Vilia Briceni                     32  13  8 11  45-43  34
10.Urozhay Edineț                    32  12 10 10  52-35  32
11.Energetik Dubăsari                32  11 10 11  46-40  32
12.Tekstilșcik Tiraspol              32  11  7 14  41-40  29
13.Kolos Fălești                     32   9  6 17  32-55  24
14.Chayka Bender                     32   9  2 21  39-88  20
15.Avangard Soroki                   32   6  7 19  30-64  19
16.Mayak Chirsova                    32   6  7 19  38-73  19
17.Dinamo Chișinău                   32   2  5 25  18-66   9

1983

Final Table:
 
 1.Grănicerul Glodeni                26  17  4  5  46-13  38
 2.Avtomobilist Bălți                26  15  6  5  43-23  36
 3.Vilia Briceni                     26  15  6  5  41-22  36
 4.Tinerița Criuleni                 26  14  7  5  35-21  35
 5.Kolos Rîșcani                     26  12  9  5  34-29  33
 6.Tekstilșcik Tiraspol              26  14  4  8  38-25  32
 7.Luch Soroca                       26   9  7 10  19-24  25
 8.Kolos Fălești                     26  10  4 12  29-47  24
 9.Urozhay Edineț                    26   9  6 11  24-30  24
10.Energetik Dubăsari                26   9  5 12  25-33  23
11.Avangard Lazovsk                  26  10  1 15  23-31  21
12.Konstruktor Râbnița               26   7  5 14  19-37  19
13.Speranța Drochia                  26   6  5 15  18-32  17
14.Meliorator Tarak                  26   0  1 25   6-33   1

1984

Final Table:
 
 1.Grănicerul Glodeni                30  21  2  7  54-18  44
 2.Kolos Rîșcani                     30  15  8  7  48-27  38
 3.Vilia Briceni                     30  15  7  8  45-35  37
 4.Avangard Lazovsk                  30  14  8  8  43-38  36
 5.Iskra Râbnița                     30  14  7  9  45-27  35
 6.Tinerița Criuleni                 30  13  8  9  41-33  34
 7.Struguraș Giriseni                30  14  3 13  51-51  31
 8.Urozhay Edineț                    30  13  4 13  29-34  30
 9.Tekstilșcik Tiraspol              30  12  6 12  25-25  30
10.Speranța Drochia                  30  11  8 11  28-25  30
11.Avtomobilist Bălți                30  10  7 13  38-43  27
12.Kolos Fălești                     30   8 10 12  40-53  26
13.Luch Soroca                       30   8  9 13  39-40  25
14.Nistru Otaci                      30   8  8 14  25-37  24
15.Mayak Chirsova                    30   5  7 18  26-49  17
16.Iskra Stavceni                    30   6  4 20  29-71  16

1985

Group 1

Final Tables:

Northern Zone
 1.Avtomobilist Bălți                14  12  0  2  29- 6  24
 2.Luch Soroca                       14  11  1  2  38- 9  23
 3.Nistru Otaci                      14  10  1  3  40-15  21
 4.Kolos Rîșcani                     14   6  2  6  22-17  14
 5.Urozhay Edineț                    14   4  3  7  15-18  11
 6.Vilia Briceni                     14   3  2  9  18-36   8
 7.Grănicerul Glodeni                14   2  3  9  13-40   7
 8.Speranța Drochia                  14   1  2 11   7-41   4 
 
Southern Zone
 1.Tekstilșcik Tiraspol              14  10  2  2  42-13  22
 2.Iskra Râbnița                     14   8  2  4  29-12  18
 3.Shahyor Chirov                    14   6  2  6  17-24  14
 4.Struguraș Hiriseni                14   5  3  6  26-25  13
 5.Nistru Cioburciu                  14   5  3  6  17-28  13
 6.Mestprom Cahul                    14   5  3  6  29-28  13
 7.Kolos Fălești                     14   3  5  6  28-38  11
 8.Avangard Lazovsk                  14   3  2  9  17-37   8
 
Semifinals
Tekstilșcik Tiraspol        2-1 2-0 Luch Soroki
Iskra Râbnița               1-0 1-1 Avtomobilist Bălți 
 
Third Place Match
Avtomobilist Bălți              2-1 Luch Soroki
 
Final
Iskra Râbnița                   1-0 Tekstilșcik Tiraspol    

1987

Final Stage

Reported Final Tables:

Places 1-10 
 1.Tekstilșcik-2 Tiraspol            28  20  5  3  71-21  45
 2.Varnița Bender                    28  16  5  7  57-40  37
 3.Iskra Râbnița                     28  16  4  8  62-33  36
 4.Trandafirul Rîșcani               28  13  7  8  50-33  33
 5.?ShVSM-Trudovnye Rezervy Chișinău 28  12  9  7  49-28  33
 6.Nistru Cioburciu                  28  12  9  7  47-38  33
 7.Stroitel Fălești                  28  12  5 11  45-52  29
 8.Rossiya Sănătăuca                 28  10  8 10  49-51  28
 9.Avangard Lazovsk                  28  11  5 12  43-41  27
10.Speranța Drochia                  28   9  9 10  39-37  27
 
Places 11-20
11.Mayak Kirsovo                     28  12  9  7  36-27  31
12.Metprom Cahul                     28  13  9 12  47-48  29
13.Luch Soroca                       28  12  5 11  49-44  29
14.Zarya Bălți                       28  12  5 11  47-51  29
15.Iskra Stăuceni                    28  10  7 11  40-41  27
16.Kolos Peneliya                    28  10  6 12  39-40  24
17.Start Pîrlița                     28   8  7 13  29-58  23
18.Pogranichnik Glodeni              28   5  4 19  42-67  14
19.Vilia Briceni                     28   4  6 18  34-73  14
20.Bukuriya Synzhera                 28   2  4 22  31-82   8
NB: total goal difference +1

1989

Group 1

Reported Table:
 
 1.Tekstilșcik-2 Tiraspol            32  22  5  5  54-28  49
 2.Cristalul Fălești                 32  20  7  5  63-37  47
 3.Moldovgidromaș Chișinău           32  20  5  7  54-19  45
 4.Pișevik Bălți                     32  18  5  9  45-29  41
 5.Nistru Cioburciu                  32  17  5 10  41-32  39
 6.Iskra Râbnița                     32  17  2 13  53-36  36
 7.Avangard Lasovsk                  32  12 10 10  33-25  34
 8.Energetik Dubăsari                32  11 11 10  35-34  33
 9.Hidrotehnika Telenești            32  12  7 13  35-34  31
10.Mayak Chirsova                    32  14  2 16  25-47  30
11.Izvoraș Drăsliceni                32  11  7 14  36-46  29
12.Tigina-2 Bender                   32  10  8 14  36-34  28
13.Michurineț Blijnii Hutor          32  10  5 17  44-43  25
14.Speranța Drochia                  32   9  6 17  21-51  24
15.Luch Soroca                       32   9  6 17  28-50  24
16.Rossiya Senatovka                 32   7  2 23  33-53  16
17.Pedinstitut Chișinău              32   3  8 21  29-66  14
18.RșVSM Chișinău                    32   4  0 28  17-64   8
NB: 23 more losses than wins; odd number of draws; total goal difference -46;
    probably all results of RșVSM Chișinău annulled

1990

Final Stage

Final Table:

 1.Moldovgidromaș Chișinău           10   8  0  2  17- 7  16  Champions
 2.Moldova Boroseni                  10   8  0  2  20-14  16
 3.Dinamo Chișinău                   10   6  1  3  12-12  13
 4.Poltekinika Chișinău              10   4  1  5  17-12   9
 5.Izvoraș Drăsliceni                10   2  1  7   6-18   5
 6.Grănicerul Glodeni                10   0  1  9   2-11   1 

1991

Reported Final Table:

 1.Cristalul Fălești                 15  12  1  2  42-13  25
 2.Dinamo Chișinău                   15  11  2  2  40-12  24
 3.Constructorul Leova               15   9  3  3  40-19  21
 4.Nistru Cioburciu                  15   9  3  3  25-15  21
 5.Moldova Boroseni                  15   6  3  6  30-26  15
 6.Gidromaș Chișinău                 14   6  3  5  22-21  15
 7.Vierul Sîngerei                   15   5  5  5  15-20  15
 8.Polithnika Chișinău               14   6  2  6  26-33  14
 9.Nistru Otaci                      15   5  4  6  24-26  14
10.Speranța Nisporeni                15   5  4  6  14-19  14
11.Izvoraș Drăsliceni                15   5  2  8  20-24  12
12.Codru Telenești                   15   3  5  7   7-23  11
13.Vilia Briceni                     15   4  2  9  16-24  10
14.Speranța Drochia                  15   4  2  9  16-24  10
15.Sănătăuca                         15   4  2  9  11-20  10
16.Haidukul Dubăsari-Ves             15   1  3 11  15-41   5
NB: two more losses than wins; total goal difference +3

1991/92

Final Table:

 1.Speranța Nisoporeni               14   9  2  3  20-15  20
 2.Constructorul Leova               14   9  1  4  29-19  19
 3.Cristalul Fălești                 14   8  3  3  28-18  19
 4.Moldova Boroseni                  14   8  2  4  29-16  18
 5.Nistru Cioburciu                  14   7  4  3  24-17  18
 6.Constructoril Chișinău            14   7  2  5  21-12  16
 7.Dinamo Chișinău                   14   6  4  4  17- 9  16
 8.Nistru Otaci                      14   5  4  5  22-21  14
 9.Gidromaș Chișinău                 14   6  1  7  24-26  13
10.Universul Chuchuleni              14   5  2  7  27-18  12
11.Vierul Sîngerei                   14   4  4  6  10-15  12
12.Speranța Drochia                  14   3  5  6  12-26  11
13.Politehnika Chișinău              14   4  2  8  15-18  10
14.Izvoraș Drăsliceni                14   2  3  9  12-30  7
15.Vilia Briceni                     14   1  3 10   7-37   5 
 -.Codru Telenești                   withdrew


About this document

Source: regional-football.ru

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 16 Jun 2021

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.