Montenegro 2020/21


Prva Crnogorska Fudbal Liga
Druga Liga
Treća Liga

Prva Crnogorska Fudbal Liga

Final Table:

 1.Budućnost (Podgorica)    36  27  4  5  65-29  85  [C]  Champions
 2.Sutjeska (Nikšić)        36  15 12  9  56-34  57
 3.Dečić (Tuzi)             36  13 15  8  39-28  54  [P]
 4.Podgorica (Podgorica)    36  15  7 14  39-38  52
 5.Zeta (Golubovci)         36  13  7 16  34-41  45  [-1] [8  5 1 2  9- 4 16]
 6.Jezero (Plav)            36  12  9 15  28-34  45  [P]  [8  3 1 4  7- 9 10]
 7.Rudar (Pljevlja)         36  13  6 17  38-50  45       [8  3 0 5  8-11  9]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Iskra (Danilovgrad)      36   9 17 10  28-29  44       Relegation Playoff
 9.Petrovac (Petrovac)      36   7 11 18  29-45  32       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
10.OFK Titograd (Podgorica) 36   7 10 19  23-51  31       Relegated

NB: Zeta 1 point deducted for abandoning match round 9

Round 1
[Aug 14]
Dečić           2-0 Budućnost       
[Aug 15]
Jezero          1-0 Rudar           
Zeta            0-1 Iskra           
Sutjeska        3-3 Petrovac        
Podgorica       2-0 OFK Titograd    

Round 2
[Aug 22]
Jezero          1-1 Zeta            
[Aug 23]
Budućnost       1-0 Sutjeska        
Iskra           0-0 Dečić           
Petrovac        0-1 Podgorica       
Rudar           3-1 OFK Titograd    

Round 3
[Aug 29]
Dečić           0-0 Jezero          
Podgorica       4-0 Budućnost       
OFK Titograd    2-2 Petrovac        
[Sep 16]
Sutjeska        3-2 Iskra           
Zeta            2-1 Rudar           

Round 4 [Sep 12]
Jezero          0-2 Sutjeska        
Iskra           1-1 Podgorica       
Rudar           1-0 Petrovac        
Budućnost       3-1 OFK Titograd    
Zeta            0-2 Dečić           

Round 5
[Sep 20]
Sutjeska        0-2 Zeta            
Podgorica       1-0 Jezero          
OFK Titograd    1-1 Iskra           
Dečić           4-1 Rudar           
[Dec 17]
Petrovac        0-1 Budućnost       

Round 6
[Sep 26]
Jezero          1-0 OFK Titograd    
[Sep 27]
Rudar           1-2 Budućnost       
Iskra           1-0 Petrovac        
Dečić           1-1 Sutjeska        
Zeta            1-1 Podgorica       

Round 7 [Sep 30]
Petrovac        0-1 Jezero          
Sutjeska        2-0 Rudar           
OFK Titograd    1-0 Zeta            
Podgorica       1-1 Dečić           
Budućnost       1-0 Iskra           

Round 8 [Oct 4]
Jezero          0-2 Budućnost       
Sutjeska        3-0 Podgorica       
Rudar           4-0 Iskra           
Zeta            1-0 Petrovac        
Dečić           3-0 OFK Titograd    

Round 9 [Oct 17]
Petrovac        1-1 Dečić           
Podgorica       2-0 Rudar           
Iskra           2-1 Jezero          
OFK Titograd    0-0 Sutjeska        
Budućnost       awd Zeta            [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 80',
                                     Zeta walked off; Zeta 1 point deducted]
Round 10 [Oct 25]
Petrovac        1-1 Sutjeska        
Rudar           0-1 Jezero          
OFK Titograd    1-0 Podgorica       
Iskra           0-0 Zeta            
Budućnost       2-2 Dečić           

Round 11 [Oct 31]
Podgorica       1-3 Petrovac        
Sutjeska        0-1 Budućnost       
Zeta            1-0 Jezero          
OFK Titograd    0-2 Rudar           
Dečić           2-0 Iskra           

Round 12 [Nov 4]
Jezero          0-0 Dečić           
Rudar           0-3 Zeta            
Petrovac        1-3 OFK Titograd    
Budućnost       1-0 Podgorica       
Iskra           3-0 Sutjeska        

Round 13 [Nov 8]
Petrovac        1-1 Rudar           
Sutjeska        0-1 Jezero          
OFK Titograd    0-4 Budućnost       
Podgorica       1-1 Iskra           
Dečić           0-0 Zeta            

Round 14 [Nov 21]
Rudar           0-3 Dečić           
Jezero          0-0 Podgorica       
Zeta            0-1 Sutjeska        
Iskra           1-1 OFK Titograd    
Budućnost       2-1 Petrovac        

Round 15 [Nov 29]
Budućnost       4-2 Rudar           
OFK Titograd    1-0 Jezero          
Sutjeska        1-1 Dečić           
Petrovac        1-0 Iskra           
Podgorica       0-1 Zeta            

Round 16 [Dec 2]
Rudar           0-4 Sutjeska        
Jezero          2-0 Petrovac        
Iskra           0-2 Budućnost       
Zeta            1-0 OFK Titograd    
Dečić           0-3 Podgorica       

Round 17 [Dec 6]
Iskra           0-1 Rudar           
Budućnost       2-1 Jezero          
Podgorica       1-1 Sutjeska        
Petrovac        1-1 Zeta            
OFK Titograd    1-1 Dečić           

Round 18 [Dec 9]
Rudar           1-0 Podgorica       
Jezero          0-2 Iskra           
Sutjeska        3-0 OFK Titograd    
Dečić           1-0 Petrovac        
Zeta            0-2 Budućnost       

Round 19 [Dec 13]
Jezero          1-2 Rudar           
Sutjeska        2-1 Petrovac        
Dečić           0-4 Budućnost       
Zeta            0-2 Iskra           
Podgorica       2-1 OFK Titograd    

Round 20 [Feb 19]
Rudar           4-2 OFK Titograd    
Jezero          0-1 Zeta            
Petrovac        2-1 Podgorica       
Iskra           2-1 Dečić           
Budućnost       1-1 Sutjeska        

Round 21 [Feb 23]
Zeta            0-1 Rudar           
Dečić           0-0 Jezero          
Sutjeska        2-2 Iskra           
Podgorica       0-1 Budućnost       
OFK Titograd    1-0 Petrovac        

Round 22 [Feb 28]
Rudar           2-0 Petrovac        
Jezero          0-2 Sutjeska        
Iskra           1-0 Podgorica       
Zeta            1-2 Dečić           
Budućnost       1-0 OFK Titograd    

Round 23 [Mar 6]
Sutjeska        4-3 Zeta            
Dečić           0-1 Rudar           
Podgorica       2-1 Jezero          
OFK Titograd    0-0 Iskra           
Petrovac        1-4 Budućnost       

Round 24
[Mar 10]
Rudar           1-1 Budućnost       
Iskra           0-0 Petrovac        
Dečić           2-1 Sutjeska        
Zeta            1-3 Podgorica       
[Apr 21]
Jezero          0-0 OFK Titograd    

Round 25 [Mar 14]
Budućnost       1-0 Iskra           
Petrovac        0-2 Jezero          
Sutjeska        1-1 Rudar           
OFK Titograd    0-2 Zeta            
Podgorica       0-3 Dečić           

Round 26 [Mar 20]
Zeta            1-1 Petrovac        
Jezero          1-2 Budućnost       
Rudar           0-0 Iskra           
Sutjeska        1-1 Podgorica       
Dečić           1-0 OFK Titograd    

Round 27 [Apr 3]
Podgorica       2-1 Rudar           
Petrovac        0-0 Dečić           
OFK Titograd    0-4 Sutjeska        
Iskra           1-1 Jezero          
Budućnost       0-1 Zeta            

Round 28 [Apr 7]
Petrovac        1-3 Sutjeska        
Rudar           4-2 Jezero          
OFK Titograd    0-1 Podgorica       
Budućnost       2-0 Dečić           
Iskra           1-1 Zeta            

Round 29 [Apr 11]
Zeta            0-1 Jezero          
OFK Titograd    0-0 Rudar           
Podgorica       0-1 Petrovac        
Sutjeska        0-1 Budućnost       
Dečić           0-0 Iskra           

Round 30 [Apr 17]
Jezero          1-0 Dečić           
Rudar           0-1 Zeta            
Petrovac        0-0 OFK Titograd    
Iskra           0-0 Sutjeska        
Budućnost       1-2 Podgorica       

Round 31 [Apr 25]
Petrovac        3-1 Rudar           
Sutjeska        0-0 Jezero          
Dečić           3-1 Zeta            
OFK Titograd    0-2 Budućnost       
Podgorica       1-0 Iskra           

Round 32 [May 1]
Rudar           0-0 Dečić           
Jezero          3-2 Podgorica       
Iskra           1-1 OFK Titograd    
Zeta            0-2 Sutjeska        
Budućnost       0-2 Petrovac        

Round 33 [May 9]
Budućnost       3-1 Rudar           
Podgorica       2-1 Zeta            
OFK Titograd    1-2 Jezero          
Petrovac        1-0 Iskra           
Sutjeska        1-2 Dečić           

Round 34 [May 14]
Dečić           0-1 Podgorica       
Iskra           1-1 Budućnost       
Jezero          1-0 Petrovac        
Rudar           0-2 Sutjeska        
Zeta            2-1 OFK Titograd    

Round 35 [May 19]
Budućnost       3-2 Jezero          
Podgorica       0-4 Sutjeska        
Iskra           2-0 Rudar           
OFK Titograd    1-0 Dečić           
Petrovac        0-2 Zeta            

Round 36 [May 25] 
Dečić           1-1 Petrovac        
Jezero          0-0 Iskra           
Rudar           1-0 Podgorica       
Sutjeska        1-2 OFK Titograd    
Zeta            2-4 Budućnost       

Final Table:

 1.Budućnost (Podgorica)    36  27  4  5  65-29  85  [C]  Champions
 2.Sutjeska (Nikšić)        36  15 12  9  56-34  57
 3.Dečić (Tuzi)             36  13 15  8  39-28  54  [P]
 4.Podgorica (Podgorica)    36  15  7 14  39-38  52
 5.Zeta (Golubovci)         36  13  7 16  34-41  45  [-1] [8  5 1 2  9- 4 16]
 6.Jezero (Plav)            36  12  9 15  28-34  45  [P]  [8  3 1 4  7- 9 10]
 7.Rudar (Pljevlja)         36  13  6 17  38-50  45       [8  3 0 5  8-11  9]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Iskra (Danilovgrad)      36   9 17 10  28-29  44       Relegation Playoff
 9.Petrovac (Petrovac)      36   7 11 18  29-45  32       Relegation Playoff
---------------------------------------------------
10.OFK Titograd (Podgorica) 36   7 10 19  23-51  31       Relegated

NB: Zeta 1 point deducted for abandoning match round 9

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [Jun 1]
Iskra           2-1 Igalo           
Petrovac        2-1 Arsenal         

Second Legs [Jun 6]
Igalo           0-1 Iskra           
Arsenal         2-1 Petrovac        [5-6 pen]

NB: all clubs remain at former level

Druga Liga

Final Table:

 1.Mornar (Bar)             36  22  9  5  70-22  75       Promoted
---------------------------------------------------
 2.Arsenal (Tivat)          36  20  7  9  47-39  67       Promotion Playoff
 3.Igalo (Igalo)            36  15 12  9  53-34  57  [P]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Kom (Podgorica)          36  15  7 14  45-45  52
 5.Bokelj (Kotor)           36  11 15 10  42-36  48
 6.Jedinstvo (Bijelo Polje) 36  11 11 14  49-42  44
 7.Berane (Berane)          36  12  9 15  43-51  44  [P]  [-1]
 8.Grbalj (Radanovići)      36  12  6 18  36-45  42  [R]
---------------------------------------------------
 9.Ibar (Rožaje)            36  12  5 19  33-57  41       Relegated
10.Drezga (Piperi)          36   7  5 24  30-77  25  [-1] Relegated 


Treća Liga

Baraža za Drugu Ligu

NB: promotion playoff between three regional league winners for two places at the
    second level 2021/22; played as a single round robin

[May 27]
Petnjica        0-2 Mladost DG      
[May 31]
Mladost DG      6-0 Cetinje         
[Jun 3]
Cetinje         2-0 Petnjica        

Final Table:

 1.Mladost (Donja Gorica)    2   2  0  0   8- 0   6       Promoted
 2.Cetinje (Cetinje)         2   1  0  1   2- 6   3       Promoted
---------------------------------------------------
 3.Petnjica (Petnjica)       2   0  0  2   0- 4   0



2019/20

2021/22

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 27 Jul 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.