Netherlands 2008/09 Third to Tenth Level (amateur football)



FOOTBALL ON SUNDAY

Hoofdklasse A
ADO 20                 1 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 4           Westlandia        24  15- 3- 6   48   42- 24 P1
AFC              1 - 3       0 - 2 4 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 4 3 - 1 2 - 0 3 - 2 0 - 0 3 - 2 0 - 1           Hilversum FC      24  14- 4- 6   46   43- 32 P3
Argon            4 - 2 0 - 1       5 - 0 1 - 4 2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 0           Haaglandia/Winst. 24  11- 8- 5   41   47- 40 P2
DWV              0 - 4 0 - 2 0 - 0       1 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 1           Argon             24  12- 4- 8   40   42- 28 (P1)
Elinkwijk        0 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 0       1 - 3 3 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 1 4 - 0 1 - 3 2 - 2           AFC               24  11- 7- 6   40   45- 34
HBS              2 - 4 0 - 0 0 - 6 1 - 0 0 - 2       0 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 4           VVSB              24  11- 3-10   36   37- 30
Haaglandia/Winst.1 - 1 1 - 5 4 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1       3 - 2 3 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 1           Hollandia         24  10- 6- 8   36   36- 33
Hilversum FC     3 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 1       1 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 0           ADO 20            24   8- 7- 9   31   35- 34
Hollandia        2 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 1       0 - 3 3 - 0 0 - 1 0 - 1           Omniworld         24   8- 4-12   28   40- 38
Omniworld        2 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 2       3 - 1 0 - 1 0 - 2           HBS               24   7- 7-10   28   28- 46
VUC              0 - 1 3 - 4 0 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 3 3 - 0       1 - 1 1 - 4           Elinkwijk         24   7- 6-11   27   33- 42
VVSB             3 - 2 2 - 3 3 - 1 0 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 2 0 - 3       0 - 2           VUC               24   6- 4-14   22   26- 40 rel
Westlandia       0 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0                 DWV               24   2- 5-17   11   13- 46 rel

Hoofdklasse B
Baronie                1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 5 1 - 1 0 - 2 2 - 1     Baronie           26  16- 5- 5   53   47- 28 P3
DESK             1 - 6       2 - 5 1 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 0 4 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 0     Gemert            26  15- 7- 4   52   50- 20 P2
Deurne           3 - 2 1 - 0       0 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 1 4 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1     EVV               26  13- 9- 4   48   39- 25 (P3)
Dijkse Boys      1 - 2 0 - 2 1 - 0       0 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0     UNA               26  12- 4-10   40   45- 37
EVV              0 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 2       0 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 1     Dijkse Boys       26  11- 7- 8   40   39- 31
Gemert           1 - 1 5 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 2       1 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 0 4 - 3 1 - 1 3 - 0     DESK              26  11- 3-12   36   39- 52
JVC Cuijk        2 - 0 6 - 1 0 - 2 3 - 5 1 - 2 1 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 0     SV Venray         26  10- 5-11   35   55- 47
LONGA            1 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 4 1 - 1 0 - 1 4 - 1       2 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 4 2 - 1 0 - 1     SV Meerssen       26  10- 5-11   35   40- 46
OJC ROSMALEN     1 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 1       2 - 3 2 - 2 0 - 3 0 - 0 3 - 0     Papendrecht       26  10- 4-12   34   30- 38
Papendrecht      0 - 1 3 - 2 0 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 1       1 - 2 1 - 0 1 - 0 2 - 5     JVC Cuijk         26   9- 6-11   33   41- 39 P1
SV Meerssen      0 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 5 1 - 0 7 - 2 2 - 1 4 - 0       5 - 1 1 - 1 1 - 4     Schijndel/Bol Ac  26   8- 7-11   31   29- 31
SV Venray        1 - 4 3 - 4 2 - 2 2 - 0 0 - 0 0 - 1 3 - 6 9 - 0 2 - 0 1 - 3 3 - 0       2 - 0 2 - 4     OJC ROSMALEN      26   4-13- 9   25   29- 34
Schijndel/Bol Ac 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 3 2 - 2 4 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 3       0 - 3     Deurne            26   7- 9-10   24   30- 33 -6 pts rel
UNA              1 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 2           LONGA             26   2- 4-20   10   25- 77 rel

Hoofdklasse C
Achilles '29           2 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 5 2 - 0     WKE               26  15- 9- 2   54   56- 22 P3
Alcides          0 - 3       2 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 4 0 - 1 4 - 2 2 - 3 2 - 4 0 - 4 0 - 0     Achilles '29      26  15- 5- 6   50   51- 27 (P3)
Babberich SV     2 - 0 2 - 4       2 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 3 4 - 0 0 - 3 0 - 3 2 - 0 0 - 3 2 - 1     De Treffers       26  14- 8- 4   50   46- 24
Bataven          0 - 5 6 - 1 2 - 1       1 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 2     Quick '20         26  14- 7- 5   49   49- 37 P2
Be Quick 1887    2 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 0       0 - 4 1 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 2     HSC '21/Carparc   26  14- 5- 7   47   56- 34 P1
De Treffers      2 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 0       3 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 0 0 - 0 2 - 2     Lienden           26  13- 7- 6   46   55- 37
Germania         1 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 3 0 - 0       0 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 1     Be Quick 1887     26   7-10- 9   31   32- 37
HSC '21/Carparc  1 - 0 7 - 0 5 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 4       3 - 1 0 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 2     Joure SC          26  10- 0-16   30   35- 48
Joure SC         0 - 4 3 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 1 4 - 1       0 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 1     Sneek Wit-Zwart   26   6- 9-11   27   27- 39
Lienden          2 - 0 2 - 1 3 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 2 6 - 2       4 - 4 4 - 0 0 - 1 4 - 1     Babberich SV      26   9- 0-17   27   37- 50
Quick '20        0 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 0 2 - 0 4 - 1       1 - 1 3 - 3 4 - 2     Alcides           26   7- 5-14   26   32- 58
Sneek Wit-Zwart  0 - 3 2 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 2       1 - 2 4 - 1     Germania          26   6- 7-13   25   23- 38 rel
WKE              2 - 2 3 - 2 2 - 0 6 - 0 1 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 0 4 - 0 1 - 1 4 - 0 0 - 0       5 - 2     WSV               26   5- 9-12   24   38- 57 rel
WSV              1 - 4 2 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 2 2 - 4 2 - 2 0 - 0           Bataven           26   3- 7-16   16   22- 51 rel


Playoff competition for Hoofdklasse championship for teams playing on Sunday
Westlandia       ----- 2 - 2 0 - 0                                                                       WKE                4   2- 1- 1    7    7-  4
Baronie          0 - 1 ----- 3 - 0                                                                       Westlandia         4   1- 1- 2    4    3-  7
WKE              5 - 0 2 - 1 -----                                                                       Baronie            4   1- 0- 3    3    6-  5

Final matches for the Dutch amateur championship 2008/2009
Rijnsburgse Boys - WKE               1-0
WKE              - Rijnsburgse Boys  3-2  WKE wins on penalties  2-1

WKE            Dutch amateur champion


Amateur supercup 2008/09
Barendrecht - WKE   0-3  (Aug. 22 in Barendrecht)


District West I

1st class A
AFC '34                5 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 1                 Chabab            22  19- 1- 2   58   56- 20 P1 prom
Blauw Wit Amst.  1 - 2       2 - 0 2 - 3 2 - 1 0 - 0 1 - 1 6 - 3 4 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 3                 De Zouaven        22  15- 3- 4   48   48- 18 P3
fc Breukelen     1 - 2 1 - 0       0 - 3 0 - 0 3 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 5 1 - 1                 AFC '34           22  13- 3- 6   42   40- 23 P2
Chabab           1 - 0 4 - 0 2 - 1       2 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 3 4 - 2 6 - 0 0 - 2 3 - 2                 JOS/Watergraafsm. 22  10- 6- 6   36   31- 21 (P1)
DWS              2 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 1       2 - 2 0 - 0 2 - 4 2 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 3                 NVC               22  10- 1-11   31   36- 41
Hercules         1 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 5       1 - 2 1 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 1 0 - 1                 KFC               22   7- 7- 8   28   35- 43
JOS/Watergraafsm.1 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 2 4 - 1 3 - 1       2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 2                 Kennemers         22   6- 8- 8   26   29- 36
KFC              0 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 0 4 - 1 0 - 2       1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3                 Blauw Wit Amsterd.22   7- 5-10   26   33- 43
Kampong          1 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 2       0 - 1 0 - 1 0 - 2                 Hercules          22   6- 3-13   21   28- 44
Kennemers        2 - 2 7 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 1       0 - 1 2 - 2                 DWS               22   6- 4-12   20   31- 41 -2 pnts
NVC              1 - 3 0 - 3 2 - 1 0 - 2 2 - 1 5 - 2 1 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 1       1 - 4                 Kampong           22   5- 2-15   17   25- 41 rel
De Zouaven       0 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 3 7 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 0 4 - 1 0 - 0 1 - 0                       fc Breukelen      22   4- 5-13   17   21- 42 rel

Period-championship 1A / 1B:
Round 1: JOS/Watergrfm.-Neptunus  4-2 and 1-2    Zouaven-Tonegido    3-1 and 0-3     DHC-AFC '34    3-2 and 4-1
Round 2: VUC-JOS/Watergraafsmeer  3-2 and 2-2    Tonegido-DHC        2-2 and 6-2
Final:   VUC  Tonegido           0-1 

2nd class A
DEM                    5 - 0 0 - 2 2 - 2 4 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 6 2 - 1 1 - 0 1 - 0                 Purmersteijn      22  15- 4- 3   49   37- 20 P3 prom
hfc EDO          4 - 1       2 - 4 0 - 1 2 - 0 1 - 4 1 - 4 2 - 1 5 - 1 3 - 2 0 - 1 3 - 1                 Vitesse '22       22  11- 4- 7   37   42- 31 P1
Flamingo's '64   0 - 0 3 - 2       5 - 0 2 - 4 2 - 1 1 - 3 1 - 5 2 - 3 4 - 1 1 - 3 3 - 4                 SVW '27           22  10- 6- 6   36   38- 25 (P3)
de Foresters     1 - 1 4 - 2 0 - 2       0 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 4 1 - 1                 Flamingo's '64    22  10- 2-10   32   46- 48
Hellas Sport     3 - 0 1 - 0 2 - 3 1 - 0       1 - 2 0 - 0 1 - 2 4 - 3 1 - 0 2 - 2 2 - 2                 Stormvogels       22  10- 2-10   32   36- 38
Kolping Boys     2 - 1 0 - 4 2 - 2 0 - 3 2 - 1       0 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 0                 Hellas Sport      22   9- 4- 9   31   31- 32 P2
Purmersteijn     3 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 1       0 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 1                 DEM               22   8- 6- 8   30   32- 34
SVW '27          2 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 0       0 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 3                 hfc EDO           22   9- 2-11   29   39- 42
Stormvogels      0 - 2 1 - 2 5 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 5 2 - 1       2 - 2 2 - 1 2 - 0                 Kolping Boys      22   7- 5-10   26   24- 35
VSV              4 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 1       0 - 1 5 - 2                 VSV               22   5- 8- 9   23   28- 29
Vitesse '22      2 - 4 2 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 0 3 - 0 1 - 4 4 - 0 1 - 1       3 - 1                 Westfriezen       22   6- 5-11   23   32- 38 rel
Westfriezen      0 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 0 3 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 2                       de Foresters      22   6- 4-12   22   25- 38 rel
Playoff for place 10/11 : VSV - Westfriezen 1-3

Period-championship 2A / 2B:
Round 1: Vitesse '22-Kon. HFC     1-1 and 1-2    SVW '27-Pancratius    1-1 and 2-1   Roda '46-Hellas Sport 3-0 and 2-4
Round 2: DWS-Koninklijke HFC      2-0 and 2-0    SVW '27-Roda '46      3-0 and 0-3
Final:   DWS - Roda '46           1-3                       Roda '46 wins on penalties
Playoff for extra promotion place : DWS - HVV  1-3 

2nd class B
DCG                    1 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 4 4 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 2 2 - 2 4 - 4                 De Meern          22  14- 6- 2   48   39- 15 P2 prom
sv Hoofddorp     1 - 1       0 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 1 4 - 2 4 - 0 5 - 0 0 - 1 1 - 1                 Koninklijke HFC   22  13- 4- 5   43   56- 27 (P2)
Koninklijke HFC  0 - 1 0 - 1       0 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 0 4 - 2 2 - 0 6 - 1                 VVIJ              22  12- 4- 6   40   50- 34
De Meern         1 - 1 5 - 0 0 - 0       3 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0                 Pancratius        22  11- 6- 5   39   54- 32 P1
Pancratius       2 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 1       0 - 0 4 - 0 3 - 3 8 - 0 2 - 0 5 - 1 2 - 0                 DCG               22  10- 6- 6   36   37- 32
Quick 1890 AFC   0 - 1 1 - 0 2 - 6 0 - 0 1 - 1       1 - 1 2 - 4 0 - 2 3 - 2 0 - 4 2 - 1                 Roda '46          22   9- 5- 8   32   42- 36 P3
Roda '23         2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 2       1 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 2                 sv Hoofddorp      22   9- 5- 8   32   37- 35
Roda '46         3 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 0 2 - 5 3 - 0 3 - 3       3 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 0                 Sporting Martinus 22  10- 2-10   32   35- 46
SO Soest         2 - 1 1 - 2 1 - 5 2 - 4 1 - 2 0 - 0 0 - 3 0 - 0       2 - 3 1 - 2 1 - 1                 Roda '23          22   7- 5-10   26   36- 43
Sport. Martinus  1 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 4 1 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 4 - 2       3 - 2 3 - 2                 Quick 1890 AFC    22   4- 6-12   18   20- 45
VVIJ             4 - 3 6 - 1 1 - 2 3 - 0 6 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 1       3 - 1                 SO Soest          22   3- 3-16   12   21- 55 rel
Voorland         0 - 1 3 - 4 1 - 8 0 - 2 3 - 4 2 - 0 5 - 2 1 - 3 1 - 3 0 - 1 1 - 1                       Voorland          22   2- 4-16   10   30- 57 rel

3rd class A
Always Forward         2 - 1 3 - 3 0 - 3 1 - 0 3 - 4 2 - 0 2 - 1 2 - 6 0 - 1 2 - 5 1 - 1                 VVW               22  14- 5- 3   47   55- 28 P1 prom
De Blokkers      1 - 1       2 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 4 4 - 2 4 - 2                 Vrone             22  10-10- 2   40   44- 26 P2
HSV              2 - 0 4 - 3       1 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 4 4 - 1 1 - 0                 Spartanen         22  11- 7- 4   40   40- 27 (P1)
KGB              3 - 2 4 - 2 3 - 1       0 - 2 1 - 1 4 - 3 3 - 3 2 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 5                 KGB               22  10- 5- 7   35   45- 40
Limmen           5 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 0       3 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 4                 ZAP               22   8- 7- 7   31   35- 26
Medemblik        0 - 1 3 - 3 2 - 2 3 - 2 3 - 1       2 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 1                 HSV               22   8- 6- 8   30   32- 35
Schagen          2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 3 3 - 2 2 - 2       1 - 7 1 - 2 2 - 4 2 - 3 2 - 0                 WGW               22   8- 5- 9   29   50- 45 P3
Spartanen        3 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 2       1 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 1                 Limmen            22   8- 4-10   28   43- 47
VVW              4 - 0 2 - 1 5 - 0 0 - 3 5 - 2 4 - 1 6 - 5 2 - 2       1 - 0 4 - 0 3 - 2                 De Blokkers       22   5- 7-10   22   39- 44
Vrone            1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 0 3 - 0 6 - 0 0 - 3       2 - 2 2 - 2                 Medemblik         22   6- 4-12   22   31- 42
WGW              5 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 3 3 - 3 1 - 4 10- 0 1 - 1 1 - 1 2 - 2       0 - 1                 Always Forward    22   5- 5-12   20   29- 52 rel
ZAP              1 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0 5 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 1                       Schagen           22   5- 3-14   18   31- 62 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Spartanen-Alcmaria Victr.  1-0 and 2-1  WGW-WSV '30      4-0 and 1-2   Velsen-Vrone    1-0 and 0-1
Round 2: Westfriezen-Spartanen      0-2 and 0-2  WGW-Velsen       1-0 and 1-2                      (Velsen wins on penalties)
                                                           Velsen wins on penalties
Final:   Spartanen  Velsen         1-2

3rd class B
Alcmaria Victrix       2 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 4                 Zilvermeeuwen     22  17- 3- 2   52   61- 25 -2 pnts P1 prom
DSS              2 - 3       1 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 1 6 - 2 1 - 1 5 - 0 1 - 5 0 - 1 2 - 5                 WSV '30           22  12- 7- 3   43   43- 30 (P1)
EVC              1 - 3 0 - 3       0 - 0 3 - 0 3 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 1                 Velsen            22  10- 5- 7   35   38- 32 P3
Fortuna Wormerv. 1 - 3 2 - 2 2 - 1       2 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 2 3 - 2                 Alcmaria Victrix  22  11- 1-10   34   45- 44 P2
Onze Gezellen    1 - 4 3 - 2 0 - 0 1 - 3       2 - 2 3 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 2                 Fortuna Wormerv.  22   9- 6- 7   33   36- 40
Purmerend        2 - 1 3 - 2 0 - 2 4 - 3 2 - 1       1 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 4 1 - 3 0 - 4                 Purmerend         22   8- 5- 9   29   31- 46
Saenden          2 - 3 4 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 3       4 - 3 3 - 1 2 - 0 2 - 3 3 - 1                 EVC               22   6-10- 6   28   29- 26
United/DAVO      1 - 0 1 - 3 2 - 3 3 - 0 0 - 0 4 - 1 5 - 2       1 - 4 1 - 2 2 - 2 0 - 4                 Onze Gezellen     22   7- 7- 8   28   35- 37
VVZ              1 - 3 4 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 3 3 - 4       1 - 2 0 - 1 1 - 3                 Saenden           22   8- 2-12   26   44- 49
Velsen           2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 1       1 - 1 1 - 2                 DSS               22   7- 4-11   25   42- 46 rel
WSV '30          5 - 2 2 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 0 3 - 1       0 - 3                 United/DAVO       22   5- 5-12   16   39- 48 -4 pts rel
Zilvermeeuwen    4 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 1 6 - 2 2 - 1                       VVZ               22   2- 5-15   11   25- 45 rel

3rd class C
Abcoude                10- 0 2 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 3 2 - 1 3 - 4 2 - 4 2 - 1 2 - 1                 Zeeburgia         22  15- 3- 4   48   46- 21 prom
Bijlmer          1 - 3       3 - 1 1 - 2 4 - 6 3 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 3 4 - 5 1 - 4                 Legmeervogels     22  12- 6- 4   42   34- 15 P2
CTO '70          0 - 4 4 - 2       1 - 0 4 - 1 6 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 1 0 - 3                 Abcoude           22  12- 4- 6   40   51- 32 P3
's Graveland     2 - 1 0 - 0 1 - 1       1 - 4 0 - 4 1 - 1 6 - 3 1 - 2 0 - 4 1 - 4 0 - 1                 RKDES             22  11- 4- 7   37   48- 42
HBC              0 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 2       1 - 1 0 - 0 2 - 4 1 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 1                 Sporting Maroc    22  12- 3- 7   35   39- 32 -4 pnts P1
Hillegom         1 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 1       0 - 2 2 - 0 1 - 6 3 - 0 1 - 2 1 - 1                 CTO '70           22  10- 5- 7   35   38- 32
Legmeervogels    1 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 0       3 - 0 1 - 3 0 - 0 1 - 2 2 - 1                 FC Weesp          22   9- 4- 9   31   45- 39
RKAV             1 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 2       2 - 3 3 - 0 1 - 3 0 - 2                 Hillegom          22   8- 4-10   28   32- 38
RKDES            2 - 5 3 - 0 1 - 2 4 - 4 2 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 0       2 - 1 1 - 1 2 - 4                 HBC               22   6- 6-10   24   31- 38
Sporting Maroc   1 - 2 4 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 3       1 - 0 0 - 3                 's Graveland      22   5- 6-11   21   28- 44
FC Weesp         1 - 1 6 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 3 4 - 1 3 - 4 0 - 1       6 - 1                 RKAV              22   4- 4-14   16   26- 42 rel
Zeeburgia        4 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 1                       Bijlmer           22   2- 3-17    6   28- 71 -3 pnts rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Abcoude-SMVC Fair Play     2-0 and 0-1  Legmeervogels-CDW    3-2 and 2-0     Houten-RKDES   2-2 and 1-1
Round 2: Quick 1890-Legmeervogels   2-3 and 3-0  Abcoude-Houten       1-1 and 1-3                   (Houten wins on penalties)
Final:   Quick 1890  Houten        2-3

3rd class D
De Bilt                2 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 0                 Hoogland          22  18- 0- 4   54   57- 24 P1 prom
Brederodes       4 - 3       2 - 2 3 - 4 2 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 1                 SMVC Fair Play    22  14- 5- 3   47   54- 25 (P1)
CDW              3 - 0 2 - 2       2 - 3 1 - 4 0 - 2 3 - 1 2 - 2 6 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1                 CDW               22  11- 6- 5   39   46- 29 P2
DHSC             1 - 1 2 - 4 0 - 3       6 - 1 2 - 3 1 - 3 4 - 2 2 - 0 5 - 1 1 - 0 5 - 3                 Houten            22  12- 3- 7   39   41- 31 P3
sc 't Gooi       2 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 7       1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 3                 DHSC              22  11- 2- 9   35   60- 50
Hoogland         2 - 0 3 - 1 2 - 0 6 - 1 5 - 2       1 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1                 De Bilt           22   8- 5- 9   29   35- 35
Houten           0 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 3       1 - 0 3 - 2 5 - 0 2 - 3 1 - 0                 Wasmeer           22   6- 5-11   23   45- 49
SMVC Fair Play   2 - 2 3 - 1 3 - 2 3 - 2 6 - 0 2 - 1 2 - 0       3 - 0 1 - 1 6 - 0 6 - 2                 Brederodes        22   6- 5-11   23   32- 42
de Vecht         0 - 3 0 - 1 1 - 1 2 - 6 3 - 0 0 - 4 2 - 1 0 - 1       0 - 2 3 - 1 2 - 2                 Vriendenschaar    22   5- 8- 9   23   29- 45
Victoria         0 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 4 4 - 1       2 - 1 1 - 4                 sc 't Gooi        22   7- 2-13   23   38- 56
Vriendenschaar   0 - 4 0 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 5 1 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1       2 - 1                 Victoria          22   6- 3-13   21   30- 50 rel
Wasmeer          2 - 3 5 - 0 0 - 2 4 - 2 4 - 2 2 - 0 3 - 3 0 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 3                       de Vecht          22   4- 4-14   16   24- 55 rel

4th class A
Alkmaarsche Boys       4 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 1 4 - 0 4 - 0                 Koedijk           22  17- 2- 3   53   82- 26 P2 prom
Berdos           0 - 6       1 - 3 1 - 5 0 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 5 1 - 1 4 - 1 2 - 2                 Uitgeest          22  15- 2- 5   47   74- 37 P3
FC Den Helder    4 - 3 0 - 0       2 - 3 4 - 1 3 - 2 0 - 6 3 - 2 4 - 4 2 - 1 1 - 1 2 - 1                 LSVV              22  13- 5- 4   44   52- 30 (P2)
Hollandia T      0 - 1 0 - 1 4 - 1       1 - 0 3 - 4 1 - 0 0 - 0 1 - 3 1 - 1 5 - 0 2 - 3                 Alkmaarsche Boys  22  12- 2- 8   38   43- 30
Koedijk          4 - 1 7 - 1 6 - 0 3 - 1       3 - 0 5 - 1 8 - 1 7 - 1 2 - 3 9 - 1 1 - 0                 FC Den Helder     22  10- 5- 7   35   39- 47
LSVV             1 - 1 5 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 2       1 - 0 6 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 2 5 - 0                 Hollandia T       22   9- 2-11   29   42- 37
SRC              4 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 4       5 - 2 5 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 0                 VIOS-W            22   7- 7- 8   28   38- 33
Texel '94        0 - 2 0 - 0 3 - 2 0 - 5 2 - 3 3 - 4 0 - 3       0 - 6 3 - 3 2 - 0 0 - 3                 SRC               22   8- 3-11   27   42- 36 P1
Uitgeest         2 - 0 6 - 0 1 - 2 4 - 0 2 - 4 1 - 1 3 - 1 6 - 1       2 - 1 9 - 0 3 - 2                 Zeevogels         22   7- 2-13   23   34- 52
VIOS-W           2 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 3 1 - 0 5 - 0 1 - 2       2 - 2 6 - 0                 Berdos            22   5- 5-12   20   22- 58
VZV              0 - 1 4 - 1 3 - 4 2 - 3 2 - 5 0 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 2       1 - 1                 Texel '94         22   5- 3-14   18   27- 70 rel
Zeevogels        3 - 2 3 - 5 2 - 0 2 - 0 1 - 5 0 - 1 1 - 4 5 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 2                       VZV               22   3- 4-15   13   27- 66 rel

Period-championship 4A / 4B:
Round 1: SRC-Woudia             3-0 and 6-2  FC Uitgeest-Andijk    1-1 and 5-0   LSVV-VVS '46  1-2 and 1-1
Round 2: FC Medemblik-SRC       1-1 and 3-2  FC Uitgeest-VVS '46   1-0 and 1-2
Final:   FC Medemblik-VVS '46   1-2                         VVS '46 wins on penalties
 

4th class B
ALC                    1 - 2 0 - 5 2 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 3 0 - 2 3 - 3                 Apollo '68        22  17- 4- 1   55   67- 16 P1 prom
Andijk           8 - 0       0 - 1 4 - 3 2 - 2 3 - 0 4 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 3                 VVS '46           22  14- 3- 5   45   55- 28 P3
Apollo '68       4 - 0 1 - 1       5 - 0 1 - 0 5 - 2 6 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 2                 Andijk            22  12- 5- 5   41   51- 26 (P1)
DWOW             2 - 3 0 - 3 1 - 1       0 - 1 2 - 2 6 - 0 1 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 6                 Woudia            22  12- 4- 6   40   61- 46 P2
Grasshoppers     2 - 1 1 - 4 0 - 4 0 - 1       1 - 2 4 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 2 5 - 0 1 - 3                 Spirit '30        22  11- 3- 8   36   41- 35
HSV Sport 1889   5 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 1       3 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 6                 SEW               22   8- 6- 8   30   37- 43
Kwadijk          0 - 2 1 - 2 0 -11 2 - 1 1 - 3 1 - 5       3 - 3 4 - 3 2 - 9 0 - 1 1 - 2                 Victoria O        22   8- 4-10   28   31- 45
SEW              2 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 0 5 - 4 2 - 1       2 - 0 0 - 5 6 - 2 2 - 3                 Grasshoppers      22   8- 3-11   27   34- 32
Spirit '30       2 - 1 0 - 4 0 - 3 3 - 2 2 - 1 0 - 0 6 - 1 4 - 0       1 - 0 4 - 1 3 - 4                 HSV Sport 1889    22   7- 6- 9   27   45- 49
VVS '46          2 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 1       4 - 0 1 - 9                 DWOW              22   5- 6-11   21   38- 42
Victoria O       2 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 4 3 - 1 5 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 5       3 - 0                 ALC               22   2- 5-15   11   24- 64 rel
Woudia           7 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 1                       Kwadijk           22   2- 3-17    9   28- 86 rel

4th class C
Assendelft             4 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 4 0 - 2                 ZTS               22  14- 5- 3   47   50- 25 P1 prom
IVV              2 - 2       2 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 1                 Zaanlandia        22  14- 4- 4   46   62- 32 P2
Meervogels '31   4 - 0 3 - 4       1 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 0 0 - 2                 IVV               22  10- 7- 5   37   39- 30 (P1)
OSV              3 - 2 1 - 3 4 - 3       2 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 2 4 - 4 3 - 5                 OSV               22   9- 6- 7   33   49- 44
de Rijp          2 - 3 2 - 0 3 - 2 3 - 5       4 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 1                 Volendam (rkav)   22   9- 5- 8   32   46- 38 P3
SVA              2 - 2 2 - 3 2 - 4 3 - 1 3 - 0       1 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 3                 Assendelft        22   9- 5- 8   32   37- 36
Sport. Krommenie 1 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 7 1 - 1 4 - 0       1 - 2 4 - 3 2 - 5 0 - 0 0 -10                 SVA               22   8- 4-10   28   40- 44
Velsenoord       0 - 3 0 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 1       4 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 2                 de Rijp           22   8- 4-10   28   33- 40
Volendam (rkav)  1 - 1 2 - 5 4 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 1 6 - 1       2 - 2 1 - 0 3 - 3                 Meervogels '31    22   7- 5-10   26   42- 45
ZTS              2 - 1 0 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 0 1 - 3 6 - 3 3 - 1 1 - 2       4 - 0 2 - 2                 Velsenoord        22   7- 3-12   24   26- 37
Zaandijk         2 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 6 3 - 2       3 - 6                 Zaandijk          22   4- 7-11   19   30- 46 rel
Zaanlandia       1 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 3 1 - 2 4 - 3 3 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 1                       Sport. Krommenie  22   4- 3-15   15   27- 64 rel

Period-championship 4C / 4D:
Round 1: IVV-Bloemendaal     0-2 and 3-1   Volendam-Zwanenburg    1-2 and 1-2    Olympia H-Zaanlandia 3-1 and 2-3
                   IVV wins on penalties
Round 2: DSS-IVV             2-1 and 2-3   Zwanenburg-Olympia H.  0-1 and 2-1
                   IVV wins on penalties         Zwanenburg wins on penalties
Final:   IVV  Zwanenburg    2-1

4th class D
Alliance '22           0 - 2 2 - 2 0 - 5 2 - 3 4 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 2 3 - 0 4 - 2 3 - 3                 sv Concordia      22  19- 2- 1   59   76- 18 P1 prom
Bloemendaal      2 - 1       1 - 3 2 - 2 3 - 2 4 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 1 9 - 1 0 - 1                 Olympia Haarlem   22  17- 3- 2   54   56- 20 P3
de Brug          4 - 0 3 - 0       1 - 4 2 - 4 1 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 3 4 - 2 5 - 2 1 - 2                 Bloemendaal       22  12- 4- 6   40   57- 33 P2
sv Concordia     2 - 0 1 - 0 7 - 1       2 - 1 6 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 3 6 - 1 6 - 0 4 - 1                 Zwanenburg        22  11- 5- 6   36   49- 29 -2 pt (P1)
DSK              3 - 1 2 - 2 4 - 3 1 - 2       3 - 4 1 - 1 0 - 3 2 - 0 5 - 0 5 - 2 4 - 4                 de Brug           22  10- 3- 9   33   52- 46
Geel Wit         1 - 4 4 - 3 1 - 5 0 - 5 0 - 0       1 - 5 2 - 5 2 - 4 1 - 4 1 - 1 1 - 2                 DSK               22   9- 5- 8   32   56- 46
Olympia Haarlem  5 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 3       1 - 1 3 - 1 4 - 0 6 - 1 2 - 0                 Ripperda          22   9- 3-10   28   45- 44 -2 pnts
Ripperda         3 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 5 2 - 4 2 - 1 0 - 3       1 - 2 2 - 0 9 - 0 0 - 4                 SVIJ              22   8- 2-12   26   59- 49
SVIJ             1 - 1 0 - 3 3 - 0 0 - 3 4 - 4 6 - 0 2 - 3 8 - 2       3 - 2 4 - 0 0 - 3                 Alliance '22      22   7- 4-11   25   35- 47
Schoten          1 - 2 2 - 5 0 - 3 1 - 3 1 - 0 2 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 1       3 - 2 3 - 1                 Schoten           22   6- 3-13   21   33- 54
Zandvoort        0 - 1 3 - 7 2 - 6 1 - 4 1 - 6 5 - 3 0 - 3 4 - 3 0 -10 1 - 5       0 - 4                 Geel Wit          22   3- 3-16   12   31- 79 rel
Zwanenburg       2 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 0 3 - 1 4 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 0 9 - 1                       Zandvoort         22   2- 1-19    7   29-113 rel

4th class E
Buitenveldert          1 - 4 1 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 6 4 - 0 1 - 2 2 - 3 0 - 0 2 - 0                       De Dijk           20  13- 5- 2   42   61- 26-2pts P1 pr
De Dijk          7 - 0       1 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 1 7 - 1 6 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 1                       OFC               20  12- 4- 4   40   53- 27 P2
Fortius          6 - 0 7 - 1       2 - 3 2 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 0 6 - 2 6 - 0                       Meteoor           20  10- 7- 3   37   62- 31 P
Meteoor          2 - 2 2 - 2 3 - 1       2 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 2 5 - 1 1 - 2 8 - 1                       VVA/Spartaan      20  10- 7- 3   37   42- 25 (P1)
OFC              4 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 2       2 - 0 8 - 0 0 - 1 4 - 2 1 - 2 6 - 0                       SDZ               20  11- 4- 5   35   53- 26 -2 pnts
SDZ              3 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 2       4 - 1 3 - 2 7 - 2 1 - 1 4 - 1                       TOB               20  11- 2- 7   35   40- 39
Sporting Noord   2 - 2 1 - 2 1 - 4 0 - 4 1 - 2 0 - 7       0 - 7 4 - 5 0 - 2 3 - 2                       Fortius           20  10- 2- 8   32   53- 28
TOB              1 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 3 3 - 0 4 - 2 2 - 0       0 - 7 1 - 1 3 - 1                       Tos Actief        20   7- 1-12   21   44- 58 -1 pnt
Tos Actief       3 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 6 3 - 3 0 - 3 2 - 0 1 - 2       0 - 1 7 - 1                       Buitenveldert     20   3- 5-12   14   23- 55
VVA/Spartaan     3 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 1 6 - 1       4 - 1                       Sporting Noord    20   2- 3-15    9   19- 70
Volewijckers     5 - 2 0 - 4 1 - 4 0 - 7 1 - 4 0 - 4 1 - 2 1 - 3 0 - 3 2 - 5                             Volewijckers      20   1- 0-19    1   19- 84 -2 pnt rel

Period-championship 4E / 4F:
Round 1: VVA/Spartaan-NFC            1-2 and 3-0  Meteoor-SV Diemen    2-2 and 1-2    ZSGO/WMS-OFC   1-0 and 1-3
Round 2: 's-Graveland-VVA/Spartaan   2-0 and 3-0  SV Diemen-OFC        2-2 and .-.
Final:   's-Graveland  OFC          2-5

4th class F
BSM                    2 - 5 1 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 5 2 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 1                 Geinburgia        22  14- 6- 2   48   45- 16 P1 prom
Diemen           3 - 0       0 - 2 4 - 1 4 - 0 0 - 1 3 - 2 3 - 3 2 - 0 1 - 1 5 - 1 0 - 1                 ZSGO/WMS          22  15- 2- 5   47   41- 28 P3
Geinburgia       4 - 0 0 - 0       3 - 0 1 - 0 4 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1                 NFC/Brommer       22  12- 5- 5   41   43- 24 P2
't Goy           2 - 5 2 - 3 1 - 4       0 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 2 3 - 5 6 - 1 1 - 4                 Diemen            22  11- 7- 4   40   45- 23 (P1)
KDO              0 - 2 1 - 4 1 - 2 4 - 0       0 - 5 3 - 1 4 - 6 2 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 1                 Laren '99         22  10- 8- 4   38   36- 28
Laren '99        3 - 3 0 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 1       0 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 0 3 - 3 2 - 0                 Nederhorst        22   7- 7- 8   28   43- 46
NFC/Brommer      3 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 1       4 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 0                 Swift             22   6- 8- 8   26   35- 40
Nederhorst       1 - 0 1 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 3       2 - 1 1 - 1 3 - 3 3 - 3                 RKAVIC            22   4-11- 7   23   37- 43
Ouderkerk        2 - 3 1 - 3 1 - 3 4 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2       3 - 3 3 - 0 1 - 2                 KDO               22   7- 2-13   23   27- 45
RKAVIC           1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 3 4 - 5 1 - 1       1 - 1 2 - 3                 BSM               22   6- 3-13   21   28- 46
Swift            3 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 0 4 - 0 0 - 0       2 - 5                 Ouderkerk         22   4- 6-12   18   29- 41 rel
ZSGO/WMS         1 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0 3 - 0 4 - 2 1 - 7 0 - 1 2 - 3 1 - 0                       't Goy            22   2- 3-17    9   34- 63 rel

4th class G
DSO Ultrajectum        0 - 3 1 - 3 0 - 7 1 - 1 0 -15 0 - 3 2 - 9 1 - 1 0 - 4 0 - 1 1 - 3                 Maarssen          22  14- 6- 2   48   52- 16 P2 prom
JSV Nieuwegein   2 - 0       3 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 6 0 - 1 2 - 5                 Rivierwijkers     22  13- 7- 2   46   52- 26 P1
MSV '19          3 - 0 3 - 1       0 - 3 2 - 2 3 - 1 3 - 3 4 - 1 3 - 0 3 - 3 4 - 1 2 - 0                 MSV '19           22  12- 5- 5   41   56- 38 P3
Maarssen         3 - 0 2 - 0 5 - 1       2 - 2 0 - 3 1 - 3 4 - 1 5 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 0                 PVCV              22  11- 3- 8   36   68- 45 (P2)
OSM '75          3 - 0 1 - 2 1 - 4 0 - 1       2 - 8 1 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 0                 SDO               22  10- 5- 7   35   61- 46
PVCV             1 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 4       3 - 4 2 - 6 5 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 4                 UTS               22   8- 8- 6   30   47- 34 -2 pnts
Rivierwijkers    4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 1       2 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 3                 OSM '75           22   8- 5- 9   29   35- 43
SDO              2 - 3 2 - 0 3 - 3 1 - 2 5 - 0 2 - 3 1 - 0       3 - 3 3 - 7 2 - 1 5 - 2                 UVV               22   8- 4-10   28   38- 39
SVF              7 - 1 2 - 0 0 - 4 1 - 1 0 - 2 3 - 3 2 - 1 0 - 3       1 - 1 1 - 3 2 - 1                 Vreeswijk         22   6- 4-12   22   40- 51
UTS              5 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 3 4 - 1       2 - 1 1 - 1                 SVF               22   5- 7-10   22   31- 49
UVV              4 - 0 3 - 0 6 - 4 0 - 1 1 - 3 3 - 5 2 - 4 2 - 2 1 - 1 0 - 1       3 - 2                 JSV Nieuwegein    22   6- 2-14   20   23- 39 rel
Vreeswijk        6 - 0 2 - 0 1 - 4 1 - 5 1 - 3 0 - 3 0 - 3 2 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 1                       DSO Ultrajectum   22   2- 2-18    8   13- 90 rel

Period-championship 4g / 4h:
Round 1: Rivierwijkers-Schalkwijk   1-0 and 0-1  MSV '19-VVZA     1-2 and 3-1     AS '80-PVCV  3-1 and 1-3
                Rivierwijkers wins on penalties                                          AS '80 wins on penalties
Round 2: 't Gooi-Rivierwijkers      2-1 and 1-1  MSV '19-AS '80   4-4 and 3-3   MSV '19 wins on penalties
Final:   't Gooi-MSV '19            2-2     MSV '19 wins on penalties                              

4th class H
APWC                   2 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 5 3 - 2 3 - 3 3 - 3 3 - 2 1 - 4 4 - 2 1 - 4                 sv Baarn          22  15- 4- 3   49   58- 36 prom
AS '80           7 - 2       1 - 3 5 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 5 3 - 2                 VVZA              22  15- 3- 4   48   53- 27 P1
Amsvorde         5 - 2 1 - 3       1 - 3 1 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 1                 AS '80            22  12- 3- 7   39   54- 38 P3
sv Baarn         2 - 1 1 - 2 6 - 1       4 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 2 3 - 3                 Amsvorde          22  12- 1- 9   37   34- 32
Hooglanderveen   0 - 5 1 - 0 0 - 1 1 - 1       4 - 5 0 - 2 1 - 6 3 - 3 1 - 3 3 - 3 3 - 1                 Zwaluwen Utr.'11  22  10- 7- 5   36   56- 41*
KVVA             3 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 7 5 - 1       2 - 1 5 - 3 0 - 2 1 - 5 0 - 5 2 - 4                 APWC              22   8- 5- 9   29   52- 62
Odijk            2 - 3 1 - 6 0 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2       1 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 4 3 - 2                 Waterwijk         22   8- 4-10   28   61- 50
Olympia '25      1 - 2 3 - 3 1 - 0 0 - 1 3 - 0 3 - 3 3 - 0       1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 2                 Olympia '25       22   7- 6- 9   27   42- 44
Schalkwijk       3 - 6 3 - 5 3 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 3 4 - 2 1 - 0       3 - 1 3 - 3 0 - 5                 KVVA              22   8- 3-11   27   46- 56
VVZA             2 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 0 4 - 0 4 - 1 2 - 1       3 - 2 3 - 3                 Schalkwijk        22   8- 3-11   27   36- 49 P2
Waterwijk        1 - 2 2 - 2 1 - 2 5 - 2 3 - 1 2 - 4 2 - 4 5 - 2 5 - 0 2 - 3       2 - 3                 Hooglanderveen    22   4- 3-15   15   28- 57 rel
Zwaluwen Utr.'11 5 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 2 4 - 2 2 - 1 5 - 3 1 - 4 1 - 0 1 - 1 2 - 2                       Odijk             22   3- 2-17   11   29- 57 rel

5th class A
BKC                    4 - 1 0 - 2 4 - 1 3 - 2 0 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 1 5 - 1     BKC               26  17- 5- 4   56   67- 29 P3 prom
Bergen           0 - 1       1 - 2 0 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 7 5 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 2     JVC               26  17- 5- 4   56   62- 35 P1
Con Zelo         2 - 3 8 - 0       0 - 1 1 - 1 4 - 0 6 - 0 4 - 1 4 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 0     Con Zelo          26  16- 4- 6   52   66- 27 (P3)
DTS              0 - 7 3 - 1 2 - 1       2 - 1 0 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 3 2 - 3 0 - 2 3 - 2 5 - 3     DTS               26  13- 5- 8   44   43- 42
Duinrand S       0 - 6 2 - 3 4 - 2 1 - 2       4 - 1 3 - 4 2 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 2 4 - 4     WMC               26  13- 6- 7   43   64- 38-2pts P2 pr
Geel Zwart '30   1 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 0       1 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 4 0 - 1 2 - 0 1 - 4 3 - 0     Hugo Boys         26  11- 6- 9   39   47- 41
Hugo Boys        1 - 4 1 - 2 0 - 2 0 - 0 3 - 0 2 - 0       0 - 2 6 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 2     Bergen            26  10- 6-10   34   49- 59 -2 pnts
JVC              2 - 2 3 - 3 1 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1       3 - 2 2 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0     Nieuwe Niedorp    26   9- 6-11   33   48- 45
De Koog          1 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 2 3 - 1 6 - 1 1 - 2 2 - 2       0 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 2 4 - 0     Duinrand S        26   9- 4-13   31   54- 63
Nieuwe Niedorp   1 - 1 2 - 3 2 - 4 2 - 2 4 - 5 1 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 2       2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 1     Sint Boys         26   7- 7-12   28   36- 48
Petten           0 - 0 2 - 0 2 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 3 1 - 1       2 - 0 2 - 1 2 - 4     De Koog           26   7- 4-15   25   39- 60
Sint Boys        1 - 1 2 - 5 2 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 4 1 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 0       2 - 3 8 - 0     Petten            26   6- 6-14   24   30- 49
WMC              4 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 3 6 - 0 4 - 1 4 - 3 3 - 0 1 - 2 2 - 4 7 - 1       4 - 3     Geel Zwart '30    26   6- 6-14   24   28- 52
Wieringerwaard   1 - 4 2 - 5 0 - 4 1 - 1 2 - 5 4 - 3 1 - 3 1 - 3 5 - 0 0 - 4 1 - 0 2 - 2 0 - 3           Wieringerwaard    26   4- 4-18   16   40- 85 rel
Playoff for 1st place : BKC- JVC 1-0

Period-championship 5A (won by WMC)
JVC-WMC  3-3   Con Zelo-JVC  1-2    WMC-Con Zelo 3-1

5th class B
Beemster               4 - 2 2 - 0 2 - 3 0 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 1     West Frisia DP    26  19- 4- 3   61   66- 36 P2 prom
Berkhout         2 - 0       0 - 2 3 - 2 0 - 1 0 - 4 2 - 4 1 - 1 3 - 2 1 - 2 4 - 4 6 - 3 2 - 3 3 - 2     KSV               26  15- 6- 5   51   53- 29 P3 prom
St. George       3 - 2 4 - 1       2 - 3 0 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 0 1 - 0 4 - 1 0 - 0 3 - 2 0 - 5 1 - 3     Beemster          26  15- 3- 8   48   48- 29 (P2)
Hauwert '65      1 - 3 0 - 1 4 - 1       0 - 2 3 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 0 10- 0 4 - 1 1 - 3     Kwiek '78         26  14- 5- 7   47   71- 42
KSV              0 - 1 4 - 2 1 - 3 2 - 1       1 - 5 5 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 0     Hauwert '65       26  14- 3- 9   45   69- 43
Kwiek '78        0 - 0 4 - 5 3 - 3 3 - 2 1 - 4       4 - 2 2 - 0 5 - 1 5 - 1 3 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 1     St. George        26  12- 6- 8   42   46- 45
Oosthuizen       2 - 2 1 - 4 0 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 4       2 - 2 5 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 4     Zwaagdijk         26  12- 5- 9   41   58- 45
RKEDO            1 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 6 0 - 2 0 - 0 0 - 1       3 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 6 2 - 3     Berkhout          26  11- 2-13   35   52- 56 P1
Sporting S       2 - 1 0 - 4 2 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 0       1 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 3 2 - 2     Sporting S        26   9- 6-11   33   44- 60
Strandvogels     1 - 3 3 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 2       4 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 1     Strandvogels      26   7- 5-14   26   43- 55
De Valken        1 - 0 1 - 0 3 - 4 1 - 1 0 - 0 0 - 5 1 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 2       6 - 1 1 - 2 2 - 1     RKEDO             26   6- 7-13   25   36- 52
WBSV             0 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 8 3 - 5 2 - 2 0 - 4 2 - 3 4 - 3 1 - 4       1 - 4 1 - 6     De Valken         26   5- 9-12   24   41- 56
West Frisia DP   0 - 3 2 - 0 0 - 0 7 - 2 2 - 0 0 - 6 5 - 2 3 - 3 4 - 3 2 - 1 4 - 1 2 - 1       3 - 1     Oosthuizen        26   5- 8-13   23   46- 68
Zwaagdijk        2 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 1 4 - 4 0 - 1           WBSV              26   2- 3-21    9   38- 95 rel

Period-championship 5B (won by KSV)
Berkhout-Beemster 1-3   KSV-Berkhout 4-2   Beemster-KSH 0-3
Playoff for extra promotion place : JVC  Beemster      0-1

5th class C
St. Adelbert           1 - 0 11- 0 4 - 4 1 - 3 1 - 1 5 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 5 3 - 4                       PSCK              20  13- 4- 3   43   47- 15 P2 prom
Beverwijk        1 - 6       3 - 1 2 - 3 4 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 1                       St. Adelbert      20  10- 6- 4   36   64- 31 P
Egmondia         0 - 2 0 - 1       0 - 7 0 - 3 1 - 2 8 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 3                       Westzaan          20   9- 9- 2   36   33- 23 P1
Graftdijk        1 - 5 3 - 0 5 - 1       1 - 0 1 - 4 2 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 2                       Ilpendam          20   9- 6- 5   33   42- 26 (P2) prom
Ilpendam         1 - 3 2 - 2 3 - 3 4 - 1       1 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 1                       De Wherevogels    20   9- 4- 7   31   35- 40
PSCK             1 - 1 4 - 0 9 - 1 2 - 1 1 - 0       6 - 0 3 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 2                       Wijk aan Zee      20   8- 6- 6   30   54- 39
Purmerland       0 - 0 0 - 7 3 - 1 2 - 4 0 - 4 0 - 2       1 - 7 0 - 2 1 - 2 0 - 5                       Graftdijk         20   9- 3- 8   30   50- 41
RCZ              2 - 1 5 - 2 4 - 2 2 - 5 0 - 1 0 - 2 2 - 2       1 - 3 2 - 1 1 - 3                       Beverwijk         20   7- 6- 7   27   33- 33
Westzaan         1 - 4 1 - 1 0 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 1       3 - 1 3 - 3                       RCZ               20   7- 4- 9   25   40- 40
De Wherevogels   1 - 5 1 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 7 0 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 1       2 - 2                       Egmondia          20   2- 2-16    8   24- 71
Wijk aan Zee     2 - 6 2 - 3 4 - 0 5 - 3 1 - 2 1 - 2 7 - 0 3 - 3 1 - 2 2 - 2                             Purmerland        20   1- 2-17    5   15- 78 rel

Period-championship 5C (won by Ilpendam)
Westzaan-Ilpendam 0-4   St. Adelbert-Westzaan 3-0   Ilpendam-St.Adelbert 2-2

5th class D
DIO                    3 - 2 1 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 1 2 - 3 5 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 2                       Spaarnwoude       20  16- 1- 3   49   72- 23 P1 prom
DIOS             0 - 2       1 - 3 1 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 3                       DSOV              20  12- 5- 3   41   57- 31 P2
DSOV             2 - 2 4 - 1       2 - 1 3 - 0 4 - 2 3 - 2 1 - 1 5 - 0 5 - 2 4 - 2                       RCH               20  11- 2- 7   35   46- 34 P prom
HYS              0 - 2 0 - 4 0 - 3       5 - 4 0 - 2 3 - 5 1 - 0 2 - 3 2 - 5 3 - 2                       Vogelenzang       20   9- 5- 6   32   45- 39 (P1)
Overbos          1 - 4 1 - 0 4 - 3 3 - 6       0 - 5 2 - 9 1 - 2 2 - 3 0 - 6 0 - 4                       Waterloo          20   9- 4- 7   31   45- 52
RCH              3 - 0 5 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 2       3 - 1 4 - 3 0 - 3 2 - 0 5 - 0                       DIO               20   9- 3- 8   29   42- 32 -1 pnt
Spaarnwoude      1 - 0 4 - 1 5 - 2 4 - 0 3 - 0 4 - 0       4 - 0 1 - 1 1 - 2 9 - 1                       VVC               20   8- 4- 8   28   35- 38
Terrasvogels     2 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 5       1 - 0 1 - 2 4 - 1                       Terrasvogels      20   6- 4-10   22   30- 43
VVC              2 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 4 3 - 2 1 - 0 0 - 2 3 - 0       2 - 3 2 - 2                       DIOS              20   5- 4-11   19   32- 44
Vogelenzang      1 - 1 3 - 3 1 - 5 1 - 0 4 - 1 5 - 0 0 - 4 1 - 3 2 - 2       3 - 3                       HYS               20   6- 0-14   18   35- 56
Waterloo         5 - 4 1 - 0 3 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 2 2 - 1 2 - 1                             Overbos           20   2- 2-16    8   26- 73

Period-championship 5D (won by RCH)
Vogelenzang-DSOV 2-2   RCH-Vogelenzang 6-1   DSOV-RCH 0-1
Playoff for extra promotion place : St. Adelbert  DSOV  3-2

5th class E
Amstelland Utd         4 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 0 6 - 2 3 - 4 5 - 2 5 - 1 5 - 1 4 - 1 0 - 3                 TOG               22  18- 2- 2   56   78- 27 P1 prom
Ankaraspor       4 - 2       1 - 2 2 - 0 7 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 3 3 - 2 2 - 5 2 - 1 2 - 2                 DRC               22  16- 5- 1   53   52- 22 P2
DRC              1 - 1 1 - 1       4 - 1 7 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 1 4 - 1 1 - 5 1 - 0                 Amstelland Utd    22  12- 3- 7   39   69- 48 (P1)
FIT              1 - 1 1 - 1 3 - 3       4 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 4 0 - 4 3 - 2 2 - 2 2 - 3                 Ankaraspor        22  11- 6- 5   39   53- 35 P3 prom
De Germaan       1 - 8 0 - 2 2 - 3 3 - 3       3 - 2 3 - 5 2 - 3 2 - 9 0 - 1 3 - 1 1 - 6                 P en T            22  12- 3- 7   39   50- 36
Nautilus         3 - 6 2 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 2       3 - 6 1 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 4 0 - 4                 Sloterdijk        22  11- 3- 8   36   63- 55
SC Nieuwendam    2 - 3 1 - 4 0 - 3 3 - 1 4 - 3 0 - 1       0 - 4 1 - 3 2 - 3 1 - 1 1 - 5                 Portugal Adam FC  22  11- 0-11   33   72- 45
P en T           0 - 1 1 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 0       4 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 2                 Sporting A'dam    22   7- 4-11   24   46- 49 -1 pnt
Portugal Adam FC 4 - 2 5 - 0 1 - 2 7 - 4 14- 1 5 - 1 5 - 0 0 - 1       2 - 5 0 - 1 1 - 3                 SC Nieuwendam     22   6- 3-13   21   36- 65
Sloterdijk       3 - 1 1 - 4 0 - 1 4 - 2 7 - 2 5 - 3 5 - 5 3 - 2 2 - 3       2 - 2 2 - 3                 FIT               22   5- 5-12   18   40- 63 -2 pnts
Sporting A'dam   5 - 2 1 - 8 0 - 3 7 - 0 4 - 2 5 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 3       1 - 2                 Nautilus          22   2- 2-18    8   27- 71
TOG              6 - 3 1 - 2 0 - 0 6 - 4 6 - 1 2 - 0 7 - 0 5 - 2 2 - 1 4 - 2 6 - 1                       De Germaan        22   2- 2-18    8   33-103 rel
Playoff for place 11/12 : Nautilus - de Germaan 1-5

Period-championship 5E (won by Ankaraspor)
SV Amstelland Un.-DRC 3-1   DRC-Ankaraspoir 0-3   Ankaraspor-SV Amstelland Un. 0-0
 

5th class F
AGB                    5 - 0 7 - 2 4 - 1 7 - 0 4 - 0 1 - 1 6 - 1 2 - 1 4 - 2 5 - 2                       AGB               20  17- 1- 2   52   68- 19 P1 prom
Adam Seref Spor  2 - 4       2 - 4 2 - 1 7 - 4 3 - 4 1 - 1 1 - 6 2 - 6 4 - 0 7 - 2                       Muiderberg        20  16- 0- 4   48   71- 28 P2
Arsenal ASV      0 - 2 9 - 0       4 - 0 7 - 5 1 - 1 4 - 3 4 - 0 2 - 3 3 - 1 4 - 3                       de Meer           20  14- 2- 4   44   67- 24 P
BVV '31          3 - 2 2 - 0 2 - 5       14- 0 2 - 2 1 - 0 4 - 0 1 - 2 4 - 6 0 - 0                       Arsenal ASV       20  14- 2- 4   44   68- 40 (P1) prom
sc Fenerbahce    0 - 5 0 -10 2 - 4 0 - 8       2 -11 2 - 5 4 - 2 0 - 6 2 - 8 3 - 1                       BVV '31           20   9- 2- 9   29   55- 37
Hertha           0 - 2 3 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 0       1 - 3 6 - 1 4 - 3 7 - 1 2 - 5                       Hertha            20   9- 2- 9   29   56- 50
de Meer          3 - 1 8 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 0       3 - 1 2 - 4 9 - 0 3 - 0                       SDW               20   6- 3-11   20   44- 49 -1 pnt
Muiden           0 - 3 1 - 1 2 - 5 0 - 1 0 - 1 0 - 5 1 - 5       0 - 5 2 - 6 1 - 1                       OSC               20   6- 0-14   15   48- 70 -3 pnts
Muiderberg       0 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 0 8 - 1 5 - 2 1 - 5 4 - 0       6 - 1 4 - 1                       Adam Seref Spor   20   5- 2-13   15   45- 72 -2 pnts
OSC              1 - 2 6 - 0 2 - 3 0 - 6 0 - 1 7 - 2 0 - 4 1 - 3 1 - 3       4 - 2                       sc Fenerbahce     20   4- 0-16    9   30-111 -3 pnts
SDW              0 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 2 4 - 2 5 - 1 0 - 3 8 - 1 2 - 3 3 - 1                             Muiden            20   2- 2-16    8   22- 74 rel

Period-championship 5F (won by ASV Arsenal)
ASV Arsenal-Muiderberg 2-1   Muiderberg-de Meer 3-1   de Meer-ASV Arsenal 0-3
Playoff for extra promotion place : SV Amstelland United  Muiderberg     0-5

5th class G
Batavia '90            5 - 3 2 - 0 6 - 2 2 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 0                       Magreb '90        20  13- 5- 2   42   69- 34-2pts P1 pr
Buitenboys       0 - 1       2 - 3 0 - 1 2 - 3 2 - 8 3 - 2 1 - 5 1 - 7 1 - 6 2 - 3                       Sporting '70      20  11- 6- 3   39   56- 33 P2 prom
DWSV             0 - 1 4 - 0       4 - 2 3 - 2 1 - 5 1 - 5 3 - 4 2 - 3 3 - 3 3 - 6                       Voorwaarts        20  11- 4- 5   37   58- 34 P
Geuzen Middenmr. 2 - 1 4 - 1 1 - 0       1 - 4 1 - 2 5 - 4 7 - 1 0 - 3 4 - 2 0 - 4                       Batavia '90       20  12- 1- 7   33   36- 26 -4pts (P1)
vv Hoograven     4 - 1 5 - 4 8 - 2 3 - 3       0 - 2 4 - 0 2 - 2 3 - 3 1 - 2 3 - 7                       VSC               20   9- 3- 8   30   43- 37
Magreb '90       2 - 1 5 - 1 11- 5 3 - 2 2 - 2       1 - 4 4 - 2 2 - 2 5 - 0 4 - 1                       PVC               20  10- 1- 9   30   51- 46 -1 pnts
PVC              0 - 2 7 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 4       4 - 3 2 - 4 0 - 2 5 - 1                       vv Hoograven      20   8- 4- 8   28   54- 47
RUC              4 - 0 5 - 2 1 - 3 4 - 0 4 - 2 2 - 2 0 - 3       1 - 3 2 - 1 2 - 2                       Geuzen Middenmeer 20   7- 2-11   23   37- 52
Sporting '70     3 - 2 8 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 4 5 - 3       3 - 2 1 - 1                       RUC               20   7- 3-10   21   46- 55 -3 pnts
VSC              0 - 0 5 - 1 6 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 0       0 - 4                       DWSV              20   5- 3-12   18   40- 66
Voorwaarts       3 - 0 3 - 2 0 - 0 5 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 2 7 - 0 1 - 2 4 - 2                             Buitenboys        20   1- 0-19    3   30- 90 rel

Period-championship 5G (won by Sporting '70)
Batavia '90-Sporting '70 1-1   Voorwaarts-Batavia '90 2-2   Sporting '70-Voorwaarts 5-1

5th class H
Achterveld             0 - 6 3 - 4 0 - 3 4 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 1 7 - 0 3 - 0 5 - 3                 BFC               22  18- 2- 2   56   74- 25 P1 prom
Aurora           2 - 3       1 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 0 6 - 2 0 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 1                 HVC               22  13- 5- 4   44   46- 19 (P1)
BFC              5 - 1 3 - 2       3 - 1 9 - 0 2 - 2 6 - 1 3 - 1 5 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 0                 SCH '44           22  13- 1- 8   40   59- 30 P2 prom
Faja Lobi        1 - 1 3 - 0 1 - 4       4 - 0 0 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 1 8 - 0 2 - 3 7 - 2                 Faja Lobi         22  12- 4- 6   40   57- 31
HDS              2 - 0 0 - 2 3 - 4 3 - 5       0 - 5 3 - 2 4 - 2 2 - 5 2 - 0 0 - 1 0 - 3                 SV Zeist          22  12- 2- 8   38   40- 30 P3
HVC              4 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 2 4 - 1       2 - 1 1 - 2 3 - 0 7 - 0 1 - 1 2 - 0                 Aurora            22  11- 4- 7   37   51- 33
Patria           1 - 1 3 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 1       0 - 6 2 - 2 2 - 1 0 - 0 3 - 3                 de Zebra's        22   7-10- 5   31   30- 31
SCH '44          5 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 1 8 - 0 1 - 1 3 - 1       3 - 0 7 - 0 1 - 2 0 - 2                 Saestum           22   8- 5- 9   29   65- 45
Saestum          4 - 2 1 - 1 2 - 4 1 - 4 6 - 2 3 - 0 6 - 1 6 - 1       10- 0 2 - 2 0 - 1                 Achterveld        22   7- 4-11   25   41- 56
Scherpenzeel     1 - 3 0 - 6 0 - 8 1 - 2 0 - 5 0 - 3 3 - 0 1 - 4 1 - 7       1 - 3 0 - 3                 HDS               22   6- 2-14   20   30- 67
de Zebra's       3 - 3 0 - 2 2 - 0 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 4 2 - 2 4 - 1       1 - 1                 Patria            22   1- 7-14   10   24- 59
SV Zeist         4 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 0 1 - 0                       Scherpenzeel      22   1- 0-21    3   11-102 rel

Period-championship 5H (won by SCH '44)
HVC-SCH '44 0-0   Zeist-HVC 2-0   SCH '44-Zeist 2-1
Playoff for extra promotion place : Batavia '90  Zeist   0-0  Batavia 90 wins on penalties

6th class A
Callantsoog            4 - 3 2 - 2 2 - 2 5 - 0 6 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 4 0 - 5 1 - 2 2 - 1                 Succes            22  17- 2- 3   53   59- 23 P1 prom
Dirkshorn        3 - 2       3 - 1 4 - 1 5 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 1                 Wiron             22  15- 5- 2   50   64- 20 P2 prom
Flevo            1 - 1 1 - 4       1 - 1 8 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 4 0 - 3 2 - 2                 Dirkshorn         22  12- 3- 7   39   52- 32 P3
Kaagvogels       2 - 2 1 - 1 0 - 2       3 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 1 0 - 4 1 - 2 0 - 4 1 - 0                 Winkel            22  12- 3- 7   39   63- 44 (P1)
Oosterend        1 - 1 0 - 5 2 - 2 6 - 3       4 - 2 1 - 8 2 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 5 1 - 0                 Watervogels       22  11- 5- 6   38   51- 34
Oudesluis        0 - 3 0 - 2 6 - 2 1 - 2 3 - 2       0 - 2 1 - 2 0 - 1 6 - 3 1 - 4 2 - 1                 Callantsoog       22   8- 5- 9   29   50- 54
Succes           2 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 1 5 - 2       3 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1                 Oudesluis         22   8- 2-12   26   40- 56
Vesdo            1 - 3 1 - 2 2 - 0 4 - 1 6 - 2 1 - 1 1 - 2       3 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 5                 Vesdo             22   7- 3-12   24   41- 49
Watervogels      1 - 4 3 - 3 4 - 2 0 - 0 7 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 2       5 - 1 0 - 0 1 - 3                 Flevo             22   4- 9- 9   21   37- 46
Winkel           5 - 2 4 - 2 2 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 3 8 - 3 5 - 0       2 - 3 1 - 0                 Kaagvogels        22   4- 7-11   19   26- 52
Wiron            8 - 0 4 - 1 0 - 0 5 - 0 7 - 0 2 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 2 4 - 2       3 - 1                 ZDH               22   4- 5-13   17   37- 54
ZDH              5 - 3 1 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 9 1 - 2 1 - 3 3 - 3 2 - 2                       Oosterend         22   4- 3-15   15   30- 86

Period-championship 6A (won by Wiron).  Winkel (2nd) also promoted
Winkel-Wiron 0-2   Dirkshorn-Winkel 1-2   Wiron-Dirkshorn 4-1

6th class B
AGSV                   0 - 1 1 - 0 5 - 2 1 - 4 0 - 0 1 - 4 3 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 1 4 - 1 1 - 2     SDOB              26  19- 5- 2   62   93- 31 P2 prom
ASV '55          1 - 1       2 - 5 0 - 3 0 - 3 0 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 3 5 - 2 0 - 3 0 - 0 1 - 3 3 - 2     Dynamo            26  16- 4- 6   52   70- 38 (P2)
DESS             5 - 1 1 - 0       2 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 3 3 - 1 0 - 4 3 - 0 1 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 2     Schellinkhout     26  14- 5- 7   47   64- 42 P1
DWB              2 - 1 2 - 1 1 - 3       3 - 1 3 - 3 3 - 2 5 - 0 2 - 6 3 - 1 2 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 1     TSV Twisk         26  15- 2- 9   47   62- 43
Dynamo           2 - 0 5 - 1 4 - 2 2 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 9 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 0 4 - 2     HOSV              26  13- 5- 8   44   49- 32 P3 prom
HOSV             2 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 0 3 - 2 5 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 2     MOC               26  12- 5- 9   41   48- 40
MOC              0 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 3 3 - 2       4 - 0 1 - 2 5 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 1     DESS              26  10- 8- 8   38   50- 45
Monnickendam     0 - 1 0 - 2 2 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 0 2 - 2       1 - 2 1 - 3 0 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 3     DWB               26  11- 5-10   38   52- 59
SDOB             4 - 0 2 - 2 1 - 1 6 - 0 2 - 3 2 - 0 8 - 2 1 - 1       6 - 0 4 - 2 3 - 2 4 - 1 7 - 1     ASV '55           26   9- 3-14   30   35- 50
SSV              2 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 2 2 -10       0 - 4 1 - 4 3 - 0 1 - 1     AGSV              26   7- 6-13   27   35- 48
Schellinkhout    3 - 2 2 - 0 2 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 2 6 - 1 1 - 3 1 - 3       3 - 1 5 - 1 4 - 0     Monnickendam      26   7- 4-15   25   30- 56
TSV Twisk        3 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 3 6 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 3 3 - 3 2 - 1       3 - 2 2 - 1     SSV               26   6- 6-14   24   40- 79
WSW              0 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 3 0 - 1 0 - 1 0 - 4 4 - 4 3 - 1 1 - 6       1 - 1     Zuidermeer        26   5- 8-13   23   37- 55
Zuidermeer       2 - 2 0 - 1 0 - 1 3 - 3 2 - 4 0 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 5 3 - 0           WSW               26   3- 4-19   13   26- 73

Period-championship 6B (won by HOSV).   Schellinkhout (2nd) also promoted
Schellinkhout-dynamo 1-1   HOSV-Schellinkhout 2-2   Dynamo-HOSV 1-2

6th class C
APGS                   2 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 5 2 - 2 4 - 3 0 - 2 9 - 3 4 - 2           THB               24  18- 3- 3   57   71- 27 P2 prom
Heemstede        4 - 0       3 - 0 2 - 1 5 - 2 2 - 3 7 - 1 1 - 0 4 - 2 4 - 0 3 - 1 3 - 3 3 - 1           Heemstede         24  15- 6- 3   51   61- 33 P
Jisp             0 - 4 1 - 2       1 - 3 4 - 3 3 - 3 1 - 3 9 - 3 1 - 3 0 - 5 0 - 5 3 - 1 1 - 3           Sloten/Rivalen    24  14- 3- 7   45   85- 47 (P2) prom
Knollendam       3 - 1 0 - 4 0 - 3       4 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 5 3 - 1 1 - 3 9 - 1 1 - 1           sv Parkstad       24  14- 3- 7   43   58- 34 -2 pnts
Overamstel       0 - 7 2 - 2 2 - 1 3 - 1       2 - 4 2 - 1 0 - 3 3 - 6 2 - 2 1 - 4 6 - 0 1 - 6           APGS              24  11- 3-10   33   62- 49 -3 pnts P1
sv Parkstad      2 - 0 0 - 1 8 - 1 2 - 0 3 - 1       3 - 4 1 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 3 6 - 0 2 - 3           ZRC/Herenmarkt    24   9- 6- 9   33   56- 57
RAP              0 - 5 1 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 3       2 - 1 0 - 5 4 - 4 2 - 2 0 - 5 2 - 5           RAP               24   9- 5-10   32   46- 69
Real Sranang     3 - 4 1 - 1 4 - 0 3 - 3 7 - 0 2 - 4 3 - 3       3 - 1 4 - 2 2 - 3 3 - 1 4 - 3           TABA              24   9- 4-11   31   53- 54
Sloten/Rivalen   1 - 1 6 - 1 6 - 2 6 - 3 1 - 3 1 - 0 7 - 0 11- 3       1 - 0 1 - 2 4 - 3 5 - 1           Real Sranang      24   8- 6-10   30   62- 63
TABA             3 - 1 1 - 3 4 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 4 1 - 4 1 - 1 1 - 3       2 - 1 5 - 2 2 - 5           Knollendam        24   6- 6-12   24   51- 59
THB              5 - 0 4 - 1 4 - 0 4 - 3 7 - 0 0 - 0 3 - 2 5 - 2 2 - 1 0 - 2       4 - 1 4 - 0           Overamstel        24   7- 2-15   23   46- 79
WV-HEDW          1 - 2 0 - 0 0 - 4 4 - 4 1 - 6 3 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 2 1 - 3 0 - 2       1 - 6           Jisp              24   6- 1-17   19   40- 74
ZRC/Herenmarkt   0 - 5 1 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 2 3 - 3 3 - 3 1 - 4 1 - 1 3 - 2                 WV-HEDW           24   4- 4-16   16   41- 87

Period-championship 6D (won by Sloten/Rivalen).   A.P.G.S. (2nd) also promoted
Heemstede-APGS 4-1   APGS-Sloten/Rivalen 2-3   Sloten/Rivalem-Heemstede 4-2
 

6th class D
ASV '65                2 -14 3 - 3 5 - 2 1 - 1 0 - 4 4 - 0 3 - 1 3 - 4 3 - 1 2 - 9 2 - 1                 FC Almere         22  21- 1- 0   64  139- 35 P1 prom
FC Almere        4 - 2       6 - 3 7 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 2 14- 0 5 - 3 9 - 1 6 - 2 13- 1                 Veenendaal        22  17- 3- 2   54  120- 31 P2 prom
Austerlitz       1 - 1 2 - 7       5 - 2 6 - 2 2 - 5 0 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 0                 Focus '07         22  16- 3- 3   51   89- 19 P
Domstad Majella  3 - 2 2 - 9 0 - 0       0 - 1 1 - 2 1 - 3 4 - 1 0 - 5 0 - 2 0 - 6 3 - 4                 Kismet            22  13- 4- 5   42   64- 45 -1 pt (P1)
Eendracht '82    1 - 2 1 - 5 2 - 3 1 - 3       0 - 5 0 - 2 5 - 5 3 - 1 5 - 2 1 -11 6 - 5                 Austerlitz        22   8- 5- 9   29   50- 49
Focus '07        5 - 0 1 - 2 0 - 0 3 - 0 6 - 1       6 - 0 9 - 1 4 - 1 6 - 1 2 - 2 8 - 0                 VVU Ardahanspor   22   9- 2-11   29   52- 68
Forza Almere     1 - 4 2 - 4 0 - 4 2 - 1 2 - 2 0 - 3       1 - 0 3 - 5 2 - 5 1 - 6 2 - 2                 ASV '65           22   8- 4-10   28   46- 70
HSV '69          2 - 1 1 - 9 1 - 7 1 - 4 3 - 3 1 - 5 2 - 5       0 - 7 0 - 3 0 -10 2 - 1                 Forza Almere      22   6- 3-13   18   35- 70 -3 pnts
Kismet           3 - 1 2 - 4 4 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1 4 - 3       3 - 1 2 - 0 4 - 1                 Eendracht '82     22   4- 5-13   17   44- 82
VVU Ardahanspor  2 - 2 2 - 7 3 - 2 0 - 0 6 - 3 1 - 6 2 - 1 5 - 1 1 - 2       2 - 5 5 - 1                 Domstad Majella   22   4- 4-14   16   30- 70
Veenendaal       6 - 0 3 - 3 4 - 1 8 - 0 3 - 1 1 - 1 10- 0 10- 0 6 - 1 5 - 4       7 - 2                 Vianen            22   4- 3-15   15   48- 92
Vianen           2 - 3 2 - 3 2 - 4 2 - 2 6 - 3 1 - 7 4 - 3 3 - 3 2 - 5 5 - 2 1 - 4                       HSV '69           22   2- 3-17    9   29-115

Period-championship 6D (won by Veenendaal).   Focus 07 (2nd) also promoted
Veenendaal-Kismet 5-1   Kismet-Focus '07 3-1   Focus'07-Veenendaal 2-2

District West II

1st class B
Boshuizen              1 - 1 1 - 3 3 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 4 2 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 0                 Feyenoord AV      22  14- 4- 4   46   41- 20 P2 prom
DCV              2 - 4       3 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 1                 Neptunus          22  13- 3- 6   42   52- 28 P1
DHC              2 - 0 4 - 1       4 - 1 1 - 4 3 - 0 0 - 4 1 - 3 0 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 0                 DHC               22  13- 3- 6   42   41- 33 P3
Feyenoord AV     2 - 0 3 - 0 3 - 1       1 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 0 4 - 0                 TONEGIDO          22  11- 7- 4   40   55- 30 (P2)
JHR              3 - 1 4 - 0 0 - 1 0 - 1       1 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 3 2 - 2                 SJC               22   9- 7- 6   34   45- 36
Leonidas         0 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 2       2 - 5 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 2                 Nieuwenhoorn      22   9- 4- 9   31   30- 49
Neptunus         1 - 0 2 - 0 4 - 1 0 - 1 2 - 4 1 - 0       7 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 3                 JHR               22   7- 6- 9   27   38- 32
Nieuwenhoorn     3 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 1       1 - 0 2 - 2 2 - 7 1 - 2                 RKAVV             22   5-11- 6   26   22- 26
RKAVV            1 - 0 1 - 0 1 - 3 0 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1       3 - 3 2 - 2 2 - 0                 Leonidas          22   6- 5-11   23   23- 33
SJC              2 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 4 6 - 0 1 - 1       2 - 2 2 - 1                 Woerden           22   5- 5-12   20   27- 41 rel
TONEGIDO         0 - 0 3 - 0 3 - 3 2 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 2 6 - 1 2 - 2 3 - 0       6 - 2                 DCV               22   5- 4-13   19   20- 43 rel
Woerden          3 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 3                       Boshuizen         22   4- 3-15   15   17- 40 rel

Period-championship 1A / 1B: see West I

2nd class C
ADO Den Haag           1 - 1 2 - 1 3 - 2 6 - 1 1 - 2 2 - 3 4 - 3 3 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 2                 Alphense Boys     22  16- 3- 3   51   68- 30 P2 prom
Alphense Boys    3 - 0       6 - 1 5 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 1 4 - 2 3 - 2 3 - 2 4 - 0                 Quick             22  16- 2- 4   50   51- 20 P1
GDA              3 - 3 1 - 3       2 - 2 1 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 6 3 - 0 4 - 0 7 - 2 3 - 2                 HVV               22  12- 6- 4   42   45- 32 (P2)
HMSH             1 - 3 0 - 6 0 - 0       1 - 0 0 - 8 4 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 2                 GDA               22  10- 6- 6   36   47- 41 P3
HVV              2 - 1 8 - 3 2 - 3 2 - 1       2 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 2                 VELO              22  10- 2-10   32   33- 47
Quick            3 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 0 2 - 2       4 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0                 ADO Den Haag      22   9- 3-10   30   49- 44
RKDEO            2 - 5 1 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 4       3 - 4 1 - 0 0 - 4 0 - 1 1 - 8                 Wilhelmus         22   9- 3-10   30   34- 31
UDO              0 - 2 2 - 3 1 - 4 0 - 5 1 - 1 0 - 2 5 - 1       1 - 1 2 - 0 6 - 0 0 - 2                 HMSH              22   7- 4-11   25   35- 48
UVS              1 - 3 1 - 4 0 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 2       0 - 0 1 - 2 0 - 0                 UDO               22   7- 3-12   24   46- 46
VCS              2 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 6 3 - 2 2 - 6 1 - 1       2 - 1 1 - 0                 VCS               22   6- 4-12   22   25- 43
VELO             5 - 2 1 - 4 0 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 3 1 - 1 0 - 4       2 - 1                 UVS               22   4- 8-10   20   25- 35 rel
Wilhelmus        1 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 0 0 - 1                       RKDEO             22   3- 2-17   11   26- 67 rel

Period-championship 2C / 2D:
Round 1: Quick H-Sparta    1-0 and 2-0      GDA-PFC     0-1 and 0-0      SCO '63-HVV 0-2 and 2-1
Round 2: Woerden-Quick H   1-2 and 1-3      PFC-HVV     1-2 and 0-4
Final:   Quick H - HVV     2-1
Playoff for extra promotion place : DWS - HVV  1-3

2nd class D
Dilettant              0 - 1 1 - 5 0 - 1 0 - 0 1 - 4 4 - 2 1 - 1 1 - 4 0 - 2 2 - 2 2 - 2                 TOGB              22  13- 7- 2   46   50- 23 P2 prom
Excelsior '20    2 - 0       1 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 0 1 - 3 3 - 2                 PFC               22  13- 6- 3   45   44- 29 P1
Kocatepe Anadolu 3 - 0 0 - 3       3 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 4 1 - 3 0 - 3 3 - 0                 SCO '63           22  10-10- 2   40   36- 22 P3
Nieuwerkerk      2 - 3 1 - 0 5 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 2 4 - 0                 Sparta AV         22  10- 7- 5   37   47- 28 (P2)
OVV              0 - 0 4 - 3 1 - 1 0 - 2       4 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 5 2 - 0                 Excelsior '20     22   8- 7- 9   31   31- 27
Olympia          1 - 3 5 - 2 1 - 2 4 - 3 4 - 2       0 - 2 0 - 5 1 - 2 1 - 1 2 - 3 4 - 0                 Poortugaal        22   8- 6- 8   30   35- 33
PFC              3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1       1 - 1 5 - 4 2 - 0 0 - 1 3 - 2                 Nieuwerkerk       22   8- 6- 8   30   41- 33
Poortugaal       3 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 4 1 - 0 2 - 3       0 - 0 0 - 3 3 - 3 1 - 2                 OVV               22   7- 5-10   26   30- 40
SCO '63          1 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 1 5 - 3 1 - 1 3 - 1       1 - 1 0 - 1 3 - 1                 Kocatepe Anadolu  22   6- 5-11   23   29- 42
Sparta AV        4 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 3 4 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 1       3 - 2 10- 3                 UNIO              22   5- 4-13   19   32- 55 rel
TOGB             1 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 2 6 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 0       2 - 0                 Olympia           22   5- 3-14   18   37- 55 rel
UNIO             2 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 4 4 - 1 4 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 3                       Dilettant         22   3- 6-13   15   21- 46 rel

3rd class A
Alkmania               1 - 2 2 - 2 0 - 1 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 2 0 - 2                 Teylingen         22  15- 5- 2   50   62- 19 P2 prom
Alphen           2 - 1       1 - 2 3 - 3 4 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 1                 Lisse             22  11- 5- 6   38   47- 34 {P2)
Blauw-Zwart      4 - 1 1 - 3       2 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 3                 Blauw-Zwart       22  11- 4- 7   37   43- 36 P3
DOSR             3 - 1 0 - 0 3 - 1       3 - 0 1 - 0 2 - 4 1 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 4 3 - 3                 Foreholte         22  10- 5- 7   35   34- 35
ESTO             2 - 1 3 - 3 0 - 4 1 - 0       5 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 2                 Kickers '69       22  10- 4- 8   34   34- 30
Foreholte        2 - 1 3 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 3       4 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 5 2 - 1 1 - 2                 Vredenburch       22  10- 4- 8   34   36- 40
Kickers '69      4 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 0 0 - 2       0 - 5 0 - 2 1 - 5 1 - 0 0 - 1                 SJZ               22   9- 5- 8   32   44- 34
Lisse            3 - 0 2 - 5 0 - 2 1 - 0 5 - 0 0 - 1 0 - 2       3 - 3 2 - 2 1 - 1 3 - 2                 Voorschoten '97   22   9- 5- 8   32   31- 32 P1
SJZ              2 - 1 2 - 1 3 - 3 5 - 1 6 - 4 1 - 3 0 - 0 2 - 3       0 - 1 0 - 1 0 - 1                 Alphen            22   8- 5- 9   29   34- 35
Teylingen        5 - 0 0 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 3 5 - 2 3 - 3       1 - 1 7 - 0                 DOSR              22   7- 5-10   26   33- 39
Voorschoten '97  2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 5       2 - 1                 ESTO              22   4- 4-14   16   25- 58 rel
Vredenburch      2 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 4 2 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 5 0 - 0 1 - 3 2 - 1                       Alkmania          22   1- 3-18    6   19- 50 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Voorschoten'97-Mozaiek   2-1 and 0-2    Blauw Zwart-SVVSMC     3-0 and 0-3     VFC-Lisse   1-1 and 1-5
                                                           SVVSMV wins on penalties
Round 2: VCS-Mozaiek              1-0 and 2-1    SVVSMC-Lisse           1-2 and 3-2
Final:   VCS - SVVSMC             2-3                         SVVSMV wins on penalties

3rd class B
Concordia              4 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 1                 Oliveo            22  15- 3- 4   48   53- 28 P3 prom
DHL              0 - 0       0 - 2 2 - 4 1 - 3 7 - 1 0 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 2                 SVVSMC            22  13- 7- 2   46   47- 18 P1
Delfia           0 - 3 1 - 5       2 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 5 0 - 3 1 - 1 4 - 0                 VFC               22  12- 4- 6   40   47- 32 (P3)
Delft            3 - 2 3 - 1 1 - 3       1 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 1 0 - 0 0 - 2 0 - 0                 Full Speed        22   9- 5- 8   32   43- 35
Full Speed       0 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 1       2 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 4 - 0                 Mozaiek           22   9- 3-10   30   44- 43 P2
Groeneweg        1 - 1 3 - 2 3 - 3 2 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0                 Delft             22   9- 3-10   30   29- 29
Moordrecht       1 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 4 0 - 2       2 - 4 0 - 3 1 - 4 5 - 1 0 - 0                 VOC               22   8- 5- 9   29   31- 40
Mozaiek          1 - 1 2 - 4 4 - 5 2 - 0 2 - 4 2 - 3 2 - 1       0 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 1                 Groeneweg         22   8- 5- 9   29   32- 43
Oliveo           3 - 3 3 - 0 6 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 0 5 - 1 1 - 2       0 - 3 1 - 0 1 - 2                 Delfia            22   7- 4-11   25   37- 55
SVVSMC           4 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0 6 - 0 2 - 0 2 - 2       2 - 2 0 - 0                 DHL               22   6- 4-12   22   43- 47
VFC              2 - 0 3 - 3 6 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 4 0 - 1       2 - 0                 Concordia         22   5- 6-11   21   31- 36 rel
VOC              3 - 2 2 - 4 1 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 0 5 - 2 5 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 6                       Moordrecht        22   4- 5-13   17   22- 53 rel
 
3rd class C
BMT                    3 - 2 5 - 4 3 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 0 10- 2 0 - 2 2 - 2                 Wateringse Veld   22  13- 6- 3   43   58- 22 -2 pt prom
DWO              0 - 2       0 - 0 4 - 1 5 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 4 2 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 3                 GONA              22  13- 3- 6   42   51- 36
Den Hoorn        0 - 2 2 - 1       2 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 3 2 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 0                 HSTexasDZS        22  11- 5- 6   38   40- 33 P2
sv Duindorp      1 - 1 1 - 2 2 - 1       2 - 2 0 - 4 1 - 2 2 - 1 0 - 1 4 - 2 3 - 7 2 - 1                 Verburch          22  11- 3- 8   36   62- 41 P1
Erasmus          3 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 3       1 - 2 3 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 5 1 - 5                 BMT               22  11- 3- 8   36   45- 43 P3
GONA             1 - 1 1 - 2 3 - 2 6 - 1 6 - 1       0 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 0 6 - 4 1 - 3                 DWO               22   9- 4- 9   31   37- 32
HSTexasDZS       2 - 3 1 - 1 4 - 2 4 - 2 1 - 0 3 - 0       3 - 4 1 - 4 1 - 0 0 - 0 1 - 1                 Laakkwartier      22   9- 3-10   30   44- 40
Laakkwartier     4 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 4 1 - 3       2 - 1 5 - 1 1 - 2 2 - 2                 Den Hoorn         22   8- 5- 9   29   41- 38
ODB              2 - 3 1 - 5 2 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 1       10- 1 3 - 2 1 - 1                 ODB               22   6- 5-11   23   43- 45
RAVA Houtwijk    1 - 0 2 - 1 1 - 4 0 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 5 3 - 2 4 - 1       1 - 7 1 - 4                 sv Duindorp       22   7- 4-11   23   35- 54 -2 pnts
Verburch         5 - 0 0 - 2 4 - 2 6 - 1 2 - 4 0 - 2 2 - 3 2 - 0 6 - 4 0 - 2       2 - 2                 Erasmus           22   6- 4-12   22   32- 57 rel
Wateringse Veld  6 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 3 4 - 0 8 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 1                       RAVA Houtwijk     22   5- 1-16   16   30- 77 rel

Period-championship 1A / 1B:
Round 1: Verburch-WGW     1-6 and 0-6    BMT-Spartaan '20     1-2 and 3-8     DHZ-HS Texas DZS  2-2 and 3-1
Round 2: Unio-WGW         0-3 and 1-2    Spartaan '20-DHZ     0-0 and 1-3
Final:   WRW  DHZ        1-3
Playoff for extra promotion place : WRW  VCS 2-1

3rd class D
DBGC                   1 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 4                 WCR               22  13- 4- 5   43   47- 28 P2 prom
DEHMusschen      3 - 0       0 - 2 4 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 0                 Spartaan '20      22  11- 6- 5   39   43- 29 P1
DHZ              2 - 1 0 - 3       1 - 1 3 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 1 5 - 0 2 - 1 2 - 0                 WRW               22  10- 6- 6   36   35- 37 (P2)
DRL              1 - 2 1 - 1 4 - 4       0 - 2 1 - 0 1 - 4 2 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 3 1 - 1                 Slikkerveer       22  10- 4- 8   34   48- 33
Flakkee          2 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 1       2 - 0 3 - 2 2 - 3 0 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1                 DHZ               22   9- 7- 6   34   39- 31 P3
Oud-Beijerland   3 - 0 5 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 5       1 - 3 0 - 3 1 - 4 1 - 2 0 - 1 0 - 2                 DEHMusschen       22   9- 4- 9   31   34- 34
Slikkerveer      4 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 0       1 - 1 2 - 2 1 - 2 5 - 0 2 - 2                 cvv Zwervers      22   7- 8- 7   29   34- 32
Spartaan '20     4 - 0 4 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 0       2 - 1 0 - 2 3 - 4 2 - 2                 XerxesDZB         22   8- 4-10   28   32- 37
WCR              1 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1 6 - 2 3 - 1 2 - 1       3 - 0 3 - 0 3 - 1                 DBGC              22   7- 5-10   26   23- 42
WRW              2 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 3       3 - 2 0 - 2                 Flakkee           22   6- 6-10   24   32- 34 rel
XerxesDZB        5 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 3       0 - 3                 DRL               22   5- 8- 9   23   28- 38 rel
cvv Zwervers     2 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 0 2 - 3 1 - 3                       Oud-Beijerland    22   5- 2-15   17   23- 43 rel

4th class A
ASC                    2 - 1 3 - 0 0 - 2 5 - 0 3 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 1                 DoCoS             22  12- 5- 5   41   43- 25 P1 prom
Altior           3 - 2       4 - 4 0 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 1                 Stompwijk         22  11- 6- 5   39   53- 33 (P1)
Bernardus        2 - 2 2 - 1       0 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 1 5 - 0 0 - 2 3 - 0 4 - 2                 ASC               22   9- 8- 5   35   42- 31 P
DoCoS            2 - 2 3 - 2 4 - 0       6 - 3 0 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 3 0 - 1 2 - 0                 Nieuwkoop         22   9- 8- 5   35   40- 35 P2
Haagse Hout      2 - 3 0 - 2 1 - 3 1  4       1 - 3 2 - 3 3 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 3 2 - 2                 Meerburg          22   9- 7- 6   34   31- 23
MMO              2 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 2 2 - 1       1 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 2 4 - 3                 van Nispen        22  10- 3- 9   33   31- 36
Meerburg         0 - 0 0 - 2 3 - 3 1 - 3 5 - 0 1 - 0       5 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 0                 MMO               22   9- 5- 8   32   37- 30 P3
Nicolaas Boys    0 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 6 - 0 2 - 1 0 - 0       1 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 5                 Zoetermeer        22   8- 7- 7   31   36- 33
Nieuwkoop        2 - 0 3 - 2 3 - 0 1 - 1 5 - 1 0 - 4 1 - 1 0 - 0       3 - 2 3 - 0 2 - 3                 Bernardus         22   8- 4-10   25   36- 41 -3 pnts
van Nispen       0 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 4 0 - 3 1 - 4 0 - 3 3 - 0 4 - 1       1 - 1 3 - 0                 Nicolaas Boys     22   5- 9- 8   24   29- 38
Stompwijk        5 - 3 1 - 0 4 - 0 2 - 1 9 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 4 4 - 4 3 - 1       6 - 1                 Altior            22   4- 7-11   19   30- 38 rel
Zoetermeer       2 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 4 5 - 0 1 - 0                       Haagse Hout       22   3- 1-18   10   25- 70 rel
Playoff for 1st place in Period 3: MMO-Stompwijk 3-0
Nicolaas Boys given a bye for playing relegation matches because of being the best team ended on place 10 in 4th class

4th class B
Bodegraven             6 - 0 1 - 1 8 - 5 2 - 0 1 - 1 5 - 3 4 - 0 5 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 0                 VEP               22  15- 4- 3   49   58- 27 P2 prom
Cabauw           0 - 2       1 - 5 0 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 4                 Bodegraven        22  13- 5- 4   44   67- 33 P1
DONK             2 - 2 6 - 1       6 - 2 7 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 2 2 - 6 3 - 6 4 - 3 3 - 1                 ONA               22  12- 4- 6   40   47- 27 (P2)
GSC ESDO         3 - 2 9 - 0 2 - 1       4 - 3 0 - 1 2 - 2 2 - 5 2 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 3                 Victoria '04      22  11- 7- 4   40   46- 31 P3
Gouderak         0 - 2 3 - 3 0 - 5 5 - 3       0 - 6 0 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 3                 DONK              22  10- 5- 7   35   60- 45 P
ONA              1 - 8 0 - 3 2 - 3 5 - 1 6 - 0       3 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 1                 Wippolder         22  10- 3- 9   33   33- 35
RVC '33          3 - 6 1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 4       2 - 5 3 - 1 2 - 5 0 - 3 2 - 1                 Stolwijk          22   9- 5- 8   32   45- 39
SVS              2 - 5 2 - 0 4 - 2 5 - 1 5 - 0 0 - 2 2 - 0       1 - 1 2 - 3 1 - 3 4 - 1                 SVS               22   9- 4- 9   31   55- 44
Stolwijk         1 - 1 3 - 0 0 - 2 4 - 3 6 - 0 1 - 0 0 - 2 3 - 0       1 - 5 2 - 2 3 - 1                 RVC '33           22   7- 4-11   25   35- 51
VEP              2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 2       0 - 0 2 - 0                 GSC ESDO          22   5- 5-12   20   47- 63
Victoria '04     2 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 0 4 - 1 2 - 8 2 - 1 1 - 0       1 - 2                 Gouderak          22   3- 2-17   11   18- 70 rel
Wippolder        2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 2                       Cabauw            22   2- 4-16   10   22- 68 rel

4th class C
Celeritas              1 - 7 5 - 1 2 - 4 1 - 4 0 - 3 0 - 1 0 - 1 0 - 4 0 - 4 0 - 4 0 - 2                 Scheveningen      22  20- 2- 0   62   73- 11 P1 prom
hsv Escamp       5 - 3       2 - 0 4 - 2 4 - 2 3 - 0 7 - 1 0 - 3 0 - 1 0 - 4 4 - 3 3 - 0                 Schipluiden       22  13- 6- 3   45   59- 18 P3 prom
HMC              3 - 3 0 - 7       1 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 4 1 - 6 0 - 2 2 - 3 0 - 7                 TAC '90           22  12- 4- 6   40   69- 29 (P1)
Hoekpolder       2 - 2 2 - 1 2 - 1       1 - 4 1 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 4 2 - 2 1 - 7 0 - 2                 REMO              22  12- 3- 7   39   42- 31 P
Oranjepl.-Postd. 3 - 0 0 - 3 3 - 1 4 - 2       0 - 0 1 - 2 6 - 0 1 - 2 3 - 4 2 - 1 4 - 5                 hsv Escamp        22  12- 2- 8   38   57- 37 P2
REMO             3 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 0       1 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 3 1 - 1                 Oranjepl.-Postdvn.22   9- 3-10   30   49- 43
RVA              2 - 1 1 - 2 2 - 5 0 - 7 0 - 4 1 - 3       4 - 2 1 - 5 0 - 7 0 - 4 2 - 2                 SEP               22   9- 3-10   30   42- 50
SEP              2 - 3 5 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 3 5 - 1       0 - 1 1 - 1 3 - 6 1 - 3                 WIK               22   8- 5- 9   29   42- 45
Scheveningen     1 - 1 0 - 0 6 - 0 7 - 1 2 - 0 3 - 0 11- 0 5 - 0       2 - 0 2 - 1 3 - 1                 Hoekpolder        22   7- 4-11   25   37- 61
Schipluiden      4 - 2 0 - 0 5 - 0 9 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 1       1 - 0 1 - 1                 RVA               22   4- 2-16   14   21- 80 rel
TAC '90          2 - 2 4 - 0 7 - 0 5 - 2 6 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 1       0 - 1                 HMC               22   3- 3-16   12   28- 79 rel
WIK              3 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 4 2 - 5 3 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 4 1 - 1                       Celeritas         22   2- 5-15   11   30- 65 rel

4th class D
AVSGerminal            1 - 4 0 - 3 3 - 6 2 - 0 4 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 3                 EDS               22  14- 5- 3   47   47- 28 prom
Antibarbari      2 - 0       2 - 0 2 - 4 4 - 4 4 - 2 4 - 2 3 - 2 3 - 1 5 - 2 3 - 3 3 - 2                 Spaland           22  13- 7- 2   46   48- 26 P2
CKC              0 - 0 1 - 1       0 - 1 2 - 5 1 - 0 0 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 2                 Antibarbari       22  12- 4- 6   40   60- 46 P
EDS              7 - 1 2 - 1 3 - 2       1 - 0 2 - 2 3 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 2                 GLZ Delfshaven    22  12- 3- 7   36   53- 36 -3 pnts
GLZ Delfshaven   3 - 3 3 - 2 1 - 0 2 - 3       2 - 1 3 - 2 10- 2 3 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 3                 Hillegersberg     22   9- 2-11   29   47- 50
HWD              1 - 4 0 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 2       1 - 3 0 - 4 1 - 2 0 - 3 1 - 3 1 - 4                 AVSGerminal       22   8- 5- 9   29   38- 50 P1
Hermes DVS       1 - 3 1 - 2 5 - 1 2 - 3 0 - 3 3 - 0       4 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 4                 SVDPW             22   7- 8- 7   27   41- 44 -2 pnts P3
Hillegersberg    2 - 3 3 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 3       2 - 2 2 - 3 4 - 1 1 - 3                 Quintus           22   8- 2-12   26   34- 40
MSV '71          5 - 1 5 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 3       3 - 1 8 - 4 1 - 1                 MSV '71           22   7- 6- 9   25   37- 37 -2 pnts
Quintus          1 - 2 2 - 4 0 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 4 0 - 0       3 - 2 3 - 2                 Hermes DVS        22   7- 3-12   24   42- 40 rel
SVDPW            5 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 5 2 - 0 3 - 2       2 - 2                 CKC               22   7- 3-12   24   22- 38 rel
Spaland          3 - 3 3 - 3 4 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 0                       HWD               22   1- 6-15    9   20- 54 rel
Playoff for place 10/11 : CKC - Hermes DVS 3-2

4th class E
Abbenbroek             9 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 4 3 - 0 2 - 3 2 - 0                 Swift Boys        22  15- 2- 5   46   65- 36 -1 pnt P1 prom
BZC '95          1 - 0       6 - 1 1 - 4 4 - 0 1 - 2 0 - 8 1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 3 4 - 2                 Coal              22  12- 6- 4   42   55- 27 P3 prom
Blankenburg      2 - 1 3 - 3       0 - 3 2 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 0 3 - 3 0 - 3 3 - 0                 OHVV              22  11- 8- 3   41   47- 27 (P1) prom
Coal             2 - 1 2 - 1 6 - 0       1 - 1 2 - 1 3 - 3 3 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 2 9 - 1                 Hekelingen        22  10- 5- 7   35   47- 39 P
Hekelingen       3 - 5 1 - 1 4 - 3 3 - 4       2 - 1 0 - 0 1 - 3 4 - 3 2 - 0 1 - 2 4 - 0                 LMO               22   9- 6- 7   33   44- 41
LMO              1 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 6       3 - 1 0 - 0 3 - 3 2 - 2 2 - 1 3 - 3                 Meeuwenplaat      22   7- 9- 6   30   38- 33
Meeuwenplaat     2 - 3 1 - 5 1 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 0       1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 4 - 2                 Abbenbroek        22   9- 3-10   30   44- 43
OHVV             7 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 1       7 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 3                 BZC '95           22   8- 4-10   28   44- 53 P4
Overmaas         1 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 4 3 - 3 2 - 2 0 - 2       1 - 1 3 - 5 2 - 1                 Overmaas          22   4- 9- 9   21   40- 55
Rockanje         1 - 4 3 - 0 0 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 2       1 - 2 0 - 1                 Rockanje          22   3- 9-10   18   24- 36
Swift Boys       5 - 1 4 - 5 7 - 1 2 - 0 2 - 1 5 - 3 1 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 1       6 - 0                 TransvaliaZW      22   4- 6-12   18   24- 54 rel
TransvaliaZW     1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 3                       Blankenburg       22   3- 7-12   16   28- 56 rel
Playoff for place 10/11 : Rockanje - TransvaliaZW 0-0 TransvaliaZW relegated because of goaldiff. in regular competition
 
Promotion playoffs:
Stompwijk-DONK          0-4 and 2-2                                             Fin: DOSR-DONK                2-2 DONK wins on penalties
MMO-ONA  2-2 and 1-1  (ONA wins on penalties) Bodegraven-REMO     2-1 and 4-0   Fin: ONA-Bodegraven           2-0
Victoria'04-HSV Escamp  0-2 and 3-3                                             Fin: DHL-HSV Escamp           3-1
TAC '90-Antibarbari     1-2 and 0-2           Schipluiden-Spaland 4-1 and 3-2   Fin: Antibarbari-Schipluiden  2-3
AVS/Germinal-Hekelingen 0-0 and 3-0                                             Fin: SV Duindorp-AVS/Germinal 4-2
SVDPW-BZC '95           1-2 and 3-1           OHVV-ASC            2-1 and 1-0   Fin: SVDPW-OHVV               2-3
Coal-Nieuwkoop          1-2 and 2-0                                             Fin: Flakkee-Coal             2-3
Playoff for 1 extra place in 3rd class between losers of finals :
DOSR - Bodegraven    1-0     Bodegraven- HSV Escamp  0-0    HSV Escamp  DOSR 0-2
Antibarbari - SVDPW  1-1     Flakkee - Antibarbari   1-2    SVDPW  Flakkee   1-2
Finale : Antibarbari - DOSR  1-0

After all matches were played it was decided that the complete 5th class will be merged with the 4th class, so no relegation from 4th to 5th class

In 5th class nrs. 1 and 2 promoted
5th class A
Floreant               1 - 2 3 - 1 3 - 2 3 - 2 1 - 2 3 - 2 3 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 4 2 - 1     NSV '46           26  22- 2- 2   68   85- 32 P1 prom
GSV              2 - 5       2 - 2 2 - 0 1 - 5 1 - 5 1 -11 1 - 3 1 - 3 0 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 5     ROAC '79          26  21- 3- 2   66   95- 24 P2 prom
Gouda            2 - 1 1 - 1       2 - 0 5 - 2 1 - 2 0 - 3 5 - 4 2 - 0 1 - 5 4 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 0     Waddinxveen       26  17- 4- 5   55   82- 35 P3
Leidse Boys      2 - 2 6 - 0 2 - 0       2 - 0 1 - 3 0 - 6 2 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 3 3 - 3 1 - 7 0 - 2     SVLY              26  18- 0- 8   54   76- 49 (P1)
Lugdunum         3 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 2       0 - 4 0 -10 0 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 1 1 - 2 5 - 2     Gouda             26  15- 3- 8   48   54- 49 (P2)
NSV '46          3 - 1 6 - 1 5 - 1 5 - 0 4 - 3       1 - 1 2 - 0 4 - 1 5 - 4 1 - 2 7 - 0 1 - 4 3 - 1     Floreant          26  12- 4-10   40   46- 50
ROAC '79         3 - 0 1 - 1 7 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 2       3 - 0 2 - 1 1 - 3 4 - 1 7 - 0 2 - 1 2 - 0     Soccer Boys       26   9- 3-14   30   48- 53
Rijnland         2 - 2 2 - 1 0 - 6 2 - 1 4 - 0 0 - 2 2 - 4       0 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 2 6 - 1     Rijnland          26   8- 5-13   29   44- 53
Roodenburg       2 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 1 5 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 2       2 - 4 4 - 3 3 - 2 0 - 2 2 - 3     SV Warmunda       26   9- 2-15   29   43- 57
SVLY             0 - 1 7 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 3 2 - 3 1 - 3 3 - 2 4 - 3       3 - 1 4 - 1 4 - 2 3 - 1     Leidse Boys       26   8- 5-13   29   42- 61
Soccer Boys      1 - 3 3 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 2 2 - 3       5 - 1 1 - 2 2 - 3     Roodenburg        26   8- 4-14   28   52- 54
WSE              1 - 1 3 - 0 2 - 4 1 - 1 1 - 5 1 - 4 0 - 4 1 - 1 1 - 8 1 - 3 0 - 2       2 - 4 0 - 0     Lugdunum          26   9- 0-17   26   49- 73 -1 pnt
Waddinxveen      7 - 1 5 - 0 3 - 3 6 - 3 5 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 0 4 - 1 5 - 1 1 - 1 5 - 0       3 - 0     WSE               26   1- 7-18   10   27- 86
SV Warmunda      1 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 3 4 - 4 1 - 3 1 - 0 4 - 0 2 - 3           GSV               26   2- 4-20   10   25- 92

5th class B
Ammerstol              1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 0 2 - 3 4 - 1 1 - 1 7 - 0 1 - 0 7 - 1 2 - 2     DRGS              26  17- 9- 0   60   86- 25 prom
Bergambacht      0 - 0       2 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0 3 - 3 0 - 2 5 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 3     Haastrecht        26  17- 5- 4   56   82- 30
Blijdorp         2 - 3 3 - 0       2 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 4 4 - 1 0 - 5 2 - 1 1 - 2 5 - 1 2 - 4     Lekkerkerk        26  18- 5- 3   56   72- 25 -3 pnts P3
CWO              5 - 0 4 - 1 4 - 2       0 - 0 0 - 2 1 - 1 4 - 2 7 - 2 4 - 1 3 - 0 3 - 2 3 - 2 1 - 2     VOB               26  18- 4- 4   56   62- 41 -2 pnts P1
DJSCR            7 - 4 1 - 0 4 - 1 2 - 2       2 - 2 3 - 0 3 - 2 5 - 0 2 - 2 5 - 2 3 - 0 5 - 6 0 - 1     CWO               26  15- 4- 7   48   71- 37 -1 pnt
DRGS             1 - 1 2 - 2 5 - 0 2 - 2 4 - 3       9 - 0 1 - 1 8 - 2 0 - 0 5 - 0 3 - 1 5 - 1 3 - 0     DJSCR             26  13- 6- 7   45   75- 51 P2
HION             2 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 8 1 - 5       0 - 4 3 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 4 3 - 1 3 - 3     Ammerstol         26   9- 7-10   34   53- 56
Haastrecht       6 - 1 3 - 0 2 - 2 2 - 0 6 - 1 0 - 0 2 - 1       9 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 1 4 - 0 1 - 2     NOCKralingen      26  10- 4-12   33   58- 45 -1 pnt
Hargasport       2 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 5 2 - 2 2 - 8 1 - 1 2 - 3       0 - 2 4 - 6 0 - 9 1 - 3 0 - 2     Blijdorp          26   7- 5-14   26   48- 64
Lekkerkerk       2 - 0 5 - 0 5 - 3 2 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 2 0 - 3 12- 0       6 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 1     HION              26   5- 7-14   21   40- 73 -1 pnt
Maense           2 - 4 1 - 1 1 - 1 1 - 6 7 - 5 0 - 4 4 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 2       2 - 2 4 - 1 2 - 4     Bergambacht       26   4- 8-14   20   35- 55
NOCKralingen     5 - 1 3 - 2 5 - 1 2 - 4 3 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 6 7 - 0 0 - 2 4 - 1       3 - 0 1 - 3     Maense            26   5- 5-16   19   40- 83 -1 pnt
Schiebroek       1 - 3 3 - 5 3 - 5 0 - 3 0 - 4 0 - 6 4 - 3 1 - 7 2 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 1       1 - 2     Schiebroek        26   4- 3-19   15   38- 92
VOB              4 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 2 3 - 4 4 - 3 3 - 2 5 - 2 4 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 2           Hargasport        26   2- 4-20    6   35-118 -4 pnts
Playoff for 2nd prom. place : Haastrecht-Lekkerkerk 1-3   Lekkerkerk-VOB        4-0     VOB-Haastrecht   not played anymore
                              
5th class C
ADS                    1 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 7 5 - 0 2 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 6 3 - 4 4 - 1 1 - 0           de Ster           24  19- 4- 1   61   92- 20 P1 prom
Gr.Willem II VAC 5 - 0       4 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 2 0 - 1 6 - 0 8 - 0           Gr. Willem II VAC 24  18- 3- 3   57   87- 18 P2 prom
HDV              3 - 3 4 - 2       1 - 3 4 - 3 5 - 0 4 - 2 7 - 0 9 - 1 2 - 2 3 - 2 5 - 0 1 - 1           HDV               24  15- 4- 5   49   79- 39 P
JuVentaS         2 - 2 1 - 3 0 - 2       3 - 5 9 - 2 3 - 4 2 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 0 5 - 1           Quick Steps       24  16- 1- 7   49   72- 49 (P1) prom
Naaldwijk        4 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 1       5 - 2 3 - 2 3 - 0 6 - 3 1 - 1 1 - 3 6 - 0 4 - 7           Naaldwijk         24  14- 4- 6   46   81- 45 (P2)
Neta Dall        1 - 1 0 -11 1 - 2 1 - 3 0 - 3       3 - 4 5 - 0 2 - 3 0 - 3 3 - 3 3 - 4 1 - 0           JuVentaS          24  12- 6- 6   42   59- 39
Quick Steps      6 - 2 3 - 4 2 - 1 3 - 0 1 - 5 9 - 2       2 - 0 7 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 2 4 - 1           Taurus            24  13- 3- 8   41   66- 37 -1 pnt
Real Zoetermeer  3 - 3 0 - 3 0 - 5 1 - 5 1 -10 1 - 1 0 - 3       2 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 5           Wanica Star       24   7- 2-15   23   44- 58
SVH              2 - 6 0 - 9 1 - 6 1 - 1 2 - 4 1 - 4 1 - 6 1 - 1       1 - 7 1 - 7 3 - 1 2 - 7           Toofan            24   6- 3-15   21   31- 69
de Ster          7 - 2 0 - 2 5 - 2 3 - 1 3 - 0 4 - 1 6 - 1 7 - 2 10- 0       4 - 0 3 - 0 4 - 1           ADS               24   4- 8-12   20   43- 76
Taurus           9 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 3 2 - 3 3 - 1 3 - 0 3 - 1 10- 0 1 - 1       3 - 1 3 - 0           Neta Dall         24   4- 3-17   13   34- 87 -2 pnts
Toofan           1 - 1 0 - 5 2 - 5 2 - 2 2 - 5 4 - 0 1 - 3 1 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 0       3 - 1           SVH               24   3- 3-18   12   29-116
Wanica Star      3 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 1 4 - 2 3 - 0 0 - 5 1 - 2 4 - 2                 Real Zmeer        24   0- 6-18    6   19- 83

5th class D
Birlik                 4 - 2 2 - 2 5 - 2 2 - 2 0 - 5 4 - 1 6 - 3 1 - 3 3 - 0 1 - 1 2 - 4 3 - 4 2 - 4     Maasstad Tediro   26  23- 2- 1   71  132- 32 P1 prom
CVV-Mercurius    3 - 2       3 - 3 3 - 3 0 - 4 0 - 6 2 - 2 1 - 5 3 - 4 8 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 2     Voorwaarts        26  17- 5- 4   56   77- 56 prom
Dirksland        3 - 3 3 - 2       0 - 6 2 - 3 2 - 2 1 - 0 0 - 4 1 - 0 5 - 4 3 - 2 2 - 5 4 - 5 3 - 1     Ommoord           26  16- 4- 6   52   76- 49 P2
FIOS             3 - 0 3 - 0 4 - 1       1 - 1 0 - 2 4 - 2 0 - 1 4 - 1 10- 3 0 - 1 0 - 1 3 - 5 4 - 2     FIOS              26  14- 2-10   44   79- 53 (P1)
Hillesluis       2 - 3 0 - 3 3 - 1 6 - 2       1 - 5 3 - 4 2 - 3 3 - 0 5 - 1 4 - 2 5 - 2 1 - 1 5 - 2     Vierpolders       26  13- 5- 8   44   72- 50 P3
Maasstad Tediro  6 - 4 6 - 1 6 - 1 4 - 3 5 - 2       8 - 1 1 - 2 10- 1 4 - 0 5 - 1 3 - 1 5 - 1 4 - 2     Hillesluis        26  14- 4- 8   41   85- 63 -5 pnts
Noorderkwartier  1 - 1 4 - 4 2 - 0 2 - 4 2 - 2 1 -10       1 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 2     Birlik            26   9- 6-11   33   68- 70
Ommoord          2 - 3 4 - 3 1 - 2 5 - 1 3 - 7 1 - 4 2 - 0       2 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 4     Zwarte Pijl       26   9- 4-13   31   56- 77
Pretoria         3 - 5 0 - 2 2 - 1 1 - 6 0 - 5 1 - 1 4 - 1 1 - 5       3 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 4 2 - 2     CVV-Mercurius     26   7- 6-13   27   59- 83
RDM              5 - 3 8 - 2 3 - 2 3 - 7 6 - 7 1 - 7 2 - 2 2 - 7 1 - 0       2 - 4 3 - 3 2 - 4 3 - 3     Pretoria          26   7- 4-15   25   38- 72
Steeds Hooger    2 - 2 1 - 4 3 - 1 0 - 2 0 - 4 3 - 6 3 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 0       2 - 3 2 - 3 3 - 1     Dirksland         26   7- 4-15   24   46- 77 -1 pnt
Vierpolders      3 - 1 8 - 0 4 - 2 0 - 2 5 - 2 1 - 5 0 - 0 2 - 3 3 - 2 2 - 4 5 - 0       1 - 1 7 - 0     Steeds Hooger     26   6- 4-16   22   42- 66
Voorwaarts       1 - 4 3 - 3 5 - 1 2 - 1 6 - 2 1 - 6 2 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 3       4 - 2     Noorderkwartier   26   5- 7-14   22   39- 71
Zwarte Pijl      3 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 4 2 - 4 0 - 6 2 - 1 1 - 1 4 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 4 4 - 6           RDM               26   5- 3-18   15   58-108 -3 pnts
Playoff for 1st place in 2nd Period : Ommoord - Voorwaarts 3-3, Ommoord wins after penalties

Promotion playoffs:
GSC ESDO-SVLY  0-2 and 2-0 (GSC ESDO wins on pen.   Gouda VOB       2-2 and 2-0     Fin: GSC ESDO-Gouda          
DJSCR-Waddinxveen     1-2 and 0-3             RVA-Haastrecht        2-4 and 2-3     Fin: Haastrecht-Waddinxveen  
CKC-Quick Steps       2-2 and 2-3             Naaldwijk-FIOS        0-2 and 2-3     Fin: Quick Steps-FIOS        1-0  
Rockanje-Vierpolders  4-0 and 2-3             Ommoord-HDV           0-2 and 3-3     Fin: Rockanje-HDV            5-0  

After all matches were played it was decided that 4th class and 5th class will be merged. So all teams got "promoted".


District Zuid I

1st class C
Best Vooruit           2 - 0 1 - 1 5 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 0 5 - 1 2 - 1 4 - 1                 OSS '20           22  15- 4- 3   49   46- 18 P2 prom
Dongen           1 - 1       2 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 1                 Best Vooruit      22  14- 6- 2   48   43- 21 P1
Geldrop/AEK      0 - 1 3 - 2       0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 4 1 - 0 5 - 2 1 - 0 3 - 2                 Nuenen            22  13- 6- 3   45   52- 24 P3
Internos         0 - 4 2 - 3 0 - 3       2 - 3 2 - 5 4 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 2 0 - 1 4 - 0                 RCS               22  12- 1- 9   37   60- 41 (P2)
Nuenen           6 - 1 0 - 0 6 - 2 2 - 0       1 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 4 6 - 1 0 - 0 2 - 0                 Unitas            22  10- 2-10   32   50- 52
OSS '20          1 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 1       2 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 0                 WSC               22   9- 3-10   30   38- 42
PSV              1 - 2 2 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 2 2 - 1       2 - 4 1 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 2                 Geldrop/AEK       22   9- 2-11   29   35- 40
RCS              0 - 2 4 - 2 4 - 3 2 - 1 2 - 3 2 - 4 9 - 1       4 - 1 4 - 2 0 - 2 2 - 1                 Dongen            22   7- 6- 9   27   27- 34
Theole           0 - 3 1 - 0 0 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 6       0 - 4 1 - 1 0 - 2                 Unitas '30        22   6- 5-11   23   23- 32
Unitas           0 - 1 2 - 0 4 - 3 0 - 3 3 - 2 4 - 5 4 - 2 2 - 1 1 - 3       3 - 2 2 - 4                 PSV               22   6- 4-12   22   32- 51 rel
Unitas '30       0 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 4 3 - 0 2 - 2       0 - 0                 Theole            22   4- 4-14   16   18- 43 rel
WSC              0 - 0 2 - 0 1 - 2 7 - 1 1 - 4 1 - 0 5 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 8 2 - 0                       Internos          22   5- 1-16   16   31- 57 rel

Period-championship 1C / 1D:
Round 1: Best Vooruit-EHC       0-1 and 1-3    Nuenen-Groene Ster          1-3 and 4-4   Blauw Geel '38-RCS 5-3 and 1-1
Round 2: OJC-Rosmalen-EHC       1-1 and 2-1    Groene Ster-Blauw Geel '38   -1 and 2-2
Final:   OJC Rosmalen-Blauw Geel '38    1-0
 
2nd class E
Dubbeldam              0 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 0 4 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 1                 Vlissingen        22  12- 8- 2   44   58- 32 P3 prom
EBOH             2 - 0       4 - 0 0 - 2 3 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 5                 IFC               22  10- 8- 4   38   39- 25 P1
Haarsteeg        0 - 3 2 - 2       0 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 2                 EBOH              22   9- 8- 5   35   40- 28 P2
IFC              2 - 0 1 - 1 4 - 1       2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1                 Terneuzen         22   9- 7- 6   34   44- 32 (P3)
Madese Boys      0 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0       1 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 3 2 - 3                 SC 't Zand        22   7- 8- 7   29   34- 30
Oosterhout       0 - 2 2 - 2 1 - 5 1 - 0 1 - 1       1 - 1 3 - 3 5 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 4                 Dubbeldam         22   7- 8- 7   29   30- 28
RKDVC            2 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 1       1 - 5 3 - 1 1 - 3 4 - 3 2 - 2                 Oosterhout        22   7- 7- 8   28   34- 49
SC 't Zand       1 - 1 0 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 2       0 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 2                 RKDVC             22   6- 9- 7   27   41- 43
Steenbergen      2 - 1 1 - 5 2 - 1 1 - 4 1 - 4 1 - 2 1 - 8 2 - 1       1 - 3 1 - 0 0 - 1                 Haarsteeg         22   7- 5-10   26   32- 36
Terneuzen        2 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 1 10- 0 3 - 3 2 - 1 3 - 1       3 - 0 1 - 1                 Madese Boys       22   6- 6-10   24   26- 33
Vlijmense Boys   0 - 1 1 - 3 0 - 4 3 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 3       3 - 2                 Vlijmense Boys    22   7- 3-12   24   31- 44 rel
Vlissingen       6 - 1 2 - 3 4 - 3 4 - 4 4 - 1 0 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 0 6 - 3                       Steenbergen       22   5- 3-14   18   21- 50 rel
Playoff for place 10/11 : Madese Boys - Vlijmense Boys 0-2

Period-championship 2E / 2F:
Round 1: IFC-RKJVV    2-0 and 2-2    Terneuzen-Rood Wit V     3-1 and 4-1     Avanti '31-EBOH  1-0 and 0-2
Round 2: PSV-IFC      1-1 and 1-2    Terneuzen-EBOH           2-1 and 2-0
Final:   IFC  Terneuzen      2-0

2nd class F
Avanti '31             6 - 4 1 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 3                 De Valk           22  20- 2- 0   62   64-  9 P1 prom
BVV/Caterpillar  1 - 1       1 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 2 1 - 6 0 - 4 1 - 1 0 - 1 3 - 5                 RKJVV/v.Dalsen Ib 22  14- 3- 5   45   56- 34 P2
Brabantia        0 - 2 1 - 3       5 - 0 0 - 6 1 - 1 0 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 1                 Avanti '31        22  12- 4- 6   40   27- 29 P3
CHC/Orka         1 - 2 0 - 1 2 - 5       2 - 3 0 - 5 5 - 1 1 - 1 1 - 4 0 - 2 1 - 4 1 - 3                 Rood Wit V        22  10- 3- 9   33   31- 26 (P1)
De Valk          4 - 0 1 - 1 1 - 0 8 - 0       1 - 0 3 - 1 3 - 0 5 - 0 2 - 1 5 - 0 4 - 1                 RKVVO             22  10- 2-10   32   38- 38
Margriet         4 - 0 1 - 0 0 - 0 5 - 1 0 - 2       2 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 2 0 - 3 1 - 1                 Nemelaer          22   8- 6- 8   30   34- 33
Nemelaer         0 - 0 5 - 2 2 - 0 5 - 2 0 - 1 2 - 1       0 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 2                 Margriet          22   8- 5- 9   29   37- 28
RKJVV/v.Dalsen I.0 - 1 5 - 2 5 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 2 3 - 1       2 - 0 1 - 0 6 - 3 5 - 3                 Unitas '59        22   8- 5- 9   29   42- 45
RKVVO            3 - 1 4 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 2 5 - 2       0 - 0 0 - 0 4 - 1                 Brabantia         22   8- 4-10   28   31- 35
Rood Wit V       2 - 3 1 - 0 2 - 5 0 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 2 2 - 0       4 - 1 6 - 3                 SBC               22   5- 6-11   21   30- 41 rel
SBC              0 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 4 3 - 0 0 - 1       2 - 1                 BVV/Caterpillar   22   3- 4-15   13   27- 56 rel
Unitas '59       0 - 1 3 - 1 0 - 2 4 - 0 0 - 5 0 - 2 1 - 1 3 - 3 4 - 2 2 - 0 1 - 1                       CHC/Orka          22   3- 2-17   11   23- 66 rel

3rd class A
Aardenburg             2 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 1 4 - 2 3 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 0 5 - 5                 Goes              22  12- 6- 4   42   50- 21 prom
BSC              2 - 1       0 - 2 1 - 1 2 - 6 1 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 2 4 - 3 1 - 2                 Zierikzee         22  11- 5- 6   38   32- 31 P3
DOSKO            4 - 2 1 - 0       1 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 0 5 - 1 4 - 0 2 - 4 0 - 1                 Roosendaal        22  10- 7- 5   37   51- 35 P1
FC Bergen        3 - 2 1 - 1 1 - 1       0 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0                 HVV '24           22  10- 7- 5   37   45- 36 P2
Goes             7 - 0 1 - 2 5 - 0 0 - 1       0 - 0 6 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 0                 FC Bergen         22   9- 7- 6   34   30- 26
HVV '24          2 - 1 7 - 2 2 - 4 0 - 1 1 - 2       2 - 1 3 - 0 1 - 1 4 - 4 3 - 3 3 - 0                 DOSKO             22   8- 6- 8   30   38- 36
Halsteren        0 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 1       2 - 3 2 - 3 3 - 2 0 - 0 0 - 0                 Halsteren         22   8- 6- 8   30   35- 35
MOC '17          2 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 0 0 - 3 0 - 1 1 - 1       1 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 3                 Aardenburg        22   8- 5- 9   29   40- 49
Roosendaal       4 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 4 0 - 2 6 - 1       2 - 2 3 - 4 2 - 0                 BSC               22   6- 5-11   23   30- 42
Steen            2 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 1 4 - 2 2 - 2       1 - 2 1 - 1                 Zeelandia Midd.   22   5- 7-10   22   37- 46 rel
Zeelandia Midd.  1 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 3 3 - 5 1 - 0 2 - 3 0 - 1       1 - 1                 MOC '17           22   6- 4-12   22   27- 43
Zierikzee        1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 3 0 - 6 3 - 1 2 - 1                       Steen             22   3- 7-12   16   31- 46 rel
Playoff for place 10/11 : Zeelandia Middelburg - MOC '17 3-4

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Roosendaal-Sarto         4-0 and 4-1    Zierikzee-Moerse Boys    3-1 and 1-4     RKTVV-HVV '24  1-2 and 0-3
Round 2: Vlijmense B.-Roosendaal  4-1 and 2-1    Moerse Boys-HVV '24      2-2 and 2-1
Final:   Vlijmense Boys-Moerse Boys       2-2   Moerse Boys wins on penaltied

3rd class B
Groen Wit              0 - 4 1 - 1 0 - 4 2 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 3 1 - 3 2 - 0 0 - 4 8 - 2                 JEKA              22  15- 5- 2   50   55- 16 P2 prom
JEKA             2 - 2       0 - 2 3 - 2 5 - 0 3 - 0 6 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 0                 Moerse Boys       22  13- 5- 4   44   48- 25 P1
Moerse Boys      5 - 2 2 - 1       1 - 1 1 - 3 0 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 0 5 - 0                 Sarto             22  11- 4- 7   37   47- 36 P3
RKTVV            4 - 2 0 - 2 1 - 1       0 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 4 2 - 1 4 - 1 1 - 1 4 - 2                 TSC               22  11- 3- 8   36   35- 30
RKsv RCD         2 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 1       2 - 0 0 - 4 0 - 2 2 - 4 1 - 1 2 - 2 5 - 0                 RKTVV             22   9- 5- 8   32   38- 31 (P2)
Rijen            2 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 0       1 - 2 0 - 1 1 - 4 0 - 2 4 - 0 2 - 0                 Terheijden        22   9- 3-10   30   37- 35
SC Gastel        3 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 1       7 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0                 SC Gastel         22   9- 3-10   30   39- 38
SCO/TOFS         0 - 5 0 - 3 2 - 0 1 - 4 3 - 2 2 - 1 4 - 2       1 - 4 0 - 4 2 - 1 1 - 0                 Rijen             22   9- 3-10   30   24- 26
Sarto            4 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 2 5 - 3 3 - 2       0 - 2 0 - 3 0 - 0                 SCO/TOFS          22  10- 0-12   30   32- 52
TSC              2 - 0 0 - 0 0 - 6 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 1       1 - 4 1 - 1                 RKsv RCD          22   5- 6-11   21   29- 43
Terheijden       4 - 2 0 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 2       4 - 1                 Groen Wit         22   5- 4-13   19   43- 57 rel
WDS '19          2 - 2 1 - 7 3 - 4 1 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 3 0 - 5 4 - 2                       WDS '19           22   4- 3-15   15   28- 66 rel

3rd class C
BMC                    1 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 1 7 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 3                 St Michielsgestel 22  15- 2- 5   47   41- 23 P3 prom
Baardwijk        1 - 0       3 - 0 2 - 4 0 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 3 3 - 2                 ODC               22  12- 6- 4   42   40- 20 (P3)
Den Dungen       1 - 4 1 - 2       2 - 5 2 - 1 0 - 3 4 - 2 5 - 0 2 - 3 2 - 3 3 - 3 4 - 0                 BMC               22  12- 5- 5   41   54- 20
ODC              1 - 1 3 - 1 3 - 2       1 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 0 6 - 2                 TEC               22  13- 2- 7   41   52- 29 P1
Oisterwijk       2 - 1 2 - 6 3 - 1 0 - 0       6 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 0                 Uno Animo         22  11- 3- 8   36   42- 32
RWB              0 - 5 1 - 2 8 - 3 0 - 0 2 - 2       1 - 3 3 - 0 3 - 3 0 - 5 1 - 2 0 - 2                 Baardwijk         22  10- 3- 9   33   34- 42
SCI/Zwanenb.gr   2 - 2 5 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 2       0 - 0 2 - 3 4 - 1 4 - 3 1 - 3                 SCI/Zwanenberggr. 22   8- 6- 8   30   40- 36
SVSSS            2 - 3 0 - 3 1 - 3 0 - 2 0 - 5 4 - 2 1 - 2       3 - 0 0 - 3 0 - 3 0 - 4                 Oisterwijk        22   7- 5-10   26   34- 32 P2
St Michielsgest. 3 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 1 5 - 0 0 - 0 3 - 0       2 - 0 1 - 0 1 - 2                 Wilhelmina        22   7- 5-10   26   37- 45
TEC              2 - 1 6 - 1 6 - 0 0 - 1 0 - 0 5 - 0 3 - 2 6 - 1 1 - 2       0 - 3 3 - 1                 Den Dungen        22   6- 1-15   19   38- 59
Uno Animo        1 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 0 4 - 0 0 - 1 4 - 2 0 - 2 2 - 1       2 - 2                 SVSSS             22   6- 1-15   19   24- 60 rel
Wilhelmina       1 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 6                       RWB               22   4- 3-15   15   27- 65 rel
Playoff for place 10/11 : Den Dungen - SVSSS 2-0

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: TEC-Bladella     1-1 and 2-2    ODC-VOAB           1-1 and 1-1   RKDSV-Oisterwijk  0-2 and 2-3
           Bladella wins on penalties             ODC wins on penalties
Round 2: SBC-Bladella     3-0 and 0-2    ODC-Oisterwijk     1-3 and 3-2
Final:   SBC  Oisterwijk 0-2

3rd class D
Bladella               4 - 0 2 - 0 3 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 4 1 - 0 1 - 2                 EFC               22  17- 2- 3   53   55- 17 P1 prom
Braakhuizen      0 - 4       2 - 1 2 - 1 0 - 5 4 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 3 3 - 6 0 - 1                 Bladella          22  14- 3- 5   45   64- 27 P2
DBS              1 - 1 2 - 2       4 - 2 1 - 0 3 - 3 4 - 1 3 - 4 2 - 3 1 - 6 2 - 2 0 - 5                 VOAB              22  13- 4- 5   43   36- 21 (P1)
DOSKO '32        1 - 2 0 - 0 4 - 0       0 - 2 2 - 2 1 - 3 4 - 1 1 - 3 2 - 4 3 - 2 2 - 1                 Reusel Sport      22  11- 5- 6   38   57- 32
EFC              2 - 1 0 - 0 6 - 3 2 - 0       5 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 2 3 - 0                 SV Valkenswaard   22  10- 3- 9   33   56- 49
GSBW             1 - 5 1 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 3       2 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 3 1 - 2 1 - 2                 RKDSV             22   9- 5- 8   32   43- 52 P3
Gestel           0 - 6 1 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 5 4 - 0       0 - 1 5 - 1 3 - 1 0 - 5 1 - 3                 Gestel            22   9- 2-11   29   33- 43
Oirschot Vooruit 0 - 3 3 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 1       1 - 4 1 - 4 1 - 4 0 - 4                 DOSKO '32         22   7- 5-10   26   42- 47
RKDSV            2 - 7 3 - 1 2 - 4 1 - 3 1 - 3 4 - 1 1 - 1 3 - 2       1 - 1 2 - 2 1 - 4                 DBS               22   6- 6-10   24   47- 55
Reusel Sport     0 - 3 4 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 2 5 - 0       8 - 1 0 - 0                 Oirschot Vooruit  22   5- 3-14   18   26- 53 rel
SV Valkenswaard  2 - 4 4 - 0 2 - 8 6 - 2 1 - 4 6 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 3       2 - 0                 Braakhuizen       22   4- 4-14   16   21- 50 rel
VOAB             1 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 2                       GSBW              22   2- 8-12   14   25- 59 rel
 

4th class A
Axel                   0 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0 6 - 0 0 - 2 3 - 0                 Ria W             22  14- 4- 4   46   43- 28 P2 prom
Biervliet        2 - 2       2 - 4 0 - 3 1 - 6 2 - 2 1 - 1 3 - 2 5 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 0                 Clinge            22  12- 3- 7   39   37- 30 (P2)
Breskens         1 - 1 3 - 1       1 - 1 5 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 3 1 - 2 5 - 3                 Jong Ambon        22  11- 5- 6   38   53- 32 P3
Clinge           3 - 1 3 - 0 5 - 2       0 - 5 1 - 0 3 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 1                 Oostburg          22   9- 7- 6   34   30- 34
Domburg          2 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2       1 - 1 1 - 1 4 - 4 1 - 2 0 - 0 3 - 2 2 - 1                 Axel              22   8- 8- 6   32   35- 23
Hontenisse       2 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 1       2 - 2 0 - 6 1 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 0                 Domburg           22   8- 7- 7   31   38- 36 P1
Jong Ambon       0 - 1 4 - 0 5 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 1       4 - 2 1 - 2 6 - 4 1 - 2 4 - 1                 Patrijzen         22   8- 7- 7   29   50- 46 -2 pnts
Luctor '88       0 - 1 2 - 1 1 - 5 1 - 1 4 - 0 1 - 3 4 - 5       3 - 0 3 - 1 5 - 2 0 - 1                 Hontenisse        22   7- 7- 8   28   31- 39
Oostburg         1 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1       1 - 5 0 - 2 5 - 1                 Luctor '88        22   7- 5-10   26   50- 47
Patrijzen        0 - 0 5 - 2 4 - 2 4 - 2 2 - 1 3 - 4 1 - 3 4 - 4 2 - 2       2 - 3 4 - 1                 Breskens          22   6- 6-10   22   44- 48 -2 pnts
Ria W            1 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 3 3 - 1 0 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 1       1 - 0                 Biervliet         22   5- 6-11   21   31- 47 rel
Zeeland Sport    1 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 3 0 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 6                       Zeeland Sport     22   2- 5-15   11   18- 50 rel

Period-championship 4A / 4B:
Round 1: Domburg-Hoeven     2-0 and 2-0    Jong Ambon-de Schutters  6-1 and 3-2   Victoria '03-Clinge    0-3 and 1-3
Round 2: MOC '17-Domburg    2-1 and 2-1    Jong Ambon-Clinge        4-0 and 4-1
Final:   MOC '17 - Jong Ambon       2-1

4th class B
Alliance               2 - 4 4 - 2 0 - 3 4 - 2 2 - 1 4 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2                 Alliance          22  15- 3- 4   48   49- 30 P3 prom
De Schutters     0 - 1       3 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 3 1 - 1 1 - 4 1 - 5 4 - 2 0 - 2 4 - 2                 Hoeven            22  14- 5- 3   47   56- 22 P2
Grenswachters    1 - 1 2 - 4       2 - 3 3 - 3 0 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 3                 Victoria '03      22  11- 5- 6   38   30- 25 (P3)
HSC '28          1 - 2 8 - 0 2 - 1       1 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 3 4 - 1 3 - 3 1 - 0 1 - 2                 Walcheren         22  10- 3- 9   33   54- 46
Hoeven           0 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 0       0 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 5 - 1 4 - 0 8 - 2                 METO              22   8- 7- 7   31   36- 34
METO             1 - 4 0 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 1       0 - 2 2 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 4                 De Schutters      22   9- 4- 9   31   34- 45 P1
NSV              0 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 3 3 - 2       2 - 5 2 - 0 1 - 5 1 - 1 2 - 1                 HSC '28           22   9- 3-10   30   47- 40
Nieuw Borgvliet  0 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 4       2 - 1 0 - 0 0 - 1 6 - 3                 NSV               22   8- 5- 9   29   34- 43
ODIO             0 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 2 0 - 5 1 - 1 3 - 1       1 - 1 0 - 0 0 - 3                 ODIO              22   7- 4-11   25   33- 40
Robur            3 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 5 1 - 5 1 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 6       1 - 3 0 - 4                 Nieuw Borgvliet   22   6- 4-12   22   36- 40 rel
Victoria '03     4 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 2       0 - 5                 Robur             22   3- 8-11   17   34- 61 rel
Walcheren        1 - 4 1 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 1                       Grenswachters     22   3- 7-12   16   33- 50 rel
Playoff for 1st place in Period 1 : De Schutters - Walcheren 2-1

4th class C
Advendo                0 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 6                 SC Emma           22  15- 4- 3   49   51- 17 P1 prom
Beek Vooruit     3 - 0       0 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 3 3 - 0                 DIA               22  12- 4- 6   40   38- 16 (P1)
DIA              0 - 0 2 - 0       0 - 1 2 - 0 0 - 2 9 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 0                 Beek Vooruit      22  11- 6- 5   39   28- 22
RSV              1 - 1 0 - 1 1 - 3       1 - 1 1 - 3 5 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 4 0 - 0                 SAB               22  10- 4- 8   34   47- 48 P3
Rood Wit W       1 - 1 1 - 2 1 - 5 1 - 2       7 - 1 2 - 0 0 - 1 3 - 3 2 - 1 4 - 2 0 - 0                 Zundert           22   8- 8- 6   32   32- 27
SAB              0 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 0 5 - 0       8 - 2 1 - 4 0 - 4 1 - 1 2 - 6 3 - 2                 Virtus            22   9- 4- 9   31   42- 33
SC Amstelwijck   6 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 3       1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2                 Sprundel          22   8- 5- 9   29   28- 27
SC Emma          2 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 1 0 - 0 8 - 0 3 - 0       5 - 0 3 - 0 4 - 1 3 - 1                 Rood Wit W        22   7- 8- 7   29   34- 34
Sprundel         0 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 0 0 - 1       0 - 1 2 - 0 1 - 3                 Advendo           22   7- 8- 7   29   33- 40 P2
VVR              5 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 4 3 - 1 0 - 1 1 - 1       1 - 1 1 - 2                 VVR               22   6- 7- 9   25   24- 30
Virtus           3 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 0       1 - 1                 RSV               22   3- 5-14   14   19- 42 rel
Zundert          3 - 2 1 - 0 3 - 3 2 - 0 0 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 0                       SC Amstelwijck    22   3- 3-16   12   25- 65 rel

Period-championship 4C / 4D:
Round 1: DIA-OSC '45      3-1 and 2-0    SAB-Emplina    3-0 and 3-0     DSC-Advendo   3-2 and 5-2
Round 2: RCD-DIA          1-0 and 1-1    SAB-DSC        4-4 and 0-4
Final:   RCD  DSC        2-1

4th class D
BZS                    3 - 3 0 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 4 5 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 0                 Hedel             22  12- 6- 4   42   44- 29 prom
Buren            2 - 1       2 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 3 3 - 4 3 - 1                 Emplina           22  10- 9- 3   39   49- 25 P1
DSC              2 - 1 0 - 3       1 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 2 4 - 2 5 - 0 6 - 1 3 - 0                 OSC '45           22  10- 8- 4   38   40- 26 P2
Emplina          2 - 2 2 - 2 0 - 0       4 - 2 2 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 3 1 - 2                 DSC               22  10- 7- 5   36   43- 29 -1 pnt P3
GVV              0 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 1       1 - 4 5 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 0                 Teisterbanders    22  10- 4- 8   34   39- 36
Hedel            2 - 1 4 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 0       3 - 1 0 - 2 0 - 0 5 - 3 3 - 2 0 - 2                 Buren             22   9- 5- 8   32   42- 35
Jan van Arckel   3 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 7 2 - 3 0 - 1       1 - 0 0 - 1 0 - 2 7 - 2 1 - 4                 Maliskamp         22   8- 3-11   27   29- 30
Maliskamp        3 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 0       0 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 1                 RKTVC             22   7- 5-10   26   33- 45
OSC '45          6 - 4 1 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 0 1 - 3       0 - 0 3 - 1 3 - 4                 SCR               22   7- 4-11   25   27- 45
RKTVC            0 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 4 5 - 2 2 - 1 0 - 3       2 - 2 3 - 5                 BZS               22   6- 6-10   24   39- 40
SCR              1 - 1 3 - 0 0 - 6 0 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 1       0 - 2                 GVV               22   5- 7-10   22   24- 37 rel
Teisterbanders   5 - 3 2 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2                       Jan van Arckel    22   5- 2-15   17   29- 61 rel

4th class E
Bavel                  1 - 0 3 - 2 2 - 4 4 - 3 6 - 0 0 - 1 1 - 5 0 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 2                 Veerse Boys       22  15- 2- 5   47   50- 20 P1 prom
Blauw Wit '81    1 - 0       3 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 4                 Gilze             22  14- 3- 5   45   58- 34 (P1)
Chaam            1 - 1 2 - 1       1 - 4 1 - 4 6 - 2 2 - 0 2 - 3 0 - 2 0 - 3 2 - 2 3 - 1                 Waspik            22  14- 3- 5   45   54- 35 P3
Gilze            4 - 1 5 - 2 1 - 1       1 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 2 4 - 2 4 - 1                 Right'Oh          22  13- 2- 7   41   55- 29 P2
Gloria UC        0 - 1 2 - 3 0 - 1 4 - 1       0 - 0 1 - 5 1 - 1 1 - 2 3 - 5 0 - 1 2 - 2                 Raamsdonk         22  10- 8- 4   38   48- 30
Hardinxveld      2 - 0 1 - 4 1 - 2 1 - 5 2 - 4       1 - 3 1 - 1 0 - 5 1 - 6 3 - 3 0 - 4                 Blauw Wit '81     22   9- 2-11   29   30- 44
Irene '58        2 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 4 0 - 2 0 - 0       1 - 1 4 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 2                 Irene '58         22   8- 3-11   27   34- 31
Raamsdonk        0 - 0 3 - 0 6 - 0 1 - 3 5 - 1 2 - 1 3 - 1       1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0                 Gloria UC         22   7- 4-11   25   37- 45
Right'Oh         3 - 1 6 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 1       2 - 0 8 - 1 7 - 1                 Chaam             22   7- 3-12   24   27- 52
Veerse Boys      2 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 3 4 - 1 6 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 0       4 - 0 0 - 0                 Bavel             22   6- 3-13   21   33- 45
Viola            3 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 2 2 - 1       1 - 2                 Viola             22   4- 7-11   19   32- 49 rel
Waspik           5 - 3 4 - 1 8 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 0 4 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 1                       Hardinxveld       22   3- 4-15   13   21- 65 rel

Period-championship 4E / 4F:
Round 1: Gilze-TSVV Merlijn       0-0 and 1-3    Waspik-Nevelo     2-2 and 0-1     NOAD-Right'Oh   1-4 and 4-0
Round 2: Den Dungen-TSVV Merlijn  2-1 and 3-1    Nevelo-NOAD       0-1 and 1-3
Final:   Den Dungen  NOAD        2-1 aet

4th class F
Helvoirt               1 - 4 0 - 2 0 - 1 3 - 2 5 - 2 4 - 1 2 - 5 4 - 2 5 - 0 3 - 1 1 - 1                 Taxandria         22  12- 6- 4   42   55- 22 P1 prom
Jong Brabant     5 - 3       2 - 2 1 - 2 3 - 3 3 - 0 2 - 7 1 - 3 2 - 1 4 - 3 2 - 1 0 - 0                 Nevelo            22  12- 6- 4   42   46- 31 (P1)
NOAD             4 - 0 1 - 1       1 - 0 1 - 1 6 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 5 3 - 0 5 - 1                 NOAD              22  12- 5- 5   41   51- 27 P2
Nevelo           3 - 2 3 - 3 2 - 1       0 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 4 1 - 0 2 - 1                 TSVV Merlijn      22  11- 7- 4   40   53- 39 P2
Nieuwkuijk       0 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 1       4 - 2 0 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 2                 Nieuwkuijk        22   9-11- 2   38   45- 27
TGG              6 - 5 1 - 4 1 - 6 1 - 7 3 - 6       2 - 3 0 - 1 3 - 6 3 - 7 3 - 0 1 - 6                 Were Di           22  11- 4- 7   37   48- 38
TSVV Merlijn     3 - 2 0 - 6 1 - 2 3 - 1 1 - 1 5 - 3       2 - 2 6 - 0 2 - 1 3 - 3 0 - 0                 Jong Brabant      22   8- 8- 6   32   49- 48
Taxandria        4 - 2 5 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2 8 - 0 1 - 1       3 - 1 2 - 1 5 - 0 0 - 0                 ZIGO              22   7- 8- 7   29   47- 34
WSJ              3 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 3 6 - 1 3 - 3 0 - 3       0 - 2 5 - 2 2 - 1                 WSJ               22   7- 4-11   25   37- 45
Were Di          1 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 4 1 - 3 5 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1       1 - 0 0 - 0                 Helvoirt          22   7- 3-12   24   47- 53
Willem II        1 - 2 4 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 5 5 - 0 0 - 1 0 - 6 0 - 2 2 - 3       1 - 5                 Willem II         22   2- 1-19    7   23- 64 rel
ZIGO             2 - 1 5 - 2 0 - 3 4 - 3 0 - 0 10- 0 2 - 5 1 - 1 1 - 2 0 - 3 5 - 0                       TGG               22   2- 1-19    7   37-110 rel
Playoff for 1st place : Taxandria - Nevelo 3-0
 
4th class G
Acht                   3 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 3 2 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 2                 RPC               22  16- 3- 3   51   46- 28 P2 prom
Boxtel           2 - 3       4 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 4 1 - 0 1 - 2 4 - 2 2 - 1                 Acht              22  14- 1- 7   43   43- 27 P1
DVS              1 - 3 1 - 2       2 - 3 3 - 3 4 - 3 3 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 2 4 - 0 0 - 0                 Wilhelmina Boys   22  11- 5- 6   38   49- 36 (P2)
EMK              2 - 1 2 - 4 2 - 1       0 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 1                 RKGSV             22  10- 2-10   32   46- 40
ESV              0 - 1 2 - 0 3 - 0 0 - 2       3 - 2 3 - 2 0 - 4 1 - 3 0 - 2 4 - 0 1 - 1                 Zwaluw VFC        22   9- 5- 8   32   43- 37
LEW              2 - 1 2 - 3 4 - 3 2 - 0 3 - 0       1 - 4 4 - 2 2 - 3 3 - 4 4 - 0 2 - 1                 LEW               22  10- 1-11   31   49- 45
RKGSV            0 - 2 2 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 3 1 - 2       1 - 2 1 - 2 5 - 2 2 - 0 4 - 5                 ESV               22   9- 4- 9   31   30- 35
RPC              3 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 0 4 - 2 3 - 1       3 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 1                 Boxtel            22   8- 6- 8   30   45- 50
Real Lunet       1 - 3 4 - 4 2 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 1 4 - 3 1 - 2       1 - 5 1 - 3 1 - 1                 EMK               22   8- 5- 9   29   38- 32 P3
Wilhelmina Boys  0 - 0 3 - 1 6 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 3 3 - 3 1 - 1 3 - 4       1 - 0 6 - 6                 Real Lunet        22   8- 5- 9   29   40- 47
Woenselse Boys   0 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 9 1 - 3 0 - 3 0 - 2 0 - 1 2 - 3 3 - 1       1 - 3                 DVS               22   6- 2-14   20   37- 51 rel
Zwaluw VFC       2 - 0 6 - 2 1 - 2 4 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 0                       Woenselse Boys    22   2- 3-17    9   20- 58 rel
Period-championship 4G / 4H:
Round 1: Acht-Beerse Boys     3-0 and 1-0  EMK-Waalre            3-5 and 2-2    Heeze-Wilhelmina Boys  1-2 and 4-4
Round 2: Oirschot Vrt-Acht    1-2 and 2-2  Waalre-Wilhelmina B.  3-0 and 4-1
Final:   Acht  Waalre        1-0

4th class H
Beerse Boys            1 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 3 5 - 1 2 - 0 3 - 0                 Marvilde          22  18- 2- 2   56   57- 15 P1 prom
Bergeijk         1 - 3       2 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 3 2 - 0 0 - 4                 Beerse Boys       22  14- 5- 3   47   56- 21 P2
DOSL             0 - 3 1 - 0       1 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 0 3 - 6                 Waalre            22  11- 1-10   34   45- 41 (P1)
Dommelen         2 - 6 2 - 0 0 - 2       0 - 1 0 - 1 3 - 1 5 - 1 0 - 3 4 - 2 4 - 4 1 - 0                 HMVV              22   9- 5- 8   32   26- 28
HMVV             0 - 2 3 - 0 3 - 2 0 - 0       3 - 1 1 - 2 4 - 3 1 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 4                 Bergeijk          22  10- 2-10   32   33- 41
Hapert           0 - 0 2 - 4 1 - 3 2 - 1 0 - 0       2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 0                 Hapert            22   7- 8- 7   29   21- 25
Hoogeloon        1 - 6 3 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 2 0 - 0       2 - 0 0 - 6 2 - 2 2 - 0 3 - 1                 RKSV Heeze        22   7- 7- 8   28   50- 45 P3
Hulsel           1 - 5 2 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 5       2 - 3 3 - 4 1 - 3 2 - 4                 Dommelen          22   8- 3-11   27   32- 40
Marvilde         3 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 0 0 - 0 3 - 0 4 - 0       4 - 0 3 - 0 0 - 2                 Hoogeloon         22   7- 5-10   26   31- 43
RKSV Heeze       1 - 1 5 - 4 1 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 3 5 - 0 2 - 3       5 - 1 1 - 2                 DOSL              22   7- 4-11   25   30- 37
Tuldania         0 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 4       2 - 1                 Tuldania          22   7- 4-11   25   30- 40
Waalre           2 - 2 3 - 1 4 - 3 1 - 2 0 - 3 2 - 0 5 - 2 0 - 3 0 - 3 2 - 1 2 - 4                       Hulsel            22   4- 0-18   12   28- 63
Playoff for place 10/11 : DOSL - Tuldania 3-1

5th class A
Corn Boys              3 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 0     Koewacht          26  19- 6- 1   63  100- 26 P2 prom
Graauw           2 - 2       5 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 4 0 - 4 1 - 0 4 - 1 5 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 1 4 - 1     Hulsterloo        26  17- 6- 3   57   66- 23 P1
Groede           0 - 3 3 - 1       3 - 2 0 - 4 2 - 0 1 - 2 6 - 4 3 - 2 5 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 0 5 - 1     IJzendijke        26  16- 5- 5   53   56- 30 (P2)
Hoofdplaat       3 - 0 3 - 2 4 - 1       1 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 2     Corn Boys         26  15- 4- 7   49   56- 27 P3 prom
Hulsterloo       3 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 2       2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 0 6 - 0 7 - 0     Groede            26  13- 4- 9   43   53- 43
IJzendijke       1 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 0       1 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 2 1 - 0     Sluiskil          26  11- 7- 8   40   43- 37
Koewacht         3 - 1 4 - 2 5 - 1 2 - 2 2 - 2 4 - 0       0 - 0 8 - 0 1 - 0 7 - 1 4 - 0 7 - 0 8 - 1     Sluis             26  10- 5-11   35   52- 55
Philippine       1 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 8       6 - 0 0 - 3 6 - 2 3 - 1 10- 0 3 - 3     Philippine        26  10- 4-12   34   65- 50
SDO '63          1 - 4 2 - 1 0 - 4 0 - 0 1 - 5 1 - 6 2 - 3 2 - 3       3 - 1 2 - 5 1 - 5 4 - 0 0 - 4     Hoofdplaat        26   8- 8-10   32   42- 44
Schoondijke      3 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 6 0 - 5 1 - 2       2 - 0 3 - 0 5 - 2 4 - 3     Schoondijke       26   9- 5-12   32   45- 53
Sluis            1 - 0 2 - 3 0 - 0 2 - 0 0 - 3 0 - 2 0 - 6 2 - 1 7 - 1 1 - 1       1 - 3 5 - 0 4 - 2     Graauw            26   9- 4-13   31   49- 55
Sluiskil         0 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 0       3 - 1 2 - 2     Vogelwaarde       26   7- 4-15   25   46- 72
Terhole          0 - 7 1 - 2 0 - 4 0 - 2 2 - 8 0 - 4 2 - 5 1 - 9 2 - 4 1 - 6 0 - 5 1 - 5       1 - 4     SDO '63           26   6- 2-18   20   34- 85
Vogelwaarde      0 - 3 0 - 4 1 - 2 5 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 4 3 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 2 4 - 1           Terhole           26   0- 0-26    0   20-127

5th class B
Dreischor              0 - 0 1 - 6 3 - 4 1 - 3 2 - 2 1 - 5 2 - 5 0 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 7     ZPR '84           26  21- 4- 1   66  105- 24 -1pt P3 Pr
FC Moerstraten   1 - 2       0 - 4 0 - 2 1 - 4 0 - 1 0 - 3 5 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 4     Hansweertse Boys  26  19- 3- 4   60   74- 34 P2
Hansweertse Boys 2 - 1 2 - 0       0 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 3 4 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 1     Kwadendamme       26  18- 2- 6   56   75- 36 P3
Kwadendamme      3 - 0 2 - 4 1 - 3       4 - 0 1 - 0 0 - 3 3 - 0 2 - 3 5 - 3 4 - 1 6 - 1 1 - 1 2 - 1     NVS               26  17- 1- 8   52   79- 48 (P1)
Lepelstraatse B. 2 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 7       2 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 3 1 - 0 0 - 0 0 - 3     Lewedorpse Boys   26  13- 5- 8   44   53- 37
Lewedorpse Boys  3 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 1       4 - 1 9 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 5 4 - 1 0 - 2 3 - 3     Lepelstraatse B.  26  12- 5- 9   41   35- 46
NVS              10- 1 3 - 0 3 - 6 2 - 5 2 - 3 0 - 3       8 - 0 2 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 2     WVV '67           26  11- 7- 8   40   61- 54
Ouwerkerk        3 - 2 2 - 3 3 - 4 0 - 2 0 - 2 1 - 3 2 - 3       5 - 3 3 - 4 1 - 3 2 - 4 2 - 4 2 - 4     Renesse           26   9- 6-11   33   48- 46
Renesse          0 - 0 1 - 0 2 - 3 4 - 6 4 - 2 0 - 1 2 - 3 7 - 2       2 - 0 5 - 1 1 - 0 4 - 0 1 - 1     FC Moerstraten    26   9- 4-13   31   45- 55
Val Aan          3 - 2 5 - 2 1 - 2 0 - 4 0 - 1 1 - 3 0 - 3 3 - 2 2 - 0       2 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 5     Volharding        26   9- 4-13   31   62- 74
Volharding       7 - 0 2 - 3 1 - 3 1 - 1 4 - 5 1 - 2 3 - 5 6 - 1 2 - 2 1 - 2       5 - 4 4 - 1 0 - 5     Val Aan           26   9- 2-15   29   40- 56
Vosmeer          2 - 1 1 - 5 2 - 3 0 - 5 0 - 0 0 - 4 1 - 2 4 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 2       2 - 2 0 - 5     Vosmeer           26   5- 3-18   16   33- 75 -2 pnts
WVV '67          9 - 0 3 - 3 2 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1 4 - 2 6 - 2 5 - 0       0 - 3     Ouwerkerk         26   3- 1-22   10   46-103
ZPR '84          5 - 0 4 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 1 5 - 1 6 - 1 5 - 0 2 - 1 10- 0 3 - 1 10- 0           Dreischor         26   1- 5-20    8   23- 91

5th class C
Achtmaal               2 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 3 6 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 4                 ZBC '97           22  20- 1- 1   61   87- 15 P1 prom
Cluzona          3 - 0       1 - 2 2 - 1 5 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 4                 Wernhout          22  17- 3- 2   54   53- 27 P3
DEVO             5 - 2 4 - 2       3 - 0 1 - 1 5 - 1 2 - 6 1 - 2 1 - 2 4 - 3 1 - 2 3 - 6                 SC Kruisland      22  15- 1- 6   46   54- 26 (P1) prom
DIOZ             2 - 2 2 - 1 8 - 1       5 - 0 2 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 5 2 - 0 1 - 4 0 - 3                 Vivoo             22  13- 0- 9   39   60- 40 P2
OMC              6 - 2 1 - 3 2 - 6 2 - 1       3 - 0 1 - 3 2 - 0 0 - 4 1 - 3 2 - 3 0 - 4                 DEVO              22  11- 2- 9   35   51- 46
Rimboe           2 - 3 0 -10 1 - 4 1 - 3 1 - 5       0 -11 2 - 3 1 - 2 1 - 6 1 - 1 0 -13                 Cluzona           22  11- 1-10   34   52- 41
SC Kruisland     2 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 4 2 - 1 5 - 1       4 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 2 0 - 1                 DIOZ              22  11- 1-10   34   47- 39
SC Welberg       3 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 3       2 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 1                 Schijf            22  11- 1-10   34   36- 35
Schijf           1 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 1       1 - 0 0 - 3 1 - 3                 OMC               22   6- 3-13   21   36- 59
Vivoo            7 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 2 4 - 3 9 - 0 0 - 4 5 - 1 2 - 1       3 - 5 0 - 3                 SC Welberg        22   6- 0-16   18   29- 52
Wernhout         3 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 2 0 - 0 4 - 1 2 - 0 4 - 1       0 - 4                 Achtmaal          22   2- 3-17    9   30- 66
ZBC '97          7 - 0 5 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 0 5 - 0 1 - 0 4 - 2 5 - 1 0 - 1 6 - 2                       Rimboe            22   0- 2-20    2   18-107

5th class D
Barca                  1 - 6 1 - 6 3 - 2 2 - 5 6 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 0 1 -10 0 - 1 4 - 2 0 - 2           DIVO              24  21- 0- 3   63   87- 25 P1 prom
Boeimeer         6 - 2       1 - 2 3 - 3 3 - 2 12- 0 4 - 0 4 - 2 9 - 0 3 - 2 5 - 0 5 - 2 4 - 1           Boeimeer          24  19- 3- 2   60  104- 27 P2 prom
DIVO             7 - 1 1 - 0       4 - 3 4 - 1 8 - 1 3 - 1 4 - 0 7 - 0 5 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 0           SSW               24  16- 4- 4   48   56- 20 -4pts P pr
DSE              2 - 0 0 - 6 3 - 2       1 - 3 6 - 0 3 - 0 2 - 1 7 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 1           SVC               24  14- 4- 6   46   66- 36 (P1) prom
GSC              11- 3 1 - 7 1 - 3 0 - 1       4 - 2 0 - 3 1 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 1           DSE               24  13- 3- 8   42   52- 32
HZ '75           4 - 0 1 - 9 0 - 6 1 - 3 2 - 4       0 - 2 0 - 2 5 - 2 0 - 4 1 - 5 2 - 5 0 - 5           Kaaise Boys       24  12- 3- 9   39   39- 31
Kaaise Boys      0 - 1 0 - 5 2 - 4 1 - 0 3 - 0 4 - 0       0 - 2 1 - 0 1 - 0 0 - 2 5 - 0 1 - 0           Noordhoek         24  11- 5- 8   37   34- 29 -1 pnt
Noordhoek        3 - 0 2 - 2 0 - 3 0 - 2 3 - 1 1 - 0 0 - 0       1 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 1           GSC               24   9- 2-13   29   51- 51
Oudemolen        0 - 5 3 - 4 1 - 4 0 - 2 0 - 5 0 - 0 0 - 6 0 - 0       0 - 3 1 - 5 1 - 2 0 - 0           VCW               24   6- 4-14   22   27- 37
SSW              3 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 0 5 - 1 5 - 2 3 - 0 3 - 1       3 - 1 0 - 0 3 - 0           TPO               24   5- 3-16   18   24- 52
SVC              4 - 2 2 - 4 2 - 1 1 - 1 4 - 1 14- 1 0 - 0 1 - 1 6 - 0 2 - 2       3 - 0 2 - 1           Barca             24   7- 2-15   12   37- 81 -11 pnts
TPO              0 - 1 0 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 3       2 - 1           Oudemolen         24   2- 4-18   10   16- 82
VCW              1 - 1 0 - 1 2 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 4 0 - 0                 HZ '75            24   2- 1-21    7   22-112

5th class E
Alem                   4 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 4 4 - 1 2 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 1                 FC Engelen        22  16- 3- 3   51   53- 22 P3 prom
Be Ready         0 - 2       3 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 2 5 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 5 1 - 0 0 - 1                 RKKSV             22  13- 6- 3   45   47- 27 P1
Berkdijk         0 - 2 3 - 0       0 - 0 3 - 2 1 - 2 4 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2                 Heusden           22  12- 5- 5   41   51- 33 P2
Dussense Boys    1 - 1 0 - 0 1 - 0       4 - 0 3 - 7 3 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 2                 Dussense Boys     22  11- 7- 4   40   50- 31 (P3)
FC Drunen        1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 2       1 - 2 6 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 3 4 - 1 3 - 3                 FC Drunen         22  11- 5- 6   33   46- 36 -5 pnts
FC Engelen       2 - 0 0 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 1       5 - 2 4 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 1                 Berkdijk          22   7- 8- 7   29   30- 29
Herptse Boys     4 - 9 0 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 5       0 - 3 1 - 3 4 - 6 2 - 4 1 - 8                 Alem              22   7- 7- 8   28   40- 40
Heusden          6 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 7 0 - 1 3 - 1 5 - 0       2 - 2 1 - 0 2 - 0 5 - 2                 SC Elshout        22   8- 2-12   26   36- 47
Hurwenen         0 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 4 3 - 3 1 - 1 5 - 0 1 - 2       0 - 2 2 - 1 0 - 3                 Hurwenen          22   6- 5-11   23   32- 37
RKKSV            3 - 1 1 - 4 3 - 0 2 - 0 2 - 4 0 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 2       3 - 0 2 - 1                 The White Boys    22   5- 6-11   21   36- 42
SC Elshout       1 - 1 4 - 1 2 - 4 3 - 2 0 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 6 2 - 0 3 - 3       4 - 2                 Be Ready          22   5- 6-11   17   28- 42 -4 pnts
The White Boys   3 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 4 0 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 2                       Herptse Boys      22   0- 2-20    2   26- 89
 

5th class F
Beesd                  4 - 1 5 - 1 3 - 0 6 - 0 4 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 2                 Beesd             22  15- 3- 4   48   61- 22 P1 prom
Heerewaarden     0 - 2       4 - 0 2 - 0 4 - 2 0 - 3 3 - 6 2 - 0 2 - 3 4 - 2 3 - 0 3 - 5                 Raptim G          22  15- 1- 6   42   61- 33 P3 prom
MEC '07          0 - 1 1 - 1       0 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 0 0 - 4 0 - 4                 Wadenoijen        22  11- 6- 5   39   53- 38 P2
Ophemert         0 - 5 3 - 5 4 - 1       5 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 4 0 - 3 0 - 3 1 - 1                 SCZ               22  12- 3- 7   39   45- 30 (P1)
Opijnen          1 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 0       2 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 0 0 - 2 4 - 2 2 - 1                 Waalkanters       22  11- 3- 8   36   48- 27
RKVSC            0 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 2       3 - 1 0 - 3 0 - 0 0 - 1 0 - 1 0 - 1                 Rhelico           22  10- 5- 7   35   34- 34
Raptim G         4 - 2 3 - 2 3 - 1 7 - 0 4 - 0 4 - 0       2 - 0 6 - 1 3 - 2 1 - 2 4 - 2                 Heerewaarden      22  10- 2-10   32   44- 43
Rhelico          1 - 4 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 1       2 - 0 1 - 0 0 - 4 3 - 2                 Rossum            22   8- 6- 8   30   36- 40
Rossum           2 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 2       2 - 3 0 - 0 0 - 2                 Opijnen           22   8- 5- 9   29   30- 43
SCZ              3 - 2 0 - 2 4 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 2 6 - 0       2 - 2 6 - 4                 RKVSC             22   5- 4-13   19   17- 36
Waalkanters      0 - 1 2 - 0 3 - 1 9 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 0       0 - 2                 Ophemert          22   4- 1-17   13   21- 65
Wadenoijen       1 - 1 0 - 2 1 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 0 2 - 2 4 - 3 3 - 3 4 - 3                       MEC '07           22   1- 5-16    8   15- 54

5th class G
DVVC                   8 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 3 5 - 0 7 - 3 5 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 2                 TSV Gudok         22  19- 3- 0   60   97- 12 P1 prom
Gesta            0 - 5       2 - 5 0 -10 1 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 6 0 - 8 3 - 3 1 - 5 0 - 1                 DVVC              22  16- 5- 1   53   74- 25 P3
Molenschot       1 - 2 1 - 0       1 - 1 3 - 2 3 - 0 3 - 3 5 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 4 1 - 3                 UVV '40           22  15- 4- 3   49   68- 22 P2
Neerlandia '31   2 - 3 4 - 1 1 - 0       6 - 2 2 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 3 1 - 0 0 - 0 4 - 1                 Neerlandia '31    22  14- 3- 5   45   59- 24 (P1)
OVV '67          2 - 5 7 - 2 4 - 1 0 - 2       3 - 3 4 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 0 1 - 4 1 - 3                 Ulicoten          22  10- 3- 9   33   44- 45
Ons Vios         2 - 4 0 - 4 0 - 5 2 - 0 3 - 4       2 - 1 2 - 0 2 -10 1 - 1 0 - 2 3 - 2                 Molenschot        22   9- 3-10   30   46- 41
PCP              1 - 1 1 - 0 2 - 4 1 - 6 3 - 4 6 - 1       1 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 6 1 - 5                 Riel              22   7- 2-13   23   32- 54
Riel             0 - 8 3 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 0 5 - 1 6 - 1       0 - 6 2 - 1 1 - 3 1 - 1                 OVV '67           22   6- 3-13   21   42- 61
TSV Gudok        2 - 2 4 - 0 2 - 2 4 - 1 4 - 1 7 - 0 16- 0 4 - 0       5 - 0 2 - 0 4 - 1                 TVC Breda         22   6- 2-14   20   32- 46
TVC Breda        1 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 3 4 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 0 0 - 3       2 - 4 4 - 1                 PCP               22   6- 2-14   20   38- 87
UVV '40          0 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 0 5 - 2 8 - 2 4 - 0 0 - 0 2 - 1       8 - 0                 Ons Vios          22   4- 2-16   14   25- 77
Ulicoten         1 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 4 2 - 0 4 - 0 4 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 2 3 - 1                       Gesta             22   3- 2-17   11   22- 85

5th class H
Audacia                1 - 0 3 - 0 3 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 1 4 - 0 8 - 1 3 - 6 1 - 0 0 - 1                 Hilvaria          22  18- 4- 0   58   91- 12 P1 prom
Broekhoven       3 - 5       1 - 2 3 - 0 1 - 5 1 - 1 4 - 0 11- 2 4 - 3 4 - 4 4 - 0 1 - 2                 Audacia           22  16- 0- 6   48   56- 31 P3
De Bocht '80     1 - 2 1 - 5       3 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 0                 SVSOS             22  14- 3- 5   45   72- 34 P2
EDN '56          1 - 4 0 - 9 3 - 3       1 - 4 2 - 3 4 - 0 6 - 0 3 - 1 3 - 3 4 - 1 1 - 0                 SDO '39           22  12- 5- 5   41   62- 34 (P1)
Hilvaria         1 - 0 8 - 2 1 - 1 3 - 0       4 - 0 4 - 0 13- 0 7 - 2 3 - 0 0 - 0 4 - 2                 De Bocht '80      22  12- 4- 6   40   53- 32
SDO '39          0 - 2 3 - 3 3 - 1 6 - 1 0 - 0       9 - 2 3 - 0 4 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 0                 Spoordonkse Boys  22  10- 8- 4   38   47- 26
SET              1 - 3 1 - 4 0 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 5       1 - 2 2 - 0 2 - 3 0 - 4 4 - 5                 Broekhoven        22  11- 3- 8   36   73- 48
SV Reeshof       1 - 7 0 - 4 1 -12 1 - 6 1 - 7 1 - 8 4 - 1       0 - 2 0 - 3 0 - 4 3 - 0                 EDN '56           22   7- 2-13   23   43- 61
SVG              0 - 2 2 - 3 0 - 3 0 - 2 0 - 5 3 - 4 3 - 1 1 - 2       1 - 3 2 - 3 4 - 4                 VCB               22   6- 3-13   21   36- 61
SVSOS            7 - 0 5 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 3 2 - 0 5 - 0 7 - 0 4 - 1       1 - 4 8 - 1                 SV Reeshof        22   4- 0-18   12   20-120
Spoordonkse Boys 2 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 7 - 0 4 - 1 1 - 1       3 - 1                 SET               22   2- 3-17    9   24- 71
VCB              0 - 3 1 - 3 2 - 3 3 - 0 0 -10 1 - 2 0 - 0 8 - 2 4 - 1 0 - 2 1 - 1                       SVG               22   2- 1-19    7   28- 75

5th class I
BES                    0 - 4 0 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 2 3 - 3 2 - 0 1 - 2 3 - 2                 De Raven          22  16- 2- 4   50   52- 20 prom
Casteren         3 - 0       0 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 2                 DEES              22  13- 4- 5   43   38- 27 P3
DEES             1 - 0 3 - 0       2 - 0 0 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 6                 Steensel          22  12- 5- 5   41   43- 32 P1
De Raven         1 - 0 1 - 3 1 - 3       2 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 0                 Casteren          22  11- 5- 6   38   36- 23
De Weebosch      1 - 1 0 - 2 2 - 4 0 - 3       1 - 3 1 - 0 3 - 2 1 - 3 4 - 1 2 - 2 0 - 0                 Knegselse Boys    22   9- 5- 8   32   36- 29
Knegselse Boys   2 - 0 3 - 2 1 - 1 0 - 4 4 - 0       4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 3 3 - 0                 ZSC               22   8- 5- 9   29   36- 40
Netersel         1 - 1 0 - 3 3 - 1 4 - 7 3 - 1 2 - 1       1 - 2 1 - 1 5 - 0 3 - 2 0 - 1                 Vessem            22   7- 7- 8   28   37- 32
Riethoven        2 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 4       3 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 3                 Riethoven         22   7- 6- 9   27   33- 33
Steensel         0 - 1 1 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 4       5 - 1 1 - 0 4 - 4                 Netersel          22   8- 3-11   27   41- 43 P2
Terlo            3 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 4 2 - 2 0 - 4 3 - 2 2 - 1 1 - 2       0 - 3 1 - 4                 BES               22   5- 4-13   18   23- 41 -1 pnt
Vessem           4 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 1       1 - 1                 De Weebosch       22   4- 6-12   18   23- 45
ZSC              2 - 1 0 - 2 0 - 2 0 - 5 2 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 1 4 - 0 1 - 4                       Terlo             22   4- 4-14   16   19- 52

5th class J
ETS                    2 - 1 0 - 5 4 - 4 0 - 2 1 - 4 0 - 3 3 - 2 4 - 2 3 - 3 1 - 3 4 - 2                 Essche Boys       22  16- 2- 4   50   80- 24 P2 prom
Eindhoven AV     1 - 3       2 - 0 2 - 4 0 - 1 1 - 4 0 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 2                 SC Olympus        22  16- 2- 4   50   55- 29 P3
Essche Boys      3 - 0 8 - 1       5 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 1 9 - 3 4 - 0 9 - 0 1 - 1                 WVVZ              22  15- 2- 5   47   69- 26 P1 prom
LSV              2 - 2 0 - 0 2 - 3       3 - 4 0 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 5 4 - 2 1 - 1 1 - 6                 Nederwetten       22  12- 5- 5   41   63- 38 (P2) prom
Nederwetten      3 - 1 5 - 1 0 - 7 4 - 1       1 - 0 0 - 0 1 - 2 6 - 0 6 - 1 2 - 2 3 - 4                 Pusphaira         22  11- 3- 8   36   48- 37
Nieuw Woensel    1 - 2 4 - 0 3 - 5 6 - 2 1 - 1       2 - 4 1 - 4 1 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 2                 Nieuw Woensel     22  10- 4- 8   34   54- 43
Pusphaira        4 - 2 3 - 4 0 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 2       3 - 1 4 - 1 4 - 0 7 - 3 1 - 0                 ETS               22   8- 4-10   26   39- 60 -2 pnts
SC Olympus       3 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 3 3 - 1 3 - 0       4 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 0                 Sterksel          22   8- 1-13   25   47- 68
Sterksel         2 - 1 2 - 1 0 - 4 2 - 1 2 - 3 5 - 3 1 - 2 1 - 2       7 - 2 6 - 1 1 - 6                 Eindhoven AV      22   7- 1-14   22   27- 52
Tivoli           1 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 1 0 -10 0 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 3       3 - 2 0 - 3                 Tongelre          22   5- 3-14   16   42- 65 -2 pnts
Tongelre         0 - 1 0 - 2 2 - 3 4 - 2 3 - 3 3 - 5 3 - 2 0 - 3 6 - 0 5 - 0       2 - 4                 Tivoli            22   5- 1-16   16   25- 79
WVVZ             9 - 0 5 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 3 1 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 0 6 - 1 5 - 0                       LSV               22   2- 6-14   12   38- 66

Promotion playoffs (10 groups with 3 teams, winners in 4th class; 2 groups of 4 teams, nrs 1 and 2 in 4th class)
Hulsterloo-Vivoo         0-4    Breskens-Hulsterloo         2-1   Vivoo-Breskens         1-3            Breskens remains in 4th class
Hansweertse B-Boeimeer   0-1    Corn Boys-Hansweertse B.    1-0   Boeimeer-Corn Boys     2-2            Corn Boys promoted, Boeimeer as
                                                                                                                best nr 2 also promoted
Kruisland-NVS            0-0    Nieuw Borgvliet-Kruisland   1-4   NVS-Nieuw Borgvliet    2-4            SC Kruisland  promoted, Nw.Borgvliet relegated
IJzendijke-Wernhout      1-1    SVC-IJzendijke              4-1   Wernhout-SVC           1-1            SVC  promoted
Kwadendamme-Heusden      2-1    Heusden-VVR                 0-1   VVR-Kwadendamme        1-0            VVR  remains in 4th class
RKKSV-Wadenoyen          3-2    Wadenoyen-BZS               0-3   BZS-RKKSV              3-0            BZS  remains in 4th class
SCZ-Dussense Boys        1-0    Dussense Boys-SSW           1-2   SSW-SCZ                4-1            SSW  promoted
Neerlandia'31-Netersel   3-2    Netersel-Raptim             3-3   Raptim-Neerlandia '31  2-1            Raptim G promoted
SDO '39-Olympus          6-3    Olympus-Bavel               0-7   Bavel-SDO '39          3-0            Bavel  remains in 4th class
Steensel-SVSOS           2-2    Helvoirt-Steensel           2-1   SVSOS-Helvoirt         3-3            Helvoirt  remains in 4th class
Nederwetten-DOSL         1-1    UVV '40-DEES                2-0   DEES-Nederwetten       1-5            Nederwetten  promotes
  DOSL-UVV'40            3-2    DOSL-DEES                   3 0   UVV '40-Nederwetten    1-2              DOSL remains in 4th class
WVVZ-Audacia             3-1    DVVS-Real Lunet             0-4   Real Lunet-WVVZ        1-0            Real Lunet  remains in 4th class
  Audacia-DVVC           2-2    WVVZ-DVVC                   1-0   Real Lunet-Audacia     0-3              WVVZ  promoted



District Zuid II

1st class D
Bekkerveld             1 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 0 3 - 4                 UDI '19/Beter Bed 22  16- 3- 3   51   51- 19 P1 prom
Blauw Geel'38/OW 7 - 1       5 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 6 - 0 4 - 0 4 - 0 0 - 3 2 - 0                 Blauw Geel'38/OW  22  16- 2- 4   50   55- 20 P3
EHC              1 - 0 3 - 2       3 - 2 2 - 1 0 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 4 1 - 1                 EHC               22  13- 6- 3   45   37- 24 P2
FC Vinkenslag    1 - 3 1 - 3 3 - 0       1 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 2                 Groene Ster       22  11- 3- 8   36   37- 27 (P1)
GSV '28          1 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 0       2 - 2 3 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 0 2 - 0                 GSV '28           22   8- 7- 7   31   32- 27
Groene Ster      5 - 1 3 - 1 1 - 5 4 - 2 0 - 1       4 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 0                 VV Schaesberg     22   8- 7- 7   31   30- 28
HVCH             1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 4       0 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 2                 Bekkerveld        22   7- 6- 9   27   31- 39
RVU              0 - 0 1 - 3 0 - 2 2 - 3 0 - 0 2 - 4 0 - 0       1 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 5                 FC Vinkenslag     22   7- 4-11   25   29- 40
Someren          3 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 0       2 - 3 0 - 2 0 - 1                 TOP               22   7- 6- 9   24   28- 35 -3 pnts
TOP              1 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 1 3 - 2       2 - 3 0 - 2                 Someren           22   6- 3-13   21   23- 35 rel
UDI '19/Bet.Bed  4 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 2 6 - 0 3 - 0 1 - 0       2 - 0                 HVCH              22   2- 8-12   14   17- 36 rel
VV Schaesberg    1 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 0 0 - 3                       RVU               22   0- 7-15    7   11- 51 rel

Period-championship 1C / 1D: see Zuid I

 
2nd class G
Caesar/Vos Hold.       4 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 3                 Laura/Hopel Comb. 22  12- 6- 4   42   42- 25 prom
Eijsden          0 - 4       2 - 1 5 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 3                 Hoensbroek/Keuk.  22  12- 3- 7   39   42- 33 P1
FC Geleen Zuid   1 - 1 1 - 0       2 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1                 Heerlen/IDB       22  11- 5- 6   38   41- 37 P2
Heerlen/IDB      3 - 2 2 - 0 6 - 4       3 - 2 0 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 3 4 - 0                 Eijsden           22  10- 3- 9   33   45- 36 P3
Hoensbroek/Keuk. 4 - 0 0 - 5 2 - 0 3 - 0       2 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 1 4 - 3                 SVN/Vossenberg    22   9- 6- 7   33   43- 37
Langeberg        0 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 1 3 - 4       0 - 3 1 - 2 5 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 1                 SVME              22  10- 2-10   32   37- 41
Laura/Hopel Comb.3 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1       6 - 0 1 - 0 3 - 3 0 - 2 1 - 3                 Willem I          22   9- 3-10   30   36- 42
SVME             0 - 2 0 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 0 3 - 3 2 - 1       5 - 2 2 - 0 3 - 4 4 - 0                 Spcl Susteren     22   8- 5- 9   29   29- 34
SVN/Vossenberg   2 - 0 1 - 3 3 - 1 2 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 2       2 - 0 1 - 1 2 - 0                 Caesar/Vos Hold.  22   6- 7- 9   25   25- 32
Spcl Susteren    4 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 3       0 - 1 2 - 4                 Sportclub '25     22   7- 3-12   24   31- 37 rel
Sportclub '25    1 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 6 0 - 1       0 - 1                 Langeberg         22   5- 7-10   22   34- 43 rel
Willem I         1 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 0 3 - 2                       FC Geleen Zuid    22   5- 6-11   21   31- 39 rel

Period-championship 2G / 2H:
Round 1: FC Hoensbroek-Volharding 1-1 and 1-1   Willem I-SVC 2000    3-3 and 2-2    SSS '18-Heerlen   2-2 and 0-1
              FC Hoensbroek wins on penalties         Willem I wins on penalties
Round 2: Someren-FC Hoensbroek    2-1 and 0-1   Willem I-Heerlen     2-5 and 1-5
              Someren wins on penalties
Final:   Someren-Heerlen          3-1

2nd class H
NWC                    3 - 0 5 - 1 2 - 3 0 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 4 1 - 4 5 - 0 4 - 0 1 - 2                 Sparta '25        22  15- 4- 3   49   68- 27 P3 prom
PSV '35          2 - 5       1 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 4 3 - 1 0 - 4 0 - 4 3 - 2 0 - 3 1 - 2                 Volharding        22  11- 9- 2   42   51- 29 P2
Panningen        1 - 4 0 - 3       0 - 1 0 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 3 1 - 2 3 - 2                 SVC 2000          22  10- 9- 3   39   42- 25 P1
RIOS '31         0 - 2 0 - 1 0 - 0       2 - 2 3 - 2 0 - 7 0 - 5 0 -12 1 - 4 2 - 6 1 - 4                 SSS '18           22  10- 5- 7   35   37- 30 (p3)
Rhode/r+b        1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 0       1 - 0 6 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 3 3 - 1                 Wilhelmina '08    22   9- 6- 7   33   33- 31
SSS '18          1 - 1 1 - 0 4 - 2 2 - 0 3 - 1       3 - 3 3 - 1 4 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 1                 NWC               22   9- 5- 8   32   46- 28
SV Milsbeek      2 - 1 2 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 3       0 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 2                 Rhode/r+b         22   7- 9- 6   30   45- 35
SVC 2000         1 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1       3 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1                 PSV '35           22   9- 3-10   30   37- 47
Sparta '25       2 - 1 7 - 3 5 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1       2 - 2 3 - 3 2 - 0                 Venlosche Boys    22   7- 6- 9   27   41- 40
Venlosche Boys   0 - 3 1 - 2 3 - 0 7 - 0 4 - 3 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 5       2 - 4 1 - 1                 SV Milsbeek       22   4- 7-11   19   32- 44 rel
Volharding       3 - 1 3 - 2 1 - 0 8 - 1 3 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 0       2 - 2                 RIOS '31          22   3- 4-15   13   16- 79 rel
Wilhelmina '08   0 - 0 1 - 1 3 - 2 5 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 4                       Panningen         22   2- 5-15    9   23- 56 -2 pts rel

3rd class A
De Heeg                3 - 8 0 - 2 2 - 4 6 - 0 1 - 1 5 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 3                 RKHSV             22  14- 8- 0   49   60- 24 -1pt P2 pr
FC Kerkrade-West 4 - 1       2 - 2 2 - 3 6 - 0 1 - 3 4 - 1 2 - 0 3 - 3 3 - 2 3 - 1 3 - 1                 KVC Oranje        22  13- 7- 2   46   54- 23 (P2)
KVC Oranje       2 - 0 2 - 2       1 - 0 3 - 0 0 - 1 6 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 1 4 - 0                 SV Simpelveld     22  13- 4- 5   41   71- 35 -2 pnts
Leonidas - W     2 - 1 1 - 1 0 - 0       2 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 2 3 - 4 3 - 0 1 - 2 4 - 1                 FC Kerkrade-West  22  13- 4- 5   41   65- 34 -2 pnts P1
Mheerder Boys    1 - 2 0 - 6 0 - 3 0 - 5       0 - 4 2 - 3 0 - 4 0 - 3 1 - 5 1 - 1 1 -10                 Leonidas - W      22  12- 4- 6   40   50- 28
RKHSV            0 - 0 4 - 2 2 - 2 3 - 2 7 - 0       6 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 1 4 - 1                 Rapid             22  11- 4- 7   37   47- 40 P3
RKTSV            4 - 3 0 - 2 1 - 4 4 - 5 6 - 1 1 - 2       0 - 0 3 - 4 2 - 5 4 - 1 2 - 2                 Standaard         22   9- 5- 8   31   51- 45 -1 pnt
RKVVL/Polaris    3 - 4 2 - 4 1 - 6 2 - 0 7 - 2 0 - 2 2 - 1       1 - 2 1 -10 0 - 4 1 - 1                 RKVVL/Polaris     22   8- 2-12   26   39- 51
Rapid            5 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 4 4 - 0 3 - 6 2 - 0 1 - 2       3 - 0 3 - 1 0 - 0                 De Heeg           22   7- 2-13   23   40- 58
SV Simpelveld    4 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 2 7 - 0 3 - 3 6 - 1 0 - 2 3 - 1       3 - 1 6 - 1                 Scharn            22   5- 3-14   18   34- 46
Scharn           2 - 1 0 - 4 1 - 2 0 - 0 4 - 0 0 - 2 6 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 4       1 - 1                 RKTSV             22   4- 2-16   14   41- 75 rel
Standaard        7 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 1 4 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 4 3 - 1 1 - 3 3 - 1                       Mheerder Boys     22   0- 1-21    1    9-102 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Kerkrade West-SHH           2-0 and 1-2   Rapid-BSV Limburgia        2-2 and 1-1    Vaesrade-KVC Oranje    3-1 and 0-2
                                                          BSV Limburgia wins on penalties           KVC Oranje wins on penalties
Round 2: Sportclub '25-Kerkrade W.   0-4 and 1-1   BSV Limburgia-KSV Oranje   1-1 and 2-0
Final:   Kerkrade West-BSV Limburgia  2-3

3rd class B
Almania/Cont Vg        1 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 5 4 - 1 0 - 0 0 - 1                 Heidebloem        22  17- 4- 1   55   68- 24 P2 prom
BSV Limburgia    4 - 0       1 - 0 0 - 0 8 - 0 1 - 0 7 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 2                 BSV Limburgia     22  17- 3- 2   54   63- 16 P1
Haslou           1 - 1 1 - 0       1 - 3 4 - 1 0 - 1 3 - 3 3 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2                 Vaesrade          22  13- 5- 4   44   53- 30 P3
Heidebloem       2 - 1 2 - 2 1 - 2       2 - 1 6 - 0 5 - 3 3 - 0 1 - 0 3 - 1 5 - 2 2 - 1                 SHH               22  10- 5- 7   35   45- 35 (P2)
NEC '92          0 - 0 1 - 4 0 - 1 0 - 4       1 - 0 1 - 6 2 - 7 1 - 2 0 - 6 2 - 3 1 - 3                 Sittard           22   9- 5- 8   32   36- 27
RKSV Minor       1 - 1 0 - 3 3 - 2 1 - 2 4 - 1       2 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2                 Haslou            22   9- 3-10   30   31- 34
Roermond         1 - 0 3 - 5 0 - 3 2 - 7 1 - 0 1 - 2       1 - 1 1 - 3 4 - 1 2 - 0 0 - 5                 Swalmen           22   8- 5- 9   29   39- 43
SHH              2 - 0 1 - 3 3 - 0 2 - 5 4 - 0 4 - 3 3 - 0       0 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 2                 RKSV Minor        22   6- 6-10   24   31- 43
Sittard          0 - 0 0 - 3 3 - 1 0 - 1 5 - 0 5 - 2 0 - 1 1 - 2       1 - 0 0 - 0 2 - 5                 Roermond          22   7- 3-12   24   35- 54
Swalmen          3 - 0 0 - 6 2 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 4       2 - 1 3 - 2                 Almania/Cont Vg   22   3- 9-10   18   16- 29
UOW '02          1 - 1 0 - 2 3 - 0 0 - 8 1 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 1 2 - 3       0 - 5                 UOW '02           22   4- 6-12   18   21- 45 rel
Vaesrade         0 - 0 2 - 4 3 - 0 3 - 3 4 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 0                       NEC '92           22   1- 2-19    5   15- 73 rel
Playoff for place 10/11 : Almania - UOW '02 1-0

3rd class C
Blerick                0 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 6 1 - 0                 RKOSV Achates     22  16- 2- 4   50   64- 31 P1 prom
Brevendia        1 - 6       1 - 4 3 - 4 3 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 5 3 - 6 0 - 0 0 - 5                 RKSV Budel/VASO   22  15- 2- 5   47   48- 26 P3
Helden           2 - 1 2 - 1       3 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 2 0 - 0                 Veritas           22  15- 1- 6   46   56- 36 (P1)
MVC '19          1 - 3 1 - 1 3 - 4       4 - 5 4 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 3 4 - 1 0 - 1 0 - 3                 Helden            22  13- 3- 6   42   41- 26
RKOSV Achates    4 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 0       3 - 0 2 - 2 9 - 1 5 - 2 3 - 0 2 - 3 2 - 1                 Wittenhorst       22  12- 3- 7   39   43- 26
RKSV Budel/VASO  2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 1       3 - 1 2 - 0 3 - 1 4 - 1 5 - 0 4 - 0                 Blerick           22  11- 4- 7   37   47- 31 P2
RKSVO            0 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 2 1 - 2 0 - 2       1 - 2 1 - 2 7 - 3 1 - 2 1 - 3                 RKSVO             22   7- 3-12   24   37- 45
Rood Wit '67     0 - 6 3 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 5 0 - 2 0 - 3       1 - 2 2 - 2 2 - 4 0 - 1                 Sportclub Irene   22   7- 2-13   23   31- 48
Sportclub Irene  0 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 5 1 - 3 1 - 0 0 - 4 0 - 1       0 - 2 3 - 5 3 - 0                 Rood Wit '67      22   6- 3-13   21   27- 57
Venlo            0 - 1 0 - 0 3 - 4 1 - 1 1 - 4 0 - 6 2 - 2 1 - 2 1 - 2       0 - 4 0 - 5                 MVC '19           22   5- 5-12   20   37- 45 rel
Veritas          0 - 2 0 - 3 1 - 0 4 - 1 1 - 3 1 - 2 4 - 2 6 - 1 5 - 2 3 - 1       2 - 1                 Brevendia         22   3- 7-12   16   24- 47 rel
Wittenhorst      4 - 3 0 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 2 0 - 1 5 - 1 5 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 2                       Venlo             22   2- 5-15   11   27- 64 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Veritas-Herpinia     4-1 and 0-6   Budel-Rood Wit '62      0-1 and 0-1     Heeswijk-Blerick   6-1 and 4-1
Round 2: Milsbeek-Herpinia    3-6 and 0-3   Rood Wit '62-Heeswijk   1-3 and 1-4
Final:   Herpinia-Heeswijk    4-0

3rd class D
Berghem Sport          1 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 0 0 - 3 0 - 4 1 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 1                 Nulandia          22  14- 5- 3   47   45- 19 prom
Boskant          1 - 2       2 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 4 2 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 1                 Heeswijk          22  13- 5- 4   44   41- 21 P3
Erp              1 - 2 1 - 1       1 - 3 2 - 2 0 - 3 2 - 4 2 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 3 4 - 2                 Rood Wit '62      22  11- 3- 8   36   40- 32 P1
Festilent        0 - 0 1 - 3 3 - 1       6 - 2 3 - 3 2 - 2 3 - 0 2 - 3 0 - 0 2 - 1 1 - 2                 Herpinia          22   9- 5- 8   32   41- 35 P2
HVV Helmond      3 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 1       0 - 1 4 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 0                 HVV Helmond       22   9- 5- 8   32   37- 41
Heeswijk         1 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 1       0 - 5 1 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 0                 Festilent         22   7- 6- 9   27   37- 36
Herpinia         1 - 5 2 - 0 3 - 3 4 - 2 4 - 2 1 - 5       0 - 1 0 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 1                 Mierlo Hout       22   7- 6- 9   27   26- 30
Mierlo Hout      3 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1       1 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 5                 Boskant           22   7- 6- 9   27   27- 34
Nulandia         3 - 2 3 - 2 5 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 0       1 - 2 4 - 0 3 - 0                 Prinses Irene     22   6- 8- 8   26   24- 27
Prinses Irene    2 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 1       2 - 1 4 - 0                 Berghem Sport     22   6- 6-10   23   27- 37 -1 pnt
Rood Wit '62     3 - 0 2 - 0 2 - 4 2 - 3 1 - 2 4 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 1 4 - 2       4 - 0                 Erp               22   5- 8- 9   23   33- 43 rel
Stiphout Vooruit 0 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 3                       Stiphout Vooruit  22   5- 3-14   18   23- 46 rel
Playoff for 10th place : Berghem Sport - Erp

 
4th class A
Berg '28               0 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 5 0 - 5 1 - 3                 Spcl Jekerdal     22  15- 2- 5   47   62- 29 P2 prom
Bunde            1 - 2       1 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 1 0 - 4 1 - 3 3 - 0                 Spcl Caberg       22  15- 3- 4   47   52- 24 -1 pnt P3
DBSV             0 - 0 3 - 1       0 - 3 2 - 2 4 - 0 1 - 0 4 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 3                 Heer              22  12- 2- 8   38   41- 26 (P2)
Heer             0 - 1 2 - 5 2 - 0       1 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 0 5 - 1 1 - 2                 Bunde             22  10- 5- 7   35   52- 41
RKASV            2 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 1       7 - 3 2 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 0                 DBSV              22  10- 5- 7   35   42- 31 P1
RKBFC            1 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 4 1 - 7       2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 5 0 - 5                 Walram            22   9- 6- 7   33   43- 39
RKUVC            4 - 1 1 - 1 1 - 8 1 - 3 2 - 1 7 - 0       0 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 4 1 - 1                 RKASV             22   7- 8- 7   29   50- 40
RKVCL            1 - 2 4 - 4 1 - 2 0 - 2 2 - 0 7 - 1 3 - 4       3 - 4 0 - 1 0 - 4 5 - 1                 SCG               22   9- 3-10   27   49- 56 -3 pnts
SCG              5 - 0 1 - 8 1 - 2 3 - 2 1 - 6 4 - 2 3 - 0 7 - 3       1 - 3 0 - 3 1 - 1                 Berg '28          22   6- 5-11   23   21- 50
Spcl Caberg      4 - 0 2 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 3 4 - 4       1 - 0 2 - 0                 RKUVC             22   6- 4-12   22   33- 45
Spcl Jekerdal    6 - 1 5 - 0 3 - 2 0 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 0       3 - 2                 RKVCL             22   7- 2-13   20   47- 54 -3 pts rel
Walram           2 - 1 3 - 3 1 - 2 0 - 0 3 - 4 2 - 0 2 - 2 5 - 4 1 - 3 4 - 2 2 - 1                       RKBFC             22   2- 3-17    9   23- 80 rel
Playoff for 1st place : Spcl. Jekerdal - Spcl. Caberg 2-1

Period-championship 4A / 4B:
Round 1: DBSV-WDZ      0-1 and 1-1   Heer-Vijlen           2-1 and 3-1     Zwart Wit '19-Spcl. Jekerdal  0-2 and 2-0
                                                                                     Zwart Wit '19 wins on penalties
Round 2: Scharn-WDZ    0-0 and 3-3   Heer-Zwart Wit '19    0-0 and 1-1
          Scharn wins on penalties       Wit Zwart '19 wins on penalties
Final:   Scharn-Zwart Wit '19   3-1

4th class B
Chevremont             2 - 1 3 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2                 RKHBS             22  15- 4- 3   49   58- 17 prom
Heerlen Sport    2 - 1       3 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 0 4 - 4 2 - 2 3 - 1                 WDZ               22  14- 3- 5   45   46- 25 P2
Heksenberg       0 - 2 1 - 2       2 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 2                 SV Zwart-Wit'19   22  12- 7- 3   43   41- 22 P3
MSP '03          1 - 6 0 - 2 0 - 2       4 - 1 5 - 2 0 - 3 0 - 2 2 - 1 0 - 1 4 - 3 2 - 2                 Vijlen            22  12- 3- 7   39   41- 25 P1
Partij           2 - 4 2 - 2 1 - 3 1 - 3       4 - 1 0 - 8 0 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 4                 Heerlen Sport     22   9- 7- 6   34   44- 34
Passart          4 - 4 2 - 1 4 - 5 1 - 5 2 - 1       2 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 0                 SCKR              22   8- 4-10   28   40- 41
RKHBS            0 - 0 5 - 1 3 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 4       4 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 0                 Chevremont        22   8- 4-10   28   35- 36
Rood Gr. LVC '01 1 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 2 0 - 0 8 - 0 0 - 3       3 - 0 0 - 2 1 - 4 0 - 5                 Heksenberg        22   8- 2-12   26   33- 48
SCKR             2 - 3 1 - 4 6 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 2 6 - 1       1 - 1 1 - 1 3 - 1                 Rood Groen LVC'01 22   7- 3-12   24   28- 42
SV Zwart-Wit'19  4 - 0 1 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 0 6 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 2       0 - 2 0 - 2                 Passart           22   7- 3-12   24   37- 63
Vijlen           1 - 0 1 - 0 8 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 2       1 - 3                 MSP '03           22   7- 2-13   23   33- 49 rel
WDZ              4 - 1 2 - 1 1 - 0 5 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 2                       Partij            22   2- 4-16   10   21- 55 rel

4th class C
ADVEO                  0 - 0 1 - 1 2 - 6 0 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 2 0 - 2                 DVO               22  13- 5- 4   44   53- 34 prom
Amstenrade       1 - 0       4 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 2 3 - 2 3 - 1 3 - 1 0 - 2 5 - 2 0 - 2                 Urmondia          22  12- 4- 6   40   37- 33 P1
Armada           0 - 1 0 - 0       1 - 2 1 - 5 2 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 3 4 - 4 2 - 2                 Amstenrade        22  11- 5- 6   38   39- 29 P2
DVO              1 - 1 1 - 3 1 - 3       2 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 3 4 - 3 6 - 3 2 - 0                 RKVV Neerbeek     22   9- 8- 5   35   41- 30 P3
De Leeuw         1 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1       2 - 0 0 - 2 3 - 1 3 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 3                 De Leeuw          22   9- 6- 7   33   37- 32
De Ster          3 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 4 4 - 0       2 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 0                 De Ster           22  10- 2-10   32   41- 33
IVS              2 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 5 0 - 0 0 - 3       0 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 2                 RKFC Lindenheuvel 22   9- 4- 9   31   38- 38
RKFC Lindenheuv. 3 - 0 3 - 1 3 - 2 1 - 4 3 - 1 3 - 2 1 - 2       2 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 4                 Schinnen          22   8- 6- 8   29   42- 35 -1 pnt
RKVV Neerbeek    0 - 0 1 - 4 0 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 1       1 - 3 3 - 0 1 - 1                 Spaubeek          22   6- 8- 8   26   40- 49
Schinnen         2 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 2 5 - 0 4 - 1 0 - 0       1 - 2 0 - 1                 Armada            22   6- 5-11   23   28- 40
Spaubeek         3 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 0 3 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 3       1 - 4                 IVS               22   5- 4-13   19   21- 41 rel
Urmondia         2 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 7 2 - 1 2 - 2                       ADVEO             22   2- 7-13   13   14- 37 rel

Period-championship 4C / 4D:
Round 1: Urmondia-MMC Weert    2-6 and 1-0   RKVV Neerbeek-Roosteren    2-1 and 1-2    Merefeldia-Amstenrade   2-0 and 3-0
                                                    RKVV Neerbeek wins on penalties
Round 2: Almania-MMC Weert     3-0 and 1-3   RKVV Neerbeek-Merefeldia   1-0 and 1-2
                                                    RKVV Neerbeek wins on penalties
Final:   Almania-RKVV Neerbeek 2-0

4th class D
Buchten                0 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 3 1 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 3 4 - 1 0 - 2                 DESM              22  14- 5- 3   47   41- 18 P3 prom
DESM             1 - 0       5 - 2 2 - 1 1 - 0 4 - 0 3 - 3 1 - 0 0 - 1 0 - 1 4 - 0 2 - 2                 MMC Weert         22  12- 8- 2   44   47- 16 P2
FC Maasgouw      5 - 2 2 - 3       1 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1                 Roosteren         22  12- 5- 5   41   47- 21 P1
FC Oda           1 - 3 1 - 4 1 - 1       1 - 2 1 - 1 0 - 3 4 - 1 5 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 1                 Merefeldia        22  12- 5- 5   41   38- 17 (P3)
HEBES            0 - 0 0 - 1 5 - 1 0 - 3       1 - 0 0 - 4 1 - 2 0 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 3                 Maarheeze         22  10- 8- 4   38   24- 20
Holtum           0 - 4 2 - 4 4 - 2 1 - 1 3 - 1       0 - 4 1 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 2                 HEBES             22  10- 1-11   31   28- 32
MMC Weert        1 - 0 1 - 1 3 - 0 8 - 2 4 - 0 1 - 0       1 - 1 1 - 0 1 - 3 3 - 0 0 - 0                 FC Oda            22   7- 7- 8   28   34- 42
Maarheeze        0 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 0       1 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 0                 Maasbracht        22   6- 7- 9   25   19- 28
Maasbracht       1 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 2       1 - 1 1 - 1 1 - 2                 FC Maasgouw       22   5- 5-12   20   31- 49
Merefeldia       0 - 0 0 - 0 0 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 0       5 - 0 1 - 1                 Buchten           22   5- 4-13   19   26- 35
RKESV            2 - 5 0 - 2 4 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 4       1 - 5                 Holtum            22   3- 8-11   17   26- 44 rel
Roosteren        3 - 0 1 - 2 6 - 0 2 - 0 0 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 1 0 - 3 5 - 1                       RKESV             22   2- 5-15   11   22- 61 rel

4th class E
Baarlo                 1 - 1 4 - 0 1 - 0 5 - 0 3 - 1 6 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 3                 IVO               22  18- 2- 2   56   66-  8 P1 prom
EMS              5 - 3       4 - 3 0 - 2 7 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 0 6 - 0 3 - 0 2 - 3                 Baarlo            22  13- 5- 4   44   54- 19 P3
HBSV             0 - 1 0 - 1       1 - 1 0 - 1 7 - 3 2 - 0 5 - 5 5 - 2 4 - 4 1 - 2 3 - 3                 EMS               22  14- 2- 6   44   64- 38 (P1)
IVO              1 - 0 4 - 0 5 - 2       8 - 1 4 - 0 3 - 0 4 - 1 6 - 0 3 - 0 0 - 1 2 - 0                 VV Kessel         22  12- 4- 6   40   44- 35 P2
RKSVN            0 - 0 1 - 4 0 - 4 0 - 7       2 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 0 2 - 4 1 - 1 3 - 4                 HBSV              22   9- 4- 9   31   54- 48
RKVB             0 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 3 4 - 0       1 - 2 2 - 0 1 - 3 5 - 1 1 - 1 0 - 1                 VVV '03           22   9- 4- 9   31   37- 45
Reuver           1 - 4 5 - 1 2 - 5 0 - 1 4 - 0 3 - 2       0 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 1                 Reuver            22   9- 3-10   30   37- 44
Roggel           0 - 6 1 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 4       1 - 1 3 - 1 2 - 3 5 - 1                 VOS               22   9- 6- 7   25   40- 51 -8 pnts
TSC '04          2 - 2 6 - 3 2 - 3 0 - 5 3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0       1 - 2 0 - 1 2 - 4                 TSC '04           22   6- 3-13   21   32- 52
VOS              1 - 6 1 - 8 3 - 0 0 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 1 5 - 3 3 - 2       1 - 2 1 - 1                 Roggel            22   5- 4-13   19   32- 56
VV Kessel        0 - 3 4 - 3 3 - 2 0 - 1 4 - 0 3 - 3 3 - 3 6 - 0 3 - 1 1 - 5       1 - 0                 RKVB              22   4- 3-15   15   33- 47 rel
VVV '03          1 - 1 1 - 4 0 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 4 1 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0                       RKSVN             22   3- 2-17   11   22- 72 rel

Period-championship 4E / 4F:
Round 1: EMS-ASV '33         3-3 and 1-2   Baarlo-ELI       4-3 and 1-1     Mariahout-Kessel    2-1 and 0-1
                                                                                   Kessel wins on penalties
Round 2: MVC '19-ASV '33     0-2 and 4-0   Baarlo-Kessel    3-3 and 2-2
                                               Baarlo wins on penalties
Final:   MVC '19-Baarlo      0-3

4th class F
ASV '33                2 - 1 0 - 1 5 - 2 3 - 3 4 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 1                 MULO              22  14- 5- 3   47   46- 31 P3 prom
Bavos            1 - 1       2 - 4 1 - 2 1 - 3 0 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 1                 ASV '33           22  14- 2- 6   44   49- 30 P2
ELI              4 - 3 7 - 3       1 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 3 7 - 3 0 - 3 1 - 2 4 - 1                 ELI               22  11- 4- 7   37   55- 41 P1
Lierop           2 - 1 1 - 2 1 - 2       1 - 4 1 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 1                 Mariahout         22  11- 4- 7   37   45- 32 (P3)
MULO             1 - 0 5 - 4 3 - 1 2 - 1       0 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 4 2 - 0 1 - 0 3 - 0                 Mifano            22   9- 6- 7   33   36- 31
Mariahout        0 - 1 1 - 4 1 - 1 6 - 1 1 - 1       3 - 1 5 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 1 5 - 1                 Neerkandia        22  10- 2-10   32   49- 53
Mifano           0 - 1 1 - 0 4 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 4       2 - 4 1 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 1                 RKMSV             22   8- 5- 9   29   34- 31
Neerkandia       2 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 2 1 - 7       5 - 6 1 - 0 5 - 2 3 - 2                 ZSV               22   8- 5- 9   29   35- 41
Nijnsel          1 - 7 0 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 3       1 - 1 0 - 0 2 - 2                 Nijnsel           22   6- 8- 8   26   42- 49
RKMSV            0 - 1 5 - 4 1 - 0 4 - 3 5 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 2       2 - 2 0 - 2                 SC Helmondia      22   6- 6-10   23   27- 40 -1 pnt
SC Helmondia     0 - 3 1 - 4 3 - 7 4 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 4 2 - 1       0 - 1                 Bavos             22   5- 3-14   18   38- 50 rel
ZSV              2 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 1 4 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 0                       Lierop            22   4- 2-16   14   25- 52 rel

 
4th class G
Boekel Sport           11- 0 1 - 0 2 - 0 5 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 4 2 - 2 1 - 3 0 - 3                 Vitesse '08       22  17- 2- 3   53   62- 23 P1 prom
Constantia       5 - 0       0 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 6 0 - 3 3 - 4 1 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 3                 Montagnards       22  10- 6- 6   36   34- 36 (P1)
Hapse Boys       0 - 2 3 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 2 5 - 3 2 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 3                 Olympia '18       22  11- 2- 9   35   56- 34
Leunen           4 - 2 3 - 1 0 - 0       2 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 1 0 - 1 2 - 2                 Stormvogels '28   22  10- 5- 7   35   37- 28 P3
Montagnards      3 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 2       3 - 1 0 - 1 3 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 0 3 - 0                 Sparta '18        22  10- 5- 7   35   45- 40 P2
Olympia '18      0 - 1 3 - 0 2 - 0 7 - 1 5 - 0       0 - 1 5 - 2 0 - 1 0 - 5 1 - 1 2 - 3                 Hapse Boys        22  10- 2-10   32   35- 34
SV Swolgense B.  4 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 2       1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 2                 SVEB              22   9- 3-10   30   48- 46
SVEB             4 - 0 4 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 1       1 - 3 1 - 1 6 - 1 0 - 4                 Boekel Sport      22   9- 2-11   29   39- 44
Sparta '18       1 - 3 4 - 1 0 - 2 2 - 5 1 - 1 2 - 7 3 - 3 4 - 0       1 - 0 2 - 0 3 - 3                 SV Swolgense Boys 22   8- 3-11   27   35- 34
Stormvogels '28  1 - 1 0 - 2 1 - 5 3 - 0 0 - 0 3 - 1 3 - 0 4 - 2 1 - 1       3 - 0 0 - 4                 Leunen            22   8- 3-11   27   36- 42
Venhorst         0 - 1 1 - 0 0 - 4 0 - 4 2 - 1 5 - 4 0 - 5 1 - 4 0 - 2 2 - 1       0 - 7                 Venhorst          22   8- 2-12   26   26- 56 rel
Vitesse '08      3 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 0 5 - 0 0 - 4 2 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 1 4 - 2                       Constantia        22   3- 3-16   12   22- 58 rel

Period-championship 4G / 4H:
Round 1: Montagnards-Juliana M.      1-1 and 2-2    Stormvogels '28-Nooit Gedacht   4-2 and 1-2     WEC-Sparta '18    1-2 and 2-1
                                                                                                         Sparta '28 wins on penalties
Round 2: Berchem/Erp  -Montagnards   3-0 and 4-0    Stormvogels-Sparta '18          0-0 and 2-5
Final:   Berchem Sport-Sparta '18    2-0

4th class H
Cito                   2 - 0 1 - 1 0 - 4 3 - 0 1 - 2 2 - 2 6 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 0                 Volkel            22  14- 4- 4   46   52- 23 P1 prom
DAW              2 - 2       3 - 2 0 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 3                 Nooit Gedacht     22  14- 2- 6   44   45- 21 (P1)
Estria           1 - 1 1 - 1       1 - 1 1 - 5 0 - 0 1 - 4 3 - 2 3 - 1 0 - 4 0 - 1 3 - 3                 Cito              22  10- 6- 6   36   41- 31
FC Schadewijk    0 - 2 3 - 3 2 - 3       4 - 0 1 - 8 3 - 0 4 - 1 5 - 0 2 - 2 6 - 2 1 - 1                 WEC               22   9- 9- 4   36   45- 38 P3
Juliana Mill     3 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 2       0 - 3 3 - 3 2 - 2 2 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 2                 VorstenbosscheB   22  10- 6- 6   36   43- 37
Nooit Gedacht    0 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 1       3 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 2 5 - 1                 FC Schadewijk     22   9- 8- 5   35   47- 36
Ruwaard          1 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 3 0 - 5       4 - 2 2 - 1 1 - 5 2 - 2 2 - 4                 Juliana Mill      22   8- 6- 8   30   41- 47 P2
SES              1 - 3 2 - 2 3 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 4       2 - 5 0 - 3 0 - 2 0 - 2                 Estria            22   6- 6-10   24   34- 45
VOW/HOBIJ        3 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 4 0 - 2 3 - 0 5 - 4 3 - 0       1 - 2 0 - 3 1 - 2                 VOW/HOBIJ         22   7- 2-13   23   38- 45
Volkel           2 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 0 4 - 2 3 - 1       2 - 2 1 - 3                 Ruwaard           22   6- 5-11   23   39- 54
VorstenbosscheB  4 - 3 3 - 0 0 - 4 0 - 0 2 - 4 2 - 1 3 - 1 6 - 2 1 - 0 2 - 3       2 - 2                 DAW               22   4- 9- 9   21   27- 34 rel
WEC              1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 3 5 - 1 2 - 2 1 - 1                       SES               22   2- 3-17    9   28- 69 rel

5th class A
FC Gulpen              1 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 0 5 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 0                 FC Gulpen         22  13- 6- 3   45   38- 20 P3 prom
Geertruidse Boys 0 - 0       2 - 2 1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 6 0 - 2 3 - 3 3 - 0 5 - 3 3 - 2                 IBC '03           22  13- 6- 3   45   50- 34 P2
IBC '03          1 - 1 5 - 1       1 - 4 3 - 1 5 - 3 2 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 1                 SV Nyswiller      22   9-11- 2   38   32- 17 (P3)
IASON            2 - 0 1 - 1 0 - 2       6 - 3 6 - 0 2 - 5 3 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 0                 IASON             22  10- 5- 7   34   43- 33 -1 pnt
Keer             0 - 2 0 - 3 5 - 1 0 - 2       3 - 0 2 - 2 0 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 0                 Struchter Boys    22   8- 8- 6   32   34- 25
Oranje Boys      0 - 3 0 - 6 1 - 3 0 - 1 1 - 4       2 - 6 1 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 2 0 - 1                 RKVVM             22   8- 7- 7   30   52- 36 -1pt P1 pr
RKVVM            2 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 5 2 - 2 4 - 0       1 - 1 1 - 1 1 - 4 4 - 0 7 - 1                 VV Noorbeek       22   7- 9- 6   30   33- 28
SV Nyswiller     1 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 0 4 - 0 0 - 0 0 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 2                 Geertruidse Boys  22   8- 5- 9   29   41- 42
Struchter Boys   3 - 2 1 - 2 0 - 4 2 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 2       1 - 1 2 - 2 6 - 0                 Vilt              22   5- 7-10   22   38- 45
VV Noorbeek      0 - 0 4 - 1 2 - 4 2 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 2 2 - 1       2 - 1 0 - 0                 Keer              22   6- 4-12   22   27- 40
Vilt             2 - 3 2 - 1 3 - 3 4 - 0 3 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 3 2 - 2       2 - 2                 Wijlre            22   5- 5-12   20   18- 39 rel
Wijlre           1 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 5 1 - 0                       Oranje Boys       22   2- 3-17    9   16- 63 rel
Playoff for 1st place : FC Gulpen - IBC '03 1-1   FC Gulpen champion because of goaldiff. in regular competition

Period-championship 5A (won by RKVVM)
RKVVM-IBC '03  3-2  IBC '03-SV Nijswiller  2-0  SV Nijswiller-RKVVM  2-3

5th class B
Eikenderveld           1 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 6 2 - 3                 Sylvia/Wooncons.  22  16- 4- 2   52   64- 22 P3 prom
Haanrade         4 - 1       2 - 0 1 - 1 1 - 0 7 - 0 4 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 4 2 - 3                 Schimmert         22  15- 5- 2   50   51- 17 P2
Huls/Glash.v.O.  1 - 2 1 - 0       3 - 0 2 - 3 4 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 4 3 - 3                 Weltania          22  14- 6- 2   48   77- 31 P1
Klimmania TC     1 - 2 0 - 1 0 - 0       2 - 4 5 - 0 4 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 2                 Voerendaal        22  13- 7- 2   46   56- 17 (P3) prom
Rimburg          0 - 0 4 - 0 3 - 1 3 - 3       2 - 0 1 - 3 1 - 3 0 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 1                 SV Hulsberg       22   9- 3-10   30   49- 45
SV Brunssum      1 -11 2 - 3 0 - 4 0 - 5 0 - 2       1 - 3 1 - 6 1 - 7 1 - 4 0 - 6 0 -15                 Rimburg           22   8- 5- 9   29   34- 40
SV Hulsberg      3 - 0 2 - 2 5 - 1 2 - 5 0 - 0 8 - 1       1 - 2 0 - 2 5 - 1 0 - 5 0 - 4                 VKC'89/Rool Prk   22   8- 4-10   28   43- 44
Schimmert        0 - 0 4 - 0 6 - 0 0 - 0 4 - 1 5 - 0 3 - 2       4 - 5 1 - 0 0 - 0 2 - 2                 Eikenderveld      22   7- 4-11   24   31- 39 -1 pnt
Sylvia/Wooncons. 3 - 1 4 - 0 2 - 3 2 - 1 3 - 1 11- 0 3 - 0 0 - 0       2 - 2 2 - 1 2 - 2                 Haanrade          22   7- 3-12   24   31- 44
VKC'89/Rool Prk  3 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 0 4 - 2 2 - 1 0 - 5       2 - 5 4 - 4                 Klimmania TC      22   5- 5-12   20   34- 34 rel
Voerendaal       2 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 0 7 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 3       1 - 1                 Huls/Glash.vOoyen 22   6- 2-14   20   26- 49
Weltania         3 - 0 4 - 0 6 - 1 3 - 1 8 - 1 3 - 1 2 - 5 1 - 2 3 - 1 2 - 0 2 - 2                       SV Brunssum       22   0- 0-22   -7   12-126 -7 pnts rel
Playoff for place place 10/11 : Klimmania TC - Huls 0-3

Period-championship 5B (won by Voerendaal)
Weltania-Schimmert  7-1  Schimmert-Voerendaal  1-5  Voerendaal-Weltania  2-0

5th class C
Conventus '03          1 - 0 3 - 2 3 - 2 2 - 2 5 - 1 0 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 4 2 - 1 0 - 1                 SSOC              22  15- 5- 2   50   54- 21 P1 prom
Doenrade         2 - 2       0 - 4 0 - 3 3 - 1 2 - 2 4 - 2 1 - 3 2 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 1                 Slekker Boys      22  14- 6- 2   48   45- 22 (P1)
GVCG             0 - 3 2 - 1       1 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 4 2 - 6 4 - 2 1 - 1 3 - 4 2 - 0                 SVE               22  12- 4- 6   40   42- 25
OVCS             2 - 1 2 - 3 3 - 1       3 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 3 4 - 1 7 - 0                 OVCS              22  12- 3- 7   39   50- 28 P3 prom
Obbicht          3 - 1 1 - 0 1 - 5 0 - 4       2 - 1 1 - 5 1 - 0 2 - 0 1 - 4 1 - 2 2 - 2                 Conventus '03     22  11- 3- 8   36   45- 38
RKDFC            1 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 4 1 - 1       0 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 6                 Walburgia         22   9- 7- 6   34   35- 32 P2
SSOC             3 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 0       1 - 1 3 - 1 3 - 4 1 - 1 1 - 1                 GVCG              22  10- 3- 9   33   48- 43
SVE              1 - 0 4 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 0 3 - 2 0 - 4       5 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 0                 Obbicht           22   6- 4-12   22   26- 47
SVM              1 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 4       1 - 1 0 - 1 4 - 2                 Doenrade          22   5- 6-11   21   31- 45
Slekker Boys     1 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1       2 - 0 0 - 1                 Susterse Boys     22   5- 6-11   21   28- 44
Susterse Boys    0 - 5 1 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 3       0 - 0                 RKDFC             22   4- 5-13   17   26- 51 rel
Walburgia        6 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 0                       SVM               22   1- 4-17    7   19- 53 rel

Period-championship 5C (won by OVCS)
Slekker Boys-Walburgia  2-1  Walburgia-OVCS  1-3   OVCS-Slekker Boys  5-0

5th class D
Eindse Boys            1 - 4 1 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 0 4 - 1 0 - 0                 Spcl Leeuwen      22  15- 4- 3   49   35-  9 P2 prom
FC Cranendonck   0 - 1       1 - 2 2 - 2 4 - 2 0 - 2 2 - 0 3 - 3 1 - 1 0 - 1 4 - 1 0 - 0                 Laar              22  12- 4- 6   40   34- 21 P3
Haelen           2 - 2 1 - 5       2 - 0 6 - 1 0 - 3 4 - 0 2 - 3 3 - 1 0 - 3 4 - 0 1 - 1                 FC Cranendonck    22  11- 5- 6   38   44- 25 (P2) prom
Heythuysen       1 - 0 1 - 4 2 - 1       3 - 2 0 - 0 8 - 0 0 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 1                 Heythuysen        22  10- 8- 4   38   32- 17
Horn             2 - 1 1 - 2 4 - 3 0 - 1       1 - 4 3 - 1 1 - 5 0 - 3 1 - 1 2 - 3 4 - 2                 Haelen            22   9- 4- 9   31   41- 40
Laar             2 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 0       3 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 5                 SNA               22   8- 6- 8   30   40- 36
Leveroy          1 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 0 4 - 1       2 - 0 0 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 1                 St Joost          22   8- 5- 9   29   18- 34
SNA              9 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 5 2 - 0 0 - 4 3 - 0       1 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 0                 Vesta             22   8- 4-10   28   37- 34 P1
SVH '39          2 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 2       2 - 2 3 - 0 0 - 2                 Eindse Boys       22   6- 7- 9   25   28- 38
Spcl Leeuwen     1 - 1 1 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1       3 - 0 2 - 0                 SVH '39           22   6- 6-10   24   25- 32
St Joost         1 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 3       0 - 1                 Leveroy           22   6- 3-13   21   20- 42 rel
Vesta            5 - 0 1 - 5 3 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 3 6 - 1 1 - 3 3 - 1 0 - 2 0 - 1                       Horn              22   4- 2-16   14   29- 55 rel

Period-championship 5D (won by Cranendonck)
Vesta-Cranendonck  3-1  Laar-Vesta  1-2  Cranendonck-Laar  0-0

 
5th class E
BEVO                   0 - 1 4 - 0 1 - 0 5 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 3 0 - 1 1 - 0                 Bruheze           22  15- 4- 3   49   61- 28 P2 prom
Bruheze          2 - 0       2 - 0 2 - 2 3 - 3 3 - 1 2 - 2 3 - 2 5 - 0 4 - 1 4 - 0 5 - 3                 MVC               22  14- 1- 7   43   56- 38 P3
Egchel           0 - 1 0 - 2       2 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1                 Liessel           22  11- 6- 5   39   50- 45 (P2) prom
Grashoek         1 - 1 1 - 0 1 - 1       1 - 2 2 - 3 0 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 2                 SPV               22  11- 5- 6   38   42- 36 P1
Liessel          1 - 1 3 - 3 3 - 0 5 - 4       0 - 1 2 - 1 1 - 1 5 - 3 2 - 0 0 - 3 1 - 7                 SJVV              22   9- 7- 6   34   32- 28
MVC              1 - 2 3 - 2 4 - 2 4 - 3 0 - 3       3 - 1 3 - 0 6 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 0                 BEVO              22   9- 5- 8   32   36- 32
Milheezer Boys   5 - 2 0 - 4 1 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 1       0 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 3 0 - 1                 Milheezer Boys    22   8- 5- 9   29   39- 33
ONDO             2 - 0 2 - 4 2 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 2       2 - 3 0 - 4 3 - 3 2 - 2                 Egchel            22   7- 6- 9   27   27- 33
PVV              2 - 3 1 - 5 2 - 3 3 - 1 1 - 4 1 - 7 1 - 4 2 - 0       1 - 4 4 - 6 1 - 1                 Grashoek          22   5- 6-11   21   30- 43
SJVV             2 - 2 0 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 0       2 - 2 2 - 0                 SSE               22   4- 8-10   20   34- 42
SPV              3 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 1 2 - 3 1 - 3 3 - 0 4 - 3 0 - 3 0 - 0       1 - 1                 ONDO              22   5- 4-13   15   31- 42 -4 pts rel
SSE              1 - 3 2 - 4 0 - 3 1 - 1 2 - 2 3 - 5 0 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 1                       PVV               22   4- 3-15    8   33- 71 -7 pnts rel

Period-championship 5E (won by Liessel)
SPV-Liessel  1-1  MVC-SPV  2-4  Liessel-MVC  4-1

5th class F
AC VVV                 2 - 5 2 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 4 3 - 4 1 - 3 3 - 2 2 - 5 6 - 2 2 - 2                 Quick Boys '31    22  14- 6- 2   48   67- 29 P1 prom
Belfeldia        3 - 1       0 - 2 5 - 2 4 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 1 3 - 4 5 - 2 3 - 0 3 - 3                 Belfeldia         22  13- 4- 5   43   65- 34 P2 prom
DEV-Arcen        2 - 3 3 - 3       3 - 0 0 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 4 3 - 1 1 - 2                 RK SV FCV         22  13- 4- 5   43   49- 36 (P1)
EWC '46          2 - 4 1 - 2 2 - 3       2 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 1 1 - 1 0 - 3                 SV Oostrum        22  13- 3- 6   42   46- 30
Holthees         4 - 1 1 - 6 2 - 0 1 - 2       4 - 1 3 - 5 1 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 1 3 - 1                 VCH               22  11- 6- 5   39   47- 33 P3
Melderslo        1 - 1 3 - 1 3 - 4 2 - 2 1 - 1       1 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 2                 DEV-Arcen         22   7- 7- 8   28   40- 41
RK SV FCV        2 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 4 3 - 0       2 - 1 0 - 0 3 - 2 4 - 0 3 - 1                 TOP '27           22   7- 4-11   25   36- 50
SV Oostrum       4 - 2 2 - 3 3 - 1 3 - 0 5 - 1 1 - 0 1 - 2       0 - 0 3 - 2 3 - 2 3 - 0                 Holthees          22   7- 2-13   23   36- 50
Quick Boys '31   5 - 1 2 - 1 2 - 2 7 - 0 4 - 0 3 - 2 4 - 3 3 - 1       4 - 1 4 - 2 1 - 1                 SV United         22   5- 6-11   21   37- 46
SV United        5 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 0 1 - 5 0 - 1 1 - 2 1 - 4 2 - 2       0 - 1 0 - 2                 Melderslo         22   4- 9- 9   21   31- 40
TOP '27          8 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 3 3 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 5 2 - 2       0 - 2                 AC VVV            22   6- 3-13   21   42- 72 rel
VCH              6 - 1 0 - 4 3 - 3 2 - 0 3 - 0 3 - 0 4 - 1 4 - 1 0 - 4 1 - 1 2 - 0                       EWC '46           22   3- 4-15   13   21- 56 rel
Playoff for place place 11 : SV United - Melderslo 1-1
                             AC VVV - SV United    2-6
                             Melderslo - AC VVV    4-0

Period-championship 5F (won by Belfeldia)
FCV-Belfeldia  3-5  VCH-FCV  3-3  Belfeldia-VCH  1-1


5th class G
DSV                    1 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 4 4 - 1 4 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 2                 HBV               22  13- 3- 6   42   51- 33 P1 prom
De Zwaluw        4 - 2       1 - 1 0 - 2 1 - 5 4 - 0 2 - 4 1 - 1 0 - 4 1 - 2 0 - 2 2 - 2                 Odiliapeel/BrGr   22  11- 5- 6   38   47- 37 (P1) prom
Excellent        4 - 2 2 - 1       1 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 3 3 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 1                 Heijen            22  11- 5- 6   38   46- 36 P3
Gassel           0 - 3 1 - 1 3 - 1       1 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 5 4 - 1 1 - 0 1 - 4                 Vianen Vooruit    22  11- 4- 7   37   47- 32
HBV              2 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 2       4 - 1 3 - 0 2 - 4 1 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 3                 Toxandria         22   9- 6- 7   33   36- 38
HRC '27          0 - 6 0 - 2 3 - 3 4 - 4 1 - 5       2 - 2 1 - 4 1 - 3 3 - 4 1 - 2 2 - 1                 Gassel            22   9- 5- 8   32   39- 37 P2
Handel           3 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 3 0 - 1 3 - 0       2 - 3 0 - 1 2 - 2 1 - 3 2 - 2                 VCA               22   9- 4- 9   31   36- 33
Heijen           0 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 0       0 - 2 3 - 2 2 - 1 6 - 0                 DSV               22   9- 3-10   30   40- 35
Odiliapeel/BrGr  5 - 4 0 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 3       6 - 1 1 - 1 1 - 2                 Excellent         22   8- 5- 9   29   34- 39
Toxandria        1 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1       2 - 2 0 - 3                 De Zwaluw         22   5- 8- 9   23   34- 38
VCA              1 - 1 0 - 5 1 - 2 3 - 2 4 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 2       0 - 1                 Handel            22   5- 7-10   22   28- 37 rel
Vianen Vooruit   1 - 2 3 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 2 6 - 0 0 - 0 1 - 2 6 - 2 2 - 0 1 - 2                       HRC '27           22   2- 5-15   11   27- 70 rel

Period-championship 5G (won by Odiliapeel)
Odiliapeel-Gassel  2-1  Gassel-Heijen  3-0  Heijen-Odiliapeel  2-3

5th class H
Avesteyn               2 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 2 5 - 1 5 - 0 0 - 2                 EVVC              22  13- 3- 6   42   53- 32 prom
DESO/vd Horst    1 - 2       3 - 4 3 - 2 7 - 4 0 - 3 6 - 3 2 - 5 3 - 0 1 - 5 3 - 2 1 - 0                 DVG               22  11- 8- 3   41   41- 22 P2
DVG              2 - 0 4 - 0       0 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 1                 DESO/vd Horst     22  13- 2- 7   41   65- 58 P1 prom
EVVC             1 - 2 2 - 3 2 - 2       5 - 2 5 - 0 2 - 1 0 - 4 2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 1                 Avesteyn          22  11- 3- 8   36   39- 33 (P3)
FC Uden          4 - 1 7 - 0 1 - 1 1 - 2       1 - 3 2 - 5 2 - 1 4 - 1 3 - 0 0 - 0 0 - 1                 WHV               22   9- 7- 6   34   43- 41
GVV '57          0 - 3 3 - 5 2 - 0 0 - 5 3 - 2       7 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 5 1 - 1                 RKVV Keldonk      22   9- 5- 8   32   47- 42
NLC '03          2 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 3 3 - 2 1 - 2       1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 3                 GVV '57           22   9- 3-10   30   43- 50
RKVV Keldonk     4 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 6 1 - 3 5 - 3       3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 3                 FC Uden           22   8- 3-11   27   51- 44
Ravenstein       1 - 2 0 - 4 1 - 3 1 - 4 1 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 2       2 - 1 0 - 1 0 - 1                 Ravenstein        22   8- 3-11   27   27- 36
SCMH             3 - 2 2 - 5 0 - 3 0 - 2 2 - 4 4 - 3 3 - 4 0 - 5 0 - 2       1 - 1 6 - 1                 SDDL              22   6- 7- 9   25   40- 45
SDDL             1 - 1 3 - 4 1 - 1 1 - 5 0 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 1       1 - 1                 SCMH              22   5- 4-13   19   36- 56 P3 rel
WHV              2 - 1 2 - 8 2 - 2 1 - 2 5 - 1 2 - 3 5 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 7                       NLC '03           22   4- 4-14   16   34- 60 rel

Period-championship 5H (won by DESO)
DESO-DVG  2-1  DVG-Avesteyn  1-0  Avesteyn-DESO  1-1

6th class A
Banholtia              2 - 2 1 - 2 3 - 2 5 - 1 4 - 0 2 - 2 6 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 3                       FC Bemelen        20  17- 0- 3   51   82- 28 P1 prom
Daalhof          0 - 4       4 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0 5 - 2 4 - 3 4 - 2 0 - 9                       Spcl WVV '28      20  14- 4- 2   46   77- 34 P2
FC Bemelen       1 - 3 5 - 2       5 - 3 4 - 3 7 - 1 1 - 0 12- 0 4 - 1 5 - 0 3 - 2                       Banholtia         20  12- 3- 5   39   55- 26 P prom
Geulsche Boys    1 - 5 3 - 2 0 - 5       1 - 3 10- 2 0 - 7 2 - 1 0 - 0 1 - 0 5 - 3                       Havantia          20  12- 2- 6   38   54- 33 (P1)
Havantia         3 - 1 7 - 0 0 - 4 5 - 0       0 - 1 4 - 2 2 - 1 6 - 1 3 - 1 0 - 2                       RKMVC             20  11- 2- 7   35   51- 35
RKIVV            2 - 0 2 - 3 1 - 4 2 - 4 0 - 2       1 - 2 1 - 2 1 - 7 1 - 4 1 - 7                       Daalhof           20   8- 4- 8   27   37- 56 -1 pnt
RKMVC            1 - 2 1 - 3 2 - 4 2 - 1 3 - 2 5 - 0       2 - 1 6 - 2 3 - 1 2 - 3                       Geulsche Boys     20   7- 3-10   24   39- 55
SV Epen          1 - 4 2 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 1       0 - 1 1 - 0 0 - 3                       SV Slenaken '63   20   5- 3-12   18   38- 58
SV Slenaken '63  0 - 4 6 - 2 0 - 5 4 - 0 2 - 5 5 - 2 1 - 5 1 - 4       1 - 1 0 - 4                       Sibbe             20   3- 6-11   15   22- 38
Sibbe            1 - 3 1 - 1 1 - 4 0 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 0 0 - 0       3 - 3                       SV Epen           20   5- 0-15   15   22- 58
Spcl WVV '28     2 - 2 4 - 0 4 - 3 3 - 3 3 - 3 5 - 1 6 - 2 5 - 2 3 - 2 3 - 0                             RKIVV             20   2- 1-17    7   20- 76

Period-championship 6A (won by Banholtia)
Havantia-Spcl. WVV '28  1-4  Banholtia-Havantia  5-1  Spcl. WVV '28-Banholtia  2-3

6th class B
Abdissenbosch          1 - 1 2 - 1 3 - 4 4 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 3 6 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 3                 Kakertse Boys     22  15- 3- 4   48   71- 30 P1 prom
BVC '28          0 - 1       3 - 2 0 - 7 0 - 5 1 - 3 1 - 3 0 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 3                 SVA               22  14- 5- 3   47   67- 24 P3 prom
Jabeek           3 - 1 0 - 0       1 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 4 0 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 0 1 - 4                 RKSVB             22  15- 2- 5   47   50- 21 P2
Kakertse Boys    2 - 1 5 - 1 1 - 3       7 - 0 4 - 2 1 - 0 3 - 2 8 - 1 1 - 2 5 - 0 3 - 0                 Wijnandia         22  12- 5- 5   41   46- 23 (P1)
Limbricht        1 - 0 3 - 4 6 - 1 2 - 3       2 - 1 0 - 0 1 - 5 1 - 6 3 - 1 1 - 0 0 - 2                 Sanderbout        22  13- 2- 7   41   60- 48
Mariarade        1 - 1 2 - 3 4 - 4 4 - 2 1 - 0       0 - 2 2 - 5 2 - 3 0 - 3 6 - 2 1 - 4                 Schinveld         22  10- 4- 8   34   46- 44
RKSVB            3 - 1 7 - 2 1 - 1 1 - 3 3 - 2 4 - 3       1 - 0 1 - 0 6 - 1 5 - 0 1 - 0                 Abdissenbosch     22   8- 6- 8   30   40- 38
SVA              1 - 1 7 - 0 4 - 3 1 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 1       1 - 1 5 - 1 6 - 0 1 - 1                 Jabeek            22   6- 4-12   22   37- 56
Sanderbout       3 - 3 2 - 0 3 - 4 2 - 1 3 - 0 7 - 1 2 - 1 2 - 1       5 - 1 4 - 2 3 - 1                 Mariarade         22   6- 2-14   20   42- 66
Schinveld        2 - 3 6 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 0 0 - 1 1 - 3 4 - 3       0 - 2 2 - 2                 Limbricht         22   6- 3-13   19   32- 53 -2 pnts
VV Puth          1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 1 3 - 4 0 - 4 3 - 6 2 - 7 0 - 1       1 - 2                 BVC '28           22   4- 4-14   16   22- 67
Wijnandia        1 - 2 2 - 1 6 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 0                       VV Puth           22   1- 4-17    7   24- 67

Period-championship 6B (won by SVA Kerkrade because of best position in regular competition)
RKSVB-SVA Kerkrade  1-2  Sanderbout-RKSVB  0-1  SVA Kerkrade-Sanderbout  1-2

 
6th class C
Bieslo                 3 - 1 1 - 2 5 - 2 2 - 7 1 - 2 0 - 0 4 - 0 0 - 1 4 - 5 4 - 5                       Linne             20  12- 6- 2   42   47- 19 P1 prom
Boekoel          5 - 2       0 - 5 1 - 2 3 - 3 2 - 5 0 - 4 1 - 1 2 - 4 2 - 5 0 - 4                       Centrum Boys      20  12- 4- 4   40   67- 39 P2
Born             0 - 0 0 - 2       1 - 1 4 - 2 0 - 0 4 - 1 3 - 2 5 - 0 4 - 0 1 - 0                       Born              20  12- 3- 5   39   43- 21 P
Brachterbeek     3 - 1 2 - 1 1 - 0       2 - 5 1 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 0 0 - 0 1 - 2                       St Odilienberg    20  10- 5- 5   35   37- 31 (P1) prom
Centrum Boys     0 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 0       5 - 4 3 - 4 7 - 0 3 - 1 4 - 1 4 - 1                       Brachterbeek      20   8- 6- 6   30   25- 28
FC RIA           3 - 0 1 - 2 4 - 2 0 - 0 2 - 5       0 - 5 6 - 1 0 - 1 1 - 3 4 - 1                       Stevensweert      20   8- 4- 8   28   42- 46
Linne            0 - 0 0 - 0 3 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 1       4 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 0                       Vlodrop           20   8- 2-10   26   39- 37
RKAVC            1 - 5 2 - 2 2 - 6 1 - 5 0 - 2 4 - 2 2 - 3       0 - 2 3 - 3 1 - 6                       FC RIA            20   6- 5- 9   23   38- 42
St Odilienberg   3 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 5 5 - 0 1 - 2 2 - 0       3 - 2 0 - 0                       Bieslo            20   6- 4-10   22   39- 43
Stevensweert     2 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 4 2 - 1 0 - 3       4 - 3                       Boekoel           20   3- 4-13   13   27- 52
Vlodrop          1 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 1 5 - 1 0 - 4                             RKAVC             20   2- 3-15    9   23- 69

Period-championship 6C (won by St. Odilienberg)
St. Odilienberg-Centrum Boys  6-2  Centrum Boys-Born  2-1  Born-St. Odilienberg  2-1

6th class D
Altweerterheide        2 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 4 1 - 4 2 - 5 2 - 1 3 - 2                       Grathem           20  16- 2- 3   50   48- 12 P1 prom
Crescentia       1 - 0       0 - 4 4 - 0 0 - 2 0 - 7 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2                       Olympia Boys      20  13- 2- 5   41   61- 28 (P1)
Grathem          4 - 0 2 - 0       1 - 0 1 - 0 4 - 2 5 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 1                       Oranje Zwart Hlm. 20  14- 1- 5   41   45- 37 -2 pnts P3
Helenaveen       2 - 0 3 - 1 0 - 3       0 - 1 2 - 4 0 - 7 1 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 1                       Koningslust       20  13- 1- 6   40   68- 32 P2 prom
KOC              3 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 2       1 - 3 1 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 0 0 - 1                       RKSVV             20   9- 5- 6   32   33- 31
Koningslust      6 - 2 7 - 0 0 - 1 5 - 3 3 - 0       3 - 2 7 - 2 2 - 3 0 - 3 6 - 1                       RKHVC             20   8- 5- 7   29   36- 37
Olympia Boys     5 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 2       1 - 0 5 - 0 4 - 1 4 - 2                       SVSH              20   7- 3-10   24   30- 43
Oranje Zwart H.  4 - 2 4 - 2 2 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 5       4 - 2 3 - 1 3 - 2                       KOC               20   5- 3-12   18   23- 34
RKHVC            2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 5 2 - 2 0 - 2       0 - 0 2 - 2                       Crescentia        20   4- 2-14   14   19- 48
RKSVV            3 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 2 5 - 3 1 - 4 3 - 2 1 - 3 1 - 1       3 - 2                       Helenaveen        20   3- 3-14   12   23- 47
SVSH             4 - 0 1 - 1 0 - 4 2 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 3 0 - 1 0 - 5 0 - 1                             Altweerterheide   20   3- 3-14   12   18- 55

Period-championship 6D (won by Koningslust)
Oranje Zwart H-Koningslust  2-2  Olympia Boys-Oranje Zwart H  1-5  Koningslust-Olympia Boys  5-0
Oranje Zwart H. removed from competition

6th class E
America                8 - 0 2 - 3 1 - 2 0 - 3 0 - 6 1 - 5 1 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0 4 - 2                 RESIA             22  14- 5- 3   47   48- 20 P1 prom
BVV '27          2 - 2       1 - 5 0 - 3 1 - 1 0 - 4 1 - 3 0 - 4 0 - 3 0 - 4 0 - 2 1 - 7                 GFC '33           22  12- 7- 3   43   43- 19 (P1)
GFC '33          1 - 1 9 - 0       2 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 1                 Kronenberg        22  13- 4- 5   43   44- 29
Griendtsveen     1 - 3 2 - 0 0 - 2       3 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 2 5 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 3                 Hegelsom          22  12- 6- 4   42   41- 18
Hegelsom         3 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1       2 - 0 2 - 3 0 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 2 5 - 0                 Ysselsteyn        22  10- 7- 5   37   49- 35
Kronenberg       0 - 5 3 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 0       4 - 1 1 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 0 3 - 2                 Meterik           22   9- 9- 4   36   46- 28 P2
Meterik          3 - 1 7 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 4 0 - 0       1 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 1                 Griendtsveen      22  11- 3- 8   36   37- 24 P3 prom
RESIA            5 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 2       4 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 2                 America           22   8- 3-11   27   43- 47
RKDSO            2 - 4 2 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 3 0 - 4       2 - 6 5 - 1 2 - 6                 SVOC '01          22   6- 4-12   22   21- 32
SV Lottum        2 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 2 0 - 4 0 - 2 0 - 2 0 - 2 5 - 4       2 - 3 1 - 3                 SV Lottum         22   5- 0-17   15   27- 52
SVOC '01         1 - 3 4 - 2 0 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 0 3 - 0       0 - 0                 RKDSO             22   3- 6-13   15   36- 62
Ysselsteyn       3 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 1 6 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 1                       BVV '27           22   0- 4-18    4   14- 83

Period-championship 6E (won by Griendtsveen)
GFC '33-Meterik  1-0  Griendtsveen-GFC '33  2-1  Meterik-Griendtsveen  0-1 aet
GFC '33 removed from period competition

6th class F
Astrantia              2 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 3                       SIOL              20  13- 3- 4   42   56- 26 P2 prom
Boerdonk         4 - 3       2 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 4 0 - 2                       SC St Hubert      20  12- 3- 5   39   39- 21 P1 prom
De Willy's       0 - 1 1 - 5       2 - 4 0 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 1 4 - 0 1 - 0                       VIOS '38          20   9- 3- 8   30   42- 38 P3
Elsendorp        0 - 1 3 - 2 1 - 1       3 - 1 7 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 1                       Sambeek           20   8- 4- 8   28   34- 39 (P2)
Fiducia          4 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 0       2 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 3 3 - 3                       Menos             20   8- 3- 9   27   34- 52
Menos            2 - 0 0 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 5       0 - 1 0 - 5 1 - 8 2 - 3 2 - 2                       Elsendorp         20   7- 5- 8   26   31- 27
Merselo          2 - 1 2 - 1 1 - 6 0 - 3 2 - 1 1 - 1       0 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 2                       Astrantia         20   8- 2-10   26   25- 35
SC St Hubert     2 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 0       1 - 2 1 - 2 3 - 2                       De Willy's        20   7- 4- 9   25   25- 27
SIOL             5 - 2 4 - 1 0 - 1 2 - 0 4 - 2 4 - 2 0 - 2 3 - 4       3 - 1 2 - 0                       Boerdonk          20   7- 3-10   24   33- 36
Sambeek          0 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 3 3 - 3 2 - 3 2 - 4       1 - 2                       Merselo           20   6- 6- 8   24   25- 36
VIOS '38         6 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 2 3 - 4 3 - 0 1 - 3 1 - 4 1 - 4                             Fiducia           20   6- 2-12   20   34- 41

Period-championship 6F (won by SC St. Hubert)
SC St. Hubert-Sambeek  4-3  Sambeek-VIOS '38  1-3  VIOS '38-SC St. Hubert  1-2

6th class G
Achilles Reek          3 - 0 5 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 3 0 - 1 4 - 1 4 - 7 3 - 1                 Ollandia          22  19- 3- 0   60   61- 21 P1 prom
FC de Rakt       2 - 6       5 - 1 4 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 8 0 - 4 1 - 5 2 - 2 1 - 2 1 - 2                 SBV               22  15- 5- 2   50   61- 22 (P1) prom
Irene            3 - 2 5 - 1       1 - 2 2 - 1 1 - 4 0 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 0                 OVC '63           22  12- 6- 4   42   58- 31 P2
Maaskantse Boys  1 - 3 2 - 1 1 - 1       4 - 4 1 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 4 2 - 4 3 - 2 1 - 3                 OKSV              22  12- 4- 6   40   59- 32 P3
Macharen         1 - 0 4 - 1 1 - 5 2 - 0       0 - 1 0 - 4 0 - 5 1 - 1 0 - 1 0 - 0 0 - 2                 Ulysses           22  12- 4- 6   40   54- 38
OKSV             5 - 1 4 - 0 5 - 2 9 - 2 5 - 0       2 - 2 2 - 4 0 - 4 3 - 0 0 - 2 2 - 0                 SCV '58           22   8- 5- 9   29   35- 46
OVC '63          3 - 1 9 - 0 3 - 3 2 - 0 3 - 1 1 - 0       1 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 4 1 - 0                 VCO               22   7- 3-12   24   24- 38
Ollandia         3 - 0 4 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 1       2 - 1 3 - 1 3 - 2 5 - 3                 Achilles Reek     22   6- 5-11   23   40- 48
SBV              4 - 0 5 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2       2 - 2 5 - 1 2 - 1                 Irene             22   5- 4-13   19   34- 50
SCV '58          1 - 0 2 - 3 1 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 4 2 - 4 2 - 6       0 - 1 0 - 0                 Macharen          22   4- 6-12   18   23- 46
Ulysses          2 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 0 5 - 2 3 - 0 4 - 4 0 - 2 0 - 2 6 - 1       3 - 1                 FC de Rakt        22   4- 2-16   14   30- 77
VCO              1 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 0 0 - 1 1 - 5 0 - 2 2 - 4                       Maaskantse Boys   22   3- 3-16   12   25- 55

Period-championship 6G (won by SBV)
OVC '63-OKSV  4-2  OKSV-SBV  0-3  SBV-OVC '83  3-1

Extra playoffmatches between teams ended 2nd in period-championship (winners promoted)
6A     Spcl. WVV '28    was given a bye          6B-C   Born-RKSVB        2-1
6D-E   Olympia Boys-Meterik     1-5              6F-G   OVC '73-VIOS '38  2-3


District Oost

1st class E
ATC'65                 1 - 3 2 - 0 1 - 4 1 - 0 1 - 6 2 - 5 0 - 2 3 - 3 0 - 0 2 - 0 1 - 4                 Juliana '31       22  17- 3- 2   54   60- 22 P3 prom
AWC              6 - 2       1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 3 3 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 3 0 - 3 2 - 4                 Rohda R.          22  14- 4- 4   46   51- 13 P1
Avanti W.        2 - 2 1 - 3       2 - 3 1 - 3 2 - 6 0 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 3                 NEC               22  12- 3- 7   39   39- 28 P2
SC Enschede      6 - 1 3 - 1 2 - 1       3 - 0 0 - 3 5 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2                 SC Enschede       22  10- 5- 7   35   38- 26 (P1)
Jonge Kracht     3 - 0 4 - 3 1 - 1 3 - 3       2 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 0                 Rigtersbleek      22   8- 6- 8   30   43- 33
Juliana '31      5 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 1       4 - 1 0 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 0 3 - 2                 RKHVV             22   7- 8- 7   29   27- 33
Koninklijke UD   4 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 2       2 - 0 5 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 3                 Rheden            22   7- 7- 8   28   23- 25
NEC              4 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 4 3 - 1       0 - 1 2 - 1 3 - 6 0 - 0                 Koninklijke UD    22   8- 3-11   27   37- 39
RKHVV            4 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 4       1 - 0 0 - 0 0 - 0                 Jonge Kracht      22   5-12- 5   27   29- 34
Rheden           4 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 0       1 - 0 0 - 2                 AWC               22   8- 3-11   27   37- 49 rel
Rigtersbleek     3 - 0 4 - 0 3 - 4 0 - 1 8 - 0 0 - 5 3 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 0       3 - 1                 Avanti W.         22   3- 3-16   12   21- 53 rel
Rohda R.         5 - 0 7 - 0 5 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 0 4 - 0 0 - 0 5 - 0                       ATC'65            22   3- 3-16   11   23- 73 -1 pnt rel

Period-championship 1E / 1F:
Round 1: Rohda R-MSC         2-0 and 2-0   SC Enschede-SC Erica    3-3 and 0-2     SVBO-NEC   1-0 and 0-2
Round 2: Germania-Rohda R    0-2 and 3-3   SC Erica-NEC            1-1 and 1-0
Final:   Rohda R-SC Erica    5-1
 

2nd class I
AGOVV                  4 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 5 0 - 1 5 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1                 Voorwaarts T      22  11- 7- 4   40   41- 26 P2 prom
SC Bemmel        2 - 1       2 - 1 0 - 4 3 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 0 4 - 0 2 - 3 2 - 0 0 - 3                 DIO '30           22  11- 7- 4   40   38- 25 P1
Beuningse Boys   2 - 1 0 - 0       1 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 0                 Beuningse Boys    22  10- 7- 5   37   25- 18 (P2)
DIO '30          3 - 2 1 - 1 0 - 0       3 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 3                 SDOUC             22   9- 6- 7   33   38- 30 (P3)
DVV              1 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 4       1 - 0 1 - 6 2 - 0 0 - 1 0 - 5 0 - 0 2 - 2                 Hatert            22   9- 5- 8   32   31- 26
Erica '76        0 - 2 4 - 0 1 - 3 0 - 0 1 - 1       2 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 2                 AGOVV             22   8- 6- 8   30   37- 31
Hatert           0 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1       3 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 1                 Pax               22   9- 3-10   30   27- 36
Leones           1 - 0 2 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 2 0 - 2 3 - 0       2 - 0 0 - 3 0 - 4 2 - 1                 Erica '76         22   8- 5- 9   29   24- 22
Pax              3 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 0 5 - 3       1 - 3 2 - 3 2 - 1                 SC Bemmel         22   8- 5- 9   29   30- 38
SDOUC            1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 0       1 - 3 3 - 1                 Leones            22   9- 2-11   29   29- 39 P3
Voorwaarts T     4 - 0 2 - 4 0 - 0 3 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 3 3 - 3 3 - 3 3 - 2       3 - 1                 WAVV              22   6- 2-14   20   27- 36 rel
WAVV             1 - 2 5 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 0 0 - 3                       DVV               22   4- 5-13   17   26- 46 rel
Playoff for 1st place : Voorwaarts T - DIO '30 2-1

Period-championship 2I / 2J:
Round 1: DIO '30-Stevo    1-5 and 0-4   SDOUC-Wijhe '92          1-2 and 0-5      Grol-Beuningse Boys 0-1 and 0-1
Round 2: AWC-Stevo        1-2 and 0-4   Wijhe '02-Beuningse B.   1-0 and 3-1
Final:   Stevo-Wijhe '92  1-0

2nd class J
Achilles '12           2 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1                 Tubantia          22  11- 5- 6   38   41- 21 prom
Tubanters 1897   4 - 0       3 - 1 0 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 5                 Grol              22  10- 4- 8   34   36- 33 P3
Grol             0 - 0 3 - 0       4 - 3 1 - 0 2 - 0 0 - 5 6 - 0 0 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 2                 Markelo           22   9- 6- 7   33   35- 34
Heino            3 - 2 1 - 0 1 - 3       0 - 3 0 - 3 0 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 3                 Stevo             22   8- 8- 6   32   31- 25 P2
Markelo          0 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 1       2 - 2 0 - 5 1 - 1 0 - 3 3 - 2 2 - 2 2 - 0                 Achilles '12      22   8- 8- 6   32   33- 32
Stevo            2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 0       3 - 1 2 - 0 4 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1                 Wijhe '92         22   9- 5- 8   32   33- 35 P1
Tubantia         3 - 1 3 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 0 2 - 2       4 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 0                 De Zweef          22   9- 4- 9   31   41- 34
Twenthe          1 - 1 3 - 1 3 - 0 4 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 0       1 - 1 3 - 0 4 - 4 1 - 2                 Twenthe           22   8- 7- 7   31   39- 39
Vogido           2 - 3 0 - 2 0 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 2 2 - 0 0 - 3       1 - 2 0 - 2 4 - 4                 Zwolle SV         22   8- 4-10   28   37- 41
Wijhe '92        1 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 3       0 - 2 3 - 1                 Tubanters 1897    22   7- 6- 9   27   33- 39 rel
De Zweef         1 - 2 5 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 4       0 - 1                 Vogido            22   7- 5-10   26   30- 35 rel
Zwolle SV        3 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 2 1 - 0 0 - 1 4 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 3                       Heino             22   5- 4-13   19   27- 48 rel

3rd class A
AJC '96                3 - 0 5 - 0 1 - 0 3 - 5 2 - 1 1 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1                 PH                22  15- 4- 3   49   70- 37 P3 prom
BWO              0 - 6       2 - 1 2 - 2 0 - 4 4 - 3 2 - 2 1 - 5 2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2                 NEO               22  11- 7- 4   40   33- 23 P1
Berghuizen       1 - 0 0 - 0       1 - 0 0 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 3 2 - 1 3 - 3                 DOS '19           22  10- 6- 6   36   58- 28 (P3)
DOS '19          1 - 1 5 - 1 1 - 1       3 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 1 6 - 1 7 - 1 4 - 0 5 - 2                 AJC '96           22  10- 6- 6   36   53- 40 P2
Hector           2 - 7 3 - 0 1 - 4 1 - 0       4 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 2                 TVC '28           22  10- 4- 8   34   52- 38
KOSC             3 - 3 3 - 1 1 - 6 1 - 3 2 - 0       0 - 0 0 - 3 1 - 3 4 - 0 2 - 1 4 - 1                 Victoria '28      22  10- 3- 9   33   55- 55
NEO              2 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 0       2 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 1                 Hector            22   9- 4- 9   31   40- 45
PH               4 - 1 4 - 0 5 - 2 3 - 2 4 - 1 2 - 2 2 - 1       4 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 2                 Berghuizen        22   8- 6- 8   30   31- 39
Rood Zwart       5 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 2       1 - 2 2 - 1 2 - 3                 KOSC              22   8- 4-10   28   39- 43
TVC '28          1 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 2 7 - 0 1 - 0 1 - 3 6 - 2 1 - 2       6 - 1 8 - 2                 Rood Zwart        22   7- 4-11   25   35- 46 rel
De Tukkers       2 - 5 2 - 1 2 - 3 0 - 5 3 - 4 2 - 3 1 - 0 0 - 4 3 - 0 1 - 4       0 - 2                 BWO               22   3- 5-14   14   24- 65 rel
Victoria '28     4 - 1 9 - 1 6 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 4 3 - 0 2 - 6 0 - 2 2 - 4 1 - 3                       De Tukkers        22   4- 1-17   13   29- 60 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: NEO-Albatross                 4-1 and 0-4   DOS '19-Lemelerveld    1-3 and 3-2     Columbia-AJC '96   0-1 and 2-1
                                                                                                 AJC '96 wins on penalties
Round 2: de Tubanters 1892-Albatross   1-1 and 0-0   Lemelerveld-AJC '96    2-3 and 0-3
                       Albatross wins on penalties
Final:   Albatross-AJC '96             4-2 

3rd class B
ABS                    1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 0 4 - 1 0 - 4 2 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 0                 Epe               22  16- 5- 1   53   56- 21 P1 prom
Albatross        4 - 0       3 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 2 4 - 0 5 - 0                 Columbia          22  13- 5- 4   44   44- 34 P3
Colmschate       2 - 2 1 - 4       2 - 3 1 - 1 0 - 2 4 - 1 3 - 4 0 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 2                 Lemelerveld       22  12- 5- 5   41   42- 27 (P1)
Columbia         0 - 2 1 - 1 3 - 2       2 - 2 3 - 1 2 - 0 4 - 2 0 - 0 3 - 4 3 - 1 2 - 1                 Albatross         22  11- 7- 4   40   53- 27 P2
Epe              1 - 0 4 - 1 2 - 1 1 - 1       5 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 1 2 - 0                 Heerde            22   9- 3-10   30   40- 52
De Gazelle       2 - 1 3 - 3 1 - 1 6 - 1 0 - 3       1 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 3 4 - 2 2 - 2                 De Gazelle        22   8- 3-11   27   38- 46
Haarle           2 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2       1 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 2                 TKA               22   8- 3-11   27   34- 45
Heerde           1 - 4 0 - 5 0 - 2 1 - 4 2 - 4 4 - 1 1 - 0       2 - 5 3 - 1 1 - 1 3 - 0                 RDC               22   8- 1-13   25   44- 45
Lemelerveld      5 - 3 0 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 2 5 - 0       2 - 0 3 - 4 2 - 1                 ABS               22   6- 6-10   24   36- 40
RDC              2 - 1 1 - 3 5 - 0 2 - 3 0 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 2       1 - 2 6 - 1                 Colmschate        22   6- 6-10   24   35- 42 rel
TKA              3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 4 2 - 4 1 - 0 4 - 2 2 - 3 0 - 2       1 - 2                 Victoria Boys     22   6- 4-12   22   24- 44 rel
Victoria Boys    1 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 1                       Haarle            22   4- 2-16   14   17- 40 rel

3rd class C
Brummen                3 - 1 3 - 4 3 - 2 4 - 0 0 - 0 1 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 0                 Longa '30         22  15- 4- 3   49   53- 24 P2 prom
DCS              2 - 1       2 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 4 1 - 1 0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 2                 Silvolde          22  13- 4- 5   43   43- 25 (P2)
DVC '26          2 - 1 0 - 3       1 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 1                 Varsseveld        22  11- 8- 3   41   35- 21
Doetinchem       3 - 7 0 - 0 2 - 3       0 - 5 1 - 0 2 - 0 0 - 4 1 - 4 1 - 1 1 - 3 0 - 3                 DVC '26           22  12- 5- 5   41   44- 33
FC Eibergen      0 - 1 1 - 0 3 - 2 3 - 3       0 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 2 5 - 2 1 - 1 2 - 0                 Brummen           22  11- 2- 9   35   41- 32 P3
sv Loil          1 - 0 2 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 4       1 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 5                 WVC               22   9- 6- 7   33   29- 24 P1
Longa '30        2 - 1 2 - 0 3 - 0 8 - 2 3 - 0 3 - 2       3 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 0                 FC Eibergen       22   9- 5- 8   32   42- 39
OBW              1 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 4 1 - 2 0 - 1       1 - 3 1 - 1 0 - 2 0 - 1                 VIOD              22   5- 7-10   22   34- 42
Silvolde         0 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0       3 - 0 3 - 3 1 - 0                 DCS               22   4- 8-10   20   26- 37
VIOD             0 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 3 3 - 4 5 - 0 0 - 0 1 - 1 3 - 2       1 - 3 2 - 1                 Doetinchem        22   4- 6-12   18   30- 60 rel
Varsseveld       2 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 1       0 - 0                 sv Loil           22   4- 5-13   17   17- 40 rel
WVC              0 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1                       OBW               22   1- 8-13   11   23- 40 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: WVC-Alverna        3-2 and 0-2   Brummen-Rood Wit     1-4 and 1-1      Spero-Silvolde  0-5 and 1-0
Round 2: Leones-Alverna     2-1 and 1-1   Rood Wit-Silvolde    3-3 and 1-3
Final:   Leones-Silvolde    2-5

3rd class D
Alverna                4 - 0 4 - 1 1 - 1 6 - 1 1 - 0 0 - 2 5 - 2 2 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 1                 Quick 1888        22  18- 2- 2   56   61- 23 P2 prom
Angerlo Vooruit  1 - 3       3 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 3 0 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 4 1 - 4                 Rood Wit          22  17- 3- 2   54   43- 14 P1
ONA '53          0 - 4 1 - 2       1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 0 5 - 1 2 - 2                 Alverna           22  11- 7- 4   40   43- 29 (P2)
Orion            1 - 1 6 - 0 5 - 1       4 - 0 3 - 3 0 - 1 0 - 2 2 - 3 2 - 1 5 - 1 2 - 3                 Spero             22   9- 6- 7   33   36- 35 P3
Overasseltse B.  2 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 1       3 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 4 2 - 1 4 - 0 0 - 0                 Orion             22   8- 7- 7   31   47- 34
FC Presikhaaf    6 - 1 4 - 1 6 - 0 3 - 4 0 - 3       1 - 3 0 - 3 3 - 1 3 - 0 1 - 0 2 - 2                 FC Presikhaaf     22   8- 6- 8   30   48- 40
Quick 1888       0 - 2 4 - 2 6 - 1 4 - 1 4 - 3 1 - 3       1 - 0 2 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 2                 Union             22   7- 7- 8   28   41- 34
Rood Wit         2 - 0 4 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 1 0 - 0       2 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 0                 Overasseltse Boys 22   6- 6-10   24   31- 43
Spero            0 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 3       3 - 3 2 - 1 2 - 0                 Woezik            22   4- 9- 9   21   29- 36
Union            2 - 2 4 - 0 4 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 0 1 - 6 0 - 1 1 - 1       3 - 0 0 - 0                 Angerlo Vooruit   22   5- 2-15   17   25- 57 rel
Veluwezoom       0 - 1 3 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 2 2 - 2 0 - 4       1 - 1                 ONA '53           22   3- 7-12   16   25- 54 rel
Woezik           0 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 4 1 - 2 4 - 1 2 - 1 0 - 0                       Veluwezoom        22   2- 6-14   12   17- 47 rel
 

4th class A
Bon Boys               3 - 1 0 - 3 2 - 5 1 - 5 0 - 4 0 - 1 0 - 4 0 - 2 1 - 0 3 - 2 3 - 1                 Glanerbrug        22  21- 0- 1   63  102- 15 P2 prom
DSVD             3 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 2 4 - 1                 Hengelo           22  15- 3- 4   48   52- 21 P1
Eilermark        3 - 0 4 - 1       2 - 1 1 - 3 0 - 1 5 - 2 2 - 2 3 - 3 4 - 0 1 - 3 4 - 2                 Eilermark         22  14- 3- 5   45   55- 27 P3
Enschedese Boys  0 - 3 1 - 0 1 - 3       2 - 5 0 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 2 7 - 1 2 - 1 1 - 2                 Oldenzaal         22   8- 7- 7   31   49- 41 (P2)
Glanerbrug       6 - 0 4 - 0 2 - 1 7 - 0       1 - 2 10- 2 5 - 2 2 - 0 7 - 0 4 - 1 7 - 0                 Losser            22  10- 3- 9   31   36- 46 -2 pnts
Hengelo          3 - 0 6 - 0 0 - 1 7 - 1 0 - 5       1 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 0 5 - 1 1 - 1                 DSVD              22   7- 6- 9   27   29- 41
Losser           0 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 5 1 - 2       3 - 2 4 - 2 3 - 0 4 - 0 1 - 1                 Enschedese Boys   22   8- 4-10   26   42- 51 -2 pnts
De Lutte         1 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 5 1 - 4 2 - 1       1 - 4 1 - 2 3 - 3 3 - 3                 Bon Boys          22   8- 0-14   24   26- 51
Oldenzaal        1 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 4 1 - 4 1 - 1 4 - 0 2 - 2       3 - 1 4 - 2 3 - 0                 UD W.             22   6- 5-11   23   32- 47
SC Overdinkel    1 - 2 0 - 1 1 - 3 2 - 5 0 - 2 2 - 2 3 - 6 2 - 1 1 - 1       1 - 1 0 - 1                 TVV               22   6- 4-12   22   33- 59
TVV              2 - 0 2 - 3 1 - 4 0 - 3 0 - 8 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 5 2 - 3       2 - 1                 De Lutte          22   3- 8-11   17   32- 51 rel
UD W.            3 - 0 2 - 2 1 - 5 4 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 2                       SC Overdinkel     22   3- 3-16   12   22- 60 rel

Period-championship 4A / 4B:
Round 1: Hengelo-Almelo         0-0 and 2-2   Oldenzaal-EMMS     0-2 and 1-4      Wierden-Eilermark   2-0 and 0-2
                  Hengelo wins on penalties                                           Eilermark wins on penalties
Round 2: Rood Zwart-Hengelo     3-5 and 2-0   EMMS-Eilermark     1-3 and 2-4
                  Hengelo wins on penalties
Final:   Hengelo-Eilermark      0-1

4th class B
Almelo                 1 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 0                 WVV '34           22  14- 3- 5   45   61- 32 P2 prom
Bentelo          1 - 0       1 - 7 0 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 4                 EMMS              22  12- 6- 4   42   52- 30 P1
EMMS             2 - 2 1 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 5                 Almelo            22  12- 5- 5   41   37- 32 (P2)
Enter            1 - 3 3 - 0 1 - 1       1 - 2 3 - 0 6 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 1 6 - 3 7 - 0                 Wierden           22  12- 3- 7   39   61- 47 P3
Fleringen        1 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 0       0 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 4 3 - 2                 Enter             22   9- 7- 6   34   47- 29
GFC              0 - 0 1 - 1 0 - 4 0 - 0 0 - 2       4 - 4 6 - 3 0 - 2 4 - 1 2 - 4 0 - 6                 Omhoog            22  11- 1-10   34   37- 35
MVV '29          5 - 1 2 - 2 2 - 5 3 - 2 5 - 0 3 - 3       1 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 3                 MVV '29           22   8- 5- 9   29   51- 55
OVC '21          0 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 2 3 - 1       2 - 3 5 - 0 0 - 5 1 - 4                 Fleringen         22   7- 7- 8   28   32- 34
Omhoog           3 - 5 2 - 3 0 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0       2 - 0 2 - 4 0 - 3                 GFC               22   5- 6-11   21   29- 48
Rietvogels       3 - 1 0 - 1 1 - 4 0 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 4       2 - 5 3 - 3                 Bentelo           22   5- 6-11   21   22- 44
WVV '34          4 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 2 5 - 0       4 - 0                 OVC '21           22   5- 4-13   19   33- 44 rel
Wierden          2 - 3 3 - 1 4 - 1 3 - 1 0 - 0 4 - 2 5 - 6 4 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1                       Rietvogels        22   3- 5-14   13   25- 57 -1 pnt rel

4th class C
Dinxperlo              0 - 2 0 - 1 3 - 6 3 - 1 0 - 3 0 - 4 2 - 0 3 - 1 2 - 0 7 - 1 0 - 2                 Ruurlo            22  12- 5- 5   41   52- 27 P3 prom
FC Trias         5 - 0       2 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 5 3 - 0 1 - 1 4 - 1 4 - 1 0 - 1                 Lochem SP         22  12- 4- 6   40   55- 35 P2
Gendringen       1 - 1 1 - 0       2 - 3 4 - 0 4 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 4                 Gendringen        22  11- 4- 7   37   46- 35 (P3)
Lochem SP        0 - 3 2 - 0 3 - 1       0 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 3                 Neede             22   9- 8- 5   35   41- 32 P1
Neede            1 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0       5 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 3 0 - 0 3 - 1                 Ulftse Boys       22  10- 5- 7   35   24- 23
Reunie           0 - 3 3 - 3 1 - 4 2 - 6 3 - 2       3 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 1 6 - 1                 Dinxperlo         22  10- 3- 9   33   43- 38
Ruurlo           0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 0       5 - 1 2 - 2 3 - 2 3 - 2 4 - 0                 FC Trias          22   9- 5- 8   32   38- 30
Ulftse Boys      1 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 2 0 - 0 0 - 0 2 - 0       2 - 0 2 - 0 3 - 0 0 - 1                 Reunie            22   8- 5- 9   29   40- 45
Vorden           2 - 0 2 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 2       0 - 2 1 - 0 2 - 1                 Winterswijk       22   7- 6- 9   27   43- 46
Vosseveld        1 - 6 1 - 2 0 - 5 1 - 3 4 - 4 1 - 1 1 - 5 0 - 1 1 - 5       3 - 2 3 - 2                 Vorden            22   7- 4-11   25   33- 42
Warnsveldse Boys 3 - 2 3 - 2 0 - 2 2 - 2 4 - 3 3 - 2 2 - 3 2 - 0 0 - 4 1 - 3       2 - 2                 Warnsveldse Boys  22   5- 4-13   19   31- 59 rel
Winterswijk      3 - 5 1 - 2 4 - 4 1 - 4 0 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 0 6 - 2 4 - 1 5 - 1                       Vosseveld         22   4- 3-15   15   31- 65 rel

Period-championship 4C / 4D:
Round 1: Neede-VVO            2-0 and 2-1   Gendringen-SP Rijnland   1-1 and 1-1      VDZ-Lochem SP   1-1 and 3-1
                                                   SP Rijnland wins on penalties
Round 2: Doetinchem-Neede     2-2 and 1-2   SP Rijnland-VDZ          1-0 and 0-2
Final:   Neede-VDZ            2-1

4th class D
Concordia-W            8 - 2 3 - 0 0 - 2 0 - 4 3 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 1 5 - 0 0 - 0 1 - 1                 Concordia-W       22  12- 6- 4   42   51- 24 P1 prom
Eendracht A.     2 - 4       2 - 0 1 - 2 0 - 1 7 - 1 5 - 5 1 - 1 4 - 1 4 - 3 4 - 4 3 - 1                 VVO               22  10- 9- 3   39   50- 25 P2
Groessen         1 - 1 0 - 1       0 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 3                 VDZ               22  12- 3- 7   39   37- 29 P3
HC '03           1 - 3 3 - 4 2 - 2       0 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 1                 Rijnland          22   9- 6- 7   33   42- 38 (P1)
Kilder           1 - 4 2 - 2 3 - 0 2 - 1       1 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 2                 Westervoort       22   8- 5- 9   29   33- 40
RKPSC            3 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 0 2 - 0       3 - 0 4 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 5 3 - 1                 RKPSC             22   9- 2-11   29   37- 47
Rijnland         1 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 2       5 - 0 4 - 3 0 - 0 1 - 1 3 - 1                 Terborg           22   7- 7- 8   28   30- 37
Terborg          2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 3       1 - 5 0 - 1 1 - 0 3 - 4                 Kilder            22   7- 6- 9   27   31- 31
VDZ              0 - 4 1 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 2       1 - 0 3 - 3 0 - 1                 Eendracht A.      22   7- 6- 9   27   50- 55
VVG '25          0 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 1       0 - 3 0 - 1                 VVG '25           22   7- 4-11   25   20- 31
VVO              1 - 1 4 - 1 5 - 1 0 - 0 3 - 1 6 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 3       0 - 1                 HC '03            22   6- 6-10   24   24- 31 rel
Westervoort      1 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 3 1 - 1 1 - 4 0 - 2 1 - 4 2 - 2 1 - 3                       Groessen          22   6- 4-12   22   19- 36 rel

4th class E
BVC '12                1 - 1 5 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 3 3 - 3 4 - 4 0 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 2                 Groesbeekse Boys  22  17- 3- 2   54   44- 18 P1 prom
Blauw Wit        5 - 0       2 - 0 0 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0                 Trekvogels        22  17- 2- 3   53   69- 29 P2
Brakkenstein     3 - 0 4 - 2       1 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 3 6 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 3                 SCP               22  12- 5- 5   41   50- 24 (P1)
DVOL             3 - 2 3 - 0 2 - 2       4 - 1 1 - 2 0 - 0 6 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 4                 SC Millingen      22  13- 2- 7   41   56- 37 P3
Eendracht '30    1 - 1 0 - 5 3 - 2 1 - 3       0 - 2 3 - 2 0 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 4                 Blauw Wit         22  11- 3- 8   36   42- 31
Groesbeekse Boys 5 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 0       3 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 1 4 - 1                 DVOL              22   9- 7- 6   34   44- 31
SC Millingen     3 - 1 3 - 2 4 - 2 3 - 0 8 - 2 0 - 2       5 - 0 2 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 3                 SCE               22  10- 0-12   30   49- 50
RODA '28         2 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 3       2 - 3 3 - 2 0 - 3 0 - 4                 Brakkenstein      22   7- 4-11   25   49- 45
SCE              5 - 0 2 - 3 5 - 4 3 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 0       3 - 2 1 - 3 4 - 2                 BVC '12           22   3- 7-12   16   28- 56
SCH              0 - 1 1 - 2 0 - 7 0 - 4 2 - 2 0 - 2 0 - 6 2 - 2 3 - 2       0 - 5 0 - 5                 Eendracht '30     22   4- 4-14   16   29- 59
SCP              2 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 2 6 - 2 2 - 2 0 - 1 4 - 1 8 - 1 1 - 0       1 - 2                 SCH               22   4- 4-14   16   21- 58 rel
Trekvogels       2 - 0 4 - 1 2 - 2 4 - 3 5 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 0 2 - 0 6 - 0 3 - 1                       RODA '28          22   3- 3-16   12   22- 65 rel
Playoff for place 10/11 : BVC '12 - Eendracht '30 5-1
                          SCH - BVC '12           3-3
                          Eendracht '30 - SCH     4-3   SCH relegated

Period-championship 4E / 4F:
Round 1: SCP-Eldenia            1-1 and 0-2   Millingen-Angeren      0-4 and 1-4     Elistha-Trekvogels  1-3 and 3-1
Round 2: Angerlo Vrt-Eldenia    0-2 and 3-6   Angeren-Trekvogels     1-1 and 0-2
Final:   Eldenia-Trekvogels     0-1

4th class F
AZ 2000                2 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 5 2 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 0                 SML               22  16- 2- 4   50   59- 19 P1 prom
Angeren          0 - 0       0 - 3 4 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 5                 Angeren           22  11- 7- 4   40   40- 27 (P1)
Arnhemse Boys    1 - 0 3 - 2       2 - 2 0 - 4 2 - 6 1 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 4 1 - 2                 Eldenia           22  11- 6- 5   39   59- 31 P2
Driel RKSV       1 - 1 1 - 1 3 - 0       7 - 3 2 - 2 3 - 6 4 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 4                 Elistha           22  10- 5- 7   35   57- 49 P3
Echteld          4 - 5 0 - 4 4 - 0 1 - 2       1 - 5 4 - 5 3 - 3 1 - 8 3 - 2 0 - 3 0 - 1                 Fortissimo        22   9- 8- 5   33   35- 28 -3 pnts
Eldenia          1 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 1       2 - 1 2 - 0 3 - 1 10- 1 0 - 1 0 - 0                 AZ 2000           22   9- 6- 7   33   37- 37
Elistha          5 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 1       1 - 2 3 - 4 9 - 2 3 - 2 0 - 3                 SC Oranje         22   9- 4- 9   29   36- 39 -2 pnts
Fortissimo       0 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 1       1 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 0                 Driel RKSV        22   7- 6- 9   27   44- 45
HAVO             0 - 1 0 - 4 3 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 5 1 - 1 0 - 1       4 - 3 0 - 1 1 - 3                 Arnhemse Boys     22   8- 2-12   26   33- 53
FC Jeugd         3 - 2 1 - 5 2 - 4 2 - 4 3 - 2 0 - 4 0 - 1 0 - 1 6 - 0       1 - 0 1 - 2                 HAVO              22   7- 4-11   23   40- 48 -2 pnts
SC Oranje        1 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 1       1 - 4                 Echteld           22   4- 3-15   15   39- 64 rel
SML              2 - 3 0 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 2 6 - 2 3 - 3 3 - 0 5 - 0 5 - 0                       FC Jeugd          22   4- 1-17   13   31- 70 rel
 

4th class G
Apeldoornse Boys       3 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 3 0 - 2 2 - 4 0 - 4 5 - 4 1 - 0 1 - 1 5 - 1                 KCVO              22  15- 6- 1   51   47- 21 P2 prom
Beekbergen       1 - 0       0 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 1                 Eerbeekse Boys    22  11- 6- 5   39   49- 33 P1
Eerbeekse Boys   3 - 1 2 - 2       0 - 3 3 - 2 3 - 3 2 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 1                 Beekbergen        22  12- 3- 7   39   36- 31 P3
Groen Wit'62     3 - 2 1 - 1 0 - 7       1 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 2 3 - 0 3 - 3 2 - 0 0 - 1                 Loenermark        22  10- 6- 6   36   40- 29 (P2)
Hattem           2 - 1 0 - 1 1 - 1 5 - 0       1 - 4 2 - 2 2 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 3 1 - 4                 ZVV '56           22   8- 6- 8   30   36- 42
KCVO             2 - 1 4 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 0       0 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 2 3 - 2                 Groen Wit'62      22   8- 6- 8   30   35- 41
SC Klarenbeek    1 - 0 1 - 4 0 - 3 3 - 1 1 - 4 1 - 1       2 - 2 3 - 1 2 - 6 0 - 2 2 - 1                 Robur et Velocit. 22   7- 7- 8   28   48- 42
Loenermark       4 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 6 1 - 2 0 - 0       3 - 2 3 - 1 5 - 1 3 - 1                 Hattem            22   8- 4-10   28   45- 45
Reaal Dronten    0 - 1 3 - 3 2 - 4 0 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 5 1 - 2       2 - 5 1 - 2 1 - 1                 SC Klarenbeek     22   7- 7- 8   28   33- 40
Robur et Velocit.2 - 2 3 - 0 1 - 4 3 - 0 3 - 3 1 - 3 1 - 0 1 - 1 4 - 2       2 - 2 4 - 0                 Wilp              22   7- 6- 9   27   43- 41
Wilp             2 - 3 0 - 3 5 - 2 1 - 4 8 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 2       2 - 2                 Apeldoornse Boys  22   6- 4-12   22   33- 46 rel
ZVV '56          2 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 1                       Reaal Dronten     22   1- 3-18    6   29- 63 rel

Period-championship 4G / 4H:
Round 1: Eerbeekse B-Helios D         1-1 and 0-0   Beekbergen-Zutphania     2-0 and 0-0     Heeten-Loenermark   3-2 and 2-1
Round 2: Colmschate '33-Eerbeekse B   1-2 and 1-1   Beekbergen-Heeten        1-4 and 1-5
Final:   Eerbeekse Boys-Heeten        0-2

4th class H
Be Quick Z.            0 - 0 1 - 3 3 - 3 0 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 5 0 - 3 1 - 4 4 - 2 2 - 2                 Schalkhaar        22  17- 5- 0   56   87- 18 P1 prom
Dieze West       5 - 2       5 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 6 0 - 4 4 - 2 1 - 4                 Heeten            22  15- 2- 5   47   87- 37 P3
FC Zutphen       2 - 2 2 - 1       2 - 5 1 - 4 2 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 8 0 - 3 2 - 2 1 - 3                 Zutphania         22  12- 5- 5   41   54- 36 (P1)
Heeten           6 - 0 13- 0 2 - 0       2 - 2 4 - 0 3 - 0 9 - 1 1 - 4 2 - 8 7 - 1 2 - 4                 Turkse Kracht     22  12- 3- 7   39   64- 33
Helios           2 - 1 2 - 0 0 - 2 0 - 4       2 - 0 3 - 3 3 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 0                 Helios            22  10- 6- 6   36   41- 31 P2
Holten           0 - 0 3 - 0 1 - 5 0 - 5 0 - 4       1 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 2                 FC Zutphen        22   9- 3-10   30   40- 52
Overwetering     2 - 0 2 - 5 3 - 3 2 - 6 1 - 1 2 - 3       2 - 2 1 - 5 2 - 1 4 - 4 2 - 3                 Overwetering      22   7- 6- 9   27   39- 51
Sallandia        1 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 5 3 - 3 1 - 2       1 - 1 0 - 2 4 - 2 2 - 6                 Holten            22   6- 4-12   22   29- 52
Schalkhaar       6 - 1 10- 0 5 - 0 2 - 0 1 - 0 5 - 1 2 - 2 6 - 1       4 - 1 4 - 1 5 - 0                 Dieze West        22   5- 5-12   20   38- 81
Turkse Kracht    5 - 1 8 - 2 0 - 1 2 - 3 5 - 1 4 - 1 2 - 3 2 - 4 1 - 1       2 - 1 2 - 2                 Sallandia         22   4- 7-11   19   35- 60
ZAC              2 - 3 3 - 3 2 - 1 5 - 4 2 - 1 2 - 3 0 - 2 2 - 3 3 - 4 1 - 5       2 - 2                 ZAC               22   4- 4-14   16   43- 68 rel
Zutphania        2 - 0 6 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 5 0 - 1 5 - 1 1 - 1 1 - 0 5 - 1                       Be Quick Z.       22   3- 6-13   15   24- 62 rel

5th class A
Borne                  2 - 3 3 - 0 2 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 3 5 - 1 2 - 1 4 - 3                 Luctor Et Emergo  22  14- 5- 3   47   75- 25 P3 prom
Bornerbroek      0 - 0       0 - 1 9 - 0 5 - 2 2 - 5 1 - 2 0 - 0 7 - 1 3 - 1 2 - 3 3 - 4                 Reutum            22  14- 5- 3   47   53- 26 P2 prom
DTC '07          4 - 2 3 - 3       4 - 3 0 - 6 7 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 3 1 - 4 2 - 0 3 - 4                 Borne             22  12- 5- 5   41   55- 49 (P3)
La Premiere      2 - 4 0 - 4 2 - 1       2 - 9 2 - 4 1 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 2                 Wilhelminaschool  22  10- 3- 9   33   49- 45
Luctor Et Emergo 6 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 2       3 - 0 2 - 2 2 - 0 5 - 0 7 - 0 7 - 0 3 - 0                 Saasveldia        22   8- 7- 7   31   42- 37
RSC              3 - 4 3 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2       1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 4 1 - 3 5 - 1                 Bornerbroek       22   8- 5- 9   29   64- 51
Reutum           1 - 1 5 - 2 3 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 1       4 - 2 4 - 4 4 - 2 2 - 0 4 - 1                 RSC               22   7- 7- 8   28   43- 46
Saasveldia       2 - 3 4 - 4 2 - 3 4 - 0 1 - 4 2 - 2 1 - 2       2 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 3                 Zenderen Vooruit  22   8- 3-11   27   53- 55 P3
TVO              1 - 3 5 - 0 1 - 1 2 - 4 0 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 2       7 - 1 1 - 2 1 - 0                 TVO               22   7- 4-11   25   45- 52
Vasse            2 - 3 0 - 3 4 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 6 0 - 5 1 - 4       2 - 4 1 - 7                 DTC '07           22   7- 4-11   25   38- 53
Wilhelminaschool 3 - 3 3 - 6 3 - 1 5 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 3 5 - 3       6 - 1                 La Premiere       22   7- 3-12   24   37- 71 rel
Zenderen Vooruit 6 - 1 5 - 5 0 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 5 - 2 0 - 2 0 - 3                       Vasse             22   4- 1-17   13   35- 79 rel
Playoff for 1st place : Reutum - Luctor et Emergo 1-3

Period-championship 5A (won by Reutum)
Zenderen Vooruit-Reutum  2-5  Borne-Zenderen Vooruit  5-3  Reurum-Borne  2-1

5th class B
Buurse                 4 - 7 4 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 3                 LSV               22  17- 2- 3   53   58- 27 P2 prom
't Centrum       3 - 3       6 - 1 0 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 2 4 - 1 2 - 2 2 - 1 4 - 0 3 - 4                 Mediterraneo      22  16- 3- 3   51   61- 26 P1
DEO              1 - 3 1 - 2       0 - 4 2 - 3 1 - 3 2 - 3 2 - 6 0 - 2 4 - 2 2 - 3 1 - 5                 EMOS              22  11- 5- 6   38   52- 34 (P2)
EMOS             4 - 0 2 - 2 1 - 1       0 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 2 3 - 2 2 - 2 4 - 1                 't Centrum        22  11- 5- 6   38   53- 38
GSV '63          3 - 0 2 - 3 1 - 2 1 - 3       2 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 4 0 - 3                 Vosta             22  12- 2- 8   38   51- 37 P3 prom
Klein Dochteren  4 - 0 0 - 0 3 - 2 1 - 4 2 - 0       1 - 3 0 - 3 5 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0                 Phenix            22  10- 2-10   32   39- 51
LSV              4 - 1 4 - 1 3 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 0       2 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 2 5 - 2                 Klein Dochteren   22   8- 5- 9   29   34- 36
Mediterraneo     6 - 1 2 - 3 5 - 2 1 - 0 4 - 1 0 - 0 0 - 1       1 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 2                 Witkampers        22   8- 3-11   27   44- 45
Phenix           2 - 0 1 - 2 6 - 1 2 - 8 2 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 4       5 - 2 0 - 8 3 - 2                 Buurse            22   7- 4-11   25   37- 53
SVV '91          1 - 3 3 - 1 1 - 7 0 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 3 1 - 0       1 - 4 2 - 1                 GSV '63           22   6- 5-11   23   30- 40
Vosta            3 - 1 0 - 2 5 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 4 1 - 3 4 - 1       3 - 1                 SVV '91           22   4- 1-17   13   25- 59 rel
Witkampers       1 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 3 0 - 1 2 - 1 3 - 4 1 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 1                       DEO               22   3- 1-18   10   37- 75 rel

Period-championship 5B (won by Vosta)
Mediterraneo-EMOS  1-2  Vosta-Meditteraneo  4-1  EMOS-Vosta  1-2

5th class C
AD '69                 2 - 1 6 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 5 1 - 0 1 - 3 2 - 1                 RKZVC             22  19- 1- 2   58   68- 22 P1 prom
Ajax B           2 - 1       5 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 3 3 - 2 2 - 2 2 - 1                 AD '69            22  15- 1- 6   46   43- 28 P2 prom
Baakse Boys      1 - 2 0 - 2       0 - 1 1 - 5 1 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 5 0 - 1 0 - 6 3 - 0                 VIOS B.           22  11- 7- 4   40   53- 35 (P1)
Bredevoort       2 - 0 0 - 2 3 - 1       6 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 4 2 - 2 1 - 0 2 - 4 3 - 2                 Bredevoort        22  12- 4- 6   40   40- 28 P3
Erix             0 - 1 1 - 2 4 - 0 0 - 0       1 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 2                 Ajax B            22  12- 4- 6   40   42- 33
KSV              1 - 3 0 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 1       3 - 2 2 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 1                 MEC               22   9- 4- 9   31   35- 33
Keijenburgse B.  1 - 3 2 - 1 0 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 0       1 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1                 KSV               22   7- 7- 8   28   33- 37
MEC              2 - 1 2 - 4 4 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0       0 - 4 3 - 1 2 - 2 1 - 0                 Keijenburgse Boys 22   6- 5-11   23   24- 31
RKZVC            1 - 0 4 - 1 4 - 2 2 - 0 2 - 0 6 - 2 4 - 1 3 - 2       2 - 0 6 - 0 4 - 1                 Erix              22   6- 4-12   22   26- 35
Steenderen       2 - 5 1 - 4 2 - 0 1 - 4 0 - 2 3 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 2       1 - 3 2 - 1                 Steenderen        22   6- 1-15   19   23- 41
VIOS B.          3 - 5 3 - 1 7 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0       1 - 1                 Zelhem            22   4- 4-14   16   26- 41 rel
Zelhem           1 - 2 0 - 1 4 - 1 0 - 4 0 - 2 4 - 2 1 - 0 2 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 2                       Baakse Boys       22   3- 2-17   11   17- 66 rel

Period-championship 5C (won by AD '69 because of better position in regular competition)
VIOS B.-AD '69  3-3  Bredevoort-VIOS B  2-3  AD '69- Bredevoort  2-1

5th class D
AZC                    4 - 2 4 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 4 3 - 0 2 - 2 1 - 0 6 - 0 2 - 0 4 - 0                 AZC               22  13- 4- 5   43   65- 35 prom
Dierense Boys    1 - 1       1 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 0                 GSV '38           22  12- 4- 6   40   45- 36 P2
SC Doesburg      2 - 3 4 - 1       0 - 5 1 - 4 3 - 3 2 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 2 2 - 0                 't Peeske         22  11- 6- 5   39   43- 27 P3 prom
GSV '38          3 - 2 3 - 2 5 - 0       2 - 1 0 - 4 1 - 0 0 - 3 3 - 1 5 - 5 1 - 0 2 - 3                 GVA               22  11- 3- 8   36   44- 35 P1
GVA              5 - 3 1 - 1 5 - 1 1 - 2       0 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 1 2 - 0                 SDZZ              22  10- 5- 7   35   35- 31
MvR              1 - 2 4 - 1 5 - 6 1 - 3 2 - 3       3 - 3 1 - 2 4 - 4 3 - 2 1 - 2 3 - 0                 Worth Rheden      22   8- 6- 8   28   46- 38 -2 pnts
't Peeske        2 - 1 5 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 1       1 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 2 0 - 0                 SC Doesburg       22   8- 4-10   28   40- 57
SDZZ             3 - 1 2 - 0 3 - 3 1 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 4       2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1                 MvR               22   7- 5-10   26   57- 54
Sprinkhanen      1 - 6 0 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 4 0 - 6 1 - 0 0 - 2       2 - 1 2 - 3 2 - 1                 Sprinkhanen       22   8- 2-12   26   28- 40
Stokkum          1 - 5 5 - 3 0 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 2       0 - 4 2 - 0                 Dierense Boys     22   6- 6-10   24   29- 46
Worth Rheden     3 - 3 2 - 2 6 - 1 2 - 2 1 - 1 5 - 6 0 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 1       2 - 4                 Zeddam            22   6- 5-11   23   29- 38 rel
Zeddam           1 - 4 5 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 3 5 - 0 2 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 3                       Stokkum           22   4- 6-12   18   30- 54 rel

Period-championship 5D (won by 't Peeske)
GVA-GSV '33  4-1  GSV '38-'t Peeske  1-3  't Peeske-GVA  4-2
 
5th class E
CHRC                   5 - 4 1 - 1 3 - 3 4 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 3 4 - 1 0 - 3 4 - 0 2 - 1           Victoria '25      24  16- 3- 5   51   60- 38 P1 prom
DBV              1 - 1       2 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 2 8 - 1 1 - 3 2 - 2 5 - 0 5 - 2           SCD '33           24  14- 6- 4   48   58- 34 P2 prom
DIOSA            3 - 1 3 - 4       1 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 3 4 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 1 1 - 2           SDOO              24  15- 3- 6   48   64- 41 P
DSZ              0 - 4 2 - 3 3 - 2       0 - 2 1 - 4 0 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 2           DBV               24  12- 7- 5   43   66- 41
DVSG             3 - 3 2 - 5 3 - 6 1 - 0       0 - 1 2 - 1 0 - 4 3 - 2 0 - 4 2 - 4 4 - 2 1 - 3           Ewijk             24  11- 6- 7   39   51- 37
Ewijk            8 - 0 0 - 0 0 - 0 2 - 2 5 - 3       3 - 2 0 - 1 0 - 1 3 - 3 5 - 3 2 - 0 1 - 3           CHRC              24  10- 6- 8   36   50- 49
Heumen           3 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 0 3 - 2 5 - 0       2 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 3           Heumen            24  10- 5- 9   35   51- 38
Niftrik          0 - 3 1 - 4 0 - 1 3 - 4 3 - 0 1 - 1 1 - 2       6 - 3 1 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 4           DIOSA             24   9- 4-11   31   45- 47
RVW              1 - 2 1 - 3 2 - 3 0 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 6 0 - 2       1 - 3 3 - 2 5 - 0 2 - 1           RVW               24   9- 1-14   28   44- 65
SCD '33          5 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 0 5 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 1       3 - 2 1 - 1 1 - 2           Niftrik           24   8- 3-13   27   42- 49
SDOO             2 - 1 2 - 1 7 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 1 6 - 2 2 - 1 1 - 1       3 - 1 4 - 1           DSZ               24   5- 5-14   20   32- 50
SVO '68          2 - 2 2 - 8 3 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 4 2 - 2 0 - 4 2 - 3 0 - 2 0 - 5       1 - 2           DVSG              24   6- 2-16   20   37- 67 rel
Victoria '25     2 - 1 2 - 2 2 - 3 4 - 2 4 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 1                 SVO '68           24   4- 3-17   15   25- 69 rel
Playoff for place 10/11 : DSZ - DVSG 1-1  DVSG relegated because of goaldiff. in regular competition
Period-championship 5E (won by SCD '33)
DBV-SCD '33  1-5  SDOO-DBV  2-1  SCD '33-SDOO  3-1

5th class F
Arnhemia               1 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 6 5 - 3 4 - 1 5 - 2 5 - 2                             Edesche Boys      18  13- 3- 2   42   56- 18 prom
Edesche Boys     2 - 1       2 - 0 9 - 0 2 - 1 0 - 3 7 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 1                             NSVV FC Kunde     18  12- 4- 2   40   62- 27 P2
Kolping-Dynamo   1 - 1 0 - 4       2 - 0 0 - 3 0 - 1 4 - 4 3 - 0 3 - 0 2 - 2                             MASV              18   9- 5- 4   32   36- 33 P1 prom
Krayenhoff       1 - 3 0 - 7 1 - 3       3 - 3 1 - 1 2 - 3 5 - 6 1 - 2 1 - 4                             SJN               18   8- 5- 5   29   44- 32 P3
MASV             5 - 2 3 - 4 0 -10 2 - 2       1 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 0                             Arnhemia          18   7- 5- 6   26   41- 37
NSVV FC Kunde    2 - 0 5 - 3 7 - 3 9 - 1 1 - 1       4 - 3 5 - 1 3 - 1 5 - 2                             Kolping-Dynamo    18   6- 5- 7   23   38- 36
Nijmegen         0 - 2 0 - 3 5 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0       2 - 2 1 - 4 2 - 5                             De Paasberg       18   7- 2- 9   23   45- 53
De Paasberg      2 - 5 2 - 4 4 - 4 5 - 2 1 - 3 4 - 1 6 - 2       1 - 5 3 - 0                             Nijmegen          18   3- 4-11   13   35- 59
SJN              4 - 4 0 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 3 4 - 2 3 - 4       5 - 0                             SVHA              18   3- 3-12   12   27- 53
SVHA             1 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 5 0 - 1 2 - 5 3 - 3 1 - 3 1 - 5                                   Krayenhoff        18   1- 6-11    6   29- 65 -3 pnts

Period-championship 5F (won by MASV)
MASV-NSVV FC Kunde  1-2  NSVV FC Kunde-SJN  1-1  SJN -MASV  1-1

5th class G
Alexandria             1 - 8 1 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 7 2 - 4 0 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 2                 Go Ahead D.       22  16- 5- 1   50   67- 24-3pts P2 pr
Cupa             2 - 0       2 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 4 3 - 6 4 - 3 4 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 2                 DAVO              22  14- 5- 3   47   64- 28 P1
DAVO             6 - 0 3 - 2       4 - 0 4 - 1 0 - 1 3 - 3 3 - 1 4 - 0 6 - 0 4 - 2 3 - 2                 IJsselstreek      22  11- 8- 3   41   65- 39 (P2) prom
Deventer         4 - 4 3 - 1 1 - 5       0 - 4 1 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 0                 Orderbos          22  11- 5- 6   38   55- 35 P3
Emst             5 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 1       2 - 3 2 - 0 2 - 1 4 - 2 0 - 1 2 - 4 1 - 1                 SV Twello         22  10- 6- 6   36   53- 43
Go Ahead D.      3 - 0 5 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 0       1 - 2 1 - 1 4 - 1 3 - 1 7 - 2 2 - 1                 Cupa              22  11- 2- 9   35   56- 46
IJsselstreek     4 - 0 3 - 1 0 - 0 3 - 3 5 - 1 1 - 4       4 - 4 9 - 3 1 - 2 3 - 3 6 - 2                 Emst              22   8- 6- 8   30   42- 37
Orderbos         4 - 0 4 - 2 2 - 4 0 - 1 0 - 3 3 - 3 1 - 1       4 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 2                 Deventer          22   6- 8- 8   26   34- 50
SHE              3 - 2 0 - 4 1 - 4 3 - 3 1 - 4 0 - 2 0 - 3 0 - 2       2 - 1 0 - 2 0 - 6                 WWNA              22   6- 5-11   23   52- 45
Terwolde         3 - 1 1 - 1 0 - 1 4 - 0 0 - 2 2 - 7 0 - 1 0 - 5 0 - 0       1 - 4 2 - 1                 Terwolde          22   7- 2-13   23   24- 54
SV Twello        6 - 0 4 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 3 4 - 2 6 - 1       3 - 2                 SHE               22   2- 2-18    8   23- 77 rel
WWNA             6 - 1 1 - 3 4 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 2 5 - 1 7 - 2 0 - 1                       Alexandria        22   2- 2-18    8   22- 79 rel

Period-championship 5G (won by IJsselstreek)
DAVO-IJsselstreek  2-3  Orderbos-DAVO  1-5  IJsselstreek-Orderbos  2-0

5th class H
Activia                3 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 0 11- 1 3 - 2 4 - 2 8 - 1 2 - 0                 Dedemsvaart       22  15- 6- 1   51   61- 18 P1 prom
Broekland        0 - 2       0 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1                 Activia           22  14- 6- 2   48   64- 25 P2
Dalfsen          2 - 1 2 - 0       3 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 4                 Dalfsen           22  12- 3- 7   39   38- 30 (P1)
Dedemsvaart      4 - 0 2 - 0 2 - 0       3 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 1 10- 0                 Marienheem        22  10- 7- 5   37   47- 29
Diepenveen       0 - 2 0 - 0 4 - 1 1 - 2       4 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1                 Broekland         22   8- 5- 9   29   27- 30
Lettele          0 - 0 4 - 1 0 - 4 1 - 5 5 - 1       0 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 3                 Lettele           22   8- 5- 9   29   36- 41
Marienheem       2 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 0 6 - 1 1 - 1       0 - 2 1 - 0 6 - 0 5 - 5 5 - 1                 Raalte            22   7- 8- 7   29   28- 35
Raalte           1 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1       0 - 0 0 - 1 4 - 1 0 - 1                 Diepenveen        22   7- 6- 9   27   36- 43
SDOL             1 - 3 0 - 2 2 - 3 1 - 4 2 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 1       4 - 2 3 - 1 3 - 1                 USV               22   8- 3-11   27   35- 44 P3 prom
USV              1 - 4 2 - 0 1 - 2 0 - 0 4 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1       3 - 1 3 - 3                 Wesepe            22   7- 4-11   25   39- 57
Vilsteren        3 - 3 1 - 4 0 - 4 1 - 4 1 - 3 3 - 5 1 - 3 0 - 2 3 - 2 1 - 4       0 - 3                 SDOL              22   6- 3-13   21   36- 46 rel
Wesepe           1 - 4 2 - 4 1 - 2 0 - 4 2 - 1 3 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 4 1 - 3 6 - 0                       Vilsteren         22   1- 2-19    5   26- 75 rel
Period-championship 5H (won by USV)
Dalfsen-Activia  0-1  USV-Dalfsen  2-2  Activia-USV  0-2

6th class A
BSC Unisson            1 - 1 0 - 1 6 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 0 10- 0 8 - 0 1 - 0 4 - 2 0 - 1                 UDI               22  18- 2- 2   56   82- 26 P1 prom
Barbaros         0 - 3       7 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 3 11- 2 4 - 2 1 - 5 1 - 2 0 - 0                 Zuid Eschmarke    22  17- 1- 4   52   63- 31 (P1)
Delden           0 - 1 0 - 2       3 - 0 1 - 2 7 - 2 0 - 2 3 - 0 4 - 2 2 - 4 1 - 4 2 - 3                 BSC Unisson       22  15- 2- 5   47   71- 24 P3
Heracles avc     3 - 4 2 - 0 2 - 2       0 - 0 2 - 2 4 - 0 4 - 2 1 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 3                 Langeveen         22  14- 3- 5   45   55- 31 P2
Langeveen        2 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 1       6 - 0 2 - 0 2 - 4 4 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 2                 Barbaros          22  11- 2- 9   35   50- 46
Manderveen       0 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 3 1 - 2       2 - 1 2 - 2 3 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 5                 Heracles avc      22   8- 5- 9   29   43- 48
sv Nijverdal     4 - 3 5 - 1 2 - 3 1 - 4 2 - 4 5 - 1       5 - 2 0 - 1 3 - 3 0 - 2 0 - 2                 Sportlust Vr.     22   9- 1-12   28   46- 48
RKSV             0 - 7 2 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 0       1 - 0 0 - 2 0 - 4 1 - 6                 Delden            22   7- 3-12   24   37- 52
Rijssen Vooruit  1 - 1 0 - 4 2 - 1 1 - 2 3 - 5 1 - 2 3 - 2 4 - 3       5 - 0 0 - 5 2 - 5                 sv Nijverdal      22   6- 1-15   19   40- 59
Sportlust Vr.    1 - 3 1 - 2 6 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 3 5 - 1 4 - 0       3 - 7 1 - 3                 Manderveen        22   5- 3-14   18   28- 54
UDI              3 - 1 7 - 0 5 - 1 6 - 3 2 - 1 4 - 1 6 - 2 7 - 0 4 - 1 2 - 0       4 - 0                 Rijssen Vooruit   22   5- 1-16   16   29- 67
Zuid Eschmarke   2 - 3 4 - 1 5 - 2 2 - 0 3 - 5 1 - 0 5 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 0                       RKSV              22   4- 2-16   14   26- 84

6th class B
Balkbrug               2 -10 2 - 8 2 - 2 1 - 3 1 -11 0 - 7 3 - 1 1 - 5 0 - 4 1 - 5 2 - 2                 Gorssel           22  19- 1- 2   58   85- 23 P1 prom
Epse             5 - 0       0 - 1 2 - 1 4 - 3 0 - 3 1 - 2 5 - 2 3 - 3 2 - 5 1 - 1 3 - 1                 Kampen            22  14- 3- 5   45   72- 32 (P1) prom
Gorssel          7 - 1 1 - 0       5 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 0 8 - 1 3 - 0 6 - 2 2 - 2 3 - 2                 Nieuw Heeten      22  13- 2- 7   41   51- 34
Hoonhorst        5 - 0 3 - 2 3 - 2       2 - 2 2 - 2 2 - 1 4 - 0 1 - 0 0 - 4 2 - 3 5 - 3                 WWV               22  11- 4- 7   37   48- 35 P3 prom
De Hoven         5 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 0       3 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 0                 Hoonhorst         22  11- 4- 7   37   46- 41 P2 prom
Kampen           9 - 1 3 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 1       5 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 5 - 0 4 - 2                 Voorst            22  12- 0-10   36   52- 37
Nieuw Heeten     6 - 1 2 - 3 1 - 6 0 - 0 1 - 0 1 - 4       4 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 0 6 - 2                 De Hoven          22  10- 2-10   32   41- 32
FC Ulu Spor      2 - 2 0 - 4 1 - 9 1 - 2 1 - 8 2 - 2 0 - 2       1 - 1 1 - 7 1 - 3 1 - 3                 Epse              22   9- 4- 9   31   53- 44
V en L           7 - 1 2 - 2 1 - 5 0 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 2 2 - 2       2 - 1 1 - 2 0 - 1                 Wissel            22   9- 2-11   29   48- 47
Voorst           4 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 5 1 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 1       3 - 1 3 - 1                 V en L            22   6- 5-11   23   31- 38
WWV              10- 0 5 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 0 2 - 5 0 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 2       2 - 1                 Balkbrug          22   1- 3-18    5   24-122*
Wissel           4 - 1 1 - 1 1 - 4 5 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 2 7 - 0 2 - 0 0 - 4 1 - 2                       FC Ulu Spor       22   0- 4-18    4   19- 85

6th class C
Diepenheim             5 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 4 3 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 0                 Rekken            22  16- 4- 2   52   70- 16 P3 prom
EGVV             3 - 1       2 - 4 1 - 1 5 - 6 1 - 8 3 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 4 1 - 5 2 - 3                 Lochuizen         22  15- 2- 5   47   74- 41 P1
Halle            2 - 1 3 - 2       0 - 2 2 - 0 4 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 3 2 - 0                 KSH               22  14- 3- 5   45   75- 36 P2 prom
Hoeve Vooruit    3 - 1 3 - 0 1 - 1       1 - 3 1 - 3 4 - 2 7 - 1 2 - 0 0 - 3 3 - 2 5 - 3                 Hoeve Vooruit     22  13- 2- 7   41   44- 39 (P3) prom
KSH              6 - 0 9 - 1 3 - 1 5 - 0       4 - 1 5 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 1                 Halle             22  11- 5- 6   38   47- 37
Lochuizen        5 - 1 8 - 2 1 - 4 4 - 0 3 - 1       2 - 1 3 - 2 10- 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0                 Rietmolen         22   9- 6- 7   33   49- 39
Marienveld       0 - 4 5 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 1       1 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 1                 Diepenheim        22   9- 4- 9   31   40- 37
SC Meddo         2 - 4 6 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 5 7 - 1 4 - 1       3 - 1 2 - 5 1 - 3 1 - 2                 SVBV              22   6- 6-10   24   28- 44
Noordijk         0 - 2 2 - 2 1 - 5 0 - 1 0 - 5 1 - 3 0 - 4 3 - 2       0 - 6 1 - 3 0 - 0                 Marienveld        22   5- 5-12   20   31- 50
Rekken           2 - 1 3 - 1 3 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 2 5 - 0 5 - 0 6 - 0       3 - 1 2 - 0                 SC Meddo          22   5- 4-13   19   45- 61
Rietmolen        2 - 1 1 - 0 4 - 0 3 - 2 4 - 4 1 - 4 2 - 4 6 - 3 4 - 0 0 - 0       1 - 2                 EGVV              22   4- 2-16   14   35- 83
SVBV             1 - 1 2 - 5 2 - 2 0 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 6 0 - 0                       Noordijk          22   1- 5-16    8   14- 69
 

6th class D
Aerdt                  1 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 6 3 - 2 2 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 6                 Socii             22  18- 1- 3   55   62- 13 P2 prom
Carvium          0 - 2       3 - 0 2 - 1 0 - 4 2 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 1 3 - 1                 Etten             22  18- 1- 3   55   62- 18 P1 prom Ch
Den Dam          1 - 1 0 - 3       0 - 7 1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 3 1 - 1 1 - 0 0 - 1                 GWVV              22  13- 4- 5   43   61- 27 (P1)
Etten            3 - 1 5 - 0 6 - 0       0 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 0                 VVL               22  11- 7- 4   40   45- 25 P3
GWVV             3 - 2 10- 1 5 - 1 1 - 2       5 - 0 4 - 0 2 - 2 4 - 0 1 - 0 1 - 1 4 - 0                 Wolfersveen       22   9- 4- 9   31   33- 39
NVC              5 - 0 0 - 2 4 - 0 1 - 3 2 - 1       1 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2                 Carvium           22   9- 4- 9   31   35- 56
Ratti            3 - 4 1 - 5 2 - 1 0 - 2 2 - 5 4 - 1       1 - 3 2 - 2 0 - 4 1 - 2 0 - 0                 NVC               22   8- 3-11   27   37- 39
SVGG             1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 2 3 - 1 0 - 2       6 - 2 0 - 2 1 - 5 0 - 2                 SVGG              22   5- 6-11   21   33- 43
Sint Joris       2 - 3 3 - 0 0 - 0 0 - 3 0 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 3       0 - 3 0 - 4 1 - 1                 Aerdt             22   5- 6-11   21   37- 56
Socii            2 - 0 9 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 0 6 - 0 1 - 3 3 - 1 5 - 0       1 - 0 2 - 0                 Den Dam           22   4- 6-12   18   20- 49
VVL              2 - 1 5 - 2 2 - 1 0 - 3 4 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 0 0 - 1       4 - 0                 Ratti             22   4- 5-13   17   31- 55
Wolfersveen      4 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 3 4 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 4                       Sint Joris        22   1- 7-14   10   19- 55
Playoff for 1st place : Socii - Etten 1-2

6th class E
AAC                    0 - 4 2 - 4 5 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 0 5 - 2                 AVIOS             22  16- 4- 2   52   51- 13 P2 prom
AVIOS            4 - 0       0 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 0 5 - 1 4 - 0 0 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 2                 UHC               22  14- 5- 3   47   55- 24 P1
Aquila           3 - 0 0 - 3       2 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 2 6 - 1 6 - 5                 DVE-Trajanus      22  12- 3- 7   39   42- 25 (P2) prom
Batavia          1 - 7 0 - 1 3 - 6       3 - 2 1 - 3 1 - 5 0 - 2 0 - 4 2 - 5 0 - 6 5 - 0                 Uchta             22   9-10- 3   37   48- 26 P3
DVE-Trajanus     2 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 0       1 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 0 5 - 1                 Aquila            22  10- 7- 5   37   49- 33
OSC              0 - 5 0 - 1 0 - 3 4 - 1 2 - 1       1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 1                 Unitas '28        22   9- 5- 8   32   49- 39
Olympia          2 - 1 1 - 1 1 - 1 8 - 1 2 - 1 0 - 0       0 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 2                 Olympia           22   7- 9- 6   30   37- 30
UHC              4 - 0 0 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 0       3 - 2 3 - 1 6 - 1 8 - 4                 OSC               22   6- 8- 8   26   24- 37
Uchta            5 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 1 6 - 2 5 - 2                 AAC               22   7- 2-13   23   40- 52
Unitas '28       5 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 3 0 - 0 2 - 4 0 - 4       0 - 2 9 - 1                 VVLK              22   4- 5-13   17   27- 54
VVLK             2 - 2 0 - 1 0 - 0 5 - 1 0 - 6 2 - 2 1 - 4 0 - 4 1 - 1 0 - 2       1 - 2                 WVW               22   4- 2-16   14   43- 83
WVW              1 - 2 2 - 4 0 - 4 1 - 3 2 - 1 5 - 1 3 - 3 1 - 4 3 - 2 1 - 4 2 - 3                       Batavia           22   3- 2-17   11   29- 78

6th class F
Anadolu'90             2 - 5 1 - 5 0 - 0 0 - 2 5 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 1                       Loo               20  16- 2- 2   50   64- 16 P1 prom
Barneveld        1 - 1       2 - 3 8 - 0 0 - 2 3 - 2 10- 0 0 - 0 6 - 2 2 - 2 1 - 4                       ESCA              20  13- 1- 6   40   61- 36 P
Beatrix          2 - 3 1 - 2       2 - 3 1 - 1 4 - 2 1 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 0 1 - 4                       Valburg           20  12- 1- 7   37   54- 38 (P1) prom
EDS              1 - 0 1 - 2 1 - 2       3 - 7 2 - 3 1 - 0 0 - 5 1 - 1 0 - 1 1 - 3                       Anadolu'90        20  11- 3- 6   36   54- 31 P2
ESCA             0 - 2 2 - 6 6 - 2 5 - 2       2 - 0 5 - 0 1 - 4 6 - 0 4 - 0 3 - 1                       Barneveld         20  11- 3- 6   34   61- 31 -2 pnts
Elsweide         2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 5 - 3       7 - 0 1 - 4 4 - 0 1 - 1 4 - 0                       Elsweide          20   9- 3- 8   30   49- 44 prom
GVC              1 -12 1 - 4 0 - 3 1 - 4 2 - 0 0 - 3       1 - 4 0 - 4 1 - 5 1 - 5                       Beatrix           20   7- 3-10   24   39- 44
Loo              2 - 1 1 - 0 5 - 0 5 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 0       5 - 1 8 - 0 2 - 0                       OVC '85           20   6- 2-12   20   29- 60
OVC '85          1 - 7 1 - 4 2 - 1 1 - 4 1 - 4 4 - 1 1 - 0 0 - 4       2 - 1 1 - 2                       EDS               20   5- 4-11   19   28- 52
Oranje-Wit       2 - 4 4 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 2       2 - 2                       Oranje-Wit        20   4- 7- 9   18   32- 48 -1 pnt
Valburg          2 - 3 0 - 3 1 - 3 2 - 0 5 - 2 5 - 3 3 - 0 4 - 2 6 - 3 4 - 0                             GVC               20   1- 1-18    4   10- 81

Promotion playoffs
Zuid Eschmarke - Hoonhorst 0-2 and 0-1   BSC Unisson - Kampen  0-2 and 2-3
WWV - Langeveen            1-0 and 2-0   Lochuizen - Socii     2-0 and 1-5
UHC - Elsweide             1-2 and 2-3   VVL - KSH             2-3 and 0-5
ESCA - DVE Trajanus        1-0 and 0-3   Uchta - Valburg       1-1 and 1-1
Hoeve Vooruit - GWVV       1-1 and 2-2           Valburg wins on penalties
       Hoeve Vooruit wins on penalties


District Noord

1st class F
Achilles 1894          3 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 3 4 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 3 1 - 3                 SVBO              22  12- 6- 4   42   42- 27 P3
Appingedam       1 - 0       4 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 0 3 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 0                 Nieuw Buinen      22  14- 2- 6   42   45- 37-2pts P2 pr
Bergum           1 - 5 2 - 1       4 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 3 1 - 0 3 - 7 1 - 3 0 - 0                 MSC               22  10- 7- 5   37   41- 23 (P2)
SC Erica         3 - 1 2 - 0 3 - 0       1 - 1 2 - 0 4 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 3                 SC Erica          22  10- 6- 6   36   36- 24 P1
FVC              1 - 1 3 - 2 2 - 3 0 - 3       2 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 1                 Hoogeveen         22  10- 4- 8   34   43- 37
GRC Groningen    0 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 1       1 - 2 1 - 1 0 - 5 1 - 2 1 - 2 1 - 1                 FVC               22   8- 7- 7   29   37- 35 -2 pnts
Germanicus       4 - 1 3 - 3 6 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 2       1 - 5 5 - 1 0 - 2 4 - 0 7 - 3                 Appingedam        22   7- 7- 8   28   35- 39
Hoogeveen        4 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 1       2 - 1 2 - 3 1 - 3 1 - 4                 Vaassen           22   7- 7- 8   28   34- 40
MSC              2 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 2 1 - 2       4 - 0 1 - 1 0 - 0                 Germanicus        22   8- 2-12   26   53- 52
Nieuw Buinen     3 - 1 2 - 5 1 - 1 1 - 0 0 - 4 3 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 0       1 - 3 0 - 1                 Bergum            22   7- 5-10   26   31- 48 rel
SVBO             2 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 2 3 - 1       2 - 0                 Achilles 1894     22   6- 3-13   21   33- 43 rel
Vaassen          0 - 2 0 - 3 0 - 4 1 - 1 4 - 2 0 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 3 3 - 5 1 - 1                       GRC Groningen     22   2- 6-14   12   17- 42 rel
Playoff for 1st place : SVBO - Nieuw Buinen 2-3

Period-championship 1E / 1F: see Oost

2nd class K
St.Annaparochie        0 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 4 1 - 3 0 - 3 0 - 4 2 - 1 0 - 2 1 - 4                 Gronitas          22  18- 3- 1   57   71- 19 P2 prom
Drachten         1 - 1       0 - 2 1 - 3 1 - 4 0 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 4 1 - 2                 GVAV-Rapiditas    22  16- 3- 3   51   73- 19 P1
LAC Frisia 1883  4 - 1 1 - 2       2 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 0 5 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 4 10- 0                 LAC Frisia 1883   22  13- 4- 5   43   59- 33 P3
GVAV-Rapiditas   7 - 0 5 - 0 0 - 0       1 - 1 4 - 1 5 - 0 6 - 2 6 - 2 3 - 0 2 - 0 8 - 0                 FC Wolvega        22  12- 3- 7   39   51- 36 (P2)
Gronitas         4 - 2 3 - 2 6 - 2 3 - 1       3 - 1 6 - 0 5 - 0 0 - 0 7 - 0 4 - 2 5 - 0                 Peize             22  11- 3- 8   36   37- 37
LSC 1890         6 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 4 1 - 2       1 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 3 5 - 0                 Roden             22   9- 7- 6   34   47- 33
Leeuwarden       1 - 1 1 - 1 2 - 5 0 - 3 0 - 2 2 - 1       1 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 0 3 - 0                 Leeuwarden        22   7- 5-10   26   26- 47
Peize            4 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 2 0 - 0 4 - 0       0 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1                 LSC 1890          22   7- 4-11   25   37- 41
Roden            5 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 0 4 - 2 1 - 2       2 - 3 4 - 0 2 - 2                 Trynwalden        22   6- 5-11   23   41- 54
Trynwalden       3 - 0 4 - 2 2 - 4 2 - 3 1 - 4 3 - 3 1 - 2 3 - 2 1 - 1       4 - 4 0 - 1                 Drachten          22   4- 5-13   17   29- 47
FC Wolvega       5 - 0 3 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 2 5 - 1 6 - 1 2 - 0 3 - 3 0 - 3       2 - 1                 Zwaagwesteinde    22   4- 2-16   14   23- 73 rel
Zwaagwesteinde   2 - 3 2 - 5 0 - 6 1 - 4 0 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 2                       St.Annaparochie   22   2- 2-18    8   15- 70 rel

Period-championship 2K / 2L:
Round 1: GVAV-Rapiditas-Rolder B.   3-2 and 3-4    LAC Frisia 1883-HODO     2-2 and 3-3     Emmen-Wolvega 1-0 and 2-0
                  GVAV-Rapid. wins on penalties                  HODO wins on penalties
Round 2: Bergum-GVAV-Rapiditas      0-5 and 1-5    HODO-Emmen               0-2 and 1-3
Final:   GVAV-Rapiditas  Emmen     4-0

2nd class L
Annen                  0 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 2 6 - 0                 Titan             22  15- 2- 5   47   76- 35 P1 prom
CEC              4 - 0       1 - 2 1 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 4 4 - 1 1 - 1 3 - 7 2 - 2 3 - 0                 HODO              22  13- 5- 4   44   76- 32 (P1)
Dalen            0 - 3 0 - 2       4 - 3 0 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 1 4 - 1 11- 0                 Emmen             22  13- 4- 5   43   67- 38 P3
Emmen            1 - 1 2 - 2 3 - 1       2 - 1 5 - 0 3 - 0 5 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 3 6 - 0                 Rolder Boys       22  12- 4- 6   40   63- 36 P2
HODO             2 - 2 4 - 2 2 - 1 3 - 3       4 - 3 10- 0 4 - 3 2 - 3 1 - 0 6 - 1 12- 0                 Annen             22   9- 5- 8   32   38- 31
Rolder Boys      1 - 1 3 - 2 4 - 0 4 - 1 2 - 2       2 - 2 0 - 1 2 - 0 6 - 2 7 - 3 7 - 0                 VKW               22   8- 7- 7   31   45- 34
FC Ter Apel '96  2 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 4 1 - 1 1 - 0       2 - 5 0 - 3 1 - 1 1 - 2 7 - 0                 CEC               22   9- 3-10   30   44- 43
Titan            5 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 5 3 - 0 1 - 4 5 - 1       2 - 0 2 - 0 6 - 2 16- 0                 Dalen             22   8- 3-11   27   48- 39
VKW              0 - 0 2 - 6 1 - 1 3 - 1 1 - 4 2 - 2 5 - 2 1 - 1       2 - 3 2 - 2 7 - 0                 Velocitas 1897    22   8- 3-11   27   49- 57
Veendam 1894     1 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 0       1 - 0 1 - 0                 Veendam 1894      22   6- 5-11   23   27- 36
Velocitas 1897   1 - 3 3 - 1 3 - 0 2 - 5 1 - 3 2 - 4 2 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 1       8 - 0                 FC Ter Apel '96   22   6- 4-12   22   33- 57 rel
WVV              0 - 3 3 - 1 0 -10 1 - 7 1 - 9 1 - 7 3 - 0 1 - 7 0 - 7 0 - 0 2 - 5                       WVV               22   2- 1-19    7   12-140 rel

 
3rd class A
DIO Oosterwolde        1 - 1 4 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 1 4 - 4 7 - 0 7 - 0 2 - 4                 SC Franeker       22  15- 1- 6   46   42- 23 P3 prom
SC Franeker      1 - 0       2 - 0 1 - 4 4 - 0 1 - 3 0 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 3 2 - 0 5 - 1                 Geel Wit          22  11- 4- 7   37   45- 43 P1
GAVC             3 - 1 0 - 1       2 - 4 1 - 0 3 - 1 5 - 0 0 - 3 2 - 4 2 - 2 0 - 1 1 - 1                 Warga             22  10- 6- 6   36   49- 39 (P3)
Geel Wit         0 - 3 3 - 2 0 - 2       2 - 2 6 - 2 4 - 3 0 - 0 3 - 2 5 - 3 2 - 1 2 - 2                 ONB               22  10- 4- 8   34   42- 29
Harkema Opeinde  3 - 6 0 - 1 3 - 2 1 - 1       5 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 3 7 - 4 0 - 0 1 - 3                 DIO Oosterwolde   22   9- 6- 7   33   54- 33 P2
Harlingen        0 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 1 1 - 5       1 - 1 1 - 2 5 - 2 4 - 0 3 - 3 1 - 3                 Harkema Opeinde   22   9- 5- 8   32   48- 44
Irnsum           1 - 1 0 - 7 0 - 0 2 - 1 2 - 3 3 - 1       2 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 5                 GAVC              22   9- 5- 8   32   35- 32
ONB              1 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 1 3 - 3 4 - 1 4 - 0       3 - 0 6 - 0 2 - 2 2 - 0                 Stiens            22   8- 5- 9   29   36- 42
Oerterp          1 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 1       1 - 1 3 - 1 4 - 5                 Oerterp           22   8- 4-10   28   45- 49
Oldeboorn        0 - 3 0 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 4 5 - 3       0 - 2 1 - 1                 Irnsum            22   7- 7- 8   28   30- 44 rel
Stiens           2 - 2 0 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 3 2 - 5 2 - 1 0 - 3 5 - 2       3 - 0                 Harlingen         22   5- 3-14   18   39- 57 rel
Warga            1 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 0 4 - 4 3 - 2 0 - 0 4 - 0 5 - 0 1 - 1 4 - 2                       Oldeboorn         22   3- 6-13   15   32- 62 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Geel Wit-Olyphia     3-1 and 1-3    Warga-Zuidwolde    3-0 and 3-1      Beilen-DIO O.   0-1 and 0-0
Round 2: Drachten-Geel Wit    4-1 and 1-1    Warga-DIO O.       6-0 and 3-0
Final:   Drachten  Warga     5-2

3rd class B
Beilen                 1 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 0                 Raptim            22  15- 3- 4   48   53- 30 P1 prom
Blesse De        5 - 1       0 - 0 0 - 4 1 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 1 7 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 5                 Beilen            22  11- 9- 2   42   42- 28 P3
Dwingeloo        2 - 2 1 - 2       1 - 0 1 - 3 1 - 5 0 - 6 1 - 1 4 - 1 0 - 0 5 - 1 3 - 3                 Zuidwolde         22  11- 5- 6   38   59- 41 (P1)
SC Emmeloord     0 - 1 4 - 3 4 - 2       1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 5 1 - 2 5 - 3 1 - 4                 Olyphia           22   8- 5- 9   29   46- 42 (P2)
FC Oldemarkt     0 - 1 1 - 0 3 - 2 0 - 0       2 - 4 1 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 2                 SC Emmeloord      22   8- 4-10   28   37- 41
Olyphia          2 - 4 0 - 0 1 - 4 3 - 3 2 - 3       3 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 2 6 - 0                 Blesse De         22   8- 4-10   28   35- 40
Raptim           2 - 2 5 - 1 5 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 2       4 - 3 2 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 2                 Steenwijkerwold   22   8- 4-10   28   50- 56
Steenwijk        1 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 4       3 - 4 3 - 0 2 - 2 4 - 3                 VENO              22   8- 3-11   27   37- 38
Steenwijkerwold  4 - 4 1 - 0 2 - 7 3 - 1 3 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 2       1 - 2 2 - 4 5 - 3                 FC Oldemarkt      22   5-11- 6   26   35- 35
VENO             1 - 4 1 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 1 5 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 0       5 - 0 1 - 4                 Steenwijk         22   6- 8- 8   26   38- 40
Wacker-van Dijk  0 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 6 0 - 1 3 - 2 2 - 4 2 - 5       0 - 3                 Dwingeloo         22   7- 5-10   26   44- 56 P2 rel
Zuidwolde        0 - 0 2 - 2 9 - 2 5 - 0 2 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 3                       Wacker - van Dijk 22   5- 3-14   18   31- 60 rel
Playoff for place 10/11 : Dwingeloo - Steenwijk 4-2
                          Steenwijk - Oldemarkt 3-1
                          Oldemarkt - Dwingeloo 2-1 Dwingeloo relegated because of goaldiff. in regular competition

3rd class C
ASVB                   4 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 4 2 - 1 0 - 0 3 - 4 7 - 1 2 - 1 2 - 1                 Noordster         22  15- 5- 2   50   55- 22 P1 prom
Gasselternyveen  1 - 0       1 - 5 1 - 1 0 - 6 0 - 3 1 - 2 0 - 2 1 - 5 4 - 4 0 - 5 2 - 5                 Twedo             22  15- 2- 5   47   66- 25 P2
Muntendam        1 - 2 1 - 0       4 - 2 1 - 1 2 - 2 5 - 1 0 - 3 4 - 2 5 - 3 2 - 3 2 - 2                 Zwartemeer        22  13- 5- 4   44   54- 24 (P1)
Musselkanaal     2 - 2 4 - 0 1 - 1       0 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 1 6 - 1 4 - 0 3 - 2                 Musselkanaal      22  10- 7- 5   37   41- 27
Noordster        1 - 1 5 - 2 2 - 2 2 - 0       5 - 3 2 - 0 2 - 0 2 - 1 6 - 2 0 - 0 2 - 2                 ASVB              22  10- 4- 8   34   47- 41
Sleen            5 - 0 4 - 3 1 - 4 1 - 2 3 - 2       2 - 0 0 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 4                 Valthermond       22  10- 2-10   32   45- 40
Stadskanaal      2 - 4 3 - 0 4 - 0 0 - 2 1 - 3 2 - 2       0 - 6 2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0                 Sleen             22  10- 2-10   32   50- 49 P3
Twedo            5 - 1 3 - 2 7 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 4 6 - 0       5 - 1 6 - 3 4 - 1 0 - 3                 Muntendam         22   9- 6- 7   32   50- 50 -1 pnt
Valthermond      3 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 4       3 - 1 4 - 1 1 - 0                 Wildervank        22   7- 4-11   25   32- 36
Weerdinge        2 - 6 3 - 1 4 - 4 0 - 3 0 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 5 1 - 4       1 - 5 0 - 5                 Stadskanaal       22   6- 5-11   23   26- 44 rel
Wildervank       1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 1       1 - 3                 Gasselternyveen   22   2- 2-18    8   22- 69 rel
Zwartemeer       3 - 2 1 - 0 4 - 0 0 - 0 0 - 2 5 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 8 - 0 1 - 0                       Weerdinge         22   2- 2-18    8   32- 93 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Zwartemeer-Actief      0-2 and 1-3    Sleen-GSAVV Forward       0-3 and 1-7     de Vogels-Twedo   2-1 and 3-1
Round 2: Veendam 1894-Actief    1-1 and 1-0    GSAVV Forward-de Vogels   3-0 (awarded; orig. 3-2) 
Final:   Veendam 1894 - GSAVV Forward   0-1 aet

3rd class D
Actief                 2 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 0 6 - 3 3 - 3 2 - 1 6 - 2 2 - 3 5 - 1 1 - 2                 DIO Groningen     22  18- 1- 3   55   87- 29 P1 prom
Amicitia VMC     2 - 2       2 - 3 2 - 3 3 - 0 6 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 1 7 - 0 1 - 1 0 - 1                 Forward           22  13- 3- 6   42   70- 42 (P1)
DIO Groningen    3 - 0 4 - 3       2 - 5 0 - 2 0 - 1 4 - 1 6 - 0 5 - 0 2 - 1 11- 0 5 - 0                 De Vogels         22  14- 0- 8   42   45- 31 P3
Forward          4 - 0 4 - 5 1 - 4       3 - 2 0 - 2 3 - 2 4 - 1 1 - 1 9 - 2 4 - 2 0 - 3                 Amicitia VMC      22  12- 4- 6   40   57- 30
Gomos            1 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1       3 - 1 0 - 0 2 - 0 3 - 4 4 - 0 4 - 2 1 - 0                 Actief            22  10- 3- 9   33   47- 43 P2
Gruno            2 - 0 1 - 2 4 - 4 1 - 7 2 - 3       4 - 4 3 - 1 4 - 2 4 - 1 4 - 1 1 - 0                 Helpman           22   7- 8- 7   29   49- 43
Helpman          3 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 4 2 - 1 3 - 0       3 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 1 4 - 2                 Gomos             22   8- 5- 9   29   35- 34
Neptunia         2 - 1 0 - 2 1 - 9 2 - 4 1 - 0 3 - 1 2 - 2       2 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 3                 Gruno             22   8- 3-11   27   43- 58
Oosterparkers    2 - 4 1 - 1 3 - 4 0 - 0 2 - 4 2 - 0 3 - 2 2 - 1       4 - 1 0 - 2 1 - 0                 Oosterparkers     22   7- 5-10   26   39- 48
Siddeburen       0 - 1 1 - 5 0 - 4 2 - 7 1 - 1 2 - 2 1 - 6 3 - 2 0 - 4       2 - 1 1 - 8                 VAKO              22   6- 5-11   23   39- 61
VAKO             1 - 2 3 - 2 1 - 4 3 - 2 1 - 1 5 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 0       1 - 2                 Neptunia          22   5- 2-15   17   28- 59 rel
De Vogels        4 - 1 0 - 1 0 - 3 1 - 4 2 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 0 4 - 3                       Siddeburen        22   3- 3-16   12   23- 84 rel

4th class A
Aengwirden             2 - 0 2 - 3 3 - 3 3 - 3 1 - 4 3 - 5 5 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 1 2 - 2 3 - 2     Friesland         26  18- 6- 2   60   57- 23 P2 prom
Akkrum           1 - 2       0 - 4 1 - 2 0 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 5 - 0 2 - 2     Lemmer            26  19- 2- 5   59   84- 34 P3
Friesland        2 - 2 2 - 0       1 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 1     MKV '29           26  11- 9- 6   42   69- 46 P1
Gorredijk        1 - 3 3 - 0 0 - 3       2 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 2 4 - 2 1 - 1     Renado            26  12- 6- 8   42   42- 36 (P2) prom
Heerenveen       3 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 1       1 - 3 0 - 3 1 - 3 4 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 1     Rood Geel         26  10-10- 6   40   44- 35
Lemmer           7 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 0 0 - 0       4 - 2 5 - 1 4 - 0 4 - 2 4 - 0 1 - 0 4 - 0 4 - 3     Aengwirden        26  10- 7- 9   37   56- 61
MKV '29          7 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 1 5 - 3       4 - 2 6 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 3 2 - 0 3 - 5     Akkrum            26   9- 7-10   34   37- 38
Oosterlittens    0 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 2 2 - 1       1 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 4 2 - 0 3 - 1     Gorredijk         26   9- 7-10   34   39- 43
Read Swart       1 - 3 0 - 2 2 - 0 0 - 5 2 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 3       0 - 1 2 - 1 0 - 5 1 - 2 1 - 4     Oosterlittens     26   9- 6-11   33   41- 47
Renado           1 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 3 1 - 0       1 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 1     Udiros            26   8- 7-11   31   59- 55
Robur            1 - 3 0 - 4 0 - 3 2 - 0 4 - 3 3 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 3       1 - 1 2 - 1 1 - 0     Heerenveen        26   8- 7-11   31   43- 47
Rood Geel        1 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 4 4 - 3       0 - 0 0 - 0     Robur             26   9- 3-14   30   37- 60 rel
Thor             3 - 4 0 - 4 0 - 5 1 - 3 1 - 4 1 - 7 2 - 6 0 - 4 0 - 1 0 - 2 2 - 3 0 - 1       3 - 2     Read Swart        26   4- 6-16   18   28- 60 rel
Udiros           3 - 3 2 - 1 0 - 1 4 - 1 4 - 2 3 - 2 1 - 4 2 - 2 4 - 3 2 - 2 6 - 1 3 - 4 2 - 2           Thor              26   2- 5-19   11   27- 78 rel

Promotion Playoffs 4A / 4B:
MKV '29 - Jubbega   0-1 and 1-6         Bakkeveen - Renado      1-1 and 2-3
Irnsum - Lemmer     1-2 and 1-5         Steenwijk-Ruinerwold    3-2 and 2-2

4th class B
Bakkeveen              2 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 3 3 - 2 2 - 0 5 - 1 4 - 3 4 - 2 1 - 1     Tolbert           26  19- 3- 4   60   82- 46 P2 prom
Bedum            5 - 3       1 - 2 4 - 0 2 - 5 2 - 1 6 - 5 5 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 3 5 - 0 0 - 3     Haulerwijk        26  16- 3- 7   51   61- 43 P1
Groninger Boys   0 - 2 4 - 1       3 - 1 2 - 1 0 - 6 1 - 3 1 - 4 2 - 1 5 - 2 6 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 3     Jubbega           26  15- 1-10   46   74- 57 (P2) prom
Haren            2 - 6 4 - 2 3 - 0       1 - 1 2 - 2 3 - 3 3 - 1 4 - 1 5 - 0 0 - 1 3 - 6 3 - 5 3 - 1     Bakkeveen         26  13- 7- 6   46   53- 42 (P3)
Haulerwijk       1 - 0 1 - 0 3 - 1 6 - 0       2 - 0 3 - 2 0 - 5 1 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 1 6 - 2 4 - 1     Hoogkerk          26  13- 3-10   42   70- 41
Hoogkerk         2 - 2 0 - 1 2 - 3 0 - 1 5 - 1       4 - 1 6 - 2 1 - 0 9 - 1 1 - 0 2 - 3 4 - 3 1 - 1     Bedum             26  11- 2-13   35   58- 58
Hunsingo         1 - 0 6 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 4       2 - 4 0 - 3 2 - 1 5 - 2 3 - 3 0 - 1 1 - 1     Haren             26  10- 5-11   35   55- 64
Jubbega          5 - 1 4 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 1 3 - 2       3 - 1 9 - 1 1 - 3 3 - 5 1 - 0 5 - 1     Zuidhorn          26   8-10- 8   34   54- 49
Leek-Rodenburg   1 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1       2 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2     VVK               26  10- 2-14   32   42- 66
Marum            2 - 2 1 - 0 0 - 5 2 - 2 2 - 3 1 - 5 3 - 7 2 - 0 0 - 3       2 - 1 0 - 5 1 - 2 0 - 3     Groninger Boys    26  10- 1-15   31   50- 58
Surhuisterveen   0 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 3 0 - 2 2 - 2 1 - 1       2 - 3 2 - 0 2 - 2     Hunsingo          26   8- 6-12   30   63- 63
Tolbert          1 - 1 4 - 3 2 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 5 5 - 3 6 - 3 1 - 0 4 - 0 3 - 3       5 - 0 3 - 2     Leek-Rodenburg    26   8- 6-12   30   42- 42 P3 rel
VVK              0 - 1 2 - 1 3 - 2 1 - 2 4 - 2 1 - 0 2 - 2 4 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 2       1 - 5     Surhuisterveen    26   7- 7-12   28   43- 55 rel
Zuidhorn         1 - 1 0 - 0 4 - 1 2 - 2 3 - 4 0 - 3 0 - 2 1 - 1 3 - 1 5 - 1 3 - 3 1 - 4 5 - 1           Marum             26   4- 4-18   16   28- 91 rel
Playoff for place 10/11 : Hunsingo - Leek/Rodenburg 3-2

 
4th class C
Asser Boys             0 - 1 2 - 3 2 - 2 6 - 4 1 - 0 3 - 1 0 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 3 0 - 2 2 - 2     ZBC               26  21- 3- 2   66   93- 27 P1 prom
Giethoorn        0 - 3       2 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 6 0 - 2 6 - 0 1 - 5 0 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 2     Ruinerwold        26  18- 3- 5   57   73- 25 P3
KSC              3 - 1 1 - 3       1 - 1 2 - 2 2 - 4 3 - 3 0 - 2 6 - 1 3 - 0 4 - 3 1 - 1 2 - 5 2 - 2     SVV '04           26  15- 2- 9   47   49- 26 (P1)
LEO (Loon)       1 - 2 3 - 1 1 - 2       2 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 2     Zwartemeerse Boys 26  12- 8- 6   44   68- 34 P2
Oring            1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 2       2 - 3 0 - 3 2 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 2 5 - 0 1 - 5 2 - 0     LEO (Loon)        26  12- 7- 7   43   46- 39
Pesse            2 - 6 3 - 2 4 - 5 1 - 1 1 - 3       0 - 2 0 - 4 9 - 1 2 - 4 1 - 2 1 - 0 0 - 7 1 - 4     Asser Boys        26  12- 6- 8   42   57- 42
Ruinerwold       2 - 0 2 - 1 6 - 0 4 - 0 5 - 1 3 - 1       0 - 1 7 - 0 2 - 0 4 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 1     Schoonebeek       26  11- 4-11   37   45- 46
SVV '04          2 - 6 2 - 1 2 - 1 0 - 1 5 - 1 4 - 0 0 - 1       3 - 0 2 - 3 4 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 2     Oring             26  10- 5-11   35   53- 55
SVZ              0 - 5 0 - 1 3 - 5 2 - 5 3 - 4 1 - 2 0 - 4 1 - 4       0 - 5 1 - 5 2 - 0 1 - 6 0 - 4     Steenwijker Boys  26  10- 5-11   35   48- 61
Schoonebeek      1 - 2 2 - 1 3 - 4 0 - 4 1 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 1       5 - 2 4 - 0 1 - 3 1 - 5     KSC               26   9- 6-11   33   55- 68
Steenwijker Boys 2 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 3 3 - 0 3 - 2 6 - 2 1 - 1       2 - 0 2 - 4 0 - 5     Giethoorn         26   9- 3-14   30   35- 49 rel
Wijster          1 - 3 0 - 1 0 - 0 1 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 0 0 - 2 2 - 1       1 - 3 1 - 0     Pesse             26   7- 2-17   23   45- 73 rel
ZBC              2 - 0 4 - 1 4 - 1 5 - 1 3 - 1 6 - 2 3 - 2 1 - 1 6 - 0 4 - 1 5 - 0 3 - 1       4 - 0     Wijster           26   5- 6-15   21   20- 49 rel
Zwartemeerse B.  3 - 0 4 - 0 9 - 1 2 - 2 1 - 4 3 - 0 2 - 4 0 - 2 9 - 1 0 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 2           SVZ               26   1- 0-25    0   21-114 -3 pnt rel

Promotion Playoffs 4C / 4D:
SVV '04 - ZFC Zuidlaren     0-1 and 2-2         Gieten - Zwartemeerse Boys  5-1 and 2-1
Stadskanaal - Bellingwolde  0-0 and 3-7         VAKO - Haulerwijk           0-1 and 2-0

4th class D
BATO                   0 - 2 2 - 4 3 - 3 0 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 3 3 - 5 1 - 7 1 - 2 0 - 7 2 - 3 1 - 3     Hoogezand         26  19- 5- 2   62   85- 29 P3 prom
BNC              1 - 0       3 - 0 2 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 2 0 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 4 - 2     ZFC Zuidlaren     26  18- 4- 4   58   71- 31 P2 prom
Bareveld         3 - 1 1 - 3       2 - 2 1 - 2 5 - 4 5 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 2 3 - 3 3 - 1     Gieten            26  15- 6- 5   51   56- 33 (P3) prom
Bellingwolde     0 - 2 1 - 1 2 - 2       4 - 0 3 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 2 1 - 3 4 - 1     BNC               26  13- 6- 7   45   42- 36
Borger           3 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 1       4 - 1 4 - 0 0 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 3 4 - 2 1 - 2     Bellingwolde      26  13- 5- 8   44   57- 46 P1
Borgercompagnie  0 - 3 2 - 3 0 - 4 3 - 4 2 - 4       4 - 0 0 - 4 3 - 1 2 - 7 1 - 4 1 - 4 1 - 2 2 - 3     HSC               26  11- 5-10   38   60- 49
FVV              0 - 3 1 - 3 4 - 0 1 - 3 3 - 0 3 - 0       1 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 0     Borger            26  11- 5-10   38   49- 41
Gieten           2 - 2 1 - 1 1 - 0 5 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 0       3 - 2 1 - 2 0 - 2 5 - 0 1 - 1 4 - 1     Bareveld          26  10- 7- 9   37   64- 69
HSC              4 - 0 2 - 1 7 - 4 1 - 5 2 - 1 8 - 1 3 - 0 1 - 3       2 - 3 1 - 1 5 - 0 1 - 4 2 - 0     MOVV              26  11- 2-13   35   54- 57
Hoogezand        1 - 2 4 - 1 7 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 3 5 - 0 1 - 2 1 - 1       6 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 1     ZNC               26   9- 5-12   32   47- 52
MOVV             4 - 5 3 - 1 4 - 7 2 - 6 1 - 2 5 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 0 1 - 4       3 - 2 2 - 0 2 - 0     Pekelder Boys     26   6- 5-15   23   41- 70 rel
Pekelder Boys    2 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 4 1 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 4 2 - 2 1 - 4       1 - 3 5 - 3     BATO              26   6- 4-16   22   36- 67 rel
ZFC Zuidlaren    4 - 0 0 - 0 6 - 1 2 - 1 4 - 1 7 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 0 0 - 2 1 - 0 7 - 2       2 - 0     FVV               26   6- 3-17   21   31- 56 rel
ZNC              4 - 2 3 - 0 1 - 4 0 - 0 1 - 1 5 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 2           Borgercompagnie   26   2- 2-22    7   38- 95 -1 pnt rel

5th class A
Bakhuizen              3 - 4 0 - 0 3 - 0 1 - 4 4 - 0 3 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 3 5 - 1 0 - 2                 DTD               22  16- 3- 3   51   60- 24 P1 prom
CAB              0 - 0       1 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 0 4 - 0 0 - 3                 Terschelling      22  11- 7- 4   40   63- 31 (P1)
DTD              3 - 1 1 - 0       5 - 1 2 - 2 4 - 0 7 - 2 2 - 0 0 - 4 2 - 1 7 - 0 1 - 0                 FFS               22  12- 4- 6   40   50- 32
Dronrijp         3 - 0 0 - 2 2 - 2       0 - 3 5 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 4 4 - 1 1 - 1                 Nieuweschoot      22  11- 5- 6   38   54- 37
FFS              0 - 2 4 - 0 3 - 1 1 - 1       2 - 1 0 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 0 3 - 1                 CAB               22  12- 4- 6   38   52- 35 -2 pnts P2
Mildam           1 - 3 2 - 7 0 - 3 1 - 1 2 - 1       3 - 0 0 - 6 2 - 1 3 - 3 2 - 0 2 - 3                 Bakhuizen         22   9- 6- 7   33   38- 36
Nicator          1 - 1 2 - 4 2 - 4 3 - 0 1 - 2 1 - 1       3 - 0 0 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 0                 De Walden         22   8- 5- 9   29   30- 37
Nieuweschoot     4 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 3 9 - 3 2 - 2 3 - 2       4 - 0 0 - 2 4 - 2 3 - 2                 RES               22   8- 3-11   27   31- 34
RES              0 - 1 4 - 5 1 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1       2 - 1 4 - 1 1 - 0                 Dronrijp          22   7- 5-10   26   32- 40
Terschelling     4 - 0 5 - 0 2 - 4 2 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 3 2 - 2 0 - 0       8 - 0 8 - 2                 Mildam            22   5- 4-13   19   29- 59 rel
Tijnje           1 - 3 0 - 7 0 - 5 2 - 2 1 - 3 2 - 4 2 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 4       2 - 2                 Nicator           22   6- 5-11   18   35- 41 -5 pts rel
De Walden        0 - 0 0 - 3 0 - 2 2 - 0 0 - 4 3 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 0                       Tijnje            22   0- 3-19    3   19- 87 rel

5th class B
BEW                    2 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2                 Sport Vereent     22  17- 1- 4   52   75- 24 P1 prom
Boyl             0 - 2       2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 3 5 - 0 2 - 1                 Ruinen            22  14- 6- 2   48   57- 28 P2
DVSV             0 - 1 2 - 3       0 - 5 0 - 7 1 - 3 3 - 3 2 - 3 0 - 6 0 - 8 3 - 0 2 - 1                 Old Forward       22  13- 2- 7   41   55- 32 (P1)
Havelte          1 - 3 2 - 1 2 - 1       1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 0 1 - 0                 Havelte           22  12- 2- 8   38   32- 31
FC Kraggenburg   2 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 2       2 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 2                 BEW               22  10- 6- 6   36   37- 24
Old Forward      1 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 0 6 - 3       1 - 2 3 - 1 3 - 3 2 - 4 5 - 0 3 - 0                 Oldeholtpade      22   9- 6- 7   33   34- 32
Oldeholtpade     2 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 1 2 - 1       1 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 0                 Boyl              22  10- 2-10   32   39- 34
Oranje Zwart     1 - 1 0 - 4 2 - 0 2 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 3       2 - 5 1 - 0 1 - 1 3 - 3                 FC Kraggenburg    22  10- 1-11   31   47- 45
Ruinen           0 - 0 3 - 2 5 - 1 3 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1       1 - 1 4 - 0 0 - 2                 Oranje Zwart      22   6- 7- 9   25   30- 45
Sport Vereent    2 - 1 1 - 0 9 - 0 1 - 2 7 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 4       5 - 1 8 - 2                 Zandhuizen        22   7- 3-12   24   42- 50
Wapserveen       0 - 3 1 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 1 0 - 4 0 - 3 4 - 2 0 - 3 1 - 3       0 - 1                 DVSV              22   2- 3-17    9   22- 76 rel
Zandhuizen       3 - 4 1 - 2 3 - 0 5 - 2 1 - 2 2 - 5 2 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 3 4 - 2                       Wapserveen        22   2- 1-19    7   15- 64 rel

5th class C
Amboina                0 - 2 2 - 4 5 - 5 0 - 3 0 - 5 1 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 2 6 - 2                 FC Assen          22  17- 3- 2   54   67- 27 P1 prom
FC Assen         1 - 0       1 - 2 8 - 1 3 - 0 1 - 0 5 - 0 3 - 1 3 - 2 3 - 1 5 - 0 6 - 1                 Smilde '94        22  11- 6- 5   39   51- 32 (P1)
Boornbergum'80   1 - 2 1 - 4       4 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 0                 Eext              22  11- 3- 8   36   38- 30
Donkerbroek      1 - 2 1 - 1 2 - 1       1 - 0 1 - 6 0 - 4 1 - 6 1 - 2 6 - 2 2 - 2 2 - 5                 SV Hoogersmilde   22  11- 2- 9   35   53- 46
Eext             1 - 2 1 - 1 1 - 0 4 - 0       1 - 2 1 - 3 2 - 2 4 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 3                 Halen             22  10- 4- 8   34   46- 32
Halen            1 - 2 3 - 3 0 - 3 5 - 1 1 - 1       0 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 0 7 - 1                 Tynaarlo          22  10- 4- 8   34   47- 53 P2
ODV              1 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3       7 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 1 5 - 2                 ODV               22   8- 7- 7   31   47- 34
SV Hoogersmilde  3 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 1       3 - 3 5 - 1 3 - 2 6 - 0                 Boornbergum'80    22   9- 3-10   30   36- 33
Smilde '94       0 - 0 4 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 2 - 0       4 - 1 6 - 1 1 - 2                 Amboina           22   8- 4-10   28   38- 49
Spcl Makkinga    4 - 3 2 - 4 4 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 3       3 - 3 3 - 9                 WitteveenseB'87   22   7- 2-13   23   58- 80 rel
Tynaarlo         1 - 0 3 - 4 2 - 1 4 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 4 3 - 1       7 - 4                 Spcl Makkinga     22   4- 4-14   16   43- 70 rel
WitteveenseB'87  8 - 2 1 - 2 2 - 2 5 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 6 4 - 3 1 - 5 2 - 5 2 - 3                       Donkerbroek       22   3- 4-15   13   36- 74 rel

5th class D
Engelbert              1 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 2 5 - 0 0 - 3 2 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 3                 FC Lewenborg      22  14- 4- 4   46   72- 28 prom
Froombosch       1 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 4 2 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 0                 Noordpool UFC     22  12- 6- 4   42   58- 37 P2
Harkstede        5 - 0 1 - 0       0 - 1 3 - 0 2 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 2 5 - 2 5 - 2 4 - 0                 Nieuw Roden       22  13- 3- 6   42   52- 32 P1
Kloosterburen    1 - 0 3 - 2 1 - 1       2 - 0 4 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 2 5 - 0 1 - 4 4 - 1                 Kloosterburen     22  12- 5- 5   41   49- 39
Kwiek            2 - 1 2 - 1 3 - 3 3 - 5       0 - 4 1 - 5 2 - 1 3 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 2                 Froombosch        22   9- 3-10   30   34- 34
FC Lewenborg     1 - 2 3 - 1 7 - 0 1 - 1 1 - 0       5 - 0 4 - 0 2 - 3 4 - 1 2 - 0 6 - 2                 Kwiek             22   8- 5- 9   29   40- 46
Niekerk          3 - 3 2 - 1 3 - 5 0 - 3 2 - 4 1 - 2       1 - 0 0 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 0                 Harkstede         22   8- 4-10   28   46- 44
Nieuw Roden      8 - 2 2 - 1 2 - 2 8 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 0       1 - 2 0 - 1 6 - 2 2 - 1                 De Wilper Boys    22   8- 4-10   28   44- 51
Noordpool UFC    6 - 1 3 - 2 2 - 1 4 - 2 3 - 3 2 - 2 4 - 0 1 - 1       1 - 2 6 - 1 3 - 3                 Niekerk           22   8- 2-12   26   34- 46
SVMH             0 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 6 1 - 2 2 - 2       4 - 1 3 - 1                 SVMH              22   7- 4-11   25   35- 52 rel
Westerbroek      4 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 4 4 - 4 1 - 9 3 - 1 3 - 2 1 - 4 3 - 5       2 - 4                 Engelbert         22   6- 3-13   21   37- 55 rel
De Wilper Boys   4 - 2 2 - 2 3 - 0 3 - 3 0 - 4 1 - 4 0 - 1 0 - 0 5 - 3 3 - 2 6 - 1                       Westerbroek       22   4- 3-15   15   43- 80 rel

5th class E
Heiligerlee            0 - 2 3 - 0 3 - 2 2 - 1 5 - 4 0 - 1 4 - 3 0 - 3 3 - 5 4 - 1                       Wedde             20  17- 1- 2   52   68- 26 P1 prom
Meeden           2 - 4       2 - 2 0 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 2                       Veelerveen        20  11- 6- 3   39   51- 26 (P1)
Nieuweschans     0 - 4 0 - 4       1 - 3 0 - 5 2 - 1 6 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 7 3 - 1                       PJC               20  11- 5- 4   38   44- 25 P2
Oosterhoek       2 - 0 1 - 2 3 - 4       1 - 3 2 - 4 5 - 6 2 - 2 3 - 2 1 - 3 3 - 2                       THOS              20  10- 2- 8   32   49- 50
PJC              1 - 1 5 - 1 4 - 3 0 - 0       1 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 2                       Heiligerlee       20  10- 1- 9   31   41- 47
SPW              4 - 1 4 - 1 3 - 4 1 - 2 1 - 4       5 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 0                       Oosterhoek        20   7- 2-11   23   35- 47
THOS             1 - 2 0 - 2 3 - 1 6 - 1 3 - 3 7 - 3       1 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 2                       SPW               20   7- 1-12   22   44- 49
Veelerveen       7 - 0 3 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 0 5 - 0       2 - 0 4 - 3 5 - 0                       Nieuweschans      20   7- 1-12   22   34- 57
WEO              2 - 4 4 - 0 3 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 2       1 - 2 1 - 8                       Meeden            20   6- 3-11   21   26- 42
Wedde            4 - 0 7 - 0 4 - 2 4 - 0 0 - 0 4 - 1 1 - 4 3 - 2 2 - 0       4 - 0                       WEO               20   6- 2-12   20   29- 39
Westerwolde      2 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 4 2 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 3                             Westerwolde       20   5- 2-13   17   32- 45 rel

 
5th class F
Bargeres               4 - 3 0 - 0 1 - 4 4 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 0                       DVC '59           20  14- 5- 1   47   53- 20 P1 prom
Buinerveen       1 - 2       0 - 5 6 - 0 1 - 4 5 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 1                       Bargeres          20  13- 4- 3   43   39- 19 P2
DVC '59          2 - 1 4 - 3       1 - 1 4 - 1 5 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 0                       Protos            20  12- 1- 7   37   46- 40 (P1)
EHS '85          0 - 0 5 - 3 0 - 5       2 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 0                       EHS '85           20   9- 5- 6   32   37- 38
Protos           1 - 6 5 - 3 2 - 1 3 - 0       1 - 6 6 - 1 1 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 0                       Valther Boys      20   8- 4- 8   28   35- 34
Sp. Roswinkel    1 - 4 4 - 3 1 - 4 2 - 3 1 - 2       2 - 3 0 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 3                       Weiteveense Boys  20   7- 3-10   24   36- 37
SVBC             0 - 2 6 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 4 2 - 3       2 - 2 6 - 3 3 - 1 1 - 2                       SVBC              20   5- 7- 8   22   40- 46
TEVV             1 - 0 2 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 2       4 - 0 3 - 4 1 - 3                       VIOS (O)          20   6- 4-10   22   33- 51
VIOS (O)         1 - 1 3 - 3 0 - 4 2 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 3 1 - 4       1 - 3 2 - 3                       TEVV              20   6- 3-11   21   33- 37
Valther Boys     1 - 2 3 - 1 2 - 3 2 - 6 0 - 0 4 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0       2 - 2                       Sp. Roswinkel     20   6- 1-13   19   39- 52 rel
Weiteveense Boys 0 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 1 6 - 2 3 - 3 6 - 1 1 - 3                             Buinerveen        20   5- 1-14   16   42- 59 rel

Promotion Playoffs:
1st round :
Heerenveen - Terschelling    5-4 and 2-3  Heerenveen wins on penalties       CAB - Old Forward        1-3 and 1-2
Hunsingo - Ruinen            2-1 and 2-3  Hunsingo wins on penalties         Giethoorn - Smilde '94   1-1 and 0-4
Tynaarlo - Nieuw Roden       3-3 and 1-4  Pekelder Boys - PJC      1-5 and 3-1
Noordpool - Protos           2-2 and 3-4  Veelerveen - Bargeres    0-1 and 0-1
2nd round:
Heerenveen - Hunsingo        3-3 and 3-5  Old Forward  Smilde 94  3-3 and 0-0 Smilde '94 wins on penalties
PJC - Protos                 0-1 and 2-2  Nieuw Roden - Bargeres    3-2 and 0-1  Bargeres wins on penalties     
Finals
Hunsingo - Smilde '94        2-5          Bargeres - Protos            2-1

6th class A
Blankenham             3 - 7 0 - 6 2 -17 1 - 9 0 -11 1 - 1 0 - 5 1 - 4 1 - 5 2 - 1                       Kuinre            20  15- 4- 1   49   83- 17 P2 prom
Diever           6 - 0       3 - 4 2 - 4 3 - 2 1 - 6 1 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 0 6 - 4                       Oosterstreek      20  15- 3- 2   48   90- 19 P1
IJhorst          2 - 1 2 - 4       1 - 2 3 - 1 0 - 4 3 - 1 2 - 1 6 - 0 1 - 2 4 - 0                       IJhorst           20  14- 1- 5   43   67- 27 (P2)
Kuinre           5 - 0 3 - 3 1 - 1       3 - 1 1 - 1 4 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 0 8 - 0                       De Westhoek       20  11- 2- 7   35   55- 26
OZC              2 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 3       0 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 11- 0                       Diever            20  10- 3- 7   33   66- 53
Oosterstreek     6 - 1 6 - 0 5 - 1 1 - 5 2 - 3       5 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 1 10- 0                       Uffelte           20   9- 4- 7   31   46- 30
Scheerwolde      3 - 4 3 - 7 0 - 9 0 - 8 1 - 1 1 - 4       1 - 2 2 - 0 0 - 5 3 - 0                       OZC               20   7- 5- 8   26   52- 37
Uffelte          7 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 4 1 - 3 4 - 0       4 - 1 1 - 1 6 - 0                       SP Wapse          20   7- 4- 9   25   47- 34
SP Wapse         7 - 0 0 - 1 0 - 2 0 - 0 3 - 0 0 - 0 8 - 1 1 - 0       2 - 2 7 - 1                       Scheerwolde       20   4- 2-14   14   27- 74
De Westhoek      4 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 2 5 - 2 1 - 2 4 - 0 3 - 0 4 - 3       5 - 0                       Blankenham        20   2- 2-16    8   21-111
Willemsoord      3 - 1 2 -11 0 -11 0 - 9 0 - 5 0 -14 0 - 4 0 - 3 1 - 8 0 -10                             Willemsoord       20   1- 0-19    3   12-138

6th class B
AVV                    0 - 7 1 - 3 1 - 0 1 - 7 1 - 6 0 - 3 5 - 1 2 - 3 0 - 3 2 - 1                       St. Jacob         20  14- 5- 1   47   55- 17 prom
Black Boys         -         3 - 3 4 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 3                       De Sweach         20  11- 5- 4   38   35- 16 P1
Blauwhuis        0 - 4 3 - 2       5 - 0 1 - 5 1 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 1                       RKO               20  11- 4- 5   37   51- 37
Blue Boys        4 - 0 1 - 1 1 - 1       0 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 1                       Sparta '59        20  10- 6- 4   36   41- 22 P2
St. Jacob        4 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 0       3 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 0 4 - 1                       Langweer          20   9- 3- 8   30   49- 40
Langezwaag         -   4 - 2 1 - 4 3 - 0 0 - 2       3 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 4 3 - 2                       Blauwhuis         20   8- 3- 9   27   39- 45
Langweer         8 - 2 1 - 3 6 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1       1 - 2 4 - 2 0 - 3 5 - 1                       Langezwaag        19   6- 4- 9   22   34- 41
RKO              7 - 1 7 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 3 5 - 2 1 - 2       2 - 1 2 - 3 4 - 2                       Black Boys        19   5- 5- 9   20   41- 38
Sparta '59       3 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 3 3 - 1 2 - 2       4 - 0 3 - 1                       Blue Boys         20   4- 6-10   18   18- 33
De Sweach        8 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 0       2 - 0                       Wispolia          20   5- 1-14   16   34- 60
Wispolia         5 - 3 1 - 4 3 - 1 1 - 2 1 - 6 4 - 1 5 - 2 1 - 3 0 - 5 0 - 3                             AVV               18   4- 0-14   12   25- 73

6th class C
Blauw Geel '15         1 - 7 3 - 1 5 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 4 4 - 2 6 - 0 1 - 1 2 - 1                       Stanfries         20  14- 5- 1   47   63- 18 P1 prom
Eenrum           7 - 2       3 - 1 9 - 0 5 - 0 2 - 0 0 - 0 5 - 1 7 - 0 2 - 2 2 - 1                       Eenrum            20  14- 4- 2   45   78- 20 -1pt P2 pr
FC Fochteloo     1 - 0 0 - 1       1 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 6 3 - 4 5 - 1 2 - 4 2 - 4                       Zevenhuizen       20  10- 3- 7   33   68- 36 (P1) prom
Groen Geel       2 - 2 1 - 2 3 - 2       2 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 3                       Warffum           20  10- 2- 8   32   51- 35
FC Grootegast    4 - 1 0 - 7 1 - 1 1 - 4       0 - 4 0 - 1 5 - 1 11- 2 2 - 1 1 - 2                       TFS               20  10- 1- 9   31   45- 54
Houtigehage      1 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1       0 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 1 1 - 0                       Blauw Geel '15    20   9- 3- 8   30   46- 49
Stanfries        4 - 0 3 - 3 1 - 1 5 - 0 3 - 3 3 - 0       5 - 1 10- 0 3 - 1 4 - 1                       Houtigehage       20   8- 2-10   26   36- 37
TFS              0 - 1 2 - 1 3 - 6 3 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 1       3 - 1 6 - 0 3 - 1                       FC Grootegast     20   7- 4- 9   25   42- 49
Usquert          4 - 5 0 -11 1 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 8 0 - 4 4 - 2       1 - 2 0 -10                       Groen Geel        20   7- 3-10   24   32- 48
Warffum          2 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 3 10- 1 1 - 2 3 - 1 10- 1       2 - 1                       FC Fochteloo      20   5- 2-13   17   36- 52
Zevenhuizen      6 - 3 3 - 3 8 - 3 1 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 2 9 - 2 7 - 0 5 - 1                             Usquert           20   1- 1-18    4   19-118

6th class D
Alteveer               2 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 0                       Farmsum           20  18- 1- 1   55  111- 31 P1 prom
DWZ              2 - 4       1 - 1 2 -10 4 - 4 9 - 3 4 - 0 4 - 8 1 - 2 2 - 5 3 - 3                       SC Scheemda       20  14- 2- 4   44   62- 35 P2
Drieborg         1 - 3 1 - 2       0 - 1 1 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 2                       Oldambtster Boys  20  11- 4- 5   37   74- 50 (P1)
Farmsum          3 - 0 11- 2 4 - 2       11- 1 8 - 0 8 - 1 9 - 5 4 - 1 8 - 1 6 - 4                       Alteveer          20  11- 4- 5   37   38- 21
Hermes AVK       1 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 6       8 - 3 4 - 0 4 - 4 2 - 3 2 - 5 1 - 2                       Sellingen         20  11- 3- 6   36   60- 54
JVV              0 - 3 1 - 7 4 - 2 1 - 6 3 - 3       3 - 2 0 - 2 3 - 5 0 - 5 0 - 5                       Woltersum         20  10- 4- 6   34   68- 39
Kielwindeweer    0 - 4 0 - 5 0 - 2 3 - 3 0 - 0 1 - 3       1 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 7                       Hermes AVK        20   4- 7- 9   19   42- 59
Oldambtster Boys 0 - 2 5 - 3 2 - 2 2 - 4 5 - 1 7 - 0 10- 0       4 - 1 5 - 3 2 - 2                       DWZ               20   5- 3-12   18   60- 76
SC Scheemda      3 - 2 4 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 0 3 - 2 12- 0 3 - 4       4 - 0 4 - 3                       Drieborg          20   4- 4-12   16   23- 40
Sellingen        4 - 2 4 - 3 5 - 1 3 - 5 3 - 4 1 - 1 3 - 0 4 - 3 2 - 2       5 - 3                       JVV               20   3- 2-15   11   30- 90
Woltersum        0 - 0 4 - 1 6 - 0 2 - 3 2 - 2 8 - 2 2 - 1 5 - 0 1 - 6 7 - 1                             Kielwindeweer     20   1- 2-17    5   12- 85

6th class E
Buinen                 3 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 4 2 - 0 6 - 0 3 - 0 8 - 2 3 - 1 3 - 2                       GKC               20  16- 1- 3   49   73- 21 P1 prom
DOS '63          3 - 6       2 - 6 1 - 2 0 - 4 0 - 5 2 - 3 7 - 4 5 - 1 5 - 2 6 - 0                       Buinen            20  14- 1- 5   43   66- 32 P2
DSC '65          5 - 4 6 - 0       1 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 3 6 - 0 8 - 2 0 - 1 3 - 1                       Zandpol           20  13- 3- 4   42   60- 29 (P1)
EEC              1 - 3 7 - 3 1 - 5       3 - 0 2 - 5 5 - 2 6 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 0                       DSC '65           20  10- 5- 5   35   68- 34
GKC              2 - 0 3 - 1 1 - 1 5 - 1       4 - 3 2 - 0 6 - 0 9 - 1 1 - 5 6 - 0                       EEC               20  11- 2- 7   35   47- 40
Hijker Boys      1 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 1       3 - 1 5 - 0 1 - 1 0 - 4 4 - 3                       SGO               20  10- 4- 6   34   51- 41
SGO              1 - 2 3 - 2 6 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2       4 - 2 5 - 1 2 - 2 2 - 1                       Hijker Boys       20   9- 4- 7   31   39- 29
SVDB             0 - 8 5 - 5 1 - 8 0 - 1 0 - 5 0 - 0 0 - 3       0 - 1 0 - 5 2 - 1                       DOS '63           20   4- 4-12   16   54- 71
Yde de Punt      0 - 5 2 - 2 1 - 1 2 - 6 1 - 9 0 - 2 1 - 1 2 - 0       3 - 3 4 - 2                       Yde de Punt       20   3- 5-12   14   28- 83
Zandpol          4 - 1 3 - 3 3 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 0 4 - 2 4 - 0 10- 0       2 - 1                       Zuidlaarderveen   20   2- 2-16    8   22- 64
Zuidlaarderveen  0 - 4 3 - 3 0 - 5 2 - 1 1 - 5 1 - 3 0 - 7 0 - 0 3 - 1 1 - 2                             SVDB              20   1- 3-16    3   16- 80 -3 pnts

Promotion Playoffs:
1st round :
Mildam - de Sweach           1-0 and 2-2     Zandhuizen - IJhorst            4-1 and 4-1
Oosterstreek - Sparta '59    2-1 and 2-0     Witteveense B - Zevenhuizen     2-4 and 3-5
SVMH - Scheemda              2-1 and 0-6     Eenrum - Zandpol                7-3 and 3-2
WEO - Oldambtster Boys       1-0 and 4-2     Sp. Roswinkel - Buinen          3-2 and 3-2
Finals :
Zevenhuizen - Scheemda       1-0 and 2-1     Oosterstreek - Eenrum           1-4 and 1-1
Mildam - Zandhuizen          1-0 and 1-2     WEO - Sp. Roswinkel             3-2 and 3-1
            Zandhuizen wins on penalties
 

FOOTBALL ON SATURDAY

Hoofdklasse A
ARC                    1 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 3 0 - 3 1 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 2     Rijnsburgse Boys  26  20- 5- 1   65   63- 22 P1
ASWH             3 - 0       1 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 2 3 - 1     Capelle           26  15- 6- 5   51   54- 32
Barendrecht      2 - 0 3 - 0       0 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 4 6 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 2     Barendrecht       26  15- 4- 7   49   50- 24
Capelle          3 - 0 1 - 2 1 - 1       0 - 0 8 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 1     ASWH              26  13- 8- 5   47   48- 34 P3
DOTO             0 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 3       3 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 3 0 - 5 0 - 4 2 - 0     Ter Leede         26  13- 3-10   42   52- 45
Excelsior M      0 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3 4 - 1       1 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 4     Quick Boys        26  13- 2-11   41   56- 47
Heerjansdam      0 - 1 2 - 1 0 - 4 0 - 3 0 - 2 0 - 1       1 - 3 3 - 3 0 - 3 2 - 5 1 - 1 3 - 1 1 - 2     Katwijk           26  12- 5- 9   41   39- 33
Katwijk          1 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 4       2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 0 3 - 1     Lisse             26  11- 4-11   37   48- 51 P2
Lisse            0 - 2 1 - 1 1 - 6 1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1 4 - 2       4 - 1 5 - 4 1 - 3 4 - 0 1 - 4     Noordwijk         26   8- 4-14   28   42- 49
Noordwijk        3 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 0 4 - 1 3 - 1 2 - 4       2 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 4     Scheveningen      26   8- 4-14   28   36- 54
Quick Boys       3 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 0 4 - 1       0 - 1 3 - 2 1 - 2     DOTO              26   8- 2-16   26   25- 54
Rijnsburgse Boys 2 - 0 3 - 3 1 - 0 4 - 2 3 - 1 5 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0       3 - 1 2 - 1     Excelsior M       26   7- 3-16   24   31- 48
Scheveningen     1 - 2 1 - 0 4 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 5 1 - 4       4 - 2     ARC               26   7- 3-16   24   27- 47
Ter Leede        3 - 2 5 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 5 0 - 1 4 - 2           Heerjansdam       26   4- 3-19   15   27- 58
Playoff for place 12/13 : ARC - Excelsior M. 3-2

Hoofdklasse B
Ajax                   0 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 0     IJsselmeervogels  26  15- 9- 2   54   59- 22 P1
Bennekom         2 - 1       2 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 2 1 - 0 3 - 1     Hoek              26  12- 8- 6   44   47- 31 P2
DOVO             0 - 0 2 - 1       3 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 2 1 - 0 0 - 3 2 - 0 3 - 4 0 - 1     Spakenburg        26  12- 6- 8   41   52- 39 -1 pnt
GVVV             2 - 3 0 - 2 4 - 1       0 - 1 0 - 2 0 - 1 0 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 2 5 - 2     Bennekom          26  12- 5- 9   41   37- 34
Geinoord N'gein  3 - 4 1 - 2 2 - 4 2 - 3       1 - 5 1 - 6 1 - 2 1 - 2 0 - 4 0 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 2     GVVV              26  12- 5- 9   40   45- 37 -1 pnt
Hoek             2 - 2 1 - 0 1 - 0 1 - 0 7 - 2       1 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 1 4 - 0 1 - 1     SDC Putten        26  12- 2-12   38   36- 40 P3
IJsselmeervogels 4 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 1       4 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 0 0 - 0 4 - 1     Sparta Nijkerk    26  10- 7- 9   37   40- 44
Jodan Boys       6 - 1 4 - 0 6 - 0 2 - 3 4 - 4 1 - 2 0 - 1       2 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 0 3 - 1 2 - 1     Volendam (rkav)   26  10- 6-10   36   44- 40
Kozakken Boys    0 - 0 1 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 0       1 - 2 2 - 1 0 - 0 3 - 3 4 - 1     Jodan Boys        26   8-10- 8   34   47- 36
SDC Putten       1 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 1 4 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 1       2 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 4     Zwaluwen 30/Hnv   26   9- 6-11   33   45- 43
Spakenburg       2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 3 6 - 3 2 - 3 1 - 3 2 - 2 3 - 4 2 - 0       4 - 1 1 - 2 2 - 1     Kozakken Boys     26   7-10- 9   31   39- 40
Sparta Nijkerk   5 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 2       4 - 0 3 - 1     DOVO              26   8- 7-11   31   33- 48
Volendam (rkav)  2 - 0 1 - 2 0 - 1 0 - 2 6 - 1 4 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 1 7 - 2       1 - 0     Ajax              26   4-10-12   22   22- 46
Zwaluwen 30/Hnv  2 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 0 5 - 0 1 - 4 3 - 3 2 - 1           Geinoord N'gein   26   4- 3-19   15   35- 81

Hoofdklasse C
Be Quick'28            1 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 1 6 - 1 0 - 2 2 - 3     Harkemase Boys    26  18- 3- 5   57   52- 24 P1
Berkum           1 - 2       2 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 1 5 - 2 4 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 3     HHC               26  14- 4- 8   46   44- 31 P2
Excelsior'31     1 - 1 1 - 2       3 - 1 2 - 0 2 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 3 0 - 3     Nunspeet          26  12- 8- 6   44   49- 31
Flevo Boys       3 - 2 2 - 4 2 - 1       4 - 3 3 - 2 2 - 0 1 - 6 2 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 2 2 - 1     Berkum            26  12- 6- 8   42   54- 41 P3
Genemuiden SC    1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0       0 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 2 3 - 0 6 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1     WHC               26  11- 7- 8   40   34- 27
Go Ahead K.      2 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 1 0 - 3       0 - 5 1 - 3 1 - 1 2 - 3 5 - 0 2 - 4 1 - 2 2 - 0     Flevo Boys        26  12- 2-12   38   52- 62
HHC              2 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 3 1 - 1 0 - 5       0 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 2 3 - 1     Be Quick'28       26  10- 7- 9   37   43- 31
Harkemase Boys   1 - 1 4 - 2 3 - 1 4 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 2       2 - 2 2 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 0 1 - 0     Genemuiden SC     26   9- 7-10   34   38- 31
Nunspeet         1 - 2 1 - 0 2 - 2 5 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 0 0 - 1       1 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 2     Go Ahead K.       26  10- 5-11   34   44- 42 -1 pnt
ONS Sneek        0 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 4 3 - 5       1 - 0 1 - 2 4 - 1 0 - 0     Excelsior'31      26   8- 7-11   30   42- 43 -1 pnt
Oranje Nassau    1 - 4 1 - 5 1 - 5 1 - 4 1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 2       4 - 2 3 - 2 0 - 1     Staphorst         26   9- 2-15   29   44- 63
PKC'83           2 - 1 1 - 3 1 - 5 1 - 4 1 - 0 1 - 4 1 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 1       2 - 3 1 - 1     PKC'83            26   8- 5-13   29   39- 58
Staphorst        0 - 4 1 - 5 3 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 0 1 - 4 2 - 1 3 - 6 4 - 0 1 - 4 2 - 3       2 - 2     ONS Sneek         26   7- 7-12   28   26- 46
WHC              1 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 0 3 - 2 0 - 2 1 - 0           Oranje Nassau     26   6- 2-18   20   34- 65
Playoff for place 11/12 : PKC '83 - Staphorst 1-0


Playoff competition for Hoofdklasse championship for teams playing on Saturday
Rijnsburgse Boys   ----- 0 - 0 1 - 0                                                                     Rijnsburgse Boys   4   3- 1- 0   10    5-  2
IJsselmeervogels   2 - 3 ----- 1 - 4                                                                     IJsselmeervogels   4   1- 1- 2    4    6-  9
Harkemase Boys     0 - 1 2 - 3 -----                                                                     Harkemase Boys     4   1- 0- 3    3    6-  6

Final matches for the Dutch amateur championship 2008/2009
Rijnsburgse Boys - WKE               1-0
WKE              - Rijnsburgse Boys  3-2  WKE wint na strafschoppen met 2-1

WKE     Dutch amateur champion


Amateur supercup 2008/09
Barendrecht - WKE   0-3  (Aug. 22 in Barendrecht)


Prom./releg. playoff's between Hoofdklasse's 12th place and winners of period of 1st classes
Roda Boys/Bomm. (1C) - Staphorst (Hk C)  1-3        DETO (1D)     - DOVO (Hk B)         1-1   DOVO wins 4-3 on penalties
ARC (Hk A)           - Urk (1E)          4-2 aet    RVVH (1B)     - FC Rijnvogels (1A)  1-0 aet


District West I

1st class A
Beursbengels           1 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 3 3 - 1 0 - 0 2 - 5                 ODIN '59          22  17- 3- 2   54   46- 16 prom
Gouda            1 - 4       1 - 3 2 - 2 1 - 4 0 - 2 0 - 4 4 - 4 0 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 3                 Young Boys        22  16- 5- 1   53   52- 11 P2
Huizen           2 - 2 2 - 1       5 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 5 2 - 1 1 - 4 3 - 0 0 - 0 3 - 2                 Sportlust '46     22  15- 2- 5   47   56- 30 P1
De Merino's      2 - 2 2 - 2 2 - 1       4 - 0 0 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 0                 Rijnvogels        22  14- 3- 5   45   54- 23 P3
Montfoort        1 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 1       1 - 3 1 - 5 3 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 2 1 - 1                 Huizen            22   9- 7- 6   34   40- 30
ODIN '59         3 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 0       3 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 0                 Zuidvogels        22  10- 3- 9   33   41- 43
Rijnvogels       3 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 1 2 - 0       3 - 1 3 - 2 4 - 0 0 - 2 4 - 0                 Beursbengels      22   5-10- 7   25   30- 39
Roda '46         2 - 2 3 - 1 0 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1       1 - 4 2 - 0 0 - 2 5 - 0                 Roda '46          22   5- 6-11   21   28- 36
Sportlust '46    4 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1       3 - 1 1 - 3 2 - 4                 Montfoort         22   5- 6-11   21   25- 40
Voorland         2 - 3 5 - 2 2 - 3 1 - 3 0 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 1 2 - 6       0 - 3 1 - 4                 De Merino's       22   5- 6-11   21   23- 40
Young Boys       4 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 0 10- 0       6 - 0                 Gouda             22   2- 3-17    9   25- 62 rel
Zuidvogels       1 - 4 6 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 0 2 - 0 0 - 1 5 - 2 0 - 0                       Voorland          22   2- 0-20    6   21- 71 rel

Period-championship 1A (won by FC Rijnvogels)
Sportlust '46-Young Boys 0-0   FC Rijnvogels-Sportlust '46 3-0   Young Boys-FC Rijnvogels 0-1

2nd class A
Amstelveen             0 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 3 2 - 0 1 - 4 2 - 0 5 - 3 1 - 2 1 - 1                 Swift             22  18- 2- 2   56   71- 16 P1 prom
DVVA             4 - 0       1 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 0                 Marken            22  12- 5- 5   41   39- 20 (P1)
HBOK             2 - 1 1 - 2       1 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 5 3 - 5 2 - 4 6 - 2 3 - 0 4 - 2                 DVVA              22  11- 4- 7   37   37- 26 P3
HCSC             1 - 2 2 - 1 1 - 2       4 - 1 1 - 3 5 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 1                 ZOB               22   9- 4- 9   31   28- 28
Kennemerland     1 - 2 1 - 1 3 - 4 2 - 1       1 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 1                 Zandvoort         22   9- 4- 9   31   34- 36
Marken           3 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 0 0 - 1       1 - 0 0 - 3 5 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 0                 HBOK              22   9- 3-10   30   49- 52 P2
Monnickendam     1 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 3 0 - 2 5 - 4       0 - 8 2 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 2                 Kennemerland      22   9- 3-10   30   30- 35
Swift            2 - 1 2 - 1 2 - 0 5 - 1 8 - 0 0 - 0 3 - 1       5 - 0 7 - 3 1 - 2 5 - 1                 Amstelveen        22   8- 5- 9   29   33- 37
WV-HEDW          0 - 2 3 - 3 5 - 2 3 - 2 3 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 2       3 - 1 0 - 1 1 - 1                 HCSC              22   8- 4-10   28   35- 34
ZCFC             1 - 0 1 - 5 4 - 4 0 - 5 1 - 3 0 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 0       0 - 4 1 - 5                 Monnickendam      22   7- 5-10   26   32- 45
ZOB              2 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 2       4 - 0                 WV-HEDW           22   7- 2-13   23   29- 47 rel
Zandvoort        3 - 2 3 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 0                       ZCFC              22   3- 3-16   12   27- 68 rel

 
Period-championship 2A / 2B:
Round 1: Marken-SVL           1-0 and 2-1  DVVA-VVA'71         1-6 and 0-3   Breukelen-HBOK    1-0 and 4-2
Round 2: de Merino's-Marken   2-0 and 5-1  VVA'71-Breukelen    1-1 and 1-1
Final:   de Merino's - VVA '71        1-0

2nd class B
Argon                  1 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 7                 VVZ '49           22  15- 2- 5   47   65- 24 P2 prom
fc Breukelen     3 - 1       2 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 3 4 - 1 2 - 1                 fc Breukelen      22  13- 5- 4   44   41- 24 P3
CJVV             4 - 0 1 - 3       2 - 3 2 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 1 3 - 3 2 - 3                 VVA '71           22  10- 8- 4   38   48- 38 P1
Desto            0 - 0 2 - 3 6 - 0       1 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 3 2 - 2 1 - 1 1 - 2                 SVL               22  10- 7- 5   37   45- 33 (P2)
Eemdijk          2 - 0 0 - 0 1 - 2 0 - 0       1 - 0 1 - 0 2 - 6 3 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 0                 Eemdijk           22   8- 9- 5   33   32- 27
Eemnes           2 - 5 0 - 5 2 - 4 2 - 1 1 - 6       0 - 4 0 - 2 1 - 5 0 - 6 0 - 2 1 - 5                 Loosdrecht        22   9- 4- 9   31   35- 29
Loosdrecht       5 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1       2 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 4 1 - 1                 VRC               22   8- 5- 9   29   41- 33
SVL              3 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 4                 Desto             22   7- 7- 8   28   39- 32
UVV              3 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 5       1 - 0 3 - 1 1 - 4                 UVV               22   7- 5-10   26   37- 46
VRC              1 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 5 2 - 2 5 - 0 3 - 1 0 - 0 5 - 0       2 - 2 1 - 1                 CJVV              22   7- 4-11   25   38- 47
VVA '71          3 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 3 1 - 2       1 - 2                 Argon             22   7- 2-13   23   30- 56 rel
VVZ '49          5 - 2 1 - 0 4 - 0 4 - 1 3 - 0 5 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 0 4 - 0 3 - 4                       Eemnes            22   1- 2-19    5   13- 75 rel

3rd class A
Asonia                 0 - 3 2 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 6 4 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 8 0 - 3           Castricum         24  18- 3- 3   57   71- 33 P2 prom
BOL              3 - 1       6 - 0 1 - 3 4 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 0 6 - 2 2 - 1 5 - 2 5 - 1           BOL               24  18- 2- 4   56   70- 24 P1
Blauw Wit (W)    3 - 0 0 - 0       1 - 8 2 - 4 3 - 0 1 - 4 2 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 4 3 - 0           Jong Hercules     24  14- 3- 7   45   52- 29 P
Castricum        5 - 1 2 - 1 3 - 2       6 - 2 3 - 3 2 - 1 5 - 1 1 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 1 1 - 1           TOB               24  14- 3- 7   45   66- 47 (P2)
DZS              2 - 2 3 - 1 5 - 3 1 - 1       3 - 0 2 - 5 2 - 5 2 - 1 3 - 3 3 - 2 1 - 3 1 - 1           IJmuiden          24  11- 6- 7   39   49- 34
IJmuiden         2 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 1 5 - 2       1 - 2 0 - 2 1 - 1 4 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 1           Jong Holland      24  10- 3-11   33   64- 51
Jong Hercules    6 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 2       3 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 0           Blauw Wit (W)     24  10- 3-11   33   44- 59
Jong Holland     3 - 3 1 - 5 0 - 3 0 - 3 5 - 0 0 - 2 1 - 4       6 - 1 6 - 0 7 - 0 7 - 2 1 - 0           Wieringermeer     24   6- 8-10   26   31- 40
Opperdoes        2 - 0 1 - 5 2 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 3 0 - 2 1 - 1       5 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 0           Reiger Boys       24   7- 5-12   26   46- 56
Purmerend        1 - 3 1 - 7 2 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 7 3 - 4 0 - 2 4 - 2       2 - 7 1 - 2 3 - 1           DZS               24   7- 4-13   25   46- 69 rel
Reiger Boys      5 - 2 1 - 1 6 - 2 1 - 6 4 - 1 0 - 2 2 - 1 4 - 1 3 - 3 4 - 4       0 - 4 0 - 0           Opperdoes         24   5- 4-15   19   34- 55 rel
TOB              2 - 2 2 - 1 3 - 4 4 - 2 5 - 2 0 - 3 2 - 2 5 - 2 2 - 1 5 - 4 2 - 1       4 - 1           Purmerend         24   5- 4-15   19   48- 84 rel
Wieringermeer    3 - 2 0 - 3 2 - 2 4 - 1 4 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 3 0 - 0 1 - 0                 Asonia            24   5- 4-15   19   30- 70 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: BOL-AMVJ             1-2 and 0-1  Jong Hercules-Aalsmeer  0-3 and 1-2   Vlug en Vaardig-TOB   1-1 and 0-4
Round 2: Monnickendam-AMVJ    3-1 and 0-1  Aalsmeer-TOB            2-1 and 2-2
Final:   Monnickendam-Aalsmeer        2-1

3rd class B
AMVJ                   0 - 4 1 - 1 3 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 0 7 - 2                 Overbos           22  16- 2- 4   50   58- 29 P2 prom
Aalsmeer         2 - 0       9 - 2 6 - 0 5 - 0 1 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 1 6 - 2 3 - 1 6 - 1                 Aalsmeer          22  15- 2- 5   46   76- 23 -1 pnt P1
EDO hfc          0 - 1 0 - 6       2 - 2 2 - 8 2 - 1 3 - 4 1 - 0 0 - 5 0 - 5 2 - 5 0 - 3                 Vlug en Vaardig   22  13- 5- 4   44   49- 27 P3
JOS/Watergraafsm.0 - 5 3 - 6 0 - 1       0 - 5 2 - 5 1 - 5 1 - 2 1 - 7 1 - 3 2 - 3 0 - 1                 AMVJ              22  10- 7- 5   37   36- 20 (P2)
NFC/Brommer      1 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 2       1 - 3 2 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 3 0 - 2 5 - 1                 VVC               22  12- 1- 9   37   61- 46
Overbos          3 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 1 6 - 0       4 - 2 1 - 0 3 - 1 6 - 1 0 - 3 4 - 0                 SCW               22  11- 3- 8   36   44- 34
RKAVIC           1 - 1 2 - 1 11- 1 2 - 3 2 - 1 1 - 2       1 - 0 0 - 3 2 - 6 3 - 1 2 - 1                 RKAVIC            22  10- 2-10   32   53- 43
Roda '23         0 - 1 0 - 3 1 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 4 1 - 6 1 - 0 1 - 1                 NFC/Brommer       22   8- 5- 9   29   43- 42
SCW              3 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 0 0 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 1       0 - 1 1 - 3 1 - 1                 Roda '23          22   7- 4-11   25   22- 34
VVC              0 - 1 0 - 3 5 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 4 4 - 3 2 - 1 2 - 3       2 - 2 5 - 3                 EDO hfc           22   5- 3-14   18   29- 76 rel
Vlug en Vaardig  1 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 0 4 - 0 2 - 0       4 - 3                 Wartburgia        22   4- 2-16   14   28- 79 rel
Wartburgia       0 - 5 0 - 5 0 - 3 3 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 5 0 - 4 0 - 1 1 - 9 2 - 6                       JOS/Watergraafsm. 22   2- 2-18    8   24- 70 rel

3rd class C
AFC                    2 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 2 3 - 2 3 - 0 0 - 3 4 - 0 6 - 3 4 - 1 2 - 0                 CSW               22  16- 4- 2   52   58- 18 P2 prom
AH '78           1 - 0       4 - 0 1 - 1 3 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 6 6 - 1 3 - 0                 TOV               22  15- 3- 4   48   71- 37 P1
Altius           0 - 2 1 - 1       0 - 3 1 - 5 0 - 3 2 - 3 0 - 7 2 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0                 DHSC              22  12- 3- 7   39   59- 36 P3
CSW              3 - 0 1 - 1 4 - 1       5 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 2 0 - 1 2 - 1 1 - 1                 AH '78            22  10- 8- 4   38   56- 38 (P2)
Cobu Boys        1 - 2 2 - 4 2 - 3 0 - 3       4 - 2 4 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 2                 AFC               22  11- 3- 8   36   53- 39
DHSC             3 - 1 1 - 3 5 - 1 2 - 1 1 - 2       4 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 3 2 - 2 1 - 1                 De Meern          22   9- 4- 9   31   47- 40
Eemboys          0 - 0 5 - 4 5 - 2 0 - 3 4 - 2 3 - 4       5 - 2 3 - 3 1 - 1 6 - 1 4 - 2                 Eemboys           22   9- 3-10   30   54- 56
De Meern         2 - 1 2 - 3 5 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1       4 - 0 2 - 3 3 - 3 1 - 3                 Cobu Boys         22   8- 3-11   27   46- 47
Nita             2 -10 0 - 4 0 - 0 1 - 8 1 - 5 0 - 5 0 - 1 0 - 2       0 - 3 1 - 1 6 - 3                 Altius            22   7- 3-12   24   33- 62
TOV              3 - 3 3 - 2 8 - 2 0 - 3 2 - 3 5 - 2 6 - 1 3 - 0 2 - 1       3 - 2 3 - 0                 Waterwijk         22   5- 5-12   20   36- 56
VVJ              2 - 3 2 - 4 1 - 5 1 - 1 2 - 1 1 - 4 5 - 4 2 - 3 3 - 0 1 - 5       1 - 7                 VVJ               22   3- 5-14   14   35- 70 rel
Waterwijk        5 - 2 2 - 2 1 - 3 0 - 5 1 - 1 0 - 4 0 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 5 3 - 0                       Nita              22   3- 4-15   13   22- 71 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: TOV-Benschop      2-3 and 3-0  DHSC-ASC Nieuwland        1-2 and 0-3   Woudenberg-AH '78  2-0 and 3-2
Round 2: CJVV-TOV          2-3 and 5-1  ASC Nieuwland-Woudenberg  2-1 and 3-2
Final:   CJVV - ASC Nieuwland      1-2

3rd class D
Benschop               1 - 1 0 - 2 5 - 3 1 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 3 0 - 2                 Candia '66        22  15- 4- 3   49   44- 24 prom
CDN              0 - 1       0 - 3 0 - 1 0 - 3 0 - 4 1 - 4 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 1                 Nieuwland         22  15- 2- 5   47   55- 26 P1
Candia '66       4 - 3 3 - 0       0 - 0 3 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 2                 IJFC              22  12- 3- 7   39   47- 29
Dalto            2 - 3 5 - 1 0 - 0       1 - 3 0 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 3 1 - 1                 Valleivogels      22  11- 6- 5   39   42- 30
IJFC             1 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 4       5 - 2 2 - 1 2 - 0 6 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 0                 Woudenberg        22  10- 5- 7   35   40- 36 P3
Jonathan         2 - 3 1 - 3 4 - 0 4 - 1 1 - 4       0 - 5 4 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 1                 Benschop          22  10- 4- 8   34   35- 33 P2
Nieuwland        1 - 0 0 - 5 1 - 2 4 - 1 0 - 0 3 - 2       1 - 0 5 - 3 9 - 0 6 - 1 1 - 3                 Jonathan          22   9- 3-10   30   37- 38
Renswoude        1 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 6 4 - 1 1 - 3       5 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 4                 Scherpenzeel      22   7- 6- 9   27   36- 41
SVM              1 - 3 5 - 1 1 - 5 1 - 1 1 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 2       0 - 5 5 - 0 2 - 3                 Renswoude         22   7- 4-11   25   30- 38
Scherpenzeel     2 - 2 4 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 4 0 - 2 2 - 3 1 - 1 5 - 1       1 - 1 1 - 1                 Dalto             22   4- 7-11   19   27- 39
Valleivogels     1 - 5 4 - 2 1 - 3 2 - 0 5 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 2       4 - 0                 SVM               22   4- 2-16   14   36- 62 rel
Woudenberg       3 - 1 4 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 4 0 - 1                       CDN               22   3- 4-15   13   25- 58 rel

4th class A
ABN AMRO               2 - 3 3 - 1 3 - 1 6 - 3 1 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 1 8 - 1 5 - 0                       Medemblik         20  15- 1- 4   46   73- 24 P2 prom
AFC '34          1 - 1       0 - 3 4 - 1 5 - 0 4 - 0 3 - 7 1 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 2                       ABN AMRO          20  13- 4- 3   39   68- 30 -4 pnts P1
Alcmaria Victrix 2 - 7 2 - 3       2 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 7 3 - 2 4 - 1 6 - 1 3 - 1                       De Zouaven        20  12- 1- 7   35   47- 41 -2 pnts P
Dindua           2 - 0 4 - 2 0 - 2       5 - 0 1 - 1 0 - 5 5 - 0 2 - 0 1 - 3 1 - 3                       Meervogels '31    20   9- 4- 7   31   44- 38 (P2)
Flamingo's 64    1 - 4 1 - 9 3 - 3 3 - 6       1 - 5 1 - 8 0 - 0 4 - 6 5 - 4 3 - 9                       AFC '34           20   8- 3- 9   27   49- 43
Hollandia        1 - 4 3 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 4       0 - 2 7 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 1                       SVAP '74          20   8- 1-11   25   42- 52
Medemblik        2 - 3 1 - 2 2 - 0 4 - 2 3 - 0 4 - 1       1 - 0 7 - 2 7 - 2 2 - 1                       Hollandia         20   8- 4- 8   24   41- 34 -4 pnts
Meervogels '31   1 - 1 1 - 0 8 - 2 2 - 0 2 - 6 1 - 2 3 - 0       3 - 1 1 - 1 5 - 0                       Alcmaria Victrix  20   6- 4-10   22   36- 50
SVAP '74         1 - 5 2 - 2 1 - 0 4 - 1 5 - 1 3 - 2 2 - 0 6 - 2       2 - 1 1 - 2                       Dindua            20   6- 2-12   20   38- 50
Zeemacht         2 - 5 4 - 3 2 - 1 6 - 1   -   1 - 3 0 - 8 0 - 4 3 - 2       2 - 3                       Zeemacht          19   6- 2-11   19   38- 66 -1 pnt
De Zouaven       3 - 3 4 - 1 4 - 0 4 - 2 3 - 0 0 - 5 0 - 1 1 - 5 2 - 0 4 - 1                             Flamingo's 64     19   4- 2-13   11   37- 85 -3 pts rel

Period-championship 4A / 4B:
Round 1: ABN Amro-Kismet '82   3-5 and 1-3  Zouaven-Kadoelen        2-3 and 0-1   OFC-Meervogels '31 1-4 and 0-7
Round 2: DZS-Kismet '82        4-2 and 2-5  Kadoelen-Meervogels'31  5-1 and 2-2
Final:   Kismet '82  Kadoelen 1-3

 
4th class B
Fortuna Wormerv        1 - 6 2 - 2 4 - 0 2 - 1 7 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 3 3 - 7 3 - 2 3 - 3                 Hellas Sport      22  18- 4- 0   58  108- 16 P1 prom
Hellas Sport     6 - 0       7 - 1 3 - 0 3 - 3 12- 0 6 - 0 5 - 1 2 - 0 4 - 0 7 - 0 5 - 1                 sv Kadoelen       22  17- 3- 2   54   71- 18 (P1)
KFC              2 - 4 0 - 9       1 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 2 2 - 2                 Kismet '82        22  13- 3- 6   42   74- 29 P2
sv Kadoelen      5 - 1 2 - 2 8 - 0       2 - 1 10- 0 2 - 1 2 - 0 3 - 0 3 - 1 3 - 0 10- 0                 RCZ               22  13- 2- 7   39   61- 35 -2 pnts
Kismet '82       3 - 0 1 - 2 4 - 2 2 - 3       19- 0 2 - 1 0 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 0 6 - 1                 OFC               22  11- 2- 9   35   58- 49 P3
SC Nieuwendam    3 -10 0 - 9 1 - 3 0 - 8 0 - 8       1 - 5 3 - 5 0 - 6 0 -10 0 - 2 4 - 8                 Fortuna Wormerv   22  10- 3- 9   31   66- 62 -2 pnts
OFC              4 - 2 2 - 4 2 - 1 0 - 0 1 - 5 9 - 3       7 - 1 4 - 2 1 - 2 5 - 2 0 - 1                 VVGA              22   7- 3-12   24   37- 50
PSCK             2 - 6 3 - 3 3 - 2 1 - 3 0 - 2 11- 1 4 - 1       3 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 5                 PSZ               22   7- 2-13   23   41- 50
PSZ              3 - 3 0 - 7 1 - 4 0 - 1 1 - 2 5 - 0 3 - 5 4 - 0       0 - 0 0 - 2 4 - 2                 PSCK              22   7- 2-13   23   49- 65
RCZ              3 - 0 0 - 2 5 - 3 1 - 2 5 - 2 3 - 0 0 - 1 4 - 0 3 - 2       4 - 2 6 - 2                 KFC               22   6- 4-12   22   40- 63 rel
VVGA             3 - 1 0 - 0 4 - 3 0 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 2 5 - 3 1 - 3 2 - 3       0 - 1                 Zaandijk          22   6- 4-12   22   43- 72
Zaandijk         1 - 5 1 - 4 1 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 3 3 - 7 1 - 2 2 - 1 2 - 5                       SC Nieuwendam     22   1- 0-21    3-  18-157 -6 pts rel
Playoff for place 10/11 : KFC - Zaandijk 1-3

4th class C
Buitenveldert          2 - 2 0 - 7 3 - 5 4 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 4 1 - 3 4 - 1 5 - 2 2 - 3                 Fortius           22  16- 4- 2   52   85- 27 P1
De Dijk          1 - 3       1 - 4 2 - 2 0 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 5 2 - 3 1 - 1                 Geuzen Middenmeer 22  16- 4- 2   52   65- 24 P2 prom Ch
Fortius          4 - 1 3 - 1       3 - 3 1 - 1 2 - 1 5 - 4 2 - 4 4 - 0 6 - 1 11- 0 3 - 1                 sv Parkstad       22  12- 2- 8   38   61- 66 P
De Germaan       5 - 1 7 - 0 2 - 1       1 - 3 2 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 1 3 - 2                 De Germaan        22  11- 4- 7   37   62- 47 (P1)
Geuzen Middenmr. 1 - 1 2 - 2 0 - 2 5 - 2       5 - 0 3 - 1 7 - 1 6 - 2 9 - 1 5 - 2 1 - 0                 VVA/Spartaan      22   9- 8- 5   34   57- 40 -1 pnt
KSJB             3 - 2 3 - 3 2 - 2 0 - 4 0 - 1       4 - 3 7 - 0 1 - 2 1 - 3 7 - 4 2 - 2                 Sporting Noord    22  10- 4- 8   34   56- 54
OSV              5 - 1 2 - 2 1 - 6 3 - 1 0 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 1                 KSJB              22   6- 6-10   24   48- 52
sv Parkstad      5 - 2 8 - 0 0 - 4 3 - 2 0 - 1 6 - 4 3 - 1       4 - 2 1 - 2 4 - 2 3 - 2                 De Dijk           22   5- 7-10   22   34- 63
SDZ              1 - 4 0 - 1 0 - 5 3 - 1 0 - 5 0 - 3 2 - 0 2 - 5       7 - 2 2 - 3 1 - 3                 Buitenveldert     22   6- 3-13   21   49- 67
Sporting Noord   5 - 1 4 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 2 2 - 2 3 - 0 10- 2 3 - 2       4 - 1 1 - 1                 OSV               22   5- 6-11   19   41- 49 -2 pnts
TABA             2 - 6 2 - 3 3 - 8 2 - 4 0 - 2 3 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 2 3 - 3       3 - 5                 SDZ               22   7- 1-14   18   39- 62 -4 pts rel
VVA/Spartaan     1 - 1 6 - 2 0 - 1 4 - 4 3 - 3 2 - 1 2 - 2 7 - 0 4 - 1 3 - 1 4 - 3                       TABA              22   3- 3-16   12   43- 89 rel
Playoff for 1st place : Fortius - Middenmeer 1-4

Period-championship 4C / 4D:
Round 1: Fortius-de Meer   2-3 and 0-0    Parkstad-RCH     2-4 and 3-2   VEW-de Germaan   1-1 and 2-2
Round 2: EDO-de Meer       3-2 and 2-3    RCH-VEW          2-4 and 2-2                    (VEW wins on penalties)
             de Meer wins on penalties
Final:   de Meer  VEW     1-3

4th class D
Alliance '22           0 - 3 2 - 2 4 - 0 2 - 5 1 - 2 0 - 1 3 - 3 7 - 3 2 - 3 3 - 0 3 - 2                 HBC               22  17- 2- 3   53   49- 22 P2 prom
HBC              4 - 2       1 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 6 0 - 0 3 - 1 4 - 0 0 - 1 6 - 0 2 - 0                 de Meer           22  17- 1- 4   52   67- 31 (P2)
sv Hoofddorp     1 - 2 1 - 3       3 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 2 3 - 3 2 - 0 7 - 1                 VEW               22  15- 2- 5   47   68- 38 P3
KDO              1 - 4 2 - 3 2 - 4       0 - 2 0 - 3 2 - 2 4 - 4 2 - 3 2 - 5 4 - 2 1 - 5                 Koninklijke HFC   22  13- 2- 7   41   69- 42
Koninklijke HFC  3 - 1 2 - 5 5 - 2 9 - 4       0 - 2 1 - 2 6 - 2 6 - 1 3 - 3 4 - 0 4 - 3                 RCH               22  11- 5- 6   38   49- 30 P1
de Meer          2 - 3 3 - 1 2 - 0 8 - 1 2 - 1       1 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 6 2 - 0 3 - 2                 sv Hoofddorp      22   9- 7- 6   34   44- 35
RCH              5 - 0 0 - 1 0 - 0 7 - 0 3 - 0 2 - 4       4 - 3 5 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 2                 Alliance '22      22   9- 3-10   30   52- 52
SIZO             1 - 3 1 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 2 0 - 4 2 - 3       3 - 3 1 - 2 4 - 1 1 - 2                 Sporting Martinus 22   6- 3-13   21   44- 68
Sport. Martinus  3 - 3 1 - 2 0 - 2 4 - 3 2 - 8 3 - 1 3 - 3 3 - 1       1 - 4 4 - 0 2 - 1                 Velsen            22   6- 2-14   20   46- 56
VEW              2 - 1 0 - 1 2 - 3 3 - 4 3 - 1 3 - 4 2 - 1 6 - 3 3 - 1       2 - 1 6 - 2                 SIZO              22   4- 5-13   17   42- 58
VVH Velserbroek  5 - 4 0 - 3 0 - 0 2 - 5 1 - 1 2 - 5 1 - 3 0 - 4 2 - 0 1 - 5       1 - 3                 VVH Velserbroek   22   4- 2-16   14   24- 67 rel
Velsen           1 - 2 1 - 1 1 - 4 11- 0 0 - 2 2 - 5 1 - 1 0 - 1 4 - 3 0 - 3 2 - 3                       KDO               22   3- 2-17   11   39- 94 rel

4th class E
Abcoude                4 - 0 0 - 9 3 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 5 4 - 2 5 - 5                       Ouderkerk         20  18- 1- 1   55   87- 31 P1 prom
Bijlmer          2 - 4       3 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2 2 - 3 5 - 0 2 - 5 1 - 2 0 - 2                       Kockengen         20  14- 3- 3   45   80- 37 P3
Bloemenkwartier  0 - 0 1 - 3       2 - 0 2 - 0 2 - 4 2 - 7 1 - 0 2 - 3 2 - 2 0 - 2                       VIOD              20  11- 3- 6   36   60- 47 (P1)
Buitenboys       0 - 1 4 - 1 4 - 1       0 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 2 1 - 5 0 - 3 2 - 5                       FC Weesp          20  10- 5- 5   35   48- 36 P2
DOB              2 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1       4 - 5 1 - 3 0 - 0 0 - 3 1 - 4 3 - 4                       FC Hilversum      20   8- 5- 7   29   60- 46
FC Hilversum     7 - 1 0 - 3 4 - 0 4 - 1 1 - 1       3 - 6 8 - 0 3 - 4 1 - 3 1 - 1                       Bloemenkwartier   20   7- 3-10   24   32- 42
Kockengen        5 - 0 6 - 1 7 - 1 6 - 0 3 - 3 4 - 2       5 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 2                       Abcoude           20   5- 6- 9   21   34- 63
OSM '75          2 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 4 1 - 4 2 - 5       2 - 6 1 - 5 2 - 1                       Bijlmer           20   5- 4-11   19   32- 47
Ouderkerk        7 - 1 2 - 0 1 - 0 4 - 1 3 - 1 5 - 3 2 - 4 7 - 0       6 - 3 5 - 1                       DOB               20   3- 6-11   15   25- 46
VIOD             5 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 2 6 - 2 3 - 5 3 - 6 3 - 1 4 -10       1 - 1                       Buitenboys        20   2- 8-10   14   30- 51
FC Weesp         3 - 0 4 - 2 1 - 2 1 - 1 5 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 4                             OSM '75           20   3- 4-13   13   24- 66 rel

Period-championship 4E / 4F:
Round 1: VIOD-DOSC            3-0 and 1-3  Kockengen-Lopik       1-0 and 5-0   Posthoors-Weesp   4-4 and 1-1
Round 2: Waterwijk-VIOD       4-1 and 2-2  Kockengen-Posthoorn   5-1 and 3-4                       (Posthoorn wins on penalties)
Final:   Waterwijk  Kockengen        3-2

4th class F
De Bilt                2 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 2 6 - 0 0 - 3 5 - 0                       Sterrenwijk       20  17- 1- 2   52   69- 29 P1 prom
DOSC             3 - 1       0 - 1 3 - 1 4 - 4 1 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 5 5 - 1                       de Posthoorn      20  10- 4- 6   34   42- 44 P
EDO (U)          1 - 4 2 - 1       0 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 4 0 - 0 3 - 0 3 - 5 3 - 5                       DOSC              20   9- 6- 5   33   44- 28 P2
Eminent Boys     2 - 1 2 - 5 4 - 0       3 - 2 1 - 3 0 - 0 3 - 3 2 - 4 0 - 1 3 - 3                       Lopik             20   9- 4- 7   28   38- 32 -3 pt (P1)
HMS              0 - 1 1 - 3 0 - 0 2 - 1       3 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 3 2 - 3 0 - 1                       De Bilt           20   7- 5- 8   26   35- 31
Hees             1 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 1       4 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 1 3 - 0                       Hees              20   7- 6- 7   24   32- 29 -3 pnts
Lopik            2 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 2       3 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 3                       VSC               20   6- 5- 9   23   31- 52
Maarssen         2 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 1 3 - 2 3 - 3       1 - 3 0 - 1 7 - 3                       Maarssen          20   4- 9- 7   21   39- 41
de Posthoorn     2 - 1 1 - 0 4 - 4 4 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 2 3 - 1       3 - 3 1 - 0                       HMS               20   5- 5-10   20   31- 42
Sterrenwijk      2 - 0 2 - 4 8 - 0 3 - 1 4 - 2 5 - 0 1 - 4 3 - 2 5 - 2       8 - 1                       EDO (U)           20   4- 7- 9   19   29- 46
VSC              2 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 4                             Eminent Boys      20   4- 4-12   16   29- 45 rel

4th class G
Brederodes             3 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 2           FZO               24  17- 5- 2   56   53- 27 P2 prom
Bunnik '73       1 - 0       0 - 6 3 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 2 3 - 1           Hercules          24  16- 6- 2   54   56- 25 P1
DEV Doorn        3 - 1 4 - 0       2 - 3 1 - 3 3 - 3 2 - 4 5 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 4 6 - 1 2 - 0           Odysseus '91      24  13- 3- 8   42   57- 35 P3
DVSA             3 - 1 3 - 1 4 - 1       1 - 1 2 - 5 0 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 4           DEV Doorn         24  11- 3-10   36   64- 52 (P2)
Delta Sports     3 - 2 4 - 0 2 - 3 2 - 3       0 - 1 1 - 3 3 - 2 4 - 3 0 - 4 2 - 3 1 - 1 2 - 2           Delta Sports      24  10- 4-10   34   48- 49
FZO              3 - 2 0 - 0 5 - 0 3 - 0 3 - 2       1 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 6 2 - 1 1 - 0 4 - 1           Bunnik '73        24  10- 3-11   33   37- 50
Hercules         2 - 0 2 - 1 3 - 3 2 - 2 4 - 0 1 - 1       2 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 0 3 - 2 3 - 1           DVSA              24   9- 5-10   32   50- 48
JSV Nieuwegein   0 - 1 5 - 2 4 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 6       0 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 0 3 - 2           SVMM              24   8- 4-12   28   47- 57
Odysseus '91     6 - 2 2 - 4 0 - 0 4 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 4 4 - 0       2 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 0           't Vliegdorp      24   8- 3-13   27   37- 45
SVMM             1 - 1 3 - 0 3 - 7 2 - 7 2 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 6 3 - 2       3 - 1 2 - 1 2 - 0           JSV Nieuwegein    24   7- 5-12   26   45- 54
SVP              0 - 4 1 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 4 3 - 5 0 - 7 3 - 2       3 - 2 0 - 5           SVP               24   8- 2-14   26   32- 63
VOP              5 - 0 2 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 5 5 - 1 1 - 0       0 - 0           VOP               24   7- 4-13   25   34- 42 rel
't Vliegdorp     0 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 1 0 - 1 0 - 5 4 - 2 1 - 1 3 - 1                 Brederodes        24   7- 3-14   24   30- 43 rel
Playoff for place 10/11 : JSV Nieuwegein - SVP 2-1

Period-championship 4G (won by Odysseus '91)
Hercules-DEV Doorn  2-3  Odysseus '91-Hercules  3-0  DEV Doorn-Odysseus '91  1-2
Final: Dalto-Odysseus '91     1-1   Dalto wins on penalties

After all matches were played it was decided that results of matches 't Vliegdorp-Hercules and 't Vliegdorp-VOP
were changed from 3-1 into 0-3. Because of this Hercules became champion and got promoted (FZO kept its promotion),
't Vliegdorp got relegated and VOP escaped from relegation. 
In 5th class nrs. 1 and 2 promoted
5th class A
Alkmaarsche Boys       3 - 1 4 - 3 6 - 2 0 - 4 1 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 2                                   Sporting Maroc    16  12- 1- 3   37   51- 28 P1 prom
Saenden          0 - 2       2 - 6 6 - 1 1 - 4 3 - 6 2 - 6 2 - 2 2 - 2                                   WMC               16   9- 3- 4   30   31- 29 prom
Sloterdijk       1 - 2 5 - 4       2 - 3 1 - 2 5 - 4 2 - 2 2 - 3 3 - 3                                   Vrone             16   8- 4- 4   28   43- 28 P
Sport. Krommenie 5 - 3 2 - 3 3 - 3       3 - 6 1 - 1 0 - 3 1 - 2 3 - 5                                   Alkmaarsche Boys  16   7- 4- 5   25   31- 30 P2 prom
Sporting Maroc   1 - 2 3 - 0 1 - 0 3 - 2       3 - 7 3 - 2 5 - 0 5 - 1                                   VVZ               16   7- 2- 7   23   48- 37 (P1)
VVZ              3 - 0 2 - 3 5 - 4 5 - 0 1 - 3       2 - 3 3 - 2 6 - 2                                   De Wherevogels    15   7- 3- 5   18   38- 39 -6 pnts
Vrone            4 - 3 3 - 2 5 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 1       1 - 2 1 - 2                                   Saenden           16   3- 2-11   11   37- 56
WMC              0 - 0 4 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 4 2 - 1 4 - 3       3 - 1                                   Sport. Krommenie  16   3- 2-11   11   29- 54
De Wherevogels   1 - 2 5 - 4   -   2 - 3 6 - 3 2 - 0 3 - 3 1 - 0                                         Sloterdijk        15   3- 3- 9    9   39- 46 -3 pnts

Period-championship 5A (won by Alkmaarse Boys)
VVZ-Vrone  3-3  Alkmaarse Boys-VVZ  2-0  Vrone-Alkmaarse Boys  1-2

5th class B
FC Almere              4 - 0 3 - 0 13- 3 4 - 2 6 - 0 3 - 0 3 - 0 6 - 1 8 - 0                             FC Almere         18  18- 0- 0   54  100-  9 P1 prom
Bloemendaal      0 - 7       2 - 3 5 - 0 5 - 1 3 - 3 0 - 3 4 - 1 4 - 1 13- 0                             Omniworld         18  15- 1- 2   46   95- 18 P2 prom
DEM              0 - 5 0 - 4       5 - 3 6 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 4 5 - 3 9 - 5                             DEM               18  10- 2- 6   32   63- 51 P
DWV              1 - 4 3 - 3 2 - 3       2 - 3 1 - 3 1 - 7 1 - 4 3 - 2 3 - 1                             Diemen            18   9- 2- 7   29   62- 49 (P1) prom
Diemen           0 - 3 3 - 3 5 - 2 1 - 1       5 - 1 3 - 5 3 - 4 4 - 1 12- 2                             Olympia Haarlem   18   9- 1- 8   28   41- 48 (P2)
Olympia Haarlem  0 - 3 2 - 1 3 - 1 4 - 0 0 - 4       0 - 6 0 - 1 2 - 1 8 - 1                             Bloemendaal       18   8- 3- 7   27   58- 41
Omniworld        0 - 3 4 - 1 5 - 3 8 - 0 4 - 0 7 - 1       2 - 0 4 - 0 22- 1                             RAP               18   8- 1- 9   25   52- 56
RAP              1 -10 3 - 2 1 - 4 3 - 2 2 - 5 1 - 4 0 - 4       6 - 2 13- 1                             DWV               18   3- 3-12   12   34- 71
vv UNO           1 - 3 1 - 2 2 - 3 2 - 2 3 - 4 2 - 4 0 - 6 2 - 1       9 - 0                             vv UNO            18   3- 1-14   10   41- 62
ZRC/Herenmarkt   0 -12 2 - 6 2 -11 0 - 6 1 - 7 2 - 5 1 - 7 3 - 7 3 - 8                                   ZRC/Herenmarkt    18   0- 0-18    4-  25-166 -4 pnts
Period-championship 5B (won by Diemen)
Diemen-Olympia H.  3-1  Olympia H.-Diemen  2-1   (DEM not in playoff)

5th class C
DVSU                   2 - 0 0 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 3 6 - 2 3 - 1                             Elinkwijk         18  15- 3- 0   48   79- 17 P2 prom
DWSM             0 - 2       0 - 8 0 - 2 3 - 8 0 - 5 1 - 1 3 - 4 1 - 1 3 - 2                             Musketiers        18  14- 0- 4   42   69- 24 P1 prom
Elinkwijk        3 - 1 3 - 0       5 - 2 3 - 2 4 - 0 10- 0 4 - 4 4 - 0 4 - 0                             Zwaluwen Utr. '11 18  11- 2- 5   35   47- 26 P prom
Focus '07        0 - 3 2 - 1 0 - 6       0 - 3 3 - 4 1 - 4 3 - 2 4 - 5 0 - 5                             DVSU              18  11- 2- 5   35   42- 22 (P1)
Musketiers       2 - 0 9 - 2 0 - 1 4 - 0       5 - 3 9 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 2                             Voorwaarts        18  10- 1- 7   30   56- 55 -1 pt (P2)
OSO              1 - 2 7 - 1 1 - 4 7 - 1 0 - 2       3 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 1                             OSO               18   8- 1- 9   25   53- 40
SEC              1 - 5 2 - 4 1 - 7 1 - 3 0 - 6 1 -10       0 - 3 2 - 4 0 - 3                             Vianen            18   7- 2- 9   23   40- 48
Vianen           2 - 1 4 - 2 2 - 6 3 - 0 1 - 5 3 - 1 6 - 2       1 - 7 0 - 3                             Focus '07         18   4- 0-14   12   25- 66
Voorwaarts       1 - 4 5 - 2 2 - 5 6 - 2 5 - 4 4 - 7 4 - 2 4 - 1       2 - 1                             DWSM              18   2- 2-14    7   23- 68 -1 pnt
Zwaluwen Utr.'11 3 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 2 1 - 3 4 - 1 7 - 1 1 - 0 6 - 2                                   SEC               18   1- 1-16    4   21- 89
Period-championship 5C (won by Zwaluwen Utrecht '11)
Voorwaarts-DVSU  1-2  Zwaluwen Utr. '11-Voorwaarts  4-0  DVSU-Zwaluwen Utr. '11  1-2

District West II

1st class B
Gravenzandse SV        1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2                 TOGR              22  15- 3- 4   48   43- 27 prom
's-Gravendeel    1 - 2       0 - 5 1 - 2 4 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 0                 SHO               22  13- 4- 5   43   39- 25 P3
RVVH             4 - 3 4 - 2       1 - 1 3 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 0                 Spijkenisse       22  11- 6- 5   39   39- 32
SHO              1 - 0 4 - 1 3 - 1       2 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 1                 Voorschoten '97   22  11- 5- 6   38   40- 25
Schelluinen      0 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 1       1 - 1 5 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 2                 Vitesse Delft     22  10- 6- 6   36   37- 24
Spijkenisse      3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 2       2 - 1 4 - 1 5 - 3 1 - 1 2 - 1 2 - 1                 RVVH              22   8- 7- 7   31   36- 28 P1 prom
Spirit           2 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4       0 - 1 0 - 2 2 - 5 1 - 2 2 - 3                 XerxesDZB         22   8- 6- 8   29   26- 27 -1 pnt P2
Strijen          1 - 1 2 - 3 0 - 1 2 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 2       1 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 1                 Gravenzandse SV   22   8- 5- 9   28   30- 28 -1 pnt
TOGR             3 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 2 3 - 2                 Schelluinen       22   6- 7- 9   24   29- 35 -1 pnt
Vitesse Delft    1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 1       0 - 2 1 - 1                 's-Gravendeel     22   6- 3-13   20   29- 50 -1 pnt rel
Voorschoten '97  0 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0 4 - 0 3 - 0 4 - 4 1 - 2 3 - 1       0 - 0                 Spirit            22   3- 4-15   13   22- 47 rel
XerxesDZB        0 - 0 3 - 0 3 - 0 0 - 3 0 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 0                       Strijen           22   1- 8-13   11   23- 45 rel
Period-championship 1B (won by RVVH)
RVVH-XerxesDHB  1-0  XerxesDHB  0-3  SHO-RVVH  1-2

2nd class C
DSO                    1 - 5 2 - 1 4 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 2 5 - 0 5 - 2 0 - 0 2 - 0                 DUNO              22  14- 6- 2   48   58- 31 P2 prom
DUNO             4 - 3       2 - 1 4 - 1 3 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 3 4 - 2 5 - 1 3 - 2                 DSO               22  14- 4- 4   46   48- 26 (P2)
Gravenzandse VV  1 - 1 2 - 3       3 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 2 2 - 1                 MVV '27           22  13- 5- 4   44   53- 32
Haaglandia/Winst 0 - 2 2 - 2 4 - 1       0 - 1 3 - 1 5 - 3 1 - 8 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 4                 LYRA              22  13- 4- 5   43   40- 25 P1
LYRA             1 - 3 0 - 0 2 - 0 5 - 1       0 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 3                 Zevenhoven        22   8- 6- 8   30   40- 33
MVV '27          2 - 1 4 - 2 4 - 2 4 - 1 3 - 1       6 - 1 3 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 2 1 - 1                 Gravenzandse VV   22   8- 5- 9   29   41- 38
Naaldwijk        0 - 4 0 - 4 2 - 5 3 - 4 2 - 2 2 - 0       1 - 3 1 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 3                 SVC '08           22   8- 4-10   28   29- 44 P3
Nootdorp         0 - 1 0 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 4 2 - 2 3 - 1       4 - 1 0 - 0 0 - 3 1 - 2                 RCL               22   8- 3-11   27   29- 38
RCL              1 - 2 1 - 3 1 - 4 4 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 2       0 - 1 2 - 0 2 - 0                 Nootdorp          22   5- 7-10   22   35- 39
SVC '08          0 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 3       1 - 1 0 - 6                 Valken '68        22   6- 4-12   22   36- 42 rel
Valken '68       2 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 3 0 - 1 4 - 1 4 - 0 4 - 4       3 - 2                 Haaglandia/Winst  22   5- 3-14   18   32- 59 rel
Zevenhoven       1 - 1 1 - 1 1 - 5 2 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 2 1 - 1                       Naaldwijk         22   4- 1-17   13   26- 60 rel

Period-championship 2C / 2D:
Round 1: Lyra-Smitshoek           1-1 and 1-1  SVC '08-Heinenoord     2-1 and 0-3   Deltasport-DSO   1-2 and 3-0
                (Smitshoek wins on penalties)
Round 2: 's-Gravendeel-Smitshoek  0-4 and 3-3  Heinenoord-Deltasport  2-2 and 1-2
Final:   Smitshoek  Deltasport   2-0

2nd class D
Alexandria '66         4 - 0 1 - 2 1 - 3 4 - 5 2 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 3                 Zwaluwen          22  13- 5- 4   44   50- 27 P3 prom
CWO              4 - 0       1 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 1 4 - 3 2 - 6 1 - 3 4 - 2 1 - 1 1 - 2                 Smitshoek         22  11- 5- 6   38   51- 29 P2
Deltasport       2 - 3 4 - 4       5 - 0 3 - 0 8 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 3 4 - 1 0 - 1                 Heinenoord        22  11- 5- 6   38   43- 33 P1
Excelsior P      0 - 1 1 - 1 2 - 1       1 - 4 2 - 2 1 - 0 0 - 4 1 - 5 2 - 2 1 - 2 1 - 1                 Deltasport        22  11- 3- 8   36   47- 28 (P3)
Heinenoord       2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 3       4 - 1 1 - 5 3 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 2                 Maense            22   9- 6- 7   33   43- 42
Hellevoetsluis   1 - 4 2 - 7 0 - 2 3 - 4 1 - 5       1 - 2 3 - 4 1 - 1 0 - 3 2 - 2 0 - 5                 CWO               22   8- 7- 7   31   41- 39
Leonidas         2 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 0 4 - 3       0 - 2 2 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 2                 Alexandria '66    22   8- 5- 9   29   40- 42
Maense           3 - 2 1 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 2 1 - 1       4 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 4                 VVOR              22   6-11- 5   29   28- 32
NSVV             0 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 1 4 - 1 1 - 1 4 - 4       1 - 4 1 - 3 4 - 0                 Excelsior P       22   6- 8- 8   26   30- 43
Smitshoek        4 - 1 2 - 0 6 - 3 0 - 0 0 - 2 6 - 1 4 - 2 1 - 0 4 - 0       0 - 1 1 - 2                 NSVV              22   6- 6-10   24   37- 43
VVOR             3 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 0       1 - 1                 Leonidas          22   4- 9- 9   21   32- 39 rel
Zwaluwen         2 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 0 5 - 1 3 - 1 3 - 3 5 - 2                       Hellevoetsluis    22   2- 4-16    9   30- 75 -1 pnt rel

3rd class A
DSVP                   1 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 1 3 - 0 4 - 4 3 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 1                 Forum Sport       22  18- 2- 2   56   75- 24 P2 prom
DWO              0 - 1       1 - 5 1 - 2 1 - 0 4 - 1 3 - 1 0 - 8 2 - 2 0 - 3 2 - 2 3 - 0                 Roodenburg        22  10- 5- 7   35   36- 28 P1
Forum Sport      6 - 0 5 - 1       2 - 0 0 - 0 4 - 2 3 - 4 2 - 0 3 - 3 3 - 1 1 - 0 8 - 3                 GHC               22   9- 6- 7   33   27- 27 (P2)
GHC              0 - 1 2 - 2 1 - 2       2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 0                 DSVP              22   8- 7- 7   31   25- 29
Honselersdijk    2 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 0       3 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 3 4 - 1 0 - 3                 RAS               22   8- 6- 8   30   37- 42
Kagia            1 - 1 3 - 1 1 - 4 2 - 3 6 - 2       2 - 1 2 - 3 5 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2                 Oegstgeest        22   9- 2-11   29   35- 40
LSVV '70         0 - 0 2 - 0 0 - 3 2 - 2 3 - 0 2 - 6       5 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 1 2 - 1                 Kagia             22   8- 4-10   28   46- 48 P3
Oegstgeest       0 - 1 2 - 2 1 - 5 0 - 1 3 - 0 3 - 1 3 - 2       1 - 0 1 - 1 2 - 0 1 - 0                 Semper Altius     22   7- 7- 8   28   27- 33
RAS              1 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 0 2 - 3 2 - 1 3 - 6 2 - 1       3 - 2 0 - 1 2 - 1                 LSVV '70          22   7- 6- 9   27   44- 46
Roodenburg       3 - 0 2 - 1 1 - 5 1 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 0 3 - 0 3 - 1       2 - 1 0 - 0                 SEV               22   7- 5-10   26   34- 30 rel
SEV              1 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 2 6 - 0 5 - 1 1 - 1 6 - 0 1 - 4 0 - 1       0 - 0                 DWO               22   5- 7-10   22   29- 46 rel
Semper Altius    1 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 0 1 - 0 0 - 2 5 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0                       Honselersdijk     22   6- 3-13   21   23- 45 rel
 
Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Roodenburg-Soccer B. 1-0 and 0-2  Kagia-WDS    3-3 and 4-3   Alphia-GHC   0-2 and 2-3
Round 2: Valken '68-Soccer B. 2-8 and 3-2  Kagia-GHC    0-2 and 1-2
Final:   Soccer Boys  GHC    2-1

3rd class B
Alphia                 3 - 1 1 - 1 5 - 1 4 - 2 5 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 1 5 - 4 2 - 2 4 - 0                 BVCB              22  14- 4- 4   46   49- 15 P1 prom
BSC '68          1 - 2       1 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 0                 Alphia            22  12- 8- 2   44   50- 25 P3
BVCB             0 - 0 0 - 1       4 - 1 4 - 1 4 - 0 0 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 0 0 - 1 8 - 1                 Soccer Boys       22  12- 3- 7   39   47- 22 P2
Be Fair          4 - 1 2 - 1 2 - 1       0 - 5 0 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 3 4 - 2 4 - 1                 WDS               22  11- 4- 7   37   53- 37 (P1)
Hazerswoudse B.  0 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 1       1 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1                 Koudekerk         22   9- 5- 8   32   35- 26
Kamerik          0 - 2 2 - 0 1 - 4 3 - 2 4 - 1       1 - 3 1 - 2 0 - 6 2 - 5 0 - 2 1 - 0                 Zestienhoven      22   9- 4- 9   31   34- 41
Koudekerk        0 - 0 2 - 0 2 - 3 4 - 0 0 - 1 2 - 3       2 - 1 3 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 2                 Be Fair           22   9- 3-10   30   40- 47
Schoonhoven      3 - 4 1 - 0 0 - 3 2 - 2 0 - 2 0 - 5 2 - 1       1 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 4                 BSC '68           22   9- 2-11   29   28- 37
Soccer Boys      1 - 0 5 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 0 5 - 0 1 - 1 4 - 2       3 - 0 2 - 0 0 - 1                 Kamerik           22   7- 2-13   23   31- 55
WDS              2 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 0 2 - 3       5 - 3 5 - 0                 Schoonhoven       22   6- 4-12   22   26- 44 rel
Zestienhoven     1 - 4 1 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 4 1 - 1       4 - 2                 Zwammerdam        22   6- 3-13   21   28- 59 rel
Zwammerdam       1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 6 2 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 4 1 - 5                       Hazerswoudse Boys 22   4- 6-12   18   24- 37 rel

3rd class C
DVO '32                2 - 1 2 - 5 1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 6                 Monster           22  14- 4- 4   46   58- 23 P2 prom
Die Haghe        4 - 0       2 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 5 1 - 1 3 - 0 0 - 1                 PPSC              22  15- 1- 6   46   64- 37 P1
KMD              1 - 2 3 - 2       1 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1                 Zuiderpark        22  13- 1- 8   40   44- 33 P3
Lombardijen      3 - 1 3 - 1 3 - 1       3 - 1 3 - 5 1 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 4                 KMD               22  11- 5- 6   38   46- 28 (P2)
Monster          6 - 0 2 - 1 1 - 1 5 - 1       7 - 1 2 - 1 4 - 0 5 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 0                 IJVV Zwervers     22  10- 7- 5   37   45- 21
PGS/VOGEL        6 - 4 0 - 4 0 - 3 1 - 7 1 - 5       0 - 8 2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 5 3 - 2                 Victoria '04      22  10- 5- 7   35   33- 31
PPSC             3 - 2 1 - 2 2 - 4 6 - 4 2 - 3 2 - 0       3 - 0 1 - 0 1 - 1 4 - 3 2 - 1                 Die Haghe         22   8- 3-11   27   37- 36
Schiebroek       0 - 2 3 - 1 1 - 2 5 - 1 0 - 4 5 - 1 1 - 6       2 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 1                 Schiebroek        22   8- 2-12   26   35- 47
VVK              2 - 0 3 - 3 0 - 3 2 - 2 2 - 4 2 - 2 2 - 5 0 - 3       1 - 2 0 - 2 1 - 1                 DVO '32           22   7- 2-13   23   30- 59
Victoria '04     2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 1 4 - 1 0 - 3 0 - 2 4 - 0       0 - 2 0 - 1                 Lombardijen       22   7- 1-14   22   41- 50 rel
Zuiderpark       4 - 0 2 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 4 2 - 0 6 - 1       0 - 0                 VVK               22   4- 6-12   18   29- 50 rel
IJVV Zwervers    5 - 0 0 - 0 5 - 1 2 - 0 1 - 2 6 - 1 2 - 4 2 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 0                       PGS/VOGEL         22   5- 3-14   18   33- 80 rel
Playoff for 1st place : Monster - PPSC 3-1
Period-championship 3C / 3D:
Round 1: PPSC-SSS    0-0 and 0-3  Zuiderpark-Den Bommel   0-0 and 1-0   Binnenmaas-KMD   1-2 and 2-2
Round 2: NSVV-SSS    3-1 and 4-1  Zuiderpark-KMD          1-1 and 0-5
Final:   NSVV  KMD  1-1   NSVV wins on penalties

3rd class D
Binnenmaas             2 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 1                 Voorne            22  15- 1- 6   46   34- 23 P1 prom
Den Bommel       1 - 3       3 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 2 2 - 1 0 - 3 0 - 1 3 - 1                 SSS               22  13- 4- 5   43   59- 34 P2
GOZ              0 - 3 0 - 3       0 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 5 2 - 4 2 - 1 2 - 0 3 - 1                 Binnenmaas        22  10-10- 2   40   36- 24 P3
Jonge Spartaan   0 - 1 0 - 2 2 - 1       0 - 3 4 - 2 1 - 0 1 - 3 3 - 5 1 - 1 2 - 3 0 - 2                 Den Bommel        22  12- 1- 9   37   36- 29 (P1)
NBSVV            0 - 0 2 - 0 0 - 1 4 - 0       2 - 2 2 - 2 0 - 0 4 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 0                 Rhoon             22   9- 4- 9   31   30- 33
Piershil         0 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 0       3 - 0 3 - 0 3 - 1 1 - 3 1 - 2 2 - 1                 NBSVV             22   7- 8- 7   29   32- 27
Rhoon            2 - 2 1 - 2 4 - 3 2 - 0 1 - 0 3 - 1       0 - 5 1 - 4 2 - 1 2 - 0 3 - 1                 Rozenburg         22   7- 7- 8   28   48- 34
Rozenburg        2 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 2 1 - 2 6 - 0 0 - 1       2 - 2 0 - 0 1 - 3 3 - 4                 Piershil          22   8- 4-10   28   30- 40
SSS              2 - 2 2 - 1 4 - 2 3 - 0 2 - 1 5 - 0 0 - 0 1 - 5       5 - 1 2 - 1 4 - 0                 GOZ               22   8- 4-10   28   31- 42
Simonshaven      0 - 0 0 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 3 4 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 4       1 - 2 3 - 2                 Simonshaven       22   5- 6-11   21   28- 43 rel
Voorne           1 - 0 1 - 0 1 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 0       0 - 2                 WFB               22   6- 2-14   20   29- 46 rel
WFB              0 - 1 2 - 4 0 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 0 2 - 5                       Jonge Spartaan    22   5- 3-14   18   24- 42 rel

In 4th and 5th class nrs. 1 and 2 promoted
4th class A
Ariston '80            5 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 2 5 - 0 2 - 1 4 - 3 3 - 1 4 - 0 2 - 2                       Leiden            20  14- 4- 2   46   44- 18 P1 prom
HMSH             2 - 1       4 - 7 3 - 2 1 - 2 1 - 5 2 - 4 1 - 3 1 - 3 0 - 3 1 - 4                       Wassenaar         20  11- 7- 2   40   51- 31 P2 prom
HPSV             0 - 1 3 - 4       8 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 3 4 - 3 3 - 5                       PEC Haag          20  12- 3- 5   37   52- 30 -2 pnts P
HSTexasDZS       0 - 2 4 - 1 6 - 3       0 - 3 0 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 2                       Ariston '80       20  10- 4- 6   34   42- 28 (P1)
Leiden           1 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 0       1 - 0 3 - 2 0 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 1                       Quick Steps       20   9- 4- 7   31   49- 33 (P2)
PEC Haag         0 - 2 5 - 2 4 - 1 3 - 0 3 - 2       3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 2 5 - 2                       VCS               20   7- 6- 7   27   32- 34
Quick Steps      7 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 3 2 - 3 3 - 2       5 - 0 4 - 1 5 - 0 2 - 2                       HSTexasDZS        20   7- 4- 9   25   35- 42
UVS              2 - 1 6 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 3       0 - 1 1 - 4 0 - 4                       HPSV              20   7- 2-11   23   46- 49
VCS              0 - 0 5 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 0 4 - 1       4 - 2 0 - 5                       Vredenburch       20   4- 5-11   17   31- 52
Vredenburch      2 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 7 1 - 3 4 - 4 2 - 2       1 - 0                       UVS               20   3- 5-12   14   33- 57 rel
Wassenaar        3 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 3 3 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 1                             HMSH              20   3- 2-15   11   28- 69 rel

4th class B
Bergambacht            0 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 4 1 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 1                 Floreant          22  15- 4- 3   49   60- 35 P1 prom
CVC Reeuwijk     1 - 0       2 - 3 5 - 1 2 - 1 3 - 2 5 - 0 6 - 0 5 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 0                 CVC Reeuwijk      22  15- 3- 4   48   55- 27 P2 prom
Floreant         3 - 0 2 - 2       4 - 4 1 - 0 2 - 4 4 - 1 4 - 3 4 - 2 4 - 2 1 - 3 6 - 2                 Siveo '60         22  13- 4- 5   43   56- 23 (P1) prom
Linschoten       0 - 2 1 - 2 2 - 2       2 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 7 5 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 0                 TAVV              22  11- 3- 8   36   45- 31 P3 prom
Moerkapelle      2 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1       0 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 1 0 - 2 0 - 3                 Oudewater         22  10- 4- 8   34   45- 42 (P2)
Oudewater        1 - 0 5 - 2 1 - 3 2 - 2 5 - 3       2 - 0 0 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0                 SVOW              22   8- 5- 9   29   50- 59
Perkouw          0 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 0       2 - 4 0 - 3 0 - 4 2 - 1 0 - 3                 Rohda '76         22   8- 4-10   28   48- 50
Rohda '76        1 - 3 2 - 5 2 - 3 3 - 4 5 - 2 3 - 0 1 - 1       4 - 1 0 - 4 2 - 2 0 - 1                 Woubrugge         22   7- 4-11   25   29- 33
SVOW             3 - 0 1 - 2 0 - 5 4 - 3 3 - 3 4 - 4 3 - 1 2 - 1       1 - 3 2 - 2 3 - 2                 Linschoten        22   6- 6-10   24   41- 58
Siveo '60        1 - 3 0 - 0 2 - 0 5 - 2 5 - 1 6 - 0 3 - 0 6 - 0 3 - 4       2 - 0 2 - 0                 Bergambacht       22   8- 1-13   23   22- 31 -2 pnts
TAVV             1 - 0 0 - 1 0 - 1 3 - 4 2 - 1 3 - 1 9 - 1 1 - 3 4 - 3 2 - 0       1 - 2                 Moerkapelle       22   6- 4-12   22   35- 44 rel
Woubrugge        0 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 5 5 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1                       Perkouw           22   3- 2-17   11   14- 67 rel

4th class C
Berkel                 3 - 3 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 1 5 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 0                 Polanen           22  14- 3- 5   45   53- 31 P2 prom
CION             3 - 0       4 - 1 4 - 2 4 - 2 5 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 2 7 - 1 1 - 2 5 - 0                 Berkel            22  12- 7- 3   43   53- 30 P3 prom
DRL              4 - 6 3 - 7       0 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 4 3 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 0 4 - 1                 VDL               22  12- 5- 5   41   57- 30 P1
GDA              1 - 3 3 - 0 2 - 0       2 - 2 3 - 3 1 - 2 4 - 4 2 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 3                 CION              22  13- 2- 7   41   58- 38 (P2) prom
HION             3 - 1 1 - 0 5 - 1 2 - 2       2 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 3                 GDA               22  11- 6- 5   39   57- 36
Hoekse Boys      2 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 5 2 - 1       1 - 0 1 - 1 0 - 7 1 - 3 0 - 2 1 - 3                 Loosduinen        22   9- 3-10   30   42- 49
Loosduinen       1 - 2 3 - 4 2 - 1 0 - 5 5 - 0 3 - 3       4 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 1                 Maasdijk          22   6- 9- 7   27   35- 36
Maasdijk         2 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 0       2 - 3 4 - 3 1 - 1 3 - 2                 HION              22   6- 8- 8   26   36- 41
Polanen          3 - 3 4 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 1 0 - 3       6 - 2 0 - 0 3 - 1                 Westlandia        22   6- 5-11   23   44- 47
Real Parbo       0 - 5 3 - 4 3 - 3 0 - 2 0 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 2 0 - 1       4 -10 4 - 4                 DRL               22   6- 3-13   21   36- 56 rel
VDL              0 - 2 2 - 1 2 - 1 5 - 3 0 - 0 4 - 1 8 - 1 0 - 1 1 - 0 8 - 0       1 - 1                 Hoekse Boys       22   5- 6-11   21   27- 51 rel
Westlandia       0 - 0 2 - 0 3 - 4 0 - 3 1 - 2 6 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 0 7 - 1 4 - 5                       Real Parbo        22   1- 5-16    8   33- 86 rel
Playoff for place 10/11 : DRL - Hoekse Boys 2-0

4th class D
Botlek                 4 - 1 5 - 2 0 - 6 2 - 4 0 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 4 3 - 0                 Zuidland          22  13- 5- 4   44   55- 23 prom
DES '67          0 - 1       2 - 1 1 - 6 0 - 0 1 - 4 2 - 0 0 - 5 3 - 5 2 - 2 1 - 1 2 - 1                 Vlotbrug          22  13- 4- 5   41   60- 26 -2pt P1 Pr
Goudswaardse B.  1 - 1 1 - 3       1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 4 1 - 0                 Oude Maas         22  12- 5- 5   41   40- 21 (P1)
Oude Maas        2 - 2 2 - 2 1 - 2       3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 1                 Rijnm./Hoogvl.Sp. 22  11- 6- 5   39   45- 28
Rijnm./Hgvl. Sp. 2 - 2 0 - 0 6 - 0 0 - 0       2 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 7 3 - 0                 SNS               22  11- 5- 6   38   41- 26 P3 prom
SNS              1 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 1       0 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 2 0 - 3 5 - 0                 Zinkwegse Boys    22  10- 7- 5   37   35- 33
Stellendam       1 - 0 0 - 0 3 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 1       1 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0                 Stellendam        22   7- 8- 7   29   28- 31 P2
Vlotbrug         1 - 1 2 - 2 8 - 0 1 - 3 1 - 3 3 - 1 3 - 2       2 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 0                 Botlek            22   6- 6-10   24   30- 43
ZBVH             1 - 0 2 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 3 2 - 4 0 - 2 2 - 5       0 - 0 1 - 1 5 - 2                 DES '67           22   5- 9- 8   24   27- 44
Zinkwegse Boys   3 - 0 1 - 1 5 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1       2 - 3 1 - 0                 ZBVH              22   6- 4-12   22   30- 44
Zuidland         4 - 1 5 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 0       2 - 1                 Goudswaardse Boys 22   4- 6-12   18   25- 52 rel
Zwartewaal       1 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 8 2 - 2 3 - 4 1 - 3                       Zwartewaal        22   0- 3-19    3   15- 60 rel
Playoff for 2nd place : Oude Maas - Vlotbrug 0-1
 

Promotion playoffs:
SEV-Ariston '80    5-1 and 4-0     Quick Steps-Siveo '60    0-4 and 1-4     Final: SEV-Siveo '60      0-2
Schoonhoven-TAVV   0-4 and 1-2     Oudewater-PEC Den Haag   1-3 and 2-4     Final: TAVV-PEC Den Haag  4-2
Lombardijen-VDL    1-5 and 1-4     CION-Oude Maas           1-1 and 1-0     Final: VDL-CION           1-1 CION wins on penalties
Simonshaven-SNS    0-1 and 4-4     Stellendam-GDA           2-2 and 1-0     Final: SNS-Stellendam     2-2 SNS wins on penalties

After all matches were played it was decided that the complete 5th class will be merged with the 4th class, so no relegation

5th class A
Boshuizen              2 - 0 5 - 0 5 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 3 2 - 0 4 - 3 3 - 0                       Oosterheem        20  11- 7- 2   40   50- 22 P1 prom
GWS              6 - 1       3 - 1 4 - 1 3 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 2                       Boshuizen         20  13- 2- 5   39   55- 38 -2 pts pr
Haagse Hout      1 - 3 2 - 1       0 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 4 0 - 2 5 - 1 1 - 2 3 - 0                       Lugdunum          20  12- 2- 6   38   63- 37 P2
KFC '71          0 - 4 1 - 0 3 - 1       2 - 0 3 - 2 1 - 3 2 - 2 0 - 3 1 - 4 3 - 0                       VUC               20  10- 3- 7   33   52- 40 P prom
KSD              0 - 2 1 - 4 3 - 0 0 - 3       1 - 1 2 - 1 3 - 3 5 - 3 2 - 1 2 - 2                       Football Factory  20   9- 5- 6   32   41- 38 (P1)
Football Factory 5 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 3       4 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 5 1 - 1                       GWS               20   8- 5- 7   29   46- 33
Lugdunum         2 - 2 2 - 4 4 - 3 3 - 0 3 - 0 3 - 0       2 - 1 7 - 2 5 - 2 4 - 1                       KSD               20   6- 5- 9   23   37- 46
Oosterheem       7 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 0 4 - 0       0 - 1 2 - 0 3 - 1                       KFC '71           20   7- 2-11   23   29- 42
SJC              1 - 5 4 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 1 0 - 5 2 - 5       3 - 3 1 - 2                       SJC               20   6- 2-12   20   34- 63
VUC              1 - 3 1 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 3 4 - 2 1 - 1 7 - 1       4 - 1                       VVSB              20   5- 4-11   17   27- 53 -2 pnts
VVSB             3 - 3 1 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 2 5 - 0 0 - 7 0 - 6 1 - 3 0 - 2                             Haagse Hout       20   4- 1-15   13   27- 49

5th class B
Aarlanderveen          1 - 4 0 - 3 0 - 1 0 - 4 2 - 1 2 - 3 2 - 1 0 - 4 0 - 3                             Bolnes            18  16- 2- 0   50   55- 13 P1 prom
Bolnes           2 - 1       3 - 0 3 - 1 5 - 2 6 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 0 4 - 1                             SPV '81           18  13- 1- 4   40   55- 23 P2 prom
DCV              2 - 0 0 - 4       3 - 0 6 - 2 7 - 1 5 - 1 9 - 2 1 - 3 2 - 0                             DCV               18  10- 3- 5   33   53- 28 P
HBSS             1 - 0 0 - 3 0 - 3       1 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 4 0 - 3 1 - 1                             Rijnstreek        18   9- 4- 5   31   39- 31 (P1)
Hargasport       1 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 4       3 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 1                             Hargasport        18   8- 4- 6   28   43- 39 (P2)
Hermandad        1 - 2 1 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 6       0 - 1 1 - 3 4 - 6 2 - 3                             HBSS              18   6- 2-10   20   21- 35
Rijnstreek       1 - 5 1 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 3 3 - 1       0 - 0 1 - 2 4 - 0                             Sportief          18   5- 4- 9   19   32- 42
SDV              3 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 4 0 - 5       0 - 3 0 - 4                             SDV               18   5- 3-10   18   20- 42
SPV '81          4 - 1 2 - 3 3 - 2 3 - 1 3 - 0 8 - 1 2 - 1 0 - 1       7 - 1                             Aarlanderveen     18   4- 2-12   14   18- 40
Sportief         1 - 1 0 - 2 2 - 4 2 - 1 3 - 6 7 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 1                                   Hermandad         18   1- 1-16    4   21- 64

5th class C
DVC                    2 - 2 5 - 2 9 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 1 4 - 2 4 - 1                 DVC               22  15- 3- 4   48   61- 26 P1 prom
Egelantier Boys  1 - 1       1 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 2 1 - 2 1 - 4 4 - 2 4 - 0 5 - 2                 HOV               22  14- 2- 6   44   50- 32 P3 prom
GGK              0 - 2 2 - 2       1 - 0 1 - 2 1 - 5 2 - 0 1 - 1 1 - 2 5 - 0 6 - 1 1 - 3                 Egelantier Boys   22  13- 3- 6   42   64- 41 P2
HMC              1 - 2 1 - 5 1 - 3       0 - 5 0 - 6 0 - 3 6 - 3 1 - 5 2 - 5 2 - 5 3 - 5                 Te Werve          22  12- 4- 6   40   47- 30 (P1)
HOV              0 - 5 3 - 4 3 - 1 0 - 0       2 - 0 4 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 1 5 - 1                 Hoek v Holland    22  12- 3- 7   39   56- 34 (P3)
Hoek v Holland   1 - 2 1 - 4 4 - 0 4 - 1 0 - 2       2 - 2 4 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 1                 RFC 2000          22  11- 5- 6   36   48- 37 -2 pnts
MSV '71          1 - 2 1 - 2 1 - 3 5 - 0 1 - 3 3 - 3       3 - 1 1 - 4 1 - 0 8 - 2 2 - 2                 TAC '90           22   9- 4- 9   31   52- 52
RFC 2000         3 - 1 5 - 4 2 - 2 3 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 1       2 - 0 1 - 1 4 - 2 5 - 2                 GGK               22   9- 3-10   30   41- 44
TAC '90          3 - 2 2 - 5 0 - 2 8 - 0 3 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 3       1 - 6 4 - 3 2 - 2                 MSV '71           22   5- 6-11   21   46- 48
Te Werve         0 - 0 3 - 2 3 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 1       4 - 1 2 - 1                 TransvaliaZW      22   6- 1-15   19   45- 79
TransvaliaZW     5 - 3 1 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 9 2 - 1 1 - 4 2 - 4 1 - 4       4 - 1                 Wanica Star       22   4- 5-13   17   43- 60
Wanica Star      0 - 5 2 - 3 2 - 3 8 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2                       HMC               22   2- 1-19    4   22- 92 -3 pnts

5th class D
Bernisse               1 - 3 3 - 2 5 - 0 6 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 0 6 - 0 6 - 2 1 - 4 4 - 2                 Melissant         22  18- 2- 2   56   74- 15 P1 prom
CVV-Mercurius    4 - 5       7 - 0 4 - 2 7 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 5 - 1 1 - 0                 CVV-Mercurius     22  17- 2- 3   53   70- 20 P2 prom
DEHMusschen      2 - 3 3 - 1       4 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 6 4 - 2 4 - 0 5 - 1 1 - 2 5 - 1                 Kocatepe Anadolu  22  14- 0- 8   42   43- 38 P3
DHZ              0 - 3 0 - 5 3 - 5       2 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 2 5 - 3                 Bernisse          22  14- 1- 7   41   65- 34-2pts(P1)pr
Herkingen        1 - 6 0 - 8 3 - 2 2 - 0       3 - 4 1 - 7 0 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 2 8 - 1                 DEHMusschen       22  11- 2- 9   33   54- 48 -2pts (P2)
Kocatepe Anadolu 1 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 1 5 - 2       0 - 5 2 - 0 2 - 1 2 - 4 2 - 1 4 - 0                 Rockanje          22  10- 3- 9   33   41- 42
Melissant        1 - 0 2 - 3 3 - 1 7 - 0 2 - 1 3 - 0       1 - 1 2 - 0 2 - 0 3 - 0 9 - 1                 NTVV              22  10- 2-10   32   44- 36
NTVV             3 - 2 0 - 1 2 - 3 2 - 1 1 - 1 5 - 3 1 - 3       5 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 0                 DHZ               22   7- 4-11   22   36- 55 -3 pnts
OFB              0 - 5 1 - 3 2 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 3       0 - 0 0 - 1 4 - 1                 Herkingen         22   6- 3-13   21   36- 64
Poortugaal       1 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 2 6 - 1       2 - 2 4 - 2                 Poortugaal        22   4- 5-13   17   30- 53
Rockanje         3 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 1 2 - 5 2 - 1 2 - 2 3 - 0       1 - 3                 WCR               22   3- 3-16   12   31- 84
WCR              1 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 4 - 2 1 - 4 0 - 7 1 - 8 2 - 3 1 - 3 3 - 2                       OFB               22   2- 5-15   11   20- 55

Promotion playoffs:
UVS-VUC            0-1 and 1-9     Lugdunum-Rijnstreek          4-1 and 0-2     Final: VUC-Lugdunum             3-0
DRL-Te Werve       5-2 and 3-1     Egelantier B-Bernisse        2-2 and 0-1     Final: DRL-Bernisse             3-4
ZBVH-Kocatepe/An.  3-1 and 0-0     DEHMusschen-Hoek van Holl.   1-1 and 0-4     Final: ZBVH-Hoek van Holland    4-0
Bergambacht-DCV    2-1 and 2-1     Hargasport-Football Factory  3-4 and 2-1     Final: Bergambacht-Hargasport   5-1
                                               Hargasport wins on penalties

After all matches were played it was decided that 4th class and 5th class will be merged. So all teams got "promoted".


District Zuid I

1st class C
Achilles Veen          1 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 2 6 - 0 0 - 1                 LRC               22  16- 3- 3   51   53- 20 P1 prom
GPC Vlissingen   1 - 1       1 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 4 1 - 4 1 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 1                 Roda Boys/Bomm.   22  14- 3- 5   45   49- 29 (P1)
Kloetinge        2 - 0 3 - 0       2 - 3 1 - 3 0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 0 3 - 0 4 - 0                 Kloetinge         22  12- 2- 8   38   45- 26 P3
LRC              2 - 0 3 - 0 0 - 1       3 - 1 3 - 0 4 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0 5 - 1                 Nw Lekkerland     22  10- 7- 5   37   48- 27 P2
Nw Lekkerland    2 - 3 0 - 0 2 - 0 1 - 1       0 - 0 2 - 2 4 - 0 3 - 3 2 - 1 4 - 0 3 - 1                 Rijsoord          22  10- 4- 8   34   36- 34
Nivo Sparta      1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 1       1 - 2 1 - 3 0 - 2 2 - 4 4 - 2 5 - 1                 Achilles Veen     22   6- 7- 9   25   28- 29
Rijsoord         2 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 1       0 - 4 1 - 3 2 - 0 8 - 0 2 - 1                 GPC Vlissingen    22   5-10- 7   25   19- 30
Roda Boys/Bomm.  0 - 0 1 - 0 2 - 4 0 - 3 3 - 4 4 - 2 3 - 1       3 - 0 0 - 0 1 - 0 7 - 1                 Terneuzense Boys  22   6- 6-10   24   31- 31
Terneuzense Boys 0 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 2       0 - 0 6 - 0 0 - 2                 VVGZ              22   5- 9- 8   24   31- 31
VVGZ             1 - 0 2 - 2 0 - 3 3 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 2 3 - 3 0 - 0       5 - 0 4 - 1                 Nivo Sparta       22   6- 6-10   24   31- 37
Wilhelmina '26   2 - 1 0 - 0 1 - 7 1 - 3 0 - 4 0 - 1 3 - 1 0 - 4 3 - 2 2 - 1       2 - 0                 Zaamslag          22   6- 3-13   21   32- 61 rel
Zaamslag         3 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 4 2 - 7 4 - 3 1 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2                       Wilhelmina '26    22   5- 2-15   17   18- 66 rel

Period-championship 1C (won by Roda Boys/Bommelerwaard)
Kloetinge-Nieuw Lekkerland  2-2  Roda Boys/Bomm.  2-0  Nieuw Lekkerland-Roda Boys/Bomm.  3-4

2nd class E
Arnemuiden             2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 4 2 - 3                 Dinteloord        22  15- 2- 5   47   40- 26 P3 prom
Bruse Boys       1 - 4       0 - 0 1 - 4 1 - 2 3 - 0 3 - 0 5 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 0                 Oranje Wit        22  13- 2- 7   41   41- 27 (P3)
Dinteloord       0 - 1 1 - 2       3 - 2 4 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 2 3 - 0                 Duiveland         22  11- 5- 6   38   61- 41 P1
Duiveland        3 - 4 3 - 2 5 - 1       4 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 3 2 - 2                 Serooskerke       22  10- 6- 6   36   25- 19 P2
Nieuwdorp        1 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 4       4 - 6 4 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 1 0 - 1 5 - 3                 Arnemuiden        22  10- 4- 8   34   39- 32
Oostkapelle      2 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 7 4 - 1       2 - 2 0 - 0 3 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 3                 Bruse Boys        22  10- 3- 9   33   34- 32
Oranje Wit       2 - 0 0 - 0 0 - 1 4 - 2 2 - 0 2 - 0       4 - 1 8 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1                 Oostkapelle       22   9- 5- 8   32   39- 41
SSV '65          0 - 3 2 - 0 2 - 3 2 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 3       6 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 3                 VVC '68           22   9- 4- 9   31   34- 37
Seolto           2 - 2 4 - 1 1 - 4 2 - 4 2 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 5       1 - 2 2 - 1 0 - 0                 SSV '65           22   9- 3-10   30   37- 44
Serooskerke      0 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1       0 - 0 1 - 0                 VCK               22   8- 3-11   27   37- 28 rel
VCK              1 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 0 0 - 2 0 - 1 4 - 0 7 - 0 1 - 3       1 - 1                 Seolto            22   4- 3-15   15   27- 61 rel
VVC '68          2 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 4                       Nieuwdorp         22   4- 0-18   12   29- 55 rel

Period-championship 2E / 2F:
Round 1: Duiveland-Wieldrecht    3-2 and 1-2  Oranje Wit-Meerkerk   1-1 and 0-2   De Zwerver-Serooskerke  3-0 and 1-0
             Wieldrecht wins on penalties
Round 2: Nivo Sparta-Wieldrecht  2-0 and 2-1  Meerkerk-De Zwerver   3-2 and 1-2
Final:   Nivo Sparta-de Zwerver  3-1                          de Zwerver wins on penalties
 
2nd class F
Alblasserdam           3 - 1 6 - 0 7 - 0 2 - 2 2 - 2 3 - 2 6 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 1                 Alblasserdam      22  15- 4- 3   49   66- 27 P1 prom
Almkerk          1 - 3       3 - 2 5 - 0 1 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2                 sv Meerkerk       22  11- 6- 5   39   45- 34 (P1)
Altena           1 - 5 0 - 4       2 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1                 Wieldrecht        22  11- 3- 8   36   44- 32 P2
Ameide           1 - 4 1 - 1 1 - 3       1 - 4 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 3 3 - 2 1 - 2 4 - 0                 De Zwerver        22  10- 5- 7   35   46- 31 (P3)
De Zwerver       1 - 1 3 - 1 2 - 2 5 - 1       4 - 1 4 - 1 3 - 0 0 - 2 4 - 0 3 - 3 0 - 1                 Stedoco           22   9- 5- 8   32   42- 30
GJS              0 - 1 5 - 0 3 - 0 2 - 3 1 - 1       0 - 2 7 - 1 3 - 6 1 - 4 5 - 4 4 - 2                 Almkerk           22   9- 3-10   30   44- 46
SC Everstein     2 - 1 3 - 5 1 - 0 0 - 0 4 - 0 1 - 3       4 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 4                 GJS               22   8- 4-10   28   46- 45
SV Capelle       1 - 6 2 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 2       0 - 4 1 - 1 1 - 4 1 - 2                 SC Everstein      22   8- 3-11   27   29- 37
Stedoco          4 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 0       1 - 2 1 - 4 2 - 2                 Altena            22   7- 6- 9   27   27- 37
Wieldrecht       0 - 1 2 - 3 1 - 0 7 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 3       0 - 2 5 - 1                 vv Sliedrecht     22   7- 5-10   26   36- 44 P3
sv Meerkerk      1 - 0 2 - 5 1 - 5 3 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 2       2 - 2                 Ameide            22   6- 4-12   22   28- 59 rel
vv Sliedrecht    2 - 4 2 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 4 4 - 0 0 - 2 0 - 2                       SV Capelle        22   6- 2-14   20   29- 60 rel

3rd class A
AZVV                   3 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 2 4 - 2 1 - 0 5 - 0 4 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 0                 Veere             22  16- 5- 1   53   64- 25 P2 prom
ColijnsplaatseB  3 - 1       1 - 1 0 - 1 0 - 5 0 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 4 0 - 2 1 - 0 3 - 0                 FC Dauwendaele    22  16- 1- 5   49   83- 28 P1
DFS              4 - 1 3 - 1       1 - 0 1 - 2 4 - 2 3 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 3 4 - 0 5 - 0                 AZVV              22  15- 3- 4   48   55- 27 P3
De Meeuwen       1 - 2 1 - 1 2 - 1       0 - 6 2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 3 0 - 2 4 - 1 4 - 2                 DFS               22  12- 6- 4   42   57- 33 (P2)
FC Dauwendaele   0 - 3 6 - 2 1 - 2 1 - 0       8 - 1 5 - 1 2 - 3 3 - 0 1 - 2 5 - 3 9 - 0                 SKNWK             22  10- 4- 8   34   48- 44
Heinkenszand     1 - 6 0 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 4       1 - 2 1 - 0 2 - 2 2 - 4 1 - 1 5 - 1                 Rillandia         22   9- 1-12   28   44- 54
Kapelle          0 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 5 3 - 0       2 - 0 4 - 1 1 - 5 3 - 1 2 - 1                 ColijnsplaatseB   22   8- 3-11   27   30- 46
Rillandia        0 - 1 1 - 3 2 - 3 5 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 0       7 - 2 4 - 2 4 - 3 4 - 0                 Kapelle           22   8- 2-12   26   36- 40
SKNWK            1 - 3 4 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 4 5 - 0 2 - 1 3 - 0       1 - 2 3 - 2 5 - 0                 De Meeuwen        22   7- 4-11   25   30- 38
Veere            3 - 0 2 - 2 3 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 0 5 - 1 1 - 1       5 - 2 4 - 1                 Wolfaartsdijk     22   7- 3-12   24   56- 61 rel
Wolfaartsdijk    1 - 2 5 - 1 4 - 6 1 - 0 4 - 3 1 - 1 3 - 1 9 - 5 3 - 4 0 - 3       5 - 1                 Heinkenszand      22   4- 6-12   18   34- 55 rel
ZSC '62          2 - 7 0 - 5 0 - 3 3 - 2 0 - 6 0 - 4 0 - 7 0 - 3 0 - 2 1 - 6 2 - 5                       ZSC '62           22   1- 0-21    3   14-100 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: FC Dauwendaele-Beek Vooruit  5-0 and 1-0  AZVV-Internos     2-0 and 1-2     Klundert-DFS  4-1 and 3-2
Round 2: VCK-FC Dauwendaele           1-0 and 1-3  AZVV-Klundert     4-2 and 1-3
Final:   FC Dauwendaele-AZVV          2-0                     AZVV wins on penalties

3rd class B
Beek Vooruit           5 - 1 4 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 0                 Zwaluwe           22  18- 2- 2   56   57- 14 P2 prom
DSE              0 - 3       1 - 5 1 - 2 1 - 2 1 - 3 0 - 2 1 - 4 1 - 2 1 - 3 1 - 5 1 - 6                 Klundert          22  14- 3- 5   44   44- 26 -1 pnt P3
Internos         0 - 3 4 - 1       2 - 1 3 - 1 0 - 3 2 - 1 6 - 2 2 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 2                 Internos          22  14- 1- 7   43   51- 35 P1
Klundert         0 - 2 5 - 0 2 - 0       3 - 3 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 4                 Beek Vooruit      22  11- 5- 6   38   42- 32 (P2)
Kogelvangers     1 - 2 6 - 1 0 - 2 0 - 1       1 - 3 0 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 3 2 - 4 0 - 3                 TSVV Merlijn      22  11- 4- 7   37   63- 39
NOAD '67         1 - 4 1 - 1 1 - 5 1 - 3 1 - 1       2 - 0 1 - 7 7 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 3                 WHS               22   9- 7- 6   34   41- 33
Olympia '60      1 - 2 6 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 3       4 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 0                 NOAD '67          22   7- 7- 8   28   45- 45
TSVV Merlijn     1 - 1 3 - 1 2 - 5 1 - 1 11- 1 3 - 3 4 - 0       6 - 1 4 - 2 3 - 0 0 - 2                 Olympia '60       22   7- 5-10   26   35- 33
The Gunners      2 - 2 5 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 2       1 - 1 2 - 4 0 - 5                 Tholense Boys     22   7- 5-10   26   33- 36
Tholense Boys    3 - 1 3 - 1 0 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 6 3 - 2 0 - 1 3 - 2       0 - 0 1 - 2                 The Gunners       22   7- 4-11   25   35- 54 rel
WHS              5 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 1       2 - 4                 Kogelvangers      22   2- 5-15   10   24- 59 -1 pnt rel
Zwaluwe          2 - 0 5 - 0 5 - 0 1 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 0                       DSE               22   0- 2-20    2   17- 81 rel

3rd class C
ASH                    2 - 5 2 - 0 4 - 3 0 - 1 1 - 3 3 - 0 7 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 2                 Hardinxveld       22  18- 4- 0   58   60- 17 P1 prom
De Alblas        1 - 1       1 - 0 2 - 3 4 - 3 1 - 1 6 - 1 6 - 1 2 - 7 2 - 2 4 - 2 2 - 3                 Pelikaan          22  14- 2- 6   44   58- 32 P3
Drechtstreek     1 - 1 3 - 1       2 - 4 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 3                 Dubbeldam         22  13- 5- 4   44   43- 26 P2
Dubbeldam        2 - 0 1 - 2 1 - 0       1 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1                 WNC               22  13- 3- 6   42   59- 35 (P1)
Groote Lindt     4 - 1 1 - 2 3 - 5 0 - 3       1 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 3 5 - 1 3 - 0 1 - 3                 De Alblas         22  11- 3- 8   36   60- 50
Hardinxveld      2 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 0 5 - 1       3 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 0 3 - 3                 VVAC              22   8- 3-11   27   32- 40
Heukelum         1 - 5 3 - 5 2 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 5       3 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 3 0 - 2                 Drechtstreek      22   7- 5-10   26   32- 36
Papendrecht      0 - 9 1 - 6 0 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 5 2 - 3       1 - 4 1 - 2 1 - 5 1 - 3                 Groote Lindt      22   8- 2-12   26   41- 47
Pelikaan         2 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 1 4 - 1       5 - 0 5 - 0 0 - 3                 Tricht            22   7- 5-10   26   28- 47
Tricht           1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 0 3 - 2 2 - 5       0 - 1 0 - 3                 ASH               22   7- 4-11   25   44- 35 rel
VVAC             2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 2       4 - 1                 Heukelum          22   6- 0-16   18   28- 58 rel
WNC              1 - 1 5 - 2 1 - 2 1 - 2 5 - 1 1 - 2 2 - 1 8 - 0 2 - 3 3 - 3 3 - 1                       Papendrecht       22   1- 2-19    5   21- 83 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: WNC-Woudrichem         0-3 and 3-1  Pelikaan-NOAD '32    2-1 and 1-2   Sleeuwijk-Dubbeldam  3-3 and 2-2
                                                   NOAD '32 wins on penalties                   Sleeuwijk wins on penalties
Round 2: Sliedrecht-Woudrichem  4-0 and 2-0  NOAD '32-Sleeuwijk   1-0 and 1-3
Final:   Sliedrecht-Sleeuwijk   3-1 

3rd class D
GVV '63                2 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 1                 SVW               22  14- 8- 0   50   61- 20 P2 prom
Good Luck        3 - 1       1 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 0                 Sleeuwijk         22  15- 3- 4   48   52- 24 P3
NEO '25          1 - 3 3 - 5       1 - 0 5 - 2 0 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 1 6 - 2 6 - 0 0 - 1                 NOAD '32          22  12- 4- 6   40   50- 38 P1
NOAD '32         2 - 0 3 - 4 5 - 2       2 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 4 3 - 1 0 - 2                 Woudrichem        22  10- 4- 8   34   38- 29 (P2)
Rust Roest       0 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 4       1 - 2 0 - 5 0 - 5 0 - 3 6 - 3 1 - 5 0 - 3                 Good Luck         22  10- 3- 9   33   41- 44
SSC '55          3 - 2 2 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 1       1 - 6 2 - 4 0 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 5                 Sparta '30        22   9- 5- 8   32   41- 35
SVW              5 - 0 3 - 0 6 - 3 1 - 1 5 - 1 4 - 0       1 - 0 5 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 2                 NEO '25           22   9- 5- 8   32   46- 42
Sleeuwijk        4 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 3 1 - 0 3 - 0 2 - 2       2 - 1 0 - 1 5 - 3 2 - 1                 GVV '63           22   7- 5-10   26   26- 35
Sparta '30       3 - 0 3 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1       2 - 0 0 - 4 2 - 0                 SSC '55           22   7- 3-12   24   31- 49
Sv BLC           0 - 2 0 - 2 1 - 4 4 - 5 0 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 9       3 - 3 4 - 0                 Vuren             22   5- 7-10   22   45- 54
Vuren            1 - 1 5 - 3 1 - 3 3 - 6 1 - 3 4 - 2 1 - 1 0 - 2 4 - 1 1 - 1       1 - 2                 Sv BLC            22   4- 6-12   16   36- 57 -2 pts rel
Woudrichem       1 - 2 3 - 4 1 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 1 5 - 1 3 - 2 1 - 1                       Rust Roest        22   2- 3-17    9   25- 65 rel

4th class A
Apollo '69             0 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 5 0 - 2 1 - 4 0 - 0 1 - 3 2 - 1                 De Noormannen     22  18- 2- 2   56   81- 20 P2 prom
Bevelanders      10- 2       1 - 3 4 - 0 1 - 7 2 - 4 2 - 3 7 - 0 2 - 1 6 - 1 0 - 0 1 - 1                 Borssele          22  13- 5- 4   44   51- 30 P1
Borssele         3 - 2 3 - 3       1 - 1 4 - 2 4 - 0 2 - 3 4 - 1 5 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 2                 Hoedekenskerke    22  13- 4- 5   43   65- 34 (P2)
Cadzand          3 - 2 2 - 7 0 - 2       2 - 6 0 - 0 0 - 4 5 - 2 1 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 1                 Spui              22  13- 4- 5   43   50- 35 P3 prom
De Noormannen    4 - 0 3 - 2 2 - 0 4 - 0       3 - 0 2 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 0 3 - 1 7 - 2                 Heer Arendskerke  22  11- 5- 6   38   34- 27
HeerArendskerke  3 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 0 0 - 4       3 - 0 1 - 0 0 - 0 1 - 0 4 - 1 0 - 0                 Bevelanders       22  10- 4- 8   34   65- 43
Hoedekenskerke   5 - 1 4 - 1 3 - 0 4 - 1 2 - 5 1 - 1       3 - 0 1 - 1 8 - 2 5 - 0 0 - 0                 MZVC              22   8- 1-13   25   30- 46
MZVC             4 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 4 2 - 1       1 - 0 5 - 0 0 - 1 0 - 2                 Cadzand           22   6- 6-10   24   35- 57
Nieuwland        1 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 1       5 - 1 0 - 1 2 - 2                 Nieuwland         22   5- 8- 9   23   27- 31
SVD              2 - 0 0 - 7 1 - 5 1 - 5 0 - 9 1 - 2 0 - 5 1 - 4 2 - 0       6 - 2 2 - 1                 Wemeldinge        22   3-10- 9   19   34- 46
Spui             6 - 3 4 - 0 3 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 0 6 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 1       3 - 1                 SVD               22   4- 2-16   14   24- 77
Wemeldinge       5 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 3 0 - 7 1 - 2 4 - 4 4 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 2                       Apollo '69        22   1- 3-18    6   23- 73

4th class B
Brouwershaven          2 - 4 0 - 2 2 - 4 5 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 0 4 - 6 1 - 4 3 - 1                 Krabbendijke      22  17- 1- 4   52   94- 30 P3 prom
Krabbendijke     4 - 0       2 - 4 1 - 2 6 - 0 3 - 1 6 - 1 2 - 0 10- 0 7 - 0 2 - 3 8 - 0                 Yerseke           22  16- 3- 3   51   81- 25 P2 prom
Kruiningen       2 - 1 5 - 3       2 - 1 8 - 1 3 - 2 4 - 3 1 - 3 4 - 1 2 - 0 1 - 4 6 - 0                 SPS               22  14- 4- 4   46   63- 24 P1
Mevo             2 - 2 2 - 5 3 - 2       7 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 0 5 - 2 2 - 2 1 - 0                 Kruiningen        22  15- 0- 7   45   62- 37 (P3) prom
SC Stavenisse    1 - 5 0 - 9 0 - 3 2 - 6       1 - 5 0 - 2 0 - 3 0 - 3 3 - 1 0 - 8 2 - 4                 Mevo              22  13- 5- 4   44   64- 41
SPS              3 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 4 3 - 0       1 - 1 0 - 0 4 - 1 7 - 0 1 - 0 9 - 0                 Vosmeer           22  13- 3- 6   42   55- 40
Smerdiek         5 - 1 0 - 4 5 - 0 2 - 3 2 - 1 0 - 2       1 - 0 5 - 2 0 - 4 1 - 3 6 - 2                 Smerdiek          22   9- 4- 9   31   47- 40
Vosmeer          6 - 4 2 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 6 0 - 0       4 - 3 6 - 2 4 - 3 2 - 3                 Waarde            22   6- 2-14   20   38- 74
WIK '57          0 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 6 5 - 2 0 - 0 1 - 8 1 - 3       2 - 2 2 - 9 5 - 3                 ZPR '84           22   6- 1-15   19   40- 81
Waarde           3 - 1 1 - 4 0 - 5 1 - 3 2 - 2 3 - 5 1 - 2 2 - 5 1 - 0       0 - 2 2 - 0                 Brouwershaven     22   5- 2-15   17   42- 60
Yerseke          2 - 0 3 - 3 4 - 1 4 - 1 6 - 0 0 - 3 0 - 0 2 - 1 6 - 1 6 - 0       6 - 1                 WIK '57           22   3- 2-17   11   33- 86
ZPR '84          4 - 2 2 - 3 1 - 3 3 - 3 4 - 0 0 - 4 2 - 1 3 - 4 4 - 2 3 - 5 0 - 4                       SC Stavenisse     22   1- 1-20    4   18- 99
 
4th class C
Alliance               4 - 2 6 - 0 2 - 1 2 - 3 4 - 2 4 - 3 10- 0 1 - 1 4 - 3 2 - 0 9 - 1                 DVO '60           22  16- 4- 2   52   57- 22 P1 prom
Baronie          1 -10       3 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 6 4 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 0 3 - 1                 Alliance          22  14- 4- 4   46   82- 36 P3
Chrislandia      0 - 2 2 - 0       3 - 5 1 - 4 0 - 0 1 - 6 2 - 2 0 - 1 4 - 0 2 - 2 4 - 1                 FSV               22  12- 4- 6   40   69- 45 P2
DHV              2 - 3 5 - 2 1 - 1       1 - 3 2 - 2 2 - 6 4 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 3 1 - 3                 Halsteren         22  12- 3- 7   39   69- 44 (P1)
DVO '60          0 - 0 6 - 2 0 - 0 2 - 1       6 - 1 2 - 1 6 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 0 3 - 2                 TVC Breda         22  10- 3- 9   33   49- 52
FSV              1 - 1 8 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 0       2 - 1 7 - 2 7 - 2 0 - 1 3 - 6 5 - 3                 PCP               22   9- 4- 9   29   53- 56 -2 pnts
Halsteren        2 - 1 4 - 1 5 - 0 2 - 2 2 - 3 2 - 1       6 - 1 6 - 5 2 - 1 3 - 0 2 - 2                 TSC               22   8- 4-10   28   49- 42
Oosterhout       4 - 7 3 - 6 1 - 0 1 - 3 0 - 2 1 -10 2 - 2       2 - 7 1 - 5 1 - 5 1 - 5                 Baronie           22   9- 4- 9   28   49- 63 -3 pnts
PCP              4 - 4 0 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 4 3 - 2 4 - 1       1 - 1 6 - 2 5 - 1                 Chrislandia       22   6- 6-10   24   34- 47
TSC              2 - 5 1 - 1 2 - 3 0 - 0 3 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2 9 - 3       1 - 2 1 - 3                 DHV               22   6- 5-11   23   43- 48
TVC Breda        2 - 0 4 - 1 3 - 5 2 - 2 1 - 4 2 - 4 2 - 1 5 - 3 0 - 2 2 - 1       1 - 1                 Vrederust         22   5- 3-14   18   36- 63
Vrederust        2 - 1 2 - 5 0 - 0 1 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 1 0 - 4 3 - 5                       Oosterhout        22   2- 2-18    8   32-104

4th class D
Arkel                  2 - 3 3 - 1 0 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 0                 DFC               22  15- 5- 2   50   60- 28 prom
DFC              3 - 1       6 - 1 2 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 1 4 - 3 3 - 0                 Peursum           22  15- 4- 3   49   49- 22
EBOH             1 - 3 0 - 3       2 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 3 4 - 0 0 - 0 1 - 1                 Lekvogels         22  13- 4- 5   43   53- 27 P3
Groot Ammers     0 - 0 0 - 0 1 - 0       0 - 6 1 - 1 3 - 1 5 - 0 0 - 6 3 - 1 0 - 0 0 - 0                 Streefkerk        22  12- 4- 6   40   58- 31 P2 prom
Leerdam Sp. '55  2 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 1       1 - 4 3 - 0 3 - 0 0 - 5 6 - 1 0 - 3 1 - 0                 Groot Ammers      22  10- 8- 4   38   32- 27 P1 prom
Lekvogels        2 - 2 5 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 0       1 - 2 4 - 3 4 - 1 4 - 2 1 - 2 2 - 1                 Arkel             22  10- 6- 6   36   40- 24
Noordeloos       1 - 3 1 - 4 2 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 6       1 - 1 0 - 1 0 - 1 0 - 7 0 - 0                 EBOH              22   9- 5- 8   32   37- 34
ODS              0 - 0 0 - 3 1 - 4 1 - 4 2 - 2 2 - 2 3 - 0       0 - 3 3 - 1 2 - 4 2 - 0                 Leerdam Sp. '55   22   6- 4-12   22   33- 43
Peursum          1 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 2       3 - 1 3 - 1 3 - 0                 SC Emma           22   5- 4-13   19   32- 58
SC Emma          1 - 1 0 - 2 5 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 2       0 - 4 1 - 4                 ODS               22   3- 6-13   15   29- 57
Streefkerk       1 - 0 2 - 3 1 - 5 1 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 3 3 - 4       6 - 0                 Unitas            22   2- 5-15   11   18- 54
Unitas           0 - 4 1 - 5 0 - 2 1 - 1 3 - 4 0 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 7                       Noordeloos        22   1- 7-14   10   13- 49

4th class E
Asperen                1 - 1 5 - 2 0 - 0 1 - 6 2 - 0 6 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 3                 MVV '58           22  16- 3- 3   51   52- 26 P1 prom
BVV/Caterpillar  1 - 0       4 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 5 2 - 2 3 - 2 1 - 1                 HSSC'61           22  15- 5- 2   50   70- 35 P2 prom
GVV              4 - 1 2 - 0       0 - 5 2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 1 4 - 4 5 - 2                 Haaften           22  12- 6- 4   42   60- 29 (P1)
HSSC'61          3 - 1 2 - 5 3 - 2       3 - 3 4 - 2 3 - 2 7 - 1 2 - 2 5 - 2 5 - 3 1 - 1                 Kerkwijk          22  12- 2- 8   38   55- 54 P3
Haaften          1 - 4 3 - 0 2 - 1 2 - 1       8 - 1 7 - 0 3 - 2 3 - 0 2 - 0 6 - 2 1 - 0                 BVV/Caterpillar   22  10- 6- 6   36   47- 36
Herovina         3 - 3 3 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 1       1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 3 3 - 2 5 - 1                 Herovina          22  10- 4- 8   34   46- 44
ISC              1 - 4 2 - 3 1 - 4 1 - 4 0 - 2 0 - 1       0 - 1 1 - 2 3 - 5 1 - 1 0 - 1                 Well              22   8- 5- 9   27   46- 49 -2 pnts
Kerkwijk         3 - 0 0 - 6 5 - 2 2 - 4 1 - 1 2 - 3 6 - 1       2 - 1 3 - 2 5 - 3 1 - 4                 GVV               22   7- 2-13   23   44- 54
MVV '58          1 - 0 3 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 1       4 - 2 2 - 1 3 - 1                 Asperen           22   6- 4-12   22   41- 47
SVS '65          1 - 1 2 - 4 5 - 3 1 - 4 3 - 2 1 - 5 5 - 0 4 - 7 0 - 4       5 - 1 1 - 2                 SVS '65           22   6- 4-12   20   53- 67 -2 pnts
TEC              5 - 4 0 - 6 0 - 6 1 - 3 1 - 1 0 - 1 10- 0 3 - 3 3 - 2 5 - 3       3 - 3                 TEC               22   5- 5-12   20   54- 73
Well             0 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 6 5 - 1 2 - 3 1 - 2 5 - 2 6 - 2                       ISC               22   1- 2-19    5   20- 74

4th class F
Brakel                 4 - 0 1 - 2 2 - 0 8 - 0 6 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 1 5 - 0 0 - 0                       Giessen           20  16- 0- 4   48   62- 15 P2 prom
CHC/Orka         2 - 2       2 - 2 1 - 6 2 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 2 2 - 3                       Brakel            20  13- 4- 3   43   51- 15 P3
GDC              1 - 1 5 - 1       0 - 2 3 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 3 3 - 1 4 - 0                       GDC               20  12- 5- 3   41   48- 23 (P2) prom
Giessen          0 - 1 3 - 1 0 - 2       6 - 0 1 - 0 2 - 0 7 - 0 5 - 0 5 - 0 4 - 1                       Rijswijkse Boys   20  12- 2- 6   38   52- 27 P1
JPS              0 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 3       1 - 3 1 - 4 3 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 4                       Zuilichem         20   8- 7- 5   31   41- 35
ONI              0 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 2       1 - 0 3 - 0 2 - 5 3 - 3 2 - 5                       SVG               20   8- 2-10   26   36- 37
Rijswijkse Boys  3 - 1 6 - 0 3 - 1 1 - 3 5 - 0 1 - 0       2 - 1 3 - 0 6 - 3 0 - 0                       ONI               20   8- 2-10   26   31- 39
SC Olympus       1 - 0 0 - 0 0 - 3 0 - 5 2 - 3 1 - 2 1 - 8       0 - 4 1 - 1 1 - 1                       JPS               20   4- 4-12   16   24- 57
SVG              0 - 3 0 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 2       5 - 0 2 - 0                       CHC/Orka          20   4- 5-11   15   29- 50 -2 pnts
WSC              1 - 3 6 - 2 1 - 8 0 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 3 2 - 3 2 - 5       1 - 4                       SC Olympus        20   4- 3-13   15   20- 56
Zuilichem        1 - 1 3 - 4 2 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 2                             WSC               20   2- 4-14   10   31- 71

Promotion playoffs:
1st round:
Borssele-Yerseke            0-0  Alliance-Borssele             4-2  Yerseke-Alliance             4-0     Yerseke promoted
Kruiningenm-Hoedekenskerke  2-1  Hoedekenskerke-Wolfaartsdijk  3-0  Wolfaartsdijk-Kruiningen     3-4     Kruiningen promoted, Wolfaartsdijk relegated
FSV-SPS                     2-1  SPS-Spui                      1-2  Spui-FSV                     3-0     Spui promoted
Lekvogels-GDC               1-4  ASH-Lekvogels                 2-3  GDC-ASH                      2-4     GDS promoted, ASH relegated
                                                                    GDC wins on penalties (both goaldiff. +1)
Groot Ammers-Kerkwijk       4-1  Kerkwijk-The Gunners          0-3  The Gunners-Groot Ammers     0-3     Groot Ammers promoted, The Gunners relegated
Rijswijkse Boys-Halsteren   4-2  Halsteren-Vuren               1-4  Vuren-Rijswijkse Boys        2-2     Vuren remains in 3rd class
Haaften - Streefkerk        2-5  Streefkerk-Haaften            3-1                                       Streefkerk promoted
HSSC '61-Brakel             2-2  Brakel-HSSC '61               0-2                                       HSSC '61 promoted
2nd round:
Yerseke - Kruiningen        2-1  Groot Ammers - Spui           1-1  Spui wins on penalties               Yerseke and Spui promoted
GDC - Streefkerk            1-3  Vuren - HSSC '61              5-2                                       Streefkerk promoted, Vuren remains in 3rd class
Playoff for 2 extra places  between losers of 2nd round :
Kruiningen - Groot Ammers   2-1  GDC - HSSC '61                2-2  GDC wins on penalties                Kruiningen and GDC promoted

District Oost

1st class D
DETO                   5 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 1                 csv Apeldoorn     22  12- 6- 4   42   52- 23 P2 prom
DOS '37          0 - 3       2 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 3                 DETO              22  11- 8- 3   41   39- 19 (P2)
DTS '35          0 - 2 1 - 2       0 - 0 2 - 1 1 - 0 5 - 2 0 - 3 1 - 2 5 - 0 4 - 0 0 - 4                 SVZW              22  12- 5- 5   41   39- 25 P1
DVS '33          0 - 0 2 - 0 0 - 1       1 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 3 4 - 0 5 - 0 0 - 0                 VVOG              22  11- 5- 6   38   37- 23
DOS Kampen       2 - 2 3 - 4 2 - 1 0 - 0       1 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1                 DOS Kampen        22   7-11- 4   32   36- 28
FC Zutphen       2 - 2 0 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 2       1 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 2                 SDV Barneveld     22   8- 3-11   27   32- 49 P3
SDV Barneveld    1 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 3       1 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 9                 DTS '35           22   7- 5-10   26   31- 32
SVZW             1 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0       1 - 1 3 - 2 4 - 0 1 - 3                 FC Zutphen        22   6- 8- 8   26   27- 31
VVOG             3 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 2       0 - 1 2 - 0 2 - 3                 DVS '33           22   6- 7- 9   25   26- 30
Veensche Boys    1 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 3 3 - 3 2 - 4       0 - 0 1 - 0                 Veensche Boys     22   5- 9- 8   24   27- 40 rel
asv Dronten      0 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 3 0 - 1 0 - 0 2 - 2       1 - 3                 DOS '37           22   4- 7-11   19   30- 51 rel
csv Apeldoorn    1 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 1                       asv Dronten       22   2- 8-12   14   16- 41 rel

Period-championship 1D (won by DETO)
SVZW-DETO  1-1  SDV Barneveld-SVZW  3-2  DETO-SDV Barneveld 4-2

2nd class G
AVW '66                4 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 3 4 - 0 3 - 3 1 - 2 5 - 0 4 - 0 2 - 0                 NSC               22  13- 7- 2   46   55- 28 P2 prom
Advendo '57      0 - 1       4 - 3 3 - 4 5 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 3 3 - 3                 Zwart Wit '63     22  11- 6- 5   39   45- 31 P1
Blauw Geel'55    3 - 2 1 - 2       1 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 2 4 - 7 1 - 1 0 - 1 4 - 1 4 - 1                 VSCO '61          22  10- 7- 5   37   34- 27 P3
DSV '61          1 - 2 1 - 1 0 - 1       0 - 6 4 - 1 3 - 1 1 - 7 3 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 3                 IJVV              22  10- 6- 6   36   46- 40 (P2)
FC Horst         0 - 1 0 - 4 2 - 0 2 - 2       2 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3                 Blauw Geel'55     22   9- 6- 7   33   41- 36
IJVV             4 - 0 3 - 3 3 - 1 2 - 0 4 - 2       2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 2 0 - 0                 AVW '66           22   9- 5- 8   32   41- 31
Lunteren         4 - 2 2 - 4 0 - 4 3 - 3 1 - 2 1 - 4       0 - 3 1 - 5 1 - 1 1 - 0 1 - 2                 Advendo '57       22   8- 5- 9   29   46- 42
NSC              1 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 2 5 - 1 3 - 1       0 - 0 1 - 3 2 - 1 3 - 1                 FC Horst          22   8- 3-11   27   31- 36
OWIOS            0 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 3       1 - 1 3 - 5 1 - 1                 OWIOS             22   6- 8- 8   26   29- 37
VSCO '61         1 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 0       0 - 0 1 - 0                 DSV '61           22   4-10- 8   22   34- 45
Zeewolde         1 - 4 2 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 5 2 - 3 0 - 2 4 - 3       3 - 1                 Zeewolde          22   5- 5-12   20   35- 54 rel
Zwart Wit '63    3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 0 4 - 1 5 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 2 4 - 1                       Lunteren          22   3- 4-15   13   26- 56 rel

Period-championship 2G / 2H:
Round 1: Zwart Wit '63-AZSV   3-3 and 0-1  VSCO '61-Sparta E.    0-0 and 1-1   Hulzense Boys-IJVV 0-0 and 0-0
                                                 VSCO '61 wins on penalties            Hulzense Boys wins on penalties
Round 2: Veensche Boys-AZSV   1-2 and 1-1  VSCO '61-Hulzense B.  1-0 and 1-1
Final:   AZSV - VSCO '61      1-2
2nd class H
AZSV                   2 - 2 0 - 0 3 - 0 0 - 0 5 - 0 0 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 0                 Oranje Nassau     22  19- 0- 3   57   55- 17 P2 prom
CJV'ers          1 - 2       0 - 3 1 - 1 5 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 4                 Sparta E.         22  13- 5- 4   44   46- 24 P1
DZC '68          0 - 0 1 - 0       2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 3 2 - 1 1 - 0 6 - 1 3 - 0                 AZSV              22   9- 8- 5   35   43- 26 (P2)
Enter Vooruit    2 - 2 1 - 0 2 - 1       0 - 1 2 - 3 1 - 3 3 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 3 5 - 2                 OZC               22  10- 5- 7   35   33- 31
Hatto Heim       0 - 3 1 - 1 5 - 1 0 - 1       2 - 2 1 - 3 0 - 2 2 - 2 0 - 2 7 - 1 5 - 1                 DZC '68           22   8- 7- 7   31   35- 31
Hulzense Boys    1 - 4 4 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 1       1 - 1 1 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 4 0 - 3                 WVF               22   9- 2-11   29   41- 51
OZC              1 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 4       0 - 4 0 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 0                 Hulzense Boys     22   7- 7- 8   28   37- 46 P3
Oranje Nassau    4 - 2 0 - 1 3 - 2 1 - 0 6 - 2 1 - 0 4 - 1       2 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 0                 Hatto Heim        22   6- 6-10   24   36- 41
SVI              1 - 2 1 - 0 2 - 2 5 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 3 1 - 5       0 - 4 2 - 2 0 - 3                 SVI               22   6- 6-10   24   32- 45
Sparta E.        3 - 0 3 - 1 4 - 3 4 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 1       2 - 1 5 - 1                 Enter Vooruit     22   6- 3-13   21   33- 44
Vroomshoopse B.  2 - 6 6 - 2 1 - 1 2 - 5 5 - 3 0 - 2 3 - 4 1 - 0 1 - 2 0 - 3       3 - 1                 Vroomshoopse Boys 22   6- 2-14   20   39- 63 rel
WVF              3 - 2 2 - 2 1 - 0 5 - 4 2 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 3 3 - 3 2 - 3 3 - 1                       CJV'ers           22   4- 7-11   19   32- 43 rel

3rd class A
sv DFS                 2 - 2 0 - 4 2 - 2 3 - 2 5 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 4 4 - 1 3 - 1 3 - 3                 sv DFS            22  13- 6- 3   45   59- 38 P1 prom
ESA              0 - 3       4 - 3 0 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 3 1 - 3 4 - 3                 Excelsior Z.      22  10- 7- 5   37   49- 28 P3
Excelsior Z.     1 - 1 2 - 1       1 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1 5 - 3 2 - 0 1 - 1 4 - 2                 Gazelle Nieuwland 22  10- 3- 9   33   30- 27 (P1)
Gazelle Nieuwl.  2 - 0 1 - 4 1 - 0       2 - 0 2 - 4 2 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 1 2 - 1                 ESA               22   8- 8- 6   32   43- 40 P2
Lienden          1 - 6 1 - 0 1 - 1 1 - 1       1 - 0 1 - 3 9 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 1                 Lienden           22   9- 4- 9   31   41- 38
Oranje Blauw     1 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 0 5 - 2       0 - 3 2 - 2 2 - 2 3 - 3 4 - 1 1 - 1                 SKV               22   8- 5- 9   29   47- 41
Otterlo          3 - 4 5 - 5 2 - 1 4 - 0 0 - 2 2 - 1       0 - 0 1 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 0                 Oranje Blauw      22   7- 8- 7   29   34- 35
Redichem         1 - 1 2 - 0 1 - 6 0 - 4 0 - 1 0 - 0 0 - 0       1 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 6                 Teuge SP          22   8- 4-10   28   25- 38
SDS '55          2 - 4 1 - 1 0 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 3       1 - 1 0 - 3 3 - 2                 Otterlo           22   7- 6- 9   27   34- 36
SKV              2 - 2 0 - 2 3 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 3 5 - 0       5 - 0 1 - 2                 Uni VV            22   7- 5-10   26   41- 42 rel
Teuge SP         1 - 2 0 - 4 0 - 4 1 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 3       1 - 1                 SDS '55           22   6- 5-11   23   30- 47 rel
Uni VV           2 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 0 4 - 2 0 - 4 1 - 0                       Redichem          22   5- 7-10   22   25- 48 rel
Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Gazelle Nieuwl.-Elburger SC  1-0 and 2-2  Excelsior Z-Stoe      4-1 and 0-3   Lelystad '67-ESA 4-1 and 4-1
Round 2: DSV '61-Gazelle Nieuwland    3-2 and 2-0  Stroe-Lelystad '67    0-0 and 0-2
Final:   DSV '61 - Lelystad '67       1-3

3rd class B
EFC '58                1 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 0                 Hierden           22  16- 2- 4   50   56- 29 P1 prom
ESC              1 - 1       1 - 0 1 - 3 3 - 1 4 - 2 0 - 4 5 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 0 1 - 2                 Lelystad '67      22  12- 8- 2   44   53- 22 P3
't Harde         3 - 1 0 - 2       0 - 2 0 - 0 5 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 3 2 - 0 0 - 0 2 - 3                 ESC               22  11- 6- 5   39   46- 31 P2
Hierden          2 - 2 4 - 1 1 - 2       1 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 0                 Stroe             22  10- 4- 8   34   29- 26 (P1)
Hoevelaken       1 - 0 4 - 1 0 - 2 3 - 4       2 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 1 0 - 4                 EFC '58           22   9- 5- 8   32   33- 28
Hulshorst        1 - 1 1 - 6 0 - 4 0 - 2 0 - 6       1 - 6 1 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 3 5 - 0                 Vierhouten '82    22   9- 5- 8   32   27- 48
Lelystad '67     3 - 0 0 - 0 3 - 0 4 - 3 1 - 1 1 - 1       2 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 1                 Hoevelaken        22   9- 3-10   30   35- 32
Stroe            2 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 0       3 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 0                 't Harde          22   7- 5-10   26   30- 29
Swift '64        0 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 5 2 - 4 4 - 3 1 - 4 2 - 0       1 - 0 2 - 2 0 - 2                 Unicum            22   6- 5-11   23   33- 37
Unicum           3 - 0 1 - 4 3 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 1       5 - 1 3 - 4                 VVOP              22   4-11- 7   23   20- 28
VVOP             0 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 2 0 - 0       0 - 0                 Swift '64         22   6- 3-13   21   33- 50 rel
Vierhouten '82   2 - 1 0 - 6 0 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 7 1 - 1 2 - 6 1 - 0 0 - 0                       Hulshorst         22   3- 3-16   12   27- 62 rel

3rd class C
ASC '62                5 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 2 2 - 0 3 - 0 5 - 0 0 - 1 3 - 0 0 - 1 1 - 0                 ASC '62           22  14- 5- 3   47   47- 13 P1 prom
Avereest         0 - 0       1 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 2 5 - 1 1 - 0 4 - 3 1 - 3 0 - 3                 CSV '28           22  12- 8- 2   44   52- 29 (P1)
Bergentheim      1 - 3 0 - 2       2 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 1 4 - 0                 Den Ham           22  13- 4- 5   43   58- 31
CSV '28          2 - 2 4 - 2 2 - 1       5 - 1 4 - 2 6 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 1                 Bergentheim       22  11- 4- 7   37   38- 27 P2
Den Ham          1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 3       4 - 0 1 - 0 10- 0 1 - 1 5 - 4 1 - 0 4 - 0                 Marienberg        22   8- 7- 7   31   34- 32
Gramsbergen      0 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 6       2 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 3 0 - 2                 WZC Wapenveld     22   9- 3-10   30   39- 39 P3
HTC              2 - 2 1 - 2 0 - 5 2 - 2 3 - 2 2 - 3       3 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 4                 SCD '83           22   7- 5-10   26   31- 35
KHC              0 - 6 1 - 1 2 - 4 0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 0       0 - 0 0 - 4 3 - 2 1 - 1                 VIOS V.           22   7- 3-12   24   28- 37
Marienberg       0 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 1 2 - 1 5 - 2       3 - 0 1 - 2 2 - 6                 Gramsbergen       22   6- 6-10   24   27- 41
SCD '83          1 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 0       1 - 0 0 - 1                 Avereest          22   6- 5-11   23   27- 42
VIOS V.          1 - 1 0 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 4 1 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 1                 HTC               22   6- 3-13   21   33- 48 rel
WZC Wapenveld    1 - 2 4 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 2 4 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 1                       KHC               22   3- 7-12   16   27- 67 rel
Period-championship 3C / 3D:
Round 1: CSV '28-SVVN         1-2 and 0-5  WZC Wapenv.-Voorwaarts V.   1-1 and 2-3   Hellendoorn-Bergentheim 3-3 and 1-1
Round 2: Enter Vooruit-SVVN   1-1 and 4-1  Voorwaarts V.-Hellendoorn   0-4 and 2-2                       Hellendoorn wins on penalties
Final:   Enter Vooruit  Hellendoorn  0-3

3rd class D
Almen                  0 - 1 1 - 4 1 - 2 3 - 5 3 - 3 1 - 1 1 - 3 2 - 5 3 - 3 1 - 3 1 - 4                 DZSV              22  16- 2- 4   50   56- 21 P1 prom
BZSV Blauwwitt.  1 - 1       3 - 6 0 - 2 4 - 2 2 - 3 2 - 6 0 - 3 1 - 5 2 - 3 2 - 5 3 - 2                 vv Hellendoorn    22  13- 4- 5   43   59- 28 P3
DES              1 - 3 3 - 1       0 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1                 SVVN              22  12- 6- 4   42   44- 26 P2
DZSV             4 - 0 4 - 0 2 - 0       3 - 0 4 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 2 0 - 0 4 - 2                 Voorwaarts V.     22  13- 3- 6   42   59- 44 (P1)
Denekamp         5 - 2 1 - 1 4 - 2 0 - 5       6 - 0 4 - 2 4 - 1 0 - 1 6 - 1 2 - 2 1 - 3                 FC Eibergen       22  10- 3- 9   33   44- 37
Eefde SP         0 - 3 3 - 5 0 - 3 0 - 5 0 - 2       1 - 1 2 - 4 1 - 6 1 - 1 1 - 5 2 - 4                 Juliana '32       22   8- 8- 6   32   47- 43
de Esch          2 - 1 3 - 0 2 - 2 1 - 3 4 - 2 1 - 1       3 - 3 0 - 5 0 - 7 1 - 1 2 - 0                 Denekamp          22   9- 4- 9   31   51- 45
FC Eibergen      2 - 1 4 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 0       1 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 2                 DES               22   7- 5-10   26   36- 45
vv Hellendoorn   1 - 2 5 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 1 5 - 1 2 - 1       1 - 1 1 - 1 3 - 2                 de Esch           22   6- 6-10   24   36- 50
Juliana '32      2 - 1 1 - 5 4 - 1 3 - 4 1 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2       1 - 1 2 - 4                 BZSV Blauwwitters 22   5- 2-15   17   36- 68
SVVN             0 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 2 2 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 0       3 - 4                 Almen             22   4- 4-14   16   32- 53 rel
Voorwaarts V.    1 - 0 4 - 2 5 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 3 2 - 2 3 - 2 2 - 1                       Eefde SP          22   2- 7-13   13   24- 64 rel

4th class A
Alverna                3 - 5 1 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0 7 - 2 1 - 2 2 - 0     Dodewaard         26  22- 2- 2   68  124- 19 P1 prom
Brakkenstein     2 - 1       5 - 1 2 - 2 1 - 7 5 - 1 3 - 2 1 - 3 5 - 4 6 - 0 7 - 0 4 - 0 5 - 3 5 - 2     DUNO D            26  19- 2- 5   59   96- 43 (P1)
DUNO D           4 - 1 5 - 1       5 - 2 3 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 3 9 - 3 3 - 1 4 - 2 6 - 0 8 - 1 3 - 1     De Treffers       26  17- 6- 3   57   90- 41 P2
De Treffers      2 - 2 4 - 2 2 - 0       2 - 0 5 - 1 0 - 0 4 - 2 2 - 2 7 - 3 3 - 0 3 - 2 13- 2 2 - 0     Elsweide          26  17- 5- 4   56   88- 27
Dodewaard        5 - 1 7 - 0 5 - 1 0 - 0       2 - 1 3 - 1 4 - 2 8 - 0 3 - 1 3 - 1 13- 0 11- 0 5 - 0     Alverna           26  15- 3- 8   48   60- 41
EMM              1 - 2 2 - 1 2 - 4 0 - 1 0 - 3       4 - 1 1 - 3 2 - 0 4 - 3 3 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 0     Brakkenstein      26  15- 3- 8   47   90- 61 -1 pnt
Elsweide         1 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 3 5 - 2       2 - 1 3 - 1 12- 1 6 - 0 5 - 0 7 - 0 5 - 0     Kesteren          26  13- 5- 8   44   79- 47
Kesteren         1 - 2 5 - 2 0 - 4 5 - 5 2 - 2 3 - 2 0 - 1       7 - 2 6 - 2 2 - 2 1 - 0 12- 1 3 - 0     Krayenhoff        26   9- 4-13   31   64- 87
Krayenhoff       0 - 2 2 - 2 5 - 1 1 - 5 1 - 8 5 - 2 0 - 7 0 - 5       4 - 3 9 - 1 5 - 0 3 - 1 1 - 2     EMM               26   9- 3-14   30   43- 64
Nijmegen         2 - 4 0 - 3 1 - 8 3 - 6 0 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 2 3 - 4       3 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 4     Wodanseck         26   8- 2-16   26   34- 61
Ostrabeke        0 - 5 3 - 3 0 - 3 1 - 5 0 - 7 4 - 1 0 - 4 2 - 2 1 - 1 2 - 3       7 - 2 2 - 2 2 - 2     Ostrabeke         26   4- 7-15   19   39- 86
PGEM             1 - 5 0 - 6 0 - 2 2 - 5 0 -14 1 - 1 1 - 7 0 - 2 3 - 3 4 - 1 1 - 3       2 - 3 0 - 2     WVW               26   3- 5-18   14   39-128
WVW              1 - 5 1 -10 1 - 4 1 - 8 0 - 3 3 - 4 2 - 5 0 - 6 2 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 1       5 - 3     Nijmegen          26   3- 3-20   12   44- 97
Wodanseck        1 - 3 0 - 2 2 - 6 0 - 1 0 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 5 2 - 0 1 - 2 3 - 1 4 - 1           PGEM              26   1- 4-21    7   24-112

4th class B
Barneveld              0 - 3 2 - 4 3 - 3 0 - 4 0 - 2 0 - 6 4 - 2 0 - 4 0 - 7 0 - 4 0 - 7 2 - 5 3 - 3     Elspeet           26  18- 5- 3   59   64- 18 P2 prom
DVOV             1 - 0       2 - 1 11- 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2 5 - 3 6 - 5 3 - 2 1 - 5 2 - 0 1 - 2 4 - 1     Veluwse Boys      26  15- 7- 4   52   68- 26 P1
EZC '84          3 - 0 2 - 0       1 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 3 5 - 2 1 - 2 7 - 1 0 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 0     De Glind          26  15- 6- 5   51   41- 30 (P2)
Ede/Victoria vv  1 - 1 1 - 2 2 - 2       0 - 4 0 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 6 3 - 3 0 - 4 1 -11 0 - 3 1 - 4     DVOV              26  16- 2- 8   50   76- 47
Elspeet          5 - 0 2 - 1 6 - 1 5 - 0       4 - 0 0 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 2 0 - 0 7 - 0     Harskamp          26  15- 4- 7   49   66- 32
De Glind         3 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 1       2 - 5 3 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 0     Terschuurse Boys  26  15- 2- 9   47   97- 40
Harskamp         8 - 1 2 - 3 4 - 1 4 - 1 0 - 4 0 - 0       7 - 1 5 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 3     Rood-Wit '58      26  15- 2- 9   47   55- 35
De Kieviten      5 - 3 1 -11 1 - 2 4 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 1       1 -11 1 - 4 2 - 2 3 - 7 0 - 3 1 - 4     Oene              26  11- 3-12   36   63- 49
Oene             3 - 1 3 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 2 5 - 2       2 - 3 3 - 1 1 - 5 2 - 2 1 - 2     Wageningen        26  10- 3-13   33   50- 54
Prins Bernhard   2 - 0 1 - 3 2 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 3 2 - 1 0 - 0 1 - 0       2 - 2 2 - 5 3 - 2 4 - 2     Prins Bernhard    26   9- 5-12   32   49- 58
Rood-Wit '58     3 - 2 3 - 1 0 - 1 5 - 2 4 - 0 2 - 0 0 - 2 4 - 0 3 - 0 1 - 0       3 - 1 2 - 1 1 - 0     EZC '84           26   8- 7-11   31   41- 46
Terschuurse Boys 8 - 1 4 - 1 4 - 1 8 - 2 0 - 3 3 - 0 1 - 2 12- 0 1 - 1 6 - 1 5 - 1       0 - 3 1 - 2     Ede/Victoria vv   26   3- 5-18   14   33-110
Veluwse Boys     4 - 0 2 - 2 1 - 1 9 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 2       3 - 1     De Kieviten       26   2- 4-20   10   34-111
Wageningen       5 - 0 1 - 3 1 - 1 7 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 2 4 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 0 2 - 4 0 - 5           Barneveld         26   1- 3-22    6   24-105
 

4th class C
BAS                    3 - 1 6 - 1 8 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 5 - 1 2 - 3 6 - 0 4 - 2 2 - 5 6 - 0 1 - 1     Nieuwleusen       26  19- 7- 0   64   93- 24 P2 prom
EDON             1 - 4       0 - 4 2 - 2 0 - 7 1 - 2 0 - 4 2 - 3 0 - 3 0 - 2 2 - 5 1 - 2 1 - 1 0 -10     Zwolsche Boys     26  18- 6- 2   60  103- 33 P2 prom
's Heerenbroek   5 - 2 2 - 2       3 - 2 2 - 4 3 - 3 0 - 2 4 - 2 0 - 1 4 - 6 1 - 5 1 - 8 1 - 0 0 - 2     BAS               26  17- 5- 4   56   76- 30 (P2) prom
Lemele           0 - 0 5 - 2 7 - 1       0 - 6 0 - 4 1 - 4 1 - 1 0 - 4 1 - 1 2 - 6 2 - 1 3 - 1 1 - 5     Wijthmen          26  16- 1- 9   49   86- 57
Nieuwleusen      0 - 0 3 - 0 7 - 1 5 - 1       6 - 1 4 - 2 5 - 0 4 - 1 8 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 2     SEH               26  14- 5- 7   47   66- 44
Noord Veluwe B.  0 - 4 4 - 2 0 - 0 3 - 2 0 - 2       2 - 7 0 - 4 2 - 4 2 - 2 1 - 5 0 - 4 3 - 1 1 - 1     Wapenveld         26  11- 6- 9   39   44- 51
SEH              1 - 4 6 - 0 1 - 0 5 - 2 3 - 3 1 - 1       1 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 4 4 - 1 2 - 0 2 - 3     VEVO              26  11- 4-11   37   53- 53
VEVO             0 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1       6 - 2 2 - 3 3 - 4 0 - 1 2 - 0 0 - 5     Wilsum            26  11- 2-13   35   64- 57
VSW              0 - 3 5 - 3 5 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 1       2 - 1 1 - 2 5 - 2 0 - 1 1 - 3     VSW               26  11- 0-15   33   50- 63
Wapenveld        2 - 0 3 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 0 3 - 5 0 - 0 1 - 1 2 - 0       1 - 3 5 - 2 0 - 0 0 - 1     Noord Veluwe Boys 26   8- 7-11   31   43- 64
Wijthmen         2 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 2 4 - 2 6 - 2 1 - 3 5 - 2 2 - 3       2 - 2 7 - 1 4 - 5     Lemele            26   9- 4-13   31   49- 73
Wilsum           0 - 1 10- 0 1 - 2 1 - 2 2 - 5 3 - 1 2 - 3 1 - 4 4 - 1 2 - 3 0 - 2       2 - 0 1 - 6     's Heerenbroek    26   6- 3-17   21   41- 84
Zalk             0 - 4 1 - 1 4 - 1 2 - 4 0 - 3 1 - 1 1 - 5 2 - 4 0 - 4 1 - 3 1 - 6 1 - 2       0 - 4     Zalk              26   2- 4-20   10   19- 80
Zwolsche Boys    2 - 2 3 - 0 7 - 1 3 - 1 2 - 4 1 - 1 2 - 2 6 - 2 8 - 0 4 - 1 8 - 3 2 - 3 7 - 0           EDON              26   0- 4-22    4   23- 97

4th class D
ASV '57                1 - 2 4 - 0 3 - 3 2 - 6 5 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 6 0 - 3 1 - 1 6 - 1 0 - 2 3 - 1     Achilles E        26  17- 3- 6   54   65- 36 prom
Achilles E       8 - 3       3 - 1 4 - 2 2 - 4 4 - 0 0 - 3 1 - 1 5 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 0     Drienerlo         26  16- 3- 7   51   55- 36
Bruchterveld     1 - 0 1 - 2       3 - 0 0 - 3 0 - 3 3 - 5 2 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 1     SC Rijssen        26  16- 3- 7   51   38- 21
DKB              0 - 2 0 - 1 1 - 2       0 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 2 0 - 3 0 - 2     SVV '56           26  16- 2- 8   50   46- 29 P2
DVO '71          2 - 2 2 - 2 1 - 5 3 - 0       1 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 0 0 - 4 3 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 0     DVO '71           26  16- 3- 7   49   60- 38-2pts P1 pr
SP Daarle        4 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 3       1 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 4 1 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 2     Hardenberg '85    26  14- 6- 6   48   54- 36
Drienerlo        1 - 0 5 - 4 0 - 4 2 - 0 2 - 3 2 - 1       2 - 1 3 - 0 1 - 0 6 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 2     Bruchterveld      26  15- 2- 9   47   44- 39
Hardenberg '85   5 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 2 5 - 0 3 - 3       3 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 2 0 - 1     Kloosterhaar      26  11- 4-11   37   46- 46
Kloosterhaar     4 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 3       1 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 4     SC Lutten         26   9- 6-11   33   41- 37
SC Lutten        1 - 1 1 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 3 2 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 1       3 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 2     ASV '57           26   7- 5-14   26   50- 63
MVV '69          0 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 2 1 - 0 1 - 3 0 - 4 1 - 4       3 - 0 1 - 3 0 - 0     DKB               26   4- 6-16   18   19- 45
PW               0 - 2 1 - 0 2 - 3 0 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 2 3 - 2       0 - 1 2 - 2     SP Daarle         26   5- 3-18   18   28- 55
SC Rijssen       4 - 0 0 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 5 3 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 0 1 - 1       1 - 0     PW                26   4- 5-17   17   21- 50
SVV '56          3 - 1 2 - 5 1 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 0 4 - 1 1 - 0           MVV '69           26   4- 5-17   17   24- 60

4th class E
Blauw Wit '66          3 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 0 6 - 1 5 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 0 4 - 1 0 - 0                 Zelos             22  17- 3- 2   54   66- 18 P1 prom
Grolse Boys      1 - 2       2 - 3 3 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 2 1 - 6 2 - 1 1 - 3                 Blauw Wit '66     22  16- 3- 3   51   49- 22 P2
Haaksbergen      2 - 3 2 - 6       4 - 1 1 - 0 1 - 3 0 - 7 2 - 7 0 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 4                 SV Twello         22  10- 7- 5   37   42- 21 (P1) prom
SP Haarlo        2 - 2 3 - 1 1 - 1       0 - 2 0 - 2 0 - 4 2 - 2 0 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 7                 SKVW              22  12- 1- 9   37   54- 40
Harfsen          2 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 5       0 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 4 1 - 0 0 - 2 0 - 1                 Sportl. Glanerbr. 22   9- 7- 6   33   55- 35 -1 pnt
Oeken            0 - 3 0 - 2 1 - 4 1 - 3 1 - 1       1 - 2 1 - 3 0 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1                 SVDW '75          22   8- 4-10   28   43- 51
SKVW             0 - 3 2 - 2 2 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 0       6 - 1 2 - 4 2 - 3 2 - 1 1 - 5                 Harfsen           22   7- 5-10   26   17- 28
SVDW '75         1 - 3 1 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 2 5 - 5 4 - 2       2 - 4 0 - 1 2 - 1 1 - 5                 Wilp              22   6- 5-11   23   34- 52
Sportl.Glanerbr. 0 - 1 5 - 1 4 - 2 7 - 1 0 - 0 7 - 1 1 - 5 6 - 2       2 - 1 2 - 4 2 - 2                 Haaksbergen       22   6- 3-13   21   28- 60
SV Twello        3 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 1       3 - 3 2 - 1                 Oeken             22   4- 8-10   20   29- 48
Wilp             0 - 2 4 - 3 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 6 2 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 7       0 - 2                 SP Haarlo         22   5- 5-12   20   29- 54
Zelos            4 - 1 3 - 1 6 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 1                       Grolse Boys       22   4- 5-13   17   34- 51

Promotion playoffs:
Uni-Zwolsche Boys     2-3 and 2-1     BZSV Blauwwitters-Veluwse Boys 1-2 and 5-0
  Zwolsche Boys wins on penalties
de Treffers-DVO '71   1-3 and 2-3     BAS-DUNO                       6-2 and 5-1
de Glind-Twello       1-3 and 0-0     Avereest-Blauw Wit '66         2-0 and 1-1
VVOP-SVV '56          0-0 and 3-0


District Noord

1st class E
ACV                    2 - 1 6 - 3 4 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 2 0 - 0 7 - 0                 ACV               22  19- 3- 0   60   66- 15 P2 prom
BCV              0 - 2       1 - 2 0 - 1 1 - 5 0 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 1                 Urk               22  19- 1- 2   58   51- 13 P1
Blauw Wit '34    0 - 2 3 - 1       0 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 1                 Knickerbockers    22  13- 1- 8   40   42- 25 (P2)
CVVB             0 - 3 1 - 0 1 - 1       2 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 2                 Noordscheschut    22  13- 1- 8   40   40- 26 P3
Drachtster Boys  1 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 2       1 - 1 2 - 2 4 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 4 5 - 1                 CVVB              22  11- 3- 8   36   32- 32
Eems Boys        0 - 7 2 - 3 0 - 6 1 - 3 1 - 0       1 - 2 0 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 1 1 - 1                 Drachtster Boys   22   9- 3-10   30   44- 37
HZVV             1 - 4 2 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3       2 - 2 0 - 4 0 - 2 0 - 3 1 - 2                 Holwierde         22   7- 5-10   26   30- 35
Holwierde        0 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 1       0 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 1                 HZVV              22   7- 5-10   26   31- 44
Knickerbockers   0 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 3 6 - 0 5 - 3 1 - 3       0 - 1 0 - 2 4 - 2                 Viboa             22   7- 4-11   25   25- 45
Noordscheschut   1 - 4 1 - 0 6 - 0 0 - 2 3 - 0 5 - 0 0 - 3 3 - 0 0 - 3       2 - 0 4 - 2                 Blauw Wit '34     22   5- 6-11   21   29- 40 rel
Urk              1 - 4 1 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 1 4 - 0 6 - 0 4 - 1 2 - 0 3 - 0       1 - 0                 Eems Boys         22   3- 2-17   11   18- 63 rel
Viboa            0 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 5 2 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 2                       BCV               22   2- 0-20    6   14- 47 rel

Period-championship 1A (won by Urk)
Urk-Knickerbockers  2-1  Knickerbockers-Noordscheschut  1-0  Noordscheschut-Urk  1-3

2nd class I
Be Quick D             2 - 1 0 - 2 0 - 2 4 - 1 0 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 0                 Grijpskerk        22  13- 4- 5   43   61- 43 P2 prom
Broekster Boys   2 - 0       3 - 0 1 - 2 2 - 4 3 - 2 0 - 0 7 - 1 5 - 0 2 - 0 3 - 3 3 - 1                 Fean '58          22  12- 4- 6   40   52- 36 P1
Buitenpost       4 - 0 4 - 2       0 - 3 1 - 1 4 - 0 0 - 3 4 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 1                 Leeuw. Zwaluwen   22  10- 8- 4   38   41- 25 (P2)
Fean '58         4 - 3 1 - 1 1 - 3       3 - 3 2 - 1 4 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 2 3 - 1 4 - 1                 Broekster Boys    22  10- 7- 5   37   55- 35 P3
Grijpskerk       3 - 2 3 - 2 5 - 2 2 - 0       2 - 0 4 - 0 2 - 3 1 - 6 0 - 0 0 - 2 3 - 2                 VEV '67           22   9- 5- 8   32   47- 42
Hardegarijp      0 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 4       1 - 1 3 - 0 0 - 4 0 - 2 0 - 3 1 - 2                 Buitenpost        22   9- 4- 9   31   37- 34
Leeuwarder Zwal. 2 - 0 2 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 0       5 - 1 1 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 0                 SJS               22   9- 4- 9   31   43- 43
SGV              2 - 1 2 - 4 2 - 1 5 - 0 3 - 5 0 - 2 0 - 1       2 - 4 2 - 1 1 - 3 0 - 0                 Trynwaldster Boys 22   8- 7- 7   31   37- 46
SJS              3 - 1 0 - 3 0 - 0 2 - 5 4 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 2       1 - 1 1 - 1 7 - 3                 Be Quick D        22   8- 1-13   25   30- 40
Trynwaldster B.  1 - 0 5 - 5 3 - 2 0 - 4 3 - 3 1 - 3 0 - 5 4 - 2 1 - 0       3 - 1 2 - 2                 SGV               22   7- 1-14   22   38- 56
VEV '67          6 - 2 1 - 1 1 - 4 4 - 2 3 - 4 1 - 0 1 - 1 0 - 5 2 - 1 6 - 0       3 - 0                 Wykels Hallum     22   4- 9- 9   21   27- 46 rel
Wykels Hallum    1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 6 0 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1                       Hardegarijp       22   5- 2-15   17   20- 42 rel

Period-championship 2I / 2J:
Round 1: 't Fean '58-FC Meppel    0-2 and 1-3  Broekster B-Olympia '28  1-2 and 3-2   LTC-Leeuwarder Zwaluwen 0-1 and 1-1
Round 2: Blauw Wit '34-FC Meppel  3-4 and 0-1  Olympia '28-Leeuw. Zwal. 2-1 and 2-0
Final:   FC Meppel - Olympia '28  4-0

2nd class J
Heerenveense Boys      2 - 1 0 - 4 4 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 5 0 - 3 1 - 2 6 - 0 4 - 0 2 - 2                 d Olde Veste'54   22  16- 2- 4   50   63- 21 P1 prom
Hollandscheveld  2 - 5       0 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 5 1 - 7 3 - 5 1 - 0 1 - 1 0 - 2                 Olympia '28       22  15- 3- 4   48   53- 29 (P1)
LTC              1 - 1 1 - 0       2 - 3 1 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 0 3 - 2 2 - 2 4 - 2 4 - 1                 LTC               22  14- 4- 4   46   51- 24 P3
Meppel FC        0 - 0 4 - 0 0 - 1       2 - 1 1 - 0 0 - 6 4 - 2 3 - 1 5 - 2 4 - 0 0 - 1                 Meppel FC         22  11- 5- 6   38   45- 33 P2
Nijland          0 - 1 2 - 1 1 - 5 4 - 4       3 - 1 1 - 1 2 - 5 3 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 4                 Oeverzwaluwen     22   9- 8- 5   35   31- 22
Oeverzwaluwen    2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 2       1 - 2 3 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1                 Heerenveense Boys 22  10- 4- 8   34   38- 33
d Olde Veste'54  1 - 0 9 - 0 0 - 4 1 - 1 3 - 0 4 - 2       0 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 2                 De Weide          22   8- 5- 9   29   33- 32
Olympia '28      3 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1       4 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 3                 SDS               22   7- 5-10   26   31- 47
SDS              1 - 3 1 - 4 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 2       3 - 0 2 - 0 0 - 0                 Nijland           22   6- 4-12   22   36- 49
VHK              0 - 1 3 - 3 3 - 4 0 - 3 5 - 0 0 - 1 0 - 4 3 - 3 1 - 2       2 - 3 0 - 2                 Waterpoort Boys   22   5- 1-16   16   26- 56
Waterpoort Boys  1 - 4 3 - 2 3 - 2 1 - 4 1 - 4 2 - 0 0 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 2       2 - 0                 Hollandscheveld   22   3- 5-14   14   27- 62 rel
De Weide         0 - 0 1 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 2 5 - 1                       VHK               22   3- 4-15   13   29- 55 rel

 
3rd class A
Balk                   1 - 4 1 - 1 4 - 2 5 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 1 3 - 3 2 - 2 6 - 0                       Bant              20  13- 4- 3   43   49- 22 P3 prom
Bant             1 - 2       1 - 1 0 - 2 5 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 0 4 - 0 3 - 2                       Balk              20  11- 3- 6   36   48- 32 P1
Bolswardia       2 - 1 1 - 5       3 - 0 4 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 4                       Delfstrahuizen    20  10- 3- 7   33   41- 27 (P3)
Delfstrahuizen   5 - 2 0 - 0 1 - 0       0 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 0 6 - 0 0 - 0 3 - 2                       VVI               20   9- 3- 8   30   50- 43 P2
IJVC             0 - 2 0 - 4 1 - 0 1 - 4       0 - 0 1 - 1 2 - 0 4 - 2 1 - 3 3 - 2                       Makkum            20   7- 7- 6   28   28- 32
Makkum           1 - 3 0 - 0 0 - 0 0 - 3 1 - 2       1 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0                       NOK               20   8- 3- 9   27   26- 31
Mulier           2 - 3 2 - 5 4 - 1 2 - 1 2 - 2 6 - 2       1 - 3 4 - 0 1 - 0 2 - 3                       Mulier            20   7- 5- 8   26   37- 37
NOK              0 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 1 0 - 1       0 - 2 2 - 0 1 - 5                       QVC               20   7- 4- 9   25   30- 44
QVC              4 - 2 2 - 0 0 - 5 2 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 1       4 - 2 1 - 1                       Bolswardia        20   6- 6- 8   24   33- 32
Tonego           1 - 4 1 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 2       1 - 2                       IJVC              20   5- 4-11   19   19- 44 rel
VVI              3 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 5 4 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 5 4 - 1 7 - 0                             Tonego            20   4- 4-12   16   24- 41 rel
Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Balk-Zeerobben     2-2 and 3-1  Delfstrahuizen-Kollum    1-0 and 1-1   CSL-VVI   1-0 and 2-0
Round 2: SGV-Balk           2-2 and 3-2  Delfstrahuizen-CSL       0-5 and 1-4
Final:   SGV  CSL          2-0

3rd class B
AVC                    1 - 2 4 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 1 5 - 1 1 - 3 1 - 5 3 - 2                 Minnertsga        22  15- 2- 5   47   50- 20 P1 prom
CSL              4 - 1       2 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 1                 Zeerobben         22  14- 2- 6   44   65- 36 P2
Dokkum           3 - 1 0 - 3       2 - 3 0 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 5 1 - 4                 CSL               22  12- 6- 4   42   39- 26 P3
SC Flamingo      2 - 4 2 - 2 3 - 2       0 - 4 1 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 4                 Kollum            22  13- 2- 7   41   48- 36 (P1)
Kollum           3 - 1 0 - 1 3 - 0 4 - 2       0 - 5 1 - 1 5 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 5 4 - 3                 Oostergo          22  12- 3- 7   39   42- 28
Minnertsga       5 - 1 3 - 0 4 - 0 2 - 0 1 - 0       1 - 2 1 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 2 3 - 3                 SC Veenwouden     22  12- 1- 9   37   60- 33
ONT              5 - 2 3 - 3 1 - 1 5 - 0 2 - 0 2 - 4       1 - 5 1 - 1 3 - 2 2 - 4 3 - 0                 Sweach De         22   7- 5-10   26   36- 35
Oostergo         4 - 0 1 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 3 2 - 1 3 - 2       3 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 1                 ONT               22   6- 8- 8   26   45- 48
Rottevalle       3 - 2 0 - 4 1 - 1 5 - 3 3 - 6 0 - 5 2 - 2 2 - 1       4 - 1 2 - 1 1 - 2                 AVC               22   7- 1-14   22   44- 60
Sweach De        1 - 4 2 - 2 5 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0 5 - 1 0 - 2 5 - 1       0 - 2 1 - 2                 Rottevalle        22   6- 3-13   21   29- 58 rel
SC Veenwouden    0 - 4 0 - 1 9 - 1 7 - 0 1 - 3 2 - 1 3 - 3 0 - 2 4 - 0 1 - 0       3 - 2                 SC Flamingo       22   3- 6-13   15   30- 67 rel
Zeerobben        6 - 2 4 - 0 6 - 0 6 - 0 2 - 3 0 - 2 5 - 3 5 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 0                       Dokkum            22   3- 5-14   14   21- 62 rel

3rd class C
Aduard 2000            9 - 2 6 - 2 1 - 4 2 - 2 5 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 1 7 - 5                       Omlandia          20  15- 3- 2   48   59- 22 prom
Godlinze         0 - 7       2 - 5 3 - 2 1 - 1 1 - 5 1 - 5 1 - 3 1 - 7 0 - 2 1 - 2                       Middelstum        20  15- 2- 3   47   52- 25 P2
Gorecht          2 - 2 1 - 0       1 - 4 0 - 6 2 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3 5 - 2 0 - 5                       ONR               20  13- 0- 7   39   46- 29 P1
HS '88           2 - 3 2 - 2 0 - 1       3 - 2 2 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 5 1 - 3 0 - 2                       Aduard 2000       20   9- 6- 5   33   62- 42 P
SC Loppersum     3 - 3 5 - 1 1 - 2 1 - 0       1 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 5 2 - 0                       SC Loppersum      20   9- 4- 7   31   41- 32
Lycurgus         1 - 1 4 - 2 5 - 2 5 - 0 2 - 2       2 - 2 3 - 0 0 - 2 3 - 1 3 - 3                       Westerlee         20   9- 3- 8   30   48- 42
Middelstum       3 - 2 4 - 1 1 - 1 6 - 1 0 - 2 2 - 1       1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1                       Lycurgus          20   6- 5- 9   23   41- 38
ONR              4 - 2 6 - 1 5 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 1       4 - 1 2 - 0 4 - 1                       Gorecht           20   7- 2-11   23   34- 55
Omlandia         2 - 2 7 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 4 3 - 0       2 - 1 1 - 1                       De Pelikanen      20   6- 1-13   19   31- 45
De Pelikanen     1 - 3 2 - 1 1 - 3 3 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 3       0 - 2                       HS '88            20   5- 2-13   17   29- 53 rel
Westerlee        3 - 0 3 - 1 4 - 2 3 - 4 1 - 4 2 - 1 2 - 4 5 - 0 1 - 4 2 - 2                             Godlinze          20   1- 2-17    5   22- 82 rel
Period-championship 3C / 3D:
Round 1: ONR-Rouveen            1-1 and 0-0  Aduard 2000-Griffoen    2-1 and 1-0   Borger-Middelstum  4-3 and 1-3
                  Rouveen wins on penalties
Round 2: Waterpoort B-Rouveen   2-0 and 1-3  Aduard 2000-Middelstum  1-3 and 3-5
          Waterpoort Boys wins on penalties
Final:   Waterpoort Boys  Middelstum   1-4

3rd class D
SC Angelslo            1 - 8 2 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 6 2 - 1 1 - 3                 Drenthina         22  17- 3- 2   54   52- 16 P1 prom
BSVV             3 - 0       0 - 3 1 - 2 0 - 5 1 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 1 0 - 5                 Rouveen SC        22  16- 2- 4   50   66- 22 P2
Borger           4 - 1 3 - 2       1 - 4 2 - 0 0 - 2 0 - 2 0 - 5 1 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 1                 De Griffioen      22  12- 6- 4   42   51- 24 (P1)
CSVC             2 - 1 1 - 3 0 - 2       1 - 5 1 - 3 2 - 3 0 - 5 4 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2                 DZOH              22  10- 2-10   32   34- 41
DZOH             2 - 1 3 - 5 1 - 1 1 - 3       1 - 2 1 - 0 1 - 4 1 - 0 0 - 6 1 - 0 0 - 2                 Borger            22   9- 4- 9   31   32- 36 P3
Drenthina        3 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 2       3 - 0 2 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 1                 ZZVV              22   9- 3-10   30   50- 36
Fit Boys         2 - 1 2 - 4 3 - 4 0 - 1 0 - 2 1 - 2       0 - 0 1 - 1 1 - 4 4 - 1 1 - 0                 CSVC              22   9- 2-11   29   33- 48
De Griffioen     4 - 2 5 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 1       0 - 2 2 - 3 1 - 0 4 - 1                 SVN '69           22   9- 1-12   28   33- 39
Haulerwijkse B.  1 - 0 2 - 4 1 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 4 0 - 0 4 - 2       0 - 1 3 - 2 2 - 1                 Haulerwijkse Boys 22   8- 3-11   27   24- 38
Rouveen SC       1 - 1 5 - 1 1 - 0 5 - 0 7 - 0 1 - 2 7 - 0 1 - 5 2 - 0       1 - 3 4 - 2                 BSVV              22   7- 2-13   23   37- 62
SVN '69          3 - 1 3 - 1 6 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 3       2 - 3                 Fit Boys          22   6- 3-13   21   25- 41 rel
ZZVV             4 - 2 10- 0 0 - 0 3 - 1 2 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 2 7 - 0 1 - 3 0 - 0                       SC Angelslo       22   3- 3-16   12   24- 58 rel

4th class A
CVVO                   1 - 1 4 - 0 3 - 5 3 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 2 4 - 1 7 - 1 0 - 0 1 - 1                 Nagele            22  14- 3- 5   45   61- 28 prom
DESZ             2 - 1       5 - 1 5 - 1 2 - 3 4 - 0 6 - 1 5 - 5 2 - 0 3 - 0 5 - 0 1 - 1                 DESZ              22  13- 5- 4   44   57- 25 P3 prom
DWP              2 - 1 0 - 1       4 - 3 0 - 7 2 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 2                 SVM               22  12- 4- 6   40   56- 47 P2
SC Joure         0 - 0 0 - 2 3 - 0       2 - 0 2 - 2 3 - 4 1 - 5 5 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 1                 Oudehaske         22  11- 5- 6   38   45- 38
Nagele           3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1       3 - 1 6 - 2 6 - 1 4 - 0 5 - 0 1 - 1 2 - 2                 Workum            22   9- 7- 6   34   46- 34
Oudehaske        0 - 0 3 - 2 0 - 0 2 - 5 2 - 1       5 - 2 3 - 0 3 - 2 0 - 2 4 - 2 1 - 0                 FC Wolvega        22   9- 5- 8   32   44- 34
SSS '68          2 - 4 0 - 3 2 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 1       1 - 2 6 - 2 0 - 4 1 - 5 0 - 6                 DWP               22   8- 5- 9   29   33- 43
SVM              3 - 1 0 - 2 3 - 1 4 - 4 3 - 2 2 - 3 5 - 4       1 - 2 5 - 1 0 - 0 3 - 4                 CVVO              22   7- 7- 8   28   40- 35
Sleat            3 - 2 0 - 2 2 - 1 2 - 8 1 - 4 0 - 5 1 - 2 2 - 3       0 - 3 1 - 1 0 - 3                 SC Joure          22   8- 4-10   28   51- 47 P1 prom
WWS              1 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 4 3 - 3 2 - 4 0 - 2       0 - 3 1 - 1                 WWS               22   6- 3-13   21   26- 54
FC Wolvega       1 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 2 5 - 1 2 - 3 3 - 0 4 - 0       3 - 1                 SSS '68           22   5- 3-14   18   39- 69 rel
Workum           2 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 2 5 - 2 1 - 0 0 - 1 4 - 2 3 - 1 2 - 4                       Sleat             22   4- 1-17   13   25- 69 rel

4th class B
Anjum                  0 - 3 5 - 4 0 - 3 1 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 1 3 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 2                 SC Berlikum       22  15- 6- 1   51   63- 21 P2 prom
SC Berlikum      5 - 1       5 - 1 2 - 3 2 - 2 4 - 0 1 - 1 5 - 2 4 - 1 0 - 0 6 - 0 4 - 0                 Friese Boys       22  15- 5- 2   50   51- 23 P1 prom
FC Birdaard      0 - 2 0 - 0       1 - 1 1 - 1 5 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 1                 Anjum             22  12- 5- 5   41   48- 33 (P2)
Friese Boys      2 - 1 2 - 3 3 - 0       3 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 3                 Rijperkerk        22  12- 2- 8   38   40- 31 P3 prom
Holwerd          2 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 1       0 - 2 3 - 0 2 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 0                 WTOC              22   8- 7- 7   31   39- 40
SC Kootstertille 2 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 3 3 - 2       1 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2                 Holwerd           22   8- 3-11   27   34- 37
Opende           1 - 7 1 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 2       4 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 0                 FC Birdaard       22   7- 5-10   26   34- 38
Rijperkerk       0 - 2 0 - 3 4 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 1       1 - 2 3 - 1 1 - 2 0 - 0                 Ternaard          22   7- 4-11   25   40- 45
Ternaard         1 - 3 1 - 3 1 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 0 3 - 3 0 - 3       3 - 0 2 - 2 4 - 1                 Opende            22   6- 7- 9   25   32- 44
VVT              2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 3       0 - 0 0 - 2                 SC Kootstertille  22   4- 7-11   19   26- 49 rel
WTOC             1 - 1 3 - 3 4 - 2 0 - 4 2 - 1 6 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 3       5 - 1                 Zwaagwesteinde    22   5- 4-13   19   22- 45 rel
Zwaagwesteinde   1 - 3 0 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 1                       VVT               22   2- 7-13   13   22- 45 rel
Playoff for place 10/11 : Kootstertille - Zwaagwesteinde 2-0
Promotion playoffs:
Joure - Anjum   2-1 and 0-0       Rijperkerk - SVM          2-2 and 3-1
IJVC - DESZ     0-4 and 0-3       Rottevalle - Friese Boys  1-4 and 0-2

4th class C
Glimmen                2 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 3 1 - 3 0 - 3 3 - 1 3 - 1 4 - 4 1 - 0 5 - 2                 SCN               22  16- 4- 2   52   58- 22 P1 prom
Klazienaveen     6 - 0       1 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 0 5 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 4                 Smilde '94        22  16- 3- 3   51   62- 33 P3
Mussel           3 - 0 1 - 2       3 - 2 0 - 0 1 - 5 1 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 1                 ZFC Zuidlaren     22  12- 7- 3   43   56- 40 P2 prom
SCN              2 - 1 3 - 2 1 - 0       1 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 0 5 - 0 2 - 0 6 - 0 1 - 1                 Klazienaveen      22   9- 7- 6   34   52- 31 (P1) prom
SC Scheemda      5 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 4       1 - 3 4 - 2 0 - 1 3 - 3 0 - 4 2 - 1 0 - 1                 Mussel            22   9- 6- 7   33   35- 30
Smilde '94       4 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 2 4 - 3       3 - 4 2 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 2                 SC Scheemda       22   9- 4- 9   31   35- 40
Sp. Zweeloo      2 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 3       2 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 4 0 - 1                 Glimmen           22   6- 6-10   24   43- 55
VVAK             4 - 3 0 - 6 0 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 4 4 - 2       0 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 4                 Vitesse '63       22   6- 5-11   23   41- 53
VVS              0 - 2 2 - 3 3 - 3 1 - 5 1 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2       0 - 2 2 - 2 3 - 4                 VVAK              22   7- 2-13   23   31- 52
Vitesse '63      1 - 1 3 - 2 1 - 6 3 - 6 0 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 3 3 - 3       5 - 1 1 - 4                 Sp. Zweeloo       22   6- 4-12   22   32- 42
WVV              4 - 4 1 - 1 1 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 3 1 - 2 1 - 1 4 - 1       2 - 2                 WVV               22   4- 5-13   17   32- 52 rel
ZFC Zuidlaren    3 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 0 5 - 3 3 - 3 4 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 2                       VVS               22   1- 9-12   12   29- 56 rel
 

4th class D
CSVH                   2 - 1 3 - 1 4 - 1 4 - 1 5 - 2 4 - 2 3 - 1 2 - 0 5 - 3 7 - 2 4 - 2                 CSVH              22  18- 1- 3   55   74- 37 P2 prom
Corenos          2 - 2       3 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 5                 Noordwolde        22  15- 2- 5   47   58- 20 P1 prom
De Fivel         2 - 4 1 - 3       1 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 3 4 - 1 1 - 3                 GEO               22  12- 4- 6   40   51- 36 (P2)
GEO              2 - 3 2 - 2 2 - 0       2 - 2 5 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 4 7 - 1 4 - 1                 Marum             22  12- 2- 8   38   48- 47 P3
Helpman          2 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 2       4 - 2 1 - 3 0 - 4 1 - 2 1 - 1 1 - 0 3 - 3                 Corenos           22   9- 6- 7   33   39- 35
Mamio            2 - 4 1 - 1 4 - 0 6 - 1 1 - 2       4 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 2 4 - 2 8 - 1                 OKVC              22   9- 5- 8   32   30- 34
Marum            1 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 4 1 - 3       0 - 4 0 - 0 1 - 4 4 - 2 3 - 1                 Mamio             22   9- 3-10   30   56- 44
Noordwolde       5 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 1 2 - 3       1 - 1 1 - 3 4 - 0 4 - 0                 Poolster          22   8- 4-10   28   46- 48
OKVC             1 - 5 0 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 3 2 - 3 2 - 0       2 - 0 2 - 5 4 - 2                 Helpman           22   7- 6- 9   27   36- 45
Poolster         2 - 4 1 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 5 4 - 5 0 - 2 1 - 1       1 - 3 6 - 1                 TEO               22   5- 2-15   17   34- 66
Potetos          1 - 2 0 - 3 3 - 2 2 - 4 3 - 3 2 - 4 3 - 4 1 - 6 0 - 2 7 - 3       1 - 3                 Potetos           22   5- 1-16   16   44- 77 rel
TEO              1 - 5 1 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 5 0 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 4                       De Fivel          22   3- 4-15   13   22- 49 rel

Promotion playoffs:
Klazienaveen - GEO    2-1 and 0-0       Marum - ZFC Zuidlaren     0-0 and 0-3
HS '88 - Noordwolde   0-4 and 0-3       BSVV - Smilde '94         0-0 and 2-1

5th class A
Arum                   2 - 5 1 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 1                 Creil             22  15- 1- 6   46   66- 32 P2 prom
Creil            7 - 1       6 - 0 4 - 2 3 - 1 6 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 0                 Ouwe Syl          22  14- 4- 4   46   52- 23 (P2) prom
Ens              1 - 1 3 - 1       2 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1                 Rood Geel         22  10- 4- 8   34   41- 42
Heeg             2 - 1 3 - 1 1 - 2       0 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 4 2 - 1 1 - 1 1 - 2                 Ens               22   9- 5- 8   32   33- 33
Leeuwarden       2 - 0 0 - 2 3 - 2 1 - 1       1 - 2 1 - 3 4 - 5 1 - 0 4 - 0 7 - 2 1 - 2                 De Walde          22   9- 4- 9   31   41- 37
Oudega           4 - 1 2 - 4 1 - 4 0 - 3 0 - 1       2 - 3 2 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1                 Arum              22   9- 4- 9   31   27- 34 P1 prom
Ouwe Syl         0 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 0 4 - 2       3 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 2                 Leeuwarden        22   8- 4-10   28   38- 37 P3
Rood Geel        1 - 0 1 - 3 2 - 0 5 - 2 0 - 0 3 - 2 1 - 4       2 - 2 5 - 1 3 - 2 0 - 2                 TOP '63           22   7- 7- 8   28   42- 44
Scharnegoutum70  1 - 2 1 - 8 1 - 4 2 - 2 2 - 0 0 - 0 0 - 4 4 - 3       2 - 3 5 - 2 3 - 6                 Heeg              22   7- 6- 9   27   29- 41
TOP '63          2 - 2 2 - 2 2 - 1 6 - 1 2 - 2 5 - 1 2 - 5 1 - 1 1 - 2       0 - 0 3 - 1                 Tollebeek         22   5- 9- 8   24   32- 42 rel
Tollebeek        3 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 3 4 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2       1 - 5                 Scharnegoutum '70 22   6- 6-10   24   39- 50 rel
De Walde         0 - 1 2 - 6 0 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 2 3 - 1                       Oudega            22   4- 4-14   16   31- 56 rel
Playoff for 1st place : Creil - Ouwe Syl 2-2  Creil chmapion because of goafdiff. in regular competition
Playoff for place 10/11 : Tollebeek - Scharnegoutum '70 1-3

5th class B
ASC                    1 - 2 3 - 3 2 - 6 6 - 3 4 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 4 1 - 0 3 - 1 0 - 5                 VIOD              22  18- 3- 1   57   79- 19 P1 prom
Blue Boys        1 - 1       1 - 5 0 - 0 4 - 1 2 - 4 2 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 0 4 - 0 1 - 2                 Noordbergum       22  15- 4- 3   49   63- 35 P2
Drogeham         2 - 1 3 - 2       2 - 2 4 - 2 0 - 5 2 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 5                 RWF               22  13- 3- 6   42   43- 22 (P1) prom
GSVV             2 - 3 0 - 0 4 - 3       0 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 4                 Ropta Boys        22  10- 7- 5   37   42- 22
FC Grootegast    0 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 3       3 - 5 2 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 3                 Drogeham          22  10- 6- 6   36   48- 44
Noordbergum      6 - 2 3 - 1 4 - 3 1 - 0 3 - 2       4 - 0 3 - 2 0 - 0 6 - 3 5 - 0 0 - 4                 Blue Boys         22   8- 4-10   28   36- 34
ODV              2 - 3 1 - 2 2 - 5 1 - 7 1 - 4 2 - 5       0 - 2 1 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 3                 GSVV              22   7- 6- 9   27   36- 33
RWF              1 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 0 6 - 0       3 - 1 3 - 2 6 - 0 0 - 2                 FC Grootegast     22   7- 4-11   25   40- 48 P3
Ropta Boys       4 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 2 8 - 0 1 - 0       3 - 0 4 - 0 1 - 1                 ASC               22   7- 3-12   24   38- 54
V en V '68       1 - 0 0 - 5 1 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 0       1 - 1 0 - 3                 V en V '68        22   5- 4-13   19   26- 52
VCR              3 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 3       0 - 3                 ODV               22   4- 2-16   14   23- 72 rel
VIOD             4 - 2 3 - 0 1 - 1 5 - 1 3 - 1 4 - 1 8 - 0 1 - 3 2 - 0 10- 2 3 - 0                       VCR               22   3- 4-15   13   17- 56 rel
Playoff between on place 10 finished teams : Scharnegoutum '70-V. en V. '68  2-3 and 1-2

Promotion playoffs (winners promoted) :
Arum -Noordbergum   3-1 and 5-2      Grootegast - Ouwe Syl   2-3 and 1-2
WWS - Leeuwarden    1-1 and 3-1      Kootstertille - RWF     2-7 and 2-5

5th class C
Elim                   6 - 1 3 - 1 0 - 3 0 - 0 3 - 3 6 - 0 1 - 5 2 - 0 1 - 2 6 - 1 0 - 1                 Pesse             22  16- 4- 2   52   53- 13 P3 prom
Erica '86        0 - 1       3 - 2 0 - 2 0 - 4 5 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 2 2 - 1 6 - 0 1 - 2                 Onstwedder Boys   22  16- 3- 3   51   59- 20 P1 prom
Nieuw Balinge    1 - 2 1 - 2       0 - 4 1 - 6 3 - 4 1 - 4 0 - 5 3 - 1 0 - 1 4 - 3 0 - 1                 VCG               22  12- 2- 8   38   39- 39 (P3)
Onstwedder Boys  3 - 0 3 - 0 3 - 0       0 - 1 5 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 0 8 - 1 4 - 2                 Tiendeveen        22  10- 7- 5   37   55- 30
Pesse            2 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 1       3 - 0 2 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 1 4 - 1 4 - 0                 Elim              22  11- 4- 7   37   46- 31 P2
Roden            0 - 2 5 - 0 4 - 0 0 - 1 2 - 3       2 - 1 2 - 5 2 - 2 3 - 5 8 - 2 2 - 7                 Sleen             22  10- 5- 7   35   45- 31
Sleen            3 - 0 0 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 1 7 - 0       1 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 4 - 3                 Veenhuizen        22   9- 4- 9   31   47- 47
Tiendeveen       1 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 0 0 - 0 2 - 3 2 - 5       0 - 0 2 - 3 10- 0 3 - 3                 Roden             22   7- 4-11   25   55- 65
Twedo            1 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 2 0 - 4 2 - 2 0 - 3 1 - 0       1 - 0 0 - 1 1 - 1                 Erica '86         22   7- 3-12   24   33- 50
VCG              1 - 4 3 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 5 2 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 2       4 - 1 1 - 4                 Twedo             22   5- 8- 9   23   29- 38
Veendam 1894     1 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 4 0 - 2 2 - 6 2 - 2 1 - 5 3 - 5 2 - 3       4 - 3                 Veendam 1894      22   4- 1-17   13   33- 91 rel
Veenhuizen       1 - 5 3 - 3 4 - 1 2 - 5 1 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 3 4 - 1                       Nieuw Balinge     22   2- 1-19    7   23- 62 rel

5th class D
Appingedam             1 - 1 3 - 3 2 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 0 3 - 6 6 - 2 2 - 4 1 - 4                       De Heracliden     20  14- 3- 3   45   62- 23 P2 prom
Ezinge           1 - 0       1 - 3 5 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 1                       Zuidhorn          20  12- 4- 4   40   47- 26 P prom
De Heracliden    1 - 3 2 - 1       3 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 0 7 - 0 0 - 1 2 - 2                       Ezinge            20  12- 3- 5   39   53- 27 (P2)
FC LEO           2 - 2 1 - 3 2 - 3       6 - 3 0 - 2 2 - 6 3 - 1 5 - 2 7 - 0 1 - 3                       SIOS              20  11- 4- 5   37   54- 24
Nieuwolda        5 - 0 0 - 5 1 - 6 1 - 4       0 - 7 2 - 5 2 - 4 8 - 1 2 - 5 4 - 1                       ZEC               20  10- 2- 8   32   59- 49 P1
SIOS             3 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 1 6 - 0       2 - 2 7 - 1 5 - 1 5 - 0 0 - 0                       Stedum            20   9- 4- 7   31   48- 44
Stedum           2 - 4 2 - 1 2 - 3 2 - 4 2 - 0 0 - 0       3 - 2 3 - 0 6 - 4 2 - 0                       Appingedam        20   8- 4- 8   28   46- 48
VVK              0 - 1 2 - 2 0 - 6 5 - 0 1 - 1 0 - 3 7 - 5       3 - 1 1 - 2 0 - 1                       FC LEO            20   8- 2-10   26   50- 55
De Vogels        3 - 5 1 - 8 1 - 9 2 - 5 0 - 5 3 - 4 2 - 3 2  10       2 - 8 1 - 3                       VVK               20   6- 4-10   22   47- 52
ZEC              2 - 4 0 - 8 1 - 2 2 - 2 8 - 1 5 - 1 1 - 1 4 - 1 8 - 0       1 - 2                       Nieuwolda         20   4- 2-14   14   40- 70
Zuidhorn         3 - 1 4 - 1 1 - 3 5 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 1 0 - 0 7 - 2 2 - 0                             De Vogels         20   0- 0-20    0   27-115 rel
Playoff between on place 10 finished teams : Twedo - Nieuwolda 0-2 and 3-3

Promotion playoffs (winners promoted) :
Onstwedder B. - SIOS   2-1 and 2-2      Zuidhorn - Elim     1-0 and 1-2    Elim wins on penalties
Sp. Zweeloo - SCG      3-1 and 2-1      TEO - ZEC           2-1 and 3-3

6th class A
Blokzijl               0 - 1 2 - 6 1 - 4 5 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 4 5 - 0 1 - 2                 Suameer           22  15- 2- 5   47   54- 28 P1 prom
Boornbergum '80  3 - 3       2 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 3 5 - 1 5 - 2 8 - 2 3 - 1                 Eastermar         22  14- 4- 4   46   51- 29 P2
EBC              2 - 3 3 - 1       2 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 7 4 - 1 1 - 1 5 - 0 4 - 1                 Boornbergum '80   22  12- 4- 6   40   52- 39 P3 prom
Eastermar        2 - 1 3 - 1 6 - 1       3 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 1                 Waskemeer         22  12- 1- 9   37   48- 38 (P1)
Espel            1 - 3 0 - 2 5 - 0 1 - 1       3 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 0 7 - 2                 EBC               22  10- 3- 9   33   54- 49
Jistrum          1 - 5 2 - 0 0 - 2 8 - 1 1 - 0       3 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 0 4 - 1 0 - 3                 Suawoude          22   9- 6- 7   33   28- 30
SVBS '77         4 - 0 0 - 3 3 - 2 0 - 2 6 - 2 2 - 4       1 - 5 1 - 2 1 - 2 4 - 0 3 - 4                 Blokzijl          22   9- 4- 9   31   49- 47
Suameer          4 - 1 1 - 3 4 - 2 0 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 0       0 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 0                 Jistrum           22   9- 2-11   29   41- 40
Suawoude         0 - 3 3 - 4 3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0       2 - 1 2 - 0 0 - 1                 Espel             22   7- 5-10   26   38- 39
SC Twijzel       0 - 1 3 - 0 2 - 3 2 - 4 2 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 1       4 - 1 3 - 1                 SC Twijzel        22   7- 4-11   25   34- 39
VOG              1 - 5 2 - 2 0 - 4 0 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 3 0 - 0 1 - 1 1 - 2       0 - 2                 SVBS '77          22   8- 1-13   25   39- 48
Waskemeer        4 - 1 6 - 1 4 - 1 2 - 4 0 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 3 2 - 0 0 - 0 4 - 0                       VOG               22   0- 4-18    4   12- 74

Period-championship 6A (won by SC Boornbergum '80)
Waskemeer-Eastermar  1-2  SC Boornbergum '80-Waskemeer  3-0  Eastermar-SC Boornbergum '80  2-2

 
6th class B
St Annaparochie        3 - 3 1 - 3 5 - 1 0 - 3 3 - 1 0 - 3 3 - 1 4 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 5           Foarut            24  19- 3- 2   59   88- 28 -1pt P1 pr
Beetgum          2 - 0       3 - 4 3 - 0 3 - 0 4 - 1 3 - 0 3 - 3 2 - 2 6 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 0           Beetgum           24  14- 5- 5   47   67- 31 P3
Blija            5 - 1 0 - 2       0 - 0 1 - 5 4 - 0 2 - 4 7 - 1 0 - 1 3 - 1 4 - 3 3 - 4 0 - 1           Hielpen           24  14- 5- 5   47   59- 31 (P1) prom
CVO              1 - 4 0 - 7 1 - 2       0 - 6 1 - 4 0 - 3 5 - 2 0 - 5 1 - 0 3 - 3 0 - 5 0 - 7           Woudsend          24  15- 1- 8   46   75- 45
Foarut           2 - 1 3 - 1 4 - 0 8 - 0       1 - 1 1 - 1 4 - 0 6 - 1 5 - 1 4 - 4 2 - 0 5 - 2           HJSC              24  13- 6- 5   45   66- 32
HJSC             2 - 1 2 - 2 0 - 0 8 - 0 3 - 2       1 - 1 4 - 0 0 - 2 10- 0 8 - 0 1 - 1 2 - 0           Wardy             24  12- 3- 9   39   54- 38
Hielpen          3 - 1 1 - 0 1 - 4 4 - 1 0 - 1 2 - 3       4 - 1 3 - 3 3 - 0 5 - 1 4 - 0 6 - 1           Marrum            24  11- 5- 8   38   52- 52
Lions '66        6 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 0 2 - 5 1 - 2 2 - 2       5 - 3 3 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 3           Blija             24  10- 3-11   33   48- 46 P2
Marrum           1 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 4 2 - 2 0 - 2 5 - 2       4 - 0 4 - 1 0 - 3 3 - 2           Lions '66         24   8- 4-12   28   58- 67
Tzum             1 - 2 0 - 4 2 - 1 1 - 1 0 - 5 1 - 3 0 - 2 0 - 5 2 - 3       0 - 5 1 - 3 0 - 4           St Annaparochie   24   8- 2-14   26   41- 61
Tzummarum        7 - 1 3 - 6 0 - 2 1 - 1 3 - 5 0 - 3 3 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 3       3 - 4 4 - 2           Tzummarum         24   4- 6-14   18   50- 79
Wardy            2 - 0 0 - 1 5 - 2 2 - 0 1 - 3 4 - 2 0 - 1 3 - 4 2 - 1 6 - 0 4 - 0       1 - 1           CVO               24   2- 4-18   10   16- 91
Woudsend         4 - 2 5 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 4 0 - 3 3 - 1 5 - 3 8 - 0 5 - 1 7 - 0 3 - 1                 Tzum              24   2- 1-21    7   16- 89

Period-championship 6B (won by Hielpen)
Hielpen-Blija  5-1  Blija-Beetgum  0-2  Beetgum-Hielpen  1-1

6th class C
Amicitia VMC           4 - 3 1 - 3 1 - 4 1 - 1 5 - 3 5 - 0 3 - 3 2 - 1 2 - 2 5 - 4 5 - 4                 Be Quick 1887     22  17- 2- 3   53   68- 30 P3 prom
Be Quick 1887    3 - 2       1 - 3 2 - 0 2 - 2 5 - 2 7 - 1 3 - 4 3 - 2 4 - 0 1 - 0 7 - 0                 Niekerk           22  15- 2- 5   47   72- 45 P1
Boerakker        4 - 2 1 - 1       2 - 1 1 - 4 4 - 4 1 - 3 1 - 1 5 - 2 5 - 2 3 - 2 5 - 3                 Amicitia VMC      22  14- 3- 5   45   73- 43 (P3)
De Marne         1 - 4 1 - 3 2 - 1       3 - 0 7 - 0 1 - 6 2 - 0 5 - 0 7 - 3 0 - 2 4 - 0                 Boerakker         22  13- 5- 4   44   72- 45
De Lauwers       1 - 3 0 - 1 1 - 5 1 - 1       7 - 2 2 - 2 6 - 1 1 - 1 4 - 0 5 - 0 3 - 0                 De Lauwers        22  11- 5- 6   38   58- 35
De Monnik        3 - 2 1 - 2 0 - 3 4 - 1 0 - 3       3 - 6 2 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 0 3 - 1                 De Marne          22  12- 1- 9   37   57- 39 P2 prom
Niekerk          1 - 2 3 - 4 3 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 2       2 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 2                 Pelikaan S        22  10- 2-10   32   48- 54
Pelikaan S       1 - 5 2 - 3 1 - 6 3 - 1 0 - 2 4 - 1 3 - 4       3 - 2 3 - 1 2 - 1 6 - 3                 RoodZwart Baflo   22   7- 3-12   24   39- 54
RoodZwart Baflo  0 - 2 0 - 4 2 - 1 2 - 7 1 - 4 2 - 0 2 - 1 3 - 0       2 - 3 2 - 2 0 - 2                 De Monnik         22   7- 2-13   23   39- 64
TFS              1 - 3 1 - 3 4 - 4 1 - 2 2 - 5 2 - 1 1 - 5 0 - 2 0 - 3       4 - 0 2 - 3                 Velocitas 1897    22   4- 3-15   15   36- 64
Velocitas 1897   0 - 7 1 - 2 2 - 5 1 - 5 5 - 0 0 - 1 0 - 6 1 - 4 2 - 2 6 - 1       2 - 2                 TFS               22   3- 3-16   12   33- 73
Zevenhuizen      0 - 7 0 - 4 3 - 6 1 - 2 1 - 5 0 - 1 1 -10 2 - 3 4 - 5 5 - 0 0 - 3                       Zevenhuizen       22   3- 1-18   10   37- 86

Period-championship 6C (won by de Marne)
Niekerk-de Marne  0-0  Amicitia VMC-Niekerk  4-0  de Marne-Amicitia VMC  2-0

6th class D
DIO Groningen          1 - 0 0 - 4 1 - 5 3 - 4 1 - 1 1 - 2 6 - 3 0 - 4 0 - 7 4 - 0                       Gronitas          20  18- 0- 2   54  123- 26 P1 prom
GRC Groningen    3 - 4       0 - 6 1 - 8 4 - 0 1 - 0 2 - 4 4 - 3 3 - 2 1 - 3 3 - 2                       Groen Geel        20  13- 3- 4   42   70- 30 P prom
Groen Geel       1 - 0 3 - 1       2 - 5 6 - 1 1 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 0 0 - 5 3 - 1                       Wagenborger Boys  20  12- 4- 4   40   70- 18 (P1)
Gronitas         9 - 0 6 - 3 3 - 1       10- 1 4 - 0 7 - 1 11- 0 0 - 4 4 - 0 14- 2                       Siddeburen        20  12- 4- 4   40   57- 21
HSC              1 - 1 2 - 4 2 - 3 0 - 8       1 - 6 1 - 6 3 - 4 0 - 5 1 - 6 4 - 2                       Meeden            20  11- 4- 5   37   54- 30 P2
Meeden           6 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 7 2 - 1       3 - 0 10- 2 0 - 2 2 - 1 8 - 0                       Muntendam         20  11- 2- 7   35   53- 44
Muntendam        2 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 2 4 - 0 3 - 0       4 - 2 1 - 4 1 - 0 5 - 1                       DIO Groningen     20   6- 5- 9   23   38- 58
SGVV '07         4 - 6 2 - 4 0 -16 3 -10 9 - 4 1 - 1 4 - 5       1 - 3 0 - 6 0 - 0                       GRC Groningen     20   8- 0-12   21   47- 58 -3 pnts
Siddeburen       0 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 2 8 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 2       1 - 1 6 - 0                       HSC               20   2- 1-17    7   27- 97
Wagenborger Boys 2 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 0 6 - 1 9 - 2 0 - 1       8 - 0                       SGVV '07          20   2- 3-15    5   44-109 -6 pnts
't Zandt         0 - 5 2 -11 0 - 7 1 - 7 4 - 1 1 - 7 1 - 5 0 - 0 1 - 4 0 - 8                             't Zandt          20   1- 2-17    5   18-110

Period-championship 6D (won by Groen Geel)
Wagenborger Boys-Meeden  3-2  Meeden-Groen Geel  1-7  Groen Geel-Wagenborger Boys  1-0

6th class E
Damacota               1 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 1                       Germanicus        20  11- 5- 4   38   48- 24 prom
FDS              2 - 1       2 - 5 1 - 1 0 - 3 2 - 3 2 - 6 5 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 3                       NKVV              20  12- 2- 6   38   48- 33 P1
Germanicus       3 - 1 6 - 2       5 - 1 2 - 3 4 - 0 1 - 2 3 - 3 0 - 0 2 - 0 0 - 0                       Damacota          20  10- 5- 5   35   36- 24 P prom
NKVV             1 - 0 8 - 1 2 - 2       3 - 2 4 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 0                       Wildervank        20   9- 6- 5   33   35- 28
NWVV             1 - 3 2 - 1 1 - 5 0 - 2       0 - 3 1 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 3                       VEV               20   9- 4- 7   31   32- 25
SETA             1 - 3 3 - 3 0 - 1 4 - 2 4 - 3       3 - 0 1 - 0 5 - 0 0 - 3 1 - 1                       SVBO              20   9- 3- 8   30   33- 32 P2
SVBO             4 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 0       2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1                       Westerwolde       20   7- 4- 9   25   24- 28
VAKO             0 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 7 1 - 2 1 - 0 0 - 1       0 - 1 1 - 1 1 - 2                       SETA              20   7- 3-10   24   33- 38
VEV              3 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 3 4 - 1       1 - 2 1 - 0                       NWVV              20   7- 2-11   23   28- 39
Westerwolde      1 - 4 0 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 2       0 - 1                       FDS               20   6- 6- 8   23   36- 52 -1 pnt
Wildervank       2 - 2 2 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 1 3 - 0                             VAKO              20   2- 2-16    8   14- 44
Playoff for 1st place : Germanicus - NKVV 3-2

Period-championship 6E (won by Damacota)
NKVV-SVBO  1-3  Damacota-NKVV  4-0  SVBO-Damacota  2-2


All matches won :           FC Almere sat West 1 5th class
1 draw, rest won :          FC Almere sun West 1 6th class
Lost all :                  Terhole sun Zuid 1 5th class, SV Brunssum sun Zuid 2 5th class
                            ZRC Herenmarkt sat West 5th class, de Vogels sat Noord 5th class
Most draws :                OJC Rosmalen (13) sun Zuid 1 Hoofdklasse, Jonge Kracht (12) sun Oost 1st class
Most goals scored :         FC Almere (139) sun West 1 6th class, Maasstad Tediro (132) sun West 2 5th class     Total 13 times 100 goals and more
Highest goaldifference :    Dodewaard (105; 124-19) sat Oost 4th class, FC Almere (104; 139-35) sun West 1 6th class
                            Maasstad Tediro (100; 132-32) sun West 2 5th class
Most goals conceded :       ZRC/Herenmarkt (166) sat West 1 5th class, SC Nieuwendam (157) sat West 1 5th class  Total 34 times 100 goals and more
                            Those 2 also had the worst goaldifference, 141 resp. 139                             Total  7 times -100 and more
Fewest goals scored :       Mheerder Boys (9) sun Zuid 2 3rd class, GVC (10) sun Oost 6th class, Scherpenzeel (11) sun West 1 5th class,
                            RVU (11) sun Zuid 2 1st class
Fewest goals conceded :     IVO (8) sun Zuid 2 4th class, de Valk (9) sun Zuid 1 2nd class, Spcl.Leeuwen (9) sun Zuid 2 5th class
                            FC Almere (9) sat West 1 5th class
Highest scores home :       1 x 22-1, 1 x 19-0, 2 x 16-0, 1 x 14-2, 2 x 14-1, 2 x 14-0                           Total 156 times 10 and higher
Highest scores away :       1 x 2-17, 1 x 0-16, 1 x 0-15, 1 x 2-14, 2 x 0-14                                     Total  63 times 10 and higher


Merges: Holtum and Buchten -> HBC '09
        DES '67 and Dirksland -> DVV '09
        Herptse Boys and Heusden -> HHC '09
        SET and JPS -> Nordea
        Dreischor and Zonnemaire -> DZC '09
        de Marne changes to VVSV'09
        RAVA/Houtwijk and PEC Den Haag -> RAVA/PEC Comb.
        HOV and DJSCR -> HOV/DJSCR
        Birlik '99 changes to -> SVB Besiktas
        RVA changes to -> RVA Anadolu
        Kocatepe Anadolu changes to -> RVV Kocatepe
        Nijverdal and de Eversberg -> ENC '09
        VOG and de Westhoek -> VWC

Final matches for the amateur cup
1/4 final
Groene Ster - LRC             1-4
Barendrecht - Go Ahead K.     6-0
1/2 final
LRC         - DOVO            2-1
Barendrecht - Harkemase Boys  5-1
final
LRC         - Barendrecht     1-2 (ground Schelluinen) 
Cup championship in the districts

District Noord

Preliminary round
Odin '59    za1 *** 3-2     1-1    Ajax        zaH *** 3-1     0-1    DOVO        zaH *** 1-1     1-1
Volendam    zaH     *** 2-2        Young Boys  za1     *** 0-3        Breukelen   zo1     *** 1-0
ADO '20     zoH 8-0     *** 4-0    Chabab      zo1 2-1     *** 3-1    Huizen      za1 0-1     *** 1-3
KFC         zo1     3-3     ***    AFC         zoH     3-1     ***    Argon       zoH     0-0     ***

Montfoort   za1 *** 3-5     2-2    de Merino's za1 *** 2-1     1-4    Hollandia   zoH *** 3-1     2-1
Elinkwijk   zoH     *** 1-1        Geinoord Nw.zaH     *** 3-1        AFC '34     zo1     *** 2-2
GVVV        zaH 3-1     *** 8-0    JOS Watergr.zo1 2-2     *** 2-1    de Zouaven  zo1 2-1     *** 1-2
Hercules    zo1     0-5     ***    FC HilversumzoH     1-1     ***    De KennemerszoH     0-2     ***

SC Voorland za1 *** 0-1     0-7    Stormvogels zo2 *** 0-1     1-3    Kampong     zo1 *** 0-5     0-4
Blauw Wit A.zo1     *** 4-4        Zwaluwen '30zaH     *** 1-1        Spakenburg  zaH     *** 4-0
FC OmniworldzoH 9-0     *** 2-1    DWV         zoH 4-0     *** 1-3    Beursbengelsza1 3-2     *** 0-3
IJsselmeervgzaH     3-1     ***    DWS         zo1     1-5     ***    TurkiyemsporzoH     4-6     ***

Zuidvogels  za1 *** 3-2     3-1    Castricum   za3 *** 0-3     3-2    Argon       za2 *** 3-1     2-5
Quick 1890  zo2     *** 0-1        de Blokkers zo3     *** 5-0        Wasmeer     zo3     *** 1-3
NVC         zo1 1-1     *** 1-0    AFC         zoH 3-5     *** 1-3    de Meern    zo2 3-0     *** 0-0
WV-HEDW     za2     1-3     ***    DEM         zo2     2-2     ***    AH '78      za3     2-3     ***

AMVJ        za3 *** 2-3     0-3    Bijlmer     zo3 *** 3-2     5-1    Blauw Wit W.za3 *** 4-3     4-8
DVVA        za2     *** 0-0        Abcoude     zo3     *** 3-1        Zilvermeeuwnzo3     *** 3-1
CTO '70     zo3 7-1     *** 3-3    Amstelveen  za2 2-2     *** 3-3    ZOB         za2 8-1     *** 1-0
DCG         zo2     2-1     ***    Aalsmeer    za3     3-3     ***    ZAP         zo3     2-1     ***

EVC         zo3 *** 7-0     1-1    Altius      za3 *** 2-2     2-2    Velsen      zo3 *** 5-1     6-1
Asonia      za3     *** 1-5        SO Soest    zo2     *** 3-1        BOL         za3     *** 3-6
VVW         zo3 1-3     *** 2-1    Candia '66  za3 2-0     *** 2-3    Alw.Forward zo3 6-0     *** 3-4
Alcmaria V. zo3     3-1     ***    de Bilt     zo3     2-1     ***    Purmerend   za3     2-3     ***

Brederodes  zo3 *** 0-1     1-0    Huizen 2    zar *** 1-3     1-2    Cobu Boys   za3 *** 0-4     2-4
CDN         za3     *** 0-4        CSW         za3     *** 2-1        GVVV 2      zar     *** 3-1
FC Breukelenza2 2-0     *** 3-0    Scherpenzeelza3 3-2     *** 2-3    Desto       za2 2-1     *** 0-6
CDW         zo3     6-1     ***    CJVV        za2     3-0     ***    DHSC        zo3     3-1     ***

DHSC        za3 ***         1-5    Hillegom    zo3 *** ---     1-3    VSV         zo2 *** 2-1    10-2
Geinoord N 2zar     *** 2-4        EDO         za3     *** 2-2        ZCFC        za2     *** 2-2
Dalto       za3 3-0     *** 1-2    Zandvoort   za2 4-1     *** 1-3    VVZ         zo3 5-1     *** 2-0
Hoogland    zo3     3-0     ***    DSS         zo3     ---     ***    DZS         za3     6-2     ***
DHSC withdrawn                     EDO withdrawn

EDO         zo2 *** 9-1     3-0    Eemboys     za3 *** 3-6     2-3    Loosdrecht  za2 *** 3-1    14-0
VVC         za3     *** 1-3        Woudenberg  za3     *** 3-1        Zeeburgia   zo3     *** 1-0
OnzeGezellenzo3 1-3     *** 0-3    Houten      zo3 2-1     *** 2-3    Victoria    zo3 1-8     *** 1-4
Roda '23    zo2     3-0     ***    VRC         za2     2-1     ***    Wartburgia  za3     1-7     ***

Westfriezen zo2 *** 2-1     8-0    AS '80      zo4 *** 3-2     3-6    VVA '71     za2 *** 4-0     4-1
Vrone       zo3     *** 0-0        de Vecht    zo3     *** 2-0        VVJ         za3     *** 0-4
Marken      za2 1-4     *** 5-0    FC Weesp    zo3 2-2     *** 1-3    Vriendensch.zo3 1-0     *** 0-4
Wieringermr.za3     0-3     ***    AFC 2       zor     2-2     ***    IJFC        za3     5-1     ***

VVZ '49     za2 *** 9-2     0-2    Schagen     zo3 *** 2-1     6-3    Vlug en Vrdgza3 *** 2-0     1-2
Benschop    za3     *** 1-3        Reiger Boys za3     *** 0-4        RKAV        zo3     *** 0-0
TOV         za3 4-1     *** 2-3    Vitesse '22 zo2 4-1     *** 10-1   Blauw Wit A2zo1 5-2     *** 1-2
Valleivogelsza3     2-0     ***    Opperdoes   za3     1-2     ***    Voorland    zo2     1-3     ***

HCSC        za2 *** 3-0     1-0    Nita        za3 *** 3-1     1-3    IJmuiden    za3 *** 0-5     1-1
WSV '30     zo3     *** 1-1        SVM         za3     *** 2-7        SVW '27     zo2     *** 2-0
Hellas Sportzo2 1-2     *** 5-0    VVIJ        zo2 10-0    *** 3-1    HSV         zo3 4-0     *** 4-1
WGW         zo3     3-5     ***    SVL         za2     6-2     ***    Saenden     zo3     0-6     ***

Purmerend   zo3 *** 0-1     4-1    Sp. Maroc   zo3 *** 4-2     2-4    RKDES       zo3 *** 3-1     1-2
Monnickendamza2     *** 3-1        ABN AMRO    za4     *** 3-1        RKAVIC      za3     *** 1-3
Spartanen   zo3 1-3     *** 1-0    NFC/Brommer za3 3-2     *** 1-5    Sp.Martinus zo2 5-4     *** 0-0
Hollandia 2 zor     2-0     ***    Pancratius  zo2     6-3     ***    Swift       za2     7-1     ***

TOB         zo4 *** 0-1     1-4    UVV         za2 *** 3-3     6-3    Kennemerlandza2 *** 3-3     2-2
Purmersteijnzo2     *** 3-0        Nieuwland   za3     *** 1-2        United/DAVO zo3     *** 3-0
KGB         z3a 2-1     *** 3-0    de Meern    za3 0-3     *** 3-3    Overbos     za3 1-4     *** 1-1
AFC '34     z4a     1-3     ***    Sterrenwijk za4     1-5     ***    Hoofddorp   zo2     2-2     ***

SMVC/Fair Plzo3 *** 4-1     ...    's-Gravelandzo3 *** 1-2     1-1    ADO '20 2   zor *** 5-1     4-6
Renswoude   za3     *** 0-4        Roda '46    zo2     *** 3-2        Medemblik   zo3     *** 3-1
Eemdijk     za2 2-6     *** 5-1    Jonathan    za3 1-0     *** 3-0    Jong Hollandza3 1-4     *** 2-5
SCW         za3     2-1     ***    Roda '23    za3     2-5     ***    Flamingo's64zo2     1-2     ***

Muiden      za4 withdrawn          Limmen      zo3 *** 2-0     5-0    de Foresterszo2 *** 2-1     1-0
JOS/Watergr.za3     *** 4-5        Kolping Boyszo2     *** 3-9        HBC         zo3     *** 1-1
't Gooi     zo3         *** 1-1    Volendam 2  zar 3-3     *** 5-0    Fortuna Wormzo3 1-1     *** 2-0
Legmeervoglszo3     3-1     ***    JongHerculesza3     1-1     ***    Kon. HFC    zo2     3-3     ***

Koedijk     zo4 *** 9-1     1-1    VIOS W.     zo4 *** 4-3     1-2    Kwiek '78   zo5 *** 3-1     1-3
Vrone       za5     *** 2-1        Grashoppers zo4     *** 1-4        DESS        zo6     *** 5-1
WSW         zo6 0-10    *** 1-1    DWOW        zo4 1-6     *** 4-1    WMC         za5 1-6     *** 0-3
JVC         zo5     4-3     ***    WMC         zo5     4-3     ***    LSVV        zo4     8-2     ***

KDO         za4 withdrawn          HOSV        zo6 ***     1-2 1-1    Schalkwijk  zo4 *** 1-6     3-1
DRC         zo5     *** 0-4        RKEDO       zo5 2-1 ***     1-0    SVF         zo4     *** 6-0
VVA/Spartaanzo4         *** 4-1    Graftdijk   zo5     4-1 ***        DWSM        za5 3-2     *** 1-8
FC Omniworldza5     3-2     ***    HSV Sp.1889 zo4         1-0 ***    DVSA        za4     2-2     ***

VEW         za4 *** 0-2     5-1    Sloten/Riv. zo6 *** 1-5     0-5    Texel '94   zo4 *** 1-1
Schoten     zo4     *** 4-4        Sloterdijk  zo5     *** 2-4        de Koog     zo5     *** 4-1
Terrasvogelszo5 2-2     *** 2-3    Buitenveldrtza4 3-1     *** 7-2    Oosterend   zo6 2-5     ***
DSOV        zo5     4-4     ***    Bijlmer     za4     3-2     ***

Hoofddorp   za4 *** 5-1     0-3    Hilversum   za4 *** 4-1     5-1    de Germaan  za4 *** 7-0     1-0
DIOS        zo5     *** 2-3        Buitenboys  zo5     *** 0-2        Eendracht'82zo6     *** 0-3
Overbos     zo5 4-3     *** 2-4    DSO Ultraj. zo4 2-1     *** ---    Geinburgia  zo4 3-1     *** 7-0
de Brug     zo4     8-0     ***    Forza Almerezo6     ---     ***    Buitenveldrtzo4     3-1     ***
                                   Forza Almere withdrawn
 

DIO         zo5 ***     0-2        DWSV        zo5 *** 3-2     1-1    Geuzen/Midd.zo5 *** 1-3     4-1
Ripperda    zo4 2-2 *** 2-1        FZO         za4     *** 2-2        Diemen      zo4     ***
Kon. HFC    za4         ***        Faja Lobi   zo5 6-2     *** 2-2    Fenerbahc.ttzo5         ***
Concordia   zo4 withdrawn          Delta Sportsza4     2-2     ***    de Germaan  zo6     1-9     ***

Spirit '30  zo4 *** 5-0     3-0    Zwaagdijk   zo5 *** 3-0     2-2    Ankaraspor  zo5 *** 2-4     9-1
Dynamo      zo6     *** 1-2        St.George   zo5     *** 1-3        Volewijckerszo4     *** 5-3
Hauwert '65 zo5 3-2     *** 3-0    Andijk      zo4 6-0     *** 2-1    Diemen      za5 2-2     *** 3-3
Kwadijk     zo4     4-2     ***    de Zouaven  za4     6-3     ***    DWV         za5     2-10    ***

Fortius     za4 *** 7-1     4-0    Saenden     za5 *** 1-3     0-3    Vreeswijk   zo4 *** 3-4     4-1
WV-HEDW     zo2     *** 0-6        Assendelft  zo4     *** 2-2        Voorwaarts  zo5     *** 3-2
ASV Arsenal zo5 2-3     *** 5-1    Wherevogels zo5 6-0     *** ---    EDO U.      za4 3-1     *** 0-2
VVGA        za4     5-2     ***    PSCK        za4     1-6     ***    Aurora      zo5     3-3     ***
                                   PSCK withdrawn

SV Zeist    zo5 *** 2-3     0-4    VVZA        zo4 *** 3-3    13-1    BKC         zo5 ***10-2     7-1
Austerlitz  zo6     *** 2-6        BFC         zo5     *** 7-3        VZV         zo4     *** 3-1
't Viegdorp za4 2-1     *** 4-1    Voorwaarts  za5 1-6     *** 3-4    Meervogels31za4 1-3     *** 1-1
de Bilt     za4     2-2     ***    SVMM        za4     0-2     ***    Watervogels zo6     2-1     ***

RCH         za4 *** 1-1     0-4    Zwaluw.Utr11zo4 *** 5-0     8-0    de Zebra's  zo5 *** 2-5     3-2
Zwanenburg  zo4     *** 5-1        Eminent B.  za4     *** 0-1        Baarn       zo4     *** 4-2
BSM         zo4 1-4     *** 3-1    BVV '31     zo5 0-2     *** 1-2    VSC         za4 2-1     *** 3-1
VVC         zo5     0-6     ***    VSC         zo5     2-0     ***    Vianen      za5     1-2     ***

VOP         za4 *** 1-3     0-8    KFC         za4 withdrawn          Flamingo's64za4 *** 3-8     4-8
Batavia '90 zo5     *** 1-0        Beemster    zo5     *** 2-2        Bergen      zo5     *** 1-0
Buitenboys  za4 3-0     *** 4-1    Zaanlandia  zo4         *** 4-0    Berdos      zo4 6-1     *** 4-1
Waterwijk   zo4     4-3     ***    Velsenoord  zo4     1-1     ***    Oudesluis   zo6     2-0     ***

Berkhout    zo5 *** 4-5     3-4    Hollandia   za4 *** 1-3     1-2    ZSGO/WMS    zo4 *** 2-1     1-2
Hollandia T zo4     *** 6-0        Beverwijk   zo5     *** 3-3        AGB         zo5     *** 4-1
DWB         zo6 2-5     *** 4-0    WestFrisiaDPzo5 5-1     *** 0-1    ZRC/Herenm. zo6 0-16    *** 1-10
Schellinkht.zo6     1-1     ***    Volendam    zo4     6-1     ***    de Dijk     zo4     2-0     ***

WBSV        zo5 *** 1-5     1-3    ALC         zo4 *** 2-2     2-0    APWC        zo4 *** 2-4     1-1
Wieringerwrdzo5     *** 1-1        Zeevogels   zo4     *** 2-2        Bunnik '73  za4     *** 1-5
AGSV        zo6 1-0     *** 1-5    Zeemacht    za4 3-3     *** 1-3    Elinkwijk   za5 4-2     *** 1-2
Woudia      zo4     3-1     ***    Hugo Boys   zo5     1-1     ***    Focus '07   zo6     1-1     ***

ASV '65     zo6 *** 1-2     1-5    Allen Weerbrza5 *** 4-2     0-8    FIT         zo5 *** ---     4-3
Dindua      za4     *** 1-0        ASV '55     zo6     *** 3-9        ZRC/Herenm. za5     *** 0-14
de Valken   zo5 ---     *** 0-5    DOB         za4 3-2     *** 0-4    Abcoude     za4 5-1     *** 0-3
VVS '46     zo4     5-0     ***    DEV Doorn   za4     9-0     ***    Amstelland Uzo5     ---     ***
                                                                      ZRC/Herenm. withdrawn

Achterveld  zo5 *** 3-4 2-1        St.Adelbert zo5 *** 1-4     1-0    Alcmaria Vicza4 *** 1-5     1-5
Veenendaal  zo6     ***            Alkamarse B.zo4     *** 9-1        Con Zelo    zo5     *** 6-1
Brederodes  za4     0-5 ***        Egmondia    zo5 1-1     *** 2-2    Zaandijk    zo4 6-1     *** 2-2
Scherpenzaalzo5 withdrawn          Duinrand S. zo5     0-1     ***    Hellas Sp.  za5     0-7     ***

Waterloo    zo5 *** 3-0            Vogelenzang zo5 *** 2-5     1-3    SVP         za4 *** 1-6     3-3
VVH Velsenbrza4     *** 1-9        Zandvoort   zo4     *** 6-1        DOSC        za4     *** 0-3
Alliance '22zo4 0-1     ***        Alliance '22za4 3-5     *** 2-5    Amsvorde    zo4 5-0     *** 4-2
Bloemendl.  za5 withdrawn          Sp.Martinus za2     2-0     ***    Saestum     zo5     2-0     ***

SVIJ        zo4 *** 4-2     6-3    Muiderberg  zo5 *** 4-2     4-2    Ilpendam    zo5 *** 0-1     5-4
Wijk aan Zeezo5     *** 0-6        FC Weesp    za4     *** 8-2        Westzaan    zo5     *** 11-3
ZTS         zo4 2-2     ***10-0    HSV '69     zo6 1-8     *** 2-6    VVZ         za5 0-11    *** 2-4
Monnickendamzo6     1-3     ***    Waterwijk   za3     2-3     ***    DTS         zo5     3-2     ***

HMS         za4 *** 3-2     3-0    KSJB        za4 *** 1-3     1-6    Turkiyemsporza4 *** 4-6     1-3
HDS         zo5     *** 4-3        Geuzen/Midd.za4     *** 0-4        RCH         zo5     *** 3-2
Focus '07   za5 1-2     *** 2-9    IVV         zo4 10-2    *** 3-2    Geel Wit    zo4 1-1     *** 4-4
't Goy      zo4     2-1     ***    Fortius     zo4     7-2     ***    Ouderkerk   za4     1-4     ***

Geel Zw.'30 zo5 *** 3-0     3-1    Hercules    za4 *** 2-2     5-2    Hoograven   zo5 *** 0-2     0-2
MOC         zo6     *** 1-9        HVC         zo5     *** 0-2        Kockengen   za4     *** 0-4
Den Helder  zo4 6-1     *** 3-1    Hees        za4 2-4     *** 1-2    JSV Nieuweg.zo4 4-1     *** 2-4
Strandvogelszo5     3-0     ***    Hertha      zo5     3-3     ***    Hooglanderv.zo4     2-2     ***

KDO         zo4 *** 6-2 1-2        Laren '99   zo4 *** 1-1     2-1    Nautilus    zo5 *** 1-8    0-12
Nw. Sloten  zo6     ***            MSV '19     zo4     *** 3-0        Kadoelen    za4     *** 3-1
de Meer     zo5    15-0 ***        Lopik       za4 5-1     *** 0-3    de Meer     za4 3-3     *** 4-4
Nieuwendam  za4 withdrawn          KVVA        zo4     0-2     ***    Meteoor     zo4     4-2     ***

Kadoelen    zo6 withdrawn          de Rijp     zo4 *** 3-1     8-0    Odijk       zo4 *** 3-2     0-0
Kismet '82  za4     *** 1-2        Succes      zo6     *** 0-0        OSM '75     zo4     *** 3-0
NFC/Brommer zo4         *** 7-2    Meervog.'31 zo4 4-2     *** 11-0   Nederhorst  zo4 4-3     *** 4-2
Muiden      zo5     1-4     ***    Petten      zo5     2-5     ***    Maarssen    za4     5-1     ***

Maarssen    zo4 *** 1-0     8-0    PSCK        zo5 *** 7-1     1-0    OFC         zo4 *** 3-1     8-0
Magreb '90  zo5     *** 5-2        Nieuwendam  zo5     *** 1-3        OSV         zo4     *** 5-1
OSM '75     za4 0-4     *** 2-3    OSV         za4 2-5     *** 4-4    Oosthuizen  zo5 1-10    *** 3-5
OSO         za5     1-1     ***    OFC         za4     2-6     ***    Purmerland  zo5     1-5     ***

PVCV        zo4 *** ---     7-0    Spaarnwoude zo5 *** 5-2     1-3    Patria      zo5 *** 1-3
Odin        za4     *** 3-5        SIZO        za4     *** 0-6        Rivierwijkrszo5     *** 4-2
Odysseus'91 za4 1-0     *** 2-1    Bloemendaal zo4 4-1     *** 2-4    de Posthoornza4 1-2     ***
Olympia '25 zo4    12-1     ***    Olympia Hrl.zo4     4-0     ***    Oranje Wit  zo6 withdrawn

Nwe.Niedorp zo5 *** 2-4     1-6    Portugal Asdzo5 *** 2-0     3-4    Parkstad    zo6 *** 8-2     6-2
SCR         zo4     *** 6-1        Ouderkerk   zo4     *** 3-0        RAP         za5     *** 2-7
SEW         zo4 0-4     *** 0-4    P. en T.    zo5 0-3     *** 5-2    Sport.Noord zo4 1-1     *** 4-3
Uitgeest    zo4     4-0     ***    Parkstad    za4     1-1     ***    TABA        za4     3-1     ***

Swift       zo4 *** 4-1    12-0    SDW         za5 *** 3-6     2-7    Real Sranangzo6 *** 2-3     1-3
Sport.Noord za4     *** 2-4        TOG         zo5     *** 3-2        SDZ    tt   za4     *** 8-0
Sport.A'dam zo5 2-4     *** 3-3    RKAVIC      zo4 3-1     ***        TOS Actief  zo4         *** 1-1
RAP         zo6     1-2     ***    SDZ         zo4     4-2     ***    SDW         zo5     6-1     ***
                                   RKAVIC withdrawn

Sporting'70 zo5 *** 1-0     3-3    SSV         zo6 ***         2-5    TSV Twisk   zo6 ***         6-4
SDO         zo4     *** 5-1        SDOB        zo6     *** 1-1        RCZ   tt    za4     ***
SEC         za5 0-5     *** 1-3    RCZ         zo5 ...     *** 1-4    Medemblik   za4 1-0     *** 3-7
UVV         zo4     3-5     ***    Sp.Krommeniezo4     3-0     ***    TOB         za3     8-1     ***
                                   SDOB withdrawn                     RCZ withdrawn
 

UTS         zo4 *** 7-1     6-0    DSK         zo4 *** 7-5            Kismet      zo6 *** 2-1     1-4
SCH '44     zo5     *** 1-0        FC Almere   zo?     *** 2-1        PVC         zo5     *** 6-1
Bloemenkwrt.za4 2-7     *** 3-2    Heemstede   zo6 1-4     ***        APGS        za1 0-6     *** 4-10
VIOD        za4     4-3     ***    UNO         za5                    RUC         zo5     8-2     ***

KSV         zo5 *** 3-0 0-8        Musketiers  za5 ***                FC Almere   za5 ***10-0    10-0
SVA         zo4     ***            Majella  tt zo6     ***            de Dijk     za4     *** 4-4
HBOK        za2     7-3 ***        SV Eemnes   za2 3-2     ***        Olympia H   za5 1-6     *** 3-6
                                   THB      tt zo6             ***    Zeeburgia   za5     1-1     ***
Groupwinners + nrs 2 from 1st 10 groupd to 2nd round                  FC Almere withdrawn

2nd round
HBOK       - Con Zelo      4-0   Breukelen za  - HMS          10-0   Bijlmer    - Diemen        3-1
HCSC       - Graftdijk     6-3   PSCK          - ADO '20       0-3   de Meteoor - Argon zo      1-4
Krommenie  - Volendam 2    3-8   Purmersteijn  - IVV           1-1 P AFC 2      - Parkstad Asd  2-0
Zwaluwen'30- EVC           4-2   ADO '20 2     - Zaanlandia    1-0   Volewijck. - DCG           2-5
Koedijk    - Odin '59      1-5   Hollandia T   - De Blokkers   0-5   RCH        - Muideberg     2-3
Waterloo   - ZOB           1-2   Andijk        - SVW '27       1-3   Legmeervog.- DSS           2-3
Olympia H. - Buitenveld.za 3-2   Wherevogels   - ALC           1-1 W VVA Spart. - De Brug       2-0
Swift (za) - De Dijk       3-2   Meervogels'31 - De Foresters  1-3   Turkiyemsp.- Pancratius    3-0
TOB (za)   - Kennemerland  2-6   Wouda         - Volendam zo   2-3   Swift  zo  - NFC           2-6
Zeeburg.za - DWS           0-9   Berdos        - Vitesse '22   1-9   AFC        - SDZ           7-0
CJVV       - Geinburgia    8-1   VVZ           - Ilpendam      1-2   Zwanenburg - SDW           6-3
Zuidvogels - VRC           1-4   Alkmaarsche B - ZTS           2-1   Maarssen   - Voorwaarts    4-1
DHSC       - Geinoord      2-3   Hollandia     - BKC           3-2   NVC        - Faja Lobi     5-0
VVA '71    - Hercules za   6-2   Den Helder    - VIOS W        2-1   Zwaluwen U - de Bilt       2-1
SMVC Fair P- UVV za        2-0   OFC           - VVS '46       3-3 V Hilversum  - Nederhorst Brg2-0
Sporting'70- Eemnes        4-4 E Hauwert       - Texel '94     2-2 H Hooglanderv- Omniworld     0-6
SVF        - IJsselmeervg. 2-7   LSVV          - Purmerend     3-1   VVIJ       - MSV '19       7-1
DEV        - Odysseus      2-4   AFC '34       - Always Forw   4-1   Rivierwijk.- Waterwijk     1-1 R
DOVO       - Elinkwijk     2-1   Uitgeest      - Westfriezen   2-3   Veenendaal - Hoogland      2-6
Valleivog. - Vliegdorp     3-0   EDO           - Amstelland U  1-3   De Meern   - VVZA          2-0
Elinkwk. za- Roda'46 zo    0-0 E Chabab        - Portugal Asd  4-0   Amsvorde   - Baarn         3-0
De Meer    - GVVV          0-2   DSK           - Ripperda      1-3   Sp.Martinus- Fortius       1-0
Spakenburg - DSO Ultraj.  17-0   Voorland zo   - Schoten       5-0   UTS                        bye
RUC        - Loosdrecht    1-3

Intermediate round
AFC '34    - HBOK          4-1   GVVV          - Hollandia     1-2   Purmerstn. - Hauwert       7-1
HSCS       - Zwaluwen '30  1-2   NVC           - FC Omniworld  0-2   VRC        - Muideberg     4-1

3rd round
CJVV       - Amsvorde      3-2   AFC 2         - Eemnes        3-1   DOVO       - Foresters     5-1
Hilversum  - Ripperda      5-0   Zwanenburg    - VVA '71       2-4   Argon zo   - Den Helder    7-1
Chabab     - AFC           5-0   Maarssen      - Geinoord      1-2   Vitesse '22- VVS "46       7-1
Volendam zo- Kennemerland  0-2   Volendam za 2 - Wherevogels   2-2 V IJsselmeerv- NFC/Brom. zo  6-0
Westfriezen- Purmersteijn  3-4   Hollandia     - ADO '20       1-0   De Meern   - Zwaluwen'30   2-3
UTS        - DWS           1-2   DCG           - SVW '27       2-4   VVIJ       - Turkiemspor   1-3
Bijlmer    - ZOB           3-4   Olympia H     - Valleivogels  1-0   LSVV       - ADO '20 2     1-0
Breukelenza- Omniworld     1-1 B Amstelland U  - Spakenburg    1-19  Hoogland   - VRC           4-1
Sp.Martinus- Alkmaarsche B 1-3   Voorland zo   - Elinkwijk za  2-7   Zwaluwen'11- Odin '59      3-5
Rivierwijk.- SMVC/Fair Pl. 1-2   AFC'34        - Odysseus'91   4-0   Loosdrecht - De Blokkers   1-2
Swift za   - DSS           2-1   VVA Spartaan  - Ilpendam      3-2

4th round
Volend. za2- Zwaluwen'30 H 2-2 V Kennemerland  - Turkiyemspor  2-3   AFC 2      - FC Breukelen  1-2
ZOB        - Vitesse '22   4-0   VVA '71       - DWS           2-3   AFC '34    - Alkmaarsche B 0-0 AFC
Odin '59   - SMVC/Fair Pl  2-1   Argon         - Olympia Hrl   4-0   Hilversum  - Geinoord      3-3 H
VVA Spart. - SC Chabab     1-6   Elinkwijk za  - IJsselmeervog 1-3   de Blokkers- Hoogland      1-2
LSVV       - Swift za      0-5   Hollandia     - CJVV          3-1   SVW '27    - DOVO          0-4
Purmersteijn Spakenburg    0-6

5th round
Hollandia  - Swift (za)    1-2   DWS           - Argon         1-1 D DOVO       - Volendam za 2 8-4
Hilversum  - IJsselmeervg  0-0IJ Odin '59      - ZOB          10-0   AFC '34    - Turkiyemspor  bye
Spakenburg - FC Breukelen  0-0 S FC Chabab     - Hoogland      4-0

1/4 final
DOVO       - Odin '59      3-0   DWS           - AFC '34       2-2 A Spakenburg - Swift (za)    4-1
Chabab     - IJsselmeervog.3-0

1/2 final
Chabab     - DOVO          0-2   Spakenburg    - AFC '34       3-2

Final
Spakenburg - DOVO          3-4   (ground Spakenburg)



District West II

Preliminary round
SJC         zo1 *** 0-3     0-1    Rijnvogels  za1 *** 3-2     3-3    Voorschoten za1 *** 1-2     2-1
Alphense B  zo2     *** 0-2        Ter Leede   zaH     *** 3-0        Noordwijk   zaH     *** 2-0
FC Lisse    zaH 3-2     *** 5-3    HVV         zo2 0-6     ***        RKAVV       zo1 1-2     *** 1-1
Sportlust'46za1     2-3     ***    Boshuizen   zo1     1-2 1-2 ***    Wilhelmus   zo2     1-5     ***

Gouda       za1 *** 0-5     2-1    VUC         zoH *** 1-2     2-1    Spirit      za1 *** 1-7     1-2
RijnburgseB zaH     *** 3-3        TONEGIDO    zo1     *** 1-1        Quiick Boys zaH     *** 2-1
VVSB        zoH 5-0     *** 0-1    Katwijk     zaH 2-2     *** 2-0    Haaglandia  zoH 6-1     *** 2-0
Woerden     zo1     0-2     ***    Vitesse D.  za1     2-1     ***    DHC         zo1     3-1     ***

ARC         zaH *** 1-3     4-0    Capelle     zaH *** 8-0     4-0    ScheveningenzaH *** 3-2     3-2
Jodan Boys  zaH     *** 4-0        Gravendeel  za1     *** 2-0        Gravenz. SV za1     *** 0-4
DCV         zo1 1-2     *** 1-5    Nieuwenhoornzo1 0-4     *** 5-2    Westlandia  zoH 1-2     *** 0-1
Olympia G.  zo2     1-7     ***    PFC         zo2     4-2     ***    Quick H.    zo2     2-2     ***

XerxesDZB   za1 *** 1-2     2-1    Barendrecht zaH *** 6-1     2-0    DOTO        zaH *** 3-2     0-3
Excelsior M zaH     *** 5-0        Strijen     za1     *** 0-2        Spijkenisse za1     *** 4-1
Exceslior'20zo2 1-2     *** 3-1    Feyenoord avzo1 1-3     *** 2-0    OVV         zo2 2-1     *** 1-3
JHR         zo1     2-9     ***    SCO '63av   zo2     1-0     ***    Leonidas    zo1     3-1     ***

VCS         zo2 *** 1-2     2-4    Poortugaal  zo2 *** 0-0     1-4    Flakkee     zo3 *** 1-2     0-3
HBS         zoH     *** 1-0        DBGC        zo3     *** 0-2        Kocatepe/An.zo2     *** 2-1
SEV         za3 1-2     *** 4-2    RVVH        za1 6-0     *** 2-1    Hellevoetsl.za2 2-3     *** 0-7
SVC         za2     1-6     ***    Smitshoek   za2     1-0     ***    SHO         za1     2-2     ***
 

Sparta      zo2 *** 7-1     2-2    Rockanje    zo4 *** ---     3-1    Herkingen'55za5 *** 1-6     0-9
VOC         zo3     *** 2-2        FIOS        zo5     *** 4-7        JongeSpartanza3     *** 2-2
NSVV        za2 0-1     *** 3-2    Den Bommel  za3 4-1     *** 3-2    OHVV        zo4 5-0     *** 1-1
TOGR        za1     4-0     ***    DES '67     za4     3-2     ***    WRW         zo3     2-1     ***

OFB         za5 *** 0-9     0-6    WCR         zo3 *** 5-0     4-0    Abbenbroek  zo4 *** 3-2     1-2
WFB         za3     *** 1-2        Blankenburg zo4     *** 0-0        Vierpolders zo5     *** 0-3
Hekelingen  zo4 3-0     *** 3-3    NTVV        za5 0-0     *** 1-0    Melissant   za5 1-0     *** 2-4
O.Beijerlandzo3     3-1     ***    SNS         za4     2-0     ***    Stellendam  za4     7-1     ***

Slikkerveer zo3 *** 1-4     5-1    TransvaliaZWzo4 *** 2-1     3-3    Voorne      za3 *** 7-0     1-0
DEHMusschen zo3     *** 1-2        RDM         zo5     *** 1-4        Zwartewaal  za4     *** 3-3
Heinenoord  za2 1-1     *** 2-0    Zinkwegse B.za4 2-1     *** 2-0    CVV Mercur. zo5 2-5     *** 0-6
Rozenburg   za2     2-3     ***    Rockanje    za5     2-3     ***    Meeuwenplaatzo4     4-2     ***

Simonshaven za3 *** 0-0     4-1    Bernisse    za5 *** 0-3     1-3    SSS         za3 *** 9-1     3-0
Zuidland    za4     *** 5-2        FC Vlotbrug za4     *** 0-1        ZBVH        za4     *** 2-1
LMO         zo4 2-5     *** 4-2    BZC '95     zo4 5-3     *** 1-1    Maasstad Tedzo5 1-11    *** 3-2
Pretoria R  zo5     1-1     ***    DHZ         zo3     4-1     ***    Overmaas    zo4     2-2     ***

Hillesluis  zo5 ***     3-9        Spartaan'20 zo3 *** 2-1     1-0    Bolnes      za5 *** 2-3     2-2
Goudswrd.B. za4 6-3 *** 0-7        Coal        zo4     *** 4-3        DRL         za4     *** 2-5
Piershil    za3         *** 2-3    SC Botlek   za4 0-3     *** 1-2    GOZ         za3 1-1     *** 14-0
DRL         zo3 5-2 2-4     ***    NBSVV       za3     2-2     ***    WCR         za5     0-2     ***

Hillesluis  za5 *** 0-2     7-0    Oude Maas   za4 *** 0-3     1-4    Foreholte   za3 *** 1-3     4-1
Binnenmaas  za3     *** 7-0        Rhoon       za3     *** 5-0        VVSB 2      zor     *** 2-0
EgelantierB za5 0-4     *** 4-1    Kocatepe/An.za5 1-4     *** 0-8    Quick Boys 2zar 3-0     *** 4-1
Poortugaal  za5    0-15     ***    YVV Zwerversza3     2-2     ***    Valken '68  za2     3-1     ***

van Nispen  zo4 *** 2-2     1-0    Teylingen   za3 *** 3-3     2-3    ASC         zo4 *** 3-2     3-1
FC Lisse    zo3     *** 2-4        UVS         zo2     *** 2-1        Warmunda    zo4     *** 2-3
Kagia       za3 2-1     *** 2-2    Rijnb. B 2  zar 4-4     *** 4-3    UVS         za4 0-2     *** 2-3
SJC         za5     1-2     ***    RCL         za2     0-0     ***    VVSB        za5     1-0     ***

GWS         za5 *** 1-3     1-0    Leiden      za4 *** 4-3     1-2    Rijnland    zo5 *** 1-3     0-8
GHC         za3     *** 1-3        Oegstgeest  za3     *** 3-0        SJZ         zo3     *** 5-1
Lugdunum    zo5 5-3     *** 0-4    Alkmania    zo3 3-1     *** 2-3    Footb.Fact. za5 0-0     *** 0-4
DoCoS       zo4     1-2     ***    UDO         zo2     4-1     ***    LSVV '70    za3     4-1     ***

Boshuizen   za5 *** 0-3     0-7    Koudekerk   za3 *** 8-1     4-3    BSC '68     za3 *** 4-1     3-0
Roodenburg  za3     *** 2-1        Lugdunum    za5     *** 2-2        SVOW        za4     *** 2-6
Leidsche B. zo5 8-0     *** 0-1    Roodenburg  zo5 0-3     *** 3-1    Alphen      zo3 1-1     *** 6-2
MMO         zo4     2-4     ***    DOSR        zo3     6-2     ***    Bernardus   zo4     9-5     ***

Hazersw. B. za3 *** 0-1     0-1    Alphia      za3 *** 4-0     2-3    Moerkapelle za4 *** 1-7     1-1
Zevenhoven  za2     *** 1-0        Woubrugge   za4     *** 0-1        Soccer Boys za3     *** 6-2
Kickers '69 zo3 3-1     *** 2-0    Meerburg    zo4 1-2     *** 0-0    ESTO        zo3 3-1     *** 0-8
Stompwijk'92zo4     1-1     ***    ROAC '79    zo5     1-0     ***    TOGB        zo2     2-0     ***

Nieuwkoop   zo4 *** 5-2     2-1    Kamerik     za3 *** 2-1     3-1    TAVV        za4 *** 1-4     1-1
VEP         zo4     *** 1-0        Linschoten  za4     *** 3-3        Zwammerdam  za3     *** 2-3
Sportief    za5 0-3     *** 2-8    Nicolaas B. zo4 1-2     *** 1-3    Bodegraven  zo4 2-2     *** 3-2
WDS         za3     1-3     ***    NSV '46     zo5     7-3     ***    Altior      zo4     1-2     ***

Aarlandervn.za5 *** 2-1     2-1    Berkel      za4 *** 6-2     1-4    Rijnstreek  za5 *** 2-7     4-3
Oosterheems za5     *** 1-4        CVC Reeuwijkza4     *** 3-1        Floreant    za4     *** 2-1
BVCB        za3 3-2     *** 3-3    Soccer Boys zo5 0-4     *** 1-3    RVC '33     zo4 4-3     *** ---
DCV         za5     4-3     ***    Groeneweg   zo3     0-0     ***    Waddinxveen zo5     2-3     ***

Oudewater   za4 *** 6-2     1-5    Bergambacht za4 *** 2-3     0-6    Perkouw     za4 *** 2-2     2-4
HION        za4     *** 3-3        Schoonhoven za3     *** 5-2        SPV '81     za5     *** 1-1
DONK        zo4 6-1     *** 2-3    Floreant    zo5 2-1     *** 1-7    Moordrecht  zo3 1-0     *** 2-0
Lekkerkerk  zo5     1-1     ***    ONA         zo4     1-0     ***    Gouda       zo5     5-2     ***
Lekkerkerk withdrawn

Antibarbari zo4 *** 3-0     1-0    Nieuwerkerk zo2 *** 8-2     3-2    Leonidas    za2 *** 6-2     5-2
Cabauw      zo4     *** 0-3        Stolwijk    zo4     *** 2-3        Zestienhovenza3     *** 1-2
UNIO        zo2 2-0     *** 2-2    Schiebroek94za3 1-6     *** 1-3    Dilettant   zo2 2-2     *** 2-0
Zwervers    zo3     5-1     ***    Alexandria66za2     7-0     ***    Gouderak    zo4     1-3     ***

HOV         za5 *** 3-2     0-3    PKC '85     za5 *** 3-6     2-2    Haastrecht  zo5 *** 1-5     0-3
SDV         za5     *** 1-2        Real Parbo  za4     *** 3-1        Ommoord     zo5     *** 2-3
Ammerstol   zo5 2-1     *** 3-5    Hillegersb. zo4 3-0     *** 1-1    Swift Boys  zo4 2-0     *** 3-2
CKC         zo4     1-1     ***    Bergambacht zo5     1-2     ***    XerxesDZB   zo3     7-2     ***

WSE         zo5 *** 1-5     1-1    Blauw Zwart zo3 *** 6-0     0-1    SVLY        za5 *** 2-4     1-7
Zoetermeer  zo4     *** 1-2        RKAVV 2     zor     *** 0-0        Wassenaar   za4     *** 0-2
ROHDA '76   za4 4-6     *** 1-4    Forum Sport za3 2-3     *** 5-0    Haagse Hout zo4 4-3     *** 0-3
DWO         za3     2-6     ***    DSO         za2     3-0     ***    Voorschoten zo3     4-1     ***

GDA         zo2 *** 3-1     3-0    DWO         zo3 *** 2-1     6-2    HMSH        za4 *** 3-1     2-9
BMT         zo3     *** 2-1        Gr.Will.II/Vzo5     *** 1-2        Haagse Hout za5     *** 3-0
Die Haghe   za3 0-5     *** 0-1    RAS         za3 3-2     *** 3-3    Real Zoetermzo5 0-4     *** 0-6
DUNO        za2     3-1     ***    VUC         za5     2-0     ***    SVLY        zo5     2-1     ***

HPSV        za4 ***     1-3        Quick Steps za4 *** 1-2     3-5    HSV Escamp  zo4 *** 0-7 4-2
SV Duindorp z03 1-1 *** 0-4        KSD         za5     *** 1-2        GONA        zo3     ***
HMSH        zo2         ***        Erasmus     zo3 3-3     *** 1-1    GDA         za4     2-5 ***
PGS-VOGEL   za3 withdrawn          Scheveningenzo4    10-1     ***    HZ Texas DZS withdrawn

TAC '90     za5 *** 0-4     1-7    PEC Den Haagza4 *** 3-1     3-0    HMC         zo4 withdrawn
Neta Dall   za4     *** 4-3        Loosduinen  za4     *** 1-7        HS Texas DZSzo3     *** 7-0
HDV         zo5 3-1     *** 4-1    Laakkwartierzo3 3-0     *** 2-2    Te Werve    za5         *** 3-2
Oranjepl-Pd zo4     4-4     ***    REMO        zo4     3-2     ***    VCS         za4     1-3     ***

Semper Alt. za3 *** 1-3     6-3    Wanica Star za5 *** ---     0-2    Wanica Star zo5 *** 0-6     0-2
Haaglandia  za2     *** 1-2        Vredenburch za4     *** 2-1        Wateringsev.zo3     *** 4-0
ODB         zo3 0-2     *** 9-2    Neta Dall   zo5 1-1     *** 1-14   Vredenburch zo3 0-3     *** 7-1
GSC/ESDO    zo4     1-4     ***    RAVA        zo3     9-1     ***    TAC '90     zo4     3-3     ***

Hoek v Holl.za5 *** 1-4    10-0    Monster     zo4 *** 3-2     7-0    Hoekpolder  zo4 *** 1-3     4-3
Westlandia  za3     *** 6-1        Maasdijk    zo5     *** 3-2        De Ster d Hgzo5     *** 6-1
ADS         zo3 1-4     *** 5-2    WIK         za5 0-8     *** 3-1    MSV '71     za5 0-2     *** 1-4
RVA         zo4     3-8     ***    SV Polanen  za4     3-2     ***    SV Polanen  za4     4-1     ***
 
Siveo '60   za4 *** 1-2            Den Hoorn   zo3 *** 3-2     5-1    Maense      za2 *** 5-0     4-1
Be Fair     za3     *** 14-0       Schipluiden zo4     *** 1-2        Ariston '80 za4     *** 2-2
GSV Gouda   zo5 0-9     ***        Gravenzande za2 1-1     *** 6-2    VVK '68     za3 2-4     *** 0-1
                                   Hoekse Boys za4     0-4     ***    Naaldwijk   za2     4-0     ***
                                   p/o Den Hoorn-'s-Gravenzande 4-1

CWO         za2 *** 3-0     5-0    Full Speed  zo3 *** 3-0     1-1    JuVentaS    zo5 *** 2-2     1-1
Honselersdk.za3     *** 1-1        Quintus     zo4     *** 3-1        MSV '71     zo4     *** 1-1
MVV '27     za2 0-4     *** 2-2    Toofan      zo5 0-9     *** 10-0   DVC         za5 2-1     *** 4-0
PPSC        za3     6-3     ***    Verburch    zo3     8-0     ***    KFC '71     za4     2-2     ***

RKDEO       zo2 *** 4-0            Nootdorp    za2 *** 2-1     1-3    VVOR        za2 *** 11-2    5-2
SEP         zo4     *** 1-3        Victoria'04 za3     *** 1-1        Zuiderpark  za3     *** 2-4
DSVP        za3 2-1     ***        Wippolder   zo4 2-2     *** 1-2    EDS         zo4 2-3     *** 2-3
DVO '32     za3 withdrawn          Delft       zo3     1-2     ***    SVS Capelle zo4     6-1     ***

Excelsior P.za2 *** 5-0     4-1    Hermes DVS  zo4 *** 1-5     1-0    Naaldwijk   zo5 *** 1-3
Lombardijen za3     *** 0-2        VFC         zo3     *** 10-1       Oliveo      zo3     *** 0-3
Mozaiek     zo3 2-2     *** 3-1    DEHMusschen za5 2-4     *** 4-2    Victoria '04zo4 3-0     ***
AVS Germinalzo4     2-5     ***    Hargasport  za5     0-4     ***    Maense      zo5 withdrawn

Hargasp.    zo5 withdrawn          Delfia      zo3 *** 2-3     0-2    GGK         za5 *** 1-4
Spaland     zo4 withdrawn          SVDPW       zo4     *** 4-1        CION        za4     *** 4-1
Concordia   zo3         *** 5-0    Taurus      zo5 2-3     *** 5-5    VOB         zo5 4-2     ***
SVH         zo5             ***    CWO         zo5     1-4     ***    Hoek v Holl.zo5 withdrawn   ***

Zwarte Pijl zo5 *** 3-1     5-3    RFC 2000    za5 ***     2-0        CVV Mercur. za5 *** 0-0     2-4
Schiebroek94zo5     *** 2-5        Voorwaarts  zo5 4-1 *** 2-2        HBSS        za5     *** 2-1
RijnmHgvl.Spza4 3-0     *** 9-2    NOC Kraling.zo5         ***        HION        zo5 2-3     *** 0-6
TransvaliaZWza5     1-1     ***    DHZ         za5 withdrawn          DRGS        zo5     1-0     ***

Blijdorp    zo5 *** 0-4     0-6    DHL         zo3 *** ---     9-0    Deltasport  za2 *** 5-0     7-1
GLZ/Delfsh. zo4     *** 9-2        DJSCR       zo5     *** 1-4        KMD         za3     *** 1-3
Noorderkwrt.zo5 2-1     *** 1-8    HWD         zo4 4-1     *** 3-0    Neptunus    zo1 1-3     *** 0-2
SVVSMC      zo3     4-1     ***    SteedsHoogerzo5     2-1     ***    Velo        zo2     3-1     ***

Celeritas   zo4 *** 0-5     2-0
Zwaluwen V  za2     *** 3-2
VDL         za4 6-3     *** 0-4
Lyra        za2     0-3     ***

2nd round
Barendrecht- GHC           6-0   Quick Boys 2  - VVOR          4-0   ODB        - Laakkwartier  3-3 L
Jodan Boys - Den Bommel   13-0   Katwijk       - DSVP          3-0   Alphen     - UVS           2-2 U
Simonshaven- Monster       6-2   Kagia         - Zevenhoven    2-0   Voorsch.zo - HBS           1-4
Deltasport - SC Voorne     8-1   SHO           - Piershil      4-1   Haagland.zo- UDO           3-1
ExcelsiorP.- Schevening.za 2-3   Real Parbo    - CION          4-1   HMSH zo    - GDA           1-4
GOZ        - Excelsior M.  0-6   Rijnm.Hoogvl.S- Zinkwegse B   3-1   Concordia  - GONA          0-1
Binnenmaas - Rijnsburgse B 1-6   Westlandia    - Stellendam    0-3   RAVA Houtw.- WRW           5-3
De Zwervers- Heinenoord    0-3   DVC           - Floreant      0-1   Sparta av  - Voorwaarts    4-2
De Fair    - Roodenburg    1-0   Oud Beijerland- UNIO          0-2   Wateringsev- Groeneweg     4-0
Leonidas za- Polanen       1-4   Spartaan '20  - TOGB          3-2   HWD        - ASC           2-1
RVVH       - CWO           4-1   Nieuwkoop     - DRGS          4-2   Bodegraven - ONA           1-2
SSS        - BVCB          6-1   WCR           - Den Hoorn     4-1   DONK       - SVLY          4-1
RAS        - Kamerik       2-3   DHZ           - HSTexasDZS zo 3-2   CKC        - Swift Boys    3-1
FC Lisse   - FC Maense     3-0   Leonidas (zo) - SVVSMC        4-0   Zoetermeer - ROAC '79      3-0
Koudekerk  - Rijnvogels    1-3   Blauw Zwart   - Schevening.zo 3-3 S Victoria'04- SVDPW         2-2 S
LSVV '70   - Zwaluwen      1-4   Delft         - VFC           2-2 V Nieuwerkerk en Neta Dall   bye
Noordwijk  - Capelle       3-0   Verburch      - Moordrecht    4-1

3rd round
Quick B. 2 - Heinenoord    2-0   Jodan Boys    - Rijnvogels    2-0   Nieuwerkerk- Laakkwartier  9-0
SSS        - Polanen       2-3   Kagia         - SHO           4-1   Haaglandia - UVS           4-0
Katwijk    - Schevening.za 3-1   Simonshaven   - Barendrecht   0-10  WCR        - UNIO          3-1
FC Lisse za- Rijnsburgse B 3-2   Noordwijk     - DHZ           3-0   RAVA Houtw - Schevening.zo 5-2
RVVH       - Excelsior M   0-4   Leonidas zo   - GONA          0-3   Sparta     - GDA           0-6
Be Fair    - Zwaluwen      2-1   Spartaan '20  - HBS           1-3   Wateringsev- Verburch      1-2
Deltasport - Kamerik       3-1   Nieuwkoop     - VFC           1-4   Real Parbo - Floreant      4-1
ONA        - HWD           2-1

Intermediate round
Polanen    - WCR           0-2   GONA          - Deltasport    2-2 D GDA        - Nieuwerkerk   0-3
Kagia      - FC Lisse      0-3

4th round group 1
Nieuwekerk - FC Lisse      2-4   RAVA Houtw.   - Excelsior M   0-2   Noordwijk  - HBS           2-2
Be Fair    - Quick B 2     1-5   Haaglandia    - Verburch      3-1   Deltasport - VFC           2-1
Jodan Boys - Katwijk       2-2 J WCR           - Barendrecht   4-4 B

1/4 final group 1
Haaglandia - Quick Boys 2  2-1   Jodan Boys    - HBS           1-4   Excelsior M- FC Lisse      3-1
Barendrecht- Deltasport    4-0

1/4 final group 2
Zoetermeer - DONK          1-2   SVDPW         - CKC           1-0   Real Parbo - ONA           1-3
Stellendam - Rijnm.Hgvl.Sp 1-2

1/2 final group 1
Barendrecht- Excelsior M   3-0   Haaglandia    - HBS           1-1 Hgl

1/2 final group 2
DONK       - Rijnm.Hgvl Sp 0-0 D SVDPW         - ONA           2-5

Final  (both ground Rijnvogels)
group 1
Barendrecht- Haaglandia    2-0
group 2
ONA        - DONK          3-1



District Zuid I

Preliminary round
Arnemuiden  za2 *** 1-0 4-2        Meeuwen     za3 ***     2-3 1-1    SSV '65     za2 ***     4-2 0-4
GOES        zo3     ***     1-6    Hoek        zaH 9-1 *** 1-1        TerneuzenseBza1 2-1 ***     0-6
Heinkenszandza3         *** 1-5    Terneuzen   zo2         *** 2-0    Veere       za3     1-3 ***
Zaamslag    za1 4-1     8-0 ***    VCK         za2     0-2     ***    Vlissingen  zo2         7-2 ***
 
HVV'24      zo3 ***     0-3        Bruse Boys  za2 *** 7-2            Colijnspl.B.za3 ***     0-2
Kloetinge   za1 4-0 ***     8-1    DFS Burgh H.za3     *** 5-3 1-3    DOSKO       zo3 5-0 ***
Oostkapelle za2     0-2 *** 2-2    WHS         za3 0-4     *** 1-4    Serooskerke za2     7-2 ***
SKNWK       za3 3-2         ***    Zeelandia M.zo3 1-0         ***

Aardenburg  zo3 *** 3-2 1-2        Duiveland   za2 *** 2-4            Dinteloord  za2 ***         2-3
AZVV        za3     ***     2-3    RCS         zo1     *** 2-1        Steen       zo3 9-0 ***     1-1
GPC Vliss.  za1     3-2 ***        Zierikzee   zo3 3-1     *** 6-0    Tholense B. za3 3-1 4-1 ***
Nieuwdorp   za2 2-0     1-3 ***    ZSC '62     za3 1-4 0-7     ***    Wolfaartsdk.za3         2-2 ***

Dauwendaele za3 ***    11-2        FC Bergen   zo3 *** 6-1 2-2        DSE         za3 ***     1-8
Halsteren   zo3 2-2 ***     4-0    Rillandia   za3     ***     0-3    Kapelle     za3 5-0 *** 1-1
NOAD '67    za3     1-0 *** 3-3    TSC         zo3     4-2 ***        MOC 1917    zo3         *** 1-4
VVC '68     za2 0-7         ***    Unitas '30  zo1 2-1     0-1 ***    Oosterhout  zo2 9-3 3-1     ***

ASWH        zaH *** 3-0 4-2        Almkerk     za2 *** 0-5            De Zwerver  za2 ***     6-1
GJS         za2     ***     2-4    Baronie     zoH     ***     4-2    N.Lekkerlandza1 1-0 *** 5-0
Kozakken B. zaH     3-0 ***        Heerjansdam zaH 3-1 4-1 ***        Papendrecht za3         *** 0-2
Unitas      zo1 0-4     1-4 ***    Madese Boys zo2 2-3     1-2 ***    Schelluinen za1 2-2 0-0     ***

de Alblas   za3 ***     1-3        Dubbeldam   za3 ***     0-5        Alblasserdamza2 ***         1-3
Oranje Wit  za2 4-0 ***     3-0    Papendrecht zoH 3-0 ***            EBOH        zo2 3-2 ***     1-4
SVW         za3     0-1 *** 2-1    Rijsoord    za1     1-2 *** 7-1    RCD         zo3 2-3 3-3 ***
Wieldrecht  za2 4-4         ***    Meerkerk    za1 3-1 1-1     ***    VVGZ        za1         6-4 ***

Dubbeldam   zo2 ***     1-0        Groote Lindtza3 *** 0-3            Ameide      za2 *** 1-1 1-4
Pelikaan    za3 2-2 *** 2-1        IFC         zo2     *** 3-1        Drechtstreekza3     ***     1-0
Terheijden  zo3         *** 0-1    Sleeuwijk   za3 3-1     *** 2-0    Theole      zo1     3-1 ***
Zwaluwe     za3 0-2 2-1     ***    Sliedrecht  za2 3-1 0-2     ***    Vuren       za3 2-0     1-3 ***

LRC         za1 ***     6-0 1-0    Heukelum    za3 ***         1-2    NEO '25     za3 ***     3-2 1-3
Hardinxveld za3 1-0 ***     1-2    Roda Boys/B.za1 11-1***            Stedoco     za2 2-2 ***
Everstein   za2     1-2 ***        TEC         zo3 6-0 2-1 ***        Tricht      za3     1-5 *** 2-3
Sparta '30  za3         0-4 ***    Woudrichem  za3     1-7 0-1 ***    Wilhelmina  zo3     2-4     ***

Achilles Vn.za1 ***         4-0    ASH         za3 *** 0-2 0-2        BSC         zo3 *** 1-7
Altena      za2 3-2 ***            Haarsteeg   zo2     *** 3-4 1-0    Internos    zi1     ***     4-0
GVV '63     za3 1-3 0-2 ***        Nivo Sparta za1         *** 5-1    JEKA        zo3 3-0 2-2 ***
VVAC        za3     2-4 2-2 ***    NOAD '32    za3 5-3         ***    Klundert    za3 3-3     0-4 ***

SCO         zo3 *** 5-1     2-2    Dongen      zo1 *** 3-1            Groen Wit B.zo3 ***     2-3
Seolto      za2     *** 1-3 0-3    Moerse Boys zo3     *** 1-6        RKDSV       zo3 4-2 *** 1-1
Steenbergen zo2 2-1     ***        Roosendaal  zo3 1-2     ***        RWB         zo3         *** 5-3
Kogelvangersza.         1-2 ***    Internos    za3 withdrawn          The Gunners za3 3-4 1-7     ***

Olympia '60 za3 ***         3-4    Beek Vooruitza3 ***         4-4    Rijen       zo3 *** 3-1     1-2
SSC '55     za3 2-2 *** 0-3        Good Luck   za3 5-2 ***     4-5    SV Capelle  za2     *** 3-2
VOAB        zo3 6-0     *** 4-0    GSBW        zo3 1-1 2-2 ***        Wilhelmina26za1 1-1     *** 1-3
WDS '19     zo3     1-3     ***    SC Gastel   zo3         1-1 ***    WSC         zo1     3-1     ***

BMC         zo3 ***         1-1    Braakhuizen zo3 *** 0-3 0-3        CHC/Orka    zo2 ***     1-3
BVV/Caterp. zo2 1-0 *** 2-0        RKJVV       zo2     *** 5-1        Oirschot V. zo3 1-2 ***
Vlijmense B.zo2 3-0     ***        RKTVV       zo3         *** 3-1    RKDVC       zo2     5-1 *** 0-0
WNC         za3     3-2 5-4 ***    BLC         za3 0-3 2-3     ***    Uno Animo   zo3 1-1 3-1     ***

Baardwijk   zo3 ***     5-0 1-0    Bladella    zo3 *** 2-5 1-3        Gestel      zo3 ***         5-3
DOSKO '32   zo3 2-1 ***            Den Dungen  zo3     *** 0-4        Rust Roest  zo3 0-3 *** 0-2
TSVV Merlijnza3     2-4 ***        Nemelaer    zo2         *** 2-0    Sarto       zo3 1-2     ***
Unitas '59  zo2     0-0 9-0 ***    SC 't Zand  zo2 0-0 3-2     ***    SVSSS       zo3     4-1 1-2 ***

DBS         zo3 *** 0-4     1-3    Nuenen      zo1 ***     2-2        Best Vrt.   zo1 *** 1-1
DESK        zoH     *** 7-1 7-2    Oisterwijk  z03 1-4 *** 0-3        de Valk     zo2     *** 2-2 10-0
ODC         zo3 2-3     ***        SBC         zo2         *** 2-1    Reusel Sp.  zo3 1-3     ***
RKVVO       zo2 3-0         ***    Valkenswaardzo3 4-3 2-2     ***    SCI/Zwanbg. zo3 1-3     2-2 ***

Geldrop     zo1 *** 1-2            Brabantia   zo2 ***     2-4 3-4    Cadzand     za4 *** 3-7 1-2
Rood Wit V  zo2     *** 3-1 0-2    EFC         zo3 1-0 *** 0-0        Groede      zo5     ***     3-3
St.Michielsgzo3 1-1     *** 0-5    LONGA       zoH         *** 4-3    Kruiningen  za4     3-1 ***
UNA         zoH 2-3         ***    PSV         zo1     2-2     ***    Kwadendamme zo5 2-1     2-1 ***

Breskens    zo4 *** 3-0 9-0        Oostburg    zo4 ***     9-0        Biervliet   zo4 ***     1-1 2-1
HansweertseBzo5     *** 2-6        SVD Drieweg.za4 0-1 ***     0-4    Hoedekensk. za4 1-1 *** 3-2
Sluis       zo5         *** 1-3    Terhole     z05     1-2 ***        Lewedorpse Bzo5         *** 3-1
Spui        za4 1-3 4-2     ***    Volharding  zo5 1-6     4-1 ***    Schoondijke zo5     2-3     ***

Borssele    za4 *** 3-3            Noormannen  za4 ***        15-1    Axel        zo4 *** 0-0
Clinge      zo4     ***10-0 1-1    Hontenisse  zo4 1-1 ***     7-4    Hoek 2      zar     ***     2-0
Graauw      zo5 2-2     ***        Robur Goes  zo4 2-8 3-1 ***        Nieuwland   za4 2-3 1-3 ***
Walcheren   zo4 1-0     5-1 ***    SDO '63     zo5         2-5 ***    Sluiskil    zo5 0-2     1-1 ***

MZVC        za4 ***     3-3 2-1    Hr.Arendskrkza4 ***     2-4        Domburg     zo4 ***     3-2
RIA W       zo4 2-2 *** 7-0        WIK '57     za4 0-6 *** 3-0        Mevo        za4 0-3 ***     2-0
Vogelwaarde zo5         *** 5-4    Zeeland Sp. zo4         ***        Philippine  zo5     0-3 *** 4-6
Waarde      za4     1-7     ***    Hoofdplaat  zo5 withdrawn          Wemeldinge  za4 0-5         ***

Apollo '69  za4 ***     2-2        Bevelanders zo4 ***     2-2 4-0    Brouwershav.za4 *** 0-1     4-1
IJzendijke  zo5     ***     1-1    Corn Boys   zo5 0-3 ***            Jong Ambon  zo4     *** 5-2
Luctor '88  zo4 6-2     ***        Patrijzen   zo4     8-0 *** 11-1   Koewacht    zo5 7-0     *** 6-1
                                   Renesse     zo5     ---     ***    WVV '56     zo5     1-5     ***

Grenswacht. zo4 *** 1-3     0-1    Dreischor   zo5 withdrawn          Nw.Borgvlietzo4 ***     1-1 1-1
Hulsterloo  zo5     *** 0-0        Halsteren   za4     *** 0-2        Ouwerkerk   zo5 1-11***     0-0
Krabbendijkeza4 3-1     *** 2-3    Welberg     zo5         *** 3-3    SC Kruislandza4    10-1 ***
ZPR '84     zo5     4-2     ***    Yerseke     za4     2-3     ***    Stavenisse  zo5         1-7 ***

DVO '60     za4 *** 3-1 3-0        Lepelstr. B.zo5 ***     0-4 4-1    Alliance    za4 *** 9-1
METO        zo4     ***            ODIO        zo4 4-0 *** 2-1        Moerstraten zo5     *** 0-5
Smerdiek    za4     0-1 ***        SPS         za4         *** 1-1    HSC '28     zo4 4-1     ***12-1
Vosmeer     zo5 withdrawn          Vrederust   za4     2-4     ***    ZPR '84     za4 4-7 3-0     ***

FSV         za4 ***     3-5 2-0    Chrislandia za4 *** 1-4     3-1    DHV         za4 *** 0-6 0-8
Val Aan     zo5 1-1 ***     1-3    NSV         zo4     *** 8-0        Noordhoek   zo5     *** 0-7
Victoria'03 zo4     2-3 ***        NVS         zo5 3-1     *** 1-4    Raamsdonk   zo4         ***
Vosmeer     za4         2-1 ***    Vivoo       zo5     2-2     ***    DIA         zo4 withdrawn

Alliance    zo4 ***         1-2    DIOZ        zo5 *** 0-1 2-2        Baronie     zo4 ***
PCP         zo5 1-10***            Kaaise Boys zo5     ***     2-5    Bavel       zo4 5-2 *** 1-4
Schijf      zo5 2-2 3-3 ***        Rood Wit W  zo4     5-1 *** 6-3    Sprundel    zo4 5-0     ***
Zundert     zo4     8-2 5-0 ***    PCP         za4 1-1         ***    Rimboe      zo5 withdrawn
 

Advendo     zo4 *** 4-1            EBOH        za4 ***                HSSC '61    za4 ***         4-0
Cluzona     zo5     *** 3-2 0-4    VVGZ 2      zar 5-1 *** 5-1        Rijsoord 2  zar 1-4 ***
DSE         zo5 1-3     *** 0-4    ZBC '97     zo5 4-0     ***        SC Emma     za4     4-1 ***
Hoeven      zo5 1-1         ***    GSC withdrawn                                                  ***

Gr. Ammers  za4 *** 2-2 3-5        Asperen     za4 *** 4-0 0-0        DFC         za4 ***     2-0
Hardinxveld zo4     ***     1-2    ODS         za4     *** 0-2        OMC         z05 0-4 ***
SC Emma     zo4     3-0 ***        Raptim G    zo5         *** 2-0    Teisterband.zo4     5-2 ***
SSW         zo5 0-1     0-3 ***    Amstelwijck zo4 1-6 5-2     ***    ISC withdrawn

Buren       zo4 ***     6-0        GVV         za4 ***     3-2        GVV         zo4 *** 1-2
Lekvogels   za4 2-2 ***     6-0    Leerdam Sp. za4 1-1 *** 6-0        MVV '58     za4     *** 4-1 3-6
MEC '07     zo5     1-6 *** 5-3    Ophemert    zo5         *** 2-5    Opijnen     zo5 1-0     *** 1-4
TEC         za4 1-7         ***    SCR         zo4 1-1 2-0     ***    Zuilichem   za4 2-1         ***

BZS         zo4 *** 4-0 3-0        Arkel       za4 *** 3-2     4-1    Brakel      za4 ***     0-1 3-0
Haaften     za4     ***     4-0    Herovina    za4     *** 3-3 2-1    RKTVC       zo4 2-1 ***
Noordeloos  za4     2-2 *** 3-0    Hurwenen    zo5 1-0     ***        Streefkerk  za4     6-4 *** 4-1
Waalkanters zo5 1-1         ***    SCZ         zo5         2-1 ***    Wadenoijen  zo5     0-2     ***

Beesd       zo5 *** 2-1     1-1    Papendr. 2  zor *** 4-0            Hedel       zo4 ***     4-3
DSC         zo4     *** 6-2 3-1    Rhelico     zo5     ***     0-3    Heerewaardenzo5 1-4 *** 4-2
Kerkwijk    za4 0-3     ***        SVS '65     za4 1-5 2-1 ***        Kozakken B.2zar         *** 4-0
Peursum     za4         3-0 ***    Unitas      za4 3-5     2-1 ***    Well        za4 3-5 0-3     ***

Empline     zo4 *** 6-1     1-1    Blauw Wit'81zo4 ***     3-1 3-1    Gilze       zo4 *** 3-1 7-1
Heusden     zo5     *** 6-1 2-5    Giessen     za4 1-3 ***     2-1    Molenschot  zo5     ***
RijswijkseB za4 4-2     ***        OVV '67     zo5     0-3 ***        The White B zo5     3-4 ***
Zwaluw VFC  zo4         3-1 ***    SC Elshout  zo5         3-3 ***    Oosterhout  za  withdrawn

DIVO        zo5 ***         2-5    Chaam       zo4 *** 4-2            Beek Vooruitzo4 *** 3-1 8-0
TSC         za4 1-2 *** 0-4        de Schutterszo4     *** 5-3 2-2    DEVO        zo5     ***     5-0
UVV         zo5 1-3     ***        Gesta       zo5 1-7     ***        TVC Breda   za4     3-4 ***
Wernhout    zo5     3-0 4-2 ***    VVR         zo5 2-4 3-1     ***    Barca       zo5 1-3     2-1 ***

Achtmaal    zo5 *** 2-2            Be Ready    zo5 *** 0-2     4-6    HZ '75      zo5 ***         1-5
Boeimeer    zo5     *** 2-1        DVVC        zo5     *** 1-3        Irene '58   za4 5-0 ***     1-2
RSV         zo4 3-0     *** 3-4    SVC         zo5 3-2     *** 2-5    Neerlandia31zo5 9-0 1-3 ***
TVC Breda   zo5 4-0 0-4     ***    Virtus      zo4     3-1     ***    SAB         zo4         4-3 ***

Drunen      zo5 ***     3-1        Herptse Boyszo5 ***     1-4        Dussense B. zo5 ***     5-1
GDC         za4 1-3 ***     1-1    Nieuwkuijk  zo4 6-1 ***     3-1    ONI         za4 1-0 ***     0-4
TPO         zo5     0-2 *** 0-4    Right 'Oh   zo4     2-3 ***        VCW         zo5     3-1 *** 1-4
Waspik      zo4 3-1         ***    WSC         za4 7-1     1-4 ***    Veerse Boys zo4 3-0         ***

Alem        zo5 ***     0-5 3-4    Boxtel      zo4 *** 2-0            BVV/Caterp. za4 ***     5-1
OSC '45     zo4 3-0 *** 0-2        FC Engelen  zo5     ***11-1 0-3    CHC/Orka    za4 2-3 ***     2-1
Real Lunet  zo4         *** 6-1    Real Lunet  za4 0-8     *** 0-8    RKKSV       zo5     1-3 ***
TGG         zo4     0-1     ***    RKVSC       zo5 0-8         ***    Rossum      zo5 0-1     1-1 ***

Maliskamp   zo4 ***         2-2    Gloria UC   zo4 ***     1-3 7-1    de Bocht'80 zo5 *** 4-0     2-5
Nevelo      zo4 5-2 ***            Helvoirt    zo4 6-0 ***     5-0    LSV         zo5     *** 3-2
VCB         zo5 4-1 0-3 ***        Hilvaria    zo5     1-1 ***        SVG         zo4 1-3     ***
Wilhelmina Bzo4     3-0 5-0 ***    SC Olympus  za4         0-4 ***    WSJ         zo4     7-3 3-2 ***

de Weebosch zo5 *** 3-3            Hoogeloon   zo4 ***         2-5    Essche Boys zo5 *** 1-3 8-3
NOAD        zo4     *** 2-1        SC Olympus  zo5 6-2 *** 3-3        JPS         za4     ***
SDO '39     zo5 0-1     *** 1-0    SVG         zo5 4-4     ***        TSVV Merlijnzo4     2-1 ***
Ulicoten    zo5 1-1 0-4     ***    Taxandria   zo4     6-0 10-0***    Reeshof withdrawn

Broekhoven  zo5 ***         0-1    Audacia     zo5 *** 1-2     5-0    EDN '56     zo5 *** 1-8     1-3
DESK 2      zor 5-0 ***            Berkdijk    zo5     *** 2-4        Jong Brabantzo4     *** 8-2 0-0
Riel        zo5 0-2 0-6 ***        TSV Gudok   zo5 2-1     *** 4-4    Ons Vios    zo5 1-1     ***
ZIGO        zo4     2-2 11-1***    Were Di     zo4     2-1     ***    Viola       zo4         7-0 ***

Casteren    zo5 ***         1-2    EMK         zo4 ***         4-0    HMVV        zo4 ***         3-2
Hulsel      zo4 3-3 ***     5-3    SVSOS       zo5 0-3 *** 2-2        Nuenen 2    zor 3-4 *** 1-1
SET         zo5 3-0 2-7 ***        Tuldania    zo4 2-1     ***        SpoordonkseBzo5 4-2     ***
Willem II   zo4         2-3 ***    Vessem      zo5     3-3 0-3 ***    Steensel    zo5     0-4 1-1 ***

Beerse Boys zo4 *** 2-1 0-0        Acht        zo4 ***     5-0        de Raven    zo5 *** 0-1     2-1
Riethoven   zo5     ***     1-4    Dommelen    zo4 0-2 *** 4-0        Hapert      zo4     *** 1-1 5-2
UNA 2       zor     1-0 *** 2-0    Netersel    zo5         *** 2-5    Nederwetten zo5 0-3     ***
WVVZ        zo5 1-2         ***    Nw. Woensel zo5 2-3 3-3     ***    Woenselse B.zo4         0-3 ***

DOSL        zo4 *** 0-1     2-0    Marvilde    zo4 ***         9-0    Bergeyk     zo4 ***         1-4
ESV         zo4     *** 3-2 2-0    RPC         zo4 1-6 ***     6-0    Eindhoven avzo5 0-1 ***     0-6
ETS/Agea    zo5 1-2     ***        Terlo       zo5 0-1 1-9 ***        Knegselse B.zo5 1-5 1-1 ***
ZSC         zo5         2-4 ***    Tivoli      zo5         0-2 ***    LEW         zo4         6-0 ***

BES         zo5 ***     3-3        DEES        zo5 *** 2-1 4-0        vanwege niet opkomen vorig seizoem
RKGSV       zo4 3-1 *** 1-2        DVS         zo4     ***     3-3    dit seizoen niet ingedeeld
Heeze       zo4         *** 5-0    Tongelre    zo5     2-2 ***        OJC Rosmalen en Jan v Arkel
Sterksel    zo5 1-1 1-1     ***    Waalre      zo4 4-1     6-1 ***

2nd round
Zaamslag   - Hoek          2-2 Z Chaam         - SAB           4-4 S Longa      - Dongen        1-1 L
Dauwendale - Kloetinge     0-5   Boeimeer      - Virtus        2-2 B WSC        - DESK          2-1
Noormannen - Serooskerke   0-2   Beek Vrt.     - Hoeven        1-1 H Veerse Boys- DSC           1-1 VB
RCS        - GPC Vlissing. 2-2 V Nw Lekkerland - ASWH          0-1   Gilze      - VOAB          1-0
Kwadendamme- Tholense B.   0-4   Buren         - Theole        1-5   Helvoirt   - Nemelaer      1-1 N
Hoek 2     - Hoedekenskerke4-1   Arkel         - LRC           0-8   RKDSV      - WSJ           1-2
ZeelandiaMb- Oostburg      3-0   Asperen       - Stedoco       0-6   Essche Boys- Taxandria     1-1 EB
Domburg    - Walcheren     2-0   HSSC '61      - Streefkerk    4-1   TSV Gudok  - ZIGO          1-1 Z
Ria W      - Nw Borgvliet  7-2   VVGZ 2        - DFC           3-1   NOAD       - Zwaluw VFC    3-1
Zeeland Sp.- Vlissingen    2-2 V Oranje Wit    - Heerjansdam   0-3   JongBrabant- Hapert        2-1
Luctor'88  - ODIO          0-3   SC Emma       - Dubbeldam     2-0   UNA        - Real Lunet    1-1 RL
Breskens   - ZPR '84       4-4 Z Papendrecht   - VVGZ          1-0   SBC        - UNA           0-3
SC Welberg - Rood Wit W    2-3   IFC           - Papendrecht 2 1-1 I Waalre     - Gestel        0-7
Steenbergen- Jong Ambon    0-4   BZS           - TEC           1-3   WilhelminaB- Best Vooruit  0-4
DVO '60    - Vosmeer       1-3   SCR           - BVV/Caterp.   4-1   DOSKO '32  - LEW           1-2
HSC '28    - Patrijzen     3-3 H Altena        - Nivo Sparta   2-0   Boxtel     - Hulsel        1-2
NSV        - Sprundel      1-2   Zuilichem     - WNC           1-3   EMK        - Nuenen  2     0-2
SC Gastel  - Internos      1-1 I Nieuwkuijk    - Waspik        1-1 W Marvilde   - Acht          0-2
Raamsdonk  - Zundert       1-3   RKJVV/v D.    - Hedel         1-0   Heeze      - ESV           4-3
Oosterhout - TSC           1-2   Blauw Wit '81 - RKDVC         1-7
 
3rd round
Serooskerke- Kloetinge     1-4   Jong Ambon    - Zaamslag      2-8   UNA        - RKJVV         3-1
GPC Vliss. - Zeelandia M   6-0   HSC '28       - Wernhout      2-2 W Real Lunet - Jong Brabant  3-2
Vosmeer    - Rood Wit W    0-0 V SCR           - SC Emma       1-6   LEW        - Hulsel        2-1
ASWH       - IFC           3-1   TEC           - Theole        3-2   Nuenen 2   - Heeze         2-4
Heerjansdam- Papendrecht   4-0   Gestel        - Best Vooruit  2-0   ZIGO       - Acht          0-2
LRC Leerd. - VVGZ 2        4-1   Internos      - LONGA         0-3   WSJ        - Essche Boys   2-1
Stedoco    - HSSC '61      5-0   Hoeven        - Sprundel      4-0   Zundert                    bye
WNC        - Altena        3-3 W SAB           - Gilze         1-3   Boeimeer                   bye
Vlissingen - Domburg       1-1 V TSC           - Veerse Boys   3-0   Nemelaer                   bye
ODIO       - Tholense B    1-1 T RKDVC         - WSC           1-2   ZPR '84                    bye
Ria W      - Hoek 2        1-7   Waspik        - NOAD          5-3

4th round
SC Emma    - Hoek 2        0-1   ASWH          - Tholense Boys 1-0   Stedoco    - WSC           2-0
Vlissingen - Wernhout      8-0   Hoeven        - Kloetinge     3-0   Acht       - Longa         2-6
GPC Vliss. - Boeimeer      8-0   WSJ           - Waspik        1-6   TEC        - Gestel        5-0
Zaamslag   - TSC           1-1 Z Heeze         - Real Lunet    1-1 H UNA        - Nemelaer      3-2
ZPR '84    - Heerjansdam   0-7   LEW           - LRC Leerdam   1-4
Zundert    - Vosmeer       3-0   Gilze         - WNC           4-1

5th round
Zaamslag   - Heerjansdam   4-1   Kloetinge     - Hoek 2        1-0   Gilze      - Stedoco       0-2
Zundert    - GPC Vliss.    3-1   TEC           - LRC Leerdam   4-4 L Longa      - Heeze         3-1
Vlissingen - ASWH          2-1   Waspik        - UNA           2-2 W

1/4 final
Kloetinge  - Vlissingen    4-2   Zundert       - Zaamslag      0-3   LRC Leerdam- LONGA         2-0
Waspik     - Stedoco       2-2 W

1/2 final
Zaamslag   - Kloetinge     1-3   Waspik        - LRC Leerdam   1-6

final
Kloetinge  - LRC           0-1   (ground Steenbergen)



District Zuid II

Preliminary round
SDDL        zo5 *** 0-5     3-2    NLC '03     zo5 *** 0-0     2-1    Ravenstein  zo5 *** 2-7     0-2
Cito        zo4     *** 1-1        Schadewijk  zo4     *** 4-0        Nooit Ged.  zo4     *** 5-0
OVC '63     zo6 0-3     *** 1-4    SBV         zo6 1-3     *** 2-1    Vianen Vrt. zo5 6-1     *** 6-1
Odiliapeel  zo5     0-4     ***    HBV         zo5     0-1     ***    Ulysses     zo6     0-5     ***

UDI'19/BB 2 zor *** 0-5     1-1    Achilles R. zo6 *** 0-4     0-4    OKSV        zo6 *** 2-1     3-5
TOP         zo1     *** 4-0        Nulandia    zo3     *** 1-2        GVV '57     zo5     *** 4-1
DAW         zo4 0-2     *** 1-4    DESO        zo5 9-2     *** 1-5    St. Hubert  zo6 3-1     *** 1-1
Herpinia    zo3     2-2     ***    Vorstenb. B.zo4     2-4     ***    Estria      zo4     0-4     ***

MaaskantseB zo6 ***0-10     1-4    Berghem Sp. zo3 *** 0-3     2-2    SCV '58     zo6 *** 0-6     2-1
Heeswuijk   zo3     *** 2-1        JVC Cuijk   zoH     *** 2-1        Juliana M.  zo4     *** 4-1
Avesteyn    zo5 5-0     *** 1-6    Margriet    zo2 2-2     *** 1-2    SIOL        zo6 1-2     *** 3-1
Ruwaard     zo4     1-4     ***    HVCH        zo1     0-1     ***    de Zwaluw   zo5     1-3     ***

Blauw G'38 2zor *** 1-1            VIOS '38    zo6 *** 1-4     1-1    Boerdonk    zo6 ***0-12     0-8
VOW/HOBY    zo4     *** 3-2        Hapse Boys  zo4     *** 0-2        Gemert 2    zor     *** 2-0
Keldonk     zo5 1-0     ***        FC Uden     zo5 9-2     *** 4-1    Handel      zo5 1-3     *** 1-0
                                   Gassel      zo5     2-1     ***    Boekel Sp.  zo4     1-4     ***

Toxandria   zo5 *** 1-1     5-2    Rhode       zo2 *** 1-3     1-2    de Willy's  zo6 *** 0-5     0-0
Olympia'18  zo4     *** 7-0        Schijndel   zoH     *** 3-1        Vitesse '08 zo4     *** 4-0
Sambeek     zo6 2-2     *** 3-5    Boskant     zo3 0-6     *** 1-5    DSV         zo5 5-2     *** 3-1
SES         zo4     2-6     ***    Avanti '31  zo2     1-2     ***    EWC '46     zo5     0-5     ***

Macharen    zo6 *** 0-6     0-4    Sparta '25  zo2 *** 0-4     2-4    Astrantia   zo6 *** 0-2     1-1
WEC         zo4     *** 2-2        Dijkse Boys zoh     *** 4-1        Stormvog'28 zo4     *** 3-2
EVVC        zo5 4-0     *** 0-2    Helmond     zo3 1-1     *** 2-2    Excellent   zo5 3-1     *** 3-1
Pr. Irene   zo3     5-1     ***    OSS '20     zo1     3-2     ***    Holthees    zo5     1-3     ***

Rood Wit'62 zo3 *** 2-0     1-0    Stiphout Vrtzo3 *** 0-2     3-0    Volharding  zo2 *** 2-2     0-7
Deurne      zoH     *** 7-0        NWC         zo2     *** 4-0        Venray      zoh     ***10-1
SSS '18     zo2 3-1     *** 0-2    Neerkandia  zo4 1-3     *** 3-3    Achates     zo3 3-4     *** 1-6
Someren     zo1     0-3     ***    ONDO        zo5     1-5     ***    Blauw Gl.38 zo1     1-0     ***

VCO         zo6 ***0-10     2-2    Menos       zo6 *** 4-5     2-4    Milsbeek    zo2 *** 1-9     0-6
Erp         zo3     *** 2-2        ELI         zo4     *** 3-3        Gemert      zoh     *** 4-1
DVG         zo5 3-2     *** 4-1    MVC         zo5 2-0     *** 3-1    Festilent   zo3 2-0     *** 0-5
Mariahout   zo4     2-1     ***    Constantia  zo4    0-11     ***    UDI'19/BB   zo1     1-1     ***

Olympia Boyszo6 ***1-11     1-2    Irene       zo6 *** 0-5     1-7    Ollandia    zo6 *** 0-4     6-0
Mierlo-Hout zo3     *** 1-0        ASV '33     zo4     *** 4-1        Volkel      zo4     *** 1-1
PVV         zo5 6-3     *** 0-3    SCMH        zo5 4-1     *** 2-4    WHV         zo5 3-2     *** 0-3
Mifano      zo4     0-2     ***    Milheezer B zo5     2-2     ***    Nijnsel     zo4     6-0     ***

Fiducia     zo6 *** 1-5     1-5    Elsendorp   zo6 *** 1-3     1-3    Helenaveen  zo6 *** 1-3     0-5
MULO        zo4     *** 1-1        Bruheze     zo5     *** 1-1        Bavos       zo4     *** 2-2
Meterik     zo6 5-2     *** 2-1    Melmondia   zo4 1-2     *** 2-1    Ysselsteyn  zo6 7-0     *** 2-3
SPV         zo5     1-3     ***    Venhorst    zo4     3-1     ***    SSE         zo5     1-1     ***

Resia       zo6 *** 0-2     0-4    Kronenberg  zo6 *** 1-2     3-1    America     zo6 *** 2-5     2-3
Swolgense B zo4     *** 3-4        Liessel     zo5     *** 1-3        Or. Zwart H zo6     *** 0-2
Heijen      zo5 1-2     *** 0-2    ZSV         zo4 1-0     *** 2-0    SJVV        zo5 1-2     *** 1-1
Venray 2    zor     3-1     ***    Melderslo   zo5     1-3     ***    Lierop      zo4     2-0     ***

BVV '27     zo6 *** 0-6     0-9    Merselo     zo6 *** 0-6     1-2    Hegelsom    zo6 *** 1-0     0-1
VCA         zo5     *** 5-1        SVEB        zo4     *** 1-0        Montagnards zo4     *** 6-2
TOP '27     zo5 2-2     *** 0-2    SVOC '01    zo6 4-0     *** 1-2    HRC '27     zo5 3-2     *** 1-3
Leunen      zo4     3-5     ***    SV United   zo5     2-6     ***    Oostrum     zo5     3-0     ***

Griendtsveenzo6 *** 0-8     0-1    RKDSO       zo6 *** 1-8     0-0    Lottum      zo6 *** 4-0     2-6
Wittenhorst zo3     *** 4-1        IVO         zo4     *** 7-2        VVV '03     zo4     *** 8-3
VCH         zo5 2-5     *** 4-1    DEV         zo5 2-0     *** 1-4    AC VVV      zo5 1-1     *** 5-9
TSC '04     zo4     0-4     ***    Sparta '18  zo4     2-2     ***    SC Irene    zo3     3-1     ***

FCV         zo5 *** 1-1     2-2    Quick B'31  zo5 *** 1-3     3-2    Grashoek    zo5 *** 1-3     1-3
GFC '33     zo6     *** 0-3        Venlosche B zo2     *** 6-1        Helden      zo3     *** 3-1
VOS         zo4 2-3     *** 3-3    HBSV        zo4 1-3     *** 3-4    Belfeldia   zo5 4-1     *** 5-1
Venlo       zo3     4-1     ***    Blerick     zo3     1-3     ***    Baarlo      zo4     1-1     ***
 

Egchel      zo5 *** 0-1     0-2    SVSH        zo6 *** 0-2     1-1    Altweerterh.zo6 *** 0-6     0-3
Panningen   zo2     *** 6-0        Budel       zo3     *** 0-2        RKSVO       zo3     *** 2-5
RKMSV       zo4 1-1     *** 1-0    Cranendonck zo5 1-1     *** 0-1    Leveroy     zo5 5-0     *** 1-4
MVC '19     zo3     1-3     ***    Maarheeze   zo4     0-7     ***    MMC Weert   zo4     1-1     ***

Koningslust zo6 *** 3-5     3-0    Eindse Boys zo5 *** 3-1     3-3    Crescentia  zo6 *** 0-0     1-0
Merefeldia  zo4     *** 3-1        FC Oda      zo4     *** 4-0        Kessel      zo4     *** 4-2
Laar        zo5 0-1     *** 0-1    Brachterbeekzo6 1-1     *** 0-2    Linne       zo6 3-0     *** 2-3
Rood Wit'67 zo3     2-2     ***    BEVO        zo5     6-1     ***    Haelen      zo5     4-0     ***

Heythytsen  zo5 *** 2-2     0-2    KOC         zo6 *** 0-0     3-1    RKSVV       zo6 *** 2-6     2-1
Wilhelm. '08zo2     *** 3-1        Hebes       zo4     *** 0-1        Roggel      zo4     *** 9-0
RKESV       zo4 2-1     *** 2-1    Boekoel     zo6 1-3     *** 1-4    RKAVC       zo6 2-3     *** 1-4
Brevendia   zo3     1-3     ***    SC Leeuwen  zo5     1-0     ***    Horn        zo5     3-1     ***

Buchten     zo4 *** 2-1     3-2    Vlodrop     zo6 *** 5-1     0-4    Grathem     zo6 *** 1-1     4-1
Reuver      zo4     *** 0-2        Holtum      zo4     *** 3-0        Maasbracht  zo4     *** 6-1
Walburgia   zo5 0-0     *** 1-2    Vesta       zo5 3-1     *** 4-3    Stevernswrt.zo6 3-1     *** 0-1
Bieslo      zo6     2-2     ***    RKSVN       zo4     1-0     ***    SVH '39     zo5     2-1     ***

SNA Montfrt zo5 *** 1-3     2-5    Conventus'03zo5 *** 1-2     1-0    Susterse B. zo5 *** 0-9     0-6
SVC 2000    zo2     *** 5-1        Veritas     zo3     *** 4-4        PSV '35     zo2     *** 3-2
FC Maasgouw zo4 2-1     *** 0-1    DESM        zo4 3-1     *** 2-2    RKVB        zo4 7-2     *** 0-4
Swalmen     zo3     1-2     ***    RIOS '31    zo2     0-7     ***    RFC Roermondzo3     3-1     ***

RKHVC       zo6 *** 0-3     2-2    Heidebloem  zo3 *** 0-2     1-3    IVS         zo4 *** 5-2
EMS         zo4     *** 4-1        EVV         zoH     *** 4-0        Havantia    zo6     *** 1-0
St.Odilienb.zo6 4-2     *** 1-2    Geleen Zuid zo2 1-3     *** 0-3    Born        zo6 2-8     ***
St. Joost   zo5     1-4     ***    GSV '28     zo1     0-5     ***

Limbricht   zo6 *** 0-4     0-1    SVE         zo5 *** 0-2     3-6    Slekker B.  zo5 *** 1-1     1-3
de Ster     zo4     *** 8-0        Almania     zo3     *** 2-1        Susteren    zo2     *** 3-1
Geulsche B  zo6 1-0     *** 1-5    Lindenheuvelzo4 2-1     *** 6-1    Roosteren   zo4 1-3     *** 2-3
GVCG        zo5     2-7     ***    Centrum B.  zo6     2-2     ***    SHH         zo3     3-0     ***

Jabeek      zo6 *** 2-2     0-7    BVC '28     zo6 *** 0-4     1-2    Sanderbout  zo6 *** 0-6     0-5
ADVEO       zo4     *** 1-2        Amstenrade  zo4     *** 1-1        Spaubeek    zo4     *** 4-1
Sylvia      zo5 3-2     *** 1-2    OVCS        zo5 8-2     *** 2-1    Obbicht     zo5 1-1     *** 0-3
SSOC        zo5     4-0     ***    SCKR        zo4     1-1     ***    RKUVC       zo4     2-2     ***

Puth VV     zo6 *** 1-9     1-5    FC Ria      zo6 *** 0-0     1-7    RKDFC       zo5 *** 0-7     2-4
Walram      zo4     *** 3-0        SVM Munst.  zo5     *** 0-4        Vaesrade    zo3     *** 3-0
Schimmert   zo5 6-0     *** 2-1    DVO         zo4 5-1     *** 2-2    VKC '89     zo5 4-1     *** 1-1
Armada      zo4     0-1     ***    Sittard     zo3     4-0     ***    Schinnen    zo4     0-6     ***

Mariarade   zo6 ***0-17     0-4    RKTSV       zo3 *** 2-8     1-2    Schinveld   zo6 *** 0-4     0-3
Kerkrade W. zo3     *** 7-0        Hoensbroek  zo2     *** 7-2        UOW '02     zo3     *** 6-0
Haanrade    zo5 5-0     *** 1-1    Passart     zo4 3-1     *** 7-2    Doenrade    zo5 4-1     *** 4-3
Heerlen Sp. zo4     1-2     ***    Eikenderv.  zo5     0-6     ***    MSP '03     zo4     1-4     ***

Rimburg     zo5 *** 2-6     0-7    Bekkerveld  zo1 ***     1-0        RKHBS       zo4 *** 1-1     0-0
Langeberg   zo2     *** 4-1        Minor       zo3 0-6 ***            Schaesberg  zo1     *** 4-2
De Leeuw    zo4 2-2     *** 2-3    SVN/Vossenb.zo      3-1 ***        Limburgia   zo3 5-2     *** 2-4
KVC Oranje  zo3     2-2     ***                                       Heerlen     zo2     1-1     ***

RKSVB       zo6 *** 1-4     3-3    Weltania    zo5 *** 1-1     3-3    Daalhof     zo6 *** 0-2     1-5
Hulsberg    zo5     *** 3-6        Neerbeek    zo4     *** ---        SC Caberg   zo4     *** 2-2
Struchter B zo5 5-1     *** 0-0    Sibbe       zo6 0-1     *** 0-6    IASON       zo5 4-1     *** 0-1
Berg '28    zo4     2-2     ***    Partij      zo4     2-1     ***    Urmondia    zo4     3-0     ***

Wijnandia   zo6 *** 0-1     2-1    Abdissenb.  zo6 *** 0-3     3-1    Kakertse B. zo6 *** 3-4 4-1
WDZ         zo4     *** 5-1        Zwart Wit'19zo4     *** 2-0        Heksenberg  zo4     ***
Huls        zo5 1-1     *** 2-0    Klimmania TCzo5 3-1     *** 3-0    Brunssum    zo5 0-7     ***
Gulpen      zo5     1-1     ***    Wijlre      zo5     0-4     ***

RKMVC       zo6 *** 0-12    0-1    GeertruidseBzo5 *** 4-1     0-3    Chevremont  zo4 *** 1-5     1-2
Rood Gr.LVC zo4     *** 2-1        Mheerder B. zo3     *** 0-5        Groene Ster zo1     *** 9-0
Voerendaal  zo5 2-0     *** 3-0    RKASV       zo4 1-2     *** 3-3    NEC '92     zo3 1-2     *** 4-5
Nyswiller   zo5     2-2     ***    Haslou      zo3     3-0     ***    Laura Hopel zo2     3-5     ***

IBC '03     zo5 *** 0-3     3-1    Vijlen      zo4 *** 0-8     0-0    Bunde       zo4 *** 3-2     2-3
Caesar/Vos Hzo2     *** 4-0        EHC         zo1     *** 2-0        Vinkenslag  zo1     *** 3-0
RKBFC       zo4 1-3     *** 0-4    Simpelveld  zo3 3-0     *** 7-0    RKVVL/Pol.  zo2 5-0     *** 2-3
Scharn      zo3     0-1     ***    Sportclub'25zo2     0-3     ***    SVME        zo3     2-2     ***

SC WVV '28  zo6 *** 4-5     1-3    Leonidas W  zo3 *** 1-2     2-2    Vilt        zo5 ***1-16     1-4
RAPID       zo3     *** 7-0        SV Meerssen zoH     *** 5-0        SC Jekerdal zo4     *** 2-2
Oranje Boys zo5 1-1     *** 2-6    Willem I    zo2 2-2     *** 0-0    Eijsden     zo2 4-0     *** 4-2
Heer        zo4     1-1     ***    RVU         zo1     0-5     ***    de Heeg     zo3     1-5     ***

Bemelen     zo6 *** 0-8     0-6    SVA Kerkradezo6 *** 1-4     1-1    Banholtia   zo6 *** 2-7     0-1
RKHSV       zo3     *** 5-1        SCG         zo4     *** 11-1       Standaard   zo3     *** 4-2
Noorbeek    zo5 2-1     *** 0-0    Slenaken'63 zo6 1-4     *** 2-4    RKVVM       zo5 3-2     *** 5-1
DBSV        zo4     0-2     ***    Keer        zo5     1-4     ***    RKVCL       zo4     0-1     ***

2nd round
Nooit Ged. - TOP           0-3   Wilhelmina '08- Spcl Irene    0-4   RKSVN      - Helden        0-1
Heeswijk   - Cito          5-2   Walram        - Partij        4-1   DVG        - Mierlo Hout   3-2
Pr. Irene  - Schadewijk    4-1   Vorstenb. B   - Schijndel     0-4   BEVO       - IVO           1-1 B
GVV '57    - FC Uden       2-1   VOW/Hobij     - Blauw Geel'38 0-4   KOC        - Veritas       1-5
SV Meerssen- SVME          5-0   Venhorst      - OSS '20       2-2 O KVC Oranje - VDZ           2-1
Rood Wit'62- Nijnsel       3-2   Zwart Wit '19 - Standaard     3-7   Vitesse '08- Juliana Mill  3-4
MMC Weert  - Budel         0-1   Haelen        - Roggel        1-4   SC Jekerdal- Rapid         3-4
SSOC       - Spaubeek      5-0   Hoensbroek    - EHC           1-3   Rood Gr.LVC- Schaesberg    0-13
Milheezer B- ZSV           1-1 Z Buchten       - Haslou        1-2   Venlo      - Venlosche B   0-1
Sittard    - Caesar/Vos H. 2-0   Heksenberg    - UOW '02       2-2 H Urmondia   - Almania       0-3
Merefeldia - NWC           0-2   OVCS          - Vaesrade      4-3   SSE        - Lierop        0-1
ELI        - Gemert        0-14  Olympia '19   - Gemert 2      1-2   Stormvogels- VCA           2-1
Kerkrade W - Groene Ster   1-8   Oostrum       - Wittenhorst   3-1   Struchter B- Bekkerveld    1-4
SCG        - RKHSV         2-3   Roermond      - EMS           3-3 R SVEB       - Panningen     1-2
SHH        - EVV           0-2   IVS           - De Ster       3-5   SVH '39    - SVC 2000      1-5
Venray 2   - MULO          1-0   JVC Cuijk                     bye

3rd round
SVC 2000   - Roermond      5-3   EHC           - Heksenberg    4-1   Rapid      - SSOC          0-0 R
Juliana M. - JVC Cuijk     1-4   Blauw Geel'38 - Gemert        2-1   Schaesberg - Meerssen      2-0
OSS '20    - GVV '57       6-1   Lierop        - NWC           0-3   Haslou     - De Ster       3-0
TOP        - Pr.Irene      1-2   Spcl.Irene    - Stormvogels28 3-1   Almania    - Walram        3-0
Schijndel  - Heeswijk      5-1   Helden        - Oostrum       1-0   Standaard  - OVCS          0-5
ZSV        - Rood Wit '62  1-2   Venlosche B   - Venray 2      1-3   RKHSV      - Sittard       0-2
Gemert 2   - DVG           3-1   Panningen     - BEVO          0-1   Groene Ster- KVC Oranje    4-1
Budel/VASO - EVV           2-7   Veritas       - Roggel        4-0   Bekkerveld                 bye

4th round
Pr. Irene  - Blauw Geel'38 2-3   BEVO          - SVC 2000      0-2   Groene Ster- Almania CV    7-0
JVC Cuijk  - Gemert        2-1   Veritas       - Spcl. Irene   1-0   Sittard    - Bekkerveld    3-1
Venray 2   - Helden        5-2   Haslou        - Rapid         0-0 R

5th round
Venray 2   - JVC Cuijk     1-2   Rapid         - Veritas       1-2   Groene Ster- OVCS          9-1
Blauw Geel38-OSS '20       1-3   Rood Wit'62   - SVC 2000      3-1   Schaesberg - Sittard       2-0
Schijndel  - NWC           5 0   EVV           - EHC           2-2EHC

1/4 final
Rood Wit'62- OSS '20       1-1   Schaesberg    - EHC           2-1   JVC Cuijk  - Schijndel     1-0
Veritas    - Groene Ster   1-3

1/2 final
Rood Wit'62- JVC Cuijk     1-3   Groene Ster   - Schaesberg    3-0

finale
JVC Cuijk  - Groene Ster   1-3   (ground RKSVO Ospel)




District Oost

Preliminary round
WAVV        zo2 *** 2-1     0-5    Zeewolde    za2 *** 1-1     1-7    Advendo '57 za2 *** 1-3     2-3
Lunteren    za2     *** 1-2        Hoevelaken  za3     *** 2-3        Lelystad '67za3     *** 1-4
Nunspeet    zaH 1-0     *** 2-0    VVOG        za1 3-0     *** 3-3    SDV Barnev. za1 1-0     *** 1-3
DVS '33     za1     6-1     ***    Sparta Nijk.zaH     6-0     ***    SDC Putten  zaH     5-0     ***

Veensche B. za1 *** 2-1     1-5    Spero       zo3 *** 0-2     0-7    NSC         za2 *** 0-2     1-3
Leones      za3     *** 4-1        DIO '30     zo2     *** 4-2        Lienden     zoH     *** 2-1
DFS Opheusd.za1 1-3     *** 0-7    AWC         zo1 4-1     *** 0-1    DTS '35     za1 3-1     *** 2-3
Bennekom    zaH     4-1     ***    Achilles '29zoH     7-1     ***    Blauw G. '55za2     1-6     ***

Germania    zoH *** 0-0     4-1    Hatert      zo2 *** 1-3     4-3    Woezik      zo3 *** 2-4     1-2
NEC         zo1     *** 6-0        de Treffers zoH     *** 3-0        de Bataven  zoH     *** 5-0
Quick 1888  zo3 2-3     *** 1-5    RKHVV       zo1 0-0     *** 2-0    Juliana '31 zo1 2-3     *** 2-4
SC Bemmel   zo2     1-2     ***    AVW '66     za2     0-3     ***    Beuningse B zo2     0-2     ***

Jonge Krachtzo1 *** 4-5     1-3    AZSV        za2 *** 3-0     1-2    SC Enschede zo1 *** 2-1     0-2
DZC '68     za2     *** 1-1        Rheden      zo1     *** 0-1        NEO         zo3     *** 0-5
DVV         zo2 4-3     *** 1-2    Varsseveld  zo3 5-1     *** 0-1    Tubanters'97zo2 1-3     *** 3-2
Babberich   zoH     3-0     ***    Erica '76   zo2     0-3     ***    HSC '21/Br. zoH     5-0     ***

Rigtersbleekzo1 *** 5-1     0-2    Stevo       zo2 *** 0-4     1-3    Twenthe VV  zo2 *** 6-3     1-6
Achilles '12zo2     *** 1-3        Quick '20   zoH     *** 5-0        ATC '65     zo1     *** 0-6
Enter Vrt.  za2 1-0     *** 0-2    AJC '96     zo3 0-0     *** 1-0    SVZW        za1 2-3     *** 3-1
DETO        za1     3-1     ***    Avanti W.   zo1     0-4     ***    Excelsior'31zaH    11-0     ***

Hulzense B .za2 *** 2-5     0-4    Voorwaarts Tzo2 *** 4-1     0-3    SV Zwolle   zo2 *** 1-3     1-1
HHC Hardenb.zaH     *** 1-1        FZ Zutphen  za1     *** 0-1        ROHDA R.    zo1     *** 4-0
DOS '37     za1 2-2     *** 0-2    Koninkl. UD zo1 1-3     *** 0-2    SVI         za2 3-1     *** 1-8
Tubantia    zo2     0-1     ***    WSV         zoH     2-0     ***    Berkum      zaH     1-5     ***

WVF         za2 *** 2-2     2-2    Vaassen     zo1 *** 6-2     1-3    CSV '28     za3 *** 1-3     1-3
Heino       zo2     *** 0-1        Wijhe '92   zo2     *** 1-3        't Harde    za3     *** 1-1
DOS Kampen  za1 3-1     *** 0-3    Apeldoorn   za1 2-2     *** 0-0    ASV Dronten za1 1-0     *** 0-5
Be Quick'28 zaH     4-0     ***    WHC         zaH     1-3     ***    Go Ahead K. zaH     4-1     ***

FC Horst    za2 *** 1-3     1-3    Heerde      zo3 *** 4-3     3-3    ESC         za3 *** 1-5     8-4
Victoria B. zo3     *** 0-0        Hierden     za3     *** 2-4        OWIOS       za2     *** 2-2
SDS '55     za3 1-0     *** 1-1    HTC         za3 4-4     *** 1-3    Epe         zo3 3-4     *** 2-4
EFC '58     za3     3-3     ***    VSCO '61    za2     3-2     ***    Columbia    zo3     2-2     ***

Swift '64   za3 *** 2-0     3-0    WHC 2       zar *** 1-0     2-0    Vierhouten82za3 *** 2-5     2-0
Hatto Heim  za2     *** 1-3        DSV '61     za2     *** 4-1        TerschuurseBza4     *** 3-0
IJVV        za2 2-0     *** 4-0    Hulshorst   za3 2-2     *** 1-4    Robur et Velzo4 1-0     *** 1-1
Reaal Dront.zo4     0-2     ***    KHC         za3     5-1     ***    Zwart Wit'63za2     4-2     ***

Bennekom 2  zar *** 0-2     2-0    Sparta N. 2 zar *** 1-1     3-2    SKV         za3 *** 2-0     2-2
Kesteren    za4     *** 1-1        Unicum      za3     *** 9-0        FC Jeugd    zo4     *** 3-1
Lienden     za3 2-3     *** 3-0    de Kieviten za4 1-10    *** 1-7    RKSV Driel  zo4 1-0     *** 1-4
Ede/Victoriaza4     0-6     ***    BAS         za4     1-3     ***    Dodewaard   za4     3-0     ***

VVOP        za3 *** 5-0     5-2    Arnhemse B  zo4 *** 2-1     1-1    HSC'21/Br.2 zor *** 1-1     5-0
Barneveld   za4     *** 0-1        Redichem    za3     *** 4-3        FC Eibergen zo3     *** 5-2
TKA         zo3 2-1     *** 1-3    DVOV        za4 1-2     *** 0-2    Grol        zo2 1-1     *** 6-4
Groen Wit'62zo4     5-0     ***    VDZ         zo4     2-2     ***    Rood Zwart  zo3     3-3     ***

SP Denekamp za3 *** 1-9     2-5    ESA         za3 *** 1-5     1-1    Angerlo Vrt zo3 *** 2-2     1-4
Glanerbrug  zo4     *** 1-0        SDOUC       zo2     *** 2-0        DVC '26     zo3     *** 3-2
Sparta E.   za2 2-0     *** 1-0    Silvolde    zo3 3-2     *** 0-2    DZSV        za3 4-0     *** 1-4
Berghuizen  zo3     1-3     ***    Presikhaaf  zo3     1-1     ***    PAX         zo2     0-3     ***

Or.Nassau A za2 *** 7-2     3-3    Marienberg  za3 *** 2-4     5-1    DOS '19     zo3 *** 4-0     4-1
PH          zo3     *** 4-3        OZC Ommen   za2     *** 2-4        de Zweef 2  zor     *** 2-5
Den Ham     za3 0-2     *** 4-1    EMMS        zo4 2-1     *** 4-1    Vroomsh. B. za2 3-6     *** 1-2
VoorwaartsV za3     2-6     ***    Hardenb.'85 za4     1-3     ***    DES         za3     2-0     ***

Colmschate33zo3 *** 8-3     2-4    Excels.'31 2zar *** 9-1     5-1    Haarle      zo3 *** 5-2     0-5
Wilp        zo4     *** 5-3        de Esch     za3     *** 2-2        Blauwwittersza3     *** 2-2
SP Teuge    za3 1-0     *** 0-3    BWO         zo3 1-2     *** 1-8    de Tukkers  zo3 1-2     *** 3-1
AGOVV       zo2     6-0     ***    Vogido      zo2     5-2     ***    de Zweef    zo2     6-0     ***

de CJV'ers  za2 *** 1-1     2-2    ONA '53     zo3 *** 0-2     2-0    Roda '28    zo4 *** 0-5     5-2
de Gazelle  zo3     *** 0-3        DTS '35  2  zar     *** 2-2        Oranje Bl.N za3     *** 5-1
Markelo     zo2 3-2     *** 1-0    Fortissimo  zo4 0-1     *** 1-1    Krayenhoff  za4 0-3     *** 3-2
Almen       za3     1-3     ***    Excelsior Z za3     3-2     ***    Alverna     za4     1-5     ***

Brakkensteinza4 *** 6-1     2-5    AAC Altf.   zo6 *** 0-3     1-3    de Paasberg zo5 *** 3-0     1-1
Orion       zo3     *** 5-0        SJN         zo5     *** 1-4        Veluwezoom  zo3     *** 3-2
DIOS A      zo5 3-1     *** 1-1    Union       zo3 9-0     *** 11-0   Eendracht A zo4 7-2     *** 4-3
Kolping Dyn.zo5     1-2     ***    DBV         zo5     4-3     ***    OBW         zo3     2-0     ***
 

Uni vv      za3 *** 2-3     1-1    DVOL        zo4 *** 1-1     9-1    Gazelle Nwl.za3 *** 2-2     2-0
Overass. B. zo3     *** 4-2        Nijmegen    zo5     *** 1-3        ABS         zo3     *** 4-0
Blauw Wit H zo4 5-1     *** 1-2    Rood Wit    zo3 3-0     *** 7-0    Be Quick Z. zo4 1-4     *** 0-4
Brakkensteinzo4     2-2     ***    SC Valburg  zo6     1-5     ***    SP Brummen  zo3     5-1     ***

DCS         zo3 *** 5-3     2-1    Terborg     zo4 *** 1-1     1-3    Buurse      zo5 *** 1-0     1-3
Arnhemia    zo5     *** 1-2        SP Lochem   zo4     *** 6-2        Neede       zo4     *** 4-1
SML         zo4 5-1     *** 4-2    Witkampers  zo5 3-2     *** 1-5    Bredevoort  zo5 1-2     *** 1-2
Groessen    zo4     2-0     ***    VIOD Doet.  zo3     1-0     ***    WVC         zo3     0-1     ***

Doetinchem  zo3 *** 3-0     4-4    Loil        zo3 *** 1-1     3-1    Bentelo     zo4 *** 2-6
Dinxperlo   zo4     *** 0-3        Gendringen  zo4     *** 4-2        Bon Boys    zo4     *** 2-0
Concordia W zo4 6-3     *** 7-2    SVDW '75    za4 0-2     *** 1-6    Hector      zo3 5-2     ***
Zelos       za4     1-0     ***    Kilder      zo4     1-3     ***

FC Eibergen za3 *** 3-0     2-9    Bergentheim za3 *** 2-2     3-1    Gramsbergen za3 *** 2-1     2-4
SVKW        za4     *** 3-1        SVVN        za3     *** 1-0        DTC '07     zo5     *** 2-4
Ajax B      zo5 1-1     *** 0-5    Omhoog      zo4 2-0     *** 0-2    KOSC        zo3 0-0     *** 6-4
Longa '30   zo3     6-0     ***    TVC '28     zo3     2-3     ***    MVV '29     zo4     6-2     ***

SP Daarle   za4 *** 1-4     2-0    Langeveen   zo6 *** 0-2     0-0    Lutten      za4 *** 2-1     1-5
Hellendoorn za3     *** 9-1        Nieuwleusen za4     *** 2-0        N.Veluwe B. za4     *** 0-4
Nw. Heeten  zo6 2-7     *** 2-0    Avereest    za3 5-2     *** 2-2    OVC '21     zo4 2-1     *** 1-1
SV Nijverdalzo6     1-3     ***    Bruchterveldza4     2-3     ***    ASC '62     za3     5-0     ***

DKB         za4 *** 0-6     2-0    Victoria'28 zo3 ***10-0     8-1    Lemelerveld zo3 *** 8-0     1-1
SCD '83     za3     *** 5-1        DSVD        zo4     *** 5-0        Wesepe      zo4     *** 2-2
Dalfsen     zo5 7-1     *** 2-0    Almelo      zo4 3-6     *** 1-3    VEVO        za4 1-7     *** 1-10
Lemele      za4     1-3     ***    Juliana '32 za3     2-2     ***    Heeten      zo4     5-1     ***

SP Eefde    za3 *** 2-3     0-8    Otterlo     za3 *** 2-2     4-1    VIOS V      za3 *** 0-0     2-1
WarnsveldseBzo4     *** 5-2        Albatross   zo3     *** 3-3        SV Twello   za4     *** 0-4
FC Zutphen  zo4 4-0     *** 1-5    Elspeet     za4 3-2     *** 0-0    ApeldoornseBzo4 1-2     *** 1-2
RDC         zo3     1-0     ***    Stroe       za3     3-1     ***    SEH         za4     3-0     ***

Hattem      zo4 *** 3-3     0-4    de Glind    za4 *** 1-2     2-1    Ostrabeke   za4 *** 0-3     2-1
Oene        za4     *** 3-5        Wodanseck   za4     *** 1-2        Harskamp    za4     *** 2-2
Emst        zo5 2-4     *** 1-4    ESCA        zo6 2-1     *** 3-1    Barneveld   zo6 2-4     *** 5-1
WZC Wapenv. za3     7-0     ***    Beatrix     zo6     0-3     ***    GVC         zo6     2-5     ***

Uchta       zo6 *** 5-1     2-0    Alverna     zo3 *** 2-1     5-1    Aquila      zo6 *** 0-6     1-3
CHRC        zo5     *** 0-6        BVC '12     zo4     *** 2-0        GroesbeekseBzo4     *** 5-1
Edesche Boyszo5 3-0     *** 4-1    VVLK        zo6 0-8     *** 1-2    WVW         za4 1-0     *** 1-4
Wageningen  za4     2-1     ***    Krayenhoff  zo5     3-2     ***    Ewijk       zo5     1-1     ***

SC Millingenzo4 *** 2-0     4-0    SCE         zo4 *** 5-1     7-0    SCH         zo4 *** 1-1     1-2
OSC O.      zo6     *** 2-3        Echteld     zo4     *** 2-0        Niftrik     zo5     *** 3-2
de Treffers za4 2-3     *** 1-2    DSZ         zo5 2-1     *** 8-1    AVIOS       zo6 1-0     *** 1-0
HAVO        zo4     8-2     ***    Batavia     zo6     1-2     ***    UHC         zo6     1-4     ***

Unitas '28  zo6 *** 0-2     4-3    DVSG        zo5 withdrawn          Victoria'25 zo5 *** 4-3     2-6
SCP         zo4     *** 0-2        DVE-Trajanuszo6     *** 0-2        WVW         zo6     *** 5-1
SCD '33     zo5 0-0     *** 1-2    Trekvogels  zo4 6-0     *** 9-1    PGEM        za4 1-6     *** 1-5
Olympia     zo6     1-1     ***    SVHA        zo5     3-1     ***    NSVV Kunde  zo5     7-1     ***

RVW         zo5 *** 5-2     5-0    ESA         zo5 *** 4-1            SDOO        zo5 *** 3-1     2-2
Westervoort zo4     *** 3-2        OVC '85     zo6     *** 0-5        AZ 2000     zo4     *** 3-3
Eldenia     zo4 3-0     *** 3-0    GVA         zo5 0-0     ***        VVO         zo4 3-1     *** 7-0
EMM Randwijkza4     1-2     ***                                       Elsweide    za4     0-0     ***

SC Oranje   z04 *** 3-0     2-1    SC EDS      zo6 *** 3-3     0-4    RKPSC       zo4 *** 2-1     1-0
Elsweide    zo6     *** 1-2        Aerdt       zo6     *** 2-3        Elistha     zo4     *** 0-1
HC '03      zo4 1-0     *** 2-3    DVC '26 2   zor 7-0     *** 0-0    Vitesse 1892zo5 1-1     *** 2-1
DUNO        za4     2-1     ***    GSV '38     zo5     4-0     ***    't Peeske   zo5     0-1     ***

SP Rijnland zo4 *** 2-2     1-0    Sprinkhanen zo5 *** 4-1            Steenderen  zo5 *** 1-0     1-0
MASV        zo5     *** 3-2        Carvium     zo6     *** 1-3        Stokkum     zo5     *** 5-2
Angeren     zo4 1-1     *** 1-2    VVL         zo6 0-3     ***        SVGG        zo66-1      *** 2-2
SDZZ        zo5     0-2     ***                                       Loo         zo6     1-0     ***

Zeddam      zo5 *** 0-1     1-2    Worth Rhed. zo5 *** 3-2     8-1    Wolfersveen zo6 *** 1-7     1-2
Ulftse Boys zo4     *** 3-2        Halle       zo6     *** 0-2        Baakse Boys zo5     *** 1-0
GWVV        zo6 2-5     *** 2-2    Zelhem      zo5 1-4     *** 1-1    De Hoven    zo6 2-0     *** 2-1
VVG '25     zo4     0-1     ***    Den Dam     zo6     1-0     ***    Marienveld  zo6     0-2     ***

KSH         zo6 *** 0-3     2-3    WVC  2      zor *** 6-0     6-2    Harfsen     za4 *** 2-4     2-2
Etten       zo6     *** 1-2        Grolse Boys za4     *** 1-2        Ruurlo      zo4     *** 2-2
MvR         zo5 3-0     *** 3-1    AD '69      zo5 2-1     *** 0-2    Keijenburg.Bzo5 1-3     *** 3-1
VIOS B      zo5     5-0     ***    FC Trias    zo4     5-1     ***    Ratti       zo6     0-2     ***

Wierden     zo4 *** 2-5     3-2    Diepenheim  zo6 *** 2-6     2-1    GSV '63     zo5 *** 0-1     1-0
Reunie      zo4     *** 6-1        Winterswijk zo4     *** 6-1        Hoeve Vrt.  zo6     *** 3-1
Rietmolen   zo6 3-5     *** 8-0    Erix        zo5 3-1     *** 2-0    Lochuizen   zo6 2-2     *** 0-11
RKSV        zo6     0-4     ***    Noordijk    zo6     0-2     ***    RKZVC       zo5     2-1     ***

MEC         z05 *** 1-4     3-0    Wilhelm.sch.zo5 *** 1-2     1-3    GFC         zo4 *** 3-4     1-4
UDI         z06     *** 2-1        WVV '34     zo4     *** 2-0        Saasveldia  zo5     *** 1-0
BSC Unisson z06 0-7     *** 2-2    Haarlo      za4 0-5     *** 0-6    Hengelo     zo4 4-1     *** 5-0
SP Rekken   z06     1-0     ***    Enschedese Bzo4     1-1     ***    EMOS        zo5     2-4     ***

LSV Lonnekerzo5 *** 3-2     6-4    Mediterraneozo5 ***10-0     3-2    Manderveen  zo6 *** 0-4     0-1
Sp.Overdink.zo4     *** 3-5        Heracles avczo6     *** 3-2        Fleringen   zo4     *** 1-5
de Lutte    zo4 5-5     *** 0-4    Rietvogels  zo4 0-2     *** ---    Oldenzaal   zo4 8-0     *** 4-0
Drienerlo   zo4     4-1     ***    Losser      zo4     8-0     ***    Kloosterhaarza4     4-1     ***

Reutum      zo5 *** 2-1     2-1    Bornerbroek zo5 *** 0-1     2-4    KSV Vragend.zo5 *** 0-4     2-2
PW 1885     za4     *** 1-3        Haaksbergen za4     *** 0-2        TVO         zo5     *** 5-0
Sportlust Glza4 1-0     *** 4-2    Barbaros    zo6 1-8     *** 1-7    Z.Eschmarke zo6 1-3     *** 3-1
Phenix      zo5     4-2     ***    SVV '91     zo5     5-0     ***    SP Meddo    zo6     3-3     ***

Delden      zo6 *** 0-11    1-7    UD W.       zo4 *** 1-2     2-1    Borne       zo5 *** 2-3     3-4
Luctor et Emzo5     *** 0-0        SV Enter    zo4     *** 1-1        SDOL        zo5     *** 0-2
SC Rijssen  za4 2-2     *** 4-4    ASV '57     za4 0-3     *** 3-0    Rijssen Vrt.zo6 1-4     *** 0-1
TVV         zo4     1-3     ***    Vasse       zo5     0-4     ***    SVV '56     za4     4-0     ***
 
RSC         zo5 *** 2-3     1-2    Vilsteren   zo5 *** 1-1     2-1    DVO '71     za4 *** 4-3     7-1
Het Centrum zo5     *** 1-6        Holten      zo4     *** 9-0        Zenderen Vrtza5     *** 3-2
Achilles E. za4 5-0     *** 1-6    MVV '69     za4 1-4     *** 1-5    Vosta       zo5 3-2     *** 1-3
Eilermark   zo4     0-2     ***    Raalte      zo5     1-1     ***    La Premiere zo5     4-4     ***

Gorssel     zo6 *** 2-4     0-5    Pr.Bernhard za4 *** 3-1     3-0    Beekbegen   zo4 *** 9-1     5-0
DEO         zo5     *** 1-5        Orderbos    zo5     *** 2-2        Alexandria  zo5     *** 0-5
Vorden      zo4 5-0     *** 1-1    Wapenveld   za4 2-4     *** 1-1    Veluwse B.  za4 4-2     *** 8-1
Blauw W.'66 za4     3-2     ***    Rood Wit'58 za4     3-2     ***    SHE         zo5     2-2     ***

Wilsum      za4 *** 6-3     3-0    SC Doesburg zo5 *** 3-2     4-2    WWNA        zo5 *** 0-1     2-2
Diepenveen  zo5     *** 2-0        Voorst      zo6     *** 2-2        Dierense B. zo5     *** 3-1
EZC '84     za4 2-2     *** 7-1    Loenermark  zo4 0-2     *** 1-0    Oeken       za4 0-4     *** 1-4
Wissel      zo6     2-1     ***    Anadolu '90 zo6     5-1     ***    Eerbeekse B.zo4     2-0     ***

Helios D    zo4 *** 7-1     3-0    CUPA        zo5 *** 0-2     1-4    KCVO        zo4 *** 0-4     5-1
WWV         zo6     *** 3-6        Broekland   zo5     *** 0-1        Zwolsche B. za4     *** 5-2
ZVV '56     zo4 0-4     *** 3-1    Schalkhaar  zo4 9-2     *** 6-0    Dieze West  zo4 1-2     *** 3-4
Terwolde    zo5     7-2     ***    Epse        zo6     0-2     ***    EDON        za4     0-4     ***

Klarenbeek  zo4 *** 6-4     1-0    Go Ahead D. zo5 *** 1-1     1-1    Kl.Dochterenzo5 *** 2-5     6-1
SV Twello   zo5     *** 0-1        Sallandia   zo4     *** 1-1        AZC         zo5     *** 3-2
Activia     zo5 2-0     *** 4-1    V. en L.    zo6 0-3     *** 1-3    Zutphania   zo4 3-1     *** 2-0
Wilp        za4     2-5     ***    Marienheem  zo5     2-1     ***    Socii       zo6     1-4     ***

DAVO        zo5 *** 2-0     3-8    ZAC         zo4 *** 5-0     6-2    VSW         za4 *** 2-1     2-1
IJsselstreekzo5     *** 3-5        's Heerenbrkza4     *** 3-1        Hoonhorst   zo6     *** 1-5
Lettele     zo5 4-10    *** 2-4    FC Ulu Sportzo6 0-9     *** 1-11   Dedemsvaart zo5 6-1     *** 2-0
TurkseKrachtzo4     4-2     ***    Wijthmen    za4     6-2     ***    Overweteringzo4     3-1     ***

Kampen      zo6 *** 2-2
USV         zo5     *** 4-1
Zalk        za4 1-2     ***

Intermediate round
USV        - Zwolsche B    1-6   Sprinkhanen   - GVA           2-2Sp

2nd round
DOS'19     - HHC Hardenbg. 3-6   WZC Wapenv.   - Elspeet       1-3   Overass. B - Millingen     1-4
ASC '62    - Lemelerveld   2-0   Winterswijk   - SDOUC         2-5   Quick '20  - Luctor et Em. 2-0
Veluwse B, - VVOP          0-4   Activia       - Helios        2-3   RDC        - Markelo       2-3
Dodewaard  - ONA '53       1-1 O AGOVV         - Eerbeekse B   2-2 E Reunie     - Victoria '28  4-3
EFC '58    - Nunspeet      2-3   Arnhemse B.   - SC Doesburg   5-2   RKZVC      - MEC           4-0
Excelsior31- Or. Nassau A  2-1   Bon Boys      - Varsseveld    2-3   Rohda R.   - EMMS          3-0
Harskamp   - ESCA          1-2   de Bataven    - Trekvogels    6-3   Ruurlo     - WVC 2         4-3
IJVV       - Go Ahead K    2-2 G de Zweef      - Dedemsvaart   6-0   Saasveldia - KOSC          3-1
Kesteren   - NEC           0-4   DVC '26       - Eendracht A   3-2   SCD '33    - Rood Wit      1-1 S
Nieuwleusen- SVV '56       2-1   MvR           - DVC '26 2     5-2   Schalkhaar - Turkse Kracht 5-1
Or. Blauw  - de Treffers   0-4   Edesche Boys  - Lienden       2-3   SML        - Babberich     0-1
Pr.Bernhard- CSV Apeldoorn 0-6   Gendringen    - Steenderen    5-1   Sprinkhanen- VVO           1-2
SCD '83    - Vilsteren     2-2 V HSC '21 2     - Glanerburg    5-1   TVO        - SVV '91       3-5
SDC Putten - ESC           4-2   Longa '30     - Concordia W   4-2   Ulftse B.  - Worth Rheden  3-2
SVVN       - Excelsior31 2 2-4   LSV           - Enschedse B   0-5   Union      - Achilles '29  1-6
TerschuursB- Bennekom      0-2   Marienheem    - ZAV           2-1   VIOD       - Vorden        1-0
Unicum     - Sparta Nijk.  0-6   MASV          - RVW           4-0   RKPSC      - SC Oranje     5-3
Hellendoorn- DETO          0-3   Mediterraneo  - Oldenzaal     3-3 O Enter      - DVO '71       2-2 E
VSCO '61   - Be Quick'28   0-1   Neede         - HSC '21       0-3   AZC        - Baakse Boys   9-1
WHC 2      - Zwolsche B    1-2   Niftrik       - Alverna zo    1-1 A Achilles E - Sp.Glanerbrug 4-1 gest
Wilsum     - VIOS V        1-1 W NSVV Kunde    - SCE           3-1              beide geschorst
WSV        - Gazellen Nwl  7-0   Orion         - Groesbeekse B 4-0

3rd round
Be Quick'28- ASC '62       3-2   Eerbeekse B   - WSV           2-4   Vilsteren  - Saasveldia    0-0 V
Bennekom   - ONA '53       8-1   Enschedese B  - Quick '20     0-2   VVO        - Ulftse Boys   2-1
DETO       - De Zweef      3-3 Z Enter         - Rohda R.      2-2 R Achilles '29 NSVV FC Kunde 8-0
Elspeet    - SDC Putten    0-1   Gendringen    - DVC '26       2-4   Babberich  - ESCA          9-1
Excels.31 2- Marienheem    6-1   Longa '30     - Ruurlo        4-1   Apeldoorn  - Helios        5-1
Go Ahead K - Wilsum        5-0   Markelo       - Reunie        4-1   HHC Hardenb- Nieuwleusen   3-2
VVOP       - Sparta Nijk.  1-2   RKPSC         - MvR           2-3   Lienden    - MASV          7-0
Zwolsche B - Nunspeet      0-6   Millingen     - De Bataven    0-8   NEC        - SCD '33       2-2 N
Oldenzaal  - Excelsior '31 0-5   Schalkhaar    - AZC           5-1   VIOD       - SDOUC         2-1
Alverna    - Arnhemse B.   8-0   SVV '91       - HSC'21/C. 2   2-5   HSC'21/Cp                  bye
De Treffers- Orion        11-3   Varsseveld    - RKZVC         2-0

4th round
Sparta N.  - CSV Apeldoorn 2-1   Rohda R.      - Quick '20     0-1   Achilles '29 Babberich     1-4
Go Ahead K - VVO           8-1   MvR           - de Zweef      1-4   WSV        - Excelsior '31 3-3 W
NEC        - Bennekom      0-0 B DVC '28       - Alverna       0-0 D de Treffers- Markelo       7-1
HSC '21    - SDC Putten    2-2 S Excels. '31 2 - Varsseveld    2-2 V Schalkhaar - FC Lienden    1-2
Longa '30  - Nunspeet      3-3 L HSC '21  2    - HHC Hardenb.  0-3
VIOD       - de Bataven    3-2   Be Quick '28  - Vilsteren     7-0

5th round
HHC Hardenb- De Zweef      0-2   Go Ahead K    - Excelsior '31 0-0 G Bennekom   - Varsseveld    5-0
VIOD       - Sparta N.     0-7   DVC'26        - de Treffers   1-0   SDC Putten - Longa'30      3-1
Be Quick'28- Babberich     4-1   Quick'20      - Lienden       3-1

1/4 final
De Zweef   - Sparta N.     0-3   DVC'26        - Quick '20     1-2   Bennekom   - SCD Putten    3-1
Be Quick'28- Go Ahead K.   0-1

1/2 final
Sparta N.  - Go Ahead K    1-1 G Quick '20     - Bennekom      2-0

final
Go Ahead K.- Quick '20     5-0   (ground Go Ahead K)


District Noord

Preliminary round
't Fean 58  za2 *** 5-1     0-2    HZVV        za1 *** 6-1     7-3    Broekster B za2 *** 1-2     0-2
Noordscheschza1     *** 5-2        Oeverzwaluw.za2     *** 2-1        ONS Sneek   zaH     *** 3-0
FC Meppel   za2 0-1     *** 2-1    Buitenpost  za2 1-3     *** 0-8    SDS         za2 2-1     *** 1-1
Genemuiden  zaH     1-1     ***    Flevo Boys  zaH     2-3     ***    Blauw Wit'34za1     2-1     ***

LTC         za2 *** 0-3     3-5    Heerenv. B. za2 *** 0-3     0-5    WaterpoortB zA2 *** 0-1     1-9
Knickerbock.za1     *** 1-4        ACV         za1     *** 2-0        BCV         za1     *** 1-2
Hardegarijp za2 0-3     *** 1-4    VEV '67     za2 2-1     *** 2-5    Trynwaldst.Bza2 2-0     *** 0-2
Or.Nassau G zaH     0-2     ***    PKC '83     zaH     1-2     ***    Harkemase B zaH     4-1     ***
 

Leeuward.Zw.za2 *** 2-2     1-3    Borger      za3 *** 2-6     1-4    Be Quick D. za2 *** 0-4     4-3
Urk         za1     *** 5-1        SGV         za2     *** 1-3        Nijland     za2     *** 3-1
'd OldeVesteza2 3-0     *** 1-2    Omlandia    za3 4-0     *** 0-2    Bolswardia  za3 3-2     *** 0-8
Staphorst   zaH     3-0     ***    Eems Boys   za1     4-2     ***    DrachtsterB za1     8-1     ***

Haulerw. B. za3 *** 1-4     2-2    BSVV        za3 *** 0-3     1-6    Or.NassauG2 zar *** 3-1     3-0
CVVB        za1     *** 0-1        Holwierde   za1     *** 6-1        Viboa       za1     *** 2-3
Grijpskerk  za2 4-3     *** 3-1    HS '88      za3 2-1     *** 2-2    Fit Boys    za3 1-1     *** 0-3
ONT         za3     2-1     ***    SJS         za2     2-4     ***    ONR         za3     2-4     ***

de Griffioenza3 *** 4-1     3-2    Bant        za3 *** 1-3     0-0    Tonego      za3 *** 0-3     3-0
Hollandschevza2     *** 2-3        Olympia '28 za2     *** 3-1        de Weide    za2     *** 1-1
ACV 2       zar 2-1     *** 4-2    Rouveen     za3 1-2     *** 6-4    DZOH        za3 1-1     *** 6-0
Smilde '94  za4     4-1     ***    Genemuid. 2 zar     1-1     ***    Vitesse'63  za4     2-3     ***

de Swaech   za3 *** 3-2     7-1    IJVC        za3 *** 3-2     3-4    SC Berlikum za4 *** 1-1     2-0
VHK         za2     *** 3-6        Wykels Hal. za2     *** 8-0        Zeerobben   za3     *** 4-4
Flevo B. 2  zar 4-0     *** 2-0    WWS         za4 1-1     *** 2-4    SC Joure    za4 2-3     *** 3-1
VVI         za3     0-0     ***    Dokkum      za3     1-1     ***    Makkum      za3     2-0     ***

SSS '68     za4 *** 0-1     4-5    Rijperkerk  za4 *** 2-5     3-0    Balk        za3 *** 1-1     1-2
Mulier      za3     *** 3-0        QVC         za3     *** 4-1        FC Wolvega  za4     *** 1-6
FC Birdaard za4 4-2     *** 2-7    Sleat       za4 2-0     *** 2-1    Friese Boys za4 1-2     *** 1-0
Veenwouden  za3     2-2     ***    AVC         za3     2-2     ***    CSL         za3     2-0     ***

TOP '63     za5 *** 0-5     0-4    SC Flamingo za3 *** 2-0     2-3    Marum       za4 *** 2-3     0-0
NOK         za3     *** 3-4        Workum      za4     *** 2-2        Kollum      za3     *** 1-1
Oudehaske   za4 3-1     *** 0-8    Heeg        za5 3-2     *** 9-1    Zwaagwest.  za4 2-2     *** 0-1
Minnertsga  za3     3-0     ***    Delfstrahzn za3     2-1     ***    RWF         za5     0-1        ***

FC LEO      za5 *** 0-14    2-3    Ternaard    za4 *** 4-0     3-1    Blue Boys   za5 *** 5-2
Aduard 2000 za3     *** 3-0        Oostergo    za3     *** 3-3        Opende      za4     *** 8-0
Kootstertil.za4 4-4     *** 0-1    VIOD Dries. za5 4-1     *** 4-0    Zevenhuizen za6 1-6     ***
Rottevalle  za3     2-5     ***    Zuidhorn    za5     3-2     ***

Veendam 1894za5 *** 0-5     1-3    de Fivel    za4 *** 1-1     2-3    ZFC Zuidlar.za4 *** 3-2     2-2
SC Scheemda za4     *** 6-2        VVS Oostwoldza4     *** 3-1        Godlinze    za3     *** 4-4
HSC         za6 4-5     *** 0-10   SIOS        za5 0-2     *** 2-2    Veenhuizen  za5 0-4     *** 1-5
Middelstum  za3     4-0     ***    Loppersum   za3     3-1     ***    Grootegast  za5     3-1     ***

Potetos     za4 *** 2-4     0-4    Lycurgus    za3 *** 5-1     5-2    Mussel      za4 *** 2-0     1-3
WVV         za4     *** 2-2        TEO         za4     *** 0-2        Gorecht     za3     *** 5-1
Heracliden  za5 3-1     *** 4-2    GSVV        za5 0-2     *** 1-1    OnstwedderB za5 1-1     *** 3-3
de Pelikanenza3     1-1     ***    Stedum      za5     2-2     ***    vv Groningenza6     1-3     ***

GEO         za4 *** 3-4     2-3    Nagele      za4 *** 2-0            Creil       za5 *** 3-5     0-4
Glimmen     za4     *** 1-4        Tiendeveen  zA5     *** 1-3        DESZ        za4     *** 4-2
Westerlee   za3 0-1     *** 0-1    SVN '69     zA3 0-0     ***        Elim        za5 0-0     *** 3-2
Appingedam  za5     0-3     ***                                       ZZVV        za3     2-3     ***

VEV         za6 *** 1-6     0-6    NWVV        za6 *** 1-4     0-8    Germanicus  za6 *** 2-2     3-4
SC Angelslo za3     *** 5-0        SCN         za4     *** 6-1        Zweeloo Sp  za4     *** 0-2
Erica '86   za5 3-1     *** 0-5    VCG         za5 2-0     *** 1-2    CSVC        za3 5-2     *** 5-0
Klazienaveenza4     1-2     ***    Drenthina   za3     3-1     ***    Sleen       za5     1-4     ***

VCR         za5 *** 2-5     1-1    VOG         z6a *** 0-3     0-9    Foarut      za6 *** 3-0     2-1
VVT         za4     *** 2-3        SVM Markn.  za4     *** 4-1        Scharnegout.za5     *** 0-4
Jistrum     za6 3-2     *** 2-4    Woudsend    za6 5-1     *** 3-6    DWP         za4 4-1     ***
Lions '66   za6     1-1     ***    Tollebeek   za5     0-2     ***    Tzummarum   za6     1-7     ***
                                                                      Tzummarum withdrawn

Ouwe Syl    za5 *** 3-0            Blija       za5 *** 0-2     0-6    Roden       za5 *** 6-4     2-7
Tzum        za6     *** 2-2        Holwerd     za4     *** 6-0        SGVV '07    za6     *** 0-4
St.Annapar. za6 1-4     ***        Waskemeer   za6 4-2     *** 0-3    Boerakker   za6 7-1     *** 1-8
                                   Noordbergum za5     1-1     ***    Noordwolde  za4    10-0     ***

de Lauwers  za6 *** 1-2     1-7    Boornbergum za6 *** 0-3     3-4    Damacota    za6 *** 1-1     1-1
Drogeham    za5     *** 2-1        ASC '75     za5     *** 3-4        VVK         za5     *** 2-4
SC Twijzel  za6 4-1     *** 2-6    de Marne    za6 2-2     *** 1-9    Helpman     za4 2-2     *** 2-1
CSVH        za4     4-1     ***    OKVC        za4     4-1     ***    Siddeburen  za6     2-0     ***

Gruno       za6 *** 2-14    4-9    Nieuwolda   za5 *** 1-3     2-7    CVO         za6 *** 0-9     2-9
Poolster    za4     *** 11-0       Corenos     za4     *** 4-2        Arum        za5     *** 2-2
't Zandt    za6 3-1     *** 0-12   Wildervank  za6 5-4     *** 0-3    Suameer     za6 11-0    *** 2-0
ZEC         za5     5-3     ***    Gronitas    za6     3-1     ***    V en V '68  za5     0-5     ***

Espel       za6 *** 1-5     0-10   ODV         za5 *** 0-3     3-2    SVBS '77    za6 *** 3-1     1-2
de Walde    za5     *** 9-2        WTOC        za4     *** 3-1        Nw. Balinge za5     *** 3-1
Blokzijl    za6 2-2     *** 0-7    Wardy       za6 3-0     *** 1-0    Ens         za5 1-1     *** 2-1
CVVO        za4     5-3     ***    Marrum      za6     2-5     ***    VVAK        za4     4-1     ***

Pelikaan S  za6 *** 4-1     2-8    Oudega      za5 *** 2-3     2-1    Meeden      za6 *** 0-3
VAKO        za6     *** 1-4        Beetgum     za6     *** 2-2        Twedo       za5     *** 2-2
FDS         za6 7-1     *** 0-4    EBC         za6 5-2     *** 6-0    NKHH        za6 4-0     ***
Pesse       za5     4-1     ***    Hielpen     za6     1-3     ***

Leeuwarden  za5 *** 6-3     2-1    Muntendam   za6 *** 2-6 2-5        Suawoude    za6 *** 1-3     0-3
HJSC        za6     *** 3-1        Mamio       za4     ***            Ropta Boys  za5     *** 3-3
TFS         za6 0-4     *** 2-3    Velocitas97 za6     1-9 ***        Rood Geel   za5 3-0     *** 1-2
Eastermar   za6     8-2     ***                                       Anjum       za4     3-2     ***


GRC Gron.   za6 *** 2-3     ---    Be Quick1887za6 *** 0-2     2-0    DIO Gron.   za6 *** 3-2     1-5
Niekerk     za6     *** 4-1        Westerwolde za6     *** 1-0        Rood Zwart Bza6     *** 1-1
Wagenborg.B za6 5-1     *** 6-1    SETA        za6 5-2     *** 5-2    Ezinge      za5 0-0     *** 2-4
de Vogels   za5     2-5     ***    Groen Geel  za6     5-5     ***    Amicitia VMCza6     5-0     ***

Gronitas    zo2 *** 0-3     2-1    Groen Geel  zo6 *** 1-7     1-9
WKE         zoH     *** 9-1        OldambsterB zo6     *** 8-4
Rolder Boys zo2 3-6     *** 1-2    Woltersum   zo6 3-3     *** 0-2
Nw. Buinen  zo1     1-3     ***    NoordpoolUFCzo5     5-4     ***

Dalen       zo2 *** 0-4     1-3    Appingedam  zo1 *** 5-0     2-1    Drachten    zo2 *** 1-6     2-4
SC Joure    zoH     *** 0-0        Peize       zo2     *** 1-0        Alcides     zoH     *** 6-0
MSC Antaris zo1 3-3     *** 3-1    Veendam1894 zo2 2-2     *** 0-2    Germanicus  zo1 5-6     *** 3-3
FC Wolvega  zo2     4-5     ***    Be Quick1887zoH     3-0     ***    Emmen am    zo2     1-2     ***
 
Velocitas'97zo2 *** 1-4     1-3    GAVC        zo3 *** 2-5     4-2    Irnsum      zo3 *** 0-7     3-4
Sneek       zoH     *** 1-0        FVC         zo1     *** 2-0        Zwaagwest.  zo2     *** 1-1
LSC 1890    zo2 4-1     *** 2-3    Steenwijk   zo3 3-4     *** 1-1    Bergum      zo1 2-1     *** 7-1
GRC Groning.zo1     1-2     ***    Frisia 1883 zo2     2-4     ***    Olyphia     zo3     1-2     ***

Sleen       zo3 *** 4-4     0-2    SVBO        zo1 *** 5-0     3-2    Zuidwolde   zo3 *** 4-2     0-4
Beilem      zo3     *** 0-0        Raptim      zo3     *** 2-0        Twedo       zo3     *** 1-2
VKW         zo2 4-1     *** 0-3    Valthermond zo3 0-7     *** 1-3    HODO        zo2 1-5     *** 0-3
SC Erica    zo1     9-0     ***    Titan       zo2     7-0     ***    Hoogeveen   zo1     8-1     ***

Annen       zo2 *** 1-3     0-1    St.Annapar. zo2 *** 4-2     3-2    Oerterp     zo3 *** 8-2     1-4
Achilles1894zo1     *** 1-0        Jubbega     zo4     *** 1-2        Surhuisterv.zo4     *** 2-5
VAKO        zo3 2-6     *** 0-8    SC Franeker zo5 6-2     *** 5-1    Gorredijk   zo4 3-3     *** 1-4
GVAV-Rapid. zo2     2-2     ***    Robur Harl. zo4     3-1     ***    Roden       zo2     4-1     ***

Stiens      zo3 *** 8-3     0-2    Harkema Op. zo3 *** 0-3     2-3    Zwartemeer  zo3 *** 2-1     1-3
Bakkeveen   zo4     *** 2-6        Trynwalden  zo2     *** 2-1        Wacker v D. zo3     *** 3-2
Heerenv. am zo4 3-0     *** 0-3    Akkrum      zo4 2-1     *** 1-0    Ruinerwold  zo4 2-3     *** 2-1
Leeuwarden  zo2     4-0     ***    Haulerwijk  zo4     4-6     ***    CEC         zo2     2-0     ***

Oring       zo4 *** 1-5     3-3    Siddeburen  zo3 *** 3-1     0-2    Emmeloord   zo3 *** 2-3     3-2
Ter Apel'96 zo2     *** 3-1        Wildervank  zo3     *** 6-1        Udiros      zo4     *** 1-3
Stadskanaal zo3 1-2     *** 0-2    FVV         zo4 4-1     *** 2-1    Kraggenburg zo5 2-5     *** 1-5
SVBO 2      zor     4-3     ***    WVV         zo2     0-7     ***    SteenwijkerBzo4     4-7     ***

Aengwirden  zo4 *** 1-2     3-1    Wilper Boys zo5 *** 0-5     7-2    Nicator     zo5 *** 1-1     0-8
Warga       zo3     *** 5-2        Asser  Boys zo4     *** 1-5        MKV '29     zo4     *** 9-1
Tijnje      zo5 2-4     *** 4-1    DIO Oosterw.zo3 12-0    *** 3-2    Oldeholtpadezo5 0-2     *** 1-4
Giethoorn   z04     0-2     ***    Leek Rodenb.zo4     2-1     ***    Oldeboorn   zo3     1-2     ***

Dronrijp    zo5 *** 2-4     1-4    Zuidhorn    zo4 *** 2-2     2-1    Pesse       zo4 *** 0-2     1-3
LSC 1890 2  zor     *** 4-3        ONB         zo3     *** 1-0        Dwingeloo   zo3     *** 2-0
Friesland   zo4 0-0     *** 1-1    LEO         zo4 2-1     *** 6-1    Ruinen      zo5 3-0     *** 2-0
Geel Wit    zo3     3-2     ***    ODV         zo5     4-2     ***    Borger      zo4     2-2     ***

De Blesse   zo3 *** 2-1     4-0    Nieuweschootzo5 *** 3-2     5-2    VENO        zo3 *** 0-4     4-0
Renado      zo4     *** 1-1        Oldemarkt   zo3     *** 9-1        Thor        zo4     *** 5-0
FFS         zo5 3-5     *** 3-0    DVSV        zo5 1-3     *** 1-6    Mildam      zo5 1-2     *** 1-2
Havelte     zo5     1-5     ***    Lemmer      zo4     6-3     ***    Boornbergum zo5     2-3     ***

Read Swart  zo4 *** 2-0     3-1    Be Quick87 2zor *** 3-1     5-2    Bellingwoldezo4 *** 0-1     1-2
SportVereentzo5     *** 3-1        HSC         zo4     *** 0-3        Schoonebeek zo4     *** 4-2
OranjeZwart zo5 0-2     *** 1-4    Actief      zo3 1-1     *** 2-3    SPW         zo5 2-1     *** 3-4
Steenwijkerwzo3     5-1     ***    ASVB        zo3     7-3     ***    Gasselternv zo3     1-3     ***

Nieuweschanszo5 *** 1-8     1-3    PJC         zo5 *** 0-6     1-1    Buinerveen  zo5 *** 0-0     4-5
Musselkanaalzo3     *** 2-0        Weerdinge   zo3     *** 2-1        Gieten      zo4     *** 2-2
Pekelder B. zo4 6-1     *** 2-1    Borgercomp. zo4 1-0     *** 1-2    ZBC         zo4 5-0     *** 2-0
SVV '04     zo4     1-1     ***    Zwartem. B. zo4     5-4     ***    Muntendam   zo3     3-4     ***

de Vogels   zo3 *** 2-3    15-1    Oosterpark. zo3 *** 5-0     3-0    AmicitiaVMC zo3 *** 8-0     1-2
Noordster   zo3     *** 6-0        BNC         zo4     *** 1-2        Froombosch  zo5     *** 0-3
Hoogezand   zo4 2-4     ***12-0    Meeden      zo5 2-4     *** 3-5    Haren       zo4 0-4     *** 2-2
Oosterhoek  zo5     0-7     ***    Groninger B.zo4     3-3     ***    Gronitas 2  zor     2-0     ***

Engelbert   zo5 *** 1-5    0-15    Westerbroek zo5 *** 2-1     3-4    Hoogkerk    zo4 *** 1-1     1-1
BATO        zo4     *** 3-2        Helpman     zo3     *** 6-1        Heiligerlee zo5     *** 1-1
VVK         zo4 6-3     *** 3-3    Bedum       zo4 4-4     *** 2-1    Kwiek       zo5 1-3     *** 3-2
DIO Gron.   zo3     5-2     ***    WEO         zo5     2-5     ***    Gruno       zo3     2-1     ***

Hunsingo    zo4 *** 0-5     3-2    Tolbert     zo4 *** 6-4     2-1    FC Assen    zo5 *** 8-0     2-3
Forward     zo3     *** 6-0        Bareveld    zo4     *** 4-0        Wijster     zo4     *** 2-3
Nw. Roden   zo5 0-5     *** 1-2    Harkstede   zo5 3-3     *** 1-2    ZNC         zo4 1-2     *** 1-2
Amboina     zo5     1-6     ***    Neptunia    zo3     2-3     ***    Gomos       zo3     4-2     ***

Hoogersmildezo5 *** 2-3     4-1    Harlingen   zo3 *** 6-1     8-1    Langweeer   zo6 *** 1-10    1-6
Protos      zo5     *** 8-2        Rood Geel   zo4     ***10-0        Oosterlitt. Zo4     *** 3-1
GKC         zo6 2-5     *** 0-3    Wispolia    zo6 2-6     *** 0-2    RKO         zo6 3-3     *** 1-2
KSC         zo4     1-3     ***    SC Makkinga zo5     1-4     ***    CAB         zo5     4-0     ***

Grootegast  zo6 *** 10-0    0-5    Smilde '94  zo5 *** 3-0 2-1        Valther b   zo5 *** 3-2     5-3
Yde de Punt zo6     *** 0-5        VIOS O      zo5     ***            Eext        zo5     *** 10-1
de Sweach   zo6 4-1     *** 1-2    SVZ         zo4     2-2 ***        Zuidlaardervzo5 1-7     *** 1-5
Marum       zo4     7-0     ***                                       ZFCZuidlarenzo4     5-2     ***

TEVV        zo5 *** 1-3     0-5    de Westhoek zo6 *** 2-1     4-2    RES         zo5 *** 2-0     4-3
MOVV        zo4     *** 3-1        Bakhuizen   zo5     *** 2-2        Langezwaag  zo6     *** 6-1
Sellingen   zo6 0-4     *** 1-5    Kuinre      zo6 2-1     *** 2-1    Willemsoord zo6 1-13    *** 0-8
Wedde       zo5     3-2     ***    Blauwhuis   zo6     0-7     ***    Black Boys  zo6     4-2     ***

Houtgehage  zo6 *** 1-0     2-0    Hijker B    zo6 *** 0-5     1-1    Sparta '59  zo6 *** 4-1     2-4
TFS         zo6     *** 1-8        Diever      zo6     *** 0-7        de Walden   zo5     *** 4-0
DTD         zo5 6-1     *** 7-1    Stanfries   zo6 8-0     *** 4-0    Donkerbroek zo5 3-0     *** 5-4
Blue Boys   zo6     6-1     ***    Fochteloo   zo6     5-6     ***    St. jacob   zo6     3-1     ***

Wapse Sp    zo6 *** 1-3     3-2    Uffelte     zo6 *** 0-2     2-2    OZC         zo6 *** 2-9     0-3
Halen       zo5     *** 7-1        Zandhuizen  zo5     *** 2-2        Tynaarlo    zo5     *** 7-1
IJhorst     zo6 1-1     *** 2-2    Oosterstreekzo6 2-1     *** 9-5    SGO         zo6 2-1     *** 3-9
Wapserveen  zo5     1-1     ***    WitteveenseBzo5     3-4     ***    Old Forward zo5     2-3     ***

BEW         zo5 *** 3-1     6-2    JVV         zo6 *** 0-10    0-6    Zandpol     zo6 *** 0-5     3-2
Blankenham  zo6     *** 0-3        Veelerveen  zo5     *** 3-2        Bargeres    zo5     *** 4-1
Boyl        zo5 1-0     *** 8-0    Buinen      zo6 4-4     *** 0-2    Westerwolde zo5 0-2     *** 4-2
Scheerwolde zo6     3-2     ***    WeiteveenseBzo5     0-0     ***    Alteveer    zo6     0-4     ***

DWZ         zo6 *** 2-6     2-5    EEC         zo6 *** 0-7     2-6    Kiel-Windew.zo6 *** 3-4
THOS        zo5     *** 2-2        EHS '85     zo5     *** 5-0        DSC '65     zo6     *** 2-4
Drieborg    zo6 4-1     *** 0-2    Hermes AVK  zo6 0-4     *** 0-9    DVC '59     zo5 6-0     ***
Roswinkel   zo5     4-2     ***    SVBC        zo5     0-3     ***    DOS '63     zo6     1-6     ***
                                                                      DOS '63 withdrawn

BlauwGeel'15zo6 *** 6-2     3-0    Lewenborg   zo5 *** 9-1            Zevenhuizen zo6 *** 4-4     2-3
SVMH        zo5     *** 3-1        Warffum     zo6     *** 2-2        Kloosterbur.zo5     *** 1-1
Niekerk     zo5 3-4     *** 3-2    Usquert     zo6 0-10    ***        Eenrum      zo6 4-2     *** 4-8
SC Scheemda zo6     2-2     ***                                       Farmsum     zo6     3-2     ***

Intermediate round
Heeg       - Minnertsga    1-4     DIO Oosterw.  - Nieuweschoot  7-0  DTD        - Harlingen     3-3 DTD

2nd round
ACV 2      - Staphorst     1-0   QVC           - SC Veenwouden 1-4   Read Swart - Geel Wit      0-4
SC Berlikum- Harkemase B   0-2   Arum          - 't Fean '58   0-0 F RES        - SC Emmeloord  0-3
Dokkum     - CVVO          3-2   SVM           - HZVV          4-5   Protos     - CEC           0-7
DESZ       - DWP           3-5   SVN '69       - de Weide      1-3   Roswinkel  - Weiteveense B 3-5
EBC        - Friese B      2-1   Ouwe Syl      - Blauw Wit '34 3-3 O Smilde'94  - FC Lewenborg  0-2
Flevo B. 2 - Drenthina     1-1 D VIOD          - Blue Boys     1-3   SVBO       - WKE           1-3
Or.Nassau 2- CSVH          2-0   VVAK          - SC Angelslo   3-3 A Trunwalden - CAB           5-0
AmicitiaVMC- Glimmen       1-9   Westerwolde   - Noordwolde    1-6   Tynaarlo   - Wilervank     4-1
Grijpskerk - Eems Boys     7-2   Aduard 2000   - ACV           0-4   Valther B. - Bargeres      1-1 B
Lycurgus   - Niekerk       6-0   Helpman zo    - Roden         0-4   Warga      - de Blesse     1-2
Grootegast - Gronitas      3-3Gt Boyl          - Thor          3-2   Wedde      - Blauw geel'15 2-3
Gorecht    - Helpman za    7-0   EHS '85       - Schoonebeek   1-1 S Zwartem. B - Hoogeveen     2-5
Heracliden - ZEC           3-0   SC Erica      - ZBC           6-2   Zwaagwest. - Sneek W Zw    0-4
Holwierde  - Middelstum    3-2   MKV '29       - Kuinre        3-2   SC Franeker- St. Jacob     3-0
Jistrum    - Anjum         2-5   Stanfries     - SC Joure      0-8   Gomos      - Noordpool     3-2
Kollum     - WTOC          2-0   DVC '59       - SVBO 2        4-4 D GVAV Rap.  - Tolbert      10-1
Loppersum  - Mamio         1-1 L Dwingeloo     - Alcides       0-4   Oosterpark.- DIO Gron.     0-7
Minnertsga - Drachtster B  2-7   Forward       - Gronitas 2    2-1   DIO Oosterw- Oosterstreek  3-0
OKVC       - Or. Nassau    0-4   Halen         - Hoogkerk      1-4   DTD        - Leeuwarden zo 2-1
Noordbergum- Leeuwarden za 1-3   Marum         - FVC           0-5
Pesse      - CSVC          3-0   Noordster     - LEO          10-2
Olympia '28- NKVV                Musselkanaal  - Farmsum
NVV and Farmsum withdrawn

3rd round
ACV 2      - Olympia '28   1-4   Glimmen       - Gronitas      4-0   Blauw Gl.15- Roden         2-5
Blue Boys  - Loppersum     2-4   Gorecht       - SC Angelslo   0-1   Bargeres   - DVC '59       5-3
DrachtsterB- Hoogkerk      7-1   Heracliden    - ACV           0-12  Hoogeveen  - SDchoonebeek  7-0
Drenthina  - SC Erica      0-3   Leweborg      - Or. Nassau    0-4   Forward    - Gomos         2-2 Fw
Emmeloord  - Leeuwarden    5-1   Musselkanaal  - De Weide      2-4   Alcides    - SC Franeker   7-0
't Fean'58 - MKV '29       4-1   Ouwe Syl      - Holwierde     0-6   Noordster  - CEC           5-0
FVC        - Veenwouden    1-3   Trynwalden    - EBC           8-2   Sneek      - Appingedam    3-0
Or.Nassau 2- Noordwolde    1-1 O De Blesse     - Anjum         1-5   Veelerveen - Tynaarlo      3-3 T
DWP        - Dokkum        0-5   GVAV-Rapid.   - Lycurgus      2-2 L DIO Oosterw- SC Joure      0-2
Grijpskerk - Boyl                DIO Groning.  - Pesse         3-0   WKE        - HZVV          6-1
Harkemase B- Geel Wit            Kollum        - DTD           5-0
Boyl and Geel Wit withdrawn

4th round
De Weide   - Veenwouden    3-0   Noordster     - Glimmen       3-0   Trynwalden - DIO Gron.     0-1
Or Nassau  - Holwierde     2-2 H ACV           - Or. Nassau 2  3-0   Harkemase B- Alcides       2-1
Dokkum     - Drachtster B  0-10  Anjum         - Grijpskerk    3-3 G Sneek WZ   - Emmeloord     7-0
Bargeres   - Loppersum     1-1 L Kollum        - Lycurgus      0-2   't Fean'58 - WKE           1-2
Olympia '28- Tynaarlo      2-0   SC Joure      - Roden         3-1   Hoogeveen  - SC Erica      1-2
SC Angelslo- Forward       1-1 A

5th round
De Weide   - Harkemase B   0-6   Olympia'28    - ACV           1-3   SC Joure   - Sneek WZ      3-0
WKE        - Drachtster B  0-4   Noordster     - SC Erica      0-0 E DIO Gron.  - SC Loppersum  2-1
Grijpskerk - Lycurgus      2-0   SC Angelslo   - Holwierde     1-1 H

1/4 final
Holwierde  - Drachtster B  1-3   Harkemase B   - Grijpskerk    8-0   ACV        - DIO Gron.     5-0
SC Joure   - SC Erica      2-0

1/2 final
DrachtsterB- SC Joure      3-2   Harkemase Boys- ACV           3-0

final
Harkemase Boys - Drachtster Boys   2-0   (ground Harkemase Boys)




2007/08 (amateur football).

2008/09 (professional football).

2009/10 (amateur football).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@atosorigin.com)
Last updated: 16 Dec 2010

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2010
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.