TR Northern Cyprus Second Level 2007/08

İkinci Lig

Final Table:

 1.Binatlı Yılmaz SK          26 17  5  4  56-23  56  Promoted
 2.Türkmenköy SK              26 15  8  3  52-20  53  Promoted
 3.Alsancak Yeşilova SK       26 14  6  6  51-31  48  Promoted
----------------------------------------------------
 4.Baf Ülkü Yurdu             26 13  6  7  40-33  45  [BÜY]
 5.Gençlik Gücü SK            26 13  5  8  45-34  44
 6.Mormenekşe GB              26 12  5  9  48-34  41
 7.Esentepe SK                26 11  6  9  36-32  39
 8.Düzkaya SK                 26 10  5 11  48-44  35
 9.Dumlupınar                 26 11  2 13  40-57  35  [40-58?]
10.Doğan Türk Birliği         26  9  6 11  38-33  33  [DTB]
11.Serdarlı                   26  6  5 15  38-47  23
----------------------------------------------------
12.Vadili TÇB SK              26  5  6 15  26-51  21  [27-51?]  Relegated
13.Çanakkale Türk SK          26  5  4 17  27-57  19  [28-57?]  Relegated
14.Girne Halk Evi             26  4  5 17  20-69  17  Relegated  [GHE]

NB: reported final goal differences between square brackets; the 
    corresponding final table has a total goal difference of +1

Round 1 [Oct 6,7; inferred]
Gençlik Gücü    4-1 Mormenekşe 
Esentepe        1-0 Doğan T.B.  
B.Ü.Yurdu       2-2 Çanakkale 
Türkmenköy      1-1 Yeşilova 
Girne H.E.      1-1 Vadili
Serdarlı        1-2 Düzkaya   
Dumlupınar      1-2 Binatlı 

Round 2 [Oct 13,14]
Düzkaya         3-4 B.Ü.Yurdu
Yeşilova        2-2 Esentepe
Binatlı         5-1 Girne H.E.  
Doğan T.B.      0-0 Serdarlı
Mormenekşe      1-4 Türkmenköy
Vadili          1-1 Gençlik Gücü
Çanakkale       2-2 Dumlupınar

Round 3 [Oct 20,21]
Gençlik Gücü    2-2 Binatlı
Türkmenköy      4-0 Vadili
Esentepe        1-1 Mormenekşe
Girne H.E.      0-2 Dumlupınar
Serdarlı        0-3 Yeşilova
B.Ü.Yurdu       2-0 Doğan T.B.
Düzkaya         3-2 Çanakkale

Round 4 [Oct 27,28]
Vadili          1-2 Esentepe
Yeşilova        1-1 B.Ü.Yurdu 
Çanakkale       1-2 Girne H.E.
Doğan T.B.      2-0 Düzkaya
Binatlı         2-0 Türkmenköy
Dumlupınar      2-0 Gençlik Gücü
Mormenekşe      0-0 Serdarlı

Round 5 [Nov 3,4]
Serdarlı        2-3 Vadili
Türkmenköy      3-0 Dumlupınar
Düzkaya         2-4 Yeşilova
Gençlik Gücü    1-0 Girne H.E.
B.Ü.Yurdu       1-0 Mormenekşe
Esentepe        0-0 Binatlı
Doğan T.B.      4-2 Çanakkale

Round 6 [Nov 10,11]
Dumlupınar      3-2 Esentepe
Binatlı         2-1 Serdarlı
Yeşilova        2-1 Doğan T.B.
Mormenekşe      1-3 Düzkaya
Çanakkale       0-3 Gençlik Gücü
Girne H.E.      1-0 Türkmenköy
Vadili          2-2 B.Ü.Yurdu 

Round 7 [Nov 17,18]
Türkmenköy      1-1 Gençlik Gücü
Esentepe        0-0 Girne H.E.
Doğan T.B.      1-1 Mormenekşe
Serdarlı        5-0 Dumlupınar
B.Ü.Yurdu       1-0 Binatlı
Düzkaya         3-1 Vadili
Yeşilova        1-0 Çanakkale

Round 8 [Nov 24,25]
Mormenekşe      4-1 Yeşilova  
Binatlı         5-2 Düzkaya        
Vadili          1-0 Doğan T.B.  
Çanakkale       2-2 Türkmenköy  
Dumlupınar      4-3 B.Ü.Yurdu    
Girne H.E.      0-0 Serdarlı
Gençlik Gücü    3-2 Esentepe

Round 9 
[Dec 1]
Esentepe        1-1 Türkmenköy  
Serdarlı        1-2 Gençlik Gücü
Doğan T.B.      1-2 Binatlı
Mormenekşe      5-0 Çanakkale
[Dec 2]
B.Ü.Yurdu       4-0 Girne H.E.
Yeşilova        1-1 Vadili         
Düzkaya         1-0 Dumlupınar

Round 10
[Dec 8]
Girne H.E.      1–1 Düzkaya
Çanakkale       1–0 Esentepe
Vadili          0–1 Mormenekşe
[Dec 9]
Dumlupınar      0–2 Doğan T.B. 
Gençlik Gücü    3–2 B.Ü.Yurdu  
Türkmenköy      1–0 Serdarlı
Binatlı         5–1 Yeşilova

Round 11 
[Dec 15] 
B.Ü.Yurdu       1-0 Türkmenköy  
Düzkaya         2-2 Gençlik Gücü   
Yeşilova        4-1 Dumlupınar 
Doğan T.B.      2-1 Girne H.E. 
[Dec 16]
Mormenekşe      1-3 Binatlı 
Serdarlı        4-0 Esentepe   
Vadili          2-1 Çanakkale

Round 12 
[Dec 22]
Dumlupınar      4-2 Mormenekşe 
Gençlik Gücü    0-0 Doğan T.B. 
Esentepe        1-2 B.Ü.Yurdu  
[Dec 23]
Girne H.E.      1-3 Yeşilova 
Türkmenköy      3-1 Düzkaya 
Binatlı         4-1 Vadili
Çanakkale       5-0 Serdarlı

Round 13
[Dec 29]
Çanakkale       1–1 Binatlı 
Doğan T.B.      2–2 Türkmenköy
Vadili          1–4 Dumlupınar
[Dec 30]
Yeşilova        2–1 Gençlik Gücü 
Mormenekşe      4–2 Girne H.E 
Düzkaya         1–2 Esentepe 
B.Ü.Yurdu       0-0 Serdarlı

Round 14
[Jan 26]
Mormenekşe      0-1 Gençlik Gücü  
Doğan T.B.      1-3 Esentepe 
Çanakkale       1-0 B.Ü.Yurdu   
Binatlı         4-1 Dumlupınar   
[Jan 27]
Yeşilova        0-2 Türkmenköy  
Vadili          5-0 Girne H.E. 
Düzkaya         3-0 Serdarlı       

Round 15 [Feb 2,3]
B.Ü.Yurdu       awd Düzkaya                  [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 25']
Esentepe        1-0 Yeşilova 
Girne H.E.      2-0 Binatlı 
Serdarlı        1-0 Doğan T.B.
Türkmenköy      1-1 Mormenekşe   
Gençlik Gücü    3-1 Vadili
Dumlupınar      1-0 Çanakkale       

Round 16 
[Feb 9]
Dumlupınar      2-0 Girne H.E.
Yeşilova        7-1 Serdarlı
Vadili          0-2 Türkmenköy  
[Feb 10]
Binatlı         1-0 Gençlik Gücü
Mormenekşe      1-0 Esentepe
Doğan T.B.      5-2 B.Ü.Yurdu      
Çanakkale       0-1 Düzkaya

Round 17 [Feb 16,17]
Esentepe        0-0 Vadili          
B.Ü.Yurdu       0-2 Yeşilova        
Girne H.E.      2-1 Çanakkale     
Düzkaya         0-0 Doğan T.B.     
Türkmenköy      2-0 Binatlı         
Gençlik Gücü    1-3 Dumlupınar      
Serdarlı        0-3 Mormenekşe     

Round 18
[Feb 23]
Dumlupınar      1-3 Türkmenköy   
Girne H.E.      1-2 Gençlik Gücü    
Mormenekşe      1-0 B.Ü.Yurdu       
Binatlı         5-0 Esentepe
[Feb 24]
Vadili          0-2 Serdarlı
Yeşilova        0-1 Düzkaya      
Çanakkale       2-1 Doğan T.B.

Round 19 [Mar 1,2]
Esentepe        5-1 Dumlupınar      
Serdarlı        0-1 Binatlı        
Doğan T.B.      1-1 Yeşilova        
Düzkaya         0-2 Mormenekşe     
Gençlik Gücü    6-1 Çanakkale     
Türkmenköy      0-0 Girne H.E.     
B.Ü.Yurdu       4-2 Vadili          

Round 20 [Mar 8,9]
Mormenekşe      0-3 Doğan T.B.    
Vadili          1-1 Düzkaya         
Çanakkale       1-0 Yeşilova   
Girne H.E.      0-3 Esentepe          
Gençlik Gücü    0-2 Türkmenköy        
Binatlı         0-0 B.Ü.Yurdu       
Dumlupınar      1-1 Serdarlı 

Round 21 [Mar 15,16]
Yeşilova        1-1 Mormenekşe  
Düzkaya         0-0 Binatlı         
Doğan T.B.      1-0 Vadili         
Türkmenköy      1-0 Çanakkale      
B.Ü.Yurdu       3-1 Dumlupınar     
Serdarlı        8-1 Girne H.E.     
Esentepe        2-0 Gençlik Gücü    

Round 22 [Mar 22,23]
Girne H.E.      1-2 B.Ü.Yurdu      
Vadili          1-3 Yeşilova        
Dumlupınar      3-1 Düzkaya         
Binatlı         3-1 Doğan T.B.     
Türkmenköy      4-1 Esentepe        
Gençlik Gücü    3-1 Serdarlı        
Çanakkale       1-4 Mormenekşe 

Table:

 1.Binatlı Yılmaz SK          22 14  5  3  47-19  47
 2.Türkmenköy SK              22 12  7  3  39-16  43
 3.Gençlik Gücü SK            22 11  5  6  39-28  38
----------------------------------------------------
 4.Alsancak Yeşilova SK       22 10  6  6  40-29  36
 5.Baf Ülkü Yurdu             22 10  5  7  36-32  35  [BÜY]
 6.Mormenekşe GB              22  9  5  8  35-31  32
 7.Düzkaya SK                 22  9  5  8  34-34  32
 8.Dumlupınar                 22 10  2 10  37-45  32
 9.Esentepe SK                22  8  6  8  29-31  30
10.Doğan Türk Birliği         22  7  6  9  28-26  27  [DTB]
11.Serdarlı                   22  5  5 12  28-37  20
----------------------------------------------------
12.Çanakkale Türk SK          22  5  4 13  26-43  19
13.Vadili TÇB SK              22  4  6 12  25-42  18
14.Girne Halk Evi             22  4  5 13  17-47  17  [GHE]

Round 23 [Mar 30; inferred]
Düzkaya         9-1 Girne H.E. 
Esentepe        1-0 Çanakkale    
Mormenekşe      4-0 Vadili  
Doğan T.B.      5-1 Dumlupınar   
B.Ü.Yurdu       1-0 Gençlik Gücü    
Serdarlı        1-4 Türkmenköy 
Yeşilova        2-0 Binatlı         

Round 24 [Apr 5,6]
Türkmenköy      1-1 B.Ü.Yurdu
Gençlik Gücü    5-4 Düzkaya         
Dumlupınar      1-4 Yeşilova   
Girne H.E.      0-4 Doğan T.B. 
Binatlı         2-1 Mormenekşe     
Esentepe        5-0 Serdarlı       
Çanakkale       0-1 Vadili          

Round 25 [Apr 13; inferred]
Mormenekşe      3-0 Dumlupınar               [3-1?]
Doğan T.B.      0-1 Gençlik Gücü 
B.Ü.Yurdu       1-0 Esentepe    
Yeşilova        4-1 Girne H.E.
Düzkaya         1-3 Türkmenköy 
Vadili          0-4 Binatlı                  [1-4?]
Serdarlı        9-0 Çanakkale                [9-1?]

Round 26 [Apr 19,20]
Binatlı         3-1 Çanakkale       
Türkmenköy      5-1 Doğan T.B.      
Dumlupınar      1-0 Vadili          
Gençlik Gücü    0-1 Yeşilova     
Girne H.E       1-5 Mormenekşe     
Esentepe        1-0 Düzkaya         
Serdarlı        0-1 B.Ü.Yurdu       

Final Table:

 1.Binatlı Yılmaz SK          26 17  5  4  56-23  56  Promoted
 2.Türkmenköy SK              26 15  8  3  52-20  53  Promoted
 3.Alsancak Yeşilova SK       26 14  6  6  51-31  48  Promoted
----------------------------------------------------
 4.Baf Ülkü Yurdu             26 13  6  7  40-33  45  [BÜY]
 5.Gençlik Gücü SK            26 13  5  8  45-34  44
 6.Mormenekşe GB              26 12  5  9  48-34  41
 7.Esentepe SK                26 11  6  9  36-32  39
 8.Düzkaya SK                 26 10  5 11  48-44  35
 9.Dumlupınar                 26 11  2 13  40-57  35  [40-58?]
10.Doğan Türk Birliği         26  9  6 11  38-33  33  [DTB]
11.Serdarlı                   26  6  5 15  38-47  23
----------------------------------------------------
12.Vadili TÇB SK              26  5  6 15  26-51  21  [27-51?]  Relegated
13.Çanakkale Türk SK          26  5  4 17  27-57  19  [28-57?]  Relegated
14.Girne Halk Evi             26  4  5 17  20-69  17  Relegated  [GHE]

NB: reported final goal differences between square brackets; the 
    corresponding final table has a total goal difference of +1


2006/07

list of champions

list of final tables

all-time table

list of cup finals

list of topscorers

list of club directory


About this document

NB: the FA of TR North Cyprus is not recognised by UEFA or FIFA (and neither is the state); inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Sources: http://www.arcaajans.com/spor_guncel.asp?hbr_id=3033, various other Cypriotic newspapers and correspondents

Prepared and maintained by Sener Yelkenci for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Sener Yelkenci (seneryelkenci@yahoo.com)
Last updated: 26 Jun 2008

(C) Copyright Sener Yelkenci and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.