Montenegro 2011/12


Prva Crnogorska Fudbal Liga
Kup Crne Gore
Druga Liga

Prva Crnogorska Fudbal Liga

Final Table:

 1.Budućnost (Podgorica)    33  25  5  3  82-27  80  Champions
 2.Rudar (Pljevlja)         33  23  8  2  60-20  77
 3.Zeta (Golubovci)         33  17  9  7  55-40  60
 4.Mogren (Budva)           33  15  9  9  54-37  54
 5.Petrovac (Petrovac)      33  13  9 11  36-39  48
 6.Lovćen (Cetinje)         33  10 10 13  34-42  40
 7.Mladost (Podgorica)      33  10  7 16  32-45  37
 8.Sutjeska (Nikšić)        33   9  9 15  29-36  36
 9.Grbalj (Radanovići)      33   9  7 17  28-49  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Dečić (Tuzi)             33  10  4 19  34-51  34  Relegation Playoff
11.Berane (Berane)          33   8  5 20  32-54  28  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Bokelj (Kotor)           33   5  6 22  21-57  21  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [Jun 3]
Dečić           0-0 Jedinstvo   
Berane          1-2 Mornar

Second Legs [Jun 7]
Jedinstvo       2-0 Dečić
Mornar          3-0 Berane     

Mornar and Jedinstvo promoted, Dečić and Berane relegated


Kup Crne Gore

NB: no extra time played.

1/16 Finals 
[Aug 24]
OFK Petrovac (Petrovac, 1)    2-0 Iskra (Danilovgrad, 2)
  [Zvicer 9, Jovanović 31]
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   2-0 Dečić (Tuzi, 1)
  [Jovović 5, Boričić 18]
Mornar (Bar, 2)               4-2 Berane (Berane, 1)
  [Lukateli 8, Merdović 12, Kujović 44, Paljokić 90; Peličić 18, Grdinić 60]
Kom (Podgorica, 2)            0-3 Budućnost (Podgorica, 1)
  [Radonjić 4, Kalezić 9, Nikač 56]
Zabjelo (Podgorica, 2)        0-2 Sutjeska (Nikšić, 1)
  [Krivokapić 54, M. Nikolić 79]
Igalo (Igalo, 2)              2-2 Grbalj (Radanovići, 1)        [2-4 pen]
  [Kovačević 19, Vučković 78; Milić 58, Mićić 75]
Ibar (Rožaje, 2)              0-2 Mladost (Podgorica, 1)
  [Rolović 30, Krkeljić 49]
Otrant (Ulcinj, 3)            0-4 Bokelj (Kotor, 1)
  [Ivan Pavićević 31, 73, Petković 43, Kaluđerović 90]
Polimlje (Murino, 3)          1-2 Zeta (Golubovci, 1)
  [Milović 73; Burzanović 13, Orlandić 86]
Drezga (Piperi, 3)            1-3 Lovćen (Cetinje, 1)
  [Krivokapić 50; S. Vujović 14, 49, Banović 26]
Bratstvo (Cijevna, 2)         3-1 Jezero (Plav, 2)
  [Spasojević 2, 28, 49; Radončić 24]
Arsenal (Tivat, 3)            2-1 Petnjica (Petnjica, 2)
  [Bjedov 21, Darko Fatović 88; Deletić 17]
Brskovo (Mojkovac, 3)         1-0 OFK Bar (Bar, 2)
  [Janketić 83]
[Aug 25]
Blue Star (Podgorica, 3)      0-2 Čelik (Nikšić, 2)
  [Vujačić 64, Bojić 71pen]
Rudar (Pljevlja, 1)           bye
Mogren (Budva, 1)             bye

1/8 Finals 

First Legs [Sep 14]
Bokelj (Kotor, 1)             3-0 Budućnost (Podgorica, 1)
  [Todorović 40, Bakoč 43, Kaluđerović 69]
Rudar (Pljevlja, 1)           1-1 Grbalj (Radanovići, 1)
  [Stojanović 22pen; Novaković 69]
Sutjeska (Nikšić, 1)          2-0 Zeta (Golubovci, 1)
  [Marković 30pen, Radulović 83og]
Mogren (Budva, 1)             2-0 Mornar (Bar, 2)
  [Ćulafić 10, Bakić 70]
Lovćen (Cetinje, 1)           0-1 Čelik (Nikšić, 2)
  [Ćuzović 54]
Mladost (Podgorica, 1)        2-0 Bratstvo (Cijevna, 2)
  [Rolović 40, Merdović 52]
Petrovac (Petrovac, 1)        0-0 Brskovo (Mojkovac, 3)
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   3-0 Arsenal (Tivat, 3)
  [Čindrak 10, Jovanović 17, Fetahović 86]

Second Legs [Sep 28]
Budućnost (Podgorica, 1)      2-0 Bokelj (Kotor, 1)
  [Đikanović 17, Bošković 81pen]
Grbalj (Radanovići, 1)        1-3 Rudar (Pljevlja, 1)
  [Nikolić 84; Ivica Jovanović 30, Stojanović 46pen, Rustemović 63]
Zeta (Golubovci, 1)           3-0 Sutjeska (Nikšić, 1)
  [Korać 1, Kalačević 2, Božović 90]
Mornar (Bar, 2)               0-2 Mogren (Budva, 1)
  [Ratko Zec 12, Ranđelović 77]
Čelik (Nikšić, 2)             1-0 Lovćen (Cetinje, 1)
  [Bojić 30pen]
Bratstvo (Cijevna, 2)         4-3 Mladost (Podgorica, 1)
  [Popović 44pen, Spasojević 45, 80, Bulatović 85; Vučić 23, Čabarkapa 35, 
   Rolović 59]
Brskovo (Mojkovac, 3)         0-2 Petrovac (Petrovac, 1)
  [Muhović 22, 44]
Arsenal (Tivat, 3)            1-4 Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)
  [Radojičić 42; Jovanović 25, Kasapi 27, Vuković 30, Čindrak 36]

Quarterfinals

First Legs [Oct 19]
Mogren (Budva, 1)             1-4 Rudar (Pljevlja, 1)
  [Ranđelović 40; Stojanović 3, Ivica Jovanović 17,90, I. Ivanović 63]
Petrovac (Petrovac, 1)        0-0 Mladost (Podgorica, 1)
Bokelj (Kotor, 1)             0-1 Čelik (Nikšić, 2)
  [Bojić 80]
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   1-0 Zeta (Golubovci, 1)
  [Kasumović 45]

Second Legs [Nov 2]
Rudar (Pljevlja, 1)           0-0 Mogren (Budva, 1)
Mladost (Podgorica, 1)        1-3 Petrovac (Petrovac, 1)
  [Tomić 29; Jovanović 42, Zvicer 57, Živković 69]
Čelik (Nikšić, 2)             1-1 Bokelj (Kotor, 1)
  [Brnović 65; Junčaj 79]
Zeta (Golubovci, 1)           2-2 Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)
  [Korać 58,88; Kasapi 74pen, Kasumović 86]

Semifinals

First Legs [Mar 28]
Rudar (Pljevlja, 1)           2-0 Petrovac (Petrovac, 1)
  [Ivica Jovanović 69pen, Stojanović 70]
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   1-0 Čelik (Nikšić, 2)
  [Stajić 78]

Second Legs [Apr 25]
Petrovac (Petrovac, 1)        1-1 Rudar (Pljevlja, 1)
Čelik (Nikšić, 2)             3-0 Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)

Final [May 23]
Čelik (Nikšić, 2)             2-1 Rudar (Pljevlja, 1)

Druga Liga


Final Table:

 1.Čelik (Nikšić)           33  25  5  3  72-14  80  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Mornar (Bar)             33  19  7  7  55-26  64  Promotion Playoff
 3.Jedinstvo (Bijelo Polje) 33  18  7  8  50-23  61  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Zabjelo (Podgorica)      33  15  5 13  47-46  50
 5.Bratstvo (Cijevna)       33  14  6 13  44-40  48
 6.Igalo (Igalo)            33  12  8 13  25-27  44
 7.Jezero (Plav)            33  11  9 13  26-35  42
 8.OFK Bar                  33  12  4 17  44-54  40
 9.Iskra (Danilovgrad)      33  11  6 16  31-47  39
10.Ibar (Rožaje)            33  10  8 15  35-42  38
---------------------------------------------------
11.Kom (Podgorica)          33   9 10 14  35-47  37  Relegated
12.Petnjica                 33   3  3 27  15-78  12  Relegated



2010/11

2012/13

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Dragoljub JovanoviŠ and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Dragoljub JovanoviŠ and Karel Stokkermans
Last updated: 22 Nov 2012

(C) Copyright Dragoljub JovanoviŠ, Karel Stokkermans and RSSSF 2011/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.