Montenegro (Second Level) 2008/09

Final Table: 

 1.FK Berane (Berane)            33  23  5  5  63-13  74  Promoted
--------------------------------------------------------
 2.FK Mladost CKB (Podgorica)    33  20  6  7  67-28  66  Promotion Playoff
 3.FK Mornar (Bar)               33  16  9  8  36-28  57  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FK Otrant (Ulcinj)            33  16  4 13  55-44  52
 5.FK Ibar (Rožaje)              33  15  5 13  40-40  50
 6.FK Bokelj (Kotor)             33  11 13  9  35-36  46
 7.FK Bratstvo (Cijevna)         33  12  8 13  34-39  44
 8.FK Crvena stijena (Podgorica) 33  11  7 15  26-36  40
 9.FK Zabjelo (Podgorica)        33  10  9 14  30-35  39
10.FK Čelik (Nikšić)             33  10  8 15  28-38  38
--------------------------------------------------------
11.FK Arsenal (Tivat)            33   9  8 16  27-38  34  [-1]  Relegated
12.FK Ribnica (Podgorica)        33   2  4 27  16-82  10  Relegated

NB: Arsenal 1 point deducted

Round 1 [Aug 17]  
Ribnica     0-1 Berane
Čelik       2-0 Otrant
Mladost     1-0 Arsenal
Bratstvo    2-2 Mornar
C.stijena   1-0 Zabjelo
Ibar        3-1 Bokelj

Round 2 [Aug 24]
Bokelj      1-0 Zabjelo
Mornar      1-0 C.stijena   
Arsenal     3-0 Bratstvo    
Otrant      2-1 Mladost     
Berane      3-0 Čelik       
Ibar        2-0 Ribnica     

Round 3 [Aug 31]
Ribnica     0-1 Bokelj
Čelik       2-2 Ibar        
Mladost     2-1 Berane
Bratstvo    2-1 Otrant
C.stijena   1-0 Arsenal
Zabjelo     0-1 Mornar

Round 4 [Sep 7]
Bokelj      0-0 Mornar
Arsenal     0-2 Zabjelo
Otrant      1-0 C.stijena 
Berane      4-0 Bratstvo
Ibar        1-1 Mladost
Ribnica     1-1 Čelik

Round 5 [Sep 14]
Čelik       0-1 Bokelj
Mladost     0-1 Ribnica
Bratstvo    1-2 Ibar
C.stijena   0-2 Berane
Zabjelo     3-1 Otrant
Mornar      awd Arsenal             [awarded 3-0; abandoned at 2-1 in 76']

Round 6 [Sep 21]
Bokelj      4-0 Arsenal
Otrant      0-0 Mornar
Berane      2-0 Zabjelo
Ibar        3-0 C.stijena
Ribnica     2-2 Bratstvo
Čelik       1-1 Mladost 

Round 7 [Sep 28]
Mladost     3-1 Bokelj
Bratstvo    1-0 Čelik
C.stijena   1-0 Ribnica
Zabjelo     0-0 Ibar
Mornar      0-2 Berane
Arsenal     0-1 Otrant

Round 8 [Oct 1]
Bokelj      1-0 Otrant
Berane      4-0 Arsenal
Ibar        1-0 Mornar
Ribnica     0-0 Zabjelo
Čelik       1-0 C.stijena
Mladost     4-1 Bratstvo 

Round 9 [Oct 5]
Bratstvo    2-0 Bokelj
C.stijena   1-0 Mladost
Zabjelo     2-1 Čelik
Mornar      3-1 Ribnica
Arsenal     0-1 Ibar
Otrant      0-4 Berane 

Round 10 [Oct 12]
Bokelj      0-0 Berane
Ibar        3-1 Otrant
Ribnica     0-1 Arsenal
Čelik       1-3 Mornar
Mladost     3-1 Zabjelo
Bratstvo    3-0 C.stijena 

Round 11 
[Oct 19]
C.stijena   2-1 Bokelj
Zabjelo     1-1 Bratstvo
Arsenal     0-1 Čelik
Otrant      1-0 Ribnica
Berane      3-0 Ibar 
[Oct 29]
Mornar      1-1 Mladost

Round 12 [Oct 26]
Bokelj      1-1 Ibar
Berane      4-0 Ribnica
Otrant      5-1 Čelik
Arsenal     1-2 Mladost
Mornar      0-0 Bratstvo
Zabjelo     0-1 C.stijena 

Round 13 [Nov 2]
Zabjelo     1-3 Bokelj
C.stijena   awd Mornar              [awarded 3-0; originally 3-1]
Bratstvo    1-1 Arsenal
Mladost     4-0 Otrant
Čelik       0-3 Berane
Ribnica     0-2 Ibar 

Round 14 [Nov 9]
Bokelj      1-1 Ribnica
Ibar        2-0 Čelik
Berane      1-0 Mladost
Otrant      0-1 Bratstvo
Arsenal     0-0 C.stijena
Mornar      0-0 Zabjelo 

Round 15 [Nov 16]
Mornar      2-0 Bokelj
Zabjelo     1-0 Arsenal
C.stijena   0-1 Otrant
Bratstvo    1-1 Berane
Mladost     2-0 Ibar
Čelik       1-0 Ribnica 

Round 16
[Nov 23]
Bokelj      0-0 Čelik   
Ribnica     1-2 Mladost
Otrant      3-2 Zabjelo   
Arsenal     0-1 Mornar
[Nov 26?]
Berane      4-1 C.stijena  
Ibar        2-0 Bratstvo 

Round 17 [Nov 30]
Arsenal     1-1 Bokelj
Mornar      1-0 Otrant
Zabjelo     0-1 Berane
C.stijena   awd Ibar                [awarded 0-3]
Bratstvo    2-1 Ribnica 
Mladost     1-0 Čelik   

Round 18 [Mar 8]
Bokelj      2-2 Mladost  
Čelik       1-0 Bratstvo    
Ribnica     0-2 C.stijena 
Ibar        1-1 Zabjelo 
Berane      3-0 Mornar 
Otrant      3-0 Arsenal     

Round 19 [Mar 15]
Otrant      2-0 Bokelj     
Arsenal     0-1 Berane     
Mornar      1-0 Ibar       
Zabjelo     0-1 Ribnica     
C.stijena   0-0 Čelik   
Bratstvo    2-3 Mladost  

Round 20 [Mar 22]
Bokelj      1-1 Bratstvo  
Mladost     awd C.stijena           [awarded 3-0; abandoned at
Čelik       0-1 Zabjelo               3-1 in 88']
Ribnica     1-2 Mornar      
Berane      3-1 Otrant 
Ibar        0-3 Arsenal             [apparently awarded]

Round 21 [Apr 1]
Berane      1-0 Bokelj
Otrant      2-1 Ibar
Arsenal     3-0 Ribnica
Mornar      3-1 Čelik 
Zabjelo     2-2 Mladost
C.stijena   1-0 Bratstvo

Round 22 [Apr 5]
Čelik       0-2 Arsenal             [also reported 1-2]
Bokelj      1-1 C.stijena 
Bratstvo    0-1 Zabjelo
Mladost     2-0 Mornar
Ribnica     0-3 Otrant
Ibar        1-0 Berane

Round 23 [Apr 12]
Berane      3-0 Ribnica
Mladost     5-0 Arsenal
Ibar        1-0 Čelik 
Mornar      2-0 Zabjelo
Otrant      3-0 Bratstvo
C.stijena   1-2 Bokelj 

Round 24 
[Apr 18]
Ribnica     1-2 Bokelj
[Apr 19]
Bratstvo    0-1 C.stijena
Zabjelo     0-1 Otrant
Čelik       3-0 Mornar
Arsenal     3-1 Ibar
Berane      2-1 Mladost

Round 25 [Apr 22]
Mladost     6-1 Ribnica
Ibar        0-2 Berane
Mornar      1-0 Arsenal
Otrant      2-1 Čelik       
C.stijena   2-2 Zabjelo
Bokelj      0-2 Bratstvo

Round 26 [Apr 26]
Mladost     4-0 Ibar
Berane      1-1 Mornar
Arsenal     1-0 Otrant
Čelik       0-0 C.stijena
Ribnica     0-2 Bratstvo
Zabjelo     2-0 Bokelj

Round 27 [May 3]
Otrant      1-3 Berane
Mornar      0-1 Mladost
Bokelj      1-0 Čelik       
Ibar        2-0 Ribnica
C.stijena   0-1 Arsenal
Bratstvo    3-0 Zabjelo

Round 28 [May 6]
Ribnica     0-4 Zabjelo
Čelik       1-0 Bratstvo
Arsenal     0-0 Bokelj
Berane      0-0 C.stijena
Mladost     2-0 Otrant
Ibar        0-2 Mornar

Round 29 [May 10]
Mornar      2-0 Ribnica
Otrant      3-1 Ibar
C.stijena   0-2 Mladost
Bokelj      1-0 Berane              [also reported 2-0]
Bratstvo    0-0 Arsenal
Zabjelo     0-0 Čelik 
 
Round 30 [May 17]
Ribnica     0-4 Čelik 
Arsenal     0-0 Zabjelo
Berane      3-0 Bratstvo
Mladost     1-1 Bokelj
Ibar        3-2 C.stijena
Mornar      1-1 Otrant

Round 31 [May 20]
Otrant     12-2 Ribnica
C.stijena   0-1 Mornar
Bokelj      2-1 Ibar
Bratstvo    1-0 Mladost
Zabjelo     1-0 Berane
Čelik       1-1 Arsenal

Round 32 [May 24]
Ribnica     2-6 Arsenal
Berane      1-2 Čelik 
Mladost     4-1 Zabjelo
Ibar        0-1 Bratstvo
Mornar      2-2 Bokelj
Otrant      1-1 C.stijena

Round 33 [May 30]
C.stijena   4-0 Ribnica
Bokelj      3-3 Otrant
Bratstvo    2-0 Mornar
Zabjelo     2-0 Ibar
Čelik       2-1 Mladost
Arsenal     0-0 Berane

Final Table: 

 1.FK Berane (Berane)            33  23  5  5  63-13  74  Promoted
--------------------------------------------------------
 2.FK Mladost CKB (Podgorica)    33  20  6  7  67-28  66  Promotion Playoff
 3.FK Mornar (Bar)               33  16  9  8  36-28  57  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.FK Otrant (Ulcinj)            33  16  4 13  55-44  52
 5.FK Ibar (Rožaje)              33  15  5 13  40-40  50
 6.FK Bokelj (Kotor)             33  11 13  9  35-36  46
 7.FK Bratstvo (Cijevna)         33  12  8 13  34-39  44
 8.FK Crvena stijena (Podgorica) 33  11  7 15  26-36  40
 9.FK Zabjelo (Podgorica)        33  10  9 14  30-35  39
10.FK Čelik (Nikšić)             33  10  8 15  28-38  38
--------------------------------------------------------
11.FK Arsenal (Tivat)            33   9  8 16  27-38  34  [-1]  Relegated
12.FK Ribnica (Podgorica)        33   2  4 27  16-82  10  Relegated

NB: Arsenal 1 point deducted


Promotion/Relegation Playoff

First Legs [Jun 3]
Mladost     0-2 Dečić 
Mornar      2-1 Jezero

Second Legs [Jun 7]
Dečić       0-1 Mladost
Jezero      0-0 Mornar

NB: Mornar (Bar) promoted, Jezero (Plav) relegated



2007/08

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Thanks to Igor Kramarsic

Prepared and maintained by Dragoljub JovanoviŠ for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Dragoljub JovanoviŠ (dragoljubj@telekom.yu)
Last updated: 12 Jun 2009

(C) Copyright Dragoljub JovanoviŠ and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.