Mozambique (Women) 2016

National competitions
=====================

Liga Nacional de Futebol Feminino
---------------------------------

NB: third ever edition; competition not recognized by Féderation.

Participants:
Niassa Province	  	União Desportiva de Lichinga
Nampula Province	Viveiro Futebol Clube (Nampula)
Nampula Province	Cocorico (Nampula)
Tete Province		Padaria Nyúnguè FC
Zambézia Province	1º Maio de Quelimane		[withdrew]
Sofala Province	  	Clube Desportivo Fanta (Beira)
Inhambane Province 	Clube dos Desportos de Muelé
Maputo Province	   	AF Clube Feminino da Matola	[withdrew]
Maputo City Province	Costa do Sol
Maputo City Province	Sport Laulane e Benfica
Maputo City Province	Cosmos de Maputo

[Sep 3]
CD Muelé	0-2 Costa do Sol

[Sep 18]
UD Lichinga	8-0 Cocorico
Cosmos		1-3 CD Muelé
Benfica Laulane	2-1 Costa do Sol

[Sep 20]
Padaria Nyúnguè	2-2 Cocorico
UD Lichinga	1-1 Viveiro
Benfica Laulane	awd CD Muelé		[3-0 awarded; CD Muelé dns]
[Sep 22]
Costa do Sol	6-1 Cosmos

[Sep 24]
CD Muelé	0-1 CD Fanta

[Sep 26]
Benfica Laulane	4-2 Cosmos
Costa do Sol	3-0 CD Fanta

[Oct 9]
CD Muelé	awd Benfica Laulane	[3-0 awarded; Benfica Laulane dns]
UD Lichinga	7-0 Padaria Nyúnguè
CD Fanta	1-2 Cosmos

Table:

 1.Costa do Sol		 4  3  0  1 12- 3  9 [C]
 2.Benfica de Laulane	 4  3  0  1  9- 6  9
 3.UD Lichinga	 	 3  2  1  0 16- 1  7
 4.CD Muelé		 5  2  0  3  6- 7  6
 5.CD Fanta		 3  1  0  2  2- 5  3
 6.Cosmos de Maputo	 4  1  0  3  6-14  3
 7.Viveiro		 1  0  1  0  1- 1  1
 8.Padaria Nyúnguè	 2  0  1  1  2- 9  1
--------------------------------------------
 9.Cocorico		 2  0  1  1  2-10  1

[Oct 12]
Viveiro		 -  UD Lichinga
Cocorico	 -  Padaria Nyúnguè
CD Fanta	 -  Benfica Laulane
CD Muelé	0-1 Cosmos

[Oct 16]
CD Fanta	 -  CD Muelé
Viveiro		 -  Cocorico
Benfica Laulane	 -  Cosmos

Table:

 1.UD Lichinga		 6  5  1  0   -   16
 2.CD Fanta		 7  5  1  1   -   16
 ..
 5.Costa do Sol		 5  3  0  2   -    9

[Nov 20]
Cosmos		0-4 Costa do Sol
[Nov 21]
CD Fanta	 -  Padaria Nyúnguè

[Dec 4]
Padaria Nyúnguè	1-1 CD Fanta

[Dec 7]
UD Lichinga	2-0 CD Fanta

Table:

 1.CD Fanta		11  6  2  3  4- 9 20
 2.UD Lichinga	 	 7  6  1  0 46- 2 19
 3.Costa do Sol		 6  4  0  2 16- 3 12 [C]
 4.Viveiro		 6  3  2  1 10- 4 11
 5.Benfica de Laulane	 6  3  1  2  7- 4 10
 6.Padaria Nyúnguè	 8  2  2  4 11-15  8
 7.CD Muelé		 6  2  0  4  3- 5  6
 8.Cosmos de Maputo	 7  2  0  5  7-18  6
--------------------------------------------
 9.Cocorico		 6  0  0  6  2-35  0

[Dec 9]
Benfica de Laulane and CD Muelé disqualified due several no-shows.

Table (Dec 9):

 1.UD Lichinga	 	 7  6  1  0 46- 2 19
 2.Viveiro		 6  3  2  1 10- 4 11
 3.CD Fanta		 7  3  1  3  2- 8 10
 4.Costa do Sol		 4  3  0  1 13- 1  9 [C]
 5.Padaria Nyúnguè	 8  2  2  4 11-15  8
 6.Cosmos de Maputo	 4  1  0  3  3-14  3
 7.Cocorico		 6  0  0  6  2-35  0
 ..Benfica de Laulane	    DISQUALIFIED
 ..CD Muelé		    DISQUALIFIED

NB: Padaria Nyúnguè disqualified due several no-shows.

[Jan 21]
Cocorico	0-1 CD Fanta
[Jan 22]
Viveiro		0-2 Cosmos
Costa do Sol	4-3 UD Lichinga

[Jan 23]
Costa do Sol	9-1 Cocorico
UD Lichinga	1-1 Cosmos
Viveiro		0-4 CD Fanta

[Jan 25]
Viveiro		0-4 Costa do Sol
Cocorico	0-1 Cosmos

[Jan 26]
Cocorico	0-11 Costa do Sol
Cosmos		1-1  Viveiro

[Jan 28]
Costa do Sol	5-0 Viveiro
CD Fanta	4-0 Cocorico
Cosmos		0-4 UD Lichinga

[Jan 29]
Cosmos		4-0 Cocorico
UD Lichinga	1-1 Costa do Sol
 
Table:

 1.Costa do Sol		10  8  1  1 47- 6 25 champions [C]
 2.UD Lichinga	 	10  6  3  1 48- 8 22
 3.CD Fanta		 9  6  0  3 10- 7 18
 4.Cosmos de Maputo	10  4  2  4 12-20 14
 5.Viveiro		11  3  3  5 11-20 12
 6.Cocorico		12  0  0 12  3-65  0
 ..Padaria Nyúnguè	    DISQUALIFIED
 ..Benfica de Laulane	    DISQUALIFIED
 ..CD Muelé		    DISQUALIFIED

NB: Costa do Sol third consecutive championship.

Campeonato Nacional de Futebol Feminino
---------------------------------------

NB: played at Chibuto (Gaza Province)

Participants:
Cabo Delgado Province 	ACD de Angoche
Sofala Province	  	Clube Desportivo Cocorico da Beira, Benfica da Beira and Dourado Cleaning FC da Beira
Gaza Province		Escola Secundária de Xai-Xai, Cuida-Cuida de Xai-Xai and Académica do Chibuto
Inhambane Province	Nova Aliança da Maxixe
Maputo City Province	Vulcano FC and Liga Desportiva de Maputo
Maputo Province         Cachela FC de Morrumbene

First stage

Grupo A

Round 1 [Dec 11]
Cocorico da Beira	n/p ACD de Angoche	[ACD de Angoche withdrew]
Dourado Cleaning	3-1 ES Xai-Xai
Cuida-Cuida		1-0 Nova Aliança

Round 2 [Dec 12]
Cocorico da Beira      13-0 ES Xai-Xai
Dourado Cleaning	1-3 Cuida-Cuida
Nova Aliança		bye

Round 3 [Dec 13]
Dourado Cleaning	0-3 Cocorico da Beira
ES Xai-Xai 		2-1 Nova Aliança
Cuida-Cuida		bye

Round 4 [Dec 15]
Nova Aliança		0-17 Cocorico da Beira
Cuida-Cuida		 -   ES Xai-Xai
Dourado Cleaning	bye

Round 5 [Dec 16]
Cocorico da Beira      10-0 Cuida-Cuida
Dourado Cleaning	3-0 Nova Aliança
ES Xai-Xai		bye

Table:

 1.Cocorico da Beira	4  4  0  0 43- 0 12 qualified
 2.Cuida-Cuida		3  2  0  1  4-11  6 qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Dourado Cleaning	4  2  0  2  7- 7  6
 4.ES Xai-Xai		3  1  0  2  3-17  3
 5.Nova Aliança		4  0  0  4  1-23  0

Grupo B

Round 1 [Dec 11]
Vulcano		       10-0 Cachela FC
Liga Desportiva		7-0 Académica Chibuto
Benfica da Beira	bye

Round 2 [Dec 12]
Benfica da Beira       12-0 Cachela FC
Vulcano			1-1 Liga Desportiva
Académica Chibuto	bye

Round 3 [Dec 13]
Académica Chibuto 	6-4 Cachela FC
Benfica da Beira        8-0 Vulcano
Liga Desportiva		bye

Round 4 [Dec 15]
Vulcano			5-1 Académica Chibuto
Benfica da Beira 	awd Liga Desportiva	[3-0 awarded; abd Liga only 6 players]
Cachela FC		bye

Round 5 [Dec 16]
Académica Chibuto	0-18 Benfica da Beira
Liga Desportiva		awd  Cachela FC		[3-0 awarded; 2-0 abd Cachela FC only 6 players]
Vulcano			bye

Final table:

 1.Benfica da Beira	4  4  0  0 41- 0 12 qualified
 2.Liga Desportiva	4  2  1  1  9- 4  7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Vulcano FC		4  2  1  1 16-10  7 qualified
 4.Académica de Chibuto 4  1  0  3  8-35  3
 5.Cachela FC		4  0  0  4  4-31  0

Final stage

Semifinals [Dec 17]
Cocorico da Beira	7-0 Vulcano
Benfica da Beira	5-0 Cuida-Cuida

Final [Dec 18, Campo do Chibuto, att. 2.000]
Cocorico da Beira	2-1 Benfica da Beira
 [Leila 41, Bundeca 43; Emília 45+1]

Provincial competitions
=======================

Zambézia Province
-----------------

Campeonato Provincial
- - - - - - - - - - -

Final [Sep 7]
Felix de Mocuba		 -  1º Maio de Quelimane

Manica Province
---------------

Campeonato Provincial
- - - - - - - - - - -

Round 1 [Jun 19]
Desportivo Manica	lt  GDR OSEO
Computer Solutions	bye

Round 2 [Jul 2]
GDR OSEO		lt  Computer Solutions
Desportivo Manica	bye

Round 3 [Jul 9]
Computer Solutions	2-0 Desportivo Manica
GDR OSEO		bye

Round 4
GDR OSEO		bt  Desportivo Manica
Computer Solutions	bye

Round 5 [Jul 23]
Computer Solutions	2-1 GDR OSEO
Desportivo Manica	bye

Round 6
Desportivo Manica	 -  Computer Solutions
GDR OSEO		bye

Table (w/o some goals):

 1.Computer Solutions	3  3  0  0  4- 1  9 champions
 2.GDR OSEO		4  2  0  2  1- 2  6
 3.Desportivo Manica	3  0  0  3  0- 2  0

Sofala Province
---------------

Taça de Honra
- - - - - - -

Round 2 [Mar 27]
Cocorico		5-0 Porto Carga

[date?]
Cocorico		5-0 Benfica da Beira

Torneio de Abertura
- - - - - - - - - -

[May 1]
Cocorico		3-0 Benfica da Beira
[Jun 6]
Cocorico		3-0 Sporting Zambeziano

Winner: Clube Desportivo Cocorico

Campeonato Provincial
- - - - - - - - - - -

NB: Portocargas renamed to Benfica da Beira.

Round 1 [Jun 12]
Sporting Zambeziano    17-1 Recreativo Ferroviário
Cocorico		4-1 Dourado Cleaning
Benfica da Beira	4-1 Argentina Mar-Celeste
Fanta			2-1 Casa de Cultura
Unidos da Manga		bye

Table:

 1.Sporting Zambeziano	 	 1  1  0  0 17- 1  3
 2.Clube Desportivo Cocorico	 1  1  0  0  4- 1  3
 3.Benfica da Beira		 1  1  0  0  4- 1  3
 4.Fanta			 1  1  0  0  2- 1  3
 5.Unidos da Manga		 0  0  0  0  0- 0  0
 6.Casa de Cultura		 1  0  0  1  1- 2  0
 7.Dourado Cleaning FC		 1  0  0  1  1- 4  0
 8.Argentina Mar-Celeste	 1  0  0  1  1- 4  0
 9.Recreativo Ferroviário	 1  0  0  1  1-17  0

Round 2 [Jun 19]
Cocorico		3-1 Benfica da Beira
Fanta			 -  Unidos da Manga
Sporting Zambeziano	 -  Casa de Cultura
Recreativo Ferroviário	 -  Dourado Cleaning
Argentina Mar-Celeste	bye

Round 7 [Aug 1]
Unidos da Manga		0-17 Cocorico

Round 8 [Aug 31]
Fanta			0-2 Cocorico
Benfica da Beira	0-0 Dourado Cleaning
Unidos da Manga		4-0 Recreativo Ferroviário
Sporting Zambeziano	2-0 Argentina Mar-Celeste
Casa de Cultura		bye

Table:

 1.Clube Desportivo Cocorico	21
 2.Benfica da Beira		17
 3.Fanta			16
 4.Dourado Cleaning FC		13
 5.Sporting Zambeziano	 	10
 6.Casa de Cultura		 7
 7.Argentina Mar-Celeste	 7
 8.Unidos da Manga		 3
 9.Recreativo Ferroviário	 0

Round 9
Unidos da Manga		 -  Casa de Cultura
Cocorico		 -  Sporting Zambeziano
Argentina Mar-Celeste	 -  Dourado Cleaning
Recreativo Ferroviário	 -  Fanta
Benfica da Beira	bye

Round 10 [Sep 11]
Recreativo Ferroviário   -  Sporting Zambeziano
Dourado Cleaning	 -  Cocorico
Argentina Mar-Celeste    -  Benfica da Beira
Casa de Cultura		 -  Fanta
Unidos da Manga		bye

Round 12 [Sep 25]
Recreativo Ferroviário	awd Cocorico		[0-3 awarded; Recreativo Ferroviário dns]
Argentina Mar-Celeste	awd Benfica da Beira	[0-3 awarded; Argentina Mar-Celeste dns]
Sporting Zambeziano	7-0 Unidos da Manga
Casa de Cultura		0-2 Dourado Cleaning
Fanta			bye

Table:

 1.Clube Desportivo Cocorico	28
 2.Benfica da Beira		26
 3.Fanta			24
 4.Dourado Cleaning FC		21
 5.Sporting Zambeziano	 	20
 6.Casa de Cultura		10
 7.Argentina Mar-Celeste	 7
 8.Unidos da Manga		 3
 9.Recreativo Ferroviário	 0

Round 13
Sporting Zambeziano	 -  Fanta
Recreativo Ferroviário	 -  Argentina Mar-Celeste
Casa de Cultura		 -  Benfica da Beira
Dourado Cleaning	 -  Unidos da Manga
Cocorico		bye

Round 14
[Oct 9]
Benfica da Beira	6-1 Dourado Cleaning
[Oct 30]
Cocorico		 -  Recreativo Ferroviário

Round 15 [Oct 16]
Benfica da Beira	3-1 Fanta
Cocorico		8-0 Casa de Cultura
Unidos da Manga		1-0 Argentina Mar-Celeste
Sporting Zambeziano	4-0 Dourado Cleaning
Recreativo Ferroviário	bye

Table:

 1.Benfica da Beira		35
 2.Clube Desportivo Cocorico	31 [2 matches in hand]
 3.Fanta			28
 4.Dourado Cleaning FC		26
 5.Sporting Zambeziano	 	23
 6.Argentina Mar-Celeste	13
 7.Casa de Cultura		10
 8.Unidos da Manga		 6
 9.Recreativo Ferroviário	 0

Round 16 [Oct 23]
Cocorico	       14-0 Unidos da Manga
Sporting Zambeziano	1-1 Benfica da Beira
Fanta			5-0 Argentina Mar-Celeste
Casa de Cultura		2-0 Recreativo Ferroviário
Dourado Cleaning	bye

Table:

 1.Benfica da Beira		36
 2.Clube Desportivo Cocorico	34 [2 matches in hand]
 3.Fanta			31
 4.Dourado Cleaning FC		26
 5.Sporting Zambeziano	 	24
 6.Casa de Cultura		13
 7.Argentina Mar-Celeste	13
 8.Unidos da Manga		 6
 9.Recreativo Ferroviário	 0

Round ?
Casa de Cultura		0-1 Argentina Mar-Celeste

Round ?
[Nov 5]
Benfica da Beira	5-0 Casa de Cultura

Round 17 [Nov 9]
Cocorico		0-0 Fanta
Dourado Cleaning	0-1 Benfica da Beira
Recreativo Ferroviário	 -  Unidos da Manga
Argentina Mar-Celeste	0-2 Sporting Zambeziano
Casa de Cultura		bye

Champions: Clube Desportivo Cocorico.
Runners up: Benfica da Beira

Taça 20 de Agosto

Semifinals
Cocorico		6-0 Argentina Mar-Celeste
Fanta			4-1 Sporting Zambeziano

Final [Aug 20]
Cocorico		 -  Fanta

Maputo City Province
--------------------

Torneio de Abertura
- - - - - - - - - -

First stage

Round 1 [May 29]
Série A
Vulcano		0-6 Albasini
Benfica B	0-2 Cosmos A
Série B
Cosmos B	0-0 Ferroviário
Benfica A	1-1 Costa do Sol
Liga Desportiva bye

Round 2 [Jun 5]
Série A
Cosmos A	2-1 Vulcano
Albasini	3-1 Benfica B
Série B
Ferroviário	1-3 Liga Desportiva
Benfica A	lt  Cosmos B
Costa do Sol	bye

Round 3 [Jun 12]
Série A
Cosmos A	lt  Albasini
Vulcano		lt  Benfica B
Série B
Costa do Sol	bt  Cosmos B
Benfica A	bt  Liga Desportiva
Ferroviário	bye

Round 4 [Jun 19]
Série B
Liga Desportiva	2-4 Costa do Sol
Benfica A	bt  Ferroviário
Cosmos B	bye

Round 5 [Jun 26]
Série B
Liga Desportiva	6-4 Cosmos B
Ferroviário	0-9 Costa do Sol
Benfica A	bye

Final tables (w/o some results):

Série A
 1.Albasini FC	 	3  3  0  0  9- 1  9 qualified
-------------------------------------------
 2.Cosmos (A)		3  2  0  1  4- 1  6
 3.Benfica Laulane (B)  3  1  0  2  1- 5  3
 4.Vulcano FC		3  0  0  3  1- 8  0

Série B
 1.Costa do Sol		4  3  1  0 14- 3 10  qualified
-------------------------------------------
 2.Benfica Laulane (A)	4  2  1  1  1- 1  7
 3.Liga Desportiva	4  2  0  2 11- 9  6
 4.Cosmos (B)		4  1  1  2  4- 6  4
 5.Ferroviário Maputo	4  0  1  3  1-12  1

Final [Jul 3]
Costa do Sol	7-0 Albasini

Taça "João Albasini"
- - - - - - - - - - -

Round 1
[Jul 10]
Benfica A	3-0 Benfica B
Costa do Sol	2-1 Cosmos A
Ferroviário	2-1 Cosmos B
[tba]
Albasini	 -  Liga Desportiva
Vulcano		bye

Round 2
[Jul 17]
Vulcano		0-3 Cosmos A
Albasini	7-0 Cosmos B
Ferroviário	0-3 Costa do Sol
[Jul 30]
Liga Desportiva  -  Benfica A
Benfica B	bye

Semifinals [Aug 6]
Cosmos A	 -  Costa do Sol

Campeonato Provincial
- - - - - - - - - - -

NB: 9 rounds.

Round 1
[Sep 18]
Albasini	 -  Liga Desportiva

Round 3 [Aug 14]
Cosmos A	 -  Cosmos B
Vulcano		1-4 Benfica A
Albasini	 -  Costa do Sol
Benfica B	 -  Ferroviário
Liga Desportiva	bye

Round 4 [Aug 21]
Costa do Sol 	9-0 Vulcano
Benfica B	 -  Cosmos B
Benfica A	 -  Liga Desportiva
Ferroviário	 -  Albasini
Cosmos A	bye

Round 5 [Aug 28]
Benfica B	 -  Cosmos A
Liga Desportiva  -  Costa do Sol
Vulcano		lt  Ferroviário
Albasini	 -  Cosmos B
Benfica A	bye

Round 6 [Sep 4]
Costa do Sol	 -  Benfica A
Ferroviário	 -  Liga Desportiva
Cosmos B	1-0 Vulcano

Round 7
[Oct 2]
Vulcano		lt  Liga Desportiva

Round 8 [Oct 9]
Liga Desportiva	0-1 Cosmos A
Ferroviário	0-5 Costa do Sol
Benfica A	4-0 Cosmos B
Vulcano		1-2 Benfica B
Albasini	bye

Round 9 [Oct 23]
Costa do Sol   15-0 Cosmos B
Benfica A	lt  Cosmos A
Liga Desportiva awd Benfica B		[3-0 awarded; Benfica B dns]
Vulcano		1-3 Albasini
Ferroviário	bye

Top final table:

 1.Costa do Sol		champions
 2.Liga Desportiva	runners-up

Taça da Cidade de Maputo
- - - - - - - - - - - - 

Round 1 [Sep 18]
Benfica B	lt  Cosmos A

Round 2
[Oct 15]
Ferroviário	0-7 Costa do Sol
Liga Desportiva	1-0 Benfica A
[Oct 16]
Vulcano		awd Cosmos B		[3-0 awarded; Cosmos B dns]
Albasini	lt  Cosmos A

Semifinals [Oct 30]
Costa do Sol	5-1 Liga Desportiva
Vulcano		0-2 Cosmos A

Final [Nov 10]
Costa do Sol	5-1 Cosmos A



2015

2017

list of champions (men)

list of cup winners (men)


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 29 Mar 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.