North African Cup

Tournament for the French northern African territories (officially, Morocco and Tunisia were 'protectorates' while Algeria was divided into three departments, Alger, Constantine and Oran). It was known in French as Coupe d'Afrique du Nord. Until 1956, clubs from five regional leagues participated: Alger, Constantine, Maroc, Oran and Tunisie. Afterwards the independence of Morocco and Tunisia, only the three Algerian leagues played for the Coupe d'Algérie 1957-1962 (see also cup winners of Algeria). Simultaneously, an apparently independent tournament was played for the Tunisian Cup.

In post-colonial times, the Maghreb Cup Winners Cup of the 1970s can be considered a successor tournament; in 2008 the slightly wider North African Cup Winners Cup including Egypt and Libya was launched.


1930/31 Club des Joyeusetés (Oran)
1931/32 Racing Universitaire (Alger)
1932/33 Club des Joyeusetés (Oran)
1933/34 Club des Joyeusetés (Oran)
1934/35 Club des Joyeusetés (Oran)
1935/36 Italia de Tunis
1936/37 Racing Universitaire (Alger)
1937/38 Olympique Marocaine (Rabat)
1938/39 SA Marrakech 
1939/40   not held
1940/41   not held
1941/42 SA Marrakech 
1942/43   not held
1943/44   not held
1944/45   not held
1945/46   not held 
1946/47 US Marocaine (Casablanca)
1947/48 US Athlétique (Casablanca)
1948/49 WAC (Casablanca)
1949/50 AS Saint Eugène (Alger)
1950/51 SC Bel-Abbès (Sidi-bel-Abbès)
1951/52 FC Blida
1952/53 US Marocaine (Casablanca)
1953/54 USSC Aïn-Témouchent
1954/55 SC Bel-Abbès (Sidi-bel-Abbès)
1955/56   final not played
Coupe d'Algérie
1956/57 AS Marine Oran  
1957/58 SC Bel-Abbès (Sidi-bel-Abbès)
1958/59 SC Bel-Abbès (Sidi-bel-Abbès)
1959/60 SC Bel-Abbès (Sidi-bel-Abbès)
1960/61 Perrégauloise GS 
1961/62   tournament not finished

Clubwise list of winners

 4 Club des Joyeusetés (Oran)

 2 SC Bel-Abbès (Sidi-bel-Abbès)
   Racing Universitaire (Alger)
   US Marocaine (Casablanca) 
   SA Marrakech

 1 US Athlétique (Casablanca)         
   FC Blida
   Italia de Tunis           
   Olympique Marocaine (Rabat)   
   AS Saint Eugène (Alger)   
   USSC Aïn-Témouchent
   WAC (Casablanca)        

NB: does not include Coupe d'Algérie 1957-1962.  

Leaguewise list of winners

 7 Maroc

 4 Alger

 1 Tunisie

 0 Constantine

NB: does not include Coupe d'Algérie 1957-1962.  

Coupe d'Afrique du Nord

NB: results from quarterfinals on complete; for the 1/8 finals (the first intra-regional stage) generally only the results from the Moroccan participants are available


1/8 Finals [Feb 8]
Gallia Sports Alger        4-2 ISO Marocaine Casablanca   
Club des Joyeusetés Oran   5-0 Roches Noires
Liberté                    awd US Marocaine Casablanca    [awarded 0-3, originally 1-1]
Gallia Sports Alger        4-0 Metlaoui-Sports 
US Tunisienne              1-0 AS St. Eugène Alger 
Club des Joyeusetés Oran   2-1 AS Bône
US Marocaine Casablanca    2-1 AS Boufarik

Club des Joyeusetés Oran   1-0 US Tunisienne 
Gallia Sports Alger        3-1 US Marocaine Casablanca 

Final [Apr 12]
Club des Joyeusetés Oran   1-0 Gallia Sports Alger 


Moroccan Qualifiers

Round 1 [Dec 6]
Racing Casablanca-US Fes 5-1
USM Casablanca-AS Marrakech 3-0
Cheminots Rabat-SA Marrakech 3-1
Olympique Marocain-Moghreb Tanger 3-2
Stade Marocain-Sporting Mazagan 3-0
US Casablanca-Union Kenitra 5-1

Round 2 [Jan 10]
US Casablanca-Racing Casablanca 2-0
Stade Marocain-Olympique Marocain 4-1
USM Casablanca-Cheminots Rabat 4-1

1/8 Finals
US Casablanca              1-2 AGS Mascara
Liberté                    1-4 Stade Marocain Rabat
AS Eckmulh                 0-3 US Marocaine Casablanca    

GS Orléansville            3-1 RC de Tunis 
Racing Universitaire Alger 3-2 US Tunisienne
AGS Mascara                3-1 Stade Marocain Rabat
US Marocaine Casablanca    3-1 RC de Maison-Carrée 

Racing Universitaire Alger 3-2 AGS Mascara 
US Marocaine Casablanca    2-0 GS Orléansville 

Final [May 15]
Racing Universitaire Alger 2-1 US Marocaine Casablanca 


Moroccan Qualifiers

Round 1 [Oct 2]
Ideal Casablanca-Bus Fes 2-1
Olympique Marocain-AS Marrakech 0-0 1-0
Cheminots Rabat-AS Sale 4-0
ASPTT(Fes)-Sporting Mazagan 6-2
USD Meknes-JS Kenitra 3-0
Stade Marocain-Meknes 5-1
SA Marrakech-ASPTT(Rabat) 1-1
CSM Bus Casa-Moghreb Tanger 2-1
ASPTT(Casablanca)-AS Mogador 3-0
Racing Casablanca-ASF Tanger 4-1
US Casablanca-Olympique Khouribga 5-0

Round 3 
USM Casablanca bt N.N.
Stade Marocain bt N.N.
Olympique Marocain bt US Casablanca

1/8 Finals [Feb 5]
Racing Alger               awd ISO Marocaine Casablanca   [awarded 0-3, originally 2-1]
AGS Mascara                2-0 Stade Marocain Rabat
US Marocaine Casablanca    3-0 Sporting Bel-Abbès  
Club des Joyeusetés Oran   1-0 USOM Alger 
AS Boufarik                2-1 JS Hammam Lif 
RC de Maison-Carrée        5-1 ISO Marocaine Casablanca   
US Marocaine Casablanca    3-1 AGS Mascara 

Club des Joyeusetés Oran   3-1 RC de Maison-Carrée 
US Marocaine Casablanca    w/o AS Boufarik                [forfait Boufarik]

Final [May 7]
Club des Joyeusetés Oran   2-1 US Marocaine Casablanca


Moroccan Qualifiers

Round 1 [Oct 8]
Ideal Casablanca-AS Tanger Fes 1-2
Racing Casablanca-CSM Bus Casa 3-1
US Casablanca-ASF Tanger 4-2
Cheminots Rabat-ASPTT(Rabat) 8-4
ASPTT(Casablanca)-CS Sale 7-0
US Fes-SC Taza 2-0
USD Meknes-ASPTT(Fes) 1-2
AS Marrakech-Roches Noires 3-0
SA Marrakech-AS Mogador 10-1

Round 3 
USM Casablanca bt N.N.
Stade Marocain bt N.N.
ASPTT (Casablanca)-Racing Casablanca 2-2 (ASPTT qualified)

1/8 Finals
RC Maison-Carrée           2-2 US Marocaine Casablanca    [aet]
Club des Joyeusetés Oran   4-2 Stade Marocain Rabat       [aet]
AS PTT Casablanca          1-1 GS Perregauloise           [aet]
1/8 Final Replays
US Marocaine Casablanca    2-0 RC Maison Carrée
GS Perresegauloise         1-2 AS PTT Casablanca 

Club des Joyeusetés Oran   2-1 AS Boufarik 
USOM Alger                 2-1 US Musulmane Oran 
US Marocaine Casablanca    3-0 SSC Tunis 
JS Guelmoise               3-1 AS PTT Casablanca 

US Marocaine Casablanca    5-0 USOM Alger 
Club des Joyeusetés Oran   4-0 JS Guelmoise 

Final [May 6] 
Club des Joyeusetés Oran   2-0 US Marocaine Casablanca 


Moroccan Qualifiers

Round 1 [Oct 14]
SA Marrakech-Agadir FC 3-0 [awarded]
Fedala Sport-US Casablanca 0-1
Olympique Marocain-ASPTT(Rabat) 5-1
US Fes-ASPTT(Fes) 2-1
USD Meknes-Cheminots Rabat 2-0
ASF Tanger-UAPL 3-2

Round 3 
Olympique Marocain bt N.N.
Stade Marocain bt N.N.
USM Casablanca-US Casablanca 1-1 aet/5-0

1/8 Finals
US Marocaine Casablanca    2-1 Sporting Mostaganem
Racing Skikda              1-3 ISO Marocaine Casablanca   [aet]
SC Bel-Abbès               3-0 Stade Marocain Rabat

Gallia Sports Alger        1-0 ISO Marocaine Casablanca 
US Marocaine Casablanca    5-3 SC Bel-Abbès
Club des Joyeusetés Oran   5-0 US Ferryville 
SC de Tunis                5-1 AS Batna 

Club des Joyeusetés Oran   4-2 Gallia Sports Alger
US Marocaine Casablanca    4-1 SC de Tunis 

Final [May 12]
Club des Joyeusetés Oran   4-3 US Marocaine Casablanca    [also reported 4-2]


Moroccan Qualifiers

Round 1 [Oct 27]
ASPTT(Rabat)-Union Kenitra 7-1
Stade Marocain-Cheminots Rabat 3-1
Racing Casablanca-Ideal Casablanca 2-0
ASPTT(Casablanca)-CSM Bus Casa 2-1
AS Mogador-USM Casablanca 0-3TAV(2-0)
US Safi bt Fedala Sport
Sporting Mazagan-US Casablanca 3-2
SA Marrakech-Olympique Khouribga 3-1
Moghreb Tanger-Roches Noires ?-?
ASPTT(Fes)-Olympique Marocain 1-5
AS Tanger Fes-SC Taza 2-1

Round 2 [Dec 22]
Racing Casablanca-US Safi 2-0

Round 3 [Jan 12]
Racing Casablanca-ASPTT(Casablanca) 2-0
Olympique Marocain-USM Casablanca 4-2
SA Marrakech-Stade Marocain 6-0

1/8 Finals
Gallia Club Oran           2-1 SA Marrakech
ISO Marocaine Casablanca   2-1 Club des Joyeusetés Oran   
La Marsa                   1-0 Racing Casablanca       

ISO Marocaine Casablanca   1-0 MC Alger 
Italia de Tunis            3-0 RC de Maison-Carrée
La Marsa                   2-1 AS Bône 
Gallia Club Oran           3-1 RC Philippeville 

ISO Marocaine Casablanca   3-0 La Marsa 
Italia de Tunis            2-1 Gallia Club Oran 

Final [May 3]
Italia de Tunis            1-0 ISO Marocaine Casablanca 


Moroccan Qualifiers

Round 1 [Oct 18]
US Casablanca-Sporting Mazagan 3-1
ASPTT(Casablanca)-ASPTT(Fes) 6-1
ASPTT(Rabat)-Roches Noires 3-1 aet
Stade Marocain-Olympique Casablanca 5-1
Racing Casablanca-USFMRS 3-0
Olympique Khouribga-AS Tanger Fes 2-5 aet
Union Kenitra-SA Marrakech 0-6 aet
US Fes-Fedala Sport 4-1
USD Meknes-USM Casablanca 1-4

Round 2 [Nov 8]
USM Casablanca-US Safi 3-2
US Casablanca-SC Taza 4-0
Stade Marocain-Racing Casablanca 2-1
ASPTT(Casablanca)-ASPTT(Rabat) 2-0
SA Marrakech-US Fes 5-1
AS Tanger Fes-Olympique Marocain 2-2 aet/2-3

Round 3
ASPTT(Casablanca)-US Casablanca 4-1
USM Casablanca-SA Marrakech 3-0 [awarded]
Olympique Marocain-Stade Marocain 2-1

1/8 Finals 
Club des Joyeusetés Oran   3-2 AS PTT Casablanca
ISO Marocaine Casablanca   2-1 USFA Tlemcen
Racing Universitaire Alger 2-1 US Marocaine Casablanca 
Gallia Sports Alger        2-1 JS Guelmoise 
Jeunesse Bône AC           3-2 ISO Marocaine Casablanca 
Club des Joyeusetés Oran   2-1 EJ Philippeville 

Gallia Sports Alger        3-2 Jeunesse Bône AC 
Racing Universitaire Alger 3-0 Club des Joyeusetés Oran 

Racing Universitaire Alger 2-0 Gallia Sports Alger


Moroccan Qualifiers

Round 2 [Nov 28]
US Rabat Sale-ASPTT(Casablanca) 0-1
Stade Marocain-Fedala Sport 3-0
AS Tanger Fes-Ideal Casablanca 2-1
US Fes-SA Marrakech 1-4
USM Casablanca-Roches Noires 1-0
US Casablanca-Olympique Marocain 2-3 aet

Round 3
SA Marrakech-AS Tanger Fes 6-0
USM Casablanca-ASPTT(Casablanca) 2-0
Olympique Marocain-Stade Marocain 3-0

1/8 Finals [Feb 6-13]
EV Kouïf                   0-4 ISO Marocaine Casablanca   
SA Marrakech               0-1 Gallia Sports Alger        

Gallia Sports Alger        3-0 SC de Tunis 
AS Boufarik                4-3 US Marocaine Casablanca 
Racing Universitaire Alger 3-0 RC Philippeville 
ISO Marocaine Casablanca   4-2 AS St. Eugène Alger

Gallia Sports Alger        1-0 Racing Universitaire Alger 
ISO Marocaine Casablanca   2-1 AS Boufarik

Final [May 8]
ISO Marocaine Casablanca   1-0 Gallia Sports Alger 


Moroccan Qualifiers

Round 1 [Nov 20]
ASPTT(Casablanca)-Olympique Casablanca 4-0
Roches Noires-KAC Kenitra 6-0
SA Marrakech-AS Mogador 3-0 [awarded]
USD Meknes-US Fes 2-4
Petitjean-Racing Casablanca 0-5
Rapid Oued Zem-USM Casablanca 0-6
US Rabat Sale-US Casablanca 0-2
Stade Marocain-Sporting Mazagan 6-2 aet
ASF Tanger-Cheminots Rabat 3-2 aet
ASPTT(Fes)-ASPTT(Rabat) 1-2
US Safi-Fedala Sport 2-2 aet (Fedala qualified)
SC Taza-AS Tanger Fes 2-3

Round 2 [Dec 11]
US Fes-ASPTT(Casablanca) 1-2
AS Tanger Fes-Stade Marocain 0-1
ASPTT(Rabat)-US Casablanca 1-1 aet/1-6
Fedala Sport-Racing Casablanca 1-2
SA Marrakech-ASF Tanger 3-1
USM Casablanca-Roches Noires 3-0

Round 3 [Jan 15]
Racing Casablanca-US Casablanca 4-2
Stade Marocain-ASPTT(Casablanca) 3-1
SA Marrakech-USM Casablanca 2-1 aet

1/8 Finals [Feb 5-12]
Racing Casablanca          4-1 AS Bône
ISO Marocaine Casablanca   2-0 Jeunesse Bône AC
SA Marrakech               4-1 Etoile du Sahel
Stade Marocain Rabat       3-2 Olympique Hussein Dey  

Quarterfinals [Mar 5-12]
Gallia Sports Alger        2-0 ISO Marocaine Casablanca 
SA Marrakech               4-1 GC Saïda
Stade Marocain Rabat       4-1 AS Batna 
Racing AG Casablanca       3-2 Club des Joyeusetés Oran 

Semifinals [Apr 2]
SA Marrakech               3-1 Gallia Sports Alger 
Stade Marocain Rabat       3-2 Racing AG Casablanca

Final [May 14]
SA Marrakech               2-0 Stade Marocain Rabat


Tournament not held.


Tournament apparently abandoned; the following results are available:

Moroccan Qualifiers

Round 1 [Oct 26]
US Casablanca-US Safi 5-1
AS Casablanca-Petitjean 4-0
Rapid Oued Zem-WAC Casablanca 0-2
Olympique Khouribga-AS Rabat 3-0
SC Oujda-Meknes 0-2
KAC Kenitra-USM Casablanca 0-4
AS Marrakech-Racing Casablanca 1-2
Stade Marocain-Sporting Mazagan 4-1
US Rabat Sale-Roches Noires 0-1
SC Taza-Olympique Marocain 1-2

Round 2 [Nov 23]
US Casablanca-WAC Casablanca 1-1 aet (US qualifie)
Racing Casablanca-Roches Noires 1-0
Olympique Khouribga-AS Casablanca 2-3
Stade Marocain-US Musulmane Casablanca 3-2
US Marocaine Casablanca-US Fes 2-1
Olympique Meknes-Olympique Marocain 1-0

Round 3 [Jan 25]
Olympique Meknes-US Casablanca 3-0
Racing Casablanca bt AS Casablanca
Stade Marocain bt US  Marocaine Casablanca

[May 18]
Racing Universitaire Alger 1-0 US Marocaine Casablanca 

NB: it is unclear how US Marocaine Casablanca reached a semifinal after having
    been eliminated in the 3rd round of the Moroccan qualifiers


1/8 Finals [Feb 1-8]
US Blida                   2-1 Racing Casablanca
Club des Joyeusetés Oran   4-1 Olympique Meknès
Stade Marocain Rabat       3-2 USM Oran                   [aet]
SA Marrakech               7-0 ES Mostaganem 

Racing Universitaire Alger 2-0 AS Bône
Gallia Sports Alger        3-0 EV Kouïf
Club des Joyeusetés Oran   5-0 Stade Marocain Rabat
SA Marrakech               2-0 US Blida 

SA Marrakech               2-0 Gallia Sports Alger 
Club des Joyeusetés Oran   3-0 Racing Universitaire Alger 

Final [May 17]
SA Marrakech               1-0 Club des Joyeusetés Oran 


Tournament not held.


Tournament not held.


Tournament not held.


Tournament not held.


Moroccan Qualifiers

Round 1
WAC Casablanca-SC Taza 4-1

Round 2
Fédala Sport-WAC Casablanca 1-0

Olympique Hussein-Dey      1-0 USA Casablanca 
US Marocaine Casablanca    1-0 USM Blida
Fédala Sport Casablanca    2-1 Jeunesse Bône AC 
SA Marrakech               1-0 Club Africain Tunis 

Olympique Hussein-Dey      1-0 SA Marrakech 
US Marocaine Casablanca    3-0 Fédala Sport Casablanca 

US Marocaine Casablanca    2-1 Olympique Hussein-Dey 


Moroccan Qualifiers

Round 1
WAC Casablanca-AS Mogador 5-0

Round 2
US Casablanca-WAC Casablanca 2-1

AS St. Eugène Alger        4-3 US Marocaine Casablanca
Olympique Hussein-Dey      2-0 JSM Philippeville 
USA Casablanca             3-1 Sfax Railway Sport 
CS de Hammam Lif           1-0 SA Marrakech 

AS St. Eugène Alger        2-1 CS de Hammam Lif
USA Casablanca             2-0 Olympique Hussein-Dey 

USA Casablanca             6-0 AS St. Eugène Alger 


Moroccan Qualifiers

Round 1
WAC Casablanca-Chabab Atlas Khenifra 4-1

Round 2
WAC Casablanca-AS Rabat 4-1

Round 3
WAC Casablanca-Olympique Marocain awarded 3-0; originally 1-1

Round 4
WAC Casablanca-USM Casablanca 3-1

1/8 Finals
Gallia Sports Alger        7-1 AST Fès
USM Bône                   2-0 CAL Oran
Olympique Hussein-Dey      2-1 ASM Oran
US Safi                    2-1 CA Bizertin
USA Casablanca             3-2 USM Sétif
Olympique Tunisien         2-1 SC Bel-Abbès
WAC Casablanca             3-1 Red Star Alger
CS de Hammam Lif           2-0 JS Djidelli

Olympique Hussein-Dey      2-0 Olympique Tunisien 
USA Casablanca             2-1 Gallia Sports Alger 
CS de Hammam Lif           6-1 US Safi 
WAC Casablanca             2-1 USM Bône

WAC Casablanca             3-0 Olympique Hussein-Dey 
USA Casablanca             1-0 CS de Hammam Lif 

WAC Casablanca             2-1 USA Casablanca 


Round 1
AS St. Eugène Alger        3-1 CT Sfax
Gallia Club Oran           2-1 JSM Philippeville
Olympique Hussein-Dey      1-0 SCM
Olympique Tunisien         2-1 USA Casablanca
AS Boufarik                1-0 USFMT
USFM Sétif                 3-2 AST Fès
Red Star Alger             3-0 CS Constantine
CS de Hammam Lif           4-0 Club des Joyeusetés Oran
USD Meknès                 2-1 MC Alger
WAC Casablanca             4-0 CAL Oran
MOC Constantine            2-1 Gallia Sports Alger   
CA Bizertin                2-1 USM
Jeunesse Bône AC           6-1 FC Blidéen
RA Casablanca              2-1 ESM Guelma
SC Bel-Abbès               3-1 Patria FC Bizerte
ES du Sahel Sousse         4-2 ASM Oran 

1/8 Finals 
AS Boufarik                3-0 USD Meknès
USFM Sétif                 1-0 CA Bizertin
AS St. Eugène Alger        2-1 CS de Hammam Lif
RA Casablanca              1-2 ES du Sahel Sousse 
Olympique Hussein-Dey      3-1 Olympique Tunisien 
Jeunesse Bône AC           2-1 WAC Casablanca
Gallia Club Oran           2-1 Red Star Alger
SC Bel-Abbès               1-0 MOC Constantine 

AS St. Eugène Alger        3-1 USFM Sétif
Olympique Hussein-Dey      1-0 Jeunesse Bône AC 
SC Bel-Abbès               2-0 AS Boufarik
Gallia Club Oran           2-1 ES du Sahel Sousse 

AS St. Eugène Alger        1-0 Gallia Club Oran
SC Bel-Abbès               1-0 Olympique Hussein-Dey

AS St. Eugène Alger        4-3 SC Bel-Abbès               [aet]


Moroccan Qualifiers

WAC Casablanca-Stade Marocain 2-0

Round 1
Stade Guyotville           4-0 USFA Tlemcen
Gallia Club Oran           3-0 USM Sétif
MC Alger                   2-0 ESM Guelma
AS Batna                   2-1 CT Sfax
AS Boufarik                2-1 USD Meknès
SA Marrakech               2-0 CA Bizertin
WAC Casablanca             1-0 AS St. Eugène Alger    
MO Constantine             1-0 Sfax Railway Sport 
US Musulmane Oran          1-0 Gallia Sports Alger  
GC Mascara                 2-1 Club Africain Tunis
AGS Mascara                2-1 US Ouest-Mitidja
USM Bône                   3-0 CAL Oran
USA Casablanca             1-0 OMSE
CS de Hammam Lif           1-0 US Marocaine Casablanca  
SC Bel-Abbès               1-0 US Safi
Jeunesse Bône AC           3-2 Olympique Tunisien

1/8 Finals
Stade Guyotville           2-0 AS Batna
AGS Mascara                1-0 USM Bône 
AS Boufarik                1-0 Jeunesse Bône AC 
SC Bel-Abbès               1-0 MO Constantine
SA Marrakech               3-2 GC Mascara
WAC Casablanca             4-1 Gallia Club Oran
US Musulmane Oran          4-0 USA Casablanca
CS de Hammam Lif           1-0 MC Alger

AGS Mascara                1-0 AS Boufarik 
SC Bel-Abbès               4-0 CS de Hammam Lif
WAC Casablanca             4-0 Stade Guyotville 
SA Marrakech               3-1 US Musulmane Oran

SC Bel-Abbès               3-1 SA Marrakech 
WAC Casablanca             1-0 AGS Mascara 

SC Bel-Abbès               1-0 WAC Casablanca 


Round 1
GS Orléansville            1-0 MO Constantine
SA Marrakech               5-1 ESFM Guelma
FC Blida                   5-1 USFM Sétif
RA Casablanca              1-0 Espérance ST
ES Sahel                   2-0 MC Alger
Gallia Club Oran           2-0 Olympique Tunis
Stade Marocain Rabat       1-0 Stade Guyotville
GC Mascara                 3-1 RC Philippeville
AS Boufarik                2-1 WAC Casablanca
FC Oran                    3-0 JSM Bougie
ASTF Meknès                1-0 Racing Universitaire Alger
CS de Hammam Lif           4-3 JS Djidjelli
Club des Joyeusetés Oran   2-1 MC Oujda
Stade Gaulois              1-0 USM Bel-Abbès              [USMBA qualified?]
SC Bel-Abbès               2-0 US Safi
IS Mostaganem              3-2 CA Bizertin

1/8 Finals
FC Blida                   4-0 ASTF Meknès  
IS Mostaganem              1-0 CS de Hammam Lif
GS Orléansville            4-0 USM Bel-Abbès
FC Oran                    2-0 ES Sahel
AS Boufarik                3-2 GC Mascara
Stade Marocain Rabat       2-1 Gallia Club Oran
SA Marrakech               1-0 SC Bel-Abbès
RA Casablanca              2-0 Club des Joyeusetés Oran 

FC Blida                   3-2 Stade Marocain Rabat 
FC Oran                    1-0 AS Boufarik 
IS Mostaganem              4-3 SA Marrakech 
RA Casablanca              2-1 GS Orléansville 

FC Blida                   3-1 FC Oran 
RA Casablanca              1-0 IS Mostaganem 

FC Blida                   3-1 RA Casablanca


Round 1
Red Star Alger             8-1 Sfax Railway Sport 
AST Fès                    2-1 JS Djidjelli
FC Blida                   3-0 USFM Sétif
P Sousse                   2-1 FC Oran
Racing Universitaire Alger 3-1 Club des Joyeusetés Oran 
US Musulmane Oran          3-0 Stade Guyotville
SC Bel-Abbès               4-0 USM Blida
IS Mostaganem              4-1 USA Ferryville
WAC Casablanca             1-0 USM Bel-Abbès
RA Casablanca              2-0 Patria FC Bizerte
Olympique Tunis            2-1 SC Mazagan
ESFM Guelma                3-1 FUS Rabat
US Marocaine Casablanca    2-0 Stade Gaulois
RC Maison Carrée           3-2 JSM Philippeville
MO Constantine             3-2 OM Arzew
AS Bône                    2-0 MAS Fès

1/8 Finals
SC Bel-Abbès               2-0 Red Star Alger
US Marocaine Casablanca    3-0 Racing Universitaire Alger
FC Blida                   7-0 P Sousse
MO Constantine             3-1 AST Fès
US Musulmane Oran          1-0 AS Bône
WAC Casablanca             4-0 Olympique Tunis
ESFM Guelma                3-2 RC Maison Carrée 
IS Mostaganem              2-0 RA Casablanca

SC Bel-Abbès               2-1 FC Blida 
US Marocaine Casablanca    1-0 US Musulmane Oran 
MO Constantine             1-0 IS Mostaganem 
WAC Casablanca             3-2 ESFM Guelma 

WAC Casablanca             1-0 SC Bel-Abbès
US Marocaine Casablanca    4-3 MO Constantine

US Marocaine Casablanca    2-0 WAC Casablanca


Moroccan Qualifiers

Round 1
Fédala Sport-WAC Casablanca 0-7

Round 2
WAC Casablanca-ASPTT(Casablanca) 3-1

Round 1
ES du Sahel Sousse         2-2 USM Blida                  [aet]
Red Star Alger             5-0 USM Kenchela
USSC Aïn-Témouchent        3-1 O. Maroc
O. Marengo                 1-0 JSM Tiaret
Gallia Club Oran           6-1 ASTF Meknès
AS St. Eugène Alger        3-1 USD Meknès                 [aet]
ESFM Guelma                4-1 CAG Tunis
AGS Mascara                3-0 US Marocaine Casablanca    [awarded to USM]
GS Orléansville            3-1 WAC Casablanca
AS Bône                    3-1 JSM Tlemcen
AS Boufarik                1-0 USM Blida                  [aet]
JSM Philippeville          1-0 SA Marrakech
Stade Marocain             1-0 ST Bardo
US Musulmane Oran          3-2 Olympique Tunisien
EJ Philippeville           5-2 P Sousse
RAC Casablanca             3-1 CS de Hammam Lif

Round 1 Replay
USM Blida                  1-0 ES du Sahel Sousse 

1/8 Finals
AS St. Eugène Alger        3-1 Stade Marocain             [aet]
ESFM Guelma                3-1 AS Boufarik
USM Blida                  2-0 EJ Philippeville
Gallia Club Oran           4-1 JSM Philippeville
GS Orléansville            1-0 RAC Casablanca
AS Bône                    0-0 USSC Aïn-Témouchent        [aet]
US Marocaine Casablanca    5-0 Red Star Alger
US Musulmane Oran          2-1 O. Marengo

1/8 Final Replay
USSC Aïn-Témouchent        1-0 AS Bône

USM Blida                  1-0 Gallia Club Oran 
USSC Aïn-Témouchent        2-0 AS St. Eugène Alger        [aet]
ESFM Guelma                3-1 GS Orléansville            [aet]
US Musulmane Oran          1-0 US Marocaine Casablanca 

US Musulmane Oran          1-0 USM Blida 
USSC Aïn-Témouchent        2-0 ESFM Guelma

USSC Aïn-Témouchent        1-0 US Musulmane Oran


Moroccan Qualifiers

Round 1
KAC Kenitra-WAC Casablanca 0-1

Round 2
WAC Casablanca-Roches Noires 1-0

Round 1 [Jan 1]
MC Alger                   4-1 USD Meknès
SC Bel-Abbès               1-0 USM Sétif
GC Mascara                 1-2 Gallia Sports Alger 
JSM Philippeville          3-4 Olympique Hussein-Dey
ESFM Guelma                1-0 FC Blida
WAC Casablanca             3-1 JS St. Eugène Oran         [also reported 3-0]     
RC Maison Carrée           0-3 RA Casablanca              [also reported 1-3]
US Marocaine Casablanca    2-0 USSC Aïn-Témouchent 
USM Blida                  2-3 Club Africain Tunis 
FUS Rabat                  2-1 ES Mostaganem
AGS Mascara                6-0 AS Batna                   [also reported 6-1]
Stade Tunisien             4-3 Jeunesse Bône AC
La Marsa                   1-5 CS de Hammam Lif  
US Tunis                   1-3 Stade Marocain Rabat
US Musulmane Oran          4-0 ES du Sahel Sousse 
Espérance Sp. de Tunis     3-1 AS Bône

1/8 Finals [Jan 22]
CS de Hammam Lif           1-2 Gallia Sports Alger  
US Marocaine Casablanca    0-1 Club Africain Tunis    
SC Bel-Abbès               3-0 Olympique Hussein-Dey
AGS Mascara                0-1 ESFM Guelma    
MC Alger                   0-2 RA Casablanca  
Espérance Sp. de Tunis     1-0 FUS Rabat
Stade Tunisien             4-1 WAC Casablanca
US Musulmane Oran          1-3 Stade Marocain Rabat 

Quarterfinals [Feb 20]
Gallia Sports Alger        3-1 Stade Marocain Rabat 
Espérance Sp. de Tunis     1-2 SC Bel-Abbès     
RA Casablanca              7-0 Club Africain Tunis
ESFM Guelma                1-2 Stade Tunisien      

Semifinals [Mar 20]
Gallia Sports Alger        3-1 RA Casablanca
SC Bel-Abbès               1-0 Stade Tunisien

Final [Apr 10]
SC Bel-Abbès               5-2 Gallia Sports Alger        [aet]


Round 1
AS St. Eugène Alger        2-0 ES Radès
Club Africain de Tunis     1-0 AS Boufarik
JS El Biar                 1-0 RA Casablanca
GC Mascara                 4-1 USM Blida
Gallia Sports Alger        2-1 WAC Casablanca
USSC Aïn-Témouchent        4-2 Stade Tunisien
CA Bizertin                1-3 GS Orléansville
SC Bel-Abbès               3-1 AS Batna
Olympique Ouezzane         1-0 RC Kouba
Perrégauloise GS           2-1 Jeunesse Bône AC
La Marsa                   1-0 USM Bône
USM Bel-Abbès              1-0 USM
USD Meknès                 3-1 AS Bône
CS de Hammam Lif           4-1 USFM Sétif
ASTF Meknès                3-1 SS Sétif
Club des Joyeusetés Oran   6-2 Sfax Railway Sport 

1/8 Finals
GS Orléansville            3-0 Perrégauloise GS
USM Bel-Abbès              2-0 AS St. Eugène Alger
Gallia Sports Alger        2-1 GC Mascara
SC Bel-Abbès               2-1 USD Meknès
Olympique Ouezzane         2-1 Club des Joyeusetés Oran 
Club Africain de Tunis     2-2 La Marsa
JS El Biar                 2-0 CS de Hammam Lif
USSC Aïn-Témouchent        bt  ASTF Meknès

1/8 Final Replay
Club Africain de Tunis     3-2 La Marsa

USSC Aïn-Témouchent        1-0 GS Orléansville 
USM Bel-Abbès              2-1 Gallia Sports Alger        [aet]
SC Bel-Abbès               4-1 Olympique Ouezzane 
Club Africain de Tunis     2-0 JS El Biar  

USM Bel-Abbès              1-0 USSC Aïn-Témouchent        [aet]
SC Bel-Abbès               2-0 Club Africain de Tunis 

SC Bel-Abbès               n/p USM Bel-Abbès              [not played]
NB: USMBA refused to play after the captain of SCBA had been
    cleared to play the match in spite of his expulsion in an
    earlier match

Coupe d'Algérie


AS St. Eugène Alger    3-3 1-3 AGS Mascara 
Stade Guyotville       1-1 0-2 AS Marine Oran   
La Marsa               4-1 3-3 Gallia Sports Alger  
AS Eckmuhl Oran        1-0 0-1 AS Boufarik
AS Eckmuhl Oran            0-1 AS Boufarik

AS Boufarik            2-1 1-3 AS Marine Oran  
AGS Mascara            2-1 4-0 La Marsa 

AGS Mascara            2-2 2-2 AS Marine Oran   
AGS Mascara                1-3 AS Marine Oran             [aet]


Red Star Alger         0-0 0-1 JS St. Eugène Oran 
Gallia Sports Alger    2-2 2-1 SC Alger 
FC Blida               1-1 0-1 AS St. Eugène Alger 
SC Union El Biar       0-0 0-3 SC Bel-Abbès 

Gallia Sports Alger    0-0 1-2 SC Bel-Abbès
AS St. Eugène Alger    3-0 2-3 JS St. Eugène Oran 

SC Bel-Abbès               4-0 AS St. Eugène Alger


Red Star Alger             1-0 ROP Constantine            [aet]
AGS Mascara                4-3 AS Kouba 
La Marsa                   2-1 FC Blida                   [aet]
SC Bel-Abbès               6-0 FC Bougie

La Marsa                   1-0 AGS Mascara 
SC Bel-Abbès               0-0 Red Star Alger             [aet, 9-3 corners]

SC Bel-Abbès               1-0 La Marsa 


Olympique Hussein-Dey      3-2 JS St. Eugène Oran
AS Bône                    3-1 OGC Sig 
GS Orléansville            1-0 USSC Aïn-Témouchent 
SC Bel-Abbès               3-3 SS Sétif                   [aet, 9-3 corners]

SC Bel-Abbès               6-5 GS Orléansville            [aet]
Olympique Hussein-Dey      3-0 AS Bône 

SC Bel-Abbès               3-0 Olympique Hussein-Dey 


Gallia Sports Alger        8-1 La Marsa
Olympique Hussein-Dey      3-2 AS St. Eugène Alger 
Perrégauloise GS           3-0 FC Blida
ROP Constantine            o/w Olympique Marengo          [ROP forfeited,
   after initial result of 5-1 was annulled and a replay ordered]

Gallia Sports Alger        2-1 Olympique Marengo 
Perrégauloise GS           3-2 Olympique Hussein-Dey 

Perrégauloise GS           2-1 Gallia Sports Alger 


Only preliminary rounds played. 

About this document

Main sources: [Zak 95],,

Thanks to Hans Schöggl

Prepared and maintained by Peter Kungler for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Peter Kungler (peter dot kungler at roche dot com)
Last updated: 9 Feb 2017

(C) Copyright Peter Kungler and RSSSF 2003/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.