TR Northern Cyprus 2013/14


KKTC Süper Ligi
1. Ligi

KKTC Süper Ligi

Final Table:

 1.Yenicami Ağdelen SK        26  20  3  3  76-16  63  Champions
 2.Küçük Kaymaklı Türk SK     26  20  2  4  82-23  62
 3.Lefke Türk SK              26  15  6  5  60-25  51
 4.Çetinkaya Türk SK          26  13  5  8  36-30  44
 5.Doğan Türk Birliği         26  12  6  8  51-45  42
 6.Cihangir SK                26  10  6 10  44-38  36  [4 2 2 0  6- 4 8]
 7.Mağusa Türk Gücü SK        26  11  3 12  35-40  36  [4 2 1 1  6- 3 7]
 8.Bostancı Bağcıl TSK        26  10  6 10  43-43  36  [4 0 1 3  6-11 1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Serdarlı GB                26   9  8  9  33-36  35  [2 1 0 1 2-2 3]  Relegation Playoff
10.Mormenekşe GB              26  11  2 13  34-41  35  [2 1 0 1 2-2 3]  Relegation Playoff
11.Hamitköy ŞHSK              26   8  6 12  34-51  30  Relegation Playoff
12.Yeni Boğaziçi DSK          26   6  3 17  30-57  21  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
13.Yalova SK                  26   5  5 16  30-61  20  Relegated
14.Gençlik Gücü SK            26   1  1 24  21-103  4  Relegated

Round 1
[Sep 28]
Doğan TB        4-3 Mağusa TG       
K.Kaymaklı      2-1 Cihangir        
Yalova          0-0 Serdarlı        
Mormenekşe      3-2 Hamitköy        
[Sep 29]
Çetinkaya       2-1 Gençlik Gücü    
B.Bağcıl        2-1 Y.Boğaziçi      
Lefke           1-4 Yenicami        

Round 2
[Oct 5]
Hamitköy        0-0 Mağusa TG       
K.Kaymaklı      5-2 Doğan TB        
Cihangir        1-1 Lefke           
Gençlik Gücü    2-1 Mormenekşe      
[Oct 6]
Yenicami        1-1 B.Bağcıl        
Y.Boğaziçi      1-1 Yalova          
Serdarlı        0-0 Çetinkaya       

Round 3
[Oct 12]
Çetinkaya       3-2 Y.Boğaziçi      
B.Bağcıl        2-2 Cihangir        
Lefke           1-0 K.Kaymaklı      
[Oct 13]
Mağusa TG       2-0 Gençlik Gücü    
Doğan TB        1-1 Hamitköy        
Yalova          2-4 Yenicami        
Mormenekşe      2-0 Serdarlı        

Round 4
[Oct 18]
Yenicami        1-0 Çetinkaya       
[Oct 19]
Y.Boğaziçi      1-0 Mormenekşe      
K.Kaymaklı      2-0 B.Bağcıl        
Cihangir        3-1 Yalova          
Lefke           3-1 Doğan TB        
[Oct 20]
Gençlik Gücü    1-2 Hamitköy        
Serdarlı        0-2 Mağusa TG       

Round 5
[Oct 26]	
Mağusa TG       0-3 Y.Boğaziçi      
Hamitköy        1-2 Serdarlı        
B.Bağcıl        2-2 Lefke           
Mormenekşe      3-2 Yenicami        
[Oct 27]
Doğan TB        3-2 Gençlik Gücü    
Çetinkaya       1-1 Cihangir        
Yalova          0-8 K.Kaymaklı      

Round 6
[Nov 2]	
Yenicami        2-0 Mağusa TG       
B.Bağcıl        1-1 Doğan TB        
Cihangir        0-1 Mormenekşe      
Serdarlı        4-0 Gençlik Gücü    
[Nov 3]	
Y.Boğaziçi      1-2 Hamitköy        
K.Kaymaklı      2-0 Çetinkaya       
Lefke           2-0 Yalova          

Round 7
[Nov 9]	
Doğan TB        0-0 Serdarlı        
Çetinkaya       2-4 Lefke           
Hamitköy        0-4 Yenicami        
Mormenekşe      0-2 K.Kaymaklı      
[Nov 10]	
Mağusa TG       0-0 Cihangir        
Gençlik Gücü    3-5 Y.Boğaziçi      
Yalova          1-3 B.Bağcıl        

Round 8
[Nov 16]
Yenicami        6-0 Gençlik Gücü    
Y.Boğaziçi      2-2 Serdarlı        
Cihangir        3-2 Hamitköy        
Yalova          3-6 Doğan TB        
[Nov 17]
K.Kaymaklı      2-0 Mağusa TG       
B.Bağcıl        1-2 Çetinkaya       
Lefke           4-0 Mormenekşe      

Round 9
[Nov 23]	
Mağusa TG       1-0 Lefke           
Çetinkaya       1-1 Yalova          
Hamitköy        1-1 K.Kaymaklı      
Serdarlı        1-2 Yenicami        
[Nov 24]
Doğan TB        3-1 Y.Boğaziçi      
Gençlik Gücü    0-4 Cihangir        
Mormenekşe      2-0 B.Bağcıl        

Round 10
[Nov 30]
Yenicami        5-0 Y.Boğaziçi      
Cihangir        1-1 Serdarlı        
Yalova          1-2 Mormenekşe      
Lefke           0-0 Hamitköy        
[Dec 1]
Çetinkaya       0-1 Doğan TB        
K.Kaymaklı      4-0 Gençlik Gücü    
B.Bağcıl        1-2 Mağusa TG       

Round 11
[Dec 7]
Mağusa TG       1-2 Yalova          
Y.Boğaziçi      2-3 Cihangir        
Gençlik Gücü    1-8 Lefke           
Mormenekşe      0-1 Çetinkaya       
[Dec 8]
Doğan TB        1-2 Yenicami        
Hamitköy        2-0 B.Bağcıl        
Serdarlı        1-2 K.Kaymaklı      

Round 12
[Dec 14]	
Çetinkaya       1-2 Mağusa TG       
B.Bağcıl        6-1 Gençlik Gücü    
Cihangir        0-4 Yenicami        
Lefke           5-1 Serdarlı        
[Dec 15]
K.Kaymaklı      4-1 Y.Boğaziçi      
Yalova          0-4 Hamitköy        
Mormenekşe      0-1 Doğan TB        

Round 13
[Dec 20]
Yenicami        1-0 K.Kaymaklı      
[Dec 21]
Y.Boğaziçi      0-2 Lefke           
Gençlik Gücü    1-3 Yalova          
Serdarlı        2-4 B.Bağcıl        
[Dec 22]
Mağusa TG       4-0 Mormenekşe      
Doğan TB        2-0 Cihangir        
Hamitköy        0-1 Çetinkaya       

Round 14
[Jan 25]
Mağusa TG       0-3 Doğan TB        
Hamitköy        4-2 Mormenekşe      
Cihangir        0-3 K.Kaymaklı      
Gençlik Gücü    0-4 Çetinkaya       
[Jan 26]
Yenicami        0-2 Lefke           
Y.Boğaziçi      0-1 B.Bağcıl        
Serdarlı        1-1 Yalova          

Round 15
[Feb 1]
Çetinkaya       2-0 Serdarlı        
B.Bağcıl        0-6 Yenicami        
Mormenekşe      4-0 Gençlik Gücü    
Lefke           1-0 Cihangir        
[Feb 2]
Mağusa TG       1-4 Hamitköy        
Doğan TB        2-1 K.Kaymaklı      
Yalova          0-1 Y.Boğaziçi      

Round 16
[Feb 8]
K.Kaymaklı      3-3 Lefke           
Gençlik Gücü    1-2 Mağusa TG       
Serdarlı        2-0 Mormenekşe      
[Feb 9]
Yenicami        4-0 Yalova          
Y.Boğaziçi      0-3 Çetinkaya       
Hamitköy        3-0 Doğan TB        
Cihangir        3-2 B.Bağcıl        

Round 17
[Feb 15]
Doğan TB        1-1 Lefke           
Çetinkaya       0-0 Yenicami        
Yalova          2-1 Cihangir        
Mormenekşe      1-0 Y.Boğaziçi      
[Feb 16]
Mağusa TG       1-2 Serdarlı        
Hamitköy        1-1 Gençlik Gücü    
B.Bağcıl        2-3 K.Kaymaklı      

Round 18
[Feb 22]
K.Kaymaklı      5-2 Yalova          
Cihangir        0-1 Çetinkaya       
Gençlik Gücü    1-3 Doğan TB        
Lefke           1-0 B.Bağcıl        
[Feb 23]
Yenicami        4-0 Mormenekşe      
Y.Boğaziçi      0-2 Mağusa TG       
Serdarlı        2-1 Hamitköy        

Round 19
[Mar 1]
Hamitköy        1-0 Y.Boğaziçi      
Gençlik Gücü    1-3 Serdarlı        
Mormenekşe      1-2 Cihangir        
[Mar 2]
Mağusa TG       1-2 Yenicami        
Doğan TB        2-4 B.Bağcıl        
Çetinkaya       2-1 K.Kaymaklı      
Yalova          0-0 Lefke           

Round 20
[Mar 8]
Y.Boğaziçi      1-0 Gençlik Gücü    
K.Kaymaklı      1-0 Mormenekşe      
B.Bağcıl        1-0 Yalova          
Cihangir        1-0 Mağusa TG       
Lefke           3-1 Çetinkaya       
[Mar 9]
Yenicami        7-0 Hamitköy        
Serdarlı        1-0 Doğan TB        

Round 21
[Mar 15]
Doğan TB        4-1 Yalova          
Gençlik Gücü    1-5 Yenicami        
Mormenekşe      1-0 Lefke           
Serdarlı        6-2 Y.Boğaziçi      
[Mar 16]
Mağusa TG       1-5 K.Kaymaklı      
Çetinkaya       2-2 B.Bağcıl        
Hamitköy        0-4 Cihangir        

Round 22
[Mar 22]
Yenicami        0-0 Serdarlı        
B.Bağcıl        2-0 Mormenekşe      
Cihangir        7-0 Gençlik Gücü    
Lefke           3-0 Mağusa TG       
[Mar 23]
Y.Boğaziçi      1-1 Doğan TB        
K.Kaymaklı     11-1 Hamitköy        
Yalova          0-1 Çetinkaya       

Round 23
[Mar 29]		
Mağusa TG       4-1 B.Bağcıl        
Doğan TB        0-1 Çetinkaya       
Hamitköy        1-2 Lefke           
[Mar 30]
Y.Boğaziçi      0-3 Yenicami        
Gençlik Gücü    1-5 K.Kaymaklı      
Mormenekşe      4-1 Yalova          
Serdarlı        1-1 Cihangir        

Round 24 [Apr 5]	
Yenicami        5-2 Doğan TB        
Çetinkaya       2-4 Mormenekşe      
K.Kaymaklı      5-0 Serdarlı        
B.Bağcıl        0-0 Hamitköy        
Cihangir        3-1 Y.Boğaziçi      
Yalova          1-2 Mağusa TG       
Lefke           9-1 Gençlik Gücü    

Round 25 [Apr 12]
Yenicami        2-0 Cihangir        
Mağusa TG       3-1 Çetinkaya       
Doğan TB        2-2 Mormenekşe      
Y.Boğaziçi      1-4 K.Kaymaklı      
Hamitköy        0-2 Yalova          
Gençlik Gücü    1-4 B.Bağcıl        
Serdarlı        1-0 Lefke           


Round 26 [Apr 19]
Çetinkaya       2-1 Hamitköy        
K.Kaymaklı      1-0 Yenicami        
B.Bağcıl        1-0 Serdarlı        
Cihangir        3-5 Doğan TB        
Yalova          5-1 Gençlik Gücü    
Mormenekşe      1-1 Mağusa TG       
Lefke           2-3 Y.Boğaziçi      

Final Table:

 1.Yenicami Ağdelen SK        26  20  3  3  76-16  63  Champions
 2.Küçük Kaymaklı Türk SK     26  20  2  4  82-23  62
 3.Lefke Türk SK              26  15  6  5  60-25  51
 4.Çetinkaya Türk SK          26  13  5  8  36-30  44
 5.Doğan Türk Birliği         26  12  6  8  51-45  42
 6.Cihangir SK                26  10  6 10  44-38  36  [4 2 2 0  6- 4 8]
 7.Mağusa Türk Gücü SK        26  11  3 12  35-40  36  [4 2 1 1  6- 3 7]
 8.Bostancı Bağcıl TSK        26  10  6 10  43-43  36  [4 0 1 3  6-11 1]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Serdarlı GB                26   9  8  9  33-36  35  [2 1 0 1 2-2 3]  Relegation Playoff
10.Mormenekşe GB              26  11  2 13  34-41  35  [2 1 0 1 2-2 3]  Relegation Playoff
11.Hamitköy ŞHSK              26   8  6 12  34-51  30  Relegation Playoff
12.Yeni Boğaziçi DSK          26   6  3 17  30-57  21  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
13.Yalova SK                  26   5  5 16  30-61  20  Relegated
14.Gençlik Gücü SK            26   1  1 24  21-103  4  Relegated


Relegation Playoff
 
Round 1 [Apr 26]
Mormenekşe      2-2 Y.Boğaziçi      
Serdarlı        1-1 Hamitköy        

Round 2 [Apr 30]
Y.Boğaziçi      1-1 Serdarlı        
Mormenekşe      3-1 Hamitköy        

Round 3 [May 4]
Serdarlı        n/p Mormenekşe      [due to irrevelance]
Hamitköy        1-1 Y.Boğaziçi      

Table:

 9.Mormenekşe GB               2   1  1  0   5- 3   6  [2]
10.Serdarlı GB                 2   0  2  0   2- 2   5  [3]
11.Yeni Boğaziçi DSK           3   0  3  0   4- 4   3
-----------------------------------------------------
12.Hamitköy ŞHSK               3   0  2  1   2- 5   3  [1]

NB: bonus points for position regular season between square brackets

As Hamitköy and Yeni Boğaziçi finished equal on points, they have to
contest a deciding match:

Playoff [May 10]
Hamitköy        1-1 Y.Boğaziçi      [aet, 5-6 pen]

NB: Hamitköy relegated

1. Ligi

Final Table:

 1.Gönyeli SK                 26  17  4  5  67-30  55  Promoted
 2.Lapta TBSK                 26  15  3  8  36-27  48  Promoted
-----------------------------------------------------
 3.Esentepe KKSK              26  12  6  8  39-31  42  Promotion Playoff
 4.Larnaka Gençler Birliği SK 26  13  3 10  54-47  42  Promotion Playoff
 5.Türk Ocağı Limasol SK      26  11  7  8  52-28  40  Promotion Playoff
 6.Dumlupınar TSK             26  10  8  8  40-39  38  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Göçmenköy İYSK             26  10  4 12  33-34  34
 8.Akıncılar GSK              26   8 10  8  30-32  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Düzkaya KOSK               26   9  7 10  33-43  34  Relegation Playoff
10.Değirmenlik SK             26   9  5 12  36-43  32  Relegation Playoff
11.Binatlı Yılmaz SK          26   8  7 11  30-39  31  Relegation Playoff
12.Baf Ülkü Yurdu SK          26   6  9 11  26-31  27  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
13.Ozanköy SK                 26   7  5 14  20-45  26  Relegated
14.Türkmenköy ASK             26   5  6 15  25-52  21  Relegated

Promotion Playoff

Final Table:

 3.Larnaka Gençler Birliği SK  3   2  1  0  10- 5   9  [2]  Promoted
-----------------------------------------------------
 4.Türk Ocağı Limasol SK       3   2  1  0   9- 3   8  [1]
 5.Esentepe KKSK               3   1  0  2   5- 8   6  [3]
 6.Dumlupınar TSK              3   0  0  3   7-15   0

NB: bonus points for position regular season between square brackets

Relegation Playoff

Final Table:

 9.Binatlı Yılmaz SK           3   2  0  1   6- 3   7  [1]
10.Düzkaya KOSK                2   1  0  1   3- 3   6  [3]
11.Değirmenlik SK              2   1  0  1   1- 2   5  [2]
-----------------------------------------------------
12.Baf Ülkü Yurdu SK           3   1  0  2   4- 6   3  Relegated

NB: remaining match not played due to irrelevance;
    bonus points for position regular season between square brackets

2012/13

list of champions

list of final tables

all-time table

list of cup finals

list of topscorers

list of club directory


About this document

NB: the FA of TR North Cyprus is not recognised by UEFA or FIFA (and neither is the state); inclusion of results here exclusively serves football statistical purposes

Prepared and maintained by Sener Yelkenci for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Sener Yelkenci
Last updated: 15 May 2014

(C) Copyright Sener Yelkenci and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.