Montenegro (Second Level) 2007/08

Final Table: 

 1.Jezero (Plav)                33  19  7  7  41-20  64  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Čelik (Nikšić)               33  18  6  9  48-27  60  Promotion Playoff
 3.FK Jedinstvo (Bijelo Polje)  33  17  8  8  47-22  59  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FK Berane (Berane)           33  15 10  8  40-21  55
 5.Ibar (Rožaje)                33  15  5 13  41-36  49  [-1]
 6.Zabjelo (Podgorica)          33  12 12  9  40-45  48
 7.Bratstvo (Cijevna)           33  12  4 17  44-48  40
 8.Crvena stijena (Podgorica)   33  10 10 13  23-30  39  [-1]
 9.Arsenal (Tivat)              33   9 11 13  28-30  38
10.Otrant (Ulcinj)              33   9  9 15  39-52  36
-------------------------------------------------------
11.Gusinje (Gusinje)            33   7 10 16  23-45  30  [-1]  Relegated
12.Tekstilac (Bijelo Polje)     33   6  6 21  20-58  24  Relegated

NB: C.stijena 1 point deducted because of award round 9;
    Ibar 1 point deducted because of award match round 10;
    Gusinje 1 point deducted because of award match round 26

Round 1 [Aug 12]  
Zabjelo     3-2 Tekstilac
Čelik       0-0 Otrant
Gusinje     1-2 Ibar
Jezero      3-0 Bratstvo
C.stijena   0-1 Berane
Jedinstvo   1-1 Arsenal

Round 2 [Aug 19]  
Tekstilac   2-2 Arsenal
Berane      2-2 Jedinstvo
Bratstvo    0-1 C.stijena
Ibar        0-1 Jezero
Otrant      2-2 Gusinje
Zabjelo     1-4 Čelik

Round 3 [Aug 26]  
Čelik       1-0 Tekstilac
Gusinje     0-2 Zabjelo
Jezero      1-0 Otrant
C.stijena   0-0 Ibar
Jedinstvo   2-0 Bratstvo
Arsenal     1-0 Berane

Round 4 [Sep 2]  
Tekstilac   0-0 Berane
Bratstvo    0-3 Arsenal
Ibar        0-2 Jedinstvo
Otrant      1-1 Crvena stijena
Zabjelo     1-1 Jezero
Čelik       1-1 Gusinje

Round 5 [Sep 9]
Gusinje     0-0 Tekstilac
Jezero      3-1 Čelik
C.stijena   1-1 Zabjelo
Jedinstvo   3-0 Otrant
Arsenal     0-1 Ibar
Berane      1-1 Bratstvo

Round 6 [Sep 16]
Tekstilac   1-0 Bratstvo
Ibar        1-0 Berane
Otrant      0-2 Arsenal
Zabjelo     1-0 Jedinstvo
Čelik       2-0 Crvena stijena
Gusinje     0-0 Jezero

Round 7 [Sep 23]
Jezero      2-0 Tekstilac
C.stijena   1-0 Gusinje
Jedinstvo   1-0 Čelik
Arsenal     1-1 Zabjelo
Berane      1-0 Otrant
Bratstvo    2-3 Ibar

Round 8 [Sep 30]
Tekstilac   1-3 Ibar
Otrant      2-2 Bratstvo
Zabjelo     0-0 Berane
Čelik       1-1 Arsenal
Gusinje     2-1 Jedinstvo
Jezero      3-0 Crvena stijena

Round 9 [Oct 7]
C.stijena   awd Tekstilac       [awarded 0-3; home team didn`t provide a doctor]
Jedinstvo   1-0 Jezero
Arsenal     0-0 Gusinje
Berane      3-1 Čelik
Bratstvo    2-1 Zabjelo
Ibar        1-2 Otrant

Round 10 [Oct 14]
Tekstilac   1-1 Otrant
Zabjelo     awd Ibar            [awarded 3-0, originally 0-0]
Čelik       2-1 Bratstvo
Gusinje     0-0 Berane
Jezero      1-1 Arsenal
C.stijena   0-2 Jedinstvo

Round 11 [Oct 21]
Jedinstvo   4-0 Tekstilac
Arsenal     0-0 Crvena stijena
Berane      0-1 Jezero
Bratstvo    0-1 Gusinje
Ibar        1-0 Čelik
Otrant      1-2 Zabjelo

Round 12 [Oct 28]
Tekstilac   3-1 Zabjelo
Otrant      2-0 Čelik
Ibar        3-0 Gusinje
Bratstvo    1-2 Jezero
Berane      2-0 Crvena stijena
Arsenal     3-0 Jedinstvo       [abandoned at 3-0 in 90'; result stood]

Round 13 [Nov 4]
Arsenal     1-2 Tekstilac
Jedinstvo   0-0 Berane
C.stijena   0-0 Bratstvo
Jezero      2-0 Ibar
Gusinje     3-4 Otrant
Čelik       6-1 Zabjelo

Round 14 
[Nov 11]
Tekstilac   1-0 Čelik
Zabjelo     0-0 Gusinje
Otrant      0-2 Jezero
Bratstvo    0-3 Jedinstvo
Berane      1-0 Arsenal
[Nov 14]
Ibar        2-0 Crvena stijena

Round 15 
[Nov 18]
Arsenal     2-0 Bratstvo
C.stijena   1-1 Otrant
[Nov 21]
Berane      2-0 Tekstilac
Jedinstvo   0-0 Ibar
Jezero      2-1 Zabjelo
Gusinje     1-1 Čelik

Round 16 [Nov 25]
Tekstilac   0-0 Gusinje
Čelik       1-0 Jezero
Zabjelo     1-3 Crvena stijena
Otrant      4-2 Jedinstvo
Ibar        1-0 Arsenal
Bratstvo    2-1 Berane

Round 17 [Dec 2]
Bratstvo    3-1 Tekstilac
Berane      2-0 Ibar
Arsenal     1-0 Otrant
Jedinstvo   0-0 Zabjelo
C.stijena   1-2 Čelik
Jezero      2-1 Gusinje

Round 18 [Mar 2]  
Tekstilac   0-1 Jezero
Gusinje     0-2 C.stijena
Čelik       1-0 Jedinstvo
Zabjelo     1-1 Arsenal
Otrant      1-1 Berane
Ibar        1-1 Bratstvo

Round 19 [Mar 9]   
Ibar        5-0 Tekstilac
Bratstvo    6-0 Otrant
Berane      0-0 Zabjelo
Arsenal     0-0 Čelik
Jedinstvo   3-1 Gusinje
C.stijena   1-0 Jezero

Round 20 [Mar 16]   
Tekstilac   0-1 C.stijena
Jezero      1-0 Jedinstvo
Gusinje     2-0 Arsenal
Čelik       2-1 Berane
Zabjelo     3-2 Bratstvo
Otrant      0-0 Ibar

Round 21 
[Mar 19]  
Otrant      1-0 Tekstilac
Bratstvo    0-2 Čelik
Berane      4-0 Gusinje
Arsenal     0-0 Jezero
Jedinstvo   2-0 C.stijena
[Mar 22]
Ibar        2-2 Zabjelo

Round 22 [Mar 30]  
Tekstilac   0-2 Jedinstvo
C.stijena   2-0 Arsenal
Jezero      1-4 Berane
Gusinje     0-2 Bratstvo
Čelik       1-0 Ibar
Zabjelo     1-0 Otrant

Round 23 [Apr 5]  
Jezero      1-1 Gusinje
Jedinstvo   2-1 Bratstvo
Čelik       3-0 Tekstilac
Berane      3-0 Otrant
Ibar        1-0 C.stijena 
Zabjelo     1-0 Arsenal

Round 24 [Apr 9]  
Gusinje     1-0 Arsenal
C.stijena   1-0 Zabjelo
Otrant      2-3 Ibar
Tekstilac   0-1 Berane
Bratstvo    1-0 Čelik
Jezero      2-0 Jedinstvo

Round 25 [Apr 13]  
Jedinstvo   1-0 Gusinje
Čelik       1-1 Jezero
Berane      2-1 Bratstvo
Ibar        3-0 Tekstilac
Zabjelo     1-0 Otrant
Arsenal     1-1 C.stijena  

Round 26 
[Apr 19]  
Tekstilac   2-1 Zabjelo
[Apr 20]  
Gusinje     awd C.stijena       [awarded 0-3; abandoned at 1-2 in 83']
Otrant      3-0 Arsenal
Bratstvo    4-2 Ibar
Jedinstvo   0-1 Čelik
Jezero      1-0 Berane

Round 27 [Apr 23]
Čelik       3-0 Gusinje
Berane      1-1 Jedinstvo
Ibar        2-1 Jezero
Zabjelo     2-0 Bratstvo
Arsenal     3-0 Tekstilac
C.stijena   1-1 Otrant

Round 28 
[Apr 26]
Tekstilac   0-0 C.stijena  
[Apr 27]
Gusinje     2-1 Otrant
Bratstvo    1-0 Arsenal
Jezero      0-0 Zabjelo
Jedinstvo   2-0 Ibar
Čelik       1-0 Berane

Round 29 [May 4]
Berane      2-0 Gusinje
Ibar        1-0 Čelik
Zabjelo     0-0 Jedinstvo
Arsenal     0-1 Jezero
C.stijena   1-0 Bratstvo
Otrant      4-0 Tekstilac

Round 30 [May 11]
Gusinje     1-0 Tekstilac
Bratstvo    5-2 Otrant
Jezero      1-0 C.stijena  
Jedinstvo   3-0 Arsenal
Čelik       6-1 Zabjelo
Berane      1-0 Ibar

Round 31 [May 14]
Ibar        0-1 Gusinje
Zabjelo     2-2 Berane
Arsenal     1-2 Čelik
C.stijena   0-0 Jedinstvo
Otrant      1-0 Jezero
Tekstilac   0-2 Bratstvo

Round 32 [May 18]
Gusinje     1-2 Bratstvo
Jezero      3-0 Tekstilac
Jedinstvo   3-0 Otrant
Čelik       1-0 C.stijena  
Berane      0-1 Arsenal
Ibar        2-3 Zabjelo

Round 33 [May 25]
Zabjelo     2-1 Gusinje
Arsenal     2-1 Ibar
C.stijena   1-2 Berane
Otrant      3-1 Čelik
Tekstilac   1-4 Jedinstvo
Bratstvo    2-1 Jezero

Final Table: 

 1.Jezero (Plav)                33  19  7  7  41-20  64  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Čelik (Nikšić)               33  18  6  9  48-27  60  Promotion Playoff
 3.FK Jedinstvo (Bijelo Polje)  33  17  8  8  47-22  59  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FK Berane (Berane)           33  15 10  8  40-21  55
 5.Ibar (Rožaje)                33  15  5 13  41-36  49  [-1]
 6.Zabjelo (Podgorica)          33  12 12  9  40-45  48
 7.Bratstvo (Cijevna)           33  12  4 17  44-48  40
 8.Crvena stijena (Podgorica)   33  10 10 13  23-30  39  [-1]
 9.Arsenal (Tivat)              33   9 11 13  28-30  38
10.Otrant (Ulcinj)              33   9  9 15  39-52  36
-------------------------------------------------------
11.Gusinje (Gusinje)            33   7 10 16  23-45  30  [-1]  Relegated
12.Tekstilac (Bijelo Polje)     33   6  6 21  20-58  24  Relegated

NB: C.stijena 1 point deducted because of award round 9;
    Ibar 1 point deducted because of award match round 10;
    Gusinje 1 point deducted because of award match round 26

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [May 28]
Sutjeska    1-0 Čelik 
Bokelj      0-0 Jedinstvo

Second Legs [Jun 1]	
Čelik       0-0 Sutjeska 
Jedinstvo   awd Bokelj          [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 80']

NB: Jedinstvo promoted, Bokelj relegated

2006/07

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Dragoljub JovanoviŠ for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Dragoljub JovanoviŠ (dragoljubj@telekom.yu)
Last updated: 26 Jun 2008

(C) Copyright Dragoljub JovanoviŠ and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.